Met de Bathyscaph naar de bodem van de Oceaan Waar weergoden ons weertje brouwen ,,J' r;f j 4 J /y INDONESIË: staatkundig en sociaa 17 Nieuw stoutmoedig plan van prof. Auguste Piccard Vernuf tig gemaakt duiktoestel Cor v d. Lugt weer op de planken De „Cirrus" gaat er spionneren Stel het contract veilig Voor onze minder slanke zusters J Hartstocht in de Kaukasus Radio-programma Woensdag 3 September 1947 3 PROFESSOR AUGUSTE PICCARD, de Belgische natuurvorser, die zich wereldvermaardheid verwierf door zijn onderzoek der kosmische stralingen per stratosfeerballon, heeft sindsdien niet stil gezeten cn tijdens en na de oorlog intensief gewerkt aan een nieuw, even stoutmoedig plan: het verkennen van de zeebodem op een diepte als nog geen mens tevoren heeft gedaan. Dit plan staat thans op het punt ten uitvoer te worden gelegd. Prof. Piccard zal zich met het speciaal daartoe ingerichte exploratieschip ..Scaldis" naar de Golf van Guinea aan Afrika's Westkust begeven, ongeveer naar het punt waar de nulmeridiaan do evenaar snjjdt, waar hjj zich In zlJn Bathyscaph, een door hom uitgedacht dulkapparaat. 4000 meter diep naar de bodem van de Oceaan zal laten zinken. Door dit ..aan schouwelijk diepzee-onderzoek" hoopt de ondernemende Belgische geleerde do geheimen van het wonderlijke dlepzee-dlercnleven te ont sluieren en tevens do wetenschap met belangrijke gegevens omtrent de structuur en vorm van de Oceaanbodem te verryken. Naar de diepte PROF. PICCARD, die zal zien, wat nooit iemand eerder zag. DE AMERIKAANSE natuur onderzoeker professor Wil liam Beebe heeft in een boek een sober, maar boeiend relaas gegeven van zijn afdalingen in de zee met een door hem ontworpen stalen ko gel. de Bathysphère. De grootste diepte, die Beebe ooit bereikt heeft was 900 meter. Dieper kon hy niet gaan. daar anders het gewicht van de stalen kabel, waaraan de kogel hing, te groot zou worden en door het rollen van het moederschip op de golven zou kun nen breken. Op een diepte van 900 meter verkeerden prof. Beebe en zijn assistent dan ook in levensgevaar. Professor Beebe heeft intussen op de door hem be reikte diepten de meest wonderlijke dieren voor het venster en in de lichtbron van zijn stalen kogel ge zien, soms heel grote exemplaren die nog nooit door een menselijk oog werden aanschouwd. Er zijn wezens bij met een eigen „electrische cen trale", die in het eeuwige duister van de Oceaandxepte een prachtig licht, soms van fantastisch mooie kleuren verspreiden. Professor Piccard Is ervan over tuigd dat de Oceaan nog veel meer geheimen bevat. Hij wil daarom nog dieper gaan dan Beebe, maar om daarby het grote risico van een ka belbreuk te ontgaan, heeft hy een ingenieus dulkapparaat uitgedacht, dat zonder enige directe verbinding indirect nl. alleen door middel, van een onderwater-scintoestel met het moederschip naar de zee bodem zinkt en door loslaten van ballast weer naar de oppervlakte rjjst. De constructie van de Bathys caph van Piccard is natuurlijk heel wat ingewikkelder geworden dan de eenvoudige stalen kogel van Beebe. De kogelvormige cabine voorzien van twee vensters, waarin prof. Piccard en zijn onafscheide lijke vriend prof. Max Cosijns in zee zullen afdalen, heeft een mid dellijn van slechts twee meter. Wanneer men weet. dat in deze ruimte bovendien talrijke instru menten en besturingsapparaten een plaats moeten vinden, kan men zich voorstellen, dat de twee moedige onderzoekers slechts weinig ruimte tot hun beschikking hebben. Slerk- lebcrekeningen hebber, aangetoond, dat een grotere middellijn niet mo gelijk was in verband met de reus achtige druk, die de kogel op een diepte van 4000 meter zal hebben te doorstaan. E>e thans ontworpen ca bine. als twee Maagdenburger halve bollen in twee delen van een spe ciaal chroomstaai geconstrueerd, heeft een wanddikte van 7.5 cm op de plaatsen van de vensters en de toegangspoort zelfs 15 cm. cn is ge makkelijk in staat een druk van 400 kg. per vierkante centimeter te weerstaan. Cor v. d. Lugt Melsert. die Za terdagavond na een tijd van ge. dwongen rust weer de planken be trad, ""belichaamt in zhn spel een klasse apart. Na hem een tijdlang niet meer gehoord en gezien te heb ben, werd dit extra duidelijk. Hij speelde de hoofdrol in De Zondaar, een stuk van de Nederlander Pen ning, dat het typisch Nederlandse genre van het psychologisch realis me vertegenwoordigt. Een stuk waar de sfeer belangrijker is dan de logica: waar alle licht valt op de deugden van de hoofdpersoon, welke de schrijver kent, maar die in zijn eigen, zelfs meest onmiddel lijke omgeving volkomen miskend worden. Hij zelf. de „zondaar", kent ze ook, maar hij heeft zich afge wend, er andere voor te interesse ren of er van te doordringen: hij berust met gelatenheid en ietwat hooghartige en spijtige ironie in zijn verre van aangenaam lot. Het moet "gezegd dat Cor v. d. Lugt hier een rol vond naar zijn gading en hy gaf z'n beste talenten te zien in een bedwongen, laconiek en volkomen u'tgewogen spel; een spel van nuances en fyne trekjes met een zacht stemgeluid dat intus. sen verwonderlijk goed te horen viel in alle hoeken vjin de zaal. Magda Janssens speelde de niet zo ere- sympathieke echtgenote. De anderen, minder bekende confrères uit dit ensemble, dat de vermaarde naam Het Ned. Toneel draagt, wa ren verdienstelijk, zonder er in te slagen de niet zeer interessante nevenfiguren meer dan een plicht matig relief te geven. Terwijl Cor v. d. Lugt Melsert, die volkomen wit van haar is ge worden, zonder overigens veel ver anderd te ziin, bij zijn eerste op komst met een hartelijk applaus werd verwelkomd, kregen hij en ziin medespelers aan het slot een ovatie, en werden een weelde van bloemen aan zhn voeten gevlijd. Het hinderlijk lawaai tijdens het derde bedriif dat van een kelder ruimte kwam, bleek op een misver stand te berusten, dat inmiddels, naar wy hopen, voorgoed uit de we reld Is. C.A.S. WANNEER de Bathyscaph met behulp van een sterke kraan, gemonteerd aan boord van de ..Scaldis", uit het ruim van dit schip te water wordt gelaten, laat men haar eerst, hangend aan de kabel, ongeveer 50 meter onder wa ter zakken, nadat de dryvers met stygvermogen gevende stof zijn ge vuld en de ballast is aangebracht. Op het commando „loslaten" wordt de kabelverbinding verbroken en de tocht naar de diepte begint. De vaart, waarmede de Bathyscaph omlaag gaat, kan de bestuurder door het werpen van ballast doen variëren van enkele centimeters tot oen meter per seconde. De ballast ls met electromagneten aan het ap paraat bevestigd. Dit is de meest veilige manier, immers zo lang de magneten onder stroom staan wordt de ballast vastgehouden. Mocht door een of andere oorzaak een storing optreden, dan is het ergste dat gebeuren kan. dat de Bathyscaph eerder naar de opper vlakte stygt, dan de diepzee-reizi gers wensen. Zelfs de zware accu mulatoren, de krachtbron voor de Bathyscaph, zijn op deze wijze vast gemaakt en vormen dus een reser- veballast, die de veiligheid in hoge mate vergroot. Precies als b|j een luchtballon trekt de Bathyscap, eenmaal op de bodem van de Oceaan beland en door het losla ten van minimale hoeveelheden bal last in zwevende toestand gebracht, een sleepkabel achter zich aan als zij door de zeestromingen voortge- schoven wordt. Staat er geen stroom, dan is het duiktoestel in staat door twee aan electro-moto- ren gekoppelde schroeven zich zelf voort to bewegen. Terwijl men de zeebodem „afsnuffelt", het dierenleven gadeslaat en opnemingen doet met de vele instrumenten, staan de diepzee-reizigers door middel van een onnerwater- seintoestel in regelmatige ver binding met het moederschip „Scaldis". De scheepsleiding kan dus zorgen, dat het vaar tuig zich ongeveer op de plaats bevindt, waar de Bathyscaph aan de oppervlakte zal ver schijnen. Mocht de „Scaldis" haar niet direct ontdekken, dan is het de diepzee-reizigers mogelijk door het loslaten van een hoeveelheid helgroene kleurstof de plaats op zee te markeren. Eventueel kunnen ook licht- of rookraketten worden opgelaten. Het opstijgen van de bodem van de Oceaan wordt bewerkstelligd door het loslaten van ballast. De tocht van 4000 nieter omhoog zal één twee uren in beslag nemen. Eerst wanneer de Eathyscaph met de kraan in het ïuim van de „Scal dis" is neergezet, kan de sterke toegangspoort van buiten af wor den geopend en de diepzee-reizigers uit hun nauwe cel worden bevryd. Professor Piccard heeft zyn won derlijke Bathyscaph wel zodanig doen construeren, dat de kans op verongelukken tot een uiterst mi nimum werd beperkt. Desondanks zullen de eerste duikproeven zonder bemanning en met behulp van een automatische besturing worden uitgevoerd. Men zal het enige malen doen zinken diepte van 6000 meter, dus 2000 meter dieper dan met bemanning zal worden gedoken. Slagen deze proefnemingen, dan zullen eerst professor Piccard en zyn collega Cosijns enige malen afdalen, waar bij zij om beurten als bestuurder van de Bathyscaph fungeren. Daar na zullen diverse andere geleerden ln de gelegenheid worden gesteld een studiereisje te maken naar een oord op onze aarde, waarin tot dus ver nog nimmer een menselijk we zen een blik heeft kunnen werpen. apparaat tot een ERGENS op de uitgestrekte waterplas tussen de belde continenten Europa cn Ameri ka, in de buurt van IJsland, plegen de depressies te ont staan. Zij kiezen hun wisselval lige weg over de Atlantic, ver diepen zich wel, lossen zich ook wel eens gedeeltelijk op, doch ln leder geval beïnvloeden zQ, ook in ons landje aan de Noordzee, ln hoge mate de weersomstan digheden. Voor de oorlog had men hiervoor reeds aandacht, doch thans, bij het steeds Inten siever wordend luchtverkeer over de Atlantische Oceaan, is het absoluut noodzakelijk geble ken de weergoden bij het klaar maken van hun brouwsel nauw keurig op de vingers te kijken. De landen rondom dc Atlanti sche Oceaan staken öe koppen bij elkaar en besloten spionnen uit te zetten in de vorm \an een dertigtal prima uitgeruste drij vende weerstations. Nederland, als lid van de Inter nationale Burgerlijke Luchtvaart Organisatie en tevens belangheb bende in het transatlantische lucht verkeer. doet daaraan ook mee en heeft tezamen met België er voor te zorgen, dat het weerstation dwars van Oucssant, een plekje aan de in gang van dc beruchte Golf van Bis- caye, onafgebroken bezet bhitt. Daartoe is een ex-Amerikaans fre gat. het snelvarend dubbelschroef- stoomschip „Cirrus" als weerschip uitgerust. Thans was men zo ver, dat de wel zeer omvangrijke voor bereidende werkzaamheden konden worden afgesloten met een succes volle proeftocht, die Vrijdagmiddag van de thuishaven Rotterdam uit op de Nieuwe Waterweg is gehou den. Verscheidene autoriteiten, w.o. minister Vos. waren hierbij tegen woordig. Op haar standplaats, een stukie Oceaan van tien mijlen in het vier kant. staat de „Cirrus" in voort durende radiografische verbinding met Schiphol, waaraan alle weer berichten worden doorgegeven. Ook kan zij radiotelefonisch spreken met vliegtuigen, die binnen een straal van 150 mijl passeren. Er is verder radar voor liet afzoeken van hemel en wateroppervlak terwijl radio bakens zorgen voor de geleiding,der vliegtuigen. De meteorologen aan boord doen waarnemingen niet slechts op zeeniveau, maar ook hoog ln de lucht door middel van loods- ballons met radiosondes, die auto- Aan boord van de „Cirrus", //mis ter ir. H. Vos bepaalt de windsnel heid, terwijl prof. dr. ir. Vening Meinesz vol belangstelling toekijkt. matisch gegevens verstrekken om trent druk, temperatuur en voch tigheidsgehalte van de lucht. Op 11 September zal de „Cirrus" onder commando van kapitein Groen. dri 32 jaar als zodanig bil de Wijklyn (Erhardt en Dekkers) gevaren heeft, naar de Atlantische Oceaan vertrekken. Hij blijft daar drie weken en wordt dan afgelost door het Belgische weerschip. De „Cirrus" is dus telkens een maand uit en thuis. De weerschepenorganisatie is een glanzend staaltje van internationaal samenwerken, waarmee niet alleen de veiligheid van de luchtvaart en eventueel ook scheepvaart in hoge male wordt gediend, maar ook veel geld wordt bespaard. Immers, door dat de piloten precies op de hoogte zijn van de weersomstandigheden, kunnen zy de meest gunstige route j kiezen, wat neerkomt op minder i brandstofverbruik en hoger nuttig laadvermogen. 1 Bridge- rubriek Het Is niet altijd makkelijk met zekerheid vast te stellen hoe men een spel precies moet spelen, al weten de zoogenaamde kibitzers (de achter de kaart zittende toe schouwers) dat wel. Het Is nie! vaak, dat een epeciale speelwijze met zekerheid tot het doe! voert, meestal Is het een afwegen der kansen, waarbij de speler soma aanknoopingspunten heeft in den vorm van vijandelijke biedingen, uitkomst, manier van tegenspel. ln onderstaand spel verzuimde Z tijdig de zekere winst te door zien. waarvan de tegenpartij dan ook dankbaar gebruik maakte. NOORD Schoupen: a. 5 Harten: a. 6 Ruiten: 7. 5. 3 Klaveren: a. h, v, 10, 9, 2 WEST OOST Sch.: h. 9. 7.4.2 Sch.: v. 3 Harten: h.9.5.2 Harten: b. 10.7.3 Huiten: b. 10. 2 Ruiten: v. 6. 4 Klaveren' 6 Klav.: b, 7. 5, 3 ZUID Schoppen; b. 10. 8. 6 Harten: v. 8. 4 Ruiten: a. h. 9, 8 Klaveren: 8. 4 z speelde 3 S A. en W kwam met Sch. 4 uit. Natuurlijk ziel U. lezer de geheele kaartverdeeltng. waardoor U. mede door hoven- slaande beschouwing SfvaaF; schuwd Is. Maar bekijkt U ee.^ aandachtig de kaart en zegt u dan eerlijk of U ui de Pract'Jk werkelijk meteen Sch. a zou heb ben ingelegd. Hoewel Z er op ■kan hopen, dat de •Kl.'s goed verdeeld zouden zijn (in welk geval er nooit "eenlg gevaar dreigt) moet hij er toch rekening mee houden, dat dit wel eens niet zoo zou kunnen zijn. Z moet dan ook aldus redeneeren: als ik Sch. a neem. houd ik nog een Sch.-dek- king over. zoodat ik, ale de Kl's slecht zitten, toch mijn negen slagen miak. nl. 5 slagen in KI., 2 in R. en 1 in beide overige kleu ren. Neem ik daai entegen Sch. a niet. dan kan O aan slag komen en dan kan naspelen van H. fnui kend zijn. als de Kl.'s 6lecht zit ten en W. den H.h heeft. Terzijde latend hoe of Z moet spelen in een wedstrijd met matchpunten per spel ('t ligt hui len 't bestek van dit arikel om daarop in te gaan) moet Z in een gewoon partijtje de kans op een overclag gaarne opofferen om het contract safe te stéllen. Werp mij niet tegen, dat de kans op slechte l\l.-verdeeling niet zoo groot is. en dat boven dien O een Sch.-honneur moet hebben, en de H.'s slecht moeten zitten. Toegegeven, dat de kans op slechte Kl.-verdeeling (boer vierde of vijfde bij O) slechts 13 is. en dat de hangkans derhalve nog veel kleiner is, toch moet men zich aanwennen orn de volle zekerheid te nemen boven een waarschijnlijkheid. In hel hier beschreven geval speelde Z in N een kleine Sch. bij er. O nam den slae met de vrouw. Terecht realiseerde deze zich, dat Sch.-voortzetting sleeht6 weinig kansen bood, omdat Z waarschijn lijk nog wel dekking in die kleur zou hebben (de uitkomst met Sch 4 bewees 5-kaart) en dat het bo vendien geenszins zeker was, dat W snel genoeg aan slag gebracht zou kunnen worden. O speelde dan ook H.h na, en hoewel Z, wakker geschud, de v niet in leg de. waardoor hii het spel zou winnen, indien \V de 4 of 5 Kl.'s zou hebben, kon hij toch niet de noodige slagen maken. Hij moest met het noodige zelfverwijt 1 down noleeren. Wie zich aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht. Leer daarom uit dit voorbeeld dezen gulden regel- een gewonnen spel mag niet verloren worden. Zoodra er een methode is. waarbij winst I zeker is. moet deze worden gevolgd zelfs indien andere kansrijke we- gen bewandeld kunnen worden. I Mr. E. C. GOUDSMIT. 1 E KUNT in geen enkele winkel grote maten krijgen, en nu geef jij in" de krant ook alleen maar patronen voor maat 40 en 42 We zijn toch niet allemaal zo mager?" Tja, wat doe je na zo'n hartroerende klacht? U ziet het: een patroon voor zwaardere figuren U kunt het nog voor een zomerjapon gebruiken, maar ook voor het koinende najaar. Het lange in de taille smaller wordende vest je en de daarbij aansluitende rokplooicn geven een slanker makende lijn. waar aan ook de flatteuze V bals mee werkt Voor een bovenwijdte van 112 c M. heeft U nodig ongeveer 4 M. stof van 90 c.M. breed. We zetten de voorbaan van de rok aan de voorzijbaan en leggen x op vallend de plooien in. die over 22 c M. lengte afgestikt worden. De delen van het vest, waarvan de voorkanten met schuine repen afgewerkt zijn. rijgen we met de onderkanten op elkaar (vanaf het bovenste pijltje) en verbinden ze met de voorzijpanden Op de aangegeven plaats houden we daarbij de zijkant van het vest licht in. We rimpelen de voorzijpan den van onderen iets in en zetten dan het voorpand aan de rok. waarbij de on derkant van het vest op de voorbaan ge stikt wordt. Tussen de pijltjes naaien we gelijk de 4 c.M, brede ceintuur mee. die op de rug met een gespje sluit. In de rugbaan leggen we x op vallend een plooi, die we als aangegeven afstikken en brengen de figuurnaadjes aan. Daar na maken wc de zij- en schoudernaden dicht, waarbij we de rugschouders iets inhouden. In de linkerzijnaad laten we desgewenst een split open voor druk knoop- of treksluiting. De bijschuiner in de onderkant van de mouw voorzien we van een split. De kop. die door 3 bij- schuinertjes van 2</s cm. stofverbruik ingenomen wordt, zetten we met de naad op het tekentje voor de zijnaad in. U kunt desgewenst de bijschuinertjes laten vervallen en de gehele kop licht inrimpelen. De onderkant van de mouw zetten we tussen de dubbele stof van de manchet, die met een dubbelknoop sluit. In de schouder brengen we een schoudervulling aan. Wilt U liever een korte mouw, dan volgt U de ingetekende lijn. Bij de gebloemde japon hebben we alleen de buitenste plooien ingelegd en verder de bovenkant van de voorbaan ingerimpeld. U kunt het vestje ook middenvoor van een sluiting voorzien en er dan b.v. een afneembare kraag op dragen. Het gedeelte van het vestpatroon links van de middenvoorlijn vervalt dan, maar we tekenen er een overslag van 2 c.M. aan. We zetten tegen de voorkanten een be- legje en voorzien ze van knopen en knoopsgaten. Een vestje van afstekende stof staat heel aardig, zo U ziet U zoudt ook een vestje en voorbaan samen van andere stof kunnen nemen, dat maakt nog slan ker en U kunt hierdoor wellicht van oud nieuw maken. Dus twee vliegen in één klap plus een nieuwe japon. Kan het beter? ELLA BEZEMER. tv >P it> c - 6 r I-. M O L> aaBsSs \6t B.W. CI2. c.M. WAT in de tijdschriften over de Indonesische kwestie wordt geschreven is meestal door de fei ten achterhaald als het de lezers bereikt. Wy willen niettemin enkele gedeelten \ycergeven van een arti kel in De Nieuwe Stem van prof. W. F. Wertheim. Hij is van mening, dat de historieschrijver de stap van dc Nederlandse regering (de politiële actie) niet anders zal kenschetsen dan als een militair avontuur in Indonesië. Hij betoogt, dat de reactie voorlopig heeft ge zegevierd in Nederland en in Indo nesië." En zy zal ook nog in andere zin winnen, als gebeurt wat velen verwachten en hopen: als zich van binnen de Republiek uit een groep van feodalen en godsdienstige lei ders aanbiedt voor samenwerking met Nederland en een nieuwe „Re publikeinse Regering" vormt, die de Nederlandse eisen wèl aanvaardt. Daarmee zullen de krachten van vernieuwing binnen de Republiek voorlopig zjjn uitgeschakeld, zoals dit ook in de Malinogebieden in we. zen het geval is. Al zou Nederland dan staatkundig niet terug keren tot de oude koloniale vormen,' sociaal zouden wfj dan weer over de hele Archipel teruggrijpen op de inwendig steeds meer afbrok kelende Indonesische feodale struc tuur en daar onze steun zoeken. Hierom alleen reeds hadden geen progressieven deze militaire actie ooit mogen goedkeuren; principieel evenmin als uit opportunistisch oogpunt." Prof. Wertheim merkt tenslotte op dat ook de reactie hoog spel speelt. Biedt militair optreden AL BLADEREND IN DETIJIDSCHRIFTEN FEUILLETON Met deze ballon waaraan een radio sonde hangt, worden druk, tempe ratuur en vochtigheidsgehalte ln de hoge luchtlagen gemeten door M. J. LÈRMONTOF I Vertaling J. A. Ages j een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla' 18 Wy rustten toen een wjjle en be gaven ons op de thuisreis. Wij reden naast elkaar voort, zon der te spreken, met losse teugels en wy waren bijna aan het fort ge komen slechts wat kreupelhout verborg het nog voor onze ogen toen er plotseling een schot viel. Wij zagen elkaar aan: wy moesten hetzelfde voorgevoel gehad hebben Toen zetten wij ons in een galop, rechtuit .in de richting, van waar het schot geklonken had: wij zagen een groep soldaten by de schanswerken, wijzende, naar het open veld. waar zich een ruiter voortbewoog, iets wits voorop zijn zadel houdend. Hy stoof weg met een halsbrekende snelheid. Gregory Alexandrowitsj schreeuwde als een Tsjtsje, greep zyn geweer uit het foedraal en weg was h\j; ik achter hem aan. Gelukkig waren onze paarden tijdens onze vergeefse jachtpartij niet afgereden": zij strekten zich onder het zadel uit en met elke seconde kwamen wjj dich ter bij: ten leste herkende ik Kaz bitsj!" Hy keek mij aan en knikte scheiden, wat hij voor zich hield. Ik wist terzyde van Petsjdrin te komen en schreeuwde: ,,'t Is Kaz bitsj!" Hij keek me(j aan en knikte en gaf zijn paard een zweepslag. Wy kwamen binnen schotsaf stand van de vluchtende; misschien was Kazbitsj paard vermoeid, of niet zo goed als de onze, want on danks al zijn aansporingen was het alsof hij opschoot. Ik denk, dat hem op dat ogenblik het beeld van zyn Karagoz voor de geest zal zyn ge komen. Ik zag, dat Petsorin zjjn geweer in aanslag bracht onder het galon peren. „Niet schieten!" riep Ik. „Spaar je patroon, wij zullen hem zo hebben ingehaald!" „Oh, die jonge mensen! Een ge passioneerde daad ontbrandt altyd in hen op het verkeerde moment. Maar het schot viel toch en een kogel verbryzelde een van de ach terbenen van het paard, dat in pa niek nog een tiental sprongen deed en toen door zyn knieën zakte. Kazbitsj sprong op de grond en wij zagen dat hij een vrouw in zijn ar men hield, gehuld in een jasjmak. Het was Bèla. arme Bèla! De man schreeuwde iets naar ons, in zijn eigen tongval en zwaaide reeds met zyn dolk over haar... er was geen seconde te verliezen. Ik vuurde op goed geluk en de kogel moet zyn schouder wel geraakt hebben, want hy liet plotseling het wapen vallen. Toen de kruitdamp optrok lag het gewonde paard stil en Bèla was er naast uitgestrekt; Kazbitsj wierp zijn karabyn in het struikgewas en klauterde als een kat tegen een klip op. Ik had hem willen neerleggen, maar myn geweer was niet meer geladen. Wij sprongen van onze paarden en snelden naar Bèla De arme. doodstil lag zy en bloed gut ste uit een wond De schurk! Als hij haar maar recht in het hart had gestoten, dan zou alles ineens afge lopen zijn; maar in de rug: een on gehoorde bestialiteit. Zy was be wusteloos. Wij scheurden de jasj mak van haar en verbonden de wond zo stevig mogelijk; Petsjorin kuste haar koude lippen, maar niets kon haar meer bybrengen. Petsjorin besteeg zyn paard; ik tilde haar van de grond en legde haar zo goed mogeiyk voor hem over het zadel; hy ondersteunde haar met zyn arm en wy reden te rug. Na enige tyd in stilte naast elkaar voortgegaan te zyn sprak Gregory Alexandrowitsj tot my: „Luister, Maxime Maximowitsi, zó zullen wij haar nimmer levend te rug brengen." „Je hebt geiyk", zei ik en wy spoor den de paarden tot grote snelheid aan. Een menigte wachtte ons voor de poort van het fort; voorzichtig droegen wy het gewonde meisje naar Petsjorins vertrekken en ont boden de .arts. Hy was dronken maar hy kwam toch. Hy onder zocht de wond en verklaarde, dat zij niet langer dan een dag zou le ven. Maar hy had het mis." „Is zy beter geworden?", vroeg ik de kapitein, hem by de arm gry- pend en my onwillekeurig opge lucht gevoelend. „Neen," antwoordde hy, „maar de dokter vergiste zich: zy leefde nog twee dagen." ,Hoe had Kazbitsj haar kunnen ontvoeren?" „Dat ging zo: ondanks Petsjo rin s waarschuwing was zy toch uit het fort gegaan, naar het beekje. Het was verstikkend warm, vertel de ik U reeds. Zy zette zich op een steen neer en hield haar voeten in het koele water. Kazbitsj sloop na derbij, greep haar vast, hield haar mond dicht cn sleurde haar het struikgewas in; daar sprong hij op zyn paard en weg was hy. Toch had zy nog kans gezien om te schreeu wen; de schildwachten hoorden het, maakten alarm, vuurden, doch mis ten. En op dat ogenblik kwamen wij aan." (Wordt vervolgd) geen oplossing voor de economische en financiële moeiiykheden, dan zal ons volk de schuld voor de gang van zaken op de reactie werpen. O. Noordenbos wydt een beschou wing aan „Het Humanisme in het Christelijk oordeel" naar aanleiding van het Humanisme-nummer van „Wending". Aan een gesprek over het Humanisme zal „De Nieuwe Stem" graag deelnemen en het hier genoemde artikel geeft daartoe, wil het ons voorkomen, reeds aankno pingspunten genoeg. Prof. J. H. Scholte draagt een belangwekkend artikel by over een vergeten boek van Wilhelm Speyer „Der Hof der schonen Madchen", achter welk boek Gocthe staat als cultuuridee, zoals Napoleon in poli- ticis. In de rubriek „In kort bestek" neemt de redactie stelling tegen, wat zij noemt, een „R.K. benoe mingsoffensief" naar aanleiding van de benoemingen van prof. Vo gel en prof. Buytendyk aan de Utrechtse Universiteit en een be noeming te Leiden. Dat leerstoelen aan onze Ryksuniversiteiten door Katholieken worden bezet zo wordt ongeveer opgemerkt, men zal het moeten billyken als hun be kwaamheid deze benoeming wettigt maar als men niet-psychologen en zeker-niet-de-beste.psychologen bo ven de bckwaamsten verkiest, dan gaan wy de zang van zaken zien in het licht van een zeer reëel be noemingsoffensief. In de laatste nummers zyn verscheidene bydra- gen aan Hooft gewyd en er is o.m. een verhaal van Gerard van Ecke- rcn. BINNENKORT zal b(J de Ultge- very „Contact' een keuze uit de novellen van Guy de Maupassant verschijnen. A. Morriën schreef daarbij een inleiding, welke door Criterium wordt gepubliceerd. Hij wydt daarby aandacht aan en kele raadselen in het leven van den schryver, waarmee de biogra fen na zijn dood zich al dadelyk bezig hielden, aan invloeden welke de schrijver onderging en aan zyn primitivisme, dat zyn perverse en sadistische kanten had. „Maar het sloot ook een zekere gewoonheid niet uit, een eenvoud die ln zyn stijl tot een meesterliike soberheid heeft geleid, die hem ontvankelijk maakte voor de noden en behoeften van de gewone man, met hoeveel critiek, scepticisme en spot die ont vankelijkheid meestal ging gepaard. Die „gewoonheid", of als men lie. ver wil dat gezonde verstand, be hoedde hem voor de buitensporig heden van het symbolisme, deed hem afstand nemen tegenover de romantiek en gaf zijn werk 't ken merk van echtheid, van uiterste zintuigelijkheid, waardoor het de wisselvalligheden van smaak en mode heeft kunnen overleven, zo dat het op het ogenblik nog even indringend en leesbaar ls gebleven als toen het werd neergeschreven." Proza van Klant, Jac. van Hattum en W. F. Hermans, poëzie van Pier re Kemp. Paul Rodenks, Pierre H. Dubois en S. Vestdijk (Zes sonnet ten uit „Thanatos aan Banden). Een boekenmaniak ls tot dwaze dingen in staat. A. Marja vertelt daarvan in de Nederlandse Bibliografie onder de titel „Literatuur en Scheurbuik". Maar hy heeft gelukkig een begrypende echtgenote, die verstaat waarom hy met boeken in plaats van groenren thuis komt. Verder zijn er de ge- bruikelyke besprekingen. WOENSDAG 8 SEPT. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Land- en Tuinbouw. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Amusements muziek. 20.00 Nieuws. 20.15 Metro- pole ork. 20.44 Voordracht prof. wagenvoort. 21.05 Pop. orgelbe speling. 21.30 Willem Pyperherden- king. 22 30 Nieuws. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Licht klassiek avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Cause rie G. J. Suurhoff. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Cursus „Ons leven en ons Geloof". 19.45 Ds. Sirks. 20.00 Nieuws. 20.15 Res. Ork. 21.15 Luis terspel: „De stryd om de heer La- praik". 22.15 Malando. 22.45 Lezing mr. v. Walsum. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. DONDERDAG 4 SEPT. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.00 Hoogmis. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelspel. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Yehudi Menuhin. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte orgelbespe ling. 12 30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nieuws 13.20 Welk boek? 13.25 Lunchconcert. 14.00 Conti nentaal Kwintet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Clavecimbel-recltal. 15.30 Gemengd Omr.koor. 16.00 By- bellezing. 16.45 Twee sonaten voor viool. 17.15 Giaconda-ensemble. 18.00 Pianoduo. 18.30 Progr. voor de Ned. Strydkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Hobo-recital. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Gr.pl. 11.20 Jetty Can tor. 12.00 Twee piano's. 12.30 Weer- praatje. 12.32 In 't spionnetje. 12.37 Metropole ork. 13.00 Nieuws. 13.15 De Papavers. 13.45 Opera aria's. 14.05 Een Ned. dokter over New York. 14.20 Kamermuz. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.05 Reprises. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Plerro Palla. 17.45 Rjjk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Skymas- ters. (Ingezonden mededeling Met TIP moest Ik dit Loflied beginnen I Omdat mijn vrouw er 'n fles mcc wil winnen. Maar er schuilt een gevaar, Wel voor mU. niet voor haar. Dat ze TIP, ln plaats mij, gaat bemlnru" 'n TIP VAN BOOTZ Inz Hr. D. v. O. Bussum ontv. 1 fles tip. TU1NKALENDER WOENSDAG 3 SEPTEMBER Een onzer meest monumentale bo men is ongetwijfeld de wilde of PaardekastanjeWeldra zal de grond onder de zware kroon van deze boom zijn bezaaid met de prachtige, glanzende bruine kastanjes. Er be staat ook een soort, dat nimmer vruchten voortbrengt, namelijk de dubbelbloemi^e witte. Om geen over- last te k ijgen van te liefhebbers van de mooie vruch'e i wordt de laatstvermelde soorr soms geprefe reerd. De botanistne naam van dc paardekanstanje is Aesculus lllppo- castanum. U> tamme kastanje, die dbekende eetbare vruchten voort brengt, heet CastaiK.a sativa en be hoort tot een heel andere p'nntenfa- milie Zij is nog verwant aan de beuk en kan ook een zware afmeting be reiken. S. L

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3