C Kamerbewoners worden dupe van woningnood AZPC-dames dwongen XJZSC een gelijk spel af Gunstige perspectieven voor de kruidenteelt Utrechtse biljarters verloren in Amersfoort 2 Uit Amersfoort Schandalige huurprijzen momenteel schering en inslag Hier is werk voor prijzencommissies Zijn leven had geen waarde meer Treedt minister van marine af? Eerste atoombom van Rusland? Dinsdag 11 November 1947 Als „huisjesmelkers" kwamen in vroeger jaren heel wat woningver huurders in een kwade reuk te staan. Schandalige huurprijzen werden dikwijls gevraagd voor woningen, die deze naam nauwelijks verdienden. Gelukkig werd aan hun praktijken een einde gemaakt en ook thans, terwijl er toch een ontstellend tekort aan woningen bestaat, is de over heid er in geslaagd door een huurstop op basis van 1940, de huurprijzen vrijwel constant te houden. Anders is het evenwel gesteld met de prijzen van de onderhuren. Door het enorme woningtekort is het aantal samenwoningen, b.v. in Amersfoort tot circa 3200 gestegen, hetgeen zeggen wil, dat een even groot aantal gezinnen gedwongen is bij anderen in te wonen. Maar al te dikwijls komt het voor, dat voor kamers, schrikbarend hoge prijzen ge vraagd worden, ware woekerprijzen, die menig gezin ternauwernood kan betalen. Er moet iets gedaan worden om aan dit helaas veel te veel verbreide misbruik van de nood van duizenden, paal en perk te stellen! steld. Veeleer moet elk geval indi vidueel onderzocht worden, waar bij evenwel een bepaalde methode wordt gevolgd. Prijsbureaux stellen max. huurprijzen vast Legio zijn de gevallen, waarin een onderhuurder voor een onge stoffeerde kamer met gebruik van keuken en W.C. meer betaalt, dan de verhuurder voor zijn gehele wo ning! Doorgaans echter worden ka mers gestoffeerd of gemeubileerd verhuurd en verbruikt de onder huurder tevens gas en licht via de meters van de verhuurder. Boven dien maakt hij gebruik van gang en traplopers van de verhuurder, terwijl deze van de inwoning een groter of kleiner ongerief onder vindt. Al deze factoren maken het voor vele verhuurders van kamers mo gelijk, prijzen te bedingen, die kant noch wal raken. Wij laten hier de bij Horeca ingeschreven beroepskamerverhuurders en de pensions nog buiten beschouwing. Het is wel opmerkelijk, dat het Directoraat-Generaal van de prij zen, juist op het terrein van de on derverhuur nog zo weinig resultaat heeft kunnen boeken, terwijl zij toch bij de prijscontrole van roe rend goed dikwijls zulk prachtig werk verricht. Deze instantie geeft het eerste volmondig toe, maar zij voert ter verontschuldiging aan, dat onder huur moeilijk algemeen geldende richtlijnen kunnen worden vastge- Noteert U even GRAND: Het huis der verloren kinderen (18 jr.) 14.30. 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De winterkoningin (elke leeft.), zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Het bandieten meisje en Buitengewoon verlof. (Elke leeft.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 11 NOV.: N.R.V. lezing „Dalmatië en Dolomieten", door de heer L. A. Duprec, directeur „Odin". 's Prinsenhof, 20 uur. TOT EN MET 14 NOV.: Najaars tentoonstelling A.K.G., St. Pie- ters- en Bloklandsgasthuis. 12 NOV.: Bont progr. Huygen en Wessel. Amicitia, 20 uur. Genootschap Ned.Frankrijk „Les amis de la France", L. Cos- terpleln (Wijkgcbouw) 19.30 uur. Studie Centrale, v. Oldonbarne- veltlaan 42, de heer J. Kuys over de practyken der internationale wapenhandel, 20 uur. 13 NOV.: Vocaal ensemble „J.M. - de Stem van Nederland". Amici tia, 20 uur. 14 NOV.: De heer dr. J. A. Schro der (A'dam) over: „De verhou-t ding van oudheid en Christen dom". Kerk Heerestraat. 20 uur. Feestelijke jaarvergadering Prot. Chr. Spoor- en Tramweg personeel. Markthal, 20 uur. Mary Pos: „Indrukken uit Ame rika". Friends of America, 's Prinsenhof, 20 uur. Ver. v. Rijksambtenaren, toneel voorstelling: „Haar laatste wil". Amicitia. 20 uur. 15 NOV.Buurtver.„De Indische Buurt", toneeluitv. „Tot weder dienst bereid", 's Prinsenhof, 20 uur. Feestavond pers. fonds W.P.C. Spoorwegen, Markthal, 20 uur. t/m 6 DEC.: Tentoonstelling van schildcrsprenten A'foortse Ge meenschap. St. Pictcrs- en Blok- lands Gasthuis, 1012 u., 1417 u. Zo.: 1417 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN T HUL: Zat. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di. Vrijd. avond ook van 1921 a Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar ten en schoenenbonnen dienen zich Woensdag de stamkaarthouders 4100143000 aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30— 11.30 en van 14.30—15.30 uur. Individueel onderzoek De huurprijs van een onderver huurd perceelgedeelte is afhanke lijk gesteld van: de blote huur waarde van het onderverhuurde gedeelte; de vergoeding voor het gebruik van stoffering en/of meu bilair en van de algemene kosten. De huurwaarde is natuurlijk af hankelijk van ligging en stand en maakt een evenredig deel uit van de huurwaarde van de gehele wo ning. Voor stoffering cn/of meubilair mag 20 berekend worden van de waarde, die deze op 9 Mei 1940 in nieuwe staat bezat. Wanneer er sprake is van oude, versleten rom mel, geldt natuurlijk een lagere maatstaf. Geen aftrek van huur wordt gegeven wanneer een on derhuurder later meubilair verwij dert en vervangt door eigen bezit tingen. Onder algemene kosten moeten worden verstaan het fnede-gebruik van gang- en traplopers, het aan nemen van boodschappen enz. Hier voor mag ten hoogste 20% van het totaal van de huurwaarde van het onderverhuurde gedeelte en van de waarde van stoffering en/of meubilair, gerekend worden. De kosten voor gas en electriciteit mogen die van het werkelijk ver bruik niet overschrijden. Extra voorzieningen Thans is het nog i^gel, dat de onderhuurder de kosten betaalt voor extra-aanleg van keuken, W.C., electnciteits- en gasmeters, met dim verstande, dat hij 10% van deze kosten per jaar betaalt aan de hoofdhuurder. Maar wan neer de onderhuurder weggaat, voordat de gehele som is afbetaald, moet dan de hoofdhuurder de strop dragen, of kan hij het ontbrekend bedrag verhalen op eventuele vol gende huurders? Daar zovele mensen doorde overheid gedwongen worden (en zullen worden), gezinnen bij zich in huis te nemen, acht men op het Directoraat-Generaal van de Prij zen bet niet meer dan billijk, dat de overheid de kosten draagt van noodzakelijke extra-voorzieningen ten behoeve van onderhuurders, fn deze richting wordt thans hard ge werkt. Maar nu de praktijk Wanneer iemand naar zijn me ning veel te veel betaald heeft voor een artikel, kan hij via de Opspo ringsdienst van het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen, bereiken, dat hem het teveel betaalde wordt terugbetaald en dat de overtreder wordt gestraft. Maar wordt een ge val van te hoge onderhuur bij deze instantie aangegeven, dan wordt in negen van de tien gevallen de on derhuurder het leven en het sa menwonen op allerlei manieren on dragelijk gemaakt, ook al is hij door de wet tegen uitzetting be schermd. Met het vooruitzicht van constante ruzie en onaangenaam heden, zal menig onderhuurder tenslotte maar berusten in de veel te hoge huur, die hij betalen moet. Ons inziens ten onrechte. Hier moet wel degelijk worden ingegrepen in het belang van duizenden door de woningnood gedupeerde gezinnen! Diefstal uit de kazerne De 19-jarige slagersleerling W. v. d. K. ontmoette de afgelopen zomer enige malen een kennis, die onder dienst en werkzaam was in de keuken van de kazerne. Deze bood hem tot tweemaal toe een hoeveelheid vlees en vet aan, af komstig van diefstal uit de mili taire keuken. Beide keren trapte de jongeman er in en nam het gebodene voor de prijs van f 16.00 mee naar huis, maar het geval lekte uit en Maan dag j.l. had v. d. K. zich voor de Utr. Politierechter te verantwoor den, die hem wegens heling tot een maand gevangenisstraf veroordeel de. Ongelukkige val van wielrijder Toen een wielrijder uit Soester- berg, die op de Soesterweg reed. de voor hem rijdende wielrijders wilde passeren, kreeg hij een duw van een vrachtauto met aanhangwagen. De wielrijder kwam te vallen en brak daarbij zijn linker kuitbeen. Hij werd naar de Lichtenberg overge bracht. U kunt weer overstappen Met ingang van vandaag zijn er op alle lijnen van de stadsautobus dienst weer overstapjes verkrijg baar. De overstaphalte bevindt zich op het Stationsplein. Voorlopig zijn de overstapjes gekocht op de V-lijn nog niet geldig op de B-lijn en om gekeerd. In het Sportfondsenbad te Amers foort vond gisteravond de dames- polowedstrijd AZ en PCUZSC plaats. Deze strijd was niet bijzonder fraai. Over en weer werd er veel te fel op de vrouw gespeeld. Scheids rechter Heilijgers hield de dames echter goed in toom. De wedstrijd begon vrij rustig. Het viel direct al op, dat de dames angst vallig bij elkaar bleven, waardoor zich geen mooi spel kon ontwikke len. Zij hadden de klok horen luiden over 't stopperspll-systecm! Het was jammer, dat beide ploegen hun sterkste en snelste speelster misten. Bep Buket ontbrak bij de AZ en PC en Ada Wicrsma bij UZSC. Hoogst waarschijnlijk had het spel met deze twee krachten een veel fraaier aan zien gekregen. Greetje Smink gaf in de aanvang een hard schot op het UZSC-doel, hetgeen jammer genoeg aan de bui tenzijde de rechterdoelpaal schampte. Even daarna kreeg de UZCS-aan- voerster een vrije worp toebedeeld, zij plaatste naar Miesje Daudey. die Mevr. Peppelenbosch het nakijken gaf. Stand 1—0 in hot voordeel van UZSC. De strijd werd nu feller. Mevr. van As (UZSC) probeerde het nu eens met opzwemmen. de AZ en PC-dames gaven haar geen kans door od de benen te zwemmen. Na enige schermutselingen, waarbij Greetje Smink zwaar werd gedekt, brak de rust aan. Direct na half-time kwamen er enkele fanatieke aanvallen van AZ cn PC. Liesje Lagerwaard zwom op. werd gehinderd, kreeg vrije worp en plaatste de bal netjes bij Greetje Smink, die uit zwaar gedekte positie met een hard en scherp schot de Dag van 't oorlogsgraf Triest en somber is deze elfde November. Druilerig valt de grau we regen over daken en wegen. Over de vele witte kruisen op „Rusthof" en misschien ook op al die andere kerkhoven, met hun schier onafzienbare rijen graven. Somber is deze dag. Somber ook is het in de harten van hen, die ach- terbleven. IF'eer worden de bijna geheelde wonden opengelegd. IVeer komt die vraag „Waarom?" naar boven. Is het voor niets geweest, dat zij hun jonge levens gaven? Neen. Zij zijn gestorven voor hef grote ideaal: Een betere wereld voor ons allen." We hebben het nog niet bereikt. Wij vechten er nog samen voor. Wij trachten samen dit ideaal te bereiken. Laten wij het toch in hun geest voortzetten. Poppey-day 1947 is weer voorbij. Het is goed geweest langs de gra ven te gaan en een enkele bloem le leggen naast het kruis van een on bekende of een vriend en even stil te zijn en dankbaar. Onderscheiding voor voorzitter Zandbergen Bij K.B. is benoemd tot officier in de Órde van Oranje-Nassau: mr. L. vën Cranenburgh. voorzitter van de vereniging Maatschappij Zandber gen te Amersfoort. Uitspraken Tribunaal J. C. Tap, garagehouder te Amersfoort: intern. 10 maanden en 12 dagen in een interneringskamp door te brengen, verbeurdverkla ring van f 8000 en ontz. beide kies rechten. Clara Luschen, kantoorbediende te Soest: vrij, 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, ontzetting beide kies rechten. Badmiiiton-compctitie begonnen De eerste badminton-competitie- wedstrijd tussen „Shuttle" en ABC, beide uit Amersfoort, eindigende in een 5-0 overwinning voor ABC. Er werden drie singles en twee doubles gespeeld. In dc eerste single kon de technisch betere me vrouw Vleugels-Schutter het niet bolwerken tegen F. v. Slooten, die over een groter uithoudingsvermo gen beschikte. De tweede single won L. Snoep verrassend van Dr. Verburg en de derde werd door G. Schild geflatteerd gewonnen tegen Dr. Kuiper. De beide doubles wer den eveneens door ABC gewonnen. Er was aardige publieke belang stelling. Een nieuwe gelegenheid om kennis te maken met deze mooie sport is Donderdagavond a.s.; dan speelt ABC haar tweede wedstrijd in de RHBS. Vrijdag a.s. speelt Shuttle. stand op 11 bracht. Als repliek volgde een sterke druk op het AZ en PC-doel. Jopie ter Wal gaf de midvoor van UZSC echter geen schijn van kans Zwaar dekken was nu aan de orde van de dag. Er werd veel to weinig gezwommen De over tredingen waren niet van dc lucht en zo eindigde de fanatieke, niet traaie wedstrijd in een gelijk spel, hetgeen volkomen de verhouding weergaf. Verdere uitslagen: UZSC (Utrecht) 2Dc Vest (Naarden) 2 9—1. Flevo (Nijkcrk)—UWV (Utrecht). UWV niet opgekomen, waardoor deze vereniging 2 strafpunten kreeg. Neptunus-jeugd leverde felle strijd Neptunus 2 dook met een geheel gewijzigd 2de team in het water, waarin diverse spelers werden aan getroffen uit lagere zeventallen. Na wat training door Huib Fremouw zullen deze knapen het best leren. De midvoor van Neptunus, Brits, bleek de gevaarlijke man te zijn. Hij goochelde af on toe aardig met de bal. Over het geheel genomen stond deze wedstrijd niet op erg hoog peil. Aanvoerder Van Zwol kon zich bij dit onrijpe spel niet erg aanpassen. Hij werd dikwllls ver keerd begrepen. Deze oude rot, een voorbeeld voor dc jeugd, zal onge twijfeld in dc toekomst do juiste wapens wel vinden. Brandenburg zette de eerste aan vallen in. Keeper Kruisbergen hield, zoals het een ware Herman dad betaamt, zi|n doel schoon. Nep tunus diende hierop van repliek. Brits, die zwaar werd gedekt, wist desondanks toch zijn club aan het eerste winstpuntje te helpen. Hier na kwam Brandenburg weer aan bod. De bal werd geplaatst bij een vlak voor het Neptunus-doel vrij liggende speler, die echter in het ondiepe gedeelte stond, waardoor Neptunus aan een groot gevaar ontsnapte. Na nog enkele aanvallen van bei de kanten brak de rust aan met Neptunus een tikje in de meerder heid. Rosier probeerde het nu eens met een hard schot, zonder resul taat. De strijd golfde nu wat heen en weer. Er werd af en toe danig geknoeid, waaraan wederom Brits een einde maakte door heel handig, na taai doorzetten. Neptunus een 20 voorsprong te bezorgen. Kolf- schoten doelpuntte daarna weer voor Neptunus. maar door onbe kende redenen werd dit doelpunt niet toegekend. Brandenburg kwam nu fel opzetten en Van Eberwtfn redde de eer van zijn club en bracht de stand op 2—1. Diverse aanval len van Neptunus volgden nu waar bij de doelpalen Brandenburg her haaldelijk redden. Met een verdien de 21 overwinning voor Neptunus floot scheidsrechter Gerty Mfosterd voor het einde. Hoeden en vogeltjes! De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren vestigt er de aandacht op, dat de laatste tijd dameshoeden worden verkocht, versierd met opgezette vogels of met vleugels en koppen van vo gels. Naar het inzicht van genoem de vereniging is het volgens de Vogelwet verboden deze hoeden te kopen of te verkopen. Weg Harderwijk-Nw Milligen nog niet berijdbaar De nieuwe betonweg Harderwijk Nieuw-Milligen, bij dit laatste dorp aansluitend op de grote weg AmersfoortApeldoorn, is nog niet geheel gereed, doch loopt bij Speulde dood. Het komt nogal eens voor, dat het verkeer hierdoor gedupeerd wordt. Op verzoek van de A.N.W.B. heeft de Provinciale Waterstaat langs de betonweg waarschuwin gen doen plaatsen, welke de weg gebruikers tijdig op het doodlopen opmerkzaam maken. Burgerlijke stand Geboren: Albertus Johannes, z v H Lassche en A A Staal; Petronel- la Geertruida, d v J Merkus en E Koelewijn; Rudolf Gerard, z v B H Jansen en H Marcus; Antonius Franciscus, z v J C Berg en W J v Rouendal; Johanna Maria, d v G H J Veltman en J M v Pluuren; Wouter, z v A van der Wiel en C C W S Bouwman. Overleden: D van den Heuvel, 4 mnd, z v C v d Heuvel en H van Viegen; J van Zoeren, 2 mnd, z v C van Zoeren en G Jetten. Gevonden voorwerpen Een etui met potlood en pen, kinderportemonnaie inh. 30 cent, ring met 4 sleutels, bril in étui, inlegvel no. 18334, halsdoek wijn rood gekleurd, vuilnisteil, bruine ceintuur, huissleutel, inlegvel no. 68760, enige wanten en handschoe nen, zwarte damestas inhoudende handschoenen en adres, zilveren armband. Een zekere A uit Amersfoort verdacht van het kopen en verkopen van distributiebescheiden werd aan gehouden. Redder Waalbrug door Koning George geëerd Gisteren heeft de familie van wijlen Jan van Hooff, de redder van de Waalbrug, te Nijmegen, van de Engelse ambassade officieel bericht ontvangen, dat het koning George van Engeland behaagd heeft, hun zoon J. van Hooff. die zich tijdens de oorlog zeer ver dienstelijk gemaakt heeft voor de geallieerde legermacht, posthuum te onderscheiden met de „King's commandation for brave conduct", met de twee zilveren lauwertakken voor zijn moedig gedrag. Het offi ciële schrijven ging vergezeld van een verklaring van minister Att- lee, waarin deze zijn grote waarde ring uitspreekt voor de gedragingen van Jan van Hooff. Reeds vroeger werd Jan van Hooff door generaal Patton namens het hoogste gezag van de Ameri kaanse legermacht onderscheiden met de Amerikaanse vrijheidsme daille, terwijl hem van Nederland se zijde posthuum de millitaire Wil lemsorde 4e klasse werd verleend. Rozen als nalatenschap Een Amerikaans soldaat, Valen tine Lawless, die tijdens de oor- log gesneuveld is, had in zijn testament een legaat geschon ken aan een meisje, van wie hij erg veel hield. Zijn wettelijke erfgenamen werden verplicht van het legaat, groot 4000. iedere Zondag een kostbare roos te kopen en deze aan het meisje toe te zenden. De erfgename Margaret Lawless heeft nu de zaak voor het gerechtshof var. Virginia gebracht en verzocht het legaat ie annuleren. De jonge vrouw was namelijk in middels getrouwd en de galan terie van de Zondagse roos was daarom niet meer op zijn plaats. Luut van der Glas, wonende te Amersfoort en Bauke Jaarsma uit Soest hadden zich Maandagmorgen voor het Amersfoortse Tribunaal, dat onder presidium stond van dr. Joh. Scheurer, voor hun onvader landse houding te verantwoorden. De 23-jarige Luut v. d. Glas had zich aangemeld bij de Waffen SS. Hij zeide tydens zijn ondervraging, dat hij gedesillusionneerd was en daardoor bij de SS dienst had ge nomen. „Ik was er beroerd aan toe, leed honger, had gesaboteerd op een fabriek in Duitsland en mijn ver kering was uitgeraakt en toen had het leven voor mij geen waarde meer. In 1944 was verdachte door het Arbeidsbureau naar Duitsland gestuurd en hij moest daar werk zaamheden op een scheepswerf verrichten. Hierna meldde V. d. Glas zich bU de SS. Hij werd na een opleiding te hebben gekregen naar het Russische front gestuurd. Van der Glas liep bij het regiment waarvan hij deel uitmaakte weg en zocht zijn onderdak op een boerderij, waar hij 's nachts sliep. Op een ochtend namen de Russen hem gevangen. Verdachte voerde ter verdedi ging aan dat hij zelfs in het begin van 1943 door de Duitsers was ge arresteerd en zich nooit bij de NSB had aangesloten. Het Tribunaal stelde V. d. Glas in vrijheid. Uitspraak over veer tien dagen. De 55-jarige Bauke Jaarsma, distributie-ambtenaar van beroep, destijds lid van NSB. NAF, ver klaarde dat hij om de brode lid van de NSB was geworden en pas later begon in te zien, dat hij ver keerd had gehandeld. De raadsman mr. Th. van Schaik noemde beschuldigde een kleine brood-NSB-er. Hij verzocht de de tentie op te heffen. Uitspraak over veertien dagen. Blijkens een bericht in ..De Sportkroniek", het officieel orgaan van de KNVB. heeft W. Windhou- wer overschrijving aangevraagd van Amersfoortse Boys naar Amsvorde. Landbouwers op Noord-Veluwe bereikten goede resultaten Men zal zich herinneren dat ons blad in het vorige najaar grote aandacht heeft besteed aan een nieuwe cultuur, de Kruidenteelt voor geneeskundige doeleinden, waarin voor het kleine boerenbe drijf een mogelijkheid werd ce- zien. Het was de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en later ook de CBTB, die op die mo gelijkheid de aandacht vestigde. Het ligt in de lijn om thans te vertellen hoe die Kruidcnteeit zien het eerste jaar op de Noord-Ve luwe heeft ontwikkeld. Met de teelt werd dit jaar onder de meest ongunstige omstandigheden een aanvang gemaakt door oen 70-lal landbouwers over een zeer uitge strekt gebied, nl. in de plaa^in Hattem, Hattemerbroek, Wezep, Oldebroek, IJselmuiden, Ooster- wolde, 't Harde, Doornspijk. KJ- burg, Ermelo, Harderwijk, Putten, Nijkerk, Barneveld, Voorthuizen, Uddelermeer, Garderen en Oud dorp, in totaal over een landopper vlakte van 8 H.A. De ondernemen de kleine boer, waagde er een lap je grond aan. Een laat voorjaar, onzekerheid omtrent het te ver krijgen plantenmateriaal en aan vankelijke onkundigheid, bracht 'n allesbehalve schitterend begin. Dc Valeriaan sloeg voor een groot ge deelte niet aan, de Dragon even min. Doch met het voortschrijden van hefr seizoen en aanplant van andere kruiden werd weldra een geheel ander beeld verkregen. Waar ze waren aangeslagen, deden Valeriaan en Dragon het uitko kend. Angelica, Achillea, Datura, Digitalis, Thymus absinth en Car- dus benedictus stonden van meet af fleurig. Men kwam tot de stel lige overtuiging dat de gronden van de Noord-Veluwe zich uit muntend lenen voor deze teelt. Dc zeer droge zomer had geen merk baar nadelige invloed op de stand der gewassen. Het eerste cadre team van de Utrechtse Biljartvereniging „Noord Brabant" moest gisteravond in de ontmoeting tegen „De Vergulde Wagen II" de eer aan de Amers- foorters laten. De partijen hadden een span nend verloop. In de partij tussen Hietink en Van Musscher hadden beide spelers tot de 23ste beurt nog gelijke kansen (192195). In de 24ste beurt maakte Hietink een se rie van 29 caramboles waar Van Musscher een poedel tegenover stelde. In de volgende beurt maak te Hietink de resterende vier ca ramboles waardoor hij in 25 beur ten zijn partij beëindigen met het goede gemiddelde van negen. Van Musscher kwam tot 203 carambo les. Van Vliet speelde een vlotte par tij en liep regelrecht op zijn tegen stander De Klerk uit. In 39 beurten bereikte eerstgenoemde de finish. De Klerk behaalde 154 van de voorgeschreven caramboles. De eer voor de Utrechters werd Binnenkort is het aftreden te ver wachten van de heer J. J. A. Scha- gen van Leeuwen als minister van marine. De oorzaak hiervan is naar wij vernemen dat dc heer Schagen van Leeuwen zich niet langer kan verenigen met het beleid van liet kabinet. Wij menen, dat hierbij het Indonesische vraagstuk een rol speelt, doch bovenal verschil van inzicht over de opbouw van onze vloot. Na het aftreden zal de mi nister van oorlog, Fiévez, het de partement van marine ad interim beheren. Een nieuwe figuur voor deze post is nog niet gevonden. gered door Becude. Coenen kreeg weinig vat op het grote spel van de Utrechter. Zij gemiddelde bleef dan ook beneden zijn kunnen. De persoonlijke resultaten waren: car. brt. gem. hs. Hietink Van Musscher Van Vliet De Klerk 225 203 200 154 9.— 8.12 5.12 3.94 Coenen 122 32 3.81 35 Becude 175 32 5.46 19 Gisteravond werd in de tweede klasse libre nog de wedstrijd tussen De Nieuwe Kei II en Soestdijk I gespeeld. De Amersfoorters verlo ren deze ontmoeting met 08. In Siberië zou een proef genomen zijn De Sowjet-Unie heeft haar eerste atoombom in de morgen van 10 Juni in een afgelegen gebied van Siberië laten ex ploderen, meldt de IMoskouse correspondent van het Parijse avondblad ,,L' Intrausigcant". De proefneming had plaats in aanwezigheid van 280 Russische atoombomdeskundigen en enige regeringsfunctionarissen. De stad, die het dichtst bij de plaats van de proefneming lag, zou Irkoetsk zijn geweest. Nieuwe veldprediker: ds J. Ris te Grote Lindt gaat per 1 December als veldprediker in dienst, met be stemming Indonesië. Aangenomen naar: Ressen, J. A. Visser, cand. te Amsterdam. Een grote handicap was, dat de drooginstallatie nog niet gereed was. de onmisbare factor bij de Krüidenteelt. Dank zij de grote krachtsinspanning van het bestuur der Coöperatie en met behulp van bevriende relatien is het zover ge komen dat de bladgewassen ge droogd konden worden, zij het dan na oplossing van veel vervoers problemen. De oogst der vortelgc- wassen is thans ophanden en staat er best voor. Wat de prijzen betreft, deze !ig- gen zodanig dat de teelt behoorlijk lonend moet worden genoemd, zo dat reeds nu een duidelijke aan wijzing is verkregen dat op kleine oppervlakten een goed bestaan of nevenbron van inkomsten open ligt. Het stadium van proefnemen is thans ten einde en men kan er nu toe overgaan om grotere opper vlakten le betelen. En dat zal ook moeten, wil de Kruidenteelt iets voor de export gaan betekenen. Aangezien het teeltplan voor het volgend jaar moet worden vastge steld, dient men zich voor deelna me ten spoedigste aan te melden bij de heer Netzer, Assistent Ri.iks- tuinbouwdienst, Stationslaan 26, Putten. De drooginstallatie is in aanbe steding, zodat verwacht mag wor den. dat die bij de volgende oogst bedrijfsklaar zal zijn. Soest „Wilhelmina'' vergaderde De Oranjevereniging „Wilhelmi na" te Soesterberg, hield in café ,,'t Centrum" aldaar, een algeme ne ledenvergadering, welke maar matig bezocht was. De voorzitter, de heer Wegman, sprak het openingswoord. Het be stuursvoorstel tot contributiever hoging werd aangenomen. Verder werden er nog enige onbelangrijke punten besproken en tot slot van de vergadering werden de plannen ter tafel gebracht in verband met het a.s. gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Bestrijding van ratten SOESTERBERG. Inwoners van Soesterberg, die last ondervin den van ratten, moeten zo spoedig mogelijk naam en adres opgeven, onder vermelding van de omvang van de rattenplaag, aan de Hulp secretarie, Veldmaarschalk Mont- gomeryweg 82 te Soesterberg. „Hees" vierde feest De buurtvereniging „Hees" gat Zaterdagavond in de zaal van ho tel „Bos en Duin" een cabaret avond met eigen krachten. Het programma werd vlot afgewerkt en het bleek overduidelijk, dat er goede krachten schuilen onder de buurtbewoners van Hees. Examens De heer W. den Hartog, agent van politie alhier, slaagde j.l. Za terdag voor het te Amersfoort ge houden staatsexamen (politiedi- ploma). Beurs van New York 8/11 10/11 80 80 y, 11% 11% 11% 11% 25 25% 13% 13% 14% 17 43^ 4-1 143% 143 1®6% 1?1% K? 86% 86% Aten. Baltim. Can.Pac. min. c. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac Un.Pac. All.Ch, Am.Cnn. Am.Car. A.Smelt. A. on T. Am. Tob. Anac.C. Betlii.S. BoelingA. 19 Chrysler 63 Cl tv B. 40 Consol. E 22 22% Douglas 50% 51 Du.P.N. 186% 188% Eastm. K 44 69% 68% 155% 155 69 69% 34% Oen.El. GenJilot. 35% 35% 59% 58% 8/11 10/11 GOOO 46 46% HudsonM 19% 19% Int. H. 88 88% In. NIcke 29% 29 Int. cn 12% 12% Kcnn.C. 47^ 48% Monlg.W. 56% 57% Pac.M. 5% 5% Radio C', 8% 9% Rop.St. 27% 27% Scars R. 39% 40 Shell Un. 37% 37% Soc. Vac. 30 30% StanO Br. 17 16% St.OJIN.J 26% 26 Studcgb. 76% 77% Texas C. 20% 20% U. Aircr. 58% 58% Texas C. 21% 22% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 55% 56 USRubb. 46 46% US Steel 75 75% Westing. 28 28 Woolw. 47% 47% Omzet 720.000 1 De ondernemingslust van het publiek ten op zichte van de effecten beurs te Amsterdam was vandaag verre van groot. Er waren onmis kenbaar tekenen welke cr op wezen, dat op het ogenblik althans een ge reserveerde houding wordt aangenomen. De handel was dan ook van bescheiden afmetingen. De koersontwikkeling was onregelmatig. Ko ninklijke waren met een hoofdkoers van 445 V\ vergeleken met het vo rige slot vrijwel onver anderd. De industrie aandelen waren of iets hoger of wat lager, zo dat van een bepaalde ontwikkeling in dit Re- val niet kon worden ge sproken. De scheepvaart papieren waren vrijwel onveranderd, terwijl de cultuurfondsen daaren tegen merendeels iets lager waren. fri de vryo handel droeg de affaire een zeer rustig karakter, er behoefden klaarblijkelijk niet veel orders tot uitvoering y worden gebracht, ma.4 toch was de stemming gedrukt. Voor de meeste fondsensoorten bestond op zeer bescheiden voet enig aanbod, terwijl de kooplust bijna geheel ontbrak, en de koersen vertoonden dan ook een uitgesproken neiging tot reactie. Koninklijke daalden tot 443. Effectenbeurs Act. aandelen 7/11 10/11 Hldk 10/u Sltk Sltk Koloniale Bank 107% 106 106 N. L H.bank 105»'. 105% 105% Ned. H. Mij. 144 143% 142% a k.u aand. iss% 166% 166% Borgh'a Jurg. 292 295 295 v. Berkels pat 122 120% 120% Calvó Delft Crt 174 174 172 Centrale Suiker 214 Fokker 194 194»; 194% Van Gelder 151 151 150% K Nd H ovens 161-% 170 1671', Lever Cert. 290% 288 286 Ned. Ford 393 395 932% Ned. Kabelfabr. 294 296 296 Philips gloeil. 396 374 1 j 370 Wilton Fyenrd. 205 201 D. Petrol. Ml). 421 423 421 Kon. Petr Mij. 446% 445% 443 A'dam Rubber 165 161 161% 3ond Rbb MU 152 152 150% Dell-Bat. R M. 126 Dost Java R M. 86»'- Serbadjadl S R. 97 96", 96% Holl Am. LUn 181% 180!, 180 lava-C-J. Lijn 155 152 153% K.N S M löl 183 1s2 Kon Paketv. 18-. 184% 184 Sch Unie 187% 188 187% Rott. Lloyd 165 164% 163% 169% St. Mij. Nederl. 170 169% H.V.A. 236% 233'., 233 Jav. Cult MIJ. 119 116% 116% Ned. Ind. S. U. 129% 126 126 Ver. Vorst C M. 62% 62% 61% Dell-Bat. 154 152 151% Dell Tabak 169 166% 165% Senemb. 151% 151 150 Actieve obUg.i Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollnrl '47 3% NWS 2% Sp. eert 100 2% NL '37 A 3 7/11 99 m 98rfc 99% 101 k. 81% 10/11 99% 99% 99% 101", 81% 101% 97% Niet-actievo obligaties A'dam 1 '37 3% too% 100% •sHage 1 '37 3% ioo% R clnm 1/iII '37 3% 100% 100 V; R'dam '38 (3%) 3 - 100'/, Pandbrieven Amst. Hypbank iq0% Arnh. Hyp. B. 4 93 Fr. Gr H. 3% 101% Grav. Hyp Bk. Ned. Hypb Vcendam 3% 99 99 Rott. Hypb. 3% 100 99% Utr. HyDb (2% vpl. ultl.) 100% West. Hypb 3Va 100 industr. obllg.: A.K.U. obU. 3% 102% 102*4 Berghs en J 3% jo3% Levers 3% 104' Werkspoor 3V6 Bt. Ptr. Mü 316 102% Dell Sprw. 3Vj 90 Ned.-Ind Sp3% 57% 103% 104% 103% 102% 90 57 Nlet-act. aand. A"dam9e B. Hll. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp fab Rott. Dr. MU. Werksp Serie A Aniem Ncd. Ind. Ga9 Internatlo Amst. Ball MIJ Dell Sp Ml). Ned Ind, Spw. Voorlopig go- noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel US. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla t laten bieden 10/u 15 204% 157% 156 7/11 156 203% 157% 156% 164% 163 178% 178% - 155% 371 327 165 112 160 152% 367 y 334 166 114% 163% 62% 28% 109 101>* 159 108 2% 35% 102 61% 29% 43% 27% 78 60% 31 23 10% 108% 107% 2% 35% 102% 60% 29% 49% 27% 77% 31% 22% 10% 16 Westlandse Hyp Bank. De Westlandse Hyp. Barkis overgegaan tot uitloting van f 5 miilioen 31^ cr0 pandbrieven Serie T, betaalbaar op 1 Dec. a.s., welke desverlangd, mits vóór 15 Nov. a.s. daartoe aangemeld, omge wisseld kunnen worden in 3/3 Va pandbrieven 100 N.V. Nederlandse Huis telefoon Mij. Op de al gemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandse Huistelefoon Mij. zijn de balans en ver lies- en winstrekening met algemene stemmen goedgekeurd en is aan het bestuur décharge ver leend voor het gevoerde beheer. Hoewel de winst- en verliesrekening, inclusief het saldo van vorige boek jaren de winst aanwijst van f 23.478,waaruit eventueel een hervatting van dividendbetaling mo gelijk zou zijn, acht de directie het onder de hui dige omstandigheden Q&* mogelijk een voorstel tot dividenduitkering te doen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2