1 Rika Hopper jubileert PEItRY „Maar rechter, dat ken ik nie betale...!" Rechtstoestandregelingen arbeidscontracten Uit Amersfoort Feestelijk afscheid van huzaren Jeeps startten voor monsterrit Intieme huldiging Rika Hopper Rika Hopper in haar jubileumstuk a Vrijdag 24 October 1947 Zomerse koelte van de Hooglandse Eemkant presenteert de rekening De eerste zaak. die de kanton rechter behandelde, was er een. die de mensen in de overvolle zaal deed likkebaarden. Het ging over advocaat, likeur, aalbessenjenever en wat dies meer zij. Meneer C J. K. had dit alles opgeslagen in een pakhuis, waar alleen zwak-alcoho- lische drank aanwezig mocht zijn. Bovendien was op de etiketten het alcoholpercentage niet aangegeven. De ambtenaar eiste tachtig gulden of twintig dagen en wees op de be palingen van de Drankwet 1931 De verdediger meende, dat die Drank wet alleen gold voor kleinhandela ren. terwijl zijn cliënt een groot handelaar is. De kantonrechter moest daarover een week nadenken en bepaalde de uitspraak op 30 October. ..Jansen, Pietersen, Klaassen, Hen. driksen", las de diender met luide stem voor. De zaal bestond louter uit nietszeggende gezichten en uit drukkingsloze ogen. Eerst toen de naam van G. J. de B. met politio neel pathos werd afgeroepen, ont stond er een zekere deining in de massa. De B. had bij het fietsen zijn handen en bij het opgeven van zijn naam zijn hersens niet gebruikt. Voor de handen kreeg hij twee gul den of één dag en voor de valse naam 35.- of tien dagen als eis te horen van de ambtenaar, die iets had tegen valse namen. ..Maar rech ter, dat ken ik nie betale. ik ben een alleenstaande persoon", zuchtte de valse naam. De rechter betuigde Zijn sympathie voor alleenstaande personen, maar ook zij mogen geen valse naam opgeven, zei hij. „Hoe veel is het nou bijmekaar?" vroeg de valse naam. En de rechter zei: „Eén gulden of één dag en vijftien gulden of vijf dagen is zestien gul den of zes dagen. Gaat u maar vast sparen." Een heleboel mensen hadden met of zonder meisje of vrouw op ver boden grond gelopen, voor welk amusement ze over het algemeen vijf gulden moesten betalen. Velen hunner hadden in de hitte van deze zomer afkoeling gezocht in de Eem, maar aan de Hooglandse en dus verboden kant. En Hoogland is daar tegen. D. H uit Amersfoort had in een autootje gereden. Maar niet op de kermis. Het was op de openbare weg. waar men een rijbewijs nodig heeft. En dat had H. niet, hetgeen hem vijftien gulden kostte, waar door hij van een kouwe kermis thuiskwam Heel veel mensen hadden zonder licht gefietst. Dat was aanleiding voor een nieuwe serie smoesjes, die allemaal in het grote boek van de griffier komen. Helaas, het boek wordt nooit uitgegeven. Zonder licht rijden levert de Staat vier gul den op. Meneer J. S. uit Amersfoort werd bijna het slachtoffer van een ge rechtelijke dwaling. Hij zou een bot- Noteert U even GRAND: Madame Curie (elke leeft.) 14.30, 18.30 en 21 u. Zo.: 13.30, 16, 1S.30 en 21 uur. CITY: Carnegie Hall (elke leeft.) 14.30, 18.45 en 21.15 u. Zo.: 13.45, 16.15. 18.45 en 21.15 uur. REMBRANDT: Hij is voor de bak ker (alle leeft.) 23 OCT. ..Het glazen paleis" Rika Hopper. Grand 20 uur. 24 OCT. Bijeenkomst club „Insulin- de". Monopole 20.30 uur. Theos. Ver. (Regcntesselaan 21) besprekingen over alg. vernieu wing. 20 uur. 25 OCT. Ontsp. ver. S O.V.A. Op voering v. „De diesel", Amicitia 20 uur. 26 OCT. Hum. Verbond Bezinnings- ochtend, Volksgeb. 18.15 uur. Projix Cineac, Amicitia. doorlo pende voorst, v. 13.30 u. af. Theos. Gen. (Covina), openb. le zing: Zelfkennis, een sleutel tot waar geluk", 20 uur, Varkens- markt. 27 OCT. Inst. v. Volksontw. :lezing: De problemen in het verre Oos ten" Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. 19.30 uur. 28 OCT. Stafmuziekcorps Amster damse politie. Markthal 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOMZat., Zon. en Woensd. dansen. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bon kaarten en schocnenbonnen. die nen zich Zaterdag de stamkaart- houders 1,800119000 aan het dis tributiekantoor te vervoegen. Neem TD., titel strook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 1-4.3015.30 uur. Politie is coulant Elke dag zijn er meer winkeliers, die zich niet storen aan de verorde ning dat reclame- en ótalageverlich- ting na sluitingstijd gedoofd moet worden. Gisteren ontvingen er 33 een waarschuwing. De politie is cou lant. Tot nog toe althans. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Hendrik, z v MAvd Velden en B Hofman; Char les Tjalling. z v W L v dfMast €n de Wit; Jacob, z v R T Riksen en J Barbie; Marinus, ivA Langbroek en M P Groen; Elisabeth Berdina, d v J G Krijncn en B de Wit. Gehuwd: C Haima en J C Tien- tjes. Overleden: D Doets, 36 j. sing veroorzaakt hebben met een pantserwagen. Maar S! nam het niet. Hij had géén schuld en de be stuurder van de pantserauto wèl. zei hij. Er kwamen getuigen aan te pas, die moesten zweren, om meneer S. aan zijn vrijspraak te helpen, hetgeen indruk maakte, op ambte naar en rechter. Zij bleken van de onschuld des heren S. overtuigd. De zaal sliep. De kleine Johanna Gielen, het dochtertje van minister Gielen verricht de steenlegging voor het studiehuis van de Techni sche School Don Bosco te Leus den. Haar zusje kijkt toe of het wel goed gaat. (Archifoto) St. Nicolaasfeest der Openb. Lagere Scholen Na onderbreking door de oor logsjaren is herboren het Cen traal Comité voor de viering van het St. Nicolaasfeest der Open bare Lagere Scholen. Evenals vroeger zal de jeugd weer een feest worden aangebo den in het Grand Theatre, wel willend door de Directie daarvoor beschikbaar gesteld. In de komende veertien dagen zal de stadgenoten daartoe een collectelijst worden aangeboden. Het Comité rekent als vanouds op aller medewerking. Concert Amsterdams Politiemuziekcorps Onder auspiciën van de samenwer kende Amërsfoortse muziekvereni gingen geeft het 6taf-muziekcorps van de Amsterdamse politie onder leiding van inspecteur-kapelmeester Joh. R. Pinkse op Dinsdag 28 Octo ber een concert in de Markthal. Binnenkort vertrekt een aan tal eskadrons van het in de Prins Bernhard-kazerne gelegerde Re giment Huzaren van Boreel naar de Archipel. Als afscheid was er gisteravond in de Markthal een bijeenkomst, die een feestelijk ka rakter had door de medewerking van het militaire dansorkest ..The Humbers'De huzaren toonden zich in de loop van de avond verdienstelijke cabaretiers. Er waren enkele zangnummers van de wachtmeester Barents en de korporaal Greve. die veel succes hadden. Anderen ver maakten de aanwezigen met een enkele sketch en wat dies meer zij. De regimentscommandant, te vens garnizoensedt. overste O. C. G. M. Janssens, gaf door zijn aan wezigheid blijk van belangstel ling. Ook zijn echtgenote was aanwezig, evenals lt. kol. Feist met echtgenote. Voorts waren er verscheidene commandanten van eskadrons en van zgn. scholen, met 'hun dames. De RAO-officier lt. Schimmelpenninck. die zorg droeg voor het welslagen van de avond, had van de gemeente zeer veel medewerking ondervonden. Maandag, 27 October is er te Amersfoort ter gelegenheid van het vertrek naar Indonesië 'n afscheids- defilé van de tweede afdeling van het regiment Huzaren van Boreel.. Het défilé wordt gehouden om 10.30 uur op de Koningin Wilhelminalaan te Amersfoort. Te 14-30 uur zal in de Markthal een bijeenkomst worden gehouden van de familie der vertrekkenden met de manschappen, waarbij deze zullen worden toegesproken o.a. door de commandant van het eerste oefencentrum, door de geestelijke verzorgers en door de regiments commandant. Moet bouwexploitant meer betalen? B. en W. stellen de raad voor de door de bouwexploitant te be talen bijdrage in de kosten, ge noemd in artikel 11 der „verorde ning houdende regelen voor het in. exploitatie brengen van gron den als bouwterrein", per m2 net to ontsloten bouwterrein te ver hogen. Deze kosten waren voor terreinen in het Leusderkwartier f 0,70. A'rnhemsewegkwartier f 0,78; Berg-Kop en Noord f 0,67; Heiligenbergerwegkwartier f 050; Soesterkwartier f 0,72; Stad Noord (inclusief het Kruiskampkwar- tier) f 0.90; Bcrg-Zuid f 0,67. B. en W. stellen voor deze kos ten nader vast te stellen op: f 2.10 voor terreinen in het Leusder- kwartier, f 2,34 Arnliemseweg- kwQrtier, f 2.01 op de Berg-Kop en Noord, f 2,01 op de Berg-Zuid. f 1.50 in het Heiligenbergerweg kwartier, 2,16 Soesterkwartier, f 2,70 in de Stad-Noord (inclusief het Kruiskampkwartier. De motivering voor deze verho: gingen luidt o.m* Eenerzijds de aard van de hier voor opgesomde werkzaamheden, in de kosten waarvan door de ex ploitant moet worden bijgedragen, in aanmerking nenjende, ander zijds lettendo op' het verloop der kosten van burgerlijke en utili teitsbouw, van grond- en water bouw en van wegverhardingen, wil het ons voorkomen dat de se dert 1939 ingezette stijging van lonen en 'materiaalkosten ten naastenbij zullen worden opge vangen, indien de thans van de exploitant ingevolge artikel 11 van meergenoemde verordening t-» ontvangen bijdrage, in afwach ting van de nadere herziening, wordt vastgesteld op het drievoud van het hiervorengenoemde des tijds bepaalde bedrag. Onderscheidingen Bij K.B. i9 aan de heer A. L. Vermeulen tc Amersfoort, assis tent-werkmeester 2de klasse der Nederlandse Spoorwegen de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau verleend. De cre-medaille in brons werd ver leend aan de heer C. de Graaf te Amersfoort, kantonnier van de Rijkswaterstaat. Vermoedelijke dader van inbraak gevat In verband met de Dinsdag ge pleegde inbraak in een woning aan de Scheltusstraat. waarbij onderkle- ding, lakens en een radiotoestel werden vermist heeft de politie de Rotterdammer v, d. K. gearresteerd. Op het stationsplein en in Hotel „Monopole" te Amersfoort heerste hedenmorgen een gezellige drukte. De deelnemers voor dc door de KNAC uitgeschreven monsterwed strijd met jeeps, die 24 uur zal duren en gedurende welke de deel nemers gebonden zijn aan een ge middelde jltielhcid van 3ó km. per uur, verzamelden zich aldaar voor de start. 160 Deelnemers alleen met jeeps \oor twee personen, Maaron der enkele hier gelegerde militairen zullen een route afleggen van Amersfoort af over de Noord-Velu. we, Overijsel, Betu\Ve. Alblasser- waard. Brabant en eindpunt Til burg (Kromhoutkazerne). Generaal Kruis, die bij het ver trek van de jeeps aanwezig was startte^ de eerste militaire jeep. Burgemeester Molendijk deed dit voor de eerst vertrekkende burger deelnemer. Het geheel werd opge luisterd door marsmuziek van het corps der Huzaren van Boreel. Katholieke middenstand bijeen De vereniging van R.K. Midden standers „De Hanze" had op haar propaganda-bijeenkomst, dio gisteravond in „Prinsenhof" was belegd als spreker uitgenodigd de heer Jan Bakker, directeur van de dioc. middenstandsbond Bisdom Haarlem, die een inlei ding hield over het onderwerp „Middenstanders, er dreigt ge vaar". In een uitvoerig betoog zette de inleider uiteen, dat door de oorlog een economische chaos is geschapen, waarin veel wat goed was vernield. Nimmer heb ben de middenstanders, aldus de Jnleider. voor moeilijkheden ge staan als thans. Hu bepleitte een volstrekte samenwerking, die voor de R.K. middenstanders al leen mogelijk is in de Kath. Mid denstanders Beweging. Ook Kar dinaal de Jong heeft, aldus de heer Bakker, gezegd, dat men zich als katholieke middenstan ders dient te organiseren en zelfs de Paus heeft er in een brief op aangedrongen. Zestig procent van de R.K. middenstand is nog nipt georganiseerd. Dit moet ver anderen, opdat wij sterker staan in onze strijd, vervolgde de spre ker. die samenwerking bevorde- lijk achtte, doch op een aantal principiële kwesties wees, die het noodzakelijk maakten, dat de katholieken zich verenigden in katholieke vakorganisaties. De heer Bakker besprak voorts de houding van enkele vakvereni gingen en van het directoraat generaal van de ürijzen. „Wij wil len zelf denken en zelf handelen. Na de met aandacht beluister de inleiding vertoonde de heer Jos Hak enige amusante films. B. en W. schrijven o.m. aan de raad: In Juli 1947 is besloten voor de arbeidscontractanten van toepas sing te verklaren de regeling gel dende voor personeel op aanstel ling, in tijdelijke dienst, werk zaam, als vervat in artikel 38 van bet ambtenarenreglement. Bii dit artikel is bepaald, dat ambtena ren en werklieden in tijdelijke dienst, met ecu werkelijke dienst tijd van 10 jaren of korter, bu ziekte of ongeval gedurende 6 maanden de volle bezoldiging 'ontvangen en gedurende de daar opvolgende 6 maanden 2/3 gedeel te en gedurende de daaropvolgen de 6 maanden de helft van de bezoldiging. Bij onze overweging voor dit besluit hebben wij voor de ar beidscontractanten eveneens op de voorgrond moeten plaatsen de gelijkschakeling van hun loon en verlof met het personeel in vaste dienst Wij hebben dan ook be sloten voor personeel op contract, dat een hoofdbetrekking bekleedt, de gemeentelijke loonregeling van toepassing te verklaren, voorts do gemeentelijke kinder bijslagregeling en de regeling voor verlof, volgens het ambtena renreglement. De gemeente heeft zich dus praktisch losgemaakt van de lan delijke collectieve arbeidscontrac ten. Voor de werklieden op contract bij de gasfabriek is ons besluit ingegaan op 1 October 1946, bij gemeentewerken en andere diens ten up 1 Juni 1917. Voor ambte naren op contract is de nadere regeling ingeval van ziekte inge gaan op 1 Mei 1947, voor de dis tributie-ambtenaren op 1 Juli 1947. Aangezien voornoemde beslui ten moeten worden gerangschikt tot die betreffende de rechtsposi tie van j?emecntepersoneel, die nen onze besluiten door u te wor den bekrachtigd? waardoor deze besluiten kunnen worden be schouwd als door u te zijn geno men. De commissie voor het ge organiseerd overleg is over deze besluiten gehoord. Op 16 Augustus 1947 is in wer king getreden de wet van 1 Aug. 1947, staatsblad nr. 284, tot wijzi ging van de ziektewet en dc in validiteitswet. De termijn van uitkering van ziekengeld ingevolge de ziekte wet is van 26 weken gebracht op 52 weken. In haar geheel genomen is de gemeentelijke regeling gunstiger dan die der ziektewet, aangezien de uitkeringsduur der gemeente ten minste 3x6 maanden 18 maanden bedraagt. Rika Hopper is .Donderdagavond, dus aan de vooravond van haar 70ste verjaardag, in het Grand The atre door toneelminnend Amersfoort gehuldigd. Dit geschiedde niet dan nadat Rika Hopper, in het door Jeanne v. Schaik-Willing naar Ame rikaanse gegevens van Sidney Ho ward bewerkte stuk, als centrale figuur in de dramatische ontwikke ling van het spel haar grote toneel talent opnieuw bevestigde. Over „Het glazen paleis" en 't spel daar in "van Rika Hopper en de anderen leest U elders in dit blad. Toen het doek voor de laatste maal viel, bleef zij, zoals de loop van het spel het. gaf, niet lang alleen en in vertwijfeling achter. Bloemen wer den aangedragen en uit de zaal tyonk het geestdriftig applaus op, dat alleen een actrice als Rika Hop per ten deel kan vallen. Zeker haar medespelers en speelsters werden in de hulde betrokken, maar het ging tenslotte toch om Rika Hopper, die op de drempel stond van een nieuw levensjaar Zeventig jaar waarvan ijftig op het toneel het is geen klei nigheid. Amersfoort bleek Rika Hopper niet te zijn vergeten. De huldiging was spontaan en de woor den van burgemeester H. Molendijk op het toneel tot haar gesproken vonden hun oorsprong in een hart, dat zich aan het toneel heeft ver pand. „Het. is een moeilijke opgave zo zeide burgemeester Molendijk hier de genegenheid tP vertolken die voor U, Mevrouw Hopper leeft in de harten van allc-n die hier aanwe zig zijn. Ik geloof, dat er een sterk en diep gevoel voor het toneel in alle lagen der bevolking bestaat. Het is zo, dat wij eigenlijk niet bui ten toneel kunnen. Er is die grote liefde voor het toneel waar de mens leeft en ademt, waar al de conflicten en dramatische gebeurtenissen in het leven der mensen zo boeiend worden uitgebeeld." Burgemeester Molendijk herinnerde aan figuren uit de toneelwereld, zoals Mevrouw Es- woorden omdat deze uit een toneel- minnend hart kwamen. De burgemeester overhandigde daarna een album, waarin de namen van de schenkers van een geldbe drag geschreven zijn. Door deze ruime gift zal mevr. Hopper een lange tijd van haar welverdiende rust kunnen cehictcn ther de Boer-van Rijk, mevr. Mann- Bouwmeester, Else Mauhg en ande ren en herinnerde aan de tijd toen hij als soldaat op het schellinkje van het Rika Hopper-theater te Amster dam genoot van het spel van de ju- bilaresse. Het is goed zo besloot de bur gemeester dat de hartelijke ge voelens jegens U eens massaal tot uiting komen. Wij danken U voor al het schoons dat U ons schonk, uit ons volle hart. Het leven van ac teurs en actrices is zwaar en moei lijk. Als dank voor Uw prestaties zoudon wij straks wanneer U uit het volle licht van de schijnwerper is getreden deze dank tot uiting willen brengen in een geschenk, dat Uw leven zal verrijken." Mevr. Hopper dankté de burge meester np geestige wijze en was vooral daarom zo getroffen door zijn In een kleine kring van genodig den is na de voorstelling Rika Hop per in de nacht van Donderdag op Vrijdag, toen haar 70ste verjaardag juist was ingegaan, nogmaals op hartelijke wijze gehuldigd. Mevrouw Sylvia Ilölscher, die voorstelling cn huldiging organiseer de, was erin geslaagd, deze nachte lijke bijeenkomst tot iets bijzonders te maken. Verscheidene Amers- foortse zakenlieden, met de heer Sier als promotor, verleenden hun belangeloze of grotendeels belan geloze medewerking voor de in richting van een smakelijk souper. Leraressen cn leerlingen der huis houdschool hielpen bij het serveren. Ook een muziekje was aanwezig en zo is het niet te verwonderen, dat er spoedig een opgewekte sfeer was. Er zijn nog verscheidene rede voeringen gehouden, waarvan wel dc aardigste was. die van dc 81- jarige oud-Overste Lezer, die be kend maakte in zijn jeugd als HBS-er nog les tc hebben gehad van Rika Hoppers .vader en daar in Assen de kleine Rika vaak in dc kinderwagen te hebben zien liggen. Mr. NV. J. B. Versfeit prees Rika Hopper als een actrice die steeds een eigen wezen in een rol kan leg gen. Dr. L. Leopold zag het geheim van Rika Hoppers fascinerende per soonlijkheid bchalvt in haar grote artistieke gaven ook in haar grote menselijkheid. Ir. J. Spaander ver geleek de actrice met Sarah Bern- hard cn de heer Driebergen herin nerde aan haar hulpvaardigheid in tijden van nood. Burgemeester Mo lendijk hield nog een bijzonder aar dige warm gestemde speech cn tenslotte dankte mevr. Hopper allen in het bnzonder haar vriendin Syl via Holschcr voor de onvergetelijke uren. die haar bezorgd waren. D 1KA HOPPER is niet alleen maar gehuldigd Donderdag avond in het Grand Theater, zij heeft ook toneclgespecld en een volle zaal heeft nog eens opnieuw van haar grote gaven als actrice kunnen genieten. Het toneelstuk „Het glazen paleis" dat zij samen met Ank van der Moer, Lous Hen- sen, Henk Rcglcrs cn Gerard Re- kers opvoerde, is door Jeanne van SchaikWilling bewerkt naar Amerikaanse gegevens van Sidney Howard. Het aantrekkelijke van dit stuk is, dat cr een probleem in wordt gesteld, het probleem van de moeder, die haar kind niet wil af staan aan het leven, die zich verzet als het volwassen kind zich los scheurt uit het oude milieu om zelf een gezin tc stichten, Anatole France, die er zelf zwaar mee tc kampen had. heeft „l'amouer ma- terncl", de moederliefde, dc ergste tyrannie genoemd, die cr bestaat. Deze liefde kan inderdaad tyran- niek worden als de moeder, zij het onbewust, in haar liefde niet het kind maar zich zelf zoekt. Zo was het ook in dit stuk, waarin dc tv- rannie der moederliefde zelfs de verloofde van een harcr zoons in de dood drijft. Het werk is niet sterk, niet altijd psychologisch goed uitgewerkt en afgewogen, waardoor soms even dc tonceldraak om de hoek komt kijken. Het was jam mer, dat Rika Hopper, die juist als een „lieve vrouw" bekend staat, in dit stuk een vrij onsympathieke rol heeft te spelen. Dat zij het zo meesterlijk, zo volkomen aanvaard baar deed. pleit voor haar grote kunstenaarschap. Naast haar stond een jongere actrice van even groot formaat. Ank van der Moer, die ons door haar spel evenzeer ont roerde. De anderen sloten zich knap bij de twee hoofdpersonen aan. Tj. de B. Voor tijdelijke met minder dan 10 dienstjaren is het ziekengeld van de gemeente voor de tweede 6 maanden 2/3. De ziektewet stelt in uitzicht 80% van het loon Voor deze termijn is de wet. voor wat betreft het loon, gunstiger. Dc minister van sociale zaken wil volstaan met een besluit van de gemeente, dat de gemeente lijke regeling ten minste aan de betrokkenen toekent dezelfde uit kering als waarop zij aanspraak zouden hébben, indien zij ver plicht verzekerd waren ingevolge de ziektewet. Door zulk een prin cipebesluit. dat de gemeentelijke regeling dus nimmer minder gunstig is of zal zijn dan de wet telijke regeling wordt voorkomen, dat bij wetswijziging de gemeen telijke regelingen steeds afzon derlijk aangepast moeten worden. In verband hiermede kan arti kel 38 van het ambtenarenregle ment dezer gemeente dut» worden aangevuld met een lid (6) „De aanspraken van ambtenaren in geval van ziekte of ongeval zul len nimmer minder .gunstig» mo gen znn dan die waarop zn recht zouden hebben indien zii ver plicht verzekerd waren ingevolge de ziektewet." Het georganiseerd overleg zal hierover gehoord dienen te wor den, indien deze materie niet wordt voorzien door hét centraal overleg ingevolge de gemeen schappelijke regeling betreffende de behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden Voor herziening van het ambte narenreglement wensen wij aan passing aan een uniforme rege ling. In verband hiermede stellen wij u voor te besluiten deze uni forme regeling af te wachten. Rondom het biljart De uitslagen van de gister avond voor het district „Eem- land" gespeelde biljartwedstrij den zijn: Carlreklasse: Tolsteeg I—Noord Brabant 51. Derde klasse: Vergulde Wagen V—Tavenu I 8-0. Vierde klasse: K.O.T. 2—Tavenu II 6—2. Nagekomen uitslag: Cadrc klasse: Noord Brabant IIINoord Bra bant II 2—4. De op 14 October voor de cadre- klasse gespeelde wedstrijd Noord Brabant I contra Noord Brabant II eindigde niet in een 62 doch een 42 overwinning voor het eerste team van Noord Brabant. De op dezelfde dag voor de vijfde klasse libre gespeelde wed strijd Metropole IV tegen Leus- derkwartier IV werd geen over winning voor Metropole IV doch een 4—4 gelijk spel. Om liet kampioenschap klein cadre De voorwedstrijden voor het kam pioenschap tweede klasse klein- cadre zullen a's. Zaterdag en Zondag in Hotel Americain te Amsterdam worden gespeeld. Onze stadgenoot, Je heer L. Kop pel, wedstrijdleider van de Biljart vereniging „De Vergulde Wagen" zal aan deze voorwedstrijden deel nemen. ,Van der Meiden I won overtuigend Gisteravond wist v. d. Meiden 1 een daverende zege te behalen tegen het bezoekende DHM 1 uit Zeist. De Zeistenaren werden geheel over speeld. Huiberts was er vooral goed in cn wist zelfs een 210 zege te behalen. Ook Visser weerde zich goed en verloor slechts één partij. De gedetailleerde cijfers zijn: VisserHartog 215, 214, van DotronG. \V. Hilfnnk 2114, 21 12. HuibertsE. Hilfrink 2110, 216, VisserG. W. Hilfrink 16 21, 1221, v. DotronHartog 21 6, 212, HuibertsHartog 210, 21 5, VisserE. Hilfrink 219, 21 9, v. DotronE Hilfrink 213, 21 6, HuibertsU. W. Hilfrink 21 11, 21i, v. Dotron-Huiberts G. W. Hilfrink-E.Hilfrink 2119, 219. Totaal v. d. MeidenDHM 9—1. Het tweede team bracht het weer niet tot een overwinning en verloor thans van Over 't Net 4 met 64. A.s. Dinsdag gaat v. d. Meiden 1 op bezoek bii Jaffa te Utrecht. Vrijspraak gevorderd _Voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht stond Donderdag ten tweeden male G. v. d. Hoef terecht, beschuldigd van mishandeling van zijn medegevangenen in het Durch- gangslagcr .te Amersfoort in Augus tus 1944. waar hij in dat tijdbestek als toezichthouder zou zijn opgetre den. Na de behandeling in eerste in stantie was een nader getuigenver hoor gelast met het resultaat, dat niets bezwarends tegen hem werd ingebracht. Derhalve eiste dc procu reur-fiscaal vrijspraak. Het Hof zal 6 November a.s. uitspraak doen. Wanneer^ v. d. H. inderdaad wordt vrijgesproken, is hij voorne mens een gerechtelijke actie te be ginnen tegen zijn beschuldigers, naar hij in de Rechtszitting mede deelde. De minister van Oorlog, luite nant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, zal morgen een bezoek brengen aan Breda teneinde te onderzoeken of het wenselijk is de Koninklijke Mi litaire Academie elders te vestigen. (Ingezonden mededeling) VOOR SPEELGOED (passend voor alle teeltijden) naar AMERSFOORT UTRECHTSCHESTR. 14 TEL. 5294 ooest Veroorzaking van dood door schuld? Een zekere v. IL wonende te Soest, was in Jauuari van dit jaar het slachtoffer van een aan rijding geworden en moest dit met de dood hekopen Het slacht offer had met zijn zoontje, dat ongedeerd bleef, een kar met brandhout uit de Soesterbossen gehaald en was op weg naar huis. Het zoontje verklaarde dat zijn vader was aangereden door een snel rijdende auto. De bestuurder van deze auto, v. E. had zich thans voor de Utr. Rechtbank te verantwoordon. we gens het veroorzaken van dood door schuld. Hij verklaarde met een snel heid van 50 60 km. per uur te hebben gereden, en achtte de schuld van het ongeval te wijten aan het slachtoffer zelf, die met een onverlichte handwagen op de drukke verkeersweg had gere den. De Officier van Justitie was echter van mening* dat verdachte zelf het ongeval had veroorzaakt door na het dimmen met onver minderde snelheid door te rijden, waardoor hij eventuele wegge bruikers niet tijdig genoeg kon opmerken. De Officier eiste tegen v. E. een maand hechtenis. 0 De verdediger Mr. v. Benthem, pleitte vrijspraak, op grond van het feit dat het ongeval door on voorzichtigheid van de handwa- genvoprder zou zijn geschied De Rechtbank zal 4 Nov. von nis wijzen. Houtdieven veroordeeld De Utr. Rechtbank veroordeel de de 30-jarige grondwerker D. J. B. te Soest, wegens medeplichtig heid apn de massale nachtelijke houtdiefstallen, in het voorjaar van 1947 in de bossen in deze om geving gepleegd door de Rotter damse brandstoffenhandelaar H. W. tot tien maanden gevangenis straf. De brandstoffenhandelaar zelf kreeg één jaar gevangenisstraf. Tegen beiden was één jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- eist. Installatie commissie van advies De commissie van advies, be doeld in artikel 8 Woonruimte- wet 1947, bestaande uit mevr. Re- bergen en de heren W. Hooge- boorn, J. II. Horn, J. J in 't Hout en H. Swart, is dezer dagen ten. Raadhui ze door Burgemeester S. P. Baron Bentinek geïnstalleerd. Te Amersfoort werd gisteren In de R.K. Kerk op 't Zand het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen de heer G. J. M. Law mans, burgemeester van Hoog land en mei. C. F. M. Haan. De kerkelijke inzegening ge schiedde door Pasloor Smit. die geassisteerd werd door kape laan Stokman en kapelaan Van de Anker. Er u*as zeer veel belangstelling. Hoevelaken Wie mist hond? Oud wit hondje met zwarte vlek ken. geheel blind. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. „Waarom democratisch 1 socialisme?'' In het Verenigingsgebouw zal de heer J. H. Scheps. lid der 2e Kamer en secretaris van het Protestants Christelijk Werkverbond van de Partij van de Arbeid. Maandag 27 October om half acht spreken over het onderwerp- „Waarom democra tisch socialisme?"

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2