Zeeuwsch-Vlaanderen gaat ten gronde aan ambtelijke besluiteloosheid r Averechtse Delftse school invloed van de „OW Lady" genationaliseerd VALSE HANDTEKENING Zwarte handel is misdaad tegen de gemeenschap Bridge-rubriek Bouwmaterialen blijven ongebruikt liggen Het gezin Noach MINIATUUR-MYSTERIE STAFFORD CRIPPS, socialist zonder dogma 's Zaterdag 11 October 1947 3 De taak, die Minister Neher op zich genomen heeft, is stellig niet benijdenswaardig. De wederopbouw van ons land plaatst hem voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Er is gebrek aan materiaal en er is gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. Indien wij, in weerwil van onze bewondering voor de energie, waarmee de minister de wederopbouw ter hand neemt, niette min plaats verlenen aan onderstaande kritiek op hetgeen er in Zeeuws-Vlaanderen gebeurt respectief niet gebeurt, doen wij dat, omdat het dagblad de taak heeft in het openbaar op deze misstanden te wijzen. Zeeuws-Vlaanderen wordt door de bewoners van deze landstreek met enig zelfbeklag wel genoemd, de „Overzeese Gebiedsdelen", waarmee men uiting wil geven aan de soms grote afstand, die Zeeuws- Vlaanderen van Den Haag scheidt. Een bewoner van deze gebiedsdelen, die met de plaat selijke toestanden voortreffelijk op de hoogte is, schrijft ons het volgende: Bij de Wederopbouw op het plat teland blijven materialen lang on gebruikt liggen. Het is alleen niaar jammer, dat ze niet in Zeeuws Vlaanderen blijven liggen, want wij zouden ze wel gebruiken, maar eer wij aan de beurt zijn, zijn er mis schien geen materialen meer. want iedere andere streek van ons land schijnt eerder kans Ic hebben op Wederopbouw dan Zeeuws Vlaande ren, waar de bouwkosten hoger zijn dan elders. De oorzaken hiervan zijn de hoge kosten voor vervoer en de hogere arbeidslonen. De arbeiders immers, moeten uit overig Neder land of uit Bclgic komen. De Belgen mogen 25 pet. meer verdienen en de Nederlanders werken hoogstens 44 uur per week voor hetzelfde loon als hun collega's elders in 48 uur ont vangen. Het gevolg hiervan is. dat van het toegestane contingent wo ningwet-woningen. dat 1340 be droeg er slechts 500 in aanbouw zijn. In plaats van de omstreeks 2500 totaal verwoeste woningen zijn 1000 nood-woningen geko- Noodwoning in Sluis. De geal lieerden gebruikten tijdens de oorlog deze constructie, waar van het dak uit gegolfd plaat ijzer bestaat. Voor de Zondag Vreemd verhaal, dat van de zondvloed. De wereld draait lustig door. Geboorte, huwelijk en dood tikken hel rhyihme van het gewone leven, de feestmu ziek is er steeds op de achter grond. En God werd vergeten. Eén man timmert. Ten spot van de velen timmert hij een schip midden op het land. Hij heeft verstaan de dreiging van het oordeel. Allen kijken en lachen. Ze lachen nog, wanneer hij hen wanhopig vermaand om toch te luisteren. Straks komt de grote vloed, die het olies gaat verzwelgen. De feestroes slaat om in angstge huil. Die éne man, die luisterde, is geborgen, hij en de acht zie len, die ziji. gezin uilmaken. Hoe hoger het water stijgt, des ie dichter beurt het hem naar Gods hemel toe. Noach en zijn acht zielen ko men ook i het gebed van het doopformulier voor, waar menig een Donderdag door de radio naar geluisterd heeft. Een vreem de klank. Dat blijft het. Daar heet het dot Noach en zijn acht zielen door Gods barmhartigheid zijn behouden en bewaard, en straks wordt bij die zelfde on doorgrondelijke barmhartigheid gebeden om behoud voor ons en onze kinderen. Noach vertrouwde zijn gezin toe aan het oordeel Gods, dat droeg. Wanneer een klein kind wordt gedoopt, dan pleiten we: o Heer. Gii wilt óók in de lijn der gezinnen Uw reddend werk doen. En tegelijk gevoelen we, wat grote verantwoordelijkheid ouders bezitten, die niet kinde ren hebben, omdat dat zo pret tig is, en als ze groter worden ook wel gemakkelijk, maar die kinderen zien als degenen, die hun zijn toevertrouwd. Menige huiskamer, waar Christus liefde woont, is e?n ark, die reclt en be waart, die de kinderen uitbeurt boven de golven van een wereld in het oordeel. Ds. C. M. VAN ENDT. men. Particuliere woningbouw is tot nu toe vrijwel onmogelijk geweest; in geheel West-Zeeuws Vlaanderen zijn nauwelijks tien nieuwe huizen door particulie ren gebouwd. De particulieren willen wel bouwen, maar zij kunnen niet, zelfs niet zij. bij wie dc nood zo dringt, dat zij het tot elke prijs zouden willen doen. ook bjj de huidige totaal onvoldoende financiële regeling. Zij kunnen niet veel meer doen, dan van de ene instantie naar de andere lopen, soms maanden lang. Van nog geen enkele gemeente is het herbouwplan definitief vastge steld Eerst moest men eindeloos wachten op de stedebouwkundige, daarna mogen de inwoners met hun bezwaren komen, doch door at dit heen en weer gepraat gaan er maan den voorbij, indien tenslotte dc ste debouwkundige en de gemeentena ren het eens geworden zijn. gaat het plan naar Den Haag en daar blijft het dan weer maanden liggen. Wij vragen ons allemaal af hoe lang nog en waarom? Wanneer iemand een stukje grond heeft waarop hii waarschijnlijk wel zou mogen herbouwen en hij laat door een architect een plan opstel len. dan begint een lijdensweg langs talloze instanties De supervisor ïs vrijwel oppermachtig en stelt eisen, die m i. in vele gevallen funest zijn. De gevel b.v. moet dan namaak zo veelste eeuw woiclen. Vooral de richting van Granpré Molière (Delftse School) schijnt zeer geliefd te zijn. Dc mensen, die deze richting aanhangen wilen tot elke prijs alles in de oude stijl herstel len, ook al gaat dal ten koste van de bewoonbaarheid. Voor huisvrou wen is dit om razend to worden. Het schijnt of men alles wat op het gebied van goed wonen bereikt is weer teniet wil doen. Sommige mensen lopen het risico huizen te krijgen, waarin zij moeten leven als in krotten, zonder behoorlijk licht en lucht; zonder fatsoenlijk sanitair, omdat daarvoor geen ruimte is. Het enige waar het op aan schijnt te komen, is, of de gevel wel mooi oud-IIollands is." Het schijnt te zijn voorgekomen, dat de supervisor alleen maar naai de gevel keek. maar niet lette op wat er achter die gevel zou komen. Architecten van andere opvattingen hebben tot dusver geen schijn van kans gekregen om naar hun inzicht te bouwen. Niet alleen de streek- aesthetica maar de persoonlijke smaak van een supervisor schijnt te prevaleren. Dit betekent: namaalc- antiek, hoge smalle geveltjes met kleine raampjes. Balkons worden vrijwel nergens toegestaan, met de belangen van de huisvrouw of de leefwijze van het gezin wordt geen rekening gehouden. Het is broodnodig, dat hier in gegrepen wordt, want de toe komst van onze gezinnen en van ons voik hangt toch ook af van het huis en dat moet aangepast worden aan de eisen van deze tijd. MINISTER L. NEHER Alles is nu klaar voor de aanbeste ding en wacht nog slechts op de officiële regeling uit Den Haag. Dan krijgt men plotseling de laconieke mededeling ..U zult een nieuw plan moeten laten maken, want er is nu een nieuwe regeling gekomen, waar bij woonruimte en bedrijfsruimte (die tot nog toe onder een dak moch ten komen) gescheiden moeten wor den". Dat betekent een nieuw plan opstellen, weer architecten honore ren en weer de lange lijdensweg van de ene instantie naar de andere. In Den Haag hoort men wel eens ver tellen. dat de betrokken instanties met de materialen moeten leuren. Ik vraag aan wie de schuld? Wij, hier in Zeeuws Vlaanderen willen graag bouwen, wij hunkeren naar materialen. Ik ken iemand, die nu precies twee jaar bezig is met Den Haag om een huis te laten bou wen De vorige maand is hij aan het derde plan begonnen. Tot dusver heeft hij 4000.— moeten uitgeven aan architecten, kosten voor gereed gemaakte plannen en bestekken. Laat ik mijn klaaglied eindigen. Het is bedroevend, dat het Nederlandse volk zo weinig beseft hoe groot het onrecht is, dat hier de oorlogsslacht offers wordt aangedaan. Indien er geen betere regelingen komen, gaat West-Zeeuws Vlaanderen te gronde". NED HERVORMDE KERK Beroepen te: Wapenveld, G. den Duyn te Oud-Alblas, Huizum (2e buitengew. pred pl), Jac de Vos te Rotterdam-Vreewijk en te Ruiner- wold ds. J. D. van der Veen te Wor- mcr. Aangenomen naar: Simons- have, toez. F. H. Breukelman. Betrouwbaarheid van de „Bank of Engeland" bleef ongeschonden (Van een bijzondere medewerker) EEN eerbiedwaardige „old lady", meer dan twee en halve eeuw oud en nog altijd sprinlevenddat is de „Bank of England", gevestigd ill Thieadneedlestreet, stellig. Sinds de stichting op koninklijk bevel zijn meer dan 250 jaar voorbijgegaan en heeft de „Bank of England" talloze stormen en crises getrotseerd. Maar de instelling die op 16 Juni 1691 begon met een kapitaal van 1.2 millioen pond sterling, moge al eens op haar grondvesten gewankeld hebben, vooral in dc eerste halve eeuw van het bestaan, zij kon zich steeds handhaven. Van het kastje naar de muur Stel eens, dat iemand die genood zaakt is, zo spoedig mogelijk voor een eigen huis te zorgen, eindelijk maar heeft toegegeven aan de eisen van de''supervisor Dat heeft hem al veel geld gekost, want daarvoor heeft hij soms een andere architect moeten nemen, hetgeen hom dub bele kosten veroorzaakt. Goed. dan gaat dat plan in zee via het streek- bureau, het prijzenbureau voor on roerende goederen en het bureau voor de vaststelling van dc grondbe lasting' om tenslotte in Den Haag te recht te komen voor de financiële regeling. Weken, nee maanden gaan voorbij. Men kan informeren zoveel als men wil, iedereen is even vrien delijk, men loopt van het ene bu reau naar het andere, maar niemand durft definitief ja of nee te zeggen. Men kan vriendelijk blijven of boos worden, het plan blijft in Den Haag tot men tenslotte verneemt, dat offi cieus alles in orde is en de architect het plan bestedmgsklaar kan maken. Opnieuw begint een periode van wachten, die maanden kan duren. 16 Juni 1694... Willem Paterson kreeg het Koninklijke fiat op zijn plan een bank te stichten waardoor de koning, wanneer hij geld nodig had. niet langer bij particuliere geldschieters terecht behoefde te komen, die als onderpand dan dc heffing of inning van een belasting kregen. Neen. alleen via de Bank kon de koning geld opnemen en de Bank kon dit alleen geven na goed keuring door het Parlement. Winst maken Daar de Engelse Bank het recht kroeg en daarvan onmiddellijk gebruik maakte om papiergeld in omloop te brengen, zal het geen verbazing wekken, dat de geldschie ters, die hun winstgevend bedrijf plotseling getorpedeerd zagen, reeds in 1C96 een poging waagden de ..old Lady" de nek om te draaien. Zij organiseerden een run op de bank, na eerst op zo veel mogelijk banknoten beslag gelegd te hebben. En zo verschenen zij voor de loket ten, eisten onmiddellijke inwisse ling van hun geld. Qelukkig lieten degenen, die het beginkapitaal bij eenbrachten, de Bank niet aan haar lot over, zodat de aanval op de li quiditeit afgeslagen werd. En zo kon de Engelse Bank het aanvanke lijke plan om kapitaal aan te trek ken en voordelig te beleggen, door zetten, daarmede de in deze dagen heersende speculatiezucht aanwak kerend. Het spreekt vanzelf ,dat men in de keuze der beleggingen niet altijd even secuur was, zoals bij enkele zwendelaffaires Zuidzeesehandaal bleek. Het beginkapitaal was toen echter al zo aangegroeid, dat deze schokken behoorlijk werden opgevangen. Noch de afval van de Noord-Ame rikaanse koloniën, noch een bestor ming door het gepeupel in 1780, kon de ..old Lady" van Threadneedle- street aan het wankelen brengen. En evenmin slaagde daarin een merkwaardige en hardnekkige „young lady", die omstreeks het midden van de vorige eeuw, gedu rende 25 jaren bij de Ingang van het aan tradities zo rijke gebouw, postte De Bank's nun" werd zij ge noemd de „non" en zij was de zuster van een employé, die tot een langdurige gevangenisstraf veroor deeld werd, wegens diefstal, hoewel hij tot hel laatst toe ontkende de dader te zijn. Zijn zuster was dc enige, die geloof sloeg aan zijn ont kenning en zij bezocht allen, die di rect of indirect bij de Bank betrok ken waren, teneinde hulp voor haar broer te verkrijgen. Toen succes voor het meisje uitbleef is zij dag in, dag uit bij de „old Lady" gaan posten: een stom protest tegen het lot van haar broer. Meer dan een kwart eeuw hield zij dit hardnekkig vol. ook na de dood van haar broer in de gevangenis. T N het begin van het x jaar 1930 verdween de expeditie van Wije man zonder enig spoor na te laten in de wil dernissen van Zuid- Amerika. Alleen in boorlingen keerden te rug en meldden dat de hele groep was uitge-' roeid met inbegrip van Philipp Wyeman, Lor na, zijn Australische vrouw, Steve Downe, een Amerikaanse foto graaf die gebrekkig, was, Paul West, een vriend van het echtpaar Wyeman en majoor Eric Vole, een Engelse jager op groot wild. Bij het begin van de oorlog stierf Wycman's moeder. Ze had tot het laatst geloofd dat haar zoon nog in leven was en ze liet hem een groot fortuin na. waar over hij zou kunnen beschikken bij zijn te rugkeer. In 1945 kwam er een r~ door LEONARD GRIBBLE .J man, die beweerde Phi lipp Wyeman te zijn, naar Engeland. Hij had papieren bij zich en wat hij vertelde, over tuigde de notaris der familie Wyeman dat hij met de verdwenen erf genaam te doen had. Maar op een goede dag werd de politie opge beld door de directie van dc bank waar de fondsen der Wyemans waren belegd. De teruggekeerde erf genaam liet grote som men overschrijven tot een bedrag van wel 50.000 pond en hij had het plan naar Venezuela te gaan. De politie on derzocht de handteke ningen. Ze geleken als twee druppels water op die van vóór de ex peditie. Ze vroegen de directeur naar Paul West. Deze die West had gekend, bevestigde dat hij een hoofd klei ner was dan Wyeman. Dc volgende dag deed de politie een sensatio nele arrestatie. Wie werd er gearresteerd en waarom? Oplossingen vóór Dinsdag aan de redac tie, onder motto: „Mi niatuur-mysterie". Prij zen: vyf, drie en twee gulden. Bijgelovige zie len zien haar nog steeds als spook rond de „old Lady" waren, een tijd, dat 'een financiële cri sis dreigt. Dat dit in 194G bij de nationalisatie' van de Bank lliet het geval is ge weest, is een ver heugend verschijn sel. al is het daar om niet minder waar dat Engeland financieel zware tijden doorleeft. Aan de Bank is ij daarvan overigens Het spook va/i wemig te mcrken ac „Bank of N0g steeds zijn er England zestien direc teiiren, die tezamen met de „gover nor" lord Cotta werd door de re gering benoemd als opvolger van de beroemde Montagu Norman dje leiding in handen hebben. En in de ingang zwaait nog steeds de bode de scepter, de bode met een driekantige steek op het waardig hoofd en een lange staf, als teken zijner waardigheid, in dc hand. Het is dezelfde staf, waarmede in vroe ger eeuwen onwelkome bezoekers de deur „gewezen" werden Neen, uiterlijk heeft de nationa lisatie geen sporen achtergelaten. En ook in de vele plichtplegingen in de loop der jaren ontstaan in het verkeer tussen bank en cliënt is geen wijziging gekomen. Alleen zijn er geen 17000 aandeel houders meer, die tezamen een be drag van 235 millioen pond sterling in de Engelse Bank hadden gestoken En ook de geweldige voorraad goud in de gewelven is in 1947, ver geleken bij de topjaren, aanzienlijk teruggelopen. Zo zelfs, dat menig een zich afvraagt, of het gezegde zo safe als de Bank van Engeland" nog wel met de waarheid in over eenstemming is. Maar het klinkt nu eenmaal niet, om daarvoor in de plaats te stellen ..Zo safe als Fort Knox". Neen. dan houden we het liever bij de Bank. die stellig niet meer zo veel goud bezit als vroeger, maar waarvan dc naam ons toch het prettige besef geeft van iets. dat door de eeuwen heen zijn traditionele betrouwbaar heid ongeschonden heeft bewaard. Drie fasen kenmerken het leven van Sir Stafford Cripps, Engelands nieuwe minister van Economische Zaken - de eco nomische dicta'or, zoals zijn tegenstanders hem noemen die onlangs een nieuwe soberheids- campagne heeft ingeluid. Opgegroeid in een godsdienstig milieu, ontwikkelde hij zich tot een Christen zonder dogma's, los van alle secten, zijn levensbeschouwing rechtstreeks puttend uit de geest van het Nieuwe Testament, uit de studie van woord en handelingen van Christus. Hij gelooft in de waar den van naastenliefde en barmhar- tigheid, en toen hij voelde, dat de Kerk niet in staat was dit geloof in de practijk van het dagelijkse leven te verwezenlijken en hij zich aan sloot bij Labour, betekende dit geen breuk met de Christelijke leer: hij bleef vertrouwen, dat het mogelijk moest zijn de leeuw te overtuigen om in vriendschap nagst het lam te leven, hij bleef vertrouwen, dat toch ten slotte de mens zou ophou- den-zijn broeder te doden. Bij zijn overgang naar dc Labour- partij was hij een jonge man, Hij had exacte wetenschappen gestu deerd, werd door de pionier op che misch gebied. Sir William Ramsay, uitgenodigd tot zijn wetenschappe lijke staf toe te treden en nam toen plotseling het besluit rechten tc gaan studeren. De tweede fase begint omstreeks 1932, bij de oprichting van dc So cialistische Liga, waarvan Cripps enige maanden later voorzitter werd. Zijn optreden hier was wei nig gelukkig. In verrassend korte tijd bevond Labour zich in grote nood. De Liga was opgezet met het doel een element van strijdbaar so cialisme in de partij te brengen en later werd zij de draagster van dc eenheidsgedachte. Maar aanvankelijk wierp zij met haar radicale verlan gens van noodbevoegdheden voor de regering en afschaffing van het Ho' gcr-Huis de knuppel in het hoènder. hok en schrikte zij vele-meer gema tigde aanhangers af. De conserva tieve „Times" schreef, niet zonder leedvermaak, dat Cripps bij iedere keer dat hij zijn mond open deed, 20.000 stemmen voor de partij ver loren deed gaan, en de „Manchester Guardian" schreef zelfs, dat als Cripps op de ingeslagen weg bleef voort, gaan hij waarschijnlijk meer zou bijdragen tot het vormen van een Britse fascistische partij dan Sir Oswald Mosley. Bij dit alles bleef Cripps dezelfde; een socialist, zonder dogma's, van Christelijke origine. De derde periode, die van de laatste jaren, laat Cripps zien als de man die zijn zending in Voor-Indië tot een goed einde bracht, en de man, die doorslaande successen boekte zowel aan het ministerie van Luchtvaart-productie als aan de „Board of Trade", ressorterend on der het ministerie van Economische Zaken. Zelfs zijn scherpste politieke tegenstanders geven toe. dat hij een man is met een zeer ruime blik die met grote snelheid en zekerheid een overvloed van uiteenlopende en in gewikkelde problemen weet aan te pakken. Het ligt voor de hand. dat terwijl zijn ster rijst, en andere beginnen te verbleken men aan hem denkt als aan een toekomstige eerste minister. NEEMT „GROOTHANDEL" SCHERPER VORMEN AAN OF IS DE POLITIE ACTIEVER? Benadeling van de gemeenschap Is zeker geen nieuw begrip, doch het heeft nimmer zo diepe betekenis gehad als in deze t(jd. Vóór do oorlog leefde ons volk in betrekkelijke welvaart, diefstal ervoer men als Individueel vergrijp tegen personen, smokkel als benadeling van de>staat, leder weet het: dc oorlog heeft ons volk, in ieiler opzicht, leeggestolen en verarmd achtergelaten. Zwarte handel in liet klein en in 't groot, ve-, materiaal- en deviezensihokkel, prijsopdrijvingen (In een tijd, waarin lonen en prijzen op een bepaald niveau vastgelegd móéten zijn) wjj moesten al deze misdaden voelen als tegen het gehele Nederlandse volk gericht. Een kruiswoordenpuzzle DEZE week ter afwisseling maar weer eens een kruiswoordpuzz- le. Het bekende „recept", inderdaad waarvan het gros dgj.* raadsellief- hebbers nog maar steeds niet ge noeg krijgt. De omschrijvingen lui den: Horizontaal: 1. Uitblinker, 6. Gezamenlijke ad vocaten, 9. Telwoord, 11. Naamloos, 13. Naaldboom, 15. Legerwapen, 16. Kenteken van Nederlandse auto's, 17. Thans, 18. Twee minder dan Hor. 9 (Romeins), 19. Frans lid woord, 20. Eiland bij Soemba, 22. Plaats bij 's-Hertogenbosch, 23. Ne derlands componist, 25. Op een na 's werelds grootste rivier, 26. Grote Italiaanse stad, 27. Telwoord, 29. Afkorting van vreemde munteen heid, 31. Daar, 32. Grote Spaanse stad, 35. Muziekstuk voor 8 instru menten, 37. Vrouw van Vert. 52, 39. Vlugschrift, 41. Maand, 43. Af gekorte jongensnaam, 44. Lengte maat, 45. Lidwoord, 46. Kenteken van Deense auto's. 47. Chemisch teken voor fosfor, 48. Edelsteen. 50. Leger, 51. Zuidvrucht, 53. Rivier in Schotland, 54. Nederlands vliegveld, 55. Lood-zwavel verbinding. Ve r t i c a a 1: 1. Overmatig eten en drinken, 2. Naam van verscheidene pausen. 3. Voortreffelijk, 4. Familielid, 5. Al penpas. 6. Zanger, 7. 59 (Romeins), 8. Inndal, 9. Onbepaald voornaam- Helaas voelen zeer vele Neder landers dat niet zo en „zwarte" handel heeft een zeer vertrouwde klank gekregen. Men voelt het als iets, dat er nu eenmaal bij hoort, dat „burgerrecht" heeft gekregen. Wie nooit iets zwart heeft verhan deld of gekocht ziet men niet voor vol aan. Wie het in familiekring, aan kennissen of collega's beweert wordt met niet-gelovende of mee warige blikjeen bekeken. Hierin schuit een groot gevaar, dat velen zich nog steeds niet be wust zijn. Het woord „gifhandel". taalkundig een monstrum, had dit voordeel dat het iets uitdrukte van dc vergiftiging, welke ons volk be dreigt. Men beweert, dat de kleine zwar te handel iets afneemt, dat het ge knoei met enkele bonnen, met een paar pond boter of enige kaasjes, tot het verleden gaat behoren. Toch is de scharrelaar met een paar pak jes sigaretten nog niet van dc straat verdwenen, toch ergert mer nigeen zich iedere dag weer aan die jonge kerels, die lamlendig tegen een gevel leunen, of, lui rondslente rend, hun „heipalen", saffiaantjes of hoe zij hun „waren" anders be titelen, clandestien aan de man (of vrouw) brengen. Nieuwe voedingsbodem Nu de rantsoenen van enkele levensmiddelen iets kleiner zijn geworden, krijgt de kleine zwar te handel ongetwijfeld nieuwe voedingsbodem. Zag dus menige kleine zwarte plet" op de duur het misdadige van zijn handel In, hield hij er mee op en meldde zich weer voor normaal werk, z(jn met minder moraliteits gevoel begiftigde collega kwam van kwaad tot erm?r: de „gro.te zwarte handel" schijnt meer te bloeien dan voorheen» Misschien is het Inder daad slechts schijn cn ligt het aan grotere activiteit der politie, één ding is zeker: deze week regende het berichten over grote „zwarte pieten" en prijsovertreders-en-gros: grossiers in electro-tcchnisch materiaal, die facturen vervalsten om de op deze wijze „vrij" gekomen artikelen zwart te verhandelen; dc directie van een vliegtuigenfa- briek, die bijproducten tegen te ho ge prijzen verkocht en daarmee ab normale winsten boekte; de di recteur en de procuratie houder van een groothandel in bakkerij-grondstoffe^ veroordeeld tot gevangenisstraf en hoge boete, „omzetten" van tienduizenden soms honderdduizenden guldens... Bonnendiefstal! Het gaat nu bij tienduizend tegelijk. Zwarte handel in shag; er zijn tientallen personen by betrokken. Op een automarkt in het Zuiden nam de politic acht auto's en twaalf motorfietsen in be slag,Wie klaarblijkelijk zwart ver handeld werden. Deze voorbeelden kan men met tientallen aanvullen. Hij had alleen maar last van extra-geld Dat iemand een salarisverhoging weigert, komt niet vaak voor! Dc premier van de Australische rege ring behoort tot een van de zeld zame gevallen. Hij heeft de Labour- partij in het parlement verzocht, een voorstel zijn salaris van ongeveer 4500 pond te verhogen tot 5000 pond per jaar terug te nemen en hieraan toegevoegd „Ik zou alleen maar last hebben van dat extra-geld". Tege lijkertijd heeft hij evenwel een voor stel inzake verhoging der salarissen van verscheidene hoge ambtenaren gesteund. W ie wordt wereldkam pioene der schoonheid? Te Santa Monica (Californië) zal in September 1948 een schoonheids wedstrijd worden gehouden ter ver kiezing van een wereldkampioene in de schoonheid, die de titel Miss Universe zal ontvangen. Dertig landen, waaronder B e 1 g i e Nederland, hebben reeds toegezegd, mededingsters te zullen zenden. De grootste steden van elk land zullen voor wedstrijden, organiseren, om dc nationale vertegenwoordig sters uit te kiezen. Tot het internationale comité van voorbereiding behoren de consuls van de buitenlandse regeringen te Los Angeles. I „Politionele actie" Ongetwijfeld is de „politionele actie" tegen dit ingekankerd© kwaad noodzakelijk en nuttig, even als de zwaardere straf die in do naaste? toekomst aan zwarte han delaars zal worden opgelegd. Dczo maatregelen werken echtQj; alleen maar afschrikwekkend. Zo genezen wij niet deze morele ziekte, die op alle wijzen schade berokkent aan ons volk, die ons bestaan in gevaar brengt. Wil ons volk gezond worden, dan moeten wij doordrongen raken van dit gevaar, dan moe ten wjj ons trachten te hoeden tegen infectie. Daarom is het noodzakelijk dat wij allen het voorbeeld gevende ouders thuis, de onderwassers cn lera ren voor dc Idas, leder in ztfn werkkring. W(j moeten de stap torug maken naar de tijd, toen men oneerlijkheid... oneerlijk noemde, wij moeten een schrede voorwaarts doen om zwarte handel, smok kel cri onoirbarc prijsverhoging als misdaden tegen de g e- meenschap te voelen. Wij moeten komen tot een nleu* we waardering en beoordeling van misdaden, tot het aanvaarden van de stelling, dat rle misdaad bedre ven aan het individu geringer is dan die aan de gemeenschap. Of, zoals drs. G. M. Nederhorst het tijdens het economisch congres van de Partij van de Arbeid zo kern achtig zei: „Dc rechterlijke macht moet leren begrijpen dat het stelen van een fiets maatschappelijk ge* zien een kleiner kwaad is dan prijs-* opdrijvingen." Zwarte handel. Het lijkt er wel eens op dat dit één der zaken is, waarin ons kleine volk groot kan zijn. Helaas een grootheid waarmee we ons klein houden. Onder leiding van mr. E. C. GOUDSMIT. Tot vermaakmaar niet tot voordeel K wil in deze vacanticmaandeiï eens een spel geven, dat ik be* handel ter wille van de ongetwij* feld humoristische noot, die dit spel' bevat, maar onder uitdrukkelijke waarschuwing, dat de list, die hier toegepast werd, volkomen unfair ia en dus zeker niet in de practyk toe laatbaar. Volgens de Brldgeworld moet da volgende geschiedenis in Amerika zijn voorgekomen. Maar gezien de raillerende toon van het artikel zal het wel ontsproten zijn aan de even ingenieuze als géniale fantasie van 'de auteur Sheinwold. Woord Schoppen: 9, 7 Sch. H. R. KI. Harten Ruiten Klaveren WEST a, b h, 9, 7. 6, 2 9, 6. 4, 3 10, 9 10, 5 h, b, 5 a, v, b, 6, 4 OOST Sch.: 10. 8, 4, 3, 2 H. R. KI. b, 4 a, 8 8, 5, 3 woord, 10. Op twee wielen rijden. Zie Hor. 44. 14. Getal (Romeins) 17. Op dit ogenblik. 19. Bergplaats, 21. Hard metaal, 22. Een der U.S.A. 23. Kleinigheid, 24. Plaats in Kenya 28. Bijwoord van graad, 30. Ken teken van Chinese auto's, 32. Bin nen zekere grenzen. 33. Narigheid, 34. Bloedarmoede, 35. Mening, 36. Telwoord, 38. Van lieverlede, 40. Zie Ver. 12, 42. Persoonlijk voor naamwoord, 45. Academische titel. 47. Wiskundig getal, 49. Opgeruimd 50. Vis, 51. Belgische plaats met waterval. 52. Familielid. De gevraagde vierkanten lul den: 2 5 O D E 2 3 0 N D E E R R 0 3 4 L E N I G 4 D R 0 M 5 N A G E L Voor de prijswinnaars zie pag. ZUID Schoppen: h, v, 6, 5 Harten 8, 3 Ruiten v, 10, 7, 2 Klaveren h, 7, 2 Biedverloop: W: pas; N: 1 KI.; O; pas; Z: 1 Sch. W: pas; N: 2 KI.; O: pas; Z: 2 S.A. W: pas; N: 2 S.A.; allen passen. Op de Z-plaats zat een ogen schijnlijk zeer onschuldige dame, waarvan men dus niet verwachten zou, dat zij tot enige arglist in staat was. W kwam uit met H. 6. die door O met H. b werd genomen. Hierna vervoglde O met H. v, die voor O bleef, waarna O. nogmaals H speel de. waarop Z. Sch. weggooide. N. kwam aan slag met H.a. Zoals men ziet kan Z 5 slagen in KI. maken benevens H. a maar zo dra zo van slag afkomt, is het mis, want dan maken W-O Sch. a bene vens twee vrije H. Komt O aan slag met R.a, dan kan O niets anders doen dan Sch. naspelen, zodat het om zo te zeggen een absoluut ho peloos geval is. Alleen het raffine ment van een onschuldige vrouw kan hier nog redding brengen. Zij speelde KI. 2 uit de hand!!! Daar N aan slag was mocht dit natuur lijk niet. Vandaar dat O onmiddellijk pro testeerde, beangst als O was, dat Z op KI. h van W zou gaan snijden. Volgens de bridgeregels, die in Amerika nog strenger worden toe gepast dan hier bjj ons, moest Z nu KI. van tafel spelen. Oijder duizend excuses voor haar verzuim speelde Z gelaten KI. a van tafel en hierna R.h. O nam met R. a en probeerde hierna zijn partner aan slag te krij gen. Hij had de keus, nu KI. a een maal weg was, tussen KI. en Sch. En daarom was het Z juist te doen geweest. Gezien de manoeuvre, die zij uitgehaald had, twjjfelde O er geen ogenblik aan, of W had KI. h, zodat O het zekere voor het onze kere nam Z had immers Sch. geboden en KI. naspeelde, con form het duivelse plan van de on schuldige schone. Ik herhaal, waarmee ik begon: ctisch verdedigbaar is deze speel wijze allerminst, maar gezien de alleraardigste pointe meende ik "toch deze anecdote mijn lezers niet te mogen onthouden. Mr. E. C. GOUDSMIT. (Nadruk verboden.)

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3