Amersfoort twee Zondagen concoursstad ETSEN Standen biljartcompetitie Programma biljartcompetitie Winkeldieven en -dievegges moeten oppassen UMVARIA 2 -Zaterdag 15 November '47 De twee komende Zondagen houdt de „R.K. Federatie van Diocesane Bonden van Muziekgezelschappen in Nederland" haar Federatie-Con cours in de Markthal te Amersfoort. Op beide dagen zullen elf corpsen Voor de jury de verplichte en vrij te spelen werken ten gehore brengen, verdeeld in vijf klassen harmonie en fanfare. Van de by de Federatie aangesloten bonden, die alle provincies omvatten, nemen alleen de kring Breda en de Limburgse Bond niet deel aan dit concours, zodat men wel kan zeggen, dat Amersfoort op deze beide Zondagen weer eens volop in de belangstelling zal staan van de liefhebbers van blaasmuziek. R.K. muziekkorpsen in de Markthal Artistiek gezien brengen zulke Concoursen over het algemeen wei nig nieuws. Zelden wordt het reper toire van de korpsen met een wer kelijk belangrijk werk verrijkt. De partituren van de verplichte num mers in de verschillende afdelingen op dit concours zijn mij onbekend. Ik hoop er straks na de auditie goeds van te kunnen zeggen, vooral omdat in de fanfare-groep onze stadgenoot H. Lureman er een nog al belangrijk aandeel in heeft. De geliefde ouverture-vorm overheerst verreweg, maar in de hoogste klas harmonie ontbreekt ook niet de evenveel gewaardeerde Opera-fan tasie die de solisten steeds pen dankbare gelegenheid biedt hun kunnen te tonen. Bovendien is zjj in decente begeleiding en muzikale voordracht een toetssteen voor s dirigenten leiderscapaciteiten en een gezonde corpsgeest, zich open barende in de meest nauwkeurige volgzaamheid. Juist met dit laatste punt ben ik op het gebied gekomen, dat m.i. het meest belangrijke is op elk con cours: de paedagogische opzet. Het gaat er om, voor éen zeer critische jury en een niet minder critisch de muziek actief beoefenend audito rium werken ten gehore te brengen, waarvan bijna iedereen elke noot kent. Als men thuis in zijn eigen kring een hele kei is, dan geldt dat nog niet op een concours. Door ziin prestaties verdedigt men hier zijn plaats en verovert men zich even tueel een nieuwe positie in een ho- gero afdeling. Het laatste is meteen het overtuigend bewjjs. dat men in de laatste maanden flink is voor uitgegaan. het is het loon voor alle moeite. De puntenlijst van de des kundigen geeft bovendien uitsluitsel over hetgeen goed was en welke punten nog voor verbetering vat baar zijn. Dag vol spanning Zulk een concoursdag is dus een dag vol spanning en menigp bla zer zal meer of minder last van ziin zenuwen krijgen. Maar als er flink en degelijk gestudeerd is en men goed beslagen ten ijs komt. zal het wel gaan. Opbouwende, erkennende critiek is nodig voor de vooruitgang van elk corps en een insider voelt al gauw, of er eerlijk omhoog ge streefd wordt of dat men ziin taak te gemakkelijk heeft opgevat. En als dan de uitspraak de pres tatie bekrachtigd heeft, biedt zo'n concoursdag nog voldoende gele genheid tot gezelligheid. Ik hoop dat de dit tweedaagse concours or ganiserende muziekvereniging „Wilskracht" er in moge slagen. Noteert U even GRAND: Gevaarlijk spel (To be or not to be) 14 jaar. 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Danny Boy (elke leeftyd), zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Het leven is niet zo kwaad. (Elke leeftijd). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. TOT EN MET 14 NOV.: Najaars tentoonstelling A.K.G., St. Pie- ters en Bloklandsgasthuis. 15 Nov. Ver. tot Bev. v. h. Onder wijs in Handenarb.. afd. Amers foort lezing door mei. Hil Botte- ma „Volkskunst en Handenar beid" Middeloo. 19.30 uur. 15 NOV.: Buurtver. „De Indische Buurt", toneeluitv. „Tot weder dienst bereid", 's Prinsenhof, 20 uur. Feestavond pers. fonds W.P.C. Spoorwegen, Markthal, 20 uur. Speeltuinconferentie, Clubge bouw „Soesterkwartier" 15.30 u. t/m 6 DEC.: Tentoonstelling van schildersprenten A'foortse Ge meenschap. St. Pieters- en Blok- lands Gasthuis, 1012 u., 1417 u. Zo.: 1417. uur. 16 NOV.: Cabaret der Onbekenden. Paul Ostra, Acad. de dance 20 u. Muziektournooi R. F. fed. van harmonie en fanfaregezelschap pen. Projex Cineac Amicitia van 13.30 uur af doorl. voorst. „STICHTSE HEUVEL": VVo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20 23 uur, Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. OPENB. LEESZAAL EN BIBL dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di Vrijd. avond ook van 19—21 u Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u. en 1417 u. Di en Vrijd. ook 19—22 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. WIE IS ER AAN DE BEURT? Voor de uitreiking van bonkaar-* ten en schoenenbonen dienen zich Maandag de stamkaarthouders 4800150000 aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.3015.30 uur. ook op dit punt haar gasten van heinde en ver goed te onthalen, op dat dit muziekfeest in onze oude veste elke deelnemer nog lang zal heugen. HANS M. SCHEIFES. CNV-spoormannen vierden feest In de Markthal hield de Trot. Christelijke Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerpersoneel afd. Amersfoort haar 41e feeste lijke jaarvergadering. Na gebed heette de voorzitter de heer Van Stek de vele aanwezi gen hartelijk welkom en in het bijzonder cle bondsvoorzitter de heer Meines. Hij wenste de leden een prettige feestavond toe. Na dit openingswoord decla meerde de heer Bakkenes op goede wijze enige werkjes van Quido Gezelle. 0 Vervolgens sprak de bonos voor zitter de heer Meines, die hoopte cp een versteviging der vakbewe ging op Christelijke grondslagen. Het jubileum-insigne van het C. N. V. werd, ter gelegenheid van hun vijfijtwintig jarig lidmaat schap van de bond uitgereikt aan de heren E. Bredewout. M. Blok, J. Berkhof, H. W. Bleumink, KL Goossensen, D. Huurnink, I. te Kulve, J. Keppel, D. Merkenstein, J. Rijnders, H. v. Surksum, A. L. Verhagen, Kommer, Vos en Ten Ermk. Het pijpercorps verleende me dewerking aan deze avond en speelde pittige marsen. De vele bezoekers van deze avond genoten zichtbaar en voor velen kwam het einde nog te vroeg. Weerzien van New York In 's Prinsenhof sprak gisteravond de bekende publiciste en wereldreizig ster Mary Pos over haar: .Weerzien van New York" voor een dankbaar luisterend publiek. Op de haar eigene wijze wist zij haar gehoor te boeien voerde het als op haar reis naar en door het Westen mede wist de typische zijde van het Amerikanisme op de juiste en vaak originele wijze te belichten en deed enkele van de grootste Amerikaanse figuren —Roose velt en Helen Keiler opnieuw voor ons leven. De redacteur van het or gaan: Friends of America leidde haar in en sprak na het vertonen van de documentaire film. „This is New York" in een warm betoog van de F. O.A. geleid hebben. De film werd ge bracht door de sinds kort in 't leven geroepen eigen Filmdienst van de F. O.A die over een moderne geluids smalfilm installatie beschikt, waarmede de vele contact-avonden van dc F.O. A. worden opgeluisterd. Het kon niet minder Juffrouw L. te Amersfoort werd door de politic aangehouden verdacht van diefstal van een platina horloge met brillanten en van geld. (Ingezonden mededeling) van oud Amersfoort door W. J. VAN DAM en D. HARTING „Het Lijstenhuis" Krommestr. 66a b.h. Havik, tel. 3062 Willem Barendsz-avond Het hoofdbestuur der Ned. Reis- vereniging heeft Jan Strijbos be reid gevonden, zijn ervaringen in de afdelingen in woord en beeld mede te delen. Zowel in Den Haag, Utrecht als in andere plaatsen was de belangstelling voor zijn boeiend relaas van de zoveel besproken Willem Barendsz-tocht zo groot, dat zeer velen geen toegang meer konden krijgen. Het plaatselijk af delingsbestuur heeft dan ook niet geaarzeld, voor deze gelegenheid de Markthal te huren, om de te verwachten grote belangstelling te kunnen bevredigen. De door Strijbos genomen films geven niet alleen een zeer duide lijk beeld van de vangst en de verwerking der zeemonsters, maar bieden ook schitterende natuurop namen uit Zuid-Afrika en de Pool gebieden, toegelicht door de grote natuurvorser, die zoals bekend, op dit punt grote ervaringen bezit. Gevonden voorwerpen Damesrijwiel; enige wanten en handschoenen: paar witte wanten; twee brillen: zwarte portemonnaie; wieldop van kinderwagen; duimstok t.n. Oosterhuis; vragenboekjes N.H. Kerk: portemonnaie inh ruim 29 gld zilveren kinderring (boerinnetje); babyschoentje met koordje; kinder- portemonnaie inh. distr.kaart en klein geld; wit hondje met zwarte vlekken; bankbiljet; beursje met drukknoop; paar handschoenen; bruine portemonnaie. paar heren handschoenen, riempjes om de pols; paar witte kinder wanten (boven rood gr. en blauw; licht bruine portemon naie; paar donkerbruine handschoe- en: brievenopener; blauwe das; Etui met 2 kammen; handfietspomp; rol reclamebiljetten (Elsevier. Winkler); ceintuur van plastic-regenjas; paar glacé herenhandschoenen; g.vmna- stiekpak; textielkaart; portefeuille inhoudende loonzakje t.n. Hazen- bosch; vulpe n t.n. Houtepen; etui m. foto's; kindertasje inhoudende zak doek; lichtbruine hond /reu); groen kinderjasje; dubbele rijwieltas in houdende handdoek en kousen; ring met 3 sleutels; klein mesje; blauwe boodschaptas; bruine kinder want met stippen. Burgerlijke stand Geboren: .Theodora Wilhelmina, d. v. J. J. ter Wolbeek en A. B. Lancee. Gerarda Marie, d. v. A. van Es en M. T. H. Aalders. Hen drik, z. v. W. Mastenbroek en G. Piëst. Johannes Menno, z. v. J. J. G. Jonkheer Beelaerts van Blok land en H. M. R. Jonkvrouwe Schorer. Frederik Willem, z. v. F. Pol en W. Bouw. OVERLEDEN: J. van 't Linden- hout 83 j. wedn. v. A. C. M. Koper. J. H. Douath, 83 j. echtg. v. J. H. Groenhart. Gehuwd: J. W. J. van Wandelen en A. Heetjans. Waterpolo-programma Maandag a.s. worden in het Sportfondsenbad te Amersfoort de navolgende beker- en kring-com petitie wedstrijden gespeeld. Flevo 3AZPC 3 heren; DKR Neptunus Amf. dames; AZ PC I Flevo I heren; VZCAZC 82 heren. Op Woensdag 19 Nov. wordt gespeeld de bekerwedstrijd DKR Neptunus heren. als De biljartcompetitie heeft een bijzonder vlot verloop. In vrijwel alle klassen behoort de eerste helft weer tot het verleden. Slechts in enkele klassen hebben teams kans gezien een behoorlijke voorsprong te nemen doch over het algemeen is de spanning nog groot. De standen zien er thans volgt uit: Cadreklasse: Vergulde Wagen 1 Gouden Ploeg 1 Tolsteeg 1 Noord Brabant 3 Vergulde Wagen 2 Centraal 1 Noord Brabant 1 Tolsteeg 2 Eerste klasse libre: Leusderkwartier 1 Zonneheuvel 1 Gouden Ploeg 2 Vergulde Wagen 3 Ons Genoegen 1 Metropole 1 Ons Genoegen 2 Nieuwe Kei 1 Tweede klasse libre: Leusderkwartier 2 Animo 1 Soestdijk 1 Vergulde Wagen 4 Centraal 2 K.O.T. 1 Metropole 2 Nieuwe Kei 2 Derde klasse libre: Vergulde Wagen 5 Gouden Ploeg 3 D.O.S. 1 Leusderkwartier 3 Oosterkwartier 1 Tavenu 1 O.D.L. 1 Middelwijk 1 Pauw 1 Vierde klasse libre: Centraal 3 Metropole 3 K.O.T. 2 Soestdijk 2 Animo 2 Tavenu 2 Tavenu 3 Ons Genoegen 3 Eemlust 1 15 24 12 20 12 13 9 14 12 10 15 7 12 6 9 2 28 39 28 36 28 34 28 30 28 28 28 22 28 20 28 15 28 42 28 39 28 34 28 33 28 26 28 26 28 18 28 6 24 41 24 34 24 28 24 27 24 26 24 22 24 21 28 19 28 6 24 32 28 31 24 28 24 28 28 25 24 24 24 21 24 19 24 16 Vijfde klasse libre: 37 Zonneheuvel 2 28 Middelwijk 2 24 34 D.O.S. 2 24 31 K.O.T. 3 28 26 Leusderkwartier 4 23 22 Pauw 2 24 20 Soestdijk 3 24 20 Metropole 1 23 16 O.D.L. 2 24 16 Zesde klasse libre: Animo 3 24 30 Vergulde Wagen 6 24 29 Centraal 4 20 25 Eemlust 2 24 24 Ons Genoegen 4 20 20 Oosterpark 2 24 20 Tavenu 4 20 16 Zonneheuvel 3 20 12 „To be or not to be" - een gevaarlijk spel Wat zou u in de zomer van het jaar 1939 raar opgekeken hebben als u hier in de Langestraat Hitler was tegengekomen. Dat deden de burgers van Warschau ook toen ze de Führer zo maar in hun straten zagen rond wandelen. Gelukkig bleek het toen maar een toneelspeler te zijn. maar het spel waarvoor deze zo fraai was uitgedost ging niet door. omdat men verwachte dat er diplomatieke ver wikkelingen door zouden ontstaan. Wel ging 'n ander spel door, waar ook Hitier de hoofdrol speelde, maar niet alleen, want het toneelgezel schap zorgde voor waardig tegen spel. Het werd een uiterst gevaarlijk spel. waarbij de acteurs een handig gebruik maakten van de Duitse uni formen. die zij bezaten, om de over weldiger waar zij maar konden de voet dwars te zetten. Zij werden ten slotte overwinnaar in deze strijd, die ging om te zijn of niet te zijn (To be or not to be). Hoewel de film „To be or not to be" in zeker opzicht een verzets- film is. werd het door de wijze waarop de stof werd benaderd een kostelijke persiflage. Tal van aar dige vondsten maken deze rolprent tot een amusementsfilm van het goede soort. De bekende actrice Soesterkwartier krijgt harde noot te kraken Op Birkhoven zal Zondag te ge nieten zijn van een spannende korfbalwedstrijd. Soesterkwartier ontvangt dan het nog ongeslagen MEO, dat weliswaar op de derde plaats staat, doch twee wedstrijden minder gespeeld heeft dan KVD. MEO beschikt over een snelle ploeg met een betere verdediging dan aanval. Soesterkwartier komt voor het eerst weer met een versterkte ploeg uit doordat F. de Wilde en J. Gouverneur weer opgesteld zijn. Wel verwachten wij geen over winning voor onze stadgenoten maar dat stevig partij gegeven zal worden staat vast. De Amersfoor- ters komen uit in de volgende op stelling: Aanval: dames II Snijder en J Bauhaus, heren J Gouverneur en A de Gunst; midden: dames R Wijnen-Hendriks, M v Empelen, heren W F Muns en F de Wilde; verdediging: dames W H Muns en T v Vlierden, heren T v Empelen en P Knoppers. Soesterkwartier heeft nog een behoorlijke kans het degradatie- gevaar te ontsnappen. De stand luidt:: KVD 8 6 2 0 14 43—16 Tovers 8 6 1 1 13 4913 MEO Vogel Altius Rhenen TOGO Soesterkw. SKV 10 21—17 7 ^6—22 5 11—28 4 11—26 3 14—27 2 12—32 2 17—37 4 2 3 1 2 1 2 0 1 1 6 0 2 8 0 2 Soesterkwartier 2 gaat naar de SKV-reserves en kan in Utrecht revanche voor de nederlaag op eigen veld nemen. AMHC-teams hebben een vrije dag De A.M.H.C.-dames en -heren kunnen hun vrije Zondag besteden om het spel van hun rivalen te be studeren. Beide teams hebben nl. nog steeds serieuze kampioenskan sen. Vooral de volkomen onver wachte nederlaag van Kampong tegen de hekkesluiter Pinoké van vorige Zondag, waardoor de Utrechters twee plaatsen zakten, hebben de kansen voor onze stad genoten doen toenemen. Alleen S.C.H.C. staat nog boven hen op het lijstje. SCHC I 5—8; AMHC I 5—7; Kampong I 4—5; Amsterdam III 55; Hilversum II 54; Pinoké I 5—3; Gooi II 5—2. De dames zien met spanning uit naar de uitslag van de wedstrijd SCHCA'dam II, want deze is be slissend voor de tweede plaats. BDHC II is nog steeds onbetwist de leidster. BDHC II 3—5; AMHC I 4—4; Amsterdam II 33; SCHC I 33; Kampong I 31. Het programma voor de lagere teams luidt als volgt: Amsterdam V—Heren II; Kampong III—He ren III; Dames IIHilversum II; Gooi IVDames III. Voor de week van 17 tot en met wedstrijden vastgesteld Cadre-klasse: 18 Nov. Tolsteeg II 18 Nov. Noord Brabant III 21 Nov. Centraal I Eerste klasse libre 17 Nov. Nieuwe Kei I 18 Nov. Ons Genoegen II 18 Nov. Gouden Ploeg I 19 Nov. Leusderkwartier I Tweede klasse libre: 18 Nov. Leusderkwartier II 18 Nov. K.O.T. I 19 Nov. Metropole II 19 Nov. Animo I Derde klasse libre: 20 Nov. Leusderkwartier III 21 Nov. Tavenu I 21 Nov O D.L. I Vierde klasse libre: 18 Nov. Tavenu III 20 Nov. Soestdijk II 20 Nov. K.O.T. II 20 Nov. Centraal III Vijfde klasse libre: 18 Nov. Dc Pauw II 19 Nov. O D.L. II 19 Nov. Soestdijk III 20 Nov. Middelwijk II Zesde klasse libre: 18 Nov. Centraal IV 19 Nov. Tavenu IV 21 Nov. Animo III 22 November zijn de volgende Vergulde Wagen II Gouden Ploeg I Tolsteeg I Vergulde Wagen III Ons Genoegen I Zonneheuvel I Metropole I Centraal II Nieuwe Kei II Soestdijk I Vergulde Wagen IV Gouden Ploeg III Oosterpark I Vergulde Wag.n V Ons Genoegen III Eemlust I Tavenu II Metropole III DOS II Leusderkwartier IV Metropole IV Zonneheuvel II Ons Genoegen IV Zonneheuvel III Vergulde Wagen VI Carole Lombard en Jack Benny spe len de hoofdrollen in deze meester lijke comedie van Ernst Lubitsch. „Danny-Boy" een senti mentele geschiedenis De film „Danny-Boy" in City Theater vertelt ons de sentimentele geschiedenis van een mislukt huwe lijk, waarna de moeder opklimt tot een cabaret-ster van de eerste rang en vader en zoon afzakken tot straatmuzikanten. Ma schijnt ten langen leste wroeging te krijgen en zoekt stad en land af om een ge lukkige hei-eniging in de echt te be werkstelligen Na aanvankelijk door haar impresario te zijn gedwars boomd volgt tenslotte precies op het ogenblik dat het Nieuwe Jaar wordt ingeluid de verzoening. ^Tussen al dit droevigs door vindt Ann Todd ge legenheid een sentimenteel liedje te zingen; Wilfred Lawson is de afge zakte echtgenoot en Grant Tyler, die overal op lijkt behalve op een jon gen is de teerbeminde „Danny-Boy" Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor het district Eemland gespeel de biljartwedstrijden zijn: Cadre klasse: Gouden Ploeg I Tolsteeg II 60. Centraal I Noord Brabant III 24. Derde klasse libre: Oosterpark I Middelwijk I 80. Vijfde klasse libre: Zonneheu vel IIPauw II 80. Tsjechen spelen te ruw De Tsjechoslo waakse voetbal bond heeft bekend gemaakt, dat het Russische legerelftal C.D.K.A. geweigerd heeft Zondag in Praag een wedstrijd, die op het program ma stond, te spelen tegen de Tsje chische kampioenen Slavia. De voornaamste reden is dat de Rus sische voetballers in de drie wed strijden, die zij in Tsjechoslowakije gespeeld hebben, drie spelers heb ben verloren door kwetsuren. Predikbeurten Geref. Kerk. (L Vrou.vestr.) 10 uur dr N. H. Ridderbos, 17.30 uur ds. S. J. Popma Amsterdam). (L. Costerplein) 9 uur ds D. A. Zijl stra. 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos (Tulpstr.) 9 uur ds. S. J. Popma, 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur godsdienstoef. 17 Nov. 19 uur ds. M. A. Mieras (Krimpen a. d. IJssel). Vrije Ev. Gem. (Appelweg) 20 uur ds. G. J. v. d. Bruggen (Utr.) inzegening ouderling. Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Miedema. Rém. Kerk (Herenstr.) 19.15 uur jeugddienst. Spr. mej. Van Rhijn. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. v. d. Muilen (A'dam) Gasthuis- kerk. Doopsgez. Gem. 10.30 ds. S. Gos- ses Gzn. Chr. Geref. Kerk 10 uur lees- dienst; 17 uur ds. Velema (Bun schoten). Ev. Luth. Kerk 10.30 uur ds. de Jong. Leger des Heils 10 uur Heili- gjngsdienst. 19 uur Openluchtmee ting. 20 uur Verlossingssamen komst. Leider adjudant Bartehng. Vrije Kath. Kerk (St. v. d. Ha- gcnl.) 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 16 uur Vesper. Chr. Science Soc. (v. Perseyn- str. 9) 10 uur Holl. 11.15 uur. Eng. dienst. Oosters Apost. Episc. Kerk (A. Pawlownastr. 7) 10.30 uur H. OfferaAde. Herv. Kerk. St. Joriskerk vm. 10 uur ds. Blok, nm. 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk vm. 10 uur ds. Koolhaas, nm. 7 uur ds. Braak man. Emma-kerk vm. 9 uur en 10.30 uur ds. Smits, nm. 5 uur ds. Blok. Gymnasium vm. 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild vm. 10 uur. ds. Meyers (Utrecht). Jongerendiensten Kerk (Appel weg) vm. 10.30 uur de Heer M. W. Knegt. Wijkgebouw vm. 10.30 uur ds. Herfkens. Gebouw Immanuel vm. 10.30 uur de Heer B. M. Kar man. Jeugdhuis vm. 10 uur de Heer D. Veis Heyn. LEUSDEN. vm. 10 uur ds. Hof stede. Voorbereiding H. Avond maal. Foto-electrische cel zal hen verraden „Er gaat geen week voorbij, of wij betrappen enkele mensen op diefstal van kledingstukken", ver zuchtte de chef van een groot ma gazijn dezer dagen tegen ons. „Maar ik geef onmiddellijk toe, dat de verleiding voor vele mensen in deze tijd van schaarste ook wel bijzonder groot is. In vele zaken liggen de artikelen zomaar voor het grijpen. Het is eigenaardig, dat dikwijls mensen kleinigheden weg- pakKen, waarvan men dit helemaal niet zou verwachten. Onlangs wer den bij een man van beslist goede familie, die een boek gegapt had, in zijn woning niet minder dan 200 boeken aangetroffen, die hij in ver loop van tijd uit verschillende win kels had ontvreemd. En toch was de man geen kleptomaan. Er zijn natuurlijk ook lieden, die de gestolen waren weer ver kopen. Een bekende truc is die van moeders, die haar spruiten meenemen naar winkels en ze daar bewust aanzetten tot diefstal van toonbanken. Onlangs liep een vrouw met een aangepaste wintermantel een win kel uit, zogenaamd om haar doch tertje te zoeken dat weggelopen was. Naderhand bleek dit een goed- doordacht verzinsel te zijn geweest. De winkeljuffrouwen hebben op dracht, ter dege op te letten. Kort geleden gebeurde het, dat een win kelbediende het opvallend vond, dat een vrouw enkele artikelen, waaronder een paar nieuwe pan toffels, onverpakt in haar open staande boodschappentas meedroeg. Bij onderzoek bleek, dat de pantof fels etc. inderdaad gestolen waren, maar.... uit een viertal andere winkels. „Wij hebben", zo vertelde de chef verder, „een grote fabriek van radio- en verlichtingsartikelen, op dracht gegeven een nieuw systeem ter beveiliging tegen winkeldief stallen uit te werken. De werking van het systeem komt ongeveer op het volgende neer: op kledingstukken, zoals he- rencostuums, mantels en jassen, worden op onopvallende plaatsen kleine metalen plaatjes van een bijzondere samenstelling aange- OOSTENRIJK KOMT EERST AAN DE BEURT De Verenigde Staten hebben op de conferentie van plaatsvervangers der grote vier te Londen evenals Engeland en Frankrijk voorgesteld, dat het vredesverdrag met Oosten rijk het eerste punt van de agenda der ministers van buitenlandse za ken zal vormen De Amerikaanse gedelegeerde Murphy heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten het van weinig nut achtten de toekom stige Duitse grenzen te bespreken, voordat overeenstemming over de politieke en economische eenheid van Duitsland is bereikt. Het stoomschip Alpherat is Don derdagmiddag veilig en wel te Hongkong aangekomen. De be manning was er in geslaagd de brand, die in ruim I was uitgebro ken met eigen middelen te blus sen. De violist Herman Krebbers zal, vergezeld van zijn accompag- nateur Henk te Strake, gedurende de maand December een uitgebrei de concerttournée door Italië ma ken. bracht. Wanneer nu een daarmee voorzien kledingstuk wordt gesto len, treedt op het moment, dat de dief of dievegge hiermee de winkel verlaten wil, een alarmschei in werking. Deze schel staat namelijk in verbinding met een foto-electri sche cel, (zoals bij de roltrappen van de Maastunnel in gebruik), die uiterst gevoelig reageert op het me talen plaatje, bevestigd op het be wuste kledingstuk". Wij trokken na deze explicatie een ongelovig gezicht maar ja, de wonderen zijn de wereld niet uit! DEANNE DURBIN. wier films His Butlers Sister" en .Spring Waltz" in Rusland als smakelooswerden geken- merkt, maar niettemin wek&n- lang zijn geprolongeerd -J Stoute minister De minister voor de Russische filmindustrie Bolsjakof, heeft een stevige reprimande gekregen van de „Komsomol Prawda", omdat hij „smakeloze" Amerikaanse en Duitse films in circulatie heeft ge bracht. Het invloedrijke orgaan van de Sovjet-jeugd heeft Bolsjakof de vraag gesteld, welke rechtvaardi ging bestaat voor het vertonen in Rusland van films, die in het fas cistische Duitsland zijn vervaar digd. Voorts is hem gevraagd, waarom hij heeft toegestaan, dat „dwaze" Amerikaanse films „uit de Hollywoodse keuken" werden vertoond. Onder de Amerikaanse films, waarnaar het blad verwees, waren er twee met Deane Durbin in de hoofdrol, n.l. „His Butler's Sister" en „Spring Waltz", terwijl de Duitse film, waartegen de critiek zich richtte, niet-politieke operet tefilms en dergelijke waren. De „Komsomol Prawda" haalde brieven van lezers aan, waarin over deze films in zeer krachtige bewoordingen werd geschreven en geëist werd, dat zij niet langer in Russische theaters zouden worden vertoond. Volgens het blad worden die „smakeloze" buitenlandse films niet alleen vertoond, maar zelfs wekenlang geprolongeerd, terwijl de beste Russische films maar en kele dagen draaien. De gelukkigen Het schone gedicht van „De Schoolmeester" is nog bij heel veel abonnè's blijven hangen. Waar schijnlijk omdat men het zich bij tijd en wijle nog af vraagt? De gelukkigen van deze week zijn: 1. L. v. Vliet, Fahrenheitstraat 8 Amersfoort f 10. 2. S. v. Amerongcn, Soesterwcg 354 Amersfoort. 3. J. H. Willemsen, Boschhuis Nunspcct. 4. J v. Eist, Markstraat 266 Scherpenzecl. Mia Hornstra, Celsiusstraat 13 Amersfoort allen f 2.50. Oude orgelmeesters De met twee door Hans Brandts Buys uitsteken verzorgde uitgaven van de oude meesters Friedeman Bach en R. P. v. Oevering veel belovend gestarte Harmonia-Uit- gave te Hilversum wordt op ge lijke voet voortgezet door S. Schui-" tema met een verzameling kleine orgelstukken, die zuiver manuali- ter, dus zonder verplicht pedaal zijn te spelen. De kostelijk frisse fughetten en fantasieën van Bachel. bel en Bach, en de bezonken, door wrochte koraalbewerkingen van Johann Gottfried Walther, Georg Böhm, vader Bach, Buxtehude e.a. zullen daarom niet alleen bij onze aankomende organisten welkom zijn, maar ook de vele harmonium spelers in den lande een zeker langgezochte gelegenheid bieden, hun op dat gebied schraal reper toire uit te breiden. H. M. S. Soest Demonstratie met greppel snijder Op Maandag 17 November a.s. 9 u v.m. wordt door de Rijkslandbouw- voorlichtmgsdienst, op de boerderij van A. P. Hilhorst aan de Hooiweg 2 te Soest, een démonstratie met de greppelsnijder gegeven. Offerblokken gelicht In de R.K. kerk kwam men tot de ongename ontdekking, dat een vier tal offerblokken waren opengebro ken Uit twee blokken werd al het geld weggenomen, en de beide an dere werden gedeeltelijk gelicht Een groot bedrag aan geld wordt vermist. Distributienieuws Aanvraag voor zeep cn waspoe- der voor vuile arbeid, artsen enz., kunnen op het daarvoor bestemde formulier, af te halen aan het loket Voorlichting. Distributiekantoor, Kerkpad ZZ 55. tot 29 November weder bij dit loket worden inge diend, onder overlegging van de tweede distributiestamkaart van be trokkenen. Voor Socsterberg kunnen tot deze datum formulieren worden afgehaald en ingediend bij het bijkantoor aan de Rademakerstraat. Medische Zondagsdienst Zondag 16 November a.s. is ge opend apotheek „Soest", Soester- bergsestraat 8. Soesterberg. Dr. Schook, Dol- derseweg 59, DenDolder., zal a s. Zon dag voor de buurtschappen Soester berg, Huis ter Heide en Den Dolder, de artsendienst waarnemen van de doktoren Van den Helm en Splinter, uitsluitend voor spoedgevallen. Hoevelaken Afscheid gemeente-ontvanger In tegenwoordigheid van de ge meenteraad vond het officiële af scheid plaats van de heer K. W. N. Dumon als gemeente-ontvanger. De heer Dumon is weeens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend. De scheidende ambtenaar werd in har telijke bewoordingen toegesproken door de burgemeester, jhr. S. M. Snouek Hurgronje. Deze bood hem als blijk van waardering en herin nering voor de. twintig jaren trou- we plichtsbetrachting een vulpen cn een actetas aan. Mevr. Dumon Rijken ontving bloemen. De heer Dumon dankte voor de aangeboden geschenken en de hartelijke woor den. Tot slot werd de aanwezigen een dronk aangeboden. Predikbeurten HOEVELAKEN. Zondag 16 November, Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 2.30 uur de heer Zacht van 's-Gravenhage. Geref. Gem., Geb. „Bouwlust", 9.30 en 3 uur lees- dienst. Medische Zondagsdienst Voor a.s. Zondag wordt de art- sendienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dokter W. Ver beek te Hoogland, telef. K 3493-260. Hoogland Distributie-nieuws Maandag 17 Nov. vindt van 3— 12 uur de na-uitreiking plaats van levensmiddelenkaarten en schoe nenbonnen. H.S.V.En Avance H.S.V. gaat op bezoek bij de lei ders van haar afdeling En Avance te Nederhorst den Berg. In Hoog land wist H.S.V. de leiders er on der te houden, doch de laatsten zijn sterker geworden. Een enthou siast spelend H.S.V. is in staat om wederom de punten te behalen. Medische Zondagsdienst Voor spoedgevallen wordt de medische dienst waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (tel. 3493260). Dit geldt voor Hoog land, Hooglanderveen en Hoevela ken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Zondag 16 Nov. 10 uur dr. O. S. Jellema. Dure biljartwedstrijd Wederom werd een caféhouder in Hooglanderveen bekeurd, om dat na sluitingstijd mensen in zijn café waren. Thans waren het spe lers van de biljartclubs uit Amers foort en Putten.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2