AMERIKAAN SPIONNEERDE NEGEN MAANDEN VOOR DE DUITSERS Spiegel der wereld Nieuwspalet HiHrliH4=UH Doorzending van berichten ging via de Italiaanse ambassade Ridders zonder Harnas Nogmaals Franco's zorgen u LANGS DE WEGEN DER KUNST De ranglijst van onze tennissers Radio-programma Woensdag 5 November 1941 3 Ondanks de Secret-Service „Entlarvte Geheimdienst" is de titel van het boek van Tristan Busch, dat boeiend en spannend Is als een detective-roman. Het materiaal dat er in is bijeengebracht on dat veelal door documenten wordt gestaafd, maakt het tot een werk van historisch karakter. Busch, officier van de Oostenrijkse Geheime Dienst in de vorige we reldoorlog, weet als geen ander de weg in het doolhof van codes, cijfer schriften en geheime documenten, die de grondslagen zijn van alle spion- nage en contraspionnage. Zijn instelling is onverdacht pro-geallieerd en oprecht Anglophiel, on danks het feit dat hy bijna het slachtoffer was geworden van de onkunde In sommige sectoren van de Secret Service. nis in dit hotel bezocht, evenals deze kennis, opvallend veel contact zocht met ter plaatse gestation- neerdc RAF-vliegers. Toen de hotelhoudster bovendien bij het schoonmaken van Kent's kamer uit zyn actetas, die toeval lig op de grond viel. landkaarten en in code gestelde berichten vond, maakte zy van enige daarvan af schriften voor de politie. Het duurde echter nog enkele weken voor zij inderdaad naar de politie stapte.... zij was namelijk bang uitgelachen te worden! Haar advocaat overreedde haar tenslotte en zo kwam de zaak aan het rollen. Hotelhoudster kreeg argwaan Ht ontmaskeren van de Ameri kaanse spion Tyler Kent in Londen in 1940 is zo volkomen ondanks de Engelse geheime dienst geschied, dat wij het lot slechts kunnen dan ken voor het feit van zijn ontdek king, dat wellicht onherstel bare onheilen voor de geallieerde oorlogvoering heeft kunnen voor komen. Zoals Tristan Busch het in zijn boek stelt, in een verpletterend re quisitoir tegen de Intelligence Ser vice, komen de feiten in de zaak- Kent op het volgende neer: Een codist van de Amerikaanse ambassade, bij de politie bekend als fascist, wordt in oorlogstijd door de Geheime Dienst totaal ongemoeid gelaten. Zo volstrekt ongemoeid, dat hij in dagelijks contact verkeert met het evenmin aan contróle onderworpen! Italiaanse gezant schap. Hoewel blijkt, dat Busch de zaak niet in de laatste plaats gebruikt als demonstratie voor de ontoerei kendheid om het zacht te zeg gen van de Britse Inlichtingen dienst. maakt zijn relaas een zo ge documenteerde indruk, dat wij hier, In een beknopte samenvatting, de geschiedenis willen laten volgen. Een deel van de feiten ontleent Busch aan de onthullingen, die de toenmalige ambassadeur der Ver enigde Staten in Groot Brittannië, Joseph Kennedy, in September 1910 over de affaire-Kent publiceerde. Tyler Kent beschikte over de on ontcijferbare code waarin Churchill aan Roosevelt bij het uitbreken van de oorlog, berichtte, hoezeer Enge land onvoorbereid was. Deze mede delingen bevatten o.a. nauwkeurige gegevens over de strijdkrachten in alle werelddelen, over de omvang der reserves en de planning van de oorlogsproductie. Wij moeten aannemen, aldus Kennedy, dat Kent, van het uit breken van de oorlog af, deze ge gevens aan Berlijn doorgaf. Bijna negen maanden Het was allerminst de Secret Service, die Kent opspoorde, nadat deze byna negen maanden zijn ver nietigingswerk ongestoord had ver richt. Dat tenslotte aan zijn activi teit een einde werd gemaakt, is slechts aan de doortastendheid van een hotelhoudstcr te danken. Zij had gemerkt, dat Kent, die tijdens een weekend een vrouwelijke ken- Moticf en strafmaat Opmerkelyk zijn in deze geschie denis nog twee dingen: het motief en de strafmaat. Ambassadeur Kennedy meent ten aanzien van het eerste aan, dat uitsluitend een sterk ontwikkeld anti-semietisch complex Kent's drijfveer was. Zijn ouders waren welgestelde lieden, die bovendien hoog in aanzien stonden. Bij zijn arrestatie toonde Kent niet het minste berouw, maar hij herhaalde steeds weer de intensiteit van zijn anti-semietische gevoelens. Kent werd veroordeeld tot zeven jaar kerkerstraf, zijn Russische medeplichtige Anna Wolkowa tot tien jaar; de hoofddader kreeg dus een lichtere straf dan de mede plichtige. Fantasie en werkelijkheid heeft de scenario-schrijver Leo Capit in de film ..Ridders zonder harnas", die gemaakt is in opdracht van het Nationaal Hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders, doorcen- geweven. Voor een -bijeenkomst naar het Paaskamp trekken de pa trouilles de stad door voor een ver kenningstocht. Bij hun speuren naar oude gevels krijgen ze een ver haal in. handen, dat het motief vormt voor het verdere deel van de film, waarbij de droom een belang rijke plaats inneemt en waaruit ook de slotconclusie voortkomt: dat de idealen uit de riddertijd voort leven in de padvindersbeweging. E. J. Verschucren verzorgde de re gie van deze voornamelijk op een vertelling gebaseerde film. W[J hebben het al eens gehad over Franco's zorgen in ver band met de pogingen van de so cialistenleider Prieto om te komen tot een eenheidsfront van de oppo sitie van de monnrchiste.' rechts tot en met de socialisten links. Deze pogingen zijn intussen een heel eind verder gekomen. Minis ter Bevin heeft eerst Prieto ont vangen, daarna de monarchisten leider in ballingschap Gil Robles, vervolgens heeft hij de beide heren met elkaar in contact gebracht om hen tenslotte ook nog te introduce ren bij zijn Franse collega Bidault. Naar verluidt zijn Gil Robles en Prieto het eens geworden over de twee hoofdpunten: 1. De vorming van een voorlopi ge regering, voor de helft uit mo narchisten en voor de andere helft uit republikeinen bestaande; ge meld wor. t, dat laatstgenoemden de volgende figuren uit het monar chale kamp ministeriabel achten: generaal Berenguer, premier onder Alfons XIII, prins Karei van Bour bon, oom van Don Juan en Lopez Olivara, gewezen ambassadeur te Londen, terwijl omgekeerd de re publikeinse generaal Herrera aan vaardbaar zou zijn voor de monar chisten. 2. Het houden van een volks stemming voor de toekomstige staatsvorm van Spanje. Hierbij ^ing het vooral om de volgorde van beide punten. Naar het schijnt hebben de monarchis ten thans toegegeven aan de repu blikeinse eis, dat de voorlopige re gering aan de volksstemming vooraf diende te gaan. Intussen zijn de beide onderhan delaars weer uiteen gegaan, Gil Robles naar Estoril in Portugal, om aan Don Juan verslag uit te bren gen en Prieto naar Frankrijk voor nader overleg met de Spaanse re publikeinen aldaar. r)IT alles klinkt hoopvol voor wie het Spaanse volk een spoedige verlossing van Franco's juk toewenst. Intussen is één ding ons nog niet duidelijk, nl. hoe Bevin-Bidault en Prieto-Gil Robles zich de omwenteling in Spanje zelf hebben gedacht. Want zij zijn na tuurlijk niet zo naïef om te menen, dat als zij het maar eens zijn, de caudillo vanzelf verdwijnt. Hier zal toch de een of andere actieve kracht aan te pas moeten komen. Op grond van onze kennis van de Spaanse geschiedenis van de laat ste eeuw en van ons inzicht in de actuele verhoudingen zijn wij ge neigd te concluderen, dat die kracht het leger zal moeten zijn, dat wil dus zeggen, dat een of meer generaals, die zich op het ogenblik in sleutelposities bevin den, bereid moeten zijn de leiding van de omwenteling te nemen. En zal dit werkelijk het geval zijn? Wij meenden, dat Franco alles ge daan had om het leger aan zich en zijn regiem te binden. Maar Prieto en Gil Robles zullen toch wel we ten, waarop zij rekenen kunnen, dat hopen wij tenminste; zij heb ben blijkbaar zoveel fiducie in het geval, dat zij Bevin-Bidault heb ben doen weten, dat zij een econo mische blokkade van Spanje ter bespoediging van Franco's ver dwijnen niet nodig achten. FRANCO geeft het inmiddels nog lang niet op. Nu hij het bij Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten niet vinden kan, nu zelfs het Vaticaan van mening is, dat zijn regiem het communisme in Spanje eerder aanwakkert dan in damt, zoekt hij heul bijde Arabische Liga. Een mens keert steeds terug tot zijn eerste liefde, zeggen de Fransen en tenslotte hebben de Moorse legionnairs Franco aan de macht geholpen. In elk geval heeft hij nu in Tetuan een hogeschool voor Spaans Ma rokko geopend, terwijl zijn rege ring zich ook bereid heeft ver klaard de kosten te dragen voor iedere Spaans Marokkaan, die een pelgrimstocht naar Mekka wil doen. Verder staat Franco zeer goed aangeschreven in Egypte en de man, die dit voor elkaar heeft gebracht, de graaf van Casa Real, is nu onder-staatssecretaris van buitenlandse zaken geworden. Dat Franco met deze politiek een po ging waagt, om het Frankrijk, En geland en tegenwoordig ook de Ver. Staten lastig te maken is dui delijk. Een beschouwer met grim mige humor zou echter ook de on deugende vraag kunnen stellen, of Franco zich wellicht een wijkplaats wil reserveren bij Victor Emma nuel, de Moefti en Abd-el-Krim. Ter gelegenheid van het be zoek van de Engelse premier Attlee zal door het gemeentebestuur van Middelburg aan de Engelse rege ring via het gezantschap een schil derij worden aangeboden vervaar digd door de Haagse kunstschilder Pierre Hoeks en voorstellende Wal cheren tijdens de inundatie. Maar verbijsterend is dit milde vonnis gezien in het licht van de ter doodveroordellngen van talloze kleine spionnetjes, die direct by hun landing reeds werden gepakt. Deze laatsten hadden slechts de bedoeling om te spionneren en wer den daarvoor opgehangen, terwijl de man, die in Engeland en z\jn Geallieerden met de resultaten van zjjn splonnage in het hart trof, nu weer vrij rondloopt. Want In plaats van in 1947 werd Tyler Kent reeds midden 1946 vrij gela ten. In deze vrijlating vindt een Londense krant aanleiding tot een loflied op de succesvolle arbeid van do Secret Service in deze affaire. (Nadruk verboden) Simon Witteman, een Nederlan der, die reeds twintig jaar in Enge land woont, werd gisteren toen hij op het vliegveld van Londen land de terwijl hij uit Nederland van vacantie terugkeerde door Engelse functionarissen, naar Nederland gestuurd. Witteman verklaarde, dat hij vanaf zijn achttiende jaar, toen hij in Engeland kwam, in Pennygate Spalding (Dincelnshire) een bol- lenkwekerij dreef. Zijn vrouw, die hem op zijn tocht naar Amsterdam vergezelde, kon naar Lincolnshire terugkeren. Kort geleden kwamen in een jeugdherberg te Naestved op het Deense eiland Seeland twee oudjes aan van 83 en 82 jaar. Ze waren van Kopenhagen naar Naestved een afstand van 80 kilometer komen lopen. Ze vertelden dat ze de afgelo pen nacht hadden doorgebracht in een schuur en van plan waren heel Seeland het grootste eiland van Denemarken rond te tippelen. In dezelfde kapel, waar zij een goede week geleden in de echt ver bonden werden, zullen morgen de lijken opgebaard staan van twee jong gehuwden, terwijl de dominee, die de huwelijksplechtigheid ver richtte, de uitvaartdienst zal leiden. Op hun huwelijksreis naar de moe der van de bruid stierven de jong gehuwden de verstikkingsdood in een toeristenkamp te Pleasant Gro ve in de staat Utah. •f» Een restaurateur te Goshen heeft op zijn menu laten drukken: bijzonder aanbevolen: inktvissen- stoofpot. Hij verzekert dat dit een zeldzame lekkernij is, in gedroogde vorm uit Griekenland geïmpor teerd. Het proces tegen de 34-jarige lt. Akrell die de vorige maand de 25 jaar oude mevr. Forsell in een vliegtuig uit een krankzinnigenin stituut ontvoerde, begon vandaag in Stockholm. Lt. Akrell wordt ten laste gelegd: 1. inbraak, 2. de dief- zich onrechtmatig hebben voorge- stal van een witte doktersjas, 3. het daan als een dokter. 4. opzettelijke mishandeling van verpleegsters.- Mevr. Forsell, die als getuige ge hoord zal worden, was niet tegen woordig. Een van de verpleegsters moet nog steeds het bed houden in verband met een geneeskundige behandeling. In Athene zijn zeven Griekse partisanen, onder wie een vrouw, geëxecuteerd. 4» De huwelijksdag van Prinses Elizabeth zal in Zuid-Afrika niet als openbare feestdag gelden. Een man op het Deense eiland Boge heeft een nieuwe methode uitgevonden om snoeken te vangen. Hij reeg er twee aan een hooivork. De dieren wogen resp. vier en vier en een halve kilogram. TUINKALENDER DONDERDAG 6 NOVEMBER. Voor de intrede van de winter pleegt wen sommige vaste planten en bolgewassen in de tuin van een af dekking met turfmolm of ruigte te voorzien. Indien het e?n zachte winter wordtzou deze maatregel niet nodig zijn. Bovendien zijn er wel zeer veel vaste planten, die zon der deze bedekking zelfs de streng ste winter kunnen doorstaan. Doch or zijn er ook, dia minder weer standsvermogen bezit t:n. Hiertoe behoren o.a. de bekende Kniphofia of Vuurpijl, Alstromeria, Gynerium of Pampasgras en Chrysanthemum maxomum of Margeriet. Het is wel goed om de Lelies ook zo'n winter- nfdekking te geven. Van de tulpen en hyacinten komen ook de teerste soorten voor een afdekking in aan merking, S. If. flngezrindet' Voor c ezonde regelmaat:. ■UMIJNHARDT Onze gewichtsheffers verliezen De wedstrijd gewichtheffen Ne- derland-Engeland, welke Dinsdag avond door de 's-Gravenhaagse athleten club „Hercules" in de Dierentuin werd georganiseerd werd een 3-2 overwinning voor de Engelse gewichtheffers Bij de Ne derlanders behaalde Smeekens een zeer goed resultaat door met een totaal van 330 kg. nog juist Pep- preatt (Engeland) de baas te blij ven. Worstelaars naar O.S. De volgende vn?rrlopige worstel- ploegen voor de Olympische Spe len in Londc zijn thans samenge steld. Het zijn: Extravedergewicht A. Eldcrman, Amsterdam en G. v. Alphen, Utrecht. Vedergewicht: J. Kabbedijk, Den Haag en H. Dijk, Amsterdam. Lichtgewicht: J. H. Munnekes en H. J. S-oltz, beiden Amsterdam. Lichtmiddengewicht: F. J. Schouten, Amsterdam en C. Snijder, Arnhem. Middengewicht: A. van Wijngaarden, Culemborg en K. de Groot, Krommenie. Half- zwaargewicht: C. Falter, Den Haag en C. Melgers, Amsterdam. Zwaar gewicht: P. J. Arts en J. P. Aande- wiel, beiden Amsterdam. Schaaktournooi te Leeuwarden De Leeuwarder Schaakclub „Philidor", de grootste schaakclub in Nederland, viert een dezer dagen haar 100-jarig bestaan ter gelegenheid van dit unieke feest heeft zij een internationaal schaak tournooi georganiseerd, dat gister avond is begonnen en tot en met 13 November zal duren. De uitslagen van de eerste ronde waren: Groep A: Scholtcrs (Gro- ningen-Van der Tol (Leeuwarden) 1 ï-Vji De Vos (België)-Zijlstra (Leeuwarden) l2~Y2< Golombck Engeland )-Mandz (Holtum) 1-0, Mulder van Leens Dijkstra (Wier) -Van Doesburgh (Bussum) 1-0. Groep B: Ploegh (Leeu warden)- O'Kelly de Gal way (Beitje) afge broken, Boven (Leeuwarden )- Kramer (Leeuwarden) 0-1, Blok ker (Leeuwarden)-Van Vliet (Leeuwarden) 0-1, Hen- neberke Amsterdam)-Punt (Gro ningen) afgebroken. tigheid Een naaimachine voor Elizabeth TOF.N PRINSES ELIZABETH in gezelschap van Philip Mount- battcn in da Schotse scheeps- bouwersstad Clydebank (bij Glasgow) een nieuw schip van de Cunard-line te water kwam laten, werd haar na de plech- het Stadhuis een naaimachine aange boden, huwelijksge schenk van de be volking van Clyde bank. „Zij zal goed van pas komen", zei Engelands Kroon prinses. Links: Elizabeth ziet de Caronia na, die de helling afglijdt. Rechts: Het prinselijk paar en de burgemeester van Clydebank bij geschenk. op GEEN DER INGEZONDEN Mu ziekwerken voor de Amsterdamse prijs voor muziek A ff 1500) Icon worden bekroond. De prijs B (f 700) is toegekend aan A. Bonsel (Suite fluit en orkest). C (f 300) aan Koos v. d. Griend (trio viool, alt en vio loncel) en D (f 500) aan Klaas van Oostveen (koorwerk ..Stabat Mater") ZUID- EN MIDDEN-AMERIKA worden troef in de moderne muziek. Het Residentie-orkest heeft voor de eerste maal hier te lande uitgevoerd een fragment uit een Braziliaanse suite van Oscar Lorenzo Fernandez, die in 1897 te Rio de Janeiro werd geboren. Op zijn naam staat ook de opera „Malazarte". Hetzelfde orkest bracht een concerto van Manuel Ponce uit Mexico, buiten zijn land bekend geworden door een gavotte (die hij reeds op zijn 14e jaar com poneerde) doordat La Argentina op deze muziek een dans maakte. Op zijn 40e nam Ponce nog compositie leer bij Dukas in Parijs. In Amster dam treden voorts op de Braziliaan se pianisten Estclhine Epstein en Bernardo Segall. IN ..CARRÉ" IS DE PREMIèRE gegaan van de nieuwste Bouwmees ter-revue. zonder Buziau. maar met een keur van balletten (een 6-tal van Yvonne Georgi) en een stroom van costuums. IN DE PRIJSVRAAG „SMALFIL- mers-ideeën" is de eerste prijs toe gekend aan „Een venster stond Ingezonden mededeling) op do pijnlijk# plok. bottrljdl GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. toVSls.L PIJNSTILLENDE WATTEN open" van W A. Goosen (Den Haag). DUITSE EN FRANSE KRINGEN, die dezer dagen in Badcn-Baden de „Atlantis-film G.M.B.H." met een ka pitaal van anderhalf milhoen mark hebben opgericht, koesteren de wens de stad Konstanz tot een „Duits Hol lywood" te maken. HET UTR. STUDENTENCORPS heeft in Amsterdam met een krans zijn oud-lid Alphons Stallaert go- huldigd. Deze 27-jarige musicus, oorspronkelijk uit Eindhoven, leer ling van Hendrik Andriessen richt te in 1946 het „Orchestre a cordes" in Parjjs op. een strijkorkest van 25 jonge Franse musici. Het Neder landse publiek heeft er in het Con certgebouw kennis mee genaakt. AFGEVAARDIGDEN VAN EEN twintigtal landen woonden, voor het eerst na de oorlog, de vergadering bij in Parijs van de Internationale Commissie voor Volkskunde. Prof, dr. G. van der Leeuw werd in het Permanente Bureau benoemd. Me de op zijn voorstel werd besloten steun te verlenen aan de folkloris tische en cthnografische instellin gen, die oorlogsschade hebben ge kregen. Een door dr. P. J. Mecr- tens verdedigd voorstel om tot sa menwerking te komen nopens volkskundekaarten en -atlassen werd eveneens aangenomen. ZAL HOLYWOOD OVERTROEFD worden?... Franse en Italiaanse producers hebben plannen ontwor pen om aan de Franse Rivièra een filmstad te houwen, welke de Ame rikaanse dito naar de kroon zal steken. DE FRANSE COMPONIST DA RIUS MILHAUD. die sinds 1940 in de Veronigde Staten leefde, is naar Parijs teruggekeerd. In Ame rika schreef hij 50 werken, waar onder de opera .Bolivar", die in het komend seizoen haar wereld, première in Frankrijks hoofdstad beleeft. DE DIRECTEUR VAN HET Metropolitan Museum, Francis H. Taylor, heeft in de Amerikaanse Club in Parijs meegedeeld, dat de Russen uit de Duitse musea der Russische bezettingszone 2800 doe ken hebben weggevoerd. Het laatste woord aan mevr. Lawton? Chelsea zal zeer binnenkort een beslissing nemen Inzake het „ge val" Tommy Lawton. Het ziet er naar uit. dat Chelsea thans Lawton zal overdoen, waarbij Sunderland blijkbaar de belangrijkste gegadig de is. In ieder geval zouden be- stuurderen van Sunderland reeds naar Londen onderweg zijn om Tommy Lawton van Chelsea te gaan overnemen. Hoe groot de transfer zal zijn? Oorspronkelijk had Sunderland 16.500 pond ster ling geboden, maar dat gebeurde, toen de naam van Lawton voor de eerste maal op de lijst kwam te staan. De mogelijkheid, dat het be drag hoger zal uitvallen, is groter geworden, immers Sunderland kreeg dezer dagen 7000 pond in handen voor Whitelum, die men aan Sheffield United verkocht heeft. Tommy Lawton verklaarde, dat hij liever dichter bij Londen was gebleven, dit met het oog op de gezondheidstoestand van zijn vrouw. Hij was echter bereid om eventueel voor Sunderland te teke nen. Louis tegen YValcott Joe Louis en Jersey Joe Wal cott hebben het contract getekend voor hun wedstrijd, welke op 5 Dec. in Madison Square te New York gehouden zal worden. Hierbij zal de titel van wereldkampioen zwaar gewicht op het spel staan. Vier jaar geëist tegen fout dagblad-directeur Tegen de oud-directeur van de Haagse „Residentiebode", jhr. mr. C. H. M. J. J. van Nispen tot Se- venaer, die gisteren voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag terecht stond wegens hulpverlening aan de vijand werd een gevangenisstraf van 4 jaar geeist, benevens ont zetting uit het recht om het beroep van uitgever uit te oefenen voor de tijd van 10 jaar. Verdachtes raadsman had onmiddellijke in vrijheidstelling bepleit, welk ver zoek door het Hof werd afgewezen. Scheepstijdingen Aldabl. R'damRio de Janeiro, pass. 3 Nov. Quessant; Alphacca, A'damZ.-Afrika, 3 Nov. te Kaap stad Amsterkerk, A'damTako- radi, wordt 4 Nov. te Monrovia ver wacht; Boschfontein, 3 Nov. v. Mombassa n. Suez; Boissevain 1 Nov. v. Singapore n. Shanghai; Bredero, R'damShanghai, 2 Nov. te Manilla; Cleodora, 4 Nov. van Geraldton te Onslow verw.; Celft- syk, van CouverR'dam, 2 Nov. te Liverpool; Helder, AntwerpenCu- racfco, 2 Nov. pass. Lizard; Japara, werd verm. 2 Nov. van San Fran cisco te Batavia vcrw.; Johan do Wltt, A'damJava, pass. 3 Nov. Minikoi Eiland. Keilchaven, Libre villeR'dam, 2 Nov. te Las Pal- mas; Kolbergen, 3 Nov. v. R'dam te Savona; Kertosono, 3 Nov. v. Lorenzo Marquez te Batavia, ver moed. 4 Nov. van Batavia; Kota Baroe, JavaR'dam, pass. 3 Nov. Kap Roca 6 Nov. tc Southampton en 1 Nov. tc R'dam verw.; Linge. 3 Nov. van R'dam naar Stugaund; Mariekerk, R'damSydney. 2 Nov. te Bombay; Mcliskerk, Brisbane R'dam, 2 Nov. v. Sydney; Modjo- kerto, 4 Nov. v. Probolinggo te Soerabaya; Muiderkerk, Mombaasa A'dam,3 Nov. v. Gyua; Oranje, 3 Nov. v. Batavia n. A'dam; Ores tes. A'damDublin, p. 3 Nov. Wight; Polydorus 4 Nov. v. Singa pore te Port Swcttenham; Ridder kerk. ShanghaiR'dam, 2 Nov. te Manilla; Samarlnda. R'damJava, 3 Nov. v. Suez; Spinoza, 3 Nov. v. Barah n. Harta Point; Stad Arn hem, GenuaHuelva. p. 3 Nov. Gi braltar; Stad Haarlem, 2 Nov. v. Huelva -n. A'dam; Stad Schiedam, R'damCalcutta 2 Nov. v. Genua; Stad Vlaardingen, verm. 4 Nov. v. R'dam te Norfolk verw.; Tabinta, A'damJava, 4 Nov. te Aden ver wacht, Tiberius, 3 Nov. v. Fama- gusta te Venetië; TJlbadak, 1 Nov. v. Manilla n. Amoy; Volendam, 5 Nov. v. R'dam, 11 Nov. v. Las Pal- mas, 24 Nov. v. Kaapstad 27 Nov. v. Durban, 11 Dcc. te Batavia ver wacht; Wickenburgh, R'dam—Bor deaux, pass. 2 Nov. Ouessant; Win terswijk, AntwerpenBeyrouth, 3 Nov. v. Gibraltar (niet Zuid Afri ka); Zaanstroom, 1 Nov. v. A'dam te Manchester; Zeeland (r.l.) Bata viaNew York. 3 Nov. v. Port Said; Zeeman, 2 Nov. v. Singapore te Batavia; Delfshaven, 3 Nov. v. R'dam te Casablanca; Jobshaven, 31 Oct. v. Sassandra n. Ivoorkust; Lekhaven. 1 Nov. v. Rosario te San Lorenzo; Noordwilk, 4 Nov. v. Huelva te A'dam; Prins Alexander. MontrealR'dam, 3 Nov. op 600 mijl west van Scilly; Salando, R'damNorfolk, pass. 3 Nov. Azo- ren; Tamo, 2 Nov. van Montevideo te Buenos-Aires; Blijdendijk, 2 Nov. v. Baltimore te Norfolk; Pent Pathfinder, New YorkJava, 3 Nov. te Singapore; Perna, wordt 5 Nov. v. Southampton te Curacao verw.; Polyphemus, 4 Nov. nog te Balik Papan; Sommelsdyk. 3 Nov. v. New Orleans te Vera Cruz. FEU/L L F TON JOhcj 1/A/v So/El l €/VB f-eG HOOFDSTUK XXIII De Voladores Wij reden een beetje dichterbij om het schouw spel goed te kunnen zien. Ik zag nu dat de reus achtige paal was omwonden door wat ik eerst voor touw aanzag, slingerplanten waren, „zo sterk als staaldraad". Nu. dat was te hopen voor de Voladores, want die begonnen nu in de paal te klimmen, zich daarbij vastklemmend aan deze slingerplanten. In c!e top van de paal was een soort van klein platform van hout en stengels gevlochten; het troonde als een kapje op de hoge mast. De Vola dores bereiktea de top van de paal; drie van hen zaten op het platformpje, de vierde stond boven op de paal en begon op een fluit te spelen, en daarbij nog allerlei sprongen te maken ook! En dat op die duizelingwekkende hoogte. De drie anderen ratelden met een soort houten klepper- tjes. Steeds heviger werd de dans, steeds wilder sprong de danser rond op de top van de paal: hij draaide om en sprong soms hoog in de lucht en dat alles met een zekerheid, ja met een noncha lance, alsof hij op de begane grond aan 't dansen was, inplaats van dertig meter er boven. Nu hield de muziek even op. Ademloos keken de toeschou wers naar boven. De Voladores knoopten de ein den van de touwen om hun middel. Even stonden ze alle vier rechtop op het wiegelende plat formpje met de gezichten naar elkaar toe ge keerd; toen, eensklaps, als op een commando, gooiden zij zich achterover. Met het hoofd om laag schoten ze naar beneden. Ze zweefden. Het was als een reusachtige zweefmolen. De touwen waren op een kunstige wijze opgerold aan de top; het hele platformpje draaide mee in 't rond. De touwen werdpn langer en ook de vlucht die de Voladores om de paal maakten. Als reusach tige. fantastische vogels zweefden ze om de paal. Luis, naast mij fluisterde: „Het zijn de Macaws, de heilige vogels drie-en-twintig keer zullen ze om de paal heen vliegen". Het was inderdaad een kunststuk. Terwijl zij in geweldige kringen rond vlogen, maakten ze nog. als de beste circusartisten, allerlei figuren met hun armen, en opeens klonk het gepiep van het fluitje en het geratel van de kleppertjes weer en één van hen, de armen wijd uitgespreid, be gon plotseling als een dolle, als een tol om en om te draaien. Dit ontlokte uitroepen van bewonde ring aan de ademloos toekijkende Indios. Ze naderden de grond nu, het hoofd nog steeds omlaag; opeens sprongen ze behendig overeind en hun voeten raakten dc grond. Tegelijkertijd was het alsof dit hele gebeuren werd geleld door een onzichtbare regisseur om een zo dramatisch mogelijk effect te bereiken op het moment dat de Voladores de grond raak ten, knetterde en in de verte een salvo van ge weerschoten. Het knallen van geweerschoten, het akelige ge ratel van een machinegeweer daverde plotseling door de vallei. De gangsters! Los banditos. Op de stilte die tijdens de voorstelling van de Voladores op de plaza had geheerst, volgde dit nieuwe voorval als een donderslag. De bandieten waren er! Men nam hot niet tragisch op. Het scheen als was het slechts een nieuw, opwindend, volgend nummer van het feestprogramma. Zon der enige moeite, zonder dat er een commando werd gegeven, veranderde de feeststemming in een van felle strijdlust. Groepjes mannen zongen dreigende strijdliede ren. Opeens, de hemel weet waar ze die verbor gen hadden gehouden verschenen er vlijmscherpe machetes. Nog steeds knetterden er schoten. Het geluid kwam uit Oostelijke richtinc; de gangsters voch ten bij de pos om de vallei binnen te dringen. Alles, iedereen, haastte zich in die richting. Overal geestdriftige gezichten en stralende ogen. Waren de bandieten gekomen om hen hun nieuw verkregen vrijheid te betwisten? Bedreigden de „extranjeros" hun Don Pablo? Nu. ze waren wel kom. Men zou hen leren! Bolivar reed aan het hoofd van zijn troepje operette-soldaten. Hij bul derde bevolen die maar gedeeltelijk opgevolgd werden. Alleen de mannen die een geweer beza ten die van zijn leger dus mochten naar het ..front" vertrekken. De anderen moesten hier blijven om de vrouwen en kinderen te verdedi gen Teleurgesteld keken deze achterblijvers de wegsjokkende soldaten van Bolivar na Ik hield mijn hart vast voor deze kloeke, bruine manne tjes: gangsters met hun machinegeweren! „We moeten hen helpen", riep ik graaf Paul toe. die rustig en onbewogen het tafereel gade- sloee. Hij draaide zijn paard langzaam om en reed achter Bolivar's „legioen" aan. .Hoe komen we aan geweren''" vroeg ik. hem achterna rijdend Hij haalde de schouders op. „En zelfs al had ik een geweer, wat zou ik er mee moeten beginnen?" (Wordt vervolgd) De Keuze-coimniMie van de KN LTB is er dit jaar met de ranglijst heel wat vroeger bij don andere jaren. Zy heeft wederom, In tegen stelling met de voor oorlogse jaren heel wat spelers geklasseerd. Vroe ger ging men gewoonlijk niet verder dan 10 of 12. hetgeen ons ook juister voorkomt en hetgeen ook uit de lijst blijkt, want bij de heren zijn 15—22 gelijk gesteld! Hoewel hy geen nationaal kam pioen is, komt van Swol als no. 1 uit de hus. Hij heeft Wilton die even als vorig jaar kampioen werd (nog wel in drie nummers ditmaal 1) van de eerste plaat* verdrongen. Van Swol kwam, evenmin als verleden jaar in de nationale kampioenschappen uit. Zyn resultaten tegen buitenlandse spelers zijn echter ongetwijfeld beter, zo b.v. togen Tloczynski en Harper, die hy sloeg, terwijl Wilton van hen verloor. Van der Kruk klom van de 10e naar de 6e plaats, een mooie vooruitgang. In het tweede deel komen vele niouweüngen voor. De cyfers achter de namen geven de plaats op do ranglijst in 1946 weer, een streepje betekont dat zy vorig, jaar niet op de lijst voorkwamen. De lijst-1947 is: Heren: 1. A. C. van Swol (2); mr. H. Wilton (1); 3. I. Rinkel (3); 4 L. Krijt (4); 5. A. van Meegeren (5); 6. E. v. d. Kruk (10); 7. A. Hor ren (9); 8. mr. J. Taminiau (6); 910 (gelyk) W. Karaten (1416) en J. Knottenbelt 11. A. Lys- sen 12. W. Akkersdyk 1814 gelyk T. Borrcn en A. Dehnert 1522 (gelyk) F. Heernink C. Bosschaart (12 13), J. Dry ver G. Lathouwer® (17—20), J. Stas (17—20), ir. R. Storm ir. P. Tönjes en F. Wiegers,(7). By de dames is mej Couquerque, nu mevr. BlaLsse dit jaar niet speel de, onaantastbaar no. 1. Mej. Herm- sen is van no 6 tot no. 2 opgeklom men, doch ondanks haar jonger leef tijd heeft zij de klasse van mej, Cou querque nog niet bereikt, zij het mis schien in enkele slagen. Er zijn enkele verschuivingen, doch de jeugd is nog niet tot deze ranglijst door gedrongen, ook niet tot do laagst* plaats ervan. Dames: 1. mej. M. Rollin Couquer que (2); 2. mej. P. Hermsen (6); 34 gelijk, mevr. T. Lubbers Fisher (12) en mevr. J. Roosv. d. Wfil (2); 56 gelyk, mevr. A. Koop- mansKnottenbelt (5) en mevr. Schmier (4); 7. mevr. Schollen Klein (9); 8. mevr. R. Raaymakers Mcchel 9. mevr. KoekErnst 10. mevr. Jonquiere (8). (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kèn Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, Iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't blood gaat weer sneller stromen; 'on zuiverheden. die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want zo worden afgevoerd, regelmatig en gron dig De weldadige gevolgen blijken al gauw Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen In aantal af; olke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rustUw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Een kloekhen, die 't broeden niet moe was. En aan haar duizend ste kulkontjo toe was. Gaf schitterende feesten. Voof allerhand' beesten. Waarbij ,Tlp van Bootz weer de clou was. 7VIM'W4 Inz. Hr D. J. te A'dam ontv. 1 fles TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Drs G. M. Nederhorst over beginselprogr. P v. d. A.; 19.15 Jan Corduwener; 19 30 Ds Zuurdeeg: De kerk nü; 19.45 Ds. Sirks; 20.00 Nws; 20.15 Concertgeb. ork. 20.00 Schets bestaan van Felix Mendelssohn-Bartholdy; 22.00 Molan- do; 22.30 Primo Scala's Accordeon Band, 2245 In de tuin der poëzie; 23.00 Nws; 23.15 Lichte zangduetten. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws en weer; 19 15 Nws uit Indié; 19.30 Ac tueel geluid; 19.45 Eng les (gevord.); 20.00 Nws; 20.15 Oratorium Elias; 21.45 Dr. J. A. H. J S. Bruins Slot: Verenigde volken; 22.05 Oratorium 22.30 Nws; 22 45 Overdenking; 23.00 Sweelmck kwartet; 23.30 Rustige klanken. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Ochtendrhythme. 7.50 Dagopening, 8.00 Nws, 8.15 Gr. pl., 845 Praags Radio Symph ork., 9.15 Morgenwijding, 9.30 Boyd Neel ork., 8 45 Arb. Vit.. 10 30 Voor de vrouw, 10 35 Orgel, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Gr.pl 11.20 Sopraan en piano, 11.50 Opera en Operette fragm., 12.30 Weer in 't spionnetje, P. Whit man, 13.00 Nws, 13.15 Les Gars de Paris, 13.45 Piano, 14.00 Voor de vrouw, 14.20 Kwintet spelers, 15 00 Voor zieken en gezonden, 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Re prises, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Dr. Portielje, 17.30 Skymasters, 18.00 Nieuws. 18.15 Sport, 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM II; 7.00 Nws, 7.15 Gr.muz-, 7.30 Gebed, 7.45 Piano, 8.00 Nieuws, 815 Opgewekte mei 9.00 Werken Jules Massenet, 9.30 Water stand. 9.35 Paul Robeson, zang, 10.00 Muz Leger des Heils, 10.15 Morgen dienst, 10.45 Koorfragm., 11.00 Zon nebloem, 11.45 George Boulanger, Angelus, 12.03 Chopin en Fauré (piano), 12.30 Weer, lunchconcert, zonnewijzer, 13.00 Nws, 13 20 Welk boek, 13 25 Lunchconc.. 13.45 Hors d'oeuvre, 14.00 Giaconda ens., 14.40 Causerie voor de vrouw, 15.00 Pop. orgelbespel., 15.30 Zangrec., 16.00 Bijbellezing, 16.45 Lond. Philh. ork., 17.00 Radio jeugdjourn 17 30 Cyclus Geest, lied., 17.50 Rijk over zee, 18.00 Land- en tuinbouw, 18.15 Klan ken van Hawai, 18.30 Dubbel maa- nenkwartet

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3