VAN KALVEEN smid en wachter van onze toren „Great Expectations" Voetballend Amersfoort vol moed liet seizoen in Ruim 20.000 tochten naar hoogste ommegang Onverschrokken en koelbloedig bij gevaar Noteert U even Voor terreinnood nog geen verbetering in zicht Zondag zal het spannen! Dickens'roman prachtig verfilmd Shadow of a doubt Kent U Een serie artikelen over bekende en sionbekende personen uit ons aller Ze Wel omgeving Van Kalveen op het hoogste puntje van dc O. L. Vrouwe toren bij het herstel van de windvaan. Wie in de oude binnenstad de doening der Amecsfoortse bevolking gadeslaat zal het grote \-erschil opvallen tussen de stijl van het moderne leven en die van de omgeving. De felheid van de middeleeuwen, die ons soms zo sterk naderbij komt in de oude stadsboeken, in een St. Pieters gasthuis. in de Joriskerk. of ergens waar ge de klokken uitbundig hoort luien, deze historische stemming wijkt voor schrijfmachines, stofzuigers en verkeerslichten. Het is niet te verwonderen, dat in deze arti kelenreeks over Amersfoorters. de eerste keus valt op Cornelis Kalveen. de smid. die zowel in karakter, als in werk nog zoo dicht bij die mid deleeuwen blijkt te staan. KALVEEN i$ nog een smid van de oude stempel, die alles met de hand maakt. Hij goo chelt uit de harde ruwe plaat de ongedaclitste vormen. Smid Kal veen is in de eerste plaats een ambachtelijk kunstenaar, maar terwijl hij daar zelf zo weinig bij stilstaat kent hij naast zijn hand werk nog die trouwe toew.jding en mopd die ons sterk herinneren aan de tijd toen onze stad zijn bloeitijd beleefde. Het leven van Smid Kalveen is vastgegroeid aa» de toren. Reeds in 1914 begon hij als 13 jarige knaap te helpen bij liet opwinden van het torenuurwerk. Sindsdien ls er voor hem geen dag voorbij .gegaan zonder de klauterpartij langs de- vele stenen treden. Zegt het u iets lezer, die mis schien eens met veel hijgen en hartkloppen de groote tocht naar de hoogste omloop ondernomen hebt. dat er dagen zijn zoals de laatste Koninginnedag waarop Kalveen negen maal die toren beklimt. Liefhebbers om de. toren te beklimmen, worden door Kal veen begeleid. Dagelijks moet het uurwerk opgewonden, maar vrij wel geen dag blijft het bij die ene reis. Dat betekent dat Kalveen dus zijn twint ig duizendst e 'tocht -allang achter de. rug heeft" Maar met dat traplopen alleen i.« smid Kalveen niet getekend. Wel is karakteristiek voor hem. z:jn hartstochtelijke liefde voor onze oude toren. Hij zegt daar niet veel over. Och Smid Kal veen is geen wijdlopig prater, maar des te gewisser kunt ge op zijn waakzaamheid over het schoonste bouwwerk onzer stad •rekenen. De Lange Jan is zijn to ren en de. verantwoordelijkheid welke hij hiervoor gevoelt, gaat ver uit boven een normaal ver vullen van een opgedragen taak. Onverschrokken Tivee Amersfoortse figuren Vandaag publiceren wij in ons blad o.m. twee artikelen over personen, die voor Amersfoort van bijzondere betekenis geweest zijn. Óldenbameveldtde grote raadpensionaris, die het onder werp van het ene artikel is, werd 400 jaar geleden in Amersfoort geboren, in het huls, dat thank nog in de Muurhuizen te vinden is. Herman Gorter, die in hei andere artikel besproken wordt schreef in onze sted zijn onster felijke „Mei". Samen met zijn reeds jaren overleden broer, die ook het carillon bespeelde, beeft hij het werk aan en de belangstelling voor de toren overgenomen van zijn vader. En de relatie gaat nog verder terug, want reeds zijn Grootvader bouwde in 1858 een steiger om de toren. Op de bijge plaatste foto, ziet ge Smid kal veen in het hoogste puntje, boven oe gouden bal die de kroon af sluit, de windvaan herstellen. Maar ook andere foto's kan hij u tenen waarop ge hem ziet han gen aan een touw uit de nok. om de wijzerplaat te herstellen. Rus tig en onverschrokken moet een mens zijn, wie dergelijk werk Cornelis van Kalveen. de smid uit de Breestraal, klokkenist van de O. L, Vrouwe-toren te Amersfoort betekenen van de omgeving, van tal y?n huizen' Dan komt Kal veen naar voren en onderneemt b ^waagstuk, baant zich een weg door het-woedende v uur en alle onv erwi ikbaarheid der gloeiende kranen ten spijt weet hij- de stoom af te voeren. Merkwaardig, nauwelijks drie dagen later, brandt «Ie garage Van Doorn achter de Kamp. Duizen den stroomen toe en slaan op nieuw de vlammenzee gade; maar wie bemerkt het gevaar dat schuilt in de opgeslagen zuurstof- cylinders, die reeds door het vuur onbereikbaar ?ijii gewórden? Het is een'nog groter en gevaarlijker werk dan bij de brand in de olie slagerij, maar Kalveen weet dat er maar één redmiddel is, dat is rnoed in een enkel mens. Hij grijpt in en weet de gevaarlijke tubes uit het vuur te sjouwen. Als 8e er nog eens met de smid over spreekt, vindt hij het alles van zelfsprekend. Hij zal wellicht kwaad zijn als hij zich zo bespro ken ziet, in de krant, want hij vindt dat liet allemaal zo weinig to betekenen beeft wat hij deed in zijn leven. Hu ziet nog lang geen aanleiding om nu maar te vreden te zijn. I Wij zijn verslapt Een fraai stuk kunstsmeedwerk, een lantaarn van de hand van Cornelis van Kalveen. toevertrouwd wordt. Er zijn nog andere merkwaardige bewijzen voor deze onverschrokkenheid en rust. Want Smid Kalveen heeft onze stad ook op andere manieren on schatbare diensten bewezen. Temidden der vlammen Op Zaterdag 14 Mei 1938, brandt oc olieslagerij van Van Vollenho ven. Een ontzaglijke brand. Voor al voor de blussers is in deze brand een element van angstige spanning aanwezig, want midden in het vuur bevindt zich de onder druk staande stoomketel. Die ke tel is een verschrikkelijk gevaar. Door de hitte is van geen veilig heidsklep meer sprake. Hoe lang zal de ketel de spanning houden? Een explosie kan de verwoesting Integendeel, hij ziet nog dage lijks zoveel gevaren die waak zaamheid vereisen. H.j wijst u op de oorlogsjaren en terwijl hij weigert u te vertellen van zijn onverschrokkenheid in het ver zetswerk, bespeurt ge duidelijk zijn kijk op de toekomst, zijn oor deel over ons volk, dat hij lief heeft, dat liij allerminst als avon tuner diende, waarvoor hij alles op het spel zette, maar dat hij niettemin zo ontaard en verslapt vindt. Hij vertelt u van landver raders en charletahs in de oorlog en thans en is romanticus genoeg om u in hevige spanning te bren gen met zijn verhaal over de in sluipers in de toren op Kerst nacht 1945. Iedereen weet, zegt Kalveen, dat ik als goed Katho lle die nacht zeker de toren niet op zou gaan. omdat ik Kerstnacht vierde, maar ik zag het direct... die enkele sporen, die er de vori ge dag niet waren. Er vvas in de toren gehakt. Een enkele steen was ergeng bovenin uit' het met selwerk gesloopt, omzichtig en zorgvuldig. „Ik zag het akn het steengruis op de vloer. Aan het hangslot, dat anders hing dan ik liet achterliet. Wat was dat?..." Kalveen heeft een gissing, na tuurlijk, hij brengt het allemaal iii verband met landverraders en verdwenen documenten. Kalveen i$ geen praatjesmaker, dat juist maakt zijn verhaal zo spannend en doet ook ons nog lang peinzen over de vraag wat die herhaalde in^luip-partijen m de toren te be tekenen hebben gehad. Kalveen laat ons door de sme derij uit en als we op straat staan, ii- het of we uit een andere we reld stappen. Een wereld dicht bij de toren en de oude tijd. een wereld met gesmede kandelaars en Tillend kaarslicht. Maar in die wonderlijke aparte wereld een wakker, eenvoudig moedig mens, een burger om in ere te houden. Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) vin. 10 uur dr. Ridderbos, nm. 5.30 uur dr. Ridderbos' Jr. (Kampèn). (L. Costèrplein vm. 9 uur ds. Zijlstra, nm. 5.30 uur dr. Ridder bos (Tulpstraat! vm 9 uur dr. Ridderbos-Jr., nm.-5;30 uur ds. Zijlstra Vrije Ger. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur godsdienstoef. 1? S'ept 19 uur ds. D v Leeuwen. Rem. Geni. 1(1.30 ds Luyt (Breda). 3 rije Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur Stud H Jansen Klomp (Utr.). Ver. v. Vrijz Herv. 10 uur dr. F Spelberg (H'sum). Dpopsgcz, Gem. 10.30 uur ds. S Gooses Gzn, Chr. Geref. Gem. 10 en 17 u. ds. J Drenth. Ev. Lutli. Kerk 10.30 uur ds. de Jongh. Oud Katb. Kerk 10 uur H. Mis. Vrije ICath. Kerk 10.30 uur H. Mis Legér des Heils (Havik) 10 en 2u uur Samenkomsten o.l.v, rriaj. HensbergcTi en maj. Brienne, 19 uur Openb. samenk. (autopark). Chr. Science Soc. (Van Perseyn- str. 9) 10 uur Holl.; 11.15 Eng. dienst. Herv. Kerk St Joriskerk vm 10 uur ds. Gerritsen, nm. 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk vm. 10 uur ds. Vermaas, nm. 7 uur ds. De Bres. Emmakerk vm. 9 uur, vm. 10.30 uur ds. Smits, nm. 5 uur ds. Blok. Gymnasium. Bergkapeldienat cm. 10.30 uur ds. Matzer van Bloois. Kapel Zon en Schild vm. 10 uur ds. Van Beeni (Amsterdam). Rusthuis „De Lichtenberg" vm. 10.30 uur ds. Steenbeek. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) vm. iü.30 uur Mejuffr. I. F. Sierlfuis. Ijkgebouvv vm. 10.30 uur de Heer H G v d Me.vdcn. Gebouw Immanuel vm. 10.30 uur de heer B M Karman. Jeugdhuis vm. 10 uur de Heer D 4 els Hev n. LEUSDEN vm. io uur ds. Hof stede. Lokaal Aschat nm. 6.30 uur de heer Schinkel. GRAND: Grote verwachtingen (14 jaar) 14.30. 18.46 en 21 uur. Zo." 14. 10.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Een schfln van twijfel (14 jaar) zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: De duivels van de rode cirkel (14 jr.). Vrfjd. en Zat.: 14.30, 18.45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. 13 SEPT.: Niwin-dansavond. t. b. v. Kerstpaketten-actie, 2024 uur. Amicitia. 14 SEPT.: Hum. Verbond. Spr. de heer H. J. J. Crips. Onderwerp: ..Perspectieven". Volksgebouw, 10.45 uur. Cabaret der onbekenden. Acad. de Danse. 20 uur. 16 SEPT.: .Blank en Zwart", Miva toneeluitv. Amicitia, 20 uur. TOT 20 SEPT.: Tentoonstelling dr. Mevveg, Bloklands Gasthuis. Da- geltfks geopend van 10—12 en van 1417 uur. Zondags van 14—16 30 uur. ..STICHTSE HEUVEL": Behalve Vrijdags. Iedere avond dansen 19.3023 u. Zondagsmiddags 15 —18 u. (Ork Johnny Schouten). DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. „Amersfoort'-dames uaar Amsterdam Het eerste dames-elftal van „Amersfoort" begint Zondag de competitie met een thuiswedstrijd tegen TonidS uit Amsterdam. De Amsterdammers zijn als nieuwe club ingedeeld in de plaats van Unitas. De competitie-indeling van de heren elftallen laat nog op zich wachten, Toch laten de Amersfoorters de Zondag niet ongebruikt voorbijgaan maar spelen in Utrecht een vriend schappelijke wedstrijd tegen Attila 1. Marktlieden overtraden ijkwet Op de markt ging het veer eena grijs toe. Bij gehouden controle bleken verschillende kooplieden de ijkwet te overtreden. Even zoveel processen verbaal werden uitgedeeld. Opgelet in zwembaden In Pesie's zwembad werd van een jongen vier gulden plus een'horloge gestolen. Dat komt er van Een surveillerende agent trof op de Hogeweg een man aan langs de weg liggend, die een bloedepde hoofdwond had en klaagde over pijn in zijn been. Hij vertelde zich aan een auto te hebben vastgehouden, aan het slin geren te zijn gegaan, waardoor hij tenslotte kwam te vallen. In het ziekenhuis bleek, dat hjj een ge scheurde spier had. Hij is naar zijn woning in Wassenaar vervoerd. Over Zeist of De Bilt naar Utrecht In verband met herstelwerkzaam heden is de Rijksweg Utrecht— Amersfoort tussen Soestèrberg en Amersfoort voor doorgaand motor- verkeer gedurende de werkuren ge- sloten. De KNAC raadt het doorgaande verkeer tussen Amersfoort en Utrecht in verband met deze strem ming dringend aan niet te rijden over Soest, Soestduinen en Soester- berg, maar te rijden over Soest, Soestdjjk', Bilthoven, De Bilt of over Leusden, Quatre Bra.s, Zeist. Tijdens het weekeinde kan het verkeer normaal plaats hebben. De herstelwerkzaamheden zullen nog drie tot vijf weken duren. Burgerlijke Stand Geboren; Hendrikus Wilhelmus, z.v. I. D. Werij en H. W. de Lang: Gerar- dus Martmus. z.v. E. J. van de Beek en B. van Keken; Johannes Maria. d.v. A. van der Lel) en J. M. van den Ak ker: ]an Everardus Gerardus, z.v. G. J. van de Grooterheen en C. C. van den Hengel; Gerardina Hendrika, d,v. G. H. van den Hooff en M. van Appeldoorn. Gevonden voofwerpen Van 9—12 September Jonge hond wit met zwart, ceintuur blauw met wit, kindervest, paar kinder schoentjes. br.want, stempel (Kurvers slljpinr.), kinderjasje, herenjas met Inh., dames handschoen, gr. biljetten bank papier. hond zwart-bruin. sleuteltje van een fietsslot, tennisracket, eend (blauw met bruin), blauwe jbngenspet. tabaks- kaart. dozen met legspel. actetas. blok fluit. mil-linnentas met inh gr. jon gensjas. witte dameshandschóen. krik van een auto. br. kindersok, sleutel van een groot Slot, groene regenjas. D v A VAN 13 TOT 27 SEPT. EXPO- 1 seert de Utrechtse kunstschilder I Dick van Luvn in De Haverkamp. 1 schildersatelier te Soest, Kerkpad Z.Z. 105. Voor wie in Soest niet be kend zlin. zij gemold, dat men maar twee minuten hoeft te lopen van de treinhalte Soest en diezelfde twee van de bushalte „Gouden Ploeg". De korte periode tussen het einde van de vorige en het begin van de nieuwe voetbalcompetitie hebben de plaatselijke clubs niet ongebruikt voorhij laten gaan. Er is hard getraind, oefenwedstrijden werden gespeeld, besturen en elftalcommissies hebben vergaderd, alles om zo goed mogelijk voor dc dag te komen. Natuurlijk is hij de clubs de terreinnood besproken en werden hiervoor oplossingen gezocht, doch veel vefbetering zal ook dit seizoen niet te constateren zijn. Quick kan nog niet op haar oude terrein aan de Dorresteinseweg terecht en heeft daarom weer dank baar de gastvrijheid van Amers foortse Boys geaccepteerd Ook het terrein van Amsvorde is lang niet ideaal.,Misschien is het mogelijk oen gedeelte van het terreinrncomplex aan de Leusderweg, waarop een vrij behoorlijke grasmat ligt, te benutten voor de aanleg van een nieuw veld, hetgeen o.i, weinig kosten met zich mee zou brengen. Wat de plaatselijke clubs in de nieuwe competities zullen presteren, is natuurlijk ntet vooruit te zeggen, doch zeker is dat de meeste van hen vol vertrouwen het seizoen tegemoet gaan. Amsvorde heeft reed liet vorig seizoen getoond, de tijd van depres sie te boven te zijn en het eerste elftal, waarmede het de nieuwe com petitie ingaat ziet er goed uit. Doel: Hendriks. Achter vlnr.: R. Pieters, G, Pie- ters. Midden vlnr.: E. Kool. Polderman, Paschedag. Voor vlnr.: Me&kes, Vink. Hil- horst, Hannesen. Haan. Voor de eerste wedstrijd ontvangt Amsvorde het Breukelense Nijen- rodes, dat vorig jaar kampioen werd. Een moeilijke opgave voor de Amersfoorters. Ook APWC, de nieuwe derde klas eer, gaat vol vertrouwen de com petitie in. Brandsen heeft zich in het elftal een plaats wéten te verwerven. Interessant wordt de proefneming met Piet Snijders op de rechtsback- plaats- Even belangwekkend is ont moeting, welke de APWC-ers Zon dagmiddag op Birkhoven met HMS hebben. Wij onthouden ons van een voorspelling, doch hebben wel de indruk dat het zal spannen. Het elftal van APWC ziet er als volgt uit: Doel: IJzendoom. Achter vlnr.: J. v. d, Flier, P. Snij ders. Midden vlnr.: A. Vivie, A. v. d. Flier, J Vonne Voor vlnr.: W. v. Empelen, Mos sing. Jo van Empelen, Brandsen, Jan van Empelen. Het enthousiasme. waarmede Amersfoort ie Boy «ift seizoen tege moet gaat is wel bijzonder groot. De blauwwitten hebben hiertoe o.i. ook redenen, want hun elftal is bedui dend sterker dan de laatste jaren. De Boys gaan naar Laren om LVV te bekampen; een lastige opgave, doch wij zijn van een Amersfoortse overwinning overtuigd. De opstel ling is: Doel: Hoek. Achter vlnr.: Velthuizen. Peterse. Midden vlnr.: Moors, Jekel, Bak ker. Voor vlnr.: Dammers, v. d Vlas akker, v. d. Brabei". Jansen, Belt. Ook Quick heeft niet stil gezeten. De spelers hebbel) ernstig getraind onder leiding van de heer v. Berkel. In de ploeg zijn nieuwe en jonge spelers opgesteld, waardoor waar schijnlijk aan snelheid is gewonnen. De kracht van dit elftal wordt Zon dag al dadelijk flink op proef ge steld, want ,,'s-Graveland" is een Moeder, kunnen we vroeg eten? „Moeder, kunnen we Zondag vroeg eten?" Deze vraag wordt dit weekend weer door duizen den Amersfoorters gesteld. En de moeders weten wel waar het omgaat. Zondag begint immers dc voetbalcompetitie weer en vader en zoon zullen zich dan bijtijds op stap begeven om ge tuige te zijn van of deel te ne men aan de eerste wedstrijd van hun club. Ja, dan móét het eten vroeg klaar zijn! Anders loopt moeder de kans alleen aan tafel te zitten Naar het voetballen gaên de longens cn de mannen, eten of geen eten. Reeds dagen, neen weken van te voren voerden zij zware ge sprekken over dc kansen van hun favorieten. Competitie-inde lingen werden ernstig bestuurd. Zij ontdekten dat hun club weer oude rivalen tegenover zich krijgt, waarvan zij zich uit vroe ger iaren nog zoveel herinneren Nieuwsgierig zijn zij ook naar de opstelling van het elftal. Zij vingen geruchten op van een nieuwe aanwinst die de kracht van hef elftal geweldig ten goe de zou komen. .•1/ deze enthousiaste mensen popelen van ongeduld en als Zondag het eerste fluitsignaal klinkt zijn kleine... en grote zor gen weer even vergeten. kwade tegenstander. In dit geval ia een uitslag ook moeilijk te voorspel len. doch het voordeel van eigen ter- rein koh de Amersfoortse ploeg wel eens de zege brengen. Het Quick-elftal is als volgt ge formeerd: Doel: Kwetsie. Achter vlnr.: De Waard en Van Eyken. Midden vlnr.: Van Schaik, De Jong, Hienekamp. Voor vlnr Brandsen, De Vos, Niienhuis. Van de Brink, Leeflang. De HVC-supporters zullen nog enkele weken moet wachten voor zij hun favorieten in de eerste compe titiewedstrijd kunnen aanmoedigen Evenais vorig jaar beginnen de rond. witten met een vriie Zondag, die door hen wordt benut om een vriend schappelijke wedstrijd tegen Velsen te spelen KVVA heeft als eerste wedstrijd de moeilijke taak om in Scherpen- zeel tegen de club van die naam de strijd aan te binden. Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te rand ple gen bij spoedgevallen: H. Boers- ma, Dollardstr. 2, tel. 5327, W. H- de Beaufort. Bergstr. 41 tel. 0332. APOTHEKEN: Jansen. Lange- sir. 74, tel. 3677; A J Kraan, O. Soesterweg 89. tel. 4893, Ja va- apotheek, Leusderweg 212, tel. 4N-S7. VERLOSKUNDIGEN: Zr. Yern- hout, Soesterweg 232, tel. 3374, A G F Perk, H v Viandestr. 2 tel. 5086. ..Great Expectations" fGrote Ver wachtingen» een van Dickens' beste romans schijnt hier niet de bekend heid te hebben van b.v. David Cop- perfield. Olivier Twist of de Pick wick Papers. Nu David Lean het boek op zo een geniale wijze ^verfilmd heeft, zullen velen die de "film in Grand zagen stellig naar de roman grijpen. Zij zullen er wel bij varen. Wat Lean in deze film gepresteerd heeft, kan niet genoeg geprezen wor den. Niet alleen heeft hij de Dic- kens-sfeer uitmuntend getroffen (dc grootste Dickensvereerders zullen het blij erkerfnen) maar hij legde zulk een beheersing aan de dag bij de verwerking van deze romantische stof; zó gesublimeerd wist hij ze weer te geven, steeds met voorname middelen, dat de toeschouwer anno 1947 geboeid en getroffen naar dat edele spel kijkt. Ontroerend speelt Anthony Wager de jonge Pip, het ouderloze ventje, dat vaak 't graf van zijn moeder cn vader bezoeken gaat en daar op een stormachtige herfstdag (enorm sug gestief weergegeven in de film) de galeiboef Mag Vitch ontmoet, die hij helpt ontsnappen. Hoe sober en su bliem laat Lean de jongen reageren bij zijn bezoeken aan de half gekke Miss Havisham. die al veertig jaren in haar bruidstoilet zit te treuren in de vervuilde en onveranderde ka mer. waar zij .haar bruiloftsfeest zou vieren, maar de bruigom liet het op het laatste moment afweten. Goed is ook Jean Simmons als het grillige meisje Estella, dat opge stookt door de eeuwige bruid, een spelletje van kat en muis gaat spe len met de arme verliefde Pip. De volwassen Pip wordt door John Mills wel treffend vertolkt, maar de grootste Indruk laat het spel van Wager achter. Een prachtige creatie maakt Mar- tita Hunt van de zonderlinge Miss John Mills als Mr. Pip Havisham. die zich in haar teleur stelling nog slechts op de mannen wil wreken; een vrouw zo verdord en verlept als haar veertig jaar oude bruidsbouquet en met stembanden als half gespannen vioolsnaren. (Er is geen rol of zij wordt bijna vol maakt gespeeld: FInlay Currie b.v. is onvergetelijk als de galei boef-.met het dankbare hart. die later de eerst onbekende» weldoener van zijn vadertje P>p blijkt te zijn. Fran cis L. Sullivan, de beste advocaat Jaggers die men zich voorstellen kan en Bernard Miles ontroerend als Joe Cargery. de brave en kinderlyke pleegvader van Pip. Let ook eens op hoe voortreffelijk de muziek de dramatische accenten versterkt en ondersteunt. Deze prachtig gefotografeerde, ge niaal geregisseerde en voortreffelijk gespeelde rolprent, mag men niet missen Over zijn succes koesteren wij grote verwachtingen. Wij herinneren or>£ een aan shell- shock lijdende Joseph Gotten in „I'll be seeing you" met Shirley Temple en Ginger Rogers. Cotten deed in die film zeer sympathiek aan. Wjj zagen uit naar een nadere kennis making. Deze week was er in het City-theater gelegenheid voor. Cot ten doet in „Schijn van twijfel" weer sympathiek aan, ondanks alles. Want in deze film is hij een drievoudig moordenaar, opgejaagd door speur ders uit alle staten van Noord- Amerika. Dat weet de toeschouwer of hij vermoedt het van het begin af. Langzaamaan wordt het net rondom Cotten dichtgetrokken. Langzaamaan laat Hitchcock, de meester, ons weten, dat wij sym pathie koesteren voor eén man, die zich eenvoudig niet meer kin redden van de elcctrische stoel. Wy vertikken het gladweg om meer van de inhoud te vertellen. Men moet deze film, net als wjj, ge heel onvoorbereid zien. Men moet zelf een minder gunstig oordeel vellen over het begin en men moet daarna zelf enthousiast worden. De rol van Uncle Charlie wordt gespeeld door Joseph Cotten. Therese Wright speelt Charlie, het jonge nichtje. Hugh Cronyn is een grap pige Mr. Hawkins. De regie van Alfred Hitchcock is meesterlijk. Duivels van Rode Cirkel In het Remhrandt-theater kan men een paar weken genieten van de film „Duivels van de Rode Cirkel" met in de hoofdrol Charles Quicley. Deze film biedt sensaties, zoals er elke week in „Rembrandt" worden geboden. Is men dus beu van het leven van alle dag en wenst men eens iets anders, dan doet men liet beste de Langestraat in te lopen en een kaartje voor „De Duivels \an de Rode Cirkel" te kopen. Soest Voetbal gaat rollen Voör SEC is een thuiswedstrijd tegen Barneveld vastgesteld Afgaande op de prestaties van Barneveld in de vorige competitie cn dc resultaten van de laat ste gespeelde oefenwedstrijden kunnen wij gevoeglijk aannemen dat de Barne velders ook dit seizoen weer een hartig woordje zullen meespreken. BDC gaat te Bilthoven op bezoek bij FAK. ook al een kampioensprrténdent van het vorige seizoen. BDC beschikt dit seizoen over een jonge en enthou siaste ploeg. Oin het Oranjelint De tweede dag van het Utrechtse concours hippique begon met het défilé der deelnemers van het folkloristisch nummer, dat de vorige dag was verre den Het tuigpaardnummer werd ge opend door de eenspannen nieuwelin gen, welke nog nimmer een prijs had den gewonnen. De heer B. Scldenrijk te Soestdijk behaalde het oranjelint met zijn zwarte witvoet Marijke. Distributieberichten ln het tijdvak van 15 tot en met 26 September zal aan een leder, wiens Tweede Dlstrlbutlestamkaart als laatste cijfer het cijfer 6 (zes) draagt cn op wiens inlegvel de bon 612 voorkomt een schoenenhon naar keuze worden uitge reikt. volgens onderstaande regeling In het perceel Kerkpad Z.Z. 55. Kas 1. van 9—12.30 uur voor hen wier ge slachtsnaam begint met de letters' A t.m. C op Maandag 15 September; D t.m F op Dinsdag 16 Sel|ptember; G op Woensdag 17 September: ll t.m. J op Donderdag 1$ September; K op Vrijdag 19 September; L t m. M op Maandag 22 September; N t.m. R op Dinsdag 23 September; S op Woens dag September; T t.m. V op Don derdag 25 September; W t m. Z op Vrijdag 26 September. In het hulp-distributiekantoor aan de Rademakerstraat tijdens de gewone kan tooruren: A tm. Z in het tijdvak van 15 tot en met 26 September 1947, uit gezonderd Dinsdag en Donderdag. ln hetzelfde tijdvak zullen aan kinde ren geboren in de maand September van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede voor de kinderen geboren in de maand November 1946 een schoe- nenbon worden uitgereikt echter niet naar keuze. Hiervoor zal bon 604 van het inlegvel worden ingenomen. RIJWIELBANDEN In het tijdvak van 15 tot en met 18 September kunnen bij het loket ..Voor lichting". Kerkpad Z.Z 55. Soest, for mulieren M.D. 333*30 voor het aanvra gen van een inschrljvlngsbewljs BI. 610 tot en met B.I. 701 voor vervangings banden worden afgehaald, voor perso nen. die in éfn der maanden October 1946 tot en met januari 1947 voor de laatste maal 1 of 2 bonnen voor een toerbuitenband ontvangen hebben. De formulieren kunnen tussen 19 en 26 Sep tember van 9—12 en 2—3 uur aan het zelfde loket worden Ingediend, waarbij de inschrijvlngsbewijzen als volgt zul len worden uitgereikt A t.m. B op Vrijdag 19 September; C t.m G op Maandag 22 September; H t.m. K op Dinsdag 23 September; L t.m. M op Woensdag 24 September; N t.m. S op Donderdag 25 September; T t.m. Z op Vrijdag 26 September. Voor Soesterberg kunnen deze fórmu- lieren worden afgehaald op 15,, 17 en 19 September en worden ingediend op 22. 24 en 26 September, tijdeus de ge wone kantooruren. Bi) het afhalen cn het indienen dep formulieren dient dc Tweede Distribu tiestamkaart te worden medegebracht. In bovengenoemd tijdvak kunnen eveneens aanvragen voor vervangings banden worden ingediend door perso nen. die tussen 1 Januari 1945 en 30 September 1946 voor de laatste maal 1 of meer bonnen voor een toerbuiten band ontvangen hebben en verzuimde een inschrijvingsbewijs aan te vragen* TBC-COLLECTE OP 17 SEPTEM BER Op 17 September 1944 begon da spoorwegstaking en daarom ls de 17a* September voor het spoorwegperso neel een bijzondere gedenkdag De sDnorwegtuberculnseverenlglng die het personeel en zijn gezinnen steunt bii tuberculose, meende deze gedenkdag tn moeten bestemmen voor het houden van een collecte ten bate van haar patiënten Beslo ten werd die dag aan de reizigers ert het spoorwegpersoneel een t b.c- speldje te knor» aan te bieden voor en op do stations. Het adres dor vereniging is Malie singel .?a fn Utrecht. Haar gironum mer is 109035 oorlogsgfwonden wachten OP KUNSTLEDEMATEN Het Tweede Kamerlid mr. Roosjen heeft de minister van Oorlog ge vraagd of het waar is dat geen der Oorlogsgewonden, die in het herstel lingsoord ..Aardenburg" in Doorn verpleegd worden, in het bezit is van oen tweêde kunstledemaat cn som migen twee ^.iaar hebben moeten w-achten op één kunstbeen of -arm. Verder heeft hij vernomen dat dg militaire werkplaats in Utrecht slechts acht kunstledematen per maand maakt Ook hierover verzoekt hij inlichtingen. KONINGIN MOET RUST HOUDEN De Koningin moet tengevolge van een aanval van bronchitis, enige da gen algehele rust houden. Het is on zeker. of zij Dinsdag zover hersteld zal zijn. dat zij persoonlijk de Sta- tcn-Generaal zal kunnen openen CONDUCTEUR KNOEIDE MET DE KAARTJES •De Hilversumse recherche arresteer de een 18-jarige conducteur van de Nederlandse buurtspooi wegmaatschap pij. die zich op handige wijze een aardig weekgeld boven zijn weekloon wist toe te eigenen Op de bussen van deze maatschappij moeten de conduc teurs en conductrices steeds twee kaartjes tegelijk knippen Het ene wordt, aan de reiziger gegeven Het andere blijft ln het bezit van de con ducteur en dient bij de afrekening als contróle Deze jongeman had de beide kaartjes echter niet tcgelijkerud ge knipt Het contrólekaartje knipte hij eerst later, doch bij een minder ver verwijderde halte, dan waarheen de reiziger ging. zodat hij ook minder behoefde af te rekenen, dan hu voor het kaartje had ontvangen Op deze wijze had de conducteur zich reeds 125 toegeeigend.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 5