D r i Sportfondsenbad bestaat tien jaar Leusderkwartier - Vergulde Wagen III vol spanning Lootjes kopen voor een bezoek aan Mussert Aantrekkelijk program van V olksuniversiteit Uit Amersfoort Zwemmen in zomer en winter anno 1937 en 1947 St. Genesius vertolkte „De Nar" Woensdag 8 October 1947 Op 7 October werd te Amersfoort het Sportfondsenbad geopend. Dezer dagen bestond het overdekte zwembad aan de Bisschopseweg dus tien jaar. Dit zal, zoals wij reeds hebben gemeld, gevierd worden met een waar zwemfestival waaraan zwemmers en zwemsters, die de gehele Amersfoortse bevolking vertegenwoordigen, deel nemen. Zwemfestival voor geheel Amersfoort A LVORENS echter het pro- gramma van h-t festival te bespreken, willen wij echter even stilstaan bij de betekenis van het tienjarig bestaan van het Sport fondsenbad. dat dc .1 uitmaakt van een landelijke Stichting. De heer J. A. C. Spoel, voorzitter \an het Amersfoortse bestuur, was zo vriendelijk enkele interessante gegevens te verstrekken. Toen het bad in 1937 zijn deu ren opende stond men voor grote moeilijkheden, die echter niet op wogen het sociale en hygiënische nut van een dergelijk bad, waar aan Amersfoort in de jaren voor dc oorlog grote behoefte had. zo als het nu trouwens heeft aan een tweede overdekt bad. In 1937 had do Slichting een schuld van ongeveer f 65000. doch dank zij het uiterst zuinige beleid van de penningmeester, de heer Van Wijland. kon men zich in de loop der jaren bevrijden van deze geweldige schuldenlast, 't Sport fondsenbad heeft vele moeilijke jaren gekend. Eerst in 1939, ten tijde van de mobilisatie begon het beter tc gaan. Vele militairen hebben toen zwemmen geleerd van de badmeesters Groenestein en De Graaf, die thans nog in functie zijn, en van de chef. de heer Frcmouw, die thans bedrijfs leider is. In de oorlogsjaren nam de belangstelling voor zwemmen in wintertijd enorm toe. Het bad. dat een broeinest van illegale ac tiviteit is geweest er was o.a. munitie opgeslagen heeft be trekkelijk weinig schade opgelo pen. hoewel er verscheidene rui ten in de kap sneuvelden, toen de in de nabijheid van het zwembad gelegen brug de. lucht in ging. Na de oorlog begon bet bad een be langrijk opvoedkundig werk. na- meliik het schoolzwemmen, zulks met volle medewerking van ge meentelijke autoriteiten. Slechts enkele scholen bleven en blij ven onverschillig ten opzichte van het schoolzwemmen, maar desondanks—zijn er veel resulta ten bereikt. Enkele honderden schoolkinderen hebben het diplo ma reeds behaald. De zwemsport in Amersfoort is sinds de opening van het Sportfondsenbad tot grote bloei gekomen. De heer Spoel te kende hier hij aan, dal dit voor een groot deel ook te danken was aan de activiteit van de plaatse!, verenigingen. Hoezeer de belang stelling voor het zwemmen in Amersfoort is toegenomen blijkt ui4 enkele cijfers. In de eerste ja ren van het bestaan van het had noemde men het druk. indien er per week 1000 bezoekers waren. Thans is het normaal, dat er 5500 komen. De heer Spoel kondigde voorts een uitbreiding van het bad aan, waarover hij nog niet veel kon vertellen. (Dc lezer zal zich her inneren. dat wij deze uitbreiding enkele maanden geleden reeds bericht hebben. Het komt er op neer. dat er naast het Sportfond senbad dat dan als oefenbassin zal worden gebruikt, een nieuw bassin zal komen, dat overal even diep is cn geschikt zal zijn als wedstrijdbassin). Feestelijkheden Het volledige programma van het zwemfestival. dat wii reeds gedeelteliik hebben bekendge maakt. luidt als volgt: Zaterdag a.s.: Internationa le wedstrijden AmersfoortAar- huus Gymnastik forening af 1880 (Danmark). afgewisseld door de monstraties schoonspringen. wa terpolo en figuurdrijven. Aan vang vier uur. Tevoren, om drie uur. is er een receptie. Noteert U even GRAND: Appassionata (18 jaar). 14.30, 18.45 en 21 uur. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De Beul van Londen (18 jr) zelfde tjjden als Grand. REMBRANDT: Malle Gevallen (alle leeft.) Vrijd. en Zat.: 14.30, 18.45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 8 OCT.: Alg. vergadering, Amers- foort'8 Dcankweer-comité. Volks gebouw, 20 uur. Cabaret voorst. Radio Werkend Nederland. Amicltia, 20 uur. Bedrtffswcek. 20 uur bokswed strijden; 21 uur uitslag dagelijk se verloting. 9 OCT.: Toneelgezelschap „Don Bosco", opv. Hans Worst. Amici- tia, 20 uur. -De Kilima Hawaiians e.a. Grand, 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 13 Oct.: 7 uur beginnen wed strijden voor leden en niet leden van de Amersfoortse Redding Bri gade bestaande uit gecostumeerd zwemmen. li en 15 O c t.: om vier uur zijn er school wedstrijden voor jongens en meisjes. 17 O c t.: om twee uur is er een vijfkamp voor militairen van het garnizoen Amersfoort en een wa- terpolowedstrijd Amersfoort bur gerzevental tegen Nederlands mi litair zevental. 18 Oct.: om drie uur is er een afzwemfeest. Enkele honderden leerlingen zullen trachten het di ploma te behalen. Wij komen moreen nog nader terug op de internationale wed strijden. die Zaterdag a.s. worden gehouden. Kris kras door de markthal Alle officiële franje was Dinsdag avond van dr Bedrijfsweek af, en de lui van de Federatie weten nu wel wat ze zich op de hals hebben ge haald. „Is de bedoeling dat ik kijk?", vroeg een oude dame, met wie wij samen door de menigte werden ge perst. „Maar natuurlijk vrouwtje", suste haar even be ja rde echtge noot. „Dan toch niet tegen al die ruggen aan", deed het vrouwtje kwaad. Nee, voor het bekijken van ruggen ga je niet naar een bcdrijfs- week-tentoonstellingdat is waar. Maar met ecn bedje goede wil heb ben wij ons toch gisteravond evenals alle zevenhonderd bezoe kers kunnen verlustigen in wat hon derden nijvere handen in onze stad presterenVerlustigen en bewonde ren. Want wist U bijvoorbeeld dat de Hapam, die er met een uitgebrei de stand en een vriendelijke man voor de technische toelichting is, zoveel op het gebied van clectrici- teit maakt? Dat uit doodgewoon poeder in een minimum van tijd zulke bakelieten dingen worden ge maakt? Tussen alle glinstering van de nieuwste Eysink jubileummotor, cn Epsinkfiets staat de motor waarmee Dick Retiooy in Tsjecho-Slowakije een gouden medaille op zijn borst toerde. Wij stonden er ons gelijk honderden aan te vergapen. En toen het er u-at te druk werd, schoof een muur van lichamen ons voot de Es peranto-stand, waar wij ons zelf dom wetend in de esperantover- taling van A. M. de Jong's „Het Verraad" bladerden. Er zit iets in! Van hier naar dc Phoenix was slechts één stap. Vreemd idee, plot seling te weten dat de naam Phoe nix over de gehele wereld bekend is; dat je dus overal zo'n koele groet van het vaderland kunt tegenko men. We kregen ineens hevige dorst. Wie zou dat beter kunnen verhelpen dan de heer Roelandschap de nieu we heerser over het Markthal buffet die in het hart van de hal in zijn gele rotonde de menigte van koff'C voorziet en wat het bier betreft, al leen maar met U er 'over kan pra ten? Maar ja, er is ook nog zoiets als een raadsbesluit. Opgave, haast te zwaar om te torsen Men kan het begrijpen, dat een regisseur als Ger Kruyver zich 't meest aangetrokken voelt tot een tendens-stuk in de goede zin van het woord. En men moet het als wel denkend mens toejuichen, dat hij met zijn spelers van «-..St. Genesius" telkens tijd noch moeite spaart, om het eenmaal gekozen gegeven met de meeste zorg ten tonele te bren gen, ook al blijkt 't een opgaaf te zijn, haast te zwaar om door ama teur-spelers te torsen. Alles terwille van de goede zaak en een verheven idee. Op zichzelf is „De Nar" van Kees 'Meekel in zijn strekking een trou vaille, een dramatische vondst uit duizenden, zoals hij daar met1 sier lijke sprongen, die echter juist nog niet hoofs genoeg zijn. door de van eer- en heerszucht, van lage intrigue en vunzige morele modderpoel van een kleine hofhouding laveert, er in groeiende verontwaardiging tel kens weer tegen op botst in een strijd voor zijn ideaal: de onaange taste zuiverheid van de vrouw, van zijn liefde. Een machtig gegeven; maar helaas bezat Kees Meekel niet de dichter lijke macht om dit spel in een even hoogvliegende taal te weven, spran kelend van geest, gelukkig bindend en bevrijdend in een golvende taal, die muziek wordt als 't ruisen der zee. waar zij 't hooglied van de aardse en hemelse liefde zingt, die Shakespeariaans striemt waar er ge slagen en gevochten moet worden, die een horizon van associaties op roept, waar verbindingen moeten worden gelegd tussen al die ontzet tend egoïstische levens der mede- en tegenspelers. Daarin schiet deze taal schromelijk te kort. Te zeldzaam klinkt ecn bevrijdende lach op bij 's narren aanloop tot equilibristische toeren, te zeldzaam valt er ecn vonk in ons hart bij 't oproepen van een verheven beeld, een vonk. die op laait tot een zalig ondergane schoon heidsontroering Maar dat niettemin deze opvoe ring in Amicitia toch nog een succes werd, de viering van het tweede lustrum van ,,St. Genesius" waardig, is een bijzondere verdienste van Ger Kruyver en zijn troep. Al bezat Eep Bakkenes nog niet de gebonden los heid in spraak en beweging, was zijn toneel en zijn dans le stereotiep, veel in zijn creatie van deze moeilijke figuur viel toch te prijzen, terwijl ik van Netty van Koelen, als hertogin, meer intense beleving, meer mense lijkheid had verwacht bij het plotse ling ontwaken van kind tot vrouw odor 't verlies van haar redder. Michel van Leur en Jan Bouman ondersteunden de Vorstin van Wij- nie v. d. Heijden goed in haar heers zuchtige houding met Jos Rijpert, als hertog, echter als te weinig dyna mische tegenspeler. Ook de kleinere rollen waren goed bezet en rond den het geheel af tot een uitvoe ring, een litterair gaver stuk waar dig. Hans M. Scheifes Het heeft in de ontmoeting tussen het Leusderkwartier I en De Vergulde Wagen III niet aan spanning ontbro ken. Reeds in de eerste partij Schouten Witte heerste een merkbare spanning in de biljartzaal van céfc Sport aan de Leusdcrweg. De talrijke toeschouwers zagen geen fraai spel. Schouten nam snel een voorsprong doch Witte gaf zich niet gewonnen. Zodra hij echter bijna gelijk was, liep de Leusderwey- speler opnieuw uit. De zenuwen speel den een belangrijke rol waardoor aan beide zijden eenvoudige ballen werden gemist. In de 48ste beurt maakte Schou ten zijn partij van 175 caramboles uit waarbij Witte op 153 bleef staan. Klinkhamer startte bijzonder goed cn had in dc 35ste beurt een voorsprong van 66 caramboles. Kranenborg raakte aan het eind van de partij pas op dreef doch het was tc laat voor de Leusder- kwarticrspcler om zijn achterstand nog in te halen. Klinkhamer had op gede cideerde wijze de partijen op gelijke voet gebracht. In de derde ontmoeting, die tussen Ten Hoeve en Krijnen. toonde laatstge noemde zich de sterkste. Vooral zijn wedstri|droutine kwam in deze partij duidelijk tot uiting. Regelmatig liep hij op zijn tegenstander uit en met een paar yoedc laatste beurten bezorgde hij Dc Vergulde Wagen voor de eerste maal de leiding (2—4). De slotpartij tussen Hopstaken cn De Bakker werd een grote nederlaag voor De Bakker. In tegenstelling met de Leusdcrkwartierspcler. die zeker speel de. kon laatstgenoemde in het geheel niet op dreef komen. Met groot ver schil wist Kranenborg te winnen waar door deze spannende ontmoeting ten slotte in een gelijk spel (4—4) eindigde. De partijen verliepen als volgt: Leusderkwartier I—De Vergulde Wagen III: Schouten 175Witte 153 48 brt: Kranenborg 124 (140)—Klink hamer 160. 43 brt: ten Hoeve 93 (130) —Krijnen 120. 48 brt: Hopstaken 130 de Bakker 70 (110). 56 brt. De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden zijn. Eerste klasse. Leusderkwartier I Vergulde Wagen III 4—4: Zonneheuvel I Meiropole I 80: Gouden Ploeg II Ons Genoegen I 6—2. Tweede klasse: Metropole IICen traal II 4—4. Vierde klasse: Tavenu III—Centraal III 3-5. Vijfde klasse: K.O.T. III-Dos II 6—2: Middelwijk 2—Soestdijk 3 4—4. Het Birmaanse kabinet heeft voorlopig twee Januari 1948 vast gesteld als datum voor de officiële machtsoverdracht van Engeland aan Birma en de proclamatie van Birma's onafhankelijkheid. Bonte NIWIN-markt in Markthal Oproep aan Amersjoorts burgerij Zou U een goed Kerstfeest kunnen vieren als U wist, dat voor de militairen, die ver vin huis onder de tropenzon zitten dit feest zonder inhoud voorir.j zou gaan? Wij geloven het niet. Het NiWIN-comité wil daarom behulpzaam zijn bij Uw goede voornemens om iets voor de jon gens tc doen. Daarom organiseert het Amersfoortse Niwin-comité op <i. 5 en 6 November in de Markt hal een groots opgezette Bonte N1WJN Markt In een internatio nale atmosfeer reizen de bezoe kers in de markthal dwars door alle Westerse en Oosterse landen naar een grote Indische markt- Onderweg daarheen kunnen zij van alles kopen wat in een gezin vandaag aan do dag onmisbaar is. Zij kunnen hier en daar uitrusten van hun reis, zich voeden en la ven- Als ontspanning kunnen z'j aan tal van interessante en amu sante spelen meedoen. Dit alles ter stijving van de NIWIN-kas. U begrijpt dat, waar dc NI WIN duizenden bezoekers verwacht, ontzettend veel nodig is. De NIWIN van haar kant begrijpt dat zij niet kan vergen dat al die goederen voor de verkoop, gratis gegeven worden; daarom is aan alle Amersfoortse zakenlieden een brief gezonden, met het verzoek, ten behoeve van de Bonte NIWIN Markt, waardevolle goederen of diensten uit hun zaak beschik baar te stellen tegen kostende prijs met een extra korting. Wij willen hier dit verzoek herhalen en hen op het hart binden, liefst direct hun antwoord-formulier in tc zenden. Ook de overige burge rij. die wij niet persoonlijk alle maal kunnen hereiken, verzoeken wij met klem, iets beschikbaar te stellen voor dit doel. Aanmelding en bezorging van goederen voor de Bonte NIWIN Markt, Muurhuizen 3. (Ingang Zuidsingel 3e brugje vanaf de Varkënsmarkt). Telf. 5190 NIWIN COMITÉ AMERSFOORT Rommers naar de Boys? Blijkens een mededeling in De Sportkroniek, heeft C. Rommers overschryving aangevraagd van Baarn naar Amersfoortse Boys. President van Tribunaal luchtte zijn hart Mr. de Bok, de president van Kamer 5J, van het Amersfoortse Tribunaal heeft gevoel voor hu mor. Bovendien is hij zeer ad rem. Ecn aantal voormalige Amersfoortse NSB-ers heeft dat gistermorgen ondervonden- De president bleef vrij kalm bij zijn behandeling van de zaak te gen de 54-jarige koopman II. Q. Verhaaren, wiens dagvaarding o.m. vermeldde: Blokleider en groepspropagandist NSB, chauf feur Kriegseinsatzlager Amers- fcort. chauffeur N'SKK, Cantine- bias in SS-kamp Amersfoort, Oostganger in de Oekraïne, lid NV D. NSB en WA, konstabel en wachtmeester bij WA, chauf feur Transportcolonne. Hulpland- wachter en zo nog meer. Het Tribunaal verspilde niet veel woorden aan deze beschuldigde. Deskundigen bespreken vraagstukken van deze tijd Ikon en Liturgie in de Orthodoxe Kerk (met gramofoon-toelichting). Dr. v. Hinte spreekt over: De ont wikkeling en de tegenwoordige be tekenis van de Verenigde Staten van Amerika (met lichtbeelden). De heer Karei Mengelberg, Direc teur My. tot Bevordering der Toon kunst. Amersfoort, behandelt op Maandag 8, 15, 22 December de drie moderne componisten Igor Stravinsky, Dmitri Sjostakowitsj en Benjamin Britten. De lezing wordt muzikaal toegelicht. Dr. Garmt Stuiveling, Letterkun dige Hilversum komt ditmaal in cursus V op Donderdag 13, 20, 27 November met het onderwerp:: „Nieuw Nederlands proza en poëzie en nieuwe Vlaamse schrijvers". Het bestuur van de Volksuniversi teit tc Amersfoort opent het eerste deel van het winterseizoen met een zeer aantrekkelijke serie cursussen. Het bestuur heeft in het bijzonder gestreefd naar de samenstelling van een programma, waarin aan de vraagstukken van deze tijd de volle aandacht wordt besteed. Zo zal in cursus I dr. F. Baren- drecht. Hoofdassistent Natuurkun dig Laboratorium Vrije Universiteit te Amsterdam op Donderdag 23, 30 October en 6 November het onder werp „Atoomenergie en haar aspec ten" behandelen. In cursus II spreek drs. F. Har- tog,, Wetenschappelijk Centraal Planbureau, 's-Gravenhage op Don derdag 4, 11. 18 November, over: „Geleide economie". 1. De organisa tie van het economisch leven. Inlei ding geleide economie in het alge meen. planning en bedrijfsorganisa tie; 2. Nederlands economische po sitie. De huidige economische posi tie van ons land en de toekomstige ontwikkeling en styetuur; 3. We reldeconomie. Internationale econo mische betrekkingen en organisa ties. Voor Cursus III, waarin het on derwerp „Rusland en Amerika" wordt behandeld vond men dr. P. Hendrix, Rector Gymnasium Dor drecht en dr. J. van Hinte. leraar, Amsterdam bereid te spreken Deze cursus valt op 24, 31 October en 7. 14 November. Dr. Hendrix behan delt: 1. De huidige toestand der Or thodoxe Kerk in Sovjet-Rusland; 2. Collecte-actie van „Pro Rege" Wie lets weot van het grote belang van goede gezellige Tehuizen waar on ze soldaten lets van de huiselijke sfeer, eigen milieu en Chr geest vinden ge durende hun diensttijd, zal begrijpen, hoezeer daarnaar wordt gesnakt in het verre Indië. waar ze bij het vervullen van hun plicht voor ons Koninkrijk zo veel moeten ontberen. Moge ieder, die de eigen sfeer van thuis dagelijks kan waarderen in dank baar medeleven doen wat hij kan. Hier is nood, dus plicht. Majoor Ds. J. H GROENEWEGEN. Verbindlngs Legerpredlkant. Bedankt voor Amersfoort (Ver. voor "Wijz. Herv.) S. Zeilstra te Oenkerk. Alleen werd er de nadruk op ge legd, dat Verhaaren, toen hij boe.* in de Oekraïne was, ecn brief schreef aan een vriend in Hol land en hem waarschuwde vooral niets mee te nemen naar Rus land, voor bet geval hij ook zou komen, want „je kunt hier alles grijpen". De raadsman Mr. van Haren- caspel pleitte invrijheidstelling op grond van de slechte gezondheid van de beschuldigde. Uitspraak over veertien dagen. Schuitje varen De volgende was een liefhebber tan varen in een schuitje. „Me neer", zei H W A' Yalewinkel, „Ik zat in het schuitje en ik moest meevaren". „Zo", antwoordde de president, „Hoor een meneer, het was alle maal schuim, waar u mee voer, van Hitier tot dc kleinste'mispunt toe en het schuitje was een aller- miserabelst R-O.T. schuitje". De beschuldigde keek enigszins angstig. Hij was o.a. monteir» ge weest bij de Wehrmacht in Frank rijk. België, Nederland en Slowa kije. Ook was hij lid van het „ge nootschap" zoals Mr. de Bock de NSB pleegt te noemen en de WA geweest. In de NSKK was hij Schaxführcr geweest- „Wat is dat?", wilde de Presi dent weten. „Zo maar een rangetje", zei de beschuldigde kleinerend. „O ja, je had zeker zo maar een schaar om je nek hangen, hè?" vroeg Mr. de Bok daarop, maar de beschuldigde antwoordde niet meer. De uitspraak volgt over veer tien dagen. Groeten aan Tante De 38-jarige lijnassistent B- M. Verhulst was volgens Mr De Bok stapel gek. De man was lid van het NAF, van de NSB en Vreugde en Arbeid geweest. Maar hij was gek, zei Mr. de Bok, omdat hij bij het uitbreken van de spoor wegstaking het werk neerlegde om solidair te zijn en een paar uur later toetrad tot de Land wacht om iets te doen te hebben. Hij was Rottenführer geworden in de Landwacht en Mr. De Bok wil de ook graag weten, wat dat pre cies was- „Rottenführer, meneer de voor zitter, is een man met een streep te. verdikkie". En de wijsvinger „Dacht ik al", viel Mr. de Bok uit. „Man, zeg liever Rotte Füh- reri Met een streepje, hè? Hier, daar zit je streepje, een hele gro te, vrdikkie". En de wijsvinger van de President wees naar het steeds roder wordende hoofd van de beschuldigde. Mr- de Bofc vond in het dossier een paar papiertjes, die erg veel op een tramkaanje leken, maar in werkelijkheid loten waren, die- door de Beweging waren ver kocht. toen Mussert eens jarig was. Ze kostten een dubbeltje en de winnaars mochten twee dagen bij de Leider op bezoek komen ontkende hij helemaal niet. Wat Verhulst had lootjes gekocht, dat kan zo'n president nou ook zeg gen over een paar lootjes? „Lootjes kopen om bij Mussert op bezoek te mogen, hè", begon het. ..Twee dagen logeren, hè? Glaasjes port en limonade drin ken, hè? Gefeliciteerd Oom An ton, groeten aan Tante, hè? Hand je geven op z~'jn verjaardag, dat wilden jullie. Had 'm ecn dood schop gegeven, sufferds die jul lie zijn". (De rest was niet te volgen). De beschuldigde had niet veel meer te zeggen. De verdediger des te meer. Hij pleitte uiterste cle mentie. Uitspraak over veertien dagen. Statenloos Gistermiddag trok Mr de "Bok van leer tegen W v d. Linden uit Amers foort. die door zijn dienstneming in het Duitse leger en door het afleggen van dc eed van trouw aan Hitier statenloos was geworden Deze beschuldigde was lid geweest van de N.S B en van de W A. Bovendien had hij werkzaamhe den verricht voor het NSKK. Hij was in Stalingrad ten tijde van de gigan tische worsteling aldaar. Mr. de Bok maakte het zeer kort „Je bent een erg soort N S B.-er die voor jaren opgeborgen moet worden Verder heb lk niets te zeggen," zei hij. „Het woord is aan de verdediger." Deze, Mr. van Harencaspel, trachtte enkele verzachtende omstandigheden naar voren te brengen en vroeg een straf gelijk aan de tijd doorgebracht in voorinternering. De uitspraak werd be paald op 21 October. ln Utrecht heeft dc colonne motorrijders, welke dienst zal doen tijdens de doopplechtig heid var prinses Marijke, een generale repetitie gehouden. Ons dagelijks te veel Knots Op Korte Gracht ge- kleine knots, hetgeen, aatDGETAO schiedde kleine knots, hetgeen on geveer hetzelfde als kleine boem. Jodium was niet nodig. Boem Rcdactie-seismografen registreerden grote boem op B.W.- laan. Eoemverslaggever, ofwel boe melaar, telegrafeerde: motor onder auto. Motorrijder voet gekneusd en snjjwonden. Motorrijwiel bescha digd. Wiskunde Rywiel van leerling Gymnasium verdween met wiskun dige zekerheid uit rijwielstalling aldaar, Probleem smeekt om oplos sing. Rekenen Meneer reed in auto met aanhangwagen. Had geen 1. ryboekje, 2. nümmerbewijs, 3. rijbewijs, 4. wegenbelastingkaart, 5. vereiste aanduiding van aanhang wagen. Politiemannen gaan reken lessen van vroeger in practyk bren gen. Kantonrechter ook. Knoop Twee jongens fietsten naast elkaar. Sturen kwamen in knoop. Kwam grote deuk in asphalt, toen een van twee viel. Overigens lichte hersenschudding. Graanhandel contra regering Ministerieel besluit verwekt oppositie Er dreigt een conflict tussen do regering cn do vakgroep Granen en Peulvruchten naar aanleiding van ecn besluit van het ministerie van Landbouw waarbij de graanhande laar verplicht wordt, direct te le veren aan het A.V.A. (Aan- en Verkoopbureau van Akkerproduc ten). De oorzaak van het ministerieel besluit moet worden gezocht in het feit, dat de prijs van granen en peulvruchten de laatste tijd boven dc vastgestelde richtpriis is geste gen. De telers bedongen te hoge prijzen waardoor ook in de graan handel dc prijzen opliepen. De handelaars verkochten ten slotte niet meer aan de A.V.A. daar zij dan met verlies moesten werken. Om nu te voorkomen dat de mengvoederindustrie, die haar toewijzingen van de A.V.A. krijgt, te weinig grondstoffen zou ontvan gen, heeft de regering bovenstaand besluit genomen. In een gisteren in de Korenbeurs gehouden vergadering werd beslo ten een telegram aan dc Minister te verzenden, waarin gepleit wordt voor intrekking van het besluit. Inmiddels heeft de vakgroep Gra nen een commissie benoemd die tot taak krijgt een oplossing te zoeken voor de bestaande moeilijkheden. Rectificatie in zake koffie en thee Zoals wy' gisteren meldden zullen de rantsoenen koffie en thee waar van de bonnen Donderdag zullen bekend gemaakt worden „nog on gewijzigd" zijn. De lezers zullen hebben begrepen dat wij met het noemen van deze grotere hoeveel heden rantsoenen een betreurens waardige vergissing hebben be gaan. In de plaats van 250 gram koffie en 125 gram thee moest natuurlijk gelezen worden resp. 125 en 50 gr. Robert vloog terug naar Amerika De robot-Skymaster van het Amerikaanse leger, die veertien dagen geleden een pilootlozc vlucht van de Verenigde Staten naar En geland gemaakt heeft, is gister avond op zijn terugvlucht op New Foundland geland. Gistermorgen was 't toestel mét elf personen aan boord uit Engeland vertrok ken. Tijdens de vlucht over de At lantische Oceaan werd de machine weer radiografisch bestuurd. De gezagvoerder heeft het toestel in New Foundland aan de grond ge zet, omdat men daar niet over een installatie voor automatische lan den beschikt. Morgen gaat de tocht verder naar de Verenigde Staten. Hoogland Agenda raadsvergadering Donderdagavond, 9 October a.s. zal de gemeenteraad in vergade ring bijeenkomen. De volgende punten komen o.a. ter tafel: Voorstel van B. cn W. tot t°e* kenning van een vaeantietoeslag van 20 van het jaarloon aan het gomeentepersoneel; voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting; voor stel van B. en W. tot aankoop van de benodigde grond van D. v. Wee voor bermverbreding van de Holleweg; voorstel van B. en W. tot benoeming van 5 leden in de commissie van advies, ingevolge de woonruimtewet 1947; het in stellen van een schoolartsendienst gemeenschappelijk met de ge meenten Baarn, Soest, Eemnes en Bunschoten. Het bouwen van een dubbele woning en het beschikbaarstellen van de benodigde gelden ad f 26.000. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1945. C.C.D. had goede dag De gehele dag heeft de CCD te Hoogland huiszoekingen gedaan op het clandestien houden van varkens. Een groot aantal liefheb bers van een carbonaadje zag hun met zoveel moeite en zorg opge fokte krulstaarten in handen van de CCD overgaan. Burgerlijke stand Geboren: Godefridus Wilhelmus, z. v. Wilhelmus Joannes van Odyk en Johanna Lamberta Hilhorst; Jo seph Hubert Emanuël, z. v. Hen drik Martinus Geven en Wytske Kwarten. Gehuwd: Nicolaas Johannes Grift en Francisca van de Kooij. Beurs van New York Atch. BaJtim. Can.Pac lllm.C. N.V.Cen Pcnns.R. 6/10 7/10 84 8314 13 V, 13», li1', 11% 27 27 14% 14'% IS Sout.Pac. 4 .y. 44 Un.Pac. 140'/, 139% AH.Ch. 188 183% Am.Can. 87 87'/, Am .Car. 45% 45% A.Srrielt. 62% 63% A. en 157^ 175% Am. ob. 73", 73 Anac.C. 35% 35% Bethl.S. 50Vi 89'/, BoeiingA. 20% 21 Chrysler 6C% 60% Cltv B. 41 41 Consol E 25% 25% Douglas 62 60% üu.P.N. 189% 189% Eastm K. 45 44% Gen.El. 36% 35% Gen.Mot, 59 59% 6/10 7/10 Good 46% 46% Hudson 19 19 int. H. 89% 89% 1. Nickel 28% 29 Int. en 11% 11% Kenn.C. Montg. Pac.M. Radio C, Rep.St. Rev. B. Sears R. 46 45% 57% 57% 5 5 8% 8% 27% 27^ 39^ 39% 37% 37 Shell Un. 29% 30% Soc. Vac. 16% 16% Stand Br. 23% 29 St.OMNJ 74% 73% Studegb. 2\% 21% Texas C. 57% 57% U. Alcr. 23% 23% Un Corp. 3% 3 Un P4ult 53% 53 US Rubb. 45% 46% US Steel 72% 72% Westing. 28% 28% Woolw. 47 47% Omzet 880.00c Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen De effectenbeurs te Amsterdam had heden een enigszins onregelma tig verloop. Aanvankelijk bestond er oj> de meeste afdelingen nog enige vraag. Het gevolg hier van was, dat de hoofd- koersen afgeleid waren aan de vorige slotnote- ringen, of iets hoger wa ren, zij het dan ook, dat er uitzonderingen op te merken vielen, maar gro te variaties deden zich niet voor. Alleen waren de Müller-waarden, waar voor ook thans weer goe de belangstelling aan de dag werd gelegd, enige punten hoger, vooral de aandelen eerste serie, die jbij de opening tegen 191 Iwerden verhandeld. De aandelen 2e serie waren ,169»/;. Bij het begin van de vrije handel bleek ech ter al spoedig, dat de kooplust bevredigd was 'en dat het bestaande Ikoerspeil naar het scheen enig aanbod uitlokte, ten minste gingen de koer sen op vrijwel alle afde lingen veelal een kleinig heid achteruit. De boven genoemde Müllerwaarden daalden wat de aandelen eerste serie betreft tot 189 en de aandelen twee de sorie tot 169 nadat in tussen nog ecn prijs van 171'/t was bedongen. Van de bekende industriëlen opende Hoogovens iets boven de 200 pet, maar zakte later in tot 197. 6/10 7/10 7/10 Sltk Hfdk Sltk Koloniale Bank 102 103% 102 3 N I. H.bank 100 10( 100% Ned. H. Mij. 138 140% 14CJC A.K.U. aand. 184% 185% 18-1% Bergh's Jurg. 311 311 313 v. Berkels pat. 130% 130 129% Calvé Delft Crt 180% 180 190 Centrale Suiker 220 225 227 Fokker 208 2C8 20S Van Gelder 173 l'lii 17z K. Nd. H.ovens 201 200% 197% Lever Cert. 301% 301 .00 ^ïed. Ford Ned. Kabelfabr. 314 317 317 Philips gloell. 387% 388'/, 386% Wilton Fyenrd. 224% 224 Petrol. Mij. 437% 439% 439% Kon. Petr. Mij. 445% 452 449% A'dam Rubber *43% 144 145 Band. Rbb MIJ. 102 104 105% Deli-Bat. R M. 104% 108 109% Dost Java R.M. Serbadjadl S.R. 73 73% 73% Holl. Am. Lijn 223% 223 222% Java-C.-J. Lün 162% 163% 162% K.N.S.M Ul% 175 174'/, Kon. Paketv. 172 171% Sch. Unie '89% 185% 189 Rott. Lloyd !65% 166 165 St Mij. Nederl. 174% 175% 175 H.V.A. 229 228% 227% Jav. Cult Mij. n7% H7% ng Ned. Ind. S U. 123 124% 124% Ver. Vorst C M. 62 62 62% Deli-Bat. 135% 137 136% Dcli Tabak 159% 159 157 Senemb. 142% 143% Actieve obllg.: 6/10 7/10 Ned. '38 (3ïi> 3 'S 'JWS dito '47 ,3H) 3 ®»J; Ned. '37 3 ,»5'. ,®J i Dollar] '47 3% 10"i nws 214 *\y< Sp. eert. 100 2Ï4 101'« 'JW N.I. '37 A 3 Nlet-actieve obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam I/IH '37 3% R'dam '38(3'% 13 Pandbrieven 100% 101 Vi 100% 100% Amst. Hypbank 101 101 Arnh. Hyp. B. Fr. Gr. H. 346 Grav. Hyp. Bk. 101>4 Ned. Hypb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3« 100!'. 10°y. Utr. Hypb. ion?/ (2% vpl. ultl JgH |°J% West. Hypb. 3% 101 1 154 Industr. obllg.: A.K.U. obll. 3% 203% Berghs en J 3% 105„ 105% Levers 3% 104% Werkspoor 3% 105 104% Bt. Ptr. Mij 3% 103y. 103y Deli Sprw. 3% 78 Ncd -Ind Sp 3% 58% 58 Nlet-act aand. A'damse B. HU. Bank Unie 206% Incasso Rott. Bankver. Tv.\ Bank. Cert Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab, Rott. Dr. MfJ. Wcrksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas Internatlo Amst. Ball. My Dell Sp. Mij. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvtsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kénnccott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvania t laten bieden 6110 7/10 Ü9 2C6V. :08 154 157% 158 163% 169% i99 157% 177 400 337 177% 107% 154% 107% 156% 155 189 28 46% 12 27% 109% 109% 101^ 148% 106% 105% 2% 2% 36 95 61% 29^ 29^ 47% 47% 28% 27% 75* 75% 60 60% 30% 31 22 .1% 13% 12 Yf Jaarvergadering Van Gel der. In de algemene Ver gadering van aandeelhou ders van Van Gelder Zo nen N.V. heeft de direc tie verslag uitgebracht over het boekjaar 1946. De jaarstukken werden goedgekeurd. Dc heer H. Smidt van Gelder. president-com missaris, deelde mede, dat de totale papierproductie van 80.000 ton over 1916 slechts de helft van de capaciteit bedraagt, het geen verband houdt met de onvoldoende aanvoer van grondstoffen. Hij maakte gewag van de aanzienlijk toegenomen omzetten van de groot handel als gevolg van het feit, dat een deel van het door de regering geïmpor teerde papier via Van Gelder heeft gelopen. Bührniann's Papier groothandel te Amster dam zal over het boekjaar 1946 aan aandeelhouders een dividend van 5 uit keren. De laatste divi denduitkering was in 1944 en bedroeg 2#

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2