Het Hogerhuis: Een harde noot voor Labour Bedrijfsvoetbal - niet in K.N.V.B.-verband POES MAUW trekt de wereld in Kris kras door sport en spel Expositie van kunstschatten Zaterdag 1 November 1947 j NAAR HERVORMING VAN DE ENGELSE STAATSINRICHTING Stopperspil-sgsteem het enige juiste r~ Rotterdams elftal tegen Rest van Nederland Antia Boers wint prijs vraag ER is oen tyd geweest en zy liet ■'ligt niet ver achter ons waar in de Engelse democratie als 'n door zijn ouderdom eerbiedwekkend maar verder dank zij het bekende Engelse traditionalisme hopeloos verouderd apparaat werd be schouwd. Het was de tyd van het geloof in de democratie de tijd die niet alleen de souvereiniteit. maar ook eigenlijk de regerings macht in handen van het kiezers corps wenste en dus een parlement verlangde dat een getrouwe afspie geling vormde van de politieke schakeringen van het volk. Het denkbeeld ontstond in de Franse Revolutie, won in een eeuw tyds overal veld, en was in het begin van deze eeuw vrijwel algemeen, maar het heeft ons aan de voor avond van Wereldoorlog II allengs verlaten. Wij zijn er nü van door drongen dat de demo- Wij kunnen niet verondersteld" dat"he" het HogeHlUis met name in de politic- ÜC llitVOeriUQ VClll ófe Wil V(ltl ke practijk lang niet 71 j altycl zo erg hanteer- "€t VOLK Itl (MC WCff KOITlt baar is. Dit betekent cratie eigenlijk zo een ATTT FT? perfect systeem niet is niet dat wij geen overtuigende de mocraten meer zyn, maar wij door zien tegenwoordig de paradox van de democratie. Democratie is voor ons niet meer het alpha en omega; het is een ge brekkig systeem, maar desondanks het beste van alle gebrekkige syste men die wy kunnen uitdenken," om dat alleen in een democratie koers- wisselingen zonder schokken moge lijk zijn, minderheden zich kunnen doen gelden, en de persoonlijke vrijheid van de staatsburger (tot een bepaalde hoogte dan altijd, want niemand is geheel vrij) gega randeerd zijn. Een paradox "|\/rEX deze inzichten is de waar- ■1 1 dering voor het Engelse parle mentaire systeem weer sterk ge stegen. Tegenwoordig beschouwen wij de Engelse democratie zo niet als de best georganiseerde (geor ganiseerd is er niet zo veel in de Engelse staats-inrichting) dan toch als de best functionnerende demo cratie. Dat het zelfs geen geschre ven grondwet kent, geeft in het voorbijgaan nog even een indruk van de paradoxen waarmee wy in deze zaken te maken hebben In het gecompliceerde, maar niet temin zeer doorzichtige systeem volgens hetwelk het Engelse volk wordt geregeerd bezet het House of Commons (Lagerhuis) de cen trale plaats. Het wordt eens in de vyf jaar gekozen in een stelsel van districtsverkiezingen. Dit betekent dat de verhouding der partyen in het Lagerhuis niet overeenkomt met die in het kiezerscorps, maar de grootste partij, ook al is hy nu meriek maar weinig sterker dan de andere, byna altijd de volstrekte meerderheid krijgt. Een markant voorbeeld leverden de algemene verkiezingen in 1945. Labour kreeg twaalf millioen stem men. de Conservatieven acht-en- een-half en de Liberalen, om ons tot de drie grootste partijen te be palen, twee millioen, maar Labour behaalde met deze stemmen in 393 districten, (die elk een zetel ople veren) de overwinning, de Conser vatieven kregen 189 en de Libera len 12 zetels. Aan dit systeem kle ven vele onvolkomenheden (de Na* tlonaal-Liberalen sleepten met 700.000 stemmen 13 zetels in de wacht), maar het heeft een cardi- naal voordeel: er is byna altyd een partij die hpar eigen program kan uitvoeren, een partij die volledig voor het beleid verantwoordelijk is. Elders anders HIER vormt Engeland een sterke tegenstelling tot de landen waar het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in gebruik is. Daar wordt in feite nooit een par tij-program uitgevoerd, maar altijd een combinatie van programs, dat betekent: het minimum waarover men het eens is kunnen worden. Daar is men altijd afhankelijk van de mogelijkheid van samenwerking tussen partijen met verschillend? doelstellingen. Om niet te spreken van de bepaald niet denkbeeldige mogelijkheid dat er geen combina tie van partijen te vinden is die het over een politiek eens kunnen wor den en de meerderheid in het par- tingsjaren van het Lagerhuis te genhouden; in een crisistijd als deze kan dat echter fnuikend 'zyn. Ja en neen KAN Labour nu aan de macht van de Lords een einde ma ken? Neen, zeggen de conservatie ven, die begrijpelijkerwijs de hui dige stand van zaken willen be stendigen, want onze ongeschre ven code stelt vast dat Labour geen ingrypende maatregelen mag nemen die niet in haar verkie zingsprogram werden aangekon digd. Ja, zegt Labour, want in ons program stond dat wij geen tegen stand van het Hogerhuis tegen de uitgesproken wil van het volk zul len tolereren. Neen. zeggen de Lords, want wij hebben niet tegen gewerkt. Ja, zegt Labour: U hebt de wet op de nationalisatie van het vervoer geamendeerd op een wijze die wij niet kunnen aanvaarden, en als wy met de nationalisatie van IJzer en Staal komen Maar wil Labour de Lords elimi neren De aangekondigde wijziging houdt in dat de periode waarover het Hogerhuis een door het Lager huis aangenomen wet kan tegen houden, tot een jaar zou worden ingekrompen, in afwachting echter van een totale herziening van de positie van het Hogerhuis. Al mag het instituut op zichzelf verouderd zijn en met geen moge lijkheid meer in deze tijd passend te maken, het is begrijpelijk dat Attlee ervoor terugschrikt hier al te radicaal het mes te hanteren. Want uitschakeling van het Hoger huis zou betekenen dat Engeland een één-kamerstelsel zou Icrygen. Wij zullen ons niet in het dool hof van wetsbepalingen, staats recht. constitutionele gebruiken en tradities begeven; het is ook zo wel duidelijk dat men deze zaak niet zo eenvoudig oplost. Hier is een geheel nieuwe conceptie van de Engelse staatsinrichting vereist en dat betekent in feite een revolu- tionnaire wijziging zoals Engeland sedert Cromwell niet heeft gekend. Niet gemakkelijk Voorlopig zal de regering nog ge noeg moeite hebben met de eerste fase. Voor de invoering van de Parlementswet van 1911 was het al nodig dat de Radicalen zes jaar lang een verbitterde strijd voerden, dat tweemaal 111 een jaar algemene verkiezingen werden gehouden, en het Hogerhuis voor nieuwere in zichten toegankelijk werd gemaakt door de benoeming van een aantal nieuwe Lords (in Engeland kan ieder tot de adelstand verheven worden) een ultima ratio, waar toe men niet zo gemakkelijk zijn toevlucht neemt. Het Hogerhuis zal wel een harde noot voor Labour blyken te zijn. Uit de Boekenmolen ,,Het verdeelde hart" Peter van Steen heeft tot thema van zijn roman Het verdeelde Hart. (Amsterdam 1946, Kosmos...) de vraag gekozen, of een vriendschap tussen twee mannen, resp. twee vrouwen kan bestaan, als één van de twee getrouwd is. Het boek bestaat uit twee delen, in het eerste is de hoofdpersoon niet. in het tweede wel getrouwd. Als extra verwikkeling is hij zelf schrijver en worstelt hij met ditzelfde thema in zijn roman, die ook wordt opgenomen in het boek zelf. We hebben dus twee romans door elkaar, eigenlijk met dezelfde hoofdpersoon, in werkelijkheid en in zi.in verbeelding. Dit is een heel inge wikkeld procédé, maar daarbij laat Peter van Steen het niet. De hoofd persoon is bovendien een soort mag neet voor alle sexuele huwelijks- en driehoeksmoeilijkheden in zijn naas te omgeving en ver daarbuiten, zodat het om te duizelen is. Een aardige vondst is. dat de held van de roman in de roman zijn vriendschap met een collega moet opgeven door de jaloe zie van zijn vrouw, terwijl de held van de roman na zijn huwelijk ont dekt. dat hij jaloers is op een vriend schap van zijn vrouw met 'n vroegere vriendin. Mijn indruk is, dat Peter van Steen met dit werk zijn krachten heeft overschat. Nergens wordt dui delijk. waarom de held zo'n aantrek kingskracht heeft op vogels van zo diverse pluimage en het toppunt vind ik. dat de held op zijn huwe lijksdag, als alle vrienden en vrien dinnen na de plechtigheid gezellig bijeen zijn het algemeen gesprek be gint met: Is het mogelijk, enz. Zie boven. Op dat moment! Van alle tactloosheden KAREL LOTSY ZEGT ZIJN MENING: M bladerend in de tijdschriften De tentoonstelling van kunst schatten uit Wenen heeft prof. Fr. van Thienen aanleiding gegeven tot een beschouwing in ,,A poll o", waarin hij er op wijst, dat de be langstelling voor de kunstnijverheid en het beeldhouwwerk verre achter bleef by die voor de schilderkunst. En toch bleven de indrukken aan de beide eerstgenoemde kunstuitingen sterker en blijvender, de boven alles uitstijgende hoogtepunten bij de schilderkunst niet meegerekend. De schrijver acht het niet onmo gelijk. dat wat het laatste betreft de localiteit een woord heeft mee gesproken. De Eere-galery bleek als expositie-ruimte een verrassing nu Is llet JUist, zo vroegen wy zij ontdaan was van de hinderlijke. Karei Lotsy, „dat de h.N V.B. een ruimte verstorende vitrinekasten «er gereserveerd standpunt inneemt t~» 1.r-1 -:,d. foppnovpi' hef- hcdriifsvoetbal In het onderhoud, dat wy vorige weck met do praises van de K.N.V.B., Karei Lotsy, hu(1(1 en naar aanleiding van de groei van het Zaterdag middagvoetbal, kwam ook de hodryfssport tor sprake. Deze tak van sport heeft eveneens de laatste tyd een geweldige vlucht genomen en het merendeel dor elftallen welke in de Zatordagmiddngeompotitie uitkomen, bestaat uit teams gevormd uit het sportieve deel der grote instellingen en bedrijven. ZATERDAG SPORT EN KERKELIJKHEID ,De architect Cuypers toont zich hier, binnen het kader van de historische vormentaal, waarvan hij zich nu eenmaal bediende, van zyn beste kant." Voor het opstellen van objecten als daar op deze expositie waren tentoongesteld, is zij waarlijk een ideale ruimte, harmonisch van sfeer met de klare, diffuse belich ting, tegelijk van een weldoende rust. Daartegenover blijven de schil- deryenzalcn met hun fel bovenlicht verre van ideaal. En zy laten maar al te duidelijk zien welk een onding eigenlijk bovenlicht is voor schilde rijen. die altijd bedoeld waren om in paleiszalen of particuliere vertrek ken met zylicht te worden gezien." Prof. Van Thienen bespreekt ook de vraag of het gewenst is kunst werken de wereld door te „slepen". Er zyn grote bezwaren tegen aan te voeren, maar er staat als positief clement een morele factor tegen over. „Zulk een tentoonstelling ver schaft de mogelijkheid tot rustig kennis maken met wel dat in ons land in origineel niet of nagenoeg niet voorkomt. En ook het beeld van de eigen kunstenaars wordt onge meen verrijkt." Hans Reeser schrijft over Julian Green, naar aanleiding van zyn laatste werk. van Maurits Dekker is er proza „Toen er niets meer ge beuren kon." tegenover het bedrijfsvoetbal „Ik ben zelf een groot tegenstan der van deze soort van sport. Niet zozeer als het gaat om het personeel van een of andere instelling enige uurtjes genoeglijk een balletje te laten schoppen. Laten zij gerust hun gang gaan. Maar wanneer deze soort voetbal het karakter zou aan nemen van reclame, behoort het absoluut niet thuis in onze voetbal gemeenschap." „Maar er bestaan toch nog wel enige bedrijfsverenigingen, die zelfs op dit moment in de eerste klasse uitkomen?" „Ja zeker. Philips en Picus uit Eindhoven om slechts een paar te noemen, zijn uitgesproken beclrijfs- elftallen. Het was toen ons bestuur besloot deze soort elftallen te weren, niet mogelyk om de verenigingen welke reeds in K.N.V.B.-verband speelden, uit te bannen. Zy kregen evenwel de aanzegging dat zy hun namen moesten wijzigen. Zo werd Picus voortaan: de Spechten en Philips: P.S.V. Maar het is thans uitgesloten dat nieuwe bedrijf s- elftallen bij ons zich aanmelden. Voor hen biedt de Zaterdagmiddag- competitie onderdak." „Is dit soms de oorzaak van de grote groei van het Zaterdagvoet bal?" „Dit is zeer goed mogelijk," aldus Lotsy. „Deze elftallen verschijnen als paddestoelen uit de grond. En het zou goed zyn, wanneer de afde lingsbesturen. waaronder het Zater dagvoetbal ressorteert, strengere selectie gingen toepassen. Wat mij betreft zou een eis van tenminste 50 leden, drie elftallen en niet te vergeten de beschikking hebben over een eigen veld. een factor zijn. waardoor het gehalte van het Zator- dagvoetbal op peil gehouden kon worden. Hier en daar gaat een afdeling wel wat licht over tot het accepteren van een vereniging." „Wy waren van mening, dat het grootste aantal elftallen, dat in deze competitie uitkomt, uit Christelijk milieu voortkomt." „Dit is zeer verschillend en hangt veel van de districten zelf af. Doch globaal is 40 Christelijk. Utrecht daarentegen maakt wel een zeer grote uitzondering." Deze uitlating des heren Lotsy kwam wonderlijk overeen met het geen de secretaris van de afdeling Utrecht, de heer A. J. Bouwens, 0113 meedeelde. Volgens deze actieve bondssecretaris zyn van de 150 Za terdagmiddag-elftallen in deze afdc ling er slechts 10 specifiek Christe lyke clubs. De ander? zijn öf z.g. open clubs öf bcdriifselftallen. Stopperspil Was het haast niet vanzelfspre kend dat in ons geanimeerde ge sprek ook nog het zo vermaarde en veel besproken stoppcrspil-systeem ter tafel kwam. We wisten reeds lang. dat de bondspraeses een krachtig voorstander van het stop- perspil-systeem is. Lotsy zou geen Jack West (geheel rechts op de foto), een bekend renner van de T.T.- races is thans verkoopleider van een Londen se motor f iet senfabriek. Hij draagt als zodanig een steentje bij aan Engelands inspanning meer pro ducten (ook motorfietsenl) te exporteren 13 OEM. boem, boem bam en toen was het opeens helemaal stil. In de etalage van de speelgoed winkel zat een mijnheer op zijn hurken. Hij had grote, rare schoe nen aan. In zijn armen hield hij al lerlei speelgoedbeesten. Een beer. een olifant, een aap een eend, een hond „Maar ik heb toch ook een poes mee genomen" dacht de mijnheer uit de etalage, .,'t Was zo'n leuk grijs beest met een aardig rood tongetje, dat buiten zijn bekje stak. Zeker in de winkel laten liggen". De grote schoenen verdwenen wat verder in de etalage en de mijnheer ging vanzelf mee. Aan het poesje werd niet meer gedacht. Die lag im mers nog in de winkel! Op de rode tegeltjes, juist onder het gedeelte van de etalage, dat met een deurtje opengemaakt kon wor den lag een grijs wollig schepsel zielig alleen. Eerst tilde het zijn kopje op en liet een klagelijk mi-aauw horen. Jakkie, zo'n val uit een etalage was vast geen pretje. Ze wreef met haar kopje eens op de pijnlijke plek. waarop ze zoëven gevallen was. En terwijl het poesje over die na re pijn denkt, zal ik jullie eerst eens vertellen wiedat grijze wol lige schepsel met dat aardige rode tongetje eigenlijk is. Hoe ze aan haar naam gekomen is weet ik niet, maar alle dieren uit de winkel noemden haar Mauw. Haar hele leven had ze tot nog toe in een box doorgebracht met Flap de olifant en Rineke de pop. Samen hadden ze veel pleizier gemaakt, vooral 's avonds als het helemaal stil in de winkel was en de sche merlampjes aan de muur hun ge zellig licht verspreidden. Dat deden Verhaal zonder eind Het Engelse voetbal-ver volgverhaal. waarin Tom- - my Lawton de spil van lenient bezitten (in Nederland voor 1 Chelsea en het Engelse na- de oorlog de laatste kabinetten- tionale elftal, de hoofdrol reldbeker (de Coupe Jules een infectie aan een van taties zijn een zege op Rimet) heeft op 27 en 28 Maar hier moet,wij onze lof- ^LT'anten^te'"uilenE"o- zang op de Engelse democratie on- pen derbrekon. Want het Lagerhuis is Verscheidene weken ge niet het enige lichaam waarmee leden gaven de directeuren een regering te maken heeft: zij van Chelsea toeslemming moet haar politiek ook verant woorden tegenover het Hogerhuis zijn ogen heeft opgelo- punten over Joe Baksi en October vergaderd in het pen. wordt door een spe- een k.o.-zege in vier ron- gebouw van c-e Franse cialist behandeld. De kans den over de wereldkam- bestaat dat een oogopera- pioen halfzwaargewicht Gus Lesnevitch. Maar gG_ daartegenover staan der- maakt door het ziekenhuis t'en nederlagen door k.o„ in Leeds waar Woodcock een schorsing voor onbe- behandeld wordt. paalde tijd na zijn ontmoe- Woodcock kreeg voetbalbond te Parijs Behalve de voorzitter, de tie noodzakelijk is. Dit werd bekend II Delaunay (Frankrijk), leden der commissie, ting met Williams in 1941 wegens „onbevredigende ULi V.U111111 .cole. '.II I v-,0 Rivadavia. president van de stukje bruis in zijn oog prestaties". Enige reclame- 'oïn h'l ecn steengroeve hj, j ujt. tot overplaatsing Tegelij kertijd deed Chelsea, dat 0 Braziliaanse sportfederatie De heer Rous (Engeland) had bericht van verhinde ring gezonden De leden der commissie in Doncaster aan het werk was. enige jaren celeden l1 5-0 De leden der commissie waarin zolClS 1S a fc1 pond aan Everton betaalde werden het erover eens het land nog mogelijk - adel Ai enkev VOQr Lawton de vooruit_ hoge geestelijken krachtens z<- 7ichtcn van c'c ster van het boorte en functie zitting hebben Engelse voetbal teniet door Het is een oud en eerbiedwaardig 1 bekend te maken, dat zij instituut, overblijfsel van de niet slechts belang in con- machtsverhoudingen van een vroc- tan ten stelde. Zij wilde bo- ger tijdperk, dat dank zl| het feit st" Eb'^aar e? dat Engeland na Cromwell geen wejmg cjubs zijn. die goe- grote revoluties heeft gekend, nog altijd in stand is gebleven. De Engelse adel is door haar persoonlijke belangen en tradities in hoofdzaak conservatief. Na een conservatieve stembusoverwinniim vertoont het Hogerhuis dus onge veer hetzelfde beeld als het Lager huis, maar als Labour of. zoals een kwart eeuw geleden, de Liberalen aan dc macht zijn, kunnen de Lord- de regering ernstige moeilijkheden in de weg leggen. Bij de Parlementswet van 1911. door de Liberalen met veel moei.' doorgedreven, zyn de bevoegdheden van het Hogerhuis zeer beperkt Financiële wetten vallen buiten zijn arbeidsveld en het kan ander^ wetten slechts gedurende twee zil- de spelers ts missen heb ben. bleef Lawton in de lucht hangen Verschillende clubs heb ben voor Lawton oen rc- cordpriis van 17 000 pond geboden. maar volgens Chelsea is tot dusver geert aannemelijk aanbod ge daan In het laatste vervolg van het verhaal, dal veel tournooi om de wereldbe ker te verschuiven naar 1950, met dien verstande dat de landelijke bonden een maand tijd krijgen om hun mening kenbaar te maken Het congres van de Fifa, dat in Juli 1943 in Londen bijeen komt. zal dit voorstel moeten goedkeu ren Hel tournooi zal in Brazilië plaats hebben. zucht schijnt aan zijn uit daging van Schmeling en dc anderen niet vreemd, Reclame stunt? overigens niet zeggen wil. dat de aan de Duitsers De Amerikaanse bokser toegeschreven plannen alle Lee Oma uit New York grond missen. Evenwel is streeft naar ontmoetingen Schmeling 42 jaar en Neu- met vier bekende Duitse sel 38 zwaargewichten, te weten Staanplaatsen Waiter Neusel, Werner Vollmer, Max Schmeling De bezoekers van de en de huidige zwaargewicht Olympische winterspelen kampioen Hein ten Hoff. zuljen waarschijnlijk al- H:j zou hen gaarne willen bekampen in de Ameri- leen staanplaatsen in de kaanse bezettingszone, met de bepaling, dat het batig saldo der wedstrijden ce- heel ten goede zal komen Eigen hotel De Zweedse voetballers, die on 19 November op nfngsfonds Volgens Highbury tegen Engeland hun land zu'lcn vertegen woordigen. brengen niet alleen hun eigen voedsel mee. maar ook hun eigen treinen vinden. De Zwit serse spoorwegen, die het aantal treinen reeds ver- heb- ruimte in tl» Engelre kran- h„t»'l-aceomodatie Zij bli] ten van viei pag.na's in- von „smelijk °P het schip, neemt heeft Lawton niet in de Chelsca-ploeg ge snoeid. die verleden Zater dag tegen Charlton Athle tic in het veld is geweest. Om dc wereldbeker De ningsionas ben de waarschuwing la de hoop. dat 2e de electriciteitssituatie ver- AmeriKa xe hrf__. n. V„rwarrviiritf „01 krijgen naar gaan om daar Amerikaanse match van Zweden naar Engeland brengt. Woodcock Bruce Woodcock, de Britse zwaargewicht boks- van het tournooi om de we- kampioen van Europa, die onze poede ÏSotert' De verwarming van lobars in de spoorwegcoupés zal dai; hen enkele dag voorde jum zakYën^vcr te heve- Srstend°in ^"e re- !f'v llrï ïtnicip voor te servoirs en als gevolg daar- daar een stokje 00 V£m het ver|jes van door steken. waterkracht opgewekte Lee Oma heet eigenlijk stroom hebben de regering Frank Czjewski en is van al genoopt om huisverwar- Russische komaf. Hij bokst niing met behulp van elec- sinds 1939. Zijn beste pres- triciteit te verbieden. KRABBELTJES en BABBELTJES de mensen van de winkel altijd voor andere mensen, die ze klanten noemden In ieder geval was het een erg leuke tijd in de box. Maar gisteren was dat allemaal anders geworden. Ze werden bij een heleboel andere dieren gezet en iemand zei: „Als morgen de etaleur (dat is een mijnheer, die een etalage erg mooi kan maken) komt, moet hij deze dieren gebruiken". Lekker melk T-JET was een verschrikkelijke A nacht geweest voor de dieren. Stel je voor om een hele dag in de etalage te moeten zitten. Ze konden voortaan niet eens meer gekke ge zichten trekken om elkaar aan het lachen te maken of de mensen zou den het zien. Nee het was lang geen pretje Ze zagen er allemaal erg te gen op. Konden ze maar weg ko men Intussen had Mauw haar pootjes uitgestrekt en ging er opstaan. Leuk was het buiten. Kijk, wat konden de mensen vlug het ene pootje voor het andere zetten. De voorpootjes lieten ze in de lucht op en neer- zwaaien. Dat is nou echt iets voor 1 de mensen dacht Mauw om iets - ze gekreeen mee to pen niet te gebruiken. Dan zijn v katten toch anders. Kom ze zou maar eens een eindje gaan wandelen. De mensen uit de winkel vonden haar zeker niet mooi genoeg om in de etalage gezet te worden. Daarom hadden ze haar er natuurlijk maar uit gegooid, 't Was eigenlijk geen manier. Terwijl Mauw zo over haar vriendjes, die zich nu in de etalage zouden vervelen dacht, begon ze het opeens erg pleizierig te vinden, dat zij op haar vier pootjes de wijde wereld in mocht trekken. Hé. wat was dat daar! Even ruiken. Lekker! ..Waar zou dat vandaan komen?" dacht Mauw. Ze keek eens om zich heen en zag nog net. dat een mens met een gekke sprong op een nog gekkere fiets sprong. „Melkboer" stond er op de kar. Rineke de pop had wel eens iets over melk ver teld. Daar moesten vooral poezen erg veel van houden. „Vooruit Mauw! Lik op, dat is goed voor je". Een dutje in een boom WAN al dat melk drinken had v Mauw een dikke buik gekregen, daarom ging ze een rustig plekje uitzoeken. „Boven in een boom maar" be dacht ze. En zij begon te klimmen. Ze klauterde en klauterde en klau terde en terwijl zij klauterde, mauw de ze een liedje. Het was zo: Een poesje houdt van melk miaauw, 's Zomers koud, maar in de Win ter lauw. Tomterompom tsjieng bom Alleen poezen weten waarom. Ze klom steeds hoger en hoger en nog een beetje hoger.en toen nóg een héél-klcin-beetjc hoger. Eindelijk had ze een heerlijk plekje gevonden. En terwijl ze lekkertjes haar „Lig" ging zoeken zong ze weer een nieuw liedje, waarvan ze de woorden zo maar opeens bedacht, omdat een blaadje haar zo gezellig over haar kopje kietelde. Toe maar blaadje, waai jij maar waai, Poezen houden wel van dat ge-aai Ik ga nu mijn dutje doen En van jou krijg ik mijn nacht zoen. Zo dommelde Mauw na haar eer ste middag vol avonturen in slaap. En als Mauw nog meer leuke din gen gaat beleven, dan vertel ik jul lie dat een volgende keer. Hoe wij een NAAIGARNITUUR kunnen maken m EN erg aardig naaigarnituurtje -L"' kunnen jullie op het plaatje zien. Het is erg gemakkelijk te ma ken kortom een reuzen gezellig ca deautje om met Sint aan een vrien dinnetje of je zusje te geven. Wat we er voor nodig hebben: Een lint of een strook katoen of linnen 140 cm lang en 3 cm breed. Twee kleine klosjes garen, een witte en een zwarte. Twee veiligheids spelden. Drie benen ringetjes, wat naalden en een vingerhoed. Knip het lint in drie gelijke delen. Neem er daarvan twee en schuif ze door een benen ringetje. Daarna schuif je aan de twee uiteinden van één van deze twee linten het zwarte en het witte klosje, waarna je keurig on der ieder klosje een benen ringetje naait. Een veiligheidsspeld aan de ringetjes en een groot gedeelte van ons garnituurtje is al klaar. Aan de uiteinden van het andere lint. dat reeds door het ringetje werd ge haald maken we een smal zoompje. Leg één van de twee uiteinden on geveer drie cm dubbel met het zoompje naar buiten en naai daar na de zijkanten netjes dicht. Als dat gebeurd is keren we het zakje, dat we gekregen hebben binnenste bui ten ende verblijfplaats van de vingerhoed is klaar. Het andere uit einde vouwen we ongeveer 4 cm dubbel en weer methet zoompje naar de buitenkant. De zijkanten weer dichtgenaaid en daarna bin nenste buiten keren. Dit zakje vul len we op met wat snippers flanel of wollen draadjes, zodat we een echt speldenkussentje krijgen. Als we dat gedaan hebben naaien we de bovenkant dicht en prikken we een paar spelden en naalden op het kussentje. En nu de strik. Het ringetje, waar door we in het begin al twee lin tjes gehaald hebben, moet nu pre cies in het midden van het klossen- lintje en het naalden, spelden- en vingerhoedlintje komen te zitten. Van het derde lintje maken we een strik, leggen deze onder het ringetje tussen de lintjes. Daaronder zetten we de strik met een paar steekjes vast, zodat hij niet meer uit wande len kan gaan. Zo meisjes, dit was een lang ver haal. maar heus het is in een wip gemaakt. Als je het niet helemaal begrijpt, kijk je maar eens goed naai de tekening. Veel succes ermee en schrijf mij maar eens, wanneer het goed gelukt is. TANTE ANS Onze sportredacteur had een dezer dagen een onderhoud met Karei Lotsy, dc voorzitter van de K.N.V.B. over de groei welke het Zaterdagvoetbal de laatste tijd toont. Tijdens dil interview gaf Lotsv onomwonden zijn me ning te kennen. In ons blad van Dinsdag gaven wij een en ander 1 weer. Behalve dit onderwerp kwa men nog enkele andere proble. men ter tafel, welke de moeilt waard zijn eens nader belichi tt worden. Zo kwam het bedrijfs voetbal, het stopperspilsystecm en de training van het Neder lands elftal ter sprake. In dii artikel wordt een en ander nog eens nader belicht. Lotsy zijn, wanneer hij niet op zij:, zo origineel enthousiaste wijze dit van tal van zijden aangevallej systeem verdedigde. „Het is volgens mij het enij. systeem, dat, tenminste goed toe gepast, voor ons nationale elftal kans op behoorlijke successen biedt Theorie is hierbij een van de voor- 1 naamste factoren, waarbij de tech niek natuurlijk niet op de achter grond geschoven dient te worden. Van twee technisch gelyk staande elftallen zal het elftal dat met een stopperspil speelt steeds van de ander winnen. Dit staat volgens my onomstotelijk vast. Stoppersp/i- maniakken bestaan niet. Het is een zuiver systeem, dat principieel het enig juiste is." Geef het een kans „Wij hebben daarom," aldus de heer Lotsy, „de T.C. opdracht ge geven dit systeem ook bij ons Nederlands elftal toe te passen. Het is evenwel zo jammer, dat vele J sportjournalisten dit systeem afbra ken." „Is het juist dat U gemeend heeft de sportjournalisten hieromtrent de mond te snoeren?" vroegen wy. „Niets is minder waar. In de tafelrede welke ik enige tijd geleden gehouden heb en welke veel stof heeft doen opwaaien, heb ik slechts een verzoek tot uw collega's gericht om nu eens op te houden met het stopperspil-systeem af te breken. Geef de T.C. een kans! Niets is zo funest, dan dat de spelers steeds weer lezen dat het S.S.S. niets waard is. Zij weten niet meer waar aan zij zich moeten houden en dit vindt dan vanzelfsprekend weer zij: terugslag op de prestaties van om nationale elftal. Daarom nogmaals: geef de T.C. een kans. Blijkt dat wij gefaald hebben, komt u dan gerust met uw vlijmscherpe critiek." Geen vóór-Olympiade Ook de training van het nationale elftal voor de komende Olympiade kwam nog even ter sprake. Voor lopig zijn evenwel nog geen speciale richtlijnen uitgestippeld. Het staat vermoedelijk vast dat geput zal worden uit de spelers die thans deel uitmaken van de Nederlandse elftal club. In verband hiermede Itunnwi wij tevens mededelen, dat van een „vóór-Olympiade" geen sprake ls. Op uitnodiging van Stanley Rouss zal een Nederlandse ploeg en een Luxemburgs elftal eind April naar Londen gaan om daar in een tour nooi, dat een drietal dagen zal duren, een Engels amateur elftal te ontmoeten. Dit moet echter uitslui tend gezien worden in het licht van een tegenbezoek voor de wedstrijden welke de Engelse amateurs dit jaar in Luxemburg en in ons land (Gof- fert stadion Nijmegen) hebben ge speeld. „Vóór-Olympiade" is wel een wat al tc weidse naam voor dit tournooi. Wy sturen dan ook slechts een B-elftal naar Londen," aldus Karei Lotsy. We hadden al te veel tyd gevergd van onze sympathieke voetbal-par- lementarier en voor ditmaal moest ons onderhoud eindigen. Karei Lotsy is een gezellig causeur en vooral als het gaat over voetbal, voelt hij zich in zyn element. We hadden graag nog langer met hem gebab beld. Maar er wachtten meer be langrijke zaken voor de directeur van de Brandverzekering Maat schappij „Holland van 1859" en dus moest het voor ditmaal genoeg zijn. Het Rotterdamse elftal, dat Zaterdag 15 November op het Spartaterrein tegen de Rest van Nederland zal spelen met als inzet de gouden onafhankelijkheidsbe ker, is als volgt samengesteld: Landman (Neptunus); Evertse (Neptunus) en Terlouw (DCV); Barzilay (Xerxes), P. de Leeuw (Xerxes) en de Vroet (Feyenoord) van Munster (Feyenoord), van der Stoep (Excelsior), Brandes (Feye noord), Wilkes (Xerxes) en Kils- donk (Feyenoord). Aanvang van de wedstrijd 14 Maandag 10 November a s. worden nationale wedstrijden in het schoonrijden onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijdcrsbond, op de kunst ijsbaan van de Apollohal te Am sterdam gehouden. Het beste kinderboek Drie honderd en vijftig manuscrip ten waren ingezonden op de prijs vraag voor het beste kinderboek, uit geschreven door de Nederl. federatie van beroepsverenigingen van kunste naars, de vereniging voor letterkun digen en het provinciaal Utrechts genootschap voor kunsten en weten schap. De jury kende aan het ge- illustreerde werk van mej. Antia Boers te Amsterdam „Verhalen voor grote mensen en kinderen verteld" de prijs toe bestaande uit een geld som. Het boek zal worden uitgege ven bij de Republiek der Letteren te Amsterdam. In de aula van 't Stedelijk Museum te Amsterdam, waar de voorzitter van de jury dr. J. C. Brandt Cortius de uitslag bekend maakte, was aantal der ingezonden manuscripten tentoongesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 6