Gemeentebestuur richt zijn beleid ook op onderwijsgebied Standen biljartcompetitie Programma biljartcompetitie ETSEN Leidende clubs krijgen een moeilijke taak Problemen bij het Middelbaar Onderwijs te Amersfoort Noteert U even Belangrijke strijd in de Cadreklasse Het is B Zaterdag 8 November 1947 Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft blijk gegeven zijn Vooruitstrevend en wetenschappelijk verantwoord bestuursbeleid ook te richten op het gebied van het onderwijs. Reeds bij de reorganisatie van de Centrale Boekhouding en bij de stadsuit breidingsplannen heeft het gemeentebestuur zich laten voorlich ten door wetenschappelijke instituten, waardoor de nieuwe plan nen van meer dan plaatselijke, misschien wel nationale betekenis kunnen zijn. Op het gebied van het onderwijs bestaan tot nu toe dergelijke Wetenschappelijke instituten niet. De plannen tot oprichting van een Didactisch Centrum zijn nog in een voorbereidend Stadium. Het gemeentebestuur had inzake het onderwijs dus een zwaardere opgave te vervullen. Wij menen echter, dat de samenstelling van de commissie tot bestudering van het Mid delbaar Onderwijs in Amersfoort getuigt van het inzicht, dat ook het onderwijs langs de weg van het wetenschappelijk onder zoek georganiseerd moet worden. Krijgt M.O.-commissie een ruime opdracht? De aanwezigheid van een hoog leraar in de Paedagogiek. een oud hoofdinspecteur van het Lager On derwijs, een rector van een Lyceum, leraren van het Middelbaar onder wijs en een schoolarts waarborgen, dat behalve het theoretisch inzicht ook het ervaringselement in ruimè mate is vertegenwoordigd. Het lijkt ons nodig hier te ver melden dat de totstandkoming van deze commissie voor een belangrijk deel te danken is aan het initiatief van dr. J. B. Drewes. Ons losmakend van de opdracht welke de commissie voor het M.O. heeft ontvangen willen we hier en kele problemen aangeven, die om een oplossing vragen. Selectie T~)e taak van het U[. O. bestaat uit het opleiden van leerlingen, die het zij na een universitaire, hetzij na een opleiding in het maatschap pelijke leven, zullen behoren tot het hogere kader in ons sociale leven. Het spreekt vanzelf, dat hier aan slechts een gering deel van de schoolbevolking van de Lagere school kan voldoen. Daaruit ont staat de noodzaak op een bepaald tijdstip op het ogenblik bij het verlaten van de Lagere school een keuze uit de leerlingen te doen. De belangrijkste factor, welke deze keuze bepaalt, is de mate waar in het kind in staat is intellectueel werk te verrichten. Zonder direct gebruik te maken van de moderne middelen tot bepaling van de graad van de intelligentie, tradnt men door een toelatingsexamen de zeker heid te verschaffen, dat het kind in staat zal zijn de leerstof van het M.O. te beheersen. Het resultaat van'deze selectie is evenwel sinds jaren volkomen onbevredigend. Hierbij is niet zo zeer het gevaar aanwezig, dat er leerlingen voor het toelatingsexamen zakken, die wel over voldoende verstandelijke ga ven zouden beschikken om met suc ces het MO te volgen, maar de ge selecteerde leerlingen blijken toch niet allen geschikt te zijn voor MO Dit geeft ons eenaanwijzing dr, het succes op het MO niet uitslui tend wordt bepaald door de kwali teit van het verstand. Het gaat hier mee als in het werkelijke leven. Niet de knapsten blijken daar de aangewezen leiders te zijn. School succes is in grote mate afhankelijk GRAND: Het huis der verloren kinderen (18 jr.) 11.30, 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De winterkoningin (elke leeft.), zelfde tjjden als Grand'. REMBRANDT: Het bandieten meisje en Buitengewoon verlof. (Elke leeft.). Vryd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. TOT EN MEt 14 NOV.: Najaars tentoonstelling A.K.G., St. Pie- ters- en Bloklandsgasthuis. 8 NOV.: Feestavond Veluwse Boe ren dansers, Markthal, 20 uur. Toneelver. „Eensgezindheid" uit voering Amicitia, 20 uur. Feestavond gym.ver. „Donar", St. Jozefgebouw, 19.30 uur. Bal na. 0 NOV.: Hum. Verbond. Spr. mr. B. Waslander, onderw.: De mens en de politiek. Volksgebouw, 10.45 uur. 11 NOV.: N.R.V. lezing „Dalmatië en Dolomieten", door de heer L. A. Dupree, directeur „Odin". 's Prinsenhof, 20 uur. 12 NOV.: Bont progr. Huygen en Wessel. Amicitia, 20 uur. Genootschap Ned.Frankrijk „Les amis de la France", L. Cos- terplein (Wjjkgebouw) 19.30 uur. Studie Centrale, v. Oldenbarne- veltlaan 42. de heer J. Kuys over de practijken der internationale wapenhandel, 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. 20 23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Dl Vrijd. avond ook van 1921 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd ook 19—22 uur ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar- ten en schoenenbonnen 'dienen zich Maandag de stamkaarthouders 36001—37000 aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.30—15.30 uur. De heer L. v Gelder, onze on- derwijs-medewerker te Amers foort, die voor ons neven staand artikel schreef. van factoren als doorzettingsver mogen, wil, aanpassingsvermogen, inzicht in het Organiseren van de eigen studie en het vermogen om zelfstandig te kunnen studeren. Het selcctiëprobleem krijgt daardoor een ander karakter. Wil men bij het verlaten van de lagere school de leerlingen beoordelen voor hun toe komstig schoolsucces bij het M.O., dan zal in de Lagere school aan de leerlingen reeds de gelegenheid gegeven moeten worden deze facto ren tot ontwikkeling te kunnen brengen. Reeds op de Lagere school zullen dus de leerlingen een zoda nige zelfstandigheid moeten hebben, dat zich de verschillen in het ver mogen zelfstandig te kunnen stude ren. duidelijk aftekenen. Hiermee is het selectie probleem, zoals prof. Kohnstamm reeds jaren voor de oorlog heeft aangetoond, tot een di dactisch probleem binnen de La gere school geworden. Het is onze vaste overtuiging dat de selectie van leerlingen voor het M.O tot on bevredigende resultaten zal blijven leiden zolang in de Lagere school de gedachte van individualiserend onderwijs niet algemeen is doorge drongen. Duur en werkwijze een bekende opmerking drs J. Melchior, dat de HBS wel het opschrift draagt: „met 5-jarige cursus", maar dat deze op leiding in werkelijkheid 7 of 8 jaar vraagt. Inderdaad staat vast dat slechts een gering percentage van de leerlingen de HBS in vijf jaar door lopen. Het is onjuist dit probleem af t.e doen door een scherpere selectie te vragen. We schreven al, dat het schoolsucces niet alleen afhangt van de verstandelijke aanleg. Ook bij een voldoende aanleg in deze rich ting moeten we rekening houden met het verschil in tempo, in gees telijke en lichamelijke ontwikke ling, in groei van de belangstelling, kortom met de gehele ontwikkeling van de persoonlijkheid van de leer lingen Daarbij komt nog, dat het voor het resultaat toch van bijzon dere betekenis is. in hoeveel jaar het einddoel wel bereikt is. Wij heb ben nu rekening te houden met deze verschillen in ontwikkelingstempo. Hetzelfde zien we ook in het maat-, schappelijke leven, waar we snelle en langzame klimmers op de maat schappelijke ladder vinden. En het lijkt mij, dat de langzame klimmers niet minder gekwalificeerd behoeven te worden. Het probleem ligt dan ook niet in de tijd die de leerlingen nodig heb ben. om het M O. te doorlopen, mits deze natuurlijk tot een redelijk aan tal jaren beperkt blijft, maar in het gebruik van hun studie-tijd. Wan neer een leerling van een HBS een of meer keren moet doubleren, dan is nog niet het onvermogen aange ven, maar wel. dat deze wijze van onderwijs voor hem niet juist is. Dan moet er dus gelegenheid zijn in- plaats van in .het zelfde tempo de zelfde stof nog eens over te doen (en dat ook voor de vakken waarin de leerling wel redelijke rusultaten behaald heeft) om in een rustiger tempo met een andere werkwijza lot de zelfde eindresultaten te komen. Breken dus met het stelsel van zit ten blijven en organisatie van een Middelbare school in rustiger tempo. Leeftijdsgrens as het voorgaande nog geheel betrokken op de M.S. in engere zin, een omvangrijker probleem ligt in de organisatie van het onderwijs van alleen kinderen in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. de middelbare school leeftijd. Hier toch blijkt, juist van de zijde van de ouders een steeds sterker wordende drang hun kinderen ook na het 14e jaar een schoolopleiding te willen geven, die zich tot het einde van de puberteit uitstrekt. Van pacdagogische zijde is hieq, wel steeds met grote nadruk op gewezen, maar de inrichting van ons schoolsysteem maakt het nog niet mogelijk allen, met hun grote gedif ferentieerde begaafdheid naar de theoretische en practische kanten een juiste plaats in de school te ge ven. Hier raken we dan het pro bleem van de plaats van het M.O het U.L.O. en M.T.Ó. in hun onder ling verband. In het bijzonder vraagt hierbij de inrichting van het U.L.Ó. onze aandacht. Oorspronkelijk ge dacht als een inrichting voor voort zetting van het lager onderwijs, is de U.L.O. geworden tot een minia tuur H.B S. voor minder begaafde leerlingen. Daarbij wordt dit onder wijs afgesloten door een examen, dat deze school tot een leerfabriek maakt. Dit resultaat is des te won derlijker, daar de wettelijke bepa lingen het U.L.O. een zo grote mate van vrijheid geven, dat het mogelijk is binnen de bestaande wet het ULO te reorganiseren tot een moderne school met een sterk gedifferentieerd leerplan, met een verschillend werk tempo voor groepen van leerlingen en met de mogelijkheid van uitbrei ding van vakken naar de practische vaardigheden, zoals handarbeid enz. Geheel in de lijn van deze ontwik keling ligt het plan tot oprichting van een M.T.S., waarvan de verwe- enlijking voornamelijk afhankelijk is van de groei van Amersfoort tot in dustriecentrum en van de opleidings mogelijkheden in omliggende plaat sen (Utrecht). Wanneer we deze problemen over zien kunnen we slechts hopen dat de nieuwe commissie geen beperkte op dracht zal krijgen, maar in staat ge steld zal worden een plan te ontwer pen tot een verantwoorde organisa tie van het onderwijs aan alle kin deren in de middelbare schoolleef tijd. We menen niet te mogen eindigen zonder opnieuw te betogen, dat de basis van een verantwoord onderwijs ligt in de Lagere school Wij achten het mogelijk dat ook voor het Lager onderwijs een werkplan kan opge steld worden, dat niet alleen de volksopvoeding in uitgebreide zin kan bevorderen, maar dat ook de grondslag kan vormen voor een doeltreffende opleiding voor het middelbare kader in het maatschap pelijk leven. (Ingezonden mededeling) VERSCHENENI DE VADERLANDSCHE KALENDER 194S De Aristocraat der Nederlandse kalendersde kalender waar men ieder jaar op wacht. Een kunstwerk zonder weerga, voor een bescheiden prijs: slechts f 3.75 inclusief onverwoestbare verpakking en porto (buitcnl. 25 cent extra). Een onvolprezc^-geschenk voor AL Uw relaties, hier en elders Alléén verkrijgbaar per post-bestelling. Zeiftl postwissel of giro (310.900) of vraag geïllustreerd prospectus aan het Secretariaat: ..DE VADERLANDSCHE KALENDER" Heerengracht 359 (Postbus 2) - Amsterdam - Tel. 45128 Vergulde Wagen en Cen traal deden het goed Hoewel tijdens de ontmoeting tussen de cadre-teams van De Ver gulde Wagen I en Tolsteeg II uit Utrecht voor de biljartliefhebbers veel te genieten viel kwam het spel over het algemeen niet boven het middelmatige uit. Door ziekte van Koppel moest Steffen, behalve zjjn eigen partij, ook nog de partij van Koppel waarnemen. Nadat Steffen zyn eigen partij van 225 ca ramboles. tegen van de Akker met een moyenne van negen tot winst had gebracht, waarbij hy zijn te genstander ver achter zich liet, bleek het voor hem geen bezwaar om een tweede party van 300 ca ramboles te spelen. Nu trof hij een byzonder uit vorm zijnde Molenbeek tegenover zich. De Utrechter kon op het voor hem vreemde biljart de maat niet krijgen en miste dikwijls de meest eenvoudige ballen. Stef fen speelde daarentegen, zonder be paald grootse dingen te doen, een solide partij. Hy had voor de 300 caramboles slechts 26 beurten no dig. Ook Bregman had het tegen Jansen niet byzonder zwaar. De Amersfoorter won zijn party met het gemiddelde van 5.12. Centraal I uit Soestdyk kreeg het Utrechtse Noord Brabant I op be zoek. De Soesters, die de vorige competitie zo'n belangrijke rol heb ben gespeeld en tot nu toe weinig hebben gepresteerd behaalden thans hun eerste verdienstelijk resultaat, nl. een 33 gelijk spel. Verkerk won op zekere wyze zyn partij te gen Mussche. Ko Stalenhoef was volkomen uit vorm en moest de eer aan Becude gunnen. Laatstgenoem de moest als invaller ook tegen van Waasdorp spelen, welke ont moeting remise werd. brt. car. hs. gem. Steffen 25 225 42 9.— van de Akker 25 108 27 4.32 Bregman 39 200 37 5.12 Jansen 39 109 15 2.79 Steffen 26 200 49 11.53 Molenbeek 26 107 18 4.11 Centraal I— -Noord Brabant I Verkerk 31 225 55 7.25 Mussche 31 174 24 5.61 H. Stalenhoef 23 97 14 4.21 Becude 23 175 52 7.60 Waasdorp 38 190 21 5.— Becude 38 175 23 4.60 x van Spanning blijft voortduren Niettegenstaande in enkele klas sen van de biljartcompetitie der N.B.B., district Eemland, clubs aan de kop gaan met een kleine voor sprong blijft de spanning nog steeds voortduren. Immers geen der teams kan de voorsprong vei lig genoeg noemen om reeds van een behoorlijke kans op het xkam- pioenschap te spreken. In de cadreklasse heeft De Ver gulde Wagen I thans de leiding met De Gouden Ploeg I als goede twee de. Het Leusderkwartier I staat met 5 punten voorsprong op Zon- neheuvel in de eerste klasse libre aan de kop. Ook in de andere li- breklassen komen de sterksten zo langzamerhand naar boven, doch ook hierin is de strijd bijzonder groot. Cadreklasse: Vergulde Wagen I Gouden Ploeg I Tolsteeg I Noord Brabant III Vergulde Wagen II Centraal I Noord Brabant I Tolsteeg II 12 20 9 14 9 11 6 10 9 6 12 5 9 4 6 2 Het wedstrijdprogramma voor de biljarters van 10 tot 14 Nov. is: Cadreklasse: 10 Nov. Vergulde Wagen II 11 Nov. Tolsteeg I 14 Nov. Gouden Ploeg I 14 Nov. Centraal I Eerste klasse libre: 11 Nov. Zonncheuvel I 11 Nov. Gouden Ploeg II 12 Nov. Ons Genoegen I 12 Nov. Nieuwe Kei I Tweede klasse libre. 10 Nov. Nieuwe Kei II 11 Nov. Centraal II 12 Nov. K.O.T. 1 12 Nov. Metropole II Derde klasse libre 11 Nov Paauw I 12 Nov. O.D.L. I 13 Nov. Vergulde Wagen V 14 Nov. Oosterpark I Vierde klasse libre. 11 Nov. Tavenu II 12 Nov. Animo II 12 Nov. Eemlust I 13 Nov. Tavenu III Vijfde klasse libre: 11 Nov. K O T. III - 12 Nov. Leusderkwartier IV 12 Nov. D O.S. II 14 Nov. Zonneheuvel II Zesde klasse libre: 10 Nov. Eemlust II 11 Nov. Oosterpark II 12 Nov. Tavenu IV Noord Brabant I Vergulde Wagen I Tolsteeg II Noord Brabant III Vergulde Wagen III Ons Genoegen II Leusderkwartier I Metropole I Soestdijk I Vergulde Wagen IV Leusderkwartier II Animo I Leusderkwartier III Gouden Ploeg III D.O.S. I Middelwijk I Ons Genoegen III Centraal III Metropole III Soestdijk II Metropole IV Soestdijk III O.D.L. II Paauw II Zonneheuvel III Vergulde Wagen VI Animo III Eerste klasse libre: Leusderkwartier I Zonneheuvel I Vergulde Wagen III Gouden Ploeg II Ons Genoegen I Ons Genoegen II Metropole I Nieuwe Kei I Tweede klasse libre: Leusderkwartier II Animo I Vergulde Wagen IV K.O.T. I Soestdijk I Centraal II Metropole II Nieuwe Kei II Derde klasse libre: Vergulde Wagen V Gouden Ploeg III D.O.S. I Tavenu I Leusderkwartier III O.D.L. I Middelwijk I Oosterpark I Paauw I Vierde klasse libre: K.O.T. II Animo II Centraal III Metropole III Soestdijk II Tavenu III Tavenu II Ons Genoegen III Eemlust I Vijfde klasse libre: Middelwijk II Zonneheuvel II D.O.S. II K.O.T. III Paauw II O.D.L. II - Leusderkwartier IV 0 Soesdijk III Metropole I Zesde klasse libre: Centraal IV Animo III Vergulde Wagen VI Ons Genoegen IV Eemlust II Oosterpark II Tavenu IV Zonneheuvel III De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden zijn: Cadreklasse: Vergulde Wagen ITolsteeg II 60 Centraal INoord Brabant I 33 Derde klasse libre: Gouden PI. IIIOosterpark I 62 Vijde klasse libre: K.O.T. IIIZonneheuvel II 4—4 Metropole IV heeft bij het dis- trictsbestuur geprotesteerd tegen de 44 uitslag van de wedstrijd tegen O.D.L. II. Hangende het onderzoek blijft één partij onbeslist, waardoor de uitslag voorlopig 42 in het voordeel van Metropole is. 24 35 24 30 24 28 24 26 24 24 24 20 24 18 24 11 24 34 24 33 24 27 24 26 24 26 24 24 24 16 24 6 20 33 20 28 20 28 24 22 20 21 20 19 24 19 20 13 24 4 24 28 24 25 20 24 24 23 20 22 20 19 20 18 20 17 20 16 24 34 24 29 20 23 24 22 20 20 19 18 20 16 20 16 19 12 20 25 20 24 20 23 20 20 20 20 20 18 16 14 16 8 Pop heette Neeltje Op de Bonte NIWIN-Markt was één dei- attracties liet raden van de naam van een pop. De naam is, naar men ons mededeelde, Neeltje. Drie bezoekers (sters) van de Bonte hadden goed gera den. Na loting werd de prijs toe gekend aan J. Joustra, Vondel- laan 39, te Amersfoort. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: J. P. Haring, Vermeerstraat 156, tel. 5693; J. Soesman, Snouckaertlaan 12, tel. 4426. Apothekers: Jos. Haan, Juliana- plein 3, tel. 4609. Verloskundigen: Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374; Zr. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tel. 5086. Er staat iets op spel voor „Amersfoort" Na het onverwachte gelijkspel van „Amersfoort" tegen „De Catchers" en dc overwinning van Turno op HHC uit Hilversum, gaan de Amersfoorters bovenaan met Turno I uit Amsterdam, met als enig voordeel een wedstrijd minder te hebben gespeeld. Zondag gaan de Amersfoorters het in Hilversum tegen IIHC op nemen. Wil Amersfoort tonen iets waard te zijn in deze com petitie, dan dient er gewonnen te worden. Het eerste dameselftal doet het dit jaar niet zo best. De dames noteerden drie punten uit drie wedstrijden. Als de dames iets willen bereiken, dan moeten zij Zondag op eigen terrein HVB uit Baarn weten te slaan. Verder spelen nog: Heren: SSVU II—A'foort III. Dames: Amersfoort IIActief. (Ingezonden mededeling Minister van Justitie stelt onderzoek inl Om een indruk te krygen van de sedert de oorlog iq ons land sterk gestegen criminaliteit, heeft de minister van Justitie onlangs in de grotere gemeenten een onderzoek laten instellen. Daarby is gebleken (zie Handels blad van 23/10) dat het aantal misdrijven met 200 èi 300 is toe genomen, waarby de stijging van het aantal diefstallen het grootst is. Meer dan ooit moet het van belang worden geacht om zaken- panden en particuliere woningen hiertegen te beschermen door een Alarma '33 installatie te laten aanbrengen. Afdoende beveiliging is dan volmaakt zeker. Vraagl inlichtingen over onfellbaro inbraak-beveiliging O.Z.Voorburgwal 161, Amsterdam, Telefoon 34076, 30235 van oud Amersfoort door W. J. VAN DAM en D. HARTING „Het Lijstenhuis" Krommestr. 66a b.h. Havik, tel. 3062 Het huis der verloren kinderen Verloren kinderen zijn er over al. Ons eigen volk telt ze bij dui zenden. Verwaarloosde, in dege nererende omgeving opgevoede jeugd, bij voorbaat bestemd voor tuchthuis en gevangenis. Men gaat er achteloos aan voorbij, misschien met een onder een vleugje medelijden verborgen af schuw. En gemakkelijk te tellen zijn degenen, die zich het lot van deze voor de maatschappij verlo ren kinderen aantrekken. *Over een man met een warm hart, die tot deze categorie be hoorde, over zijn schepping, zijn moeiten en zijn liefde voor de ge- Serge Reggiani en René Dary in een scène uit de film Het huis der verloren kinderen" schonden jeugd handelt „Het huis der verloren kinderen", wel ke deze week in het Grand Thea tre draait. Er is veel aan te mer ken op deze film. Leo Joannon, de regisseur, is hier en daar de grens van het melo-dramatische gevaarlijk dicht genaderd. Het hele verhaal is weinig sterk, een euvel waaraan veel meer Franse films mank gaan, en met de -dia loog heeft de scenario-schrijver Stephane Pisella soms merkbaar geen raad geweten. Al deze gebreken worden ech ter al heel onbelangrijk gemaakt door de belangrijkste spalers, waarvan b.v. René Dary, als Jean Victor, de leider van een door hem gesticht tehuis voor veroor deelde jongens, en Serge Reg giani, als Jorisse, de grootste bel hamel van dit toevluchtsoord, De gelukkigen Het was biykbaar niet zo moeilijk om de oplossing van vorige week te vinden. De inzendingen waren legio. Het zetduiveltje heeft niemand par ten gespeeld. Hier zijn de winnaars na lo ting 1. Mevr. S. de Boer, P. Bothlaan 15, Amersfoort, 10.-. 2. J. v. d. Beek, Pastorieweg 10, Ermclo. 3. T. Verhoeven. St. v. d. Hagcn- laan IA, Amersfoort. 4. Sgt. J. W. v. Dolron, St. Ans- fridusstraat 35, A'foort en 5. J. v. d. Bor, Zwartebroekerweg 421, Tcrschuur. In de loop van de komende week ligt dc postwissel in uw brieven bus! Gaat AAV nu eens AAV I speelt Zondag te Utrecht tegen UHV 2. De laatste weken zijn de AAV-ers niet erg gelukkig. Ook Zondag zullen zij weer een zware dobber hebben, temeer daar zij het voorlopig zonder doelman Wiegmink moeten doen. Verder wordt nog gespeeld: Attila 3—AAV 2 (heren). AAVRapiditas (dames). Het competitieprogramma voor strijd tegen RKBV wel twee punten as. Zondag' bevat belangrijke voet- '-1-— J balwedstrijden. Vrijwel alle leidende clubs staan voor een moeilijke taak. Zij krijgen een mooie gelegenheid om te bewijzen dat zij werkelijk de sterksten in hun afdeling zijn. In de tweede klasse B moet het leidende Spartaan naar ZVV. De Zaandammers zijn op eigen terrein tegenstanders die voor verrassingen kunnen zorgen. W.F.C. zal in Utrecht tegen Velox op sterke tegenstand kunnen rekenen. Het is moeilijk de uitslag van deze wedstrijden te voorspellen. Nieuwsgierig zijn wij naar de prestaties van de H.V.C.'ers die naar UW gaan. Dat de roodwit- ten het kunnen, toonden zij Zondag jl. in het eerste kwartier tegen Westfrisia Komen de spelers op toeren, dan is HVC Zondag weer twee punten rijker. TOG moet naar OSV en wij verwachten dat de Oostzaners de punten binnen zullen halen. Ook Westfrisia zal op eigen terrein wel kans zien Alcmaria Vic- trix een nederlaag toe te brengen. Of CDN in de derde klasse F haar hoogtepunt heeft overschreden, zal moeten blijken in de uitwed strijd tegen Patria. CDN moet deze wedstrijd kunnen winnen. APWC heeft kans haar positie weer aan merkelijk te verbeteren De paars gelen kunnen op Birkhoven van BVC winnen. Holland zal het tegen Fortitudo niet makkelijk krijgen maar kan winnen. Ook Zeist moet uit tegen DWSV punten binnen halen De uitslag van de ontmoeting HMS tegen RUC is moeilijk te voorspellen. In de vierde klasse J zullen Amersfoortse Boys en De Zebra's uit moeten maken wie de sterkste is. Wij achten de blauwwitten in het geheeel niet kansloos doch zij zullen er hard voor moeten vechten. In ieder geval wordt de wedstrijd aan de Rubensstraat spannend. ADE is vrij. 's Graveland zal in de uitwed- rijker worden. Quick moet naar Vic toria. Het is voor The Reds een moeilijke taak om Victoria op eigen terrein te verslaan. Omtrent de wed strijden SaestumStichtse Eoys en LVV tegen Olympia valt vooruit weinig te zeggen. De leider in de vierde klasse K, het Soester SEC, zal wel kans zien op eigen terrein tegen VVOG te winnen. Toch zullen zij danig op moeten passen want de Harderwij kers doen het in de KNVB bijzon der goed. Onderschat Amsvorde de Woudenbergers niet, dan kunnen zij Zondag weer twee punten rijker zijn die zij trouwens hard nodig hebben om in de running te blijven. Voor waarts moet in Breukelen van Niion- rodes kunnen winnen evenals Bar- neveld. dat naar Actif gaat. Zwalu wen Vooruit krijgt kans haar positie weer te verbeteren in de thuiswed strijd tegen En Avant. Komt Soesterkwartier van onderste plaats af In de onderste regionen van de korfbalranglijst begint het te span nen. Er zijn vier ploegen, die elkaar niet veel toegeven Met de neder laag, die Soesterkwartier vorige week tegen het Utrechtse Vogel leed. bezetten onze stadgenoten de onderste plaats. Zondag as. heeft Soesterkwartier een kans om deze onderste plaats te verlaten Op Birkhoven wordt dan gespeeld tegen het Amsterdam se T.O.G.O. In het veldspel zullen onze stad genoten zeker sterker zijn, nu zal het alleen afwachten zijn of zij hun schot terug vinden. Het spel van vorige week wettigt de verwachting dat Zondag gewonnen zal worden. Soesterkwartier 2 speelt in Hil versum te^en Zwaluwen 3. hier en daar een voornaamheid in hun spel weten te bereiken die ontroert. Gemakkelijk heeft Jean Victor het niet bij zijn streven om Frankrijks verloren kinderen een beter tehuis te verschaffen, dan het bagno waarin hij zelf acht van zijn jeugdjaren sleet. En Jorisse bezorgt hem aanvankelijk wel de meeste last. Maar het steeds weer geschonken vertrou wen zorgt dat het bij één oproer blijft, meer nog, dat de jongens tenslotte oproermakers van bui ten af zélf te lijf gaan. Wij hebben Serge Reggiani nog niet eerder zien spelen. Deze eerste keer heeft hij echter met een ons hart gewonnen. De scè nes met Jean Victor en die in de har van de zwarte handelaren, die dc jongens tegen hun leider wil len opzetten, zijn ons 'het sterkst bijgebleven. „Het huis der verloren kinde ren" de moeite waard? Jazeker! Al was het alleen maar om eens kennis te maken met een pro bleem dat nog lang niet aan een oplossing toe is. Ook niet in Ne derland. „De Winterhoningin" Hollywood heeft sinds Sonja Henie al veel charmante schaat- senrijdstertjes op weg geholpen naar wereldroem. Het is nu een maal zo, dat een film van een on bekende actrice een „star" kan maken. Een film komt in plaatsen, waar het betreffende meisje nooit of te nimmer zal komen. Sonja Henie had al naam gemaakt. Maar zij was de eerste van een serie actrices, die een hoofdrol kon ver vullen in een ijs-show. Met haar werd geëxperimenteerd. Het werd een succes voor Hollywood, ook wat cle financiën betreft. Na haar volgden nog vele andere ontdek kingen, meestal afkomstig uit lan den, waar schaatsenrijden een na tionale sport is. Om er één te noe men, het Hollandse meisje, dat be kend is onder de naam Belita. En nu is er deze Republic-film „De Winterkoningin", waarin de Tsje chische Vera Hruba Ralston het Ver a Hruba Ralston vertolkt de hoofdrol in „De Winter koningin". „duwtje naar het stardom" krijgt. Schaatsen kan ze als de beste, maar haar acteren blijft ver onder de middelmaat. De gezellige dikke baas uit de Deanne Durbin-films, Eugene Palette, kan dat wel en naar hem kijken is plezier hebben. Een ijsfilm is een showfilm. Dit is er een met goede show. Ray Noble en zijn orkest nemen er een gedeelte van voor hun rekening. Roy Rogers, bekend uit cowboy films, vertolkt een gastrol, die be staat uit het zingen van een senti menteel liedje. „De Winterko ningin" is een onderhoudende amu sementsfilm. Kraait AMHC tweemaal victorie? De hockey-competitie werd vo rige Zondag oiiderbroken voor de wedstrijden om cle dr. Evalto-, de Amsterdam- en de Tresling-beker. Morgen wordt zij echter weer voortgezet, en dit betekent grote bedrijvigheid in het AMIIC-kamp. Als onze verwachtingen niet al te hoog gespannen zijn, clan kan de hervatting van cle competitie \oor cle heide eerste elftallen met overwinningen gepaaid gaan. De heren zullen het op Birkho ven vrij lastig hebben met Am sterdam III. Beide elftallen staan gelijk op cle ranglijst met vijf punten uit vier wedstrijden, en beide hebben het tegen SCIIC niet verder gebracht dan gelijk spel. AMHC heeft echter het voor deel van een hoger doelgemid- delde. In ieder geval zal het bij deze ontmoetincr van twee vrijwel gelijke krachten aan spanning niet ontbreken. Wanneer onze stadgenoten echter alle krachten inspannen, dan zal het hun ge lukken om cle hoofdsledelingen op de knieën te dwingen. De AMHC-dames hebben het in Utrecht veel gemakkelijker tegen Kampong I. Dit elftal is momen teel hekkesluiter. en heeft het dit seizoen zelf nog niet tot gelijkspel weten te brengen. Toch moet men zich voer Kampong altijd in acht nemen, want deze nagenoeg ge heel uit studenten bestaande club wisselt van week tot week in kracht Toch zal het al heel gek moeten lopen, als onze stadgeno ten niet met de beide punten uit de Domstad terugkeren. Een zwakke plaats in bet elftal is en blijft het probleem van de links buitenplaats. De elftalcommissie heeft tot nog toe geen oplossing kunnen vinden. Hopelijk vindt zij spoedig een geschikte speelster in cle lagere teams. Heren II ontvangt SCHC III, Heren III ontmoet Schaenveijde V in Zeist, Dames II speelt in Maartensdijk tegen Voordaan l en Dames III krijgt Kameleon III op bezoek. Burgerlijke stand Geboren: 7 Nov.: Gerardus Jo hannes, z. v. G. de Graaf en J. van Kolmjon; Marian, d. v. W. Kraan en W. Louw; Geert Jan, z. v. J. Bakker en L. BerendseCharles Elias, z. v. J. Barbie en A. M. H«rt- gers.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2