Vicaris Een afschuwelijke dag uit het iju.-Tcy.T^d^: leven van Lionel S. LEWIS, Een bruiloft in Muizenstad Minder soldaten in Indonesië W ereldkampioenschappen voetbal in 1950 EGE Tm mm Spiegel der wereld Langs de wegen der kunsl En nu puzzlcn! Scheepstijdingen Radio-programma Woensdag 24 September 1947, 3 Ingezonden Mededeling). h< IjE eerwaarde heer Lionel Smithett Lewis, vicaris van de Anglicaanse Kerk te Glastonbury, in het graafschap Somerset, heeft een bijzonder onprettige dag beleefd. ..Een afschuwelijke dag - a ghastly day", zei liij zelf toen hij zijn pijnlijke gewaarwordingen aan de pers beschreef. Maar laat ik U eerst even ver tellen wat een „vicaris" is. Aan het hoofd van idere parochie in de Anglicaanse kerk staat, in theorie althans, een „rector" Heeft hu een of meer a.^s-stenten nodig, dan stelt hij ze aan en betaalt ze uit eigen zak. Ze heten „curate", iets heel anders dus dan het Franse „curé" ons „pastoor". Maar sedert eeuwen is het gewoonte om de inkomsten van een kerk aan een of andere niet geestelijknersoor. toe te kennen, die dan ee:. plaats\ervanger of vi caris aanstelde. Kerken die nu nog een eigen rector b-zitten znn er haast .i-et meer. Meestal hebben ze maar eeu v caris, die s-Jechts een matig sale ia gemot. Geen wondei dus dat de Engelse kerk het steeds moeilijker vindt om het aantal ba rer geca .f inken op peil tc houdsn. „Afschuwelijke* ondervindingen, zo als die van de vicaris van Glaston bury zuiler niet als reclame voor de we fcampagne var. orze officiële kerk dienen Om de kar ge inkomsten van de kerk wat aan te vullen wordt ieder aar een bl< cmententoonstelling ge- ouien Ze duurt verscheidene da gen. Maar. zoals de eerwaarde heer Lewis wereldkundig heeft gemaakt, dat speelde zich destijds heel an ders, en beter, af. Over „destijds" kan h\1 meepraten, want h\j is 79 jaar. Dat bloemen de eerste dag het mooist zijn beseffen velé men sen. Wie er nu 10 shillings (v\jf gul den) voor over had, kocht een kaar tje voor de eerste dag. en die dag was dan van een bijzondere feeste lijkheid, een sociale gelegenheid, waarbij de élite van het graafschap tegelijk met de bloemen, te bezich tigen was. Gruwelijk WIJ ontmoetten in die daeen alleen maar onze vrienden, gebruikten samen de lunch, kortom, het v/as prachtig", vertelt de heer Lewis. Maar in het onzalige jaar 1941 is het anders gegaan. Wat is tegen woordig tien shilling? Nog niet eens dé prijs van drie pakjes siga retten van 20! Het heet dat we niet aan inflatie lijden, omdat tegenover de weinige beschikbare goederen ook maar weinig geld beschikbaar Is Wat een vergissing! Immers, in flatie, evenals zovele andere econo mische verschijnselen, is niet uit sluitend van materiële aard. Er be staat ook een geldinflatie des gces- tes: wanneer niemand meer spaart, wanneer het geld zo lelijk en zil verloos Is, dat het zelfs geen ple zier meer is om het op zak te heb ben. En dan scheidt men zo licht ook van zijn tien schellinkjes, toch maar een vodje papier, in plaats van de mooie gouden halve sove reigns uit de jeugd en de middel laren van de heer Lewis. „Zelfs de landarbeiders kwamen ditmaal al Aldus spraken DE Grote Vier successievelijk in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, zodat het thans mogelijk is een eerste indruk van dit wereldtreffen weer te geven. Eén ding staat voor alles vast: de organisatie der Ver. Naties staat voor een zeer ernstige crisis, waarvan de afloop voor, haar tegenwoordige sa menstelling'zeer wel fataal kan zijn. Bidault is degeen geweest, die dit het meest onomwonden en van het meest diepgaand pessimisme uit heeft ge constateerd. Geen wonder, waar de Franse minister de bemiddelaarsrol tussen Oost en West. tot dusver door hem op alle internationale confe renties gespeeld, bij deze gelegen heid opgaf, omdat hij in de situatie van het ogenblik geen basi* voor een compromis meer kon ontdekken. Mc Neil, de betrekkelijk jeugdige vertegenwoordiger van Engeland, daarentegen heeft, anders-dan zijn Franse collega (de verhoudingen in Engeland liggen heel anders dan in Frankriikl. zijn geloof in dp toe komst der Verenigde Naties nog niet opgegeven Dit belette hem niet. om bet Russische standpunt en in het bijzonder de Russische aanpak .van het hele geval zakelijk, scherp en tot in detail" gaande te critiseren Hij heeft daarbii niet verzuimd om zijn collega Wisjinskl te verzekeren, dat rleze critiek allerminst de wens om tot een vruchtbare samenwerking met de Sowiet-Unie te komen uit sloot. Erkend dient echter., dat hij zich op dit allesbeheersende punt tot algemeenheden bepaalde en even min als Bidault dc grondslagen, waarop die samenwerking tot stand zou kunnen komen in concreto kon (of wilde) aangeven. WISJINSKI'S met bijzondere spanning tegemoet geziene rede heeft een dubbele indruk nage laten. Enerzijds is bet als een mee valler beschouwd, dat hij geen ogen blik het dreigement, dat de Sowjet- Unie de Uno zou verlaten, in de mond heeft genomen. Maar daar staat tegenover, dat deze rede zo buitengewoon weinig constructief was, zo bedenkelijk vaak het karak ter had van een schimnoartij. zo overvloedig geput had uit het arse naal der Russische nronaganda. dat zij alleen de twijfel", of voortzetting van ..het gesprek" nos moeeliik zou zijn kon versterken. Misschien kun nen wij de sneech van de Sowiet- gedelegeAde het volledigst en het beste karakteriseren met te zeg een. dat Wis.iinski ziin oude rol van pro cureur-generaal bij de prnressen van Moskou weer scheen te hehben opge nomen. een rol. die op rM moment en in dit milieu een anachronisme was. Fn Marshall'' Niemand zal kunnen ontkennen, dat de Amerikaanse staatsrecretaris het initiatief in de wereldpolitiek aan zijn land heeft getrokken en dat dit initiatief, voor zover het aan hem ligt. voorlopig ook aan deze kant zal blijven En evenmin, dat zijn voorstellen tot re organisatie van de Uno reëel en con creet genoeg zijn. De grote vraag blijft voorlopig natuurlijk of Wash ington meer geïnteresseerd is bii het terugdringen van de Sowjet-Unie dan wel bij het redden van de in ternationale samenleving. ENGELSE BRIEF over kerkelijke bloementen toonstellingen. elite en arbeiders, en de waarde van een sove reign door prof. dr. G. J. RENIER op de eerste dag." klaagt hij. Al de pret was van het traditionele on deronsje af Het gruwelijkste van het geval werd door de heer Lewis niet eens vermeld Stel dat hij en de andere leden van bet comité ter handha ving van exclusieve voorrechten het enI réegelcl op de eërste dag ver- vierdubbelt en op twee pond brengt. Dat betekent alleen, dat een groter aantal onder de nieuwe bezoekers de prijs zal kunnen betalen dan ohder de oude geprivi legieerden Ondertussen- weer zo'n kinder achtige sociologische gemeenplaats. Aanzien en voorrechten zijn Im mers de beloning voor bezit. Maar ze volgen het bezit niet op de hie len. In iedere maatschappij blijft aanzien ook de kinderen der meer- gegoeden aankleven en ook geruï neerde eertijds-mcergcgoeden. Wie tegenwoordig, b.v. op 's heren Le wis* afschuwelijke dag, aanspraak op aanzien kan maken (in het Ne derlands bezitten we voor die aan spraak het tekenende woord „stand"), bezit niet noodzakelijk de goederen der aarde in de mate die nodig is om zijn stand op te houden. Ziedaar. Overgang NU vraag ik me af of het de heer Lewis zou troosten als ik hem vertelde, dat we leven in een tijd van overgang. Heeft hij zich door vlijtige lectuur voldoende op de hoogte gehouden om mij te kun nen antwoorden, dat dit gezegde van „tjjd van overgang" een beetje uit dc mode is, daar zij die 't weten kunnen ons leren dat alle tijdper ken. alle momenten in de geschie denis overgangen ziin van vorige naar volgende, dat de eeuwige wet der verandering de enig ware wet is. dat alles verloopt en dat stabi liteit een waan is? Zo ja. dan heb ik voor hem dit wederwoord: „My Reverent Sir. het hangt er maar van af wat we met de woorden „tijd van overgang" bedoelen. Na tuurlijk is alle tijd een t\jd van over gang. Maar er zijn trage tijden, huichelachtige tijden, waarop de verandering niet zicht- en tastbaar is. Er zijn tijdperken waarvan zij die er in leven niet weten wat er aan de hand is. Maar andere tijden bestaan, waarop de mensen wel de gelijk beseffen wat er met hen aan het gebeuren is. Dat zijn de tijden ute we als transitie zien en zo is de tijd die we nu beleven. De veldarbeider die niet langer tevreden is met 31 shilling per week en een huisje van twee ka mers vrU van huur wil ook niet meer naar de bloemententoonstel ling als de bloemen verwelkt zijn. Zijn dochters gaan op haar vrije uien even goed, waarschijnlijk be ter gekleed dan de dochters van de „vicar", want zij hoeven geen stand op te houden. En daarbij komt nog dat die onwelkome gasten óók yn stem per hoofd hebben, nèt als de leden van de kongsi, die zo graag on de eerste dag samen déjeuneren. Als de vicaris en zijn vrienden zich dus nog eens bedenken, zullen ze misschien, ouder Engelse gewoonte, trachten de nieuwe heren tot hun eigen hofè peil op te leiden. Dat hebben de aristocraten in en na 1832, toen het kiesrecht werd uit gebreid, en vulgaire industriëlen permissie kregen om mee. te praten, ook gedaan. Toen ziin de nieuwe scholen gesticht en de oude scholen hervormd, waar de zoons der nieuwe meesters samen met die der oude meesters werden opgevoed. Of de vicaris en zün vrienden even wijs zullen zijn als hun voor zaten van een eeuw geleden? De tijd zal het leren, zeiden onze Ne derlandse vaderen. De Tijd, die im mer is, en blijven zaleen tijd van overgang! LONDEN, September. (Nadruk verboden) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Da4, kén Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen. 't bloed gaat weer sneller stro men. onzuiverheden. d>e zich nu vast zetten krijgen dan geen kans meer. want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig De weldadige gevolgen blllken al gauw Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen ln aantal af, elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist Voor de kinderen: Een verhaal en een puzzle en een muis als MINISTER MANSHOLT mei twee vrolijke Friese dames bij de ope ning van de vierdaagse landbouw tentoonstelling te Leeuwarden IN HET FRANS HALS-MUSEUM te Haarlem is een tentoonstelling geopend, welke een overzicht geett van de baanbrekende werkzaamheid van de letterontwerper en boekkun stenaar S. H. de Roos. die zeventig jaar is geworden. Ook van zijn schilder- en tekenwerk wordt een selectie gegeven. Men ziet er de nieuwste door hem ontworpen let ters dc Roos Romein en de Roos Cursief. Vele waarderende woorden zijn tot deze belangriike en beschei den figuur gespi'oken. terwijl de Lettergieterij Amsterdam v h. N. Tetterode een bibliophiele uitgave heeft aangeboden ..Summer in the Woods" (Richard Jefferies) waar over de jarige zelf de supervisie heeft gehad. Er zijn vier reproduc ties van tekeningen van De Roos in opgenomen. DE 18-JARIGE AMERIKAANSE sopraanzangeres Keva Goff maakte onlangs in de Wigmore Hall te Londen haar debuut in Engeland Een stormachtige ontvangst viel haar daar ten deel en de critici ver geleken haar met Deanne Durbin. Woensdag 1 October a.s. zal zij zich voor het eerst in Holland doen horen, in gebouw Pulchri Studio'te 's-Gravenhage. VAN VRIJDAG 26 SEPT. TOT 3 November wordt in het Sted. Mu seum te Amsterdam een tentoon stelling gehouden gewijd aan het werk van Breitner. Indien het mogelijk is: OPERATIES VAN HET LEGER ALLEEN MOGELIJK IN INTERNATIONAAL VERBAND Indien de politieke omstandigheden dat mogelijk maken zal de Neder landse troepensterkte in Indonesië worden verminderd De regering heeft het voornemen enkele eenheden in 1948 naar huis te laten gaan. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de nog niet afgeloste delen van de „7 December-divisie", de zes met deze divisie uitgezonden bewakingsbataljons en de tweede serie van de zes bewakingsbataljons, terwijl het ook in de bedoeling ligt de in Juni 1947 vertrokken tweede divisie tegen het eind van het volgend jaar geheel of gedeeltelijk naar Nederland te doen terugkeren. De troepensterkte zal in 1918 in irido- nesië ongeveer 60.000 man bedragen. Wel zullen weer nieuwe troepen Onder R/ienen is door Rijks- waterstoet, het wrak van een oud Engels oorlogsschip gelicht, xtat reeds eeuwen in het. water van de Rijn gelegen heeft. Door de grote droogte kreeg men na bij het veer ter hoogte van de loswal met behulp 'van een drij vende bok de kans, de takels goed te bevestigen. Men is ech ter niet verder gekomen dan enkele brokstukken; het is niet gelukt de romp op het droge te krijgen. De eikenhouten plankenwaar uit hier en daar enorme klin kers steken, liggen thans op een hoop langs het water Op de foto ziet men'de pogin gen om, het water zijn „histori sche prooi" te ontfutselen. naar Indonesië worden gezonden, zij zullen echter alleen dienen voor aflossing. In verband met onze fi nanciële en economische toestand zal het niet mogelijk zijn deel te nemen aan de bezetting van Duits land. De regering heeft zich nog geen welomlijnd denkbeeld kunnen vormen van de militaire verplich tingen, welke uit het lidmaatschap van de UNO voortvloeien. Z\j gaat er van uit dat zelf standige landsverdediging on mogelijk is, dat onze land- en luchtstrijdkrachten alleen in internationaal verband kunnen optreden en dat de grootte van ons leger wordt bepaald door de eis, de vitale punten tegen een overrompeling te kunnen beveiligen. In Nederland 50.000 man De sterkte van de troepen in Ne derland wordt teruggebracht tot 50.000 man. De lichtingen zullen 22.300 man omvangen, waarbij nog •6349 soldaten komen voor de lucht macht. Deze troepenvermindering gaf tot resultaat, dat de begroting voor '48 ruim 173 millioen lager is dan voor 1917. In overeenstemming met het bui tenland is besloten voor onze lucht verdediging gebruik te maken van straalmotor-vliegtuigen, hoewel de aanschaf fingskosten aanmerkelijk hoger zyn dan de tot dusverre ge bruikte jachttoestellen. In 1948 zullen ongeveer 20.000 soldaten het oorlogsherinnerings- kruis ontvangen. radio-reporter HEBBEN jullie wel eens van een sprekende muis gehoord? Elke avond om twaalf uur kruipt hij zijn holletje uit, om z'n rnaal- tijdje bij me te halen. Ik zorg dan altijd voor wat brood, spekrand- jes en kaas. Als hij z'n kleine buikje dan rond gegeten heeft, \p.telt hu me in ruil voor het heerlijke diner prachtige verhaal tjes. Meestal komt hij op het nachtkastje zitten, dan kan ik hem, beter verstaan. Je 'moet nl. weten dat hij een erg zacht piep stemmetje heeft. Het eerste wat hij zegt is altijd: ..doe me een groot pleizier en leg die wekker onder je hoofdkussen. Het lijkt wel een jnitrailleur, zoals hij te keer gaat!" Als m'n wekker dffn weg i.s, vertelt hij van alles en nog wat over zijn stad en over de bewo ners. Dat kan hij heel goed, want hij is verslaggever bij het Nieuw Muizenblad, de krant van de mui zen. Maar gisteravond gebeurde er iets bijzonders. Om 12 uur kwam de muis weer door het holletje ge kropen, met allerlei dingen achter zich aan. „Toe zeg, help me eens even die microfoon op je tafel te zetten. Dat ding is zo zwaar voor mij en jij kunt 't metJ je pink doen." Dus hees ik de muis met zijn toestellen naar boven. „Nu moet je even goed opletten en niets zeggen, dan zal ik de instal latie in orde maken." Met zijn muizenpootjes schroefde hij een paar draadjes vast. Het leek of het dier mijn gedachten kon lo zen, Want plotseling zei hij: „Wat lig je daar toch een rare gezich ten te trekken. Vind ie het zo eigenaardig dat wij ook radio hebben? Daar begrijp ik niks van. Jullie mensen denken, dat ze al les kunnen en slips hebben. Ze vinden het een gek idee dat een ander ook zo iets kan uitvinden. Ik vertelde je toch. dat ik ver slaggever van het Nieuw Muizen blad was. Daarnaast maak Ik de reportages voor onze omroep. Geef me nu even een speld, dan zal ik de schroefjes iets vaster draaien." Een radio-uitzending Hjj tikte met zijn staart tegen Ö6 microfoon. Bub-bub-bub, zei de luidspreker. De muis knikte be drijvig ei zei: „Als je nu stil bent, dan kun je horen wat er in muizenstad ge beurt. De dochter van onze burge meester gaat trouwen. Je begrijpt wat een feest dat zal worden." Hij draaide aan een paar knoppen \an het kleine doosje waarin de muizenradio bleek te zitten. En jawel hoor, vaag hoorde ik al het geroezeraocs van piepende oiui- zenstemmen. „Tot straks zei mijn muis, „ik ga het feest verslaan Hij nam de microfoon en met het ijzeren slaafje achter zich aan slepend, verdween hij door het kleine gaat je in de muur. Door het kleine luidsprekertje hoerde- ik het orgel al spelen. Wat was dat? Daar hoorde ik weer de stem van m'n muis. Maar hij was niet in de ka mer. de «tem sprak via de radio! „Hallo, hallo, dames en heren. KRABBELTJES BABBELTJES hier staan wij dan aan de ingang \an de .met kaaskorstjes en spek- zwoerd versierde kerk. waar tien tallen muizen zich verdringen om een glimp op te vangen \in het gelukkige paar, dat zojuist met een rijtuig, getrokken door hon derd spinnen, is gearriveerd. Zij, de dochter van onze burgemees ter, stralend, in het wit, met *en klein bruidsbouquet van "echte graankorrels; hij. ernstig, in het uniform van de holenwacht met op zijn borst de gouden medailles voor de kattenbestrijding Juichende scharen Zo vertelde de verre stem van mijn muizenvcrslaggever voort. Ik hoorde hoe ze de kerk binnengin gen, hoe het huwelijk ingezegend werd. Het orgel speelde en de muizen zongen. Toen de stoet te rugkwam, juichten de muizen- scharen langs de kant. Hele 'mui zenfamilies waren van wijd en zijd toegestroomd #om dit schitte rend schouwspel" te zien en de bruiloft bij te wonen. Af en toe kon die kleine luidspreker al het lawaai van het feest niet: verwer ken. Tot de eerste zonnestralen de grote, mensen kwamen wakker- kietelen. Dat was voor muizen stad het sein, om ter ruste te gaan. M'n huisvriendje kwam de installatie terughalen en beloofde me, wanneer er weer zoiets was, hij me weer zou waarschuwen. Natuurlijk zal ik dan zorgen, dat jullie het allemaal te weten komt! „MAG IK MIJ EVEN VOOR STELLENzegt de grote beer op het plaatje. „Ik ben Moe der Bruna, voor mij loopt mijn zoontje Polly en natuurlijk komt Molly, mijn dochterije, weer een eind achteraan gesuk keld. We zijn op weg naar kruidenier Likkepot, want mor gen is het feest in ons hol. Vader Brom is dan jarig en Polly en Molly geven hem een lekkere pot met honing". VRIJE SCHOP OOK IN STRAFSCHOPGEBIED Op voorstel van de speciale commissie, waarvan Lotsy voorzitter is, besloot het bestuur van de F.J.F.A dat te Amsterdam in het Victoria- hotel vergaJeVde, de wereldkampioenschappen uit te stellen tot 195(1, gezien de korte tjjd van voorbereiding voor de voor wedstrijden, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat Raziliö, welk land het eindtournooi organi seert. hiermede accoord gaat. In dat géval is rr in 1948 het Olympisch voethaltournooi te Londen. in 1950 het wereldkampioenschap, 'in 1952 het Olympisch toornnoi te Helsinki en In 1954 weer het tournoói om het Wereldkampioenschap. Het is verboden wedstrijden te organiseren tussen Duitse cluhs en verenigingen aangesloten bij de FIFA via hun nationale bonden. Het reglement van he\ Olympisch tournooi werd goedgekeurd. Het congres zal te Londen worden ge houden op 27 en 28 Juli 1948. Op voorstel van de scheidsrech- tercommissie heeft het bestuur van de FIFA de vergoeding vastgesteld voor scheidsrechters en grensrech ters bij internationale wedstrijden. Verder werd besloten dat een SM? 1 FBU/L L TON werkte hij zo slecht, dat het gebulder van Don nier om die goed en overtuigend te spelen; speel JOH/v i/AH SMELL£hbe&G Carlos, die hem uitschold voor alles wat lelijk is in Mexico, door het hele hotel klonk. Het was prettig dat graaf Paul de dingen zo goed kon voorzien, maar het werd mij toch wel een beetje te langdradig. Ik wilde dat het avon tuur begon! En nog steeds deden we niets. Dat wil zeggen: deden niets om Zwendasky in de val te lokken. Graaf Paul ging elke dag uit schilde ren. Dikwijls ging ik mee en hij gaf me een beetje les in de kunst van compositie en kleur en het hanteren van het penseel, en hij moedigde mij aan. „Je hebt talent Jonska; alléén weet ik niet „Je zult zien", zei graaf Paul. toen de bediende de deur uit was. „morgen heeft Juan kringen on der de ogen en krijgt er van langs van Don Car- of je het heilige vuur hebt we zullen zien", los". Graaf Paul sprak met gedempte stem. Op eens stond hij op. sloop op zijn tenen naar de deur en rukte die open. Juan tuimelde bijna naar binnen. „Klopte er iemand?" vroeg graaf Paul. „Ik, ik mijn veter was los", stotterde Juan. „Een slechte gev/oonte losse veters", zei graaf Paul ernstig en sloot de deur. „Een gemene spion", zei ik. „Maar hoe kunt U voorspellen, dat hij morgen kringen onder de ogen heeft?" Een voudig. Jonska. De gevolgen \ten een pulque-roes. Hij zal wel een paar pesos krijgen voor die blief Zwendasky maakt hem door mid del van stoom open en leest hem en Juan ver drinkt zijn geweten of wat daar nog van over is in de pulqueria". „En wij?" Graaf Paul zocht zijn penselen bij elkaar Wij vereeuwigen de schoonheid van de Sierra Madre bij zonsondergang Vlug nu! Jij mag ook een doekje meenemen". HOOFDSTUK IX „Treedt binnen, heer vlieg—". Graaf Paul bleek een groot profeet te zijn. De volgende dag was Juan zo laat opgestaan en Nu. ik vond het wel leuk werk, en soms was ik zelf verbaasd dat mijn „knoeierijtje?" al zo aardig werden. Maar toch we waren hier niet om te schilderen; we waren de tegenstanders van de gevaarlijke, hebzuchtig Zwendasky. Er was een telegram gekomen, als antwoord op graaf Paul's brief Het luidde* gefeliciteerd stop ben brandend nieuwsgie rig stop verder voorschot zo goed als zeker stop wanneer kan je proefrit arrangeren stop hou me op de hoogte stop James Crew We waren zeker dat Zwendasky het telegram onder de ogen had gehad; ik geloof dat hij het hele hotelpersoneel had omgekocht. In ieder ge val werd nij hoe langer hoe indringender; het regende invitaties voor een stierengevecht, een hanengevecht, partijtjes en ritten, picnics en fui ven. Graaf Paul weigerde alles Niet alleen tegenover Zwendasky. maar tegen over iedereen, behalve misschien mij. legde graaf Paul een grote terughoudendheid aan de dag. Hij speelde de rol van de man die een geheim be waart. die alleen met zijn werk en zijn ideeën leeft, zo tot in de perfectie, dat ik het wel eens overdreven vond. Maar zijn motto was. ..Als je een rol speelt, Jonska, dan is er maar één ma- hem elke minuut, van de morgen tot de avond, Dan wordt het een tweede natuur, en bijna wer kelijkheid. Weet je. dat ik me deze dagen werke lijk een exentrieke uitvinder voel? En daarom voelt Zwendasky het ook". Drie weken lang duurde deze tussenpauze. Toen liet graaf Paul de „spion-kamerbediende" komen e zei: „Juan, ik heb een auto nodig vandaag. Kun je er ergens één voor me krijgen? De ogen van de Creool schitterden. „Wat voor soort auto. senor?" „Doet er niet toe. Als ie maar loopt. Wjj gaan een uitstapje maken". „Ik zal mijn best doen, senor". Er zijn niet veel auto's in Acapulco. Juan haastte zich de kamer uit. Graaf Paul riep hem nog achterna: „Zonder chauffeur begrepen; ik wil hem zelf sturen'. „Si si. senor". Graaf Paul liep glimlachend door de kamer. „Denkt U", vroeg ik. dat hij... „Dat zul je wel zien. Ik geef hem toch een pracht kans? Hij haakt naar een aanknopingspunt Nu. dat krijgt hu". Een klein half uur later was Juan al weer te rug en hij was zeer spraakzaam. Senor Gonzalez, de garagehouder die ook wel eens een auto ver huurde. was niet te vinden en de Ford van de groenteboer was kapot en een graaf, ach, die kon toch slecht in de wagen van een groente boer rijden „Ja. ja. schiet op", zei graaf Paul ongeduldig. Met een brede grijnslach verkondigde Juan nu het goede nieuws: senor Zwendasky wilde zijn wagen, zijn prachtig Mercury 8 voor deze dag wel afstaan Senor Zwendasky had hem toch niet no dig; hij bleef vandaag in 't hotel; was dat niet een prachtig aanbod? Had Juan dat niet mooi klaargespeeld? (Wordt vervolgd). „fair charge1* ten opzichte van een tegenstander, die niet de hal speelt, gestraft zal worden met een rije schop, zowel in als buiten het strafschopgebied; een 'definitieve beslissing om trent dit punt zal door de In ternationale Board worden ge nomen. Een voorstel werd aangenomen om de .Dationale honden aan te be velen, dat de doelverdediger gedu rende de gehele wedstrijd zal kun nen worden vervangen en een an- :lere speler alleen tot aan de rust, althans in het geval, dat een 'der gelijke speler gewond is en niet meer volgens de scheidsrechter in staat is verder te spelen. In April a.s. zal in Londen een internationa le cursus worden gehouden op scheidsrechtergebied, waarvan Stan- lei.i Rous de leiding heeft. Artistenbal in Kurhaus ten bate van Biakfonds Gisteravond werd in het Kur haus to Scheveningen een groot artistenbal gehouden ten bate van het Bhk-fonds. dat zo genoemd werd naar het eiland Biak, waar liet. gezelschap van Hans Snel hij een vliegtuigdhgeval om het le ven kwam. Dit fonds stelt zich ten doel, artisten en musici financieel te steunen wanneer dit nodig mocht blijken. De heer Henri Nolles, voorzit ter van het Biakfonds opende de avond met een kort woord, waar in hij het ongeval op Biak memo reerde. Vervolgens begon een ge varieerd programma, waaraan talrijke artisten belangeloos hun medewerking verleenden. De avond werd besloten met een bal, dat tot vier uur 's nachts duurde en waaraan door vier or kesten medewerking verleend werd. Janny Bos en aBrbar van Veencn- daal, twee diklco vriendinnen uit Z.» hebben een hele poos geleden eens een puzzle voor dc kinderkrant In maakt, Jullie geduld is wel erg lang op de proef gesteld Janny en Bar bara, Maar vandaag is het dan ge lukkig zo ver. Je beloofde mij in je brief Barba ra dat je^ia deze puzzle nog een rebus zou sturen. Begin je daar nu gauw aan? JANNY—BARBARA PUZZLE 1. Waar de treinen en trams op rijden. 2. De hoofdstad van Nederland. 3. Het tegenovergestelde van dun. 4. Wat je 's zomers graag lust eu waar je 's winters op schaatst. 5. Het is kop en 8 De beginletters van alle woorden vormen samon de naam van een rood-wit knolletje TANTE ANS. ABBEKERK, R'damAustralië, 16 Sept. to Safaga; ALCYONE (ex- Egmond) 21 Sept v. R'dam naar Antwerpen; AMSTELDIJK. 21 Sept. v. R'dam naar Havana; AXELDIJK, New OrleansLonden en R'dam. 19 Sept. v. Galveston; BLOEMFONTEIN A'damKaapstad, 20 Sept. v. Sout hampton; ERASMUS, R'damSjang hai. 19 Sept. van Cebu; GERARD DOU, JavaR'dam. 25 Sept. te Hoek van Holland verw.; HUGO DE VRIES, 21 Sept v. Singapore n. Port Swettenham; INDRAPOERA. R'dam —Java, pass 20 Sept. Quessant; JA COB CATS, Newport NewsR'dam pass 20 Sept Lizard; JOH. v. OL- DENBARNEVELT. A'dam—Java, pass. 20 Sept. Dondranead; JAAR- STROOM, R'damKonakry, 19 Sept. v. Dakar; JUNO, A'damBoergas, 20 Sept. te Gibraltar; KONGSBORG, AntwerpenPerzische golf, 22 Sept. v. Kowait; KOTA INTEN. R'dam— Java. 21 Sept. te Sabang; KOTA AGOENG, JavaR'dam, 20 Sept. v. Djeddah: LINDEKERK (ex Lorentz) R'damCalcutta. 20 -Sept. te Ant werpen; LIMBURG. New York Java, 19 Sept. te Singapore; MAAS- KERK. 19 Sept v. Adam te Tac- cradi, MEERKERK. 20 Sept. v. R'dam te Sandheads (bij Calcutta); MELAMPUC, 19 Sept. v Quebec te New York; MODJOKERTO. 22 Sept. v. Soerabaya te Balik Papan, ORAN JE. JavaA'dam, pass 21 Sept. Kaap Guardafui, RIDDERKERK, R'damSjanghai. 20 Sept. v. Co lombo; RIJNKERK, A'damPerzi sche Golf, 21 Sept. v. Suez; SAMA- RINDA. Sabang—R'dam, 24 Sept. verw. gereed met lossen in Ham burg; SAPAROEA, A'dam—Java. 18 Sept te Singapore; SIMON STEVIN SjanghaiR'clam, 21 Sept. v. Port Said; SLOTERDIJK. R'damJava, 21 Sept. te Suez; TARAKAN. Java- A'dam, 21 Sept. v. Djeddah; UTRECHT R'dam-Java, veirnoedelijk 21 Sept v. Suez; TEGELBERG. Bue nos AiresSjanghai. 20 Sept. te Singapore; VEENDAM. R'dam New York, pass 20 Sept. Dunge- ness; VOLENDAM. Java—R'dam. 20 Sept. v. Sabang. wordt 30 Sept. te Aden verw VULCANUS, 19 Sept. v. A'dam te Alexandrië. (Ingezonden mededeling Eens vroeg een dame uit Wormerveer, *t Verschil tussen een TIP en een HEER. Een vriendin zei' „dat kén". Ik zeg niets van een man, Maar een TIP bevalt Je 6tceds méér!" 'n TIP VAN BOOTZ Inz MeJ. L. v. B. A'dam, ontv. 1 fles TIP. Hedenavond HILVERSUM I; 19.00 Nieuws. 19.15 Land en Tuinbouw. 19.30 Ac tueel geluld. 19.45 Engelse les. 20.00 Nieuws. 20.15 Prop. avond, 21.40 Marmonie-o^k. 22.00 Varianten. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Sweelinck-kwartet. 23.30 Avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Zweedse volksmelodieën. 19.30 Cursus „Le ven en geloof". 19.45 Ds. Sirks. 20.00 Nieuws. 20 15 Opera-conc. 21.00 Klankbeeld: De laatste dagen van Hitier. 22.45 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Op vleug'leii van muziek. 23.35 Avond- ldanken. Morgen HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 10.15 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Hong. Zig muz. 12.03 Piano. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Lunchconcert. 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nieuw». J3.20 Welk boek? 13.25 Lunchconcert. 14.00 Musette- ork. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Gr.pl. 15.30 Vierhandig pianospel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Radlo- Cembalogezelschap 17.15 Gr.muz. 17.45 Mar.kapel. 18.30 Strijdkrach- tenprogr. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 915 Morgenwijding. 9.30 Water standen. 0.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Charlie Kun/' 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Philh. Symph. ork 11.20 Lyra Trio. 12 00 Piano. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gerard van Krevelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dolf v. d. Linden. 14.00 Mode praatje. 14.20 Orgelconcert. 15.00 Voor zieken. 16.05 Reprises. 17.00 Voor* de jeugd. 17.30 Pierre Palla. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.39 Skymasters.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3