C Banketbakker verkocht tegen te hoge prijzen Een tractor kan alles, behalve... koken Raad van Achterveld nam belangrijke besluiten Uit Amersfoort Bedrijf een maand gesloten N ationale vij f kamp loopt ten einde Wandeling over de Jaarbeurs Hij wilde wat van de wereld zien 1 59 2i i 2 Donderdag 11 September 1947 Hij vond zijn toewijzingen te klein De Amersfoortse banketbakker W. Holthuis werd enige maanden gele den door de tuchtrechter voor de prijzen te Utrecht wegens het ver kopen van gebakjes tegen t^ hoge prijs veroordeeld tot een geldboete van f 250.twee maanden sluiting van het bedrijf en. publicatie van het vonnis. Verdachte had tegen dit von nis appèl aangetekend. Hedenmor gen stond hij voor de economische rechter te Utrecht in hoger beroep terecht. Verdachte H. werd er van beschul digd in de maanden Juni en Juli van het vorige jaar gebakjes van 36 gram tegen f 0.40 en moscovische gebakjes tegen f 1.30 te hebben ver kocht. welke prijzen te hoog waren Op een desbetreffende vraag van de rechter. Mr. Gijsman. gaf ver dachte H. toe, dat hij inderdaad ho gere prijzen had berekend dan de prijzen-verordening toeliet. Rechter: En thans bent u weer ge detineerd. U bent maar doorgegaan met gebakjes te duur te verkopen Verdachte: Ik ben er niet direct mee doorgegaan De omstandigheden hebben mij er toe gebracht Zonder dat kon ik mijn zaak niet staande houden. Op 10 Mei brak de oorlog uit en mijn toewijzingen waren toen veel te klein. Verdachte bleek een suikertoewij zing van 35 kg per maand en een botertoewijzing van 5 kg te hebben. Hij beweerde daarmede ziin bedrijf, waarop nog een schuld van f 6000. drukt, niet op legale wijze winstge vend te kunnen houden Toen de rechter hem onder de ogen bracht dat verdachte door ziin handelwijze In de grootste moeilijkheden ge raakte, gaf deze toe dat hij zelf in zag dat zijn handelwijze foutief was Hij zou echter, als hij niet zwart verkocht nog meer geld moeten le nen. Rechter: Dan moet u er mee uit scheiden. Dat alles mag geen reden zijn om zwart te handelen U be grijpt dat Uw manier van doen een geweldige injectie is voor de zwarte handel. U kocht 20 pond boter en 20 pond suiker per week zwart Zo lang dergelijke adressen blijven be staan. bliift ook de zwarte handel. De officier van Justitie Mr v. d Berg noemde verdachtes handelwijze schandalig. Wij leven in een tijd van distributie, aldus M. v d. Berg er. die moet geëerbiedigd worden. Ook al tracht men zijn omzet te vergroten, dan kan dit nog niet zulk een schan dalige prijsopdrijving rechtvaardi gen. U hebt actief deelgenomen aan de zwarthandels-practijken in Ne derland ten koste van de gemeen schap. Voor dit buitengewoon ern stige feit. aldus de officier van Jus titie. eis ik een boete van f 250—. benevens 2 maanden sluiting van de zaak en publicatie van het vonnis aan de zaak. De verdediger, Mr. C. Kruysse uit Amersfoort, verzocht het Hof niet uit het oog te verliezen, dat het hier gaat om een overtreding van de priisvoorsrhriften en niet om een ontduiking van de distribu tievoorschriften. Aan de hand van een door een deskundige opgestelde rapport, had de verdediger ook de tuchtrechter er reeds op gewezen. I dat men bij een prijsberekening ge- baseerd op de kosten van de grond- stoffen plus de winst tot een prijs van 0.47 per gebakje komt. Mr Kruysse verklaarde dat in het rap port van de prijscontrole een grote domheid was begaan. Het wezenlij ke van de zaak is. aldus de ver dediger, dat het onmogelijk is. met een toewijzing van 5 k g. vet een banketbakkerszaak te drijven. Om zyn onkosten er uit te halen zou verdachte H.. aldus Mr. Kruysse, 600 gebakjes per dag moeten ver kopen. Ik heb persoonlijk alles in het werk gesteld om de toewijzing vergroot te, kriigen evenwel zonder succes. En de directeur van de Mid denstand opent voor H.. aldus plei ter. geen perspectieven in een an dere richting. Mr. Kruysse noemde ziin cliënt een product van de moei lijke tijdsomstandigheden en wilde een beroep doen op overmacht. Hij bleef er evenwel bij dat niet vast staat dat verdachte H. tegen te ho ge prijzen heeft verkocht. De ambtenaar van de prijscon trole verklaarde desgevraagd, dat vele bakkers hopen dat de bestaan de regeling van inlevering van grondstoffen en daarnaast een toe wijzing voor het maken van koek jes. blijft bestaan. De meeste ban ketbakkers, aldus getuige, gebrui ken him toewijzingen namelijk al leen voor koekjes. De winstmarge op gebak is zo hoog dat de bakkers van de verkoop daarvan alleen al kunnen bestaan. De Officier van Justitie stelde vast dat pleiter met zijn vele cijfers zyn gehoor had doen duizelen, doch daarmede alleen de overtreding, die door verdachte was erkend, had willen ontkennen. De prys uitgere kend door de deskundige, aldus Mr. v. d. Berg, is gebaseerd op zwarte grondstofprijzen. De officier meen de te moeten vaststellen, dat ver dachte door zrjjn verkoop op inle vering nog een aardige omzet kan bereiken en wilde daarom het be roep op de overmachtspositie ver werpen. De politierechter achtte bewezen dat verdachte H. in de maand Juli 1946 gebakjes tegen te hoge prijs had verkocht. Hy kon het beroep op de lage toewijzing niet aanvaar den. De huisvrouw koopt niet bij een bepaalde banketbakker haar gebakjes omdat ze dan wel eens koekjes krijgt. Voor haar is het 't belangrijkst dat zij goede waar ont vangt en terugkrijgt wat ze inle vert. Mr. Gysman wees daarna onmid dellijk vonnis; een boete van 150, een maand sluiting van het bedrijf, benevens publicatie van het vonnis aan het bedryf. Zweefvlieger uit de koers Woensdagmiddag daalde in het weiland van de landbouwer v. L. het zweefvliegtuig PH 111. De pi loot. de heer V uit den Haag slaagde er in een schitterende da<- ling te volbrengen waardoor geen persoonlijke ongelukken of mate riele schade werd veroorzaakt. Door de wolken had de piloot Soesterberg, waar het toestel ge- stationneerd was. niet terug kun nen vinden. Het toestel is eigen dom vin de Nationale Zweefvlieg tuigclub te Amsterdam Ter plaat se is liet gedemonteerd en naar Soesterberg terug gebracht. Wandeltochten St. Joris De Amersfoortse Katholieke Wan delsportvereniging ,.St Joris" orga niseert op 13 en 14 September wan deltochten over afstanden van 10, 20 en 30 km. De belangstelling voor deze wandeltochten is ook ditmaal weer bijzonder groot. Reeds kwamen o.a inschrijvingen binnen uit Den Helder, Amsterdam. Rotterdam, Zwolle. Buren en Eindhoven. Ook van de zijde van de Amersfoortse wandelsportverenigingen wordt gro te deelname verwacht. Spelregelavond „Amsvorde" Het bestuur van de voetbalvereni ging „Amsvorde" heeft het plan op gevat om m het a s. winterseizoen .spelregelavonden te organiseren. De eerste van deze nuttige avonden zal as. Vrijdagavond worden gehou den in café ..Sport" aan de Leusder- weg. waaiby de bekende Amers foortse scheidsrechter, de heer W. J. Craanen, een inleiding zal houden. K.N.V.B. Overschrijving Blijkens een bericht in de „Sport kroniek". het officieel orgaan van de KNVB. heeft C. Jongbloed \an H V.C overschrijving aangevraagd naar A P W.C EEN PAS GEBOUWD HUIS van vijf verdiepingen in Milaan stortte zonder aanwijsbare oorzaak in. Het ongeluk kostte enige mensen het leven en er was een groot aantal gewonden. Er is nog een onderzoek gaande naar de oorzaak; het' is mogelijk dat er een fout in de constructie is gemaakt, of dat de funderingen ondermijnd waren door kwelwater Groentehandelaren hadden pech Een zestigtal Amersfoortse groen tehandelaren met hun echtgenotes, die vanmorgen om zeven uur start te voor een trip naar Arnhem en Nijmegen is de eerste uren niet verder gekomen dan de Hogeweg. Toen de feestgangers n.l. met hun bussen de Kanaalbrug waren ge passeerd. werd een handwagen inge haald Deze kon echter niet gepas seerd worden, aangezien uit de te genovergestelde richting een bus met meisjes van de Sopla-fabriek naderde. De voorste ous moest daar om krachtig remmen. Hierop was de bestuurder van ide achterste bus niet verdacht. Hij' trachtte zoveel mogelijk naar links uit te halen, raakte daarbij echter nog zijn voor ganger en botste tenslotte tegen de inmiddels op die plaats gearriveer de Sopla-bus. De voorste touringcar schoof tengevolge van de schok te gen de handwagen, waarvan de eigenaar bewusteloos neerviel. Hij moest naar het St Elizabethgast- huis worden vervoerd Verscheidene meisjes in de Sopla- bus hadden hoofd- en beenwonden opgelopen. Na te zijn verbonden konden zij hun weg vervolgen. De voertuigen, waarmede de leden van de Amersfoortse Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hun reis zo vrolijk waren begonnen, werden door de politie in beslag genomen In af wachting van andere bussen, ver overden de feestgangers op deze vroege morgen reeds een café. De reis móét worden voortgezet, was ieders mening. Burgerlijke stand f> September Geboren: Henrica Adriana Johan na Stephana, d v. M M. van oer Kraan en J. H. Bonsel; Nienke. d. v A. de Waal en C Ris; Margaretha Sophia Maria, d v. H. C. Hoek en S J. Walet; Dirk Anton, z. v. W. Rietvelt en M C. de Keizer. Gehuwd: J L. A van Galen en H. A Nieuwland; J Trommel en H. Barfüss. Overleden: J Brits. 86 jaar. we duwnaar van P Jansen; J. van de Rotte. 58 jaar. echtgenoot van W. M. E. van den Ujjl. van 10 September Geboren Hendrika Geertruida Maria, d v T van de Vlasakker en M G Herni. Francina Antonia Ma ria, d v W J .1 Zijsvelt en C B S Kisner. Lutje Marritje, d v I van Diermen en E ter Haar. Arnold Frans, z v II Blom en A B A A Valewink. Gehuwd: J B van 't Hof en M C te Beek. N O Kalt en M E J van der Klein. Overleden: J G de Gans. oud 72 jaar, echtg. van W van Eeden. Noteert U even GRAND: Een van de weinigen alle leeft.) 14.30, 18 45 en 21 u. Zo 14. 16 15, 18.45 en 21 u. CITY: Dat is Amerika (alle leeft) zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Kit Carson (14 }r.) Vryd. en Zat.: 14.30. 18.45. en 21 uur. Zo.: 14. 16 15. 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 29 u. TOT 20 SEPT Tentoonstelling dr. Nieweg, Bloklands Gasthuis. Da gelijks geopend van 1012 en van 1417 uur. Zondags van 1416.30 uur. „STICHTSE HEUVEL": Behalve Vrijdags, iedere avond dansen 19.3023 u. Zondagsmiddags 15 18 u. (Ork Johnny Schouten). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. Gevonden voorwerpen Etui met gebr vulpen; Kinder- schoentje R: Wit hondje met riem; Etui met potloden; Briefjes bankpa pier; Textielkaarten; Gele knip: Gouden draadje; Sleuteltje van fietsslot, Broches: Port. inh: vacan- tiebon: Polshorloge; Vulpotlood; Oud damesrijwiel. Zwt damestas inh appelpers enz Zadeldekje DKU; Biezentasje; Kinderschoentje rood; Blauwe sok; Etui inb Rozen krans; Huissleutel; Zwt Parapluie; Boek opschrift Index; Sokophouder. In de Dinsdag gehouden Raads- vergadering deed de Burgemeester van Stoutenburg. de heer M. J. E. Kwint, enige belangrijke mededelin gen: a. In afwachting van de moge lijkheid om met andere gemeenten een desbetreffende regeling te tref fen, is benoemd tot gemeeute-archi- tect.de heer Ir. Oosterhuis. Het toe zicht op dc wegen zal door B. en W. uitgeoefend worden; b Door het Ryk is afwijzend beschikt het verzoek om ver goeding van de oorlogsschade aan de klinkerwegen. Thans is opnieuw schadevergoeding gevraagd ten be drage van 11.425.50 voor uitvoe ring van het plan op kleiner schaal; c. De Kopermolenbrug, die op de grens van Amersfoort en Stou tenburg ligt, zal voor rekening van beide gemeenten worden hersteld. Bii aanbesteding zullen de kosten van bouw zeer hoog blijken te zijn. Contact met Amersfoort is opge nomen om een deel van de bouw kosten door het Rijk te doen dra gen. Wat het plan betreft om al daar voorlopig een Baileybrug te leggen, dit zal volgens B. en W. van Stoutenburg geheel ten laste van het Rijk dienen te geschieden; d. Het herstel van de teerwegen en klinkerwegen is door de Provin cie in principe goedgekeurd; Voorstellen van B. en W.: 1. Onderhandse aanbesteding van het teren van dc Dodeweg. De voorzitter deelde mede. dat dc kos ten hiervan lager blijken te zijn dan was geraamd. Van de Fa Hoo- genbirk was prijsopgaaf binnenge komen van 2560. 2. Samenstelling van een Com missie van Advies t.b.v. de toepas sing van de Woonruimtewet 1947, waarin te benoemen de heren C. v. Doornik. H. Schouten. R. Kleinveld, P. van den Hengel en C. van den Berg. De heer W. van den Hengel zag liever bouw van noodwoningen, dan dwang tot samenwoning. H\j wees in dit verband op het Barneveldse deel van Achterveld, waar reeds vele noodbehuizingen zijn ingericht. De Voorzitter antwoordde, dat door de Minister van Wederopbouw erop was aangedrongen de bouw van semi-permanente landhuisjes (zgn. bungalows) toe te laten. 3. 2 pet. vacantietoeslag voor het gemeentepersoneel (conform Rijksregeling). De Burgemeester betreurde het. dat het Ryk zo lang met een afdoende regeling van de lonen wacht. 4. Opheffing gemeenschappelijke regeling niet Leusden inzake het onderhoud van de weg Achterveld paar Groot Sandbrink. Doordat Stoutenburg thans ook wegen zelf onderhoudt, heeft deze regel zijn nut verloren 5- Subsidieaanvraag van de Leusdense Oranjevereniging t.b.v. de Stoutenburgse kinderen, die in Achterveld op school gaan. Daar 't kinderfeest niet door is gegaan werd voorgesteld geen gevolg aan het verzoek te geven. 6. Beschikbaarstelling van een crediet voor onderhoudswerkzaam heden aan de N.H. school en wo ning. groot 1340 van het jaar te dekken. 7. Machtiging van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening van ten hoogste f 15.000.- k 1 pet. I 8. Crediet voor aanleg van twee lichtpunten aan de openbare weg. Eerste 5 jaar 68.- p. j., daarna 14.- per laar. 9. Bepaling schouw op 10, 11, 12 en 13 September. De puntenn 1 t.m. 9 werden zhs. aangenomen. By de rondvraag verzocht de heer Van Doornik afbraak van de beton blokken op de Hessenweg, de heer Boersen verbetering van het uit zicht nab\j het prieel van de heer Klomp De Voorzitter zegde onder zoek toe. Veldloop zal beslissing moeten brengen De Nationale Vijfkamp werd gistermorgen op de Leusderheide voortgezet. Aan de beurt was het onderdeel schieten met pistool of revolver op de 25 m. in series van vier maal vijf schoten. De krach tige wind veroorzaakte verschei dene missers. Zes deelnemers be haalden liet minimum aantal punten (135) niet. De uitslag luidt; Groep handgranaten werpen; 1 M H P J Kessels. 19 treffers, 174 punten. 2 F van Krepten, 19 tref fers, 154 punten. ,3 G Plomp, 17 treffers, 152 punten. 4 M G Fetter 15 treffers, 128 punten. 5 I-I W Handgraaf. li treffers, 106 pun ten. 6 J H Noordeloos. 11 treffers, 96 punten 7 C J Th. Kuyer. 11 treffers, 84 punten. 8 M C van Velzel, 5 treffers, 40 punten. Totaal klassement: 1 M C Fetter 7 punten, 2 F O van Kregten 8 punten. 3 M H P J Kessels 12 pun ten. 4 H W Handgraaf 13 punten. 5 H Noordeloos 14 punten. 6 M C Yelzel 16 punten. 7 G Plomp 17 punten. 8 C J Th Kuyer 21 punten. Groep paardrijden: 1 P Kessels 20 treffers, 179 punten. 2 H J Kui pers 19 treffers 171 punten. 3 I W F Blanson. Henkemans 19 treffers 164 punten. 4 J J Serré 18 treffers 147 punten. 5 L C II Mutsaers 17 treffers 142 punten. G G R Tim mer 16 treffers, 133 punten. 7 P F J Verstraaten 9 treffers 67 punten. Totaa] klassement: 1 P Kessels 6 punten. 2 J J Serré 9 punten. G R Timmer 11 punten. 4 H J Kuipers 12 punten. 5 L If C Mut saers 13 punten. 6 .1 W F Blanson Henkemans 13 punten. 7 P J F Verstraaten 20 punten. Vanmorgen werd de Vyfkamp voortgezet met zwemmen in het •Sportfondsenbad. Onze stadgenoot inspecteur Mutsaers werd in' de groep „paardrijders" eerste, hij zwom de 300 meter in 5 min. 29,4 s. De uitslag in zijn groep was: 1. Mutsaers; 2. Serre (beiden uit Amersfoort); 3. Blanson; 4. P. Kes sels; 5. Verstraaten; 6. Kuipers; 7. Timmer. In de groep ..handgranaat wer pers" is de uitslag: 1. Standgraaf; 2. van Tregten; 3. Fetter; 4. Noordeloos; 5 Plomp; 6. van Velzel; 7. M. Kessel; 8. Kuyer. In de ..paardryders groep" is de totaalstand tot aan Ket laatje num mer de \eldloop: 1. P. Kessels 10 pnt.; 2 Serre 11 pnt.; 3. Mutsaers 14 pnt.; 4. Blanson 16 pnt. 5. Kuipers 18 pnt.; fi. Tim mer 18 pnt.; 7 Verstraaten 25 pnt. De totaalstand in de -„handgra naat groep". 1. van Tregten 8 pnt.; 2. Fetter 10 pnt.; 3 Standgraaf 14 pnt.; 4. M Kessel 19 pnt.; 5. Noordeloos 20 pnt.; 6. Plomp 22 pnt 7. Van Vel zel 22 pnt.; 8. Kuyer 29 pnt. Noodwetouderdomsvoor ziening onder de loupe In de Gereformeerde Kvk aan de Zuidsingel werd gisteren in een bui tengewone Landelijke Centrale Dia conale Conferentie, de noodwetou derdomsvoorziening onder de loupe genomen. De voorzitter de he Veenkamp uif Amersfoort hield( een korte ope ningsrede Daarna trad als referent op Ds. De Goede uit Utrecht, die dit onderwerp behandelde. Hij gaf een overzicht van de techniek en iets over de geschiedenis van het tot stand komen van deze wet. Zyn eindconclusie was. dat er tegen het aanvaarden van deze noodwet voor de mensen der Ger. Kerk geen prin cipiële bzwaren waren. Hierna ontstond een levendige dis cussie. waaruit bleek dat de verga dering in twee partyen verdeeld was, nl. zij die het met de referent eens waren en zij die hevige tegen standers bleken te zijn. Prof. Veenhof uit Kampen bracht heel sterk naar v«ren dat bij het aanvaarden van deze noodwet voor onze behoeftigen een totaal ver keerde richting gegaan wordt. De vele bezoekers van deze verga dering kwamen niet tot een eindcon clusie. Tèn slotte gaf de voorzitter een korte samenvatting van wat er in de debatten naar voren was ge komen. Schrijfmachine gestolen Aangifte werd gedaan van dief stal van een schrijfmachine, HET buitenlands bezoek aan fie Jaarbeurs was op de eerste dag al vrjj aanzienlek en nog* belangrij ker waren de aankopen uit het bui tenland. Wjj zagen twee Chinezen in gesprek met de vertegenwoordi ger van rle Fordson-tractor, en iemand die Palestina vertegen woordigde, deed bestellingen van een fameuze omvang. Verheugeij0 is daarbij, dat ook onze zuivelpro ducten in het centrum van de aan dacht staan en dat grote hoeveel heden boter en kaas door het bui tenland zjjn ingeslagen, niettegen staande het feit, dat de Hollandse boter wat de prijs betreft, moeilijk op de wereldmarkt concurreren kan. Men kan dus aannemen, dat de kwaliteit van ons product de vreemdeling lokt ongeacht de prijs. Voorts deed men belangrijke aankopen aan textiel, schoenen en plastics. Er waren inkopers uit Bel gië, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, Zwitserland, Ame rika, Brits-Indië en Zuid-Afrika. maar het vreemde was dait men in de kleine standzaal waar het Jaar- beursbestuur een allergeriefeliikst zitje voor buitenlandse 'bezoekers heeft ingericht zo goed als niemand aantrof. Misschien is dit wel een gunstig testimonium voor de at tracties. die de Jaarbeurs zelf te bieden heeft. Men neemt er de tijd niet voor om eens kalm te gaan zitten. Het kan ook zijn. dat men pas langzamerhand zich bewust wordt dat het goed kan zijn hier een ogenblik uit te blazen. Agrarische beurs EEN blik op de Agrarische Jaar beurs aan het terrein Croese- laan is voldoende om de bezoeker er van te doordringen, dat het in derdaad ernst gaat worden met de mechanisatie. Niet voor niets staat op het alfiche van dc Agrarische Beurs een tractor afgebeeld. Het is waarlijk alles techniek wat de klok slaat. De eene machine overtreft Hijmen Laan vroeger w-onende fc Amersfoort en Sake Pais uit Eemnes hadden zich Woensdag morgen voor het Amersfoortse Tri bunaal, dat onJpr presidium stond van Mr. de Kruijff. voor hun ontoe laatbare handelingen tijdens de oorlogsjaren te verantwoorden. De 37-jarige landbouwer Hijmen Laan was did der N.S.B. en van di verse nevenorganisaties en had een Joods huis bewoond. Ook was hij een „voornaam man" hij de boerenarbeid die de Duitsers en hun satellieten in de Oekraïne verrichten. Hij zeide. tijdens zijn ondervra ging uit zuiver ideële overwegin gen hij de X.8.R te zijn gegaan. Ik heb het altijd cnet-de beste be doelingen gedaan en pas later be gon ik in te zien, dat de Duitsers te heerszuchtig waren en niet deug den''. Mr. Harencarspel wppi jn zijn pleidooi op Je ontbaatzuchtige hou ding van deze X S.B -cr, die naar zijn oordeel aan het zuiverste idea lisme is toegekomen Hij verzocht de detentie op te heffen. De 35 jarige Sake Pais, kantoor bediende van hproep, destijds lid var. X B S. W.A., X A F, en X.Ö. KK verklaarde, dat hij iets me r van de wereld had willen zien en daarom had dienst genomen als chauffeur bij Je X.S.K.K. Tn kwam hij tot de conclusie, dat het fout was om bij de Duitsers dienst te nemen Hij was toen ondergedo ken tot zijn arrestatie in Febr. '47. De raadsman Mr. Kruysse ver zocht uiterste clementie en wees erop, dat verdachte wel zijn ver stand heeft laten werken, maar de „idee" niet tot klaarheid kan bren gen. Wanneer beschuldigde onder behoorlijke leiding geplaatst wordt, kan hij nog wel wat bereiken, aldus erdediger. de ander, en als het woord „agra risch" vervangen werd door „tech nisch* zou men het ook geloven. De tractor begint voor de landbouw een magische betekenis te krijgen en of hij nu van de militaire ieep stamt, of meer het Fordson-model vertoont, hij is waarlik od weg een manusje-van-alles te worden. Door middel van betrekkelijk kleine ma nipulaties kan hij van allerlei werk zaamheden overnemen, als ploegen, eggen, dorsen, maaien, zagen, sle pen, sproeien, spuiten. Bii wijze van grap zegt men dat hij alles kan be halve... koken en misschien kan htf dat ook, als het moet... Onze boeren z\jn van huls uit conservatief, maar ook als zij door tastend modern willen worden zal het nog niet zo eenvoudig zijn om hier een keus te doen. Gaan zij een maal tot het gebruik van tractors over. dan moeten zii wel bedenken, dat zij de capaciteiten van deze werktuigen weer niet mogen over schatten. Een zegsman drukte het zo uit: laten zfl van een ieep geen Churchill-tank willen maken. Een tractor kan vier paarden vervan gen. maar men mag hem dan ook niet het werk van zes paarden laten doei!! Om in te bijten VAN de Agrarische Jaarbeurs naar de inzending van de Utrechtse Groenten- en Vruch tenveiling il n'y a qu' un pas; al thans in figuurlijke zin. De laatste bevindt zich n.l. op de begane grond van het vaste gebouw achter de opvallende inzending van de Am sterdamse Haven. Zoals ons zee manshart opengaat, als wij op de wereldkaart zien hoe onze stoom vaartmaatschappijen de aardbol in alle richtingen omspannen, zo kost het moeite nuchter te blijven bil de fruit-heerlijkheden, die de Utrecht se Veiling on3 in een paar weelde rige étalages voor ogen tovert. Zfln die geweldige perziken werkelijk uit de buurt van Utrecht? vraagt men met een blik op de zachthui- dige vruchten, die dubbel zo groot" zijn als een tennisbal. „Werkelijk" zegt de juffrouw in het rood-wit- en-blauw die er bij staat en het is niet alleen om die kleuren dat men haar graag gelooft Het 13 de Velling niet alleen om reclame voor ons fruit te doen, men wil ook de aandacht vestigen op een goede verpakking, die garandeert, dat het kopend publiek werkelijk een product krijgt van kwaliteit. Strengere maatregelen tegen spijbelaars Door de inspecteur van het l.o. in de insp. Amersfoort is aan de hoof den der openbare en byz. scholen en de leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim een schrijven ge richt betreffende de wijziging van de leerplichtwet. In dit schryven doet de inspecteur een ernstig beroep op de hoofden van scholen en de C.t.W.v.S. om de verplichtingen, die de onderhavige wet hen oplegt, zo stipt mogelijk na te komen, om tot uitroeiing van het ongeoorloofd schoolverzuim te komen, dat in de j'aren die achter ons liggen een ernstig volkskwaad dreigde te worden. In afwachting van de nog te publiceren Leerplichtbeschikking worden de voornaamste wijzigingen onder de aandacht gebracht. Tot 1 Januari 195Ö eindigt de leer verplichting zodra het kind zoveel klassen van één of meer scholen in de ziri dezer wet heeft doorlopen als samen een leertijd van 7 jaren om vatten, echteT nooit voordat het kind de 13-jarige leeftijd heeft bereikt en de klasse waarin het by het bereiken van die leeftijd was geplaatst heeft doorlopen. De leerverplichting ein digt in elk geval bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar. M.a.w. het kind is leerplichtvry, als het 13 jaren oud Ls en tevens 7 aqhtereenvolgende leerjaren heeft doorlopen, of vanaf de dag dat het 14 jaar wordt. Hoofden van scholen kunnen nog slechts 10 schooltijden (1 volle dag is 2 schooltijden) per schooljaar ver lof geven. Langere verloven behoe ven bekrachtiging van de inspecteur. De maximum geldboeten voor de aansprakelijke personen zyn geste gen tot f 100. en 500.— de duur der hechtenis tot drie maanden. Hoofden van scholen die bij her haling opzettelijk onjuiste inlichtin gen geven of nalatig blijken te zijn kunnen gestraft worden met geld boeten tot 200.of met hechtenis tot 3 maanden. Meisje viel van fiets Een 'meisje van zestien jaar, dat bij een oudere vrouw achter op de fiets zat, kwam te vallen De oor zaak was baldadigheid. Het meis je bleek niet in staat naar huis te lopen en moest per auto verder vervoerd worden. Soest - „Florolia" exposeert Dinsdagmiddag werd in het ge bouw St. Jozef aan de Steenhoff- straat te Soest, een tentoonstel ling geopend van planten, ge- Kweekt door de schooljeugd van Soest. De heer P. H. Segers, voor. zittér v^n de Floralia vereniging „Soest", sprak een welkomst woord tot de aanwezigen in het bijzonder tot het bestuur ^an de gemeente Soest en dankte allen die tot het slagen \an deze ten toonstelling medewerkten. Tevens zette hij uiteen het doel van deze tentoonstelling; de liefde voor het kweken van planten en bloemen bij het kind op te wekken en de eerbied voor de natuur bij te bren gen. De burgemeester van Soest S. P. Baron Bentinck, wenste de jonge vereniging met het geno men initiatief geluk en verklaar de deze tentoonstelling voor ge opend. In het voorjaar had de vereni ging Floralia, aan diverse scholen 1200 plantjes verstrekt ora deze op te kweken. Van deze plantjes waren ongeveer de helft op deze tentoonstelling aanwezig, terwijl door enige bloemisten, leden van dee Hoveniersvereniging, verschil lende tenten met bloemen en planten ter opluistering waren aangebracht. Prijswinnaars waren. Begonias: le prijs. Jan Verzaal; 2e pr. F. de Jong; 3e pr. Bep Vos; 4e pr. W. West hof; 5e pr. M Heinhuis; 6e pr. W. de Man. Coleus. Ie pr. I. Versteeg; 2e pr. Joh. Rademaker; 3e pr. Jan Jekcl; 4e pr. K. van Zanten. Fuchsia: le pr. H v d Baan; 2e pr. H de Jong; 3e pr. v. d. Broek; 4e pr. P. Batenburg. Afrikaan; le pr. J. Verzaal; 2e pr. R. v. Soest; 3e pr. G. v. Elk. Salvia: lq pr. Corrie v. d. Brink 2e pr. Willy van Dijk; 3e pr. Hans Bunt. Petunia: le pr. Frans Roest. A'geratum: le pr. J v Besselse; 2o pr. Jan Smit. J. v. Besselse en Cforry v. d. Brink ontvingen als beloning een spaarbankboekje, groot elk f 10.— De jury bestond uit Mevr. Ba ronesse Bentinck—Philipse; Mevr. Landweerde Visser en de heren Kraaijenhage, Tolman en Vel- linga. Dat lukte niet Voor d'e ütr. Politierechter stond terecht de Soestor slaerer N. L,. v. die een hoeveelheid vlepsbonnen te kort kwam- Hij plakte op de aan vraagformulieren een aantal bonnen van één rantsoen tussen bon Den van drie ratsoenen. De Officier van Justitie eiste te gen de 32-jarige slager één maand gevangefasstraf. De politierechter veroordeelde hem conform de eis. Betrouwbaarheidsrit Zaterdag 13 September a.s. or ganiseert de motorclub Soest een betrouwbaarheidsrit over een af stand van 120 km De route loopt door een der mooiste streken van ons land en voert over behoor lijke wegen. Deze rit zal de laatste van dit seizoen _zijn. Beurs van New York Aten Baltim. Can.Pac, dim C. N V.Ccn. Penns.R. bout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.smelt. A. en Am. ob. Anac.C. bethJ.S. BoenneA. Chrysler City B. Consoi E Douglas Du P.N. fcastm K. Oen.El. Oen.Mot. 9/9 10/9 83% 83 13 13$ 11% 11& 25'/, 26 14 V, 14% 18% 18% 43 43% 136 136 182% 183% 86% 86% 47% 49 58% 59% 160% 160% 73 72i 33% 34% 86 87% 19% 19% 57 58% 41% 44% 25 25", 58% 60% 188% 183 42% 43% 36 36% 57% 53 9/9 44% 16% 81% 28% 10% 43% 25% 39% ocars rx. 37% Shell Un. 29% Soc. Vac. 16 stand Br. 29% M.OIINJ 73% Studegb. 20 Texas C. 59% U. Alcr. 21% Un Corp. 2', Un P4uit 55% US Rubb. 42% US Steei 68"3 Westing. 27% Woolw. 46 Good Hudson int. H. I. Nickel int. en Kenn.C, Montg. Pac.M. Kadio C. Rep.öt. Ucv. B. bears R. 10/9 44% 58% 26% 39% 37 3») j 16 29% 74 20>f 56% 42 70 27% 46% Omzet 740.000 Amsterdamse Amsterdam, 10 Sept. De onafgebroken koers stijging van de laatste tyd aan de Amsterdam se effectenbeurs kwam heden tot stilstand. Men acht dit niet verwonder lijk, gezien het opgelo pen peil, zoals dit in de indexcijfers tot uiting komt. Op basis 1938= 100 liep het algemeen indexcijfer voor de koer sen van aandelen sinds 15 Aug. op van 164.4 tot 174.1. waaronder de in dustrie van 230,7 tot 245,0. scheepvaart van 165,7 tot 173,7, banken van 106,6 tot 113,3, olie van 136,9 tot 143,4 en zelfs ook nog Indische fondsen van 65,5 tot 68,6. Een belangrijke factor die de koersstijging in de hand werkte, de herbe- .legging van gelden, vrtf- 'gekomen uit de verkoop van Amerikanen, blyft onverminderd voortdu ren. Ook het recordni veau van de bankbiljet- tencirculatle, die giste ren slechts een Vermin dering van 20 millioen fulden vertoonde. is ieraan niet vreemd. Vandaag had de markt een onbelangrijk en on geanimeerd aspect. De hoofdkoersen gaven nau welijks enige verande ring te zien. Kon. Olie prjj'shoudend. stil, ook in het vrije verkeer, indu striëlen licht verdeeld Effectenbeurs Act. aandelen 9/9 10/9 10/9 Sltk. Hfdk Sltk- Koloniale Bank 104% 100% 104 104 N. I. H.bank 100 1UU Ned. H. My. 141% 142 2 Ul% 179% A.K.U. aand. 180% 179 Bergh a Juxg. >13 514 14 v. Berkels pat. 127% 127 127 Calve Delft Crt 180% 182 161% Centrale Suiker 204 204 204 Fokker 212 210 210 Van Gelder 154 155 155% K. Nd H.oven® 169 170% '<0% Lever Cert. -02% 307 -04% Ned. Ford 415 417 417 Ned. Kabelfabr. 317 319% 319% Philips gloell. D. Petrol. Mij. 379% 379 373% 410 413% 413% Kon. Petr. My. 427% 427% 428 A'dam Rubber 142% 140% 141 Band. Rbb My. 100 98% 98% Dell-Bat R M 103% 102 102 Cost Java R-M. 83% 61% "1% Serbadjadi S.R. 74 73 73 Holl. Am. Lijn 211% 211 210% 150% Java-C.-J. Lyn 151 150% K.N.S.M. 1/3 (72% 171% Sch. Unie 188% 167% Ib7* Rott Lloyd 166 165 155 St. My NederL 172 1/0 1/0 H.V.A. 22y .28 2.9% Jav. Cult MM Ned. Ind. S. U. 119 118 118 123% 123 3% Ver. Vorst C M. cl% 61% 61% DeU-Bat. 130 13*-% 131 Dell Tabak 154 154 '54% Senemb «38 128% 138% Actieve obUg.t 9/9 10/9 Ned. '38 (3%) 3 100% dito '47 (3%) 3 99 Vi 99% Ned. '37 3 99% 99% Dollarl '47 3 101% J01Y. NWS 2% 82 62% Sp. cert. 100 2% ioi* NJ. '37 A 3 9M Nlet-actleve obligaties A'dam '37 1. 3% 101% •s-Hage '37 3% 101 R'dam le en 3« 101% tug 1937 3% R'dam 38 (3%) 3 101% 101% Utr. pr. '37 3% Ut gm. 37 1 3% Pandbrieven Amst Hypbank Arnh. Hyp. B. 98% 103% 98% Friesch Gr. H. 102% Grav. Hyp. Bk. Ned. Hypb 98% 100% 99 100% Veendam 3% Rott. Hyp.banb Utr. Lypb. 12% vpl ultl.) Westl. Hypbnk. 101% 101% 101% 101% Industr. obUg.t Bergh's en l 3% 104% 104% Lever® Z M 3% 104% Werkspoor 3% 105 104% Bt Ptr. My 3% 104 W«% Ned.-Ind Spw. 54% 54% Nlet-act. aand. A'damse B. HU. 3ank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert. Gist en Sp fab. Rott. Dr. My. Werksp Serie A WUt. Fyenoord Aniem Ned. Ind. Ga« Internatlo BiUiton 2e rubr. Amst. Ball. MU Deli Sp. Mi). Ned Ind Spw. Diversen: Lever Br. Mij. Fin. N. H. Ned Walvisv. Prolongatie Amer fondten Anaconda Bethl. Steel Chr3'sler Gen Motor® Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel PhUlips Shell Union Tidewater Baltimore Pensvlvanla bieden t laten 9/9 10/9 157 157 168 190 «51% 152 159% 161 i70 169% 385 384% 339 178 176% 106% 106% 154 151 369 366 151 151 44% '4 27% '-8 110% 108% 101». 101H 102% 1.3% 118 116 34% 69% 117 58% 59% 28% 29 45% 45% 25% 25* 70% 70% 59% 58% 30>. 32% 19% 20 12 18 R. V. S. Over 1945 siuit de winst en verliesrekening met een verliessaldo groot 1.838 430 (over 1944 winstsaldo 42 555. Austins voor de U.S.A. De Engelse Austin fa brieken zijn gereed om half November met de verscheping van auto's naar Amerika te begin nen. Verwacht wordt, dat er in een jaar tijd 20.000 stuks verkocht zullen worden. Noteringen van edele metalen. (Medegedeeld door H. Drijfhout en Zn.'s edelmetaalbedryven N.V.) Amsterdam van 25/8 7 9/'47. Vanaf 8 Sept. 1947 goud (fijn) kg f 3.O00.00 f 3.050,00, f 3.000,00— f 3.050.00. Zilver (fyn) kg f 65,85—f 69,35, f 66,65 f 70,15. Rusland koopt tin. Tot 30 Juni 1947 heeft de SowjeteUnie binnen het kader van de crediet- overeenkomst tussen Zwe den en Rusland orders ter waarde van 15.625.000 pond sterling in Zweden geplaatst.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2