Boerenfamilie in Nijkerk huist in een bedompt varkenskot Japi Spiegel der wereld Doortastend spel van v. Eist bracht overwinning Medische teams naar Egypte Twee jaar na brand in boerderij nog geen verbetering Derde winter loert al door de gaten In Denemarken: Een ruk naar het midden r Doelpunten in dc Boldklubben ook naar Utrecht eerste helft Dam-rubriek Nieuwspalet Radio-programma Donderdag 30 October 1947 Dc familie Van de Born le Nijkerk slaapt, woont en leeft in een stal. samen met de varkens, de koeien en het paard. (Van een eigen verslaggever) Boer van de Born in Nijkerk had een klein boerenbedrijf. Met hard werken en wat bijverdienste kon hij en zijn gezin rondkomen. Twee jaar geleden kraaide de rode haan op zijn boerderij. As en een paar half ver koolde planken bleven over. Van de inboedel werd maar bitter weinig in veiligheid gebracht. Nu, twee jaar later, groeit er onkruid op de fun damenten van wat eens de boerderij was. Nu, twee jaar later, huist de familie in hetgeen vroeger de beestenstal was, in hetgeen nu beesten stal annex woning, annex keuken, annex slaapkamer is. varkens, bij de koeien, bij het paard, 's Zomers stonk het in die stal en 's winters sneeuwde het er. Als het regende sliepen de zes kleine Van de Borns in vochtige bedden. Als het waaide moest Van de Bom de gaten in de muren van de stal met zijn eigen lichaam be dekken, omdat anders binnen het hooi en het stro, de potten en de pannen heksenkermis vierden. Een paar meter van de slaap plaatsen stonden de koeien. Van de week komen zij er weer te staan. Een schier ondraaglijke win ter lang. En drie pas van de bed den af is het varkenshok. De bees ten lopen in de hoek, die trots „keuken" wordt genoemd en af en toe snuffelen ze onder de bedden rond. Het kan niet anders. De zes kinders, zeventien is de oudste en anderhalf is de jongste slapen bij elkaar. Samen met de varkens, die drie meter verder liggen. Twee jaar hebben Boer Van de Bom en de zijnen het volgehou den. Twee jaar. Twee zomers en twee winters. En de derde winter loert al door de gaten en de sple ten. Boer Van de Born zal misschien een huis kunnen krijgenin Nij-1 kerk, een gewone burgerwoning. Maar hij is boer, geboren en geto gen op de boerderij. Hij kan niet in het dorp gaan wonen in een huis zonder stal voor zijn beesten, zonder erf en zonder land. Een man van 68 jaar, die alleen maar boer geweest is, krijgt geen baan in een dorp. Dat is nog moeilijker dan een huis te krijgen. Maar Van de Born is een gelovig man gere formeerd en vol vertrouwen. Hij, U zult ze wel kennen, die arme tierige, vervallen, scheefgezakte stallen, die op het erf van iedere keuterboer staan. De varkens wor den er gehouden, de kippen lopen er rond. In wintertijd staan er twee of drie koeien en soms een paard. Meer bezit een keuterboer die zijn best moet doen om nog iets extra te verdienen niet. Zo'n stal stond er twee jaar ge leden op het erf van Boer van de Born. En Boer van de Borns bij verdienste was vrachtrijden. Hij ken zich door het leven worstelen. Zijn vrouw hield woning, stal en erf schoon. De spullen in het woonhuis waren om trots op te zijn. Toen kwam de brand. Alleen de stal bleef over. Het huis, was een huurhuis, eigendom van de R.K. parochie in Nijkerk. Het was ver zekerd en de verzekering betaalde dc parochie uit. Boer Van de Born kreeg van de Kerk geen andere woning. Hem werd verteld, dat het huis niet op nieuw opgetrokken kon worden, omdat er een wijziging was geko men in de rooilijn. „Zoek maar iets anders, beste Van de Bom", werd hem woordelijk gezegd. Maar Van de Born kon niets krijgen. In Nijkerk is het net als overal. De woningcommissie kan ook moeilijk helpen. Bij het vee Boer van de Born ging in zijn slal wonen. Bij de kippen, bij de NIET lang geleden zijn in Noor- wègen gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Net als in Frank rijk waren zij echter meer dan dat alleen: zij waren een uitspraak over het regeringsbeleid, in het bijzonder over het beginsel der geleide econo mie. der nationalisatie, dat door de Noorse arbeidersregering wordt voorgestaan niet alleen, maar ook in vérgaande mate is of wordt toe gepast. Het resultaat van dit ..re ferendum" is duidelijk uitgevallen ten nadele van de socialisten zowel als van de communisten: de geza menlijke burgerlijke partijen, die allemaal meer of minder tegen de geleide economie zyn. hebben meer dan 50% van het kiezerscorps ach ter zich weten te krijgen. In ver schillende bladen werd dan ook van een duidelijke „ruk naar rechts" in Noorwegen gesproken. Thans zijn in Denemarken ver kiezingen voor het parlement ge houden, welke nodig waren gewor den doordat de burgerlijke coalitie die het land tot dusver had gere geerd het niet eens meer was over twee dingen: dc te voeren economi sche politiek en het Zuid-Sleeswijk- se probleem. Van een ruk naar rechts kan In Denemarken^ niet worden gespro ken, tenminste niet in de absolute zin van deze uitdrukking. Veeleer zouden wij deze uitslag willen kwa lificeren als een ruk naar het mid den. Dq grote verliezers zijn: de communisten, die 114.000 stemmen en 9 zetels verliezen, de conserva tieven met 110.000 stemmen en eveneens 9 zetels verlies, terwijl de sociaal-democraten 162.000 stem men en 9 zetels winnen en de links- liberale partij bij een winst van 96.000 stemmen zelfs 11 zetels er bij heeft veroverd. Dat de zetcl- wmst der links-liberalen, die men ook de Boerenpartij mag noemen, nog groter is dan die der sociaal democraten. die aan stemmen bijna tweemaal zoveel hebtfen gewonnen, is een gevolg van de eigenaardighe den van het Deense kiesstelsel. T NTUSSEN kunnen de sociaal-de- A mocraten in Denemarken tevre den zijn over ditf resultaat: hun partij heeft zich schitterend her steld van de klap. haar bij de ver kiezingen van 1945 toegebracht. In het bijzonder zal het hen verheugen, dat zij nog 48.000 stemmen méér vooruit zijn gegaan, dan de com munisten verloren, hoewel het hun ook met kwalijk te nemen is. dat zij op zichzelf reeds een zekere ge noegdoening zullen gevoelen over net feit, dat het aantal der commu nistische zetels gehalveerd is. Een feit is, dat de Deense arbei ders en intelectuelen genezen zijn van de voorliefde, welke zij vlak na de oorlog voor de communisten hadden. Wij geloven niet mis te tas ten, wanneer wij als de voornaam ste oorzaak hiervoor zien de poli tiek, welke de Sowjetunie sinds '45 heeft gevolgd. Misschien drukken wij on3 wat te sterk uit, maar per soonlijke ervaring en lectuur heb ben ons de indruk gegeven, dat in brede .kringen (en zij lopen dwars door de partijen heen) van het Deense volk zo iets heerst als een psychose ten opzichte van de Sow jetunie. Men behoeft maar enkele minuten met een Deen te praten over de internationale situatie on hij stelt de vraag: „En wat denken jullie over Rusland?" Het verheugende in deze uitslag is dan ook, dat deze afkeer van de Russische politiek, of. mogen wij zeggen, angst voor de Sowjetunie niet aan uiterst rechts ten goede is gekomen, zoals voor de hand gele gen had, maar aan de socialisten- en de Boerenpartij. Al valt het niet te ontkennen, dat laatstgenoemde partij juist door een tamelijk con servatieve koers in te slaan veel stemmen van de conservatieven zal hebben gewonnen. VOOR de twee vraagstukken, die by deze verkiezing aan de orde waren, brengt deze uitslag, onder tussen geen duidelijke oplossing. De winst, zowel voor de ooposit'e als voor de grootste regeringspartij, is niet bepaald een duidelijke aan wijzing, waar het heen moet. Een coalitie zal wederom nodig zijn- maar deze uitslag laat meer dan één mogelijkheid daartoe open. In ieder geval zullen de sociaal democraten als verreweg de sterk ste partij bii de kabinetsformatie de eerste rol moeten spelen. Overlijdensacte vermiste personen Volgens mededeling van de op sporingsdienst van overledenen te Batavia, kan thans inschrijving in de bijzondere registers van de bur gerlijke stand te Batavia plaats vin den van personen die worden vermist sedert de ondergang van de schepen „Suez Maru", op 29 November 1943. „Van Waerwijck", op 26 Juni 1944 en „Fuji Maru". op 21 September 1944 en de vliegboot „X-17", op 25 Februari 1944. Voor deze personen kunnen der halve thans overlijdénsacten worden verstrekt. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, die 68 jaar op de boerderij heeft gewoond, vrijwel afgezonderd van de rest van de wereld, begrijpt al leen niet, waarom zijn gezin moet leven als de beesten. Aan het kerk bestuur zegt hij gevraagd te heb ben om de grond, waar eens zijn boerderij stond, te mogen kopen. Geld om er dan zelf een woninkje te bouwen kan hij wel lenen. Maar de Kerk heeft het niet toegestaan, zegt hij. Nieuwe rooilijn De pastoor van de Nijkerkse pa rochie weet helemaal niet, dat boer Van de Born gevraagd heeft om de grond te mogen kopen. Overi gens heeft het geval zijn interesse, vertelde hij, toen we er met hem over spraken. Maar hij vertelde ook, dat er niets aan te doen was en dat Van de Born al twee jaar geleden de raad heeft gekregen om iets anders te zoeken. De ver brande woning mag niet opge bouwd worden, zei de pastoor, want de rooilijn is verlegd. De Hoogehof, zoals het daar heet, wordt breder gemaakt en de ver brede weg zal over het erf van Boer Van de Bom lopen. Maar mijn buurman mocht wel een nieuwe woning optrekken, hoewel daar toch ook de rooilijn is. is Van de Borns antwoord op het bescheid van pastoor en kerk bestuur. Boer Van de Born, zijn vrouw en zes kinderen, gaan de winter tegemoet. Zij slapen met de var kens er de koeien en het paard onder één dak. dat de aanvallen van sneeuw, regen en wind niet kan weerstaan, waar geen elee trisch licht is en waar olielampen de weg zullen moeten wijzen naar het varkenskot, waartr de bedden staan. En bij iedere stap moet ge keken worden of er geen vonkje valt in het hooi of in het stro, Want anders komt er weer brand En op het erf staat geen tweede stal. TUIN KALENDER VRIJDAG 31 OCTOBER. Niet alleen in de zomer doch ook in het najaar en de winter wordt de strijd gevoerd tegen de rupsen. Thans g° schiedf d't mpt de bedoeling rupsen- plagen te voorkomen. Om de u:in- tervlinder te beletten aan de takken der vruchtbomen haar eitjes te leg gen worden in het najaar rondom de stammen dezer bomen de beken de lijmbandcn aangebracht.. Op hun weg naar boven blijven de kruipen de wijfjesvlinders, die niet kunnen vliegen- in de li/m steken. Wanneer men m de winter om de tn ijgen dei vruchtbomen ringvormig gegroe peerde eitjes ziet dan worden deze ook vernietigd. Want daaruit zou den anders zeer talrijke rupsen kun nen wórden geboren. Tenslotte blijft het ook raadzaam om de z.g. rup sennesten, die uit spinsels met dorre bladeren bestaan en waarin vele rupsen overwinteren, te vernietigen. S. L voor oud papier Op gevaar af dat ons verwe ten zal worden voor eigen paro chie tc pleiten willen u»e Japi bij onze lezers introduceren met een hartelijke aanbeveling hem vriendelijk te ontvangen. Japi is de Je igd-Actie Papier Inzameling, Deze actie wordt op 1 November ingezet en heeft ten doel de papierpositie in Neder land te verbeteren. Daartoe zul len d. leerlingen van lagere en middelbare scholen thuis en hij huren en kennissen oud papier inzamelen. Wie de betekenis van papier in onze samenleving be grijpt zal het nut van deze actie in zien en zijn volle medewer king verlenen. V.J Politie won van militairen Een ensemble, kennelijk geïnspi reerd op de Russische hoerendracht, dat op een show in het Londense May fair Hotel sterk de aandacht trok, niet hel minst door de bijpas sende hoge schoenen, die achter dichtgeregen worden Wie niet van lange broeken hout kan het wijde overkleed ah casaque beschouwen en er een niet Ie korte rok onder dragen. Casaques zijn weer in de mode. Nederlandse Rode Kruis wacht op Genève (Speciale berichtgeving) „Hoewel wy reeds in beginsel overwogen hebben om een medisch team van Nederlandse artsen en verpleegsters naar Egypte uit te zenden ten einde op die wjjze daadwerkelijk by te dragen aan de strijd die dit land tegen de cholera-epidemie voert, is er door ons nog geen stap in deze richting gedaan. Het wachten is op een eventuele oproep van het Inter nationale Rode Kruis in Genève", aldus deelde men ons by Informatie namens het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag mede. Mocht inmiddels Genève alsnog een beroep doen op de medici ln andere landen, dan zal het Nederlandse Rode Kruis zeker niet achter blijven. In het verleden is dat reeds gebleken. of meer medische teams naar Egypte, wederom op warme in stemming van ons gehele volk kunnen rekenen. En artsen en verpleegsters? Stellig zal één oproep meer dan voldoende zyn! Nu de Franse en Italiaanse artsen vermoedelijk betreft het hier particulier initiatief voorgegaan zyn in "de mening, dat men Egypte met vaccin- zendingen alleen niet helpt, is een initiatief in deze richting, dat trouwens reeds overwogen Is, stellig gewettigd. Franse en Italiaanse hulp Inmiddels werd Woensdag j.l. in de nieuwsuitzending voor de radio door het A.N.P. medegedeeld, dat het aantal aan cholera ln Egypte overleden personen tot ruim 5000 was gestegen en dat men Dinsdag j.l. byna 900 nieuwe gevallen had geregistreerd. Waar de achterlyke bevolking voorts de registratie en isolatie van met cholera besmette zieken saboteert, mag men het to taal aantal slachtoffers stellig aan zienlijk hoger stellen dan officieel bekend is gemaakt. Intussen hebben Franse en Ita liaanse artsen niet op Genève ge wacht inzake het formereh van me dische teams. Uit deze landen zyn reeds medici naar Cairo vertrok ken om aan de indamming van deze epidemie by te dragen. Het is om die reden dat naar onze mening het Nederlandse Rode Kruis, dat nu twaalf jaar geleden niet aarzelde met het uitzenden van een ambulance naar Abessinië, het formeren van een dergelyk medisch team of teams ter hand kan nemen, ook buiten Genève om. Stel lig zal men in Nederlandse rege ringskringen en in brede lagen van ons volk een dergelijk initiatief warm toejuichen. Toen In October 1935 voor het eerst geld gevraagd is voor het uit zenden van een ambulance, die on der leiding stond van dr. Chr. Winckel, was men binnen twee maanden gereed. Begin December startte deze ambulance naar Addis Abeba. Mede daarom zal het Neder landse Rode Kruis inzake het formeren en uitzenden van een Uit de Boekenmolen „Squadron will move" De schrijver R. A. Forsyth, journalist van professie, maakte in de oorlog deel uit van het grondperso neel van een vliegtuigeskader, dat meevocht bij de terugtocht uit Birma en daarna gestationneerd was op ver- schillende plaatsen in Oost-Bengalen. Hij heeft in die jaren veel beleefd en veel gezien, dit boek «Squadron will move. Londen 1947. Mac Millan en Co) is er uit ontstaan. Er zijn de laatste paar jaren vele „oorlogs"- boeken verschenen, geen zal dit over treffen in soberheid van taal en be handeling, in begrip voor de mensen, de getekend worden met hun in nerlijke moeilijkheden en hun op treden naar buiten, hun reacties op het klimaat, op het nooit-alleen-ziin. op de aanvallen van de vijand. We zien het verblijf op één plaats door de ogen van het hoofd van de admi nistratie, van een vlieger-officier en twee leden van het grondpersoneel. Van de romantische glorie van de R A F. blijft weinig over. We zien de harde werkelijkheid van gevaar en verveling voor allen in de lucht en op de grond. Het is geen somber boek, het is ernstig en waard ge lezen te worden: het leger is geen machine, het bestaat uit mensen, die net zo zijn als zij die thuis zitten, alleen in heel moeilijke omstandig heden. Mogen wij daaraan voorbij gaan? Zij hebben ook voor ons ge vochten. onze eigen soldaten hebben dezelfde soort moeilijkheden. Op 20 November tegen DOS in het Stadion De Deense kampioensclub Bold klubben zal op haar tournée door ons land ook in Utrecht een wed strijd spelen. Op 20 November a.s. zullen de Denen des avonds om half acht in het Utrechts stadion een llchtwedstryd spelen tegen D.O.S. De avond daarvoor ontmoe ten de Deense spelers Ajax in het Olympisch stadion, terwijl voor 22 November een wedstrijd in Rotter dam tegen Neptunus op het pro gramma staat. De voetbalwedstrijd tussen het Ned. militair elftal en liet Ned. politie- elftal, die gisteravond on liet VUC- terrein te Den Haag werd gespeeld, is na een snelle en aantrekkelijke wedstrijd "in een 20 overwinning voor dc politiemannen geëindigd. Bij half-time was deze stand reeds be reikt en inderdaad gaf hij toen de verhouding juist weer, maar in de tweede helft kwamen de militairen zo onweerstaanbaar opzetten, dat een gelijk spel verdiend was ge weest. Zo werd iu dc militaire ach terhoede het gemis van het duo Van der LelyDe Vos sterk gevoeld, liet was dan ook voornamelijk aan slop per Smit te danken, dat het door tastende trio Van der EistVan On- selenVan der Beek slechts twee maal met succes kon doorbreken. Politie-elftal: doel: De Munck (Sitt. Boys), achter: Kammcyer (Be Quick) eii Dielemaii (Baronie); mid den: Huybregts (BW), ICujper (ZPC) en Gilessen (RBC); voor: Baams (UW), Van der Eist (Tlico- le), Van Onselen (VSV), Van der Berk (GVAVen Beckx (Willem 2). Militair elftal- doel: Pil (Hermes DVS). achter: Albers (Vitesse) en Onland (HBO; midden: Van Gooi (Haarlem), Smit (VUC) en Roubos (Emma); voor: Bakker (Vole- wijekers), Rijvers (NAC), Van Rocs- scl (Longa) Engelsman. (Quick N.) en Hofma (Heerenveen). Nog geen vijf minuten was de wedstrijd oud toen Van der Beek bij een politie-aanval de hal onverwacht vqor zijn voeten kreeg en een tam schot loste, dat over de schouder van de verbaasde Pil heen in het doel verdween (10). Aangemoedigd door dit spoedige succes volgde aan val op aanval op de militaire veste. Na 17 minuten spelen was het de Ambtenaren bepleiten salarisverhoging Op een te Utrecht gehouden ver gadering van het ambtenarencen- trum is een resolutie aangenomen, welke ter kennis van de regering en de beide kamers is gebracht. De resolutie betreft het salarisvraag- stuk en de positie van het meren deel der ambtenaren, welke on houdbaar wordt genoemd. De kos ten van het levensonderhoud zijn bijna verdubbeld, doch de salaris sen van het overheidspersoneel zijn zulks in tegenstelling tot het par ticulier bedrijf, voor enkele groe pen tot 60 procent, doch voor vele categorieën tot een veel lager per centage gestegen. Voorts wordt in de resolutie opgemerkt, dat bij de in December 1946 toegekende sala risverhoging rekening gehouden werd met de daling der prijzen, doch nu deze prijsverlaging niet optrad, heeft de regering verzuimd door verdere verhoging der salaris sen het overheidspersoneel zijn rechtmatig loon te geven." Onder leiding van B. SPRINGER Om de „Mlss-Blanche"- plaquette De „Miss-Blanche"-plaquette ls voorlopig weer veilig, daar de favo riet, F. Gordijn, er niet in geslaagd is deze v.oor de derde maal te win nen. Aan zyn overwinningen werd een „halt" toegeroepen door de „out-sider" J. van Mill, die zich in deze wedstrijd van zijn beste zij de liet kennen en de eerste plaats veroverde. Hieronder een Interessant partij tje uit deze wedstrijden. F. Gordijn (wit) J. van Mill (zwart). 1 32—28. 17—21, 2. 31—26. 19— 23; 3. 26x17. 12x21, 4. 28x19. 14x23. 5. 35—30, 7—12, 6 33—29 (Een ,.schablone"-voortzetting. Dat dit niet voldoende is om te winnen be wijst deze partij). 6. >117, 7. 30—24. 1—7, 8. 36—31, 7—11. 9. 3126 (Een zet die geheel buiten het kader van deze opening valt en tot moeilijk spel voor wit leidt. Wit moet trachten de velden 27 en 32 in bezit te krijgen. Daarom was het volgende veel beter: 9. 3127, 21x 32; 10. 37x19. 9—14 11. 38— 32! 19x28. 12. 39—33. enz 9 2127; 10. 4136. (Een tamme voortzetting. Elke andere voortzet ting was beter, b.v. 37—32 of 39 33). 10. 27—31; (Natuurlijk). 11 36x27, 17—21; 12. 26x17, 12x41 13. 46x37, 11—17; (Het is nu voor Wit niet gemakkelijk iets tegen 23 te ondernemen). 14. 3933, 1014; 15. 44—39, 16—21 16. 37—32, 21— 26; 17. 50—44, 6—11; 18. 33—28. (Het ls moeilijk voor Wit een be vredigende voortzetting te vinden. Op 18. 42—37, 5—10; 19. 47—41 of 48—42, 26—31; 20. 37x26. 13—19. enz wint Zwart. Op 13. 3227, 23 -28" 19. 33x22 17x28; 20 38—33, 18—23!! 21. 33x22. 5—10; 22. 29x18 20x29; 23. 34x23. 13—19; 24. 18—12 (Gedw.) 19x17; 25. 12x21, 26x17; meLgoed snel voor Zwart. Het bes te woor Wit leek nog 18. 4035. enz.) 18. 5—10: 19. 28x19, 14x23 (Weer is Wit's stelling iets minder geworden). 20. 1035, 1116; 21. 4540(Een zeer zwakke zet waarna het spopdig bergafwaarts gaat. Beter was 44—40 enz.) 21. 2025! (Gaat het spel forceren). 22. 35—30 (ged 20—14 23. 40— 35, (Langer tegenstand bood 23. 3833. Na 1420 is de witte stel ling ook onhoudbaar). 23. 14 20! (De beslissende voortzetting). 24. 24—19? (Harakiri Met 39—33 kon nog geruime tijd tegenstand worden geboden). 24. 13x33; 25 39x19, 4—10; 26 44—39. 20—24. (Wint nu een stuk). 27. 1913. 8x 19; 28 42—37. 9—13; 29. 39—33. 10—14: 30 47—41. 17—22; 31. 32— 28? (Nu volgt poer een elegant slot) 31. 2429?32. 34x12 25x34: 33 28 x 17; 34—40; 35 x 44 IS—IS: 35. 12x23. 19x50. Aldus ging Wit kansloos onder en zal Den Haag nog enkele jaren kunnen 'pro fiteren van de wedstrijden om de ..Miss-Blanche"-plaquette! (Nadruk verboden). Cees vün Eist, die uitstekend voldeed actieve Van Onselen, die een fout in de militaire verdediging op de meest afdoende wijze kon afstraffen en zo doende de stand op 20 bracht. De druk op Pil's heiligdom bleef daarna tot de rust voortduren, maar voor namelijk door Smit kon ieder scoren verder worden voorkomen. Na de rust waren doelman Pil en midvoor Van Roessel door resp. Huisman (NOAD) en Roozen (Haarlem) ver vangen en beide veranderingen ble ken verbeteringen. In welke stand of ligging Roozen ook schoot, hoe Rij vers en Engelsman ook goochelden, het bleef vechten tegen dc muur en het bleef 20 voor de politie. Het communiqué van het zwlj- nenleger meldt, dat dc uiterste spits thans doorgedrongen is tot op het eiland Schouwen. Bij Zierikzee werd een Iweelionderdponder gedood, •f» De heer B. Brenninkmeijer. een oer directeuren van C. A heeft van de Nederlandse ambassadeur te Londen de versierselen, behorend bij de waardigheid van officier in de orde van Oranje Nassau, ontvangen, wegens tijdens de oorlog aan de Ne derlandse regering bewezen dien sten. B. was dan ook wel voordelig. De straten in Griekenland zijn Dinsdag vol hoofdschuddende men sen geweest. Toen werd namelijk de dag herdacht, waarop de Griekse dictator Metaxas zeven jaar geleden neen zei als antwoord op het ulti matum van zijn Italiaanse collega Mussolini. •V Men wil trachten met kunstma- tigverwekte regen de bosbranden in Amerika te blussen. Daartoe zal men met vliegtuigen droog ijs uit strooien. Deze methode is reeds eerder gebruikt om kunstmatig re gen te verwekken. Als het ijs nu maar niet voortijdig smelt bij die reusachtige branden. •f» Het republikeinse lid van het Amerikaanse huis van afgevaardig den Marion T. Bennett, heeft na een reis door Europa en het Midden- Oosten verklaard, dat vele Ameri kaanse soldaten gedood, of gewond zijn door communisten in het gebied achter Triest, achter het „geel-kope- ren gordijn van Amerikaanse mili taire censuur". Blijkbaar even ef fectief als een ijzeren of stalen gor dijn. •f. Een eland, die zich telkens in de bewoonde wereld vertoonde, heeft de Russisclie professor Man- teifcl tot dc uitspraak gebracht, dat ook een eland met zijn gezichtscver- mogen te kampen heeft als hij ver liefd is. Hij is dan weliswaar niet blind, maar toch zo bijziende, dat hij een koe voor een soortgenoot aan ziet. Twee mannen, die bezig waren fascistische biljetten aan te plakken werden door de politie te Milaan gearresteerd. Mussolini moge dan dood zijn, alle mensen zeggen helaas nog geen neen op zijn beginselen. (Ingezonden mededeling) \FEU/LLETON OH/V VACJ SM£L L EsvBCQG De kleine dokter knipte met zijn ogen en draai de toen aan zijn snor Zij stem beefde toen hij ant woordde: ..Gracias a Dios!" Hij greep graaf Paul's hand. omarmde mij. riep iets in het Indiaans dia lect in het oor van de oude Indio, die nu met gro te, bewonderende ogen naar ons opzag. „De peo- nes zijn vrij. Mijn kinderen, mijn kinderen!" Vadertje dokter was zichtbaar ontroerd. „We zullen het grote nieuws bekend maken", zei Bolivar. „Wanneer moet U vertrekken, graaf Paul?" „Morgen", antwoordde graaf Paul. Bolivar maakte een beweging alsof hij wilde protesteren, maai- graaf Paul voegde er aan toe: „Heus! Het is beter. We willen de feestelijkheden niet verstoren met kogels en bloed". „Kogels en bloed!" riep de kleine doktert „Wat betekent dat?' Graaf Paul lichtte de dokter in over Zwendas- ky en over de manier waarop wij aan het geld voor deze geschiedenis waren gekomen. Hij zei wel niet precies hoe wij het hadden klaarge speeld, maar" toch genoeg om duidelijk te maken dat Zwendasky ons niet bepaald het beste toe wenste. De dokter was het er mee eens; we zou den het beste doen het land te verlaten; alléén, dan moest het feest nog dezelfde middag worden gehouden. Want daar moesten we bij zijn. „Goed", zei graaf Paul. „Maar morgenochtend vroeg vertrekken wij; dat is afgesproken". Ik ging alleen met graaf Paul terug naar Boli var's ranch. Bolivar bleef in het dorp om de za ken te regelen. Onderweg haalde ons een ruiter in. die in galop langs de weg vloog. Het was Luis, Bolivar's jongere broeder. „Ik heb alles gehoord", riep hij. „Maak je geen zorg over die bandieten. De wachten staan op hun post We zullen eerst een groot feest houden, vóór jullie gaan. Je zult de voladores zien!" Hij verdween weer in een wolk van stof en reed dwars door de cactussen naar de andere kant van de vallei. „De voladores?" vroeg ik. „Wat is dat?" „Vliegende mannen", zei graaf Paul. „Ik heb ze zelf nog nooit gezien. V/el van gehoord. Nu. het betekent wel dat ze een grote betekenis aan deze dag hechten. De voladores! Ze hebben zeker in geen jaren meer hun kunsten vertoond". Ik wilde nog wel meer weten over deze vlie gende mannen, maar er was iets anders dat mij drukte, een gedachte die mij niet losliet. ..Graaf Paul", zei ik. „denkt U dat het allemaal goed zal aflopen?" Deze keer kreeg ik geen lachend antwoord. Mijn grote vriend keek mij onderzoekend aan. „Ben je gedachtenlezer. Jonska? Ik weet het soms zelf niet. Je begint zoiets en ach nu, je weet, hoe het gaat. Eerst is het spel. en dan wordt het dodelijke ernst. Voor mijzelf, begrijp je. kan het me niets schelen Maar nu. deze keeris het andersVroeger heb ik wel grotere gevaren gelopen. Maar nu zag je hoe die oude Indio bij de dokter ons aankeek? Als of we twee helden waren Tja! Het zal nu wel moeten lukken". Hij kneep mij in de arm en was opeens de oude. onbezorgde graaf Paul van vroeger. „Ach wat! Met zo'n geluksvogel als jij als compagnon hoe kan de boel dan mislo pen? Dat/ bestaat toch niet!" Ik moest nu ook lachen. „Hoe zou Zwendasky of zijn mannen er toch achter gekomen zijn, dat we hier zitten?" vroeg ik. Graaf Paul haalde zijn schouders op. „Ik zeg je: die Zwendasky heeft een organisatie, waar Scotland Yard nog maar kinderspel by is. Want hij neemt de wet in eigen handen. Maar dat wist ik vooruit. Een ding spijt mc: dat ik jou erin betrokken heb". „Graaf Paul!" riep ik verwijtend. „O ja. ik weet het wel; jij vindt het prachtig. Avontuur, gevaar. maar toch. dit gaat een beetje te ver." „Nu, voor mij niet! Ik ben niet bang voor ons zelf dat moet U niet denken; ik maak mij er alleen zorgen over, of Zwendasky hef geld ooit weer van de peoncs afhandig zal kunnen maken Zou hij het wéten? Van Bolivar en zijn plan dat hc-t met zijn geld is...." „Dat geloof ik niet. Jonska. We hebben het heel voorzichtig gedaan, door een vriend van mij in de hoofdstad, die ik kon vertrouwen als wel. zoals ik jou vertrouw. En het schijnt me moeilijk voor een man als Zwendasky om op het idee te komen dat wij zoiets met zijn half millioen zouden doen. Neen, vluchten wij, dan zal hij zonder twijfel ons spoor volgen; of liever: het mijne. Daar moeten we het op aanleggen." „Moeten wedus.... uit elkaar?" Graaf Paul glimlachte. „Maar Jonska. Je droomt toch niet? Dit is niet je werkelijke leven. Dèt begint als je volgende maand weer op de schoolbanken zit. Wij kunnen toch niet altijd bij elkaar blijven!" „Ik vind dit het echte leven," bromde ik, bijna kwaad. kalmeeren zenuwen Hedenavond HILVERSUM I. 19 00 En nu naar bed. 19.05 Bernard Person. 19.15 Hij en zij. 19.45 R.V.D. antwoordt. 20.00 Nieuws, wereldspaardag. 20.15 L'invitation a la danse. 20.45 Luis terspel „Nachtvlucht". 21.35 Radio philh. ork. 22 40 Prof. Bos: causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Franse filmmei. HILVERSUM II. 19.00 Nieuws en weer. 19.15 Gram. muz. 19.30 Ac tueel gel. 1945 Gram. muz. 19.55 Bach. 20.00 Nieuws. 20 15 Studio- steravond. 21.30 Dr. Scholten: Vaart der Volken. 21.50 Bachkoor en ork. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenk. 23.00 Piano en orgel. 23.30 BBC Schotsork. Morgen HILVERSUM I. 700 Nieuws. 7.15 Gymnast. 7.30 Gr. pl. 8.00 Nws. 8.18 Operaprogr. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Werken van Schumann. 10.00 Morgenwijding. 10 20 Gr. pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Franse pianomuz. 11.10 Drie schetsen 11.25 Harmonie muz. 12.00 Vaudeville ork. 12.30 Weer, sport Cordoba, 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla 13.45 Robert Casadesus. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kwintetspelers. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Gr. muz. 16.00 Omroepkamerork. 16.30 Tussen 12 en 16. 17 00 Omroepkamerork. 17,20 Wij en de muziek 18 00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. HIL\ ERSUM II: 7 00 Nieuws, 7.15 Gymnast., 7 30 Gebed, 7.45 Gr. pl.. 800 Nws, 9.00 Ochtendconc.. 9.30 Waterst9.35 Weense gr. pl.. 10.15 Uit 't boek der boeken. 10.40 Symph. ork 11.00 Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel, 12 00 An gelus. zangterremparadê. 12.30 Weer. 12.33 Lunchconc.. 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13 15 Welk boek. 13.20 Lunchconc.. 13.50 Van man tot man, 14.00 Ned. Kamerkwartet. 14.30 Oos terse muz.. 1530 Hoorspel: Een nieuw leven. 1G.30 Lichte ork. muz, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Am. klan ken, 17.45 Wat het buitenland leest, 18.00 Dinermuz.. 18.25 Nederl. kath. (Wordt vervolgd) jongeren, 13.40 Dinermuz.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3