Toen ik zo oud was als jullie r Nu komt er schot in de woningbouw! Minister Drees vertelt van zijn schooljeugd Duitse mentaliteit geèstessituatie en H.V.C. krijgt De Spartaan op bezoek JUWELEN-DIEFSTAL 1 i Zaterdag 18 October 1947 3 Bartjes de tweede Isolement moet verbroken Gezin en bij bei Vijf en dertigduizend woningen sinds Mei aanbesteed MINIATUUR-MYSTERIE Schaak-rubriek 7 - - Van geboorte ben ilc een Amsterdamse jongen; al ben ik later sterk met Den Haag vergroeid, ik heb altijd nog een zwak plekje in mijn hart voor onze mooie hoofdstad. Op drie scholen ben ik geweest, alle drie in de Marnixstraat, 6 jaar lagere school, 3'jarige en daarna twee jaar de Openbare Handels school. In de Tweede Kamer had ik het genoegen te zitten naast A. W. IJzerman, zoon van een leeraar, later directeur van die Handelsschool. De lagere scholen waren ln die tyd nog in standenscholen verdeeld. Je had in Amsterdam scholen le, 2e, 3e en 4c klas. Op de le werd helemaal geen schoolgeld geheven, op de 4e hoog schoolgeld en daar tussen in lagen de andere. In vond die indeling toen nog niet zo gek als ik ze nu vind. Mijn lagero school was een 3e klas school. Dat leek mij toen precies het ware. Een behoorlijke, nette school en niet zo aanstellerig en overdreven duur als de 4e. Zo zullen kinderen van 2e klas scholen op hun beurt over de derde hebben gedacht. Ik zal me maar niet afvragen, wat de kinde ren van de kosteloze school dach ten. In dat alles is veel veranderd. Er zijn in de Maatschappij nog heel grote verschillen en wat de scholen betreft, Is er ook nog wel onderscheid, practisch ook nog ten op zichte van de mogelijk heid van overgang van de lagere school naar de middelbare, maar de scherp uitgedrukte stan- denindeling van vroeger Is toch verdwenen. Bij de middelbare scholen werd ln het algemeen één vast schoolgeld geheven. Te genwoordig is er evenre dig schoolgeld naar het inkomen der ouders. In bijzondere gevallen kon vroeger ook wel een lager bedrag of niets worden betaald, maar dan moest vergelykend examen JjE V.A.R.A. is Vrijdagmiddag io October be- gonnen met een rubriek „Tussen twaalf en ZestienEen onderdeel hiervan vormt een reeks uitzendingen onder de titel: Toen ik zo oud was als jullie". In de eerste uitzending onder deze titel gaf minister \V. Drees zijn jeugdherinneringen. De V.A.R.A.-leiding was zo vriendelijk op ons verzoek deze lezing ter publicatie af te staan. Wij publiceren haar in de zekerheid dat niet alleen de jongeren tussen twaalf en zesticnt maar ook vele ouderen met grote belangstelling van deze jeugdherinneringen zullen kennis nemen. je een afleggen, want daarvoor waren maar weinig plaatsen. Aan alle drie mijn scholen heb ik goede herinneringen. Ik heb er redelijk wat geleerd, al kan een mens achteraf nog wel eens den ken, dat hij beter had kunnen pro fiteren van sommige lessen. Ik hoop, dat jullie begrijpen, wat een voorrecht het ls, als men verder kan gaan dan het lager onderwijs en het daardoor later in de Maat schappij veel makkelijker heeft dan degeneh, die ook toen konden leren maar voor wie het door de finan ciële omstandigheden van hun ouders niet mogelijk is geweest. Heb respect voor degenen, b.v. in de Arbeidersbeweging, die zich na een inspannende arbeidsdag nog veel eigen maken wat op de mid delbare scholen geleidelijk wordt verkregen. Ik heb Paul Kruger gezien Al heel jong, te jong eigenlijk, heb ik belangstelling gekregen voor allerlei dat lag buiten de kring van de eigen omgeving. Het eerst door de Boerenoorlog die in 1899 begon, en waarin Engeland de boe renrepublieken Transvaal en Oranje Vrijstaat onder de voet liep. Dat was een onrecht, dat een jongens hart van woede kon doen trillen. Toen die oorlog uitbrak, die ons land sterk in beweging bracht, wilde ik er alles van weten. Ik las veel over Zuid-Afrika en kreeg voor goed de smaak voor geschie denis te pakken. En als ik 's avonds op straat speelde en ik zag dat thuis de krant werd bezorgd, moest ik even naar boven om te zien wat er in stond over de oorlog. Toen drie Boercn-genernals in ons land waren gekomen, bleef ik met an dere jongens van school weg om ze op straat te gaan zien, geërgerd dat wy daarvoor geen vry kregen. Ik heb ook Paul KrUger gezien op zijn rondrit. Ik heb de- Nederlandse Ambulance naar Zuid-Afrika zien vertrekken. Weinig kon ik toen vermoeden, dat ik onge\'eer 45 jaar !f een Van commandanten der Boeren uit die tyd de hand zou kunnen drukken. H.j is nu min - president van de Verenigde Staten van Zuid-Afrika, maar tevens veld maarschalk en gezien staatsman van het Britse Rijk. Engeland heeft door het brede beleid dat het heeft gevoerd, nadat de aanstichters van de oorlogspolitiek ten val zyn ge bracht. een grote mate van verzoe ning weten te bewerken en uit het kwaad is daardoor in dit geval no°- iets goeds te voorschijn gekomen! Eenmaal eigenwijs genoeg om dn krant te lezen, was ik spoedig ook vervuld van de Dreyfus-zaak. Om de eeuwwisseling werd de beschaaf de wereld in beweging gebracht door de agitatie in Frankrijk we gens die Joodse officier, die on schuldig door een krijgsraad was veroordeeld op voor hem zelf en zyn verdediger geheim gehouden en bovendien vervalste stukken. Ik vrees, dat de wereld op het ogenblik door het lyden en de dood van milliocnen onschuldigen, inbe grepen Joden, zo is afgestompt, dat zy zich-over het onrecht, aan één man gepleegd, niet meer zo warm zou kunnen maken. Zo kreeg ik heel jong belang stelling voor gebeurtenissen van algemeen belang. Later op de Han delsschool. boeiden my de lessen in staathuishoudkunde, die er de stoot toe hebben gegeven, dat ik my sterk in economie ging verdiepen. Stenografie Toen ik nog opr de driejarige H.B.S. was, ben ik buiten de school uit liefhebberij steno gaan leren. Dat kan ik jullie ook aanbevelen. Ik vond het een prettig idee, dat er een schrift bestond, waarmee ook het snel gesproken woord kon worden opgetekend en toen ik het in die jaren pas verschenen stelsel ..Groote" leerde kennen, ben ik daarvan een ijverig beoefenaar en propagandist geworden. Het bracht my cr ook toe naar vergaderingen te gaan om mij in het stenografe ren te oefenen, wat myn al ontwa kende lust in politiek weer ver grootte. De steno heeft my ook tot het verenigingsleven gebracht. Toen lk 15 jaar was, was ik een van de oprichters en de secretaris van de Stenografenvereniging „Steeds sneller", die meer dan 25 jaar heeft bestaan. Daar heb ik ook mijn eer ste speech gehouden, zoals wij dat deden zowel om het plezier van het debatteren als om elkaar gelegen heid tot oefening te geven. Wat ik aan armoe en rykdom om mij heen zag in Amsterdam met zijn weelden, maar ook in zijn el lendige achterbuurten met krotten en kelderwoningen, veel ook dat ik las cn hoorde, dwong my al vroeg in richtingen, die ik mijn leven lang bèn blijven gaan; zoals ook de drankbestrijding my vroeg trok, omdat ik zoveel misère zag als ge volg van het alcoholisme. Ik ben iemand, die een eenmaal gekozen weg niet spoedig verlaat. Hoewel dikwijls wordt gedacht, dat ik een heel nuchter cn kalm mens ben, haat lk nog even hartstochtelijk als in mijn jeugd het onrecht, dat in de maatschappij wordt begaan. Ik ben nog vervuld van dc idealen, die m\j in myn jeugd trokken, al heeft levenservaring mij de vorm der verwezenlijking natuurlijk wel anders doen zien. Om iets meer persoon lijks er tussendoor te zeg gen: Ik kende toen al als vriendin van mijn zuster haar met wie ik sedert vele jaren in ons huwelyk lief en leed deel. Ik hoop ook niet, dat jullie denken, dat ik zo van algemene dingen ver vuld was, dat ik mets kin derlijks had. Gelukkig was het zo niet. Ik zou jullie ook niet graag aan raden, sommige dingen zo jong te doen als ik liet ge daan heb. Vergaderingen en verenigingsleven kun nen best wat wachten. Daarvan kan je in je leven nog genoeg mee maken. Doe goed je schoolwerk, en wees verder allereerst jong. In al lerlei opzichten is er nu meer ge legenheid dan vroeger van je Jeugd te genieten. Maar als jo wat ouder wordt, neem je dan voor niet al leen voor je eigen belang te leven, maar ook voor anderen en ook voor Idealen en voor je levensovertui ging. Laat ik nog iets zeggen over de reusachtige veranderingen in de maatschappij in technisch opzicht. Ik heb de Marnixstraat nog gekend met een tram, getrokken door een paard op een sukkeldrafje, stil houdend overal waar een passagier beliefde uit te stappen. Ik heb Am- President Truman is de plank glad mis. volgens de republikein se senator Andcesen De Ameri kanen moeten niet minder maar meer vlees en kippen eten. Dan zullen de boeren meer vee en pluimvee slachten en zal het graanverbruik verminderen. lees en kippen lusten die Europeanen, die zoveel honger hebben geleden, toch niet meer, denkt hij blijkbaar. Of misschien vreest hij ook wel. dat onze magen erdoor van streek zouden komen ALS er één probleem is. waarmee het na-oorlogse Europa wor stelt dan is het zonder twijfel het Duitse vraagstuk. Het is dan ook geen toeval dat twee der bijdragen in het laatste nummer van het ..Keerpunt" daaraan zijn gewijd Dr. M F E. van Bruggen, die o m. te Wenen en Berlijn studeerde, waar hy contact onderhield met anti-na- tionaal-socialistische kringen, schrijft over de Duitse mentaliteit en gces- tessituatie In zijn artikel beschouwt hij eerst de typisch-Duitse traditie- loosheid ten opzichte van de grote Europese waarden. Hij probeert deze uit verschillende historische ver schijnselen te verklaren en wijst er dan op. dat de Duitser zich met des te groter fanatisme aan nieuwe in stanties zal vastklemmen indien de ze. als die van „Volkstiim" en „Ras se". het fundament schijnen te leg gen van een eenheid. di.e hij in een nationale staat niet heeft mogen vinden, of indien deze, als die van „Rasse" en .Blut", zekere (dubieuze» mogelijkheden bieden aan de m het luthers Christendom onbevredigd ge bleven religieuze drang De schrijver spoort dan aan om het weinige goede dat in Duitsland overeind bleef staan te redden, te activeren en te potentiëren. Persoon lijk contact tussen West-Eurnpese intellectuelen en Dflitse kringen (over het ontbreken waarvan men zich in die kringen in Duitsland, waar schuldbesef heerst, zo bitter beklaagt) lijkt hem bij uitstek ge schikt om dit doel te bereiken. Door dit contact immers zullen Duitse in tellectuelen er eerder to.e kunnen komen Duitse problemen in interna tionaal verband te zien en aldus verlost te worden uit de oude natio nale ban Voor de Nederlandse in tellectuelen ziet de schrijver hier een speciale taak. daar zij dichter bij het Duitsp geestesleven staan dan ande ren. terwijl de Duitser zich van de Nederlander niet door een nationaal ressimentsgcvoel gescheiden voelt. De in Duitsland werkende buiten landse intellectueel zal de luiken naar Europa moeten openstoten. Daarnaast zal een „succes" der de mocratie nodig zijn Pas een samen gaan van een dergelijk succes" met de invloed van west-Europees ge oriënteerde centra kan de bredere geestelijke basis scheppen, waarop een. de democratie beter waarbor gende. staatkundige en politieke or ganisatie in Duitsland dient te rus ten. Mislukte enquête De Nieuwe Stem had een enquête aan het vraagstuk ten aan zien van Duitsland gewijd. Na een aantal antwoorden te hebben gepu bliceerd. plaatst de redactie thans een slotbeschouwing. Zij begint met op te merken, dat zij haar enquête mislukt acht. Wanneer van een 120- tal Nederlanders, tot een critisch oordeel 't meest bekwaam be schouwd en daarom persoonlijk uit genodigd slechts een tiental antwoor den binnenkomt, en verder nog een 6-tal uit de collectief uitgenodigde lezerskring, dan is dit resultaat ze ker ver beneden verwachting. In de vijf eigenlijke antwoorden van de zes geplaatste stukken is de va riatie van opvatting geringer dan de redactie had verwacht. Opvallend is de duidelijke meerderheid tegen annexatie (dr. v. Blankenslein. ir Max. prof. Locker, mr. Lichtenauer) tegenover één voorstander (mr. Zaayer). De laatste vraag: „Acht gij een gunstige ontwikkeling van het Duitse probleem eigenlijk wel moge lijk zonder een goede verstandhou ding tussen de Grote Drie?" werd unaniem ontkennend beantwoord. Is het vermoeden te stout, zo vraagt de redactie, dat de geringe bereidheid tot antwoorden mede is veroorzaakt door het besef dat het een ïjdel beginnen was? En zou deze factor niet nog sterker gelden, wan neer de enquête nu. een half jaar later zou worden gehouden7 Aan het slot wordt teruggekomen op de argumenten waarmee annexa tie werd afgewezen. Daarbij heeft de redactie er één node gemist: de overweging dat elk richten van de aandacht der natie op gebiedsuitbrei ding steun geeft aan een onvol groeid. in tradities bevangen, natio naal sentiment, dat op een vals-klin- kende trompet blaast. Het Rege ringsvoorstel is inderdaad gematigd. „Maar is onze gematigde Regering zelf immuum tegen dit sentiment, ziet zij zelf de dingen in het vereiste grote verband? Sedert 20 Juli weten wij beter". Prof. Romein herdenkt Huizinga als historicus, Van Anthonie Donker is er 'n groot gedicht (Tondalus' vi sioen) en van Johan Daisne proza (Winterrozen van een kwakzalver). Brits-Amerikaanse tariefovereenkomst De New York Times meldt uit Genève, dat de Britse regering haar goedkeuring heeft gehecht aan een Brits-Amerikaanse tarief-ovcreen- komst, waarbij voorzien wqjrdt in een verlaging met vijf en twintig procent van de preferentiële rech ten in het Britse imperium. sterdam nog gekend zonder auto's en bijna zonder fietsen. Pas lang na my'q schooltijd heb ik voor het eerst een vliegtuig gezion. Ik herinner my nog, dat ik by het eindexamen op de handels school onder de onderwerpen voor een Frans opstel dc opgaaf vond: de draadloze telegrafie.. Daar wist ik echter nog niets van. Velen van jullie allicht een heleboel. Aan ra dio werd toen nog lang niet ge dacht. Gelukkig vond ik een ander onderwerp, één waar ik des te beter in thuis was: do spoorwegstaking van Januari en de algemene sta king van April 1903, het jaar, waarin ik eindexamen deed. Daar over heb ik toen een opstel ge maakt. Helaas wist ik niet, wat de „stakers" in het Frans was. Nu weet ik het heel goed: grévistes. Ik moest maar omschryven „de arbei ders die in staking waren" enz. De Franse leraar gaf nuj toch een goed cyfer, al zal hij over de inhoud wel zijn hoofd hebben geschud. De worsteling. Avaarin wij nu le ven, is, ook door dc twee wereld oorlogen, die alles hebben omge wenteld, wel oen heel andere, dan die van een halve eeuw geleden. Ik denk daar wel eens over. als ik my rekenschap geef van het verschil in levenservaring tussen myn va der en myn moeder. Mijn vader is heel jong gestorven, in 1891. ter wijl ik" het voorrecht heb. dat mijn moeder nog in leven is cn vol be langstelling. Zij hebben samen een gezin gehad, waarin 4 kinderen ge boren zijn, maar ze hebben deson danks toch in verschillende werel den geleefd. Maar in Snenselijkc gevoelens en verhoudingen is er toch ook veel dat gelijk blijft. Toen ik in de bezettingstijd my schuil moest gaah houden, heb ik het eens mogen wagen in Amster dam by mijn moeder en zuster, al ben ik daar later ook weer veilig heidshalve weggegaan, en ik voelde -any er weer thuis als in myn jeugd. Moge jullie ook het geluk be schoren zijn van een thuis, dat je nu en later als eer. veilige haven voelt. Voor de Zondag Iemand zegt: wat heb ik in de practijk aan die bijbel? Het is een reusachtig verschil, of lk met een gezin van bijbel-heiligen te doen heb, of met mijn eigen ge zin en al de moeilijkheden daar van. Wie zo spreekt, kent z'n bijbel niet. Daar wordt niet over het ideale gezin gesproken. Dat doen wij, eigenwijze en spirituele mensen alleen maar. De Here God vertelt ons van het gewone gezin, met al de narigheden cr bij. Neem het gezin van Izaak, waar dc oudste zoon vaders jon gen, de jongste moeders lieveling ls. Hoe daar langzaam het be drog en de verwijdering groeit en hoe dat gezin eindelijk uit elkaar spat. Denk aan Jacob met z'n moeilijke cn begaafde kind Jozef, dat zulke eigenwijze op merkingen kon maken cn door de veel oudere broers niet werd geduld. Wanneer ge de geschie denis terug leest, ligt de oorzaak daarvan reeds veel eerder: Jacob had twee vrouwen. Lea en Rachel. Aan Lea was hij, om het heel gewoon te zeggen, blijven hangen. Rachel was de \rouw van zijn liefde. Wanneer cr ge vaar dreigt, splitst hij later zijn kudden in twee delen, laat met de eerste groep Lea meetrekken met haar kinderen, met dc twee de groep Rachel. Lea wordt er aan gewaagd. Is liet wonder, dat straks de spanning tussen dc Lea-zonen en Jozef, Rachels kind, zo groot is? De misdaad der vaderen Ga dan verder het gezin van Jacob na, hel ver haal van de enige dochter, en van de klcin-dochter. Verhalen, die wij ons schamen, voor te lezen Maar onderlussen wordt daar de schande met name ge noemd, die in menig gezin wordt verzwegen. Neen. het ge zin in de bijbel is niet het ideale gezin, dat wij ons dromen, of dat we als zoete verbeelding op een film willen nen Het is cr rau we werkelijkheid cn helemaal mis vaak. Maar het is toch nok zó, dat waar het licht van Gods genade doorbreekt door de wol ken van mensen-schuld, een won der gebeuren kandaar woont God zelf, daar wordt Zijn heil verkregen, en 't leven tot in eeuwigheid. Ds. C. M. VAN ENDT. Gaan Boys en Quick hun positie verbeteren Naarmate de voetbalcompetitie vordert zullen de krachtsverhou dingen zich beter gaan aftekenen. Het wedsti ydprogramma voor a s. Zondag geeft een aantal wedstrijden waarvan de uitslagen vermoedelijk opnieuw verandering in de standen zullen brengen. A.P.W.C. en Amsvorde krijgen het moeilijk In afdeling 2A krijgen de twee clubs die aan de kop gaan een moeilijke taak. WFG ontvangt het Utrechtse UW. De prestaties vin de Utrechtenaren wijzen er op dat WFC veel moeite zal hebben om te winnen. De Spartaan komt bij HVC op bezoek en zal onder- vindon dat de roodwitte!) in eigen „home" nog steeds moeilijke te genstanders zijn. Zij vinden een achterhoede tegenover zich die nog niet veel aan kracht heeft in geboet. terwijl ook de halflinie een woordje mee kan spreken, liet zal echter afhangen van de prestaties van de Voorhoede of 1IYC de punten binnen zal weten tc halen. Het moot Velox moge lijk zijn van Alcmiria Victrix te winnen. Van dc wedstrijd TOG tegen ZVV is weinig tc voorspel len- Wij zijn benieuwd of AFC zich zal gaan herstellen en of CSV hiervan de dupe zal worden. ooi alsnog houden wjj het op de Oostzaners. APVVG staat voor de moeilijke taak om in de uitwedstrijd tegen l'ortitudo de punten binnen tc ha len'. Zo zij wensen te overwinnen dan moet dc voorhoede het peu- I tc-rlge spel laten varen. Holland zal op eigen terrein met DWSV niet veel last hebben. CDX krijgt het in Utrecht tegen RUG onte- genzegglijk veel moeilijker. Dit kon wel eens het eerste punten verlies voor de Driebergers bete kenen- Dc uitslag van dc wed sti ijd tussen BVC en Patria is moeilijk te voorspellen. Zeist kan op eigen terrein van HMS win nen. Amersfoortse Bovg en Quick hebben een mooie kins hun posi tie op de ranglijst te verbeteren, vooral omdat Victoria in 's-Gra- veland tegen de club van die V(Jf en dertig duizend woningen zijn er aanbesteed sinds minister Neher In Mei bepaalde, dat alle bouwplannen, welke toen gereed en goedgekeurd waren, ten uitvoer mochten worden gebracht. De woning bouwverenigingen, de gemeenten en ook veel particuliere bouwers heb ben er geen gras over laten groeien, want men is met zo verheugende voortvarendheid aan de slag gegaan, dat minister Neher nu, voorlopig, heeft moeten zeggen: „Halt, mijne heren, nu niet méér! Zo gaat het me een beetje te snel. Met dc uitvoering van die 35.000 woningen hebben we onze handen meer dan vol. Even jachten tot 1 Januari 1948". onze geteisterde steden en dor pen zyn er sinds de bevrijding genoeg gemaakt, zelfs grootse Particuliere bouwers hoeven zich van dit „stopteken" niets aan te trekken. Is het te gewaagd als wjj het vermoeden uitspreken, dat de minister dit besluit nam omdat het over-, overgrote deel dier 35.000 woningen door gemeenten en wo ningbouwverenigingen gebouwd zullen worden Cijfers hierover staan ons (nog) niet ter beschik king, doch wij wagen het er op onze veronderstelling als „waar" aan te nemen. Waarom? Het is bekend, dat de particulie ren geen grote lust ve^onen hun geld in huizenbouw te steken. Be grijpelijk is dat ook: de bouwprij zen zijn enorm gestegen, de (ver-) huurprijzen bleven gefixeerd. Ook dat is begrijpelijk, nu de regering met alle mogelijke middelen moet trachten de afstand tussen lonen en prijzen niet te groot te maken. De particuliere bouwer echter ziet schier geen mogelijkheid om zijn in huizen gestoken kapitaal rendabel te maken. Ook de voorwaarden voor bouwcredieten, welke de rege ring heeft gesteld zyn niet zó aan trekkelijk dat de particuliere bou wer daardoor verlokt wordt tot grote activiteit. Moed voor de toekomts! Intussen: deze 35.000 geven moed voor de toekomst! Plan nen voor de wederopbouw van plannen. Wij denken hierbij aan het enthousiasme, waarmee de éérste minister van wederopbouw, dr. tr. Ringers, zijn ideeën ontvouwde. In tien jaar zou de totale achterstand Ingehaald moeten en kunnen wor den. Dat in 1945 niet veel gebeur de, geen ernstig denkend mens zal daarover iemand hard vallen. Het jaar 1945 vroeg in de eerste plaats voorziening in de allernodigste woningbehoeften, d.w.z. alles, wat nog maar enigszins bruikbaar was en dat enigszins ging ver, veel te ver! knapte men op om een onderdak te verzekeren aan hen, die in de open lucht leefden. Het vorige jaar bracht laat het ons nogmaals eerlijk uitspreken een grote teleurstelling. Het aantal woningen, dat gereed kwam stond in geen enkele verhouding met de plannen. Allerlei factoren werkten tegen: tekort aan mate riaal, tekort aan geschoolde bouw arbeiders en tekort aan voortva rendheid by vele ambtelyke instan ties. Toen kwam Neher Van minister Neher ging dadelyk de roep uit van voortvarendheid. Wy hebben zyn maatregelen van Mei als' een uiting daarvan kunnen opmerken. En het voorlopige resul taat is tè verheugend om daarbij niet even stil te staan, om daar- Ook in Utrecht (in de Meloen- straat) bouwt men nieuwe wo ningen, aanbesteed na het Mei- besluit van minister Neher. Op een avond, enke le weken voor Kerst mis, reden autobandie ten met hun wagen achterwaarts in de eta- 'lagevensters van een wereldberoemde Lon- dense juweliersfirma. Ze sloegen hun slag en ontsnapten met een buit ter waarde van 6000 pond aan ringen, broches en dergelijke sieraden. De auto. een Ameri kaans model, werd en kele uren later niet ver van Brighton, leeg ge vonden. De politie wist dat het de door de ban dieten gebruikte auto was, want de verf- schilfers en krassen op het achterdeel van de auto stemden overeen met de sporen op de luifel van de juweliers- zaak. De volgende dag werd de diefstal aan het publiek bekend ge maakt onder medede ling. dat een verlaten auto was gevonden en dat de nolitie haar net ten had uitgezet. Twee verdachten liepen in de val. Van de eerste. Phil Burphin. oud 29 jaar. was bekend, dat hU door i LEONARD GRIBBLE chauffeur was geweest werden briefjes gevon- voor een bende, die nu den van een pandjes uiteen was gegaan. „Ik heb een alibi voor die nacht." zei hij tegen de politie, „jullie kunnen het onderzoe ken! Bovendien kan ik niet overweg me# de linkse stuurinrichting van een Amerikaanse auto!" De politie onderzocht het alibi. Het scheen in orde te zt1n. hoewel het alleen steunde op dc verklaring van een an der (ook niet onver dacht) individu. een zware jongen. De twee de verdachte was Hank Gingess. een Ameri kaanse deserteur, die zich al biina twee jaar in Londen ophield. Hy was voor de oorlog chauffeur geweest on een auto-renbaan in St. Louis en in zijn bezit huis irl Brighton voor drie ringen en een bro che. „Ze ziip niet uit de Bondstreet afkom stig." zei hij, tegen de politie. Een onderzoek wees uit, dat ze af komstig waren uit het juwelenkistje van een café-chantant zange resje. dat de Ameri kaan had verborgen Behouden. Ze was vroe ger bii de juwelier in betrekking geweest. De politie arresteerde een van deze bfcide ver dachten. Wie... en waarom? Oplossingen vóór Dinsdag aan de Redac tie, onder motto: Mi niatuur-Mysterie. Prij zen: f 5.f 3.— en I 2.—. Zaterdagse puzzle Hoe staat het mebUw aardrijkskunde Voor dc verandering deze week een raadsel* waarbij de aardryks- kundige kennis op de proef wordt gesteld. Gevraagd worden elf plaat sen, in elke provincie van ons land één, precies zoals de cijfers dat aangeven. Heeft men deze gevon den. en zet men dan de cijfers van 1 tot en met 37 achter elkaar, dan kan men indien men deze getal len door de overeenkomstige letters vervangt een spreekwoord krij gen. Hier zijn de elf gevraagde pro vincieplaatsen: 36-19-5-10-2-15-1-27-5-11 ligt in Overijsel; 16-5-23-35-18-37-27-30 ligt in Friesland.: 9-2-27-15-2-24-31-19-19-13 ligt in Utrecht; 1-5-17-22-19 ligt in N.-Brabant: 3-18-10-33-12-30 ligt in Zeeland; 33-4-14-21-32-28 ligt in Z.-Hol- land; 16-7-20-18-6-33-16-2-5 ligt in N.- Holland: 13-34-8-25-6-5-17-30 ligt in Gel derland: I-34-29-24-27-5-9-27-32-20 ligt in Drente; II-5-10-28-26-15-11-2-20 ligt in Groningen; 36-27-13-22-6-28 ligt in Limbufg. OPLOSSING De oplossing van de Vruiswoord- puzzle van de vorige week is als volgt: over niet even zachtjes „hoera" te roepen. Zachtjes maar, omdat die 35.000 nog niet klaar zyn, omdat wy niet het tempo weten waarin zij gereed zullen komen. Maar de minister schijnt op timistisch „want", zegt hy, „gaat rustig door met plannen maken heren, met aanbeste ding en gunning zelfs, maar op ver-gunning moet U even wachten tot 1 Januari 1948, anders is er kans, dat wij geen 35.000 geheel gebouwde, maar 70.000 halve woningen krijgen. Want er ls nog altijd een te kort aan materiaal en arbei ders!" 35.000! Het ïykt een groot getal, het is, hoewel geen druppel, dan toch hoogstens een motregentje op een gloeiende plaat. Hopelijk zwelt hy na 1 Januari aan tot een stort bui. Horizontaal: 1. Bolleboos. 6. Balie. 9. Elf, 11. Anoniem, 13. Larix. 15. Genie, 16 NL. 17. Nu, 18. IX, 19. La, 20. Sawoe, 22. Vught. 23. Badings, 25. Nyl, 26. Turyn. 27. Negentien. 29. Fr., 31. Er. 32. Barcelona, 35. Octet. 37. Oma. 39. Pamflet, 41. April, 43. Chiel, 44. El. 45. De. 46. DK. 47. Ph., 48. Robijn, 50. Armee. 51. Ci troen, 53. Tay, 54. Eelde, 55. Lood glans, Ve r 11 c a a 1: 1. Brassen, 2. Leo. 3. Eminent, 4. Oom, 5. Splugen, 6. Bariton. 7. LIX, 8. Engadin, 9. Een. 10. Fietsen. 12. El. 14. IX. 17. Nu. 19. La. 21. Wolf ram. 22. Vermont. 23. Bagatel, 24. Nairobi, 28. Te, 30. RC. 32. Beperkt. 33. Ellende. 34. Anaemie. 35. Oor deel. 36. Tachtig, 38. Allengs. 40 El, 42. Ik. 45. Dr.. 4T. Pi, 49. Biy, 50. Aal, 51. Coo, 52. Opa. naam nog lang niet gewonnen heelt De Boys moeten het'daar entegen in dc uitwedstrijd tegen Oivmpia kunnen bolwerken, even als Quick in de thuiswedstrijd te gen Saestum. Wij zijn benieuwd of dc Zebra's het er weer zoo goed •H zullen brengen als vorige week. Zij zullen echter in Utrecht tegen Stichtse Boys op veel tegenstand kunnen rekenen. ADE zal de pun ten wel binnen weten te halen want zij spelen op eigen terrein legen RKBYY. De meest belangrijke wedstrijd van Zondag is wel de ontmoeting in Soest tussen SEC en Amsvorde- Beide clubs staan aan de kop in in de vierde klasse K. Het zal ze ker spannen en wie er winnen zal is moeilijk to voorspellen. Barneveld moet naar Voorwaarts. Dc Barnevelders zijn goed op dreef, Vat zij er tegen Voorwaarts van zullen maken durven wij niet te voorspellen. Wij geloven wel dat bet VVOG zei gelukken op eigen terrein van Zwaluwen Voor uit te winnen. Wanneer Nijenro- deg niet beter gaat spelen, dan zijn wij van een overwinning voor En Avant vast overtuigd. Ditzelf de geldt ook voor Woudenberg. De Woudenbergers hebben nog niet veel gepresteerd en zij zullen het beter moeten doen om van Actif te winnen. Onder leiding van A. VAN STEENIS Aan de bondswedstrijden van de K.X.S.B., die dit jaar in Enschedé zijn gehouden, namen sterke scha ker?. deel. In de cerate groep speel de do jonge Groninger Bunt, zeer goede partijen. In zijn partij tegen de Limburger Vinken leek het of hij dez<» in kortq tijd on Ier de voet zou lopen Maar niets is wisselval liger dan de schone Caïssa. Vinken verdedigde oen schijnbaar hopeloze positie uitmuntend en Bunt, lipP in pen val, waarbij loper en toren ster ker bleken te zijn dan do dame. Caro-Kann Wit: Bunt Zwart: Vinken 1. e4rfi, 2. -14—dó. 3. Pc3—de4: 4 Pe4:Pf6 (vèiliger voor Zwart is eerst Pbd7 gevolgd door Pgf6) 5. Pffi:effi: (Nu is gf6: beter Met dp tekstzet krijgt Zwart een zwak ke koningsvleugel), 6. c3Ldfi, 7.- Ld3—0—0, R. Dc2g6, 9. Pe2—Dc7 10. h4 (Nu Wit zijn stukken ge plaatst. heeft gaat hij onmiddellijk in actie tegen de zwakke konings vleugel) —Te* 11. h5f5. 12. hg6: fg6:, 13. Lg5—Le6 (Lf4 om O—ft— 0 te verhinderen was aanbevelens waardig) 14. ft—ft—ft—Df7 15 Th4 P 17 (Na La2:Tdhl komt Lb3 te laat), 16 Tdhl— PfR. 17. f4—b5 (Zwart voelt zich veilig!). IR g4 fg4:, 19. Th7:Dh7: (Op Ph7:' volgt Lgf.:!), 20. Th7:Kh7:, 21 Pg3— Le7, 22. Dh2fKg8, 23. Dh6 (De spanning is voorbij, maar Zwart broedt een nieuw plan uit) Lf7, 24. Pe4 (Met dodelijke dreiging Lf6 eb na Lf6:Pf6:f Zwart geeft nu een kwaliteit) Lg5:, 25. fg5: eT4:, 26. Led:TcR (Wit, bpwust van zijn meerderheid, Iaat Zwart los en n.a de moeilijkp standen speelt hij nu wat slordig. Vinken gaan we nu op zijn best zien), 27. Dh4— Le6, 28. Kd2—c5, 29 -15?— Td8, 30. DhlLf7, 31. Ke3—Pd7, 32. Kf4—Pb6. 33. b3—Pd5:, 34. Ld5:Td5:, 35. Kg4:Le6, 36. Kh4?? (Wit wil de g-pion behouden, maar komf, nu in een matnet) Td3ü (De witte Datroe mag nu het veld h3 nier, loslaten. Wit heeft wat afleidingsschaakjeg, maar het is uit), 37. Da8f-Kf7. 38. Db7t-Ld7, 39. Dg2hl (Een fijn tussenzetje van Zwart. Wj^ moet wel nemen, anders wint de vrije c-pion, maar nu houdt Zwart zijn loper over), 46. cb4:Td4 en Wit gaf na nog een paar zetten op. pp C A -yr- 1 pm 0% Als probleem een eenvoudige drie- zet. met slechts 6 stukken, van F. Hrescah, Sao Paulo uit „The British Chess Magazine". Garnalen zijn vreemde diertjes. De Noorse geleefde Birger Rasmussen heeft ontdekt dat jonge garnalen alle van het man nelijk geslacht zijn, terwijl alle volwassen garnalen van het vrouwelijk geslacht zijn, een bio logisch verschijnseltot heden toe onbekend. De duur van de sexuele ge- daanteverandcring dezer schaal dieren varieert met de geogrg- phische breedte en duurt H/i Jaar in de zuidelijke wateren en vier jaar in de omgeving van Spitsbergen, Om uitroeiing van deze dieren te voorkomen, heeft Rasmussen aangeraden geen garnalen meer te vissen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3