D M. Ramselaar kocht zwarte textielpunten Op de „Bonte" loopt het verkeer spaak Amersfoorts schakers waren niet gelukkig Opvoedingsmogelijkheden bij moeilijke kinderen Utrechters hadden maling aan Abe Lenstra's techniek EGE Uit Amersfoort Geldboete van f 10.000 Installatie hoofd Chr. Nat. School f ^<A CALVÉ'S Donderdag 6 November 1947 3 Economische rechter hield rekening met het goede doel Woensdag diende voor de Economische Politierechter te Utrecht, de zaak tegen de-gebroeders Ramselaar, kooplieden te Amersfoort, ver dacht van overtreding der textiel-distributie-voorschriften. Aan de oud ste, M. A. M. Ramselaar was ten laste gelegd, dat hij in Augustus van dit jaar van zekere Overwijn, 11.000 textielpunten had gekocht, welke achteraf nog vals bleken te zijn en van zekere Merkenij 6000 punten. Van de eerstgenoemde partij zou hij 5000 stuks doorverkocht hebben aan zijn broer W. G. Ramselaar. verdachte ondergane voorlopi ge hechtenis voldoende vergel ding oordeelde en dus een voorw. gevangenisstraf onnodig achtte. Wel legde hij M. Ram selaar een boete van f 10.000 op, subs, vier maanden hechte nis. Een en ander met bevel tot onmiddellijke invrijheidsstel- ling. De tweede verdachte, W. Ram selaar, tegen wie de Officier f 5000 boete en 2 maanden voorw. gevan genisstraf had geëist, werd vrijge sproken, omdat niet was komen vast te staan, dat hij 5000 punten van zijn broer had gekocht. Wel had hij een aantal coupures van hem overgenomen, maar dat was in de dagvaarding niet ten laste gelegd, zoals de verdediger, mr. Nouwes, in zijn pleidooi betoogde. De handelsreiziger G. Merkenij, die 6000 textielpunten had geleverd aan dhr. M. Ramselaar, werd tot een maand voorw. gev. straf ver oordeeld, met onder toezicht stel ling van het Leger des Heils en op dracht een vaste betrekking in loondienst te zoeken. De koopman J. H. M. Heken kamp, verdacht van als bemidde laar tussen dhr. Ramselaar en Overrijn te zijn opgetreden, werd na een pleidooi van Mr. v. Nievelt vrijgesproken. Bij het verhoor door de po litie had M. Ramselaar ver klaard, dat hij deze punten had gekocht om te voorzien in het tekort aan punten, veroorzaakt door het feit, dat hij aan in nood verkerende personen, oorlogsslachtoffers en katholie ke gestichten, textielgoederer. had verkocht zonder inleve ring. Deze verkoop was ge schied tegen de normale prij zen. De Economische Rechter aan vaardde die verklaring, maar wees erop. dat verdachte door.deze han delwijze was tekortgeschoten in zijn verplichtingen tegenover zijn overige cliënten. Als bona-fide handelaar had hij nooit tot aan koop van punten op de zwarte markt mogen overgaan. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat ver dachte te Amersfoort algemeen gunstig bekend stond, hetgeen hem ook gebleken was uit de stroom van brieven, welke hij na de ar restatie van verdachte uit Amers foort had ontvangen. Daarin werd ook gewag gemaakt van het vele goeds, dat de heer Ramselaar in bezettingstijd jegens de oorlogs slachtoffers had verricht. Overigens stelde hij met voldoe ning vast, dat verdachte de textiel- goederen tegen normale prijzen had verkocht en zich dus aller minst aan zwarte handel in zijn be drijf had schuldig gemaakt. Het kopen van punten op de zwarte markt was echter een on toelaatbare maatregel en daarom requiseerde de Ambtenaar bij het O.M. tegen dhr. M. Ramselaar een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en f 10.000 boete, subs, vier maanden hechtenis. Te vens vroeg hij_ onmiddellijk ontslag uit de rechtsvervolging. De verdediger, mr. L. Nouwen, wees in zijn pleidooi op de moei lijkheden, waarmede de détaillis ten in de textielhandel algemeen te kampen hebben, o.m. door het feit, dat de grossiers en fabrikanten van de détaillisten inlevering van tex tielpunten vragen vóór de afleve ring van de door hen te leveren 'voorraden. Pleiter besloot met een lichtere straf te vragen, n.l. een geldboete. De rechter ging op dit ver zoek in, in zoverre hij de door Noteert U even CITY: Avontuur in Lissabon Zon.: 14.00, 16.15, 18.15 en 21 uur. Overige dagen, 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Uit het bagno ontvlucht. Vrijdag en Zaterdag: 14.30, 18.45 en 21 uur; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. GRAND: Vrijdag: Het huis der ver- lorén kinderen. 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: De winterkonlngin. 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Het bandieten meisje en Buitengewoon verlof. 14.30, 18.45 en 21 uur. TOT EN MET 14 NOV.: Najaars tentoonstelling A.K.G., St. Pie- ters- en Bloklandsgasthuis. 6 NOVEMBER: Bonte Niwin- markt. Markthal dag. 1417.30 en 1921.30 uur. 6 NOV. Grand: „Het Vrije To neel". 100ste voorstelling „Het begon zo onschuldig". „Als Moeder te veel is", Ned. Volkstoneel, Amicitia. 20 uur. 7 NOV.: Waarheidsfilmvoorstelling, AmicitiSL 20 uur. 8 NOV.: Feestavond Veluwse Boe ren dansers, Markthal, 20 uur. Toneelver. „Eensgezindheid" uit voering Amicitia, 20 uur. Feestavond gym.ver. „Donar", St. Jozefgebouw, 19.30 uur. Bal na. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCINU VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon en Woensd. dansen. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u. en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar ten en schoenenbonnen dienen zich Vrijdag de stamkaarthouders 34001 36000 aan het distributiekantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.30—15.30 uur. Amersfoorter voor Raad van Cassatie De Utrechter Barend Zegers, een van de landwachters, die betrok ken is geweest bij de arrestatie en achtervolging van de illegale wer ker van Rossum te Jutphaas stond voor de bijzondere raad van cas satie te Den Haag terecht. Zegers die behalve bij deze aanslag ook nog betrokken is geweest bij een reeks van mishandelingen te Utrecht was door het Amsterdams bijzonder gerechtshof tot de dood straf veroordeeld. De verdediger mr. Nolte uit Utrecht bepleitte de opstelling van een psychiatrisch rapport, welk verzoek door de procureur fiscaal gesteund werd. De medeplichtige van Zegers, de Utrechtenaar Da niel Minck, was tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. In zijn zaak werd tot terugver wijzing naar het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam geconclu deerd. De derde medeplichtige Ge rard de Ridder uit Amersfoort was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot twaalf jaar ver oordeeld. Uitspraak 3 December. Men zal zich waarschijnlijk her inneren, dat genoemd drietal, om illegale werkers een bekentenis af te dwingen, zijn slachtoffers aan de bumper van een auto vastbond en over de straat voortsleepte. In tegenwoordigheid van vele genodigden, ouders en verwanten van leerlingen, werd gisteravond de heer R. Wouda geïnstalleerd als hoofd der Chr. Nat. School aan de Van Effenlaan. Mr. L. Stadig, de voorzitter van het schoolbestuur, opende de in stallatie-bijeenkomst in het wijk- gebouw L. Costerplein, met een v/oord van welkom tot de heer Lindeman, inspecteur van het L. C., de heren hoofden van scholen, de heer K. Vos, hoofd Koningin Emmaschool en de ouders. Mr. Stadig memoreerde het verscheiden van de heer v. d. Rotte, die jaren lang het Chr. onderwijs ter plaat se op eminente wijze heeft ge diend. De heer Stadig zich richten de tot het nieuwe hoofd, de heer Wouda, merkte op, dat het de eer ste maal is in de geschiedenis der Chr. Nat. School te Amersfoort, dat een onderwijzer aan dezelfde school tot hoofd benoemd wordt. Het bestuur is overtuigd, aldus spr. dat u zich ten volle bewust is van de verantwoordelijkheid, die u op zich neemt. Wij wensen u bij het verrichten van uw werk Gods zegen en Gods kracht toe. Moge het u gegeven zijn, de school zo te leiden, dat het voor de kinderen tot zegen zij voor hun tijdelijk en voor hun eeuwig leven. Nadat enige liederen waren ge zongen, cadeaux en bloemen aan geboden en thee was geserveerd, sprak de heer Lindeman, inspec teur van het schooltoezicht, die de benoeming van de heer Wouda van harte toejuichte. Namens de collega's sprak de heer B. v. d. Kolk, de heer D. K. W. Labrie heette de heer en mevr. Wouda op echt originele wijze welkom in de familiekring, terwijl de heer Wispelwey de vreugde van het onderwijzend personeel over deze benoeming tot uitdrukking bracht. Uit de kring der ouders voerde de heer Sanders het woord, wie het een behoefte was, hoewel slechts korte tijd hier woonachtig, de hartelijke gelukwensen der ou ders aan te bieden. De heer K. Vos, hoofd der Koningin Emmaschool vroeg aandacht voor het minder begaafde kind, waarna tenslotte in een keurig speech je de hoofdper soon van de avond beloofde al zijn krachten te zullen inspannen, om tot tevredenheid van het schoolbe stuur en tot heil der kinderen werkzaam te zijn. Een zekere W. uit Amersfoort werd aangehouden, verdacht van handel in boterbonnen. (Ingezonden mededeling) „We werken mee, met de portemonnaie, voor de jongens overzee", dat is de slagzin die de sergeant-omroeper op de Niwinmarkt heeft uitge vonden. Onophoudelijk hamert h(j deze leuze via de luidspreker er bij de duizenden bezoekers in. En met succes! Militairen zijn zeer actief Gisteravond dreigde het verkeer in de Markthal totaal verstopt te raken en men heeft voor vanavond dan ook maatregelen getroffen, die een herhaling daarvan moeten voor komen. Een kijkje achter de scher men van de Bonte leverde de vol gende getallen op. gistermiddag 1100 bezoekers, gisteravond ruim 2100 In totaal dus 700 bezoekers meer dan Dinsdag Van de zijde van het Niwln-comité vernamen wij. dat het verwachte aantal bezoekers reeds is overschre den. Toch zal Amersfoort zich niet moeten vergissen in de opbrengst, van de Bonte. Lang niet alle arti kelen zijn gratis beschikbaar ge steld Veel ontving men tegen in koopsprijs. van weer andere arti kelen komt slechts een gedeelte van de winst aan de Niwin ten goede. Vanavond moet beslist alles uit verkocht worden. Er zal dus flink ingeslagen moeten worden. Aan de andere zijde is de leiding van de Bonte verplicht rekening te houden met de richtlijnen van de brand weer, ter wille van de veiligheid vastgesteld. Om aan beide eisen tegemoet te komen is de volgende regeling ge troffen. Er wordt op gerekend, dat alleen zij, die werkelijk willen ko pen vanavond de Bonte zullen be zoeken, Deze kooplustigen wordt dan verzocht meteen een aantal koopbonnen ter waarde van 3.50 aan te schaffen, waarvoor slechts 2.50 behoeft te worden betaald. Iedere Bonte-bezoeker krijgt dus vanavond 1.cadeau. Van militaire zijde heeft de Bonte deze dagen de grootst mogolilke medewerking ontvangen. Militairen Voor de 2e kl. A van de SGSB speelde gisteravond Ons Genoegen I tegen HSG III (Hilversum) in het Volksgebouw. Hoewel onze stadgenoten behoorlijk partij ga ven, konden zij het toch niet tegen de Hilversummers bolwerken. De voorlopige uitslag is 3 Y*5i/2 met een afgebroken partij. Ook al zou deze door Ons Genoegen wolden gewonnen, dan toch is de wedstrijd voor hen verloren, zij het dan ook meet het kleinst mogelijk verschil. De persoonlijke uitslagen zijn: ONS GENOEGEN I. HSG. III W. D. J. Kollen—J Groosjohan 4 E J v. d. HazelJ. de Jong 01 W. van GulikA. M Hazevoet 01 De afdeling Amersfoort van de Vereniging voor Paedagogiek hield gisteravond in het gebouw Concor dia haar eerste bijeenkomst in het winterseizoen. De heer J. G. Blok, sociaal paedagoog en hoofd van de A. H. Gerhardschool te Amsterdam hield een inleiding over de „Moge lijkheden bij de opvoeding van moeilijke kinderen". Spr. meende, dat opvoeding reeds als zodanig moeilijk geacht kan worden, zowel door de onzekerheid van onze ken nis over het kind. als do:r de on toereikendheid van onze opvoed kundige gaven Willen wij nu de bijzonder moeilijke kinderen afba kenen van de ..normalen" dan blUkt ook dat normale kind geen cliché, geen vaste formule maar levende werkelijkheid. Het kind gevormd door erfelijke aanleg en individuele ervaring zal de opvoeding noch doen verleiden tot een overschatting van de opvoe ding. noch tot een nutteloos pessi misme. Met deze inleiding, gebaseerd op het normale kind, is tevens de grond te vinden voor het opvoedingsge drag ten opzichte van het moeilijke kind. De opvoedbaarheid is hier in de eerste plaats bepaald door de mate waarin het kind tot sociaal ge drag kan komen. Ontbreekt dit, dan is er voor de opvoeder slechts de taak van bescherming. Spr. gaat nu na in welke gevallen uit het gebied der lichamelijk gebrekkigen. geeste lijk gestoorden, psychopathische en verwaarloosde kinderen de opvoe ding een belangrijke plaats in kap nemen. Zo blijken de doofstommen na juiste opvoeding volwaardige ar beidskrachten te kunnen worden. Bijzondere aandacht besteedde spr. aan het begrip „psychopaath" een woord dat te zeer geladen is met al lerlei gevoeligheden om in de prac- tijk gebruikt te kunnen worden. Spr wees er op, dat jeugdige psy- chopathen later een normaal har monisch gedrag kunnen vertonen, maar ook dat de volwassen psycho paath in zijn jeugd vaak een nor maal gedrag vertoond heeft. In dit verband leidde de inleiding naar het werk van de Amsterdamse school voor moeilijk opvoedbaren. Spr. besloot zijn rede met een be schouwing over de preventieve zorg voor de geestelijke volksgezondheid, een werk, waarbij zowel school, ge zin als deskundigen betrokken zijn. Zal het in een plaats als Amers foort, een centrum van kinderbe scherming met zoveel deskundigen, niet eenvoudig zijn dit werk ter hand te nemen? Na een uitvoerige discussie over vele practijk-proble- men uit de organisatie van het op voedingswerk werd deze bijeen komst besloten. In het winterpro- gram is opgenomen een discussie avond op 17 December en 27 Janu ari en een lezing over jeugdwerk op 23 Januari. De wethouder van onderwijs, de heer A. J. Spiekermann, woonde de vergadering bij. De 25.000 in Amersfoort Naar wij vernemen is gisteren in de trekking van de Staatsloterij de 25.000 in Amersfoort gevallen bij de collecteur W. Scheick. H Juffer—M Hennigman M. B Koning—G. Goedhart W. Flentge—C M de Graaf f J. B. v. Nleuwenhuizen A. Henstra J. SchaapmanJ Draisma E J AgterhuisP. Boekkooi J. Dekker—G. Dral 4—4 0—1 4-4 1—0 afgebr. 34—5*4 Ons Genoegen had aan de on even borden wit. In de 4e kl. C. moest Amers foort IV het opnemen tegen de Gooise Toren II (Hilversum). Na een gelijk opgaand spel werd bij het afbreken de stand 4—5 bereikt. De partij aan bord 2 van Ch. Rek ke werd ter arbitrage opgezonden. In het gunstigste geval kan hier door Amersfoort IV nog een gelijk spel worden verkregen. J. Prins, H. Masken, G. Paulsch en M. Mees wisten hun partij te winnen. De ontmoeting Amersfoort VI Tuindorp V in de 4e kl. H eindig de in een zware nederlaag voor on ze jonge Amersfoortse schakers. Slechts E. Hen won zijn partij. J. v. Schalkwijk en H. Meester speel den remise. Bord 9 werd na arbi trage voor Amersfoort verloren verklaard.'Deze partij was o.i. voor de jeugdige J. v. d. Berg gewon nen. Verkeerszondaren Gisteren werd weer tegen een aantal verkeersovertreders proces verbaal opgemaakt. Het stoplicht bleek voor velen geen beletsel om door te rijden. Auto's reden zonder of zonder voldoende verlichting en in enkele gevallen waren hun be stuurders niet in het bezit van een rijbewijs of een werkboekje. controleren kaartjes, zorgen voor afzetting, prijzen met luide stem het Avontuurlijke Niwinrad aan. De bekende band „De Humbers" van de Huzaren van Boreel blazen de ganse avond hun marsen en jazz nummers. Een militaire kok bakt zulke heerlijke patates-frites dat de kooplustigen onafgebroken in queue staan. Een bezoek dat wjj vanmorgen aan de Bonte brachten, wekte grote verwachtingen voor vanavond. In de textielstand bleek nog een grote hoeveelheid textiel, waaronder een flinke voorraad flanel, speciaal voor deze avond bewaard te zijn. Ook de dames van de andere stands zagen wil haar kraampjes inrichten met allerei artikelen, die voor de slui tingsavond „onder de toonbank" zijn gebleven. Hoewel ons reeds financiële ge gevens bekend zjjn. zullen wij deze eerst publiceren zodra bekend is. welk bedrag geheel aan de Niwin ten goede komt. Die Amersfoortrrs. die vanavond inderdaad nog blijk willen geven van hun medeleven met de io^gens overzee geven wij slechts de woor den van burgemeester Molendijk in overweging ..Verricht een eenvoudi ge daad van naastenliefde." En dat nog deze avond! Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van de NBB. district Eemland. gespeelde biljartwedstrijden zijn: Eerste klasse llhre: Vergulde Wagen III—Ons Genoegen 44 Tweede klasse llbre: Animo I—Nieuwe Kei II 80 Derde klasse llbre: Leusderkwartler III—Middelwljk I 6—2 O D L ITavenu I Vierde klasse llbre: Metropole III—Animo II Soestdijk II—Tavenu II KOT II—Centraal III Vijfde klasse llbre: Middelwljk II-De Paauw II Zesde klasse libre: Ons Genoegen IVAnimo III Utrecht-Noordelijk elftal 7-7 Een 2-6 achterstand werd binnen een kwartier omgezet in een 7-6 voorsprong Veertien doelpunten! Wie zou bij de rust hebben durven beweren dat Utrecht de helft van dit aantal zou toekomen? Niemand. Maar de Utrechters dachten er anders over. Hadden maling aan het hogeschool voetbal van Abe Lenstra, noch aan de kanjers van een van der Beek of Roozenburg, noch aan de zes schoten, waarmee een bijna ondichtbare bres in hun verdediging was geschoten. Het werd 36, 46, 56, 66 en zelfs 76 door doelpunten van Vonk, drie maal Schaap en César en de Groningers mochten tenslotte nog van geluk spreken dat Rozenburg met een venijnig kopballetje er nog maar net 77 van kon maken. (waarvan er één uit een straf- Aantrekkelijk voetbal Het is lang geleden dat wij een zo aantrekkelijke wedstrijd hebben aanschouwd ais die van Woensdag avond tussen de Noordelijke ploeg cn het Utrechts elftal. Niet door het groot aantal doelpunten alleon, maar het tot berstens vol gepropte Utrechtse Stadion werd een partij voetbal voorgezet, dat door ieder op hoge prijs zal zijn gesteld en nog lang in herinnering zal blij ven. Dit was voetbal op zijn best. De grootste magneet was natuurlijk Abe Lenstra geweest. Welnu, hij heeft het Utrechtse publiek niet te leur gesteld. Vooral voor de rust gaf hij een partijtje ten bes te zo beheerst technisch vol komen af weergaloos knap dat ieder ver baasde. Van de vijf doelpunten die de Noordelin gen dan ook scoorden, was hij de geestelijke vader. Rozenburg (Sneek) en Van der Beek (GVAV) profiteerden handig van zijn feil loos vcorbercidend werk, knalden uit alle mogelijke standen er lus tig op los en de 5-2 stand bij het* ingaan van de rust, verkregen door twee doelpunten van Schaap LENSTRA 2—6 4—4 5—3 8—0 0—8 Utrechts Jeugd-Neptunus Het voorlopig Utrechts jeugd- polozevental speelde gisteravond in het Sportfondsenbad een oefen match tegen Neptunus I, dat De Gans cn Geutjes aan de tegenpar tij had afgestaan. Het was een zo genaamd*» afmattingswedstrijd, die ruim drie kwartier duurde. Een normale polowedstrijd duurt netto speeltijd twee maal zeven minuten. De uitslag was een 44 gelijk spel. Het zevental van Nep tunus werd in de loop van de wed strijd telkenmale verzwakt, door dat de spelers vervangen werden door spelers uit lagere zeventallen. Het was voor beide partijen een interessante oefening. Zonder vergunning vreem delingen in dienst Er werden twee personen be keurd, die vreemdelingen in dienst hadden, zonder de daarvoor be nodigde werkvergunningen te be zitten. Burgerlijke stand 5 November 1947 Geboren: Gerdina Wilhelmina, d. v. M. Nijhof en A. Bennink. Pie- ter Marinus, z. v. R. Heegen en L. v. Colmjon. Antje Everardina, d. v. K. Wouda en T. de Jong. Johan nes Antonius Maria, z. v. J. H. te Riele en S. H. M. Geertman. Etty Frederika, d. v. L. Nap en J. F. Eckhardt. Marcel, z v C G W v. Putten en D. G. Dutcit. Gehuwd: P. M. van der Werf en R. A. Onwezen. H. Zweedijk en J. M. C. E. Berkloo. P. P. Bos en H. F. de Groot. A. Cornelis en M. Comminga. J. v. Eeden en R. M. van Velzen. Ieren dwongen Engeland gelijk spel af Het Engelse voetbalelftal heeft zich met een 22 gelyk spel tegen het Ierse elftal tevreden moeten stellen. Tot vlak voor het einde had Engeland met 21 de leiding reeds begonnen vele toeschouwers het terrein te verlaten, toen de brillantc Ierse voorwaarts Peter Doherty In de laatste minuut met een kopbal gel(jk maakte. Het Engelse binnentrio, Wilf Mannion, Tommy Lawton en Stan Mortensen, kreeg door het snelle en doeltreffende Ingrepen van de Ierse halfbacks geen gelegenheid z(jn spel te ontplooien, en hoe de Engelse vleugelspelers Stanley Matthews en Tom Flnney het ook met hun trucs probeerden, het was tevergeefs. Het ontbrak het bin nentrio aan doortastendheid om zich de Ierse middenspelers van het ïyf te schudden en de geboden kan sen te benutten. Aan de andere kant gaf Doherty de Ierse voorwaartsen volop gele genheid de Engelse defensie op de proef te stellen, maar noch rechts back George Hardwick, noch stop- perspil Neil Franklin waren er erg' goed in. Twee werlceiyk brillante saves van keeper Frank Swift heb ben Engeland voor een nederlaag behoed. (Ingezonden mededeling j»1 /ZO HOUD 1 IK WEL VAN \rrr: Calvé'j mosterdsaus maakt savoye kool (en andere kool soorten) tot ccn verrukkelijke groente. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht zó te ge bruiken droogt niet uit! mosterdsaus J IVtBIl IIBKIIJIH4R. IUCHU F.0.38 «8 Fit» ZT/TV C 7VM/ JOH/V VA/v SMEllG/V&E&G 44) Soms vond ik de ironische spreekwijze van graaf Paul bepaald vervelend en ik antwoordde: „Op de gangsters schieten. We kunnen die ande ren toch niet voor alles laten opdraaien?" „Ze schijnen er plezier in te hebben", ant woordde graaf Paul koel. „Ja maar", riep ik ongeduldig, „ze weten niet wie ze tegenover zich hebben. We moeten hen helpen! U weet toch wel waar we aan een paar geweren kunnen komen? U kunt toch zeker wel met een geweer omgaan?" „Weet ik niet. Ik heb 't nog nooit geprobeerd". Was dit een grap? Ik was niet in de stemming om grappen te maken. Of was het een uit vlucht? Wat was er met graaf Paul? Bijna driftig wierp ik hem tegen: „Nu. maar ik wèl. Ik heb op mijn ooms farm dikwijls op coyotes gescho ten". „Maar gangsters schieten terug. Jonska". „Ja natuurlijk, maar wat betekent dat nu weer?" „Dat jij geen Wild-West met een geweer gaat spelen, Jonska. Niet zolang ik er nog ben". Ik was sprakeloos. Zoiets -r- van graaf Paul! Ik heb je al aan genoeg gevaren blootgesteld. Daar heb ik soms last vanmijn geweten nu. in ieder geval, nu moet je doen zoals ik zeg: het is helemaal niet nodig dat jij je hiermee be moeit. Misschien vind je het wel leuk om voor held te spelen. Maar wat zouden je ouders er van zeggen als ik hun schreef: Jonska gesneu veld op het slagveld als held voor de vrijheid van de peones". Hij keek mij oplettend aan en bracht zijn paard vlak bij het mijne. ..Ik draag de verantwoordelijkheid. Beloof me dit: dat je op Bolivar's rancho blijft tot deze herrie over is". „Ik beloof het U". antwoordde ik met tegenzin. Het schieten in de pas scheen in hevigheid toe te nemen. Vóór ons op de weg haastte Bolivar's legioen zich in een wolk van slof naar de kame raden. Ik voelde me bedrukt. Het huilen stond me na der dan het lachen. Het was niet alléén dat ik teleurgesteld was. Het was iets anders. Er ge beurde iets heel ergs. iets benauwends. Het was of er een muur kwam tussen graaf Paul en mij; een muur van twijfel. Mijn keel werd als dicht geknepen en ik kon bijna niet spreken. ,.En U?" vroeg ik. en probeerde bedaard en gewoon te praten. „Wat gaat U doen?" Graaf Paul floot een deuntje, brak het even af en zei: „Weet ik het? Niets, waarschijnlijk". Daar na floot hU weer door. Ik beet op mijn lippen, en reed zo dicht aan de andere kant van de weg als ik kon. Ik was niet kwaad, maar treurig gestemd. Het was mij op- Waren dit de woorden van een avonturier? Graaf eens duidelijk geworden. Mijn twijfel was zwarte Paul moest de teleurstelling op mijn gezicht ge- werkelijkheid geworden. Hij was niet alleen om zien hebben, want hij zei op vaderlijke, overre- mij bezorgd. Ik had me in graaf Paul vergist. Ik dende toon: „Je moet me goed begrijpen, Jonska. had mijn held te veel bewonderd, had zijn zwak te niet willen zien. Ik had mijn weldoener eigen schappen toegeschreven, welke hij niet bezat. Dat hij vrijgevig was. scherpzinnig, een groot acteur, een fantastisch mens. dót bleef. Dat hij een idealist was ik kon het niet ontkennen! Maar moedig, neen hij was niet een werkelijk moedig man. En dit drukte mij loodzwaar. Ik wilde het nog niet geloven. Maar het was toch zo: hoe kon een moedig man het aanzien dat een stelletje slecht bewapende peones tegen een troep tot aan de tanden gewapende gangsters optrok. En er dan niet aan denken zelr aan het gevecht deel te ne men? En dat. terwijl wij toch eigenlijk de oorzaak waren van het gevaar! De tranen sprongen mij bijna in de ogen. Lie ver. geloof ik, had ik andere fouten in hem ont dekt liever had ik hem minder schrander, min der rovaal, minder idealistisch gezien als hij zich in het gevaar maar een man had getoond. En dat ik dit ontdekte in de man. die ik bewon derd had. aan wie ik zoveel te danken had. Niet dat ik zelf zo'n held was. Misschien had ik wel op mijn benen staan beven, maar tóch, on danks mijn angst zou ik een geweer hebben ge nomen en schouder aan schouder hebben gestaan met de bruine soldaatjes met hun scheve helmen en verkleurde uniformen. Neen, dót wist ik ze ker: zelfs al was ik bang geweest, tóch had ik het gedaan. En waarom? Waarom? Omdat ik in de eerste plaats zijn oordeel zo hoog had aan geslagen, zijn goedkeuring had willen wegdragen. Als hy had gezegd: „Dat heb je goed gedaan. Jonska" dan zou dat een grote beloning voor me geweest zijn. Tezamen met hèm had ik wil len vechten als wapenbroeders. (Wordt vervolgd) schop) en goals van Van de Beek (3) en Rozenburg (2) was geens zins geflatteerd. Toen clan ook kort na de hervat ting v. d. Beek er nog 2-6 van maakte, vreesde ieder het ergste voor de Utrechters. Vonk scoorde na keurig samenspel met Schaap op onverwachte wijze het derde LHrechtse doelpunt en nu herleefde de hoop in de harten van de Utrechters. Ontstuimig trok men ten aanval. Nog even weerstond Pienter en Jan Lenstra de storm loop. doch niet lang. Vonk, Schaap cn César switchten er vrolijk op los en langzaam maar zeker zakte het Noordelijk bolwerk in een. Een t eetal goed gerichte schoten van Schaap bracht de stand op 5-6 en César (H.V.C.) die een behoorlijke vervanger voor Van Leur bleek te zijn, scoorde de gelijkmaker. Nog was het niet genoeg cn het was weer Schaap die Utrecht zelfs de leiding bezorgde (7-6). Dit was te erg voor Abe Lenstra. Zijn protest tegen «'<t laatste doel punt hielp niet. Nu probeerde hij het op sportieve wijze. Dit lukte beter en een afgemeten voorzet van onze internationaal deed Ro zenburg achter Mostert verdwe nen. Zeven-zeven was en bleef het. Rest ons nog te vermelden dat Hoevers en Buurman en v. d. Lek zich behoorlijk van hun moeilijke taak hebben gekweten, dat Klein van Vriendenschaar Hol verving, Bijlinga van Frisia in dc tweede helft het Noordelijke doel verde digde eh het publiek zicht- en hoorbaar genoot van deze interes sante wedstrijd. Scheidsrechter Klein had er schijnbaar eveneens pleizier in. hij liet tenminste een aantal minuten te lang spelen. Soest Nieuwe arrestatie in goudmijn-zaak Door de politie te Soest is aan gehouden cn in arrest gesteld een zekere K. H. te Soest. Deze man is de vermoedelijke eigenaar van de bij een huiszoeking aan de Soesterbergsestraat gevonden gou den horloges, wollen stoffen en een groot bedrag aan baar geld. De bewoner D. G. van het perceel v/aar deze „oorlogsbuit" in de bed stee werd gevonden, is weer op viije voeten gesteld. Hond beet kippen dood De heer R. wonende aan de Eirktstraat te Soest, deed bij de politie aangifte, dat al zijn kippen in de afgelopen nacht uit het hok ontvreemd waren. Het bleek ach teraf dat een bouvier van de woonwagenbewoner M. de schul dige was. De hond had verschil lende kippen opgegeten en de an deren op een afstand van het kip penhok verstopt. .Vrijgesproken De Utrechtse Rechtbank sprak de 29-jarige R. v. E., die onlangs op de Soestdijkcrstraat met zijn nuto een man, die een kar met hout vervoerde, aanreed en dode lijk verwondde, vrij van het hem ten laste gelegde, veroorzaken van dood door schuld. Geëist was één maand hechtenis. Schrik van de Veluwe k«jgt 18 jaar Het bijzondere Gerechtshof te Arnhem heeft vandaag de voorma lige kapitein der staatspolitie, H. L. (Harm Lanting), die als afde lingscommissaris van de mare chaussee te Putten en elders, sa men met andere NSB-politieman- nen de bevolking van de Veluwe heeft geterroriseerd en tegen wie de doodstraf was geëist, veroor deeld tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Bouwvoorschriften overtreden De pluimveehouder J. H. de H. richtte onlangs een op zijn erf staand kippenhok in tot noodwo ning voor zijn schoonouders. De vertoning geschiedde met eigen materialen, zodat de H. het niet nodig had gevonden voor dit werk toestemming te vragen bij het Col lege van Commissarissen voor de Wederopbouw. Wegens dit verzuim moest hij zich Woensdag voor de Utr. Poli tierechter verantwoorden, die hem tot f 50 boete, subs. 25 dagen hech tenis veroordeelde. Distributiebescheiden verduisterd Mej. M. A. 't M.-C., wier doch tertje onlangs een portemonnaie met distributiebescheiden vond, e.gende zich een en ander toe en wendde de bonnen voor eigen ge bruik aan. Deswege moest zij zich Woensdag voor de Utr. Politie rechter wegens verduistering ver entwoorden. De Officier van Justi tie eiste tegen haar twee weken gevangenisstraf. De rechter liet het voor ditmaal bij een krachtige waarschuwing en een voorwaardelijke gev. straf van één maand met een proeftijd van drie jaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3