o „VALKENHEIDE" bestaat 35 jaar Historische roman over Bredero Nederlandse z wemsuccessen Millwall een klasse minder te Monaco De Engelse League Spiegel der wereld Kees Hoving, Iet Koster-v. Feggelen en Greetje Gaillard in de finales Radio-programma Donderdag 11 September 1947 3 VELE ONTSPOORDE JONGENS ONTKWAMEN DE GREEP VAN DE MISDAAD NDER de al herfstig kleurende hemelkoepel staan bij Maarsb?rgen groepjes jongens op net land. Met tevredenheid verrichten zij hun werk en wie hen gadeslaat zal niet denken, dat zij eens minder rustig en onbevangen voor een groene tafel stonden, waar achter een rechter hun vonnis voorlas. Deze jongens horen op „Valkenheide" thuis, het opvoedingsgesticht van de Ned. Herv. Kerk, waar knapen van 14 tot 21 jaar geestelijk en maatschappelijk in het rechte spoor worden gebracht. ,,Het is een zeer moeilijke, maar dankbare taak," zegt één der leraren, de statistieken staven zijn woorden: zestig tot tachtig procent der leerlingen blijkt goed terecht te komen. AANVANKELIJK was „Valkenheide" bedoeld als een landbouwgesticht waar plaats was voor 100 jongens, die op de boerderij, in de kweekkas en op het land werk kregen. Men trachtte bjj hen de lust te wekken voor het boerenbedrijf, dat de gevaren, die de zwakke broeders in de grote stad bedreigen, zou reduceren. De practhk leerde ech ter. dat de jongens na hun terugkeer in de vrije maatschap pij, 'weer de steden opzochten. In de sinds 1920 bestaande ambachtsschool krijgen de leerlingen les in verscheidene vakken. Het resultaat is belangrijk: het grootste deel van alles wat op het uitgestrekte terrein aanwezig is, maakten de leerlingen zelf, tot het schoolgebouw toe! De Ambachtsschool van „Valkenheide", die de jongens zelf hebben gebouwd. De uitslagen van Woensdag in de Engelse league gespeelde wedstrij den zijn: Eerste divisie: Arsenal—Bolton Wanderers 2—0, Chelsea—Sunder land 1—1, Derby County—Manches ter City 0—0, Huddersfield Town— Grimsby Town 51. Wolverhamp ton Wanderers-Middlesbrough 1—3. Tweede divisie: Burnsley—Ful- ham 1—2, Ctiy—New Castle Unitod 0_0, Bradford—Doncaster Rovers 4—0, Brentford—Nottingham Forest 3_1, Bury—Sheffield Wednesday 1 —2, Leeds United—Plymouth Argy- je 5—0, Westbromwich Albion—Co- entry City 1. k- Tussen Sluis en Delfzijl De Eerste en Tweede Kamer ko men Zaterdagmiddag in verenigde zitting bijeen Dr Beel zal het par lementaire jaar sluiten. R. Kolkman uit Hoorn, bekend specialist voor stroomopwekking door waterkracht, is overleden Diamantindustrie exporteerde eer ste 8 maanden van dit jaar voor een waarde van veertien «^'Uioen gulden. Laatste Appèl, informatieblad van het Ned. Rode Kruis, is verschenen Bond van militaire oorlogsslacht offers vindt Zaterdag 20 Sept. m Utrecht plaats. Zwemuitslagen Monaco 100 m. borstcrawl heren eerste se rie: 1. Alex Jany 56.2 sec.; 2. Olsson (Zw.) 58.6 sec 3. Szatmary (Hong) 59.4 sec; 4 Pelchan (Joegoslavië); 5. Sindorf (Ned.); 6. Broussalis (Grie kenland).. Tweede serie: 1. Kadas (Hong.) 59 3 sec 2. Boebnik' (Tsjechoslowa- kije) 59 6 sec.; 3, Lunden (Zw.) 60.5 sec. 4 Stedman (Eng); 5. Simas (Port.); 6. Bulaart (Tsj.) Derde serie: 1. Babey (Fr.) 602 sec 2. Kees Hoving 61.2 sec.; 3. Ma- rik (Tsj.) 62 sec.; 4 Costa (It); 5. Kendall (Eng,), 6. Gudmansson (IJs land) 10,0 m rugslag dames eerste serie: 1. Karen Harup (Den.) 1 min. 17.6 sec.; 2. Greetje Galliard l^min. 18.2 sec.; 3. Monique Berlióux (Fr.) 1 min. 19 4 sec.; 4. I Fredin (Zw.) 1 min. 212 sec; 5. J Ternes (Hong) 1 min. 24'sec.; 6. R. Giurco (It.) 1 min. 29.5 sec. Tweede serie; 1. Cathie Gibson (Eng 1 min. 17 2 sec 2. Iet Kos ter-van Feggelen 1 min. 18.9 sec.; 3. I. Novae (Hong); 4 Birthe Ove Pe tersen (Den.); 5. K. Akerberg (Zw.); 6. S Toso (It.). Waterpolo: NederlandItalië 33; België—Engeland 7—1. Om de kroon op het werk te zet ten onderhoudt de inrichting con tact met verschillende bedrijven, waar ontslagen leerlingen hun ken nis in practijk kunnen brengen. De ambachtsschool heeft een drie jarige cursus, zodat menige knaap, die het tempo der twee jarige op leiding aan een gewone school niet zou kunnen bijhouden, gemakkelijk meekomt. Er zijn onhandigen T-J ELAAS brengen niet alle 1 1 .iongerts het zo ver. Er zijn onder hen onhandigen. voor wie de inrichting is, waar men de ziekteoorzaak opspoort en het geneesmiddel zoekt. Meestal lukt dit, doch er is één groep waarvoor ..Valkenheide" noch een andere inrichting hulp kan bieden: jongens, die naar de zee verlangen... Naast arbeidstherapie neemt de geestelijke verzorging een belang rijke plaats in. De morgenwijdingen zijn niet alleen ogenbikken van re ligieuze bezinning, waarin het so ciale element niet ontbreekt. Behalve inspanning van werken en leren kennen de bewoners der in prachtig natuurschoon gelegen stichting ook de ontspanning, die vooral uit sportbeoefening bestaat. De voornaamste tak van sport is voetballen, verder zwemmen in het prachtige, door de jongens zelf-ge- bouwde zwembad. Nazorg in goede handen /k LS „Valkenheide" jongens „los laat", betekent dit niet. dat al le contact verbroken wordt. Wan neer het om leeftijdsredenen onmo gelijk blijkt een leerling in gezins verzorging te plaatsen, terwijl hij Zorgi cn J—EEL -wat mensen zitten nog A A EEL wat mensen zitten nog vacantie, die zy met het prachtige weer van deze zomer heöben ge had. Maar Attlee en de leden van zyn kabinet behoren vast en zeker niet tot deze categorie van tevre den en voldane stervelingen; de si tuatie, waarin Engelana verkeert en de geweldige problemen, waar voor zy zich juist in Augustus ge plaatst hebben gezien, hebben 't hun practisch onmogeiyk gemaakt om er een paar dagen achter el kaar uit te gaan, laat staan om wat men noemt werkelijk vacantie te nemen. Hun boog is de hele maand Augustus gespannen geble ven. En ook September heeft geen ontspanning gebracht; ook in deze week staat de Britse regering weer voor het nemen van uiterst belang rijke beslissingen. Drie problemen zyn het, waarover de ministerraad, welke Attlee Dinsdag j.l. byeeu heeft geroepen, zich zal hebben te beraden. Ten eerste zullen de En gelse ministers het eens moeten worden over de voorstellen ter maximale stimulering van de uit voer, welke de President of the Board of Trade, Sir Stafford Cnpps, hun zal voorleggen. De be doeling schijnt te zijn, dat deze zyn plannen a.s. Vrydag den volke be kend zal maken. Dan zal het kabinet ongetwijfeld de nodige aandacht hebben te ge ven aan de onderhandelingen, die deze week beginnen (of begonnen zyn) met de Amerikaanse minister van financiën, John W. Snyder, die voor dit doel Maandag j.l. in Lon den is aangekomen. EN tenslotte zullen de Engelse ministers de instructie hebben op te stellen voor hun collega, de minister of State, Hector McNeil, die de regering zal vertegenwoor digen op de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, welke 16 September wordt geopend. In het byzonder zullen zy hun standpunt hebben te bepalen t.a.v. het Pa- lestynse vraagstuk, dat een van de hoofdpunten, zo niet het hoofdpunt van de agenda van die Alg. Verga dering vormt. Voor de Engelsen zitten er aan dit vraagstuk twee kanten. In de eerste plaats gaat het er voor hen om, dat er een op lossing gevonden wordt voor een probleem, waar ze nu precies 30 jaar mee zitten te tobben. Maar daarnaast zullen zij hebben uit te maken, of zy de positie van manda taris over Palestina nog langer willen of kunnen blijven bekleden. Alle drie deze punten van de Britse ministerraad zijn belangrijk en netelig. Maar het zou ons niet verwonderen, wanneer Attlee en de zijnen de meeste moeite had den. om het eens te worden over Palestina. Ook al hierom, omdat dit vraagstuk onder twee ministers ressorteert, onder die van buiten landse zaken en die van koloniën en het al lang een publiek geheim is. dat de opvattingen van Bevin (en ziin adviseur) en van zijn collega Creech Jones in deze nogal uiteen lopen. Laatstgenoemde Is al lang voor stander van een zo snel mogelllk stander van een zo snel mogelijke na. terwijl het Foreign Office zich minder gemakkelijk kan neerleggen bij de gedachte dat het Britse Rijk deze traditionele positie in het Na bije Oosten zonder meer zou prijs geven. als vrij-man werkt, z\jn er in ver scheidene gemeenten deskundigen die een oogje in het zeil houden en in verbinding staan met de inspec teur van de buitendienst. Dank zy het initiatief van een groep oud-leerlingen, kan men meer doen. Zij hebben tijdens een op „Valkenheide" gehouden reünie een vereniging gesticht, die in samenwerking met de inrichting steun verleent aan jonggns, die 't maatschap pelijk leven weer intreden. By al de beslommeringen van het omvangrijke wepk der inrichting, waarvan de heer J. F. Haeck, de leiding heeft, vergeet men de toe komst niet; er ziin grote plannen. Het vakonderwijs moet worden uit gebreid, vooral wil men onderwijs geven in meer intellectuele beroe pen en kunstnijverheid, terwijl men plaats wil bieden aan 400 jongens. Gezien het feit, dat de jongen;? we gens gebrek aan plaats dikwijls lange tijd in een Huis van Bewa ring moeten doorbrengen is dit een zeer dringende eis, maar., geldge brek is een belemmering. De verpleging kost 4.50 per hoofd per dag. waarvan het Rijk slechts 2.40 betaalt. Dit be tekent een tekort van 88 000.- in 1947. Ter gelegenheid van het zevende lustrum zal in alle gemeenten der Ned. Herv. kerk een collecte wor den gehouden. Onze speciale verslaggever van de Europese zwemkampioenschappen te Monaco telefoneerde ons Woensdagavond: In het roodbruine zwemkasteel Monaco Beach, dat hier ln een bocht van de Cote d'Azur steil uit de Middellandse Zee oprijst tegen een exotisch begroeide bergwand, Is het Nederlandse plan de campagne zon der schokken uitgevoerd. Kees Hoving voor de laatste dag ln zijn leven Europees kampioen in de eindstrijd van de honderd meter borstcrawl; Rob Sindorf geëlimineerd, Greetje Galliard en Iet KosterVan Feggelen belde finalisten op de honderd meter rugMag en een 33 gelijk spel van onze waterpoloploeg tegen een fel olijfkleurig Italiaans team, dat vlak voor het einde, in de schaduw van de overwinning toch nog faalde. Nederland^ kan dus tevreden zijn en de kleine Nederlandse kolonie was hier dan ook tevreden. Morgen, Donderdag zullen wi.i misschien uit gelaten zijn, want Greetje Galliard en Iet Koster-van Feggelen kunnen ondanks verbeten tegenstand van de 16-jarige Cathyl Gibson en de Deen se Karen Harup voor successen zorgen. Vandaag werd Greetje Ga'liard tweede in 1 min. 38.2 sec., nadat zij na 50 meter nog gelijk met Karen Zwaluwén-MilIwall FC 9-3 Ondanks grote zege geen hoera-stemming (Van onze sportredacteur) 93! Een uitslag die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. Maar laten wtf nu niet denken, dat wij er zyn en dat we de Zwitsers op onze slofjes kunnen hebben. Daar voor was de tegenstand welke Mill wall bood te gering. Een sparring partner voor het Nederlands elftal was liet allerminst en veel hebben de elf Zwaluwen dan ook niet van de Engelsen kunnen Ieren. De T. C. heeft drie feiten kunnen vr "jen. Ten eerste, dat Abe Lenstra geen vleugelspeler is. Ten tweede dat Wilkes nog lang met de ideale midvoor is en ten slotte dat de middenlinie met de Vroet, Möh- ring en Stoffelen in deze samenstel ling de sterkste is die momenteel gevonden kan worden. Het experi ment met Lenstra werd vooral in de eerste helft een mislukking. De Heerenvener voelde zich hier niet thuis en daar Wilkes de rechts bin nenplaats al evenzeer ambieerde als Abe. kwam het dikwijls voor dat er soms drie man op de binnenplaats opereerde. Het is natuurlijk fout, als wij het productieve spel van onze voor hoede toeschrijven aan de zwakte van Millwall. Daarvoor goochelde Wilkes als vanouds met de bal, zwoegde Rijvers als altijd als een karrepaard Daarvoor was het spel van Van Dijk op de links-binnen plaats te ambitieus en was Drager weer de tacticus als voorheen. Maar toch werd op al dat goede een dum per gezet in de vorm van een matig spelend Millwall. dat zich kennelijk spaarde en ondanks de negen voor treffelijk gescoorde doelpunten, waarschuwen wij voor een hoera- stemming De achterhoede kan het werk, dat zij te verrichten kreeg, gemakkelijk aan en Schijvenaar en Van Bun. die na rust door Schijvers van S.V.V. werd vervangen, deden wel geen daverende dingen, doch zeker meer dan voldoende. En achter dit duo stond een dp. Muinck, die hoewel hij niet veel gevaarlijks te verrichten kreeg, bewees uit het echte keepers hout gesneden te zijn. Aan de drip doelpunten had hij weinig schuld We schreven het reeds dat Mill wall matig speelde Technisch wa ren het allen spelers, die het voet ballen wel onder de knie hadden. Maar hun aanval liep in schoonheid dood. Dat zij improductief was. blijkt wel uit het feit dat twee van de drie goals door de kanthalfs moesten ge scoord worden. De achterhoede had geen vat op het vlugge short passing van onze aanval, dat meesterlijk door open spel werd afgewisseld, Harup had gekeerd. Doch toen liep de Deen.se geleidelijk uit. Greetje Galliard spurtte zo goed mogelijk, maar verloor met haar regelmatige »lag desondanks terrein. Iet Koster-van Feggelen zei iets anders „Ik kon mijn armen werke lijk niet vlugger doortrekken, maar ik zal er voor zorgen, dat 't. morgen beter gaat." Zij was met een laag armtempo door het water glydend ook tweede geworden in de tweede Serie. Cathyl Gibson kon zij niet de baas worden. Deze Engelse was ver rassend snel uit de derde positie op de, laatste vijftig meter naar voren gekomen, ging toen sprinten en zelfs dit kon Iet Koster-van Feggelen niet stimuleren om het tempo te ver waardoor de Epgelse defensie o.i. wel wat te gemakkelijk uit elkaar werd gespeeld. Op de voorgrond tredende spelers waren er niet bij. Voor rust werd Purdie tweemaal gepasseerd door Rijvers en Van Dijk. Faas Wilkes maakte kort na rust na fraai samenspel met Lenstra er 3—0 van. Toen volgde de doelpunten el kaar vlug op. Het was Drager die het vierde voor zijn rekening nam. Nadat Kelly bij verrassing de Muinck had gepasseerd, waren het Van Dyk en Lenstra die er 61 van maakten Davis kopte het tweede Engelse doelpunt daarna langs de Muinck. terwijl Rijvers en Wilkes de stand op 8—2 brachten Jinks nam het derde doelpunt voor zijn rekening, terwijl Schijvenaar uit een penalty de eindstand bracht op 9—3. hogen en zo werd Cathyl Gibson onbedreigd eerste Even tevoren had Kees Hoving in de niet zo snelle eerste serie gedaan wat er van hem verwacht werd. Jany in vorm Rob Sindorfs lot stond by voor baat vast. Tegen de 18-jarige Frans man Spier-Vigant, Alex Jany en de Zweed Olsson zou hij kansloos zijn. Interessant in deze serie was slechts de vraag welke tijd Jany zou maken. Het werd een zeer prettige verras sing. Jany ging buitengewoon soepel door het water, keek niet op of om. liep hoe langer hoe vlugger uit en werd ten slotte winnaar in de nieu we Europese recordtijd van 56.2 sec., Aan het begin van deze eerste wedstrijddag kwam ons Nederlandse polo-zevental tegenover de Italiaan se ploeg te staan, die nog het auriol van Doetinchem in 1939 om zich droeg. De Italiaanse ploeg was niet zo heel veel veranderd sinds '39 en het spreekt wei vanzelf, dat wy deze wedstrijd met nogal gemengde ge voelens afwachtten. Maar Braasem cn zijn mannen zyn er toch in ge slaagd een nederlaag te voorkomen. De Italianen, die zeer snel waren en uitstekend plbntsten, drongen ons team aanvankelijk in de verdediging terug maar geleidelijk ondervonden zij meer tegenstand vooral toen onze vleugelspelers Smol en Van Rootse- laar meer in het spel werden betrok- 'ken en men er van af zag om de gehele aanval om Van Feggelen te concentreren. Toch kon Rohner, die een uitstekende wedstrijd speelde, evenals trouwens Braasem, niet voorkomen, dat de zeer gevaarlijke Italiaanse middenvoor Chira zijn teamgenoot Arena gemakkelijk kans gaf om Italië de leiding te bezorgen. Maar kort voor de rust werd een van de Italianen uit het water ge stuurd en onmiddellijk sloeg Cor Braasem toe. Hij kwam snel met een fraaie rush naar voren en be sloot dit met een uitstekend schot, waar de Italiaanse doelman absoluut geen kijk op had. Direct daarna was de rust, een rust, die met de gelyk- stand 11 inging. Even later zou blijken, dat de rust ons zevental goed had gedaan. Het hervond zyn nor male spel en er ontbrandde een strijd tussen twee volkomen gelijk waardige tegenstanders. Rudy van Feggelen was h?t die met een fraaie doorslagbal ons land zelfs de leiding gaf, gjaar plotseling veranderde het spelbeeld volkomen toen Smol de kant op werd gezonden en Nederland ondanks hardnekkige tegenstand niet kon voorkomen, dat Oglio Rohner passeerde met 22. Nauwe lijks één minuut later schenen wy een debacle tegemoet te zullen gaan. Chira scoorde het derde Italiaanse doelpunt. Even leek het Nederlandse zevental ontmoedigd. Wel ging Braasem af en toe nog naar voren en het was uit een van deze ver rassende sprints dat hy kort voor het eind een schot loste, dat de Italiaanse doelman slechts tot corner kon verwerken. Hieruit ontstond een verwarde situatie, die een gelukkig einde voor ons had, want Rudy van Feggelen kreeg een strafworp te nemen. En wie Rudy kent, weet dat dit bijna altijd een doelpunt be tekent. Ook dit keer faalde hij niet en zo kwam even later het eind met een eervol 33'gelijkspel. „Ja. maar hoe Hoe?" riep zij dramatisch. ..Cuc koo heeft alle centen meegenomen die er nog wa ren. de. „Nou, nou, we komen er wel op de een of an dere manier". Maai Madame d'Arcy was niet te troosten. ,,Ja jij hebt gemakkelijk praten. Als je jong bent En dan nog wel zo'n chiripero als jij bent Jij zal je er wel doorheen slaan! Jij zal wel veilig in Mon treal terugkomen, daarover maak ik mij geen zorgen". Het was wel aardig om aan te 'horen, zo'n op timisme over mijn naaste toekomst. Mijnheer en mevrouw d'Arcy waren uit Illinois afkomstig Een verre tante van mij had haar gekend en door haar had ik het voor elkaar gekregen, één van mijn grote illusies te verwerkelijken- met een reizend toneelgezelschap te mogen reizen. Weliswaar als een zeer minderwaardig lid van het gezelschap: de man die de pakjes droeg en allerlei karweitjes opknapte, waar de anderen zich te goed voor voelden. maar enfin, ik was toch één van het gezelschap! Dat wil zegg°n: geweest! Want „Het Groene Masker" bestond niet meer Het was geli quideerd met het verdwijnen van de spil van het gezelschap. Cuckoo, de man die de vlucht had genomen. Als het mét hem al niet ging. hoe zou den we dan zónder hem die tournée kunnen vol brengen? Over aeze mogelijkheid werd zelfs niet gesproken Mijn illusie eindigde dus met de laat ste waarschuwende woorden van Madame: „Jon gen, wees wijs en blijf thuis als je weer thuis bent. Laat dat idee van je varen om op de plan ken je carrière te maken. Beter de Mexicaanse koorts dan plankenkoorts. Jongen, spiegel je aan ons: ons leven, dat is niets dan armoede en ellende!" HOOFDSTUK II Ik krijg een nieuw baantje. Zo erg lang duurde deze pessimistische stem ming van mevrouw d'Arcy niet In een week tijd was ze weer één en al glimlach en vol vertrou wen in de toekomst en zo zeker was ze dat zij en haar man een groot succes zouden behalen in New Orleans, dat ze alvast voor haar laatste geld een prachtige Mexicaanse doek. een bontgekleur de Reboza kocht, „want zoiets moois, dat krijg je nergens anders, niet voor tien keer de prijs". Het eerst gingen de drie meisjes weg, de bai- larinas. Zij hadden een engagement gekregen in een cabaret in de hoofdstad en zij vertrokken vol goede moed Daarna gingen de d'Arcys; zij had den wat geld toegestuurd gekregen van vrien den in New Orleans, die daar een theater had den. Het duurde wel een tijdje en er was heel wat geloop naar het postkantoor voor nodig geweest, en geredeneer met de consul en gedreig voor de postwissel in pesetas kon worden omgezet, maar eindelijk was het toch zover en hadden zij hun reisgeld gekregen Hun uittocht was schilderach tig; zij vertrokken als passagiers met een welge stelde Mexicaanse boer: hij bezat namelijk een ratelende oude Ford. die prachtig hel geel was geschilderd. Daar zaten ze opgepropt tussen manden met kippen en een overvloed van appe len en sinaasappelen bananen en maïskolven. Miss Mabel en ik stonden er bij om hun goede reis te wensen. Mevrouw d'Arcy. de prachtige Reboza om haar hoofd geslagen, was in de beste stemming Wel maakte zij zich nog een beetje zorg over ons. of liever over Miss Mabel, want John o die was jong. Ja John was jong Maar ook de jongen moeten eten en ofschoon een portie bonen en een handvol tortillas maar een paar centimos kosten, je kapitaal sljnkt toch elke dag een beetje. En toen op 't laatst ook Miss Mabel afscheid kwam nemen, toen begon ik me toch wel heel erg verlaten te voelen. „Kan ik niet met je, mee. Miss Mabel?" vroeg ik. „Nee jongelief. als het kon. dan graag Maar het gaat niet". Ze keek hoofdschuddend het kale hotelkamertje rond. „Vervelend dat ik je hier zo moet achterlaten, maar ja. dat is nu eenmaal het toneelleven. En zo'n geluksvogel als jij bent hier", ze tastte in haar beurs. „Het laatste ik heb het toch niet meer nodig". Ze legde een Amerikaans twee-dollar-biljet op tafel. Die goeie Miss Mabel! Ik keek haar na. uit het raam. Ik zag hoe ze vlug naar het stalletje van Pedro aan de overkant liep en nog enige dingen bij hem kocht. Toen klonk er een luid getoeter in het nauwe straatje en een limousine, zo groot als ik nog nooit in Mexico had gezien, kwam langzaam aanrollen. De kleine Mexicaantjes sprongen als kikkers opzij. De grote auto perste zich door het straatje tot aan het stalletje van Pedro, en hield daar stil. Miss Mabel stapte vlug in. Ik wuifde nog. maar ze keek niet op. De waar die ze bij Pedro gekocht had. nam ze niet mee. De auto rolde al weer weg. De kinderen holden er nog even achteraan, en hervatten toen weer het onderbroken spel van Corrida, stierengevecht met een knorrend varkentje dat als stier moest die nen. Ik haalde mijn zakken leeg en legde alles wat ik bezat op tafel Nog geen vijf pesetas Mexicaans geld. De twee Amerikaanse dollars, het souvenir van Miss Mabel, verborg ik in een geheim zakje aan de binnenkant van mijn jas; de rest was ik juist bezig te verdelen tussen huur. eten. en di versen toen er aan de deur geklopt werd. „Mag ik binnenkomen, senor?" „Si. Si". (Wordt vervolgd). MISLUKTE POGING VAN A. M. DE JONG HET is geen gemakkelijke taak die een schrijver zich stelt, wanneer hij eei bekende historische persoonlijkheid als hoofdpersoon kiest voor een roman. De vaststaande, grotendeels uiterlijke, feiten en gegevens zijn uiteraard niet voldoende om diens persoonlijkheid naar haar diepste wezen te peilen en in haar ontwikkeling te volgen. Aangezien dit echter voor de ro man onmisbaar is, ziet de schrijver zich genoodzaakt het tekort aan te vullen met behulp van zijn intuïtie en aanvoelingsvermogen Daarbij dient hij zich evenwel te blijven onderwerpen aan wat historisch vaststaat, ook al past dit minder goed in zijn concep tie. Bovendien is zulk een „aan vullend aanvoelen" alleen ver antwoord op grond van een uit gebreide kennis omtrent zeden, denkwijze politieke ge steldheid en geestelijke ach tergrond van het behandel de tijdperk. De romancier A. M. de Jong, die op 18 Oct. 1943 represaille-moord, heeft een représaille-moord, heeft zich door al deze moeilijkheden niet laten afschrikken om een poging te wagen, het leven van de beroemde 17de-eeuwse dichter cn blijspelschrij ver Gerbrand Adriaensz. Bredero in romanvorm1) uit te beelden. Bredero Uit het werk van deze jong-gestor- ven dichter (15851618» rijst voor ons een tweeledig beeld op: ener zijds dat van een onstuimige, harts tochtelijke jongeman die volop in het roerige Amsterdamse leven van zijn dagen stond anderzijds dat van een telkens weer diep tot zichzelf in kerende godsdienstige natuur, door drongen van de ijdelheid dezer we reld. zijn heil zoekend bij God. Al is ongetwijfeld in Breero's werk een schat van persoonlijke ervarin gen verborgen, toch blijft het daar om gevaarlijk deze daaruit te willen reconstrueren te meer omdat in de posthume uitgave van zijn Groot Lied-boeck geen enkele chronologi sche volgorde in acht genomen is En bovendien weten wij. bij gebrek aan andere gegevens, niet. in hoe verre de voorstelling der feiten in de verzen klopt met de werkelijkheid: dichten is nu eenmaal nooit een weergeven van de zuivere realiteit, maar altijd een transponeren daar van. hetzij de dichter ze inderdaad zo zag. hetzij hij-ze zo wilde zien of door anderen doen zien. Een bevre digende biografie van Bredero is dan ook nog steeds niet geschreven, al hebben Jan ten Brink. Kalff, van Rijnbach. Schepers. Knuttel en an deren allerlei wetenswaardigs over hem weten bijeen te brengen. Historisch weinig juist A M. de Jong kon dus slechts af gaan op „de weinige gegevens, die ons bekend zijn. en de vele, die in zijn dichtwerk voor den gevoeligen luisteraar en scherpzinnigen opmer ker verspreid liggen", zoals het prospectus op de stof-omslag van het boek vermeldt. Hoe hachelijk het laatste is. heb ik hierboven reeds uiteengezet. Maar ook van „de wei nige gegevens, die ons bekend zijn' wijkt hij meer dan eens met de grootste vrijmoedigheid af. Zo b.v.. wanneer hij Breero's jong-gestorven oudere broer Cornelis vervangt door Pieter. die eerst acht jaar na Gcr- brands dood geboren werd als bui tenechtelijk kind van de inmiddels weduwnaar geworden vader; zo ook. wanneer hij de geboorte van het on echte kind van Gerbrands zuster Stijntje nog vóór diens dood doet plaats hebben. Van het meisje een jongen maakt en daaromheen een ro mantische en tragische geschiedenis weeft, die in de roman een vrij be langrijke plaats inneemt, maar vol komen op fantasie berust In andere gevallen moeten wij wellicht eerder denken aan onvoldoende historische kennis dan aan opzet van De Jong, b.v. wanneer hij Barlaeus reeds in Breero's tijd een belangrijke plaats in het Amsterdamse literaire leven toekent, tot in de Eglanticr toe; wan neer hij Maria Tesselschade Rooms- Katholiek laat zijn. zoals Ten Brink meende maar sindsdien door Sterck is weerlegd, of wanneer hij de twaalf sonnetten van de Schoonheid nog aan Bredero toeschrijft. En zo zijn er talloze kleine onnauwkeurig heden en onwaarschijnlijkheden meer. waarop ik hier nu niet uit voerig kan ingaan. Ondanks dit alles had deze roman toch nog belangrijk kunnen zijn. Het is denkbaar, dat een scheppend au teur slaagt waar de wetenschap bij gebrek aan gegevens moet falen; en zo had De Jong, ondanks historische onvolkomenheden, ons in een stout moedige visie iets van Breero's diep ste wezen beter kunnen leren ver staan. Reeks liefdesgeschie denissen Daarvan is echter geen sprake. Tenslotte is zijn roman niet veel meer geworden dan het relaas van een lange reeks, deels historische, deels gefantaseerde liefdes en lief desteleurstellingen van Breero Wel doet hij een poging om het dualis me in diens leven te verklaren, on geveer op de wijze als ik hierboven heb aangegeven; zijn voorstelling is zelfs boeiend en aanvaardbaar Maar zij blijft te zeer gebonden aan het Mislukte aanslag op Tsjechische ministers Aan drie ministers van de Tsjecho-Slowaakse regering zijn postpakketten gezonden met heLse machines, die bij opening tot ontploffing zouden zyn ge komen. De politie heeft tijdig op deze postzendingen beslag kunnen leggen. De pakketten waren geadresseerd aan de minster van justitie Prohop Drtina. Petr Zenkl. vice-voorzitter van de ministerraad en aan Masa- ryk, de partijloze minister van bui tenlandse zaken. Zenkl en Drtina, beiden socialistische ministers heb ben sedert enige tijd heftige aan vallen van communistische zijde te verduren gehad. - door - Prof. dr. W. A. P. Smit platte vlak van de elkaar opvolgen de erotische belevenissen en mist daardoor diepgang. Nergens wordt Breero's dichterschap essentieel cn primair bij zijn levensverhaal be trokken. Wel worden er telkens ver zen van hem geciteerd en wordt over het ontstaan van zijn dramatisch werk gesproken, maar vrijwel steeds terloops of als achtergrond voor de liefdesverhalen. Daardoor blijft de tekening van Breero's peisoonlijk- heid eenzijdig en oppervlakkig een oppervlakkigheid die wij ook terugvinden in de uitbeelding van de 17de eeuwse achtergrond, welke alle relief mist. Hier en daar komen in deze lief desgeschiedenissen aardige vondsten voor. Ik denk b.v. aan de wijze waar op Tesselschade aan^He al te schuch tere Breero haar liefde voor hem openbaart <al is De Jongs opvatting van de verhouding tussen deze bei den in strijd met de geldende we tenschappelijke inzichten), en aan de liefde van Dieuwertje die als een gouden draad door het gehele bock loopt, totdat de dichter op zijn sterf bed erkent „Ik heb altijd van je ge houden, Dieuwke Van jou al leen al die jaren lang maar ik heb 't niet geweten" (al heeft deze Dieuwertje nooit anders dan m de fantasie van De Jong bestaan). Maar dergelijke vondsten kunnen toch. evenmin als de vaart waarmee het boek geschreven werd, het geheel niet redden Wij moeten dan ook constateren, dat A M de Jong er niet in geslaagd is. over dit belangrijke gegeven ook een belangrijke roman te schrijven. Daarvoor is dit werk in alle opzich ten te beperkt gebleven. A. M, de Jong. De dode vaan- drig. Roman van Breero's leven (2 din. A. J G. Strengholt, A'dam, z.j Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R V D. antwoordt. 20.00 Nieuws. 20.15 Op namen van Three Choirs Festival. 21.30 Dr. Scholten. 21.50 Gr.pl. 22.30 Nieuws. 22.-15 Avondoverden king. 23.00 Symph, avondconcert. 23.47 Vocaal kwartet. HILVERSUM 11: 19.00 En nu naar bed. 19.05 Bernard Person. 19.15 Duo Schutte en de Raaff. 19.45 Lezing prof. dr A. J. de Bruyn. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroep- ork. 21.20 Luisterspel: „Twaalf da- fen". 22.00 In de schijnwerpers. 2.30 Skymasters. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmmelodieen. Morgen HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Opgewek te klanken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluitrecital. 11.45 Lichte zangopn. 12.15 Canzonetta-sextet. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Celesta-ens. 14 00 Orgelspel. 14.20 Van oude en .niéuwe schrij vers. 14.40 Hobo en orgel 15.00 Ka- nierork. 16.00 Declamatie. 16.20 Zangduetten. 16.50 Sweelinckkwar- tet. 17.00 Licht klassiek concert. 17.45 Giaconda ens. 18.30 Progr. v. d. Strijdkrachten. HILVERSUM U: 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Ork - werken. 9.30 Waterstanden. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Voor de zie ken. 10.45 Piano, Maria Stroo. 11 15 Voor de vrouw. 11.30 Hartley en zyn ork. 12.00 Quartier Latin. 12.30 Weeroverzicht. .12 33 Sport. 12.38 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Geza Kiss. 13.45 Sopraan en bas. 14.00 Kookkunst 14.20 Planeten- suite. 15 10 Gedichten-voordracht. .15.30 Londcns Philh ork. 16.00 Or gelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Carlo Carcassola en zyn ork. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Jan Vogel. Scheepstijdingen ABBEKERK, R'dam-Fremantle, 9 Sept. te Genua; EDAM, New YorkAntwerpen, pass. 9 Sept. Landsend; MEERKERK. 9 Sept. v. Colombo n. Madras; MELISKERK, R'damSydney, 8 Sept. v. Ade laide; NIEUW*HOLLAND. Batavia AMam, 9 Sept. in Suezkanaal; RIJNKERK, A'daniBahrein, pass. 9 Sept. Gibraltar; AXELDIJK 7 Sept. van New York naar Mobile; GERARD DOU. 9 Sept. v Beirouth n. R'dam; JACOB CATS. 7 Scot, v. Hampton Roads n. R'dam; KOT A BAROE, R'damBatavia. 9 Sept. v. Suez; LOPPERSUM. 7 Sept v. R'dam te Baltimore; EGMOND St. VincentR'dam, pass. 10 Sept. Madeira; MELISKERK. R'dam- Sydney, 10 Sept. Melbourne; MER- WEDE, BahiaA'dam, pass. 10 Sept. Finisterre.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3