JUFFROUW JO Woudenbergs gemeenteontvanger gaat met pensioen Jacht Veluwse kermis behoort tot het verleden Amersfoortse clubs kunnen posities handhaven Stelling van Amersfoort was centrale punt in de westelijke Veluwe-verdediging Programma biljartcompetitie Oud geslacht van ambtenaren Na 42 jaar Een fraaie ~"N Van sterrenwereld tot electron Zaterdag 1 November 1947 3 Kent U ze wel? Hierme.ilk vervolgen uij ome serie art/kelen over beken de en onbekende personen uit ons aller omgeving Eerste vrouwelijke functionari in provincie Utrecht De naam Dorrestein had in 1905 te Woudenberg al geen on bekende klank meer, toen de thans scheidende gemeente-ont vanger door burgemeester en wethouders tot ambtenaar ter secretarie werd benoemd. Im mers. wie kende de heer R. Dor restein niet. die sedert 1864 in dienst van dezelfde gemeente was, eerst als ontvanger en daar na sedert 1870 als secretaris- ontvanger. De ouderen in Wou denberg herinneren zich hem nog goed. de man tot wie men zich met vertrouwen kon wen den, op wiens adviezen men ,,aan" kon... Eerst in het oude raadhuis aan hel begin van de Voorstraat, (thans bewoond door de Heer D. Meer- veld) en later in het nieuwere (thans reeds verdwenen) gemeen tehuis vond men bij de heer Dor- restein nimmer een gesloten deur. In getrouwheid vervulde hij zijn taak als eerste dienaar der ge meente, en met ernstige nauwge zetheid beheerde hij de hem toe vertrouwde penningen der ge meente onder 't burgemeester schap der heren Lagerweij, Cla rion, De Beaufort en baron van Heeckeren. Traditie voortgezet Deze goede traditie is door de dochter van de oude heer Dorrestein voortgezet. Hoewel aanvankelijk als ambtenaar ter secretarie werkzaam, had het bestuur der gemeente haar gaarne na het verscheiden van haar vader in 1922 het ontvan gerschap opgedragen, se dert 1917 was hij in het secre tarisambt opgevolgd door de heer Klomp. Doch de wet telijke bepalingen verhinder den dit. Het ambt van burgemeester, se cretaris en ontvanger kon in die tijd niet door een vrouw worden bekleed. Tempora mutantur et nos in illis: ook de wet door de herzieningswet van 1931 opende de gemeentewet daartoe voortaan de mogelijkheid wel. Het wekte dan ook geen verwondenng toen het toenmalige gemeentebestuur al spoedig besloot het ontvanger schap dat sedert 1922 door de heer J. Douma, de schoonzoon van de oude secretaris-ontvanger, werd bekleed als het ware over te dragen in handen van mejuffrouw Dorrestein. In feite toch had deze reeds gedurende die jaren deze functie bekleed en nu aan een of ficiële benoeming geen beletse len in de weg stonden, werd de tnans scheidende functionaris tot ontvanger benoemd. De voorzitter liet vriendelijke gemeentehuis Woudenberg tenor nvejm Dorre stein in haar functie van ge- m cent e- o n t va nge.r de traditie van haar geslacht heeft boog ge houden. van de gemeenteraad wees bij de beëindiging in zijn toespraak tot mejuffrouw Dorrestein er op, dat zij zo niet de eerste in Nederland, dan toch zeker de eerste vrouwe lijke ontvanger in de provincie Utrecht was. Ijverig en nauwgezet Mejuffrouw Dorrestein heeft metterdaad bewezen, dat de destijds alom heersende opvat ting, als zou benoeming van vrouwen in haar ambt niet op zijn plaats zijn, ongegrond is. Met schier onnavolgbare ijver en nauwgezetheid heeft zij de traditie van het geslacht Dor restein weten hoog te houden. Niet alleen deze goede eigen schappen in haar ambtelijke func ties hebben bij velen waardering voor de scheidende ambtenares doen ontstaan, doch ook de goede menselijke eigenschappen als hulp vaardigheid en vriendelijkheid sierden het karakter van „juf frouw Jo" zoals zij in brede kring bij de burgerij bekend is en hebben haar vele vrienden be zorgd. Nu zij haar plaats in het mooie gemeentehuis van Woudenberg voortaan onbezet zal laten en een ander haar werkzaamheden zal overnemen, komt er, zoals bij ieder die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, een leegte in haar Mejuffrouw J. Ph. Dorre stein te W oudenberg, één der weinige vrouwelijke gemeente-ontvangers in Ne derland en de eerste in de provincie Utrecht, zal na 42 jaar trouwe dienst, met in gang van vandaag. 1 Novem ber 1947. de gemeente-dienst verlaten. Ter gelegenheid van dit afscheid, dat in ons gehele gewest bekendheid verdient, geven wij in onze serie ..Kent u ze wel" vandaag gaarne een plaats aan de figuur van ..Juf frouw Jo". leven. Waar zij echter in de dienst wel enigszins vergrijsd, doch in krachten ongebroken, zal zij, naar onze mening nog geen rust willen nemen, hoewel zij haas otium cum dignitate stellig heeft verdiend. Op \elerlei gebied zal men, als tevo ren, een beroep op haar raad en caad kunnen blijven doen en wij verbinden daaraan de oprechte wens, dat men haar wier ambte lijk leven in het teken van dienen stond nog lange tijd, in 't genot ener goede gezondheid, tot het op deze wijze dienen van de gemeen schap in staat moge vinden. VAN WEESEL. De jacht is weer in volle gang In bos. langs hei en velden; Het is weer feest als 't jagerskoor Ter drijf jacht zich komt melden. Het opgejaagde wild. beducht Voor 't wreed vermaak der lieden Zoekt lijfsbehoud in struik en heg. Weet niet waarheen te vlieden Totdat het moordend lood hem treft. Gebroken zijn de krachten Och. moest het dier toch niet zo lang Op zijne doodsnik wachten. Zo ging ik ook op jacht, ook ik Doch eens ontmoette ik die blik Van 't dodelijk getroffen beest Het is mijn laatste jacht geweest. V. Boys krijgen het moeilijk Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag bevat wel interessante ontmoetingen doch de volgorde op de ranglijsten zal, verrassingen na tuurlijk voorbehouden, geen grote verandering ondergaan. De leiders van de tweede klasse B, W.F.C. ontvangt in Wormerveer het Amsterdamse A.F.C. De gast heren zullen de punten wel bin nen weten te halen. De Spartaan en Velox zullen in Amsterdam moeten uitmaken wie de tweede plaats zal bezetten. Een gelijk spel is niet uitgesloten. Alcmaria Vic- trix kan op eigen terrein de eerste punten binnen halen. Z.V.V. is weliswaar een niet te onderschat ten tegenstander doch de Alk- maarders hebben het vojrdeel van eigen omgeving. H.V.C. moet op eigen terrein van Westfrisia kun nen winnen. Wij vertrouwen er op dat de punten in Amersfoort blij ven. U.V.V. moet naar T.O.G. De ze strijd zal spannend worden en ook voor deze wedstrijd is gelijk spel het meest voor de hand lig gend. C.D.N. kan haar leidende posi tie in de derde klasse F handha ven. Op eigen terrein zullen de Driebergers zich de punten tegen H.M.S. niet laten ontgaan. Zeist krijgt Fortitudo op bezoek en ook Zeist zal wel weten te winnen. Moeilijker krijgt A.P.W.C. het in Utrecht tegen R.U.C. De grote overwinning van j.l. Zondag kan natuurlijk stimulerend werken. Komt de voorhoede weer op toe ren dan wordt A.P.W.C. twee pun ten rijker D.W.S.V. gaat naar B. V.C. Een kleine overwirning voor B.V.C. mag verwacht worden. Amersfoortse Boys zal in 's Gra- veland danig aan de tand worden gevoeld. Willen de blauwwitten hun leidende functie nie aan het wankelen brengen dan moeten zij winnen, temeer daar verwacht mag worden dat De Zebra's op eigen terrein tegen Victoria hun vierde overwinning zullen behalen. A.D.E. zal in Weesp tegen L.V.V. geen fout maken. Stichtse Boys heeft een goede kans op eigen ter rein van R.K.B.V.V. te winnen. Saestum kan in de uitwedstrijd te gen Olympia, dat op de onderste plaats staat, grote tegenstand ver wachten. S.E.C. moet naar En Avant en zal alle zeilen bij moeten zetten om haar leidende posi e te hand haven. Ook Amsvorde staat in de uitwedstrijd tegen Voorwaarts voor een moeilijke taak. Om te winnen zullen de Leusderwegbe- woners hun tanden op elkaar moe ten zetten, en vechten van begin tot het einde. WOG doet het tot nu toe in de vierde klasse K zeer behoorlijk en de Harderwijkers hebben een goede kans hun positie op de ranglijst opnieuw te verbete ren. Actif behport niet tot de sterksten. Wij verwachten dat de Barnevelders geen tweede fout zullen maken en Nijenrodes met een nederlaag naar huis zullen stu ren. Woudenberg krijgt bezoek van Zwaluwen Vooruit en in deze wed strijd zal waarschijnlijk uitge maakt worden wie onderaan komt te staan. Pret eindigde vaak in de politiecel Koek besliste over veler levenslot Er is geen plaats meer op de Ve- luwe waar nog echt kermis ge vierd wordt; ze werd langzamer hand overal afgeschaft, eenvoudig omdat het er door drankmisbruik veel te bont toeging. Door de vechtpartijen eindigde de pret vaak in een politie-cel. Toch was de kermis in de loop der tijden een stuk volksleven. Zo tegen begin October kwamen vroe ger de jonge mannen en vrouwen eerst recht los. Dan was het ker mis, een waar toverwoord in die dagen. Extra zorg werd besteed aan het toilet, want dan werd over menig levenslot beslist. Het frisse boerenmeisje met de blozende wangen kreeg nu de zekerheid dat Jannes niet voor niets haar aller lei attenties had bewezen. Het was heus om haar te doen geweest, want.... hij vroeg haar mee ker mis te houden. Gretig aanvaardde ze de uitnodiging en informeerde belangstellend bij de vriendinnen of die al wat hadden. Het was gebruikelijk dat de uitnodiging van de jonge mannen op de Zondag voor kermis werd gedaan. Maaltjcsmarkt Maaltjesmarkt noemde men dat. Niet altijd sproot uit de uitnodiging een vaste verkering voort. Daar zal nog wat anders aan vast. De jonk man schonk het meisje na afloop van de kermis een mooi opgemaak te koek. Dat hoorde zo. De Zondag daarop kwam hij bij het meisje thuis om die koek mee op te eten. En dan ging het er om. Als ze hem een stuk uit het midden gaf, betekende dit dat ze hem het jawoord gaf, maar als hij een kantstuk toegestoken kreeg, kon hij zijn biezen wel pakken. Er j werden verder geen woorden over vuil gemaakt; de beslissing lag daar en de adspirant-vrijer kon niet anders doen dan er zich bij neerleggen. Hij kwam dan van een kouwe kermis thuis. Dat een jon geman angstvallig toekeek bij het snijden van de koek, laat zich den ken. Dit gebruik is vele geslachten lang in ere gehouden en men neemt aan dat het in enkele afge legen buurtschappen nog in zwang is. Kcrmisgebruikcn Ook de ouderen en de jeugd leef den mede in allerlei kermisgebrui- ken. Over en weer vroeg men gas ten en besteedde bijzondere zorg aan de maaltijden, vooral wat de kwantiteit betreft. Nieuwe kleren werden voor kermistijd aange schaft. Hogere gronden bij Hoogland zijn zwaar Voor de Zondag >1 Daar was eens een vrouw, die een grole som gelds zich zag ontstolen. Goede raad is altijd duur. Daar ze geen hoop had, dut tield ooit terug te zullen krijgen, schonk ze het aan huur God en maakte daardoor de dief tot iemand, die de God heid bestal. Dat zei ze dan ook in een verschrikkelijke vervloe- kings-ceremonie. Onmiddellijk daarna kwam echter de aap uit de mouw Zoonlief had het geld in z n zak gestoken, maar vond het nu te gewaagd, er gebruik van te maken, waarom hij het aan z'n moeder terugbracht. Tenslotte kunnen ze er nu geen van beiden meer aankomen, en geven het elkaar over en weer cadeau. Tot de moeder einde lijk er een paar fraaie afguds beelden van laat maken.* Daar voor besteedt ze van de elfhon derd zilverlingen er tweehon derd O.cr de rest van dat geld wordt wijselijk niet meer ge sproken Én tenslotte houden ze bij deze voordelige transactie ei nog een heiligdom aan over en een schijn van vroomheid Rich- teren 17 besluit dit verhaal met de woorden: in die dagen was er geen richter in Israël en een ieder deed, wat goed was in zijn ogen! In wezen is dit afgoderij Die heeft altijd te maken met schijn, zelfbedrog en eigenbaat. Overi gens volstaat het Richterenhoek met deze gebeurtenis te signale ren, zonder er een waarderings oordeel ever uit te spreken. Daarom zou ik willen volstaan met een paar vragen. Vindt u de verhouding van gelofte en inlos sing er van als de verhouding 11:2 eigenlijk niet tamelijk net jes? Is zulk een afgods-beeld tenslotte niet een beste geldbe legging voor mensen die zilver en goud aanbidden? En dacht u ook niet, dat dit verhaal hele maal uit de tijd is. vooral na de gcld-zuivering, nu er aan het geld dus geen luchtje meer kan zitten? Slot volgt. Ds. C. M. VAN ENDT. bezet met katten"namen Ons vorig artikel leidde tot de conclusie dat in zeer oude tijden dc .Stel ling van Amersfoort' omvatte: le een afsluiting van de Ecm door de lijn KATTENbroelcISSclt: 2e een beheersing van de Ecm en tevens van de in ternationale landweg die oost-Mest liep. door liet KATTEIaar te Amers foort; 3e een afsluiting van die toegangswegen tot de Velmvc die via Bar- neveldsche en Luntcrschc heek liepen, door dc KATTEkampcn. Een blik op dc kaart toont dat deze .Stelling van Amersfoort' het centrale punt moet zijn in de westclükc verdediging van dc Veluwe. Utrecht is rijk voorzien, met zes na men; de Vecht is nagenoeg leeg met alle terzijde gelegen terreinen; de Ecm is geheel leeg. Geen toeval Dit alles kan met puur toe val zijn. De ligging der „kat- ten"-namen langs waterlopen, op hoge gronden, en voorts daar waar terreinen met militaire betekenis voorkomen, is tè al- meen om niet te wijzen op een algemene oorzaak. De verdedigingslijn wordt van het bolwerk Hoogland af. in noord- Keten van wachtposten voor Lunterse beek In het hierna volgende willen wij bezien hoe de vleugels van die ver dediging zich bij de Stelling van Amersfoort aansloten. De landen welke door de Eem door stroomd worden zijn laag gelegen, voor een groot gedeelte zelfs bene den A.P. Zij vormen, in grote lijn be zien. een driehoek, met de punt bij Amersfoort, en de kust van "t IJssel- meer als grondvlak. Deze lage lan den moeten in oude tijden welhaast onbewoonbaar deels zelfs onbegaan baar zijn geweest. Daarmede is in overeenstemming dat oude plaatsna men in dit terrein bijna geheel ont breken. In het westen worden deze lage landen begrensd door de hoge gronden van Blaricum. Laren. Hil versum. Baarn Soest Zij strekken zich bezuiden Soestdük uit tot Nieu- werhoek, waar de R K kerk nog od een ondergrond van veen gebouwd is In het oosten looDt de grens in noordoostelijke richting op het IJs- solmeer aan tot rij dit in de omge ving van Putten bereikt. In deze lage landen snrin«»en zowel westelijk als oostelijk ho gere gronden een eind naar vo ren. nl liet terrein van Baarn en dat van HooHand Dit laatste kan gezien worden als een voor- I uitstekend stuk van de Veluwe. Dit ver naar voren reikende bol- I werk is zwaar bezet 'net .katten'na- I men. en wel. naast het reeds ge noemde KATTENbroelc: HEETkamo. I KAbof. KOUWENhoven 'm.i. gewij zigde uitspraak van koudenhoven. koutenhoven. kattenhoven; in dat ge val wel dezelfde naam als KAATho- vcn aan de Hierdensche beek. en ook in de gemeente Berlienm in Bra bant). hoge HUISkamp. öUISt FOU- TENveen. KOUTharen. de KEUT en KOUWENdaal (m.i. gelijk aan lcou- dendaal, koutendaal. KATTENdaal). Vol „katten" namen Hoe vol met „katten"-namen de westelijke Veluwe. en meest van al les de omgeving van Hoogland zit. moge blijken uit bijgaand schets kaartje, waarop terwille van de dui delijkheid niet anders is aangegeven dan de oever van het IJsselmcer. de rivieren en beken, en de plaatsen met ..katten"-namcn. Bij de dicht be zette Veluwe steken de westelijk daarvan gelegen gronden met hun grote leegten wel zeer af. Eerst bij Blaricum. Naarden cn Bussum ko men een paar namen voor; de Krom me Rijn is geregeld bezet; evenzo de Hollandsche IJssel en de Leidsche Rijn, die beide slechts gedeeltelijk op het kaartje voorkomen; de stad dpr OD. of HET. HETTEN. HES SEN). 't ASSEvat en dASSElaar. Zij vormen een eerste verdedigings linie. met wat groter tussenruimten tussen de bezette plaatsen, vóór de bovengenoemde hoofdlinic. die dich ter bezet is. bij kleiner ruimten tus sen de ,.katten"-plaatscn. Bescherming achterland Wanneer het de bedoeling was geweest om van dc beide vooruit springende terreinen van Baarn en Hoogland het Eemterrein te beheer sen, zou ook het gebied van Baarn de sporen van een sterke bezetting dragen. Nu daar de ..katten" namen geheel ontbreken, volgt uaaruit cat de bezetting van Hoogland niet be doelde het voorterrein te beheersen, maar het achterland te beschermen. Het is dus. met de aanliggende strook in de richting Nijkerk. van de westelijke verdediging van de Ve luwe dc noordelijke vleugel geweest, in dubbele linie opgesteld. De zuidelijke vleugel dezer verde diging strekt zich in een boog vóór (dus westelijk en zuidwestelijk van) oostelijke richting voortgezet over KOUTharen. OTEler, dUIShuis. HUISsteen. HESkammer steeg. HEETkamp. en De KUIT naar HUIS- derbeek. Deze lijn ligt juist op de grens van de hogere gronden; even noordwestelijk van haar beginnen de lagere terreinen. Het trekt de aandacht dat een flink stuk meer noordelijk van Hoog land. midden in het veengebied, nog een „katten"-plaats ligt, nl. dUISt (ook dEUSt geschreven). Wel be zien ligt dit op net hoogste punt in het, overigens beneden A.P. lig gende. terrein, 0.9 M. boven A.P., als ware het een vooruitgeschoven uit kijkpost. Voorts liggen op de lijn on geveer van A.P in de richting Put ten. de „katten"-plaatsen KOUwEN- hoven Cm. i. KOUTENhoven. zie boven). De KUIT, ODiekengoed (vergelijk Odiek of Odijk, dat oud tijds geschreven werd als OD-inc- hem, het heim van de ine, de stam, de Luntersche beek. Wij vinden hier de namen KATTENkampen, HAZE- water, HEETveld. HUISstede. groot OUDENhorst, en dAShorst. De af standen tussen deze plaatsen zijn on geveer gelijk, plusminus 3.2 K M. Deze systematisch geplaatste keten van wachtposten, liggende vóór de Luntersche beek. kan gediend hebben om te verhinderen dat ongewensten. van het westen uit. door een smalle strook oerwoud zouden heendringen, de beek bereiken ondanks dc afslui ting bij haar samenvloeiing met de Barneveldsche beek. en zo via de beek verder in de Veluwe zouden doordringen. Elke dezer vermelde namen zou. op zichzelf beschouwd, verklaard kunnen worden bui ten verband met katten of hes sen. Maar het zou wel heel toe vallig zijn dat deze namen, die onderling dan geen verband zou den hebben, nochtans liggen in een systematisch onderling ver band van militaire betekenis. Tot Arnhem Deze linie vóór de Luntersche beek sluit in Ede aan op een rij van ves tigingen die vandaar tot Arnhem reikt Zij heeft in HUISstede via tEUT naar KATuinkel en in dAS horst naar KATTEgat (in Ameron- gen) verbinding met de verdedi gingslijn die van Arnhem via Oos- terbcek. Renkum. Wagcningen, Rhc- ncn zich uitstrekt langs de zuid westelijke helling van de Utrechtse heuvellij via Amcrongen, Doorn. Zeist tot Utrecht. Een tweede westelijke verdediging van dc Veluwe, achter het vroegere bosgedeelte van de driehoek Amers foort. Nijkerk. Barneveld. loopt van dAShorst. of zo men wil van KAT TEgat. over dAATsclaar. De KUIT. De KOOT. OOST. OOSTer. dUS- schoten. De KOUT. De HOOT. HAS- Sel. en sluit bij dc HUISderbeek aan bij de reeds geschetste noord westelijke hoofdlinic. Het kaartje beziende, merken wij op dat het overgrote deel der ..kat ten" namen ligt op of bij dc om schreven linies. De overige liggen bijna alle aan of bij de beken van de Eem en zullen dus wel gediend hebben tot bewaking van deze bc ken. dat is in de oude tijden: van de wegen En bij de zepr weinige nog overblijvende is de in militair op zicht belangrijke ligging vaak aan wijsbaar. Dubbele linie Terloops wil ik nog opmer ken dat niet alleen in het noord westen en in het westen, maar ook langs de z.uidrand van de Veluwe een dubbele verdedi gingslinie ligt. de ene langs de Rijn. de andere van Arnhem via Ede naar Doesburg. Men heeft blijkbaar veel waarde gehecht aan het behoud, en veel over gehad voor dc verdediging, van dit in de oudheid inderdaad be langrijk woongebied. Het komt mij voor dat aan de genoemde verschijnselen voldoende systeem ten grondslag ligt om aan allerlei gegevens, die ons op zich zelf bezien toevallig zouden lijken, een plaats te geven in een welover wogen militair geheel, cn ze aldus van hun ..toevalligheid" te bevrij den. Het moet ieder duidelijk zijn, dat de getypeerde namen niet wille keurig maar systematisch liggende worden aangetroffen. J PANNEBAKKER. Voor de elite van het dorp was altijd een speciale middag gereser veerd. Die gebruikte de „grootheid" om met hun dames te paraderen. Tot de vaste programmapunten in kermistijd behoorde het vogel schieten; een houten vogel op een stok midden in een weiland diende als mikpunt voor de jongelui. Wie het eerst de vogel raakte was schutterkoning cn op zo'n dag het middelpunt van een genoeglijk feest. Hij kreeg een kostbare prijs, meestal een horloge en werd rond gereden met een „koningin" naar zijn keuze. Kcrmisfooi Jarenlang is de afgeschafte ker- misfooi nog door verschillende ge bruiken in dc herinnering geble ven. Zo werd tot voor ongeveer 15 jaar in Harderwijk een dienstbode gehuurd met een nieuwjaars- en een kermisfooi. Tal van bakkers hebben het lang volgehouden om tegen kermistijd kandijkoeken te bakken. Op sommige markten wer den de oude kermisgebruiken in ere hersteld. Zo was de jaarlijkse schapenmarkt van Oldebroek een gastdag die nu nog voortleeft. Die vroegere gebruiken vorm den een hechte band van de boe renstand onderling. Hier en daar zijn pogingen gedaan om ze te doen herleven, doch zonder resultaat. De levensomstandigheden wijken daar toe te veel af van de vroegere toe standen. De moderne verkeersmid delen, dc fiets en de bus hebben daartoe het hunne bijgedragen en de invloed van twee wereld-oorlo gen heeft zich ook in het kleinste gehucht doen gelden. Boekbespreking „Van sterrenwereld tot electron" .van P. Maximus, dat de boekdruk kerij „Helmond" uitgeeft, is een zeer populair gehouden uiteenzet ting van een aantal problemen der moderne natuurwetenschappen On danks de eenvoudige, soms wat erg gemeenzame, wijze van behandelen en schrijven is dit boek geheel op dc hoogte van de tyd en het weet ingewikkelde problemen op een soms verbluffend heldere manier uiteen te zetten, al kan het natuur lijk niet steeds tot de kern van de zaak doordringen. Van de macro- cosmos, de sterrenhemel met zijn enorme afstanden, gaat de schrij ver naar de microcosmos, geeft een populaire uiteenzetting van dc mo- leculairtheoric en leidt de lezer ten slotte binnen in de wereld der stra len. Een volslagen leek met weinig schoolontwikkeling kan dit boek, dat hij leest als een roman, gemak kelijk venverken en hjj kan er enorm veel uit leren. Maar ook de meer ontwikkelde en tor zake kun dige leest dit boek met genoegen. Het enige bezwaar is. dat 't te na drukkelijk van een katholiek ge zichtspunt uit. werd geschreven en dit ook enige malen sterk naar vo ren wordt gebracht waar het abso luut niet nodig is. Het is jammer, dat een dergelijk verhelderend boek niet voor een algemener pu bliek geschreven is. Niettemin zul len ook niet-katholicken aan de lectuur zeer veel plezier beleven. Wij Nederlanders hebben rle naam dat wc zo gastvrij zijn en dat is zeker een goede eigenschap Toch kan over het begrip ..gast vrijheid"' \erschi| van mening bc- staan. Wat is eigenlijk gastvrij? Wi| dat zeggen lat we de ganse dag ons huis maar open moeten stellen, de hele dag klaar moeten staan met koffie en thee om op ieder tijdstip onze kennissen en vrienden lafenis te kunnen bieden c*n altijd disponibel te moeten zijn voor een babbeltje? L' i in families die derg-Tjke op- Voor de competitie van de Nederlandse Biljart Bond. district Kernland zijn voor de komende week de volgende wedstrijden vastgesteld: Cadrcklasse: 3 Nov. Tolsteeg I 7 Nov. Centraal 7 Nov. Vergulde Wagen I Eerste klasse libre: 4 Nov. Nieuwe Kei I 4 Nov. Ons Genoegen II 5 Nov. Vergulde Vagen III 6 Nov. Mctropole I Tweede klasse libre: 4 Nov. Leusderkwartier II 4 Nov. Socstdijk I 4 Nov. K.O.T. I 5 Nov. Animo I Derde klasse libre: 4 Nov. D.O.S. I 5 Nov. Leusderkwartier III 5 Nov. O.D.L. I 7 Nov. Gouden Ploeg III Vierde klasse libre: 5 Nov. Mctropole III 5 Nov. Soest dijk II (J Nov. Rom lust I G Nov. KOT. II Vijfde klasse libre: 4 Nov. Mctropole IV 5 Nov. Middel wijk II G Nov. Socstdijk III 7 Nov. K.O.T, lil Zesde klasse libre: 4 Nov. Oosterpark II 5 Nov. Ons Genoegen IV 6 Nov. Vergulde Wagen VI Noord Brabant III Noord Brabant I Tolsteeg II Zonnehemel I Leusderkwartier 1 Ons Genoegen I Gouden Ploeg II Vergulde Wagen IV Centraal II Mctropole II Nieuwe Kei II De Paauw I Middellijk I Tavenu I Oosterpark I Animo II Tavenu II Tavenu III Centraal III vattingen huldigen; of ze er echter \eel genoegen van heieven, waag ik toch te betwijfelen. Onze huiskamer moeten wo als ons heiligdom beschouwen, als de plaats waar het gezin zichzelf kan zijn. In onze huiskamer ontvangen we ook met vreugde onze familie en vrienden, maar nimmer mag ze zÜn een zoete inval. En vooral niet wanneer er kinderen zijn, grote of kleine. Wat is voor dezen vervelen der dan dat er altijd bezoek is of dat moeder altijd weg is als ze uit school komen. Zeker, zc kunnen zichzelf wel een kop thee inschen ken, maar tot h ik spreek bij er varing is die thee nooit zo lek ker als wanneer moeder dat doet. Laat ons dus van onze huiskamer geen kofifchuis of sociëteit maken, waar iedereen maar in- en uitloopt, waar ieder zich thuis gevoelt.... behalve de eigen huisgenoten die verveeld door het huis lopen tot dat de baan eens vrij is. Gastvrijheid is mooi, maar heeft haar grenzen. II O.D.L. 2 De Paauw D.O.S. II Zonneheuvel II Centraal IV Animo III Ecmlust II Zeven jaren pelgrims tocht Tweeduizend Mohammedanen uit Chinees Turkestan hadden zich zeven jaar geleden vanuit hun woonplaats Barkul op weg begeven om een pelgrimstocht naar Mekka te maken Twee en twintig \an hen, vijf mannen, tien vrouwen en zeven kinderen bereikten enige dagen geleden Calcutta. Alle anderen waren onderweg omgekomen, het me rendeel reeds in dc eerste drie /aren. loen zij over het „wereld dak". de llimulaja, trokken naar Kashmir. De overlevenden reisden toen naar Bhopal, waar zij twee jaar bleven Oe 22 men sen. die nog overgebleven zijn, willen nu hun pelgrimstocht af breken en naar huis terugkeren.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3