PERRY (Hto oukrs BRANDPUNTEN „Jany" presenteerde de nieuwste modellen Marthe Dugard in „Aimer" NOTORIOUS TURF GÖBEL's Steenkolenhandel N.V. Knap,-onbevredigend „China heeft hei Christendom nodigJ SPECIALIST GRAND KISS THE BRIDE GOODBYE REMBRANDT ALLEEN IN DE NACHT (en mogelijk ook Uto (fèrootouberö) kocfjten reebö bij cn jij fjabbcn gelijk Boet H bet ook! anderhalf pond paardevlees W. v. d. Klashorst Zoon SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd Ik heb myn schaapjes op het droge! De modellen die maison Jany te Utrecht in Pays Bas demonstreerde gaven blijk van de speelse geest van de Franse modeontwerpers, die de stoffen, zacht van tint en soepel van lijn met zwier om de gracieuze man nequins gedrapeerd hebben. Over het algemeen zijn de rokken werkelijk langer geworden 10 cm. over de knie. Een enkel model liet de rokken tot op de kuit hangen. Volkomen nieuw en bijzonder ele gant zijn de stolle plooien, die van achteren, onder een lange rij bekle de knopen soepel uitvallen. De nauwe kokerrokjes vertonen aan één zijde een kleine split van over elkaar geslagen stof. De garnering is asymmetrisch. Plooien, lovertjes en strikken wor den vaak slechts aan één kant aan gebracht. De vele protesten over de nieuwe lijn, welke n.l. stijf en uitermate on elegant zou zijn, blijken o.i. op een fictie te berusten. Integendeel heb ben we geconstateerd, dat elk model van „Jany" verrast door elegance. Typerend is het. dat voor deze win ter, in tegenstelling met andere ja ren. over de gehele lijn genomen, pasteltinten gebruikt worden. Eén der deux-pièces was fcemaakt van donker bruine stof De knopen hier van waren half wit en half bruin. Verder bleek, dat de zwart-wit- combinatie. nog steeds niets aan populariteit heeft ingeboet. Bijna alle modellen bestonden uit deux-pièces. of gaven het idee ervan. De drie kwart-mouw in vele variaties viert hoogtij. Hoeden uit het gezicht De hoeden, overdadig gegarneerd, met voiles, strikken, kant en veren, Trois-pièces, in elegante combi natie. Mantel en rok in lichte bordeauxbruine stof,ge garneerd met capuchon, dat ook als avond jas je te gebruiken is- worden uit het gezicht gedragen. Naast grote brede vlinderhoeden. zijn er ook kleine dopjes, met een zware garnering aan één zijde. Door de grote draperieën zijn sieraden overbodig geworden. Geen enkel model, met een hoog gesloten hals kon een opvallend sieraad ver dragen. Parel-colliers zijn de enige versierselen, die deze winter recht van spreken hebben. Geen slcehakken De beruchte sleehak is geheel van het toneel verdwenen. Zeer eenvou dige pumps en peau de suède sport schoenen handhaven zich ook nu. Jany demonstreerde nog enkele avondtoiletten, waarbij geen stof ge spaard was. Prachtige kleurencombi naties en scherpe contrasten waren hier wel het belangrijkste kenmerk. Kort na de vorige wereldoorlog een tfld van weergaloze herle ving, vooral in de kunst schreef Paul Géraldy „Aimer", dat ook hier te lande meer aansloeg dan de meeste stukken van zijn collega routiniers. H(j schetste nl. een vrouw, die ondanks het feit dat zij in haar al te vredig huwelyk niet bevredigd is, toch niet met de vriend, die haar hart verovert, weg loopt. omdat zjj tè gehecht blykt aan haar huis, haar herinneringen, en ja, tenslotte, ook aan haar man. Het kreeg indertijd een werkelijk congeniale vertolking door het echtpaar Lobo met Dirk Verbeek als de vriend en „verleider" Chal- lange. Deze vertoning behoort tot mijn dierbaarste toneelherinnerin gen. Vooral vanwege het penetran te, sobergevoelige spel van wijlen Greta Lobo en de sfeer, die dank zij, meen ik. de regie van Cor v. d. Lugt voortreffelijk uitviel. Ik was dus nieuwsgierig naar \vat Marthe Dugard, de jonge Belgische actrice, die onlangs in Jeanne d'Arc au Bücher zulke vervoeren de accenten wist te vinden, in deze rol te zien zou geven. Haar optreden in de Kon. Schouwburg (Den Haag) Dinsdag avond werd, wat dit betreft, een uitgesproken déceptie. Capaciteiten h^eft deze actrice vele: geluid en gebaar hebben een rijk (haast tè rijk) register, haar spel heeft ner vositeit en vaart (tè veel vaart) en zij beschikt over een natuurlijke gratie, die menig vrouwelijk collega haar zal benijden. Maar geef mij minder van die talenten cn meer ziel, meer eenvoudige trefkansen en oprechte, innige verhouding tot het innerlijk van deze vrouw, die juist om haar innerlijk wezen zo zeer boeit. Wat tussen de regels en ach ter de woorden staat kreeg bij Marthe Dugard wu.uig, te weinig kans. Ik wil graag aannemen dat dit de geijkte Franse stijl van spe len is men volgde ook de mise en scène van de befaamde René Alexandre in de Comédie Fran- $aise, maar ik herinner mij inder tijd weggelopen te zijn van een- voorstelling van Robert et Ma rianne, óók van Géraldy, in l'Oeuvre (Parijs) toen, als ik 't goed .heb, dezelfde Alexandre de hoofdrol speelde. Ook de sfeer van de Belgische voorstelling liet mij volkomen koel. Het toneel gaf geen buitenhuisje to zien. waar herinneringen rond waren, maar bijna een modieuze flat met meubeltjes zo uit de uit stalkast. En Marthe zag er in haar smeltend groene voile uit alsof zij in Par\js op de „jour" verwacht werd van de gezant. Gelukkig werd dat in de twee volgende bedrijven iets beter. Jules Ghaye, omroeper bij de Belgische radio, die, toen hij in de oorlog weigerde met de Duitsers samen te werken.' met Marthe meer dan 200 maal in dit stuk op de planken stond, heeft er goed aan gedaan deze Hollandse tournée m-^c te maken, hoewel hij zyn radio functie heeft hernat. Tegenover de virtuose schittering van zyn part ner stelde hij in de zelfbewustheid van de echtgenoot eenvoud, rust eu sfeer. Hij stak ook vrij aanzienlijk uit boven André Berger, een Hol lander genaamd v. Drielen, in Bel gië geboren, die voor de eerste maal op de Hollandse planken stond. Een mooie donkere stem, vlot spreker, maar géén Challange. geen „verleider". Het publiek maakte tegen Mar- the's opvatting geen bezwaar en Het volgende bericht ontlenen wij aan het Noorse blad Vart Land. Gedurende de wereldconferentie voor Christelyke jeugd te Oslo aran- geerde de Chinese gezant een avond voor de Chinese deelnemers aan de conferentie. Daarby waren ook vele vertegenwoordigers van de Noorse zending uitgenodigd. De Chinese ge zant zei in zijn toespraak tot de ge nodigden o.a. het volgende: „China wordt door vreemde naties niet alleen naar het optreden van. zijn ambassadeurs, ministers en con suls beoordeeld, doch iedere Chinees, die zich in een vreemd land bevindt, is een ambassadeur van zijn land. Andere volken en naties zullen ons vaderland beoordelen naar de in druk, die zij ki'ygen van u en van mij. Ik verheug me te kunnen zeg gen, dat ik trots ben over alles, wat ik van ujeelnemers aan de wereld conferentie. gehoord heb. Gij hebt in dit land China op een uitnemende wijze vertegenwoordigd. Er zjjn twee indrukken, die ik wens. dat Gij mee zult nemen, als gij terugkeert naar China. De eerste is de indruk .van de Noorse zpnding Het verheugt mij, dat er zovele vertegenwoordigers van de Noorse zendingsgenootschappen zijn geko men. Gij, Chinese gedelegeerden, moet veten, dat het Noorse zen dingswerk in vreemde landen res pect afdwingt. Geen land heeft naar juichte haar spel en dat van haar partners gul en luide toe. In de zaal bevonden zich naast officiële per sonen ook de Engelse spelers van „The Company of Four", die Don derdag hun entrée in Holland op dezelfde planken zullen maken. C. A. S. verhouding van het getal zijner in woners zoveel zendelingen uitgezon den als Noorwegen. De Noorse zen ding in China, Indië en Afrika be tekent :el liefde en offer. Gy zyt kzeker in Noorse families geweest. Vele tehuizen hier in Noorwegen hebben zich welwillend geopend om my te ontvangen. Al deze comfort en al deze gemakken hebben de zen delingen verlaten. En gy weet wat zij vonden in China. Het is my een vreugde de Noorse zendelingen op alle mogelijke wyzen te kunnen hel pen. De tweede indruk, die ik wens, dat gij van uw bezoek aan Noorwe gen zult meenemen, is dit. dat China het Christendom nodig heeft, ja, dat het dit meer nodig heeft dan ooit tevoren. Ik begon myn arbeid in de Chinese diplomatie vóór 'de revolu tie van 1911. Mijn opleiding kreeg ik aan de keizerlijke diplomatensehool. In myn studietijd zagen wy neer op het Christendom. Geen werkelijke geleerde vilde iets te doen hebben met de Christenen. Sedertdien ben ik in diplomatieke dienst geweest in Zuid-Amenka, in Belgié en nu het laatst in Noorwegen. Toen Noorwe gen in 1940 werd overweldigd door Duitsland, gelukte het mij uit het land te komen. Gedurende vele jar*»n werkte ik in dc dienst an het minis terie van buitenlandse zaken in Chungking. Bij myn terugkomst in China was ik verbaasd zovele voor aanstaande mensen te vinden, niet alleen staatslieden, doch ook geleer den van naam. die Christenen varen. Ik ben zelf geen Christen. Maar in de tijd, dat ik in Chungking vas, ging ik naar de kerk. Ik wil met overdrijven en zeggpn, dat ik iedere Zondag ging, maar ik ging zeer vaak. Ik heb sterk de indruk, dat China juist nu deze Christelijke boodschap nodig heeft. Reist daar om terug naar ons vaderland en neemt het Evangelie met u^. De Arend vernieuwd zijn jeug"d, door op hoge leeftijd, (op ruwe wijze) zijn snavel af te stoten. Ook wij kunnen onze langzaam wegglijlende jeugd lang vasthouden door voet- en schoen- verzorging vraagt Langeslr. 78. vraagt besch. meisje v. ad- min. en hulp i. d. praktijk; goed typen vereist. Geschr. br. onder No. 9700 bureau van dit blad. MUZIEKHANDEL Fa. R. van den Burg Arnhemsestraat 8 Wederom verkrijgbaar: Meesters der muziek, Dr. Bernet Kempers Beginselen van Kerk muziek, S. P. de Roos THEATRE - Tel. 4632 Vertoont a.s. week Een verbijsterend filmwerk van ALFRED HITCHCOCK Medewerkenden: (BERUCHT) Ingrid Bergman Cary Grant Claude Rains Een R.K.O. film van M.P.E.A. EEN GROOTS MEESTERWERK Toegang 18 jaar PIXY THEATER I Telef. 6572 De dolkomische film (Een huwelijk met hindernissen Met PATRICIA MEDINA Toegang 18 jaar De ongelooflijk spannen de film met JACQUES PILLS VOORAF: DE BOKSKAMPIOEN Toegang 18 jaar Inschrijving en bespreking dagelijks 10-1 en 2-9 uur Utrechtseweg 89 Tel. 4456 - AMERSFOORT Moderne dansen I UTRECHTSCHESTRAAT 14, AMERSFOORT I Tel. 5294 f~ Nu onze voorraad voldoende is om aan de aanvragen te voldoen, zullen wij VANAF HEDEN WIJKSGEYVIJZE met de aflevering be ginnen. Het bezorgen van huisbrandkolen zal dientenge volge even worden onderbroken. TELEFOON 6666 TELEFOON 6677 WEET U, dat goedkoper kost en evenveel bonnen als een POND RUNDVLEES? Krommestraat 37 - Amersfoort - Tel. 3771 door W. Meuldijk 452. „Ach," stamelde Carolus. „Zie je, Splinter tje, ik verlangde zo naar dit paleis, ik kon bij jouw thuis niet wennen, en mijn hoofd was zo Jicht omdat er geen kroon op zat cn ik had ge4ïn een lakei om me te bedienen en„Ja," brom de ik: ,,'t Is fraai, ik hoor het al. Je had heim wee naar Bulketaniê". Nu, het was hier een mooie boel, die twee onderdrukkers waren oude beken den van me, het heeft me heel wat moeite ge kóst om ze weg te krijgen uit de hoofdstad, maar nu zitten ze veilig achter de tralies. Vandaag zou ik eigenlijk voor het eerst pas echt koning zijn, er komen duizenden mensen om hun koning te huldigen en toe te juichen, maarhet is goed. neem jij mijn plaats maar weer in, Caro- lusje en regeer dit keer een beetje beter. Dan kan ik fijn naar huis, want eerlijk gezegd verlang jk naar mijn ouders en naar onze eigen 6traat, Van dat koninkje-spelen begon ik toch genoeg to krijgen, ik voel me in zo'n groot paleis nooit thuis, liet is zo hoog en zo glimmend, geef mij m'n zolderkamertje maar! Het begon dag t.e worden en het werd voor my tijd om te vertrek ken, anders zouden de mensen twee koningen in dc troonzaal vinden! Ik nam afscheid van mijn dubbelganger en begon met de twee zwarte dienaren -de reis terug. Eerst reden we in dezelf de auto, die me hier gebracht had door Bulke taniê en ik keek nog eens goed naar het land waarover ik een paar dagen had mogen rege ren een paar dagen, waarin heel wat ge beurd was! Na een uurtje kwamen we by het /liegveld: het toestel stond gereed we konden dadelijk overstappen. Nog even oii'kelden we bo ven Bulketaniê, toen stak het Uiegtuig zijn neus naar het Noorden en voerde me terug naar myn eigen land.... is zo uitermate voor U geschikt, omdat hij door z'n prettige pas vorm en de zachte elastische zool, zo heerlijk aan uw voeten zit, en deze de zo nodige rust verschaft. Bovenwerk van textiel in 'n frisse blauwe tint. FILIALEN IN GEHEEL NEDERLAND Met zo'n pels als tk heb, hoeft een schaap zich nergens meer cm te bekommeren. De vraag naar mijn lange, fijnkroezige crossbred wol is enorm, want voor Pejeha-stoffen kunnen ze niets anders gebruiken, weet UI Daar komen alleen de aller- este'wolkwalitelten aan te pas! Geen wonder dus dat die sublieme Pejeha-stoffen nog steeds zo schaars zijn en wat een geluk als U des ondanks in het bezit van een maat-costuum van originele Pejeha-stof bent gekomen 1 TE KOOP GEVRAAGD Piano gevraagd voor ge vorderd leerling. Br. met op gaaf van merk en prijs no. 9703 bur. van dit blad. Electr. Hawaiian-guitaar m. versterker. Langestraat 47. 9720 TE KOOP AANGEBODEN Te koop aangeboden: Div. lampen, Aquarium met vis, prachtige toom silverse- brichtkrielen, Elec. kachel tje, compleet stel drukdozen voor winkelier voor hel drukken van prijskaarten. Celsiusstraat 8. 9707 Te koop aangeboden: Emaille kacheltje, 3 Mee. dozen. Stuurslee, Blokkendo zen, Spoortrein met rails en wagens, Romans-, studie- en kinderboeken, kruissna- rige piano. Celsiusstraat 8. 79051 LESSEN Piano - Solozang - Spraak Declamatie kinderzangklas je. Gelegenheid zich op te geven bij gedipl. gerout. pae- dagoge Lerares Gooisch MuziekJyceum welke gaarne een dag te A'foort zag bezet. Br. onder No. 9715 bureau van dit blad. Dansinstituut Joop Snij ders, leraar moderne dansen Korte Gracht 20, Tel. 5083. Inschrijvingen voor de nwe cursussen dagelijks. Privé- lessen volgens afspraak. 8487 Bij club op Dinsd.-. Woens dag-, Donderd.-, Zaterd.- en Zond.-middag voor begin ners en club op Woensd. en Zaterd. voor gevorderden. Tango-club. wedstrijdclub en beginnersclub voor R.K.. kunnen nog enige dames en heren geplaatst worden. Academie de Danse. Ann en Bert Kamperman. Lange straat 113. Amersfoort Te koop aangeboden: Laarzen en werkschoenen maat 43 en 44. 2 luidspre kers. zeilboot mahonie B.M., kajuit-motorboot mahonie met johnson, aanhangmotor 2y0 P.K Celsiusstraat 8. 9706 Te koop aangeb.: nieuwe verpleegstersjaponstof en 2 schorten. Berkenweg 5. Amersfoort. 9702 TE HUUR AANGEBODEN Voor rustig echtp. z. k. te huur gem. zit- en sl.kamer met keuken, geen textiel of servies, omg. Kapelweg. Br. No 9704 bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Onged. Verpleegster of juffrouw enigsz. bekend met verpl. gevraagd voor ver zorging van invalide, ongev. 1% uur per ochtend. Br. No. 9701 bureau van dit bl, Gevraagd met November een onderwijzeres (met akte A). Salaris f 1200. Kleuter school v. Marnixlaan 59. 9717 PERSONEEL AANGEB. Jonge man leeftijd 29 jaar z. z. g. gepl. als vertegen woordiger onverschillig welk bedrijf. Amersfoort of omgé ving. Br. onder No. 8708 bureau van dit blad. DIVERSEN De mens en het heelal. Openb. Lezing Theoso- phisch Gen. (Covina) op a.s. zondagmiddag 3 uur Var- kensmarkt 11b. Amersfoort. Toegang vrij, 9711 Het harmonische Huwelijk. Dit zeer belangrijke boekje wordt u toegezonden na ont vangst van f 1.aan Wereld Dienst Leusden, Giro 106253 9712 Welke echte dierenvrienden willen zich ontfermen over een zwerfhondje? Ver. Die- renbesch. heeft er vier. Be vragen. liefst direct, Scher- bierstraat 17.9719 Dames, wanneer U er niet te lang op wilt wachten, is het nu de tijd om Uw oude hoed tc laten vervormen. Wij hebben nieuwe model len. Maison Moderne. Utr.- straat 21. Amersfoort. 9499 Taxi nodig? Belt 6004. St. Radboudstraat 10 H. v. d. Hoek. 9670 Dames- cn kinderkleding naar maat, nieuw van oud, alle veranderwerk. Maan dag. Donderdag en Vrijdag van 24.30 uur. L Boors- ma-Schuurman, Huygens- laan 41. Films, tijdelijk uit voor raad leverbaar. Portret-Spe cialist De Smale,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4