De laatste dagen van Adolf Hitler 1 HANENGEVECHTEN in de Radiostad D MOORD OF ZELFMOORD? 1 2 3 4 5 6 7 6 IÖ II lï 14 15 16 17 18 '9 20 21 22 23 24 26 37 28 ^9 i 30 31 32 53 34 35 36 37 38 3$ 40 42 <43 46 47 48 4^> 50 bl HIJ OPEREERDE NOG SLECHTS MET NIET-BESTAANDE EENHEDEN Diamantenroof in Tel Aviv o WE GAAN WEER PUZZLEN! MINIATUUR-MYSTERIE TUINKALENDER Zaterdag 27 September 1947 3 e tijd die volgde op de gro- Santen volledig uit. De kwestie van opvolging was nog altijd niet te militaire successen in het definitief geregeld. Goering was na eerste oorlogsjaar had in Duits- de.vlucht va" HJss officieel de op- 3 volger, maar hij had zich in de laat- land een machtsverschuiving op ste oorlogsjaren in discrediet ge- 4.i i bracht: hij leidde een absurd lu- het tweede plan te zien gege- xueus leven op Karinhall en was bo ven. Zij die uit handen van vendien volgens iedereen die het tt. i ij weten kon, persoonlijk verantwoor- riitler machtsposities hadden delijk voor het falen van de lucht- qekreqen .waren niet meer te macht- 33 De belangrijkste pretendent was vinden in het ministerie, maar wellicht Himmlcr, de Rcichsführcr -ij u i SS. Hij was een moeilijk bcpaal- m de onmiddellijke omgeving barc figuur geen sadist, zoals men van de Führer. zou afleiden uit het feit dat de con centratiekampen, de Gestapo en de Ook Hitiers positie zelf was ge- S D. onder zijn leiding stonden, wijzigd, hij was niet meer een die- maar een dweper. Hij had geen be- tator, die heerste dank zij een doel treffende beheersing van de open bare gezagsmiddelen deze werden bij het vorderen van de oorlog steeds minder belangrijk, daar zorgde do oorlog zelf voor maar een Oosters despoot, tronend te midden van een intrigerend hof, en alleen vertrou wend op zijn persoonlijke invloed op zijn omgeving Aan Hitlers biologerende persoon lijkheid ontkwam niemand en zij be hield haar kracht tot in de chaos van het einde. Een merkwaardig voorbeeld daarvan levert de figuur van Speer, de niet-politieke techni cus. de man die het enorme indu striële apparaat had georganiseerd. Hij reisde in 1945 het hele land door om bevelen van Hitler, die wenste dat het land voor de voeten van de geallieerden zou worden vernietigd, ongedaan te maken, maar bleef de despoot tot aan het einde persoon lijk trouw. Dit neemt echter niet weg dat hij gedurende enige tiid rondliep met plannen voor een aan slag op Hitlers leven, omdat het be lang van het Duitse volk dit scheen nodig te maken Er waren trouwens meer die in deze richting aan het werk waren, sedert de mislukte bomaanslag op 20 Juli '44 Walter Schellenberg bijvoorbeeld, een disci pel van Himmler. die met grote voorzichtigheid zijn besluiteloze chef trachtte te bewegen de macht in handen-te nemen), maar deze po gingen zijn verder nooit van veel belang geweest. Strijd om de macht VEEL belangrijker was de strijd om de macht onder of na Hit- Ier. Hier leefden zich de liof-intri- Voor de Zondag Hij wist er van De stadhouder Porcius Festus is een geslepen diplomaat. Hij is niet van plan, op de één of an dere wijze de erfenis van zijn voorganger Felix te accepteren. Tot die erfenis behoort ook de zaak tegen de Jood Paulus. door zijn eigen volk aangeklaagd we gens godslasterlijke dwaalleer, die nu reeds lange tijd in de ge vangenis te Caesarea vertoeft. Deze zaak moet nu snel en af doende worden berecht. Maar het gaat er Festus allerminst om, recht te,doen. Hij moet eenvou dig van die zaak af, als het kan op de minst geruchtmakende wij ze. Pa-ulus heeft hem van de aan vang af doorzien en verwijl hem dit scherp. Deze man probeert alleen maar de volksgunst te winnen. Paulus weerstaat hem met het Romeinse rechten be roept zich tenslotte op de kei zer. Hiermee is voor Festus de zaak prettig geliquideerd. Slechts één moeilijkheid blijft: het rap port, op te maken voor de kei zer, dat toch minstens de be schuldiging zal moeten bevatten. Daartoe gebruikt hij zéér diplo matiek Herodus Agrippa, een vazal-vorstje der Romeinen, die door zijn verwantschap met de Joden geacht moet woe ien, van deze zaken verstand tc hebben. Het mes snijdt weer van twee kanten. Niet alleen kan hij siraks in het tapport de verantwoorde lijkheid rustig afschuiven, maar hij verwerft zich tevens de goe de gezindheid van Agrippa, die zich, opgeroepen als getuige-des- kundige, zéér gevleid voelt. Han delingen 26 vertelt nu van de ontmoeting van Agrippa met Paulus. Met een geïnteresseerd gezicht en de air van de man, die het weet, luistert de koning naar Paulusbetoog. Hij gaat zich echter steeds onbehaaglijker ge voelen, want Paulus voert niet zijn verdediging, doch doet een directe aanval op Ir ippa en stelt hem voor het Woord Gods. Fesfus, die iets aanvoelt van de onaangename situatie, waarin Agrippa wordt betrokken, zegt: gij mast, PaulusMaar Paulus laat zich niet van zijn doel af leiden, en antwoordt met een rechtstreekse vraag aan Agrippa: gelooft gij, o Koning, de profe ten? En wonneer het antwoord uitblijft, zegt Paulus: ik wéét, dat gij ze gelooft. Deze man is er niet los van. De getuige-des- kundige is in de zaak zelfe be trokken, en het getuigenis van Paulus wordt hem een aan klacht. Het antwoord van Agrip pa, dat er in de stat en-vertaling helaas wat te mooi afkomt, is dan ook het persoonlijk verweer van één, die onplezierig verrast h: zóó gauw zift ge met mij niet klaar, dot ge één twee drie van mij een christen maken zoudt! Hij wist er alles van...maar uiteindelijk wilde hij niet. Zijn eind-oordeel is zelfs niet onwel willend: eigenlijk zou deie man losgelaten kunnen worden! Maar Agrippa steekt er geen hand voor uit en omzeilt ook deze klip in zijn leven. Hij wist er alles van.... maar het Evangelie vraagt een keuze, een beslissing. Zo'n beslissing betekent een om mekeer in zijn leven. En het is niet alleen Agrinpa, die daar geen zin in heeft. Ds. C. M. VAN ENDT De toegang tot Hitiers werkka mer in de pompeuze Rijkskan selarij. In het begin van 1945 was hef gebouw echter al gro tendeels döor bommen ver nield en leefde Hitier vijftien meter onder de grond. hoefte aan martelingen, maar het lot van de gevangenen en beschul digden was hem onverschillig: zij waren niet belangrijker dan dieven, noodzakelijke offers voor een ab stract ideaal. Hij was misschien de enige in de hoge regionen van het regiem voor wie de „Nordisch"-my- thologische waanzin die 1/1 de S S. een geëxalteerde vorm had gevon den die zelfs Hitler deed meesmui len, een onbetwiste geloofswaar heid inhield. Hij was haar opper machtige hogepriester en groot-in quisiteur, maar in politieke zaken was hij willoos als een kind. Man in de schaduw T-TIMMLERS grote rivaal was Martin Borman, de man in de Schaduw. Bormans officiële functie was hoofd van de partij-kanselarij, als opvolger van Hess, een functie met veel mogelijkheden om de per soonlijke macht uit te breiden. Hier van wist hij met geduld en volhar ding een goed gebruik te maken. Hij kreeg gedaan dat Himmler als com mandant van een legergroep naar het Oostfront werd gezonden. De zending was een politieke neder laag voor Himmler. want niet alleen verdween hij op deze wijze uit het machtscentrum, zijn militaire activi teit werd bovendien een fiasco. Hij keerde in Februari '45 terug, in dis crediet en gebroken van geest, al was hij dom genoeg om tot aan Doenitz benoeming zich zelf als de zekere erfgnaam van de macht te beschouwen Bormans positie was zeer sterk geworden door deze voor hem zo gunstige ontwikkeling, maar er wa ren grenzen aan zijn macht. Hitier gaf hem nooit zelfstandigheid zelfs in het Derde Rijk was Borman een tweede-rangsfiguur, een typi sche man in de schaduw cn dan was er nog Goebbels, wiens propa ganda wel zo ongeveer was uitge werkt. maar zonder zijn schuld en die nog altijd onmisbaar was. Goebbels op zijn beurt intrigeerde tegen Ribbentrop. Lichamelijk urak HITLER zelf had zich sedert de twintigste Juli geheel uit het openbare leven teruggetrokken. Hij was een lichamelijk wrak; hij zag grauw in het gezicht, zijn linker arm trilde, zijn linkervoet sleepte cn hij liep gebogen als een oude man. Men verklaarde zijn slechte gezondheidstoestand als gevolgen van de bomaanslag; waarschijnlijker echter ligt hun oorzaak in de giftige patentmiddelen van eigen vinding die zijn lijfarts, de kwakzalver Mo- rell, hem in overvloedige hoeveel heden toediende en waaraan hij behoefte had om de spanning waar onder hij leefde te kunnen verdra- Ren. Hij leefde sinds 16 Januari, toen het Ardennen-offensief geëindigd was. in de grote bunker, die lag tus sen Speers nieuwe, thans door bom bardementen vernielde kanselarij en het ministerie van binnenlandse za ken, en die hij nooit meer verla ten heeft. Een groep gewapende Joden on der aanvoering van een jong blond meisje, dat de laatste tijd gezien was bij verschillende Irgoen-aanslagen, is een diamantfabrick in de hoofd straat van Tel Aviv binnengedron gen en is verdwenen met medene ming van een partij geslepen dia manten ter waarde van 50.000 gul den. P 16 JANUARI, na het mislukken van het Ardennen-offensief, betrok Hitler met zijn staf de grote bunker onder het monumentale, maar reeds half ver nielde gebouw van de Rijkskanselarij. Hier, vijftien meter onder de grond speel de zich liet politieke leven af van het Derde Rijk in doodstrijd. En weinigen zijn overgebleven om na te vertellen wat zich in die laatste dagen, toen de geallieerde troepen zich van alle kanten een weg haanden naar het hart van Duitsland, in Hitlers omgeving heeft afgespeeld. Een jong historicus, H. R. Trevor-Ropcr, assistent aan dc universiteit van Oxford, maar in de oorlog lid van de Britse inlichtingendienst, kreeg na de capitulatie opdracht een onder zoek in te stellen naar de omstandigheden van Hitiers dood, met het doel door zijn rapport mytlie-vorming te voorkomen. Hij onderzocht, vergeleek en beoordeelde alle verklaringen van ooggetuigen cn kwam thuis met een 350 pagina's tellend boek, dat hem op slag beroemd maakte. Het is thans ook in het Nederlands verschenen onder de titel „De laatste dagen van Hitler". In twee artikelen geven wij er een sanrenvatting van. De ramp in Hilversum is begonnen, toen dc uit Eindhoven overgehevelde zffider van Herrijzend Nederland op 19 Ja nuari 1946 zijn laatste Wilhelmus uitzond en het onvermoeibare personeel na maandenlang werken - en niet te vergeten vech ten - de armen over elkaar moest leggen en moest aanhoren, dat de volgende dag een oude omroepvereniging, nog wat schor, victorie kraaide met het „Happy days are here again..." Het kabinet-Schermcrhorn, dat een nieuw omroepbestel voor stond leed daarbij een nederlaag. Nochtans werd geprobeerd een vinger in de pap te houden, door dc stichting van de Nederlandse Radio-Unie. waarover de heer mr L. A. Kcsper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de scepter zwaaide. De bunker lag vijftien meter onder de grond en had twee afdelingen. De eerste bestond uit een algemene eetgang en twaalf kleine vertrek ken, voor de keuken, het personeel, en voor Goebbels' vrouw en kinde ren; de tweede, nog lager gelegen was de eigenlijke Fiihrer-bunker en had een algemene zitgang. een con ferentiegang en vijftien kleine ver trekken. waar Hitier, Eva Braun, Goebbels cn Hitlers arts en secre taressen huisden. Eva Braun was opgeroepen en onverwacht naar Berlijn gekomen en was niet te bewegen geweest naar het veiliger Beieren terug te keren. Uittocht uit Berlijn OP Hitiers verjaardag (20 April) waren de geaUieerden overal ver in het land gedrongen, en had den zij de verbinding Noord-Zuid bijna afgesneden. De hoge functio narissen van regering, partij cn weermacht die hem kwamen geluk wensen, kwamen met sombere be richten, maar iedereen had nog hoop dat men dc strijd in de Alpen zou kunnen voortzetten. Er volgde een bespreking. Wilde Hitier zijn hoofdkwartier naar het Zuiden overbrengen? Nog niet, zei April) tegen de voor de stad staan de Russen. Hitier leidde zelf in zijn bunker het offensief, waarvoor Steiner al zijn mannen en materiaal moest inzetten. Maar zo ver was hij van de werkelijkheid verwijderd, dat hij nog slechts opereerde met niet bestaande eenheden en onuit voerbare bevelen gaf. Geen vlieg tuig en geen man kwamen van hun plaats. Besluit gevallen DIT kwam de volgende dag aan het licht, tijdens de stafbespre- king met Borman. Burgdorf, Keitel. Jodl en Krebs. Deze conferentie.was het toneel van een woede-uitbarsting waartegen zelfs Hitiers naaste om geving. die op dit terrein wel wat had meegemaakt, niet opge wassen was. En nu was Hitiers be sluit gevallen. De generaals konden vertrekken naar Obersalzburg, hij zou zelf de verdediging van de stad op zich nemen, en als de strijd ver loren was zich voor het hoofd schie ten. Protesten van de generaals: Maar dat is onmogelijk. U bent opperbe velhebber. kunt uw staf niet wegzenden cn verwachten dat zij zich zelf zullen helpen. Hitier: Er is geen sprake meer van vechten. Er is niets meer over om mee te vechten. Wanneer er onderhandeld Hitier. (Hij aarzelde altijd lang voor moet wórden kan Goering dat beter hij een besluit nam. maar eenmaal óan ik. genomen waren ze ook onherroepe lijk). Hij wilde nog niet verder gaan dan een voorlopige splitsing van het opperbevel in twee commando's, voor geval van nood. De officieren zuchtten en berusten. Er volgde een massale uittocht met vliegtuigen en auto's naar het tweede hoofdkwar tier in Obersalzburg. Onder de ver- trekkenden waren Himmler en Goe ring. Hitier wilde nog niet besluiten. Hij zou eerst nog een grote tegen aanval doen (de Steiner-aanval, 21 De reacties in het zuidelijke hoofdkwartier op deze beslissing waren veelzijdig. Verslagenheid bij de nationaal-socialisten. verontwaar diging over zoveel onverantwoorde lijkheid bij de generaals, en bij vrij wel iedereen wanhoop. Op de 24ste kwamen er in de bunker nog tele grammen binnen, die er op aan drongen dat Hitier zich bij dc nog intacte legertroep in Bohemen zou voegen, maar hij wees de voorstel len af. En de volgende dag sloten de Russen de ring om Berlijn. In mr. Kesper hadden de vooruit- strevenden op radiogebied een voorstander gezien, doch deze rege ringscommissaris werd listig ..van de kaait" geveegd door de oude om roepverenigingen. Hierbij citereif boze tongen cie woorden uit de mond van oen bestuurslid van een der omroepverenigingen: ..O. Kesper krijg ik wel onder de tafel". Zo werd de goedbedoelde poging een teleurstelling voor hen, die de nationale omroep voorstonden, daar Kesper. misschien onbewust en ze ker ook gewild, in het kamp dor omroeporganisaties belandde. Mr. Kesper werd trouwens, be noemd met het veto van dc omroep verenigingen, die hem dus niet hoefden te aanvaarden, indien ze hem niet volgen wilden. Aan de an dere kant was er oud-minister Ger- brandy, die dit blijft men in dc nationale omroep-kringen volhou den een voorstander is van een uniforme microfoon-organisatie, maar bij wie de politieke zaken, in casu de Indonesie-kwestie, zo hoog zaten, dat dc voorzitter van de Radio raad zijn prestige verloor cn in zijn poging om te redden wat er nog tc redden viel, concessies deed aan het eigen één-omroep-principe. Zo staat de vlag er thans bij en in radio kringen te Hilversum kan ieder ge tuigen, dat het maar een rommeltje is. De oude organisaties gaan onge stoord hun gang en ageren tegen de uitzendingen van de PCJ, het IKOR cn het programma voor dc Neder landse Strijdkrachten, traineren elke gezonde culturele opvatting en spe len mooi-weer naar buiten, in de zo genaamde gezamenlijk voorbereide programma's, die echter even auto cratisch zijn voorbereid als elk an der onderdeel. Het programmablad van het Comité Nationale Omroep Bijna twee en een half jaar nadat de terugtrekkende Duit sers de grote verkeersbrug bij Zwolle vernielden, is zij einde lijk weer gereed gekomen. Zaterdag 4 October zal minis ter ir. Vos haar openstellen. De linker foto toont de enorme ravage na de bevrijding, de rechter zoals de brug thans is. Laten we weer eens paan Kcuis- woord-puszlen. De zon, die ons deze zomer over matig veel warm te heeft geschon ken. maakt iede re dag een kor tere baan, en laat na zevenen het verlichten over aan dc electrische centrale. De avonden lengen het is niet an ders en we moeten trachten ze zo gezellig mogelijk te ma ken. Wc blijven 's avonds wat mee r thuis. cr komt eens bezoek oplopen, 't Wordt breien, handwer ken, schaken neen. dat is vervelend in gezel schap. Krant lezen, ereis gemoede lijk babbelen over dc inhoud cn dan als het gesprek wat gaat stokken puzzlen. Eén begint er, zus van 14 jaar b.o.: ze struikelt al bij 2-horizon: taal. een woord van 9 letters, rivier in Chili (we noemen maar wat), weet ik niet. zucht ze; verticaal kijken, hm. ik schiet niets op Zus gaat hard op denken en eindelijk vraagt ze: Jan, weet jijen Jan gaat mee puzzlen cn het duurt niet lang of moeder laat een steek vallen, omdat ze ook met haar gedachten bij de puzzle terecht is gekomen en vader gaat een woorden boek zoeken enfin 't is nu eenmaal zo, dat iedereen gaat meedoen. Dat is het leuke van de puzzlarij. Laten we maar beginnen hier is er een Voor de goede oplossers stellen \vfl vijf pry zen beschikbaar: één van f 10.en vier van 2.50. Om voor deze pryzen in aanmerking te ko men moet men zijn goede oplossing liefst per briefkaart vóór Donder dag Inzenden aan de redactie van ons blad Schryf in de linkerboven hoek van de envelop „Zaterdagse puzzle". li Al AA t#' Horizontaal: 1 Modejonker; 3 Krachtige loofboom; 5 Gedetailleer de beschrijving van iemands uiter lijk; 12 Energiebron; 14 Deftige meis jesnaam; 16 Inhoudsmaat; 17 Kle dingstuk; 19 Onbedorven, kuis; 20 Gedeelte van een modern cafébe drijf; 22 Grauwe erwt; 24 Verkorte meisjesnaam; 26 Landbouwwerktuig; 27 Heerlijk oord; 28 Spil; 29 Bril slang; 30 Maat: 31 Protserig spreken; 33 Binnen: 34 Opstootje; 35 Weefsel* 37 Altijd even beleefd (afk.); 38 Stel, tweetal: 40 Uitgebakken stukje vet; 42 Einder: 44 Steekwapen van sommige insecten; 47 Stukje grond; 49 Snel handelend; 50 Getemd; 51 Opening. Verticaal: 1 Oosters hoofddeksel; 2 Metaallegering; 3 Boomloot; 4 In houdsmaat. 5 Zekere^ pimpernel; 6 Drinkbakjc; 7 In het jaar onzes He ren (afk.); 8 Oningewijde; Oude lengtemaat; 10 Honingdrank; 11 Deel van piano of klavier; 13 Snaarin strument; 15 Grappenmaker; 18 Rein. zedig; 19 Verstandelijk 21 Amerikaanse aloë; 22 Eenvoudige lichtbron; 23 Dichten; 25 Volk; 31 Vol papier: 32 Voeg; 36 Ambtsge waad; 39 Bloeiwijze: 41 Zangstem; 42 Kolenemmer: 43 Masker; 45 Deel van de Bijbel (afk.); 46 Verlaagde toon; 47 Nauw; 48 Kracht J—ET was op een A A Woensdagochtend dat de butler van sir Harold Hulmarrat zijn meester in de studeer kamer vond. Hij lag met het hoofd op zijn bureau, daardoor een met beverige hand ge schreven brief voor de helft bedekkend. Sir Harold was dood en de politie las in de brief: „Ik heb zo juist een glas blauwzuur gedron ken. Binnen twee mi nuten zal ik dood zijn. Het spijt me dat ik Seymour's verzoek niet heb ingewilligd. Ik sta het thans toe in het volle besef Hier eindigde de brief. De politie liet het glas onderzoeken, werden whisky r~ door LEONARD GRIBBLE politie in zijn binnen zak vond. De butler vertelde dat zijn mees ter links was en dc laatste tijd zeer down was geweest. De avond tevoren had hij. op or der van Seymour, se cretaris v%n sir Harold, een pias whisky inge schonken uit een nieu we fles. Er waren geen andere bezoekers ge- Er weest. Seymour ver sporen van klaarde om half tien blauwzuur afscheid van sir Harold in gevonden. De vin gerafdrukken van de linkerhand van de vrij willig uit het leven verscheidene waren op het glas. Ook trof men zijn vingerafdrukken op zijn vulpen, die de genomen te hebben. Beide mannen had den tot aan die tijd doorgewerkt. De whis- kyfles bleek geen blauwzuur te bevatten. sir Harold omstreeks kwart voor tien de vo rige avond gestorven. „Dit is een vreselijke slag voor me", aldus Seymour, „drie maan den geleden heb ik sir Harold om dc hand van zijn dochter gevraagd, doch hij weigerde per tinent. Thans stemt hij met mijn aanzoek in doch pleegt tegelijker tijd zelfmoord...!" De politie vond het beroerd voor Seymour docharresteerde hem. Waarom? Antwoorden onder motto ..Miniatuur-Mys terie" vóór Dinsdag aan de redactie. Drie pry zen: van vijf, drie en Volgens de medici was twee gulden. De moest verdwijnen, omdat uit het oogpunt van auteursrecht niet werd toegestaan, dat dit blad radio-pro gramma's publiceerde. Ten halve gekeerd VPRO beeft in den be- .r .i\.V7.gjnno na. tionalc omroep voorgestaan. Toen de leiding na de verkiezingsuitsla gen in 1945. waarbij het zetelaantal van de Partij van de Arbied tegen viel. een échec vreesde en bij de andere verenigingen het kwade beestje werd. is men echter gaan aarzelen en gaan zorgen dat de ver strooide schaapjes weer in eigen kooi kwamen. Men mag echter aannemen, dat de ze omroeporganisatie, die altijd trouw heeft meegewerkt aan het in terkerkelijk overleg, zich bereid zal aanvaarden. Commercieel belang Dp AVRO- dit is fienoc8* ve .n.U.zaam bekend is een zuiver commerciële instelling Voor de oorlog verdiende deze ver eniging alleen al f 800 000 op haar Radiobode. Zij zal dus alles op haren en snaren zetten om de oude machts positie te herkrijgen. Maar onder de leden denken er velen nu heel wat anders over. In de eerste plaats omdat de radiobe lasting is ingevoerd. Aangezien die< zeker blijft, voelt men geen behoef te nog eens extra-contributie te beta len voor de omroepvereniging. Daar door lijden alle organisaties op het moment aan bloedarmoede. Maar spetiaal bii de AVRO. waar de mees te politiek-onafhankelijke groepen een onderkomen vinden, schuilen er heel wat, dié een nieuw omroepsys teem voorstaan. De Behoudend, maar... IT D r) stoort zich het lv.A.U. minst aan dc troebelen in Hilversum. Het was haar onmogelijk aan het IKOR.- werk deel te nemen, hoewel zij, waar dat ging, het gezamenlijk stre ven der kerken heeft bijgestaan. De tegenstanders der KRO noemen haar een spreekbuis van de R.K. kerk. die echter niet rechtstreeks aan sprakelijk is. bestuurd door een man die de ouderwetse staats-partij een warm hart toedroeg en die zijn gro te aanhang in het Zuiden van Ne derland niet wil teleurstellen Hij bezit alles uit de boek der antithese, zoals de N.C.R.V. dat van haar kant ziet. Nochtans zijn er vele Katholie ken, vooral in omroepkringen. die een nationale omroep voorstaan. Onder hen is zelfs een groep voor- uitstrevenden opgestaan om met dc andere voorstanders in één linie te strijden. Progressief, maar... Dp vara telt de meeste lie V .A.IX.A. „progressieve" in haar aanhang. Een jaar geleden waren er heel wat onder het om- roepspersoneel pro nationale om roep. In het bestuur van deze or ganisatie is echter een scherpe te genstelling ontstaan tot dc mannen van de PCJ. die dit hoeft geen nader betoog met man cn macht voor de eenheid strijden, als gevolg van een conflict tussen een der VARA-bestuurders en de leiding van dc PCJ, een ongelukkige erfenis uit de tijd van Radio Oranje. Men heeft hier nog een speciaal probleem. De V.A R A. is een be langrijk socialistisch propaganda-in strument. dat men zeker niet wil op offeren voor een kwade kans. De meningen van de leiders der Partij van de Arbeid zijn verdeeld: er zijn vele voorstanders van Nationale Omroep anderen vrezen dat bij li quidatie van dc V.A.R A. de moge lijkheid om zich tot het Nederlandse volk te richten, belangrijk wordt be knot Hoe de verhouding, voorstan ders NO. tegenstanders is, nie mand weet dat ook maar bij bena dering. Vele partijen spelen mee l in het gribbele-grabbe- j le" om de microfoon. maar geen enkele partij kan rekenen op de steun van zijn volledige aan- hang. lllllliDIllllllllllllllllllllllilO Splendid isolation n. i\r r d V wijst elk natio- UG .naoj streven af onder het motto, dat zij geen ver antwoordelijkheid kan aanvaarden voor zaken, die buiten haar bestek vallen, het uitzenden van cabaret- programma's bijvoorbeeld, terwijl ze bepaalde culturele zaken op haar manier wil interpreteren. Dat het daarbij niet altijd even principieel toegaat toont het geijkte voorbeeld van voor 1940 toen de N.C.R.V. de ..wereldse" muziek van Karl Maria von Weber ging uitzon den. maar bij de „Auïforderung zum Tanz" het ..zum Tanz" wegliet in de aankondiging. Volbloed voorstander T IC O R 's ecn v°lbloed rid 1 .ïy.i_/.i\«voorstander voor do nationale omroep. Zij werd ge boren in de oorlogstijd en de tijd van Herrijzend Nederland, toon de eenheid wel uitvoerbaar bleek. In het IKOR zijn begrepen Ncd. Herv. Kerk. Ev.Luth. Kerk. Rem. Broe derschap. Alg. Doopsgez. Sociëteit cn dc oud-Katholieken Al deze ker ken vonden elkaar in oorlogstijd in het IKOR. waarbij ook Gereformeer den cn Katholieken waren betrok ken. Na dc overgang hebben deze laatste groepen zich weer terugge trokken. hoewel er nog heel wat ge reformeerde dominees zijn. die liet liefst in het IKOR zouden meedoen. Deze organisatie heeft echter te kampen met alle mogelijke beknot tingen. Ze was van mening dat een kerkelijke uitzending speciaal moet worden voorbereid zoals de BBC dat in Engeland doet cn dat men niet zo maar een microfoon In een wille keurige kerk kan zetten. Met moet tevoren dominee, organist en ge meentenaren instrueren, opdat de uitzending voor de thuiszitffcndcn, die gemakkelijk worden afgeleid, meer gaat spreken. Ze experimenteerde o m. met een boeiende reportage vooraf, zodat de luisteraar niet de knop omdraaide maar vanzelf bleef luisteren, ook al stond er later ecn dominee voor de microfoon. De NCRV deed echter zijn beklag bij de minister, dat het IKOR zijn zendtijd voor kerkelijke uitzendingen misbruikte en zijn tijd van 2 uur werd ingekort tot dc tijd van de preek En nu: waarheen? 7 O is de chaos thans op zijn hoogst en allen zijn nieuwsgie rig naar de rapporten van de Ra- dioraad. Alle progressieven menen dat van de twaalf millioen gulden ïadiobclastmg meer is te maken dan wat de omroepen in onderling gekrakeel, ja zelfs met onmin in eigen boezem (voor de NCRV gaan soms dominees elkaar te lijf!) tot stand brengen. Maar het publiek zal moeten mee werken en de volksvertegenwoordi ging zal met wijs beleid orde moe ten scheppen in een culturele zaak van eerste orde. Er moet eens rust komen in het hanenhok van Hil versum. MAANDAG 29 SEPTEMBER. In de winter zijn ook de tulpen in bloempotten 2cer gewaardeerde bloemen voor de kamer. Voor dat doel zet wen dc bollen reeds in Sep tember of October in de potten, het- zij 3 a 5 stuks. Men vult depot ruim halfvol met goede tuinaarde, drukt deze een weinig aan en zet daarop de bollen. Vervolgens wordt de ruimte rondom de bollen geheel met aarde gevuld en ook weer ecn wei nig aangedrukt. De topjes der bol len bevinden zich dan vlak onder dchoppervlakte; niet dieper dan hoogstens een halve centimeter Daarna wordt dei pot op een koele, vorst vrije, donkere plaats gezet Men kan ze ook in de grond ingra ven en met 40 a 12 centimeter aarde bedekken. Pas wanneer de bloem knop de topscheut krachtig doet zwellen mogen ze in het liert. Goede soorten voor kamercultuur zijn de vroege Due van Thol, de rode Bril liant Star, de rose Ibis en de oranje Fred MooreS. L- AMERIKA HEEFT ZIJN EER STE HELICOPTÈRE-LUC FIT- DIE NST- de Helicopter Air Transport Co., H.A.T. genaamd. Zij doet alles: mensen naar hun werk brengen, reclamestunts organiseren, hoofdspannings- draden inspecteren, zij bewijst goede diensten aan de politie voor speurtochten en inspecties en aan de boeren voor het uit strooien van kunstmest, het be sproeien der akkers en het bij een jagen van het vee dat in de uitgestrekte weiden graast. In sommige plaatsen wordt de he licopter al gebruikt voor posl-verzendingen. Dertigduizend stakers in Schotse mijnen De staking van de Schotse mijn werkers, die Dinsdag begon, heeft zich uitgebreid tot Lanarkshire en Stirlingshire. Meer dan dertiendui zend man in 43 mijnen zijn er thans bij betrokken. De arbeiders van Blantyre (Lanark), die met hun sta king in protest tegen onbevredigend geachte loonsverhoging het sein ga ven. zijn ondanks de Woensdag ge nomen beslissing om het werk on middellijk te hervatten, Donderdag niet aan het werk gegaan. Zij beslo ten om Dinsdag de staking te beëin digen, onder voorwaarde dat de vak vereniging de onderhandelingen over loonsverhoging bespoedigt.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3