I Mad. Curie j In September veel arbeiders geplaatst 2 AMVJ-club wordt druk bezocht „Bonte Niwin markt" Grand Theatre j Vraag blijft groot Huren schoolkalen verdubbeld Snuffelend in een a dvertentie-pagina van voor de oorlog Prinses Marijke krijgt nabehandeling De Regentes ontvangt ministers Snelwandelen rondom de'Bosbaan Nieuwspalet Beurs van New York Dinsdag 21 October 1947 Het aantal bezoekers aan de on 8 October j.l. geopende A.M.V.J.- Club in het St. Picter en Blok- landsgasthuis wordt elke dag gro ter. De eerste dagen moesten do militairen de weg naar de aan het Plantsoen West gelegen in gang nog loron kennen, maar die werd door het Amersfoortse gar nizoen snel ontdekt. In de biblio theek, de biljart- en tafeltennis- zalen, de lees- en stiltelokalen werden door vole soldaten ge noeglijke uren doorgebracht. Toen Woensdag met het week- programma word begonnen nam het bezoek nog meer toe. Op een speciale hersengymnastiek-avond was de zaal eveneens stampvol. Donderdag j.l. werd de eerste dans- en spelavond gehouden. Het gastvrouwoncorps en andero inderhaast te hulp geroepen vrouwelijke assistenten vonden oen mooilijke, maar dankbare tank. Ruim 350 jongens waren deze avond in de cantine aanwe zig. In het midden der zaal was een ruimte vrijgelaten, die als toneel en dansvloer dienst deod. De meisjes van het gastvrou- wencorps doen prachtig werk. Zij doen dienst in ploegen, welke elk oen avond voor hun rekening ne men. Het programma voor de komende maanden belooft in vele opzichten interessant en span nend te worden. Pianoconcerten worden gegeven, voorts worden schaak- en tnfeltcnnistournooien, cabaret voorstellingen en lezingen georganiseerd, Slechts twee klachten worden bij do bezoekers gehoord. Waar om is deze club niet een paar jaar eerder geopend en bad bet ge bouw niet wat groter kunnen zijn? Verheugende klachten! Nieuwe Chr. School in het Soesterkwartier Men schrijft ons: Dezer dagen werd de nieuwe school van cle Vereniging tot Be vordering van Christelijk Nationaal Onderwijs officieel geopend. Het gemeentebestuur werd vertegen- woordigd door wethouder Van Galen Last, De wnd. voorzitter, de heer J, Stuurop, sprak een ope ningswoord en heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Hij bracht de stichting der eerste Christelijke school in het Soesterkwartier. nu 25 jaar geleden, in herinnering. Ieder "vroeg zich toen af wat daar van terecht moest komen. Deze drieklassige school is uitgegroeid tot een zesklassigc en men staat thans voor het feit, dat de twee bestaan de scholen in het Soesterkwartier geen voldoende ruimte bicden voor de vele leerlingen, zodat een der de school moet worden geopend. Deze is tevens de tiende van de Scholen der Vereniging, welke door meer dan 2000 kinderen worden be zocht. Na zijn toespraak installecrd de heer Stuurop het wnd. hoofd, de heer Diepenbroek, en zijn drie mo dewerkers in hun niouwe functie. De heer Van' Galen Last bracht de gelukwensen van het gemeente bestuur over en sprak er zijn spijt over uit dat de gemeente niet thans reeds een nieuw gebouwd-voor deze school kan aanbieden. Ook de heren M, C. A. Lindeman, Insp. van het L.O. en Van Has selt, inspecteur voor het Chr. Nationaal Onderwijs in Hilver sum, spraken hun blijdschap over 't heugelijke feit uit. De heer Veen- kamp, hoofd van de school aan de Lingeslraat. waaruit de nieuwe school is voortgekomen, bracht eveneens zijn gelukwensen over, Dc heer Van dr Kolk sprak na mens alle collega's. Mejuffrouw Wjcnke droeg een humboristisch stuk voor; kinderen der nieuwe school zongen enige liederen. Dc heer Diepenbroek dankte ten slotte het bestuur voor het iri hem gestelde vertrouwen en zegde toe, alles in het werk te zullen stellen óm dc school tot grote bloei te brengen.' Na het zingen van Gez. 300 werd de samenkomst met ge bed gesloten. Uitspraken Tribunaal J. H. Scholten, Maarn: vrij, ont zetting kiesrochten en het recht bij gewapende macht te dienen. Grietje Meurs, Soest: beschuldi ging vervallen. Noteert U even GRAND: Les enfants du Paradis. Dagelijks: 14 en 20 u. Zo.: 13, 16.30 en 20 u. CITY: Wereld zonder zonde (18 j.) 14.30, 18.45, en 21 u. Zo.: 14, 16.15, 18.45, en 21 u. REMBRANDTWalvisvaarders, 14.30 en 20 u. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat, Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d ORANJEBOOM: Zat.. Zon en Woensd. dauwen. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di, VriJd. avond ook van 1921 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 14—17 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. Wie is er aan rle beurt Voor de uitreikina var) bon kaarten en scjjoenenbonnen, die- nen zich Woensdag de stamkaart houders 12001—14000 aan het dis tributiekantoor te vervoegen. Neem T 10, titelstrook bonkaart 711 en inlegvel mede- Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30— 11.30 en van 14-0015.30 uur. Hondentrouw In een tuin hoven op de Amers foortse Berg betuigt een klein zwart hondje z'n liefde aan een grote hondDe eigenaar van de kleine werd erg boos op de grote die enkele in volle herfstpraclit pralende heesters had vernield- Toen zijn woede tot aan zijn boordje was gestegenliep hij razend de tuin in en wilde de grote boosdoener verjagen. Doch ziedaar: de grote hond liet. enke le vervaarlijke tanden zien en be gon een grom-botnbar dementdat. veel indruk maakte. Met de hond op zijn hielen keerde de man te rug naar huis, waar hij zich ver schanste achter een gebarrica deerde deur. En de grote hond was nog l attge niet. voldaan Urenlang bewaakte het. beest het huis, grommend en blaffend. De eigenaar van het kleine hondje was nog lange niet voldaan, huis en zijn bewaker- was een grote hond. Te langen leste heeft dc man de politie opgebeld, die hem tncfi vereende krachten uit. zijn gevangenschap heeft verlost. EVC hield filmavond De grote schouwburgzaal van „Amicitia" was gisteravond geheel gevuld met leden en vrienden van de afdeling Amersfoort der Een heidsvakcentrale, toen de voorzit ter, de heer Buiteman, allen harte lijk welkom heette. Deze filmavond betekende het begin van het win- terprogramma. Vertoond werden een tekenfilm, een over de be roemde dirigent Toscanlni en als hoofdfilm „De bergen van Joego slavië." De toelichter, die vooraf een korte rede hield, vergeleek de vrij heidsstrijd die in Joegoslavië onder leiding van maarschalk Tito is ge streden, met de strijd die op dit ogenblik door de E.V.C. voor het bereiken van de eenheid in de vak beweging wordt gevoerd. „De bergen van Joegoslavië" is een Russische film, waarin Russi sche en Joegoslavische acteurs meespelen. Uiteraard wordt de strijd in de bergen belicht van com munistisch standpunt. Jammer dat het geluid zo slecht was en de ach tergrond vaak duidelijk als décor te herkennen was. Want altijd blijft het toch interessant enig inzicht te krijgen in de gigantische strijd, welke door de Joegoslavische partl- sanenleider Tito en zijn duizenden mannen en vrouwen voor 't vader land Is gestreden. Uit bet politie-dagboek Uit een fabriek nam een arbei der een zak met graan mee. De man zit nu te „zitten". Bij een gehouden verkeerscon trole kregen acht verkeers-overtre- ders een bekeuring. Wie zag autorijden? Vrijdagavond IT October om 9 uur is er in de Heinsiuslaan een in braak gepleegd. Op dezelfde, tijd reed er in deze laan een auto. De politie verzoekt alle personen, die hierover inlichtingen kunnen ver- strekken zich te willen melden bij de Recherche. Burgerlijke stand Geboren; Hendrik Johannes Mann us, z v H W J Spithoven en M J van Schaik. Jannigje, d v J van Vendeloo en R Remmenga. Geurt Gerrit Jan, z v G van Dijk huizen on H Stappersliocf. Corne lia Hendrika, d v C van Baten burg en H B Jansen. Erica Maria, d v"j J Ras kei* en J Brillenburg Wurth. Gehuwd: J Gerritsen en W Driehuizen. Overleden: J L Moorman, 83 jr. eclitg. van G Lassche. L II Cozijn- sen, 8 cl. z v W Coziinsen on G van Deun. J Troost. 74 jr. ochtg- v H Snippe. J J Septer, 63 jr. ochtg. v M C Iïoogendoorn. H. d© Winter, 77 jr. echtg. v C van Plu- ren. A van Bogerijen, 84 Jr. we- duwn. v E van Meeteren. E A Zwetsloot, 57 jr. erhtg. v G J ter Koppel. Sportdansers hielden hun eerste bal Men schrijft ons: De onlangs hier ter stede opge richte sportdansclub ..Victor Silves ter" hield Zaterdagavond in de zalen van de „Academie de Danse" haar eeiste officiële bal. De voor zitter, dc heer Rckké, sprak een openingswoord, waarin hij naar voren bracht wat „Victor Silvester" zich ten doel stelt, nl. het beoefe nen en propageren van het eigenlij ke „sportdansen", dat met het „swingen" en „jitterbuggen" niets gemeen heeft „Stijl en gratie" is het devies van do sportdansers. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de club momenteel in training is voor een in het voorjaar van 1948 te houden team-match met de En gelse dansers uit Rotherham, een en ander in het kader van de sport- u it wisseling Amersfoort-Rotherham Na dit openingswoord werd een aanvang gemaakt met het bal, dat onder de bekwame leiding van de heer Dake stond en waarbij de „Binikry Boys" op uistekende wijze het muzikale gedeelte verzorgden. Het werd een zeer geslaagde avond. Negen honden wachten al dagen lang De Vereniging Dierenbescher ming verzoekt nogmaals dringend aan eigenaars van honden en kat ten toch bete.* op hun dieren te letten, Het aantal zwervende en overreden dieren neemt hand over hand toe- Neem uw hond op druk ke wegen even aan de band, dit voorkomt voel dierenleed. Negen aardige, gezonde honden wachten nu al dagen lang bij Van der Pol, Scherbierstr. 17 op hun eigenaars; waar blijven doze? Of welke echte dierenvrienden bieden de dieren een goed tehuis? De organisatie-commissie van de „Bonte Niwirj-Markt" schrijft ons: Tientallen dames, huisvrouwen met drukke gezinnen, offerden een deel van hun kostbare tijd om te trachten winst te vergaren. Winst niet voor hen zelf, maar voor de Niwin, voor het Kerst feest van de jongens overzee. Winkel in winkel uit vragen zij om goederen voor de groots opgezette Bonte NIWIN Markt. Zij vragen het niet cadeau, de Niwin wil graag inkoopsprijs betalen, als ze maar met winst verkopen kan. Vele zakenmensen hebben bij de eer ste oproep dadelijk artikelen beschik baar gesteld, gul en enthousiast. Maar de Niwin moet niet véél hebben maar fantastisch veel. Nu kunt' u dat nog doen ejj wel op de volgende manieren: Wanneer u een wmke] heeft, le Be! dan op 5190 en geeft door wat u uit uw bedrijf ter beschikking stelt onder vermelding van in- en verkoops prijs. Wij kunnen de vreemdste artike len gebruiken. 2e Help de dames die uit naam van de Niwin bij u komen zo prettig en goed mogelijk. Stel er een eer in hen glim mend van genoegen uw zaak te zien verlaten. 3e B u r g e r 1]: verzamel goederen bij uw vrienden en kennissen, vorm vrien denclubs om snel een hele verzameling bij elkaar te krijgen. Vraag verder nadere inlichtingen bij ons kantoor (ingang Zuidsingel 3e brug vanaf Varkensmarkt). Snelle hulp is dubbele hulp! Ingezonden mededeling) A.s. VRIJDAG VERTOONT i d© prachtige culturele speelfilm j met GREER GARSON en WALTER PIDGEON. Moeten drie gezinnen wijken voor één? Door de fractieleider der C.P.N (De Waarheid) in de Amersfoortse gemeenteraad de heer W. van Apel doorn, is aan het College van B. en W. verzocht in de perst volgende raadsvergadering de volgende vra gen te mogen stellen: 1. Ip het B. en W. bekend, dat een perceel aan de Hendrik van Vi- andenptraat 20, bewoond door drie gezinnen, tengevolge van een uit spraak van de rechterlijke macht, ontruimd moet worden ten behoeve van één gezin, dat door middel van aankoop van het betreffende per ceel, in staat is een dergelijke uit zetting lot stand ie brengen? 2. Zijn er meer van dergelijke uitspraken van de rechterlijke macht gedaan of nog te verwachten? 3. Zijn B. en W. niet van me ning, dat door dergelijke uitspraken, de rechtvaardige verdeling van de woonruimte in gevaar wordt ge bracht? 4. Zijn B. en W. in staat en be reid tegenmaatregelen te nemen, waardoor de rechtvaardige woon ruimteverdeling niet op een derge lijke manier met voeten wordt ge treden? Rondom het biljart De uitslagen van de, gisteravond voor het district „Eemland" ge speelde wedstrijden zijn: Eerste klasse: Gouden Ploeg II Nieuwe Kei I 62. Tweede klasse: Vergulde Wa gen IV—SoestUijk I 6—2. Uit het September-rapport van 't Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt dat in deze maand 2187 mannen en 464 vrouwen geplaatst zijn. Sep tember heeft zich gekenmerkt door een mveaciige 'activiteit op de ar- beiddP-ai-Rt, al is het aantal over gebleven werkzoekenden vrij,'/el gelijk groj' ven aan jat van Augus tus. Dit komt voornamelijk door een grote vraag naar jeugdige ar beidskrachten, die weer zijn oor zaak vindt in het feit, dat in tijden van hoogconjunctuur tekorten aan werkkrachten ontstaan, die het ge makkelijkst worden aangevuld, wanneer men jongeren opleidt. Het voordeel is dap, dat men vaklieden krijgt, wier kennis geheel op het bedrijf, dat de opleiding financierde, is ingesteld. Het Arbeidsbureau vestigt tevens de aandacht op het feit, dat deze opleiding vooral in crisistijden zeer nuttig is gebleken en dat daarom de ouders wordt aangeraden, zich niet direct blind te staren op finan cieel voordeel, doch advies in te winnen bij een deskundig ambte naar voor beroepenvoorlichting, zo als er te Utrecht één werkzaam is. Verder merkt het rapport op, dat de moeilijkheden in het. bouwvak zich manifesteren enerzijds door de moeilijkheden bij personcelswerving anderzijds door loonpvertredingen. terwijl men verplicht is lager loon te betalen, met het risico dat het personeel wordt weggekocht. De bedrijvigheid in de meubel- Wacht U even, chauffeur! Een „heer" uit Hilversum liet zich met een taxi naar huis bren gen. Toen hij op de plaats van be stemming kwam, wilde hij met een briefje van honderd betalen, De taxichauffeur kon het briefje niet wisselen. Meneer uit Hilversum wist er wel raad op. Hij vertelde tegen de chauffeur dat zijn woon huis een paar huizen verder was en dat hy met gepast geld terug zou komen. De chauffeur wacht nu nog op z'n geld. EEN CHEMISCHE FABRIEK IN STRATFORD (Eng.), welke in geheime opdracht van de Engelse regering werkte, is ge teisterd. door een geweldige ex plosie. Hierbij werden drie per sonen gedood. De' oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie op soek naar de slacht offers. B. en W. schrijven o.m. aan de raad Voor het gebruik van schoollo kalen is door verenigingen, par ticulieren en dergelijke geduren de het zomerhalfjaar een vergoe ding van f 1.— en gedurende het winterhalfjaar een vergoeding van 1.50 per keer en per lokaal verschuldigd. Deze reeds van 1916 daterende vergoedingen zijn tengevolge van het sterk gestegen loon- en prijs peil Inmiddels volslagen ontoe reikend geworden om daaruit de kosten van onderhoud van schoolmeubelen en gymnastiek* toestellen, het schoonhouden der Een kist oprui mend vond ik, onder in, als bodemafdekking, een oude krant. Het was een advertentie blad, u weet wel, zo'n orgaan dat vroeger de dagbladen oneerlijke concurrentie aandeed door (een maal per week) met een aantal pagina's uit te 'komen, die alleen maar adver tenties bevatien. Daar gdhi het nu niet om. Het gaat om de inhoud van de advertenties Die is nu wel interes sant omdat het blaadje dateerde uit Februari 1940, dus kort voor de Duitse inval in ons land Wat zoudt u denken van een costuum naar maatmet een keuze uil „meer dan honderd dessins" in de prijs van f 35.. tot f 40.-'> Heeft u een couponMaak loon mei le klas voe ring f 15.50," staat er nog bij. Een ander bood aan: „Een grote collec tie herencostuums, de nieuwste modellen, f 14.50, f 16,50, f 17,75, f 19,50 en hoger". En wat denkt u van „één Een herencostuum voor veertien gul den, een pond war me pinda's voor negentien cent paar linksgeweven of glanszijden dameskou sen, ragfijne, uitgemin- derde kwaliteiten, voor 69 cent." „Twee paar sportkousen, ijzersterke kwaliteit, voor 49 ct." „Een interlock heren pantalon, pracht zware kwaliteit, 89 cent". Maar laten we van de kleding afstappen, de maag. moet ook wat hebben. ïï7// zouden het wel lusten: Een half pond rumbonen voor 25 tent; bij f 2.50 aan kassabonnen een cake cadeau." „Bij aankoop van één pond kaas 25 cent een ont bijtkoek beschikbaar 7 cent." Even verder: „Honing-zoete Spaanse sinaasapnels, 10 voor 35 cent." Wilt u wat anders? Nu dan: „een thermos fles en een ontbijtkoek samen voor 56 cent", zes eetlepels of zes vorken voor 29 cent", „een toiletspons en een stuk Palmolivezeep 80%, samen voor 19 cent", „kbp en schotel, bloemdecor voor 24 cent". Een juffrouw bood pianolessen aan voor 35 cent, een naaister maakte complete ja ponnen voor drie gul den, de kapper een per. manent-wave voor een. rijksdaalder, een winke lier was „nog voorzien in 3, 4 en 5 cents siga ren", vier eiken stoelen en twee fauteuils wer den samen door een andere winkelier aan geboden voor f 19,50, dc kalfslappen kostten 35 cent per pond en de „negerzoenen" kent u ze nog?) 4 voor 9 cent. Laten wij er maar mee ophouden. Alleen heb ik door het gesnuf fel in die krant trek gekregen in „een pond warme pinda's vers ge brand, voor 19 cent". Maar we zullen er nog wel even koud van blij ven. lokalen, de verlichting en verwar ming en de vergoeding voor de werkvrouw, met het openen en sluiten der lokalen belast, te be strijden. Indirect ontvangen de bot rokken gebruikers van de lo kalen aldus een subsidie uit de gemeentekas Wij menen, dat deze toestand, mede gelet op de financiële positie van do gemeen te. niet langer kan worden be- slondigd. Mede in verband met liet feit, dat in cle bestaande verordening de ingabruikgevjng betrekkelijk summier is geregeld, bobben wij een nieuwe verordening ontwor pen, waarin de vergoedingen op hot dubbele van het huidig® be drag zijn gesteld en overigens de verplichtingen van de gebruikers nauwkeuriger zijn omschreven. In de nieuwe verordening heb ben wij tevens een artikel (18) opgenomen regelende de vergoe ding voor het gebruik van de aula van het gymnasium. Deze zaal is regelmatigin gebruik voor het houden van kerkdiens ten, lezingen en dergelijke. Van de ingebruikgegeven loka len wordt het overgrote deel ge vormd door de gymnastiekloka len. De gymnastiekverenigingen zijn voor het vervullen van hun laak geheel op deze gemeente lijke lokaliteiten aangewezen. Ge let op de nuttige functie, welke deze verenigingen in onze stede lijke gemeenschap verrichten, lijkt het ons juist, het voor het gebruik van deze lokalen ver schuldigde bedrag uitsluitend te doen strekken tot vergoeding van de uit het medegebruik voor de gemeente voortvloeiende kosten. Een en ander geldt onzes inziens eveneens voor die cursussen, welke worden instandgehouden door verenigingen, en waarmede beoogd wordt het verstrekken van vakonderwijs in de avond uren. Wij denken hierbij o.a, aan de land- en tuinbomvcursussen. Er zijn evenwel ook lokalen in gebruik bii particulieren, voor wie het geven van cursussen geen onaanzienlijke bron van inkomen betekent (cursussen voor midden standsopleiding bijv.). Wij me nen, dat er geen aanleiding be staat voor deze doeleinden ge meentelijke lokalen beschikbaar te stellen tegen eon bedrag, dat ver beneden de ter plaatse ge bruikelijke vergoeding ligt. Calvet-kwartet, samenspel van artistieke perfectie Hoe schoon, sierlijk en sprankelend van geest Mozart's D-groot-kwartet KV 575 ook door Calvet en de zijnen werd gespeeld, naast Franck en Ravel, die verder op 't programma van deze sublieme kwartetavond in „Amicitia" stonden, had ik mij het derde standaard werk der moderne Franse kwartetkunst gewenst- Debussy; zelfs in de weten schap, dat daarmede psychisch van de uitvoerders het allerhoogste wordt ge vergd. Het tikje rubato, de uiterst ver fijnde subtiliteit, die juist iets teveel wa ren voor Mozart, zij gaven Franck's on volprezen kwartet, één jaar voor zijn dood geschreven en zijn eerste publieke succes, de vereiste innerlijke bewogen heid: brede cantilene, scherpe ciselering der rhythmiek met één woord, een meesterlijke prestatie van uitvoeriags- kunst, die zo mogelijk nog werd over troffen door het spel in Ravel's kwartet. Joseph Calvet, Jean Champeil, Maurice Husson en Manuel Rccasens zijn niet alleen individueel meesters op hun in strument, maar hebben in het samenspel een graad van artistieke perfectie be reikt, die het luisteren tot een waar ge not maakt, waarvan ook uw recensen» bij deze gaarne getuigt. H. M. S. industrie vertoont enige kentering. Het blijkt dat aan de dringendst® behoeften is voldaan. De aard van I het product brengt mee, dat men I zich gaandeweg op een normale productie zal moeten instellen. In de metaalnijverheid blijft de vraag naar arbeiders groot. Bijzonder werk Per circulaire heeft men bij de werkgevers het in dienst nemen van studenten gepropageerd. Negen minder valide personen en acht ex- politieke delinquenten konden wor den geplaatst. Aan 63 vreemdelin gen werd een werkvergunning ver leend. Nog 334 arbeiders werken bij de D.U.W. Op de Rijks werkplaats waren eind September 108 personen in opleiding. Prinses Marijke is voor een korte nabehandeling In het gasthuis voor ooglijders te Utrecht opgenomen. Naar wij uit de beste bron ver nemen is er geen enkele reden voor ongerustheid over de gezondheids toestand van prinses Marijke. Toen zll voor de eerste maal in het Oog- lijdersgasthuis opgenomen werd deelde prof. Weve reeds mede. dat de behandeling, welke het kleine prinsesje moest ondergaan, in ver scheidene étappes zou geschieden. Thans wordt prinses Marijke voor de tweede maal behandeld. Prinses Juliana heeft in het pa leis Soestdijk in gehoor ontvangen de ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Fi nanciën. Suiker in dameskousen Twee arbeiders van een Amster damse suikerfabriek hebben de verleiding van bet vele zoet niet kunnen weerstaan. Aangezien het niet mogelijk was het begeerde artikel langs de normale weg naar buiten te brengen, maakten zij gebruik van bruine dameskousen, waarin zij een bepaalde hoeveel heid verpakten. Deze pakketten wierpen zij aan de achterzijde van de fabriek over de omheining bo ven op stapels turf, die daar la gen opgeslagen. De nu geheel niet opvallende, sujkerturven werden later weggehaald- Bij de arresta tie van de dieven werd 27 kilo suiker in beslag genomen. Tsjecho-Slowakije in de Veiligheidsraad? Om een oplossing te vinden voor de impasse waarin de Algem. Ver gadering van de U.N.Ö. is geraakt inzake de nog openstaande vaca ture Jn de Veiligheidsraad (negen keer werd gestemd zonder dat een der twee voornaamste candidaten, India en de Oekraine, cle vereiste meerderheid 'wisten te behalen) overweegt Cuba een compromis. Het zal aan Tsjecho-Slowakije ver zoeken 'zich opnieuw candidaat te stellen en aan de Oekraine en In dia zich ten behoeve van Tsjecho- slowaktfe terug te trekken. Van daag wordt voor de tiende maal gestemd. De zetel komt 31 Decem ber vacant. Sedert jareg is het snelwande len in ons land dood. De Amster damse wandelsportvereniging de Lat, de Lange 'Afstand Tippelaar, die voor enkele weken bet initia tief nam tot een 15 K.M. snel wandel-wedstrijd. heeft besloten om, op Zondag 2 November we derom een snelwandelwedstrijd te organiseren, thans over 25 K.M. Het parcours ligt rond de Amster. damse Bosbaan. Het Panamese vrachtschip Rio Grande is vanmorgen vroeg voor de Portugese kust. in een zwai'e mist aan de grond gelopen. Het schip dat mei een lading steen kool onderweg was van Rotter dam naar Genua moet als verlo ren worden beschouwd. De be manning is gered (A.P.). Omtrent cle inbraak in telt raadhuis van de gemeente Eethea wordt nader gemeld, dat de kluia voorzien was van een raam in de buitenmuur. Het Argentijnse congres hreft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel generaal Peron, presi dent van Argentinië, voor te dra gen als canchdaat voor cle Nobel prijs voor dc vrede namelijk! Twee auto's zijn in Michigan tegen elkaar gebotst, waarbij acht doden vielen. De ene auto was op weg naar de begrafenis; de andero naar eon bruiloft 4» 12.000 kg. springstoffen wer den tot ontploffing gebracht in een luchtdoel toren bü Hamburg. Hji be zweek niet en werd daarom door duizenden Hamburgers toegejuicht. •J» Eindelijk zou een politicus een optimistisch geluid laten horen over de internationale politiek: Mc Neil, afgevaardigde bü de U.N.O., in een rede die hjj in Toronto zou houden. De rede ging echter niet door, want wegens de regen kon hij niet naar Toronto vliegen. Zijn op timisme was dus niet „waterproof". «f» In Perzië heeft het weekblad Maridi Emirooz 80.000 uitgeloofd voor degene, die de premier van dat land, Qvam es Socltaneh, ver moordt. („Of aan zijn erfgenamen" staat er zekerheidshalve bü.) •f» De vraag, wie zij de meest voor aanstaande afgevaardigden achten, is door 21 van de 23 corresponden ten bij cle U.N.O,, beantwoord ten gunste van cle Belgische premier Spaak. (Hjj is dus blijkbaar een goede „spaak in het wiel".) Passagierslijsten Bij onze administratie liggen de passagierslijsten van de ..Kota Inten" en „Kota Gedeh" ter inzage. De ver moedelijke data van aankomst zijn resp. 6/7 November en 24 October a.s. te Rotterdam. Dievegge staat terecht LEUSDE.N". De 29-jarige werk ster H, H.-B. alhier, die rich on- kings schuldig maakte aan heling van door militairen gestolen dekens, werd Maandag bij verstek door do Utr. Politierechter tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Soest Klaprozen dag Op 11 November a.s. organiseert do Stichting tot Onderhoud van dn Oorlogsgraven hier tc lande, waarvan Prins Bernhard Ere voorzitter is, een klaprozendag welk© ten doel heeft gelden te ver zamelen voor hot. onderhoud van de graven van de duizenden En gelsen en Canadezen, die hier hun iaaUte rustplaats hebben. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Soest brongen het volgende ter algemene kennis. Landbouwers, tuinders en vee telers, die In aanmerking wensen te komen voor bonenstaken en boerengeriefhout, kunnen zich vóór 15 November 19-47 opgeven, door vóór gemelde datum, een daartoe strekkend aanvraagfor mulier, dat vanaf 20 October 1947, ter afhaling gereed ligt in de bo dekamer van het gemeentehuis, waarna cle formulieren ingevuld, ingeleverd kunnen worden ten gemeentehuize. - 18/10 20/10 Good 48 48% HudsonM 21 21 Int. H. 91% SOU In. Nicke 20'/. 29% Int. en 32% 13% Kenn.C. 47% 48 Montg.W 59 5924 Pac.M. 5% 5% Radio C, 8"j 8% Rcp.St. 29", 29% Scars R. 40% 41 i Shell Un. 38 38% Soc. Vac. 30% 30% Stand Br. 16% 16% St.OilN.J 28% 28>4 Studegb, 7554 75% Texas C. 22% 22% U. Alrcr. 59 59% Texas C. 23% 23% Un, Corp. 3V* 3 I Sfi3.' Atch. Baltim. Can.Pac. lllin. C, N Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. Un.Pac. AU.CIi. Am.Can. Am .Car. A.Smelt. A, cp T. Am. Tob Anac.C. Bethl.S. BoclingA. Chrysler Citv B. Consol. E Douglas Du.P.N. Eastm. K Gen.El. Gen.Mot, 18/10 20/10 87 88% 13% 13!% 11% 11% 23% 29% 15% 15% 18% 1824 46 46% 147% 152 190 192% 66% 87% 45% 46% 65% 66 158% 158»; 72 71% 91 36% 35% 93 22% 23 65% 66", 40% 40% 25% 25!; 62 64% 191% 192 45% 46 37% 37% 61 61% Un. Fruit 56% 57% USRubb, 48 48% US Steel 75% 77 Westing. 29". 2OX VVoolw. 46% 48% Omzet 1.770.000 Amsterdamse Effectenbeurs Act, aandelen De effectenbeurs ken merkte zich bij het begin van deze nieuwe week door een uitgesproken vaste stemming, die voor al tot uiting kwam in de koersontv/ikkeling van de verschillende soorten cul tuuraandelen. Hoopvolle beschouwingen omtrent de situatie en de vooruit zichten van het cultuur- bedrijf in Indonesië wa ren klaarblijkelijk hier aan niet vreemd. Begin- beurs waren voor de cul tuurfondsen vrij belang- •rijke aankooporders te verwerken, met het ge volg dat dé hoofdkoersen algemeen hoger waren, waarbij speciaal voor de rubberaandelen aanzien lijke koerswinsten kon den worden aangetoond ten opzichte van de vori ge slotprij2en. De suiker- aandelen en de tabakken waren echter eveneens verscheidene punten ho ger. terwijl ook de ande re Indische waarden zich boven het peil van Vrij dag bewogen. De in dustrie-aandelen waren prijshoudend maar niet veel veranderd. Een uit zondering werd gevormd door Koninklijke, waar voor een hoofdkoers werd vastgelegd van 478, bij een vorige slotprijs van 470'/-. In afwachting van de bijzonderheden inzake kapitaalsuitbreiding van Koninklijke petroleum, wordt een afwachtende houding aangenomen, Koloniale Bank N. I. H.bank Ned. H. MIJ. A K.U. aand. Bergh's Jurg. v. Berkels pat. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd. H.ovens Lever Cert. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips gloeil. Wilton Fyenrd. D. Petrol. MIJ. Kon. Petr. Mij A'dam Rubber Sand. Rbb Mij. Deli-Bat. R.M. Oost Java R.M. SerbadjadJ S R. Hol!. Am. Lijn Java-C.-J. Lfjn K.N.S.M. Kon. Paketv. Sch, Unie Rott. Lloyd St. Mij. Nederl. H.V.A. Jav. Cult. MIJ Ned. Ind, S U. Ver. Vorst C M. Deli-Bat. Dell Tabak Senemb. 17/10 20/10 20/10 Sltk Hfdk Sltk 108% 113 113 108% 11554 144% 11254 143 146 179% 179 178% 310 310 310% 125% 186 126% 126 183 183 236 235 235 206 178% 17854 178 20154 20354 20254 306% 307 305'% 417 415 415 312 311 A2 39254 395'% 396 22ó% 224 224 4öb 449 449 4815i 478 476% 165 177 173 143 165 160% 12454 «8 V» 136 133% 92 93»% 9754 69 98 185 186 18654 16854 166 K4 182 18354 183% 183»; 183 185 193% 186 1.9i 171% 197% 170% 174 175", 175% 236% 254(4 253 12054 130 129 122% 130 129 64% 69% 68% 142% 163% 149% 149% 178 1/7 147 157 154% Actieve obUg.: 17/H 20/10 Ned. '38 (314) 3 'MM dito '47 (354) 3 W. 9» Ned. '37 3 tt 99 Dollar! '47 3 T. 101 lM'i NWS «4 Sp. cert. 1002J4 '0154 'S'jf N.I. '37 A 3 97i/, 96;, Nlet-actieve obligaties A'dam I '37 3% 100 v 'sHage I '37 354 -L R'dam 1/1H '37 354 100% R'dam'38 (354) 3 Pandbrieven Amst. Hs'pbank Arnh. Hyp. B. Fr. Gr. H. 3% Grav, Hyp, Bk. Ned. Hypb. Veendam 354 Rott. Hypb. 354 Utr. Hypb. (2% vpl, ultl.) West. Hypb. 354 Industr, oblig.: A.K.U. obli. 354 Berghs en J 354 Levers 354 Werkspoor 354 Bt. Ptr. MIJ 3% Deli Sprw. 354 Ned.-Ind Sp354 100^ 9854 99 100% 101 101 104% 103'% 104^ 103 98% 61% 100'% 100»% 98'% 100% 99 100»% 10454 104 102% 91 62 Nlet-act. aand. A'damse B. HU. Bank Unia Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert Rott Eel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas Internatio Amst. Ball. MM Deli Sp. MIJ. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c, pr. MIJ. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvisv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel PhiUips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla f laten bieden 17/10 20/10 163 15954 2u5H 162 161 159 15654 174 1/154 185 156 335% 335 1-9% 179» 122% 125 166 170 258V4 55 57% 29% 108»% 109% 101^ 159 15854 112 112% 2% a% 36% 36% 94% 62 6354 30% 30% 48»-? 49% 29% 29 yt 77% 78% 64% 64 31% 3151 23% 2554 13 13% 18% 1824 N.V. Handel-Maataehap- PÜ „Dell-Atjeh". Op de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Handel-Maatschappij „Deli-Atjeh" werd het verzoek tot uitstel voor het opmaken der jaar stukken over de boekja ren 19421946 goedge keurd. De directie bracht verslag uit over de jaren 19401946. Vervolgens werd benoemd tot direc teur In Ned. Indië de heer H. Alofs, thans te Bata via gevestigd als hoofd vertegenwoordiger der vennootschap, tervvyi tot commissarissen werden benoemd de heren H. J. W. Brouwer en mr. G. W. Haas. Verhoging van Britse staalprüzen. Met in gang van 1 Oct. heeft het Britse ministerie van Be* voorrading de Britse staalprgzen met 5 k 6 verhoogd. De reden hier voor is de stijging in de vrachttarieven en jn de prijzen van kolen en cokes. Voor meer dan 100 Uzer» en ^taalproducten zijn de prijzen verhoogd,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2