In het najaar van 1787 vloog de Onze Lieve Vrouwekerk de lucht in e: Vergeet de hoed niet! J. JACOBSON Amersfoorts beste film-operateur Onvoorzichtige artillerist veroorzaakte ramp Staartclubs maken het de leiders lastig 3 Drie achtereenvolgende ontploffingen deden Amersfoort op haar grondvesten schudden Weldadigheidszegels 1947-'48 Amersfoort was een groot leger kamp Daders van het woord 1 Kent U ze wel? VARIATIES OP TENNYSON door Churchill Zaterdag 15 November 1947 De O.L.V. kerk te Amersfoort omstreeks 1780. Naar een gra vure van Van Liendert uit de collectie Museum Flehite. Twee afbeeldingen van binnen- kort door de P.T.T. uit tc geven Weldadigheidszegels 1947-48 enzaara staat daar - van alle kanten omspeeld door de 'warrelende vlagen der Novemberstormen - het trotse ge vaarte van onze Lievevrouwetoren aan de rand van Amersfoorts middeleeuwse binnenstad. Slechts op marktdagen valt de voel bare stilheid van het plein achter de toren uiteen, en bemerkt men er flauw de jachtige polsslag van het leven onzer dagen. Niet altijd - elke Amersfoorter weet het - wees hij daar in de stille eenzaamheid als een machtige vinger zonder vuist naar de oneindigheid van het uitspansel, want 160 jaren geleden over koepelde een aangebouwd bedehuis een zeer groot gedeelte van het huidige Onze Lieve Vrouwekerkhof. Vele eeuwen geleden, lang vóór de tegenwoordige toren sinds de tweede helft der f 15e eeuw het stadssilhouet beheerste, was al sprake van een Lieve Vrouwe Capel daar ter plaatse. Omstreeks het jaar 1435 genoten de processies van deze Capel reeds wijd in de omtrek een grote vermaardheid en stroomden duizenden vreemdelingen naar onze stad om de zegen en voorspraak van ,.Onsser Lieuer Vrou" af te smeken. Thans, na vier eeuwen Hervorming, draagt nóg als herinnering aan de glorieuze .Vrouwenvaarten" de straat, welke naar de Lievevrouwetoren leidt, de veelzeggende naam van Krankeledenstraat, en de sinds vele jaren helaas ver dwenen Paternosterstraat hield hier de gedachtenis levendig - gelijk de overlevering ons leert aan een klaarblijkelijk zeer in tensieve handel in rozenkransen voor bedevaartgangers. |)e geschiedenis wil, dat de bouw van de reeds zovele malen be zongen Lievevrouwetoren en van de kerk, die eens het LievevrouwekerK- hof overwulfde, bekostigd is uit de rijkvloeiende offergaven van de Pel grims in de 15e eeuw. In elk geval vormde het sinds anderhalve eeuw verdwenen bedehuis een waardig ge heel met de prachtige gotische toren toen nog niet door een barokke muts terneer gedrukt. De geïnteres seerde lezer vrage maar eens aan de behulpzame museumopzichter van Flehite, dhr Slootman, naar de mooie collectie etsen en tekeningen uit de 16e en 18e eeuw, welke ons museum van de O.L.V. kerk heeft verzameld. Ongetwijfeld zal hij zich dan een zij net ook vage voor stelling kunnen vormen van de prachtige compositie van rijk- vloeiende lijnen en verhoudingen van dit kerkgebouw, Tot dan op een morgen in het najaar van 1787 dus nu 160 jaren geleden een ontzettende ontploffing deze „symfonie in steen" aan stukken scheurde en aan het nageslacht een gapende t leegte achterliet. De verscheurd- - heid van een kerkruine, welke intussen volkomen paste in het geheel van de verscheurdheid v der Republiek der Verenigde Nederlanden van die dagen, i welke laatste in een dreigende burgeroorlog tussen Pati lotten en Prinsgezinden ten onder ging: In dit rampjaar 1787 regeerden de Patriotten in Utrecht, de stad met haar democratische tradities en sinds enige tijd het brandpunt van de patriottenbeweging. De Heren Staten van den Lande van Utrecht iwaren hierdoor genoodzaakt elders, en wel te Amersfoort, hun tenten op te slaan: aan dit verblijf dankt de Herenstraat haar naam. Erfstad houder Willem V slechts zijn ge heugen wordt door de historici ge- oprezen, pupil van de hertog van Brunswijk-Wolffenbuttel, en ge trouwd met Wllhelmina van Pruisen, bekend door haar aanhouding in 1787 bij Go'ejanverweUceluis was naar Nijmegen uitgeweken en kwam vandaar (voor het or ganiseren van de militaire tegen actie) dikwijls te Amersfoort, waar hij dan in het bekende „blauwe huis" van de tabaksplanter-bankier Cohen zijn intrek nam: het „blauwe huis" op de Zuidsingel, thans pen sionaat en een der weinige grote 18e eeuwse woonpaleizen, welke onze stad rijk is. Legerkamp Amersfoort geleek in die dagen van de zomer van 1787 wel een groot legerkamp. Een aanzienlijke troe penmacht v/as hier en in de omtrek samengetrokken en de ontzettende spanning, welke door de aan de gang zijnde burgeroorlog heerste, voelt men nu nog bij het lezen vun de Stadsresolutieboeken dier dagen Reeds in het voorjaar van 1787 was bevolen, bij het geringste onraad de stadspoorten te sluiten, en 's nachts bij het eerste stormgelui van de Dolleklok in de St Joriskerk moest voor ieder huis een brandende lan taarn gehangen worden. Het was dan ook niet te verwonderen, dat Amers foort in opschudding geraakte, toen op die gedenkwaardige morgen in het najaar van 1787 drie achtereen volgende ontploffingen de binnen stad op haar grondvesten deed schudden. Springen der kleine kerk te .Amersfoort. Naar een ets uit de rijke verzameling van het Museum Flehite. Dank zij de zorgen van de Conser vator van Flehite. dhr Huygen, is een kostbare brief voor het nage slacht bewaard gebleven, welke een lid van de bekende regentenfamilie Van Westrenen van Stcrkenburgh (bij Langbroek) nog dezelfde dag aan zijn vrouw op huize Sterken- burgh schreef. Dit epistel luidt: „Lieve Netje, Wij syn door 'sHeeren goed- heyd zeer welvarende. En desen morgen wonderlyk bewaardt als ook dese geheele stad, ik zat te schrijven op 't Stadhuys tegens elf daar quam een slag en geruis zodat ik dagt dat het een aard beving was. De raamen die sloe gen precies of de glasen wierden ingeslagen, daar kwam een slag ik dagt dat het donderde maar de lugt was heel klaar en einde lijk komt ereen slagt dat ik dagt dat het gantsche Stadhuis in viel Liep ten eerste met mijn clercq op straat. Vraagde wat het was. Men zag de kleine kerk (de O L. V. kerk) in brand daar al het kruid (buskruit) jn leidt. Wij wilden de poort uitgaan dog de poorten waren gesloten om de communicatie te beletten. Toen maakte een overleg om te gaan bij den Hr Perpoucher die een tuyn beneden aan de werff heeft en met een poortte uit de stad komen kon. Wij hielden ons op in die tuyn daar kregen wij de tijding dat het gevaar over was. Het overige kruyd dat aan de andere hoek van de kerk stondt is ten eerste geborgen. Men zegt dat het geval aldus is dat eenige artilleristen hebben gewerkt om granade en Bomben te vullen in de kleine kerk. Dat een artillerist willende een gra- naad vullen de ysere pin er soo schielijk niet willende schieten, sijn mes nam en dat daardoor vuur sou veroorsaakt sijn waar door er vier honderd granade een bom en twee tonnen kruyd zijn gesprongen. Acht gemeene (sol daten) synder doot twee onder officiers, verscheidene gekwets en door de schrik van de slag is een soldaat van ons, die in 't Gast- huys leidt en die in de actie op Soestdyk (waar patriotten de Prins wilden ontvoeren; denk hierbij aan het gedenkteken voor de soldaat op Soestdijk) gweest ook getsorven. Het verwutft van de kerk ende binnen muurren sijn terneder gesfort en alle gla sen en loot zijn aan stuk en het loot is gesmolten. Daar is een vrij goede order bij den Brand geweest en tot dusverre onder de Militairen. Den Hemel bewaaren ons verder. Hij sij met U lieden en met onze kinderen In een P.S stond dat de brand was ge blust en alles rustig Kostbare brief Lange lange jaren bleef het puin liggen en liet men de ruïne de ruïne. De storm der Franse revolutie woei erover en de stille doodsheid streek erlangs van de Bataafse re publiek. Eerst in 1805 (zo blijkt ons uit de memorie van ontvangsten van Deurwaarder van Engelen t.b.v. het Burgerweeshuis uit die tijd) be gint de reeks van slopingen der „Livrouwecapel". In 1805 wordt dan het dak verkocht voor 1286, maar nog in 1807 melden Amsterdamse pleizierreizigers, „dat zij Vrijdag 3 July, terwijl het 's morgens koud weer is en de lucht betrokken, de stad Amersfoort van 8 tot 9 Uuren hebben bezocht en de ingevallen Kerk bezichtigd. Eind 1807 wérden van de Capel en uyt de cleyne beuk hoeveelheden afbraak verkocht, sa men voor een waarde van 2304 Op 6 Januari 1809 werd het hout van de Lievevrouwekapel voor 440 Voor de Zondag Jac. 1 22. Enerzijqds zitten u>e vromelijk in de kerk. lezen de Bijbel, maar er verandert niets, er gebeurt niets. Anderzijds zijn we haastig geneigd, tot daden over tc gaan en het van onze daden tc verwachten. Voor dat laatste gebruiken we dan graag het woord van Jacobus. Maar Ja cobus zegt niet. dat we daden moe ten doen. zelfs niet. dat we goede daden moeten doen, maar dat we het Woord moeten doen. De meeste mensen hebben de ge dachte. dat geloof zo iets betekent als een mening, een overtuiging. De één „vindt" er dit van, de ander dat. Maar het Woord Gods is machtig, het wil zich doorzetten, realiseren in de wereld. Zoals men sen gegrepen zijn door het fana tieke machtwoord van Hitier en het in hun leven hebben verwerkt en verwerkelijkt. Met dit verschil, dat de Here God geen tyrannic uitoefent, maar een mens voor een keuze en beslissing stelt. Maar hoe deze keuze ook uitvalt, het zal konsekwenties hebben tot in de meest verborgen hoeken van ons bestaan. Niet zoals iemand, die in een spiegel kijkt, en al kijkend zijn eigen gezicht al weer vergeten is. Maar zó. dat het in en door alles heen duidelijk voor ons blijft staan. Dat Woord van redding en ge nade. van bijzndere liefde voor het gebrokene en verslagcne, zal ons leven beheersen. Het bepaalt onze verhouding tot God èn tot de wereldO. E. gulden en 10 stuyvers overgedragen, op 1 Mei van dat jaar volgde het orgel in de L.vr.kerk voor 255 en de 20e December verkocht deur waarder van Engelen de Buytemuur van het L.vr. Kerkhof voor 520." Vierhonderd en vijftig Jaren na zijn vermoedelijke oprichting verdwijnt dan elk tastbaar spoor van een Onze Lieve Vrouwe Ka pel, wanneer in 1840 de door on telbare pergrims betreden grond drie voet diep wordt omge woeld, teneinde met iepen te worden beplant, bij welke gele genheid de laatste stenen rest van een inhoudsvolle periode een grote grafsteen van een pries ter. met twee schilden erop wordt verwijderd en later naar het Museum Flehite overge bracht P. S. TEELING In de afgelopen nacht is ten ge volge van een plotseling optredende hartzwakte mevrouw H. Colijn, ge boren Groenenberg. echtgenote van de vroegere minister-president, in de ouderdom van 80 jaren te Den Haag overleden. De klaroenstoot, die de herfstwind door de kaler wordende bomen drijft kondigt ons de komst van Koning Winter aan, I maar omdat vrouwen nu eenmaal vóór plegen te gaan heeft Koningin Mode, in het gewaad van het koude jaargetijde reeds haar intrede gedaan en op tal van plaatsen wapenschouw ge houden. Men heeft kunnen zien hoe japonnen en mantels af wijken, van die van het vorig jaar en de bezoeksters van de shows overlegden hoe haar garderobe weer up to date te maken. Maar er was één onderdeel van de dameskleding, dat op mode shows nogal stiefmoederlijk werd bedeeld, nl. de hoed. Om deze reden menen wij er goed aan te doen het hoofddeksel, dat zo vaak de finishing touch aan het kapsel geeft, eens onder de loupe te noemen. In de veronderstelling, dat de kleinere hoed, die thans en vogue is, niet maar een toevallig ver schijnsel is. bezochten we een der toonaangevende ateliers tc Amster dam, waar we door de ontwerpers, de heren Heymans en Knoppers, uitgebreid weiden ingelicht over de nieuwste snufjes op het terrein van de hoed. Al gauw bleek ons. dat de kleine hoed niet, zoals wjj hadden ge meend, oen model Is, aangepast aan het Nederlandse klimaat met zy'n vele regen en wind, doch de hoed, die stevig op het kapsel wordt geplaatst en soms over het rechter oor getrokken wordt ge dragen, is gelanceerd door de Pa- rljse modekoning Christian Diorg, die inmiddels trlomphen met z\jn creatie heeft gevierd. „Een hoed aan te passen by het klimaat", al dus de ontwerpers, „zou een onmo gelijkheid zijn, want men moet er naar streven het hoofddeksel zo te creëren, dat het gelaat, waarvan de persoonlijkheid moet uitstralen, zo goed mogelijk uitkomt; boven dien moet de hoed een harmonisch geheel scheppen tussen dat gelaat en de coiffure. Naast deze noodza kelijkheid kan echter het volkska rakter wel enig gewicht in de schaal leggen, wat men bijvoor beeld opmerkt in Engeland, dat be kend is om zijn uitstekende sport- hoeden, doch waar de zogenaamde sjieke modellen ten enenmale het raffinement missen dat de Franse ontwerpen kenmerkt. DE Partjse ontwerpers, die In Nederland op de voet worden gevolgd, verstaan de kunst, om een oudere vrouw jong te maken door haar een bepaalde hoed te bieden, op bijzondere wijze, maar Frankrijk heeft hier meer mogelijkheden dan Nederland, waar het volkskarak ter, dat wij zoeven noemden, een rol speelt. De Nederlandse vrouw die van oudsher een faam van gro te degelijkheid heeft, waagt het niet, zich met al te wufte moddellen te vertonen en de heren Heymans en Knoppers constateren dan ook i Hiermede vervolgen wij ome serie artikelen over beken de en onbekende personen uit on.<t aller omgeving r—nmi nr Triiiii) Miwf Vakkennis en ernstig werken daar komt het op aan Ergens aan de achterzijde van Grand" volgen wij de kleine en beweeglijke film-operateur van de Jogchems-theaters. Hij klautert snel een ijzeren trapje op en als wij wat ongemakkelijk de gladde treden zijn gegaan, komen we door een smalle gang bij de cabine. Tot nu toe is er niets bijzonders al zegt ons het verbod op de deur al veel. „Cabine, streng verboden toegang voor onbevoegden." Zo, dat is duidelijke taal, tot hier en niet verder! Maar de heer J. Jacobson, de man die ons inviteerde, zwaait met een breed gebaar de deur open en plotseling staan wij in zijn domein. In de cabine, waar grote en indrukwekkende filmapparaten, lampen en geluidsinstallaties zijn opgesteld, heerst grote bedrij vigheid. De heer Jacobson geeft enkele aanwijzingen, maar vindt toch een ogenblik om ons over onze eerste verbazing heen te helpen. Komt er Zondag meer tekening in de ranglijsten? De eerste helft van dc voetbal competitie zit er haast op. Deson danks is er nog weinig tekening In dc standen. Wel vormden zich kop en staartgroepen, doch in deze groe pen is het onderling verschil niet groot. Vooral de leiders hebben het bijzonder zwaar. Er is niet alleen de concurrentie van de mede-kans- hebbers. doch ook de clubs uit de staartgroepen maken het de leiders lastig. Vandaar dat vrijwel iedere Zondag verrassende uitslagen wor den geboekt. Ook voor a.s. Zondag staan er wedstrijden op het programma die de standlijsten opnieuw kunnen veranderen. In de tweede klasse B krijgt De Spartaan het Enkhuizer West Frisia op bezoek. De vraag is of West Frisia zich zal herstellen van de Zondag tegen Alcmaria Victrix ge leden nederlaag. Laatstgenoemde ontvangt UW en zal moeten tonen dat de weg naar herstel werkelijk ingeslagen is. Velox moet naar ZVV hetgeen ook een lastige opgave is. HVC speelt op Birkhoven tegen OSV. Het resultaat zal afhangen van de opstelling en het werk van de voorhoede, want halflinie en achterhoede zijn nog steeds bere kend voor hun taak. Vati al deze wedstrijden is natuurlijk wel een uitslag te voorspellen, doch het blijft dubieus. Alleen een overwin ning van TOG op AFC is met vrij veel zekerheid te voorspellen. Van de leiders in de derde klasse F heeft Holland het op eigen ter- n'et zo moeilijk als CDN op eigen terrein tegen APWC Toch worden de beide leiders danig aan de tand gevoeld en het is lang niet uitgesloten dat zij verliespun- ten zullen moeten incasseren. Het zijn alle vier clubs uit de kopgroep czodat de kans groot is. dat in deze afdeling wat meer tekening komt. Patria en HMS hebben tot nu toe vrijwel hetzelfde gepresteerd. Mo gelijk brengt het terreinvoordeel Patria' de zege. of HMS moet uit de slof schieten als vorige week Zon dag tegen RUC. Laatgcnoemde kan zich herstellen want zij krijgen DWSV thuis. Wij achten BVC in staat op eigen terrein van Fortituöo te winnen. Wil Amersfoortse Boys leider in de vierde klasse J blijven dan zul len zij aan de Rubensstraat van Victoria moeten winnen. Wij ver trouwen erop. dat de blauwwittcn hiertoe in staat zijn. De Zebra's zal in eigen omgeving met RKBVV korte metten maken. Quick kan op nieuw haar positie op de ranglijst verbeteren, doch dan zal zij de zware uitwedstrijd tegen ADE moe ten winnen, 's Graveland zal Saes- tum v/el met lege handen naar huis sturen. Wij achten Stichtse Boys eveneens in staat te winnen van het bezoekende LVV. Hoe lang zal in de vierde klasse K de nek aan nek race tussen Ams- vorde en SEC nog duren? Amsvorde zal het Zondag in Barneveld moei lijker krijgen dan SEC in Wouden berg. doch het zijn beide lastige uit wedstrijden. Voor-het verdere ver loop van de competitie zijn deze wedstrijden van zeer groot belang. VVOG krijgt En Avant op bezoek en kan opnieuw winstpunten binnen halen, evenals Voorwaarts dat Zwa luwen Vooruit ontvangt. Van de wedstrijd Actif tegen Nijenrodcs is moeilijk een uitslag te voorspellen. „Prachtig, mijn werk", zegt hij. T ,Ik zou er voor geen geld afstand £c /ic,cr J-J^obson,chef fdmopera- van willen doen. Wie het nooit is gelukt tot een theater-cabine door te dringen, heeft er geen idee van hoe lang en hard gewerkt moet worden." De heer Jacobson peinst en strijkt door zijn haar. „Eerst na jaren kent men de knepen pas om een film goed te draaien. Vakken nis daar ontbreekt het in onze kringen nog wel eens aan. Wie echter eenmaal goed in het vak zit, kan nergens anders meer wen nen. Het wordt een stuk van je leven." Jacobson zegt dit alles zonder arrogantie. Hij loopt er niet hoog mee. Het is niet de man. die met een air van „hier ben ik" op zijn borst klopt en uitroept: „Hier is Jacobson, de filmoperateur!" Nee, het zijn doorgaans stille werkers. Zij hebben ook hun moeilijkheden. Er worden dan wel eens van die Aanschouwelijk onderwijs bij de „batterijen" in de cabine van het Grand Theatre. Archlfoto) feur bij zijn onafscheidelijke appa ratuur. (Archifoto) echte ronde Hollandse woorden in de cabine gefluisterd- Feilloos draaien „Nog altijd meen ik", zegt Jacobson, „dat er voor 'n ope rateur die slagen wil, maar een opgave is; het publiek feilloos gedraaide films pre senteren. Vakkennis en ernst maken met je werk, daar komt het op aan." In de weinige ogenblikken, die wij tussen de toestellen en lampen vertoefden, drong het goed tot ons door: „de bioscoop-cabine is een wereldje op zichzelf!" Maar toch wel een wereldje, dat ernstig re kening houdt met het publiek. Het is niet alleen het draaien van de film, de zorg voor het geluid en de spaninng van het ogenblik als er een aansluiting van beelden komt, nee, ook moet er voortdu rende wisselwerking tussen pu bliek en operateur zijn. De heer Jacobson is chef-opera teur over alle Jogchems-theaters. Een groepje jonge mensen wordt onder zijn leiding gevormd. Achter de cabine is een leslokaal waar hij de adspirant-operateurs de gehei men van het vak vertelt. Twaalf jaar staat deze instructeur nu in de cabine. Voordien was hij in structeur bij de brandweer! Film en vuur „Eén ding moet voor altijd in het brein van de operateur zijn gegrift" zegt Jacobson ons. „Film en vuur verstaan elkaar niet". Een oud-brandweerman weet wel wat vuur is. Om ons te overtui gen. «nodigt hij ons voor een de monstratie in de open lucht. Het lijkt allemzal erg onschuldig. In zijn hanjl houdt hij een stukje filmband. Als een onnozel lucifer vlammetje in de nabijheid van het filmstrookje komt, schiet een ge weldige steekvlam omhoog. Wij beseffen nu eerst goed, dat er in die ogenschijnlijk onschuldige filmrollen een geweldig gevaar schuilt. Maar vakkennis en de uit stekende apparatuur sluiten ieder brandgevaar uit. De operateurs weten wat hun te doen staat als er gevaar dreigt. Zo voeren de cabi ne-mannen in de betrekkelijke kleine ruimte een voortdurende strijd. Zakdoek-moment Dc toeschouwers grijpen bij een dramatische filmontknoping naar hun zakdoek en wissen zich de tranen uit de ogen. De filmopera teur maakt eenzelfde gebaar. Het zijn echter niet tranen die hem dwars zitten. Met zijn zakdoek veegt hij de zweetdroppels var» in gespannen arbeid van zijn voor hoofd. Als het laatste filmbeeld op het linnen venster verschijnt, maakt de toeschouwer zich al gereed om naar huis tc gaan. Voor de operateur is het werk dan nog niet gedaan. Al les is na de voorstelling in wanorde. Koortsachtig worden de films weer in gereedheid gebracht. Het publiek wacht! Opnieuw stromen de toeschou wers de stemmig verlichte zaal van het Grand-theatcr in. Door het cabine-venster slaan wij het drukke gedoe gade. Zaalmeisjes lopen af en aan De spanning in de cabine neemt toe! Wij voelen ons niet thuis in deze bedrijvigheid en retireren. Als on ze schoenen over het ijzeren lad dertje kletteren, flitsen de eerste filmbeelden al over het witte doek. Er heerst spanning en sfeer in het bioscoopbedrijf. Aan de voet van het laddertje nemen wij afscheid. Wij kijken nog eens tegen de gevel van het theater op en herinneren ons de woorden van de heer Jacobson: „Het wordt een stuk van je leven". Een kleine moderne hoed, vast gebonden met een vollette, die ons doet denken aan de hoeden in 1900 bij de intrede van de auto. steedfc weer, dat hun klanten de bijzondere creaties speciaal kopen om ze by bezoeken aan het buiten land te kunnen dragen. Na de Juifelhoeden, die hier ta lande onder Duitse invloed opgang deden, vallen de huidige, kleine modellen bijzonder op, maar zy zul len zich, naar we vernamen, waar- schyniyk niet lang handhaven, want er zyn tekenen die er op wJJ- zen, dat de matelot zal terugko men en eveneens de hoeden, vast gebonden met een vollette, zoals men ze omstreeks 1900 kende toer^ de auto zyn Intrede deed. Op onze vraag, welke kleuren voor hoetien favoriet zijn, werd ons medegedeeld, dat in Parys zwart domineert, met soms aan de bin nenkant van de rand een pasteltint. Amerika daarentegen brengt zeer felle kleuren, die vaak by het schreeuwende af zyn. Ook hier mede wordt weinig of geen reke ning gehouden. Parys 16 en biyft het toonaangevende centrum, hoe wel ook daar het huidige, chao tische leven zgn stempel op de mode drukt. CHURCHILL blijft een uitzon derlijke figuur. Zulk een rede als hij Dinsdag in het Lagerhuis hield, waarbij er niets heel blijft van zijn tegenstanders, al blijven zij ongeschokt zitten, is iets onbe taalbaars. Het is niet zozeer een po litieke rede als wel een politieke improvisatie, en vriend en vijand verkneukelde zich evenzeer om zijn grandiose overdrijvingen, zijn amu sante vondsten en zijn vervaarlijke humor. Toen hij Dinsdag, ondanks zijn verkoudheid volmaakt in vorm, Morisson onder vuur nam (Morri son had hem kroongetuige in de Hogcrhuis-zaak genoemd, omdat Churchill minister was in het kabi net dat in 1911 de Parlementswet had doorgegeven on moest het nu dus zwaar ontgelden) sprak Chur chill: Ik wil een beroemd gedicht va riëren. Het draagt enigszins een mi litair karakter maar ik hoop dat mr. Morrison er geen bezwaar tegen zal hebben om die reden. Het bleek Tennysons „Charge of the Light Brigade" te zijn, en ter wijl de geplaagde Morrison zich een houding trachtte te geven strekte Churchill een lange arm naar hem uit en declameerde: Cripps to right of him. Daltons to left of him Bevans behind him Volley d and thunder d (Cripps rechts van hem, Daltong links van hem, Bevans achter hem, vuurden en donderden.) Onder luid gelach van beide zij den van het Huis schudde Churchill het krijgshaftig hoofd en verzuoht- te: Wat moet dat vermoeiend zijn! Dan herinnerde hij aan een andere regel ujt het gedicht: What tho' the soldiers knew Someone had blunder'd? (Indien dc soldaten wisten, dat iemand een stommiteit heeft be gaan0) Onder een groot crescendo van applaus vervolgde Churchill: Er is wat verderop in het gedicht nog een passage die wellicht niet geheel on toepasselijk is. Hij deed een stap terug en riep met een zwierig gebaar naar de La bour fractie, die 390 zetels bezet: Then theij came back, but not. Not. not. not the 400. (Toen kwamen zij terug, maar niet de vierhonderd.) Dit was een goede comedie, zei minister Chuter Ede, die tot taak had voor de regering te antwoor den maar laat ons nu weer tot het wetsontwerp terugkeren.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3