Zaterdag-competitie toekomstmuziek voorlopig nog I PHIU$HAV˧ Het standpunt van K. Lotsy Doodse stilte in de straten van Cairo Op jacht naar communisten in de filmwereld Spiegel der wereld Nederland schiet te kort Verhuizing van schilderijen bij Van Meegeren nog Er is groot gebrek aan tijd en meer aan terreinen Nieuwspalet „Het is tyrannie", zeggen de sterren Na Kominform - Socinform Met welke bedoeling? Radio-programma TUINKALENDER Dinsdag 28 October 1947 3 „Ik ben noch vóór- noch tegenstander van voetbal op Zaterdag. Het is my om het even of men op Zondag- of op Zaterdagmiddag voetbalt. Maar één ding kan ik U wel zeggen. Voor Zaterdagvoetbal, zoals men dat in Engclany kent, is in ons land de t\Jd nog lang niet rijp. Ik zal dat tenminste niet meer beleven," Dit was het positieve antwoord van de K.N.V.B.-voorzitter, Karei Lotsy, wien \vU één dezer dagen z\jn oordeel vroegen of Zaterdagvoetbal In groot verband, binnenkort In ons sportie ve landje Ingang zou vinden. Aanleiding voor deze vraag aan deze pro minente sportfigiuir was de geweldige wij zouden misschien mogen spreken van een onrustbarende groei welke de Zaterdagmiddag- competitie in Utrecht en omgeving de laatste tijd vertoont. DE ZIN VAN DE ZONDAG Op zich zelf geen slecht verschijn sel. Wü zijn althd een voorstander geweest om de sportwedstrijden van de Zondag te verschuiven naar de Zaterdag. Niet alleen uit godsdien stige overwegingen, maar ook om het feit. dat zodoende meer gele genheid overblijft om ontspanning te zoeken in meer culturele zin. Om nog maar niet te spreken, van het gezinsleven dat van deze verande ring zeker eveneens vele voordelen zou ondervinden. Men zou, wanneer wjj de cijfers van de vlucht welke de Zaterdag-voetballerij in de afde ling Utrecht van de K.N.V.B. heeft genomen eens bekijken vorig seizoen 95 thans 150 elftallen geneigd zijn te geloven, dat wij langzaam maar zeker op de goede weg waren beland en er een stimu lans aanwezig was. welke ons veilig kon doen besluiten, dat het Zater dagvoetbal in de nabije toekomst een feit zou zijn. Het onderhoud dat wij over deze kwestie hadden met Karei Lotsv hielp ons echter uit de droom. Za terdagvoetbal bljjft voorlopig scho ne toekomstmuziek. waarvan slechts enkele lichte klanken, in de vorm van een drukbezette streek- competitle uit de wijde verte tot ons door klinken. heel wat water naar de zj;e moeten stromen voor wii hier de Engelse Zaterdag kunnen begroeten." Zie hier wat de heer Lotsy naar voren bracht over de redenen, die het Zaterdagvoetbal nog wel lang tot een probleem zullen maken. Ik zal 't niet meer beleven' zegt de KNVB-voorzitter Geen velden ..Een drietal factoren is er. waardoor het voetbal op Zater dag nog zeer lang tot de vrome wensen zal bljiven behoren. In de eerste plaats gebrek aan sportterreinen, ten tweede gro te afstanden, die de clubs moe- ton afleggen en ..last but not least" het kunnen Invoeren van de Engelse Zaterdag." aldus Karei Lotsv ..Zouden wij besluiten om nu op Zaterdag te gaan voetballen, dan moeten de wedstrijden, die 's Zon dagsmorgens en -'s middags wor den gespeeld, thans met de matches van de Zaterdagmiddag- en die van de junioren-competitie, die nu ook al op Zaterdag worden verspeeld, gecombineerd worden. Als men Zaterdags eens langs de sportterreinen wandelt, ziet men dat alle beschikbare sportvelden zijn bezet. Men komt nu reeds op deze dag terreinen tekort. Voegt men daarbU dan nog die van Zon dag. dan komt men tot een zo grote overbevolking van de terreinen, dat het onder deze omstandigheden ab soluut uitgesloten is alleen op Za terdag te gaan voetballen. Tijdgebrek Dan zjjn er nog de grote afstan den. welke de clubs moeten afleg gen Zoal3 het thans is kan een voetballer op zijn vroegst 's Zater dags om één uur op reis gaan. In de wintermaanden is het reeds om half vijf donker. Men begrijpt wel dat ook hier niet veel van terecht komt. De Engelse Zaterdag zou hier uitkomst kunnen brengen. Maar in deze tijd van wederopbouw. KNVB-standpunt ,,De K.N.V.B. organiseert toch ook wel eens officiële wedstrijden op door-de-weekse-dagen. Wij meenden hierin een vingerwijzing te zien. dat de K.N.V.B. het voetbal len op niet-Zondagen voorstaat." „Zeker. We houden terdege reke ning met de verschillende stromin gen welke in onze organisatie door de fusie der verschillende sportbon den merkbaar zjjn. Zo stellen wjj dikwijls officiële wedstrijden op Zaterdag (om de Gouden Onafhan kelijkheidsbeker) en op Hemel vaartsdag vast. Ook tal van oefen wedstrijden van het Nederlands elf tal worden op Woensdagen ge speeld. Zo ontmoeten Nederland en Zweden elkander eveneens op een Woensdag, ofschoon dit meer ge zien moet worden als het tegemoet komen aan een verzoek van de Zweedse hond. We hebben dit gaar ne geaccepteerd. Het Stadion ls toch wel uitverkocht,. Maar om dit to zien alsof do K.N.V.B. thans tot Zater dagvoetbal zou willen propa geren ls niet juist." Wjj kenden thans het standpunt van onze K.N.V.B.-voorzitter over de Zaterdagmiddagcompetitie. Het spreekt van zelf dat er nog meer onderwerpen werden aangeroerd. Een gezellig causeur als de heer Lotsy is, doet niets liever dan over ziin hobby praten. Het kwartiertje, dat wij ons voor gesteld hadden eens met hem te babbelen, was ongemerkt uitge groeid tot vijf kwartier. Maar over het andere een volgende keer. Dat vluchten uit een interne ringskamp voor de lieden, die het minder aangenaam vinden daar te verblijven, niet het einde van alle narigheden betekent, ondervond de 27-jarige ex-S.S 'er Arie vna Wake- ren. Na voor de derde keer uit het kamp Eygelshoven ontsnapt te zijn. werd hij weer ingerekend toen hij probeerde een gestolen fiets te ver kopen. Een 58-jarige inwoner van Den Helder is er met de kas 4.000) van de buurt-turf-inkoop-spaarclub vandoor gegaan Toen hij opgespoord werd had hij de centen reeds ver brast Hij had er dus maar tijdelijk warmpjes bij gezeten, doch laat de club lelijk in de kou staan t?» Als symbool van de overvloedige wijnoogst zijn de jongste notulen van de gemeenteraad van Hagenau aan het Bodcnmeer met rode wijn geschreven. (We wachten met be langstelling op het bericht, dat de heer Peek, burgemeester van Schie dam. een kruik jenever als voorzit tershamer gebruikt). Het Kokchetovsky-museum te Moskou heeft uit Kazakhastan een enorm been. afkomstig van een voor historisch zoogdier, ontvangen. Het had de dorpelingen van Kamenni Rrod jarenlang als brug over de ri vier gediend. Zij had daarin tot dus ver nimmer een been gezien. In Duitsland beweegt het poli tieke leven zich van het ene uiterste naar het andere Vóór 1933 waren er 35 partijen. Hitier vond één meer dan genoeg en schafte er derhalve 34 af. De stand is nu weer 31. •f» Pièrre Balmain. een Parijse mode-ontwerper heeft te Los Ange les verklaard, dat de Amerikaanse vrouwen er allemaal gelijk uitzien omdat iedereen dezelfde kleren draagt. De vrouwen negeerden hem daarna maar hij wist hun belangstel ling weer tot zich te trekken door te verklaren, dat binnen twee jaar overal ter wereld de vrouwen weer rokken tot aan de enkel zullen dragen. In de gasfabriek aan Keile- haven te Rotterdam is Maandag ochtend de 61-jarige J. C. K met een lift van een hoogte van 12 me ter naar beneden gevallen. Bij aan komst in het ziekenhuis aan de Cool- smgcl bleek het slachtoffer reeds aan de verwondingen te zijn over- I leden. NIET ALLEEN DE CHOLERA MAAR OOK DE HONGER DREIGT! Cairo zou dezer dagen het bairamfecst vieren, een godsdienstige ge beurtenis. waarbij andere jaren duizénden Mohammedanen in over belaste karren, getrokken door ezeltjes met versierde tuigen, naar de parken, begraafplaatsen en landgoederen van de rjjke Egyptonaren trek ken. Dit jaar heerste evenwel een doodse stilte in de straten, die anders gevuld waren met feestgangers. (Ingezonden mededeling) Alle openbare bijeenkomsten 7.un verboden wegens de cholera. Politieagenten en soldaten hiel den op straat toezicht, dat nie mand bet verbod overtrad. In de moskeeën werd gebeden, dat de epidemie toch snel zou mogen eindigen. Als gevolg van het rogerings- verbod miste men in de dieren tuin, tijdens het biiramfeest een guliefdkoosde ple-k om te pick nicken. de gewone scharen vrou wen en kinderen in hun felge kleurde kleren en de mannen in hun beste gestreepte zijden gala- bias, een soort rokgewaad en sneeuwwitte tulbanden. De deuren van het Egyptische museum, dat de massieve gouden lijkkist van Toetankhamen hor- bergt, waren gesloten en het ver keer van en mar de hoofdstad lag vrijwel stil. In gewone om standigheden brengen de treinen duizenden bezoekers tijdens dit feest naar Cairo, nu lopen er slechts enkele sneltreinen. Voor oe armen bestaat intussen niet alleen de cholera- De levënsmidj clelenprijzen hebben zich verdub beld als gevolg van de transport beperkingen. Bacillendragers Daar men grote voorraden da dels heeft vernietigd, omdat deze bacillendragers bleken te zijn. is er bijna niet meer aan goedkoop voedsel te komen. Ook keukonzout is om do oen De angst voor het communis me in Amerika grijpt steeds ver der om zich heen. Regerings ambtenaren die er zich mee hadden ingelaten raakten hun baantje kwijt, en ook de vak benden waren er niet van ge diend dat hun leden zich met Moskou bemoeiden. De groot ste opschudding heerst evenwel al geruime tijd in Hollywood. Verschillende filmsterren en filmdirecteuren hebben voor een commissie voor ,.on-Ameri- kaanse activiteit" moeten ver schijnen om verantwoording af te leggen. Onder hen bevinden zich Louis B Mayer, de ..big boss" van de Metro Goldwyn Mayer, die de Song of Russia'' maakte samen met Robert Taylor, verder ook Jack waarbn men aan de zes werkdagen Warner, die de film Missie naar reeds tijd tekort komt. zal er nog Moskou" in productie heeft gehad. OLGEN5 de Observer zou ra- v dio Warschau Zaterdagavond de oprichting in de naaste toekomst van een internationaal informatie bureau der linkse socialistische par tijen hebben aangekondigd, een Soc inform volgens model van de Kom inform dus. Tot deze organisatie, waarvan het hoofdkwartier in Praag schijnt te zullen worden ge vestigd, zou in principe besloten zjjn in besprekingen, welke de Pool se premier Cyrankiewicz. de Tsje chische vice-premier Fierlinger en de Italiaanse socialistenleider Nen- ni ln Warschau hebben gehouden in dezelfde tijd. dat daar door de ne gen communistische partijen hun Kominform werd opgericht. Onno dig te zeggen, dat de Socinform een zo nauw mogelijke samenwerking met de haast gelijknamige zuster instelling nastreeft, dat wil dus zeggen, dat de betrokken socialis tische partijen in de verschillende landen voorstanders zijn van een eenheidsfront met de communisten. Van de Poolse socialistische par ty verwondert deze doelstelling ons niets. Niet alleen heeft zij feitelijk dit eenheidsfront reeds lang ge vormd, maar bovendien heeft zij in begin vorige week in een officieuze verklaring haar volledige instem ming betuigd met het manifest van do Kominform en verklaard, dat zij alle revolutionnaire socialisten zou opwekken tot een samengaan met de communisten. Evenmin verbaast het ons om de Italiaan Nenni onder de initiatief nemers van de nieuwe linkse inter nationale aan te treffen. Ook hij heeft het manifest van de Komintern reeds toegejuicht. Intussen is er in zijn partij al verzet gerezen tegen wat men daar de verkapte fusie met de communisten noemt. Dit verzet, waarvan de omvang noch de betekenis op het ogenblik te schatten is, is neergelegd in een manifest van vier socia listen. waarvan er twee in ieder geval figuren van formaat in de be weging zijn. n.l I. M. Lombai-do, de man, die maandenlang financiële onderhandelingen voor de regering heeft gevoerd in de Verenigde Sta ten en wat nog belangrijker is Carmagnola, de meest geziene vak verenigingsleider uit heel Noord- Italië. De Italiaanse socialistische bewe ging bevindt zich trouwens in een toestand van voortdurende crisis. Eerst heeft de rechtervleugel van de partij onder Saragat zich afge scheiden. thans horen wij weer van oppositie van Lombardo en Car magnola. En intussen doet de ver maarde schrijver Silone met zijn groep „Europa Socialista" een po ging om in Italië tot een sterke autonome „socialistische party te komen. DAT ook de Tsjechische socia listenleider Fierlinger onder de initiatiefnemers van de Socin form zou behoren, verwondert ons wel. Niet, dat de Tsjechische so cialisten ook niet reeds een rege- nngsblok met de communisten heb ben gevormd, maar dit wil niet zeggen, dat wij de indruk hadden, dat de verhouding tussen die twee nu zo bijster warm was. Bovendien heeft de Tsjechi sche socialistische partij een dag of tien geleden een manifest uitgege ven, waarin juist met opvallend gro te nadruk wordt verklaard, dat de partij vastbesloten is haar zelfstan digheid en onaf hankelijkheid te handhaven. Nu we ten wij wel, dat dit laatste niet formeel zeker niet) in strijd is met de doelstel ling van de Socin form, maar wan neer wii ons de ontwikkeling, die de Poolse socia listen en de Italiaanse van Nenni de laatste maanden hebben doorge maakt. voor de geest roepen, dan betwijfelen wij toch sterk, of de Tsjechische socialisten daar nu wel bij horen. Wanneer het bericht van radio Warschau juist is. dan zijn wjj ge neigd te constateren, dat met het meedoen van de Tsjechische socia listen aan de a.s. Socinform en met het nota bene vestigen van de zetel ervan in Praag. Tsjechoslowakije weer een stap. misschien zelfs wel een grote stap. naar achter het ijzeren gordijn heeft gedaan. FIERLINGER 'n slap terug Tijdens zijn verhoor verklaarde hij het, buitengewoon op prijs te zul len stellen als de communistische pari ij buiten de wet zou worden ge steld. En wat de „Missie naar Mos kou" betreft, dat had het Witte Huis zelf verzocht te verfilmen Donderdag werden Robert Mont gomery, Gary Cooper en George Murphy als getuigen gehoord. Zij beantwoorden vragen over de om vang van de communistische bewe ging in Hollywood, over de sterkte van de beweging in de vakbond van filmacteurs en de invloed van de communisten op de productie van films Zij hebben inderdaad ver klaard. dat er een communistische groep bestaat. Over de omvang en de sterkte lopen de meningen uit een. Een aantal bekende artisten onder wie Pauletie Goddard, Al Jonson, Kathcrine Hepburn, Myrna Loy, Eddie Cantor en Barry O'Sulhvan hebben een telegram gericht tot de zuive- rings-commissie. Zij verklaren daarin zeer geschokt te zijn door de pogingen de filmin dustrie te bekladden Deze groep heeft een aantal advoca- Wij verzetten ons... Verschillende filmsterren heb ben nog geprotesteerd tegen het onderzoek naar communistische acti\ ;feit in Hollywood. Judy Garland„Men kan zeg gen, dat wij geen acteurs zijn, dat loet pijn, maar wij kunnen het verdragen. Het wordt echter iets anders te zeggen, dat wij geen goede Amerikanen zijn. Wij verzetten ons daartegen". Myrna Loy: „Het congres heeft het recht onderzoekingen in te stellen en wetten te maken, maar wii betwijfelen of een amb tenaar het recht heeft de goede naam van iemand in opspraak te n.ogen brengen." Humphrey Bogart„De com missie heeft niet de bevoegdheid te dicteren, wat Amerikanen zullen denken." V irder hebben de commissie aangevallenLauren Bacall, Wal. ter Anger, Joseph Cotten, Melvyn Douglas, Burt Lancaster, Paul Ilenreid, William Holden, Richard Conté, Peter Lorre, Cornell Wild. John Garfield, Keenan Wynn en Gene Kelly. Jack Warner van Warner Bros, Pau I V. M. Nutt van de Movie Indus try en Louis B. Mayer van de Metr o-Goldwyn studio's voor de zuive ringscommissie. ten in dienst genomen ten einde te bewijzen, dat de actie om communisten te verwtjderen volkomen illegaal is. De meningen over het bestaan van het communisme in Hollywood lopen dus nogal uiteen. De voorzitter van het comité ia John Elliot Rankin, democraat uit Mississipi. die zich in het bijzonder bezig houdt met rassenkwesties Voormalige aanhangers van Roo sevelt beweren, dat achter het rook gordijn van communistische be schuldigingen een diepgewortelde haat tegen Roosevelt is verborgen. Een van die verdachtmakingen is bijvoorbeeld, dat de regering in 1943 gezorgd heeft, dat Robert Taylor en kele maanden verlof kreeg van dienst bij de vloot om mee te spe len in „Song of Russia"! Al deze be weringen dienen slechts om de na gedachtenis van de president te be zoedelen ,,Het is tyrannie", zei Lardner, die Forever Amber" de beruchte roman, die zoveel opgang maakte" zowel in Amerika als in Europa, voor de film bewerkte. „Straks komen aanvallen op de pers, muziek en kunst." Ook senator Claude Pepper uit Florida heeft in de senaat de film wereld met luider stemme geadvi seerd te v. eigeren voor de zuive ringscommissie te verschijnen en op hun rechten te staan als vrije Ame rikanen Op de straatweg HengeloEn schede is de bekende industrieel A M. Dikkers, o a. directeur van de kopergieterij, appendageflftiriek G. Dikkers en Co. N V. bij het overste ken van de straat door een perso nenauto gegrepen en onmiddellijk gedood. of andere reden niet meer te krijgen. Sinds het begin van de epide mie heeft het Egyptische \aooine Inboraln'inm vijf millioen eenhe den anti-cholera vaccine gemaakt. Op het ogenblik worden er 250000 eenheden per dag gemaakt. Do Britse militaire regering te Hamburg hooft een Duits aanbod in overweging genomen om Duit se doktoren, vaccine- en genees middelen naar Egypte te zonden ter bestrijding van de cholera epidemie. De Duitsers willen tien dokto ren on vijf medische assistenten sturen, allen specialisten Op het gebied van tropische ziekten- en een niet nader aangeduid© hoe veelheid vaccine-stof- Ik scheer me nog snel even extrt- glad met Philips „PHILlSllAVE" zegt Staalbaard. ah hi| een belangrijke afspraak heeft Alleen de steker in het stopcontact en terwi|l ik rustig zitten blijf, vliegt mi]n baard er af. laat Uw Jiaa» delair U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscherca is met PHILIPS STAALBAARD Ook UW board vliegt eraf! N V PHILIPSVERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND- EINDHOVEN Geen begrip voor toestand van verwaarloosde jeu«d De morele verwildering, waaraan onze na-oorlogse jeugd ten prooi is, moet ongetwijfeld als een van do ergste euvelen van deze tyd be schouwd worden.- Talrijke vcr- schynselen wyzen er op. dat de vele normen wijzigende oorlogs jaren niet alleen volwassenen ern stig uit de koers hebben gebracht, maar dat ook onze kinderen ernstig z\1n gaan l\Jclen aan een tekort aan gevoel voor goed en kwaad. En nu biykt hoe moeiiyk vele ouderen te rugkomen ln het rechte spoor, hoe moeilijk moet dit dan niet zlln voor de jeugd, die dat spoor niet of nau welijks gekend heeft en zeker nim mer een zelfstandig oordcel des on derscheids heeft gehad. Deze mist by de zo noodzakeiyko heroriënte ring al te dikwjjls de steun van een zedeiyïc sterk staande opvoeder. Dit geldt zelfs voor vele gezinnen, die in hun milieu op het gemiddelde peil staan. Hoeveel te erger moet het zyn daar. waar min of moer a-sociale toestanden bestaan. Hoe erg het dan ook inderdaad ls heeft de heer D. Q R. Mulock Hou wer. directeur van het Nationaal Bureau voor Kinderbescherming op een persconferentie te Amster dam uit de doeken gedaan. „60 rapporten, die bil de natio nale federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming zUn binnen gekomen, werpen een fel licht op de schrikbarende toestand, die In Ne derland heerst ten aanzien van de kinderbescherming. Niet minder (Van onz.e correspondent) Kort voor het bonin van hot proces Van Meegeren heeft uit het woonhuis van do schil der aan de Keizersgracht te Amsterdam een verhuizing plaats gevonden, die nogal de aandacht heeft getrokken, vooral ook door het late uur van de dan waarop zij plaats vond. Er werd nJ. een aon- tal schilderstukken per ver huiswagen van Van Meege- rens woonhuis naar het Gooi vervoerd. Een gedeelte van deze schilde rijen is in de nacht uitgeladen bij rle lijstenmaker, texens kunst handelaar B. ton Ham aan de Niowog 13 te Hilversum. Een an der deel is naar'een inwoner van Laren gebracht. Wii Lebben ons tot de heer ten Ham gewend om nadere inlich tingen. Hii schrok enigszins toen bleek, dat wij van deze verhui zing op de hoogte waren. In de hoek van ziin kamer stond een aantal van Meegerens. o.a. een zelfportret van de schilder, eigen dom van mevr. Van Meegeren, zegt hij Daarna vermant do heer ten Ham zich. Ze zijn hier, zegt hij, om fotocopieën van te laten maken. Hij laat ons een grote fotocopie van de Emmaüs gangers zien. welke in' zijn serre aan de straat staat geëtaleerd. De heer ten Ham geeft toe dat ook naar Laren schilderijen vervoerd zijn. Het adres in Laren wenst hij evenwel niet op te geven. Ook de naam van de verhuizer wil hij niet noemen, maar heus. herhaalt hij. er zit niets achter. Of en welk verhand er bestaat tussen deze plaatsverwisseling van Van Mee- geren's schilderijen en het proces is nog duister. Mevr. Van Meege ren verklaart dat deze schilde rijen har eigendom zijn en dat haar man (zij is intfissen geschei den) ze haar verkocht heeft, Mr. van Roycn, curator ln het fail- llsement van Van Meegeren, deelde ons nog mee. dat de schilderyen waar het hier om gaat. waarschijnlijk geschil derd zijn na zijn failllsement. Van Meegeren is om in zUn onder houd te voorzien een zekere bewegings vrijheid toegestaan. Indien deze schil derijen inderdaad het eigendom van mevr Van Meegeren zijn. dan is zij vrij daarmee te doen wat z0 wil. JOH/v i/AA> SA/£LL£fvBe/2G „Ze zitten in de grote stad en leiden een lek- graaf Paul scheen onafgebroken aan het plan ver- ker leventje, terwijl wij ons hier dood zwoegen, der te werken. Hij schreef vele vellen papier vol. Twee jaar geleden Was er niet genoeg maïs voor maar wat dat allemaal precies behelsde, wist ik de peones. De hacienda kocht niets; er was zo- niet. Hij gaf mij de vrijheid te doen en tc laten genaamd geen geld voor. Dat jaar stierven er wat ik wilde De hele vallei mocht ik bezoeken; meer dan twintig kinderen", vertelde Luis bitter, alléén, ik moest mijn mond houden over het wer- „Gecn geld voor maïs. wèl voor de interest op de kelijke doel van ons bezoek hier Als iemand iets Niemand sprak de oude ooit tegen: alleen graaf Paul zei zachtjes: „Ja. dat is omdat jullie met gpweld de dingen willen Veranderen 't zal nooit pfstolen"—VaThefpt het" alles? Wat "heeft"het al' 11 -1 - elft meneert mftolon ttrn hndinnnn n.' aandelen We moesten die opziener een mooi af scheidsgeschenk geven voor hij weggaat. Een machete.Zó "En hij maakte een beweging die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. De oude vader bromde zijn instemming. Graaf Paul lachte zachtjes voor zich uit. „Machetes cn lukken met de mensen moeten we beginnen' Dacht hij daarbij aan het fiasco van El Progre- so. het modeldorp? In ieder geval, hier zou men niet zo te werk gaan. De mens. dat was hier de peon, zou weer vrij zijn; hij zou de kans krijgen kapitein op eigen schip te worden. Hier. in deze grote kamer van de rancho, in de rook van sigaretten les geholpen? Arm Mexico' Die opzichter is een slaaf, precies zoals de anderen. Als hij niet de laatste druppel zweet uit de peones perst, dan is onder 't werk*J hij zijn baantje kwijt en dan komt er morgen een ander, die het wèl doet. Nu. wat zei je ook al weer over Gonzalez.... is hij een goed inge nieur; zouden we hem de suikermolen kunnen vroeg moest ik maar zeggen dat ik een neefje van de dokter was. Graaf Paul sloot zich zoveel in zijn „werkka mer" op. dat ik hem soms dagen lang bijna niet zag. behalve tijdens de maaltijden. Bolivar s moe der kookte en deed het huishouden, geholpen door een dochter. Ze spraken weinig Spaans en van het Indiaanse dialect verstond ik geen woord. Ze waren altijd opgeruimd en vrolijk en zongen n -rgaieuen en toevertrouwenZo leidde graaf Paul de gedach- houtvuur, weiden de plannen gesmeed Graat fen van jle^ destructieve weer naar het opbou- Paul had gezegd dat hij het plan zou financieren Niemand twijfelde aan zijn woord; niemand ver baasde zich erover dat hij hieraan een fortuin wil» de wagen, zonder er een cent voor terug te vra gen. Graaf Paul maakte nu duidelijk, dat hij „de man achter de schermen" wilde zijn. Bolivar moest de leiding nemen. Men zou beginnen met de hacienda te kopen De hacienda bestreek twee derde van de vallei, en al het beste land Er was geen werkelijke eigenaar aanwezig. Een halfbloed was de baas; en hij volgde slechts de order van een naamloze vennootschap, die ergens in een wolkenkrabber zetelde. Het was een hacienda door aandeelhouders geregeerd, waarvan de meesten de farm nooit gezien hadden; waarvan velen waarschijnlijk niet eens precies wisten waar de vallei Agua Dulce lag. het destructieve weer naar het opbou wende. Na een week waren de plannen zover gevor derd. dat Bolivar naar de hoofdstad kon vertrek ken om de zaken te regelen Hii ging te paard en nam weinig bagage mee. Achter zijn zadel was een pak gewikkeld in een deken. Ik merkte, toen hij vertrokken was, dat mijn guitaar nu weer licht en bespeelbaar was. „Zou hij niet beter doen een paar gewapende mannen mee te nemen?" vroeg ik bezorgd. „Dat baantje zou jij zeker wel willen hebben, hè?" was graaf Paul's antwoord. „Maak je maar onwezenlijk. Ook graaf Paul sprak er nooit meer Luis was nu bijna de hele dag op de rancho en ik hielp hem zo goed als ik kon met het werk in het veld. Ik leerde de geiten melken en hoe je in een cactus klimmen moet om de rijpe cactus vruchten te plukken 's Avonds leerde ik een paar Mexicaanse liedjes met hee! vreemde ac- coorden. die ik zo mooi vond dat ik ze wel de hele dac wilde oefenen. De hele vallei exploreer de ik. Ik had het te paard kunnen doen, maar meende dat het dier en ook ik nu maar eens rust moesten hebben. In de zongedrenkte, naar bloe men en vruchten geurende vallei van Agua Dulce vergat ik de zwoele dagen van Acapulco. vergat ik bijna Zwendasky en de dubbel-afstand kome die. Wat leek mij dat alles nu vreemd en ver en niet ongerust over Bolivar. Ik ken hem. Hij weet wel wat hij doet". Na Bolivar's vertrek volgden rustige dagen. Vergaderingen werden er niet gehouden. Alleen over. Toen de dagen weken werden, begon ik bijna te geloven dat Zwendasky ons ook vergeten had. (Wordt vervolgd). dan 6000 kinderen, toevertrouwd aan de voogdyraad, kunnen niet worden ondergebracht. Pc heetnnn- de tehuizen en gesHrhten komen geld te kort. Pe katholieke en pro- testantso gestichten hebben ©nnien minsten» f 4.000.000,nodig om op doeltreffende wijze verder te func- tlonneren. Pe moeste ondernemin gen 7,yn op sterven na dood, het geen een eventuele reorganisatie buitengewoon moeiiyk maakt. Als een der oorzaken van deze schrikbarende toestand noemde de heer Mulock Houwer het ontbre ken b\1 het Nederlandse volk vart het Inzicht, dnt de kinderbescher ming ren national^ zank is, die elke Nederlander ter harte moet gaan. En het is niet alleen het gebrek aan bereidheid het werk van de instel lingen op .het gebied van de kinder bescherming financieel mogeiyk te maken, dat de grote mociiykheden veroorzaakt maar ook de onvol doende gezinsverpleging. Daardoor moeten veel kinderen ln gestichten worden vastgehouden die eigenlijk ln een gezin thuis hoorden. Zo woekert in Nederland een zieke plek in de hoop der toekomst. Hopelijk zal met het herstel van de morele gezondheid van ons volk ook de jeugd zich verheffen en mo gelijk, dat dan ook meer begrip ontstaat voor dat deel, dat met recht verwaarloosd wordt genoemd. Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 En nu naar bed; 19.05 Bernard Person; 19.15 Bijz. bezettingen: 19.45 Niwin; 19.50 Wederopbouw; 20.00 Nieuws; 20 05 Brieven over Herscngym.; 20.15 Bon te Dinsdagavondtrein; 21.30 Conc. geb. ork.; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Muzikale tocht door twee eeuwen; 23 00 Nieuws; 23.15 Beetho ven en Tsjaikofsky. HILVERSUM II. 19 00 Nieuws, weer; 19 20 Gram. pl.; 19 45 Anatomi sche les; 20 00 Nieuws; 20.12 Gewone man: 20.20 Stichts kamerork 22.00 Gram. pl22.15 Gebed; 22.30 Nieuws; 22 45 Casals cello; 23 00 Ned. kamer koor; 23 45 Werken van Tsjechische comp. Morgen HILVERSUM I 7 00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7 30 Muz.; 8 00 Nieuws; 8.18 Vrolijke klanken; 8 50 Voor de huisvrouw; 9 00 Lichte orkestwer- i ken; 9.30 Kamermuz 10 00 Morgen- 1 wijding; 10 20 Onze keuken; 10 35 Lvs Gauty; 10.45 Voordr11.00 Pop. non-stop progr12.00 Ramblers: 12.30 Weer. platteland, gram. muz 13 00 Nieuws; 13.20 Malando: 13.50 Gram pl.; 14 00 In de herfst erop uit; 14.15 Jeugdconc.; 15 30 Roodborstjes: 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij: 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgelspel; 17 30 Ned. Volksher stel; 17.35 Millersextet; 18 00 Nieuws; 18.20 ET A. Trio; 18.30 Strijdkrach ten. HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7 15 Gymn.; 7.30 Bach; 7 45 Woord voor de dag; 8 00 Nieuws; 8.30 Mor genklanken: 9 00 Ochtendbezoek; 9.30 ♦Waterst.; 9.35 Klassiek morgenconc 10.30 Morgendienst; 11.00 Vioolreci tal; 11.30 Musette; 12.15 Orgelconc.; 12 30 Weer; 13 00 Nieuws; 13.15 Me- tropole; 14.00 Vierhandige pianosoli; 14.35 Omroep a capella koor; 15 00 Jeugdconc.: 16.00 Voor jeugdige post zegelverzamelaars: 10.15 Jeugdkoor; 16 45 Bijbelvertelling: 17.30 Klanken van Hawaii; 17.45 Rijk over zee; 13 00 Schütz-Montevcrdi cyclus; 18.20 Gram. muz,; 18.30 R.V.U. Lezing Dr. H. Groot. WOENSDAG 29 OCTOBER. In het late najaar is de rwttijd voor vele kamerplanten Ingetreden. Hun, sapstroom is getemperdde groei staat nagenoeg stil en neemt, in hot voorjaar weer e«n aanvangTot deze rustende kamerp anlcn behoren o.a. de Cliviade Amari/fhs, PaU men, Aaparagus en vele andere. Ge durende deze rusttijd verbruiken deze planten wat minder water dan in de zomerGeeft men ze teveel water dan kan de aarde door het onverbruikte vocht gaan verzuren in het wortelgestel ziek worden. Men moet de aarde, echter in de winter ook niet laten uitdrogenIn een ver- warmde kamer behoeft eenzelfde plant door de sterkere verdamping iets meer water dan in een onver warmde omgeving. S. L Onze Schaakrubriek In onze schaakrubriek welke wij Zaterdag jl. in ons blad plaatsten, is onder het diagram weggevallen de regel* Als probleem een tweezet van Achulz.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3