Veel omstreden vraag van gemeentepolitiek Amersfoort was sneller dan Rotherham en Nijkerk Burgemeester verbiedt alle wedstrijden Amersfoortse handballers wonnen met 6—1 Geschiedenis van bad Birkhoven begon reeds in 1932 Zwak AMHC dames team leed nederlaag AMHC koos nieuw bestuur Grote inspanningen moeten thans worden vermeden H. F. Keetell benoemd tot notaris Plannen Genootschap Nederland-Frankrijk Installatie jeugdleidster V.C.J.C. Van bonnen en boemen Retraites der Herv. kerk X Maandag 22 September 1947 60SBAD EN GEMENGD ZWEMMEN (I) Dc geschiedenis van het Bosbad begon al in 1932. maar pas deze zomer werd de eerste fase 'afgesloten. Dc bedoeling van het Bosbad werd door B. en W. terstond duidelijk gemaakt in hun begeleidingsbrief van 6 December 1932 aan de raad. waarin zij de raad om een crcdiet vroegen voor de inrichting van het bad. Er stond o.a. in: ,,Het bad moet in hoofdzaak zijn een zwembad, waarbij gelegenheid om in dc onmiddellijke om geving van dat bad een zonnebad te nemen. Wij denken hierbij aan een verblijf in badpak op de zandbermen. zodat men zich in de zon laat drogen. Dit zal niet mogen ontaarden in een lang durig verblijf in badpak buiten het zwembassin. Goed tóezicht zal hier de juiste maat weten te houden". R.K. fractie, op één lid na (dc heer Hehenkamp Sr.), stqunde het voorstel van B. en W., echter op de volgende voorwaarden: le. dat het bad 's Zondags tot twaalf uur gesloten zou zijn. 2e. dat er alleen op werkdagen tot twaalf uur 's middags gemengd zou worden gezwommen. 3e. dat er geen gelegenheid tot zonnebaden zou z(jn. De fractie van de S.D.A.P. steun de het voorstel van B. en W. even eens en aanvaardde ook de voor- waarden, door de Katholieken ge steld, op de heer Butselaar na, die de twee laatste voorwaarden ver wierp. De overige leden van de raad stemden tegen, uitgezonderd de Prot. Chr. wethouder Veis Heyn. Hoewel aldus met veertien tegen elf stem men het voorstel door de raad was aangenomen, is er van de inrichting van het Bosbad toen toch niets ge komen omdht Gedeputeerde Staten van Utrecht hun goedkeuring aan het crediet hebben onthouden. Op 29 Juni 1937 kwam de zaak opnieuw in behandeling toen B. en W. de raad voorstelden om in prin cipe te besluiten tot oprichting van een openluchtbad. nu uit te voeren als werkverschaffingsobject. Katholieke meningen Er had zich intussen een comité tot oprichting van een openluchtbad te Amersfoort gevormd, waarin drie van de negen leden Katholiek waren, t.w. de heren Venings. Waterloo en Zwart. Van de katholieken in de raad verklaarde mej. Van Hamers- veld zich tegen het voorstel van B. en W. in verband met het gemengd zwemmen; de overige katholieken stemden voor. Wel had de heer Van der Linden drie voorwaarden ge steld: le. sluiting op Zondag tot één uur. 2e. gemengd zwemmen alleen des morgens tot twaalf uur. 3e. geen gemengde zonnebaden. Op aandrang van de heer Water loo veranderde de heer Van der Lin den de tweede voorwaarde zodanig, dat gemengd zwemmen de gehele dag kon worden toegestaan, mits onder voldoende toezicht. Over de derde voorwaarde zei de burgemeester, Graaf Van Randwijck. dat htf hierin een tegenstrijdigheid zag met de politieverordening, die de mogelijkheid openlaat, dat de raad gemengde zonnebaden toestaat door ontheffing te verlenen van de desbetreffende bepaling. De heer Van der Linden verklaarde zich daarop bereid zijn derde voorwaarde in te trekken, met dien verstande dat men zich aan de politieverorde ning zou houden. Voor kleine beurzen Toen op 1 Maart 1938 het defini tieve Bosbadplan aan de raad werd voorgelegd, stemde behalve mej. Van Hamersveld ook de heer Van der Linden tegen het voorstel. „Aan een zwemschool met één of een paar kuipen en een aantal kleedhokjes, zo zei deze, had hij kunnen medewer ken, niet echter aan een natuurbad, als door B. en W. voorgesteld." De overige katholieke leden van de raad stemden tegen het voorstel, namelijk de heren Beaufort, Luycx. Noord man, Spiekermann en Waterloo. Over het karakter van het Bosbad kon weinig twyfel bestaan na de woorden van wethouder Noordewier: ..Niet uit het oog mag worden ver loren, dat de voorgestelde badge legenheid niet in de laatste plaats zal zyn voor mensen met kleine beurzen. De grote massa kan zich de weelde niet veroorloven in de zomer naar zee te gaan en daarom wil men gaarne met vrouw en kinderen een gelegenheid bezoeken, waar het strand en de zee zijn nagebootst. Met de voorgestelde inrichting doet men deze mensen een weldaad en geen schade." Kink in dc kabel Van de Prot. Chr. fractie, die in 1932, op wethouder Veis Heyn na, tegen had gestemd, stemde nu alleen de heer Van Lonkhuyzen nog tegen. Het voorstel werd aangenomen met negentien tegen zes stemmen, doch de toenmalige minister van Sociale Zaken, Prof. Romme, ge lastte vyf maanden later stopzetting van de werkzaamheden, op de vol gende gronden: 1. de vier natuurbaden in de om trek zouden schade ondervinden van de stichting van een Bosbad in Amersfoort, evenals het bad Pesie in Amersfoort zelf. 2. de vier natuurbaden en het bad Pesie boden voldoende bad- en zwem- gelegenheid voor de Amersfoort se bevolking. 3. de exploitatierekening was te optimistisch opgezet. Tydens de Duitse bezetting even wel kwamen de plannen van het ge meentebestuur van Amersfoort toch tot uitvoering. Reeds in Mei 1940 kon worden begonnen met het graaf werk. begin 1943 kwam het klaar. Het bad werd toen echter niet af gebouwd doch provisorisch ingericht. Uit het drukke bezoek in 1943 en 1944 bleek duidelijk de behoefte aan het Bosbad, maar van een goed functionnerend toezicht was tijdens het Duitse regiem natuurlijk geen sprake. Na de bevrijding kwam de Bosbad- kwestie op 26 Maart 1946 wederom in de raad. Deze telde toen negen katholieke leden, van wie drie kort tevoren waren toegetreden tot de Partij van de Arbeid. J)eze drie ge meenteraadsleden, de heren Bartels, Jonkhart en ondergetekende, ver klaarden zich voor het voorstel van B. en W. om het Bosbad af to wer ken, maar stelden de volgende voor waarden 1. op bepaalde uren kan alleen gesepareerd worden gezwommen. 2. naarmate het bezoek op deze urer. groter of kleiner is wordt de tijd uitgebreid of beperkt. 3. tijdens de gemengde uren wordt er toezicht op gehouden, dat men zich in badcostuum alleen in het bassin of op het strand ophoudt. Hoewel do hiermee voorgestelde oplossing radicaal katholiek en vol komen democratisch was, werd ze in de K.V.P.-fractie alleen door de heer Hermans aanvaard. De heren Coolen, Hartings, Hehenkamp Jr., Van der Linden en Spiekermann stemden tegen en kregen steun van de Prot. Chr. heren Kolkman en Van der Neut. De overige 21 aanwezige raadsleden stemden voor, zodat het voorstel van B. en W. er met 21 tegen 7 stemmen doorkwam. Toch bouwen Desondanks kon het bosbad in de zomer van 1916 zelfs niet proviso risch gereed gemaakt worden omdat dc bouwvergunningen van dc weder- opbouwinstanties te laat verkregen werden. Op 28 Januari 1947 deelden B. en W. echter aan de raad mede, dat met definitieve bouw kon wor den begonnen indien het oorspronke lijk geraamde bedrag van 115.000 mocht worden verhoogd tot f 130.000. De raad stond dit toe, met tegen stemmen van de heren Alders, Boe-# kenoogen, Coolen, Hartings en Van der Linden. Wie nu zou menen dat de zaak in orde was vergist zich Want in hun schrijven aan dc raad van 24 Mei 1947 deelden B. en W. mede, dat het bad deze zomer toch niet voor het publiek kon worden opengesteld, wel echter voor kinderen tot 14 jaar. De raad legde zich by het blijkbaar onvermijdelijke neer. Het bad werd 21 Juni voor kinderen opengesteld. Op 25 Juli schreven B. en W. even wel aan de raad, dat zij het Bosbad toch zo spoedig mogelijk voor vol wassenen wilden openstellen, met inachtneming van de motie, die in Maart 1946 door de drie katholieke leden van de P.v.d.A. was ingediend. In de raadsvergadering van 29 Juli daaraanvolgend werd het voorstel door de raad aanvaard, waarbij zich nu ook de meerderheid der K.V.P.- fractie aansloot: de heren Alders, Boekenoogen, Hartings, Spieker mann en Waterloo. Tegen bleven de heren Coolen en Van der Linden, met de heer Wielinga van de Prot. Chr. fractie. In ieder geval is dus het resultaat geweest, dat in dc afgelopen zomer, zy het voor korte tijd, het Bosbad ook voor volwassenen is opengesteld geweest. In een volgend artikel zul len wü zien tot welke opmerkingen dit aanleiding geeft. De nieuwe stadsautobus, zoals deze vandaag in ons stadsbeeld verscheen en er spoedig ver' trouwd zal zijn. Onze hoop. dat de Amersfoortse zwemverenigingen het comité Rotherham een lesje zou geven op organisatiegebied, is vervuld. De heren van het comité hebben Zaterdagavond veel kunnen leren van de wijze, waarop een uitgebreid programma vlot werd afgewerkt. De Engelse gasten waren over de wed strijden ook zeer tevreden, hoewel zij alle belangrijke nummers verloren. Organisatie in het bad was goed Na het spelen van de volkslie deren gingen de deelnemers aan het eerste nummer, de 100 m. vrije slag heren, te water. Het werd een overwinning \.oor Jan cie Gins (1.6.9). Tweede werd L. Couvée (A.), die gevolgd werd door Ted Foster (Roth) en J. Brennan (R.). De 50 m. borstcrawi voor jon gens werd gewonnen door D rambam (R.), gevolgd door W. Koudwijk (A), en D. Tasker. Op vallend was, dat Rotherham op de jeugdnummers de toon aan gaf. Nijkerk kon op geen enkel nummer het hoge tempo bijbenen. Na drie programmanummers had den de Nijkerkers pas een punt vergaard. Bij de 50 m. vr. slag voor meis jes werd de Amersfoortse A'. Scheerder winnares. Achter haar kwamen B. Powell en A. J. Baars. Het nummer 100 im. schoolslag telde niet mee in de puntentel ling. Toch was het een van de meest verrassende nummers van het programma. W. Dekkers van Neptunus had de opgaaf W. v. d. Sanden van AZ «i- PC, die on langs Kringkampioen op dit num mer is geworden, „er uit te zwem men", zoals men dat noemt. Dek kers zwom vlinderslag. Van de Sanden gebruikte de orthodoxs schoolslag. liet Neptunus-lid ba lanceerde met krachtige slagen over de baan, zijn rivaal meters achterlatende. Hij eindigde als eerste in 1.19.3, hetgeen een ver betering van het Amersfoortse record betekent en bovendien twee seconden sneller is dan de tijd, waarmee Van dc Sanden Kringkampioen werd. De 50 m. schoolslag jongens bracht een overwinning voor L. Milner uit Rotherham en hetzelf de nummer voto* 'meisjes werd ge wonnen door R. Mayvis uit Amersfoort. De 100 m. rugslag heren werd een overwinning voor P- Schreu- der uit Amersfoort in 1.22, ge volgd door G. Laseur uit Nijkerk en P. H. Rising. De 50 m. rugslag jongens en meisjes werden resp. gewonnen door W. Pepper uit Rotherham en C. Bergman uit Amersfoort. De estafettes brachten overwin ningen voor Amersfoort, zowel op dc 4 x 50 crawl heien, 3 x 50 wis selslag heren en dames. Rother ham won de 4x 50 crawl voor jon gens en de 3 x 50 wisselslag est, cveneens voor jongens. De Amersfoortse meisjes won nen echter weer de 3 x 50 wissel slag. Tot slot werden er enkele polo wedstrijden gespeeld. De Amers foortse en Nijkerkse jongens won nen van Rotherham, nadat het Amersfoort cteranen-zevental van Rotherham I had gewonnen met 6—2. liet Nijkerkse poloteam versloeg tenslotte de veteranen met 4—3. De totaal uitslag was 1 Amersfoort met 80V»t.. 2 Rother ham met 72 pnt., 3 Nijkerk met 35 pnt. Het ziet er voor AMHC-dames I niet bepaald rooskleurig uit. Ver schillende goede krachten uit het elftal verlieten vorig jaar Amers foort en het valt blijkbaar niet. mee om de vacatures door reser ves aan te vullen. Het onvolledi ge elftal, twee dames lieten ver stek gaan, dat gisteren naar de Ilockey-dag in Bussum toog. was een samenraapsel van speelsters uit alle elftallen, waarin ook het jeugdteam goed vertegenwoor digd was. Het leed tegen Hilver sum een 6—1 nederlaag. Vooral in de eerste helft ontbrak vrijwel iedere samenhang eh moesten alle krachten op de verdediging worden geconcentreerd. Na de rust ging het heter en mej. Van Slooten wist uit een der spaar zame tegenaanvallen de Amers foortse eer te redden. De nieuwe doelverdcdigster mej. H. Indeweij Gerlings deed verdienstelijk werk AMHC hield Zaterdagavond in .Monopole' een matig bezochte algemene ledenvergadering. Uit de jaarverslagen bleek, hoezeer het vorige liockey-scizoen te lij den heeft gehad onder de lang durige vorstperiode. Geen der elftallen kon het competitie-pro gramma afmaken. Dames I ein digde op de Ge plaats. Dames II geheel onderaan, terwnl Heren I en II resp. met de 5e en 2e plaats genoegen moesten nemen. Van de houw van een nieuw clubhuis komt voorlopig niets. Dank werd gebracht aan de heer Beltman voor hef leiden van de scheids- ree h terscursus. Van liet aftredende bestuur stelden zich niet herkiesbaar mej. Nijzink (wedstrijd-secretaresse), mej. Batenburg (secretaresse) en dc ju*. Batenburg (commissaris v. materiaal). Zonder hoofdelijke stemming werd het nieuwe be stuur als volgt geformeerd: Voor zitter. W. Kortland; secretaresse, mej. v. d. Bijtel; wedstrijd-secre taris. J. Korthals Al tos; penning meester. F. Batenburg; commis saris van Materiaal, L. Halewijn. Vervolgens wefden de verschil lende commissies benoemd, w.o. een Lustrum-commissie met het oog op het 7e lustrum. Bij de rondvraag werd besloten het vved- strijduniforin te veranderen van rood-wit shirt met zwarte broek in karmijnrood hemd met witte broek. Men zal dit jaar trachten een 3e herenelftal aan de compc- titie-teams toe te voegen. Verregende wedstrijd van ,,Soesterkwartier" Dreigend dreven de regenwolken over het sportpark Birkhoven toen besloten werd de korfbalwedstriid SoesterkwartierTO.G.O. aan te vangen. Het veld was glibberig en de bal glad. Van goed spel was geen sprake en menigmaal glipte de bal uit de handen van de spelers. Het was inmiddels zeer hard gaan re genen en het spel werd steeds moei lijker. Op dit moment doelpuntte T.O.G.O. Na een kwartier spelen was het korfbalveld een meertje geworden. Er was geen droog plek je meer te vinden. Scheidsrechter Bottenheft vond het toen welletjes en floot af. In de stromende regen haastte men zich naar de kleedka mers waar de wedstrijd werd afge last. Voelballende politiemannen werden kampioen Het voetbalelftal van de Amers foortse politie nam Zaterdag deel aan een tournooi, dat door de poli tie in Soest werd georganiseerd. De polltie-elftallen van Soest, Hilver sum en Bussum waren eveneens van dc partij. Onze stadgenoten wonnen met 51 van Soest en kwamen in de finale tegen Hilver sum, dat met 32 verloor. Uitblin kers bij de Amersfoorters waren De Man, Oosterhof en Poort Jr. In de laatste wedstrijd werd goed ge speeld. Noteert U even GRAND: Zie je zp vliegen? (alle leeft.) 34.30, 18 45 en 21 uur. Zo.: 14. 16.15. 18.45 en 21 uur. CITY: Het begon in Berlijn falie leeft.) zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: 2e deel: De duivels v. d. Rode Cirkel (34 i.) Vryd. en Zat.: 14 30. 18 45 en 21 uur. Zo.: 14. 1615. 18.45 en 21 uur. Ove rige dp gen14.30 en 20 uur. 22 SEPT.: Filmvoorstelling Felix fabr.. Amicitia, 20 uur. 23 SEPT.: Chopinavond Stephan Askenase. Amicitia. 20 uur. 25 SEPT.: Ver. ..De Dageraad". Ds. J. van Rossum: „Levensver nieuwing". Volksgebouw 20 uur 26 SEPT: Filmavond: Vissen en planten. Causerie drs. F. J. M. Lodewjjks, 19.30 uur, 's Prinsen hof. 27 SEPT.: Vergadering P. v. d. A. Markthal, 20 uur. Cabaret voorst, afd. „Metaal", E.V.C., 20 uur. Markthal. Speoltuinver. „Vriendenkring" - Amicitia. 20 uur. „Strijd achter 't witte front". „•STTCHTSE HEUVEL": Behalve Vrijdags. Iedere avond dansen 19.30—23 u Zondagsmiddags 15 —18 u. (Ork Johnny Schouten). DANCTNG VAN 'T HUL: Zat.. Zon #>n Woensd. dansen. 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING dORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. Daar zich te Amersfoort enkele gevallen van kinderverlamming voor doen en het gemiddelde van het aantal gevallen in het land wordt over schreden. worden op last van de burgemeester alle wedstrijden en sportieve gebeurtenissen die inspanning vereisen, afgelast. Ook de zwemwedstrijden AmersfoortRotherham, die vanavond in het Sportfondsenbad gehouden zouden worden gaan niet door. Het gemeentebestuur heeft alle sportverenigingen in Amersfoort verzocht alle oefening en training, die enigerlei inspanning vereist, achterwege te laten. Of kinderverlamjfiing besmettelijk is, is niet bekend. Wel is bekend, dat lichamelijke of geestelijke vermoeidheid dc vatbaarheid voor deze ziekte ernstig vergroot. Om deze reden moeten wedstrijden c.d. achterwege blijven. Bij Koninklijk Besluit van 17 Sept. j.l. is benoemd tot notaris te Amers foort. in de vacature van notaris W. B. H. van Tright, onze stadgenoot, de heer H. F. Kefctell. Na de lagere school en de Hogere Burgerschool te Amersfoort te heb ben bezocht, ontving de heer Keetell zijn opleiding voor de notariële exa mens van notaris J. G. Klaassen. In 1931 werd het laatste dier examens door hem met goed gevolg afgelegd. Tot 1933 was dc heer Keetell als can- didaat-notaris werkzaam ten kantore van notaris Klaassen. waarna hij tot het begin der mobilisatie in 1939 te Wijk bij Duurstede de betrekking van candidaat-notaris vervulde. Ver volgens heeft hij als reserve-officier het land gedurende de mobilisatie gediend. Na de wapenstilstand van 1940 trad de heer Keetell wederom in dienst bij notaris Klaassen om als de rechterhand van laatstgenoemde te fungeren tot aan het einde van zijn ambtsperiode in Januari 1946. Na eervol ontslag van not. Klaassen trad de heer Keetell op als waarne mer van het daardoor vacant geko men kantoor. Op 1 December 1946 aanvaardde notaris Van Tright, die van Den Ham (O.) uit naar Amers foort was overgeplaatst, zijn functie als opvolger van notaris Klaassen. welke functie door hem slechts tot eind Januari van dit jaar werd be kleed. aangezien hij toen op zijn ver zoek naar Den Ham werd terugge plaatst. Na het vertrek van de heer Van Tright werd de heer Keetell wederom belast met de waarneming van het voor de tweede keer vacant gekomen kantoor, welke tijdelijke functie dus thans voor hem een blijvende functie is geworden. De nieuw benoemde notaris is reeds gedurende enige tijd bestuurs lid van diverse instellingen op het gebied van woningbouw. De Afdeling Amersfoort van het Genootschap NederlandFrankrijk heeft voor het komende seizoen ver scheidene interessante lezingen ge organiseerd. Zo zullen optreden Ar- mand Hoog, van de Universiteit van Portugaise"; René Huvghe over een Emile Henriot over. La littérature énigme littéraire; „La réligieuse Strasbourg, over André Malfaux; nog nader tc bepalen onderwerp; Claude Aveline over: „une grande fran^aise de 1940 a nos jours. V -orts zijn nog onderhandelingen lopende met enige andere sprekers w.o. Etienne Guilkou en Marc. Jos pin. S.O.S. behaalde eerste prijs De Amersfoortse wandelsportver eniging SOS nam deel aan de door WIK in Laren georganiseerde Gooise Heidetocht over 30 km. De Amers foorters behaalden de eerste prijs. Het parcours was zeer fraai, doch jammer genoeg werkte het weer niet mee. Tijdens de tocht werden ten bate van de NIWIN consumpties ver kocht. welke ongeveer f 500.op brachten. Burgerlijke stand Geboren 20 Sept. Willemina, d- v. E. Smit en A. van Veenendaal: Rutgerus Antonie, z. v. A. Nakman en H. Ryn; Alyda, d. v. J. Brons en S. Meyer. Men schrijft ons: Zondagmorgen had in de Re monstrantse Kerk te Amersfoort een bijzondere plechtigheid plaats, uitgaande van dc Vrijzin nig Christelijke Jeugd Centrale. In een wijdingsdienst. ter ope ning van het nieuwe werkjaar van dc VC.J.C, en geleid door den voorzitter van de Vrijz. Prot. Jeugdraad, ds. S. Gosses Gzn., had nl. tevens dc installatie plaats van de door de Jeugdraad nieuw benoemde Aleem. Jeugd leidster. mej. K. Jonker. Nadat ds. Gosses deze wijdings- dienst met gebed en voorlezing van Psalm SI geopend had, heette hij mej. Jonker wolkom hij het aanvaarden van haar mooie taak en sprak daarbij de hoop uit dat de onmisbare zegen van God op haar werk zou mogen rusten. Vervolgens installeerde ds. Gosses mevrouw Tangeldcr cn de heer Knuttel als leidster cn lei der van een onderdeel van het vrijzinnig jeugdwerk om daarna over te gaan tot de installatie van mej. Jonker als Algemeen Jeugdleidster. Mejuffrouw Jonker dankte daar op voor de woorden van welkom cn bemoediging tot haar gespro ken cn hoopt met Gods hulp en de steun van allen naar taak te kunnen vervullen. Nadat mej. Jonker het dankge bed had uitgesproken werd deze korte doch indrukwekkende plechtigheid door haar gesloten. Het eerste hercnelftal va?» Amersfoort heeft gisteren in een goed gespeelde wedstrijd een 6—1 overwinning behaald op U.H.Y. I uit Utrecht. Vooral dc eerste helft was voor dc Amersfoorters. Na 10 min. spelen opende J. Huslage de score. De Amersfoorters bleven aanvallen en het was J. Brondijk die met een schitterend doelpunt de score verhoogde. Direct daarop maakte G. v. d. Berg er 30 van. „Amersfoort" kwam er steeds beter in en J. Brondijk en T. v. Zanten zorgden voor rust dat de score opgevoerd werd tot 50. If de eerste helft zagen we een pri ma Amersfoortse voorhoede. In de tweede helft werd er vaak ho peloos geknoeid. De rechtsbinnen van U.H.Y. bracht de stand op 51. Gelukkig hei-stelden de Amersfoorters zich enigszins, maar konden echter niet tot doel punten komen. Een kwartier voor het einde liep H. v. Zanten door de hele verdediging heen en scoorde mot een keihard schot (G1). U.H.V. kwam toen nog even opzetten maar tijd om 61 achterstand in te halen was er toch niet meer. Daarbij komt nog dat de Amersfoortse doelman. H. v. d. Hoef. in een zo uifstekende vorm verkeerde, dat er geen door komen aan was. Verder werd er nog gespeeld: B.H.C. II-»-Amersfoort II 5—5; Amersfoort IIIS.S.V.U. II 0—S. PRO PATRIA Deze vereniging hield Zaterdag haar laatste wedvlucht van dit seizoen nl. vanuit Quiévrain. Af stand 227 KM. Duiven in vrijheid 12.00 uur. Aankomst eerste duif: 2.25.25. Snel verloop. Uitslag als volgt: W. Hofman 1 2 7. A van Nus 3 8. C. de Vries 4 5 6, W Th. Pot 9. Stand kampioenschappen na- vlucht: Ilok: le W Hofman met 1099.7 punten; 2e C de Vries met 892.5 punten. Duif: le C de Vries II. 47.575355 met 518,8; 2e duif W Hofman —295156 met 459,7 punten Generaal kampioen (jonge dui ven en navlucht W. Hofman. APV DE EENDRACHT Uitslag wedvlucht van Mons op Zondag 21 September. Afstand 214 km. Duiven gelost om 9 uur O.D.S. bracht „Wilde Rozen" De toneelvereniging ODS heeft Zaterdagavond in „Amicitia" het arnateur-toneelseizoen geopend met de opvoering van „Wilde Rozen", een stuk geschreven door Joh van Eckelen. Behalve burgemeester Mo lendijk en zijn echtgenote waren ver scheidene a ertegenwoordigers van andere Amersfoortse toneelvereni gingen aanwezig. Laten wij begin nen met vast te stellen dat het stuk, welke technische kwaliteiten het overigens moge bezitten, wat taal betreft, een mislukking is. Het valt te betreuren, dat dergelijke stukken in onze amateur-toneelwereld nog opgeld doen. Enkele dialogen van dii toeelspel zouden bijvoorbeeld in een vorige-eeuwse roman geen gek figuur slaan. In onze tijd echter zijn ze volkomen misplaatst en doen ze alleen maar belachelijk aan. Een herziening van het stuk op taal en stijl zou het zeker sterk aan waarde doen winnen. Het is nodig dat dit gezegd wordt. Spel en spelers vor men immers een geheel. De kwali teiten van het stuk beïnvloeden voor een deel het spelpeil. ODS heeft zeker de nadelen van Van Eekelens schepping ondervonden- En dat is jammer, want wij menen onder de acteurs en actrices enige goede amateurs te hebben ontdekt. De creatie, die b v. de heer Van der Ploeg van de pleegzoon Dolf gaf was doorleefd, een verdienstelijk stuk studie, evenals die hoewel in mindere mate van do heer Van Amerongen en mej. van Soest, die resp. de rollen van de zoon Coen en de dochter Ina vervulden. De overi ge, het mees op de voorgrond tre de acteurs en actrices, mevrouw v. d. Puoeg, mevrouw Van Soest ende heer Heins ondergingen dezelfde in vloed en hadden bovendien te kam pen met de moeilijkheden, welke het uitbeelden van een milieu, waarin men niet gewoon is zich te bewegen, met zich brengt Jammer dat haar stem mevr. Van Soest volkomon on geschikt maakt voor de planken. De lieer Van Diest als Herman van Wiltvoorde cn mevr. Van der Kleut als de dienstbode gaven goed spel te zien. Een bijzondere vermelding verdient dc regisseur de heer Stam, die niet alleen alles heeft gedaan om de grote bezwaren te overwin nen, maar daarbij als invallr op aar dige wijze de rol van \de studie vriend speelde. Overigens geeft deze eerste opvoering wel stof tot enige overdenkingen. Wordt er in de ama teur-toneelwereld wel voldoende ge bruik gemaakt van de artistiek en technisch verantwoorde toneelspe, Ion, die ongetwijfeld voorhanden zijn? En zou het geen aanbeveling verdienen een nog strengere selectie op de spelers toe te passen? Desbe treffende maatregelen zouden óók ODS, alleen maar ten goede komen, al is dit bgin zeker niet onverdien stelijk te noemen. A H. B. Aankomst eerste duif 11 uur 32 min. Aankomst laatste prijswin nende duif 11 uur 40 M. 11 sec. Eerstei aangew. 25 cent S. Dijk stra met No. 2. Koningspoulo A. v. Plateringen met No. 1 speciaal 10 cent. A. v. Plateringen 'met No. I. De prijzen werden gewonnen door A. v. Plateringen 1 8. S Dijk stra 2, J H Reijne 3, E Ivoudijs 4, 11 Lambrechts 5, C de Gun& 6, J. Meurs 7. Uitslag wedvlucht van de APV dc Ordonnans van Mons uit af stand 214 km. Gestart om 9.15 met Z.W.-wind. Aankomst eerste duif II.26.55, idem laatste prijsduif 11.38.49. Aangew. 25 cent no. 1 en 0. aangew. 10 cent no. 4 en 7. Ko ningspoule no. 1. Speciale poule no 1 2 3. In concours 34 jorige duiven. Uitslag verder als volgt: M v Keken 1 10 14, S Yisschcr 2 3 12, L Biezenbos 4. H Gerth 5 7 13 17 18, J v Voorst 6 11, A v Boeijen 8. G de Valk 9, R Scholten 15, P Bos 16, G Wolfenbuttcl 19, H Ilartogsvcld 20, D Broerze 21. Uitslag voor oude duiven, in concours 55 duiven. Aankomst eerst duif 11.28.59, idem laatste prijsduif 11.37.8. Aangew. 25 cent no. 1 en 5, aangew. 10 cent no. 4 en 7. Koningspoul no. 3. Speciale poul no. 3 cn 5. De prijzen werden ais volgt behaald: B Baatje 1 4, H Schuurman 2. M v Keken 3 9 11, H. Hartogsveld 5, G de Graaf 6 7, D Broerze S, S Visscher 10 13, G de Valk 1^ L Biezenbos 14. Leusden Barneveld versloeg Leusden De voetbalvereniging Leusden speelde Zaterdagmiddag de eerste uitwedstrijd in bet nieuwe sei zoen te Barneveld en verloor met 1—0. Rust ging met blanco stand in. Na de thee maakten de gast heren uit een fout van de gasten een doelpunt. De keeper van Leusdèn, C. de Smalen, speelde een goede wedstrijd. Ilct spelpeil is wel beter gewor den, doch de voorhoede is* niet productief genoeg en het opstel len laat in het algemeen nog veel te wensen over, Zitten Politie hield Zaterdag juffrouw en heer uit schoon Bussum aan. Hadden vier rijwieldiefstallen in oud Amersfoort en vier in Noor delijk Harderwijk op belast geweten. Pleegden in Bussum bovendien dief stal. Rijden nu niet meer op ander mans fietsen. Zij zitten. Bonnen. Amersfoortse juffrouw kreeg bon. omdat zij jaar lang op bonnen had gekocht, waar zij geen recht op had. Bonnen. Amersfoorters kregen bonnen wegens overtredingen ar beidswet en verkeer. Bloemenkoop- man wegens verkopen van schoonj der aarde zonder erkenning. Markt koopman wegens voorhanden heb ben van gewichten, die niet in orde waren en winkelier wegens prijsop drijving. Ook stout. Stout was man. die Sigaretten kocht in sigarenwinkel en toen winkelier weg was, voor twee de maal naar binnen ging. Pakte toen twee piek weg. Boem. Boemverslaggever meld de Zondag Boem op hoek Zuïdsingcl Sint Janstraat. Fietsende juffrouw maakte kennis met voorkant van auto en St. Elisabeth's Ziekenhuis. Juffrouw reed in verboden richting. Verkeersborden, hoe schaars ook, hebben nut. Soms geen resultaat. Wijde wereld. Twee knapen, zestien jaar. uit Harderwijk gingen meer van wijde wereld zien. Zagen vannacht twaalf uur ook Amers foortse diender en politiebureau. Za gen vanmorgen ouderlijk huis terug. De Syn. Commissie voor de re- traiten deelt mede. dat voor de komende maanden de volgende Weekend-retraites zijn geprojec- teerd. En wel op de volgende data: 5 en 16 October (12 October ia volgeboekt), 2. 16 en 23 November en 7 December, alle onder leiding van Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Op 28 September o.l.v. Ds. A. Adriani cn op 9 en 30 November o.l.v. Ds. A. F. L. van Dijk. De retraites worden gehoudeif in „Pietersberg". Oosterbeek en beginnen op Vrijdagavond, waar na de sluiting is op Maandagmor gen. De kosten voor deelneming bedragen 12.50 Dit is een mini mum-bedrag. doch de Commissie! zal gaarne van wie zulks wil, een groter bedrag ontvangen om daar uit oen fonds te vormen, dat het stichten van een eigen en vast retraitehuis in de toekomst mo gelijk maakt. Prins Bernhard voorzitter Demobilisatieraad Dr. Beel heeft Zaterdag de Natio nale Demobilisatieraad geïnstalleerd. Deze raad is een coördinerend or gaan, waarin alle instanties samen gevoegd zijn, die zich beijveren dé overgang van soldaten naar het bur gerleven, na hun demobilisatie, tel vergemakkelijken. Prins Bernhard is er voorzitter van. Invasie van wilde zwijnen In de buurtschap Baaider" Twentetrokker niet minder dan zeven wilde zwijnen, een ou- dc van ongeveer 150 pond, ver- gczeld door zes jonge van 60 tot 70 pond, in volle galoj koersend in de richting Hardenbei g. Ook in Gramsbcrgen werden de die ren die vermoedelijk van Duits land kwamen, gesignaleerdZo- wel in Baaider als in Gramsber- gen trachtten jagers met behulp van honden een of meer van deze zwijnen neer te leggen doch alle pegingen daartoe mislukten. Tevens signaleerden melkers in de omgeving a.i Coevorden bij het dorpje Vlieghuis enkele wil de zwijnen, die in de richting van de Duitse eens trokken.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2