Schreeuwend tekort aan geschoolde metaalbewerkers Boeiend en ontroerend openluchtspel in Rotterdams Feye noord-stadion r Om zichzelf te helpen, helpt Amerika Europa Gromyko voorzitter van de Radio-programma Zwifsalelten In vijf jaar moeten 45.000 opgeleid worden Gieterij, een vak met toekomst Meulenhoff Essayprijs Oorlog, bezetting en bevrijding verbeeld in schone symbolen 35.000 mensen zagen stadionspel Gezondmaking in ternationaal betalingsverkeer vereist De Hartstocht in de Kaukasus Dinsdag 2 September 1947 3 Nederland worstelt met een groot probleem „Onze industrie heeft ook voor dc oorlog vrijwel steeds te kampen gehad met een betrekkelijk tekort aan geschoolde arbeid. Algemeen wordt erkend, dat onze verdere industrialisatie voor een belangrijk gedeelte gezocht dient te worden in de productie van ..hoogwaardige" kwaliteits-artikelen. Het gevolg hiervan zal zijn een betrekkelijk nóg grotere behoefte aan geschoolde arbeid. Het sterkst zal deze behoefte ych doen gevoelen in de metaalindustrie. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek in Maart 1946 ingesteld onderzoek zou er toen reeds een tekort van 14.000 geschoolde metaalbewerkers zijn geweest". Het Wilhelmus, de laatste fase van het Stadionspel, Rechts staan de militairen opgesteld, links de sportorganisaties. In het midden ziet men de Maasbruggen. Ziehier een nuchter citaat uit een nuchter ambtelijk stuk: het Centraal economisch plan voor 1947. Een vrij opvallende advertentie in ons blad van de stichting „Bemetel". bracht ons in aanraking met de vraag: ,,Hoe lost ons blad dit probleem op?" Eerst enkele ..dode" cijfers, waar achter moeilijkheden schuilen die ons allen aangaan, zéker twee van de belangriikstf groepen van ons volk: de industriëlen en de arbeiders. Hier zijn ze: statistici hebben bere kend dat de Nederlandse bevolking voortdurend groeit, het gevolg daar van is dat cr in 1952 maar liefst 350 000 arbeiders méér zullen zijn dan thans. Hiervan moeten ongeveer 150 000 in de metaalverwerkende be drijven worden ondergebracht, waar van 135 000 in de z g. „zware" mé taal-industrie. Een deel daarvan zal administratieve arbeid verrichten frond 28%). de rest. dus ongeveer 100.000 arbeiders, moet metaalbewer ker worden. Een geschatte verhou ding van geschoolde tot ongeschool de en geoefende arbeiders is 45 —55%. Scholing voor 45.000 De conclusie is. dat in vijf jaar ruim 45 000 metaalbewerkers een de gelijke scholing moeten ontvangen. De ambachtsscholen doen wat zij kunnen, en zelfs dikwijls meer! Vele ziin overbelast, geld en materiaal om op korte termijn een grote uit breiding van het aantal scholen te verwachten, wie gelooft dat ze er ziin? Voorts bieden onze nijverheids scholen slechts een beperkte oplei ding daaraan is niets te veranderen. Al* wij verklappen dat de metaal industrie 70 verschillende vakken kent waaronder er zi.in waarvoor de scholen het gereedschap niet kun nen borgen, laat staan betalen, dan begrijpt U tevens dat de taak der ambachtsscholen beperkt moet zijn Voo.beelden? Men denke eens aan de scheepsbouw, aan de fabri cage van locomotieven en aan de motaalgieterijen. Hier zijn we weer beland bij de advertentie van de stichting ..Bc- metel" Deze afkorting betekent: Bedrijfsgroepen Metaal en Electro- technische Industrie. Binnenkort zal zij heten Bedrijfs-opleiding enz. Dit is haar taak en haar annonce legde daarvan getuigenis af. Uit de naam blijkt tevens, dat het de bedrijven zijn die de opleiding in handen hebben. Deze bevoegdheid is hun verleend op grond van de Nijverheids-onderwijswet. welke naast de officiële ambachtsscholen het oprichten van bedrijfsscholen mogelijk maakt. Gieterij in verdrukking De ..Bcmctel" voert momenteel een actie voor leerlingen in het enigszins in verdrukking geko men gieterij-vak. „Door allerlei verhaaltjes heeft men dit beroep in een kwaad daglicht gesteld. Men beweerde, dat de arbeiders door de „kwade" dampen dood gingen ..Dit is een onzinnig sprookje", verklaarde ons mr. Fabius. de secretaris van .Beme tel". die wij bereid vonden ons inlichtingen te verschaffen. „Ik beweer, dat het vormersvak het enige waarlijk scheppende vak in de hele metaaj-industrie is. Schier alle andere metaalbewerkers doen feitelijk nift anders dan de werk stukken der gieters verder be-arbei- den Het vak voldoet aan hoge eisen en valt. wat zijn beloning betreft, in de hoogste loonklassc van het col lectieve arbeidscontract", vertelde mr. Fabius. „Wij hebben danig propaganda ge maakt om leerlingen te krijgen ter opleiding in dat beroep. In Utrecht hebben vier van de grootste metaal industrieën (Hoogelande, Demka. Smulders en Werkspoor) zich be reid verklaard, de opleiding ter hand te nemen Het resultaat was uiterst teleurstellend: slechts zes jongens hebben zich aangemeld. En dat ter wijl de voorwaarden uitermate gun stig zijn. Vierjarige opleiding De jongens krijgen vier jaar on derwijs; de eerste twee jaar drie da gen per week theorie in de am bachtsschool. de andere drie dagen praktijk in de bedrijven. De volgen de twee jaar één dag theorie per week en vijf dagen praktijk. Daar na: examen voor het Rijks-nijver- heids-diploma. Het schoolgeld is zeer gering, terwijl het, als de leer ling na vier jaar voor zijn examen slaagt wordt terugbetaald. In de praktijk-uren ontvangt dc leerling loon volgens het col- Monteurs te veel, maar gieters... Een leerling van de Ambachts school komt thuis, zijn overall is vuil, grote olievlekken „grijnzen" moeder tegen. Maar vooruit, dat geeft nietzij wil er wel een uur tje op boenen, want zoonlief leert voor auto-monteurDat een groot deel van zijn kameraadjes voor auto-monteur leert, waardoor in de toekomst de spoeling dun zal worden in dat vak, daarover den ken zijn ouders veelal niet na. Een andere knaap komt thuis, met grijsbestoven haren en be smeurd overall. Dij ziet er uit om met geen tang aan te vatten. Geen nood, water en zeep maken van hem in enkele minuten een brandheldere jongeman, de over all moet moeder maar even door het water slaan en hij is schoon- Want het vuil is slechts droeg stof. Deze jongen is leerling-gie ter, een beroep met een minder goede naamWaaromNiemand weet het precies, d )ch één ding is zeker: de toekomst van deze knaap ziet er rooskleurig uit, want er is een enorme vraag naar gieters en geen aanbod. In dit artikel vertellen wij U het een en ar,der er over. Vele ouders weten niet welk vak zij hun zoon moeten laten leren. Wij menen hun van dienst te zijn door on dit enigszins in dlscrediet geraakte beroep te wijzen. lectleve contract, en dan reeds dat voor geschoolde werklieden, natuurlek berekend naar zijn leeftijd. De knapen leren dus een uitstekend, veel gevraagd beroep en krijgen geld toe. Het resul taat van onze oproep is. gezien deze voorwaarden, toch wel zeer bedroevend''. Al pratend kwamen de voordelen voor een dergelijke vakopleiding scherp naar voren; voor de industrie: de scholing van vakbekwame arbei ders. waaraan dringend behoefte is; voor de jongens: een zekere toe komst (in minder gunstige tijden zijn het altijd de ongeschoolden, die het eerst „op de keien" komen), ho ger loon dan ongeschoolden en ge- oefenden en verder, als wij het vol gende ..psychologische" voordeel mo gen noemen: de geschoolde arbeider blijkt altijd een zelfbewuster mens te zijn. hij weet wat hij waard is. hij voelt zich schepper van zijn pro duct. Wij hebben over nog veel meer kanten van deze zaak gesproken: dat verdere industrialisatie, dus meer geschoolde arbeiders een le vensbelang is voor ons volk. dat de wederopbouw er dringend om ver legen zit. dat onze deviezenpositie er toe noopt. Maar een kranten-artikel mag niet te lang zijp. zeker in deze tijd" niet. Daarom besluiten wij dit met de verzuchting: de „Bemetel'- actie bad meer succes verdiend! Maar de kans komt nóg eens. in het voorjaar 1948 Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de N.V. Meulenhoff Co. (Uitgeverij J. M. Meulenhoff) heeft de directie, teneinde een be paalde uitdrukkingsvorm van het Ne derlandse culturele leven te stimule ren. een jaarlijkse prijs van f 1000. ingesteld voor het beste essay op een bepaald nader bekend te maken ge bied. Deze prijs werd ter nagedach tenis aan stichter en bouwer der fir ma de „J. M. Meulenhoff Essayprijs" genoemd. Thans wordt bekend gemaakt, dat de prijs voor 1947 beschikbaar wordt gesteld voor een essay, dat betrek king heeft op een onderwerp op het gebied van een der schone kunsten. De jury bestaat uit: mevrouw E. du Perron-de Roos. Jan Engelman, Vic tor E. van Vriesland. De bijdragen moeten voltooid of uitgegeven zijn tussen 5 Mei 1945 en 1 December 1947. Zij moeten vóór 1 December worden toegezonden aan de firma J. M. Meulenhoff, Rokin 44, Amsterdam. Het is de bedoeling, dat deze prijs voorlopig voor vijf jaar wordt inge steld. ,De Waterweg heroverd „Ja, jong, dat heb je netjes gedaan, maar dat daar had je nog wat beter kunnen af'.oerken. Ga maar zo door je leert het wil" Zo spreekt de ervaren gieter tot zijn leerling trams, spoorwegen en veerver- bindingen alles stond Zaterdag middag te Rotterdam in het teken van het openluchtspel „De Water weg heroverd" van Carel Briels en A. den Dolaard. De route van Dordrecht uit moet stagnatie heb ben ondervonden naar men zegt door het afknappen van electrische draden. De belangstellenden werden van hieruit per bus vervoerd. Niet minder dan 35.000 toeschou wers vulden het. Feyenoord-Stadion, o.w. tal van autoriteiten, ministers, gezanten, en militaire bevelhebbers. Onder de laatsten bevond zich ook de generaal Winkelman. Het veld heeft een ander gelaat gekregen en gelijkt in niets meer op een voetbalterrein. In de breedte over het terrein is de rivierkrom ming, karakteristiek voor de ligging van de stad, aangeduid en in het midden daar overheen is de Maas brug te zien. die zo'n grote rol speelde in de Meidagen van '40. De gehele ..kuip" is omzoomd met een door Karei Bruckman ontworpen decor. Als klokslag 4 uur fapfarestoten tot de aanvang manen, wordt het plotseling stil. Het geroezemoes van de vele (duizenden verstomt als bij toverslag. We voelen ons verplaatst in 1939. Na 't ontwaken van dc stad wordt het een bont gewemel over het veld. De boeren trekken er met hun vee op uit, de mariniers maken hun gebruikelijke mattneuze mars en ieder gaat naar zijn werk. ..'k Heb U lief, Rotterdam" heft het koor van 1200 zangers en zangeres sen onder de geestdriftige leiding van Ed. Flipse aan en er schudt iets wakker in de mensen. Als kort daarop duiunden postduiven wor den opgelaten en een ererondje om het veld schenen te maken, krijgen ze een open doekje. Maar dan komt de oorlog, al blijft Nederland er voorlopig vrij van Land- en zee macht nemen hun stellingen in. 10 Mei 1940: hot eerste echte luchtalarm. Parachutisten scheiden Zuid van Noord. De onvergetelijke heldenstrijd van de mariniers, de overgave, het afschuwelijke bom bardement. Rotterdam zien we als 't ware voor de tweede maal in vlammen opgaan. Honderden doden liggen onder het puin. De vlaggen van het Stadion dalen halfstok. De rede van Seyss Inquart. Het koor heft aan: „dc vogel wert gelockt, gefluyt"" van Valerius. We beleven mee, opnieuw, de vijf gruwelijke oorlogsjaren, het verzet, executies, concentratiekampen, deportaties. 4 September 1914, Dolle Dinsdag, De Duitsers trekken schijnbaar te rug. De ondergrondse brengt blok- schepen tot zinken, voor ze aan hun doel kunnen beantwoorden. De tweedaagse razzia doet sommigen tranen m de ogen springen. De dui zenden achtergeblevenen, meest vrouwen, bidden om uitkomst. De hongerwinter staat voor de deur. Kilometer lange hongertochten wor den ondernomen. Evenals bij het bombardement van 1940. waarbij de motoren over het stadion ronkten en dc bommen schenen te gieren, verschijnen ook thans weer leger- toestellcn boven het veld. thans de rol vervullend van „Airdroppers". De bevolking juicht hen toe en het duizendkoppige publiek toont, zich even geestdriftig, als ware het nog ..echt". Engelse schepen komen le vensmiddelen aanvoeren. De water weg is weer open. Dan trekken onze bevrijders binnen en de jeugd ver welkomt hen met bjoem en dans. Honderden turners marcheren het veld op en wanneer ze eindelijk hun nlaatsen hebben ingenomen en knie lend buigen, zien we de stads- maquette met levende figuren voor gesteld. Nederland herleeft. Door de luidsprekers klinken «vlotte mar sen en daar komt zelfs de mari nierskapel en de koninklijke mili taire kapel het terrein opmarcheren, om aan het slot hun aandeel te le veren. Onder doodse stilte wordt het gedicht van Jan Prins. „Lofzang aan de Arbeid", getoonzet door Ed. Flipse. ingezet. Dan een herdenking van de gevallenen, ..beati mortui". waarbij vrouwen en meisjes lauwer- slingers en bloemen aandragen, om er de Maasbrug mee te sieren. Nog een ogenblik gaan de vlaggen half stok, maar dan rijzen ze voor goed en wordt door beide muziekkapel len het „Wilhelmus" aangeheven. Financieel-economisch overzicht (Van onze financiële redacteur) ZOALS bekend is. heeft Marshall enige tüd geleden Europa steun toegezegd bij de wederopbouw mits Europa zelf met een voorstel zou komen. Met dit doel hebben Enge land. Frankrijk. Nederland, België en Luxemburg. Denemarken. Zwe den en Noorwegen. Italië. Oosten rijk. Griekenland. Turkije, IJsland. Ierland. Portugal en Zwitserland te Parijs enige weken vergaderd. De vergaderingen waren gesplitst in enige secties: voor'landbouw, ener gie, ijzer en staal, transport en hout. In al deze secties zaten experts der verschillende landen zodat de be sprekingen op een zeer hoog peil stonden. t Allereerst moest een plan van de behoeften van de vertegenwoor digde landen worden opgesteld en met dit doel waren aan de regerin gen een aantal vragen gesteld. Uit de daarop ontvangen antwoorden moest te Parijs een algemeen rap port worden opgemaakt, waaruit de tot 1952 te bevredigen behoeften zouden moeten blijken. Dit rapport zal in Amerika zeker critisch wor den bekeken, daar de Amerikanen, al willen zU Europa dan nok wel helpen bij de reeontructie. de zekerheid willen hebben, dat de dollars goed worden aangewend. Slechts Indien de Verenigd^ Staten de overtuiging krijgen, dat door hun steun de Europese productie cn bui tenlandse handel zullen toenemen, waardoor dus ln de toekomst het in- terrfationale handelsverkeer van Amerika zelf zal kunnen profiteren, heeft men kans, dat de Senaat de benodigde credieten al voteren. Men moet er echter wel rekening mee houden, dat dit toch in geen geval voor het voorjaar van 1948 het ge val zal zijn. Het Duitse probleem Een van de grootste problemen waarmede ook deze conferentie te kampen had. was de vraag wat men met Duitsland moet beginnen. Ame rika is niet van zins. steeds maar dollars ln Duitsland te blijven stop pen, indien gëen zekerheid bestaat, dat Duitsland op den duur weer self-Supporting wordt dwz. op eigen benen zal kunnen staan. Verschillen de andere landen, bijvoorbeeld die der Benelux die op de conferen tie als een eenheid optraden zien ook voorbeelden in het herstel van de Duitse industrie, daar deze Immers voor het handelsverkeer van de Duitse nabuurlanden onont beerlijk ls. Van de Nederlandse bui tenlandse handel bijvoorbeeld vond voor de oorlog 30 plaats met Duitsland. Daartegenover is Frank rijk uit politieke overwegingen ten zeerste gekant tegen het op peil brengen van de Duitse (zware) in dustrie. Nu de Sovjet Unie niet aan de Parijse conferentie deelnam kon den echter ten aanzien van de Duit se industrie geen definitieve beslui ten worden genomen, doch de con ferentie had ook geen ander doel, Dualistische figuur Veiligheidsraad ANDREI A. GROMYKO Geen vaeantie nodig FEUILLETON door M. J. LÈRMONTOF Vertaling J. A. Ages een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla" En ik werd nog lustelozer, nog meer ontmoedigd en verveeld, dan tevoren, omdat ik mijn laatste hoop verloren had. Toen ik Bèla in mijn vertrekken zag en ik haar, voor het eerst op mijn knieërt houdend, over de zwarte lokken streelde, dacht ik dwaas, die ik was dat z(j een engel was, door mijn grillig nqodlot, mij toegezonden. Doch alweer was ik er naast: de liefde van een wilde ls maar wei nig beter dan die van een meisje van goede afkomst en opvoeding; de onwetendheid en de ongekun steldheid van de ene vervelen even zeer alq de geraffineerdheid en de coquetterie van de laatste. Maar, zo ajs je wilt, Ik houd nog altijd van haar, ik ben haar dankbaar voor enkele heerlijke ogenblikken; ik zou mijn leven voor haar willen geven, maar ik verveel mij bjj haar... of ik een dwaas ben of een schurk? Ik weet het niet, maar wèl weet ik, dat ook ik een mens ben, die het medeleden van ande ren verdient, wellicht meer dan zij. My'n ziel is verknoeid door de maatschappij, mijn verbeelding is rusteloos, mijn hart leeg. Niets is mij genoeg; Ik ben even gemakke lijk vertrouwd met verdriet als met plezier en mijn leven wordt elke dag leger. Voor mij blijft nog maar één mo gelijkheid over: reizen Zodra het mogelijk is vertrek ik, niet naar Europa, de Hemel het! Ik zal naar Amerika verhoede gaan, naar Arabië, naar Indië mis schien zal ik ergens onderweg ster ven toch geloof ik, dat dit mijn laatste toevlucht is, mijn laatste speelgoed, dat met stormen en slechte wegen niet zo licht verve len zal." In deze trant sprak hij lange tijd en zijn woorden lieten een spoor in mijn herinnering ach ter, want het was voor het eerst, dat ik van een man van vijf en twintig zulke dingen hoorde en God geve, dat het ook voor het laatst was. „Wonderlijk; wonderlijk; ver tel me, wilt U," ging de kapitein voort, zich tot my richtend. „Gij die blijkbaar kortelings, onze hoofdstad bezocht hebt, zeg me, of alle jonge mensen zo zijn?" Ik antwoordde, dat er velen zijn, die juist zo spreken als Petsjonn deed en dat er daarbij wellicht ook zy'n. die zelfs de waarheid spre ken; en verder dat teleurstelling, desillusie, als een mode in de hoog ste klassen van de maatschappij eenmaal begonnen, doordringt tot de laagsten, die zo'n mode dan ook afdragen; dat tegenwoordig zij. die in feite de meest verveelden zijn, dit noodlot als een ondeugd trach ten te verbergen. De kapitein be greep deze subtiliteiten niet; hy" schudde het hoofd en lachte fijn tjes: „En als ik goed ben ingelicht zijn het de Fransen, die de mode van verveling hebben Ingevoerd?" „Neen, de Engelsen." „Aha, zie je wel," riep hij uit, „want die zijn altijd beruchte donk- aards geweest!" Onwillekeurig moest ik aan een vrouw in Moskou denken, die mij bevestigd had, dat B*on niet meer dan een dronkenlap was. Doch daarenboven was de opmerking van de kapitein nog eerder te ver ontschuldigen, omdat hij immers zich een houvast' trachtte te geven om van de drank af te blijven, door zich te overtuigen, dat alle tegen spoed in de wereld door drankmis bruik veroorzaakt wordt. Inmiddels had hij zijn verhaal vervolgd „Kazbitsj verscheen niet meer. Maar. ik weet niet waarom, toch kon ik de gedachte niet van mij af zetten. dat hij met een doei geko men was en dat hy iets noodlottigs in zijn schild voerde. Op een dag haalde Petsjorln mij over met hem op wilde zwijnen jacht te gaan. Lange tijd had ik het geweigerd, want war voor aar digs was er voor mij nog in een zwijnen jacht! Wij gingen t.och, na men vyf soldaten met ons mee en begaven ons vroeg in de morgen op weg. Tot tien uur snuffelden wij wat rond tussen het riet en door het bos, zonder wild op het spoor te komen. „Luister", sprak ik, „Waarom gaan wjj niet terug? 't Is duidelijk, dat wij onze dag niet heb ben." Maar Gregory Alexandro- witsj wilde ondanks de hitte en de vermoeienissen niet naar huis te rug keren zonder buit. Zo was hy: wat hy zich eenmaal had voorge steld moest hy ook hebben. In zy'n jeugd was hy kennelijk door zy'n moeder verwend. Tenslotte het was al middag vonden wti dan zo'n vervloekt zwjjn: bang! bang!: geen geluk: het heest verdween in h<»t rietgewas voorwaar, dit was een ongeluksdag! (Wordt vervolgd) Lake Success, 1 Sept. (A.P.) jongste en geruchtmakendste gedelegeerde in de Veiligheids raad, Andrei A. Gromyko, is met in gang van 1 September, voorzitter van de Veiligheidsraad. De 38-jarige Sovjet-afgevaardigde doet dit voor de tweede keer in de geschiedenis van de Raad. Het vorig jaar September heeft h(j ook de voor zittershamer gehanteerd. Het voor zitterschap wordt om beurten gedu rende een maand door de elf leden van de Raad uitgeoefend. Wanneer Gromyko presideert, wordt hij een dualistische persoon lijkheid. In zijn rol van voorzitter spreekt hij Engels en leidt de debat ten op zeer nauwgezette wijze. Af en toe mompelt hij echter iets van dat hij nu als gedelegeerde van de Sov jet-Unie het woord zal voeren, en dan spreekt hij in het Russisch op de hem eigen krachtige wijze. Ook al past hij dikwijls het veto recht toe, zelden zal hij dit woord ge bruiken. Bijna steeds refereert hij aan het speciale stemrecht dat aan de Grote Vijf verleend is en spreekt dan van de bepaling der eenstemmigheid. Zij, die Gromyko de laatste tijd van nabij gadesloegen, hebben een zekere verzachting geconstateerd, niet in zijn officiële houding, maar in zijn persoonlijke betrekkingen. Het vorig jaar zou het onmogelijk ge weest zijn voor een lid van de U.N O.- staf, een journalist of een toeschou wer, om de zwijgzame Rus maar om een eenvoudige inlichting te vragen. Gromyko zou hoogstens gereageerd hebben met een schouderophaling, maar niet met een antwoord. De laat ste maanden heeft men Gromyko echter zien babbelen met journalisten en zelfs zien glimlachen, indien hem een listige vraag werd gesteld. Gromyko is een van de hardst wer- wende gedelegeerden. Het is alge meen bekend, dat hij elke dag met elk van de Sowjet-afgevaardigden in de verschillende commissies confe reert en c(at hij alle redevoeringen, die deze afgevaardigden van plan zijn te houden, woord voor woord nakijkt. Zo mogelijk neemt hij per soonlijk deel aan alle besprekingen in de hoofdorganen van de U.N.O. Toen de gedelegeerden in de afge lopen maand Augustus, na urenlange besprekingen elke dag. van plan wa ren een paar dagen uit te rusten en vaeantie te nemen, werd op een Maandagochtend aan Gromyko ge vraagd, welke zijn vacantie-plannen waren. Kortaf antwoordde hij: „Wij hebben net vaeantie gehad". Hij be doelde te zeggen, dat de Veiligheids raad gedurende de Zondag niet ver gaderd had. De Nederlandse Arabieren. Club organiseert op 6 September 9 00 uur, in het Sportpark te Hilversum een tentoonstelling van Arabische vol bloedpaarden en paarden ven Ara bisch bloed. Het is de eerste fokdag. na de'tentoonstellmg inT939 in het Circusgebouw te Scheveninpen. De show met 110 paarden zal een goed beeld geven van de st^nd der fok kerij. dan om aanbeveling en voor recon structie aan Amerika tc verstrek ken Natuurlijk is in Parils ook het vraagstuk van de uitbreiding van de Europese handel en het vereenvou digen van het betalingsverkeer ter sprake gekomen. Algemeen leefde de overtuiging, dat Europa op den duur de weg ener algehele douane* unie zal inslaan en zonder twyfef heeft hier het voorbeeld van de Be nelux stimulerend gewerkt. Toch lykt het onwaarschijnlijk, dat men roods binnenkort zo ver zal komen, doch wel is een commissie benoemd, die dit vraagstuk nader zal onder zoeken. Op het ogenblik gaan de ge dachten in de richting van enige re gionale douane-unies, zoals bijvoor beeld een Scandinavische, de Bene lux en een Frans-Italiaanse. Compensatie van schulden en onderwijs Bijzondere aandacht trok het voorstel van do Benelux om tot een vergemakkelijking van het Euro pese betalingsverkeer te komen. Zoals de situatie nu ls, kan het voorkomen, dot bijvoorbeeld ons land een vordering op Denemarken heeft, doch een schuld aan België, terwijl België juist aan Denemarken moet, betalen. Zolang men nu uit sluitend te mnken heeft niet beta- llngsovereenkomst tussen afzonder lijke landen, zoals op het ogenblik het geval is, kan nien deze vorde ringen en schulden niet onderling compenseren. Dit kan er ln het hier gegeven voorbeeld toe lelden, dat ons land op een bepaald moment met een tekort aan Belgische fran ken zit en dus bepaalde goederen niet kan kopen, terwijl dit door on derlinge compensatie analoog dus aan de voor-oorlogge clearing wel het geval zou zijn. De moeilijkheid is hierbil echter, dat sommige landen ten slotte met een groot aantal vorderingen zou den blijven zitten en indien deze dan, via de door Marshall aangebo den hulp, in dollars zouden kunnen worden geconverteerd, zou precies bereikt worden wat Marshall wenst: eerst helpt Europa zich zelf en daarna treedt Amerika op. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat Amerika dit voorstel, dat een belangrijke stap vormt op de weg der sanering van het internationale betalingsverkeer, gunstig zal ont vangen. 9 Nadruk verboden) DINSDAG 2 SEPTEMBER A v ond programma HILVERSUM I. 19.00 Nieuws; 19.20 Paul White* man en zijn ork.; 19.45 Niwln klanken; 19 50 Wederopbouw; 20.00 Nieuws; 20.12 Gewone man; 20.20 Radio Philh. ork. 21.15 Causerie; 21.30 Strykork 22.00 Zang; 22.15 Avondgebed; 22 30 Nieuws; 22.45 Dansmuz.; 23.30 Am. Confetti. HILVERSUM II. 19.00 En nu naar bed; 19.05 Bernard Person; 19.45 Drs. Schlimme: T.B.C. en haar bestrijding; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage; 20.15 De Voor trein vertrekt 21.45 Gr. pl.22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Zang en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. WOENSDAG 8 SEPTEMBER Morgen- en Middagprogramma HILVERSUM I. 8.00 Nieuws;] 9.00 Voor de zieken; 9.30 Kleine ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zangrecital; 11.30 Bach en Haydn; 12.15 Kerkorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolmata; 13.45 Radio ko perkwartet; 14.15 Holanda-Sextet; 15.00 Yehudi Menuhln; 15.30 Piano Bach en Brahms. 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Ned. Volksherstel^ 17.35 Amati-trio; 18.00 SchutzJ Monteverdi Cyclus; 18.30 Progr. v« d. Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws J 8.50 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Wagner; 10.00 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Bach en Mozart 11.05 Pop. Non Stop. progr.; 12.00 Jan Vogels 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor hetj platteland; 12.38 Ork. Carlo Car- cassola; 13.00 Nieuws; 13.15 Joods Nat. Fonds; 13.20 Orgelspel; 13 50 Piano-duo; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Omr. Kamerork.; 15.00 Voor: de kinderen; 15.45 Voor de zieken; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 Omroep- ork.; 18.00 Nieuws; 18.20 Omroep* ork. (Ingezonden mededeling -TEGÊNTITNET SNELLE ZEKERE WERKING 2WHSALEADRIEICCH APELDOORN TUINKALENDER DINSDAG 2 SEPTEMER. Van de Klimplanten, die in dc nazomer, nog in volle bloei staan, verdient wel in de ''erste plaats de Clematis ver melding. De grootbloemiffe soorten, die nu nog net met hun prachtige blauwe, ,ode, paarse of lila kleuren prijken, zijn hiervan wel de meest decoratieve. De kleinbloemige soor ten, die thans hun ontelbare bloemen vertonen zijn wat sterker van groei en ook zeer geschikt voor begroeiing van muren of schuttingen. Een ande- re klimplant, waarvan de bloeitijd al eveneens tot in het 'Cgin van het najaar blijft voortdurer, is de Poly gonum Auberti, ok wel genaamd „Bruidssluier", Deze kan een kolos sale a/meting bereiken en draagt duizenden witte bloempjes. De aan planting kan in de winter of het vroege voorjaar geschieden. S. Li NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Gasselternijveen, L. Luteyn te Peize Genemuiden N. F'eermaker te Veen (N.B.). Aangenomen '»r: Parroga toez. T J. Drent te Buurmalsen, Voorthui zen I. Schipper te Schoonrewoerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3