Hoe langer, hoe gekleder Emigratie-kansen voor de Nederlandse boeren Spiegel der wereld TTT. •TT. Byrnes keert zich tegen de verdraaiing van de feiten Eenheid door Democratie? Nieuwspalet Een boek van VUUR, GOD EN DUIVEL Roman van ons eigen leven f- DE GELUKSVOGEL Radio programma Woensdag 29 October 1947 3 Canada en Amerika bieden vele kansen Het volgend jaar zullen onge veer tienduizend Nederlandse boeren en tuinders het vader land verlaten en zich vestigen op de wijde prairiën van Canada en in de landbouwstreken van de Verenigde Staten. Enige hon derden zullen een nieuw vader land vinden in Frankrijk en kleinere aantallen gaan naar Argentinië. Brazilië, Uruguay en Zuid-Afrika. Er zijn op het ogen blik omstreeks 50.000 jonge boe ren in Nederland, die niet de kans hebben een eigen bedrijf te krijgen of een bedrijf hebben dat dat te klein is om te renderen. De drang naar emigratie is door de sterke bevolkingstoename en het grote tekort aan cultuur grond sterker dan ooit en een actieve emigratiepolitiek is drin gend noodzakelijk. Dit waren de voornaamste mede delingen. die de heren G. W. Kamp- scheer en T. Cnossen, resp. voorzit ter en directeur van de Centrale Stichting Landbouwemigratie deden op een persconferentie te 's-Graven- hage. Het zijn niet alleen de oudere boeren en tuinders, die om der wille van de toekomst hunner kinderen naar het buitenland willen, maar het zijn ook de jongeren zelf, die emigreren willen teneinde door noeste vlijt een eigen bedrijf te ver werven Wij zijn een groeiend volk. In 1946 hadden we een bevolkingsaanwas van 230.000 zielen. De belastingpoli- tiek, het verlangen naar een eigen bedrijf en, de ongerustheid over de toekomst van West-Europa zijn daa renboven nog redenen, die de lust tot emigreren aanwakkeren. De mogelijkheden Omtrent de mogelijkheden in de verschillende landen deelde de heer Cnossen het volgende mede: In Zuid-Amerika en Zuid-Afrika zijn de kansen nog gering, hoewel in het laatstgenoemde land vele Neder landse vakarbeiders voor de oorlo# een plaats vonden. De Verenigde Staten nemen thans 3150 Nederlan ders per jaar op. Boeren en tuinders krijgen een voorkeursvisum Men moet zich melden bij het Ameri kaanse consulaat te Rotterdam, waar op het ogenblik een wachtlijst ligt met 12000 namenWie naar Ame rika wil, moet van een familielid of een goede relatie daar een verkla ring ontvangen, dat zij zich garant stellen tot een bepaald bedrag, voor het geval de emigrant niet zou sla gen en aan de maatschappelijke hulp verlening zou vervallen. Canada zet dc poort open Canada laat Nederlandse boeren en tuinders in onbeperkte mate toe Echter op voorwaarde, dat de emi grant het eerste jaar in loondienst werkzaam is in land- of tuinbouw Ze-s jaar geleden woonden in het land ruim 200 000 mensen van Ne derlandse afkomst. Er zijn drie stre ken. die zich bij uitstek lenen voor boerenemigratie: Z.W. Ontario, Mid- den-Alberta en een klein deel van Br. Columbia. Na enkele jaren in loondienst te zijn geweest, kunnen de meesten wel aan een eigen be drijf komen. Weliswaar hebben zij dan nog niet voldoende geld om het te kopen, maar de kansen om op ge makkelijke voorwaarden een be drijf over te nemen zijn in het al gemeen aanwezig, vooral omdat de Nederlandse emigrant in Canada een uitstekende naam heeft. Ook in Frankrijk bestaan, zij het in geringe mate, kansen voor boe ren. Dit jaar hebben reeds tachtig boerengezinnen plaats gevonden op een eigen bedrijf. Zij mogen een kleine levende en dode inventaris meenemen Australië biedt voorals nog geen kansen en de kansen in Suriname zijn nog niet te overzien. TUINKALENDER DONDERDAG 30 OCTOBER. De laatste appelen zijn thans ge plukt en bevinden zich reeds op hun tuint er bewaar plaats. Eet zijn de Goudreinet, JonathanGroninger Kroon, Zoete Ermgaard en Brant ley's Seedlingdie bij een goede be- uaring wel tóf. Maart kunnen duren Soms ook nog wel langer. Voor lang durige bewaring komen alleen de gave exemplaren in aanmerking. De bewaar plaats moet koel en vorstvrij zijn, niet vochtig, doch ook niet al te droog en moet kunnen worden ge ventileerd, Nu en dan worden deze bewaarappelen in de winter nog eens gecontroleerd en de rottende exemplaren verwijderd. Een goede handpeer voor winterbewaring is de Com-tesse de Paris. Deze kan tot in Januari gaaf blijven. De stoofpeer St. Rèmy kan wel tot April blijven bewaard. S. L. Een van de weinige positieve punten uit het program van De Gaulle is zijn afkeer van de huidige constitutie van Frankrijk. Die afkeer is zelfs zo groot, dat hij op het ogenblik net doet, alsof die constitutie voor hem niet bestaat. Dat leiden wij tenminste af uit zijn els. dat de Nationale Vergadering ontbonden dient te worden en dat er nieuwe algemene verkiezingen moeten worden gehouden. Afgezien van het feit. dat iur i- d i s ch gesproken de uitslag der gemeen teraadsverkiezingen geen invloed heeft op het parlement dat moreel het gezag van de rege ring en de partijen, waarop zij steunt, ernstig geleden heeft, is natuurlijk buiten kijf laat de Franse constitu tie tot 1 Juni 1948 een ontbinding van het parlement een- Soel om hém... voudig niet toe en na die datum slechts, wanneer de Nationale Ver- gaderlng tweemaal achter elkaar een regering ten val heeft ge bracht. Theoretisch zou een plebisciet natuurlijk verandering kunnen brengen in deze bepalingen en daar zal De Gaulle eventueel dan ook wel op aansturen. Wij zien echter niet goed in, hoe h\j dit langs wet tige weg van de tegenwoordige Na tionale .Vergadering gedaan zou kunnen krijgen, tenzijde com munisten in hun rol van wegberei ders van De Gaulle zouden blilven volharden. De Vierde Republiek in haar te genwoordige vorm krijgt dus rede lijkerwijs resptft minstens tot de zomer van het volgend jaar. Maar dit respijt zullen allen, die in De Gaulle en zijn R.P.F. allermeest de dictatoriale en totalitaire tenden- zen aanwezig veronderstellen, dan ook goed dienen te gebruiken Alle werkelijk democratische partijen en stromingen dienen zich aaneen te sluiten tot een hecht eenheidsfront. Zii dienen een regering te vormen van de bekwaamsten en meest ge- zaghebbenden uit hun midden, een regering, die de moed heeft sterk te zijn en krachtig te regeren. De historicus komt hierbij aan stonds de parallel van het jaar 1889 te binnen. Toen heette gene raal De Gaulle generaal Boulanger en toen was het niet op 19 Oct. maar op 27 Januari, dat de leider van de irrationele, vormloze massa der Franse opposanten tegen het regiem zijn overweldigend verkie zingssucces in Parijs behaalde. Maar toen was het ook, dat die Boulanger geen raad wist met zijn overwinning. een onmiddellijke staatsgreep niet aandurfde en er gedeeltelijk ook niet aan wilde Toen was het tenslotte ook, dat de verdedigers van dc Derde Repu bliek verzamelen bliezen, dat de regering leiding gaf en dat zes maanden later het Boulangistisch gevaar over was. En nu zullen wij de laatsten zijn, om de situatie van 1889 werkelijk parallel te achten aan die van heden en wil denken I er niet over, om deze parallel tot in de uiterste consequenties door te trekken, maar toch zit er in het gebeurde van 58 jaar geleden een les. die zijn nut kan hfjpben. AAROM verheugt, het ons, dat de Franse socialisten het ini tiatief hebben genomen tot de vor ming van een democratisch afweer- front tegen De Gaulle, neen tegen elke groep, die heel of half dicta toriaal of totalitair is. En wij kun nen slechts hopen, dat zjj resultaat zullen hebben, dat in Frankrijk de Eenheid door Democratie tot stand komt. Slechts wie zichzelf verloren geeft, is verloren. De Franse socia listen doen dit niet. En de uitslag van de Zondag gehouden verkiezin gen in de gemeenten onder de 9000 inwoners z\jn moedgevend voor alle democraten ln Frankrijk. Er is nog gezonde politieke zin in Frankrijk over. Als Parijs en de grote steden dan van het ene extreme naar het andere zwaaien, laat de democra tische victorie dan beginnen in het dom. Het communistisch manifest an no 1947 heeft de S.F.I.O. vrijge maakt van de toestand van gebio logeerd zijn. waarin de communis ten de socialistische partij hadden gebracht, het feit, dat uiterst links zijn greep op de C.G.T., de groot ste vakbeweging, begint te verlie zen heeft ongetwijfeld het zijne tot die bevrijding bijgedragen. Thans geldt het voor alle progressieve elementen in Frankrijk om hier van te profiteren. Te meer, omdat het resultaat van deze concentratie aller democraten wel eens zou kunnen zijn, dat ook l;et grote democratische element dat in de R.P.F. ongetwijfeld aan wezig is, ja misschien zelfs De Gaulle in eigen persoon, door de zuigkracht van deze Eenheid door Democratie zou worden meege trokken. f)AT is de leus voor dit seizoen. U Maft het daagse jurkje niet korter zijn dan 35 c,M. van de grond, de geklede japon ts niet helemaal „gekleedals ze niet 5 d 10 c M. langer ts. De avondjapon dragen we op hellet/engte (20 c.M van de grond) of helemaal lang. De hier afgebeelde japonnetjes zijn alle vier met lange en met kor tere rok te dragen. Het patroon van de rok is daarom tot op de grond getekend, dan kunt U net zoveel van de onderkant af doen, als L zelf wilt. Het lijfje is sterk getail- leerd, de wjjde rok gerimpeld aan gezet. Als we geen rugsluiting nemen, knippen we aan het linkervoorpand een onderslag va>i 3 c.M. aan We maken in de voor ijpanden de fi guurnaadjes en verbinden dan de voorpanden en het rugpand met de zijpanden. De schouder- en zijna den woeden gesloten Tegen dc voorkanten zetten we een belegje. waarbij we rechts gelijk de lusjes meenaaicn. Links worden de knoop jes op dc middenvoorlijn gezet. Wc kunnen de sluiting ook met druk knoopjes nemen. In de mouw wer ken we het split en dc aansluitende bijschuincr af cn sluiten de mouw naad, waarbij we de achterkant iets inhouden. De kop wordt door bij- schuinert jes van V/2 c.Mstof ver bruik (3 c.M. van elkaar) ingeno men en in het armsgat gezet. Voor de driekwartmouw volgt U het stip- pcllijntje. De kraag van dubbele stof naaien we met een schuin bies je in dc halsopening. Dc rokdelen worden met elkaar verbonden en ingerimpeld aan het lijfje gezet. Voor een daags japonnetie kunt U de rokbaantjes beter smaller nemen. Voor het witte vestje van het 2de jurkje knipt U het voorpand volgens het stippellijntje door. De derde japon heeft een lage halsuit snijding, in hc rugpand volgens de stippellijn, van voren naar vertcie- zing. De kanten worden met schui ne biesjes afgewerkt en met een ge rimpelde kantstrook versierd. Op de rok zijn motieven van kant aan gebracht. De rok van nummer 4 is van bedrukte zijde, het lijfje met V. hals van velours ln de donkerste kleur van de rok, kraag en man chetten in zijde van de lichtste kleur of van de rokstof. ELLA BEZEMER. Kamerleden stellen vragen Door de heer Andriessen ztfn aan de minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is dc minister van oordeel, dat de bestaande brandstoffentoewij- zing, waarbij elk gezin, ongeacht de samenstelling, twaalf eenheden krjjgt toegewezen, terwijl toch de behoeften in deze gezinnen wel sterk uiteenlopen, billijk is? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, waarop dit oordeel berust Indien dc eerste vraag ontken nend wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid zodanige wijzi gingen in de bestaande toewijzing aan te brengen, dat aan gezinnen van een bepaalde omvang een gro tere hoeveelheid dan twaalf eenhe den wordt verstrekt? De heer Nederhorst stelde op ziin beurt de volgendë vragen aan de minister van Overzeese gebiedsde len: Is het juist, dat bij de op 23 Oc tober j.l. gehouden veilingen van Surinaams fruit te Rotterdam op de importeursveiling van de N.V. AVIM het artikel citroenen tot ex- horbitant hoge prijzen van 80 100 per kis', werd opgedreven te gen een inkoopsprijs van ongeveer 23,70 wal Nederland Is het de minister bekend, dat op die zelfde dag een veiling gehou den werd van de vrije zuidvruchten bond, alwaar een soortgelijke po ging tot ernstige prijsopdrijving door het optreden van het be stuur in overleg met de importeurs afdoende voorkomen is kunnen worden, waardooi' ditzelfde fruit tegen prijzen van 4250 per kist kon worden afgezet? Is de minister niet van mening, dat bonafide handelaren en het pu bliek tegen de practijkcn van hen, die zich aan prijsopdrijving schul dig maken, beschermd moeten wor den en vindt de minister geen aan leiding. gezien het feit. dat de Avim zich bij herhaling aan prijs opdrijving heeft schuldig gemaakt, maatregelen te overwegen, ton ein de de bij de Avim aangesloten han delaren en de bij hen kopende grossiers van de veiling van Suri naams fruit uit te sluiten? Aantal kampbewoners daalt snel Blijkens een opgave van het Di rectoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging bestond de bevolking der bewanngs- en interneringskam pen op 15 September 1917 uit 18.658 personen, welke als volgt verdeeld waren: mannen vrouwen Gedetineerden 13040 430 Geïnterneerden 3160 383 Veroordeelden 753 28 Vreemdelingen (burgers) 309 45 Vreemdelingen (krijgsgevangenen) 210 17772 886 Voorts bevonden zich ln de straf- gestichten. welke rechtstreeks on der het Departement van Justitie vallen, op 6 October 1947 4636 po litieke delinquenten, verdeeld als volgt: mannc-n Vrouwen Onveroordeelden 1103 107 Veroordeelden 3247 179 4350 286 Hoe snel het totale aantal poli tieke delinquenten, dat nog gevan gen gehouden wordt, is gedaald, blijkt wel, indien men deze cijfers (totaal ruim 23.000, waaronder on geveer 1150 vrouwen) vergelijkt met die, genoemd in het eerste ver slag der commissie: op 15 Januari 1946 rond 93.000, waaronder rond 20.000 vrouwen: op 1 Mei 1946 74.235, waaronder 14.33^ vrouwen. (Ingezonden mededeling) ruwe huid: Purol PUROLIN (verfund voor de vrouw). Doos 30 ct roducr 40 ct W aar de wieken \an de molens lustic paan heeft men becrip voor de betekenis van muziekonderwijs. Het wachten op desbct-cffende re geling van de regering duurt het gemeentebestuur van Zaandam blijkbaar te lang, Vooruitlopend op deze regeling heeft het twee leraren aangesteld voor het ge\en van zang lessen aan het gemeentelijk lyceum en dc handelsda.„school. Het resultaat van dc operatie, welke de 16 maanden oude Neder landse baby tc Philadelphia heeft ondergaan ter verwijdering van een verfschilfertje uit dc longen, wordt zeer bevredigend genoemd, Reeds heeft het kind dc terugtocht per vliegmachine kunnen aanvaarden, •b Dc Berlijnse jongelui dansen graag, maar nu hebben dc gemeen telijke autoriteiten bepaald, dat ze dat slechts mogen doen als ze in de week-ends hout :agen voor ouden van dagen en gebrekkigen. 't Is de vraag of ze na enkele uren zagen nog zo gek op dansen zijn. v De vroege I. G. Farbcn fabriek in Bittcrfcld wil proberen zich verdienstelijk te maken voor de voedselvoorziening van de Duitsers met het eetbaar maken van giftige paddestoelen, door het gif er uit te halen. Er zullen nu echter wel geen concentratiekamp-gevangenen meer zijn Om op te experimenteren. Dc Amerikaanse modestichting heeft de mannen aanbevolen hand tasjes tc gaan dragen, ft Is ook wel lastig als jc lippenstift cn poeder doos en wat dies meer zij in je zakken moet bergen). ZIJN BOEK „SPEAKING FRANKLY" OP ONJUISTE WIJZE TOEGELICHT Byrnes heeft in een toespraak zekere courantenverslagen over zijn boek ,;Speaking frankly" becrltiseerd, die hadden doen voorkomen, dat hij een voorstander was het Russische systeem van tegenwerking te be antwoorden met atoombommen en het Russiche leger, indien dit nodig mocht zijn met geweld uit Duitsland te verdrijven. Hij verklaarde, dat zijn boek geen woord Inhield over atoombommen of over de geweld dadige uitdrijving der Russen uit Duitsland en zei, dat hy geen gelegen heid voorbij had laten gaan om praatjes over de onvermijdelijkheid van een conflict tegen te gaan. Tot staving van zijn bewering, dat men met de politiek van standvas tigheid en geduld jegens de Sovjet- Unie reeds tijdens het bestuur van Roosevelt was begonnen, haalde Byrnes een brief van do overleden president aan, die deze kort voor zijn dood aan de toenmalige eerste minister Churchill had gezonden, in antwoord op een schrijven van laatstgenoemde, waarin deze om ad vies verzocht voor een toespraak, die hij in het Lagerhuis moest houden -over de betrekkingen met Polen. „Ik zou het algemene Sovjet probleem zo min mogelijk aan roeren. aangezien zich dit in een of andere vorm elke dag weer voordoet en meestal onop losbaar is. Wij moeten echter standvastig blijven. Onze hou ding is tot dusverre de juiste ge weest". Byrnes merkt op. dat deze raad vandaag nog evenzeer geldt, als toen hij werd neergeschreven. De voormalige minister wees erop. dat Roosevelt al zijn minzaamheid en talent in de omgang van mensen aanwendde om de bijeenkomsten der Grote Drie in goede harmonie te doen verlopen, maar tevens, dat de Sovjet leiders de uiterste grens van Roosevelts edelmoedigheid cn be reidheid om bp principes toe te ge ven, hebben «verschat. Zelfportret van een huichelaar... zegt Radio Moskou Radio Moskou heeft het boek van Byrnes het zelfportret van een huichelaar genoemd. Het boek laat de wereld zien, door welke gedachten en verlangens de voormalige minister van bui tenlandse zaken geleld werd, toen allerlei mogelijke diploma tieke beloften van' zijn lippen stroomden en toen hü de indruk trachtte te wekken. d.at hii in het belang van vrede en inter nationale samenwerking sprak. Ingezonden mededeling) Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatlsche pijnen met alle ge volgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel Daarom moet ge U er tegen te weer stellen Met Kruschen Salts Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trols op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleino dosis Kruschen maakt een ander mens van U De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen, de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat ls het geheim van Kru schen en daarom Is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, vief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. WANNEER onze voorouders zich in een gemakkelijke stoel neer vlijden voor een rustig leesuurtje en zich verdiepten 111 een his torische roman van Jacob van Lcnnep, Bosboom-Toussaint of Hendrik Schimmel, dan verrees er voor het oog van hun verbeelding een geheel andere wereld dan waarin zij zich dagelijks bewogen. En dat was ongetwijfeld juist het aantrekkelijke. Zij stelden immers hun kalme bestaan zozeer op prijs, dat de lectuur van vroegere tijden hen eerst met recht goed deed beseffen, hoe best zij het hadden getroffen. En al mochten de schrijvers hun boeken gemaakt hebben om hun tijdge noten te laten zien, dat hun voorvaderen krachtiger, levenslustiger en mot groter ondernemingsdurf hadden geleefd de lezers streken met de eer, zulke voorouders te hebben, tevens het genoegen op veiliger en bezadigder te kunnen leven. De tachtigjarige oorlog was ongetwijfeld onze nationale bakermat, maar zij waren nu eenmaal geen zuigelingen meer. Zo diende de historische roman vooral ter meerdere glorie van het burgerlijke beslaan en daar naast ook wel ter ontvluchting eruit, wanneer het een beetje te duf en te benauwd werd. En nu heeft de schrijver Vest dijk ons opnieuw een boek ge schonken, dat op het eerste ge zicht alle allures heeft van de traditionele historische roman, de verwekker en bevrediger van de traditionele gevoelens. Het is een dik bock en het speelt in de tijd van de tachtigjarige oorlog en er staat ccn hellebaardier buitenop cn een oud kanon, terwijl de lucht boven een Oud-Hollands stadje door brand rood gekleurd wordt. Het heeft er de schijn van of cr een vergissing in het spel is cn de na drukkelijke gotische letters op de omslag niet voor ons zijn bestemd, noch Simon Vestdijks naam in hun krullen vastleggen. Maar zodra wij gaan lezen, wordt het ons dui delijk: dit ls een roman van ons eigen leven! Geen ogenblik laat de schrijver ons in de waan dat hij het verleden voor ons oproept an ders dan nis beeld van het heden. En dat verleent zijn boek een boei end dubbelzijdig karakter waar door wij voortdurend in de perso nen en toestanden onszelf en onze eigen tijd beleven, te sterken naar de mate waarin Vestdijk het verle den minutieuzer tekent. Al heten ze Criellaert en Valmaer. Jasper en Lysbet, zij dragen onverbloemd een twintigste eeuwse geestelijke en psychologische bagage met zich mee. Het heden In het verteden Hoe zijn deze mensen voor Vest dijk gaan leven, doordat de men sen van zijn eigen tijd levend in hem zijn. De roman bestaat uit drie delen: het leven in oorlogs tijd de oorlog zelf de invloed op het persoonlijke leven. De ,,4k" die het boek schrijft, leeft in Lei den omstreeks het einde van het 12 j. bestand. Hij is evenzeer ge mengd in de twisten tussen Con traremonstranten en Remonstran ten als wij vóór 1940 en daarna in de strijd vóór en tegen het fascisme. Het leven speelt zich af in dat dubbelspel van edelmoedig heid en verraad, van persoonlijke belangen en algemene bewegingen, dat zo typerend is voor de sfeer van burgeroorlog en illegaliteit. En de dertigjarige oorlog, waarheen het tweede deel ons leidt, is ons vertrouwd: soldateske terreur tegen de burgerbevolking, inkwartiering, vergeldingsmaatregelen, gedwon gen levering en zwarte handel; in de straten vreemde soldaten met een meisje aan hun arm, rond zwervende hongerige kinderen, verraad en propaganda-redevoe- nngen voorwaar, in onze stoel gezeten lezen wij deze historische roman allerminst op de wijze waarop onze grootouders er een lazen. Vestdijk schreef dit boek in de zomer van 1944, toen de oorlog zich in volle omvang had geopen baard, toen te vermoeden viel dat het Duitsland zou vergaan als in de jaren 16181648 cn dat de jonge generatie zou gaan leven uit een geheel anders gerichte vitaliteit dan v.oorheen. Daarom heet zijn roman: De Vuuraanbidders, de 1FEU/LLETOM JOHN l/AH SNEL L ENG Maar toen, op een nevelige morgen. Bolivar op een vermoeid en bezweet paard uit de hoofdstad terugkeerde, werden we het ons met een schok bewust, dat Zvendasky wél bestond en op zijn minst zo werkelijk was als deze rancho in de zoet-geurende vallei. Alleen was hij minder liefelijk. Neen het woord „dulce" kon niet toegepast worden, waar het Zwendasky betrof De koppen in de kranten, die Bolivar uit de stad had meegebracht, schreeuwen luid het tegenovergestelde uit HOOFDSTUK XXI Weer Zwendasky „CHICAGO SCHIETPARTIJ IN ACAPULCO" „GANGSTER-GEVECHTEN IN GUERRERO" De kranten, die Bolivar had meegebracht ston den er vol van, De Vanguardia schreef: „Volgens ooggetuigen begon de schietpartij toen een troep je vreemdelingen in een auto arriveerden en zich probeerden toegang te verschaffen tot het hotel Imperio. In de hal ontstond een gevecht tussen deze indringers en een andere groep „toeristen", die sedert enige weken hun hoofdkwartier in dit hotel hadden opgeslagen Vat betekent deze uitbarsting van gangster methoden in ons land9 Het gerucht gaat, dat gro te olie-belangen in het spel zijn". Ik las de berichten, terwijl graaf Paul nog in druk gesprek met Bolivar was. Bolivar's zaken waren goed gegaan; hij zag er tevreden uit; graaf Paul knikte goedkeurend toen de ander zijn rap- port^iitbracht. Tezamen gingen wij naar het huis je van de dokter bij de Plaza. Graaf Paul had de kranten vlug doorgekeken en ze daarna met een achteloos gebaar weer weggeworpen. „Natuur lijk", zei hij „het kón ook bijna niet anders. Het geheim is eruit". „Het geheim eruit?" vroeg ik toen we naar het dorp liepen. „Bedoelt U óns geheim?" Ik aar zelde; graaf Paul lachte: „O. je kunt vrijuit spre ken. Jonska, Bolivar weet er alles van". Bolivar knikte „Laat ze maar hier komen", zei hij grim mig. „We zullen ze goed ontvangen". „Hiér komen? Wie? Die gangsters van Zwen dasky?" vroeg ik. „SI. si! Las je 't niet? Het laatst waren ze ge zien in drie grote auto's, op de weg van Tiaxcala naar Puebla Dat komt al aardig deze richting uit. Het is een goede grap". Een goede grap. Ik dacht aan de gevaarlijke kerels, die voor niets terugdeinsden, en aan hun machinegeweren, hun automatische pistolen Graaf Paul scheen mijn gedachten te raden, „Maak je geen zorg, Jonska. Er zijn maatregelen genomen". „Tien man", zei Bolivar, en hij wees naar het eind van de vallei, waar de heuveltoppen in een blauwe nevel waren gehuld. „Tien man kunnen de pas tegen een leger houden. Je bent hier vei lig"- J Ik probeerde mij alles duidelijk te maken. „Als ik het goed begrijp", zei ik, „dan is het dus zo: op de één of andere manier is het geheim uitgelekt Maar hoe? Alleen Zwendasky en U. graaf Paul en ik. wisten er iets van". „En Juan misschien, je weet toch wel. die mes tizo, die de hele dag met zijn oor aan 't sleutel gat luisterde". „Janu dan men denkt dus dat Zwen dasky een geheime formule bezit van het dub- bel-afstand-mengsel. Een andere oliemaatschap pij stuurt zijn mannetjes er op af om hem het ge heim afhandig te maken. Is het zo niet?" „Het zijn precies wolven", riep Bolivar, „jak halzen, die petroleum-heren de petroleros, bah". Hij spoog op de stoffige weg, „ze moesten hen al lemaal ophangen! De olie! De rijkdom van Mexi co! Ja, maar voor wie? Niet voor de Mexicanen. Een vergift is het. Het zijn altijd onze rijkdom men geweest, die ons de grootste ellende hebben gebracht: eerst was het ons goud, toen ons zilver, en nu onze olie. Bah!" Zelden had ik Bolivar zo bitter horen spreken, maai- opeens lachte hij weer zachtjes en mompelde: „Maar wat jullie hebben uitgehaald dat is een goede grap!" Toen wij het dorp naderden, merkte ik wel dat er een gerucht de ïonde had gedaan. De peones, die anders toch zo afzijdig leefden, als verloren in een eigen wereld, bekeken ons nu met grote op lettendheid; ik hoorde hen op zo'n opgewonden toon tegen elkaar praten als ik zelden Indios had horen spreken Een troepje kinderen liep lachend achter ons aan, tot wij het huisje van de dokter bereikten. Hij zat een partijtje schaak te spelen met een Indio. die wel zo oud leek als Methusalem en helemaal in het spel scheen op te gaan Wij wa ren blijde boodschappers. „De vallei is vrij. De hacienda is gekocht", zei Bolivar eenvoudig. (Wordt vervolgd.) S. VESTDIJK: De Vuuraanbidders, isygh Van Ditmar, R'dam 1947 juiste benaming van zovelen, die zijn opgegroeid met V I's en V 2's, die steden zagen branden en de aarde verschroeien, die dromen van de recordsnelheid der raketvlieg tuigen en de explosies der atoom bommen zoals de 17e eeuwse „ik" van dit boek in zijn jeugd droomt van Gianibelli's vuurschapen tij dens het «beleg van Antwerpen, waarvan zijn vader hem had ver teld. Want de jeugd aanbidt het vuur, dat de ouders ontstoken hebben. Geestelijke springstof Vestdijk is hier zeer op dreef. Zijn hoofdpersoon, aanvankelijk Contraremonstrant, verliest zijn geloof in God en dat gaat gepaard met velerlei discussies en gesprek ken, waarin vooral naar voren komt, wat een invloed dc mensen op elkaar hebben, hoe ze elkaar kunnen overrompelen, ln elkanders macht zijn, sterke psychische druk op elkander uitoefenen. Naar deze zijde is het boek zéér de moeite waard, te meer omdat de schrijver geen moment zijn verhaal uit het oog verliest en de intrigues ver nuftig en spannend en verder spint. Het leven van zijn persoon speelt zich af aan gene zijde van warme genegenheid en volledig vertrouwen, van het ogenblik, waarop de liefde ongecompliceerd schijnt en de vriendschap een rijk bezit. Zij kennen wel de kramp achtig verdedigde wereldbeschou wing, maar niet de bevrijdende en de krachten van hun ziel en die van hun intellect hebben zich ver- mehgd tot een gevaarlijke spring stof, die explosies móet veroorza ken en hen tot vuuraanbidders móet maken, al of niet tevens God aanbidders. Ziedaar een kant van het bestaan in onze tijd, door Vestdijk ver plaatst naar driehonderd jaar voor heen en daardoor leesbaar gemaakt. Geen romanschrijver heeft, als hij, het leven dezer jaren zó indrin gend beschreven. Vestdijk kon het, omdat het ontbeert, wat men hem zou kunnen verwijten (en ten on rechte heeft verweten) niet te be zitten, indien hij niet tevens ver langde, naar hetgeen aller verlan gen is en dat leidt voorbij het tijd perk der vuuraanbidders naar een leven, waarin wij nauwelijks dur ven geloven en dat Vestdijk daar om niet durft beschrijven. En dat maakt hem des te meer, indien wij oprecht zijn, tot onze eigen roman cier. Dr. J. C. BRANDT CORSTIUS. (Ingezonden mededeling) w BIJ Alkmaar begon de Victorie. Och, wie kent niet de historie? Om bij dranken le blijven: TIP (zal men later beschrijven) Zorge óók voor Neder lands gif Inz. Hr. J. J. A'dam ontv. 1 fles TIP. Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 Lezing mr. M. van der Goes van Naters; 19.15 Jan Corduwener; 19.30 .Ons leven en ons geloof; 19.45 Ds. Sirks; 20.15 Pop. operette mei.; 21.10 Schul dig of onschuldig: 21.15 Uit Neer land» verleden; 22.05 Disco parade; 22.15 Paul. Godwin trio, 22.45 Be spreking nieuwe boéken van Vest dijk; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23 30 Dansmuziek. HILVERSUM II 19 00 Nieuws, weer; 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actueel geluid, 19.45 Engelse les «gevord.); 20.00 Nieuws; 20.15 Ora torium „Nicolas de Flue"; 21.15 Derde voordr. van Dr. A. R. Hulst; 2145 Oratorium; 22.15 Pianoduo; 22.30 Nieuws: 22 45 Overdenk 23 00 Sweelinckkwartet; 23.30 Hong. avondklanken. Morgen HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram. muz.; 7.50 Dagopening; 8 00 Nieuws; 3.15 Ope ra potpourri's; 8.45 Philh. ork.; 9.15 Morgenwijding, 9.30 Boston symph, ork9.45 Arb. vit.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gr. pl.; 10.50 Kleutertje luister; 1100 Gr. pl.; 11.20 Piano; 11.50 Jetty Cantor; 12.30 Weer in 't spionnetje, Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13 15 Herfst lied; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Ka- mermuz.; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16 00 U kunt het geloven of niet; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidos- coop; 17.20 Portielje; 17.30 Skymas- ters; 13.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Morgengebed; 7.45 Jo Vincent; 8.00 Nieuws; 8.15 Op gewekte mei.; 9.00 Ochtendconc.; 9 30 Waterstanden; 9.35 Werken van Gluck cn Haydn; 10 00 Muz van Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muz; 11.00 Zonne bloem; 11.45 Cowboy en Zd Afri kaanse liedjes: 12.00 Angelus 12.03 Pianorec12.30 Weer. lunchconc., Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 1320 Welk boek; 13.25 Lunchconc.; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Pop. orgelbe speling; 14 40 U001- de vrouw; 15.00 Thee-tijd; 15 30 Blaasens.; 16.00 Bij- bellez16.45 Piano; 17.00 Radio jeugdjournaal: 17.30 Geestelijke lied; 17.50 Rijk overzee; 18.00 Koor en orkest; 13.10 Stem van Luthers Thuisfront; 18.30 Ned. koren «n cerpscn.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3