Festspiele in het land met de Vier Voogden Zorg voor cultuur en jeugd eist de aandacht Telepathie? - Mogelijk, maar niet zeker, zegt dr. Tenhaeff Mills Europees kampioen half zwaargewicht WAAR EEN DUIVEN LIEFHEBBER AAN MOET DENKEN GELUKSVOGEL Radio-programma Er was sensatie in de vierde ronde. 4 Zaterdag 13 September 1947 WAT het gekost moet hebben aan inzicht en talent om deze rijkdom aan cultuur een maand lang onafgebroken rond te strooien, laat zich slechts raden. Opera, orkest-concerten, zang, toneel, openluchtspel, serenades en kamermuziek, dat alles,kan slechts worden geboden door een land, dat in eindeloze variaties putten kan uit een muzi kaal verleden, dat wij het terecht benijden. Wandelt daar door het stof fige Mirabellpark niet de Vorst- Aartsbisschop. de zoveelste op volger van Sigismund. die de jeugdige Mozart een week lang opsloot om met eigen oren te ver nemen of het wel waar was wat men hem van die wonder-musi- cus verteld had? En dekt de sma keloze schreeuwende uitnodiging ..Have a Coke!", ..Bring your Girl-Friend", dat de Amerikaan se bezetters zo lawaaierig moge lijk tegen de gevel plantten, niet een deel van het uitzicht af. dat de geniale Wolfgang uit zijn ge boortehuis op het stille plein ge noot? Wees voorzichtig, want de tijdschrifteri. die ge koopt bij het vervuilde manneke bij de fontein dekken precies de plek waar Schubert een kostelijk thema het wordt zeven maal herhaald en SmnmimmniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Tijdens de repetities in het Festspielhaus te Salsburg neerschreef. EN als ge de Mönchsberg opklau tert dan kunt ge uit de kloos terkerken de Vespermuziek naar bui ten horen golven die op diezelfde plaats en in precies dezelfde vorm door Bruckner werden gehoord E*n schatrijk Oostenrijk, 'dat vandaag de dag zijn zang- en musiceer-kunst biedt in een vorm. die alleen door levende traditie bereikt kon worden. Oostenrijk en Salzburg. Ga naar Bel gië voor de nylons, ga naar Parijs voor de revue, maar ga naar het kleine land met het waterhoofd als weerkaatst uit alle windstreken tot dat d*ze waarschuwende wekroep een obcessie wordt en het podium leegstroomt, een gebroken mens achterlatend, die nu alleen zijn weg moet vinden. Zie. het mag dan zijn dat het gepn sterk stuk is. het mag zijn dat het geen gelukkige keuze was. maar h^t blijft een combinatie van spel-techniek en natuurlijke re- quisieten. zoals men het niet^ge- makkeljjk elders zal aantreffen. Programma-puzzle Dat ls overigens slechts één fa cet van dit Festival. Daar was Mo- hoofdstad. het eeuwig-jonge Wenen, zart's ..Cosi fan Tutte", ragfijn, kristalhelder en van een feestelijke blijmoedigheid. Daar zag men een ..Nozze di Figaro" -van oen licht- voor muzikale geneugten. Hofmannstals „Jedermann" De lange houten tribunes op het Domplein zijn vol: „Jedermann". ons welbekend als ,,Elckerlyc". wordt er gespeeld in de enscene ring van Max Reinhardt. Enscene ring De Dom-gevel zelf is het eni ge decor, een stenen monument van barokke pracht. Twee zware torens en drie monumentale portalen slui ten dit podium af. Atilla Hörbiger, Elfe Gerhardt, de jongste ontdek king van de toneelwereld. Theo Lin- gen en Ernst Deutsch' bespelen deze weidse ruimte met aangeboren ge mak. Het spel van het sterven van de rjjke man. de onvergetelijke dans- en tafel-scènes, het wordt een aangrijpende manifestatie als men het zó ziet terwijl de avondzon langzaam tegen de Domgevel om hoog kruipt en het toneel in scha duwen verstilt. Uit de open toe gangsdeuren dreunt de orgelmuziek die dit stuk inleidt en afsluit. De klokken van de omliggende kerken slaan hun zware stemmen door de avondstilte als natuurlijke accenten bjj het voortschrijden der handeling. Een paar duiven vliegen op als plotseling, hóóg en ver weg. van de tinnen van Salzburg's vesting de stem van de Dood over het stadje weerklinkt: ..Jedermann"! Het galmt nog na tegen de rotsen en voetigheid zoals alleen de Weense staatsopera vermag te scheppen. Hilde GUden. veruit de verrukke- liikste Mozart-vertolkster die wjj sipds jaren hoorden. Maria Cebota- ri en talrijke andere prominenten, zij waren allen in de ban van Salz burg. de Mozart-stad par excellen ce. en zij toonden wat een opera behoort te zijn. Zeker men kan van mening verschillen over het pro gramma. men kan terecht aanvoe ren dat dit jaarlijkse Festival moet blijven bil zijn opzet: een levensge tuigenis van Mozarts feestelijke ge nie. Zo beschouwd kan men be zwaar maken tegen experimenten als .Danton's Tod", een nieuwe opera van de Oostenrijker Gottfried Einem. die men wellicht beter eerst een paar jaren in de hoofdsteden kan presenteren om na te gaan of zulk sterk-door-conjunctuur besmet werk wel stand houdt. Men kan aanvoeren, dat men niet naar Salz burg komt om Strauss' ..Arabella", hoe kundig ook. aan te horen. Maar bij dit alles moet men zich toch niet ontveinzen dat de Festspiel- stad in een land ligt dat door vier vreemde machthebbers wordt be voogd. En weet gij. wat het zeggen wil als men een programma moet opstellen dat aan Amerikanen en Russen tegelijk moet behagen? Om 1 /?^OD EN WIT wapperen de vaantjes op de -**• stadsbrug; zeegroen stroomt het heldere water f van de Satzach van de bergen en hoog aan de hemel staat de felle zon, die de rotsen en kastelen, de Dom en de kerken met diepe contouren aftekent. Klate- f rende fonteinen wissen jaar na jaar de gothieke f ii'iiiiüitiMuiiiiiiuuiiiniHifflanng inscripties weg, die haar sieren. Salzburg, hoofdstad van het Salzburgerland viert het Festival dat wellicht in de ganse wereld 1 I zijn weerga niet vindt: een maand van muzikale prestaties zó perfect en zó harmonieus, dat het niet verwonderlijk meer is, 1 dat het goeddeels oude bekenden zijn, die hier elkaar de hand reiken en in een koel hoekje achter een kostelijke fles witte wijn tezamen het sierlijke pro- grammaboek doorbladeren en f hun keus na lang beraden be- palen. siiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiii(imi>mini!iniiiiinitininniiiiiiii'nn!iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiW van de meester sluit met de grote bewerking ..Dona nobis pacem". Als in enkele stille minuten de tonen verklonken zijn en het applaus los breekt dan beseft men opnieuw dat hier aanwezig was wat maar al te dikwijls ontbreekt: een diep besef van de betekenis der gezongen tekst en bovenal een innige beleve nis van de inhoud. „Geef ons Vrede" ..Dona nobis Pacem". ,.Geef on9 Vrede", dat is het wat deze Oosten rijkers nadrukkelijk en ernstig ver tolkten. Wat Havdn in zijn tiid tot uitdrukking bracht in de meester lijke orchestratie. in veeltallige wis seling van soli en koor dat werd ons nu herleefd geboden door een volk, dat nog altijd wachten moet op werkelijke vrede, op bevrijding van de dringende nood. waarin een mateloos-hachelijk avontuur het stortte. Om vrede werd er gesmeekt en het zal zelden zo aangriipend heb ben geklonken. Hoog boven in de bergen, nauwelijks enkele kilome ters van deze Aula. schitteren de pieken der Berchtesgadener bergen. De schaduw van het rovershol, dat toevluchtsoord werd voor een hy sterische dwingeland, valt op dit lite uur nog over het Salzburger- land. Schussnig, Dolfuss. Seyss-In- quart. onweerstaanbaar dringen de schimmen van dit recente verleden door terwjjl het applaus verstomt... Dan knallen de jeeps door de stra ten: snel, pijlsnel op weg naar dan cing en Ice-Cream. Men moet van Amerikanen niet verlangen dat zij na de inspanning van zulk een con cert nog langer nadenken. De Jit terbug en de Cogpacfles wachten. Salzburg. Festival 1947 nog niet eens te spreken van de Fransen en de Britten, die op hun beurt tevreden gesteld willen wor den. Daar komt de concessie en de tact, de zorgvuldige berekening en de technische bekwaamheid voor 'n SALZBURG Rendez-vous der Prominenten zwaar examen te staan. Neen. wat er ontbrak en wat er misplaatst was, dat laat zich verklaren. Liever dan daarop terug te komen, zien Wij naar het sluitstuk van de reeks: Haydn's grote Harmoniemis, onder leiding van Joseph Messner door het Salzburger Domkoor en het Mozarteums-orkest uitgevoerd in de Aula Academica. Dit late werk ONTMOETINGEN M.J.G. KRIJGT KAMPEERTERREINEN WIE de jeugd heeft, heeft de toekomst". Deze leuze geeft de materiële doel stelling aan. waarmee aanvankelijk een deel van het jeugdwerk werd bedreven. Isolement en propaganda voor eigen richting, niet over de muren van het eigen terrein heenkijken, waren er de kenmerken van. Maar de ideële drijfveren, de hang naar het samengaan waar dat mogelijk was. hebben dat zoeken tot re sultaat gehad, dat in de oorlogsjaren in het verborgen vastere vormen kreeg en dat na de bevrijding leidde tot de stichting van de Nederlaiidsche Jeugdgemeenschap. In de jeugdorganisaties die deze omvat is onge veer de helft van de jeugd ondergebracht. Aan de totstandkoming en het werk daarvan nam en neemt de Utrechtse. Remonstrantse predikant d r. J. A. -d e K o n i n g een zeer werkzaam aandeel. Reeds voor de oorlog was hij in de jeugdbeweging op zijn post: Jan de Koning was na zijn studententijd gedurende een achttal jaren de bekende secretaris van het vrijzinnige jeugdwerk, en zijn liefde bleef, ook nadat hij de kerk op een andere plaats ging dienen. „Is het mogelijk langs telepathische weg een uitvoerend kunstenaar zo te beïnvloeden, dat zijn geheugen hem in de steek laat en h\j rtiet meer in staat is zijn partituur verder te spelen?" De bekende Utrechtse parapsycholoog dr. W. H. C". Tenhaeff aan wie wij deze vraag stelden, dat zei ons dat reeds in het einde der vorige eeuw proefondervindelijk bewezen werd, dat de mogelijkheid bestaat personen langs .mentale weg te beïnvloeden om handelingen tegen hun wil te verrichten. De psycho logie rekent dergelijke gevallen tot, wat de Duitsers .Fernhypnose" „Het afscheidsconcert in het Kurhaus heb ik niet bijgewoond en wat ik er van weet. heb ik bij ge ruchte of uit kranten vernomen." aldus dr. Tenhaeff. „Een oordeel wens ik me in dit geval absóluut voor te behouden. Wanneer een te- lepaath zichzelf in staat acht om. zittend temidden van een groot con certpubliek. de solisten op het po dium onder zijn invloed te brengen, dan zal ik dit graag onder experi mentele omstandigheden onderzoe ken. Zolang een wetenschappelijk on derzoek de feiten niet gewaarmerkt heeft, zal men eerder naar de meest voor de hand liggende verklaring moeten zoeken: n.l. dat de Indispo sitie van beide solisten aan heel na tuurlijke oprzaken, een te zware maaltijd of iets dergelijks, geweten moet worden." Wjj vroegen het oordeel van enige personen uit de omgeving van het Residentie-orkest. Mevrouw Stotyn (haar man was op tournee)Ik vind dit zeer erg. eigenlijk zelfs misdadig. Wan neer men zulke telepathische krachten heeft, is het schandelijk om ze te misbruiken en daardoor de artisten in een verkeerd daglicht te plaatsen tegenover het publiek. Dr. Peter van Anrooy oud dirigent van het orkest)Van tele pathie weet ik niets af. Maar als de geruchten over het Kurhausconcert waar zouden zijn, wat ik ten ene- male betwijfel, dan is de telepaath zo n onmogelijke schurk, dat hjj on middellijk achter de tralies gezet zou moeten worden. Het is meer dan misdadig, dat iemand het op treden van kunstenaars onmogelijk zou maken. Hier moet een ernstig •onderzoek ingesteld worden en hier moet de rechter ingrijpen! Mr. Harm Smedes (voorzit ter organisatie van musici): Het fantastische en ongehoorde in deze affaire is dat men slachtoffers zon der medewerking hunnerzijds zo ver wist te brengen. Een zekere mate van medewerking bleek tot nu toe vereist. Dat men dit kon doen (het is moeilijk aan de waar heid van de gegevens te twijfelen), is verrassend en beangstigend. De artistenwereld voelt zich niet pret tig omdat de carrière ernstig ge vaar kan lopen. Waarom stuurde deze man indertijd niet de redevoe ringen van Hitler in de war? De dirigent (aan de telefoon) Maar meneer, ik weet van de hele geschiedenis niets af. U spreekt hier met professor Neumark uit Istanboel. en het schijnt mijn nood lot te zijn altijd verward te worden met Uw beroemde dirigent Ignace Neumark (IVztj ren speciale medewerker) Beeft men in het af gelopen jaar successen geboektdan is dit het resultaat van de goede ibrgenhet voorgaande jaar aan zijn duiven besteed Wil men volgend jaar successen boeken, dan dient men daan:oor nu reedde grondslag te leggen. Men beginne bij het begi" en dit is hef verwijderen, van die vogels, welke niet of slechts matig voldaan hebben op de wedvluch ten. D>e. waarvan men nog niet zeker is, pro- bere men nog eens op de na-nfrichting om na onbevredigd resultaat, ook deze van het bok te verwijderen. Mei het vele is goed, doch het goede is veel en aan nutteloze oraaneters heeft niet één duiven- liefhebber behoefte Vooral nu nietnu het garde stellen wij daar om uit, tot de ruC vol ledig heeft plaats ge had. De rui, de belang rijkste factor in 7 post- duivenwezen, heeft thans de belangstelling van ieder rechtgeaard sportman. Van hef wel slagen daarvan toch zal het volgend jaar het succes afhangen. Verloopt de rui niet normaal, dan »'s de vo gel niet gezondof men heeft teveel van zijn krachten gevergd hetzij bij de kweek, m casu de wedvluchten. Men trekke daar dan een les uit voor een volgende keer. Overigens zal men alles doen om de rui te bevorderen, waarbij 'doortasde voeding een belang- misten, om "!kernl sPeelt- He' voeder zo schreeuwend duur is. Vele liefhebbers heb ben de sport er aan moeten geven daar zij de oei' tendheid doeltreffend, in te grij- vernieuwen van zekere •en. De duivensport is véllen en in het bijzon- nu eenmaal dermate ge- der van de pluimen, perfectionneerd, dat wij vr™?t een voeding, bi- geen twee of drie jaar melijk rijk aan album'- een duif aanhouden m nen en phosphor. De de h op, i nt zij wel voeding met poardebo- eens eeit°ke prijs zal erwten, vit sen of vliegen. Met de 'jonge linzen ™n9 dan zeker garde ts het echter iets echterw ga blijven, anders. Die. waarvan D\e 2(lden zijn rijk aan wi, de herkomst niet dbumnen en minerale kennen, willen we gaar- •ie een iwer of wat in de prijzen zien. willen ze mogen blijven. De anderen daarentegen beoordelen we naar li chaamsbouw en oor- Ook koolzaad en hen nepzaden zijn rijk aan vetten n zouten en zijn zeer kostbaar voor de rui. Vergeten wij ook biet bet wekelijks bad, sprong, enz-, omdat er volop frisse lucht en de nu eenmaal soorten dui- grootst mogelijke rust. ven zijn, welke 'jong niets presteren doch zich later als kampioen ent poppen.'* De beoor deling van de jonge dan pas kunnen we zeggen, dot we alles ge- (laan hebben om een volledige rui te bevor deren De achtergrond van dit zoeken naar gemeenschap ziet ds. De Ko ning in een onrust over onze samen leving. die in alle groepen is waar te nemen. Wjj zijn intellectueel erg knap en hebben enorrhe technische middelen, maar tegeliikertijd zijn wjj ten prooi gevallen aan een pro ces van massaficatie. waarbij ons mensziin niet tot uiting komt. Dit deed in de oorlogsjaren de plannen rijpen om nationaal en internationaal de geestelijke, menselijke en mo rele krachten te verzamelen om een nieuwe wereld op te bouwen. Die coördinatie van inspanningen sluit natuurlek niet uit. dat de positieve krachten van de verschillende groe peringen in ons volk tot ontplooiing zouden komen. Integendeel een vol ledige doorwerking van beginsel vaste opvoeding naar verscheiden heid van ovërtuiring wordt bevor derd. Geen nivellering is het doel. maar een, in persoonlek bewustzijn, samenwerken. Uit die gedachten is de Ned. Jeugdgemeenschap haar voren ge komen. Het z.g. derde milieu, dat der vrije jeugdvorming, is niet min der belangrijk dan de school en men meent dan ook een beroep te mogen doen op de overheid om dit werk te steunen ook in materieel opzicht, omdat het leiderscorps vrijwel ge heel vrijwillig zijn tjjd en krachten geeft, zodat eventuele subsidies dus zeer effectief worden gebruikt. Enorm kampeerterrein Kriigt U die steun ook? - Ongetwijfeld. In materieel, zo wel als principieel opzicht. Zij. die in overheidsdienst zjjn. kunnen 14 dagen extra verlof krijgen als zii die besteden in een leidende jeugd- functie. een voorbeeld - door vele particuliere bedrijven gevolgd. Van Volksherstel heeft men veel medewerking ondervonden om de nodige materialen aan te schaffen en onlangs nog hebben de overheid en verschillende semi-over'neids- organen hun medewerking verleend, opdat de N.J.G. de beschikking zou krijgen over het grote complex van terreinen, dat vroeger in gebruik was bij de „Ster van het Oosten" en dat tijdens de bezetting het be ruchte kamp Ommen was. Met de daaromgelegen bossen komt het nu ten dienste van de vrije jeugdvor ming. Daar kunnen grote nationale manifestaties worden gehouden, men hoopt het als internationaal centrum te gebruiken en men denkt aan de aanleg van een amphithea ter voor ongeveer 5000 personen. Er is een keukeninrichting, die 4000 mensen voedsel kan verschaffen. De V.C.J.C. hoopt er Pinksteren 1948 te vieren. Welke zaken vragen thans in het bijzonder Uw aandacht? In de eerste plaats zpn wjj be zig een manifestatie van de Neder landse jeugd voor te bereiden ter gelegenheid van het Regeringsjubi leum. Dan vraagt het kampeerpro- bleem onze aandacht. Eigenlijk vraagt het hele jeugdleven in de vrije t\1d deze en wij hopen dat dit nog eens in een jeugdwet zal wor den geregeld. Een zeer reële moei lijkheid is b.v. de vraag wie er een kampeergelegenheid mag openen. Verder helpen wij bij de oogst en proberen natuurterreinen voor het werk der jeugdorganisaties gereser veerd te krijgen. Massajcugd en volwassenen TT EN afzonderlijk probleem is dat -1—1der massa-jeugd, die geestelijk indifferente laag. die gemakkelijk ten prooi valt aan het nihilisme. Een oplossing daarvoor heeft nog niemand gevonden, maar haar te pakken en tot een keuze te bren gen blijft één onzer grootste op drachten. Maar de jeugd wordt volwas sen en wat dan? Moet het werk dan niet in een of andere vorm doorgaan Inderdaad, en daarom zijn er EEU/LLETON Porquero. Onze baas poseerde! Hij stond daar als een soort admiraal en telkens keerde hij zijn kerel tegen zo'n kleine jongen...." Dit was een andere, rustige stem. Met bewondering, en zoiets profiel naar de kunstenaar toebelachelijk!als stomme verbazing, keek ik naar mijn redder JOHN l/A/U SHELLEMQE/ZG Niemand hield van Porquero, en één van de anderen vertelde me dat nog kortgeleden, op 'n avond toen Porquero de mannen tot na donker had laten werken, er een ongelukje gebeurd was: Porquero was uit één van de cano's gevallen en niemand had het gemerkt. „Niemand had het gemerkten toen hij om hulp schreeuwde, hoorde niemand het. Com- prende, Scnor?" Ja. een akelige kerel, die Porquero. En toch. als je 't goed beschouwt, was hij het die mij mijn vrijheid terug gaf. was hij de oor zaak dat ik de graaf ontmoette dat ik een reeks avonturen ging beleven, waarbij in vergelijking alle tot dusver beleefde gebeurtenissen van mijn reis verbleekten. Het gebeurde die Maandagmid dag. Er verscheen een vreemdeling, die dicht in onze nabijheid begon schetsen te maken. Het was een blanke, ofschoon hij wel zeer gebruind was door de zon. Ik vermoedde dat het een schilder was. die hier enige indrukken wilde vastleggen: de baai. de boot, de cano's beladen met de geel groene trossen het was wel een schilderachtig geheel. Pas later bemerkte ik dat hij bezig was ons de bananenkoelies te tekenen en dat hij in het bijzonder mij in 't oog hield. „Dat 's mooi werk", mopperde ik. „wij moeten zwoegen, en zijn schilderij hangt later op een chique ten toonstelling in New York, waar deftige dames zuchten: .O wat prachtig!" Een was er die er veel behagen m schiep op deze manier vereeuwigd te worden dat was Porquero. de lelijkste man van Mexico! Was het dat Porquero jaloers op mij werd. om dat de tekenaar meer aandacht aan mij besteed de dan aan hem? Want werkelijk, ik was hoog stens drie-en-een-halve stap achter mijn voor ganger, en opeens trapte Porquero mij zonder enige waarschuwing op mijn voet. Het was één trap te veel. Ik smeet de tros bananen op de. grond. „Lelijke Mcx. draag je eigen bananen" zoiets had ik willen roepen, maar in mijn woede kon ik de goede Spaanse woorden er niet zo "vlug voor vin den en dus riep ik maar een woord dat ik Pedro wel eens had horen gebruiken tegen de straat jongens die van zijn stalletje probeerden te ste len. Nu. het woord scheen raak te zijn. Porquero brulde van kwaadheid, en nog voor ik mij uit de voeten kon maken, had hij mij bij de kraag ge grepen. Het was mijn eigen schuld. Ik had eerst moeten lopen, en dan pas het woord roepen. Nu scheen Porquero van plan te zijn mij als voorbeeld voor de anderen eens goed af te ran selen. Ik sloeg en trapte wel; maar het was als of ik tegen een rots te keer ging een rots die mij zou verpletteren. Mijn ribben kraakten, de lucht schoot uit mijn longen; ik voelde mij alsof ik ging sterven, aan het strand van Acapulo. ver pletterd door Porquero. Maar opeens was ik be vrijd; duizelig maar ongedeerd tuimelde ik ach terover. Ik krabbelde overeind en probeerde weg te lopen. Maar mijn benen trilden zo dat ik niet kon. Het was ook niet nodig om te vluchten. Er was niemand die mij bedreigde. Porquero lag languit op het zand. als een getroffen beest. De bananendragers stonden om hem heen. onver schillig voor zijn gekreun en gesteun. Hun ogen schitterden. „Caramba. Die was raak!" „O-o-o-o. mijp arm is uit 't lid", kreunde Por quero. „De volgende keer is het je hoofd. Bah! zo'n de slanke, ietwat slordig geklede tekenaar. Hij kwam naar mij toe en klopte mij op de schouder. „Wel. heb je je niet bezeerd?" „Nee, dank zij Uw ehstamelde ik in mijn slechte Spaans. De ander lachte. i.Hoe kom je hier in hemelsnaam verzeild? Wat ben je? Je ziet er niet als een Amerikaan uit". „Dat ben ik ook niet. Ik ben Hollander, mijn familie woont in Montreal". „Montreal! Alors. tu causes le frangais?" „Mais, oui, dat spreek ik het beste na Hol lands". We lachten nu beiden. Het ijs was gebroken. Hij raapte zijn schetsboek op. dat op 't zand lag. „Kom mee", zei hij. Porquero stond nu weer op zijn benen. „Pas op als je wegloopt, dan ben je je baantje kwijt", riep hij mij dreigend toe. „Zwijg schurk", antwoordde mijn verdediger. En tegen mij: „Je hebt al een nieuw baantje". „Wat dan?" „Privé-secretaris en Eerste Schilderdoosdrager van Graal Paul Ladislaus Zakany". HOOFDSTUK IV Mijn nieuwe „positie". Een zonderlinge muizenvanger. Privé-secretaris van Graaf Paul Ladislaus Zk- kany.' Ik dacht eerst dat het een grap was een dubbele grap. Ten eerste dat de tekenaar een graaf zou zijn, en ten tweede dat ik als rechter hand van deze edelman zou optreden Het kwam me wat al te fantastisch voor. Maar toch in het grote hotel El Imperio. het grootste gebouw van het hele stadje, boog iedereen als een knip mes voor de Senor Conde. Ook scheen men aan de excentriciteiten van mijn nieuwe werkgever gewend te zijn; want niemand maakte een op merking over mij. (Wordt vervolgd). Dr. J. A. DE KONING wiens hart en zorgen niet alteen uitgaan naar de georganiseerde en massa-jeugd, maar die ook een toegewijde in teresse heeft in de cul turele belangen van ons volk. ook op het terrein van de culturele ontwikkeling en ontspanning pogin gen aan de gang om tot een ge zamenlijk beraad te komen. Dit ter rein is natuurlijk veel omvangriiker en men zal contact hebben te zoe ken met organisaties van allerlei soort: centra voor culturele zorg. sportverenigingen, plaatselijke en streekgemeenschappen. vakvereni gingen. volkstoerisme, enz. Dit onderdeel voerde vanzelf naar de Butlincamps. Dr. De Koning noemt een dergelijke instelling een ..Paradies der SeeïenlosenHn ziet daarin een gevaar voor de geeste lijke volksgezondheid en acht het dan ook funest* dat een paar nul- hoen voor een dergelijk kermispark zouden worden uitgegeven, nog niet meegeteld het consent bouwmate rialen. De jeugdgemeenschap en alle kerken via het I.K.O. hebben zich sterk verzet tegen het tot standkomen van een dergelijk kamp. Het argument van deviezen- winst geldt door de nieuwe maat regelen van Engeland ook niet meer. Waarom zou men dit geld niet geven aan niet-commerciële or ganisaties. die bewezen hebben be hoorlek voor een vullihg van de vrjje tijd te kunnen zorgen. Engels elftal tegen België Voor de interland wedstriid Bel giëEngeland, die 21 September as. te Brussel zal worden ge speeld is het Engels elftal heden als volgt samengesteld: Swift (Manchester C.). Scott (Arsenaal) Hardwick (Hiddles- brough). Ward (Derby Countv), Franklin (Stoke City). Wright (Wolverh W). Matthews (Black pool). Mortensen (Blackpool). Lawton (Chelsea). Mannion (Middlesbrough) en Finney (Preston N.E.). Reserve Watson (Sunderland). Als datum voor de revanche wedstrijd tussen de Franse en de Nederlandse damesathleten is Zondag 30 November a.s. vastge steld. Op het tegelpad langs het natuurbad „De Warande" te Oos- Urhout zal op 21 Sept. weer een criterium worden verreden. Di verse bekende renners zullen van de partij zijn. o.a. Middelkamp. Lakeman. Joosen, Steenbakkers. Liebregts. Hedenavond HILVERSUM I 19.00 Nieuws; 19.20 Karcol Septet; 19.45 Uitz. voor Ned. in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.12 Gewone man; 20.20 Gr. pi.; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Gr. pl. verzoekprogr.; 21.30 Weekend- Serenade; 22.00 Opera-potpoum; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Klassieke muz. HILVERSUM II. 19.00 Weena philh. ork.; 19 10 Klein Vrouwen koor: 19.30 Lezing door Th. Tan gelder; 19.45 Ds. Fischer; 20.00 Nieuws; 20.15 Revue Vacantie; 21.15 Socialistisch Commentaar; 21.30 Vara-Weekend ork.; 22.00 Luisterspel „Droomhelden"22.30 Malando; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. platen. Morgen HILVERSUM I: 8.00 Nieuwe. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.45 Divertimento. 10.00 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Zang. 12.15 In 't Eoeckhuys. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? 13.20 Lunchconcert. 13.40 Apologie. 14.00 Concert Kon. Harm. „Horst". 14.50 Boeren- en Tuindersbond. 15.00 Kwintet. 15.30 Weens Philh. ork. 15.45 Vaudeville-ork. 16.20 Thuisfront. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Stnjdkrachtenprogr. 19.00 Gr.pl. 19.15 Ds. Straatsma. 19.30 Nieuws. 19.45 Sport. 20.05 Toespraak van Prins Bernhard. 20.17 Gewone man. 21.00 Vrolijke vioolklanken. 21.15 Klankbeeld: Aan hen de glorie. 21.40 Gr.muz. 22.00 Orgelmuz. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.50 Gram.muz. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws. 8,30.Voor het platteland. 8.40 Zon dagmorgenmelodieën. 9.12 Postdui- venberichten. 9 15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt. 10.00 Zondags halfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Lezing door H. J. v. d. Broek. 12.00 Harm, en Fanf. Corps. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Liedertafel: Zang en Vriendschap. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova-septet. 13.50 Spoorwegen. 14 00 Yehudin Menuhin. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Radio Philh. ork. 16.00 Filmpraatje. 15 15 Skymas- ters. 16.40 Reportage. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.20 Prof. - dr. N. A. Donkersloot: Een gedicht. 17.30 Avonturen van Ome Keesje. 17.45 Zangver. 18.00 Nieuws en sport. 18.30 Ens. Barcarolle. 19.00 Over reddingswezen. 19.30 Schrammel-ens. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak Prins Bernhard. 20.17 Boston symph. ork. 20.45 Luister spel: Bandjir. 21.15 Ens Speeldoos. 21 35 Omr.-ork. 22.40 Romantische melodieën. 23.00 Nieuws. 23.15 American Melodies. Maandag HILVERSUM I: 8 00 Nieuws. 9.15 Voor de zieken. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Zang. 11.15 Van oud® en nieuwe schrijvers. 11.35 Metro- pole-ork. 12.15 Koorver. 12.30 weeroverzicht. 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws. 13.15 Rhapsodie- Sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Warsaw Concerta. 14.30 Uitz. Bilt- hovênse muz.week. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Pianorecital. 17.15 Ge mengd omroepkoor. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sport. 18.15 Lezing Fo tograferen. 18.30 Strijdkrachten programma. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Frag menten Operette. 11.00 Op de uit kijk. 11.15 Licht Symph. ork. 12.30' Weeroverzicht. 12.33 In 't Spionne tje. 12.38 Gram. opn. uit- Zd.-Ame rika. 13.00 Nieuws. 13.15 De Papa vers. 13.50 Pierre Palla. 14.20 Dr. P. H. Ritter. 14.35 Concertgeb. ko perkwartet. 15.00 Veertien daags cabaretprogr. 16 30 De Opera Don Giovanni. 17.15 Viool. 17.30 Hoort, zegt het voort. 17.45 Gr.pl. 18.00 Niéuws. 18.15 Romancers. 18.45 piano. Engelse sportbrief (Van onze correspondent) FREDDIE MILLS heeft de vacante titel van Europees kampioen in het half zwaargewicht veroverd door in het Harringay stadion de Belgi sche kampioen Paul Goffaux in de vierde ronde tot opgave te dwingen. Deze overwinning betekent balsera op de gewonde harten van de Engels® boksvrienden, die achtereenvolgens hun favorieten Woodcock en Mills door nederlagen tegen Amerikaanse ringvechters de weg naar de wereldtitel zagen afgesneden. Men zal er echter goed aan doen en de Engelse pers maakt zich hieromtrent voorlopig dan ook geen illusies in de overwin ning van Mills een bewijs tc zien. dat h*j zoals promotor Solomons van plan is weer goed is voor een revanche tegen Lesnevich. Het is nimmer volmaakt op deze aarde. In het volle winter seizoen zuchten ©n klagen wo over de modder en de sneeuw, nu zitten do managers van de clubs naar de lucht to kijken en hoor je ze bidden en smeken om regen. Want de voetbalvelden zijn droog als kurk en hard als metaal. En met drie speel-Zaterdagcn achter de rug ls er een ontstellende lijst van geblesseerde spelers. Er is vrijwel geen club aan to wijzen, die niet haar tol aan de droogte betaald heelt. Derby County heeft al z'n vier de midvoor in vijf wedstrijden, Newcastle telt reeds zes invallers. Bolton vijf. De „Wanderers" heb ben al een beroep moeten doen op amateurs om de gedund® rijen \an reserves aan te vullen. Als het zo nog een paar welven blijft zullen de managers bridge-drives kunnen organiseren voor gebles seerde voetballers. Misschien dat daar nog wat mee te verdienen valt. MILLS heeft van Goffaux kun nen winnen, zuiver door z'n kracht. De 30-jarige Bel* was de beste bokser, maar er zat S©en fut achter z'n punches. De verdediging van Mills was al heel zwak. Herhaaldelijk stoot te de Belg er doorheen en bij een Lesnevich was hij er niet. zo ge nadig afgekomen. Nu ondervond Mills er geen hinder van. In de eerste drie ronden was niet te zien, dat het gevecht zo snel en zo sensationeel beslist zou worden. Mills was traag in z'n reacties en af toe bokste hij zo open, dat hij een gemakkelijk doelwi^ was voor Goffaux's vuis ten. Hij bokste in een onaantrek kelijke stijl en bad voor de linkse directen van de Belg zo goed als geen dekking. Aan het einde van de derde ronde ging Goffaux naar z'n hoek met een bloedend© wond onder het linker oog. Nauwelijks was de vierde ronde aan de gang of Mills stuurde de Belg met een rechtse op het oor voor een paar tellen naar de mat. Nauwelijks overeind trof hem een rechtse half in de nek, waarvan hij voor vijf tellen neer ging. Een rechtse hoek haalde de Belg ach tereenvolgens voor acht en negen tellen omlaag en toen hij daar overheen een klap op z'n maag kreeg te incasseren vond Goffaux het welletjes en stak z'n arm om hoog. Joe LouisWalcott niet om de titel Joe Louis heeft heden het con tract getekend voor een wedstriid over 10 ronden tegen Jersey Joe Walcott op 14 November in Ma dison Square Garden. Louis be gint Maandag a.s. met zijn trai ning. Voor deze wedstrijd staat de titel niet op het spel, maar het spreekt van zelf. en Joe Louis gaat hier mee accoord. dat de we reldkampioen zijn titel automa tisch zou verliezen indien liij uit geslagen werd.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4