De Nederlanders zijn een bijzonder ernstig volk Onbemande luchtvloten In memoriam Ds. J. B. Aris Spiegel der wereld TUINKALENDER DE RADIO ZET ZICHZELF AAN (EN AF) DE GELUKSVOGEL Radio-programma 4 Zaterdag 4 October 1947 LONDEN. October| Drie weken bcb ik in het Vaderland doorge bracht, interessante en heerlijke weken, volj conversatie - wat zijn de Nederlanders met de En-j gelsen vergeleken toch spraakzaam! met ont-j roerde momenten tegen de avond bij de Amster-j damse grachten - beter toch nog dan Venetië! Ik heb een weck bij de grote stromen van het| Zuiden gemijmerd, genietend van het contact mel| wat in mijn leven de eerste werkelijkheid, de eer ste buitenwereld is geweest. Natuurlijk voel ik een aandrang om getuigenis af te leggen, om te ver tellen van wat ik gehoord, ge zien en beleefd heb. Maar ge makkelijk vind ik dat niet. Om te beginnen blijft bij zulke contacten, die nooit zuiver objec tief kunnen zijn, zo veel gevoel eer dan begrip. En daarbij komt nog op andere wijze een bewustzijn van machteloosheid te pas. Een schrij ver is allerminst nog een beroeps- journalist. En als hij dan voor de krant gaat schrijven beseft hij eerst duidelijk hoezeer het hem ont breekt aan de toverkracht van de geroutineerde krantcngoochelaar. Dc beroepsjournalist gaat even tjes op reis. Veertien dagen in In donesië: hij weet er alles van te vertellen. Vijf dagen in Polen: hij bezit de formule en weet ze mee te delen. Eén gesprek met ccn politi cus en hij kent de toestand beter dan zijn zegsman. En dan weet hij ook zo precies wat het publick van hem wil te ho»cn krijgen. Juist op dat gebied voel ik me zo onbekwaam. Ik zou U b.v. kunnen vertellen dat men in Utrecht bijna geen honden ziet, in Arnhem aan zienlijk meer, in Amsterdam een behoorlijke kwantiteit, in Zeeland evenveel als in Engeland. Ook. dat men in Amsterdam van poedels houdt. Wie v.ndt nu zo iets inte ressant9 Voeg ik daarbij nog dat naar mijn mening dc kwantitatieve distributie van het hondenras in verschillende oorden van Nederland evenredig is met dc voedselvoor raad en dus in omgekeerde verhou ding staat tot de eerlijkheid der voedseldistributie, dan buigt Utrecht bij het compliment, terwijl mijn mede-Zeeuwen zullen zeggen: „Zo. heb ie dat óók door?'' Maar belangstelling zal ik nergens vin den. Want honden, cn dan nog wel Uitstel! Afstel? door Prof. dr. liever lezeres, want in Nederland j houden vrouwen, nog meer dan mannen, van hetgeen niet begrij pen sla mijn stukje toch maar liever over. Iedere vogel zingt zoals-ie gebekt is. Ik ga me niet in kronkeltjes leggen om onnatuur lijk cn zwaar op de hand te wor den. Het leven is al ernstig genoeg. Waarom moet ik er nog serieus heid bij brengen? Ik weiger naar een toneelstuk of een film ttr gaan met een droevig einde. Zijn er niet genoeg droevige terminates in het leven? Wie een treurspel wenst leze in dc krant over Ü.N.O. of over Indonesië, of over Boelgarije. Bij een volgende gelegenheid vertel ik U misschien eens in ern stige bewoordingen mijn hele le vensopvatting. Dat wordt ccn ern stig stuk. Misschien een beetje aan dc droeve kant. Ik zal er dan als aanloop ccn alineaatje voor maken over dc beste wijze om walvisbief stuk te prepareren.... als onderwerp voor een uit de pro fessorale schrijfmachine gegleden artikel dat is toch maar dunne tjes, niet waar? Net als de Grielten OVER Indonesië heb ik natuur lijk het meest gehoord. Ook het minst geleerd. Ik kwam uit Enge land met twee vooroordelen. Ik haat nationalisme, een vorm van geestesziekte die ik in laandercn. in Ierland, in Duitsland, MAANDAG 6' OCTOBER. De bolletjes van Crocussen worden het najaar op een diepte van 5 a 7 centimeter m de grasvelden of bor ders uit geplant. Men kan ze echter des winters ook in de kamer in bloei krijgen. Daarvoor worden de bolle tjes thans op een diepte van 2 cen timeter in potten of schalen mat zand of tuinaarde geplant en deze evenals de tulpen of hyaciuthen op een koele, donkere, vorstvrije plaats gezetAldaar wordt de aarde vol doende vocht ia gehouden. Wanneer de spruiten 7 a 8 centimeter lang zijn kunnen ze in een onverwarmde kamer in het licht worden geplaatst. Desgewenst kan men de Crocusbol- len ook wel in schalen met grint en water zetten. Enige mooie soorten zijn de blauwe Grand Ma'ttre, de paars blauwe Dream, de witte Kath leen l'arlow. de violette Jubilee, de gele Mam mouth en de zwart purper Nigger Boy. S. L. A MER IK A A NSE WA ARSCII UW ING De mededeling van majoor Hal Steward in de Armour and Cavalry Journal, dat Russische strijdkrachten binnen acht en veertig uur de Noordzeekust en de Atlantische Oceaan kunnen bereiken, heeft veel opschudding verwekt. In twee dagen, ondanks de Britse en Amerikaanse bezettingslegers in Duitsland, ondanks de behoorlijk uitgeruste doch zwakke strijdkrachten in de West Europese landen. Hal Steward is een van de bekendste publicisten over militaire zaken en in het Amerikaanse „vakblad" raamt h\j de sterkte van het thans nog gemobiliseerde Rus- dan ^o'ok!"cn"du's" ook''in' Zuid-Oost «feci» op 3'6 tot -1 millioen man. waartegenover hij de geallieerde WIJ hebben het al vaker ge zegd: het zijn niet altijd de berichten, welke met de meeste nadruk onder onze aandacht wor den gebracht, welke uiteindelijk de meest belangrijke blijken te zijn. Zo is het ons dezer dagen opgeval len, dat de Nederlandse kranten, voor zover ons bekend, zo goed als geen belangstelling hebben getoond voor het volgende. De Engelse regering heeft aan die van de Ver. Staten, de Sowjet- unie en Frankrijk het voorstel ge daan, om de Conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van dc Grote Vier, welke volgens de afspraak van Moskou in begin November te London zou worden gehouden, uit te stellen tot het eind van die maand. Als reden hiervoor is opgegeven, dat de zeer bezette agenda van de Alg. Vergadering der Ver. Naties een eerder bijeen komen slecht mogelijk zou maken. Washington en Parijs hebben reeds per omgaande toestem mend geantwoord: dc Franse rege ring heeft hier nog aan toege voegd, dat 't haars inziens vanzelf spreekt, dat dus ook de conferentie der plaatsvervangende ministers, welke als altijd ook ditmaal aan die van de Grote Vier zou vooraf gaan; moet worden uitgesteld. Van de Sovjetunie daarentegen is, voor zover wij op dit ogenblik weten, nog geen antwoord binnengeko men. DE Engelse publieke opinie is door dit bericht, dat ook voor haar volkomen onverwacht is ge komen, bepaald geschokt en wij kunnen dit best begrijpen. Het valt niet te ontkennen, dat de opgege ven reden voor dit uitstel plausibel is wie kan ontkennen, dat de agenda van de Alg. Vergadering zwaar bezet is? maar toch vraagt men zich af, of zij de enige of zelfs maar de meest belangriike is geweest. Zit de werkelijke oor zaak hem niet veel meer in het feit, dat de gang van zaken op die Alg. Vergadering tot nu toe wei nig uitzicht biedt, dat de bijeen komst van de Grote Vier enig tast baar resultaat kan opleveren? Is het niet de bedoeling van de En gelse regering wat langer tijd te krijgen om te zien, of er in Flush ing Meadows een basis kan wor den gevonden, waarop een herstel van de samenwerking der vier gro te mogendheden mogelijk is, zo vraagt men zich ^f. Inderdaad moet het antwoord op beide vragen naar onze mening bevestigend luiden. Wjj zien in het voorstel van Engeland en het ant woord der beide andere staten een duidelijke aanwijzing, dat de Grote Drie van het Westen, op z'n zachtst uitgedrukt weinig vertrouwen heb ben. dat deze Conferentie, welke Bevin kort geleden de „bjjna laat ste kans voor een overeenstemming tussen de grote mogendheden heeft genoemd" op het ogenblik een rede lijke kans van slagen zou hebben. Behalve uit wat zich in deze dagen in Flushing Meadows afspeelt, laat zich dit ook concluderen uit het feit, dat de conferentie van deskun digen, die sinds begin Mei (let wel lezer, begin Mei!) aan het dokteren is over het vredesverdrag met Oos tenrijk, tot dusverre geen enkele, zegge geen enkel positief resultaat heeft geboekt en practisch dus als een volslagen fiasco mag wor den beschouwd. Zoals de zaken zich momen teel laten aanzien, zijn de kansen groot, dat het uitstel, waarover de mogendheden van het Westen het eens zijn, afstel wordt. En dit is, heel begrijpelijk, de voornaamste reden, waarom de publieke opinie in Engeland zo geschokt is door dit op zichzelf zo onschuldig lijkende bericht. Azié verfoei. Maar ik vind het ook zeer pijnlijk om tot een volk te be horen. dat in het jaar 1947 oorlogs- communiqué's uitvaardigt. Net als de Grieken! Ik heb dus overal vragen gesteld, ben aanwezig geweest op twee re dactievergaderingen van een week blad, dat de zaak der Republiek voorstaat en heb ook uren geluis terd naar iemand die vindt dat deze redactie uit landverraders bestaat. A priori zou ik verwacht hebben dat beide partijen ongelijk hadden, en zulks duidelijk aan dc dag zou den leggenk Als twee ruzie maken, meende ik. dan ziet men dadelijk dat beiden van de waarheid, cn misschien ook van het recht, afwij ken. Maar neen! Mijn indruk is, dat beide partijen gelijk hebben. Eén verschil heb ik toch opgemerkt tus sen die twee kampen wier redene ringen mij steeds weer zo overtui gend voorkwamen. De pro-politio- nclcn worden zo maar kwaad en krijgen het dan bij 't kwaad zijn zo te kwaad, dat zc liet uitstekende feitenmateriaal waarop hun overtui gende argumenten berusten telkens weer vergeten te produceren. De republikcinsgczindcn echter luiste ren, redeneren, beantwoorden vra gen cn geven veel toe. Maar ja. niet waar, wat bewijst dat nu op zichzelf? Ernstige mensen EEN indruk echter, al mijn sceptiscisme toch bereid ben hardnekkig op mijn stuk te blijven staan, is deze: wat zijn Nederlan ders ernstige mensen! Lezingen vol statistieken, die twee uur duren! Na drie kwartier raakt het gehoor dan j wel in ccn zalige staat van Nirwa na. maar het blijlt toch mooi tot aan 't eind toe zitten. „Zorg er toch voor," schrijft me iemand uit Nederland, „dat die En gelse spreker ons wat ernstig op vat. want zo vaak onderschatten de Engelsen het gehalte van hun ge hoor" Onderschatten? Helemaa! niet. Maar zc weten niet dat de techniek die zij gewoon zijn in Ne derland niet opgaat. Vijftig minu ten en het gehoor wakker houden. Daarom nu en dan ccn grapje. Een duidelijk, overzichtelijk resumé van de staat van het probleem. Wie meer wil weten leze! Daarom ook inprovisatie, voor de vuist spreken, als het maar enigszins kan. Dat gaat in 't Engels gemakkelij ker omdat cr veel minder verschil bestaat tussen het geschreven cn gesproken woord. In het Neder lands uit de spreker zich meestal in het geschreven woord, i.i ccn stijve taal. die hij bij 't converseren na tuurlijk niet gebruikt. Maar hij moet immers zijn gehoor laten zien dat hij het niet onderschat. Te lichte kost? geen nicu- 70 heb ik ook mogen den, dat mijn schrifturen ondervin- voor Uw blad door enige lezers ik wees er daarnet al op veel te lichte kost worden gevonden. Hon den! Baden! Dat mag eens, in een „zomerse"bricf, maar het worde geen gewoonte. Waarde lezer, of bezettingstroepen stelt met 60.000 man. Het spelen met dergelijke ge vaarlijke gedachten is een onderdeel geworden van de nuchtere oorlogs psychoses, waarin de Amerikaanse militair en ook een deel van zjjn volk thans verkeert. Zelfs senator Taft, leider van de Republikeinse partij, heeft zich openlijk uitgelaten over de mili taire tegenstellingen van zijn land lot Rusland. En het blijft niet al leen bij woord en geschrift. De de monstratie met de radiografisch be stuurde Skvmaster was meei> dan een couranten artikel of een politie ke redevoering. Dit uitermate be langwekkende experiment was een waarschuwing aan de weréld, dat men zich geen illusies omtrent het beeld vaa een volgende oorlog be hoeft te maken. Het is duidelijk ge worden. dat de techniek zodanige vorderingen heeft gemaakt, dat een luchtoorlog zonder piloten gevoerd kan worden. Alen kan thans een es kader vliegtuigen laten onstijgen zonder dat er ook maar één mens aan boord is. Om onderweg eventu ele correcties aan het koersverloop door invloed van de wind e.d. aan te brengen zou men ter bege leiding van het eskader één be mand vliegtuig kunnen meegeven om „loodsdiensten" te verrichten en radiografisch de bommenlast te doen afweroen boven de gestelde objecten. Alen bedenke daarbij, dat die bommen dan zeker niet meer de beruchte twaalfduizend-..ponders" zullen zijn. doch verbeterde uitgave van het Hirosjima-type. Geen geheim Indien de Skymaster-vlucht voor de Amerikanen zelf een experiment zou zijn geweest, hadden de leger- autoriteiten het in het diepste ge heim uitgevoerd. Het feit. dat men de grootst mogelijke propaganda gemaakt heeft met deze vlucht, is een duidelijke aanwijzing dat de Amerikanen het principe van het radiografisch besturen van vliegtui gen reeds volkomen beheersen en het in eigen land al vele malen in toepassing hebben gebracht. Even opvallend is het. dat de bc- zettingsautoriteiten nirt lang-"- trachten te verhelen, dat in dc Amerikaanse zone een zeer groot aantal omvangrijke militaire vlieg velden is aangelegd: het zijn alle aanwijzingen en uitingen van het Amerikaanse streven om Rusland duidelijk te maken, dat een volgen de oorlog beslist ^al worden in de lucht, met het wapen, dat hans nog het best gesmeed wordt in de USA. HET BESTUUR VAN „THE AL- lied Circle", in Nederland (voorzit ter Hylke Halbertsma) organiseert van 10 tot 24 October een „Nether lands Fortnight" in het gebouw van de Allied Circle in Londen. Gedurende deze „Fortnight" zal een tentoonstelling worden gehou den van 18e eeuwse Nederlandse schilders, waarvan de grootste deel uit particulier bezit afkomstig is. De tentoonstelling zal worden geopend door de Ncd. Ambassadeur in Londen, Prins Bernhard is voor nemens hierbij aanwezig te zijn. DEN IIAAG—ROTTERDAM WEER ELEC'l RISC 11. De aan komst van de trein op het Hofplein ging met een kleine feestelijkheid gepaard, Arcsn en Velden in last Het botert niet tussen de Lim burgse dorpen Arcen en Velden, die samen één gemeente vormen. De Veldenaars hadden voor 1946 steeds de meerderheid in de raad. maar daarna versloegen de Arce- nezen hun gemeentegenoten met minimaal verschil. Zc besloten de Veldenaars niet als raadsleden te erkennen pmdat zij veronderstel den, dat deze de verkiezingscam pagne niet met faire middelen heb ben gevoerd, aldus trachtend toch hun oude machtspositie te verove ren. De Veldenaars gingen in beroep bij Gedeputeerden Staten; die ver nietigden het raadsbesluit. Maar de Arcenczen namen daarmee geen genoegen: ze tekenden appèl aar. bij de Kroon. En de Kroon vernie tigde weer het besluit van Gedepu teerde Staten, dat het raadsbesluit vernietigd had, zodat dit niet nietig is. Maar nu zit Arcen en Velden weer in last, want er moeten ver kiezingen gehouden worden voor een nieuwe gemeenteraad. Als de Veldenaars nu weer de meerder heid halen bestaat de kans, dat zij Arcenezen niet toelaten. Dan volgt beroep en hoger beroep, met nietig verklaring van nietigverklaringen enz. En al die tijd zitten de ge meentenaren zonder die nare ge meenteraad. Twee Haagse jongens, de 13-jari- ge Eduard Pels en de 14-jarige Jo Vermey, zijn op 19 September naar school gegaan maar daar niet aan gekomen. Sindsdien hebben hun ouders niets meer van ze gehoord. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. (Dcuutum Fp R wordt in onze tijd veel ge- I-* zucht en ge jammei d over de jeugd en over het verval der zeden Misschien zit er wel veel waars in; waar wie een bee ie vertrouwen heeft in de regenererende kracht van het Nederlandse gezin, van het leven en wie zijn eigen jonge tijd niet helemaél veigeten is. staat er bij ernstig nadenken allicht wat goedmoediger tegenover. En vooral: als men nagaat welke ontwrichten de invloeden alle vroegere grote oorlogen hebben gehad, kan het geen \-erwondering wekken dat de jongste wereldstrijd ook kwalijke invloeden heeft, die niet in een of enkele jaren verdwijnen. Een oorlog is nu eenmaal duivelswerk, dat de slechtste instincten vrij baan geeft cn met het einde van een oorlog zijn die invloeden niet opeens stil gezet. Vooral over het dansen ergeren velen zich. We laten in het midden of dit terecht of ten onrechte is. We vragen ons alleen af of oudere mensen zich niet altijd hebben ge ërgerd aan nieuwe dansen. Die vraag stellen we naar aanleiding van een slukje, dal we lazen in een boek, dat in 1SJ7 ie Amsterdam werd uitgegeven, „Opmerkingen op ene reis langs de Rijn" door ds. O G. Heldring, de stichter van de be kende stichtingen te Zetten. De schrijver ontmoette te Rudesheim een Duitse hoogleraar, die hem zijn wijsgerige gedachten mededeel de over de dans. Iedere dans bevatte, in zijne oogen, de uitdrukking van den eenen of anderen ioestand van het menschelijk hart en [even. Zoo, zeide hij, zie ik ongaarne walsen, want het drukt niets anders uit, dan: hoe een knaap een meisje neemt, om ermede het leven in te slingeren; en het ziende denk ik: ach! zoo worden tegenwoor dig de meeste huwelijken gesloten: het is niets anders dan een knaap, die een meisje neemt, om met haar wat te draaijen of te wentelen, en dat door het leven heen, om eer lang doodmoede neder te zinken. Nog erger is de galop: dan holt men het leven door. zonder stil te staan, schrikkelijk snel, ontzettend woest, hélaast nog meer de type van onzen tijd, waarin men de spoorweg-snel heid op alles denkt te moeten toe passen. Arm volk, dat zoo gedachte loos in elkanders armen valt! wat is er van u te wachten, wanneer gij zoo hollend voortsnelt, en niets minder bedenkt, dan de snelheid van het voortvloeiende aardsche leven!" Tot zover deze professor van 1SJ7. Wij vinden een wals nogal on schuldig vergeleken met de huidige dansen. Ondanks zijn sombere in zichten aangaande wals en galop heeft de wereld weer een eeuw voortgeleefd. Toen danste zij vol gens de Duitser op een vulkaan en dat doei zij nu nog. Misschien vindt men over een eeuw de jitterbug een tijdverdrijf voor ouden van dagen vergeleken met de dan heersende dansen. Zou het voor sommige klagers niet nuttig zijn zich eens het oude woord te herinneren: „Er is niets nieuws onder de zon?" DE EERSTE SYMPHOXIE VAN de Nederlandse componist-diri gent Koetsier zal op 1G October a.s. in Praag ten gehore worden ge bracht door het Tsjechische Phil- harmonisch-orkest o.l.v. zijn eer ste 'dirigent Rafael Kubelik, zoon van de violist Jan Kubelik. Donderdag is in Amsterdam op 48-jarige leeftijd overleden Ds. B. J- Aris, \oorganger der Ver. van Vrij zinnig Hervormden. Voor heel veel mensen zal zijn dood een groot ver lies betekenen, want Ds. Aris was door liet l,(?Ic Land bemind, hij was een der meest bekende figuren uit dc predikantenwereld. In 189!) geboren uit een rechtzin nig predikantengezin uit Friesland, neigde hij \óór l)Cf einde van zijn studietijd, die hij eerst in Groningen, later in Leiden doorbracht, over tot liet vrijzinnig beginsel, en werd >n '24 predikant der vrijzinnig-her vormde gemeente te Nieuwe Schans. Na 'n kort \erblijf in Hoogczand en Oudkerk kwam hij in '32 als voor ganger van de afdeling der Vrijzin nig Hervormden naar Amsterdam. Goed organisator als hij was, bracht hij deze groep tot "rote bloei. Als spreker maakte hij al spoedig naam door zijn lezingen en preken, maar het nicest bekend is hij toch gewor den als de verteller van bijbelver halen voor de VPRO, waar half Ne derland: Protestant cn Rooms, or thodox cn vrijzinnig, gelovig en niet gelovig, naar placht tc luisteren. Op organisatorisch gebied zullen weinigen hem evenaren, zeker in de predikantenwereld. Waarvoor hij zijn krachten inzette had grote kans van slagen. Op vergaderingen trok hij door zijn zakelijk cn helder be toog altijd de aandacht cn wist vaak de tegenpartij te overtuigen. Met een vooruitziende blik wist hij die maatregelen te nemen, die nodig wa ren, waar anderen soms het nut eerst later van inzagen. Goede plan nen liet hij niet gauw varen, als er geen meerderheid voor was veel later lukte het hem soms toch nog, ze er door te krijgen; in dat opzicht was zijn geduld bewonderenswaar dig. Hij was één der sterkste figu ren in de kerkelijke wereld, een leider van groot formaat, wat overheersend vaak, maar men accepteerde het van hem, omdat ijdelheid en eerzucht hem vreemd waren het ging bij hem altijd om de zaak. Stuwende kracht Uiteraard zat hij in tal van com missies en besturen en was door gaans daarin de stuwende en leiden de kracht. Overal trachtte hij het kerkelijk leven vernieuwing in te- blazen, men hoeft slechts te denken aan de nieuwe gezangenbundel van de Hervormde Kerk, aan welks tot standkoming hij misschien wel het meest heeft bijgedragen; aan de kring „Eredienst" tot bevordering van het liturgisch streven in de Her vormde Kerk, later overgegaan in het werk van de Hervormde Raad voor Kerk en Eredienst; aan zijn actie voor het godsdienstonderwijs op de openbare school, te geven door het personeel zelf; aan zijn ar beid \oor Gemeente Opbouw en dc overwinning van dc kerkelijke ricli- tingstrijd. Vooral dit laatste had in de jaren na de oorlog zijn gehele hart. Ilij was wat zijn persoonlijk gods dienstig leven- betreft zeker ook wel meer naar rechts gegroeid dan som mige vrijzinnigen aangenaam was, maar tenslotte ging het hem niet om één richting, maar om de eenheid der Kerk. waar hij in dit tijdsge wricht alleen heil van verwachtte voor de wereld. En daarom werkte hij mee aan de Synodale plannen voor de nieuwe koers in de Her- F F U/L L F TON JOH/V i/A/v SMEL L erve G „Vanavond? Kunnen die dan wel erin?" „Ze vliegen natuurlijk. Ik had een telegram van Silvester Young, uit San Diego vanmorgen; 'U heelt zeker wel van hem gehoord, niet? Hij staat straffen aan 't hoofd van mijn onderzoek-afdeling". Graaf Paul schudde het hoofd. ,..Ik ben een eenzame". „En een zonderling", zei Zwendasky zonder sarcasme. Graaf Paul lachte vrolijk en ongedwongen. „De ze zonderling en dit jonge talent" hij schudde mij bij de schouder „gaan vandaag een beetje feestvieren, hè Jonska? Op kosten van de Dub- bel-Afstand Companie". „Dan zou ik U toch aanraden liet hier» in 't ho tel te doen", zei Zwendasky, met een gezicht, waarop werkelijk vaderlijke bezorgdheid stond te lezen. „Helemaal veilig is het buiten niet; U weet: een opgewonden Mexicaan schiet eerst en stelt dan pas vragen". Graaf Paul stond op. „Dank U voor de goede raad. senor. Het zal mij een genoegen zijn als U vanavond uw Mister Sylvo, hoe heet hij ook al weer Young aan mij wilt voorstellen". Toen Zwendasky weg was. mompelde graaf Paul: „De komedie wordt nu een klucht. Hoe we elkaar beliegen en bedriegen. Enfin 't is alles voor het go.ede doel". „Vanavond komen die experts. Hoe komen wij voor die tijd weg?" Dat was het waar ik mij zor gen over maakte. „Geen idee", zei graaf Paul. Ik kon het niet geloven. Mijn werkgever was toch geen gewoon mens; hij had toch altijd ideeën. En nu moesten we er wel een hebben. Wc konden toch maar niet kalmpjes blijven wachten totdat Zwendasky de waarheid van ons geheim ontdekte. Namelijk: dat er geen geheime formule bestond! Wat zou er dan gebeuren? Ik moest cr niet aan denken. Van wat ik van Pedro gehoord had. liet Zwendasky op een hacienda waarvan hij ook eigenaar was. Indios op wrede manieren be en dat voor heel wat minder dan de poets die wij hem gebakken hadden. „Ik moet weten wat u van plan bent", zei ik beslist. „Maar ik zeg je, ik heb nog geen plan. En zo lang jij met een gezicht als een oorwurm zit te kijken, zal ik er wel geen maken ook. Zo krijg je nooit een goed idee. Een feestelijke stemming daar houd ik van. Dan krijg je ideeën. Ik zal trachten deze onmisbare stemming te scheppen. Werk me dus niet tegen". Lachend ging graaf Paul voor de piano zitten. Ik had hem nog nooit piano horen spelen. Toch was ik niet verbaasd dat hij het kon. Als graaf Paul voor mijn ogen een driedubbele salto-mor- tale had gemaakt, dan had ik hem stellig wel be wonderd, maar zou ik niet verwonderd zijn ge weest. Vreemde, merkwaardige muziek klonk nu door de grote hotelkamer. „Dat is Chopin", zei graaf Paul. „Dus een geniaal componist, een ge niale uitvinder, en nu.een geniaal idee! Ja. het komt.... warempelIk voel het.. De muziek veranderde, werd klagend, weemoedig Hongaars zigeuner-muziek Ik von het prachtig. Soms zong graaf Paul er bij. En dan opeens je hoorde het duidelijk scheen de muziek te zeggen: „Wat heb je aan al dat getreur? Nu dan sen, zingen, vrolijk zijn. Dans dan. Dans! Vlug ger!" „Dans, Jonska! Dans", riep graaf Paul. Ik had wel eens op het toneel Czardas-danscrs gezien. Nooit had ik gedacht dat ik ze eens zou proberen na te doen in een hotelkamer in Aca- pulco, Mexico. Ik weet niet hoe ik het deed, maar opeens was het alsof ik opgezweept door de mu ziek, mijn hele leven lang czardas had gedanst, alsof ik op de wijde puszta geboren was, mplaats van aan de rand van een stad die op heipalen was gebouwd: Ik danste en sprong als een beze tene; het hotel dreunde en schudde en ik meest er nog bij lachen als ik dacht wat die gangster vrienden van Zwendasky wel van dat lawaai moesten denken en die twee oude dames, die heet water dronken elke dag.... Toen eindelijk het slotaccoord klonk en graaf Paul zich lachend op zijn pianokruk omdraaide, lag ik puffend en hijgend op de met matten be dekte vloer uitgestrekt. „Ik kan niet meer is het idee gekomen Graaf Paul klapte in zijn handen. „In al zijn glorie! Zodra je uitgepuft bent ga je het geld sorteren. Alleen de grote biljetten nemen we mee; en een handvol Mexicaans geld. De rest verstop je maar ergens, dat kunnen we niet mee sjouwen". Hij liep naar de telefoon en riep een nummer op; er waren niet veel meer dan een dozijn nummers in heel Acapulco en dit herken de ik: het was dat van de Pulqueria Vlug stond ik op en legde mijn hand over de spreekhoorn „Alles wordt toch afgeluisterd „Kleine detective", zei graaf Paul quasi-bewon-, derend. Toen sprak hij in het apparaat: „Kunt u mij een groep guitaarspelcrs zonden" Hotel Impe- rio. Ja. de beste. Hoeveel? Een dozijn twintig! Vijftig pesos per man. eten en drinken gratis Bueno. Convenido! Hasta lugo'" (Wordt vervolgd) Grote invloed op duizenden Ds. Aris overleden. Dit bericht zal duizenden in den lande diep hebben geschokt. Hij was aloni bekend en geliefd. Op tallozen heeft hij grote invloed gehad. Wij zijn dankbaar Ds. C. B. Burger te Utrecht bereid te hebben gevonden, dc betekenis van Ds. Aris te belichteji. \orindo Kerk, samen met mensen als Prof. Barning, Kraenier en anderen. Uit zijn lidmaatschap van Een heid door Democratie, de Ned. Unie, dc Partij van de Arbeid blijkt wel, dat Ds. Aris zich niet binnen dc kerkelijke muren op sloot, maar aan alle kanten open stond voor al wat onze sa menleving en cultuur beweegt. Maar toch had hij zijn hart aan de Kerk verpand, de Ned. Her vormde Kerk cn in haar dc Una Sancta. Grote teleurstelling En het wag hem zeker oen grote teleurstelling, dat de Hervormde Gemeente van Amsterdam zelfs oor hem geen prcdikantcnplaatsmilde in ruimen, om dc vrijzinnige groep te gemoet te komen. En dat terwijl Ds. Aris ook in orthodoxe kringen, sy nodale en niet synodale, een geziene figuur was, dio voor de Kerk meer heeft gedaan dan de meesten weten, en nog veel had kunnen doen, als de dood hem gespaard had. Zijn ontzaglijke werkkracht heeft hem wellicht verleid meer te doen dan Inj op de duur dragen kon. Ook het. verblijf in het concentratie kamp van Amersfoort had zijn krachten niet weinig ondermijnd, al leek hij daarvan vrijwel hersteld to zijn. Nog heel kort geleden sprak hij in de Leeuwenberghkerk alhier en imponeerde door de kracht van zijn woord de schare, die het gebouw geheel vulde. Door hen, die hem toen hoorden, en nog door talloos vele bekende cn onbekende vrien den zal zijn naam niet vergeten w or den. De resultaten van zijn werk zullen voor een groot deel eerst la ter gezien worden. (Ingezonden mededeling Mama zei, dat Baby „Mama" zei. Maar Pa zei. dat Baby „Papa" zei. Doch Oom bleef neutraal. - Zei - beslist geniaal - Dat-ie: ..Bootz' Tip voor Pa èn voor Ma" Inz. Hr J. D. Oudenbosch ontv. 1 11. TIP RADIOLYMPIA, de grote radio- beurs in Olympia tc Londen, heeft deze week haar poorten geopend. Er is veel nieuws: een mechaniek dat de radio cn de kamerlamp aanzet als het donker wordt, om inbrekers af te schrikken wanneer u uit bent of vroeg naar bed (kosten 75 gulden on geveer) een pick-up-installatie waarbij u dc gramofoon in een soort brievenbus stopt het appa raat doet de rest 'f 350 -f f 75 be lasting) een 43-lamps toestel in een notenhoutenkabinet (ruim f 7.000) een super televisie- ont vangapparaat dat een beeld geeft van 37 bij 55 cm. (prijs nog niet vast gesteld» een toestel voor con- cert-muziek dat het volle volume van een vleugel weergeeft (f 550 gul den). Een van de meest opzienbarende nieuwigheden in het toestel dat wij hierbij afbeelden: een radio-ontvang apparaat met automatische tijd-af- stemmer. Zoek in het radio-pro gramma de uitzendingen uit die u horen wil. stel de klok van het appa raat op de tijden van de uitzendin gen en de radio gaat uit en aan zon der dat u er naar om hoeft te zien. De kosten? 't Valt mee: 250 gulden. WIJLEN MEJ. R. DRIESSEN heeft bij haar leven een werk van de 17e eeuwse Haarlemse schilder Francois Elout voor het Sted. Muse um de Lakenhal bestemd. Na een lichte reiniging waarbij enige oude vernislagen werden verwijderd, is dit schilderij, een stilleven, thans voor het publiek te bezichtigen. Hedenavond HILVERSUM I. 19 00 Piano; 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Uitz. voor Ned. in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 Gevarieerd progr.; 21.15 Soc. comment. 21.30 Vondo- bona: 22.00 Luisterspel: Don Quichotte; 22.30 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby hoek; 23.30 Rustige avondklanken. HILVERSUM II 19.00 Nieuws; 19.20 Kareol Septet; 19.45 Banden die binden; 20.00 Nieuws; 20.12 Ge wone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Felix Mendelsohn; 22.10 Dansles; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Opera-progr. Morgen HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Omroep kamerork.; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Kunst na Arbeid; 12.00 Nieu we Russische platen; 12.30 Zon dagclub; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws 13.15 Nador Bela; 13.50 Spoorwegen; 14.05 Dr. Ritter; 14.30 Res. Orkest; 16.15 Piano; 16.40 Reportage; 17.00 Zangver.; 17.15 Harmonie; 17.30 Avonturen Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Bespr. Gerard van Ekeren; 19.00 Kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Meesters der Mei.; 21.00 Hersengymnastiek; 21.30 So nate Pathétique; 21.45 Luisterspel: Bandjirn; 22.30 Waltztime; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 23.45 Zigeunerork. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 12.15 Boekbespreking; 12.30 Lunchconc.; 12.55 Zonnewij zer; <13.00 Nieuws; 13.20 Lunch conc.; 14.00 Radio philh. ork.; 14.45 Radio-schets; 15.15 C. b. progr. 16.00 Vespers; 16.35; Muz. tombola 17.00 Jonge kerk hoort het oud© woord 19.00 Psalmen van Swee- linck; 19.15 Ds. Straatsma; 19.30 Nieuws; 19.45 Orgel; 19.55 Repor tage; 20.12 Gewone man; 20.20 Luisterspel: IJ-sphinx; 21.35 Zil vervloot; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Kamermuz. Maandag HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Zang; 10.30 Voor dc vrouw; 10.45 Voor de zieken; 22.20 Cello en piano; 11.40 Voordracht; 12.00 Jan Vogel; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Carcasso- la; 13.00 Nieuws 13.20 Dolf v. d. Linden; 14.00 Piano; 14.30 Voor de jonge moeder; 14.45 Operette- progr.; 15.30 Luisterspel; 16.30 Or gel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pi ano duo; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 9.15 Voor dc zieken; 9.35 Grote ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Te nor en klavier; 11.15 Voordracht; 11.40 Piano; 12.00 Stafmuz. corps; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Schoolradio uitz.; 14.30 Favo rite songs; 15.00 Gr. pl.; 15.30 Cel lo en piano; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Ka mermuz. voor blazers; 18.00 Boston symph. ork. 18.15 Sport; 18.30 Bfc- .riton en ClavecirabeL

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4