C De Raad heeft ernstige critiek op rechterlijke macht Uit Amersfoort J Kantonrechter belemmert eerlijke verdeling woonruimte Tandheelkundige dienst bij de G.G. en G.D. Noteert U even Raadsoverzicht Van Meegeren als schilder 3 Woensdag 29 October 1947 Hen uitspraak van de kantonrechter te Amersfoort gaf in de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Amcrsfoortse ge meenteraad enkele leden aanleiding tot ernstige critiek op de forijze, .waarop de rechterlijke macht de taak vervult, welke zij ten aanzien van de heersende woningnood heeft. De heer W. van Apeldoorn (CPN) had verlof gekregen enkele vragen te stellen over een geval van uitzetting in de Hendrik van Viandenstraat. ten gevolge waarvan, door één enkele beslissing van de kantonrechter, een gezin de beschik king krijgt over een woning, eerst bewoond door drie gezinnen, tezamen elf personen. Na geïnformeerd te hebben of meer van dergelijke uitspraken van de rechterlijke macht gedaan of te venvachten zijn en te hebben gevraagd of B. en W. niet van mening zijn dat door dergelijke beslissingen de I rechtvaardige verdeling der woonruimte in gevaar wordt gebracht, ver zocht de heer Van Apeldoorn het college mede te delen of het in staat en j bereid is tegenmaatregelen te nemen, opdat deze verdeling niet op een dergelijke manier met voeten wordt getreden. In de toelichting op zijn vragen deelde de heer Van Apeldoorn nog mede, dat de kantonrechters inter- gretatie van het huurbeschermings- esluit, welke heeft geleid tot deze uitzetting, gefundeerd is op het feit dat de eigenaar van het huis, zijn pand aan de Hendrik van Viandenstraat zegt nodig te heb ben voor zyn kleermakersbedrijf. Het huurbeschermingsbesluit laat namelijk uitzetting toe. wanneer het bejyonen van zijn huis voor de eigenaar een levensvoorwaarde is. „Men moet wel een huiverig gevoel krijgen", aldus de heer Van Apel doorn, ,,als men ziet op welke wijze de ruiling tussen de drie gezinnen en het gezin van de kleermaker is ten uitvoer gelegd. Gezien in het licht van de heersende woningnood doet de beslissing van de kanton rechter wel enigszins cynisch aan. De uitspraak bepaalde ook. dat voor elke dag die de gezinnen na de termijn van uitzetting in de wo ning bleven, 2,50 moest worden betaald. De kantonrechter, zo meende de heer Van Apeldoorn, toonde hiermede geheel los te staan van alle sociale belangen. Overi- §ens was spreker van mening, dat e rechter zich met zijn beslissing richt tegen de gemeente, die im mers de woonruimte verdeelt en zelfs tegen de minister. Zonder nog te willen spreken van klasse-justi- tie von de heer Van Apeldoorn toch wel, dat op deze wijze niet in de nood van de massa wordt voorzien doch de belangen van kapitaa.- krachtigen. die in staat ziin een woning te kopen, worden behartigd. In zijn antwoord merkte wethou der J. Koopman op dat in korte tijd reeds veertien van dergelijke lyke uitzettingen hebben plaats ge had. waarvan enkele eerder al in de raad ter sprake werden gebracht. Naar aanleiding daarvan had hij een onderhoud met de kantonrech ter gehad, dat door deze schrifte lijk werd bevestigd, waarbij hij de toezegging deed in nieuwe gevallen overleg met de gemeente te zullen plegn. Daarvan is niets terecht ge komen. Da kantonrechter heeft in de mening verkeerd, dat alles door een driehoeksruil zou worden opge lost. doch een van de daarbij be trokken personen heeft zich terug getrokken. Een andere oplossing, zo meende de heer Koopman, was zeker mogelijk geweest. Het von- GRAND: Madame Curie (elke leeft.) 14.30. 18.30 en 21 u. Zo.: 13.30, 16, 18.30 en 21 uur. CITY: Carnegie Hall (elke leeft.) 14.30, 18.45 en 21.15 u. Zo.: 13.45, 16.15, 18.45 cn 21.15 uur. REMBRANDT: Hy is voor de bak ker (alle leeft.). Vrijd. en Zat.: 14.30, 18.45, en 21 u. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 29 OCT.: Bijeenkomst Geref. Jeugd vereniging, Markthal, 20 uur. Jeugdconcert Vara, Amicitia, 14 uur. Het Leger des Heils onder Ja panse bezetting. L. Costerplein. Sprs. maj. J. H. A. Uyllngs en maj. G. Hermes. 80 OCT.: Residentie toneel: „10 Kleine Negertjes". Amicitia, 20 uur. Nat. Comité Handhaving Ryks- eenhcid: Lezing met lichtbeelden. Amicitia, 20 uur. Zendingsavond Oost-Soemba. Spr. ds. S. J. P. Goossens, miss. pred., toegelicht met films. Geref. Kerk (Zuidsingel). Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaarten en schoenenbonnen, dienen zich Donderdag dc stamkaarthouders 25001—27000 aan het distributiekan toor te vervoegen. Neem T.D.. tltelstrook. bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking ge schied op kamer 3 van 8.3011.30 en van 14.30—15.30 uur. Oneerlijke werkster Op 9 April j.l. vergreep de 17- jarige werkster A- .1. v. d. O.de V., werkzaam in het Berghotel alhier, zich aan een bedrag vin f 120 en enige weken later pakte zij een bankbiljet van f 1000 weg. Hiervoor ter verantwoording ge roepen door de Utr. Politierechter zag zif zich Maandag jl. tot twee •maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. Venten zonder vergunning Een Spakenburger visser ontving een bekeuring omdat hij vis' ver kocht zonder in het bezit te zijn van de vereiste erkenning. nis is echter onaantastbaar. Het ls zo gesteld dat de dwangsom in ieder geval betaald moet worden, ook al zou de uitzetting op last van de minister uitgesteld zijn. De rechter heeft eens medegedeeld, dat de zinsnede in het vonnis over deze dwangsom en overblijfsel is uit dc bezettingstijd, waarmede toen bepaalde Duitse maatregelen doorkruist konden worden. De wet houder zeide toen gevraagd te heb ben of men op het kantongerecht nog niet weet. dat de bezetter sinds Mei 1945 is verdwenen. (Hi lariteit). Intussen valt aan deze uitspraak weinig te doen. De Amersfoortse kantonrechter blijkt nu eenmaal het eigendomsrecht enigszins ruim te interpreteren. Natuurlijk heeft het college nagegaan of er niet aan valt te ontkomen. Het probleem is reeds voorgelegd aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Eei\ wet, die dergelijke dinge nmogelijk maakt, moet meer leemten vertonen. Overigens zal de oplossing moeten worden gezocht in een versteviging van de burger rechtelijke positie der gemeente èn de verwerving van een privaat rechtelijke positie. Er zal getracht moeten worden allg nieuw te bou wen woningen gemeente-eigen- dom te maken, zodat kapitaal krachtigen hiervan geen misbruik kunnen maken. In een boeiend betoog zette d r. B. S. A. Al (Arbeid) uiteen, dat de juridische structuur der huidige wetgeving niet meer past in de te genwoordige maatschappelijke ver houdingen. Vele kantonrechters, al dus dr. Al. hebben zich reeds tegen interpretatie, als die van de Amersfoortse kantonrechter, uit gesproken. Zy achtten uitzetting door de nieuwe eigenaar van het huis, in strijd met de geest van het huurbeschermingsbesluit, waarvan de naam al aangeeft, dat het de huurder wil beschermen. Een von nis van de kantonrechter in die geest i3 echter door de Hoge Raad vernietigd. De Amersfoortse kan ton recther zal dus zeker dit rechts college achter zich hebben. Hoewel ook dr. Al niet over klasse-justitie wilde spreken, meende hij toch te moeten vast stellen, dat de Amers foortse kantonrechter een zekere voorkeur blijkt te bezitten voor de verhuurders, getuige het grote aan taluitzettingen en de korte termijn waarop deze geschieden. Spreker achtte het hoogst be zwaarlijk, dat het gezag der burger lijke overheid op deze wijze zo sterk wordt aangetast. Hij was van me ning dat rechtvaardigheid moet staan boven de relativiteit van rechtsregelen en rechtsinterpretatie. Wethouder J. Koopman deed ver volgens een ernstig beroep op de ge hele bevolking om medewerking in het woningprobleem, dat een van de belangrijkste sociale vraagstukken van deze tijd is. In die mensen, die telkens weer worden afgewezen, ge beurt iets. Haat en afgunst groeien samen tot een tot een "alles overstro mende vloed. Wij mogen niemand laten staan. Altijd weer moet er hulp wor den gevonden. Anders ontstaat er een voedingsbodem, waarop zich een nieuwe vorm van nihilisme gemak kelijk kan ontwikkelen. En vonnis sen. als door de Amersfoortse kan tonrechter getroffen, bereiden het ontstaan van zulk een voedingsbo dem voor, aldus de heer Koopman. De voorzitter betreurde het, dat men de rechterlijke macht in deze raadszitting had moeten betrekken, daar men zo spoedig komt tot ge zagsondermijning. Burgemeester Mo lendijk vond het hoogst onverklaar baar. dat men aan de zijde van de rechterlijke macht niet begrijpt dat men. bij het treffen van beslissingen als de onderhavige, met vuur speelt. Het is de taak van de overheid, de mensen de gewone dingen voor het dagelijks leven te geven, werk. brood en een dak boven het hoofd. Stuitend is het dat daarbij het kan tongerecht in Amersfoort zo weinig goede wil aan de dag legt. Tenslotte is noch het aanzien van de rechter lijke macht, noch dat van de ge meente met dit gehele geval ge schraagd, Een afscheid Van dr. Joh. H. Scheurer (A.R.) was bericht binnengekomen, dat hij zich genoodzaakt ziet zijn,func- tie als lid van de raad neer tc leggen. Namens de raad bracht dc voorzitter dr. Scheurer die niet aanwezig was dank voor alles wat hij voor de stad en haar be volking heeft gedaan, ook in de moeilijke jaren die achter ons lig gen. Wij zullen in hem missen, al dus burgemeester M o 1 e n d ij k, een man met een bezonken oordeel, een beminnelijk mens. Wij wensen hem toe, dat het hem goed mag gaan en dat hij in zijn nieuwe woonplaats spoedig die plaats zal innemen, welke hem krachtens zijn karakter en kwaliteiten toekomt. De voorzitter kwam met de ver heugende mededeling, dat een be zoek aan de minister een vergun ning voor het inrichten van een tandheelkundige dienst had opge leverd. Wethouder A. J, S p i e- k e r m a n deelde mede. dat naar aanleiding van het bij de begro tingsdebatten genomen besluit een commissie van onderzoek naar de toestand bij het middelbaar onder wijs is samengesteld. Zitting hier in hebben de heren dr. J. B Dre- wes, prof. dr. M. J. Langeveld, L Welling, drs. J. Melchior, W. J. van de Hooft eri drs. J. A. Vor der Ha ke. De heer Van Apeldoorn (C. P.N.) bleek bereid zijn voorstel tot verhoging van de subsidie ten be hoeve van het bijzonder voorberei dend onderwijs in te trekken, na dat de voorzitter had medegedeeld, dat op de begroting 1948 in een al gehele reorganisatie zal worden voorzien. Wel verwon derde de fractie-voorzitter van de C.P.N. zich over het plotselinge besluit van B. en W. Had de burgemeester vroeger een desbetreffend voorstel van hem met een kanonschot op een open vlakte genoemd? De voor zitter zette uiteen dat, het voorstel van de heer Van Apeldoorn op dat moment zeker zulk een kanonschot was geweest, omdat toen reeds een aanvraag om subsidie bij de minis ter was en men daarin niet zo maar tussentijdse wijzigingen kon aan brengen. Bij het voorstel om crediet te verlenen voor het herstel der plantsoenen, dankte mevr. Ger ritsenVan Ooik (CPN) voor de spoedige inlossing van de belofte tot verbetering der plantsoenen, bij de begrotingsdebatten gedaan. Hetzelfde voorstel was voor de heer De Gans (AR) aanleiding te protesteren tegen 'het vragen van credieten, welke in feite reeds zijn verbruikt. Wethouder Koopman noemde dit een gevolg van de na oorlogse tijd, toen snel werk ver schaf tmoest worden en zelfs nog geen gemeenteraad aanwezig was om credieten tc verlenen. Dat men nu eerst met liet in 1945 en 1946 uitgegeven bedrag in de ge meenteraad komt vindt zijn oor zaak in liet feit, dat de gemeente, die hiervoor van het rijk vergoe ding ontvangt, gaarne met een rond bedrag voor schadevergoe ding bij het rijk aanklopt. Rondvraag Tijdens de rondvraag verzocht de heer Ter Burg (CPN) na mens zijn fractie het college zo mogelijk in de volgende raadszit ting cle kwestie van de gasfabriek in bespreking te brengen. De voor zitter deelde mede, dat binnen kort een bespreking zal plaats vinden met de directeur van de gasfabriek. Daar zal voorlopig stelling worden genomen. Het is een veelomvattend probleem, een beslising zal grote draagwijdte hebben. Wordt eenmaal tot cen trale gasvoorziening besloten, dan zal immers een der gemeen telijke productiebedrijven verlo ren gaan? Het voorstel tot oprichting van een medisch adviesbureau is nog steeds in onderzoek, zo deelde wethouder Spiekermann aan de heer Vis (arbedi) mede, die vroeg wanneer daarvan eens iets in de raad kwam. Wat het aan tal in 1948 te bouwen woningen betreft mogen we niet al te op timistisch zijn, al zullen het er wel iets meer worden dan de 160 van 270 kubieke meter waarvoor thans vergunning verkregen was het antwoord van wethouder Koopman op een vraag inzake het aantal te bouwen woningen. Hamerstukken De volgende punten gingen na weinig of geen discussie onder de hamer door: Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-benoemde lid van de raad de heer R. van de Karrfp; Notulen; idem tot aanvulling van de gemeenschappelijke regeling met dc gemeente Soest betreffen de de toelating van leerlingen uit aie gemeente tot openbare scholen alhier, ten opzichte van de toela ting tot de school voor v.g.l.o.; idem tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de gemeente Renswoude betreffende de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare u.l.o.- seholen alhier; idem om een cre diet te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelen voor de school g.l.o. nr. 8; idem tot vast stelling van een nieuwe verorde ning regelende de ingebruikgeving van schoollokalen; idem tot vast stelling van een verhoogde bijdra ge ingevolge artikel 11 der veror dening houdende regelen voor het in exploitatie brengen van gron den als bouwterrein; idem tot vaststelling van een besluit, waar bij dit college wordt gemachtigd tot het opnemen van tijdelijk kas geld ten laste van het dienstjaar 1948; idem tot nadere regeling van de ziekengelduitkering aan ar beidscontractanten; idem om in te tnekken het besluit d.d. 11 Febru ari 1943, waarbij ten behoeve van de restauratie van het perceel St. Janskerkhof no. 17ab een subsi die werd verleend; idem tot verho ging van het subsidie ten behoeve van de restauratie van het perceel Krommestraat 70; idem tot het on dershands aanbesteden van het bouwen een duiker in de Randen- broekerweg; idem tot het vergoe den aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen" van de kosten van het maken van een schetsontwerp voor een niet uitgevoerd plan voor het bouwen van 252 woningen; idem om een crediet te verlenen voor het plaatsen van een loods op de gemeentelijke opslagplaats; idem tot wijziging van de begro ting dienst 1945. dienst 1946 en dienst 1947; idem tot vaststelling van de kostprijsberekening per 1 Januari 1946 van de gronden, be horende tot het grondbedrijf; idem tot het aangaan van een overeen komst met W. Th. Pot ter voorko ming van onteigening van de erf dienstbaarheden drukkende op een terrein aan het Kleine Spui; idem om aan P. Voskuilen vergunning te verlenen tot het doen bezichti gen van het Belgenmonument; idem tot verkoop van gedeelten van de z.g. Lange Akker gelegen tussen de Paulus Buvslaan en de Johan van Oldenbarneveltlaan aan P. A. v. d. Scheer e.a.; idem tot verhuring van een loods nabij de Kamp aan A. van Willigenburg. Inlevering sclioenen- bonnen Het CDK deelt mede, dat schoen- handelaren de schoenenbonnen, ge merkt, in de linkerbovenhoek, met A fm. H of AA tm AH, welke na 15 November niet meer voor het pu bliek geldig zijn, uiterlijk op 30 No vember a.s. bij een fabrikant moeten inleveren. Fabrikanten moeten deze bonnen voor 16 December op de voor hen vastgestelde dagen inleve ren by de distributiedienst, tenein de een toewijzing voor materiaal ter vervaardiging van schoenen te ver krijgen. Inlevering der bovenbe doelde bonnen moet geschieden op opplakvellen MD 107—02, waarop de bonnen per soort moeten worden opgeplakt in veelvouden van 50 stuks. Indien geen veelvoud van 50 stuks wordt verkregen, dient aan vulling met bonnen van de B of C- serie plaats te hebben. Benoemingen en ontslag De raad benoemde tot bestuurslid van de Stichting ..Centrale Woning- zorg" de heren K Coolen en C. van Zwol. Tot leraar handelstekenen c-n boekhouden aan de Handelsavond school voor de cursus '47—'48 de heer J Tecling te Amersfoort; tot. leraar in de Hoogduitse taal en cor respondentie aan de handelsavond school voor de cursus '47'48 de heer B. F. Warmink te Amersfoort; tot tijdelijk leraar in de Hoogduit se taal en correspondentie aan de Handelsavondschool voor het tijd vak van 23 Sept 20 Oct. 1947 de heer L, van Aalderen te Amersfoort; tot leraar in de Hoogduitse taal, let terkunde en correspondentie aan de handelsdagschool en tot leraar in de ze taal en correspondentie aan de handelsavondschool voor de cursus '47'48 drs. P. M. M. Acket te s Hertogenbosch. Tenslotte werd be noemd tot controlerend geneesheer bij de G.G. en G.D. de heer B. Lutter. Eervol ontslag werd verleend op hun verzoek aan de heer ir. G. van Hilten. lid van de commissie van toezicht op het M.O. en de heer H. A. Holtzappel, leraar in de lichame lijke oefening aan het Gymnasium en de handelsdagschool. Meesterlijk concert Amsterdamse Politie Onze tijd kweekt in elk opzicht specialisten, die het dan in hun soort tot topprestaties brengen. Daaronder moet men ook de Amsterdamse poli- litiemannen rekenen, die het onder leiding van Inspecteur-kapelmeester Joh. R. Pinkse tot een volmaaktheid in individueël spel en nog meer in ensemblespel hebben gebracht, dat alleen bij beroepscommissie moge- lyk is. Een door hen te geven con cert is daarom ook voor de vele le- kenblazers in den lande een buiten gewoon leerzaam evenement. Zo ook weer Dinsdagavond in de Markthal, waar de ijverige contact-commissie van de plaatselijke muziekvereni gingen als gastvrouwe optrad. Het programma bestond voor 't grootste gedeelte uit bekende stan daardwerken van de literatuur voor harmonie-orkest. Deze werken ver kregen dan ook een uitvoering, die technisch nauwelijks te verbeteren zal zijn. Men kan misschien met de dirigent over de opvatting van me ning verschillen, men kan zich dc tempi vooral minder opgevoerd wensen en tevens iets minder klank volume bij het koper, opdat de sa menklank beter in evenwicht blijft dan op deze avond nu en dan 't ge val was. Maar dat zijn slechts mi- nieuze smetjes op een uitvoering, waar kennelijk door insiders werd genoten. Vooral het klarinetwerk in ed romantische programmadelen was meesterlijk en bezorgde de spe- lèrs langdurige bijval. Van de twee moderne werken stel de Korsakoff s „La Grande Paque russe" weliswaar niet teleur, maar verloor toch door een te grote breedsprakigheid veel spanning, ter wijl de óuverture „Pyrame et Tisbe" van E. Trennisot ietwat lijdt onder een weinig organische verbinding van gedeelten met een ver vooruit strevende toontaal met gedeelten van zeer tamme allures. Voor de auditie van deze klankvolle novi teiten moet men kapelmeester Pinkse en de zijnen zeer dankbaar zijn. En tenslotte liet men hem niet vertrekken zonder liefst twee toe giften af te klappen. H. M. S. Brand in timmerfabriek Vannacht omstreeks half vijf ont stond in de timmerwerkplaats aan de Kamp 76 een kleine brand. De brandweer kon het vuur spoedig meester worden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het ledigen van een aslade in een houten vuilnisbak. De schade was gering. Inbraak aan Berkenweg Gisteravond is in een woning aan de Berkenweg ingebroken. De die ven waren met behulp van een valse sleutel binnengekomen. Zij namen een gouden herenhorloge, 'n trouw ring. distributiebescheiden en een aangebroken pakje shag mee. Tafeltennis „Van der Meiden" blijft op de goede weg Gisteravond was Van der Meiden op bezoek bij Jaffa 3 en boekte een over tuigende overwinning De Utrechte naren werden met 8—2 aan de zegekar gebonden De uilslagen waren: Mevr. ValkenburgVisser 14—21. 2115, 2117, Valkenburgv. Dolron 15—21. 17—21. Gort—Huiberls 13—21. 21—19. 14—21: Valkenburg—Visser 11—21. 22—20. 17—21; Gort—v Dolron* 821. 2022. Mevr Valkenburg—Hui- berts 10—21. 8—21. Gort—Visser 21—9. 2114. Mevr. Valkenburg 12—21, 9—21. ValkenburgHuiberts 13—21. 10—21; Mevr. ValkenburgValkenburgv, Dol ronHuiberts 18—21, 1421 Totaal Jaffa III—v. d Meiden 2—3 Volgende week komt Barna 8 op be zoek bij de Africrsfoortcrs. Verrassingen in de biljart competitie In de biljartcompetitie voor het district „Eemland" werden gister avond verrassende uitslagen geno teerd. In de eerste klasse libre bood „De Nieuwe Kei I" behoorlijk tegen stand aan ..Het -Leusdei kwartier I", dat tenslotte een kleine overwinning behaalde. „Metropole I" begint lang zamerhand ook op toeren te komen. Een goede 62 overwinning in Baarn tegen „Ons Genoegen" opent perspectieven voor de toekomst. Een grote verrassing is de nederlaag van „Centraal II" tegen Animo I". Het Baarnse team heeft zich thans in de kopgroep genesteld. In de derde klasse ondervond „De Paauw I" de kracht van „De Ver gulde Wagen V". De laatste staat thans met grote voorsprong aan de kop. De uitslagen luidden: Eerste klasse libre: Nieuwe Kei ILeusderkw. I 3—5 Ons Genoegen II— Metropole I 2—6 Tweede klasse libre: Centraal IIAnimo I 09 Metropole II'Verg. Wagen IV 44 Derde klasse libre: Pauw I—Vergulde Wagen V 0—8 Oosterpark ILeusderkw. III 44 Vierde klasse libre: Tavenu IIIMetropole III 62 Vijfde klasse libre: D.O.S. II—Leusderkw. IV 6—2 Polo-beker-programma Polowedstrijden Maandag 3 No vember a.s.. aanvang 7 uur in het Sportfondsenbad. Rokocentbeker: A.Z. en P.C. 1—D.K.R. I (dames). Neptunus I (Amersfoort)Nep- tunus I (Arnhem) dames. Bekercompélitie: Neptunus I (Amersfoort)Nep tunus I (Arnhem). A.Z. en P.C. 1Brandenburg I. In de verkeerde beurs Onlangs kreeg Je 25-jarige leer- ling-verpleegster G. II. de L. thans vertoevend in het gesticht „Zon en Schild" alhier, van een kennis een lap stof, teneinde deze te zij nen bate te verkopen. Het meisje trok naar Emmen en vond daar een geschikt afzetgeb'eid- De stof bracht zestig gulden op- In plaats van dit bdrag aan haar opdrachtgever te overhandi gen, gebruikte zij het voor zich zelf en maakte zich aldus aan verduistering schuldig. Wegens dit feit had zij zich Maandag j.l. voor de Utr. Politierechter te ver antwoorden, die haar tot vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeelde met een proeftijd van drie jaar, onder toe zicht van de reclassering. Burgerlijke stand Geboren: Antonius Charles, z. van L A. Pansier en C. M. Weijtens; Mar- tlnus. z. van E. van Barreveld en C. Snijders; Aletta, d van D. Mantz en A Koolsbergen; Gerrit Jan. z. van A. Bruinings en J P E van den Gron den. Wolter Diderie. z. van J. E van Coevorden en J. Breugen. Irene, d. van H Kiljan en N. A. Huisman. Gehuwd. G. J. van de Weerd en T. J. Bergman. Overleden: W F Sehonagen. 42 j echtg. van M. de Bocr: G. L. Gonlag, 62 J., ongeh.. d. van K A. Gonlag en A. Appelma; W. H. de Boer. 78 j.. echtg van P J. Vermaas; E. A M. Preut, 62 J echtg. van E. A Schade. REEDS tweemaal is in de Amers foortse gemeenteraad bij monde van'het Taadelid J. W. Imhof (Ar beid) gewag gemaakt van door het kantongerecht te Amersfoort uitge sproken vonnissen, die het gezag van de gemeentelijke overheid aan tasten inzake de verdeling van de beschikbare woonruimte. Door het opnemen in deze von nissen van een dwangsomclausule, die de huurder moet -betalen voor de dagen, die hij langer in de wo ning blijft dan de in het vonnis aan gegeven ontruimingsdatum aangeeft, doorkruist, de rechterlijke macht de beslissingen van de gemeente. Dat is niet alleen uit een gezags- oogpunt te betreuren, maar vooral ook met betrekking tot de grote el lende, waarin vele gezinnen dojr de woningnood gedompeld zyn. Ten slotte moet in deze moeilijke tijd naar een rechtvaardige verdeling van de beschikbare woonruimte gestreefd worden. De aangewezen instantie daarvoor is het, de bevol king zelve vertegenwoordigende ge meentebestuur. Indien de kanton rechter telkenmale beslissingen van het gemeentebestuur juridisch on uitvoerbaar maakt, dan werkt hij daardoor de pogingen om tot een rechtvaardige verdeling der woon ruimte te komen, tegen. Met derge lijke uitspraken van de kantonrech ter, hoezeer zij juridisch verant woord kunnen zijn, achten wij het volksbelang niet gediend. Thans kwam een geval ter sprake met betrekking tót het perceel Hen drik van -Viandenstraat 20. Do ko per van dit perceel wendde zich tot de kantonrechter om de huurders, drie gezinnen (samen elf personen sterk) het recht van het gebruik der woning te ontzeggen. Hij grondde dit verzoek op zijn uitbreidend be drijf, dat in zyn tegenwoordige wo ning geen voldoend^ ruimte meer vond. Deze eigenaar vond in dit geval de kantonrechter weer aan zijn zij de, die de dwang6om-clausule nog met een nieuwe juridische vondst aanvulde. In het door de kanton rechter in dit geval gewezen vonnis luidt de clausule: „veroordeelt gedaagde tot beta ling aan de eiser van een dwangsom van f 2.50 voor iedere dag, dat ge daagde in gebreke mocht blijven aan dit vonnis te voldoen en eiser de assistentie van de sterke macht niet zou kunnen verkrijgen en/f hem op andere wijze door enige autoriteit het zelf doen uitvoeren der ontrui ming wordt onmogelijk gemaakt. Met, deze clausule, die in juridi sche kringen veel stof deed op waaien, werpt de kantonrechter te Amersfoort niet alleen het gemeen tebestuur doch ook de minister van Binnenlandse Zaken de handschoen toe. T N de gisteravond gehouden raads- vergadering stelde het raadslid, W. van Apeldoorn (CPN) over dit merkwaardige vonnis vragen. Hij verzocht het gemeentebestuur tegen deze opvatting 6telling te nemen. De heer Van Apeldoorn meende, dat op deze wijze van een juiste verde ling van de beschikbare woonruim te geen sprake meer kan zijn. De verdeling was volgens hem nu niet meer naar behoeften maar zij zal worden beïnvloed door de kapitaal krachtigen. De rechterlijke macht stond volgbns de mening van de heer Van Apeldoorn wel zeer los van de maatschappelijke behoeften en de sociale belangen van ons volk. Hoewel hij nog niet uitdrukke lijk vilde spreken van een „klasse- justijlës\ vond de heer Van Apel doorn toch, dat dc rechterlijke macht door deze uitspraken een be denkelijke partijdigheid demon streert. Hij drong aan op bescher ming van de huurders. Wethouder J. Koopman (Arbeid) betreurde het, dat deze zaak in de raad kwam, doch dat is niet de schuld van B. en W., zo zeide hij, maar van hen die onze gemeentelij ke woningpolitiek bemoeilijken. De kwestie van de dwangsom is typisch Amersfoorts. Hoewel de kantonrech ter indertijd erkende, dat de dwang sommaatregel eigenlijk een overblijf sel was uit de bezetyngstijd om de bedoelingen van de bezetter te door kruisen, is het blijkbaar nog niet tot hem doorgedrongen, dat wij al twee jaar zijn bevrijd, aldus de wethou der. Het eigendomsrecht wordt door de Amersfoortse kantonrechter wel wat ruim genomen. De rechterlijke vonnissen steunen op de wet, ze zijn dus niet ongedaan te maken. Wat de gemeente kan doen is de publiekrechtelijke positie verstevigen met ecn privaatrechte lijke. De gemeente moet zich in ieder geval het eigendomsrecht ver werven van de nieuw te bouwen wo ningen of het eigendomsrecht over dragen op de woningbouwverenigin gen of andere corporaties. Daarme de is wel niet het probleem van de oude woningen opgelost, doch naar het inzicht van de wethouder zou veel kunnen worden bereikt met 'n zeer strenge interpretatie van het begrip „eigenaar". Het raadslid Dr B. S. A. Al (Ar beid) wilde ook niet spreken van 'n klasse-justitie, doch vond wel, dat de kantonrechter een zekere voor keur heeft voor de eigenaars-ver huurders. Veertien uitzettingsgeval- len in enkele maanden vond dit raadslid bedenkelijk veel. In een ge documenteerd juridisch betoog toon de dr. Al aan, dat de rechterlijke macht te Amersfoort bij zijn beslis sing de Hoge Raad achter zich heeft. In 1944 wees namelijk de kanton rechter van Deventer vonnis ten gunste van een huurder, doch dit vonnis werd door de Hoge Raad vernietigd. Doch, zo besloot Dr. Al, rechtvaardigheid staat boven de re lativiteit van rechtsregelen en rechtsinterpretatie. Tenslotte deed wethouder Koop man nogmaals (maar .zeker niet overbodig) een beroep op de bevol king. Hij noemde het, woningvraag stuk een der niipendste problemen van deze tijd. Wij kunnen de men sen niet buiten de deur laten staan, want dan zou de gemeenschap in haar plicht tekort schieten, zei hij terecht. Er dreigt gevaar voor een nieuwe vorm van nihilisme. Deze woorden werden nog onderstreept dooT de burgemeester, dje deze gang van zaken ook betreurde omdat zij gezagsondermijnend kan werken en de houding van de kantonrechter scherp becritiseerde. IN deze raadszitting was de wo ningkwestie wel de belangrijkste zaak. Verblijdend was de medede ling van de voorzitter, dat Den Haag goedkeuring heeft gehecht aan de instelling van een tandheelkundige afdeling van de scholen bij de G.G. en G.D. Het is bekend, dat aan de gebitten onzer bevolking zeer veel mankeert. Een goed gebit is zowel psychisch als lichamelijk van zeer grote waarde. En de gebitten zijn in het algemeen slechts gezond te hou den indien de medische contróle en verzorging al in de vroege jeugd begint. Voorts heeft het college een comrnissie in het leven geroepen, die'<ie toestand van liet middelbaar onderwijs te Amersfoort zal onder zoeken. Daarin zullen zitting hebben de heren dr. J. B. Drewes, dr. J. A. Vor der Hake, rector van 't Baarns Lyceum, prof. dr. M. J. Langeveld, L. Welling, Rijksinspecteur van het Onderwijs drs. J. Melchior en de gemeente-arts W J. van de Hooft. Dat in ons M.O. en V.H.O. nog veel t© reorganiseren en te verbete ren valt, daarover is ieder het wel eens. In jrrote trekken zal deze zaak vooral landelijk bekeken moeten worden. (Wij denken aan verande ring van het sterk verouderde leer plan) maar indien zij plaatselijk aan gepakt wordt, kan dit ongetwijfeld (afgezien van het plaatselijk nut) stimulerend op een algemene herzie ning werken. Wij zouden slechts de vraag willen stellen of het niet nut tig geweest zou zijn in deze com missie ook een terzake kundige ver tegenwoordiger van bet lager onder wijs ter plaatse op te nemen, waar door het 7.0 uiterst belangrijke pro bleem van de aansluiting van het L.O. op het M.O. (V.H.O.) beter on der bet oog gezien zou kunnen wor den. Bij dp aanvang van de zitting sprak de voorzitter waarderende woorden ten aanzien van dr. Joh. A. Scheurer, die in verband met zijn vertrek uit de stad uit de raad is ge treden. Religie en Moraal van de Humanist Op rle Bezinningsbijeenkomst van hef Humanistisch Verbond, gemeenschap Amersfoort hield Zondag j.l. Dr- A. van der Meer een inleiding over: Religie en mo raal van de Humanist. Nadat hij zich gekeerd had tegen de opvat ting van anderen, als zou de Hu manist geen voldoende fundering voor zijn moreel gedrag kunnen vinden, hesprak hij het verband tussen religie en moraal. Kenmer kend vond hij de verander lijkheid van de moraal door so ciale invloeden en het persoon lijke moment, waardoor de ver antwoording voor zijn daden op de mens zelf terugvalt- Zich afvragend, waar tenslotte do grond voor het moreel gedrag in wortelde, noemde hij vier ken merken, die voor hem een reli gieus karakter hebben: kosmische v er bon denhei dv er won d erin g aanvaarding de menselijke on- toereikendheid. Op deze basis. 10 besloot Dr. V. d. Meer. komt de rcens tot een verantwoorde ie- venshouding. In zijn openingswoord bespiak de voorzitter dc betekenis van deze bezinningsbijeenkomsten voor het overdenken van de le vensproblemen en memoreerde Het belangrijke werk dat Ir. j Schut als voorzitter in de afgelo pen jaren in het bijzonder voorde afdeling Amersfoort had gedaan- Veiling onroerende goederen In de gisteravond gehouden vei ling van onroerende goederen ten overstaan van notaris mr. S. van •t Eind alhier werden de navol gende percelen publiek verkocht. Perceel I: de in zeer goede staat aan onderhoud verkerende en on der architectuur gebouwde villa m. garage B.W. laan 20, zyn toege wezen aan de makelaar E. J. Kui tenberg g.g. voor 23.000.— (max. prijs 22.900. Perceel II: de alleenstaande villa (Vrede best) met tuin aan de Bos Kemperlaan 15, aan de heer A. van 't Net voor f 7500.(max. pnj f PercëelIII. Perceel IV. massa een blok van twee ruime heren huizen met schuurtjes en tuin. Utreehtseweg 86 en 8R aan de h ren J. de Wilde g.g. voor f 15400. (max prijs f 20.300J. Perceel V, VI, VII. VIII. massa een blok van 4 woonhuizen met schuurtjes en grond op Weltevre den no. 2. 4. 6 en 8. nab„ de Leus- derweg aan de heer J. van Schaick voor f 7000.— (max. prijs f 8600). Perceel IX. het woonhuis met stenen schuur* en grond van Bem- melstr. 86. aan de heer A. Lijden- berg, te Driebergen, voor I 2500 (max. prijs i 3800). Perceel X, woonhuis met grote schuur en grond aan de Soesterweg 70, aan de heer G. W. van Keulen, voor f 1350 (max. prijs f 1850). Perceel XI, het woonhuis met schuurtje en grond, Paulus Borstr. 19, aangehouden voor f 2700. (max. prijs f 3300). Perceel XII, het ruime woonhuis, garage, schuurtje en tuin en uit weg, Stephensonstr. 23, geloot door de heer J. C. van der Goes, voor max. prijs f 5800. Perceel XIII, het ruime woon huis met stenen schuurtje en tuin aan de Lorentzstr. 61, aan de huurder, de heer J. v. Bokhorst, voor f 5750.— (max. prijs.). „In ieder geval geen pruV' zegt de heer Snoeyerbosch Naar aanleiding van het proces tegen de kunstschilder Han van Meegeren, dat vandaag begint, plaatsten wij enige dagen geleden een beschouwing van een deskun dige medewerker, waarin hij iets van de voorgeschiedenis besprak, de voor echt uitgegeven imitaties van de zeventiende-eeuwer Joh. Vermeer, de geuite opinies van deskundigen enz. In verband met dit artikel ontvingen wij een uit voerige brief van de Amersfoort se tekenleraar C. I. Snoeyerbosch, dus eveneens een ter zake kundige die ons artikel op bepaalde punten aanvalt. Wij hebben zijn brief aan de schrijver van het artikel gezon den en wij ontvingen van deze een zeer uitvoerige repliek. Wij zien echter, door de uitvoerigheid en ingewikkeldheid der argumenten geen kans dit geestelijk tweege vecht over Van Meegeren in de krant tot zijn recht te laten ko men. Wij willen echter de heer Snoeyerbosch gaarne het zijne ge- yen, waarbij wij terloops vermel den, dat de schrijver van het arti kel het meer met hem eens is. dan hij wel blijkt aan te nemen. Het betoog van de heer Snoeyerbosch komt er op neer en wij als re dactie kunnen ons daarbij wel aansluiten dat van Meegeren in ieder geval een groot kunstenaar is. Als Van Meegeren er in slaagt een schilderij te vervaardigen, dat zelfs de grootste deskundigen voor een echte Vermeer verslijten, dan heeft hij dus een prestatie verricht, die Vermeer waardig is. Een schilderij ontleent zijn artis tieke waarde niet aan de naam van de schilder maar heeft deze waarde in zich zelf, afgezien van dc vraag wie de schilder is. Van Meegeren's prestaties in deze ge^ liele affaire hebben wel bewezen, dat hij in ieder geval geen prul of' een „talentloze imitator" is. Wjj geloven, dat de heer Snoeyerbosch met deze mening volkomen gelijk heeft en zullen de ingewikkelde consequenties van zyn handelwijze dan verder buiten beschouwing laten. Het te voeren proces zal daarover ongetwijfeld nog genoeg ter tafel brensen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2