Kleine baasjes worden ernstig in hun bestaan bedreigd Beethoven is geen „arbeidsvitamine"-muziek Muziekfeest in het Athene van het Noorden Groot tekort aan arbeiders Wordt Edinburgh tweede Salzburg? „Le petit monstreBE GEESTIGE SPOTTER HENRI DE TOULOUSE LAUTREC LANGS DE WEGEN DER KUNST Eva betrapt bij het stropen... Komen de Windsors ook? Radio-programma 4 Zaterdag 6 September 1947 De kleine baasjes op het platteland zitten in de penarie. Hebben de grote bedrijven in de steden al te worstelen met een groot tekort aan arbeiders, de kleine in de dorpen lyden daaronder nog veel meer. De smid, die met één knecht werkt,,ziet deze op een kwade dag naar de stad trekken of, als soldaat, naar Indonesië gaan. Aan nieuw personeel kan men niet komen, aanvragen by het Gewestelijk Ar beidsbureau hebben dikwijls geen resultaat. Wij hebben gepraat met verschei dene kleine patroons: fietsenmakers smeden, sigarenmakers, meubelma kers... Hoort, hoe één dezer men sen zijn woonplaats karakteriseer de: „Ons dorp is niets meer dan een kosthuis, 's Morgens staan de man nen in rijen bij de bushalte en rei zen naar Utrecht. De meeste baas jes hier kunnen veelal niet meer dan 25.tot 30.per week betalen voor een knecht. Geven zij noodgedwongen meer. dan moet dat van het huishoudgeld af. Natuurlijk komt de mensen hoger loon toe. vooral in deze tijd. maar de kleine patroons kunnen dikwijls niet meer neertellen. In de stad lopen de grote bazen met sigaren in hun mond in de werkplaatsen rond. maar wij moeten meesappelen voor een stuk brood." De trek naar de stad is een oud verschijnsel. Het was één der ken merken van het opstrevende kapi talisme in de vorige eeuw. Het plat teland toont altijd een groter bevol kingsoverschot dan de steden, boe ren met meer dan één zoon weten dikwijls met hun kroost geen raad Het tekort aan goede cultuurgrond blijkt steeds nij- i pender. De boc- WerK, j-enzoon. die zich te veel voelt oo doch geen vaders bcdrijf Veel zoekt een andere werkkring en be- personeel landt in de stad. De handarbeider uit de dorpen hoort verhalen over hogere lonen, betere sociale verzorging en meer gelegenheid tot ontspanning en gaat eveneens stadwaarts. Enorm personeelstekort ..Het personeelsverloop is enorm!" vertelde ons de bedrijfsleider van een sigarenfabriekje, „Verder heb ben wij sterk te lijden onder de sei zoenarbeid. En dan, een typisch na oorlogs verschijnsel (iedereen zegt het tenminste), de meeste arbeiders hebben geen fut en zeer weinig ge duld. Het vak leren, waarmee onge veer twee jaar gemoeid is, de jon gens denken er niet over. Bij ons werkte een pientere knaap van vijftien jaar. na één jaar maakte hij al een aardig sigaartje, bij kon bij ons be hoorlijk zijn boterham leren verdienen. Plotseling loopt-ie weg, omdat hij monteur wil worden. Ik ben van oordeel, meneer, dat als het jonge ge slacht niet stevigers wordt aan- Menige fietsenmaker, moeizaam zwoegend om van oude karretjes bruikbare fietsen te maken, staat alleen voor deze taak. Personeel? Niet te krijgen, meneerl" gepakt, dan komt er geen spaan van terecht!" Dergelijke klachten hoort men, als men met patroons spreekt Ze raken een probleem, dat velen in het land verontrust. Men komt cr echter niet uit met het verschijnsel te constateren, de oorzaken zitten diep. Een hoge ambtenaar wees ons er op. dat het een internationaal verschijnsel is. De tijden liggen niet ver achter ons, dat de landarbei dersionen ver onder die in de in dustrie lagen. De algehele verzor ging der arbeiders in de grote be drijven is veelal beter dan in het kleinbedrijf, fondsen voor ouders- doms- en weduwen- en wezenpensi oen vormen een sterke trekpleister, in de stad is de bioscoop en de dans zaal. de invloed van de vakbewe ging is er sterker, enz. Zo zien vele kleine patroons in de provincie hun bedrijf bedreigd Ge lukkig is hij, die met eigen kinde ren werkt, hij kan zich staande houden. Maar het baasje, dat met twee knechts werkte en beiden zag vertrekken, die voelt zich langzaam te gronde gaan. hoe hard hij ook zwoegt. Laat ons besluiten met de verzuchting van een smid: „Ik wou. dat die hele rommel in Indonesië afgelopen was. dan kwamen er dui zenden jonge kerels naar huis. Mis schien kan ik dan ook weer een knecht krijgen." Aan de luidspreker Concurrentie is moeilijk Sinds vele jaren gevestigde kleine bedrijven, van vader op zoon geërfd, lopen gevaar ten onder te gaan. I 'ooral in de dor- pen treft men deze baasjes aan. Hun moeilijkheden zijn g root, concurrentie tegen de grote be drijven is een zware, soms schier onmogelijke taak. In deze tijd wordt hun bestaan ernstig be dreigd door een nijpend gebrek aan arbeiders, die veelal liever in de stad werken of m militaire dienst moeten. Nieuw personeel is niet te krijgen. In dit artikel vertellen wij iets over de zorgen van deze kieine bedrijven. TU INK A LENDER ZATERDAG 6 SEPTEMBER. De Symphoricarpus racemosus of Sneeutcbes behoort niet tot de fraai- sta heestersHaar kleine rode bloe sems hebben geen bijzondere decora tieve waarde en haar lover evenmin. Daarom wordt ze ook v.iet veel als sierheester gebruikt. In het najaar en in de winter phjkt. deze heester echter met ontelbare witte bessen, d;e in deze periode uitstekend kun nen worden gebruikt om op een vaas tussen bloemen te worden verwerkt. In de winter komen deze zelfde bes sen ook voor kerstversiering in aan merking. De Sneeuwbes is een zeer sterke heester, die in iedere grond wil groeien en ook zeer geschikt, is voor schaduwrijke plekken. Ze ver spreidt' zich door vele worteluitlo pers. Er bestaat, ook een soort, die rode bessen draagt. Deze is cle Sym phoricarpus orbiculatus of Koraal- bes. S. L. DEZE stad, zo geliefd bij Schotse harten over de ge hele wereld, ontwaakt voor een nieuwe toekomst om zijn licht te laten schijnen in het firmament van de Kunst". Deze woorden gesproken door Sir John Falconer, burgemeester van Edinburgh tijdens de opening van het Festival voor Muziek en Toneel, in de historische Kathedraal van St. Giles, bleken niet te veel ge weest te zijn. Reeds de eerste week van het Festival was een buitenge woon groot succes. Het is ondoen lijk in een kort artikel in te gaan op al het schoons dat de bezoekers werd geboden. Wij constateerden, dat men van overal naar het „Athene van het Noorden" is ge komen om deze Kunstmanifestaties bij te wonen. Reeds wordt Edin burgh een tweede Salzburg ge noemd. u Het openingsconcert van het Orchestre Solonne was een groot succes, maar nog grotere verrassing was het optreden van een nieuw klavier kwartet, bestaande uit musi ci van vier uiteenlopende leeftijden en nationaliteiten: de reeds grijze mcesterpianist Arthur Schnabel, de Hongaarse Szigeti, de Schotse alt- vioolspelcr Primrose en de jonge Fransman Pierre Fournier. Zelden hoorde dc geheel gevulde Usherhall, ccn zaal met nog grotere capacitei ten dan het Concertgebouw, met grotere aandacht ccn homogener ensemble. Het eerste optreden van deze vier kunstenaars tezamen, mag een historisch feit worden genoemd Verder zijn er diverse orchestcon- certen. De eerste week trad. behal ve het Colonneorchest op het Halle- orchest uit Manchester onder John Barbirollj. In de komende weken zal o.a. ccn der hoogtepunten vor men de Wecnse Philharmonie. He laas zal Lotte Lchmann niet kunnen komen. Maar zij wordt vervangen door Elisabeth Schumann. Ook het prachtige zomerweer werkt mede. het festival tot een waar feest tc maken. Edinburg ziet men op zijn mooist: de prachtige Princesstreet met bloembedden, het machtige kasteel, soms verlicht door floodlight en daarbij de prachtige omgeving van imposante, zwaarmoedige bergen en uitgestrekte meren. Het is te hopen dat het feest in Edinburgh tot een traditie zal worden, vooral nu het zoveel moeilijker is om naar het centrum van Europa te komen. Nieuw centrum Veel kunstenaars, die voorheen tc Salzburg waren, ziet men thans in Edinburgh terug. Voor de bewo ners van de nieuwe wereld, die ook aanwezig zijn, is dc verbinding per vliegtuig zeer geschikt. Van Lon den uit kan men bovendien in een minimum van tijd Engeland en Schotland doorkruisen om per trein vlug naar Edinburgh te komen. De bevolking van dc stad is allerhar telijkst. Iedereen stelt zijn huis open SINDS jaren stelt men pogingen in het werk om de radio-pro gramma's aan hoge normen van cnliek te doen beantwoorden en men is daar mm of meer in geslaagd Het geven van critiek op de kwali teit en soort der uilzendingen is een der middelen om het peil van het gebodene te verhogen en zou men zo zeggen „daarmee is de kous af!". „Slechts zeer ten dele", zeggen wij. Wij zullen dit aan de hand van een recent voorbeeld aan tonen. Enige weken geleden werd we menen door de VARA de „negen de" van Beethoven uitgezonden, We waren niet in de gelegenheid thuis naar deze prachtige sympho nic te luisteren en dat speet ons. Toen hebben we een gedeelte van deze uitzending kunnen horen, na melijk op het kantoor, waar we om zakelijke redenen moesten zijn. De A/IET DE op een te verwachten „top"-uit- zending. De luisteraars op hun beurt moeten er voor' zorgen, dat in hun omgeving de radio nooit dienst doet als herriemaker, maar als welkom middel om de geest te verrijken. Naar radio moet worden geluisterd. Als een bepaalde uitzen ding U niet genoeg interesseert om er het praten voor te laten, draai dan de knop om. Een 'doelloos ge luiden producerende luidspreker, met daar door heen het gepraat van niet luisterende mensen is ir riterend, hinderlijk voor de omge ving en een bewijs van minder goede smaak. A. R. v.. OP HET FEEST van Edinburgh. Rudolf Bing, de initi'atiejnemer, met van links naar rechts: Arthur Schnabel, mevrouw Bing, Joseph Szigeti, Pierre Fournier en mevrouw Schnabel. (Foto met toestemming van „The Scotsman"). entourage? Tikkende schrijfmachi nes, door elkaar heen pratende mensen, uitroepen, lelefoongennkel en wat dies meer zij. We hebben de moed gehad cr een der chefs op te wijzen. dat hiei een werk werd uitgezonden, dat tot de schoonste scheppingen van de menselijke geest gerekend word'.. Het ontnuchterende antwoord was, dat men mot had gelet op hetgeen er „aanstond". Men had het toestel aangezet voor het nieuws en daar na was het door blijven „stomen". Men gebruikte nu slechts dc ge produceerde klank als animerings- factor. Afgezien van het feit, dat 'we, geen volstrekte voorstanders zijn van een dergelijke animering gedu rende het werk, tenzij het mecha nische arbeid betreft, is het mis bruiken van déze muziek voor een dergelijk doel schandelijk. Radio-misbruik is echter zó alge meen, dat we begrijpen, er op deze wijze niet te zullen komen. Velen zullen zich moeten her-oriënteren ten aanzien van de mogelijkheden, die de radio te bieden heeft, 't Ware om te beginnen in het belang van elke luisteraar, zichzelf enige disci pline op te leggen. We weten echter tegelijkertijd, dat het uiterst moei lijk zal zijn om radicaal het roer om te gooien. TOEGEGEVEN dat er nog veel aan het door de omroepvereni gingen uitgezondene mankaert; tege lijkertijd moet worden erkend, dat ook zeer veel goede uitzendingen geboden worden. Aan de luisteraar de plicht, deze uitzendingen te be luisteren onder zo gunstig moge lijke omstandigheden. De omroepverenigingen zullen de aandacht van de luisteraars meer dan tot nu toe hebben te spannen (Ingezonden mededeling u Als de TIPlles het laatste glaasje bevat Zeg ik tegen mijn vrouw: hoor eens lieve schat. Man en vrouw zijn eén Ik drink voor jou meteen. Nou... U begrijpt, dan zwaait er altiid wat! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. B., A'dam ontv. 1 Hes TIP. TONEELSCHOOL IN Amsterdam is 't de laatste jaren sukkelen geweest. Toen prof Walch tot directeur benoemd werd dacht ieder een: ..de rechte man op de rechte plaats" Was hij 't inderdaad? De laatste jaren, kort voor zijn dood. deden zich strub belingen en moeilijkheden voor. die ernstige twijfel wekten. Toen de kwes tie zich voordeed van ccn nieuwe func tionaris begrepen de autoriteiten, dat de hele zaak van de Toneelschool op de helling moest. Dat is dc laatste maan den ook gebeurd. Definities c oplossin gen schijnen intussen nog niet gevonden, maar wel is een nieuwe leider benoemd in dc figuur van W. Pil. Pos. die in derdaad goede antecedenten heeft. Gis teren is hij geïnstalleerd. Hij deelde daarbij mee. dat in het leerplan enkele nieuwe vakken zijn opgenomen. In dc eerste cn tweede klasse zullen cursus ia microfoontechniek worden onderwezen, in dc derde klasse zal een cursus in mocrofoontcchnick worden ingelast, voor toekomstige hoorspelen van bizondere waarde. De heer Pos betreurde, dat het op het ogenblik nog niet mogelijk is leraren tc benoemen, die hun loopbaan „op de planken" ge heel willen opofferen ten behoeve van het uitsluitend geven van onderwijs aan de Toneelschool. Dit is dc reden waar om men. als in voorgaande jaren, moet voortgaan met het geven van lessen vol gens een „vlottend" rooster. Onder dc docenten komen de namen voor van Raden Mas Jodjana en echt genote, Else Mauhs. Frits van Dijk, en Macha ter Weeme. Hans van Meerten, die sinds de bevrijding zich met de organisatie van ons kunstleven heeft bezig ge houden, treedt voor het eerst weer als acteur od bij het Ned. Volks toneel in „De Klucht van de Ge hangene". Hii zal hierin da rol van de vader spelen. .LASEUR. DIE. ZOALS MEN weet. zijn zetel weer verplaatst naar Den Haag. hem niet onbekend, waar hij thans zal optreden als directeur cn artis tiek leider van de „Haagse Comedie", het nieuwe vaste gezelschap voor de Kon. Schouwburg, belooft, wat zijn plannen voor het a.s. seizoen betreft, zoveel mogelijk verscheidenheid. Men moet niet van hem verwachten, dat hij voor de bezoekers van het feest, vlaggen hangen uit. Jeugd helpt mee om de organisatie goed te laten lo pen, naast muziek kan men genie ten van goed toneel van „Old Vic" uit Londen cn Theatre Jouvet uit Parijs, terwijl een grootscheepse ten toonstelling laat zien wat Schotland op industrieel gebied alzo kan pres teren. Voor de initiatiefnemer van het feest RUDOLF BING, thans mana ger van de Glyndebourne-opera. die ook oorstellingen geeft, zal het een innige voldoening zijn, dat dc be langstelling zo groot is. De meeste concerten zijn meer dan uitver kocht. Bovendien heeft men voor de bezoekers een prachtige festival club geopend, waar men elkaar kan ontmoeten. Voor de verslaggevers uit Holland moet het een temptatie zijn, te zien dat de Schotse couran ten zoveel ruimte kunnen beschik baar stellen in hun couranten voor de verslagen en andere bijzonder heden. Maar de tijden zullen terug komen dat ook Edinburgh in Hol land in de volgende jaren uitgebrei de verslagen zullen komen. Daarom, lezers, het bovenstaande slechts in telegramstijl. Het moge U een im pressie hebben gegeven, van wat er momentcel in Edinburgh gebeurt. In de .volgende artikelen enkele opmerkingen over de uitvoeringen, die nog zullen volgen! NANCY VAN DER ELST In de loop der jaren heeft de vrouw zich reeds op vele plaatsen in de maatschappij in velerlei beroepen naast de man weten te plaatsen. Er zijn vrouwen, die hun taak even goed cn sommigen zelfs nog beter dan de mannen verrichten. Het aantal „be roepen". waarop de vrouw beslag heeft weten le leggen is thans weer met één vermeerderd. In de buurt schap Haarle, bij Nijverdal. bevindt zich thans een vrouwelijke stroper. Een jachtopziener aldaar betrapte iemand van het zwakke geslacht op heterdaad bij het wildstrikken. De vrouw deed dit met zeer veel vakbe kwaamheid. Of vele collega's deze vrouw uit Haarle in dit nieuwe be roep zullen volgen, is een andere vraag. speciaal met socicty-stukken zal uitko men. Gelukkig, dat hij zich dus niet wil laten verleiden om in het Haagje ..Haègs" tc worden. Toch wil hij ook niet direct overgaan tot het spelen van groot werk. Hij opent met een politieke satyre. een Amerikaans stuk „State of the Union". VcrvDlgens heeft hij een stuk van O Ncill op het repertoire ge nomen ..Mourning becomes Electra", van de Fransman Jcan Anouilh „Euri- dyce", terwijl hij een herhaling wil brengen van een der beste stukken die na de eerste wereldoorlog geschreven zijn, n.l. ..Le Tornbcau sous l'Arc de Trioraphe" van Paul Raynal. Zijn verblijf van 8 maanden in Amg- rika heeft Lascur tot dc overtuiging gebracht, dat dc moeilijkheden voor het toneel hier te lande veel groter zijn dan het buitenland. Dc Nederlandse acteur is zeker niet minder dan zijn buitenlandse -collega. Wel heeft ons toneel te kampen met een gebrek aan jonge spcclkrachtcn. Laseur heeft de bedoeling op 1 Januari ccn traditie te vormen door dc opvoering van een stuk dat zich speciaal voor Den Haag zal lenen. Hij denkt cr over een prijs vraag in dit verband uit te schrijven. Het idee is voortreffelijk, maar toch betwijfelen wij zeer. of dit plan veel kans van slagen heeft... HET is met de „culturele uitwis seling" niet overal rozengeur en maneschijn. In Londen zou de Weense Staatsopera gedurende het winterseizoen in Covent Garden op voeringen geven en het Weens Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Bruno Walter was ingeschakeld voor de orkestpartij. Nu heeft de Londense Vereniging van Orkestmusici, die 2000 leden telt hiertegen geprotes teerd en de Minister van Arbeid per telegram verzocht het contract te verbreken. Clemens Holthaus te Rotterdam is benoemd tot dirigent van het gemengd toonkunstkoor te Zwolle van „Zwols Mannenzang" en van het „Zwolse Symphonie-orkest". Hiermee heeft Holthaus, leerling van Ed Fllpse, de leiding van het gehele Zwolse muziekleven op zich genomen. „LES PETITS CHANTEURS DE la Cóte d'Azur" het knapenkoor uit de Franse Riviera (Nice), dat zich in en kele jaren een wereldreputatie verwierf zal Zaterdag 13 Scpt op tournee door Nederland in Den Bosch een profaan programma ten gehore brengen o.a. werken van Ravel. Zondag daarop zal, het uitvoeren dc beroemde „Messc des petits de Saint Eustache" van André Caplet. In midden-Limburg gaat het kunstleven zich wat meer roeren dan tot dusver. Zo is in Roermond de oprichting nabij van een Insti tuut voor beeldende kunst, dat ge ïnstalleerd wordt in een deel van de kunstwevkplaatscn Cuypers en Co. De bejaarde architect ir. Jos. Cuy pers heeft er zijn volle sanctie aan gehecht. De film „Werken der Barmhar tigheid" een productie van Multi- film Batavia waaraan medewerkten de cineasten Denninghoff en Man- nus Franken, die een overzicht geeft van het werk van het Nedcrl. Roode Kruis in Indonesië zal om streeks de helft van deze maand in de Nederlandse bioscooptheaters in roulatie komen. Op het internationale filmfestival te Cannes zullen de volgende week twee korte Nederlandse films vertoond worden: Ontsierd Land en Perpetuum Mobile. Orson Welles gaat voor Korda filmen. De eerste film die hy in Engeland maakt zal een verfilming zijn van „Cyrano de Bergerac". Welles zal de film niet alleen regis seren, maar ook de hoofdrol spelen. Hij keert binnenkort naar Holly- wood terug om de laatste hand te i leggen aan „Macbeth". TE AMSTERDAM IS EEN NJEU- we uitgeverij gevestigd, de N.V. Inter nationale Uitgeversmaatschappij „Het Wereldvenster". Naast het uitbrengen van een Nederlands fonds van oor spronkelijke en vertaalde belletrie, al gemene en populair-wetenschappelijke werken en kinderboeken, stelt „Het Wereldvenster" zich ten doel interna tionale uitgaven te brengen in dc En gelse cn Franse taal. waartoe o.ra. een combinatie werd gevormd met verschil lende buitenlandse uitgeverijen. Directeuren zijn de heren J. C. Bou- man en J. M. Ph. Uitman. lu hofkringen on Bu.kingham Pa lace gaan voortdurend geruchten, dat de hertog en dc hertogin van Windsor de bruiloft van Prinses Eli zabeth zullen bijwonen. Officieel is er echter geen bevestiging van te krygen. Een uitnodiging aan de hertogin zou echter neerkomen op een erken ning van haar sociale positie, cn zij is sinds haar huwelijk inct. de toen malige koning Edward VIII uitge sloten van de hoogste kringen der Britse society. In do „E.ening Standard" van lord Beaverbrook, waarin als vast staand wordt aangenomen, dat de hertog niet zonder de hertogin op de bruiloft zou komen, werd gezegd: „Zijn houding is juist en zal door velen als zodanig erkend worden." „Wat heeft de hertogin gedaan, dat zij voortdurend belachelijk moet worden gemaakt?" vroeg het blad zich af. De Toulouse-Lautrec zocht hef leven in zijn uitersten; hij vond het in het armoedige op kamertje en in de deftige salon: in de obscuurste kroeg en de duurste mondaine bar, achter de coulissen en op de renbaan. In de bar „Achille" noteerde hij deze scène: de negerdanser „Chocolat" in actie. Een prach tige tekening in blauw en zwart krijt. (Ingezonden mededeling (EAU de cologne) een oud merk in een nieuwe tijd ZATERDAG 6 SEPTEMBER Avondprogramma HILVERSUM 1: 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol septet. 19.45 Uitz. voor Ned. in Duitsland. 2U.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Gewone man. 20.20 Gr.pl. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Om roep ork. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Halle ork. HILVERSUM II: 19.00 Mozart— Beethoven. 19.30 Lezing Franse. Rohac. 19.45 Lezing Ds. Fischer. 20.00 Nieuws. 20.15 Boulevard-noti ties. 21.15 Socialistisch Commen taar. 21.30 „Breng eens een zonne tje". 22.00 Luisterspel: Mensen by de wieg. 22.30 Malando. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. ZONDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.15 Berl. Philn. Ork. 1U.30 Hoog mis. 12.00 Angelus. 1215 Boekbe spreking. 12.30 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek. 13.20 Lunchconc. 13.40 Apalogie. 14.00 Orgelbespeling. 14.35 Gr. PI. 14.50 Causerie Jan Bakker. 15.00 Gr. pl. 15.15 Thea- termuz. 15.45 Viool en ork. 16.30 Intern. Manacongres. 17.00 Kerk dienst. 18.30 Strijdkrachten progr. 19.00 Kentucky Minstrels. 19.15 os. Straatsma. 19.30 Nieuws. 19.45 Sport. 20.00 Actualiteiten. 20.07 Gewone man. 20.15 Concert ter ge- legcnh. sluiting Manacongres. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.50 -Radio philh. ork. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.3ü Voor de tuin. 8.45 Ensemble Barcarole. 9.13 Postduiven-berich ten 9 30 Men vraagt. 10.00 Geeste lijk leven (Dr. J. C. Brandt Cors- tius. 10.15 Vioolrccital. 10.45 Ge dichten-voordracht 11.00 Engelse muziek. 12.00 Gr. pl. 12.30 Zondag club. 12.40 Dameskoor. 13.u0 Nieuws. 13.15 Vaudcvillestrijkork. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.3u Kamcrork. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Pierre Pal- la. 15.50 lhe Dansant. 16.40 Sport 17.00 Muziek ver. 17.20 Gemengd koor. 17.00 Kon. erk. Acc. Harm. 18 00 Nieuws en sport. 18.15 Spre ker: Dr. H. Faber. 19.00 Kerkdienst 20.00 Nieuws. 20.15 Waltztime 20 45 Luisterspel: Bsndjir. 21.10 Zigeuner ork. 21.45 Hersengymnas tiek. 22.15 Conc. met bijzondere be zetting. 23.00 Nieuws. 23.15 Dans muziek. MAANDAG 8 SEPTEMBER Morgen- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9 15 Voor de zieken. 9.30 Morgen concert. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 1135 Zangrecital. 12.00 Franse spaanse en Zd. Am. klanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.00 Varianten. 14.15 Voor jonge moe ders 14.35 Varianten. 15.00 Piano- kwintet. 15.30 Gemengd omroep a-capella koor. 16.00 Bijbellezing. 16.15 Scala-Sextet. 17.30 Piano duo. 18.30 Strydkrachtenprogr. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.30 Waterstanden. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de zieken. 11.00 Franse pianomuz. 11.30 Voordracht. 11.45 Zang met ork. 12.00 Stafmuz. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platteland 12 38 Stafmuz. 13.00 Nieuws. 13.20 Vincentino. 11.00 Voor de vrouw. 14.20 Opera. 15.00 Internat, con gres van plattelandsvrouwen. 15.20 Opera 16 15 Dieren en het monster. 16 30 Opera. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Gr pl. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Corduwcner. 18.40 Omroep a Capellakoor. MAANDAG 8 SEPTEMBER Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Niemv» 1915 Boekbespreking. 19.45 sou jarig bestaan van de polder dc Zijpe 20 00 Nieuws. 20.15 Vocaal kwar tet. 20.15 Reportage over Schoon hoven. 21.10 Omroepork -2.o0 Nieuws 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Licht avondconc. HILVERSUM II: 19.00 Reporta ge Sas van Gent. 19.15 Zang en piano. 19.40 Piano en Orgel. 20.00 Nieuws 20.15 Radio Philh. ork. 2115 Halfuur bij G. G. Cabaret 2145 .Meestertrio 22.15 Beroemde koren 22.40 Leven van de vrouw op platteland. 23 00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.40 Gr, pl. William Odom, die enkele we ken geleden in recordtijd rondom de wereld vloog, maakt thans plannen voor een wereldvlucht over de beide polen. De vlucht zal 3 a 4 dagen du ren, of misschien een week, ETIT MONSTRE!.' Mais vous avcz fail une horreur!!" Yvette, Guilberl nam niet graag 'een blad voor de mond. cn een opschrift als dit, neer geschreven op een van de vele beel dingen die Toulouse Lautrec van haar gemaakt heeft, bewijst, dat ook toen de vrouwelijke ijdelheid gekwetst kon worden, zelfs door artisten, die overi gens 't een en ander tot haar roem hadden bijgedragen! ..Petit monstre". Ja. Al stamde hjf van de oudste Franse adel, al was z-ijn moeder een verschijning, die eerbied afdwong, en wie de kunstenaar ook eerbied en liefde toedroeg waarschijnlijk meer dan zyn vader, wiens enige portret op deze tentoonstelling weinig S j anders is dan een caricatuur toch had Tou louse Lautrec in zijn verschijning bitter weinig indrukwekkends. Een dwerg was h(j, die bo vendien tengevolge van een paar ongelukken in zijn jeugd, kreupel liep. Ook zijn gelaat met de niet bepaald welgevormde neus, de dikke lippen en de lorgnet die meestal voorop de neus stond, had weinig van een aristocraat. Men vertelt, dat, toen hij met een vriend per woonschuit door ons land trok, hy vaak het mik punt was van spot en opdrin gerige nieuwsgierigheid. Men weet hoe genadeloos de Hollanders, en ooral de ieugd. in dit opzicht kun nen zijn. De enige aangename her innering ons ons land bleef zyn bezoek aan het Frans Halsmuseum in Haarlem... Petit monstre", maar in dat kleine mismaakte lichaam ging een geniale persoonlijkheid schuil. De kleine schitterende oogjes boorden dieper door de dingen en de mensen dan hun doorgaans lief is, en de handen, gericht door een felle, waakzame, spottende geest (die ook zichzelf niet ontzag) wisten met een ongelooflijke vastheid neer te schrijven wat de blik opving en waarnam. Belangstelling voor de mens Toulouse. Lautrec wordt gewoon lijk tot de impressionnisten gere kend, en er is geen enkel bezwaar dit te blijven doen, hoewel hij eigen schappen ontwikkelde, die de eigen lijke bentgenoten veelal veronacht zaamden, terwjjl hij verwaarloosd© wat zij tot hun idool maakten. Hij hield meer dan zijn naaste confrères en vrienden de vorm, de begren zing. de compositie in ere. Boven dien: alles draaide by hem om d© mens. Na zyn jeugd keek hy het landschap voorwerp van levens lange verering van Manet, Sisley, e.a. nauwelijks weer aan. Toch heeft hij ook in die beïnvloede tlld, reeds mooie dingen gemaakt (Mad. me. Lily Gremier; Lezende Vrouw); en niet te vergeten: Renpaard ea Ponywagen (1880). Waarom moest ik bij dit laatste even denken aan Giorgione? Dit is een gewaarwor ding, die men niet vaak beleeft, Een enkel meer schools geval Schildersmodel 1883) uitgesloten is het of deze 19-jarige nauwelijks naar zijn vorm had tc zoeken. Zeker is men op dit punt niet. want deze tentoonstelling flatteert het beeld van zijn jeugd onwillekeurig. Als aristocraat heeft Toulouse Lautrec veel moeten opgeven, waar aan zijn geslacht gehecht was (paardensport o.a.^ er staat tegen over. dat deze verminkte begena digde voor vele geslachten na hem het beeld van zijn eigen tijd op voorbeeldige wijze heeft vastgelegd. Hij deed het spottend, meermalen op het cynische en decadente af, maar hij deed alles met geest en esprit. Hij hield van wat hij om zich heen zag aan schoonheid en lelijks, aan gratie en bederf, aan vreugde en misère, aan grandezza en zonde; hij bezocht z'n modellen en milieu's in theater en cabaret, boite en bordeel, kroeg en renbaan. Gezond is z'n leven niet geweest. Drank ondermijnde het tocli al deli caat gestel en dan het hard® werk. Het aantal van zijn schilde rijen wordt op 500 geschat. Zijn li thografisch oeuvre, ontstaan binnen 8 jaar tijd, telt 370 bladen, di® bijna alle tot de meesterwerken der vroege steendrukkunst kunnen worden gerekend. Evenals zyn vriend Van Gogh, die reeds in 1890 overleed, moest Toulouse Lautrec in een zenuwinrichting worden op genomen. En op 37-jarige leeftijd zou hij sterven op het kasteel van zijn moeder. Zijn talent was meer dat van te kenaar dan van schilder, wat zeker niet wil zeggen dat hij schraal en verstandelijk is geweest. Maar in telligent en critisch was hij in hog© mate en dat wat de Fransen „es prit" noemen heeft hij op universeel® wijze gecultiveerd. Veelzijdig overzicht van zijn werk DE tentoonstelling in het Stede lijk Museum te Amsterdam omvat schilderijen, tekeningen en affiches, waarbij een goede greep is gedaan uit het museumbezit van Albi, z'n geboorteplaats in Zuid- Frankrijk. Men heeft in ons land nog nimmer een dergelijk veelzijdig overzicht van zijn werk bijeen ge zien. Er zyn schilderijen bij. zoals „Chilperic". geïnspireerd op de ope rette van Hervé waarbij men zwaar aan Velasquez gaat denken. Ook andere werken tot die uit zijn laat ste tijd (De modiste uit 1900 b.v.)' getuigen van een onverzwakt, zo mogelijk nog stijgend, coloristisch besef. Op een studie als de zich wassende vrouw (1896) moet later een Picasso zich hebben geïnspi reerd. Onder de tekeningen zijn er, di© een bijtende kracht paren aan een luchtige gratie, en waar de Japan ners, zijn grote voorbeelden, door hem schijnen te worden overtrof fen. En de affiches zijn stuk voor stuk meesterwerken, waarin de im- pressionnist tot een monumental© expressie stijgt; werken die na hem niet zijn geëvenaard, zelfs niet door de uitnemende affiche-kunstenaars, die Frankrijk in de twintiger laren heeft voortgebracht. C.A.S,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4