Echtscheidingen ontwrichten onze samenleving U.S.A. gaat sparen om Europa te helpen KROESBAARD, at zie je eruit!" „Huwelijksraad voorkomt veel leed", zegt mr. De Jongh Spiegel der wereld Hel boek en de grens- obstakels LANGS DE WEGEN DER KUNST Radio-programma Vrijdag 26 September 1947 3 .,'t Is druk vanmorgen met de echtscheidingen", zegt de portier van de rechtbank. De deur van dc wachtkamer gaat open on dicht, jon ge vrouwen traden binnen soms een oudere,, een enkele man. Advocaten steken hun hoofd om de hoek. knik ken naar één der wachtenden, slui ten de deur. In een hoek fluisteren twee vrouwen, klagen elkaar hun nood. De deurwaarder roept de na men af van een echtpaar, alleen de vrouw is er met haar moeder. Ze verdwijnen, gaan de rechtszaal bin nen en daar horen de heren achter de groene tafel weer één van die bekende maar tragische verhalen. Ze ontmoetten elkaar op een feeet- avohdje, dansten een slow-fox, von den elkaar dadelijk „erg" aardig en maakten een afspraakje Weken van bioBcoopjcs .pikken", van dansen en intiem gefluister op stille gracht jes volgden. Ze waren „weg" van elkaar. Toen kwam do-katastrofe: ze moesten trouwen. Wreg was de aardigheid, het erge bleef. Heftige verv ijlen over en weer, huilpartijen thuis, de „liefde" bleek op Blag ver dwenen. Pa en ma van hem en haar confereerden, besloten (het fat soen l): „Ze trouwen". Het slotbe drijf epecli hedenmorgen voor de rechtbank: hij heeft haar geslagen, ze kunnen het absoluut niet el kaar vinden: echtscheiding. „Zijn ze nog bij elkaar?" We kennen ze allen, de mislukte, ontwrichte huwelijken: lichtvaardig dikwijls gesloten en.... ontbonden. Oude kennissen, je durft ze niet op zoeken'of op straat aan te spre ken: zijn ze nog bij elkaar? In 10S9 werden 3000 echtscheidingen uitgo- sproken, in 1045 meer dan 4500.... Welk een teleurstelling, vernietigde illusies, ruzie en verdriet, maar bo venal: welk een kinderleed schuilen achter deze cijfers. In de eerste helft van 1939 waren aan de Voog dijraad in Amsterdam 2? kinderen toevertrouwd, in Rotterdam 84: in 1940: Amsterdam 1148, Rotterdam 1400! Niet al deze kinderen komen uit gezinnen, waar vader of moeder wog is, maar er zijn er zeer velen bij Het cchtschcidingsproces zelf? Moestal een gruwelijke grap, waar hij do man gedwongen is „overspel" te bekennen om scheiding mogelijk te maken. Rechtere, advocaten, fa milie, allen spelen mee in deze co- medie. en het ergst* is: het lijkt wel of ons volk blind is voor de ontzaglijke gevaren welke onze samenleving bedreigen, de regering schijnt er zelfs geen oog voor te hebben", klaagt mevrouw Ploeg, echtgenote van de Utrechtse wethouder Als lid van de voogdijraad komt ze da gelijks in aanraking met huwe lijken, die geen huwelijken meer Opinie-onderzoek \7 OOR vandaag willen wij voor v de afwisseling eens niet de we reldsituatie onder de loupe "nemen, maar eens enkele woorden wijden aan de zienswijze, die anderen hier op hebben Aanleiding hiertoe is het resultaat van de enquête, die het Franse insti tuut voor opinie-onderzoek heeft gehouden over de vraag „d enkt U, dat er in de komende tien jaar een wereldoorlog zal uitbreken, welk resultaat in ons blad van Donderdag is afge drukt. Allereerst moet ons van het hart, dat wij over het geheel met de no- dice scepsis staan tegenover dit opi nie-onderzoek in het algemeen Een van de redenen hiervan is*, dat wij de vragen, die gesteld worden, vaak zo weinig geslaagd vinden. In het endehavige geval bv werden wij wel heel duidelijk her innerd aan de oude waarheid van die ene gek en die vele wijzer Is er één verstandig mens, die positief ja of neen kan zegeen. als men hem vraagt: denkt U. dat er binnen 10 jaar weer oorlog zal zijn? Op zijn hoogst kan hij nog antwoorden: ik geloof van wel of van niet. maar werkelijk denken, ho maar! Wij hebben in dit geval dan ook verreweg het meeste resoect voor en fiducie in de lieden, die gezegd hebben: ik weet het niet. Wat dit betreft, komen landen als Ts.ie- cho-Slowakije en Frankrijk met ruim of bijna een derde verstandige men sen er goed af. Wij Nederlanders ne men slechts een middenpositie in. ]\/T AAR als wii deze enquête. L welke wij principieel een on ding vinden, nu eens voor het ogen blik au sérieux nemen, dan consta teren wij, dat de keuze van de lan den zeer willekeurig is. In het Westen ontbreken b.v. om onbegrij pelijke redenen Noorwegen. Belcie en Ierland; de afwezigheid van Spanie. Portugal. Oostenrijk is wel begrijpeliik, maar niet verklaard. Dat wel de Amerik. zóne van Duits land gevraagd is. maar niet de Fran se of de Engelse is ons een raadsel. Maar dan. wat veel en veel erger is: heel het Oosten van Europa ont breekt. de Sovjetunie incluis! Nu begrijpen wij best. dat de mensen daar niet naar hun mening gevraagd is kunnen worden, maar dit bewijst alleen maar nog eens, hoe ongeloof lijk gering de betekenis van deze hele enquête is. Intussen blijft het merkwaardig, dat de Canadezen, de Engelsen en de Amerikanen zo'n sombere kiik op de toekomst hebben, om van de alles en allen overtreffende Italianen maar te zwijgen. Daarentegen kan het hoopvol stemmen, dat de Tsje chen. die typisch op de grens van de twee werelden wonen niet alleen 't meest verstandig maar ook het meest optimist zijn. Doch in ernst: zouden wij met het stellen van deze en dergelijke vra gen langzamerhand maar eens niet ophouden? Ook in Utrecht DE UTRECHTSE RECHT BANK ontbond in 1946 met minder dan 556 huwelijken en sprak 55 scheidingen tus sen tafel en bed uit. MEVR. A. C PLOEG—PLCEG, de echtgenote van de Utrechtse wethouder H. Ploeg Jrferme strildsier tégen lichtvaardige echtscheidingen en vóór de rech ten der kinderen Zij spreekt regelmatig voor de radio over onderwerpen als. „Hel huwelijk in de branding". „Wat denkt U van een huwelijksraad" cn „Wat gebeurt er met bef verwaarloos de en bedreigde kind?" zijn, waar man en vrouw elkaar het leven ondraaglijk maken, waar kinderen dfeigën ton on der tegaan. Er gebeurt niets! „Want wat gpheurt er? Niets! Do regering kondigde voritr jaar aan dat zij maatregelen voorbereidde tpr voorkoming van licht\,aardige schei dingen: 't is bij woorden gebleken. Trouwens, wat wilde minister Van Maargeveen? Evenals mr. Goseling, jaren geleden, bet overspel bewe zen zien? Maar dat zou ontzettend zijn! Dat moet leiden tot morele verwildering!" Mevrouw Ploeg» levendige ogen fonkelen van verontwaardiging. Het is even stil in de ruime, zondoorgo- ten kamer, dan vraagt ze: ..Kent U de brochure van mr. O. T. J. de Jongh, de bekende oud-kinderrech ter uit Amsterdam: „Echtscheiding en het kind?" In onze herinnering rijst het beeld van mr. De Jongh: groot, slank, het goede, bezielde gezicht omlijst met zilverwit haar. Hij sproekt over wat hem altijd het dichtst aan het hart lag: het misdeelde kind. Met tiental len voorbeelden bewijst hij, dat veel jongens en meisjes betrapt tijdens hun eerste schreden op het pad der misdaad of prostitutie, opgroeiden in ontwrichte gezinne i. Ruzie*, da genlang mokkend /.wijgen, vechtpar tijen. dreven ze de straat op: naar de zelfkant van 't leven. Eén vraag pijnigde hem voortdurend: hoe de steeds dieper vretend* plaag der echtscheidingen te voorkomen"5 Na dat hij gepensionncerd was werkte hij de ideeën uit, die al jarenlang in hem gistten. Taak van huwelijksraad Stel een huwelijksraad In, zegt hij. DIp zal tot taak hebben te on derzoeken in hoeverre een huwe lijk werkelijk ontwricht is, voordat de rechter de echtscheiding behan delt, de rechter alle mogelijke adviezen daarover te verstrekken en zich vooral ernstig te beraden op de vraag: „Waar krijgen de kinde ken de beste ontplooiingskansen, bil de vader of de moeder?" „Nu gebruikt men. bij echtschei ding. de kindpren vaak als sja*her- ohject, Dg belangen van man of vrouw komen eerst, de kinderen ver geef men dikwijls. En het moest juist, andersom zijn!" zegt mevrouw Ploeg. „O. U kunt zich niet vooretel len om welke pietluttigheden man of vrouw de deur uitlopen". Zij vertelt het verhaal van een echtpaar, gescheiden, terwijl er van een echte breuk geen sprake is. Man en vrouw lijden er onder: gekrenkte trots, misverstand en wanbegrip wa ren aanleidingen voor de scheiding. Hier had de huwelijksraad prachtig werk "kunnen doen, hier was verzoe ning mogelijk geweest. De pogingen, waartoe de rechter verplicht moeten mislukken „Opéén mid dag moe6t ik eens vijftig gevallen afdoen", schrijft mr. De Jongh, ..ter wijl men. wil men iets bereiken, 6oms wekenlang rustig met man en vrouw moet praten Wordt wakker, heren! „Zoals het nu gaat kan het niet langer. Wij kunnen met al dat ge knoei geen vrede hebben", zegt me vrouw Ploeg, „het rapport van de z.g. commissie-De Jongh. waarin vertegenwoordigers van alle bevol kingsgroepen zaten, is maanden ge leden verschenen en nog heeft „Den Haag" niets van zich laten horen. In I de laatste Troonrede zinspeelde de i regering met geen woord op herzie- ning van de echtscheidingsprocedu re. Er moet iets geueuren, maar dan moeten de heren op het departe ment wakker worden!" Het Congres van Antiquaren, dat dezer dagen te Amsterdam is gehou den. heeft een resolutie aangeno men, waaruit wij het volgende ci teren- De afgevaardigden by het Eerste Internationaal Congres van Antiquaren, tezamen vertegenwoor digende de voornaamste Europese landen, hebnen met ontsteltenis ken nis genomen van de rapporten van hun leden over de toenemende ver wikkelingen en belemmeringen, voortspruitende uit de steeds hoger wordende tariefmuren, die de vrije uitwisseling van boeken in bepaalde landen in de weg staan Het stemt tot moedeloosheid, bij na tot wanhoop, dat in de betrok ken landen de geestelijke goederen, als eerste ten slachtoffer vallen aan economische overwegingen. Ten gevolge van deze obstakels op de weg van de cultuur is de an tiquarische boekhandel, die steeds de belangen van wetenschap en be schaving heeft gediend, niet langer in staat de taak te vervullen waar aan hij zich bijna 5 eeuwen heeft gewijd Zij dringen er daarom bij de be trokken Regeringsinstanties op aan een voortdurend en nauw contact met de antiquarenverenigingen op te nemen, opdat de bepalingen op de meest soepele wijze worden toege past en de beperkingen, die een vrij verkeer van boeken in de weg staan, tot Jiet absolute minimum worden teruggebracht. IN DE KON. SCHOUWBURG te Den Haag. waar een paar dagen tevoren Marthe Dugard meer uiter lijk talent dan innerlijk kunstenaar schap demonstreerde, heeft thans de Engelse toneelgroep .The com pany of four" laten zien, welke, vernieuwende krachten er woelen in 't Engelse toneelleven. Dit sym pathieke troepje, dat zich heeft ge nesteld in Hammersmith, bulten het verzakelijkte West-End, is met de Haagse voorstelling een tournée van acht dagen door ons land be gonnen Opgevoerd werd een stuk van Wynyard Braine Dark Sum mer". een curieus na-oorlogsstuk, -met vijf mensen, waarin een Joodse réfugié uit diep menselijke over wegingen het offer brengt van haar liefde Deze rol werd gespeeld door Joan Miller. De regie was in han den van Frith Banbury. De stamp volle zaal heeft de spelers vele ma len naar voren geroepen en ze on der bloemen bedolven. DE PROVINCIES GRONINGEN. Friesland en Drenthe maken zich op voor een filmfeest, dat Donder dag 2 October a s. zal worden in gezet. Het wordt gehouden ter ge- legenheid van het 20-iarig bestaan van de afdeling ..Het Noorden" van de Nederlandse Bioscoopbond. Van 3 tot 9 Octobfy zullen in alle ge meenten van Groningen. Friesland en Drenthe, welke over een bios coop beschikken, de beste films, waarover Nederland de beschikking heeft, worden gedraaid. In Leeuw arden en Groningen worden pre mières gegeven. Door Polygoon werd een filmpje vervaardigd van de drie Noordelijke provinciën, dat een beeld geeft van het karakteristieke van dit gedeelte van ons land. De Filmliga te Gro ningen zal eveneens met een spe ciaal programma uitkomen en brengt ..Dead of Night" plus een kort filmpje van Cz.valcanti Night Mail". In de aula van de Groninger Uni versiteit zal een rede worden uitge sproken door prof. dr. J Ariens Kappers, voorzitter van de Film liga Groningen getiteld „Film en Cultuur". MET DE VERTONING VAN Duitse films in het buitenland is thans, naar wij vernemen, een be scheiden begin gemaakt. Tot dus ver zijn vijf Duitse producties naar het buitenland gegaan en fn Locar no heeft „In jenen Taeen" onder regie van Helmuth Keutner op het internationaal filmcongres opzien gewekt. DE BESTAANDE OPERA- EN Operette-Stichting Limburg is thans veranderd in een Zuid-Neder landse Opera-, Operette- en Toneel- Stichting onder voorzitterschap van de heer André Sassen te Maastricht die tevens als orkestdirecteur op treedt. Als regisseur van het nieuw gevormde gezelschap is benoemd Th. Jacobs uit Maastricht. Men is reeds begonnen met het instuderen van Das Lahd des L&chelns van Franz Léhar. NEL OOSTHOUT IS KORT GE- leden in- het bekende Repertory Theatre te Birmingham opgetreden. Zy geeft zowel „De Krfjtkring" als „Don Qulchotte verbannen" in het Engels. Het talrijke publiek bracht onze landgenote een langdurige ovatie. Nel Oosthout zal voortaan elk seizoen in Engeland optreden. IN VERBAND MET HET FEIT, dat Serge Lifar, die sinds de be vrijding geschorst was. eventueel terugkeert als balletmeester in de F ranse opera te Parijs, hebben de toneelknechts gestaakt. De voor stelling van de ..Balletten van de Opera" heeft daardoor op 24 Sep tember geen voortgang kunnen vin den. Intussen weigeren de leden van het ballet op te treden, als Lifar niet terugkeert. De Federatie voor Schouwspelen heeft de staking voor juridisch onverantwoord uitge maakt. daar Lifar volgens het gel dend recht wdtr balletleider kan zjjn. HET IS HET bestuur VAN het Concertgebouw te Amsterdam gelukt de vermaarde Hongaarse cellist Tibor de Machula als eerste solo-cellist aan het Concertgebouw orkest te verbinden. Deze benoe ming heeft geen invloed op de po sitie van Henk van Wezel, die in dit seizoen zijn 25-jarig jubileum als lid van het Concertgebouwor kest viert Clinge Doorenbos jubileert De dichter-zanger Clinge Dooren bos zal in October a.s zün 40-jarig artistenjubileum vieren. Een lande lijk ere-comité is in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling, dat. Clinge Doorenbos een jubileumtournee door het land zal maken met bet „Ballet dor Nederlandse cabaretprominen ten" Hij zal in Bussum en Naarden gehuldigd worden. VOOR DE KINDEREN Wij gaan weer snel wandelen De Amsterdamse Sportvereniging „De lange afstandtippelaar»", heeft aangemoedigd door de prestaties die enige bekende lange afstandwande laar» in 't afgelopen jaar leverden, besloten hpt wed6trydwandelen, dat in on» land de laatste jaren niet meer beoefend werd, weer in te voe ren. Zondag 28 September a s. organi seert de „LAT" een 15 km wedstrijd rond de Bosbaan, waarvoor reeds 10 van de beste wandelaars \an ons land inschreven. Trumans antivoord op rapport der Zestien: BEZUINIGING OP VOEDSEL-VERBRUIK VAN AMERIKAANSE VOLK President Truman heeft een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om deel te nemen aan een „verspil-minder"-campagne ten be hoeve van de noodlijdende landen in Europa. De oogsten zijn ook in de Verenigde Staten dit jaar slecht, maar de regering wil alles op alles zetten om de voedsel-export op het zelfde peil te houden. Er is een „voedsel commissie van burgers" ingesteld, die plannen zal opstellen om de noodzaak van levensmiddelenbesparing onder do aandacht van alle Amerikanen te brengen. Lataster vestigt nieuw record op 10.000 M. Na dc eerste dag van de athle- tiek landen wedstrijd. Noorwegen Nederland te Oslo leidt de Noorse ploeg met 48.tegen 45 punten. De beste prestaties waren die, van Klein, die de 100 meter won in 10.8 sec. van de Noor Klas, die 4 16 me ter bij polstok hoogspringen be reikte. terwjil Stokken (N\v) en Lataster (Nea.l op de 10 000 meter nieuwe nationale records maakten met reap. 30 min. 36.2 sec. en 31 min. 45.8 sec. Speerwerpen- 1 Maehleum (Nw 63.94 m.. 2 Roeberg (Nw.) 61.12 m, 3 Lutkeveld (Ned.) 60.42 m, 4. Brasser Ned.) 55 16 m. 10.000 m hardlopen: 1. Stok ken 'Nw1 30 min 36 2 pee., 2 La taster (Ned.) 31 min. 45.8 sec.. 3. Wilhelmsen (Nw.) 31 min. 47,8 sec 4. Walstra (Ned 32 min. 13.6 sec 100 M I. Klein (Ned.) 10.8 sec. 2. Block (Nw.) 11 sec.. 3. Lammers (Ned.) 11.2 sec. 4. Reidar Nordgren (Nw.) 11.2 sec, 1600 M. Slijkhuis 4 rain. 0 8 sec., 2. De Ruyter (Ned.) 4 min 1.6 sec., 3. Willy Spanberg (Nw.) 4 min. 1.8. 400 M Vade (Nw.) 4^.3 sec. 2. Jo Bakels (Ned.) 50 sec. 3 Blok (Ned.) 50.6 sec., 4. Bakken (Nw.) 51.2 sec. De verkeersbrug bij Hedel na der/ zijn voltooiing. De verbin ding aan de Bossche kant is ge reed en men is thans druk be zig met het monteren van de middenboog. Scheepstijdingen ABBEDIJK. 25 Sept. van New Orleans te R'dam; Alpherat. Rot terdam—Shanghai, 24 Sept. te Ge nua; Edam, 24 Sept. van R'dam nr. New York. GALILEA. 30 Sept. v. Konakri te Bordeaux verwacht; LINDEKERK. R'dam—Calcutta. 22 Sept. van Antwerpen LINTON SEAM (Amerik.) 24 Sept. van Bil- timore nr. Holland: NORT VAL LEY, Basra—R'dam. 23 Sept. te Genua; Prins Alexander. 25 Sept. te R'dam SWEELINCK, R'dam Ran goon. 24 Sept. te Cochin; THEMIS- TO, 24 Sept van Baltimore n. Ne derland AALSDIJK. 24 Sept. van New York te Norfolk: DELFTDIJK 23 Sept. van Everett te Victoria B.C.; Edam, 25 Sept. van R'dam te Antwerpen; EEMDIJK 25 Sept. bij Scilly en 27 Sept. van New Orleans te R'dam verwacht; PATHFINDER 'charter) 24 Sept. van Newport News te New York. TIBA, Monte videoR'dam, pass. 25 Sept. Sint Vincent; V WAREN de Zwamlanders de laatste dagen al zeer uit hun gewon© doen geweest, die avond deden ze. nog vreemder dan an ders. Allen liepen door het bos rnet hun gezichten naar de hemel gekeerd, ze zagen geen boomwor tels, kuilen en gladde heuveltjes meer, zodat velen op hun neut vielen. Maar het is te begrijpen, waarom zij omhoog staarden: hun hele geluk hing er van af of de maan zijn vriendelijk gezicht bos un arte kon keren. Nu en dan gleden zware wolken gevaarten over de blauw-zwarte hemel en werden de sterretjes ver duisterd die hier en daar schitter den; dan donkerden ook schadu wen over de kabouter-gezichten. "Was de hemel helder dan lachte boel Zwamlnnd De "-.133311 kwam op en hij was werkelijk helemaal vol. Eerst keek hij een beetje rood van hoosheid omlaag; „Waarom liepen al die kabouters naar hem te koekeloeren?" Maar nadat hij goed gekeken had zag hij dat ze baardloos waren: toen eing hem een lichtje op: „De elfjes!" en dus glansde hij extra vriendelijk Aisof hij een afspraakje gemaakt had met het wolken-magazijn ver schenen nu ook die donker© vlek ken niet meer boven het bos. De hemel bleef volkomen schoon' Kroesbaard en Ansje hadden urenlang naast elkaar in het mos gelegen en naar de hemel geke ken. Over alle vreemde avontu ren, welke Kroesbaard in de stad beleefd had, hadden zij gepraat. Zijne Majesteit biechtte zijn wan. daden op en Ansje beweerde, dat liet heus kwamdoordat Ml likeur had gedronken. „Massa's mensen kunnen er ook niet tegen en doen hele rare dingen, al» zij een paar glaasjes op hebben. En U, die Uw hele leven alleen maav dauw hebt gedronken, U moest wel vreemd gaan doen!", zei ze EEN fluisterende bediende kwam vertellen, dat bet elf uur W'gs dus tijd om naar de open plek in het boe te gaan. Kroes baard en Ansje stonden op en wandelden er zwijgend heen. De kuning had bevolen dat zijn onderdanen hun haarden moes ten meenemen, maar de open ruimte niet mochten betreden. Alleen hij en zijn menselijke gast zouden aan'de rand van het bos \VwV' JOH/V i/AAf SA/£L L 6AJ& ER. G We passeerden Porto Marquez en vonden een eenzame weg die naar een rivier leidde. Graaf Paul reed als iemand, die op een vast doel afgaat en ik vroeg niets. We reden dwars door de R10 Papagaito, het water was nergens meer dan een paar duim hoog. Aan de kant zat een klein In diaans meisje op haar hurken de was te doen. Ze gebruikte geen zeep ik zag zelden zeep in Mexico maar door het goed langdurig en hard op de rotsen te slaan, werd het brandschoon. Ze groette ons met een allerliefste glimlach en graaf Paul trok zijn schetsboek al uit zijn zak. Maar op eens stopte hij het weer weg. „Vandaag geen tijd", zei hij Goed. Nu wist ik, dat het vandaag tenminste ernst werd. Als graaf Paul zich niet de tijd gunde om een schetsje van zoiets aardigs te maken dan was er iets gewichtigs aan de hand. Vroeger liep er een weg van de rivier naar San Marco. In een van de revoluties verdween de brug over de Rio Papagaito en nu reden er maar zelden auto's langs de verwaarloosde weg. die een mul pad was geworden. Als één van de overblijfselen vair de korte tijd dat de weg een „weg" was. stond er. verscholen tussen hoge cac tussen, een grote schuur, waarop een verbleekte arend was geschilderd. Een garage dus. Daar hiel den we stil. Er was niemand te zien. Graaf Paul toeterde op de horen. Een slaperige Mexicaan kwam aansloffen. Toen hij graaf Paul herkende veranderde zijn slaperigheid in grote bereidwil ligheid. Buenos! Bent U het, senor. Ik had U al dagen geleden verwacht". „Is alles klaar?" vroeg graaf Paul. „Si, si, senor". De Mexicaan trok de deur van de schuur open, joeg er een paar varkens en een magere geit uit en voorzichtig stuurde graaf Paul de auto naar binnen. Het was een primitieve garage, eerder een stal. Graaf Paul sprak nog even met de Mexi caan; deze vroeg of hij niet behulpzaam kon zij", maar graaf Paul bedankte. „Wij spelen het zelf wel klaar. Antonio". Antonio, de lange cigarillo, welke graaf Paul hem gegeven had, tussen de tanden geklemd, sloot de deur achter zich. Na het felle buitenlicht leek het in de schuur eerst donker als de nacht: maar er was een gat boven in het dak en na een poosje konden wc toch zien. Graaf Paul trok een oude overall aan. die aan een van de muren hing en ging aan het werk. Graaf Paul als meester - mechnniclën. Weer ern nieuwe rol. „Ik heb aan jou als assistent voldoende", zei hij. „Laat Anto nio maar zijn sigaar roken cn zijn mond houden Hoe minder hij weet des te beter Hij wordt goed betaald voor zijn zwijgen. Breng me die gereed schapskist. Jonska". Graaf Paul werkte met een zekerheid alsof hij zijn hele 'leven geen ander werk gedaan had. Eerst liet hij de benzine tank leeg lopen in een paar emmers. Daarna schroefde hij het aftap kraantje van de tank los en nam het rruit Nu haalde hij uit het pakje dat hu van 't hotel had meegebracht een klein buisje te voorschijn Het was een hol mejalen buisje ongeveer zo dik en lang als een vinger. H11 hield het omhoog en zei: „Ziehier, ons Ei van Columbus. Ziehier het symbool van Zwendasky's ondergang, van Aca- pulco's redding van de verpestende dampen „Van ons fortuin", riep ik geestdriftig, ofschoon ik nog niet begreep hoe en waarom. „O dacht je dèt?" Graaf Paul keek opeens ern stig. „Ons fortuin. Dacht je dat het daarom ging, Jonska? Neen, jongetje het gaat hier om gro tere dingen de verlossing, de eerste stap. Er werd aan de deur geklopt Antonio's stem klonk. Hij vroeg of we niet een heerlijk glas fris water wilden hebben, net vers van de waterdra ger. „Hier", zei graaf Paul tegen mij, „geef die nieuwsgierige kerel nog een sigaar en zeg dat we geen dorst hebben behalve jij dan. jij schijnt gouddorst te hebben". Toen ik dat gedaan had, lag graaf Paul weer onder de benzine tank en was bezig er het aftap kraantje weer in te schroeven. „Is het al klaar?" vroeg ik. Ik was teleurgesteld, dat ik door die verwenste Antonio een zo belang rijk stadium in het werk had gemist „Waar is het buisje nu?" „In het aftapkraantje geschroefdantwoordde graaf Paul. ,.'t Past precies en het steekt nu recht op In de tank. Gooi nu maar wat benzine in de tank. Jonska" Ik nam een vijfliterkan. vulde die en goot 'de 1 benzine in de tank Er lief geen druppel uit En j toch staat het aftapkraantje open", zei graaf Paul lachend Ik moest het zelf even proberen Inderdaad, het aftapkraantje stond open. Voor elke ..oningewij de" was de tank dus nog steeds leeg Nadat ik er ongeveer nog een liter had bijgevuld b®gon de benzine dnor het open kraantie weg te lopen. Heel goed". z*i graaf Paul ..Ongeveer zes liter dus. waar we op kunnen rekenen Zo eenvoudig dat niemand er aan denkt". H11 draaide het aftap kraantje dicht en ik ulde het benzme-reservoir Ik was vol bewondering en ongeduld „La ten we het vandaag nog doen een proefrit met Zwendasky maken". (Wordt vervolgd). in de schaduw gaan liggen en wachten, tot de elfjes kwamen. Wat waren de kabouters ze nuwachtig! Hun hartjes bonsden in hun kelen, hun hoofden zagen rood. of wit, van spanning, ze durfden niet te ©preken, ja bijna geen ad87X1 te halen om de stilte niet te verstoren, want allen wis ten, hoe schrikachtig bloeroen- elfjes zijn. Kroesbaard voelde dat hij een prop" in zijn keel had en Ansje, wel die was net zo gespan nen al» de kabouters. Stel je voor, dat precies om twaalf uur een wolk voor dc maan schoof...i Toen Kroesbaard en An6je de open plek bereikt hadden vlijden zij zich aan de rand neer. Als zJJ goed luisterdenvhoorden zij zacht schuifelende voetjes van naderen, de Zwamlanders. Hier en daar knapte een droog takje, dan leek het of het hel© bos dooreen schudde. Langzaamaan werd het stiller en op het laatst hoorden Kroesbaard en Ansje alleen nog c'e wind, die de bomen stemde, want om twaalf uur mne*t hij dansmuziek op de takken spelen. Toen hi 1 vond dat zijn instrument zuiver klonk zweeg nok hij en was het doodstil in het bos, DP maan had zijn gezicht extra schoon ge wreven en de stilje sterren trilden hun hemelliedje. 'T* OEN klonken twaalf heel zachte, maar toch heel hel dere klokkeslagen. de wind blies zachtjes op het hos en wip daar dansten plotseling zonder geluid wel honderd parelmoeren wezentjes In luchtige kringen in liet maanlicht. Ze hadden ragfijne witte jurkjes aan en stralende, goud-blonde golvende lokken, wel ke als zijden mantels om hen heen deinden? In hun tere handjes had den zjj kleurige bloemen, welke een heerlijke geur verspreidden. Het was het wonderlijkste, tover- achtigste en mooiste dat mon ooit kon zien en Ansje, die de bloe- menelfjes voor het. eerst zag dan sen, voelde tranen in haar ogen komen van ontroering. Het was nóg prachtiger dan zij het zich in haar dromen ooit had voorge steld. Kroesbaard stond zonder geluid op en liep zachtjes een paar pas sen naar voren. Toen fluisterde hij bijna onhoorbaar: „Goede avond. Yiolina, ik wli je wat vragen". De elfjes staakten hun dans en weken wat achteruit. Eén, de schoonste van allen, die een met stralende diamanten bezet kroon tje op haar hoofd had. bleef staau cn zei vriendelijk: „Dat is de stem van mijn vriend Kroesbaard. is hot "iet? Waar hen je?" En toen Kroesbaard verder liep. zo- Jat het maanlicht hem beschijnen krn. deinsde Violina achteruit en nep verschrikt: „Kroesbaard. Kroesbaard, wat zie je er uit!" J VAN STRATEN. (Slot volgt) De slechte mhis oogst zou ten gevolge hebben dat dit jaar rneer dan twee millioen ton tarwe min der geëxporteerd zou kunnen worden, maar de regering wil hierin niet berusten. Wanneer Iedere Amerikaan dagelijks een snede brood bespaart, zo zei Tru man. dan kunnen de graan-be- hoeften van Europa worden ge dekt. Als aanvulling zullen rijst, honen, erwten, vetten zuivelpro ducten. gedroogdp vruchten, ci troensap cn groenten worden ver scheept. Voorzitter van de „commissi© van burgers' is Charles Luckman, president van dc .Lever Brothers.' Truman zal Maandag een bespreking hebben met een aantal vooraanstaande Con gres-leden ovr het Parijs© rapport. In deze bijeenkomst zal hij trachten te bereiken dat onmiddellijk een actie zal worden ondernomen tot leni ging van de Europese nood toestand. Gezonde principes Het rapport der Zestien is ge baseerd op vier grondprincipes: (1) krachtige verhoging van de productiviteit; (2) het scheppen van binnen landse financieel© stabiliteit; (3) grootst mogelijke samen werking tussen de deelnemend© landen; (4) het in evenwicht brengen der handelsbalansen, in het bij zonder met Amerika, door ver hoogde export. Dit zijn gezonde principes, zei Truman, die zullen spreken tot het gezond verstand van het Ame rikaanse vol|j. Het daadwerkelijk in practijk brengen van deze richtlijnen is van vitaal belang niet alleen voor het Europese her stel. maar ook voor de economi sche gezondheid van de hele wereld. Tussen Noord- en Zuidpool Een sprekende srhryfmnehlne Is de nieuwste aanwinst van een Amerikaanse uitvinder in de Ver enigde Staten. Elke aangeslagen letter wordt uitgesproken. De toetsen zjjn door middel van elec- trische contacten verbonden met een gramofoon. Wij vinden eigenlijk. dat een ge wone schrijfmachine al genoeg la waai maakt Fossielen van reusachtig grot© li bellen zjjn ontdekt in de Oeral. Deze diertjes hebben naar schat ting 335 millioen jaar geleden ge leefd. Hun vlucht bedroeg meer dan 90 cm. Om èen nachtmerrie van te krijgen. Gaat u liever me© naar Colutnbltfrln Canada? Een arbeider heeft een rotsblok met een grote hoeveelheid goud ontdekt. Daar is tenminste weer Iets te verdienen. En tenslotte nog lets over schrijf machines. Een speciale electrlsch© schrijfmachine is te Warm Springs (US.A.) in gebruik genomen om lijders aan kinderverlamming to helpen bjj het versterken van hun handspieren. De toetsen hebben maar een zeer lichte aanraking no dig om in beweging te komen. Het toetsenbord staat langs elec- trische weg in verbinding met een gewone schrijfmachine, naast het bed. waarop dan het schrift ver schijnt. Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Evangelie in Esperanto. 19.30 Geest, liederen. 19.45 C.B.M. kwar tier. 20.00 Nieuws. 20 46 Lezing prof. Berkouwer. 21.30 Kamermuz. progr. 22.00 Radio Philh. ork. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gr.pl. HILVERSUM II: 19 00 Gr.pl. 19.15 Niwin. 19.30 Prof. Sevenster. 20 00 Nieuws. 20.05 Kam.muz. 20.S0 Lezing Dr. Blake. 21.00 Men vraagt 21.30 Buitenlands weekoverzicht.- 22.15 Radio filmprem. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. ork. Morgen HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr.pl. 11.00 Voor de zieken. 11 45 Gr.muz. 12.33 Welk boek? 12.38 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Ned. Strijdkrachten. 13.30 Lunchconc. 13.40 Filmkvvartier. 13.50 Gr.pl. 14.00 Toneelkijker. 14.10 Gr.pl. 14.20 Engelse les. 14.40 Vaudeville- ork. 15 00 Voor de jongeren. 15.15 Debutanten conc. 15.45 Kiosk. 16.00 Vaudeville-ork 16.20 Lezing. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Diner- muz. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 19.20 Voor dracht. 10.35 Cello en piano. 11.00 Uitzending voor de arbeiders. 12.00 Ouvertures en walsen. 13.00 Nieuws. 13.20 Jan Vogel. 13.50 Corsicaans koor. 14.00 Lezing. 14.15 Kon. Mil. kapel. 15.30 Omr. kamerkoor. 16.15 Boekbespreking. 16 30 Malando. 17.00 Sport. 17.15 Gr.pl. 18.00 Nieuws. 18.15 Silvestrl- kwartet. 18.30 Om en nabij de 20.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3