i Voor gesepareerd zwemmen weinig belangstelling Dr. J. Nieweg won een vriend door zijn werk Amateurtekenaars, schilders tonen hun werk 2 Uit Amersfoort Principiële overwegingen slechts bij kleine minderheid Afgelopen zomer leverde leerrijke cijfers Noteert U even Uitbreiding van „Rusthof" Vaste Zaterdagmiddag-expositie in het Tekeninstituut Brink Agenda Gemeenteraad Verbetering van weiland te Hoogland Politie won met dubbele cijfers Stefan Askenase vertolkte Chopin Commissie van drie spoedig bijeen Beurs van New York «8 S* f Woensdag 24 September 1947 BOSBAD EN GEMENGD ZWEMMEN (SLOT) 1 N ons artikel van Maandagavond stand gedrukt, dat mej Van Hamersveld en de heer Van der Linden in 1938 tegen de inrichting van het Bosbad hebben gestemd, maar dat de heren Beaufort. Luycx. Noordman. Spieker- mann en Waterloo er tegen waren. De aandachtige lezer heeft natuurlijk begrepen, dat de laatstgenoemde heren vóór het Bosbad hebben gestemd. Er mocht, wat hun betrof, ook ten alle tijde gemengd gezwommen worden. Of bovendien gelegenheid tot gemengd zonnebaden zou worden gegeven, deze vraag is in de betreffende vergadering niet grondig behandeld, waarschijnlijk omdat dit reeds geschied was in het comité tot stichting van het openluchtbad, welk comité de bedoeling had het strand te scheiden in een gedeelte voor mannen en één voor vrouwen. Er zou dus geen gemengd zonnebad zijn. T-I ET compromis, volgens hetwelk 1 1 gemengd zwemmen wél. ge mengd zonnebaden niet zou worden toegestaan, bevredigde als alle compromissen noch de ene noch de andere partij. De voorstanders van gesepareerd zwemmen, konden in het Bosbad niet terecht en onder hen bevonden zich b.v. die Katholieken, die de richtlijnen van hun geestelijkheid het meest conse quent volgden. De Katholieke gees telijkheid namelijk keurde en keurt niet alleen gemengd zonnebaden, maar ook gemengd zwemmen af. Aan de andere kant waren echter ook die Amersfoorters teleurgesteld, die in het Bosbad een nabootsing van het zeestrand zochten. Onder het verbod van gemengd zonnebaden viel immers ook het verbod van fa- milie-strandvermaak De teleurstel ling hierover was das te moeilijker te verwerken, omdat bekend was dat steeds meer katholieken zich gewend hadden aan gemengd zwemmen, ba den en zonnebaden, vooral aan zee. Men wilde wel de gevoelens van zijn katholieke medeburgers respecteren, doch dan moest ook duidelijk vast staan hoe nu werkelijk die gevoe lens waren. Voorlopige regeling Het was dan ook in dit verband, dat de drie katholieke raadsleden van de Partij van de Arbeid in 1946 bun in het vorige artikel vermelde mo tie bii de raad indienden, om het volgende t? bereiken: lc degenen in Amersfoort. die principieel alleen maar gesepareerd wilden zwemmen zouden ook in h^t vervolg van het Bosbad gebruik kunnen maken 2e Die Amersfoortse burgers, die in het Bosbad een navolging van het zeestrand zochten, zouden eveneens kunnen worden bevredigd 3e. Doordat het aantal gemengde" of ..gesepareerde" uren naar de ma te van de belangstelling zou v orden uitgebreid of ingckrompen. zou de Amersfoortse bevolking de wijze van openstelling van het bad volkomen zelf kunnen regelen. Het moet gezegd worden dat ret gemeentebestuur op zeer loyale wijze uitvoering heeft gegeven aan-de ge dachte. in de zojuist genoemde mo tie neergelegd. Van 3 Augustus tot 15 September van dit jaar is het Bos bad voor volwassenen open geweest op Zondag. Woensdag. Vrijdag en Zaterdag voor personen van beider lei geslacht, op Maandag. Dinsdag en Donderdag gesepareerd. Een overzicht In een schrijven van 19 September j.l. legden B. en W. aan de gemeen teraadsleden een overzicht voor van het bezoek aan het Bosbad geduren de genoemde periode. Wij zullen daaraan enige gegevens ontlenen en wel in de eerste plaats de aantallen der volwassenen, die op Donderdag (gesepareerd) en Vrijdag (gemengd zwemmen") van het bad gebruik ma ken Deze twee dagen van de week zijn het best te vergelijken; de ver gelijking zal zelfs voor de dag van gemengd zwemmen, de Vrijdag, waarschijnlijk iets ongunstiger uit vallen dan voor de dag van gesepa reerd zwemmen, de Donderdag. Vrijdag is n 1. marktdag en boven dien wordt op Vrijdag vaak al schoongemaakt voor de Zondag. Over een periode van zes weken zien wij dan een bezoek op Donder dag ^an 279 tegenover een bezoek op Vriidag van 1129. dat is in een ver houding van 1 4. Dezelfde verhou ding geldt ook voor' het totaal be zoek op die dagen 'dus kinderen mee gerekend) namelijk 729 en 2938 Enqucte Omdat de controlerende ambtena ren opmerkten, dat sommige bezoe kers zowel op de dagen van gesepa reerd als op die van gemengd zwem men het Bosbad bezochten is ln de week van 18 tot 23 Augustus op de gesepareerde" dagen een enquête gehouden onder de bezoekers over de vraag of zij al dan niet om prin cipiële redenen gesepareerd zwom men Hoewel men wel eens sugge reert. dat het gemeentebestuur niet GRAND: Zie je ze vliegen? (alle leeft.) 14.30, 18.45 en 21 uur. Zo.; 14. 16.15. 18.45 en 21 uur. CITY: Het begon in Berlijn (alle leeft.) zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: 2e deel: De duivels v. d. Rode Cirkel (14 j.) Vnjd. en Zat.14.30. 18 45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18 45 en 21 uur. Ove rige dagen: 14 30 en 20 uur. 25 SEPT.: Ver. „De Dageraad". Ds. J. van Rossum: „Levensver nieuwing". Volksgebouw, 20 uur. 26 SEPT: Filmavond: Vissen en planten. Causerie drs. F. J. M. Lodewijks, 19.30 uur, 's Prinsen hof 27 SEPT Vergadering P. v. d. A. Markthal. 20 uur. Speeltuinver. „Vriendenkring" - „Strijd achter 't witte front". Amicitia, 20 uur. 29 SEPT.: Afd. ontwikkeling Fed. van Amersfoortse Pers. Ver. KLM. filmavond. Markthal, 20 uur. N- „STICHTSE HEUVEL": Behalve Vrijdags, iedere avond dansen 19 30—23 u. Zondagsmiddags 15 18 u. (Ork Johnny Schouten). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat, Zon. en Woensd. dansen. door Dr. B. S. A. AL juist zou hebben gehandeld met hierover een enquête te houden, moet ik zeggen de bezwaren hierte gen niet te kunnen zien. Men her ft principes of men heeft ze niet: heeft men ze wel. dan moet men er ook voor int (durven) komen. Nu bleken van de 253 bezoekers er slechts 19 principiële voorstanders van gesepareerd zwemmen te zijn. dat is dus in een verhouding van 1 13 Tot welke conclusie geeft dit aan leiding? Als op de genoemde twee dagen er op iedere ..gesepareerde" zwemmer er vier „gemengde" zwemmers wa ren en er van het aantal „gesepa reerde" zwemmers slechts een der tiende deel op principiële gronden gemengd zwom. dan betekent dit; dat op die dagen op iedere 52 zwem mers er slechts één uit principiële overwegingen gemengd wenste te zwemmen, dat is nog geen twee pro cent. Deze verhouding maakt de erva ring begrijpelijk. die de heer Pocie in dit blad op 1 Juli van dit jaar heeft medegedeeld. Het wil mij dus voorkomen, dat B. en W np 2 Sep tember terecht besloten hebben, het aantal uren voor gesepareerd zwem men in te korten, hoewel dit besluit door sluiting van het bad op 15 Sep tember niet meer is toegepast An derzijds is het gerechtvaardigd dat ook uren voor gesepareerd zwemmen blijven uitgetrokken en dat de moge lijkheid blijft bestaan, bij voldoende belangstelling dit uren-aantal te ver groten. Stichtingsvorm? Het zal goed zijn dat deze kwestie niet telkens in de raad behoeft te Komeu Mede daarom zal het nodig zijn dat het gemeentebestuur de exploitatie van het had zo spoedig I mogelijk weer in handen geeft van de vroegere stichting, die in 1937 en '38 zo véél uitmuntend wérk hoeft verricht of anders ran een nieuw te vormen stichting. Het schijnt ook in de bedoeling van B. en W te liggen dit te bevorderen. Want op een des betreffende vraag van de heer Van Apeldoorn van 29 Juli. reeds in Ja nuari gesteld door de heer Waterioo, antwoordde wethouder Koopman, dat het beheer van het bad d i t iaar bij Gemeentewerken moest blijven. Mag een goed verstaander dëaruit opmaken dat het volgend jaar de stichtingsvorm zal worden gekozen voor het beheer? Wij hopen net.' want de dienst van Gemeentewerken is niet het meest geëigende instituut om een bosbad te beheren. Ander zijds mag het beheer door een stn h- ting geen overgangsstadium vormen naar particuliere exploitatie. Er zijn met een Bosbad zodanige belan gen gemoeid, dat de overheid deze moeilijk geheel uit handen kan ge ven. NOOT VAN DE REDACTIE Uit bovenstaande beschouwing mag natuurlijk niet de conclusie getrok. ken worden en Dr. Al zal dit ook met bedoeld hebben dat slechts 2^o vart de Amersfoortse be volking op principiële gronden al leen maar gesepareerd wenst te zwemmen. Misschien is dit wel zo, maar de ter beschikking staande cijfers wettigen nog geenszins een dergelijke, al tc zeer generaliseren de. conclusie Dit alleen om misver stand te voorkomen. De conclusie, zoals deze m de kop van dit artikel wordt aangegeven, blijft hiermee onaangetast Binnenkort bijzetting van 700 gesneuvelde Russen B. en W. schrijven o.m. aan de Raad. Op grond van met vertegenwoor digers van de gravendienst van het ministerie van oorlog gevoerde be sprekingen en de daarop gevolgde correspondentie, wordt het gewenst geoordeeld tot uitbreiding van de begraafplaats „Rusthof" over te gaan. Op het nieuw aangelegde gedeel te dPr begraafplaats, ter grootte van 7500 M2, zullen met de van el ders over te brengen gesneuvelde Russische militairen (dr 693) ook de thans reeds op „Rusthof" aanwezi ge 116 gesneuvelde Russische mili tairen worden leraarde besteld. Op het hierdoor vrijkomende gedeelte van „Rusthof* zullen de stoffelijke resten van 47 tevens naar hier over te brengen gesneuvelde geallieerde soldaten (6 Tsjecho Slovaken, 6 Grieken. 1 Hongaar, 20 Italianen, 8 Polen, 2 Roemenen, 2 Oekrainers en 2 Joegoslaven) worden begra ven Van Russische zijde is verder de wens geuit, dat rondom de graven van gesneuvelde Russische militai ren een muur wordt geplaatst. Voorts zal het, naast het egalise ren van hef terrein en -diverse an dere werkzaamheden, noodzakelijk zijn het langs de begraafplaats Rusthof" aanwezige rijwielpad enigszins te verleggen en dit pad te projecteren door het nieuw aan te leggen bós, waardoor tevens een belangrijke verbetering tot stand komt. Door deze uitbreiding zal een to tale uitgave ad f 53.500.ontstaan welk bedrag geheel door het rijk zal worden terugbetaald. „Uw werk is algemeen en behoort aan de mensheid Hooggeachte vriend. Neen. zoek in uw gedachten niet uw vriendenkring af, wie dit toch wel mag wezen, die u zo noemt, want ge zült hem niet vinden, u zult me niet of nauwelijks kennen. Toch waag ik het u zo te noemen, omdat u mijn vriend geworden bent door uw werk, dat ik mocht zien, eerder reeds het een en het ander, en nu heel veel. Hoe zal ik u danken voor wat u me hiermee hebt gegeven? Ik kan u niets geven, maar u hebt ook niets nodig, want u hebt hèt, en daarmee alles. U hebt geen gemak kelijk leven gehad, u hebt veel ge leden, en uw roeping, uw kunst heeft u hei leven wel heel zwaar gemaakt. Veel is u ontgaan, of ge hebt er vrijwillig afstand van ge daan, omdat het u hinderde in uw levensroeping, waaraan ge niet on gehoorzaam zijl geweest. En juist zo hebt ge geleden, maar ook zo hebt ge geleerd, en juist zo hebt ge veel moeten ontberen, maar ook juist 20 hebt ge gevonden, juist zo hebt ge kunnen geven en juist zo hebt ge kunnen ontvangen, veel heel veeU Ik denk b.v. aan het sneeuwland- schapje vanuit uw huis. Wat een rust is er nodig om dat zo tc zien cn zo weer te geven, wat een tijd en wat een geduld, wat een innerlijke overgave, wat een liefde tot dc din gen van het leven, omdat men hier van de ziel heeft gezien, en omdat men zich dienaar weet \an zijn me demensen om het hun ook te tonen. En is het zo niet met al uw wer ken? Rust. na overgave, na strijd, waarbij de levenswet van het Evan- Er kleeft, niet alleen in de kringen van de beroepskunstenaars, over 't algemeen een minder aangename reuk aan het vreemde woord „amateur". Het wordt misschien nog erger, als men van „dilettant" gaat spreken, of zelfs van „dilettantisme". En toch betekent 't niets anders dan zuiver „liefhebben, er van houden". En is dit niet 't schoonste, wat een mens kan doen. kan ondergaan? Ik vind de ietwat bedeesde schroom van vele „liefhebbers' van de een of andere kunst, die met een och. "t is maar een liefhebberij" hun geesteskinderen tonen, juist en niet juist. Juist, omdat daapin een gezonde critiek blijkt te liggen, die weet. dat er nog 't een of ander aan mankeert. Maar niet juist, omdat juist bij deze categorie kunstmin naars de echte kunst de grootste en diepste weerklank vindt. Zij 't best weten immers van de enorme moei lijkheden. dat ontzaggelijk stuk werk. dat ligt tussen de idee en zijn omzetting in materie en vorm. Zij immer, mits zij onder bekwame lei ding enige studie hebben genoten, hebben de problemen leren zien. pro blemen van perspectief, van compo sitie van vorm en kleur, van kleur schakering. Een taak De amateurs hebben een zeer be langrijke plaats te vervullen in onze culturele maatschappij. Zij verkeren in de gelukkige positie, hun natuur lijke aanleg onder leiding van kun dige vakmensen en goede paedago- gen enigszins te ontplooien. En met die daar opgedane wetenschap en ervaring kunnen zij onnoemelijk veel goeds stichten in hun levens kring. Van gelijken neemt de een voudige man over 't algemeen mak kelijker een goede raad aan dan van ..hoogdravende" kunstenaars. Niet iedereen heeft de moed om contact met hen te zoeken een contact, dat in de meeste gevallen uitzonde ringen bevestigen de regel zal le ren. dat de kunstenaar ook een mens is. die lijdt en strijdt, die het leven diep ondergaat, dieper misschien dan anderen; een mens. die bij alle nodige afzondering toch voldoende gemeenschapsgevoel bezit om te be seffen. dat hij ook verplichtinsen heeft tegenover de gemeenschap. Een Begroting 1947 aan de orde Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 30 September '47 des namiddags 2 uur, voort te zet ten de? avond? om 7 uur, en zo no dig op Woensdag 1 October 1947 des namiddags om 2 uur en om 7 uur, is de olgendc agenda vostgesteld: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken en mededelingen: 3. Voorstel van B. en W. om aan W. Herpers en dr. C. A. Puf kus overeenkomstig hun verzoek eervol ontslag te ver lenen als leraar aan rle handels school: 4. idem om een crediet te verlenen voor de aanschaffing van schoolbanken voor de school Zon nebloemstraat: 5. idem tot uitbrei ding van de algemene begraafplaats „Rusthof", 6. idem tot het verlenen van een crpdiet voor het aanbren gen van de verkeers-verbetering l'trechtseweg hoek Snouckaértlaan: 7. idem tot vaststelling van het uit breidingsplan voor het Soesterkwar- tier met bijbehorende bebouwings voorschriften: 8. idem tot aanschaf fing "van ambulance-auto's voor de geneeskundige- en gezondheids dienst; 9. Voorstel van de commis sie voor de strafverordeningen tot wijziging van de bouwverordening; 10. idem tot aanvulling van de al gemene politieverordening; 11. idem tot vaststelling van een ver ordening krachtens artikel 4, eerste lid. sub 3 der hinderwet; 12. Voor stel van B. en W. tot verkoop aan W. Trinks van een perceel bouwter rein aan de Randenbroekerweg groot 1592 M2. voor f 4.550.13. oorstel tot verkoop van een strook je grond nabij de Randenbroekerweg groot 352 M2 aan Polynormbouw voor f 500.—; 14. idem tot verhu ring van het verkeershuisje aan het Stationsplein aan de V.Y.V.; 15. idem om ontheffing te verlenen \an eisen, gesteld in de verordening be treffende het verlenen van drank vergunningen en verloven A ten aanzien van het perceel Lieve Vrou we Kerkhof 2; 16. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het hoofdbestuur der Nederlandse vereniging van brand weercommandanten houdende ver zoek een jaarlijkse subsidie te ver lenen aan deze vereniging c.q. t.oe te treden als begunstiger van deze vereniging; 17. Voorstel van B. en W tot het erlenen van een bijdrage van f 1-700.in de kosten van ver betering van een complex wei'and onder Hoogland: 18. idem tot. voor lopige vaststelling van de geireer»- te-rekening 1944 en van de belrijfs- rekeningen; 19. Recla nes hondenbe lasting dienst 1947; 20. Voorstel van B. en W. tot vaste aanstelling van H. Doedens thans tijdelijk leraar in de geschiedenis aan de handelsdag- jchool; 21. Benoeming van een conï- miseie van advies als bedoeld 'n artikel 8 der woofliuimtewct 1947, 22. Behandeling van de gemeente begroting 1947; 23. VoorsBsl van B. en W tot w-ijziging van de gemeen te-begroting dienst 1947. Burgerlijke stand Gehuwd: R J Sterenberg en B Knevel; W Vonk en J J Koopman. Overleden: D H "emmes, 50 j, ongeh. 2 v H Hemmes en P S de Haan; G J van Dijk, 76 j, wed van G Panhuis. mens. die in werk en woord vecht voor de schoonheid, vecht met zich zelf om de in alle dagelijkse romp slomp zo ontzettend voortvluchtige te binden en aan zich te verplichten, de ontroering, die zij aan de volhar dende werker schenkt, deelachtig te worden. En dan: een mens, die zijn dankbaarheid uit door vriend en vijand, elke medemens deelachtig te maken in zijn geluk Teken' en schilderklassen Twee van deze kunstenaars bezit Amersfoort in Martin Brink en Wim Wijnman, die in uitstekende samen werking het „Teken-instituut Brink" leiden met dien verstande, dat de te kenklassen het onderwijs genieten van de heer Brink en de schilders onder leiding staan van de heer Wijnman. Het lijkt mij oen goede gedachte, om nu t instituut zijn der de leerjaar ingaat, in een tentoon stelling van het werk der leerlingen in het openbaar rekenschap af te leggen van het bereikte. Wat ik er van mocht zien de tentoonstelling wordt a.s. Zaterdag om 15.30 uur door de heer D. Zuiderhoek geopend heeft mij er opnieuw van over tuigd, "dat dit instituut niet alleen in een grote behoefte voorziet, maar dat het in de korte tijd van zijn be staan zijn bestaansrecht heeft bewe zen door de steeds groeiende toeloop van leerlingen en nu ook door de bereikte resultaten. Natuurlijk vindt U er nog veel „handwerk", ik be doel het in het werk gedocumen teerde streven naar vervolmaking van de techniek. Maar dit geeft rnij juist 't bewijs, dat hier het onderwijs degelijk wordt aangepakt en opge bouwd Daarnaast echter zijn er ook voldoende aspecten, dat de tekenaar of schilder in de dop los komt van de materie. Ik hoop dan ook van harte, dat deze intieme tentoonstel ling in de zaal van het instituut zich in een grote belangstelling mag ver heugen en velen moge aanmoedigen, zelf ook potlood en penseel ter hand te nemen en daadwerkelijk de weg naar de kunst te gaan HANS M SCHEIFES. Gevonden voorwerpen Bruine étui. inh. vulpen en pot lood; twee auto velgrlngen; zwar te portemonnaie^ met inhoud; enige bankbiljetten; zwarte ba ret. twee honden; blauwe schou dertas; spaarkaart tln. G Kuper; militair boekje t/n v. Tamelen; actetas: zwarte manchester jas; huissleutel vale; paar witte gebr. handschoenen; gezangen bundel; zilveren broche; textielkaart; vul pen; blauwe duif; zilveren arm band met steentje; portemonnaie; lidmaatschapkaart Geiten Fok- ver. B. Veluwviskistje; enige in legvellen; vulpen en potlood; portemonnaie: inh. ruim 100 gul den; zilveren armband fiegen plaatjes. Leusden Burgerlijke stand Geboren: Antonius G.. z. van A. Tijmensen en A van Daatse- laar; Grietje M. F. A.. d. v. F. v. Voskuilen en J. Appeldoorn. Gehuwd; G. Timmerman en H M. Holtman; D. Duinebergen en S. van Buren. STOUTENBURG Geboren: Gerardus M z. v. A. P Horst en G. M Vos; Gijsbertha d. van N. Doornekamp en H. van Essen. Gehuwd: B. Koele wijn en J. W. Hilverts. Overleden: Regina Eloefsloot, weduwe van G. Molin. gelie is vervuld: indien het tarwe- graan in de aarde valt en sterft, zo brengt _het veel vrucht voort. En daarom is uw leven toch niet (mislukt, maar juist tot zijn bestem ming gekomen, en daarom ademt het toch zo'n diepe vrede, die alle verstand te bo\en gaat. Jeugd en ontspanning behoren bijeen, zegt men wel. Ik geloof er niets van: jeugd en spanning beho ren bijeen! Ja, misschien juist omdat jeugd spanning is, die zelfs vaak tot overspanning leidt, heeft de jeugd behoefte aan ontspanning, opzette lijk, gezocht, bewust aangebracht. De ouderdom niet. Waar de span ning niet gebroken is, en in slapheid is veranderd, maar men het heeft uitgehouden, zij het door diepe duis ternis heen (en zelf weet men: men is er doorheen gebracht), daar is de ontspanning gekomen, niet voor tijdig genómen, maar ter bestemder tijd gekómen, en daar is de rust, de innerlijke blijheid, die de jeugd niet kent. Ilct viel me op, hoe u vrijwel uitsluitend oudere ménsen hebt ge schilderd, en ook de jongere dra gen toch de sporen van dat inner lijke, doorstrelen evenwicht, dat velen pas op later leeftijd krijgen. Vandaar dat het werk zo weldadig aandoet, zo ontspannend werkt, juist in zijn- eentonigheid, omdat tel kens weer dezelfde ziel, ontspannen ziel, zichzelve geeft in haar werken. Juist omdat het alles uw werk is, waarin ge het stempel van uw rijpe persoonlijkheid hebt gezet, is het algemeen, en behoort het aan de mensheid, waaraan ge het moogt nalaten. Een tentoonstellingsbezoeker. B. en W. schrijven o.m. aan de Raad: Het aan de gemeente Amersfoort toebehorend complex weiland, ge legen onder de gemeente Hoogland aan de Zevenhuizerweg werd in vroeger jaren als z.g. los land ver pacht. In belangrijke mate werd het systeem van „roofbouw" toegepast, óm die reden werd dan ook de destijds afgesloten pachtovereen komst ontbonden. Het is ons toen mogen gelukken H. van Hamersveli te Nijkerk be reid te vinden, om met eigen geld een boerderijtje op het onderhavige complex te stichten. Nadat het onderhavige complex op de2e wijze aan Van Hamer8veld in genot was afgestaan, is de grond tengevolge van doelmatige bewer king en bemesting zienderogen vooruit gegaan. Niet onwaarschijnlijk achten "wij het dat, na het verstrijken van de thans geldende pachtovereenkomst, tot een verhoging van de pachtsom kan worden overgegaan. Het onderhavige laag gelegen land kan echter slechts dan de aan de uitvoering van het ruilverkave lingsplan verbonden voordelen deel achtig worden (grondige verbete- ling van de waterlossing) indien tot een afdoende verbetering van de grond zal worden overgegaan. Deze- verbetering bestaat, uit spitten en rondleggen van deze grond tenge volge waarvan de noodzakelijke af watering binnen de gewenste banen geleid kunnen worden. Naar het ons wil voorkomen, is het zeer gewenst, dat^o spoedig mogelijk tot -de uitvoering van dit werk zal worden overgegaan. Niet alleen zal dientengevolge de bodem productiviteit in belangrijke mate verhoogd worden, doch ook zal metMeze uitvoering bereikt wor den, dat een voorbeeld gesteld wordt aan andere boeren in de om geving, wier landerijen om een zelfde verbetering vragen. De op deze grondverbetering val lende kosten zullen f 7.Ö88.45 be dragen (rijkssubsidie van f 4.350. aandeel van Hamersveld f 1.038.45, benodigd crediet f 1700. De voetbalcompetitie van de Nederlandse Politie Sportbond is Dinsdag begonnen. Het elftal van de Amersfoortse. Politie is inge deeld in de eerste klasse B en komt tegen de volgende ploegen in het veld te staan: Ri|kspolitie, Amsterdam; B.P.S.V., Bussum; U.P.S., Utrecht; Z.P.S.V.. Zeist en H.P.S.V., Hilversum. Dat de Amersfoor.ters over een sterk elltal beschikken bleek wel in de wedstrijd tegen de Rnkspo- litie die Dinsdag in Amsterdam werd gespeeld. Onze stadgenoten brachten het tot een fraaie 100 overwinning. De ruststand ging met I0 in. De doelpunten werden gemaakt door Fonkert (2), De Groot (3), De Man (3) en De Zeeuw (2). Vooral de doelpunten van laatst genoemde waren van bijzonder goed gehalte. De Poolse pianist Stefan Askena se, die op 't ogenblik een bij Heuwe- kemeijer te Amsterdam verschijnen de volledige uitgave van de piano- werken v3jv Chopin verzorgt, open de de rij der grote pianisten, die in de loop van dit seizoen in „Amici tia" zullen optreden, met een speci ale Chopin-avond. Zuike aan een componist gewijde concerten zijn blijkens het uitstekende bezoek nog steeds zeer in trek. Zij ontkomen echter ook bij Chopin niet aan het gevaar an een zekere eenzijdig heid, die men echter bij deze com ponist terwille van zijn nationaal gebonden rijkdom aan melodieën en het nog steeds buitengewoon boeien de harmonische kleurpalet graag op de koop toe neemt. Stefan Askenase paart aan een zeer verfijnd toucher voor de zang thema's een echt mannelijke, aan slag voor de voor Chopin typische abrupte gevoelsopwellingen. Aan dridelijkheid laat zijn spel gezien de juiste accentuering van de door de accoorden geweven latente poly- phonie geen wens open. Toch ont komt men niet aan de indruk van een lichte gemanireerdheid: men voelt nog iets van de beredenering der toonschakeringen, juist een tik je teveel intellect, dat de vrije ónt- plooüng yan de klank remt. Deze kleine restrictie daargelaten werd toch zijn voordracht van de sonate op. 35, van bet grootse Scherzo op. 3! niet minder een genot dan van de kleinere Mazurka's, Nocturnes en Etudes, zodat de opgetogen luister- schare een toegift losklapte, die nu eens niet een Chopin, niaar een bui tengewoon geestige Scarlatti was, in zijn onbekommerde lichtheid bevrij dend van elke mijmering, waarin men bij Chopin zo gemakkelijk be landt. HANS M. SCHEIFES- De Australische min.-pres. Chif- ley heeft vandaag bekend ge waakt dat R. Kirb.v, rechter in het Australische Hof van arbitra ge, aangewezen is om Australië te vertegenwoordigen in de com missie van drie, door de Veilig heidsraad gevormd om haar dien sten te verlenen bij de regeling van het geschil tussen Nederland en de republiek Indonesië. Mr. Chifley verklaarde te hopen dat de commissie spoedfg te Sin gapore bijeen zou komen aange zien het toezicht op de naleving van de order staakt het vuren niet voor onbepaalde tijd kon voortduren. (A.P.). Doodvonnis gehandhaafd voor Ans yan Dijk c.s. De Raad van Cassatie te Den Haag verwierp hedenmorgen het cassatie-beroep van de Jodenver- raadster Alls van Dijk, terwijl bet beroep van haar helpster Johanna de Regt eveneens verworpen werd. Dit is de tweede maal, dat dit colle ge dc doodstraf tegen een vrouw uit gesproken, bevestigt. De eêrste keer geschiedde dit in de zaak tegen de beruchte Geslen Bleeker. Soest Wedvlucht uit Mons De postduivenvereniging „De Vriendschap" hield j.l. Zonaag een wedvlucht .vanaf Mons (België) afstand 214 km. In concours waren 66 duiven, die te 9 uur werden gelost. De eerste duif arriveerde om 11 uur 29 min. 54 sec. en bereikte een snelheid van 1588 meter per minuut de aankomst van de laatste 'prijswinnende duif was 11 uur 40 min. 40 sec. De persoonlijke prijzen werden als volgt behaald: Mej. C. Paauwe 1 6 11; W. Nieu- wenhuis 2 7 8 9 10 15 16; J. Pot 3; C. Dijkman 4 R. Bokma 5 14; H. Pohlman 12: H. Spikman 13, K. Phillppens 17. De resultaten vap de beide ver enigingen „De Zwaluw" en „De Vriendschap" in combinatie waren als volgt; Mej. C. Paauwe 1 20, 38; W. Nieuwenhuis 2 23 27 29 35; N. Baltus 3 24 28; J. Kruseman 4; J. Kamerbeek 5 18 19 40; G. Haks 6; C. v. Soest 7 8 12 13 16 30 31 37 41; J. Pot 9; C. Karstens 10 34. C. Dgkman 11; R Bokma 14; Sj. RUksen 15 21 26 32 33 36; G Vis ser 17; H. Gorissen 22. A. Priem 25, H. Pohlman 39: H. Spikman 42. Aankomst eerste duif 11 uur 2d min. 54 sec., aankomst laatste duif 11 uur 37 min. 30 sec. SoestHilversum Dinsdagmiddag werd op het B.D.C. terrein te Soest de eerste voetbalwedstrijd voor de politie- competitie gespeeld tussen de elf tallen van Soest en Hilversum II. x)e nieuwe midvoor van S.P.S.V. Nielsen wist in het eerste kwartier drie doelpunten voor zijn rekening te nemen. Hilversum pakte echter verwoed aan en haar midvoor bracht al spoedig de stand op 31. Even hierna dribbelde de rechts buiten van S.P.S.V. naar binnen eü gaf de keeper van Hilversum geen schijn van kans. (41). Nielsen bracht de stand voor de rust op 5-1. Na de hervatting was Hilversum steeds- voro het Soester doel. Toen er tien minuten van de tweede helft verstreken waren, had Hilversum de stand op 53 gebracht. Einde lijk wam er enige opleving en toen was het met Hiiversums over macht gedaan. De Soester voorhoede werd flink aan het werk gezet en linksbuiten de Bruin kon van dichtbij scoren. 63. Even hierna loste rechts-binnen v. d. Veen een hard schot op het Hilversum-doel, dat de keeper te machtig was (73). Een penalty, die v. d. Veen in een doelpunt omzette, bracht de stand op 83. Diefstal van klinkers De Utr. Politierechter behandel de Dinsdag voor de tweede maal de zaak tegen de 31-jarige Soester grondwerker G. v. A., verdacht van diefstal van 400 straatklinkers, ten nadele van de Staat der Nederlan den. De Politierechter veroordeelde v. A. tot drie weken gevangenis straf. Hoogland Uitreiking schoenenbonnen Op Vrijdag 26 September vindt de uitreiking van schoenenbonnen plaats. Zij wier stamkaart-no. ein digt op 6 en die nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel ko men voor een schoenenbon in aan merking. Eveneens komen kinderen gebo ren in de maand September van een der jaren 1932'45 alsmede kinderen geboren in de maand No vember 1946 voor een schoenen bon in aanmerking. Voor beide laatste groepen moet bon 604 nog aan het inlegvel aan wezig zijn. Aten. Baltim. Can.Pac lllm.C. N.V.Cen. Pennf.R. 22/9 23/9 S2^ 81 13 li 12'; li v9 ioy. 26% 26 14'/, 14% 18 19 bout.Pac. 43% 42% Un.Pac. 136 134 All.Ch. 187 186% Am.Can. 83% 82% Am.Car. 45% 44% A.Smett. 62% 61 A. en 159% 159 Am. Ot>. 73% 7254 Anac.C. 35% 34% Bethl.b. 87% 86ys BoeiingA. 20 19% Chrysier 59% 58% Citv B. 41% 41% Conso» fc 25% 25 Dougjas 58% 59% Du.P.N. 189% 188»; Eastm K. 43% 43% Gen. Ei. V7 35% Gen .Mot. 58% 57% 22/9 23/9 GOO<3 45% 44 HudsonM 18% 17% Int. H. 84 83% 1. Nick» 28% 28 Int. en 10% 10% Kenn.C. 48% 47% Mootg. W 57 55 Pac.M. 4% 4% Radio C.' 8% 8 Rep.st. 26% 26% Rev. B, 40 39% Stars iR. 36% 36;% Sneb'Un..30% 29% boe. Vac.; 16 15% Stand Br. St.OllN.I j Studegb.3 Texas CA. OTB U. Alcr.a 22% 22% Un Corp. 3 2% Un F4uit 54 53% USRubb. 45% 44% US Steel 71 69 Westing. 28% 27^ Woolw. 43% 45% Omzet 880.003 j Amsterdamse Effectenbeurs Act aandelen Amsterdam 23 Sept. De omzetten ter beurze bliiven zich bevredigend ontwikkelen. Gisteren kwam het cüfer voor aandelen weer boven de 2 millioen gulden, waar bij H.K.I. met ruim 181.000 en Hoogovens met buna 150.000 gulden de kroon sparden. Op de obligatiemarkt vielen gisteren weer op de rui me omzetten in de con versielening 1947 met een bedrag van meer dan 1 millioen gulden. Ook heden was de stemming niet ongeani meerd. Gestimuleerd door de mooie clifcrs in de jaarverslagen van verschillende Nederland se industrieën, en door het voortdurend vrijko men van om belegging vragende middelen uit verkochte Amerikaanse fondsen, blijft de vraag overheersen en gingen de koersen op de aande lenmarkt vandaag op nieuw omhoog. De toon gaf Koninklijke OHe aan, die rth een hoofd- koers van 451 tot 455 opliep. De markt der indus triëlen bleef niet ten achter. A.K.U., die gis teren onveranderd was gebleven, verbeterde tot 177. daarmee demon strerende dat het be richt omtrent het passe ren van het dividend over 1946 zijn invlced gehad heeft. 22/9 23/9 23/9 Sltk hfdk Sltk Koloniale Bank 104% 103% 103% N. I. II.bank 101 101 1C1 Ned. H. Mb. 136 135% 135% A.K.U. aand. 174% 176% 176% Bergh's Jurg. 314 314 -14 v. Berkels pat. 127% 128% 128% Calvé Delft Crt 180% 182% 183 Centrale Suiker 216 219% 219% Fokker 207 210 Van Gelder "2% 171% 173% K. Nd. H.ovens 182 183 183'', Lever Cert. 302 303 304% Ned. Ford 415 420 420 Ned. Kabelfabr. 317 321 321 Philips gloeil, 388% 389 390% D. Petrol. M^J. 437% 439% 442 Kon. Petr. Mij. 449'» 451 454'', A'dam Rubber 143% 141% 142% Band. Rbb Mij. 101% 101% Deli-Bat R.M. - 105 105 Dost Java RM. 80 1C0% 80% Serbadjadi S R. 76 74 74 Holl. Am. Lijn 221% 223% 224% Java-C.-J. Lijn 154% 154 155 KN.S.M. *'3% 174 1-4% Sch. Unie '91 190% 190% Rott. Lloyd 180 166 166 St Mij. Nederl. i«2 170% 171 H V.A. <35%*231% <34% Jav. Cult. MM. 119',, 119 119%, Ned. Ind. S. U. 13. 124% 1*0% Ver. Vorst C M. 6: 63% 63% Deli-Bat. J31 130 13- Deli Tabak 156% 156% 157 Senemb. 140% 138!» 139 Actieve obllr: 22/9 23/9 100% 100% 9v% yvv« Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollarl '17 3% '01'. Mil,, NWS 2'.4 61'/. «Hl Sp. eert. 100 2(4 101Ü N.I. '37 A 3 97 97 Niet-actleve obligaties A'dam '37 1. 3% 's-Hage '37 3% R'dam le en 3e ing. 1937 3% 101% R'dam '38 (3 Vil 3 101,101% Utr. pr. '37 3% Ut. gm. 37 l 3% - Pandbrieven Amst. Hypbank Arnh. Hyp. B. Friesch Gr. H. Grav. Hyp. Bk. Ned. Hypb. Veendam 3% Rott. Hyp bank 100 Utt». Hypb. (2% vpl. uitl.) Westl. Hypbnk. - 101 9S 9ö 102% - - 10156 100% 101% 101% 104 101% Industr. obllg.: Bergh's en 1 3% 103% 03 Levers Z M 3% 104 104% Werkspoor 3% 104% Bt. Ptr. MU 3% 104% 104% Ned.-Ind. Spw. 59 5S% Nlet-act. aand. A'damse B. 22/9 23/9 1=6% 158% HU. Bank Unie 200 201 Incasso Rott. Bankver. T\v. Bank. Cert Gist en Sp. fab. Rott. Dr. MIJ. Werksp Serie A Wilt. Fyenoord Aniem Ned. Ind. Gas Intcrnatio Bllliton 2e rubr. Amst. Ball MIJ Dell Sp. MIJ. Ned. Ind. Spw. Diversen: Lever Br. MU. Fin. N. H. Ned. Walvisv. Prolongatie Atner fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Xennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater ai ti more Pensylvanla t laten bieden 154 159 154% 158 163 391 395 347 1-9% 179% 141% 142 114% 152 383 150% 150 -85 151 <4% 28% 28% 10/% 107% 107% 107 36% Y, 121% 60% 29% 48 27% 32". Iö% 61 47^ *7% 75* 31% 70% 13 18% Cultuur ondernemingen Moormann en Co. Blij kens het jaarverslag der N.V. maatschappij tot ex ploitatie der cultuur on dernemingen van E. Moor mann en Co., zijn de be drijfsresultaten over 1940 beduidend beter geweest dan die over 1939, hetgeen voornamelijk te danken was aan de verminderde rubber restrictie. Het to tale exploitatie-overschot bedroeg f 456.318. De ver lies- en winstrekening werd afgesloten met een voordelig saldo sd f 243,679, welk bedrag weer in mindering komt van de verliessalai over vorige jaren. Eerste Holl. Levensverz. Bank N.V. De balans en winst- en verliesreke ning wijzen een winstsal do aan van f 151.342,65^. Besloten werd te reserve ren voor belastingen f 42.000,toe te voegen aan de extra-reserve f 48.128.92*6 en aan het fonds voor diverse ver strekkingen f 10.000,en het resterende ad f 51.213.75 uit te keren aan dividenden en tan tièmes. Aandeelhouders hebben dienvolgens recht op 6 benevens f 17,86 als oprichtersuitkering per aandeel le serie.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2