Ontstond Amersfoort uit een herberg of uit een legerplaats? VAN GEND LOOS i WINTERKLEDING Kattekampen sloten toegang tot de Veluwe af Schietterreinen op Veluwe worden uitgebreid I f Bi 2 In vroeger tijden we rd meer gevochten dan gehandeld DE Wat oude namen ons leren Amersfoorts ontstaan benaderd var. strategische zijde Advertentiën EEN TYPISTE Noteer Stand No. 5031-33-35 ZORGT NU REEDS VOOR UW STOMEN - VERVEN Courantenreclame is niet te vervangen! Zaterdag 13 September 1947 Romeinse geschiedschrijvers vermelden de volksstam der Chatti. die in hun tijd geves tigd was oostelijk van de Rijn. in het gebied dat thans Hessen heet. De uitspraak van deze stam naam is deels verscherpt tot Katten, deels ver zacht tot Hctten (of. naar Duitse wijze van uit spraak. met s in plaats van t,: Hessen). Deze namen Katten en Hessen komen wij tegen, hier te lande en in half Europa, in allerlei varia ties. Naast KATwijk kennen wij KOOTwijk KETwich. KAAThoven. KAUter. KATERsteeg KETsheuvel. KEITENheuvcl. KEUTENberg. COThem. KOETERmeer. KITSkensberg. en vele meer. Naast HESSENberg kennen wij HASSEberg. HAASdal. HEESbeen. HEUSden. HEZELstraat. HOOSten. HUISduinen. HEID- huizen. HlDDingcrberg. HIEThorst. HOET- mansmeer. ASch. ESt. OSs, USSen. en talloze meer. met en zonder h. met t of met s. en met allerlei klinkers. De volledige motivering hiervan te geven, zou de perken van dit artikel ver te buiten gaan; wij bepalen ons dus,, tot het eenvoudig constateren van dit verschijnsel. T N Amersfoort ontmoeten wjj in dit genre van namen: KATTEkampen, 1 KATTElaarsb.rug (ln een middeleeuws handschrift KETElerbrug ge noemd. en bij Van Bemmel KETElaarsbrugge), soete COTHEstraat en 't EUT (teut). t Wanneer er een kattelaarsbrug is, die Langegracht met Havik ver bindt, dan moet er ook een kattelaar zijn, of geweest zjjn. Waar dit laar, deze legerplaats, der Katten gelegen heeft, kan nauwelijks twijfelachtig zijn. Het moet geweest zyn in de omgeving van de brug die er naar heet, en dan is er wel geen ander terrein dat daarvoor iri aanmerking komt dan de Hof en naastgelegen gronden. merkte by deze volksstam dus ken nis van strategie. De keuze van de plaats voor vestiging aan de Eem schijnt deze mening te bevestigen. DE Zuidwestelijke begrenzing van deze legerplaats is vanzelfspre kend het water geweest dat thans Langegracht heet, en dat vroeger de Eem moet zyn geweest, toen de Ve- luwse beken samenkwamen ten Zui den van de stad. by de KATTE kampen. De zuidoostelijke begrenzing kan wel niet anders geweest zjjn dan de grote weg di Oost-West voerde, en hier ter stede door de voorde van de Eem liep, dut de Langestraat. Dat bij deze voorde op een of andere wijze een eindpunt werd bereikt, volgt onder meer uit de omstandig heden: 1. daLde straat, vandaar West waarts voerende, vroeger een afzon derlijke naam had, nl. Breulstraat, en dus niet gezien werd als een deel van de Langestraat; 2. dat het stadsgedeelte Weste lijk van de Langegracht een eigen stadswijk vormde, de jongste der drie. Breul genoemd (welke naam schijnt te wijzen op drassig wei land) 3. en dat de Breulstraat niet pre cies in het verlengde van de Lange straat ligt; de as der straat ligt Westelijk van de voorde opeens drie meter meer naar het Zuiden dan oostelijk van de voorde; de beide stadsgedeelten oostelijk en westelijk van de Eem passen niet precies aan elkaar. Zoekende naar de oostelijke be grenzing van het kattelaar, behoe ven wy ons niet te storen aan 't wa ter van Zuidsingel en Weverssingel, daar deze waterlopen wel niet door de natuur gevormd, maar gegraven zullen zijn by het vervaardigen der eerste stadsommuring, en dus in de daaraan voorafgaande*tijd niet zul len bestaan hebben. Onze aandacht valt dan op de soete COTHEstraat, oude naam voor de Coninckstraat. Daarbij aansluitende zouden wij als noordelijke begrenzing 't EUT (teut) willen aannemen. Het stuk dat dan in het Noordwesten nog open blijft, is in vroeger tijd vermoe delijk afgesloten geweest door de oude loop van de Éem. Hoogst gelegen Wanneer wij het aldus omsloten terrein overzien, trekt het de aandacht dat dit het hoogstge legen stuk van Amersfoort is. Het punt waar Teut en Bloe- mendalsestraat samenkomen bleef droog toen in het midden der vorige eeuw een doorbraak van de Rijndijk de Gelderse Val lei inclusief Amersfoort in het water zette. Het kattelaar lag dan op een ge deelte van de heuvelrug van zand en grint die, thans in het veen weg gezonken. bij Spakenburg begint en waarin omstreeks de Haardijk een oude begraafplaats ligt; die vervol- "gens in Hoogland over Groote Weede gaat; waartoe het hoogste punt van Bloemendalsestraat en het wat lagere heuveltje waarop de St. Joriskerk staat behoren: die we te rugvinden in de heuvels van Ran denbroek. de voormalige Vosheuvel, de Heilige Berg. en de heuveltjes van Lokhorst. By hoge waterstan den (en de Veluwse beken voerden vroegei* veel meer water af dan thans!), wanneer de drassige wei landen van Breul onder water kwa men, en allicht ook de oostelijke oever van de Eem, thans Lange gracht, een eind ver onderliep, kon men zich op dit hoogste punt terug trekken. Ook bood het een goed en ruim uitzicht. En een legerplaats op een heuvel gelegen is beter verde digbaar dan een die in een diepte ligt. Tacitus merkt op dat alle Germa nen kunnen vechten, maar dat de Chatti konden oorlogvoeren. Hij be- Nict het enige In de grote weg van het Gooi over Amersfoort en Deventer naar Duits land is ons kattelaar niet het enige. Een tweede is gelegen by de voorde over de Regge oostelijk van Entei* Hier zijn merkwaardige punten van overeenstemming. Een derde kattelaar. nu in de spelling koddelaar, ontmoeten wy als naam van een boerderij, even westelyk van Terschuur. Even stroomafwaarts van de Eem vinden wij ter weerszijden van deze rivier de nederzettingen KATTEN- broek in Hoogland, en ISSelt, op on geveer gelijke afstand van de oude rivierbedding, op ongeveer gelijke hoogte boven A.P. Het kan haast niet anders of men heeft door het bezetten van deze punten de rivier voor vijandelijke invallen willen af sluiten. Bij de oude samenvloeiing der Ve luwse beken vinden wy de KATTE kampen. Ook hier een hooggelegen terrein waarop men zich bij hoge waterstanden kon terugtrekken. In het begin onzer jaartelling was het terrein ingesloten door Amersfoort- Nijkerk-Barneveld door oerbos be zet. Door zulk terrein kan men zich moeilijk anders bewegen dan door de bedding van beken of rivieren te volgen. Zolang nu de KATTEkam pen bezet waren, was de toegang tot de Veluwe via Barneveldse en Lun- terse beek afgesloten. Aldus vormt het KATTElaar te Amersfoort, de oude helrweg bestrijkende, een deel van de militaire bezetting door welke De Veluwe in het Westen be veiligd werd. Verklaringen voor het ontstaan van Amersfoort gaan gewoonlijk uit van economische overwegingen: by de voorde 'zal wel een herberg en pleisterplaats ontstaan zijn; daarbij zal een winkel gekomen zyn; en nog meer winkels en ambachtslieden zullen zich daarbij wel gevestigd hebben; enzovoort. Wanneer de gang van zaken inderdaad zo zou zijn geweest, dan ligt het voor de hand dat deze vestiging haar wo ningen en winkels zou gebouwd hebben aan beide zyden van de Lan gestraat. Daarmede is moeilijk te rijmen de algemene erkenning dat het stadsgedeelte alleen aan de Noordzijde der Langestraat het oud ste is; want van de drie stadswijken is niet de wyk Langestraat maar de wijk Krommestraat de oudste. Ook worden voor bovengeschetste, meestal gegeven, voorstelling van de gang van zaken geen feitelyke gegevens aangevoerd tot steun: zU steunt alleen op wat men redelijker wijze mag verwachten dat geschied zal zijn. Militaire zijde Het betoog van dit artikel echter benadert het ontstaan van Amers foort niet van de economische, maar van de militaire z\jde. Het steunt op enkele feitelijke gegevens: oude na men, oude toestand van het terrein; ligg'ng der genoemde namen van straten en terreinen ln een onder ling verband dat van militaire bete kenis kan zijn. Ook waren in heel oude tijden overwegingen van vei ligheid vanzelfsprekend van groter betekenis dan geld verdienen; er werd meer gevochten dan handel gedreven. Met andere woorden: al lerlei oude gegevens moeten meer gezien worden uit het oogpunt van beveiliging dan uit het oogpunt van negotie; militaire overwegingen hebben in vroeger tijd meestal de voorrang boven andere doelstellin gen gehad. Daarmede is in dit arti kel rekening gehouden. J. PANNEBAKKER ln de afgelopen maanden hebben wij een serie artikelen gepubliceerd over oud-Amersfoort, o,a. van de hand van de keer P. S. Teeling, waarbij herhaaldelijk het ontstaan van onze stad ter sprake is geko men. Daarbij is grotendeels van econo mische overwegingen uitgegaan en werd de waarschijnlijkheid uitge sproken, dat de stad Amersfoort haar oorsprong gevonden heeft in een hei berg en pleisterplaats voor handel en verkeer aan de Eem. Een geheel nieuwe visie %ordt gegeven in nevenstaand artikS'van de heer J. PANNEBAKKER die het probleem van Amersfoorts ontstaan nu eens niet vanuit econo misch, doch vanuit strategisch oog punt wil beschouwen. Hij betoogt o.m. dat in de oude tijden toen de veiligheid, op het land nog vrijwel alles te wensen overliet, strategische, dus militaire overwegingen zwaarder golden dan economische Wil men zich een beeld vormen van het ontstaan van onze stad, dan dient men uit te gaan van de mo tieven die in het verleden golden. Aan de hand van een aantal in fcressante feiten betoogt de heer Pannebakker, dat Amersfoort ont staan kan zijn als een legerplaats, die naar zijn overtuiging te vinden moet zijn geweest op de hoogste gronden, dus daar waar later „de Hof" ontstond. Hoevelaken Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, 10 uur de heer D. D. Koning van Putten; 2-30 uur ds J v/io Dijk van Putten. Geref. Gem. geb. „Bouwlust" 9.30 en 3 uur: Lee6dienst. Medische Zondagsdienst Voor de as. Zondag wordt de art- eendienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. W. Klaa- renbeek, tel. 210. Burgerlijke stand Geboren: René, z v J Doorne kamp en II v Gelder; Janneke, d v K van Veluw en J van de Beeren- kamp; Gerrit, z v L v d Top en G van Duinkerken, Gerard, z v J W Gerritsen en R \an den Bunt. Getrouwd: W \an den Berg en B D van den Berg. Nieuwe bonkaarten De uitreiking van nieuwe bon kaarten aan ti iet-zelf verzorgeró vindt plaats op Woensdag 17 Sep tember a s. van 9.30—12.15 en van 1.003.30 uur Aanvragen 'rijwielbanden Personen, die hun laatste banden bon voor buitenbanden hebben ont vangen in October, November, De cember 1946 of Januari 1947 kunnen in het. tijdvak van 13 tm 26 Septem ber a.s. een inschrijving6bewys voor rijwielbanden aanvragen. Zij, die voor het laatst een of meer buitenbandbonnen ontvingen tussen 1 Januari 1945 en 30 Septem ber 1946 en nog geen inschrijvings- bewijs hebben ontvangen, worden van 15 tm. 26 September alsnog in de gelegenheid gesteld een aan vraag in te dienen. Hoogland Medische dienst Voor spoedgevallen doet voor Hooeland. Hooglanderveen en Hoe velaken dienst Dr. F. W. Klaaren- beek, Tel. 3495-210. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. O. S. Jellema. Beroep te Kerkdrlel. J. de Bruyn te Cement (N.-B.l; Slmonehaven: ctoez.) F. Breukelman te Ritthem (Zld.); Westeremden; J. G. R Langhout te Kamerik (U.l, en te Hazerswoude: P. v. d. Kraan te Den Haag. Benoemd tot hulpprediker te RotterdamHillegersnerg, G. F. Chr. Bakker, zendeling te Lelden, die deze benoeming heelt aangeno men. Wachtlokaal brandde geheel uit Vanmorgen om 5.30 uur brak een ernstige brand uit op het perron te Nieuwersluis. Eigenlyk was de brand reeds gisteravond om tien uur begonnen. Het personeel kon het vuür ogenschijnlijk in bedwang houden, maar vanmorgen vlamde het op nieuw op en nam ernstiger vormen aan. Het wachtlokaal brandde ge heel uit. De brandweer wist het vuur in korte tyd te bedwingen. De „Cirrus" vertrokken Het weerschip „Cirrus" is Don derdagmiddag van de Parkkade te Rotterdam naar haar station op de Atlantische Oceaan vertrokken. Het reserve 'weerschip „Cumulus" is in middels haar thuisreis van New Orleans begonnen en wordt om streeks 26 September in Rotterdam verwacht. De „Cumulus" zal in reserve worden gehouden en in dienst wor den gesteld als onverhoopt het Belgische of Nederlandse weer schip mocht uitvallen. Er bestaan plannen tot uitbrei ding van de schietterreinen op de Veluwe in de buurt van „De Del len" en nabij Kootwijk en de Harskamp, zij het dan ook, dat de plannen ten aanzien van de ter reinen nabij Kootw ijk en de Hars kamp, nog in een beginstadium verkeren. Zij omvatten schietba nen. die in de bezettingstijd door do Duitsers zijn aangelegd, aldus antwoordde de minister van Oor log op de schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Hacke. Voor het in gebruik nemen van cle boven bedoelde gronden wor den gedurende de tijden, dat wordt geschoten de terreinen bij Kootwijk en de Harskamp in derdaad aan de recreatie onttrok, ken. De uitbreiding van hetschiet- terrein bij Oldebroek, in de buurt van „De Dellen", beoogt een ver leggen van de veiligheidszone. Dit terrein behoeft slechts een betrek kelijk gering aantal dagen per jaar onveilig te worden verklaard. Hoezeer ook dezerzijds een open oog aldus de minister voor het be lang van natuurschoon en recrea tie bestaat, wordt toch opgemerkt, dat de noodzakelijke geoefendheid van het personeel der koninklijke landmacht het beschikken over een schietterrein voor de infante rie en een schietterrein voor de artillerie van zodanige afmetin gen, dat z!j geschikt zijn voor het houden van schietoefeningen friet moderne wapens, gebiedend nood zakelijk maakt. Het gevaar, dat onontplofte gra naten in bedoelde terreinen zou den opleveren, is voor wat bet terrein nabij „De Dellen" betreft denkbeeldig, aangezien in dit ter rein niet wordt geschoten. Voor de overige terreinen wordt dit gevaar gering geacht, immers ook voor 1940 werden de terreinen bij dc Harskamp, indien mogelijk voor het publiek, opengesteld, zonder dat dit ooit tot moeilijkhe den heeft geleid. De vraag of de minister niet van oordeel is, dat in deze gebieden het brandgevaar aanzienlijk zal worden vergroot, niet alleen recht streeks door het schieten, maar vooral ook doordat bij een brand die om welke reden dan ook i» ontstaan, uiterst bezwaarlijk men sen te vinden zullen zijn, die be reid zijn tot blussen wegens het gevaar, veroorzaakt door even tueel niet ontplofte granaten, wordt met verwijzing ryiar het antwoord hierboven ontkennend beantwoord. Voor zover oefeningen worden gehoudoi. met projectielen, welke brand kunnen veroorzaken, wor den daartoe zoveel mogelijk ter reinen met weinig of geen begroei ing gekozen. De vraag of de minister niet de mening is toegedaan, dat binnen afzienbare tijd de schietterreinen te klein zullen zijn, zefs met inge bruikneming van de onder eerder genoemde gronden, in verband met de aanmaak van verder dra gend geschut wordt, voor wat liet infanterieschietkamp bij Hars kamp betreft, ontkennend en ten aanzien van. het artillerieschiet- kamp bij Oldebroek bevestigend beantwoord. Op het Centraal Bureau der Vereniging „NEDERLAND- SCHE HERVORMDE STICHTINGEN VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN'' te Soesterberg kan geplaatst worden met enkele jaren practische ervaring By voorkeur in het bezit van Mulo-diploma. Sollicitaties met vermelding van tegenwoordige werk kring en verdere inlichtingen te zenden aan het Bureau der Vereniging, Amersfoortsestraat 12A te Soesterberg. DISTRIBUTIEKRING AMERSFOORT (Leu*denWoudenberg) a AANVRAGEN RIJWIELBANDEN In het tijdvak van 14 t.m. 26 September 1947 kunnen aan vragen voor rijwielbanden worden ingediend door per sonen die in één der maanden Octobfr 1946 t.m. Januari 1947, voor 'J© laatste maal 1 of 2 bonnen voor één toer- buitenband hehben ontvangen. Personen, die tussen 1 Januari 1945 en 30 September 1946 voor de laatste maal reeds één of meer bonnen voor een toerbuitenband hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn gesteld van een der inschrijvingsbewijzen BI 606 t.m. BI 609, werden in het tijdvak van 14 t.m. 26 Sept. 1947 alsnog in de gelegenheid gesteld een aan vraag in te dienen. Deze personen ontvangen thans uit sluitend een inschrijvingsbewjjs BI 610. Het uitreiken en inleveren van de formulieren voor Amersfoort vindt plaats op kamer 7, Voor de bijkantoren op de vastgestelde kantooruren. Met alle respect voor Atlas, die de wereldbol torste, mogen wij toch ook wel eens wijzen op de millioenen en millioenen kilo's vracht, die van Gend Loos se dert anderhalve eeuw vervoerde. U komt toch naar de Jaarbeurs? Alleen al de stand van N.V. A.T.O. VAN GEND LOOS loont de moeite, omdat zij U omtrent vervoersproblemen een geheel nieuw inzicht verschaft Leer méér omtrtnt modern vervoer op Stand No. 5031. 5033. 5035 N.V. A.T.O. 17= 17^ n==n==J 17=317==» n=? n=> n==» n=n Chemische Wasserij Ververij Aflevering binnen 1 k 2 weken. Filiaalhouder: E. J. v. d. HAZEL KROMMESTRAAT 41 - Telefoon 5995 Depot ACHTERVELD: H. J. GOOR, Jandorp DE IEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN erkend door Inspectie v.h. Schriftelijk Onderwijs gaven onder leiding ven academisch gevormde docenten schriftelijk Individueel onderwijs op elk gebied: Mod. Talen (Handelaeorr., Taal- en Letterkunde) Spaans, Italiaans, Russisch, Maleis Elem. Latijn, Esperanto Journalistiek Wijsbegeerte Psychologie Psychotechniek Kunst- en Muxiekgesch. Beroemde Componisten Kinderopvoeding Mod. Voedingsleer Maatschappelijk Werker Staatsex. Gymn. en H-B.S. Boekhouden (Praktljke*., Staatspr. ex., L.O. en M.O.) Economie (Elem. en M.O.) Mod. Bedrijfsadministratie Belastingconsulent Middenstandsdiploma Kantooropleidingen Bouw- en Waterbouwkunde Interieurverzorging Werktuigbouwkunde Electro- en Radiotechniek Wie- en Natuurkunde Reclameleergangen Modetekenen Fotografie v. Amateurs Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de talrijke cursus sen. die U b:j onze Instellingen kunt volgen. Wanneer U ons schrijft welke etudie U interesseert, dan sturen wij U daarvoor geheel vrijblijvend en gratie een uitvoerig prospec tus. Deze aanvragen te richten aan ons Secretariaat: Johan de Wittstraat 122 Leiden.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2