Roosevelt's nagedachtenis wordt ergerlijk besmeurd Is De Gaulle eenvoudigweg met Hitier te vergelijken? Spiegel der wereld De Hollandse Jongensstad in wording Zaterdag 1 November 19471 CAMPAGNES OP LAAG PEIL Het vraagstuk van de demontage Hulp aan ongeorganiseerde jeugd Groots plan dat moet slagen DE GELUKSVOGEL - Karei de Voorlopige Radio-programma TUINKALENDER 3 Weerzinwekkende politieke strijd in V.S. ontziet de overleden staatsman niet "D OOSEVELT wordt belasterd. De nagedachtenis van de grote AV president der Verenigde Staten wordt op het ogenblik be smeurd met het doel, uit deze campagne politieke munt te slaan voor de presidentsverkiezingen die het volgend jaar worden ge houden. De Zwitserse „Weltwoche" publiceerde dezer dagen een uitvoerig artikel over deze actie, waarvan het doel is: vernietiging yan de „Rooseveltlegende". Het eerste symptoom was de i,affaire Hughes". Deze sportsman, millionnair. filmproducent, vliegtuig fabrikant en president van de TWA- luchtvaartmaatschappij werd kort geleden naar Washington ontboden om voor een Senaatscommissie uitleg te geven over zijn oorlogslcvcranties. Iedereen wist, dat Hughes zijn proces FRANKLIN D. ROOSEVELT groot staatsman. slechts kon winnen: niet alleen heeft hij aan die leveranties niets verdiend, maar zelfs uit eigen zak tal van on derzoekingen betaald, die de staat ten goede komen. Het désavoureren van Hughes was dan ook niet het voornaamste doel van de senaats commissie. het kruisvuur van vragen dat de millionnair te verduren kreeg. Concentreerde zich om zijn betrek kingen met de familie Roosevelt, en in het bijzonder tot Elliott Roosevelt, Deze zou, toen hij nog bevelhebber in het leger was, eens duizend dollar geleend hebben van een van Hughes' perschefs en mevrouw (Elliott) Roo sevelt zou een waardevol handtasje van Hughes hebben gekregen. De pogingen van de commissie, te bewijzen, dat Elliott zijn vader in de geest van de president der T.WA zou hebben beïnvloed, faalden vol komen en ook kon Elliott aantonen dat hij de duizend dollar terugbe taald had, maar „er bleef iets van hangen": de goede naam van de familie Roosevelt begon al in op spraak te komen. Tweede offensief De tweede slag liet niet lang op zich wachten. Men weet dat er in Amerika verscheidene parlementaire commissies zijn, die ten doel hebben, „bolsjewistische invloeden" te weren; in dit verband wordt speciaal gelet op illegale immigratie van buiten landse communisten. Nu zijn er hon derden van zulke gevallen. Eén werd er uit gepikt: dat van Hanns Eisler, de communistische componist uit Hollywood. Eisler is indertijd uit Latijns-Amerika de Verenigde Staten binnengekomen en de vrouw die zich erg voor zijn toelating beijverd heeft, is Eleanor Roosevelt, de weduwe van de president. Sumner Welles, de vroegere minister van buitenlandse zaken, en Messersmith, eertijds am bassadeur in Mexico, hebben zich evenzeer voor Eisler ingespannen, maar op het ogenblik heet het dat deze beide diplomaten slechts ,,in goed vertrouwen" de aanbevelingen van mevrouw Roosevelt hebben ge volgd. En al noemde Marshall zelf de aanklacht dat mevrouw Roosevelt ..communiste" was. belachelijk, de familie Roosevelt was weer eens in het licht geplaatst en niet zo'n gunstig licht. Ook uit eigen kring De derde aanval tegen „F.D.R." en zijn familie bestaat uit een literaire campagne en komt uit Roosevelts eigen democratische partij. De bewe ring van Westbrook Pegier, een uiterst rechts journalist, die vol houdt, dat Roosevelts vader en groot vader hun vermogen met gangster- methoden bij elkaar hebben gekre gen, geniet nog weinig aandacht. Des te meer interesse heeft men voor de publicaties van Morgenthau. de vroegere minister, die Roosevelt van "spilzucht beticht en van Farley, die hem uitbeeldt als een onverdraag zaam en onverdraaglijk dictator. Vanwaar al deze campagnes? De vijanden van Roosevelt en van de liberale New Deal politiek zfjn tot de ontdekking gekomen het Ame rikaanse militaire bestuur in Duits land is blijkbaar nog zover niet dat het onmogelijk is, de politiek van een dode staatsman aan te vallen zonder deze staatsman zelf te bele digen. Al is ook iedere vergelijking tussen Hitler en Roosevelt fali- kant mis, de problemen vertonen EEN van de moeilijkste proble men, welke na i9l9 uit het Vredesverdrag van Versailles voort vloeiden, was zeker wel dat der her stelbetalingen. Het woord zelf was in zekere zin een nieuwigheid, vroe ger sprak men m soortgelijke ge vallen van oorlogsschatting. In het Vredesverdrag was het bedrag opengelaten en de Geallieerden had den een paar jaar nodig om het over het totaal ervan eens te wor den. De Duitsers van hun kant von den het bedrag veel en veel te hoog, betaalden ten slotte een klein ge deelte er van met geld dat zii voor al van Amerikaanse geldschieters, geleend hadden en verklaarden zich, toen de economische crisis in 1930 over de wereld kwam, vrijwel on middellijk insolvent, zodat het ge heel na een slepende misère van zowat 10 jaar op een volkomen fiasco uitliep. Geleerd door deze ervaring heb ben de Geallieerden ditmaal een andere weg ingeslagen. Zij wensen wel herstelbetalingen, maar niet in geld. doch in natura en arbeid. Overigens is het nu al wel duidelijk, dat het probleem hierdoor wel an ders, maar daarom niet eenvoudi ger is geworden dan na 1919. Voor eerst bestaan er ook nu tussen de Geallieerden ernstige meningsver schillen, b.v. over de vraag, of her stelbetalingen ook uit de lopende productie kunnen worden geëist. Dan gaan er in hun kamp, evenals trouwens anno 1919, stemmen op, die ds waarde ook van dit systeem van herstelbetalingen nihil achten en ten slotte bestaat ook nu de nei ging bij de Duitsers om zich zoal niet in principe dan toch bii de practische uitvoering tegen herstel betalingen te verzetten. Dit laatste is duidelijk aan de dag getreden op het ogenblik, dat Engeland de lijst heeft gepubliceerd van de industrieën in ziin zóne. welke zullen worden gedemonteerd. Wel betreft deze lijst niet uitslui tend de kwestie der herstelbetalin gen, in de eerste plaats is zelfs het vraagstuk van de vernietiging van de Duitse oorlogsindustrie er mee gemoeid, maar in ieder geval houdt deze bekendmaking van de voorge nomen demontage toch ook verband met het penibele vraagstuk der ver goeding voor aangerichte schade. Penibel is het vraagstuk vooral ook hierom, omdat de bestaansmo gelijkheid van de Duitsers in de Westelijke zones er mee aan de orde wordt gesteld. Het Westen van Duitsland moet leven van de indu strie, het kan zijn bevolking die nog vermeerderd is met een 10 mllliccn vluchtelingen uit het Oosten, onmo gelijk in het leven houden, wanneer zijn industrie niet op een bepaald peil wordt gehouden of liever ge bracht. De Engelse bezettlngsautoritei- ten, de-Britse regering en het Ver bond van Britse industriëlen ziin van mening, dat dit redelijke peil. dat ook wij aan West-Duitslar.d Mevrouw Roosevelt en pre sident Truman in gedach ten verzonken hij het graf van de man, wiens reputatie thans aangetast wordt door een niets ontziende poli- tieke campagne voor de in 1948 te houden presidents verkiezingen. gelijkenis: hun persoon is name lijk boven hun eigen politieke doeleinden uitgegroeid. Een Gal- luponderzoek m Duitsland toon de namelijk onlangs aan. dat 55 pCt. meer Duitsers aan Hitier dan aan het nationaal-socialis- me geloven. Zou een dergelijke enquête in Amerika worden ge houden, dan zou iets dergelijks blijken, nl. dat honderdduizenden Amerikanen louter op de demo cratische partij stemmen uit trouw aan de overleden presi dent. Zou het nu gelukken, het afgods beeld van deze Democraat te ver nietigen, dan zou er een politieke massa „vrijkomen" die gemakkelijk de verkiezingen voor het president schap kan beïnvloeden. Afkeer van uitersten Bovendien nog een ander aspect heeft de Amerikaan een grondige afkeer van alles wat extreem is. Zowel uiterst links als uiterst rechts verfoeit hij. Wéér het nu de con servatieven die geen fascisten zijn en de liberalen die geen com munisten zijn op aankomt, is, te bewijzen resp. dat liberaal met com munist en conservatief met fascist identiek is. Daarom moet aangetoond worden dat het Rooseveltiaanse libe ralisme tot communisme leidt en dat Roosevelt dus samenzwoer tegen de democratie. Lukt het, te bewijzen, dat de familie Roosevelt zich tijdens de oorlog verrijkte, dat de president met opzet Pearl Harbour liet geschie den zulke geruchten zijn al in omloop en dat een andere presi dent de oorlog verhinderd of sneller beëindigd zou hebben Herbert Hoover beweerde zulks onlangs in het openbaar en dat Roosevelt de verovering van de Balkan expres aan de Russen overliet, dan blijft er in derdaad van de „Rooseveltlegende" weinig over en is het liberalisme een dodelijke slag toegebracht. Tragisch Het pijnlijkste is. dat zelfs Eleanor Roosevelt zelf zich enigszins schijnt te distanciéren van de politiek van haar grote echtgenoot. Toen Henry Wallace zijn geruchtmakende spee ches begon, kon men in mevrouw Roosevelts dagelijkse kolom lezen, dat zij de gedachte aan de New Deal langzamerhand losliet. Thans heeft zij, op verzoek van Marshall, de taak op zich genomen, de Amerikaanse anti-Sovjetpolitiek in de UNO te vertegenwoordigen. Zó straf is de partijdiscipline, dat ook Eleanor Roosevelt in eerste instantie een ..partijgenote" is, die vindt dat het beter is, niet meer te denken aan de man die in Hyde Park begraven ligt Grote schare avonturiers omringt hem, gelijk destijds de „Führer" De Gaulle's partij overrompelt Frankrijk - Frankrijk wacht af wat De Gaulle gaat doen De Gaulle wil spoedig verkiezin gen - Kan regering-Ramadier zich handhaven tegen De Gaulle? Op geen voorpagina heeft de naam van de Franse generaal de laatste tijd ontbroken, nu zijn Rassemblement du Peuple Francais in de Franse gemeenteraadsverkiezingen zo'n éclatant succes heeft geboekt. Men weet dat de existentialist Sartre met hem in conflict is gekomen door hem in een radiorede te vergelijken met Hitier. Het Is waar, dat De Gaulle zich met een schare van avonturiers omgeven heeft, die voor letterlijk niets terugdeinzen. Onder hen be vinden zich machtswellustelingen en genieters van het tvpe-Goering, onscrupuleuze zakenlieden die geld willen verdienen, litteratoren en in tellectuelen die. zoals eertijds Goeb- bels, geen middel te slecht achten om hun doel te verwezenlijken. Ondanks dit alles ls echter de huidige toestand van Frankrijk niet zo maar te vergelijken met die van h^t Duitsland vóór Hitier, omdat de situatie van Frankrijk in het we reldbestel nu eenmaal grondig ver schilt van die van het prae-Hit- teriaanse Duitsland. In Europa kan men thans geen grote politiek be drijven zonder toestemming van Amerika. Nu dient zich De Gaulle aan als grote voorvechter van het Westen tegen het Oosten. Hij noemt zichzelf de natuurlijke geallieerde van de Verenigde Staten in de strijd tegen het bolsjewisme. Maar dit alles neemt niet weg, dat hij een tijdlang maar een zeer grillige partijganger van het Westen is geweest. Kort na zijn terug keer in Frankrijk liet hij zich in Moskou fêteren en uit per soonlijke antipathie tegen Roo sevelt en Churchill heeft hij zelfs in de winter en het voor- willen laten, door de voorgestelde demontage niet wordt geschaad. De Duitsers daarentegen zijn van mening, dat de voorgenomen af braak, waarover hun advies niet is ingewonnen, de mogelijkheid van een opvoering van hun productie tot het toegestane peil illusoir maakt, dat op de lijst tal van fabrieken voorkomen, waarvan de producten in Duitsland niet gemist kunnen worden, terwijl zij er de Engelsen tenslotte nog van beschuldigen, dat zij een aantal fabrieken op de H1st hebben geplaatst, louter en alleen, omdat zij daarvan de concurrentie voor hun eigen fabrieken vrezen. Wf IJ zullen op het ogenblik over deze kant van de zaak geen oordeel uitspreken, wjj memoreren alleen, dat de Duitse opvatting een onverdachte verdediger heeft ge vonden in John Hynd, de vroegere minister voor Duitsland in het ka- binet-Attlee, die in het jongste La gerhuisdebat over deze materie de regering zeer scherp heeft aange vallen. Het enige, wat wij ons van daag willen afvragen is. of het ten slotte geen psychologische fout is geweest, om op dit ogenblik deze demontage aan de orde te stellen. Op dit ogenblik, d.w.z. vlak vóór de Conferentie van Londen over het Vredesverdrag met Duitsland en. wat nog veel belangrijker is, vlak vóór de winter. Heus. men be hoeft geen speciaal medelijden met de Duitsers te hebben om te begrij pen, dat zij ontzettend bang zjjn voor de winter. Bang voor de hon ger, bang voor de kou. En is het dan zo'n wonder, dat het de ar beiders in Roergebied en Rijnland een schok geeft om nu ook nog te moeten vrezen, dat zij zonder werk komen te zitten? Wij vragen ons af. of de Engel sen niet bezie ziin or» ppn andere manier en onder andere omstan digheden weliswaar do fout te her halen. die Poinearé in 1923 heeft gemaakt met de bezetting van de Roer. nl. de Duitsers op één hoop te drhven. Nu. zoals toen. wordt er gedacht en gesproken over lijdelijk verzet. En wie profiteren hiervan? Niet de Duitsers, die van een be paalde goede wil ztin, zoals de so ciaal-democraten. die het beginsel der schadeloosstelling hebben aan vaard, maar de fanatieke nationa listen en de communisten Laatst genoemden hullen zich in Duits land toch al vaak genoeg en met graagte in het paradepak van het na i on aal-bols jewisme Nogmaals, wij hebben niet de minste behoefte om medelijden met de Duitsers te hebben. Maar wii ziin onq bewust Hat wii onverschilligheid, afkeer of haat niet komen, dat wii in een negatie ve houding tegenover het probleem van Duitsland en de Duitsers niet kunnen en niet mogen volharden. En dan vragen wii maar weer: is deze aangekondigde demontage het risico voor (West) Europa waard dat de Duitsers zich in hun wanhoop weer de demagoeie van uiterst rechts of uiterst links in de armen werpen? (Van een speciale verslaggever) WIE zou willen betwisten, dat overheid en jeugdbeweging, Kerk en opvoeding bewogen 7.\jn om het lot van de ongeorganiseerde jeugd? Men spreekt er over, ko lommen worden er over geschreven, men belegt vergaderingen en houdt lezingen. Hier en daar wordt een goedbedoelde poging gedaan om de „asfaltjeugd" van de straat te ha len. Maar de massa wordt niet be reikt: in de meeste gevallen wordt niet doeltreffend ingegrepen en in tussen snelt een groot (teel onzer stadsjeugd naar e£n zekere onder gang. In Amsterdam woont een eenvou dig evangelist, die deze nood gezien heeft. Geld heeft htf niet; wat hij wèl bezit is: naastenliefde, fantasie en wilskracht. Hij heeft de resul taten van het geconfereer en ge schrijf niet afgewacht, maar een kloek plan ontworpen. Een groots en fantastisch plan; maar dat het slagen zal, staat voor hem vast. En wie hem er over hoort praten, is geneigd, er ook in te geloven. De heer Dijkstra heeft enige er varing op het gebied van jeugdzorg. Tijdens de bezettingsjaren hij be schikte toen evenmin over geld als nu is hij Joden, onderduikers en kinderen van vaderloze gezinnen gaan helpen. Na de bevrijding dacht hij. zjjn oude werk te kunnen her vatten, maar de kinderen mochten niet aan hun lot worden overgela ten. Met do oorlog was het kinder leed nog niet voorbij. Hij ging door, stichtte twee kindertehuizen in Amsterdam en Bloemendaal, be kend onder de naam „Wees een Zegen" en nu genieten 135 Jor- daankinderen van zijn goede zor gen. Maar wat zjjn 135 kinderen, als men denkt aan de grote stadsjeugd in .Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht? Wie trekt zich het lot aan van de rijpere jeugd, die aan zwarte handel en dlevcrü ten onder dreigt te gaan? Er moest nog veel meer gebeuren! „Jongensstad" Vijftien jaar geleden zag de heer Dijkstra de film „Jongensstad". Dit inspireerde hem voor de nieuwe taak, waarvoor htf zich wist ge steld. Zoiets in Nederland: het moest kunnen! Het doel was er; voor de middelen vond hij de wegen ook. Zwitserse arbeiders hebben na de oorlog enkele uren overgewerkt, om jongens en meisjes uit de be zette landen in staat te stellen, naar Zwitserand te komen. Als alle Nederlanders eens één uur over werkten en het zo verdiende geld afdroegen voor zijn plan? Als de fabrieken eens grondstoffen afston den, machines ter beschikking stel den, zou het dan niet lukken? De heer Dijkstra ging naar het filmvcrhuurkantqgr van de M.P.E.A., vertelde zijn plannen en kreeg gratis de beschikking over de film „Jongensstad". Philips werd bezocht: het pro- jecticapparaat was er. Ford le verde alweer gratis een auto en nu rpdt de heer Dijk stra in zijn Fordje, film en ap paraat achterin, de Nederland se fabrieken-af. Hy vertoonde dc film voor direc tie en personeel van Pieter Schoen's Verffabrieken te Zaandam en zei, wat hij van plan was. Het resultaat laat zich denken: De directie levert H. DIJKSTRA: „Het jeugddorp- zèl er komen." grondstoffen, de arbeiders maken een paar extra-uren en de „Jon gensstad" van de heer Dijkstra zal straks keurig irt de verf komen. „Jongensstad" is eigenlijk een te groot woord. Voorlopig wordt het een dorpje van ca. 300 jongens en meisjes boven 14 jaar. Architect Van der Born maakte (gratis) het voorlopig ontwerp. Er komen 24 huizen, elk voor 12 personen, een gemeenschappelijke keuken, con versatiezaal en cantine. Huizen voor voor directie en personeel, sportvelden en moestuinen, beplan ting, kortom alles wat nodig la, om het de jeugd naar de zin te maken. Want het mag geen „gesticht" wor den. De sfeer moet zo zijn, dat de jongens en meisjes er niet aan den ken weg te lopen. Naar overtuiging zal niet worden gevraagd. Hier moet een daad van practisch chris tendom worden gesteld. Dit wil voor allen iets betekenen. Als het gaat. zoals de heer Dijk stra zich voorstelt, zal het nieuwe dorp verrijzen aan de Buiksloter- weg bij Amsterdam. Autoriteiten hebben hun medewerking al toege zegd. Engelands oudste inbreker met pensioen Engelands oudste inbreker James Ferguson, 99 jaar die van de laat ste zeven cn veertig jaar. er vijf en veertig in de gevangenis heeft door gebracht. heeft zijn nachtelijke werkzaamheden eindelijk gestaakt cn is opgenomen in een schuit van het Leger des Heils. „Ik geloof dat ik een slechte vent ben geweest," zei hij in een afschcidsinterview met de pers, „maar voortaan zal ik een goeie zijn". Toen hem werd gevraagd, hoe hij er toe gekomen was, het aan bod van Ede aan te nemen, zei hij: „Ik kan niet meer zo hard lopen als vroeger en ik wordt onhandig. Ik gooi de boel ondersteboven als ik een kraak zet. Dat maakt herrie en ik zit er in. In mijn goeie tijd heb ik een paar heel aardige stalle tjes (rijkeluishuizcn) gekraakt, maar het is niet meer wat het vroe ger was. Landhuizen zijn tegen woordig dc moeite van het inbre ken bijna niet inecr waard, in de ouwe tijd vond je in dc benedenka mers kasten vol zilver cn dergelijk moois, maar daar schijnt de klad in te zijn". Ferguson heeft zich laten opne men in een tehuis te Brighton, waar een renbaan in de buurt is. Hij is n.l. ook jockey geweest. „Als ik nou van tijd tot tijd eens naar de rennen kan gaan," zei hij, „zal ik me in de hemel voelen". jaar van 1945 alles gedaan om de Westelijke samenwerking te saboteren. Ook past het te zwaar geaccen tueerde nationalistische program van De Gaulle niet best in de Ame rikaanse ordeningsplannen met be trekking tot Europa. De Gaulle verlangt voor Frankrijk een positie van invloedrijke mogendheid. Le ger en vloot moeten daartoe ver sterkt worden, alle onafhankelijk heidsneigingen in de koloniën on derdrukt. Bidault heeft echter Ln Washington om dollars te krijgen, aanzienlijke concessies moeten doen tegenover Amerika, juist op het ge bied van uitgaven voor... leger en vloot! Ook ln ander opzicht is de posi tie van De Gaulle nauwelijks te ver- Men eheft wel eens gezegd dat De Gaulle met kop en schouders boven de test van het Farnse volk uit steektIVat hiervan de figuurlijke waarde is, willen wij in hef midden laten; dat het letterlijk wèl juist is toont bovenstaand plaat ie, dat ge maakt werd na de beroemde rede van de generaal te Bayeux, gelijken met die van Hitier vóór de „machtsovername", om dit ger manisme in dit verband nog even te gebruiken. Werkelijk fanatieke aanhangers van De Gaulle, zoals de Duitsers ten opzichte van Hitier waren, vindt mei\ in Frankrijk niet. Maar wel is overal het besef door gedrongen dat het aan de macht komen, vroeg of laat, van De Gaul le. onafwendbaar is. Daarom stelt niemand zich graag tegenover hem. De journalisten denken aan hun carrière, de ambtenaren aan hun promotie en evenzeer beducht zijn de politici en de militairen, al is De Gaulle's aanhang in het leger dan ook niet groot. Men vreest het komende regime-De Gaulle, niet zozeer om de generaal zelf als wel om de vermoede meedogenloosheid van zijn aanhangers die zich in dat geval op him vroegere tegenstan ders zullen wreken. Geloof in zich zelf De Gaulle zelf schijnt absoluut aan zijn opdracht te geloven. Het is bekend, dat hij pertinent weigert, zich op welke manier ook te laten beschermen tegen aanslagen, al staat ook zijn familie tengevolge van dezo onvoorzichtigheid steeds weer de ergste angsten uit. Een soort „heimwee naar de dood" van een man, die zich door het lot ge- groepen voelt tot grote dingen? Zeker is. dat De Gaulle als mens hemelsbreed van Hitier verschilt. Hij is intellectueel, gecultiveerd verstandsmens, wiens helder, wel overwogen Frans de beste klassie ken van zijn land waardig is en dat daarom in geen enkel opzicht ver geleken kan worden met het woes te al was het dan soms ook fana tiek en krachtig koeterwaals van die Boheemse korporaal. Maar Hitler en De Gaulle hebben dit ge meen, dat zij zich begeven hebben in regionen waar de donkere krachten van de afgrond beginnen te heersen, zonder dat men die nog kan controleren. ^FEUILLETON JOHN VAN SNELLENS 41) Zo was het: „Vadertje dokter" beschouwde zijn peones als grote kinderen; een kind stelt men ook niet graag teleur. „Nu dan als 't moet." Graaf Paul spoorde zijn paard aan. In een korte galop kwamen wij de plaza op rijden. De plaza, die tegelijkertijd marktplein was, lag lussen de enige stenen ge bouwen in de vallei; het leek hier meer op een oud Spaans stadje dan op een Indianendorp. Een witgekalkte kloostergang, een kapelletje, daar naast een gebouw van twee verdiepingen hoog met brede Moorse bogen; daarachter begon weer de vruchtbare vlakte. Helrood staken de dakpan nen af tegen de blauwachtige achtergrond van de bergen. Midden in de plaza stond een reusachtige paal. die ik hier nooit tevoren had gezien. Hoger dan de rode dakpannen, hoger dan de torenspits van het kapelletje rees hij in de lucht Aan de voet van de paal stond een tentje waar limonade werd verkocht en waar omheen de dorstige klan ten zich verdrongen. Het wemelde van Indios, bijna alle mannen; de vrouwen (dat zag ik pas hutten die het vervveg gelegen gedeelte van het plein insloten een troep cavaleristen aangereden. Wij hadden halt gehouden aan de rand van het plein. Luis stuurde zijn paard naast het mijne, en zei vol trots: „Zie je hem; dat is Boliyar." Inderdaad was het Bolivar. De leider van dit troepje ruiters was Bolivar. Maar als Luis het mij niet had verteld, had ik hem niet herkend. Want Bolivar, die anders altijd in de eenvoudige witte dracht liep. dc netjes opgevouwen zarape waarop de helm-dragers hun hoofddeksels had den opgezet Zeer krijgshaftig, voor op 't voor hoofd gedrukt; boven op de kruin van 't hoofd in alle standen die men kon bedenken. De gewe ren. die ze droegen, leken ook wel uit de oude doos te zijn. Maar buiten mij scheen niemand er iets ko misch in te zien. Er ging een goedkeurend ge mompel door de menigte. Soms, wanneer een familielid één van de soldaten herkende klonk over de schouder, had zich nu zo fraai mogelijk er een vrolijke groet. Zelfs de dokter nam het i. tt:: jmi—nheei ernstig op. „Zie je wel", zei hij. „dat je je geen zorg hoeft te maken? Wat kunnen die gang sters nu tegen zo'n troep beginnen?" Ik dacht eerst, dat hij het voor de grap zei, maar ik zag wel dat ik me vergiste. „Vadertje dokter" was trots op zijn soldaten-kinderen. Ik keek naar graaf Paul. Deze zat recht op zijn uitgedost. Hij was de echte Mexicaanse caballero geworden. Hij leek wel een stierenvechter een torero. Alleen de grote grijze sombrero paste niet bij dat beeld Prachtig reed hij de zwarte hengst. De cavale rie bestond uit zes ruiters. Daarachter kwam het voetvolk. Zij marcheerden langs de rand van het plein, en toen rondom de paal en het limonade- paard en keek met half dichtgeknepen ogen voor tentje. Bolivar nep enige commando's. Zijn soldaten, zonder haast, maar heel ernstig, plaatsten zich in een rij die zich bijna over het hele plein uit strekte. „Is dat niet mooi", fluisterde Luis vol enthou siasme. „hoe ze alle bevelen kunnen uitvoeren. Dat is discipline! Si, si! Bolivar is een goed lei der. Het is een onoverwinnelijk legioen." Een onoverwinnelijk legioen! Met moeite on- zich uit. Hij scheen in gedachten verzonken te zijn. Het dorpsorkest speelde nu. De soldaten stonden nog steeds stram in de houding. Ik voelde me onrustig. Ik wou maar dat ze op schoten, dacht ik. God helpe hen als ze het ooit met die 'gangsters van Zwendasky te doen krij gen die kerels met hun machinegeweren en automatische pistolen en wat al niet meer Eindelijk was de ouverture van het dorpsorkest uit en toen kwam het grote moment. De plechtige overdracht van de grondwet van de vrije vallei van Agua Dulce. Tenminste, zo had Bolivar deze derdrukte ik mijn lachen. Het leek meer een stelletje uit de operette. Ze hadden allemaal, be- halve eén of twee. een uniform aan en alle- plechtigheid genoemd. De trompetten schalden maal een ander. De ene was vuil-geel, een ander weer. Bolivar reed een paar passen vooruit, hief hei-rood. een derde verkleurd groen; sommigen zijn sabel op en wachtte aan het hoofd van zijn later) bleven met de kinderen in de schaduw droegen een helm. anderen weer een kepi. zoals „regiment". Graaf Paul reed hen tegemoet be- van de Moorse bogen gehurkt zitten. Er klonk soldaten van het vreemdelingenlegioen: de één groette hem en overhandigde hem een papier, veel gepraat en uitroepen van bewondering voor droeg laarzen en de ander sandalen. En het was. gezegeld met zon ïeusachtig^ lood zegel dat zelfs de hoge paal maar opeens hoorde men trompet- alsof ze het erom gedaan hadden om het meest de vrouwen en kindeien, die onder de arcade geschal en daar kwam tussen de schuren en de komisch effect te bereiken. Vooral de manier stonden, het goed konden zien. In 1945, toen nog tijdelijk staatshoofd, hield De Gaulle eens een persconferentie. Een van de aanwezige journalisten, die wel eens wat meer wilde welen omtrent de toekomstplan nen van de grote Charles", vroeg de generaal daarnaar Maar De Gaulle ontweek zijn vraag door philosophisch op te merken„Ik zit hier maar tijde lijk, Niets duurt zo lang als het voorlopige. Noemt U mij dus maar Karei de Voorlopige", (Ingezonden mededeling) Ik zou U haast adviseren. Zonder Limericks te adverteren. Want: Wat zou die Ober in dat glas. Met z'n witte neus en zwarte das. Anders dan: „Tip van Bootz" ons serveren? 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Mej. T J. A'dam ontv. 1 fles TIP. Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 Franse lied. ree. 19.30 Prot. Thuisfront. 19.40 J^ugdnieuws. 19.45 LTitz. voor Ned. in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 De winkel van Sinkel. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Vindo- bona. 2200 Luisterspel: Don Qui- chotte. 22.35 Ramblers. 23 00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Licht avondconc. HILVERSUM II. 19.00 Nieuws, weer. 19.20 Negro Spir. 19.45 Banden die binden. 19.55 Liebestraum. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Wie weet hoe deze plaat heeti 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Gr.pl. 22 10 Dansles. 22 45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio philharm ork. Morgen HILVERSUM I. 8.00 Nws. 8.30 De mens en zijn liefhebberijen. 8 40 Barcarole. 9.12 Sport. 9.15 Men vraagt. 9.45 Geest-leven. 10 00 Alma Musica. 10.30 Briefgeheim. 11.00 Kunst na Arbeid. 12.00 Muziek mo zaïek. 12.30 Zondagelub. 12.40 Dub- belmannenkwartet. 13.00 Nws. 13.15 The Romancers. 13.50 De Spoorwe gen spreken. 14.00 Yehudin Menu- hin. 14 30 Het Kamerork. 15.45 Film praatje. 16.00 Fr. gr. pl. 16.30 Repor tage 17.00 Trekkers en zwervers- liedjes. 17.30 Avonturen van Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nws. 18 15 Gesprek met de lezer. 18 30 Strijd krachten. 19.00 Kerkdienst. 20.00 Nws. 20.05 Requiem van Verdi. 21.45 Luisterspel: Kopermijn. 22 30 Waltz- time. 23.00 Nws. 23.15 Reportage. 23.25 Gr. pl. HIL\«ERSUM IT. 8.00 Nws. 8.15 Strijkork. 8.30 Hoogmis. 9.30 Nws. 9 45 Zondagmorgcnklanken. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Na de kerkdienst. 12 15 In 't Boeckhuys. 12 30 Lunch- conc. 12 55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. 13 15 Welk boek. 13 20 Lunchconc. 13 40 Apologie. 14.15 Concertgeb. 15.40 Het begrip Katn. actie. 15.50 Orgelconc. 16.10 Concertgeb. 17.00 De jonge kerk hoort het oude woord. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19 15 Ds Straatsma 19.30 Nws. 19.45 Vooravond van Allerzielen. 20.10 Gr. muz. 20.13 Gewone man. 20 20 Zilvervloot'. 21.00 Luisterspel: De heraut der zielen. 21.45 Zang en piano. 22.10 Van Rooyen. 22.15 Sport. 22.30 Nws. 22 50 Residentieork. Maandag HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.15 Gymn. 7.30 Fr. progr. 8.00 Nws. 8 18 Lichte klanken. 9.15 Kamermuz. progr. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Re genboog. 11.25 Clarinet en piano. 11.45 Voordr. 12.00 Vincentino. 12.30 Weer, platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.20 Silvestrikwartet. 13.45 Gr. pl. 14.00 Piano. 14.30 t«oor de jonge moeder. 14.45 Bach can tate. 15.05 Luisterspel Meneer Samp son. 15.50 Gr. pl. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 De school is uit. 17.30 Har ry Rov. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Nws. 18.15 Pianoduo. 13 30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7 00 Nws. 7.15 Ork. platen 7.45 Woord voor de dag. 8 00 Nws. 8.15 Sions lied. 9.00 Piano Debussy 9.15 Ochtendbezoek jonge zieken. 9 30 Waterst. 9 35 Werken Berlioz. 10 30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Gemengd Omroep a Capella koor. 12.00 Voor de lunch. 12.30 Weer. Kamerork. 13.00 Nws. 13.15 Orgelconc. 1400 Radiouitz. voor de scholen. 14.30 Continental Quintet. 1515 Musette klanken. 15 30 Gedichten van Paul Verlaine op mu ziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Strijk ork. 17.00 Kleuterklokje klingelt. 17.15 Onbekende kamermuz. 17.45 Orgel. 18.15 Sport. 18.30 Mandoline ens. Detectiveroman redde haar het leven Iris Bernett. een mooie 27-jarige blondine te Johannesburg, die pas dan in slaap kan komen als zij een detective-roman heeft gelezen, schrok op zekere avond wakker en ontdekte een inbreker aan het voe teneind van haar bed. Zij wist pre cies wat zij moest doen. Zij veinsde te slapen, zuchtte, draaide zich om, liet haar arm uit bed vallen, maar zo dat de hand terechtkwam op een revolver die op het nachtkastje lag en schoot de inbreker dood. (A.P.) MAANDAG 3 NOVEMBER. - Tot dc sterke kamerplanten behoort ook de Ophiopogon. Deze plant, die indertijd uit Japan en China werd ingevoerd, be zit lange smalle bladeren en bloeit in het najaar met trosjes lilablauwe bloe men. Een der mooistcsoortx is wel dc Ophiopogon Jaburan fol. varicgatus. die fraaie bonte bladeren bezit en wel het meest wordt gekweekt. In de winter moet deze plant niet al te warm staan. Niet ivarmec dan hoogstens 50 60 graden Fahrenheit. Voorts vraagt ze een plek in het volle licht. Des winters wordt iets minder water gegeven dan in de zomer. Zo'n Ophiopogon kan zich tot een fraaie, bossige bladplant ont wikkelen. De vermeerdering kan in het najaar geschieden door oppotting ww dc grondscheuten of door splitsing van de oude planten. S. L*

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4