Geef de binnenschippers een kans Socialisatie vruchten plukt men niet na één seizoen lage Olympische Spelen en rantsoenen Spoor en auto bedreigen hun bestaan Vervoer per schip kost weinig deviezen en gaat toch snel Schippers worden ontevreden Australiërs helpen Duitse vlieger Nieuwspalet Zouden de Engelsen zich willen terugtrekken Spelen of winnen? Halve ton verdiend in drie kwartier TUINRALENDER DE GELUKSVOGEL Radio-programma 4 Zaterdag 25 October 1947 RAAG, als de rivieren zelf, glijden de logge motor- kasten door het lage land. %ij passen in het rustig spel van oeverlijnen, lucht en waterhun monotoon ge- tuf klinkt als een vertrouwd geluid. £ij horen in het land schap thuis, maar ook in het stadsbeeld, waar zij langszij liggen bij de zeeschepen, of in de binnenhavens rij aan rij wachten op vracht. Het lijkt een rustig bedrijf, de binnenscheepvaart. De mensen, die het bedrijf uitoefenen, maken al net zo'n kalme indruk: zuinig met woorden, bedachtzame bewe gingen en een onafgebroken bezig zijn. Zij wandelen door de drukke stad, op weg naar de beurs, met schip perstrui en schipperspet, als mensenwie het gejaagde stadsleven niet aangaat. De schippers hebben hun eigen leven, zij komen uit een eigen we reld. Zo ziet het de buitenstaander, dat is de buitenkant. De heer Zuidema, secretaris van de Algemene Schip persvereniging. weet wel beter. Hij kent die binnenscheepvaart door en door, hij kent de geschiedenis, maar ook de vragen die thans urgent zijn. Toen hi,i ons hiervan iets ver teld had. wisten wij: die rust is maar schijn. Binnenschipper zijn betekent: dag en nacht in touw en voortdurend gewikkeld in de on gelijke strijd met spoor, auto en... regeringsmaatregelen. Als bedelaars... De toestanden in de binnen scheepvaart zijn wel eens slechter geweest dan nu. Er was een tyd kort na 1920 dat de vrachttarie ven de bedrijfskosten niet dekten, dat de schippers als honden voor de deuren van de scheepsbevrach ters smeekten om vracht, dat in café's en bordelen de overeenkom sten werden gesloten en dat hij werk kreeg, die de meeste borrels weggaf. Omstreeks '29 hadden de schippers in het eigen bedrijf geen bestaansmogelijkheid meer: werk verschaffing en maatschappelijk hulpbetoon moesten de schippersge- zinnen in leven houden. Die tijd is voorbij. De schippers- beurs zorgt voor een billijke vracht verdeling. de tarieven zijn vastge steld en niet meer zo laag, dat de schipperskinderen honger behoeven te lijden. Vooral kort na de oorlog hadden de schippers werk in over vloed. Door het herstel van de spoorwegen en het autopark is dit begrijpelijkerwijze minder gewor den. Echter zoveel minder, dat de schippers zich opnieuw in hun be staansmogelijkheden bedreigd voe len. Twee tarieven „Is dat nu wel nodig?", vraagt de heer Zuidema. „Er is sprake van een overcapaciteit van het wegver voer; de spoorwegen zijn overbelast. Zou er dan in ons waterlandje voor de binnenscheepvaart geen plaats zijn De toestand gaat stelselmatig achteruit. Van een noodtoestand kan men nog niet spreken, maar het is zeker, dat de ontwikkeling in deze richting gaat. De oorzaak? De regering doet alles om spoor- en autovervoer op vooroorlogs peil te brengen. Dat kost kapitalen aan deviezen." „Maar de schepen zijn er, de mensen om ze te varen, zijn er. Zij kunnen het wegvervoer aan zienlijk ontlasten. Dat kost geen kolen, geen benzine, al leen een klein beetje ruwe olie! En gaat het werkelijk zoveel langzamer? Binnen drie maal 24 uur vaart een grote schuit van Delfzijl naar Terneuzen, en \ervoert daarbij 100, 150 ton BINNENSCHEPEN IN DE HAVEN Een onzer redacteuren had een onderhoud met de heer Zuidema, secretaris van de Algemene Schippersvereniging, over de positie van de binnenschippers. Hoewel gedurende de laatste ttjd door enkele bijzondere maat regelen van de schippersbonden zelf de schippers wat ruimer armslag hebben gekregen, blijft him toestand precair. Daaróm publiceren «ij gaarne de „crl de coeur" van de heer Zuidema als vertegenwoordiger van een groot gedeelte van hen die in do binnenscheepvaart werkzaam zijn. Wat in nevenstaand artikel wordt gezegd over de regerings maatregelen en de spoorwegen, bedoelt uitsluitend een weergave te zijn van do mening van de leden der Algemene Schippers vereniging. Hij redde hen van de hongerdood Zes jaar geleden, toen de Duit sers de strijd om Creta hadden ge wonnen, landde een Duits vlieger met een watervliegtuig in de nabij heid van Cavdos. een klein rots eiland ten Zuiden van Creta, waar hij drie Engelsen, vier Australiërs en drie Nieuw Zeelanders vond, die door honger en dorst de dood bij na nabij waren. Hij gaf ze te eten en te drinken en redde hup daar door het leven. De bevelhebber van het troepje gaf hem het adres van zijn ouAers te Sydney met het verzoek, hern na de oorlog te schrijven. Thans staat de Duitser op het punt met zijn gezin te verhongeren en in zijn uiterste nood heeft hij het gebeurde medegedeeld aan de burgemeester van Sydney, omdat hij het adres, dat hem gegeven was. heeft verlo ren. De burgemeester heeft zijn brief met de daarbij ingesloten foto doen publiceren in een krant te Sydney en prompt hebben zich twee Aus tralische soldaten gemeld die mede deelden, dat zij deel hebben uitge- I maakt van het groepje mannen, met wie destijds de Duitser zijn le vensmiddelen heeft gedeeld. Zij zul len dé man, die hun leven redde, nu voedselpakketten sturen en de minister van immigratie verzoeken, hem en zijn gezin toe te staan naar Australië te emigreren. De burgemeester van Goes heeft geweigerd toestemming te geven voor het houden van een boksde- monstratie. Dr. P. J. A. Idenburg, plaatsver vanger van de Luitenant-G.G. zal in de loop van November een mis sie naar Nederland en wellicht ook naar de Verenigde Staten krijgen. In aansluiting daarop zal hij met enkele maanden buitenlands verlof in Nederland vertoeven. Een 73-jarige koopman A. Nieu- werbrug kreeg zijn 36ste veroorde ling. terwijl hij nog bezig was de straf, die hij bij zijn 35ste gekregen had, uit te zitten. Nu kwam hij er met een boete van 15.af. Hij had bij mensen, die geen veters van hem wilden kopen, een paar ruiten ingeslagen. Een niet gewaardeerd soort van vcrkoop-„kracht". 24 ratten hebben een benijdens waardige reis gemaakt. Zfj gingen namelijk per vliegtuig van New York naar Brussel. Hun missie is echter minder benijdenswaardig, want ze zullen dienen bij experi menten in de bestrijding van kin derverlamming. 4* Generaal Soean Tie Woe heeft verklaard, dat Shanghai, de groot ste stad van China, in staat van anarchie verkeert door de zwarte handel. Overwogen wordt op dit misdrijf de doodstraf te stellen. Bij een brand in de studio's van de Twentieth Century Fox te Hol lywood, waarbij een enorm décor van 20 bij 70 meter in een kunst- meer stortte, kregen de operateurs opdracht dit geval te filmen, om dat men deze opnamen later wel eens in een of andere rolprent zou kunnen gebruiken. Van zakelijkheid gesproken Gedurende de oorlog werden in Engeland meer dan 900.000 perso ren veroordeeld wegens overtre ding van de verduisteringsvoor schriften. Daar liet dat „verdunke- len" dus ook nog wel wat te wen sen over. tegelilk. voer!" Ook dit ls snelver- „Maar de regering schijnt er niet aan te denken, de binnenschippers in te schakelen bij het vrachtver voer. Integendeel: zij houdt de spoorwegen de hand boven het hoofd. Zo' staat toe. dat de spoorwegen voor het vervoer naar „droge" stations, die door de schip pers niet bereikt kunnen worden, tarieven berekent, die ettelijke ma len hoger liggen dan die voor de „natte" stations, waar men dus de concurrentie van de schippers te vrezen heeft. Op het personenver voer worden grote winsten ge maakt; desondanks kan er voor de schippers niets meer overschieten." „Daarbij komt nog," gaat de heer Zuidema verder, „dat onze tarieven vastliggen, zodat wij niet kunnen concurreren. Als wil als groep meer vrijheid hebben, is er geen appa raat, dat ons aan kan. Voor massa- vervoer is het schip nog steeds het aangewezen transportmiddel.' „De schippers hebben fouten ge maakt. Zij hebben wel eens gewei gerd, te varen met kunstmest of vlas. omdat dit nu niet zo plezierig is. De bevrachters meenden geen vervoerszekerheid te hebben. Maar dit verandert. Ik heb er niets tegen, als er een vervoers plicht komt. Als wij maar kunnen rekenen op er- kennin- van onze capaciteiten op begrip voor onze moeilijkheden bij de regering, op een eerlijke kans op werk'" Rinty Monaghan, Marino en Paterson (midden) broederlijk verenigd. Londense sportbrief LONDEN. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw ver vooruit. Zo ook de Olympische Spelen welke het volgend jaar hier zullen worden gehouden. In Engeland wordt reeds veel aan de voorbereiding daarvan gedaan en de training der diverse sportlieden is reeds ter hand ge nomen. Naar aanleiding hiervan zyn verschillonde vooraanstaande per sonen in hun penhouders geklommen en hun critiek is niet altijd mals geweest. Zo heeft de Engelse dokter Nevil Leyton niet meer of minder verklaard, dat de Engelsen beter deden door zich geheel van de Olym pische Spelen terug te trekken, omdat de huidige rantsoenen hun toch geen kans zouden geven op een behoorlijk resultaat. Kampioenen die er met hun pet naar gooiden Dado Marino, de bokser, die even uit Hawaii naar Londen was over gekomen, om zjjn confrater de Ier Rinky Monoghan enige flinke op stoppers te komen verkopen, heeft het niet zo heel slecht gemaakt. Hij verloor weliswaar op punten, maar stak na drie kwartier in de ring te hebben rond gesprongen 55.000 gul den in zijn broekzak. Monaghan kreeg er slechts 35.000, maar had daarvoor ook gewonnen. Tiendui zend zeven honderd toeschouwers vulden de Harringay-Hall tot in de nok en hadden in totaal de lieve som van 300.000 gulden aan entreegeld betaald. Honderd gulden kostte een ringplaats! Maar men kwam bedro gen uit. Men zag geen knock out en de beide boksers gooiden er zo maac met hun „pet" naar. De officials zijn thans nog aan het „boksen" over de vraag of Monaghan wereldkampioen vlieggowicht is of niet. De vroegere wereldkampioen Jackie Paterson heeft nl. Vrijdag een proces tegen de Britse boksbond gewonnen, waar door het Londense Hof de bond ver bood de winnaar onmiddellijk te er kennen. Maar titelgevecht of geen titelgevecht de guldentjes zijn bin nen en Dado en Rinty lachten in hun „vuist", die geld waard is. Deze uitspraak heeft heel wat stof doen opwaaien. Hier in Londen is rnen van mening, dat zich terug trekken, omdat winnen uitgesloten was, van weinig sportiviteit zou ge tuigen. De Engelsman staat nog steeds als zeer sportief te boek en speelt het spel immers om het snel, ofschoon de laatste tijd de mid-Vic- toriaanse opvatting van „het spel spelen" hier en daar hoe langer hoe meer verdrongen wordt door die van „het spel winnenHet zal daarom goed zjjn dat de naar Engeland overstekende sportsmen niet denken hier Engelsen te zullen ontmoeten die voor hen een zacht eitje zullen zjjn. Het is in Londen bekend, dat er in Nederland enorme belangstelling bestaat om de spelen in 1948 te be zoeken. Men juicht daarom de actie die gevoprd wordt om 2000 Neder landers als toeschouwers in de ge legenheid te stellen de spelen bij te wonen van harte toe. Maar daar voor zjjn deviezen nodig en die zjjn hiervoor jammer genoeg niet be schikbaar. De enige oplossing ligt nu om een uitwisseling tot stand te brengen. De kans hierop is thans zeer groot, daar de Engelse rege ring hiervoor haar toestemming ver moedelijk wel zal verlenen. Zwarte plaatsen Bestaat er buiten Engeland grote vraag naar toegangskaarten voor de Olympische Spelen, het spreekt vanzelf, dat deze in Londen en in geheel Engeland nog veel groter is. De verkoop heeft reeds een aanvang genomen en ondanks de voor Neder landse begrippen zeer hoge prijzen, welke variëren van 22,50 tot 2,50 per wedstrijd, en de grote belang stelling. vreest men een uitgebreide zwarte handel. Om dit tegen te gaan zullen de plaatsbewijzen in de gehele wereld slechts via de Olympische Comité's en in Engeland via de sportbonden verkrijgbaar worden gesteld. Of dit zal helpen, betwijfe len «ij echter. In Nederland immers tiert de zwarte handel in kaarten voor een interlandwedstrijd nog steeds welig. Bij ..De Boekerij" te Baarn zal half November verschijnen Voet bal kreeg een ander gezichtdoor Aad van Leeuwen, de bekende sportcommcntator van de radio, niet een voorwoord van Karei Lotsy- In dit voetbalbock* geeft Aad van Leeuwen een populaire uit eenzetting waarom en hoe het siopperspil-systeem gespeeld moet worden. LONDEN, October 1947 CRISIS! In grote letters in de koppen van de dagbladen, in kleine letters in het ene arti kel na het andere, in dronken letters in de conversa tie van vele mensen, Het woord crisis bete kent heel wat dingen. Het Griekse woord krisis betekent beslis sing; tegenwoordig is een crisis een lang gerekt, onaangenaam iets, waarvan men kan zeggen dat liet acuut, d.w.z. scherp is. Zo kan men b.v. de hele pe- riode dat het land door een par tij waarop men niet gesteld is, geregeerd wordt, een crisistijd noemen. In ieder geval is liet een woord en de naam van een voorstelling die zoals alle dingen met het gebruik gaande weg verslijt en zwakker wordt. Daarom moet ,,de crisis" dan ook steeds groter, acuter, ver schrikkelijker worden, of we zouden het al gauw zonder cri sis en wellicht zonder krant kunnen stellen. Voor Conservatieve, Liberale en Communistische critici der Labour- regering is de crisis een kans zonder weerga om „zie-ie-wel!'' te roepeD. Voor de Labour Party en haar aan hangers is het een aanleiding tot gewetensonderzoek en ook om weer eens op het feit, Jat er nog geen tussentijdse verkiezing verloren is, te wjizen. „Zie je wel'', zouden ook de parlementsleden van de „links houden!"-groep kunnen zeggen, die inderdaad heel wat van de sinds dien gebeurde onaangename dingen hebben voorspeld. ENGELSE BRIEF (nogmaals over de crisis) door prof. dr. G. J. Renier Opvallend is in deze tijd de discipline van 't Engelse volk: Wij zijn bereid het onze bij te dragen, hoe dan ook, als het maar helpt" Langs de rotsige kusten van Engeland staan een groot aan tal vuurtorens op kleine eiland jes, die moeilijk bereikbaar zijn. Als het hard waait is er hele maal geen verbinding mogelijk en zo kan het gebeuren dat de vuurtorenwachters in het voor- en najaar maanden op hun post moeten blijven. Maar ook hier brengt de hèlicopter uitkomst. Dit werd enige dagen geleden gedemonstreerd bij een proef neming op de vuurtoren van Dungeness (tussen Folkestone en Hastings) MAANDAG 27 OCTOBER. Ver. schillende kleine groenblijvende planten, die gewoonlijk in de tuin worden geplant, kunnen ook zeer goed als kamerplant worden gehou den. Ze zijn winterhard en daardoor ook zeer geschikt voor onverwarm de kamers. Hiervoor komen o-a. de Perneilya mucronata, de Skimmia japonic a en de Gaultheria procutn- bens in aanmerking. Deze trekken vooral door hun prachtigegekleur de bessen de aandachtDe Aucuba is ook zeer geschikt om in de ka mer te worden gehouden. Voor dit zelfde doel kan men tenslotte ook nog verschillende kleine Dwergconi feren gebruiken. Het is thans reeds een geschikte tijd om deze planten aan te schaffen en op te potten. S. L. jFEU/LLETON ÏC0 JOrtOf VA/V 36) Iedereen die wilde, had er zo mee weg kun nen wandelen. Ik vond het wel een beetje erg riskant, maar graaf Paul zei lachend: „Wat wil je dat ik er mee doe? Het onder de ahuehuete- boom begraven9 Het is zo veilig in die guitaren als waar dan ook, en het zal er in ieder geval niet lang blijven, want nu gaat ons geld zijn goede werk doen." Er waren nog drie anderen in»ons plan inge wijd. De eerste was Luis, de jongere broer van Bolivar, di^ ons tegemoet was komen rijden. Hij was eigenlijk rijder voor de hacienda; maar soms was hij ook dagen lang thuis en hielp hij zijn broer op de kleine rancho ILj «as somberder dan Bolivar en scheen min- dï.i vertrouwen te hebben in zichzelf, in zijn ras, in de toekomst van het land en van de „peon" Maai bij was een harde werker, verzekerde Boli var ons, intelligent cn bereid tot elke inspanning om de enderneming te doen gelukken. De tweede* ingewijde was de dokter, 'n kleine Mexicaan met een prachtige snor en grote, kinderlijke ogen. De Indianen noemden hem ..doctorito" of „Vadertje dokter" en hij was zeer bemind bij allen Dat was geen wonder want hij schreef nooit een reke ning. Hij had een klem witgekalkt huisje, dicht bij de kom van het dorp cn leefde van wat de peones hem brachten vruchten, wat geite- melk, een magere kip af en toeAls hij niet op bezoek was bij patiënten, dan kuierde hij doör dc vallei en zocht kruiden. Hij hield lange ge sprekken met mij over de wetenschap, gesprek ken waar ik minstens de helft niet van verstond. Hij sloeg mijn kennis op dit gebied hoog aan. Was ik niet een Hollander; en was Hollanda niet het land waar de geneeskunde op een bijzonder boog peil stond9 Had ik wel eens gehoord van de geneeswijze der oude Azteken? Alles met kruiden? Wist men daarvan iets af in Holland? Gebruikten de Hollandse dokters ook kruiden voor hun medicijnen? Ik kon hem er niet veel van vertellen. Het enige kruidengeneesmiddel dat ik ooit had geslikt was camillenthee bij ver koudheid. Meestal was „Vadertje dokter" zeer kalm in zijn doen en spreken, maar als hij op het krui den-onderwerp kwam. geraakte hij in een soort heilige vervoering. Zijn kleine gestalte scheen dan te groeien en kreeg iets indrukwekkends. Eens. terwijl wij tezamen de heuvels hadden be klommen die de vallei flankeerden, riep hij met een profetisch gebaar uit: „Daar, Jonska. daar aan onze voeten ligt de toekomst van het mense lijk ras. Met de kruiden die hier groeien kan iedere ziekte van de mensheid overwonnen wor den! Iedere, zeg ik je. let op mijn woorden! Wat ontbreekt ons dan? Helaas! Alléén de kennis er van. De kennis van de oude Indianen. Ah, daar hadden de conqi istadores geen ogen en geen oren voor. Goud. goud! Dól was het enige middel dat verlichting gaf. aan dc kwaal die aan hun harten aagde". Hij slaakte een diepe zucht. „Goud. en toen dat op was. zilver en de mijnen; toen werd de Indiaan ccn pakdier en een slaaf cn zonk zo diep. zo diep. Jonska. dat hij zijn eigen kennis verloor. Want wie van de Indios kan je nu nog iets van de wonderlijke kracht der kruiden ver tellen? De een of andere honderdjarige misschien; die kan iets mompelen in zijn bijna onverstaan baar dialectmaar het is alles ver weg in hun herinnering een verre echo uit het verleden. En toch. tóch heeft één van hen mij cr het leven mee gered. Jawel, ik was gebeten door een klei ne. rode duivel. Weet je wat ik bedoel? Zo'n schorpioen. Je kunt er binnen een half uur aan sterven. Si, si. toen redde con mompelend oud wijfje, een verschrompeld heksje, dat niet meer dan drie woorden Spaans verstond, de geleerde dokter.Ik ben een nieuwe veroveraar, Jons ka. maar ik zoek één van de wérkelijke schatten var dit wonderland het genezende kruid". 's Avonds was de dokter bij Bolivar; tenzij hij dringend bij een patiënt was geroepen. De laatste van onze groep was de vader van Bolivar, nu een oude man. vel over been. zwijg zaam en nadenkend. Hij moest eons eon reus van een kerel zijn geweest; men zag het hem nog aan, als hij over zijn vroegere leven in het leger van de revolutionnairen vertelde. Verdiept in zijn herinneringen, kreeg zijn magere gestalte een nieuw leven. Een "oud vuur vlamde weer op in zijn matte ogen. Hoekig en recht stond hij dan in de kamer: hij was weer de kapitein van zijn troepje rebellen, bulderende commando's, sabel de de gehate Federalen neer. leidde zijn mannen naar de overwinning. Soms wond hij zich zó op. dat het schuim hem op de lippen kwam. Niemand probeerde hem te kalmeren, niemand scheen het iets bijzonders te vinden; men liet hem uitspre ken. totdat hij weer vermoeid op .ijn rieten mat ging zitten het voorhoofd met zweet bedekt. Het eind van zijn verbaal was altijd hetzelfde: ..Revo luties. revoluties, ja. ia. wat helpt hot Hoe meer er verandert, hoe meer alles hetzelfde blijft". Die slotzin had hij overgenomen van een oude Franse krijgsmakker, een Franse gcneraal-avon- turier. (Wordt vervolgd). Wat is de crisis voor de gewone mensen, voor mi.jn buurlui, die om 7 uur op de fabriek of op de werk plaats, om 8 uur in de winkel, om 9 uur op hun kantoor verschijnen? Drinken zij hun narigheid weg fiynt overigens een handjevol geld zou kosten; bijna even duur als sigaret ten!? Zetten zij zichzelf tot roeke loze Jaden van weerstand aan? Houden ze betogingen? Hamsteren ze. halen ze hun geld bij de bank weg om het onder de matras te ver stoppen? Ach, misschien komt het maar van dat bekende gebrek aan ima ginatie. maar het enige dat Op op winding lijkt is de neiging van de mensen om nu en Jan te zeggen: „Nu, als" het allemaal zo erg was, dan zou men toch beter gedaan heb- ben met al die controles, die nu weer opgelegd moeten worden, niet af te schaffen"'. Oud en nieuw systeem WANT dat is moeiliik: beperkin gen, die al ettelijke jaren waren afgeschaft, weer aanneem baar te maken. Nu dpnk ik niet zo zeer aan Je motorrijders die hun benzinetoewijzing verliezen: aJs een verwoed voetganger vipd ik de ge dachte dat binnenkort iedere dag hier een Nederlandse Zondag wordt een zaligheid. Daaraan is trouwens ook een ander aspect verbonden, want de werkman verliest nu weer het gebruik van zijn motorfiets (binnenskamers noem ik dat nog, zoals ik het als jongen deed een ..stoomfiets''). Ook hebben heel wat kleine luiden hun spaarduitjes, zelfs de gratificatie, die zij als oudge diende ontvingen, in een autootje belegd, dat nu garagegeld staat op te vreten. Evenmin denk ik aan de zielen die nu niet meer met vacantie naar het buitenland kunnpn, of aan dege nen, die nu nog minder voor hun rijksdaalder in Engelse „restau rants" als ik zo'n mooi woord voor zo'n patente aftroggelarij mag beruiken zullen ontvangen. Ik Jenk eigenlijk vooral aan ae ontelbare huisgezinnen, die de uren voor de maaltijden zullen moeten aanpassen aan het nieuwe in dustriële stelsel: staggering, heet dat, de „spreiding" van begin en eind van de werkdag, zodat, niet iedereen op dezelfde tijd hoeft te reizen en het gebruik van electri- sche kracht voor de industrie ver deeld wordt. Dat betekent voor de huisvrouw met een man en paar werkende kin deren een krankzfnnig probleem, waar Jan, voor haar en voor andere vrouwen nog de zielige en afmat tende kwesties bijkomen van wat men moet aanvangen als er minder melk, minder kaas, minder vet (en wellicht, ook minder brood en vlees) komt om de hongerige magen te vullen, terwijl de prijs van het rei zen en hier reist iedereen die moet werken van vis, van groen ten en van duizend andere waren en voorwerpen wcer begint te stijgen. Ik denk aan do mindering in het aantal toxtielbonnen, voor een volle met versleten kleren en uitgerafelde lakens, aan het uitgestelde woning- bouwprogramma «egens de noodza kelijkheid om hout en staal te be sparen. Het kan nog erger ik weet immers wel dat het in Hamburg veel erger is. En ook in Parys, ja vrijwel overal j elders op het vasteland en even erg in Nede-land Ook weet. ik, dat wij bier in Engeland één ding bezitten, waarvan men in Relgië en Frankrijk b.v. nooit gehoord heeft: een zekere mate. van sociale rechtvaardigheid, de zekerheid dat in dit land nie mand. maar dan ook niemand, méér gebrek lijdt dan de gewone mensen, omdat iederpen de prrijs van het distributiepakket kan bekostigen. Dat is mooi pn dat is alleen onder eon socialistisch regime mogelijk. Maar deze overwegingen helpen Je Engelsen nauwelijks. Het wee van anderen verlicht, onze last niet. En daarom, en zo is er crisis! Maar toch blijf ik bet opvallend vinden hoeveel discipline in deze criris door dc Engelsen aan de dag wordt "elegd. Discipline geen masochisme, zoals onlangs een Ne derlands dagblad beweerde. (Er zijn van die mensen die men nooit zou moeten toestaan cpn term uit Je woordenlijst, van de moderne psy chologie te gebmiken, zoals men ook nooit aan kinderen het spelen met vuur toestaat Ik denk aan de patroon van een klein machinemak ie, dat men hier een „engineering-shop" noemt. Hij zegt: „Wc beginnon nu allen de kneep te voelen. Wij krijgpn gpen hestellingen meer voor het gebruiks voorwerp waarvan we een speciall- teitje hadden gemaakt. Het komt wel weer in orde. als ze ons maar laten weten wat, me Jan wel kun nen maken. Wij zijn bereid om het onze bij te dragen, hoe dan ook, als hpt maar helpt," Ik denk met een rillinkje aan dp dokter, die tegen mijn vrouw zegt: „Neem nu maar flink wat vitamines en een toni cum. U zult Uw gezondheidsreserves nodig hebben als Je winterstrijd begint". Méér socialisme! EN ten slotte denk ik aan de ge wone werklui, mijn vrienden onder de busconducteurs b.v., die zeggen: „Méér socialisme moeten we hebben. Niet minder! Maar laat het ook op het atelier beginnen en in de mijnen." En een van hen sprak Churchill na: „Geef ons de werk tuigen en wij voeren het karweitje wel uit!" De regering heeft, meen ik. Je les van de twee laatste jaren wel tot op zekere hoogte geleerd. Ze zal zich wel eens hebben afgevraagd waarom ze nog steeds de tus sentijdse verkiezingen blijft winnen. Dankbaarheid voor wat ze vol- - bracht heeft zal het wel niet zijn, want de vruchten der socialisatie worden niet na één seizoen ge plukt. Is het niet eerder omdat deze niet overdreven-socialistische regering toch nog het vertrouwen heeft van een groot brok uit het kiezerskorps, dat, inderdaad nog verwacht dat de regering zal blijven bewegen in de richting die het land wenst in te gaan. Socialisme buiten Je boekjes, in het werkeliike leven, smaakt in 't begin wel wat wrang. Maar Groot Brittannië is nog vol me neen die geloven dat men het de tijd cnoet gunnen om ryp te worden* Hedenavond' HILVERSUM I. 19.00 Piano-re cital; 19.30 Ik schreef een brief; 19.45 Nederlanders in Duitsland; 20.00 Nieuws; 20.15 En nu Oké; 21.30 Orkest; 22 00 Don Quichotte (Luisterspel); 22.35 The Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek; 23.30 Nachtsilene; 23.50—24.00 Gr. muziek. HILVERSUM II. 19.00 Weer- overzicht; 19.20 Sylvestre-Trio; 19 45 Banden cn Binden; 19.55 Pianoreci tal; 20.00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.20 Hoe heet deze plaat?; 20.30 Pater de Greeve; 21.00 Morgen is het Zondag; 21.40 Een koets vol verhalen; 22.00 Serenade; 22.40 De van Rooyens; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Klassiek concert. Morgen HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.18 Zingende torens; 8 30 Platte land; 8.40 Intermezzo; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Dr. G. Stuive ling: Over Humanistische waarden; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerk dienst; 11 45 Tot het hart van het volk; 12.00 Harm. Gezelschappen; 12.30 Zondagclub: 12 40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws 13.15 Pierre Palla en Gerard van Krevelen; 13.50 Spoor wegen; 14.05 Dr. P H. Ritter: Vuur aanbidders: 14.30 Omroepkam. ork.; 15.30 Filmpraatje: 15.45 Skymasters; 16.40 Sport; 17.00 Gesprekken met luisteraars; 17.20 Eén gedicht; 17 30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Braz. Amusements muziek; 18.30 Strijdkr.; 19.00 Radio- lympus; 19 30 Stradiva: 20 00 Nieuws; 20.15 Fragm.' II Trovatore; 21.35 Luisterspel: De Kopermijn; 22.15 Piano en orgel; 22.30 Cabaret Chiel de Boer; 23.00 Nieuws; 23.15 Melodvm akers. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Bach en Handel; 8 30 Kerk dienst; 9.30 Nieuws Waterst. 9.45 Trio; 10 15 Basilicakoor; 10 30 Hoog mis; 12.03 Am. Amusementsmuz.; 12.15 In 't Boeckhuys; 12 30 Lunch- eonc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Welk bock; 13.20 Lunchconc.; 13.40 Apologie; 14.00 Stichtse pianokwartet; 14.30 Conc. geb. ork.; 1530 Lezing Ir. S. Dijk stra: 15 40 Careless Rapture: 15 50 Lezing J. F. M. Crasso; 16.00 Ves pers; 16.40 Sport; 17.00 Kerkdienst; (Ingezonden mededeling) Ik zou dagen op TIP kunnen dichten. Maar... 't is Zondagen 'k zie kwaje gezichten Ik moet cr op uit Met Ma. kinderwagen plus spruit, En 'k wacht thans op Uw goede berichten! 'n TIP VAN BOOTZ Inz, Hr. L. fles TIP. K. te Heemstede ontv. 1 18.30 Na dé kerkdienst; 19.00 Psal men van Sweelinck; 19 15 Ds. Straatsma; 19.30 Nieuws, weer; 19.45 Muz. Tombola; 19.55 Sport; 20.17 Gewone man; 20.25 Zilvervloot; 20.55 Voordr. De Kringloop der be langen; 21.35 Berl. Philh. ork.;i22.13 Gebed; 22.30 Nieuws: 22.50 Kwintet in kam.-muz.; 23.30 CBS ork. Maandag HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr. pl.; 8.00 Nieuws; 8.45 Piano; 9.15 Morgenwijding; 9 30 Strijkork.; 9.45 Arb. Vit.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Operette fragm.; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Mozart conc.; 12.00 Metropole ork.; 12 30 Weer, in 't Spionnetje, piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage bezoek prinselijk gezin aan Goeree en Over- flakkee; 13.30 Gram. muz.; 13.50 Pierre Palla; 14.20 Dr. P. H. Ritter; 14.35 Cello en piano; 15.00 Bonbon- nière; 16.30 Hoogtepunten uit de Opera; 17.15 Gram. muz.; 17.30 Hoort, zegt het voort; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Victor Silvester; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr. pl.; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8.15 Sions- lied; 9.00 Tsjechische cellisten; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Vragen aan voorbijgangers; 10.05 Londens Phil, ork.; 10 30 Morgen dienst; 11.00 Zangfee.; 11.15 Voordr.; 11.35 Zangrec.; 11.50 Gr. muz.; 12.30 Weer, orgelbesp.: 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage van bezoek v h. Prinse lijk gezin aan Goeree en Overflak- kee; 13.30 Celesta ens.; 14.00 School- uitz.; 14.30 Vocaal kwartet; 14.50 Hollands Trio; 15.00 Allerhande; 15.30 Piano-rec.; 16.00 Bijbellez^ 16.45 Werken van Verdi; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Onbekende ka- mermuz.: 17.45 Gram. muz. 18.lt Sport; 18.30 Kamerork.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4