Voor-Olympiade met Engeland, Luxemburg en Nederland Utrecht werkt aan onzichtbare bril de Als twee clubs ruilen, moet er meestal één huilen... Taak der Niwa kan men niet hoog genoeg schatten Spiegel der wereld 4 That amazing mr. Williams Ongelukkig Oostenrijk Radio-programma Zaterdag 13 October 1947 (Van onze correspondent) LONDEN, 13 October. Er wordt hier serieus gewerkt aan een voetbaltournool tussen amateur elftallen van Groot-Brlttannlë, Luxem burg en Nederland, om tot vorming te komen van de ploeg, die de Engelse vlag in de Olympische Spelen moet verdedigen. Het ligt in de bedoeling, da^t deze wedstrijden gespeeld zullen worden op Goeden Vrij dag, de Zaterdag daaropvolgend en op Paas-Maandag, alle in de och tenduren te houden, zodat 's middags nog naar de wedstrijden van de League kan worden gegaan. De Football Association zal proberen Schotland, Wales en Noord-Ierland voor haar plannen te winnen, zodat een werkelijk vertegenwoordigend elftal van Groot-Brittannië op de been kan worden gebracht. Hier ziet U die verbazing wek kende keeper van de Wolves een acrobatische maar vergeef se duik maken naar de bal, waarmee het derde doelpunt van Charlton gescoord werd. Dat er keepers en keepers zijn, zelfs in het Engelse voetbal, heeft Williams van de Wolves bewezen. Het gebeurde in de wedstrijd tegen Charlton Zaterdag j.l., dat een van deze knapen het hoofd van Wil liams voor de bal aanzag en er een trap tegen gaf. Williams was even een knock out nabij, maar hij bleef de rest van dc eerste helft zo „dizzy", dat zijn trainer hem om de paar minuten aan een flesje liet snuiven. Na de rust was Williams niet op z'n post. Smyth die de week tevoren twee goals had ge scoord tegen Schotland had de trui over genomen, maar hij stond nog geen paar minuten onder de lat of Williams kwam weer aanwan delen, arm in arm met de trainer en de manager, mr. Ted Vizard. De wedstrijd werd gestaakt en Williams ging weer onder de lat om binnen drie minuten twee goals door te laten. Toen zagen de toe schouwers weer het truitje over geven aan Smyth, maar Williams was er eenvoudig de man niet naar om de rest van de wedstrijd aan het lijntje te zitten. Geen keeper, dan maar linksbuiten en daar drib belde hij wat heen en weer tot hij Smyth een eerste klas snoek-duik- sprong zag maken. Hij naar z'n clubgenoot toe en weer ging het truitje uit en aan. En om de schouders van Williams bleef het tot het eind. Mr. Vizard vertelde la ter. dat Williams van alles wat er na die knock out gebeurd was, niet veel af had geweten. „Maar ja", zei hij, „hij voelde zich in de kleed kamer niet erg lekkerThat amazing mr. Williams! Tommy gaat wel Het wordt met Tommy Lawton zo langzamerhand als in het kin derspelletje: hjj gaat wel weg bij Chelsea, hij gaat nietTommy beweert nog altijd, dat het huwe lijk met Chelsea uit is, definitief uit, maar de man aan de bar denkt er bij z'n glaasje ginger ale het zijne van. De managers-van Chel sea hebben rustig de stroom van verlokkende aanbiedingen over hun hoofd laten gaan en blijven bij hun eis: geen geld, maar spelers, die minstens net zoveel waard zyn als Tommy Lawton. Met dollars, is hun opinie, kunnen we geen wedstrijden winnen. En aangezien het begrip goed zeer rekbaar is en wat voor Derby County als zodanig doorgaat helemaal niet hetzelfde behoeft te zijn voor Chelsea blijven we in een kringetje ronddraaien. Over het ,*,je weet wel wat je hebt, maar je moet maar afwach ten wat je ervoor terugkrijgt" kan Brentford meepraten. De heren van deze club hebben vier spelers Hopkins, Clack, Roberts en Towns- end verkocht aan Bristol City voor een totaal bedrag van 5500, wat een zakcentje is vergeleken bij wat er voor Tommy Lawton wordt geboden. Roberts heeft pech met z'n ogen, maar de andere drie zijn hard op weg om de Ashton Gate club terug te helpen naar de Twee de Divisie. Voor het peuleschilletje van 1500 heeft Bob Hewisson, de manager van Bristol City, ook nog Harry Osman van Milhvall aan de haak gepikt. Osman kon bij Millwall geen goed meer doen en toen hjj weg ging gaven ze hem het heilige kruis na, maar bij Bristol City maakt hy 38 doelpunten in twaalf wedstrijden en is daarmee top-sco- rer voor heel Engeland. Wie spreekt daar van boffen TUINKALENDER MAANDAG 2U OCTOBER. - Ern aardig kamerplantje is de A'eriera depressu, ook wel genaamd Kraal- mos. Deze laatste naam is ontleend aan de talrijke oranjekleurige vruchtjes, die veel op kraaltjes ge lijken. Hef plantje werd indertijd uif Zuid-Amerika ingevoerd. Het, heelt zeer kleine blaadjes en groenachtige bloempjeswaaruit in de zomer de gekleurde besjes ontstaan, die het wel enige maanden blijven sieren Om te voorkomen dat de fijne blaad- j jes gaan smetten, dient men het wa~ I ter op een schoteltje onder de pot I toe. Tijdens de bloei is. het ook van j belang, dat het lover droog blijft. De plant vraagt een plek in het vol le licht, doch niet in de felle zon. De Nertera kan worden vermeer derd door de oude planten in het voorjaar te splitsen. S. L. MEN WIL IN INDONESIË ERNSTIGE VERSTROOIING ER was eens een tijd dat het be- i grip Oostenrijk in Europa sy- noniem was met voorspoed en ge- i luk. Andere staten breiden zich uit met wapengeweld, maar ..gij. geluk kig Oostenrijk, huwt", zo heette het met een toespeling op de geslaagde huwelijkspolitiek van de Habsbur- gers. A.E.I.O.U.. Alles Erdreich ist Öesterreichs Untertan de hele wereld is aan Oost. onderworpen) placht men in diezelfde tijd vol be wondering en afgunst van het kei zerlijk hof te'Wenen te zeggen. Lang, lang geleden, kan de Oosten rijker van vandaag verzuchten, wan neer hij de positie van zijn land in het heden met die van het verleden vergelijkt. Toen de Conferentie van Moskou geëindigd was zonder dat de Grote Vier het over het vredesverdrag met Oostenrijk hadden kunnen eens worden, stelden zij een commissie in met de opdracht om de geschilpunten aan een nader onderzoek te onder werpen en zo mogelijk spijkers met koppen te slaan, dus een ontwerp- tractaat op te stellen, dat aan de nieuwe Conferentie der Grote Vier te Londen zou worden voorgelegd en de werkzaamheden der 4 ministers zou kunnen vergemakkelijken en bespoedigen. Deze commissie heeft begin Mei haar werkzaamheden aan gevangen en ze begin October ge ëindigd. Het resultaat van 5 maanden ar beid aan deze materie ligt thans voor ons. De commissie heeft haar best gedaan, ze heeft 85 zittingen gehouden en. hoegenaamd niets bereikt. Want als zij in haar rapport opsomt, dat zij over 15 punten geen overeenstemming heeft weten te be reiken. dan blijkt, dat dit precies de punten zijn, waarover ook de menin gen der vier ministers in Moskou reeds principieel uiteenliepen. Vier problemen zijn het vooral, waarop de pogingen van de commissie ge strand zijn: 1. de precieze omschrijving van de Duitse bezittingen, die de Sowjet- unie als herstelbetalingen opeist; 2. de hoogte van die herstelbeta lingen, sub 1 genoemd; Bondskanselier Dr. Gruber, min Figl van buitenl.-zaken 3. de territoriale eisen, welke Joegoslavië aan Oostenrijk stelt; 4. de behandeling van die ..dis placed persons" en vluchtelingen, die na de vrede in Oostenrijk zullen blijven. Bij al deze kwesties staan de op vattingen van de Sowjet-Unie en die van de 3 mogendheden van het Westen tegenover elkaar. En zoals het zich op het ogenblik laat aan zien. is er geen enkele aanwijzing, dat hierin op de Londense Conferen tie verandering zal komen. Met an dere woorden, het ziet er somber uit met het vredesverdrag met Oosten rijk. Reeds wordt in Washington. Londen en Parijs de mogelijkheid, respectievelijk de noodzaak, van een afzonderlijke vrede met Oostenrijk onder de ogen te zien. Op dezelfde dag. dat deze commis sie haar werkzaamheden beëindigde, wachtte de regering te Wenen nog een schok: de Russische militaire autoriteiten ontsloegen de Oosten rijkse politiechefs in de drie distric ten met het grootste inwonertal in hun zone. nl. Baden. Wiener Neu- stadt en St. Pölten. De redenen, wel ke aan de betrokkenen werden op gegeven. waren: a) politieke onbetrouwbaarheid; b) onvoldoende functionneren van het hun ondergeschikte politieappa raat. De werkelijke reden werd echter door de Russen zo min genoemd als de bewijzen werden overgelegd, waarop het oordeel berustte. Die werkelijke reden is. dat de Sowjet- autoriteiten op de sleutelposities, welke de leiding van het politie corps nu eenmaal betekent, functio narissen wensen, die hun en hun systeem onvoorwaardelijk zijn toege daan. In één van de drie gevallen is de ontslagen politiechef dan ook reeds door de communistische bur gemeester vervangen. Wat kon de Oostenrijkse regering doen? Zij kon protesteren bij de Rus sische autoriteiten en de Geallieer de Raad. Over de uitwerking van dit laatste zal zij zich. door bittere ervaring geleerd, geen illusies ge maakt hebben. Zij kon weigeren het ontslag en de nieuwe benoemingen, te erkennen. Maar dit betekende in de practijk, dat de Oostenrijkse rege ring zelfs de schijn van autoriteit, die zij nog altijd in de Russische zone bezit, zou kwijt raken. Zij heeft tenslotte toegestemd in een compromis. De ontslagen zijn door de Oostenrijkse regering aan vaard: zij zal de opvolgers benoe men, maar.dezen moeten voor de Russen aanvaardbaar zijn. Doch ook dit compromis neemt niet weg. dat de Russische maatre gel een stap is in de richting van een verdeling van Oostenrijk en een aan wijzing, dat ook Moskou weinig ver trouwen heeft in de a.s. Conferentie van Londen, althans reeds haar voor bereidingen treft voor het geval ener mislukking. Xa nog Palembang, en vervol gens Banka en Biliton bezocht te hebben, kwamen we op Java te rug: Bandoeng, Seinarang en Soe- rabaja. Java's natuur is milderen rijker en met meer afwisseling. Sumatra heeft iets ruigs. Mis schien is er enig verband met de stemming, die op het mildere eiland wat trager, wat inactiever en wat vermoeider is. Misschien heeft de woeste natuur en de 1 kleine samenlevingen, waarin men op Sumatra woont, een goe- oe invloed op de mentaliteit van zijn bewoners. IIoo liet zij, we constateerden een duidelijk verschil tussen de beide eilanden, een verschil, dal zoals oud-indisch-gasten ons ver telden, niet van deze tijd is, maar vroeger ook al bestond. Het doel zich bij burgers, maar ook bij de militairen gevoelen. Het leven is minder moeilijk-dan op Sumatra, er is wat meer luxe in de grotere Javaanse steden, de mensen leven meer op zichzelf, zijn daarom minder toegankelijk voor zaken, die de gemeenschap betreffen. Baar komt hij. dat de politieke druk zich sterker op Java deed voelen, omdat men er dichter bij bet centrum der onderhandelin gen zat. Het'merendeel der militairen op Sumatra, en trouwens ook op Java, is oorlogsvrijwilliger. Het viel ons op, dat ondanks de te leurstellingen. die deze mensoti ondervonden hebben, en ondanks do vele oningeloste beloften, de stemming en liet moreel zo goed zijn. Moeilijk zijn vaak de om standigheden waaronder zij leven; sommigen zitten maan-, dcnlang ergens in de rimboe met een betrekkelijk kleine groep, temidden van de over weldigende pracht der tropi sche natuur. Eens in de week komt er een 'bioscoopwagen, en om «Ie zoveel weken gaan zc naar de stad. Er wordt gekankerd Dagelijks trekken et- patrouilles opuitoen putrouilletocht varieert van 7 tot 36 uur. hit de droge en korte krantenberichten moge blij ken. dat het hier geen sinecure betreft. Er wordt boe kan het anders vrij wat gekankerd; er is ook veel te kankeren. Toch kregen Xvij de indruk, dat men zich van alle kanten met grote ernst inspant om liet moreel zo j goed mogelijk te houden. Uiter- j aard is dat niet gemakkelijk in een zo grote mannengemeenschap j als een leger is. vooral als het clan nog een leger is, dat voort durend „wacht". Tekenend is, dat verreweg groöfête dëel in dat ..rotiand" wil blijven of er later terugkeren. En als je ze vraagt, of ze liever in Holland gebleven waren, is bet antwoord vrijwel altijd: nee! Ze hadden dit nooit willen missen; de meesten zien nu een land. CONTACTGLAZEN HEBBEN OOK NADELEN Het is niet onbekend, dat in Utrecht contactglazen worden vervaardigd, die het dragen van een bril overbodig maken, maar wat deze glazen eigenlijk zijn en welke verwachtingen men er voor de naaste toekomst aan kan stellen weten maar weinig mensen. Daarom worden over dit onderwerp de vreemdste verhalen gelanceerd die vaak de belofte inhouden, dat binnenkort ieder van zijn bril verlost zal zijn. De waarheid is, dat men in Utrecht als enige plaats op het vasteland van Europa weliswaar met Amerikaanse en Engelse experimenten aan het wedijveren is, doch nog lang niet is waar men wil en hoopt te komen. Wie mooi wil zijn moet pijn lijden Toen het veelzijdige genie Thomas Young in d® theoretische grondslagen legde waarop het con tactglas bemst. hield men hem voor een fantast van -de soort als Jules Veine, wiens ideeën echter ook door het menselijk vernuft zijn verwezenlijkt. Tussen het tijdstip van de „ontdekking" van het, con* tactglas en de momentele weten schappelijke resultaten liggen ech ter 146 jaren waarin gestaag is voortgewerkt, nadat ia 1887 door Saemfsch het eerste werkelijk bruikbare glas werd toegepast. liet was een product van geblazen glas, dat spoedig werd verdrongen door geslepen glazen en meer dan vijftig jaren voerden dc deskundigen strijd over de vraag welke van bei waarvan ze vroeger niet ge- dioomd hadden. Ze leven temid den van de betoverende tropische natuur en baast niemand ont komt aan haar bekoring. Taak van de Niwa. De taak van de Niwa voor al deze mensen is \an niet te over schatten belang. Men kan er hier m Holland niet genoeg van door- dtongen zijn. dat men de mensen in Indonesië niet tweederangs amusement kan voorzetten. Wan nier dit gebeurt, voelt men dat daar onmiddellijk. Er bestaat wel een andei «gerichte behoefte aan afleiding dan in Holland. Zeker, men wil veel lichte verstrooiing (die zeker niet van minderwaar dig allooi hoeft te zijn), maar daarnaast blijkt men ernstige ont spanning nodig te hebben. Door dc* onzekere politieke situa tie en doordat vrijwel ieder ver \an huis is. ontstaat de neiging het houvast in het leven wat te verliezen. Hier heeft de toneel kunst een prachtige mogelijkheid; ons is gebleken, dat men behoef te beeft aan eenvoudig toneel, an stukken met problemen, die menselijk zijn. met een eerlijke, levens ware oplossing; stukken, die laten zien, dat het leven goed en mooi is. en waard, geleefd te worden. Moge de verantwoordelijke instanties dit goed in het oog houden! M. Fraaie herfstfoto van de Oude Gracht in Utrecht de soorten het meest doelmatig zou blijken, doch eindelijk werd in 1933 een methode ontwikkeld om een afdruk van het voorste deel van de oosrbol te maken, waar een nauw keurig passend glas op vervaardigd kon worden. Op dit principe, dat in zekere zin is te vergelijken met pre pareren van een kunstgebit, heeft men voortgebouwd en het is dan ook deze techniek, die reeds jaren lang in het Nederlands Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht wordt toegepast met glas zowel als met plastic, dat het grote voordeel heeft onbreekbaar te zijn. In het speciaal daartoe ingericht laboratorium aan de Alexander Numanknde vormt men de min of meer schotclvormige lenzen, die geplaatst kunnen wor den tussen oogbol en oogleden en men hepft daarbij met de twee be- langriike factoren rekening te hou den, -dat do achterzijde van het glas 7.0 gor-d mogelijk aangepast, is aan de vorm van dc oogbol, terwijl do voorzijde een ontisch gunstige kromming moet hebben. Het spreekt wel vanzelf, dat het dragen van een glas op zulk een uiterst gevoo- ligo plaats nadelen met zich brengt, liet grootste bezwaar is. dat de oogbol dikwijls geïrriteerd wordt, waardoor het contactglas door een deel der patiënten slechts korte tijd aehte.reen kan worden gedragen. Kr zijn echter mensen, die hun „in gebouwde bril" 8 uren of# langer zonder veel bezwaren kunnen ver dragen. Het is bovendien niet al leen het dragen, dat bezwaren met zich brengt, ook het inbrengen van het glas, op zodanige wijze, dat. zich geen luchtbelletjes tussen lens en hoornvlies vormen, heeft zijn moei lijkheden en vereist langdurige 'oefening. Een ander nadeel is de 7.err hoge prijs van contactbladen, want de tijdrovende en precieze be werking, die dertien fazen ken:, brengt, zoals vanzelf spreekt, grote Kosten met zich. Voordelen Men zal zich, na opsomming van enkele der nadelen afvragen, waar om dan toeh dergelijk*? glazen wor den toegepast. De medaille heett ook hier een keerzijde, want inder daad biedt het contactglas grote voordelen boven het normale biille- glas. Allereerst is daar het ophef fen van een aantal brekingsafwij kingen van het oog, die door ge wone brilleglazcn niet gecorrigeerd Kunnen worden, omdat zij niet zijn aan te passen aan onregelmatige krommingen van het. hoornvlies. Er bestaat 'bijvoorbeeld een ziekte, waarbij hpt hoornvlies in dp loop van het leven een sterke uitboch- ting naar voren gaat vertonen mee als gevolg een zeer slechte gezichts scherpte die met een bril niet is te verhelpen, hetgeen ook geldt voor gevallen, waarbij zich littekens op het hoornvlies voordoen Verder zijn contactglazen van gróót nut voor lieden, wier beroep geen bril roeland zoals het geval is bij hen, die voortdurend zijn blootgesteld aan regen, stoom of mist, terwijl vaak ook de aard van het beroep een Dril onmogelijk cnaakt, wat voorkomt bij filmacteurs, toneel spelers, concerterende artisten, enz. Voor acteurs bestaat bovendien de mogelijkheid -Je achterzijde Van het contactglas zodanig te beschilderen, dat het oog schijnbaar een andere kleur krijgt, wat in bepaalde ge vallen wenselijk kan zijn. IJdelheid en mode Sinds vele jaren wordt het ge bruik van contactglazen voor de door ons genoemde gevallen reeds toegepast, doch naast deze bestaat er nog een andere reden, namelijk deze, dat een bril het uiterlijk schoon afbreuk kan doen, wat vooral door dames vaak als een voor haar onoverkomelijk bezwaar wordt gevoeld. Velen barer vinden een bril zo onaangenaam, dat ze liever genoegen nemen met een i/A/v So/El l Ea/B ER. O Ja. vertelde de bewaker, ik ben nu de enige inwoner van El Progreso. De anderen konden er toch niet aarden. Ik trouwens ook niet; niet in die mooie huisjes! Ah. triste, senor. Ja. maar bij de opening was het leuk! Het dorp was vol. De president kwam en de minister van Landbouw en de peones staken hun lachende hoofden uit dc ramen van de huisjes en werden gefilmd. Si, si, het was een groot feest. „Manuel". De Indianen- vrouw onderbrak haar man's verhaal. Zij sprak bijna verwijtend. Zag hij dan niet dat de senores vermoeid waren? Bemerkte hij dan niet al dat de jonge snor te beleefd was om iets te vragen, maar stellig wel trek zou hebben in een paar lekkere vijgen van de boom? De stille Indianen-vrouw, die rustig bezig was met witte kleren naaien, had mij dan toch wel scherp geobserveerd. Ik had wel met smachtende blik naar de rijkbeladen boom") gekeken, die vlak voor de hut stond. Maar hoe had ze zo mijn gedachten kunnen raden? Ik probeerde nog be leefd te weigeren, maar Manuel sprong reeds op. klom in de boom en was in een oogwenk terug met een mandje vol van de heerlijke vruchten. Heel handig, zonder het vlezige gedeelte aan te raken, trok hij het harde buitenvelletje van de dikke vijg af en presenteerde ons de vrucht zo, sierlijk en lachend. En aldoor zich verontschuldi gend. Wij moesten hem zijn verstrooidheid, zijn gebrek aan goede manieren maar niet kwalijk nemen; hij was maar een ongeschoolde peon en schoot dikwijls tekort in hoffelijkheid Ik werd er bijna verlegen van. Hij hield ons toch niet voor de gek? Want inderdaad; IK voel de mij als een lompe barbaar tegenover deze een voudige peon. Maar hij sprak in volle ernst. Even eens, toen hij beslist alle betaling weigerde. De senores waren toch zijn gasten! Er op aandrin gen zou hem gekrenkt hebben. Weer die markan te tegenstelling: de grootste nederigheid gepaaid aan een ongelooflijke trots. Maar ik begon nu aan Mexico te wennen. Zelfs Zapata, door de man in de pulqueria in Acapulco bezongen zelfs deze tegenstrijdige natuur begon ik een beetje beter te begrijpen. Zo was Mexico, zo waren de Mexica nen. Later, toen wij El Progreso achter ons hadden, zei graaf Paul: „Zo zie je. Jonska, je kunt een paard wel naar het water brengen, maar je kunt het niet laten drinken". „Het El Progreso-water beviel het peon-paard niet". Graaf Paul knikte. „Wegen en huizen, hygiëne en scholen het blijft toch alles stenen voor brood.... wij zullen het anders aanpakken Waar denk je aan, Jonska?" Ik heb honger, graaf Paul". We zetten onze vermoeide paarden aan tot een schommelende draf „Wij zullen deze avond in de beschaafde w **eld doorbrengen. Jonska. In Vélez is een pulqueria, als ik me goed herinner en misschien ook wel een hotelletje". Er was een pulqueria in Vélez; er was lekker eten en goed gezelschap: twee schilders en een jonge helper waren bezig een van de grote muren van het café te schilderen: het werd een geweldig tableau, dat een mirakuleuse gebeurtenis in drie taferelen voorstelde. Namelijk: (1) een vrouw wordt door twee bandieten bedreigd op een een zame weg; (2) In de wolken verschijnt een ma- donna-achtige figuur; (3) De twee bandieten zijn in een hevig mesgevecht met elkaar verwikkeld en de bedreigde vrouw ontsnapt veilig. Zelfs in de pulqueria dringt in Mexico het mi rakel binnen. Alle drié werkten tezamen aan de drie tafere len; soms begon de één aan een figuur en een ander maakte haar af. De eigenaar van de pul queria had zelf de huizen op de achtergrond ge schilderd. De kleine jongen prepareerde de verf en hielp soms ook een handje met het schilderen. Graaf Paul was weldra in druk gesprek met de schilders en inviteerde ze aan ons tafeltje; er kwamen meer mensen in de pulqueria, elegant /geklede eaballeros, Indianen op blote voeten; al len dronken de brandende zure pulque, het ge fermenteerde sap van de agave-plant. Dicht bij ons zat een oude gerimpelde vrouw; zij dronk en zong zachtjes in zichzelf; zij had een mand met broodjes en sterk gepeperd vlees bij zich; soms stond zij op en ging de pulqueria rond om haar klanten te voorzien. „Ik geloof dat zij alles wat zij verdient weer opdrinkt", zei ik te gen graaf Paul. Het schouwspel van de pulque ria met zijn kermisachtige drukte boeide me wel; maar het stemde me toch tegelijkertijd treurig. „Waarom drinken de Mexicanen toch zoveel van dat goedje? Het is toch niet goed voor hen Zo'n oude vrouw. Waarom?" „Vraag het haar maareens", antwoordde graaf Paul. Zulke dingen kun je in Mexico gerust doen. Ik kocht een paar broodjes van de oude vrouw en vroeg het haar. „Ach. nino" zei ze, „ik weet wel dat het niet goed voor ons is. maar ach. de pulque doet mij mijn verdriet vergeten en maakt mij warm van binnen, zodat ik weer zingen kan. zoals vroeger (Wordt vervolgd). Een nieuwe mode is ontstaan in Engeland. Een actrice droeg op het toneel valse vlechten. De bezoek sters bewonderden haar kapsel zo, dat het spoedig nagevolgd werd Maar aangezien menselijk haar on- voldoende voorradig bleek is een Londense kapper op het idee geko men nylon-„haar" te' gebruiken. Het wordt in alle kleuren geleverd, passend bij de kleding. De vlechten zijn zacht en fijn, alleen een beetje brozer en zwaarder dan echte. slechte gezichtsscherpte dan zich te ontsieren. Anderen kunnen een voudig niet zonder bril, maar gaan zo sterk gebukt onder het noodza^ ke-lijke kwaad, dat daardoor een minderwaardigheidscomplex ont. staat inet verstrekkende gevolgen. Voor dezen is het contactglas in derdaad een uitkomst. Men moet er dan ook niet verbaasd over zijn, dat dit glas in bepaalde landen vooral Engeland en Amerika. „in de mode'' komt De wetenschap pelijke vakbladen dezer landen wij den dan ook geregeld belangrijke artikelen aan de vorderingen die bij het produceren van contactgla zen worden gemaakt. Tn dit opzicht doet Nederland niet onder, want de resultaten van de werkers in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht zijn zeer bevredigend te noemen. Men kan ook daar echter geen ijzer met handen breken, en het is daarom goed, geruchten, als zou de bril spoedig hebben afgedaan, naar het rijk der fabelen te verwijzen. (Ingezonden mededeling) VAN DER VOET BOOT BLOEMBOLLENBEDRIJF HILLEGOM Zie onze advertentie in dit nummer Hedenavond. HILVERSUM I. 19.00 Cello-ree 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Ned. in Duitsland: 20.00 Nieuws; 20.15 Sindo- bona; 20.45 In de balzaal; 21.15 Soc. Commentaar; 21.30 Kunst in minia tuur; 22.00 Luisterspel: Don Quichot- te (III); 22.35 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek; 23.30 Rustige klanken. HILVERSUM II. 19.00 Nieuws; 19.20 Kareol-septet; 19.45 Banden, die binden; 20 00 Nieuws; 20.12 Ge wone man; 20.20 Welke plaat?: 20.30 Lichtbaken; 21 00 Cabaret; 22.00 Lé- har; 22.10 Dansles; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Rot. Philh. ork. Morgen HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8 30 Voor de tuin; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9 15 Men vraagt; 9 45 Le zing: Humanisme; 10.00 Trio Pas- quier; 10.30 Voordr. Briefgeheim; 11.00 Kunst na arbeid; 12.00 Film praatje; 12.15 Luchtige klanken; 12.30 Zondagclub; 12.40 a Cappella-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 13.50 Spoorwegen; 14.00 Gram!, pl. 1405 Boekenhalfuur; 14.30 Concert- gebouwork.; 15.45 Berceuses; 16.15 N. J. G. lezing Jan Peter; 16.30 Re portage; 17.00 Harm, corps; 17.15 Accord, ens.; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Bespre king: Gods Geuzen; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Oecumenische dienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymnastiek: 21.15 Lichte koor werkjes; 21.30 Luisterspel: De koper mijn; 22.15 Omr. ork.; 23.00 Nieuws; 23.15 C. Porter melodieën. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9 30 Nieuws cn. water standen; 9.45 Philharm. symph. ork.: 10.00 zangk.; 10.30 Kerkdienst; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Kareol septet; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws; 13.15 Welk bock; 13.20 Kareol-septet; 14.00 Huisconc.; 15.40 Klankbeeld; 16.05 Elegische mei.; 16.15 Missie-Zondag; 17.00 Gram. pl.; 17.15 Kerkdienst: 19.00 Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds. Straatma; 19.30 Nieuws, weer; 19.45Sportrep.; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Walsen; 20.30 Luisterspel: „Dc IJs-sphinx"; 21.30 Zilvervloot; 22.15 Gebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Mozart en. Beethoven; 23.30 Gram. pl. Maandag HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.18 Morgenklanken; 9.15 Symphonie; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Potpourri; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Regen boog; 11.25 Volkslied.; 11.45 Voordr.; 12.00 Carcassola; 12.30 Weer. platte land. orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Ram blers; 13.50 Lucienne Boyer; 14.00 Cello en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Frans opera progr.; 15.10 Blij spel; 16.30 Disco-variété; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Piano-duo; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 NewMayfair ork.; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 9.15 Voor de jonge zieken; 9.30 Wa- terst.; 9.35 Montere klanken; 10.00 Bariton; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.15 Voordr.; 11.25 Apalachia; 12.15 Giagonda-ens.; 12.30 Weer; 13 00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14 00 Schooluitz.; 14.30 Amati-trio; 15.15 Kamerork.; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Zang; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Onbekende kamermuz 17.45 Mar kapel; 18.15 Sport; 18.30 Mar. kapel. 1 nqs.conder Mededeling ^ïoiessor Piccard zocht at in de stratosfeer, u daalt hij in de diepste zceèn neer. Waarom blijft hfj n.et op aarde. Daar ligt een schat van waardel VAN BOOTZ! Inz. Hr C. T. Zwollerkerspel ontv. 1 fl.TIP

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4