D Vogeltrek is nog in volle gang Ons hart is bij de jongeren over zee Dameshoeden Najaarsmist.... verkoudheid! 2 Uit Amersfoort „Verricht daad van naastenliefde" Groepstentoonstelling A.K.G. Bonte Niwinkrant Snelheden tot 100 km per uur Tien landen willen Europese tol-unie De „Brastagi" heeft lekkage Woensdag 5 November 1947 Burgemeester Molendijk opende Bonte Niwinmarkt Honderden hadden zich Dinsdagmiddag in de Markthal verzameld, toen de voorzitter van het comité ter organisering: van de Bonte Niwin Markt, de heer P. Schwerzel, burgemeester Molendijk uitnodigde zijn openingsrede uit te spreken. De burgemeester begon, met er op te wjjzen, dat het zo jammer is, dat een groot deel van de Nederlandse bevolking weinig aandacht schenkt aan het probleem rondom Indonesië. Niet zo zeer omdat vrijwel niemand er thans toe komt, een bepaald standpunt te kiezen, maar vooral omdat ongeveer honderdduizend van onze jongens en mannen by dit vraagstuk zijn betrokken. „Ik weet wel", aldus de burge meester, „dat hiervoor tal van ver ontschuldigingen zijn aan te voe ren. In nagenoeg alle kringen is de nood groot en is de belangstelling gericht op allerlei materiële voor zieningen. Maar dat daardoor zo veel andere, toch ook belangrijke dingen, langs ons heen gaan is te betreuren. Tegenover ons leger over zee moeten wij onze verant woordelijkheid sterker en dieper gaan voelen. Door een eenvoudige daad van naastenliefde kunnen wij tonen dat wij onze volle aandacht, onze toewijding en liefde aan onze jongens willen schenken". Burgemeester Molendijk wees er met nadruk op, dat ons volk zijn taak ten opzichte van de jongens over zee vooral op practische wijze moet opvatten, zoals ook het Ni- wlncomité in Amersfoort heeft ge daan. Men moet trachten een tast baar bewijs van medeleven te ge ven. Wij moeten er steeds op uit zijn het contact met de jongens, die daar misschien nog jaren moeten blijven, sterk te houden. Want niets Is fnuikender voor hen, dan het weten dat liet vaderland maar rus tig verder leeft. Steeds moeten wij ons weer afvragen of wij onze plicht wel hebben gedaan. Vooral tegenover onze oorlogsvrijwilligers, die in vele gevallen een carrière op gaven, hebben wij een ereschuld in te lossen. Onze belangstelling dient ook ge richt te z\jn op de toekomst, wan neer aan velen weer een plaats in de burgermaatschappij bezorgd moet worden. „Op al deze dingen", zo zeide de burgemeester, „hebben onze mannen in Indonesië een mo reel recht. Daarom is het zo ver heugend dat er een groep mannen en vrouwen in ons midden is, die op zich hebben genomen deze aan gelegenheid voor te bereiden. Hun actie heeft een diepere ondertoon. Wij kunnen aan de hand daarvan vaststellen dat deze groep haar eenvoudige plicht verstaat". Nadat de heer Molendijk hen, die deze bonte Niwin Markt hebben verzorgd, hartelijk had dank ge zegd, verklaarde hij de Bonte voor geopend. Mr. F. J. W. Hartelust, voorzit ter van het plaatselijk Niwincomité, wees er op, dat deze bonte markt vooral te danken is aan de onver moeide arbeid van het comité ter organisering van de Bonte Niwin Markt, dat hy hiervoor nogmaals hartelijk wilde danken. De heer Rooimans en zijn helpers en ook mevrouw Korthals Altes- Chabot, de laatste op wel zeer bij zondere wijze, bracht hij hulde voor alles wat zij hebben gedaan. Het politic-muziekcorps speelde vervol gens het Wilhelmus, waarna burge meester Molendijk zich met zijn echtgenote, de leden van het comi té en de andere genodigden op de Markt begaf. Wij merkten o.a. op de commissaris van de politie G. Goorhuis, de oud-burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck, het vol tallig gemeentebestuur, ds. Braak man, pastoor Reyerse, overste Mul ler en enige andere militaire auto riteiten. Onmiddellijk na de openstelling heerste op de Bonte een gezellige drukte. Er is een éénrichtingver- keer ingesteld, dat de doorgang in de wel wat nauwe straatjes verge makkelijkt. Overal zijn cassa's in gericht. waar men de bonnen kan verkrijgen, die voor de aankoop van de uitgestalde waren nodig zijn. Via de „Hollandse straat" komt de be zoeker in het hartje van de Franse hoofdstad. Er is daar een café. een tent om tegen weinig geld veel ge noegen te beleven, een lingeriezaak, een parfumpaleis en dan natuurlijk de „Engelenbak". Grabbelton en Avontuurlijk Niwinrad ontbreken evenmin. (Ingezonden Mededeling MAISON VANEGDOM Westsingel 21 t.o. de toren Exposeert Donderdag a.s. op de MODESHOW van de Bonte Niwinmarkt, haar LAATSTE MODELLEN Tijdens de show is onze zaak van 2—5 uur gesloten. Noteert U even GRAND: Walvis in zicht. Zon.: 11.00, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITYAvontuur in Lissabon. Zon.: 14.00, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen, 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Uit het bagno ontvlucht. Vrijdag en Zaterdag: 14.30, 18.45 en 21 uur; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. TOT EN MET 14 NOV.: Najaars tentoonstelling A.K.G., St. Pie- ters- en Bloklandsgasthuis. 4, 5 EN 6 NOV.: Bonte Niwin markt. Markthal dag. 1417.30 en 19—21.30 uur. 5 NOV.: Fed. v. Amersfoortse Pers. Ver. B.P.M.-film, Amicitla, 20 uur. Ver. v. Paedagogiek, afd. Amers foort. Lezing de heer H. G. Blok over: „Mogelijkheden bij de op voeding van moeilijke kinderen. Acad. de Danse, 20 uur. 6 NOV. Grand: „Het Vrije To neel". 100ste voorstelling „Het begon zo onschuldig". „Als Moeder te veel is", Ned. Volkstoneel, Amicitla, 20 uur. 7 NOV.: Waarheidsfilmvoorstelling, Amicitia, 20 uur. 8 NOV.: Feestavond Veluwse Boe ren dansers, Markthal, 20 uur. Toneelver. „Eensgezindheid" uit voering Amicitia, 20 uur. Feestavond gym.ver. „Donar", St. Jozefgebouw, 19.30 uur. Bal na. „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur. Zon.mld. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d ORANJEBOOM: Zat., Zon en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1117 u. Di Vrijd. avond ook van 1921 u Leesz geopend dagelijks 1012 30 u en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar den en schoenenbonncn dienen zich Donderdag de stamkaarthouders 82001—34000 aan hc( distributiekan toor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking ge schiedt op kamer 3 van 8.3011-30 en van 14.3015.30 uur. Burgemeester H. Molendijk en de wethouders lieten zich na de opening van de Bonte Niwin-markt voorlichten door mr. F. J. W Hartelust. Op de achtergrond oud-burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck. (Archlfoto) Onze speciale verslaggever sein de tegen middernacht' Ben vrijwel ongedeerd. Slechts platvoeten, ietsje doof, platzak en verder theezeefje, leuk* vaasje, clo setpapier (300 meter), ceintuurtje cn 10 maggiblokjcs plus anti-pata- tes-fritesgevoel rijker. Liep storm vandaag. Vanmiddag 600 bezoekers (sters). Omzet 3000 gulden. Van avond 1800 bezoekers(sters) omzet nog niet bekend. Dames-verkoop sters zeer tevreden. Enkele hon derden inbrekers werden getest. Raad U aan, mensen te zeggen, hui zen goed te sluiten. Alle eandida- tcn ontvingen n.l. epn diploma. Mensen erg grabbcllustig. Tonne tje staat gedurig bijna op zijn kop. Appelmostbron bijna uitgedroogd. Ik gaf jongen een kwartjesbonne tje voor schiettent. Schoot net dc laatste prijzen weg. Corsage plus nog iets damesachtigs Pech (voor hem)! Stoffen-, lingerie-, parfume rie-. bloemen- cn worstwinkel lopen goed. Tot zover onze speciale verslag gever op de Bonte. Uit zijn ontroe rend verslag blijkt wel dat Amers foort meeleeft met de jongens overzee. Nader wordt ons nog medegedeeld, dat vandaag in de si garenwinkel w e 1 sigaretten ver krijgbaar zijn. Met nadruk wijzen wij nogmaals op de oproep van de „Amersfoortse Vrouwenbond Tot Bevordering Van Het Winkelen Op De Middag", waarin de dames worden verzocht' zoveel mogelijk des middags tc kopen. Dc sneeuw bal. die zoek was is gisteravond gevonden. Bleek ingesneeuwd te zijn in het stadscentrum, waar het enthousiasme zeer groot is. Laatste nieuws Naar verluidt is dc belangstelling voor de slaatjes matig. Om de ver koop hiervan te bevorderen zou een bekende filmster zijn aange zocht op de nog te verhandelen slaatjes met Salata haar handteke ning te spuiten. Bevestiging van dit bericht is nog niet ontvdngen. Tot morgen lezers! Driemaal in overtreding Tegen een houder van eon koffie huis maakte de politie proces-ver haal op wegens het overtreden van de arboldswet en liet in dienst heb ben van een jongen zonder de ver eiste toestemming van het arbeids bureau, wegens het voorhanden hebben van bier, zonder verlof. Inbrekers opgespoord Zoals gemeld is de Amersfoortse recherche vorige week met recher cheurs uit 't Gooi in Den Haag op zoek geweest naar de inbrekers, die 't Gooi, Amersfoort en Apeldoorn gedurende enige tijd onveilig hebben gemaakt. Het resultaat was, dat vier van hen op het Aniersfoorts politiebu reau konden worden ingesloten. Het zijn twee broers met hun zwagers, die betrokken zijn geweest bij de in braken in de Heinsiuglaan on de Borgesiuslaan. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd. Twee jongere schilders hebben zich in de rijen van het Genoot schap gevoegd en geven al ter stond aan de tentoonstelling een ander beeld. Ik zeg niet, dat hun werk boven dat.van de ouderen uitsteekt, maar het wijkt er van af en het voegt er iets specifieks aan toe van Sturm und Drang Traarbach, de een, laat nog te dui delijk de invloeden van Gust, de Smet en Permeke op zijn werk zien, al misken ik de eigen noot zeker niet. Hij vertoont een drang naar het grote en gestyleerde in een donker gamma, dat toch typisch coloristisch aandoet; daar naast een treffend gevoel voor at mosfeer en voor Fantasmagorische lichtwerking. Tieland, de ander, lijkt overigens meer Vlaming dan Hollander, hij ook houdt van een typische stylering, maar heeft meer oog voor het typische en pittoreske, zijn palet is lichter en... grover, en hij wordt minder ge kweld door de problematiek van 't leven. Voor een verrassing van gans andere aard zorgt J. H. Pennings, die. werkend in de bekende sym- bolisch-romantische. dromerige trant, een naakt heeft getekend; zo welig en bloeiend, gaaf van vorm en modelé, zo suggestief van licht en donker, dat men hem en de kunst kan gelukwensen. Daarnaast noem ik als bizonde- re momenten het fleurige meisje uit Staphorst van Edith Pijpers, de forse zonnebloemen van Bezaan, (naast zijn geestige houtsneden en fraaie tekening van het Krimiand- schap!), het subtiele stilleven en de visvrouw van D. v. d. Zweep, wiens „paard met veulen" ook fijn gevoelige kwaliteiten heeft, de bloeiende appelboom tegen een grijze lucht van Nieweg, de Krom me Rijn bij sneeuw van Witten-- berg, de Banderhoek van Willem J. v. Dam, Herfst van D. v. Luyn, Boeket van J. M. v. Hilthe tot Echten en het grote stilleven van mevr. v. Haersolte. Ik heb van alle exposanten 't werk genoemd, dat mij ditmaal wel 't meest heeft ge troffen of geboeid, zonder daarmee Federatie gaat biljarten Bij de Federatie van Amersfoort se Personeelsverenigingen blijkt grote animo te bestaan voor de bil- jartsport. Men heeft daarom beslo ten een competitie te houden. De wedstrijden zullen worden ge speeld in de ontspanningszaal van de Phoenix Brouwerij en in de bil jartzaal van Hotel-Café „Sport" aan de Leusderweg. Als wedstrijd leider fungeert de heer J. J. Smit, Vermeerstraat 100. Deelnemende verenigingen zijn: Groep A: N.S., Hapam, Art. Meet Reg., Centr. Boekh., O.V.A.T. O., Blazer Metz, Gemeente en Phoenix. Groep B: Nespabo, Noack, Eysink, Ned. Heide Mij., A.V.O.G., Levob, Goedhals, van Ommeren, Remia, P.F.W. Rondom het biljart Het eerste en tweede team van het Leusderkwartier hebben gis teravond hun positie bovenaan de ranglijst kunnen verstevigen door 62 overwinningen, resp. op De Vergulde Wagen IV en Ons Genoe gen II. Zonneheuvel I wist in Amersfoort van de Nieuwe Kei I te winnen en blijft daardoor in de eerste klasse libre Leusderkwartier I op de hielen. De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden zijn: Eerste klasse libre: Nieuwe Kei IZonneheuvel I 26 Ons Genoeg. IILeusderkw. I 26 Tweede klasse libre: Leusderkw. IIVer. Wagen IV 62 de waarde van het overige te wil le miskennen. De tentoonstelling wordt extra verrijkt door de inzending van twee architecten. Adriaans heeft de tekeningen en het schetsont werp ingestuurd van een aantrek kelijke dokterswoning in Pols broek, waarin met de ruimte blijkt te zijn gewoekerd. Van Zuiderhoek is de maquette voor een Russische begraafplaats op Rusthof te Leus den. Hij is met de indeling van de grond streng stylerend te werk ge gaan en richt de blik op een obelisk-achtige verheffing aan 't eind. Er gaat een gewijde stem ming van deze strakke soberheid uit, die ons Hollanders intussen meer zal treffen dan de Russen met hun zin voor barok. Nel. v. d. Chijs vraagt aandacht voor een aantal sieraden van een ingetogen schoonheid en verfij ning. c. A. S. Twee belangrijke VU-cursussen De Volksuniversiteit te Amersfoort organiseert twee volkomen op deze tijd ingestelde cursussen. Wij vol doen gaarne aan het verzoek van het bestuur om nogmaals de aandacht op deze cursussen te vestigen. Over het onderwerp „Geleide eco nomie" spreekt drs. F. HartOg, we tenschappelijk medewerker aan het centraal planbureau te 's-Gravenha- ge op Donderdag 4, 11 en 18 Decem ber. Achtereenvolgens zal door de in leider worden behandeld: De organi satie van het economisch leven; Ne derlands economische positie; We reldeconomie. Voor de behandeling van het on derwerp „Rusland cn 'Amerika" vond het bestuur dr. P. Hendrix en dr. J. van Hinte bereid. Zij zullen Vrijdag 7, 14, 21 en 28 December spreken over: De huidige toestand der Or thodoxe Kerk in Sovjet-Rusland, Ikon en Liturgie in de Orthodoxe Kerk (met gramofoon-toelichting) en: De ontwikkeling en de tegenwoordige betekenis van de Verenigde Staten van Amerika (met lichtbeelden). De inschrijving voor deze cursus sen staat nog open. Zij hielden hun broer verborgen Een van de jongens, die Maandag door de politie bij een gestolen vat bier werden aangetroffen, bleek uit een opvoedingsgesticht te zijn ont vlucht -Zijn broers hadden hem zes weken verborgen weten te houden. Verkeerszondaren Ook gisteren werd weer- eeh groot aantal vorkeersovertreders bekeurd. Automobilisten reden zonder num- merbewijs, zonder rijvergunning of wogenbclastingkaart. Enkele auto's droegen een vals nummerbord. An dere hadden weer geen achterlicht. Enige wielrijders werden even eens bekeurd. Sommigen vergaten hun hand uit te steken bij het veran deren van richting, anderen passeer- den een verkeersheuvel aan de lin kerkant. Ook het achterlicht schijnt voor velen een struikelblok te zijn. Als de winter komt Een persoon werd geverbaliseerd wegens het verhandelen van hout zonder vergunning en waarschijnlijk tegen te hoge prijs. Kantoor-examens Voor het laatst, te Amersfoort, ge houden examen, uitgaande van de Erk. Alg. Stenografen Bond slaagden de volgende candidaten van Rozen- daal's Erkend Handelsinstituut: Machineschrijven A: de dames J. C. Bermentloo; E. A. Bronkhorst; G. van Elten (Nijkerk)I. M. Meester; A. C. Mossink (Leusden); C. Peg man; J. A. de Wilde en de heren C. A. J. v. d. Bos; E. H. Goudswaard; A. ter Horst (Hooglanderveen); J. Zuidema. Machineschrijven B: de dames C. C. M. Huizer (Soesterberg)J. Hui- zer (Soesterberg: N. Timmcrs (Nij kerk); W. Valk (Nijkerk); de heer J, N. A. Kochheim. Stenografie Ned. (130 lettergr. p. min.): de dames G. AL C. Biemond, Engel; C. de Groot; W. C. van Kreuningen (Soest); E. A. Riechers; I. W. H. Top (Woudenberg); G. P. A. van Willigenburg; de heer H. C. Steenwijk (Nijkerk). Soesf Dames- zowel als herenkleding moet worden aangepast bij ons klimaat NU do najaarsmist weer een grijze sluier over stad en land Beschuldiging bleek onwaar In de maand Augutus 1945 werd de veehouder W. C. v. d. Grift, be woner van de boerderij „De Eult", nabij de Naald te Soest, door de F.R.A. uit Baarn gearresteerd, daar tegen hem beschuldigingen waren ingebracht van ernstige aard. Giste- ïen werd de zaak in cassatie be handeld voor het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. Tijdens de zitting kwamen zoveel nieuwe ge zichtspunten aan het licht, waar door de beschuldigingen tegen de reeds 26 maanden gedetineerde v. d. Grii'i van alle grond ontbloot bleken, dat de president van het Gerechtshof, zijn onmiddellijke in vrijheidstelling gelastte. Opbrengst collecte Zonnegloren Door het grote aantal collectan ten dat zich voor de j.l. Zaterdag te Soest gehouden collecte ten ba te van het Sanatorium „Zonneglo ren" heeft gemeld, bracht de col lecte niet minder dan f 1310.19 'A op. Burgerlijke stand 4 November 1947 Geboren: Margaretha, d. v. G. J. Flik en S. G. Spies. Hermanus An dreas Karei Maria, z. v. K. van der Last en A. A. Eggenkamp. Gehuwd: H. R. Krul en J. G. van Kufjk. ONDERSCHEIDING Bij K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eremedaille in zilver aan Me juffrouw A. Th. H. van Mierlo, huishoudster bij de familie M. C. Thijssen, te Soest. werpt, is ook het seizoen der ver koudheid begonnen. Vragen wy ons at of het najaarsweer alléén de schuldigo is van ons kuchen en proesten, dan moeten wfj constate ren, dat ook een zekere egdachte- loosheid het kouvatten bevordert. Hoewel het iedereen bekend is, dat in deze tyd van het jaar een mis tige morgen, die overgaat in een zachte temperatuur overdag, weer door een koude avond gevolgd kan worden, dragen toch de meeste mensen veel to liohto kleding. Het moge nletwaltyd aangenaam zijn by zonneschijn in een warme jas rond te lopen, maar in één uur kan de temperatuur zo sterk dalen, dat wij zonder behoorlijke boven kleding zeker met een „lopende neus" thuis komen. In het bijzonder onze dames blinken daarin uit. Hoezeer de mode „zonder kousen" ook verbreid is. in do kille over gangstijd is het beter wèl kousen te dragen. Over kleding gesproken. Het is zeer interessant eens na te gaan aan welke hygiënische eisen onze moderno dames- en herenkleding voldoet. Over het algemeen zou rnon kunnen zeggen, dat dames voor de zomer en heren voor dc winter het best gekleed zyn. Licht en luchtig moet de kleding 's zo- mors zijn, warm cn degelijk 's win ters. In de overgangsperiode moet door een -verstandige combinatie van kleding elke temperatuur schommeling opgevangen worden. Wat zien wy nu gebeuren? 's Zomers: transpirerende heren met stijve boorden en colbertjes (liefst nog met een vest). 's Winters verkleumde dames met bevroren benen. Daaraan ha pert nog het een en ander. Het hy giënische doel van onze kleding is, naast beschutting tegen schadelijke invloed van buiten, een zodanige isolering tussen lichaam en buiten lucht te verkrijgen, dat overver- warming o!f onderkoeling kan wor den voorkomen. Het weefsel van de kleding vormt een isolerende lucht laag om ons lichaam, die onze tem peratuur op peil houdt. Daarom, heren, in de warme tijd een licht colbertjasje en geen stijve boorden en dames, bij koude en sneeuw, warm ondergoed en war me kousen. De mooiste nylonkous is niet in staat blauwbevrorcn be nen te bedekken. Het moet mij van het hart, dat Spreekuur burgemeester De burgemeester van Soest houdt zijn wekelijkse spreekuur te Soes terberg niet op 5 November, doch op Woensdag 12 November a.s. Gevonden voorwerpen Alpinopet; dameshandschoen; wollen handschoen; paar blauwe kinderkousjes; paar groen-witte kinderwanten; D.K.W.-autowiel; ceintuur; hondenriem; kindermuts je; bruine zakdoek; bos sleutels muntbiljet van f 1.2 inlegvel len, genummerd 8642 en 14734; beursje met f 0.35; glacé hand schoenen. Inlichtingen aan het politie bureau. Examens Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het doctoraal examen godgeleerdheid de heer G. Snijders te Harderwijk. Soestdijk ICentraal II K.O.T. I—Metropole II Derde klasse libre: D.O.S. IDe Paauw I Vijfde klasse libre: Metropole IV—O.D.L. II Een partij is nog onbeslist. Zesde klasse libre: Oosterpark IICentraal IV 6—2 8—0 8—0 4—2 2—6 Amersfoortse Politie blijft aan de kop Het voetbalelftal van de Eerste Amersfoortse Politie Sportvereni ging blijft haar ongeslagen record handhaven. Gistermiddag trokken de politiemannen naar Bussum en versloegen hun Bussumse collega's met 0—2. Verdere uitslagen zijn: ZeistUtrecht 32 Hilversum—R.P.A. 20 De competitiestand is: Amersfoort 5 10 231 Zeist 6 9 14—11 Hilversum 6 7 138 Utrecht 6 3 13—13 R.P.A. 6 3 3—18 Bussum 5 2 419 Dc ooievaars, die Amersfoort in de zomer bezit op 't nest aan de Heili- genbergerweg, zyn al geruime tyd geleden vertrokken naar Zuid Afri ka. In Augustus zijn zy hun lange reis begonnen die drie maanden duurt, tweehonderd kilometer per dag afleggend met een snelheid van 40 tot 80 kilometer per uur. Maar in het voorjaar komen ze terug en dan vinden ze met onfeilbare zekerheid weer hun nest aan de Heiligenber- gerweg. Dc herfst is het jaargetijde van de trek, Niet alleen de ooievaars zyn vertrokken. Ook de kievit ver dween, de koekoek, de zwaluw, de leeuwerik en de spreeuw. Al deze vogels trokken naar het Zuiden, naar een milder klimaat. Wat de oorzaak is van het perio diek optreden van het trekinstinct bij een trekvogel is een vraag, die niet gemakkelijk beantwoord kan worden. Wel weet men, dat de stof wisseling van de trekvogel vóór hij wegtrekt sterk afneemt In het dier zet zich hierdoor vel vet af. hetgeen natuurlijk Zeer doelmatig is, omdat dit reservevoedsel in onvoorziene gevallen verbruikt kan worden. Bo vendien duidt het feit, dat de mees te trekkers op een nauwkeurig vast gesteld tijdstip vertrekken en niet door honger of koude of andere oorzaken er toe worden gebracht weg te trekken i zij wachten dc kou niet af!) erop dat het trek-instlnct veroorzaakt wordt door inwendige physiologische veranderingen. Wel ke dit echter precies zijn weet men niet. Wanneer, waarheen? Dit trekinstinct vertelt de vogel niet alleen wanneer hij gaan moet, maar het zegt hem ook waarheen. In Oost Pruisen heeft prof Thienemann jonge, voor het eerst vertrekkende ooievaars in kooien vastgehou den. Een maand, nadat de in het wild levende ooievaars naar het Zuiden waren getrokken, wer den de jonge vogels geringd los gelaten. Zij vertrokken in Z.O dus in normale, richting. Uit deze proef volgt, dat de jonge trekvogel een aangeboren rich tingszin moet bezitten, dat hij dus het vermogen heeft instinct matig een bepaalde richting in te slaan en te volgen. Verreweg de meeste soorten trek ken 's nachts, zoals b.v, onze zang vogels. wat als voordeel heeft dat ze niet door roofvogels kunnen worden lastig gevallen. De dagtrek heeft plaats in de ochtenduren, in de middag wordt dan voedsel ge zocht. De snelheid waarmee de vogels trekken werd vroeger overschat, maar waarnemingen van prof Thie nemann toonden aan dat leeuweri ken toch altijd nog 40 km., spreeu wen 54-64 en de wilde eenden 90 to 100 km. per uur vliegen op een hoogte van ongeveer 500 m. Op de wereld zijn niet mjnder dan twaalfduizend soorten vogels, waarvan er driehonderdvijftig in ons land voorkomen. De meeste vo gels komen hier maar een gedeelte van het jaar. Wij kunnen hier in drie groepen onderscheiden: de hier broedende vogels, de hier overwin terende en tot slot de doortrekkers, die ons land op weg naar het Zui den passeren Wintergasten De eerste bonte kraaien komen langzamerhand uit Scandinavië weer naar ons land om hun winter- bivak op te slaan. Op het IJselmeer verwachten we weer de sierlijke wilde zwanen en op onze vijvers en plassen de wilde eenden. Op de Veluwe komen de laatste jaren iedere winter enkele exem plaren van de zee-arend, de grootste vogel die wij in ons land kennen. Onze spreeuwen zijn naar het Zuiden getrokken, maar op het ogenblik vertoeven hier op de door tocht de spreeuwen uit de Baltische staten, die in Engeland gaan over winteren. Die blijven hier altijd even hangen, want ze zijn bang de grote vlucht over de haringvijver te wagen, de vogels zijn waterschuw. Op hun tocht moeten deze dieren twee zeeën, de Oost- en de Noord zee oversteken Hoezeer de dieren aarzelen bij het oversteken van een groot water heeft men eens kunnen waarnemen bij Kampen, aan de kust van het IJselmeer, Een klein gedeel te van de spreeuwen vloog na een korte aarzeling recht de plas over, maar het grootste gedeelte zakte kilometers ver de Veluwekust af. Eindelijk, vaak reeds voorbij Har derwijk, hadden zij eindelijk moed genoeg verzameld om over te steken Dat dc vogels bijna alle bij voorkeur langs de kust trekken, vindt waarschijnlijk zijn oor zaak in het feit, dat de vogels zich oriënteren op de kuststrook. In het binnenland is de trek ook over een veel groter front ver breid. zodat hij daar niet zo opvalt. De terugkeer, het wegtrekken en opnieuw doortrekken in omgekeer de richting in het voorjaar is minder belangrijk, omdat veel vogels in herfst en winter zijn omgekomen. de damesmode meer tegen de na tuur zondigt dan die van de „heren der schepping". Hebt U nooit be dacht hoe gek het feitelijk is het lichaam in een corset te persen (medische corsetten uitgezonderd) of op hoge hakken te balanceren? Beide kunnen veranderingen van het lichaam veroorzaken. Het bek ken bijvoorbeeld wordt door hoge hakken tot een onnatuurlijke hou ding gedwongen. Onze dames, trots op haar zelfstandigheid, laten zich door enkele m a n n e 1 ij k e modekoningen dirigeren. Het is werkelijk tragisch hoezeer de voe ten der dames door het al te nauwe en meestal slecht passende schoei sel vervormd worden. Ook dienen bij koud weer altijd ruime handschoenen gedragen te worden. Over de noodzakelijkheid van hoofdbedekking zijn de menin gen verdeeld; by koud en nat weer moet het hoofd echter beschut zyn. Kans op besmetting Afkoeling maakt ons lichaam ge voelig voor besmetting en de altijd aanwezige ziektekiemen van keel ontsteking, griep en dergelijke krijgen dan hun kans. Daarom moet niet alleen afkoeling, maar ook besmetting worden voorkomen. Hoest en nies in je zakdoek! Als Uw medemens besmet wordt, is daarom dc eigen keel niet minder pijnlijk. Gebruikt altijd Uw eigen zakdoek (hoeveel moeders ziet men niet haar kinderen met haar eigen zakdoek helpen?): mijdt het eetgerei van de verkouciene; blijft thuis bij een verkoudheid met koorts Een temperatuur van boven de 37 graden (onder de oksels ge meten) betekent al verhoging. Bij deze zy opgemerkt, dat een koorts thermometer voor een gezin even noodzakelijk is als stofzuiger en radio. Verstandig gebruik van de kle ding in de koude tijd van het jaar zou een groot deel van de seizoen- ziekten uitschakelen. Tien Europese landen hebbende uitnodiging: van Benelux aanvaard tot bijwoning van een conferentie om de mogelijkheid van een Euro pese tol-unie tc bestuderen. Het zijn Oostenrijk. Frankrijk, Griekenland, IJsland, Ierland, Por tugal, Turkije, Denemarken en Engeland. Voor deze conferentie, die 10 November begint, waren alle Euro pese landen behalve Spanje en Duitsland uitgenodigd. Zes Britse dominions, Noorwegen en Zweden zullen waarnemers zenden. Zwit serland zal als „genodigd lid" aan wezig zijn. Het motorschip „Brastagi" dat naby het eiland Caldeira tussen Morna en Angoche op een koraalrif gelopen is schijnt ernstige bodem- schade te hebben hoewel door het gunstige weer geen direct gevaar bestaat. Volgens een telegram van de kapitein gaat het in ruim H binnengedrongen water met het tij op en neer. Dc dubbele bodemtanks 2 en 3 aan bakboordzijde zijn ern stig lek. Het water in ruim II kan daardoor niet onder contróle van de pompen worden gehouden. Een po* ging om het schip dat rechtstandig vastligt, op eigen kracht te doen vlot komen is mislukt de kustvaar der Holland is van Beira naar het schip gezonden om de passagiers aan boord te nemen en eventueel sleephulp te verlenen. Voorts zijn bergingsvaartuigen gestuurd om lading over te nemen. Behalve een inspecteur van dë rederij is ook de directeur van een Zuid-Afrikaanse bergings maat schappij per vliegtuig naar de strandingsplaats vertrokken. Scheepsschroef Zaterdag naar Rotterdam Het ligt in de bedoeling de re serve-schroef van de „Willem Ruys" die nog steeds in Zeven bergen ligt, Zaterdag naar het Moerdijkhaventje te brengen, mits voor het vervoer over de weg van Zevenbergen naar de Moerdijk ver gunning wordt gegeven. Aan de Moerdijk ligt de bok Simson van Rijsdijk en Bos, die de schroef van de trailer in een schip zal overla den. In Rotterdam zal de schroef weer door een bok, uit het schip opi de trailer worden gezet, dan wor den gewogen en daarna opnieuw in het schip gelegd om langszll de „Willem Ruys" te worden gebracht, STAATSLOTERIJ 502de Staatsloterij, 3e klasse, 2de lijst. f 25000,—: 19452 f 5000,— 20073 f 1500,— 8812 f 1000,—: 7595. 8980 f 400,— 4907, 12694 f 200,— 2770, 11243, 20937 f 100,—: 3537, 10170, 12476, 12984, 16232, 18250, 20738, 20805. Hoevelaken 10711, 11354, 15967, 19793, „Betje regeert". De toneelvereniging „D.O B." uit Nijkerk zal Zaterdag 8 Nov. des avonds halfaeht in het Verenigings gebouw het blijspel in drie bedrijven „Betje regeert" van Henk Bakker ten tonele brengen. Gevonden voorwerpen Een drie jaar oude Duitse herder. Inl. Rijkspolitie (niet. tel.). Predikbeurten Woensdag 5 Nov. Ned. Herv Kerk 7 uur ds. J. van Amstel. Dankstond voor het gewfts.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2