IS DE PAARDENSPORT TEN DODE OPGESCHREVEN? Voor alle dag en voor gekleed' M" Alleen totalisator kan nog redding brengen Het Jacobafonds - steun voor de vrouw des huizes Verhouding kerk - wereld: bron van studie Het wachten is nu op Staten-Generaal Spiegel der wereld TUINKALENDER f* DE GELUKSVOGEL Langs de wegen der kunst Radio-programma Dinsdag 30 September 1947 3 ..OP UW PLAATSEN! EEN. TWEE. DRIE. AF klinkt de stem van de starter en weg zjjn de paarden in gelijkmatige draf. nageoogd door drommen mensen op en voor de grote tribune van Duindigt. die nauwlet tend de kleuren volgen van de nan op de sulkey. die hun favoriet naar de finish zal brengen. Het is een fascinerend schouwspel het veld van paarden in een regelmatige cadans te zien voortijlen, vooral als men een ..gokje" heeft gewaagd en men dus zelf aandeelhouder in de course is. B(j het uitkomen van de laalste bocht stijgt de spanning op het kookpunt Verrekijkers worden gericht en alle halzen rekken zich om te kunnen zien welk paard hel eerst de „rechterstoel", waar de finish is en de Jury zetelt, passeert cn welke, paarden er nog in de plaatsen vallen. aldus de heer De Jager. ..Voor het einde van het jaar moeten we in ieder geval weten waar we aan toe ziin. anders is de zaak op de fles. De verenigin gen en eigenaars hebben een en ander in afwachting van het wetsontwerp nog moei zaam draaiende kunnen hou den. maar op het ogenblik ziin we aan het eind van onze re serves. Als U even bedenkt, dat op het ogenblik bii een course eemiddeld niet meer dan f 2 000 aan prij zen en fokpremies kan worden uit geloofd. terwijl dit in de jaren met toto varieerde van 8 tot f 25 000. Dat wil dus zeggen, dat per num mer ongeveer f 350.kan worden uitgeloofd, waarvan een eerste prijs van f 250.—. een tweede van f 75.en een derde van f 25. Het onderhoud van een dréver komt op ongeveer f 125,— per maand en dat van een renpaard op f 175.Alleen een eigenaar dus met zeer goede paarden kan en dat gaat natuurlijk weer ten koste van de anderen nog enigs zins uitkomen. Die ..anderen" hou den hun paarden dus eigenlijk al leen aan om de goede paarden te helpen winnen. Hogere prijzen kan men niet uitkeren, omdat men thans alleen moet teren op de en treegelden, die hoogstens f 3000. tot f 3500 bedragen, omdat het pu bliek door het ontbreken van de toto nog maar in geringe getale de courses bezoekt. Het aantal cour ses hebben wij bovendien sterk moeten beperken. Duindigt krijgt er dit jaar in totaal maar tien. te gen55 in 1943. Tn het gehele land werden in dat jaar 122 cour ses verreden: dit jaar brengen we het niet verder dan tot 45. Als ik nu nog even de vergeliiking voort zet: In 1943 werden in Nederland alleen on lange baan-draverilen f 1.157.600. aan prijzen uitgeloofd en aan rennen f 367.380.Dit jaar zal dat niet meer worden dan resp. f 100.000 en f 20.000.—. Kruithof vertrokken Diverse eigenaars en pikeurs zien daarom naar het buitenland te komen. Zo ls de specialist in het fokken van dravers. Jan Kruithof dezer dagen naar Frankrijk ver huisd, daar hU het niet langer kon bolwerken. Zijn stal „Amsterdam" 1—<1 Ml «ICC I icl||h KCII<J<1I<I< C. «I, waarbij hii zijn fokmerrics. die hem kapitalen hebben gekost, voor af- braakprljzen van de hand heeft moeten doen. Met de renpaarden is het niet veel beter gesteld. Verscheidene eigen aars hebben getracht hun paarden in het buitenland te verkopen maar dat is aan één kant gelukkig bijna niet gelukt. Wilde banen Een ander euvel is toen ont staan, n.l. de „wilde banen", waar onder wordt verstaan, draverijen en rennen vooral ln Limburg bulten het reglement van het Cen traal Bestuur. Paarden die daar starten worden onherrocpellik door het C.B. geschrapt er. kunnen nooit meer op legale banen uitkomen. Op het ogenblik Is de situatie reeds zo, dat van de renpaarden onge veer dertig procent naar deze ba- Zo was het enige jaren geleden op Duindigt. de grootste renbaan van Nederland maar ook elders in Hilversum. Alkmaar, op Mereveld en nog zovele andere plaatsen in Nederland waar de schone paarden sport groeide en bloeide, dank zii de totalisator. de slagader van de hippische sport. Torn kwam de be vrijding. maar niet voor deze tak van sport. Z;j werd weer gekluis terd. evenals voor 1911. Van 1911 tot 1941 mocht er in Nederland evenmin op courses worden gewed, met als resultaat, dat de paarden sport kwpnde en alleen nog werd beoefend door een klein getal lief hebbers. die er ten koste van alles nog enige paarden voor de ren- en drafsport op nahielden ofge steund werden door bookmakers. Thans dreigt het dezelfde kant od te gaan. Vele paardensportvereni gingen staan voor een bankroet; eigenaars en jockevs vertrekken naar het buitenland en dc paarden worden voor een appel en een ei verkocht. Dezer dagen hebben wij een be zoek gebracht aan het bureau van het Centraal Bestuur voor Draf- en Renwezt.i aan het Emmapark in Den Haag. waar de algemeen secretaris, de heer H. N. de Jager nog slechts met een kleine staf van mensen, met de rug tegen de muur vecht om de paardensport in Ne derland van de ondergang te red den. Juist was het verheugende nieuws bekend geworden, dat bij de Tweede Kamer een wetsont werp was ingediend tot weder in stelling van de totalisator. Dc tijd dringt ..Als het wetsontwerp spoe dig wordt aangenomen, kan het nog net op tijd komen", aldus de heer Palestina T> Engelse regering heeft bij monde van haar minister van koloniën. Creeck Jones, aan de Ver enigde Naties doen weten, dat zij van nlan io U»rftor«» Pa lestina terug te trekken. Het Briia^ mandaat over dit land neemt dus in afzienbare tijd een einde. Op zichzelf is er weinig reden om ons over deze aankondiging te ver bazen: er kan voor een Engelse re gering en zeer in het bijzonder voor een uit het Labourkamp weinig aan trekkelijks zitten in het blijven op knappen van de vuile was in Palesti na. Bovendien heeft het kabinet- Attlee in de ernstige economische crisis, waarmee het te worstelen heeft, begrijpelijkerwijs de neiginc om haar verplichtingen overzee fin het bijzonder de veel geld kostende militaire verplichtingen) tot een mi nimum te beperken; zo het zelf die neiging al niet. heeft, dan zal toch zekér de linkervleugel van de party het in die richting drijven. Verbazen wij ons over deze aan kondiging op zichzelf dus nipt, toch blijft er wel enige aanleiding tot verwondering over In de eerste plaats over het tijdstip waarop deze verklaring gedaan is Waarom nu pn waarom niet zeven maanden gele den. toen de Britse regering besloot om het geval-Palestina voor het forum der Verenigde Naties te bren gen7 Ons inziens zou dezo aankondi ging op dat tijdstip beter op haar plaats zijn geweest, wellicht zelfs te genover de Joden en Arabieren een heel wat nuttiger effect gehad heb ben ook. Verder zegt de Britse minister van koloniën dat zijn rege'ing niet van zins is om Joden en Arabieren een regeling op te leggen, waarmede zij het niet eens zijn, dan is dit alleen maar de consequentie van het opge ven van het mandaat, hoewel wij het eens ziin met de Manchester Guardian, dat Creeck Jones zich wat behoedzamer had kunnen uitdruk ken. M AAR wanneer hij vervolgens verklaart, dat de Britse rege ring ook niet bereid is om tezamen met andere leden van de Ver. Naties een regeling voor Palestina te helpen opleggen. ..zonder eerst rekening te houden met de rechtvaardigheid van de regeling en de ojnvang van het eventueel aan te wenden geweld", dan klinkt dit wel heel aardig, maar het doet ons tegelijk vragen, waar om het kabinet-Attlee dp" zaak dan indertijd voor de Ver. Naties heeft gebracht. Het kan zich zeven maan den geleden toch kwallik hebben verbeeld, dat de Ver. Naties zonder meer een regeling zouden vinden, die Joden en Arabieren werkelijk zonder meer bevredigde. In ieder geval weet Creeck Jones nu, dat dit niet het geval is Hét rap port van de Commissie uit de UNO (zowel dat van de meerderheid als van de minderheid) is door de Ara bieren onaanvaardbaar verklaard. Betekent de verklaring van de Britse regering nu. dat zij, als dit wordt aangenomen, haar handen van de zaak aftrekt? Ziedaar een van de vele vragen, welke deze aankondigeng doet rij zen. Of is zij alleen bedoeld om ex tra pressie te oefenen op Joden en Arabieren om het met elkaar eens te worden? Zo ja. dan lijkt zn ons een voudig een slag in dc lucht Zeker, een soortgelijk ultimatum heeft in dertijd de Hindoes en Mohammeda nen tot elkaar gebracht maar de verhoudingen liggen hier anders en bovendien heeft de vrede in- India maar bedroevend kort geduurd Of is deze aankondiging van het Britse vertrek uit Palestina aller meest een uitnodiging aan de Ame rikanen om de openkomende plaats in te nemen. Een parellel dus van wat in Griekenland is gebeurd7 Of is zij dit alles tegelijk? Zo ja. dan vrezen wij, dat deze verklaring er niet toe zal bijdragen om de op lossing van het probleem-Palestina gemakkelijk te maken. Record bezoek Weense kunstschatten Het Rijksmuseum heeft sinds haar openstelling op 12 Juli reeds 180.000 bezoekers ontvangen. Hier mede zijn alle bezoekersgetallen van vroeger gehouden tentoonstel lingen overtroffen. De Rembrandt- tentoonstellingen in 1932 en 1935 boekten respectievelijk 82.000 en 326.000 bezoekers, bij het „Weer zien der Meesters" werden gedu rende vier maanden 167.000 be zoekers geteld en bjj de Franse Wandtapijten 104.000 gedurende 7 weken. De tentoonstelling van Weense kunstschatten word defini tief op Zondag 12 October gesloten. Van verlenging kan geen sprake zjjn. daar een deel der tentoon stelling onmiddellijk na 12 October doorgaat naar Parijs. nen la overgegaan,' De Jager. Ten slotte vroegen wij hem hoe hli de toekomst zag. als de totali sator terugkomt. „Ja. dan kunnen wli eerst gaan opbouwen en ons serieus gaan toe leggen op het fokken van volbloeds en harddravers. En waarom zou de toto niet terugkomen. Velen profiteren ervan. Dc fiscus int grote bedragen en ook aan de vee fokkerij in het algemeen komen belangrijke bedragen ter beschik king. Bovendien zal het vreemde lingen verkeer en door worden ge stimuleerd. Ik denk daarbij vooral aan Scheveningcn met Duindigt in de buurt. Immers, een van de belangrukste attracties van de badplaats Ostende ln België bijv. zijn de paardenrennen om dan nog niet eens te spreken van belang- riike trekpleisters als de banen van Auteuil en Vlncennes in Frank rijk en Ascot in Engeland. Enfin we hebben het zelf in de iaren die pas achter ons liggen ondervon den. toen de totalisator er wel was". WOENSDAG 1 OCTOBER. De meeste vaste planten verliezen voor de intrede van de winter hun blade ren. Er ziin er echter ook, die gedu rende de gehele winterperiode hun blad behoudenHiertoe behoort o.a. ook tie Bergenia ligulata, ook wel genaamd Megasea. Deze plant heeft grote, glanzende, lederachtige blade ren, die vooral tijdens de winter m een rotstuin of op een border nog ren mooi effect geven. Bovendien prijkt deze plant reeds van einde Februari tot April met haar fraaie zachtrose bloemen. Ze verlangt een goedevochtige en losse grond en gevoelt zich ook goert thuis in de lichte schaduw. Een mooi soort van deze plant is ook de Bergenia De- lavajfidie mooie donkerrode bloempjes heeft. Deze bloeit April—Mei. Haar grote bladeren worden in de winter rood gekleurd. Abraham van der Vies maakt thans als regisseur deel uit van de artistieke leiding bij de Nederland se Opera Het nieuwe ballet van de Ned. Opera is samengesteld en is onder leiding van Darja Collin met de training begonnen. Snapshot uit de Grand National, de voornaamste paarden-race geland, waarbij talrijke weddenschappen worden afgesloten. NEDERLANDSE VERENICING VAN HUIS- VROUWEN STREEFl NAAR VERSTERKING EN UITBREIDING HET zijn de stille wateren, die diepp gronden hebben en terecht is deze zegswijze van toepassing op het Jacobafonds van de Neder landse Vereniging van Huivrouwen, dat niet ziin rijke stroom van financiële en morele steun mpnige afgetobde huismoeder wiet te laven Dit fonds stelt zich ten doel huisvrouwen, wier arbeidskracht door overspanning of ziekte is ondermijnd, te steunen, door geld voor een tiidelijke hulp-in-de-huishouding beschikbaar te stellen en/of de verplegingskosten van de zieke huisvrouw in- of buitens huis te betalen. Op deze wijze werd. in de kwart eeuw dip het Jacobafonds bestaat, ruim f 75 000 besteed voor ongeveer zeshon derd gevallen, waarbij andere hulp uitgesloten was. HULP IN KRITIEKE Jacobafonds, kon een rustperiode DAGEN De taak van de huisvrouw spreekt sedert eeuwen zo voor zich zelf. dat er buiten het eigen gezin vrijwel nooit een waarde rend woord over wordt gsspro- kgn. Men ziet pas de waarde van moeders werk als zii dit door ziekte niet meer kan verrichten en goede raad is dan meestal duur. want dienstmeisjes geven hun krachten niet voor niets. Als het huishoudbudget daarbij zoda nig is. dat het geen extra belas ting kan verdragen, b.iift de hui vrouw geen andere keuze dan haar gezin te verwaailoz.cn. of voort te sukkelen tot zij cr bij neervalt. ALS ZIEKTE DREIGT Naar Mevrouw Mr. M. Goed hart, de secretaresse van de Ver eniging van Huisvrouwen, ons mededeelde, verleent het Jacoba fonds steun juist in die gevallen, waar ziekte dreigt. Zij Illustreer de dit door het verhaal over een huismoeder met zes kinderen, die naast de zorg voor haar gezin te vens haar man hielp met het drij ven van een kruidenierszaak. De altijd gespannen hoog werd deze vrouw funest, maar dank zij het ^CÏPIS IPPCl" PAEZE KEER een patroon, dat we zowel voor een gezellig wollen jurkje als voor een gekleed japon netje, ja, zelfs voor een avondjapon kunnen gebruiken. Het wollen jurk je is in tweeërlei stof getekend, maar het is ook aardig in cén stof met garnering van extra stiksels langs dc bovenrand van het lijfje en langs de revers. De andere japon is van soepele zijde, gegarneerd met paillettes of kralenborduursel. De mouwen zou LT ook van kantstof kunnen nemen. Voor een avond japon moet U de zijlijnen van het rokpatroon tot de gewenste lengte doortrekken. We stikken de schoudernaden dicht en het aansluitende bijschui- nertje, daarna de mouw- en de zij naden. In de linkerzijnaad blijft een splitje van 14 c.M. open voor druk knoop- of treksluiting. We^erbin- den voor- en rugpand met de pas- delen en zetten de mouwen in. Tegen de achterkanten van het rug pas naaien we een belegje van 5 c M. breed en voorzien ze van kno pen en knoopsgaten. Ook tegen de revers zetten we een beleg, een paar c.M. over de vouwlijn. De achter kant van de hals wordt met een schuin reepje stof afgewerkt. Het stippellijntje vormt de grenslijn van het voorpas van de andere japon. De bovenkant van de rok en de onderkant van het lijfje worden op lAillclircc Jto infiti jiupcl d (niet te nauw!) en met elkaar verbonden. In de mouw werken we het splitje met reepjes stof af en zetten dan de in* gerimpelde onderkant tussen een dubbel mouwboordje van 20 bij 4 c.M. De ceintuur wordt 92 bij 5 c.M. Om hem goed stijf te houden kunnen we er een tailleband in naaien. In één stof uitgevoerd heeft U voor maat 42 nodig 2,70 M. van 130 c M. breeA. Bij stof van 80 c.M. breed kunt U het beste de rok in 3 banen verdelen. U heeft dan plm. 4,50 M. nodig ELLA BEZEMER. heden. De ratio berekend op een normaal gebruik stapeltje biljetten overhandigend. „Voor de aard- j FEU/L L E TON john van Snel l €nb c 17) Zwendasky zat alleen op het terras van het ho tel Hij wuifde en stond op om ons te begroeten. Wij stapten uit en nu zag ik graaf Paul weer een andere rol spelen. O. hoeveel zou ik van hem kunnen leren als ik ooit weer eens op de plan ken kwam! De achterdochtige, alles en iedereen- wantrouwende uitvinder was nu een heel ander mens geworden door de glorie van het ogenblik toen zijn dromen werkelijkheid werden. In de grijze ogen. die. vooral in Zwendasky's aanwe zigheid. al deze dagen als door een sluier bedekt waren gewelst, fonkelde nu het stralende licht van de overwinnaar. Een byna overmoedige trot se, dynamische kracht bruiste in al zijn bewegin gen. klonk uit al zijn woorden. Plotseling heerste er een feestelijke atmosfeer op het terras Wij zaten met zijn drieën aan een tafeltje, wijn en li keur voor ons. Het gesprek vlotte uitstekend. Van de gelegenheid, dat graaf Paul zich even naar binnen begaf, maakt Zwendasky gebruik om mij te ondervragen. Wat de proefrit werkelijk zo geslaagd? Dat bestond toch niet. Dubbele af stand! „Toch zo goed als", zei ik, een oud notitieboek je dat ik vooruit geprepareerd had. voor de dag halend. Ik wees hem een rijtje cijfers aan. 40 k.m. 1.9; 1 8: 1.7. 50 k.m. 1 8; 16; 1.7. 30 k.m. 1.9; 2; „Dat zfjn de resultaten bij verschillende snel- van 5 k.m. op een liter", zei ik. „Op verschillende carburatorstanden. De laagste snelheden geven tot nog toe de allerbeste resultaten; maar graai Paul gelooft dat met een speciale carburator ook bij de hogere snelheden de dubbele afstand te be reiken is. Hier zijn de resultaten in kilometers telkens op éen liter benzine Ik zag Zwendasky waarschuwend opkijken. Vlug stopte ik het boekje weg Graaf Paul was terug met een lange Mexicaanse sigaar in zijn mond. Voor een ogenblik zei hij niets: schonk zich nog een glas in. Toen vroeg hij achterdoch tig: ..Je hebt hem toch niets verteld. Jonska?" ..Neen, niet meer dan. wel, dan U zelf hebt ge zegd: van de dubbele afstand", antwoordde ik enigszins nerveus. „Goed", bromde graaf Paul. „Dat is meer dan genoeg. Heb jij ook al weer honger, Jonska?" Zwendasky begreep dat de zaken een verkeerde draai dreigden te nemen. Hij waagd een kans. Een coup-de-theatre. Hij tastte in zijn portefeuille en legde tien duizend-dollar biljetten op tafel. „Kijk", zei hij. „dat zou het mij waard zijn om een ritje te maken met in de tank het wonder- mengsel. Geen obligaties en geen verdere ver plichtingen". Graaf Paul keek somber voor zich uit. als had hij het niet gehoord Toen draaide hij zich naar mij: Jonska". zei hij, „er zijh 150 vulkanen in Mexico. Don Carlos vertelde me vanmorgen dat er één in Guanajuato weer gegromd heeft. Er ligt een indianendorp onder de as. Er is een eer ste hulp-comité gevormd. Ik geloof niet dat Senor Zwendasky zijn liefdadigheidspenninkje reeds gestuurd heeft. We zullen in zijn naam deze klei nigheid opsturen". Hij nam het stapeltje biljetten. „Don Carlos". De dikke eigenaar kwam vlug toelopen: men zag het hem aan dat hij zich ongerust maakte over graaf Paul. „Hier", zei graaf Paul, hem het beving-slachtoffers. Stuurt U het op voor ons". Dan Carlos was sprakeloos. Graaf Paul voegde er met dikke stem aan toe: „Ik vertelde senor Zwendasky erover. Zijn hart is zó geroerd, 't Is van hem". Dan Carlos keek met grote ogen naar de finan cier. Zwendasky knikte zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Als een man die droomde, zo ging Don Carlos weg met het geld. Toen zei graaf Paul tegen mij: „Je weet waar nog een kan met het spul staat, Johska. Breng het hier, wil je, nino?" Toen ik terug kwam met de kan benzine, stonden graaf Paul en Zwendasky bij de Mercury. Juan, de kamerbediende. was er ook; hij was het die nu de benzinetank liet leeglopen in een em mer. Daarna schonk ik het „wondermengsel' 'over in de tank. Het had een groene kleur ik ver moed een of ander onschuldig kleurmiddeltje. Het was niet nodig het kwantum af te meten. Het was een van die standaard gallons, vijf liter blikken. Alles ging goed. Ik klom op de achter bank. Graaf Paul zat aan het stuur. Zwendasky, naast hem, noteerde de stand van de kilometer teller Er was iets bijna onmenselijks in de ge spannen kalmte van de olie-magnaat. Hij was als een kat. die haar prooi ziet naderen. De motor sloeg aan. De rit voor een fortuin was begonnen. HOOFDSTUK XII De rit die een fortuin kostte. Graaf Paul reed als een dolleman. Ik hield mijn hart vast We vlogen over een bergachtige weg die naar Coyuca leidde een plaatsje dat ongeveer twintig kilometer landinwaarts ligt. Maar ik be- twyfelde soms. als we langs een ravijn suisden waarvan ik de bodem niet kon peilen, of we wel ooit Coyuca zouden zien. Het was ontzettend! (Wordt vervolgd). een langdurige ziekte voorko men. Helaas kan het Fonds niet zo veel doen als vroeger. De Duit sers roofden zijn bezit, ongeveer f 42 000 aan obligaties. Men hoopt echter de financiële basis te ver stevigen en daardoor meer hulp te garanderen. PLANNEN GEREMD De leiding van het fonds, dat de naam draagt van zijn sticht ster. wijlen Mevrouw Jacoba Franco Mende?Calisch, berust in banden van het hoofdbestuur der Vereniging van Huivrouwen, doch het beschikt over een ad viescommissie. aan het hoofd waarvan* een rapportrice staat, die plaatselnke adviseuses heeft om elk geval serieus te kunnen onderzoeken Iedere huisvrouw, die minstens één jaar lid der ver eniging is en steun behoeft, kan deze krijgen voor ongelimiteerde tijd, doch het. gebrek aan huis houdelijk personeel werkt rem mend, zodat men plannen heeft beraamd om ook in dit euvel te voorzien. Men wil komen tot opTleh- tinn van een instituut, waar gezinsverzorgsters worden ge vormd, die over het gehele land verspreid kunnen worden om snel en gemakkeH|k be schikbaar te zl|n als ergens de plaats van een huismoeder tijdelijk moet worden ingeno men. Voor dit grootse plan is geld nodig en het heeft gemeend, het zilveren jubileum van het fonds op 23 October te moeten aangrij pen om de kas te versterken. In de ruim honderd afdelingen wordt hiervoor reeds gewerkt, doch daarnaast zal ook een lan delijke actie worden gevoerd, wel ke bestaat uit de verkoop van prentbriefkaarten, naar ontwerp \an de Amsterdamse tekenaar Piet Worms. DE HEROPENING VAN DE muziekhistorische afdeling en de gedeeltelijke wederopenstelling van de afdelingen „Moderne Kunst" en „Oude Kunstnijverheid" in het Haagse Gemeente Museum is op of ficiële wyze door de burgemeester mr. W. A. J. Visser verricht. De geëvacueerde collecties hebben in tegenstelling tot het museum zelf, vrijwel geen schade opgelopen. Ein de" 1942 kwam het evacuatiebevel. Dr. Knuttel, die toen directeur was, zat ln gijzeling en het is aan de waarnemend directeur, de heer D. Balfoort te danken geweest, dat do inventaris in veiligheid gebracht is o.a. in de paleizen aan het Noord einde en aan het Lange Voorhout. Mr. Visser vertolkte de dank van het gemeentebestuur voor 't prach tige geschenk, dat een anoniem ge ver het museum cadeau deed, na melijk een tekening van Ingres. Van de 85 zalen zijn er thans reeds meer dan 63 in gebruik. In het Prentenkabinet zijn de aanwin- stens uit de laatste jaren geëxpo seerd (w.o. Toorop's „La Belgique Sanglante"). Voorts is een keuze gedaan uit oude Nederlandse schilderijen en uit de verzameling ceramiek en glas. Op de eerste verdieping ls de uit 72 atukken bestaande collectie E. H. Crone weer op haar plaats gebracht. ROTTERDAMMER VAN GE- boorte. In Den Haag opgeleid en schilder van het Amsterdamse stadsbeeld, dat is ln het kort de loopbaan van George Hendrik Breitner van wiens werk het Stede lijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling heeft Ingericht. Uit het gehele land z(jn stukken bijeenge bracht vermeerderd met drie schil derden uit Belgische verzamelingen. Belangrijk is dat ongeveer 60 aqua rellen en 40 tekeningen voor de eer ste maal ln een dergelijk kwantum geëxposeerd ziin naast 80 schilde rijen. Pièce de milieu vormt het prach tige grachtenstuk. dat de Amster damse burgerij bij het 25-jarig re- gecringsjubileum aan H.M. de Ko ningin aanbood en thans uit haar bezit ln bruikleen aan de tentoon stelling ls afgestaan. Merkwaardig 1h het schilderij, dat Breitner als jurylid te Pittsburgh in 3909 ter plaatse schilderde, doch dat niet in het museum werd opgenomen. La ter is een ander werk aangekocht voor dat museum. IN DE LOOP VAN HET NA JAAR WORDEN in het Rembrandt- huis te Amsterdam waar zich een groot deel van Rembrandt's grafisch werk bevindt, speciale opstellingen gearrangeerd aan de hand waarvan de directeur van het museum, de heer M. Muller, een aantal onder werpen zal behandelen. OP 21 OCTOBER ZAL DE TO NEELSPEELSTER RIKA HOPPER te Haarlem haar gouden toneeljubi leum vieren Zij zal de hoofdrol ver vullen in het door comedia op te voeren „Het Glazen Paleis" van Je anne van Schaik-Willing, onder re gie van Peter Scharoff SOCIOLOGISCH INSTITUUT VAN „KERK EN WERELD" De tijd is vooblj, waarin rJe Kerk In alle maatschappelijke kringen werd aanvaard als de natuurlijke overkoepeling der samenleving. Kerk en wereld zijn twee begrippen geworden, die velen als volkomen loa van elkaar beschouwen. Het eens zo hechte contact is vervlakt en de eenheid verloren gegaan, maar de vraagstukken van geestelijke en wereldlijke aard zijn In aantal en omvang toegenomen, met het gevolg, dat de kerk zich er meer dan ooit mee moet bezighouden. Daarom heeft „Kerk en Wereld", stichting van de Ned. Herv. Kerk, een Sociologisch Instituut opgericht. Sinds het voorjaar van 1946 ls dit Instituut gehuis vest aan de Maliebaan te Utrecht. Het Instituut, dat na prof. -Ir. J. P Kruijts benoeming tot hoogleraar m de sociologie te Utrecht., onder directie staat van prof. dr. W. Ban ning, stelt zich ten doel onder lei ding van de hoofdassistent Jrs. C. D. Saai onderzoekingen te doen op maatschappelijk en kerkelijk ter rein ten dienste van het kerkelijk werk. De Wika's werkers in ker kelijke arbeid d>e de stichting „Kerk on Wereld" te Driebergen op leidt, bewegen zich in alle lagen der samenleving, waar z'j naast geestelijke, ook materiële nood moeten lenigen; zonder grondige kennis van zaken komt daarvan in de praetijk weinig terecht. ANNEXATIE VR A A GSTUK De werkers van het Instituut be studeren maatschappelijke vraag stukken uit eigen initiatief of in opdracht van de Algemenq Syno dale Commissie 'der Hervormde Kerk; zo is het annexatievraagstuk één der onderwerpen geweeet, waarbij het vooral ging om de vraag: „Welke kerkelijke gezind ten zal men in het eventueel te an nexeren gebied aantreffen?'' Een ander onderwerp van studie was de verhouding tuspen de Room6 katholieken en de protestanten in Nederland, waarover reeds in „Het Sociologisch Bulletin", een artikel is gepubliceerd. Door middel van enquêtes verzamelt men, naar drs. Saai ons mededeelde, waardevol do cumentatiemateriaal. het uit werken hiervan kost veel tijd, omdat deze arbeid nog met weinig mensen moet geschie den. Naast een enquête over de socia le structuur der Ned. Herv. Kerk, waarbij men onderzoekt welke soort van mensen zitting hebben in kerkelijke colleges, is er nog een onderzoek over de jeugd gaande, waartoe meer dan tienduizend vra genlijsten werden verzonden. Men schatte het aantal antwoorden op 10 pet.; de belangstelling wa6 aan merkelijk groter: 19 pet. -der jon geren tussen 18 en 25 jaar verstrek te gegevens over hun werk, hun verhoudingen tot ouders en opvoe ders, hun mening over godsdienst en politiek, hun wijze xan vrije tijdsbesteding. VAN GROOT BELANG Het is duidelijk, dat -de uit slag van een dergelijk uitge breid onderzoek niet alleen voor het kerkelijk werk, doch ook voor maatschappelijke ar beid en de opbouw van ons volksleven van groot belang is. Het Sociologisch Instituut van „Kerk en Wereld" te Utrecht ver diept daarom me®r dan gewone be langstelling, nipt alleen van geestelij ke of matschappelijke werkers, maar ook van studenten en intellectuelen die pteun kunnen geven hij het overwinnen van de moeilijkheden waarin de oorlog en zijn gevolgen een groot deel van het Nederlandse volk hebben gebracht. Aan het Instituut is een uitge breide leeszaal verbonden, lie met ingang van 1 October Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 10 12, 25 en 's avonds van 7.30—10 uur geopend is. Hedenavond HILVERSUM I 39.00 Nieuws; 19.45 Niwin; 19.50 Wederopbouw; 20 00 Nieuws; 20.12 Gewone man; 20.20 Charles Panzéra: 20.30 Cau serie door Prof. van Dam; 21.00 Piano; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.45 Radio Phll ork. HILVERSUM II. 19.00 En nu naar bed; 19.05 Bernard Person; 19.30 Liederen: 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenlands weekoverzicht 22.30; Concert: de Nederlanden; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. platen. Morgen HILVERSUM I. 8 00 Nieuws; 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Wer ken van Franck; 10 00 Morgenwij ding; 10.20 Kookpraatje; 10.15 Voordracht: 11 00 Gr. pl.12.00 Jan Vogel; 12 33; Voor platteland; 323 8 Vaudeville 0rk 13 00 Nieuws; 14.00 Voordracht; 14.15 Jeugdconc. 15.00 Voor de kinderen; 15.45 Voor de Zieken; 1615 Voor de kinderen; 17.15 Orgelspel; 17.30 Volksherstel; 37.35 Vincentino. 38.00 Nieuws; 18.20 Viool: 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 8 00 Nieuws 9.00 Bezoek jonge zieken; 9.35 Mu ziek by arbeid; 10.30 Morgenwij ding; 11.00 Piano; 11.30 Musette ork.; 12.00 Werken van Franck; 12.33 Gemengd omroep koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole ork.; 14.00 Bach progr.; 14.30 Gr. pl 15.30 Clarinet; 16.00 Voor de jeugd; 18.00 Schütz monte Verdi cyclus; 18.20 Gram.muz. 18.30 Mandolinata.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3