„Timber Tony" haalt voor Nederland hout in de bossen onzer burên Moskou had geen interesse voor luchtvaartverdrag Plan-Marshall: een offer voor de Amerikanen INENTENOF NIET? D E Sahara ligt in Afrika; dat weet U! Maar als wc sommige men sen mogen geloven, dan is Neder land hard bezig, die Sahara te ver plaatsen naar de onmiddeliyke na bijheid van zUn grenzen. Om precies te zijn: naar de streek van het Reichswald en de bosgebieden in het Munsterse. Nii ziet het er daar. voor zover dat in het sombere Duitsland mogelijk is, nog vrü aardig uit, maar het zal niet lang meer duren, of de ze gebieden zijn herschapen in woestijnen. Jawel: woestijnen! Maarlaten we ons haasten er bij ie voegen, dat de „sommige mensen." die de toekomst zo duister inzien, de Duitsers zijn, die met grimmise gezichten moeten aanzien, dat wtf, Nederlanders zo maar hout kappen in hün bossen. Zonderlinge wijze van kamperen KRIJGT ROTTERDAM WEER EEN „ONDERGRONDSE"? Ze menen het wel goed, die Denen 4 Dinsdag 16 September 1947 Van Duits hout en een tovenaar DE MEEST ZOTTE ARGUMENTEN... (Van eigen verslaggever) Natuurlijk komen er geen woestij nen. Er wordt maar niet zo in het wilde weg- gekapt en de zeer des kundige leiding bij deze exploitatie staat er borg voor. dat hier geen roofbouw geschiedt. Bossen vernie len? Majoor T.^van den Berg en dr. ir. H. W. D fëm o n t. opperhout vester te Maastricht, met hun staf. weten wel beter. Anderzijds is het geen wonder, dat de Duitsers het allesbehalve prettig vinden, dat Ne derlandse houtkappers iedere dag weer de grens over komen om hün populieren, hün eiken te rooien. En ze doen dan ook alles om ons zo veel mogelijk in de weg te leggen. Het is ook wel zuur voor de „up- perten" van de Westfalense jonkers, dat zij er zo weinig aan kunnen doen Maar Nederland heeft hout nodig en wat wij er tot dusver heb ben weggehaald is nog maar een fractie van het hout. dat tijdens de bezetting in ons land is geroofd. Onze bossen lieten voor de oorlog een kap van 500 000 kubieke meter per jaar toe. maar in de vijf oor logsjaren is maar liefst zes m i 1- 1 i o en kub. meter gekapt (ook na tuurlijk ten gevolge van indirecte oorlogsgevolgen, b.v. door de hon gerwinter). En tot dusver is uit Duitsland slechts 300 000 kub meter weggehaald. Bovendien- wij betalen er voor! Het klinkt misschien vreemd, maar toch is het zo. want een vredesverdrag tussen Nederland en Duitsland is nog niet gesloten en zolang dat niet het geval is moeten wij het hout langs normale weg ko pen. De Britse bezettingsautoritei ten. waarmee de samenwerking uit stekend is. geven toestemming en de jonkers moeten zich daarbij neer leggen. Op diefstal wordt gerekend Er wordt gekapt in het Reichs wald. in het gebied van Greven- broich 'Rijnland», in de omstreken van Munster. Osnabrück. Ahsus. Stadtlohn en op vele andere plaat sen. Nederlandse houthandelaren zijn de uitvoerders. Nederlandse ar beiders kappen de bomen. Ned landse chauffeurs rijden de stam men naar de „dumps" in Winters wijk. Enschede. Roermond of Kerk- rade Iedere morgen gaan ze over de grens iedere avond keren ze terug 's Nachts en gedurende het week eind is er niemand en daarvan ma ken de Duitsers dankbaar gebruik om te stelen Bij karre vrachten ha len zij de gevelde stammen uit de bossen. Zo omvangrijk is deze roof. dat men bij de vaststelling van de prijs al direct rekening houdt met een diefstal van vijf procent! ..Het zijn erbarmelijke lamstralen, die Duitsers." zegt „Timber- Tony" (zoals de Engelsen majoor Van den Berg noemen». ..zich steeds verdiepende in een mistroostig zelf beklag. zonder enig gevoel van schuld, die je in alles tegenwerken Dat Sahara-verhaal is geen verzin sel. Er is een geoi^jfemseerde pers campagne gaande in de Duitse bla den tegen ons en daarbij worden de gekste argumenten gebruikt Wij veroorzaken klimatologische storin gen. die funest vvotden voor heel West-Europa, beweren ze. 't Is een voudig belachelijk!" Ook zijn er boselgenarem die pro- Tussen Sluis en Delfzijl Congressenregen Het najaar schijnt bij uitstek ge schikt voor congressen, het „re gent" tenminste dergelijke bijeen komsten*. de Nationale Bond van Verplegenden vergaderde in Apel doorn. De Communistische Party houdt, op 13 en 14 September een nationaal welvaartscongres. Es perantisten uit vele landen komen van 13 tot 21 September in Zaan dam bijeen. Ir. H. Vos en drs. G. M. Nederhorst spreken 3 en 4 Octo ber op een economisch congres van de Partij van de Arbeid. Hoofd groep Industrie organiseert in sa menwerking met de Stichting voor de Landbouw op 16 en 17 October een research-congres. Ook hoge gasten laten zich niet onbetuigd: de Eelgische minister van Justitie. Paul Struye. zal deze week Rotter dam bezoeken, terwijl de burge meester van Praag, Judr Vaclav Vacek, Rotterdam met zijn aanwe zigheid zal vereren. Minister-pre sident dr. Beel moest verhuizen om zijn nieuwe ambtsgenoot van Bin nenlandse Zaken. mr. Wltteman, onderdak te bieden. Hij heeft z\jn oude bureau Plein 1813 no. 4 weer betrokken. Minister dr. Huysmans is ziek, minister Mans- holt neemt zijn functie waar. De Nederlandse Uno-delegatie is naar New York vertrokken. De spoor wegstaking wordt herdacht met een grote collecte voor de spoor- weg-tuberculosevereniging. Acht Inwoners van Axel ontvingen het Poolse kruis van verdienste met de zwaarden in goud voor de hulp, welke zii Poolse soldaten verleen den. Énkele radio-berichten: De V.P.R.O.-studlo is weer in gebruik genomen. de Nederlandse Seln- toestellenfabrlek in Hilversum geeft ter gelegenheid van haar der tigjarig bestaan een gedenkboek uit beren cr op andere manier onder uit te komen. Hebt u wel eens ge hoord van <le Fiirst von Salm Salm? Eigenaar van uitgestrekte bossen, maar voor verkoop voelde hij niets. En hü kwam met papieren, die moesten aantonen, dat ..Seine Durchlaucht" beschouwd kon wor den als.een Nederlandse vrij heidsheld. Jawel, want één van zUn verre voorvaderen ha*' gevochten in de legers van prins Maurits! Het argument heeft niet geholpen. Freiherr von Twickel, Prinz von Salm Horstman. Prinz von Befit- heim Steinfurt. graf Droste zu Vischerlng. Freiher von Oer het neusje van de Duitse adelszalm moest toestaan, dat Nederlanders mei minder klinkende namen de bül slaan in hün fraaie bossen. Het is overigens geenszins uit wraakzucht, dat wij hout kappen in het Duitse grensgebied Hout. veel hout. hebben wij dringend nodig Niet alleen voor de wederopbouw. Lange, dikke dennenstammen le veren de bossen in de omtrek van Stadtlohn (Westfalen). Een grote trailer, bijna klaar voor vertrek met een kostbare lading. Maar vraag niet naar de bandenrekening over een maand, want de Duitse wegen zijn ba slecht! Schade in Reichswald valt erg mee De branden, die het Reichs wald hebben geteisterd, hebben niet zo veel schade berokkend aan de gebieden, waar Neder landse houthandelaren concessie hebben gekregen om te kappen, als men aanvankelijk had ge dacht De schade valt erg mee en van het hout. dat door het vuur is aangetast, is de helft ongeveer nog wel bruikbaar. Van een ramp is derhalve geen sprake en de transporten naar Nederland ondervinden door de hranden nauwelijks enige hinder. voor de meubelindustrie, voor onze klompen- en lucifersfabrieken, maar vooral voor de mijnen. Zonder hout geen steenkool' Wist u. dat voor iedere 100 ton kolen 2»(j kub. meter hout nodig is? Na de bevrijding hadden de mijnen slechts een voor raad van 13000 kub meter, net vol doende voor veertien dagen! Juist daarom stond de Shaef ons vrijwel direct toe. in Duitse bossen te gaan kappen De Nederlandse arbeiders, die hier werken, verdienen een behoor lijk loon. Dat mag ook wel. want hun werk is uitermate zwaar. Het zijn stuk voor stuk vaklui, die de zaag en de bijl handteren met een gemak, die wij ons de hongerwin ter herinnerend hen slechts kun nen benijden In snel tempo vallen de bomen Een paar slagen met de bijl voor de „valkerf". de motorzaag giert en fluit en na ruim een mi nuut stort een woudreus dreunend ter aarde Volgende boom. Per trac tor worden de stammen uit het bos getrokken en met treklieren of autokranen op de trailers gehesen En dan ronken de wagens weg in de richting van de grens Duitse tegenwerking Naaldhout levert het gebied ten Oosten van Enschedé en Winterswijk in hoofdzaak op. Populierenhout komt op het ogenblik vooral uit de omgeving van Grevenbroich aan de Erft. Majoor van den Berg trof hier een prachtig bos aan. maar de „Deutse Forst- und Holzwirtschaft" zei. dat dat onzin was. Er waren practisch geen populieren in de Britse zone! „Maar ik heb een bos gevonden met 19 000 peppels", zei „Timber-Tony". „Unmöglich!" riepen de Duitsers om 't hardst, tot ze met hun neus op óp bossen werden gedrukt. „En ty pisch voorbeeld van de tegenwer king. van de sabotage, die wij tel kens weer ondervinden van de Duitsers", zegt majoor Van den Berg; „en het ellendige is, dat de Engelsen twt brzuinigsoverwegingen per 1 September de uitvoerende macht voor 99 procent in Duitse handen hebben gelegd. Dat bete kent: nóg meer sabotage, nog méér tegenwerking. Maar „Timber-Tony" heeft zijn pappenheimers leren kennen. En het zal aan hem niet liggen of de Duitse bossen blijven hout leveren. Wij kunnen het warempel nog wel ge bruiken! „Ver Hitland" is een gehucht onder Nieuwerkerk. dat zijn ont staan te danken heeft aan de aanwezigheid van twee steenfa brieken. waarvan een der direc teuren zó met het geestelijk heb ben en houden van zijn arbeiders was begaan, dat hij er een kerkje liet bouwen, waarin hij zelf als voorganger optrad. Of zijn predicates stichtelijk wa ren is niet bekend wèl echter kreeg deze op godsdienstig gebied liefhebbende steenbakker een leer ling in de gedaante van iemand die in een der dichtstbevolkte Rotter damse wijken onder de bijnaam „Ja- pie Hitland", of „De blikken Domi nee" een nieuwe secte trachtte op te richten. Jeugdzorg Afgescheiden hiervan bemoeide „Japie" zich ook met een nog ge vaarlijker onderwerp: de jeugdzorg, cn liet was deze zorg. die hem de af gelopen zomer met ongeveer zestig kinderen van drie tot vijftien jaar een kampeertocht dc^d ondernemen naar het Land van Belofte: naar het gehucht Ver Hitland, waar hij eens de eerste schreden op het pad der vroomheid had gezet Van het pad der vroomheid naar de grasmat onder de appel en peren bomen van de Hitlandse boeren is echter maar een heel kleine stap en des blikken dominee's kampeertocht ontaardde dan ook heel spoedig in een invasie van alles wat boomgaard was. Toen „Japie Hitland's" vacan- tiekamp één dag oud was kwam het einde: te middennacht verscheen de politie, en per auto werden de jon gens en meisjes te Rotterdam weer aan hun ouders afgeleverd, terwijl Japie" bovendien door de zedenpo litie nog aan de tand werd gevoeld, alvorens ook hij van de vermoeie nissen kon gaan uitrusten. Propaganda voor Nederland in Zweden Mevrouw Ellen Rydelius, de be kende Zweedse schrijfster, ver toeft momenteel onder gezamenlij ke auspiciën van de K.L.M. en de A.N.V.V. in Nederland. Zij door- kiuist ons land teneinde stof te verzamelen \oor een hernieuwde uitgave van haar ..baedeker" ten behoeve van het Zweedse publiek, hetgeen de bekendheid van en de propaganda voor Nederland in Zweden ongetwijfeld ten goede zal komen. IN I rtai het hart van Rotter dam tusien Eeurs en Bijenkorf, ligt een fraai en vriendelijk pleintje. Een pleintje, enig in de stad, ln het land en. op de hele wereld. Want ner gens anders op deez" aar de Is^een Coolslngel te vinden; dus evenmin zo n pleintje, dat fraai en vriendelijk, maar ook heel nuttig ls Het Coolsmgel- pleintje bestaat uit nette, grijsblauwe tegels en voor een deel uit gezellig- oudéYwetse „kleine steen tjes". door een gladde, blank stoep omrand en \ersierd met een dozijn levenskrachtig, groenbe- bladerde bomen, die er ieder een vierkante meter aarde vinden. Practische waarde heeft het pleintje voor grote en zeer verscheiden groepen der bevolking Want er staan lantaarnpalen op en lichtmasten, de wegge bruiker ten gerieve, mits gaders emge verkeers- paaltjes (waarvan er he laas één werd ontlioofd Een groot gedeelte van dit eiland van tegels en stenen werpt zijn nut af als parkeerplaats voor mooie auto s met ntkkel- neuzen en stroomlijncom- plexen Maar het pleintje heeft ook blijvende opstallen. Daar is. met zijn heldere, witte gordijntjes aan de blinkende roeden. het RET-. annex V.V.V -ge bouwtje waar men zijn tramkaarten kan kopen en gratis Inlichtingen krijgen over allerhand denkbare dingen Een paar meter verder staat een doorzichtig dubbel bloemenhwis. met buiten een uitstalling van exoti sche manden en a-azen en potten en binnen chry santen. rozen en margrie ten in schitterende kleu renpracht Iedereen in Rot terdam vindt 't erg pret tig en nuttig, dat hij voor een dubbciti® kan tele foneren in die grijze cel or» het pleintje, al moeten kleine vrouwen en man pen op hnn tenen gaan Btaan. omdat het Spreek- anparaat zit vastgeklon ken aan een wat korte ijzeren ketting En wie zou onder de bomen van ons plein, zijn plaats mis gunnen aan dat grappige Amerikaanse ijsnalelsje? Nu ja. de „peperbussen die oeroude methode van reclamemaken op ronde zullen, zijn niet fraai te linemen Maar zij horen nu eenmaal in het grote stadsbeeld thuis Evenals trouwens d!e stenen. Ijze ren of desnoods houten gelegenheden. waarvan all® wandelaars van schooljongens tot minis ters wel eens gebruik maken Op het pleintje aan de Coolslngel had Rotterdam vroeger zon gelegenheid, die een voorbeeld kon zijn voor alle stedebou- v ers ter wereld De „on dergrondse" was behou dens enige hekken en een bordie. niet alleen on zichtbaar. maar ook ver der onwaarneembaar. Twee maal vier aan el kaar geklonken, roestige lizeren hekken staan op het nette, nuttige pleintje aan de singel Aan de ene omheining is een rood bordje bevestigd met het opschrift „Dames". En ..Heeren" staat er. nog in d» oude spelling, op het scliildje tien passen ver derop Een met stof en straatvuil volgewaatde lof volgesmeten? i stenen trap voert naar beneden, naar de „inrichting", vroeger was deze inrichting een toonbeeld van hygiene Nu zijn er nog slechts tien van de twaalf stenen traptreden zichtbaar De laatste twee zijn verzon ken ln een zwarte poel van riool- en regenwater Half vergaan, drijft er een verveloze. houten deur. Een mengelmoes van misselijk makeude geuren s'ijgt op. uit het midden van een plein, dat duizenden Rotterdam mers en honderden vreemdelingen dagelijks betreden. Financieel overzicht (Van onze luchtvaartmedewerker) Rusland heeft luchtvaartverdra gen gesloten met Zweden. Fin land. Polen. Tsjecho-Slowakije. Roemenië, Bulgarije. Iran cn China, dus alleen met zijn buur staten. Het verwekte dan ook opzien, dat Nederland een uitno diging ontving naar Moskou te komen voor het sluiten van een luchtvaartverdrag. Die invitatie bereikte ons via de Russische ambassade in Den Haag en de Nederlandse luchtvaart was ut^r- mate verheugd, omdat een dienst Londen Amsterdam Berlijn Warschau Leningrad Moskou tot een der vurigste wensen behoort. Begrijpelijk ook, aangezien een der gelijke dienst een slagader in het Europese luchtverkeer betekent. Een Nederlandse missie is dan ook opgewekt naar Moskou vertrokken; zij bestond uit regeringsafgevaardtg- den en vertegenwoordigers der KLM De terugtocht maakte men echter in een stemming van grote teleurstel ling. Men had namelijk zeer vreemde ervaringen in Moskou opgedaan In de eerste plaats werd het Ne derlandse gezelschap bij aankomst niet officieel ontvangen, terwijl de uitnodiging wel officieel was ge weest. maar bovendien bleek Moskou in het geheel niet van plan een luchtvaartverdrag met ons te slui ten. Althans niet meer toen men er over kwam praten. Wat de oorzaak van deze wijziging in de Russische plannen is moet nog bekend gemaakt worden, maar zaken heeft Nederland er niet kunnen doen. GEEN VERWONDERING Wanneer wij de grote lijnen vol gen van de Russische luchtvaart- politiek behoeft deze houding jegens Nederland geenszins verwondering te wekken. De Russen bouwen energiek hun luchtnet op doch ver mijden contact met de buitenwereld. Alleen in de grensgebieden in het Westen vertonen de Russische vlieg tuigen zich en dat gebied behoort in feite tot de Russische invloedssfeer. De vraag is. of de Russen het alleen af kunnen, of hun vliegtuig industrie thans over voldoende ma teriaal en fantasie beschikt om de evolutie van de luchtvaart in eigen fabrieken en tekenkamers te bevor deren. In de oorlog is wel uitgebreid contact met het Westen en met Ame rika geweest; men kreeg er de Doug las Dakota en de Aerocobra (jacht vliegtuig! van Bell te zien en nog andere voortreffelijke producten van de Amerikaanse industrie, terwijl Rusland bouwt aan zijn burgerluchi- vloot. Men produceert cr thans de Dakota DC-3, maar de Lockheed Constellation, van welk type vlieg tuigen de KLM er reeds enkele in gebruik heeft, schijnt nog boven zijn kracht te liggen. GEEN UITBREIDING DER CREDIETEN VOOR HET VOORJAAR 1948 (Van onze financiële redacteur) Het wordt zo langzamerhand wel duidelijk, dat de groot scheepse Amerikaanse hulpactie aa.i Europa minder spoedig een feit zal Ns orden dan hier alge meen werd aangenomen toen minister Marshall enige maan den geleden in de Harvard Uni versity zijn beroemde plan voor de Europese reconstructie aan kondigde. Op het ogenblik staat wel va^t. dat men een belang rijke uitbreiding der Ameri kaanse credicten zeker niet voor het voorjaar van 1948 moet verwachten. \Vat is de reden van deze ver traging? Gedurende de oorlog is het Amerikaanse productie-apparaat ontzaglijk uitgebreid en algemeen nam men in de Verenigde Staten aan. dat de overgang van oorlogs- op v redesproductie gepaard zou gaan met een zeer grote werkloos heid. Wonderlijk genoeg is dat niet gebeurd en nadat een plotselinge schoksgewijze overschakeling op de vredeseconomie had plaats gevon den. bleek dat de werkgelegenheid in Amerika op peil was gebleven. De twee millioen werklozen die men er heeft, zijn in hoofdzaak seizoen- werklozen of mensen die door wel ke oorzaak dan ook toch niet in het productieproces kunnen worden ingeschakeld cn cat de binnenland se vraag naar goederen veel groter was dan men aanvankelijk had ver ondersteld. Op het ogenblik is de toestand in de Verenigde Staten zelfs zo, dat de productie niet in staat is om aan de binnenlandse vraag te voldoen. De continue prijsstijging is het bewijs voor het feit. dat men nog steeds Amerikaanse koopkracht, aanwcndingsmogclijkhedcn in het binnenland kan zoeken. Onder deze omstandigheden zal een vergroting van de export zoals deze door Marshall is voorgesteld, leiden tot een vermindering van de voor het binnenland beschikbare goederen en de publieke opinie in de Verenigde Staten zal dit zeker niet met enthousiasme begroeten. Het feit bijvoorbeeld dat in de Amerikaanse Senaat het voorstel om de inkomstenbelasting te verlagen met bO tegen 32 stemmen werd aan genomen voordat Truman er zijn v eto over uitsprak, levert het bew ijs, dat de Amerikanen er veel meer voor voelen zijn eigen consumptie- mogelijkheden te vergroten dan door afstand te doen van een deel van zijn inkomen aan de Staat de Amerikaanse regering in staat te stellen de hulpverlening aan Europa te financieren. AMERIKANEN NIET BEREID? Professor Carl J. Schoup van de Columbia University heeft er nog onlangs op het Internationale Con gres van het Instituut voor Publie ke Financien op gewezen, dat zo lang de binnenlandse vraag in Ame rika zo groot Blijft als deze nu is. talrijke piloten en technici uit Frank rijk. Amerika en Engeland instruc tie gaven. Daarvan leerden de Rus sen zeer veel. terwijl zij zelf bleven doorwerken aan hun specialiteit: het slagvliegtuig, de Stormowik. IN VREDESTIJD In vredestijd heeft men evenwel meer aan Dakota's dan aan Stormo- wiks en derhalve hebben de Russen hun industrie op verkeersvliegtuigen moeten overschakelen. De Douglas DC 2 bouwden zij voor de oorlog reeds wij zagen er een voorbeeld van op de Parijse luchtvaarttentoon stelling van 1933. Nu bouwt men er de DC 3. De Dakota dus. doch naar verluidt is men nog niet toe gekomen aan de grote vicr-motorige machines naar Amerikaans voor beeld (Constellation. Skymaster). en daarvan hangt toch ongetwijfeld de, toekomst af. Zeker in een land als Rusland met zijn enorm uitgestrekte gebieden. Vele delen van het land hebben een zeer slecht ontwikkeld ver- keersnet voor het vervoer over de grond, daar auto's er niet kunnen ko men en een spoarwegnet bestaat daar evenmin. Daar zien wij zich een unieke evolutie voltrekken: men slaat er de fases van auto en trein over om direct in het vliegtuig te stappen. Geen spoorrails, geen auto weg, doch een vliegveld. Maar een organisatie Hebt U ook de voorstelling, lezer, dat een expres een trein is, die verschrikkelijk hard rijdt? Wij hadden haar wel, maar Me zijn er achter, dat die voorstelling verkeerd Mas, sinds we niet de Scandinavie- express naar Kopenhagen zijn gegaan en t°t de ontdekking zijn gekomen, dat deze trein, zodra hij eenmaal over onze grens ia. bepaald niet voort maakt en verbazingwekkend vaak lang stilstaat. We waren dan ook maar uur te laat in Kopenhagen en als je toch al veroordeeld bent om 21 uur in een snikhete trein te zitten, gaat zo'n vertraging je niet yi je koude kleren zitten. Maar laten we vooral niet mop peren. Al waren we dan te laat, en al liepen onze maaltijden in de war, al vonden we dan ook de combinat.e van kabeljauw en spi nazie, die ons bij de lunch-dina- toire werd voorgezet, weinig ge slaagd, we hadden tenminste de zitplaatsen, die wij besproken hadden. Hoe ongelooflijk veel dit waard was, hebben wij, verwend als wij hier in Nederland zijn, pas ontdekt op de terugreis, toen bleek, dat alle zes de zitplaatsen in onze roupé dubbel besproken waren van Kopenhagen af, terwijl in het holst van de nacht in Fre- dericia nog twee ongelukkigen in ons compartiment binnen kwa men met biljetten, die hen „recht" gaven om twee van onze mede reizigers er uit te zetten. Erkend dient, dat de Deense conducteur onder dez© verwarring zeer laco niek bleef en dat bij blijkbaar raison van 4 Deense Kronen bij betaling voor ieder een meer of minder bevredigende oplossing wist te vinden. Wat er gebeurd zou zijn, als d© slachtoffers van de organisatie toevallig geen Deens geld meer bij zich hadden gehad, weten we niet. Wellicht hadden dan sigaretten uitkomst moeten brengen, zoals bij die Zweeds© jongeman, die door de Duitse con ducteur op d© heenreis betrapt werd als hebbende geen biljet van D-treintoeslag en toen uit zijn nood aan marken werd geholpen door een vriendelijke Amerikaan se soldaat, die aangetrokken door de ietwat opgewonden discussie in hef nachtelijk uur. met zijn sigarettenkoker de oplossing van het valutaprobleem bracht. Amerikaanse hulp aan Europa een offer vcor de Amerikanen betekent cn dat het in twijfel mag worden getrokken of onocr de huidige poli tieke verhoudingen de Amerikanen hiertoe wel geneigd zullen zijn. Dit neemt niet weg, dat mcu in de Verenigde Staten wel er- wacht dat vroeger of later een afzctcrisis zal intreden doch er valt niets over te zeggen of dit nu over een maand dan wel over een jaar zal plaats vinden. Indien een dergelijke crisis ech ter optreedt, worden de voor uitzichten voor de Amerikaanse hulpverlening veel gunstiger. Dan zal immers de vermindering van de binnr -landse vraag gecom penseerd kunnen worden door een vergroting van de exnor.t Zolang echter deze depressie nog niet zal zijn ingetreden zal Amerika ver moedelijk wel plannen maken om de werkgelegenheid op peil te hou den. zodra de crisis een feit zal zijn geworden, doch zal het slechts tot een hulpverlcningsactie op beperkte schaal geneigd zijn. Professor Schoup legt er dan ook de nadruk op. dat de Europeanen Amerika niet tegemoet moeten tre den in de veronderstelling dat' de hulp der Verenigde Staten op het ogenblik voor dat land zelf een groot voordeel zou zijn. doch dat men nooit uit het oog moet verlie zen. dat de Amerikaan een offer brengt indien hij op dit moment tot hulp\erlening besluit. Meelfabriek „Ceres" in staking B.j de meelfabi-'ek N.V. Ceres Amsterdam, is in verband met het conflict bij de „Holland" een sympathie-staking uitgebroken, hef gehele fabriekspersoneel, cir ca 80 man, hebben het werk neer gelegd. Do „Ceres" levert 25 pro cent van de wekelijkse meelbe- hoefte van de hoofdstad. Voor de komende dagen is de meel voorzie ning \an de hoofdstad gewaar borgd. Met de staking van de „Ceres" U 75 van de meelvoor- ziening van Amsterdam uitgeval len. De resterende *25 wordt ge leverd door de N.V. Wessanen's Koninklijke 'meelfabrieken te Wormerveer. Tussen Noord- en Zuidpool „Faris el Khoury züde" en „Gro- myko satijn" worden in een adver tentie vaji een Egyptisch blad te Cairo aangeboden tegen spotprijzen, dit uit erkentelijkheid voor de steun, die Syrië en Rusland aan de Egyptische zaak hebben verleend. De advertentie is verlucht met foto's van Gromyko en Faris el Khoury. (beiden afgevaardigden in de Veiligheidsraad) Sovjet-Rusland is een parades. Of U het nu gelooft of niet. maar men kweekt er water-meloenen, die zo groot zijn, dat alleen een sterke man ze kan optillen, aardbeien, die er uitzien en zo groot zijn als tomaten, appelen zo groot, dat ze de takken van de bomen tot de grond doen buigen. Al deze heerlijkheden wor den op een landbouw-proef-station gekweekt in de Kirgiezenrepubhek. Kalmpjes aan de wereld rond. dat blijft de leus van de Amerikaanse vliegers Clifford Evans en George Truman, die ook een bezoek aan ons land hebben gebracht. Zij zijn thans in Bagdad aangekomen. Over het traject van Cairo af hebben zij ze ven en een half uur gedaan. De KLM doet het wat vlugger In de Gemeente Staphorst stond te Lankhorst de oude korenmolen ran De Weerddié door de VerDe Hollandse Molen thans geheel gerestau reerd is. Alweer een oude pittoreske-molen voor het nageslacht bewaard. Behoorlijke weerstand tegen een paar gevaarlijke kinderziekten Vaak is er nog wat weerstand tegen de inenting.^Een gezond kind ziek te maken, al is het ook nog zo weinig, een ir.oeder doet het toch niet graag. En pokken? Wie hoort daarvan nu nog in ons land? Nu ja, pas waren er nog enkele gevallen in Zuid-Limburg, maar van een epidemie was toch geen sprake. Neen, inderdaa-, pokkenepide mieën behoren in West-Europa tot >.et verleden. Maar dit is alleen zo, omdat de inenting een gebruik is geworden en bijna alle inwoners een of meer dan een keer ingeent zijn. Met de verplichting tot inenting is bij ons een weinig de hand ge licht nadat een tijdlang onaangena me verwikkelingen na inenting ble ken op te treden. Toen'echter was vastgesteld, dat deze zich nooit vertoonden na inenting op zeer 'jonge leeftijd onder het laar heeft men de verplichte inenting weer ingevoerd. Slechts met een doktersattest of op grond van reli gieuze overtuiging kan men van deze verplichting worden vrijge steld. Daarbij moet wel bedacht worden, dat het nuttig effect van de inenting voor de gehele bevol king evenredig is aan het percen tage der bevolking, dat zich eraan heeft onderworpen. En diphterie? Inmiddels is door de inenting over jaren van grote bevolkings groepen het reele gevaar voor pok ken wel sterk afgenomen. An ders liggen de verhoudingen met diphtherie. Nog steeds zijn zowel ziekte- als sterfgevallen aan deze infectieziek te betrekkelijk hoog. De inenting geeft een zeer behoorlijke weerstand tegen deze gevaarlijke kinderziekte. Men moet zich het mechanisme van de onvatbaarheid als volgt voorstel len*. In onze gemeenschap komt welhaast iedereen in zijn jeugd wel in aanraking met de diphtheriebacil. Bij een algemeen goede gezondheid wordt een klein aantal van zulke ziektekiemen wel door het organis me vernietigd. Onder het mom van een geringe verkoudheid verloopt dat zo'n geringe diphtherie-infectie Daarna heeft zich dan een onvat baarheid ontwikkeld* die gewoonlijk voor de rest van het leven duurt. De pasgeborene heeft in zijn bloed, dat geheel uit het moederlijk bloed bestaat, de antistoffen meege kregen tegen alle infecties, die de moeder in haar leven heeft doorge maakt. Langzamerhand vervangt het jonge organisme het geërfde moederlijk bloed echter door eigen gefabriceerd bloed. Tegen de leef tijd van 6 a 8 maanden is dit pro ces geheel voltooid en op die leef tijd is dc zuigeling dan ook vatbaar voor alle infectieziekten die hij in het eerste halfjaar slechts bij hoge uitzondering oploopt. Voorzichtig heid met de niet-ingeënte baby is dan ook geboden, tot dc inenting de onvatbaarheid weer heeft opgewekt. Bescherming tegen ziekten, die de moeder niet heeft ontmoet, kan men dus ook bij de zuigeling niet verwachten. Betrouwbare proef Wat nu diphtherie betreft, er be staat een zeer betrouwbare proef om aan te tonen of iemand nog vat baar is voor deze ziekte. Valt die proef positief uit. dan is het dus geboden zo'n kind in te enten. Daarbij wordt eerst een kleine hoe veelheid ziektekiemen in de huid gebracht. Het lichaam begint dan onmiddellijk tegenstoffen te fabri ceren. Daarna brengt men een iets grotere hoeveelheid diphtheriebacil- len binnen, waarop een wat sterke re reactie van het lichaam volgt. De daarvoor verkregen onvatbaar heid blijft enkele jaren bestaan om na 1I a 2 jaar langzamerhand af te nemen. Herhaling om de 2 jaar van de Schich-test (zo heet de proef, waardoor dc vatbaarheid wordt aangetoond) is dan ook noodzakelijk bij schoolgaande kin deren. vooral in tijden van vermeer derd optreden der ziekte, zoals wa die nu sinds de oorlog beleven. Een voorbehoedende inenting tegen roodvonk bestaat nog niet. Wel kan daarbij, evenals trouwens bij diphtherie. serum van herstellen de zieken met succes worden toege past. zodra de ziekte geconstateerd is. Helaas bestaat er nog niet voor alle kinderinfectieziektes een deug delijk middel. Tegen de zo gevrees de kinderverlamming bijvoorbeeld is van epidemiologisch standpunt gezien nog geen therapie bekend. S. JOLES, art». DE WIKKELROK HEEFT WEER ZIJN intrede gedaan. Dit exem plaar werd afgewerkt met een biefi van dezelfde geruite stof als het wollen jasje. En dat jasje werd weer gegarneerd met een effen bies van het rokje. Een vlot ensemble.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4