C üf Afbranding Leusderhei voortgezet I» Ook Van Mook zinspeelt op nieuwe besprekingen Bakker was goede klant van bonnenzwendelaar Mr. Van Schaik voorzitter der Tweede Kamer Uit Amersfoort Nieuw adresboek verschenen Noteert U even „Dood in de zaak of levend in de gevangenis Restaurateur was groot afnemer 2 Woensdag 17 September 1947\ THANS ZULLEN DUIZEND HECTAREN PROOI DER VLAMMEN WORDEN (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. WOENSDAG Hedenmorgen omstreeks 9.30 uur werd de moedwillige afbranding van de Leusder heide bij Amersfoort voortgezet Zoals men zich zal herinneren verbrandde op 21 Augustus j.l. reeds een ongeveer 100 hectare grote strook heidegrond. De mijnenopruimingsdienst heeft inmiddels 5 ton mu nitie uit dit terrein verwijderd. Vliegtuigbom levert gevaar op Het terrein dat vanmorgen werd aangestoken is ongeveer 1000 hecta ren groot. Het afbranden zal enkele dagen in beslag nemen, de asfaltweg van Amersfoort naar Doorn is voor alle verkeer afgesloten, ook de om wonenden mogen niet op de weg ko. men. Zij hebben voor enkele dagen proviand ingeslagen. By café Aart Jansen, waar enige tijd geleden een bom ont plofte. =tak Jhr. Schenkenberg van Mierou, houtvester van Staatsbosbeheer, de kurkdroge heide aan en spoedig stond een grote strook grond in lichter laaie. Dichte rookwolken wervelden om hoog en belemmerden het uitzicht over de heide. Om 10 uur brandde de heide aan de ene zijde van de weg reeds fel, aan de andere zijde lagen honderden gehelmde militairen uit Amersfoort in dekking in tevoren gegraven fox-holes. Een enkele maal hoorden wij het ontploffen van mu nitie, maar ongelukken hebben zich tot op dit ogenblik, elf uur. niets voorgedaan. Lt Dangresmo, die de leiding heef over de 1500 aan de operatie deelnemende grenadiers/en mariniers, staat in radio-contact met acht radio-posten, die over het ter rein verspreid zijn. Zijn hoofdkwar- tier is gevestigd in de schijvenloods by de schietbanen aan de Leusden- se kant van de heide. De mannen met de walkie-talkie houden hem voortdurend op de hoogte van de stand van zaken. Van het hoofd kwartier uit kan ogenblikkelijk het veldhospitaal met zijn doktoren, am bulance-jeeps, verplegers en ver bandmiddelen gewaarschuwd wor den, indien zulks nodig is. Zware bom Het gevaar dat er veel munitie zontploffen is niet denkbeeldig. - In de nabijheid .van het begin van het vroegere fietspad van het bos bij Austerlitz naar Amersfoort, ligt een Men schrijft ons: Na het overwinnen vin vele moeilijkheden is het adresboek voor deze gemeente thans ver schenen. De oorlogsjaren hebben een geheel nieuwe opzet noodza kelijk gemaakt. De gegevens zijn vermeld naar de toestand op 1 Januari 19-iï. Stellig zijn er aan deze eerste uitgave na de oorlog tekortkomingen., waarbij aller eerst gedacht wordt aan liet ont breken van een volledige straten- lijst. Er zal echter alles in het werk worden gesteJd om deze in eon volgende uitgave volledig te doen opnemen. Thans was zulks om technische redenen totaal on mogelijk. Ook d.e beroepsaanduiding zil vaak niet in overeenstemming zijn met de toestand op heden. Uitgever en samensteller houden z«ch voor opmerkingen ten zeerste aanbevolen Moge het publiek zijn medewerking verlenen om een volgende uitgave zo volledig en luisr mogelijk te doen zfjn (De uitgave is samengesteld door A. J. Bruynooge. chef van het Bureau Bevolking en uitgege ven door N V. Drukkerij v.h. G. J. van Amerongen en Co te Amers foort. Red.) zware vliegtuigbom, die naar alle waarschijnlijkheid door de enorme hitte za| exploderen. Dit is echter een bom, waarvan de ligplaats on bekend is. Men vermoedt echter.dat er hier eo daar nog bommen of granaten liggen, waarvan men niets af weet. Men heeft met opzet ge wacht roet bet afbranden, totdat er regen was gevallen. De grond >8 nu iu zekere mate vochtig, zodat de heide wei af- maar niet inbrandt. Er bestaat dus geen gevaar, dat de brand zich ondergronds voortzet. Vannacht blijft de heide branden. Het spreekt vanzelf, dat ecn zeer sterk brandpiket achterblijft. (Ingezonden Stededeling). Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumetische ptjnen met alle ge volgen slopen voortdurend Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen Met Kruschen Salts Dui zenden deden dat vóór U en zij zyn trots op de heilzame resultaten die Kruschen bun gaf.. Iedere morgen de kleine dosfc Kruschen maakt een ander mens van U De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen, de schadelllke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is hel geheim van Kru schen en daarom Is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, vief en fit en vrij van pijn Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (hig-'*ondvt Mededeling). Kens vroeg een Heer uit Henegouwen 't Verschil tussen 'n TIP en de Vrouwen len vriend zei toen snel. ,.'t Verschil weet Ik wel" Een TIP kan Je •UtJd vertrouwen I" GRAND: Grote verwachtingen r 14 jaar) 14 30, 18.45 en 21 uur. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Een schijn van twfjfel (14 jaar) zelfde tyden als Grand. REAIBRANDT: De duivels van de rode cirkel (14 jr.). Vrfjd. en Zat.: 14 30, 18.45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. 16 SEPT. „Blank en Zwart*". Miva toneeluitv. Amlcitia. 20 uur. 17 SEPT Herdenking Spoorweg staking (E.V.C.), Markthallen, 19.30 uur. 17 SEPT.: Personeelsavond Huy- gens en Weasel. Amlcitia. 20 uur. Lezing „Harmonia": „Wat is het spiritisme", dhr. H. C. v. Rfjswfik. Theos. Loge, Regentesselaan 21, aanv. 20 uur. Vergadering „Ons eigen huls", 's Prinsenhof, 20 uur. 18 SEPT.: Filmvoorstelling Fellx- fabrieken: „Trouwe ogen en kwispelende staarten". Amlcitia. 20 uur. GRAND: „Driekoningenavond". 20 uur. 20 SEPT. Toneeluitv. ODS.r „Wil de Rozen". Amlcitia. 20 uur. TOT 20 SEPT Tentoonstelling dr. Nieweg, Bloklands Gasthuis Da gelijks geopend van 1012 en van 1417 uur Zondags van 14—16 30 uur. „STICHTSE HEUVEL": Behalve Vrijdags. Iedere avond dansen 19 3023 u. Zondagsmiddags 15 18 u. (Ork Johnny Schouten). DANCING VAN 'T HUL: Zat„ Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mld. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat, Zon. en Woensd. danseru Zwemwedstrijden tegen Rotherham De organisatie van zwemwedstrij den tegen de zwemploeg uit Rother ham. die morgen in Amersfoort ar riveert. schijnt nogal enige moeilijk heden op te leveren Het was eerst do bedoeling, zoals wij destyds reeds berichtten, een vierkamp te houden tussen Rotherham, AZ PC, Neptunus en Hevo op Zater dagavond. Daarna besloot men drie tweekampen lussen Rotherham en blevo. Rotherham en AZ PC en Rotherham en Neptunus te houden. Ook dit ging niet door en men be- sloot ecn driel amp tussen Rother ham, Flevo en Amersfoort te orga niseren. De laatste informaties dui den echter op twee drickampen op Zaterda'1- en Maandagavond Het zou de bedoeling zijn om een Amersfoortse A-ploeg en een B- ploeg samen te stellen. Ook is er ecn Amersfoortse eteranen-polo- zevental samengesteld, dat tegen Rotherham zal spelen. Op een der avonden zal een stedelijk zevental tegen de Engelsen te water gaan. dat als volgt is samengesteld: doel: Ter Weel: achter: W. Dekkers. B Woelders en G. Mosterd: voor: C. Geutjes. Th. Mosterd en J. de Gans of W. Droog. Gevonden voorwerpen Ecn pakje inh. 4 broekjes en 2 lijfjes, twee schoolrapporten t.n. Ramselaar. knipmes, witte ceintuur 'zeemleer), bruine portefeuille inh. f 25.cn bonnen, bruin kinder schoentje maat 29, nummerbord M. 51088, autowiel met band. Duitse herder (zwart met geel), Duitse herder (bruin met zwart), porte feuille inh. f 11.— en geeomb kaart, kamétui. bril, portcmonnaie inhü f 0 50 en gccomb. kaart: rijwiel, portcmonnaie inh f 10.3 brief jes (bankpapier), bril. Dansen legen Rotherham Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling van de heren Bearcla en Snijders hun medewer king te verlenen en bij een even tuele uitwisseling van wedstrijd- dansteau.s lussen Amersfoort en Hotherha.n. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmus, z v W van Eeden en M. Doornkamp, Frede- rik, z v H van Holland en M. J. IJska Marion Johanna Ludwina. d v H G van Keker en E C Hammer; Gijsbertus Jan, z v K H ten Hoven en W J van Doorn; Wilhelmina Hendrika. d v R W van Essen en G H Veenendaal. Gehuwd: E. H. van den jlam en L. Schots. Overleden: H. van den Ham. oud 79 wed. van C. de Jong; H. C. Meijer, oud 13 j. LEUSDEN Tijdvak 7 t.m. 13 September Geboren: Hendrikus Jacobus Maria, z v Martinus A. Bokkers en Margaretha -1 Roest. STOUTENBURG Geboren: Hendrika Clara, d v Cornell van de Pol en Evertje Meerveld. 'n TIP VAN BOOTZ Inz Hr 1O te A dam ontv I lies i'IP Missie-verkeers-actie Voor de Missie-verkeers-actie werd In Amlcitia een goedbezochte avond gegeven, die propaganda voor dit mooie en moderne R.K. werk be oogde. Pater Peters O.E.S.A. hield een korte causerie over het Niva- werk. dét een stichting Is van Pa ter Schutte, die met zijn vliegtuig reeds verscheidene keren de nood zakelijkheid en doelmatigheid van zijn stichting heeft bewezen. Juist zo n vliegtuig Is ook de wens van vele Nederlandse missionarissen in de uitgestrekte oerwoudgebieden. En het is te hopen, dat de komende loterij voor dit doel 't nodige fonds by elkaar brengt. Vele toehoorders, waaronder vele H.H geestelijken, gaven op deze avond reeds hun b\1- dragc voor dit schone doel. In het tweecU deel van de avond voerde het R.K. Amsterdams To neelgezelschap het toneelstuk in 3 bedrijven „Blank en Zwart" van Ed. Terlingen op. waarin behalve de missie-gedachte ook het onheil spellende ras-idee goed behandeld en in het zuivere licht van de chris telijke naastenliefde werd geplaatst. Het was een vlotte door Jos. v. d. Valk goed geregisseerde opvoering, met doorgaans rake typeringen, die welverdiend veel bijval oogstte. LT.-G.G. VAN AMERIKAANSE REIS TERUGGEKEERD (Van onze Haagse redacteur) ..Ik geloof te mogen zeggen, dat voor Nederland het uitgangs punt voor nieuwe besprekingen met de Republiek zal kunnen zijn, datgene wat op de basis van het accoord van Linggadjati tot tien Juli, na langdurige besprekingen als uitweg van dat accoord bereikt was," verklaarde dr Van Mook in een inter view dat wij vanmorgen met hem hadden, nadat hij van zijn Amerikaanse reis op Schiphol was teruggekeerd. „Wat toen was vastgelegd zal Nederland ten volle moeten vast houden. terwiil van republikeinse zflde tevens gezorgd zal moeten worden voor een volledige beëindi ging van de schietpartijen en vijan delijke propaganda." Dr. van Mook kon op de verkla ringen van Soekarno en Sjarifocd- din over de voorwaarden waaronder zij tot nieuw overleg bereid zijn. nog geen commentaar geven, omdat uiteenzetting en tot het vormen van begrip. „Over het algemeen is mijn reis wel bevredigend geweest", voegde hii er aan toe. Gevraagd of het overleg over financiële steun succes had opgeleverd antwoordde dr. van Mook. dat hij dit overleg niet tot in détails heeft kunnen voeren, doch hii had de indruk dat bij een meer gespecificeerde bespreking een ba sis gevonden zou kunnen worden zouden ziln aan Indonesië steun te verlenen voor de wederopbouw. Dr. Van Mook neemt aan dat de eerste stap thans zal zijn dal de Commis sie van Drie beide partijen zal uit nodigen een uitgangspunt voor het nieuwe overleg bekend te maken. De luitenant-gouverneur-ge neraal deeldtwnede. dat in de regeringsverklaring, die waar schijnlijk niet voor Vrijdag zal komen, het Nederlandse stand punt nader zal worden uitge werkt. hU van die verklaringen pas bij aan- waarop de Verenigde Staten bereid komst op Schiphol kennis had ge- T J kregen. Ten aanzien van de mogelijkheid dat een derde mogendheid onder lei ding van de Commissie van Drie bn de nieuwe besprekingen aanwe zig zal ziln, zeide dr. Van Mook. dat dit in belangrijke mate zal afhan gen van de standpunten, waarop beide partijen zich bu het begin van het nieuwe overleg zullen stellen. De lui tenant-gouverneur-generaal verwachtte dat vandaag of moreen de derde mogertdheid door Spaak cn Evatte zal worden aangewezen en hij achtte het waarschijnlijk dat na aanwijzing van de personen die in de commissie zitting zullen heb ben, de commissie zeer spoedig naar Batavia zal vertrekken. „Bovendien", aldus dr. van Mook. „heb ik na de besprekingen, die ik in Amerika heb gevoerd, de indruk dat voor een spoedige indiening van het rapport door de consuls- generaal in Batavia, een goede kans bestaat." De besprekingen met Evatt, die hem tot een langer verblijf in de Verenigde Staten aanleiding heb ben gegeven, achtte dr. van Mook bevredigend, omdat de besprekingen 1 met de Australiër de gelegenheid I hebben geopend tot breedvoerige Strijd tegen narcisvlieg in nieuw stadium Insecten niet bestand tegen hoge gasdruk Dr. W. E. de Mol. een bekende Amsterdamse bioloog, heeft een middel gevonden om de gevreesde narclsvliegen afdoende te bestril- den. Deze vliegen leggen hun eitjes op de bollenvelden, de larven vre ten zich In de narclsbollen en ver nietigen ze volkomen. Dr. De Mol ontdekte, dat de lar ven niet bestand ziln tegen een „bad" van koolzuur en zuurstof, waarin de bollen onder een druk van tien atmosferen worden „ge dompeld". Na acht tot tien uur blij ken alle larvqp gedood. Bü één der proeven deed men een colorado kever In het reservoir, waarin het gasmengsel gepompt wordt: ook dit insect bleek niet bestand teeen de behandeling. De bollen ondervinden daarvan geen enkel nadeel, integen deel, de groeikracht blilkt daarna vergroot. Tot nu toe bestreed men de nar- cisvlieg-larven met dé z.g. warm water-methode. Men „kookte" de bollen In water, dat op 43 graden was gebracht. Vele bollen echter rotten daarna weg. De nieuwe vinding is van groot belang voor onze export van bloem bollen. Door de hoge kosten, ver bonden aan de constructie van de hogedruk-reservoirs zal de toepas sing van deze belangrilke vinding wel enige tild op zich laten wach ten. De Amersfoortse banketbakker W. Holthuis, die vorige week terecht stond wegens het verkopen van gebak tegen te hoge prijs, moest heden morgen voor de Economische Politierechter te Utrecht verschijnen terzake van het kopen van boter-, margarine-, melk- en suikerbonnen. De verdediger. Mr. C Kruijsse uit Amersfoort, legde evenals vorige maal de nadruk op de kleine vet- en suikertoewijzingen van verdachte H. Deze is niet in staat, a'dus pleiter om daarmede zijn zaak drijvende te houden. Verdachte staat voor een djlamma öf zwart kopen en daardoor levend in de gevangenis komen, óf niet zwart kopen en daardoor dood in zijn zaak te liggen. Toen de verdediger zijn cliënt vroeg de rechter te vertellen hoeveel gebak hij van de grondstoffen, ge kocht op zijn toewijzingen, kan ver vaardigen zei de rechter. Mr. Visser Hii kan zoveel zeggen als hij wil want ik heb er toch geen verstand van". Mr Kruijsse vond deze vraag evenwel belangrijk, aangezien hier om. naar zijn mening, de hele zaak draait Het bleek dan. dat H van zijn toewijzingen behalve 100 gebakjes, ongeveer 2000 schuimkoekjes per week kan vervaardigen. Verdachte bracht in zijn verweer naar voren, dat deze hef dwongen zwart te kopen. Zijn bonnenleverancier, de chauf feur H. v. d. Berg uit Putten, als ge tuige gehoord, deelde mede. dat hij Holthuis sinds Maart van dit jaar om de veertiendogen botorbonnen had geleverd en begin Juli een maal bonnen voor 40 kg suiker. Ook de chef-bakker van verdach te. J. J. uit Amersfoort, trad als ge tuige op Hij zeide dat per week on geveer 500 gebakjes zonder inleve ring werden verkocht Toen eens de heer Beukers van het tramstation restaurant had gevraagd of H. hem gebakjes zonder inlevering wilde le veren. had deze. aldus getuige, aan vankelijk geweigerd Later was evenwel de transactie tot stand ge- komen, doch niet dan nadat B had (Ingezonden mededeling) Man zocht zijn nummerbord in nachtelijk Amersfoort. Het was een donkere Dacht, maar dat belette een Amersfoorts agent niet eer man op tc merken, die zich verdacht aarzelend over straat bewoog. Aange sproken. zei de man de nummerplaat van zyd auto te zoekeD. waarop de agent aanbood hem te helpen. Ze zochten zwijgend in de doodstille straat, totdat de agent plotseling het rinkelen van bellen meende te horen „Loopt U, even mee", zei hij. „Ik hooi geloof lk alarm." Toen de man daar Diets voor bleek te voelen, maakte de agent korte metten. Hy pakte de kerel beet en liep met hem op het geluid af. dat al spoedig afkomstig bleek van de Alarma '33 installatie (van de bekende N.V. Alarma te A'damdie het distributiekantoor tegen inbraak beschermt De man die zjjn nummerbord zocht, bleek de dief te zyn en zal nu spoedig door de rechter op ztjn nummer worden gezet. Vraag inlichtingen over Inbraakbeveiliging^^^® O.Z. Tnorbariwil 161, A'dam, Tel. S4076-309M Maandag was B-dag B-riay Maandag was B(oem)- day. Overal deukten spatborden en ■knetterende motoren van orde scheppende politiemannen. Echter geen overbelasting in ziekenhuizen. Bloed vloeide niet Boempje. Op Hogeweg reed burgerjeep tegen vrachtauto, waar van chauffeur remde. Lampen, ra- diateur en bumper moesten tol be* talen. Boemen. Op Randenbroeker- weg by Balley-brug stopte voorste van file auto's van Jaarbeursklan ten. waardoor drie daarachter rij dende auto's elkaar duwtjes gaven. Een van de drie kwam In sloot te recht. Twee moesten er per kraan wagen garage-bezorgd worden. Heel veel deuken. Boem Auto vloerde ln Lange Bergstraat fietsende korporaal en groenteboer op driewieler. Veel ka pot. Veroorzaker van boem reed door. maar nummer van boemende auto bekend. Lopen. Damesfiets gestolen uit schuurtje achter huls ln Pieter Bolhlaan. Tweeling. Dames- en heren rijwiel gestolen. Eén uit werkplaats en één uit tuin van perceel in Bergstraat. Spybelen. Vier spybelaars wer den door Tuchtbrigade naar school- tie terug gebracht Honderd maal: Ik zal nooit meer spybelen. Schoon schrift. Liefde. Jongen reed met meis je achterop. Meisje was tien jaar geweest. Mag niet van politie. Benen. Twee verpleegden uit Psychiatrische Inrichting te Heiloo hadden bénen genomen. Wandelden vannacht om drie uur in oud- Aniersfoort. waar politieagenten waken. Met lood in benen terug naar Heiloo. Eikelt jes. Jongens van dertJen jaar door politie gegrepen. Hadden eikeltjes gegooid naar agent. Vrederechter. Bewoner Gas- laan dronken. Smijten met tafels en stoelen. Politie kwam te hulp. Uit met de pret. Dank U. Fiets voor winkel la ten staan. Eigenaar lopen. Dief fietsen. Komkommertyd. Meisje kocht fruit aan kar langs de straat. Liet portemonnaie liegen. Kwam terug. Portcmonnaie foetsie. Politie erbij. Geldbuidel onder komkommers. Haast. Motorryder had haasf Reed door stoplicht. Politie geen haast. Maakte kalm proces-verba8Ï Honger. 17-iaxig jongmens had geen centjes. Wel honger. Gap te gehaktballen uit Restauratie Tramstation. Krygt nu op politie bureau te eten. Oorlog. Schooljongens waren strydlustig. Hadden onderdelen van vuurwapenen. Ouders kregen be zoek van politie. Jongens pak ram mei. Moeljjk. Visser uit Spakenburg op bon. had gewicht zonder ver eiste goedkeuringsmerk. Vissers leren het nooit beloofd, aldus getuige, eventuele ge volgen voor zijn rekening te zullen nemen Getuige verweet B dat hit zich thans trachtte schoon te pleiten. ..Bent u nog steeds in diest van Holthuis?" informeerde de rechter Tom J bevestigend antwoordde, lachtte Mr. Visser: ,.U wilt natuur lijk voor uw baas pleiten" Op de vraag van de rechter of de gebakjes aan B. geleverd, zwart wa ren geweest, antwoordde J dat dit hoogstwaarschijnlijk het geval zal zijn geweest De restaurateur Benkers. die daar na als getuige optrad, bevestigde, dat hij inderdaad aan H had gevraagd, wat gebakjes zonder inlevering zou den moeten kosten. H. had daarop offerte gemaakt De officier un Justitie Mr. v. d. Berg noemde de overtreding van H. een ernstig feit. .Wij mogen ons gelukkig prijzen", aldus Mr. v. d Berg. dat. de ambte naren der Prijscontrole tijdens bun onderzoek bemerkten dat verdachtes vrouw haar tasje met een grote hoe veelheid zwarte bonnen van het bal- con gooide Anders zou wellicht de zaak als minder ernstig zijn be schouwd". Mr v d Berg wees er nogmaal op. dat via inlevering van grond stoffen ook een flinke omzet is te bereiken. Na zijn voorlaatste ver oordeling. aldus de officier van Jus titie, beloofde verdachte in een brief aan de rechter, beterschap Hij is toch met zijn zwarte practijken door gegaan en wel in zo grot*» omvang dat een zware straf op zijn plaats is. Dit alles in aanmerking geno menzo vervolgde Mr. v d Berg. eis ik een gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek, benevens ver beurdverklaring van de inbeslagge- nomen bonnen". Mr Kruijsse verzocht de rechter Holthuis de gelegenheid te laten, vergroting van zijn toewijzingen te bewerkstelligen. „Maandag a s. gaat zijn bedrijf, in gevolge zijn laatste veroordeling voor e enmaand dicht", aldus pleiter. „Geeft u hem nu de tijd in die maand in Den Haag alle instanties af te rijden". De Economische politie-rechter, vonnis w-yzend. achtte het ten laste gelegde bewezen. H. heeft zich, aldus Mr. Visser, ernstig misdragen. Straf heeft hij zeker dubbal en dwars verdiend. Teneinde echter de mogelijkheid tot vergroting der toewijzingen voor verdachte open te laten, wilde hij afzien van vrijheidsstraf. H. kreeg een geldboete van f 300.-, subs 3 maanden hechtenis benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden., met een proeftijd van 3 jaar. H. v. d. Berg uit Putten, die sinds Februari van. dit iaar her haaldelijk grote hoeveelheden bon nen op het Waterlooplein te Am sterdam had gekocht om deze aan derden, o.a. aan Holthuis, te ver kopen, hoorde 6 weken hechtenis met aftrek, 3 maanden Rijkswerk inrichting en verbeurdverklaring van inbeslac/wnomen bonnen en geld tegen zich eisen. Verdachte, die onder moeilijke huiselijke omstandigheden leeft, werd eveneens tot gevangenisstraf veroordeeld en wel vier maanden, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftild van drie ïaard. verbeurdverklaring van het inbeslaggenomene. onder toezicht- stelïing van het Lager des Hells. Beukers, die eveneens als ver dachte voorkwam, werd wegens het opzetteliik kopen van gebak tegen te hoge prijs veroordeeld tot een geldboete van 100.benevens 2 weken voorwaardelijk met een proeftyd van twee Jaar. Het bruine koffertje van minis ter Lieftinck met de begroting er in, heeft zich reeds een plaats in onze parlementaire traditie veroverd. Dinsdagmiddag om drie uur kwam de minister Nan finan ciën er mee in de Tweede Ka me-, opende het demonstratief en ver toonde aan de niet meer nieuws gierige blikken der 87 kamer leden het dikke pak begrotings stukken, bijeengebonden met het- ztlfde oranjelintje van verleden jaar. Bij deze symbolische handeling voegde Ljj enkele formele woor den, waarna een van de bedien den het pak naar de griffier torste. De minister sloot zijn koffert je en ging zijns weegs. Korte tijd later verdween het koffertje van de regeringstafel. De Kamerbewaarder verwij derde het oranje lintje vhn het pak stukken, wat al iVeer symbo lisch was, want het betekende dat d.* Kamer kennis van de begroting genomen had. Het lint werd keu rig afgerold en weggevoerd, ver moedelijk naar Financien Het pak werd toen wel erg onhandig om naar de griffier te biengen. Vervolgens ging de Ka- Vechtpartij in Larens interneringskamp Bewaker moest vluchten voor „zware jongen" (Van onze correspondent) Vrijdag moest een aantal gedeti neerden van het interneringskamp te Laren op strafrapport komen bii de kamp-commandant en zij zaten hiervoor te wachten ln de gang. Eén van hen. die uit de ziekenba rak kwam. omdat hii overspannen is. beweerde er genoeg van te krij gen en wandelde weg. Toen een be waker er hem op wees dat dit niet aanging, gaf hij deze een vuistslag, waarop een vechtpartij volgde, die de bewaker verloor Het ls de bin nenbewaking op last van het direc toraat voor bijzondere rechtspleging te Den Haag absoluut verboden, enige wapenen te dragen. Het slot van de historie was dat de bewaker benen moest nemen, achtervolgd door de gedetineerde die zich met een stuk hout had bewapend, onder hilariteit van ziln kameraden. Ook buiten het kamp gebeuren eigenaardige dingen. Vrijdagmorgen is een bewaker even buiten het kamn van de heide beschoten. De kampleiding deelde ons mede. dat deze kwesties aan een nauwlettend onderzoek worden onderworpen. uier een nominatie opmaken voor het voorzitterschap dat aan de Koningin zou worden voorgelegd. Mr. van Schaik kwam met 83 van de 86 stemmen bovenaan. Voor de tweede plaats haalde mr. Joekes 25 stemmen. Mr. Smeenk 54 stemmen. Acht kamerleden gaven de voorkeur aan een dame, nl. Jkvr. Wttewaal van Stoet- w egen. Donderdag "Zullen de afdelingen worden getrokken, iets waarmee de Eerste Kamer zich reeds Dins dagmiddag heeft beziggehouden. De Senaat heeft er dit jaar voor het eerst vanaf gezien een adres van antwoord op de Troonrede op tc stellen. D» Tweede Kamer had daar al in 1906 een einde aan ge maakt. Cobb vestigt twee snelheidsrecords De Britse coureur John Cobb heeft gisteren op de vlakte by het Zout meer 'Salt Lake City) twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Over de mijl bereikte hy een snelheid van 394.196 mijl per uur en over de km. een snelheid van 393.825 myl. De oude records waren resp. 368.9 en 369.7 mijl per uur. Over een dag of twee wi! hy pro beren zijn records over de 5 km. de vyf myl, de tien km en de tien myl te verbeteren. (A.P.). Typhoon teistert Japan Reddingsploegen waren vandaag nog steed9 bezig met het bergen van lijken en hulp aan slachtoffers van een typhoon, die gisteren lie' gebied ten Noorden van Tokio ge teisterd heeft. Volgens de laatste schattingen zyn meer dan 2280 Ja- pannezen gedood of vermist: hon derdduizend huizen werden ver nield, waaronder drieduizend ln To kio. (AP.) Inval bij „prof"' Pootjes In de afgelopen twaalf uur heeft de Hilversumse recherche tot drie maal toe een inval gedaan in de wo ning van prof. Pootjes tegen wie vier jaar werd geëist wegens het uitlokken tot desertie van soldaten die naar Indonesië moesten en naar wiens geestelijk vermogen de Am sterdamse rechtbank een onderzoek heeft ingesteld. Pootjes was echter niet thuis, ook vanmorgen om acht uur niet, toen opnieuw een inval werd gedaan. Wel werden verscheidene schuilplaatsen, overgebleven uit de bezettingstijd, toen vele Nederlandse Joden en on derduikers bij Pootjes een onderdak vonden, ontdekt. Soest Arbeiders/avondschool Aan het begin van dit jaar kon den wij mededelen dat de mo derne arbeidersbeweging te Soest plannen had om te komen tot do oprichting tan een arbeiders avondschool. Het is ditmaal niet bij plannen gebleven. Men kan zich voor deel name aan zon school opgeven bij het secretariaat van de Soester Restuurdersbond. Bij de bestruur- ders van de bij het N.V V. aange sloten vakbonden en die van do P. v. d. A'. en bij de S.B.B. zijn inlichtingen te bekomen. Postduivensport De postduivenvereniging „Do Vriendschap" hield jl. Zondag een wedvlucht van Vilvoorde af, af stand 152 KM. In concours waren 87 duiven, die om 8 uur werden gelost. De eerste duif arriveerde om 10 uur 11 min. 47 sec, en be reikte een snelheid van 1158 meter per minuut. Dp laatste prijswin nende duif kwam om 10 uur 27 min. 59 sec. binnen. De persoonlijke prijzen werden als volgt behaald; W. Nieuwen- huis 1, 7, 12. 15. 17. IS; Mej. C. Paauwe 2. 5; H Spikman 3. 10; G. Sukel 4; H. Pohlman 6. 9. 14; C. Dijkman 8; R. Bokma 11, 20; J. Pot 13, 16, 21; G. Teeken 19; H v. Sitter 22. De gedptailleerde uitslagen van „De Zwaluw" en „De Vriend schap" in combinatie zijn: ?35 duiven in concours; aan komst eerste duif 10 uur 7 min. 10 sec., aankomst laatsto 0f 58e duif. 10 uur 26 min. 21 sec. C. v. Soest 1. 7, 22. 23, 27, 2S. 35, 54; J Kamerbeek 2, 15. 18, 25; H. Gorissen 3. 13, 37, 51; J. Kruse- man 4. 42; \V. Nieuwenhuis 3, 24, 39, 44. 50. 53; C. Karstens 6, 14. 45; Mej C. Paauwe 8. 20; H. Onwezen 9. Si Rijksen 10, 30. 38; N'. Baltu» 11, 36 48. 58; H. Spikman 12, 31; G Visser 16, 32; G. Sukel 17; A Priem 19. 55; H Pohlman 21. 29, 43; C. Dijkman 26: R Bokma 33, 57; .1. Vink 34; j Stalenhoef 40; J. Pot 41, 17; v Brakel en Grift 46, B. v. Boeijen 49; G. Teeken 56. Beurs van New York Aten. Baitim. Can.Pac. Uim.c. N.Y.Cen. Pennj.R. Sout.Pa Un.Pac. All.Ch. Am .Can. Am .Car. A.Smelt. A. en Am. ob. Anac.C. Bethl.b. BoefingA. Chrysier City B. Consoi E Doueias Du.P.N. 12/V 10/9 81% 82% 12% 13% 11% 11% 25% 26% 14% 14% 18 18% 42 V. 43% 134% 134% 184% 184 84% 49 49 5Si" 60 159% 159% 73% 73% 34 34% S5% 87 19 1934 58% 59% 41% 41 25% 25 53% 53% 187 188% Eastm K. 43% 43% Gen.El. 36% 36% Gen.Mot. 57 58 12/5 16 9 Good 44% 45% MudeonM 16% 17% Int. H. 81% 81 i. Nicke 28% 28% int. en 10% 10% Kenn C. 43 45% Monte. W 5ó»/« 57% Pac.M. 25% 26% 40 40% 35% 4% 4% Radio C. Rep.ot. Rev. B. scar* R. 3o Shell Un. 30 Soc. Vac. 16 Stano Br. 28% 29% bt.ÜUN I 74% 76% Studegb. 19% 2ö5^ Texas C. 59% 59^ U. Aicr. 21% 22% Uo Corp. 2% 3 Un P4uJt 57% 55% USRubb. 42% 43 US Steel 68% 70 Westing. 26% 27 Woolw. 46% 26% Omzet 700.000 I Amsterdamse Effectenbeurs De etygende koersten- Act denz der laatste dagen voortzettend, viel heden nog een accentuering van deze ontwikkeling te constateren. De passage uit de Troonrede dat het welvaartspeil door schaarste aan buiten landse betalingsmidde len bedreigt blijft, scheen, met bespiegelin gen over het verwachte begrotingstekort, zoda nige indruk te maken, dat de vraag naar aan delen wederom grotte proporties aannam en de koersen, die reeds op een ongewoon hoog peil be land zyn, nog verder omhoog dreef. Over de 1 gehele linie vielen dan ook belangryke avances te boeken, onder aan voering van Koninkiyke Olie. die na een hoofd- koers van 462 tot 456 opliep en op het hoogste punt van de dag sloot. Dit waa trouwens het al gemeen kenmerk van de markt: na de hoofdkoer- sen viel in het vrije ver keer eerder nog een toe neming van ae vraag waar te nemen, zodat het slot op het hoogste punt van de dag kwam. De affaire was in som mige hoeken van leven diger karakter dan sinds enige tyd het geval was, ofschoon ook gisteren de omzetten met byna 2Vz millioen gulden een hoog niveau bereikten. - 15/9 Sltk 16/9 16/9 Hfdk Sltk Koloniale Bank 104 104% K2% N. I. H.bank 102% 102 - Ned H. MIJ. 141% 140% 141 A.K.U. aand. 179% 180% 183% Bergh s Jurg. 06 312 -12 v. Berkels pat. 126% 12«5% 128% Calvé Delft Crt 183 1S5V» 1*6 Centrale Suiker —22o Fokker 211 - 210% Van Gelder 253-; 158 159% K Nd H ovens 160% (69% 160% Lever Cert. 302% 310 Ned. Ford 412 407 407 Ned. Kabelfabr. 325 326% 326% Philips gloeil. -88% 392 392% 435% 435 452 455% 143% 144% 146 97% 100 102 101% 104% li6 82% 62% 76 15 153 171% 168 137 D Petrol. My Kon. Petr. MIJ. A'dam Rubber Band. Rbb Mij. Dell-Bat. RM. Oost Java R M. Serbadjadi S.R. Holl. Am. Lijn 212% 215 Java-C.-J. LUn 151% 152 K N S M 1-4 173' Sch. Unie 183% J'i' Rott. Lloyd 187 167 St My. NederL 172 171% r.f% HV.A. 232% 235 <37% Jav. Cult. MIJ. 119% 1120% 120% Ned. Ind. S. U. 125% 125 1-5% Ver. Vorst C M. C3% 63% t4% Dell-Bat 133 130 131 Dell Tabak 156 157 157% Senemb. 139% 139% 140 Actieve obllf.: 15/9 16/9 Ned '38 (3%) 3 100% 103% dito '47 (3%) 3 99% V9J4 Ned '37 3 99% Dollar] '47 3 101 loi\t NWS 2% '1% Sp. cert. 100 2% 101^2 101', N.I. '37 A 3 96«fe 97% Nlet-aeUeve obligaties A'dam '37 1. 3% 101% •s-Hage '37 3% R'dam le en 3e ing. 1937 3% 101% R'dam '38 (3%) 3 101% Utr. pr. '37 3% Ut. gm. 37 1 3% 101% 101% 102% - Pandbrieven Amst Hypbank Arnh. Hyp. B. Frlesch Gr H. Grav. Hyp. Bk. Ned. Hypb. Veendam 3% 103 101% 99% 102% 101% 99 Rott. Hyp bank 100% Utr. Hypb. (2% vpl. ultl.) 101% Welti. Hypbnk. 102 Indastr. obllg.t Bergh's en 1 3% 104 103% Levers Z M 3% 105 104% Werkspoor 3% 104% 104% Bt. Ptr. Mij 3% 104% 103% Ned.-Ind. Spw. 60 61% Nlet-act aand. A'damse B. HU. Bank Unla Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank Cert Gist en Sp. fab. Rott. Dr My. Werksp Serie A WUt. Fyenoord Aniem Ned. Ind. Gas Internatio Bllliton 2e rubr. Amst Ball My Delt Sp My Ned Ind. Spw. Diversen: Levor Br. My. Fin. N. H. Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda EethUSteel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater "•timore Pensylvania t laten bieden 15/9 159% 194 150% 161% *71 389% 244% 176 115 153 -75% <6 28 108 101 109 2% 34% 29 46% 26% 71 60% 31 20% 16/9 1--9Ü 197 152 161 170 395 345 178 114 155 380 154 '.7 107H 103% 2y« 35 71 61 31 2 12% 18 i Van den Bezgh'g en Jur- Sene' fabrieken N.V. nder voorzitterschap van de heer mr. K. P. van der Mandei© ls te Rotterdam de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van aandeelhouders in van den Bergh's en Jurgens' fa brieken N.V. Ter vergade ring bleken aanwezig te zijn twee aandeelhouders, vertegenwoordigende 694 5% pet. cumulatlef-prefe- rente aandelen ,1227 gewo ne aandelen A en 21.000 gewone aandelen B, teza men uitbrengende 23.059 stemmen. De jaarstukken werden onveranderd goed gekeurd. Tot commissaris werden benoemd de heren mr. dr. J. R. M. van An- geren te Wassenaar en L. Proos Hoogendyk te Am sterdam, Cultuur >iy. „Ngombe- zl". De directie der N.V. Cultuur My. „Ngom- bezi" deelt mede, dat da si8al-productie van de on der haar contröle staande ondernemingen heeft be dragen gedurende do maand Augustus 1947 184 ton. In Juli bedroeg de productie 182 ton en in de eerste zes maanden van dit Jaar in totaal 618 ton.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2