Jop de hond is treurig Er is VMpox. t4 tft mmweet Onze athleten bereiden zich op Londen voor Spiegel der wereld KRAAK BIJ MAANLICHT Minister stelt extra voedsel beschikbaar Finland en de Sow jet-Unie Kruiswoord - enthou siasten aantreden En nu weerbriefjes r Radio programma Zaterdag 15 November 194" „Ook onze athleten, die voor uitzending naar de Olympische Spelen in aanmerking komen, zullen extra rantsoenen ontvangen Een dergelijk be sluit van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, kan een dezer dagen verwacht worden, waarbü onze candidaten een toeslag- kaart wordt uitgereikt voor zeer zware arbeid." Dit deelde ons de heer J. H. Moerman, secretaris van de nationale Technische commissie van de K.N.A.U. mede. tijdens een onderhoud dat wij met deze ijverige official hadden, naar aanleiding van het instellen van een trainings-commissie. Daarbij komt ook het feit. tiat wei nig var de eventuele candidaten in clubverband uitkomen. Enkelen hebben zich reeds vrijwillig een verbod opgelegd Doch mocht er onverhoopt een strenge winter ko men. dan zal voor enkelen, o.a voor .Tan Zwaan en Schaay die veel nan de schaatssport doen. een verbod worden uitgevaardigd", aldus de heer Moerman. De eventueel gegadigden zijn on derverdeeld in drie categoriën: a. de vaststaande (zoals Slijkhuis, de Ruiter. Houtzagers, enz.); b. de zeer waarschijnlijken en c. de mogelijken dat zijn de jongeren, die nog niet aan de minimum eisen hebben vol daan. Tot 1 Maart wordt onder lei ding van de verenigingcoaches in clubverband geoefend onder super visie van Jan Blankers. terwijl de trainingscommissie welke bestaat uit de heren ir. A. Paulen, W. Peter en H. J Moerman, de technische voorbereidingen der candidaten con troleert of wenselijk geachte ver beteringen aanbrengt. „Zijn er nog wijzigingen aange bracht in de methode van training sinds de voorbereidingen voor de Olympische Spelen van 1936 te Berlijn?" „Schokkende veranderingen heb- Toeslag voor „zeer zware arbeid" De heer Moerman was over deze mededeling, welke wij één dezer dagen publiceerden, uitermate ver heugd Er blijkt wel uit dat ook van regeringszijde belangstelling bestaat voor het grote sportgebeuren, dat volgend jaar in Londen ons wacht Men is er dus van doordrongen, dat de Olympische Spelen van groot be lang zijn voor ons landje en dat een athlcet. welke in prima conditie moet verkeren, recht heeft op rant soenen. die gelijk zijn aan die van iemand, die zwaar* werk verricht. Zeer zeker zal deze ministeriële beslissing da'n ook in niet geringe mate bijdragen, dat onze athleten in zo goed mogelijke conditie aan de start te Londen zullen ver schijnen. Doch niet alleen deze extra voed- selverstrekking zal een stimulans zijn voor de K.N.A U om haar ath leten zo serieus mogelijk voor te bereiden, de technische commissie zelf heeft uitgebreide maatregelen getroffen. Het klonk zo simpel, het bericht je. dat op een goede morgen onze sportredactie kwam binnendwarre len: „De KNAU heeft een trainings- commissie ingesteld." Maar na het gesprek dat wij met de heer Moer man over de voorbereiding der Olympische athleten hadden, bleek aldra, dat er nog heel wat meer aan vast zit dan het alleen maar instel len van een commissie. Het'was vanzelfsprekend, dat wij allereerst ons licht gingen opsteken over het eerste uitgevaardigde be sluit van deze commissie: nl. het wedstrijdverbod voor de dames- candidaten Een besluit, dat hier en daar nogal wat stof heeft doen op waaien ..Men moet dit verbod niet zien alsof wij het spelen in handbal of hockeywedstrijden van onze dames afkeuren. Het handballen moet zelfs als een goede oefening voor de da mes beschouwd worden. Doch wij waren genoodzaakt dit verbod uit te vaardigen, omdat de dames, wan neer zij Zondags in wedstrijdver band uitkomen, iuist die tijd missen voor onze conditietraining, die zij zo van node hebben. Ook de wed strijdsfeer is niet bevorderliik voor een goede oefening Wij hebben de dames evenwel absoluut vrij gela ten in hun keuze. Zij hebben zich echter te onderwerpen aan een cen trale training. Dit is een conditie sine qua non. Bij het niet voldoen aan deze door ons gestelde eisen, worden de da mes absoluut uitgeschakeld voor uitzending." Staat de datum, waarop de trai ning van de dames aanvangt, reeds vast?" De blokhut „Ja. Op Zaterdag 22 November wordt met de centrale training gp- start. Het trainingscentrum van de Gooise Athletiekelub „de Blokhut", ergens in de Gooisc onvolprezen natuur, hebben wij daarvoor uitge zocht. Pc K.N.A.U.-coach Jan Blan kers zal de leiding op zich nemen." ..Voor de heron-candidaten is gcon wedstrijdverbod uitgevaardigd Was dit nici noodzakelijk?" ..Dit bleek niet nodig te zijn, De training van onze heren in club verband is in tegenstelling met die der dames, uitstekend verzorgd, zo dat wij dit met een gerust hart aan onze clubscoaohes kunnen overlaten. O.S. candidaten oefenen veld. het weet. waren wij voor Berlijn reeds in 1934 begonnen met een grctc groep van candidaten. die geleidelijk geselecteerd weiden. Pas in de win ter van '35 op '36 werd begonnen met de centrale indoor- en buiten training. Nu specialiseren wij ons deze winter meer op de bostraining. waaraan wij meer waarde hechten dan aan de baantraining." „Is dit soms een gevolg van de in vloed die het verblijf van de Finse coach Valste heeft uitgeoefend?" „Ja. Van Valste hebben wij zeer veel geleerd. De drie maanden van zijn verblijf in ons land zijn van on schatbare waaide gebleken Tal van athletiekclubs hebben dan ook besloten om de conditietraining minder op de baan. docht steeds meer in het open veld te houden. Zo oefent „Haarlem" bij het beroemde ..Brouwersklokje" onder Bioemen- daal. de A.V. '23 gaat naar Aerden- hout in de duinen, de A.AC. traint in Laren, terwijl de Haagse athleten gastvrijheid is verleend in het park van Duindigt. Van onze zijde wordt dan ook deze training sterk aange moedigd." Wandelen ..Tevens heeft Blankers een extra- oefening ingelast, bestaande uit we kelijks een paar uur te wandelen. Jan heeft daarbij de oud-marathon loper Landheer ingeschakeld en zo kan men Blankers en Landheer, vergezeld door enige prominente ir „o i Een is nl- dat de communisten AN de staten van en andere „volksdemocratcn" bezig zijn terrein te verliezen. In het af- selonen weekend hebben nl ver kiezingen plaats gehad voor de lei ding van de metaalarbeidcrsbond, woïxlt tegenwoordig heel veel aandacht besteed. Een daarvan echter. 1- inland, wordt maar zelden genoemd in flit verband. En toch heeft ook Finland te worstelen met waarvan het resultaat is geweest, dezelfde problemen van interne en ge r0mmunisten van de 399 ze Over de Niagara in het donker... „Al kan ik heel Canada krijgen, op deze wüze probeer ik het nooit weer", zei een voormalige Engelse parachutist, die erin ge slaagd is op levensgevaarlijke wyze de Niagarawaterval over te steken teneinde de Amerikaanse en Canadese grenswacht te ver schalken. De 22-jarige Anthony Grcgson wilde naar Canada en verborg zich zelf als verstekeling aan boord van de „Mauretania". In New-York aan gekomen vertelde hij: „Ik ga naar Canada over de Niagara waterval len". De Amerikaanse grenswacht wilde hem niet laten passeren over de brug.. Hij wachtte totdat 't donker werd en kroop toen ond^r langs de bogen, die de brug ondersteunden, naar de overkant. Onder hem kolkte hel waterIn het begin ging het ge makkelijk. maar later kreeg hij last van koude vingers „Halvcrwegen zou ik alles gege ven hebben, wat ik bezat, om weer terug te kunnen gaan. Meer dan vierhonderd meter moest ik afleggen en er werd meer van me gevergd dan bij welke parachutesprong ook". Bij zijn aankomst in Toronto werd hij gearresteerd als ongewenste im migrant. De politie wilde eerst zijn verhaal niet geloven, maar nu heeft de immigratieraad een aanbeveling naar Ottawa gezonden om Grcgson in Canada burgerrecht te verlenen Gregson kan een job krijgen op een boerderü- |-I ET was fijn voorjaarsweer! Joop 1 1 liep fluitend over 't portaal. Hij wou er uit Jop spitste de oren bij dit welbe kende geluid, maar hield overigens zijn grote kop met een uitdrukking van geduldige onderworpenheid en rust op de rand van zijn mand. Ge stommel en gedaver van vlugge jongensvoeten, de trap af. H. MOERMANS de KNAU official. ben niet plaats gevonden. Zoals U dames- en herenathleten. geregeld in de avonduren een fikse wandeling zien doen." „Een belangrijk feit is ook. dat een week voordat de ploeg naar Londen vertrekt, de uitverkorenen zich enige dagen (vermoedelijk ge durende een gehele week) zuilen centraliseren in het clubhuis „Te Werve" van de Bataafse Men is daartoe gekomen omdat men geen grote verwachtingen van het onder brengen van de deelnemers in Lon den koestert. Van het huisvesten in verschillende hotels en bij particu lieren verwacht men niet veel heil. zodat door het beschikbaar stellen van het clubhuis Te Werve. de con centratie van onze spelers sterk wordt bevorderd. Men heeft in dit verband zeer mooie herinneringen aan het Olympisch dorp te Berlijn en nog onlangs werden tijdens de Europese kampioenschappen te Oslo de deelnemers in een groot kamp ondergebracht, waar voor ieder land een huisje werd beschikbaar gesteld Ook toen werden hiervan wel dege lijk de voordelen van een goede concentratie ondervonden." Er kwamen vanzelfsprekend nog enkele andere onderwerpen ter sprake, maar daarover een volgende keer. RICHARD STRAUSS IS UIT Londen vertrokken en in Zwitser land teruggekeerd. De drie er tachtig jarige componist is er niet in geslaagd om in Engeland de tantièmes van zijn werk te touche ren. Overigens was hij vol lof over de ontvangst. Strauss heeft met het vorstvrijc kamer gehouden, indien ze oog op zijn leeftijd bedankt voor als vaste plant in de tuin staat, dan de invitaties die hem uit Amerika vraagt ze in het koude seizoen een hebben bereikt. flinke afdekkingS. L. TUINKALENDER 17 NOVEMBER. Er bestaat een vaste plant, die ten onrechte wel eens blauwe Clivia wordt genoemd. Het is de Agapanthus globosus. die in Juli- Augustus prijkt met haar prachtige lichtblauwe bloemschermen. Deze be vinden zich op forse bloemstengels van wel 60 a 90 centimeter lengte. De Agapanthus kan een zware afmeting bereiken en wordt reeds van oudsher als kruipplant in tuinen of op terrassen gebruikt. Desgewenst kan ze ook wel in ruime potten ivorden gehouden. In het vroege voorjaar of in het laatst van de winter kan de plant in een kuip of pot worden gezet. Ze verlangt een voedzame potaarde en in de zomer veel water en nu en dan wat mest. Des winters wordt ze in een koele. (Ingezonden mededeling) in tuben van -28-63 ct. en f. 1.02 Deze week even aandacht voor een kruiswoordraadsel, dat stellig nog wel enkele voetangels en klem men bevat. Hier zijn de omschrijvingen: Horizontaal: 1 Inlands kinder meisje: 5 Reeks; 9 Nederlandse plaats met radiozenders; 12 Mijn heer (Maleis); 13 Dun weefsel; 14 Wintersportplaats in Zwitserland; 15 Overeenkomst; 16 Zijrivier van de Donau: 17 Aardbol; 18 Van zwart hout gemaakt; 19 Dorp op de Velu- we; 22 Gering van afmeting: 25 Gla zuur: 28 Gat in het ijs: 30 Halt; 32 Lekkerbek; 33 Dorp aan de Lek: 34 Dwaas: 35 Plaats aan de Amblèye; 36 Stad op Midden-Java; 39 Bis- schops hoofddeksel; 42 Neerslag; 45 Dopheide; 46 Beweging; 47 Een der U.S.A 48 Boom; 49 Onbedekt; 50 Toncelaankleding; 51 Jong insect; 52 Godsdienstig gebruik; 53 Jongens naam; 54 Evenaar. Verticaal: 1 Vis; 2 Familielid: 3 Verdieping; 4 In verband met de leer der luchtbeweging: 5 Plaats in Friesland; 6 Bouwval; 7 Plaats bij Breda; 8 Wereldreizigers; 9 Rivier langs Hannover; 10 Dans: 11 Vent; 20 Beloop van een wegontwerp; 21 Plaats bij Rome; 23 Aanvoerder der Watergeuzen; 24 Prinsesje; 26 Ziekelijke neiging; 27 Zijrivier van de Rhone; 23 Vissersboot; 29 Speel goed; 30 Droog (Frans); 31 Bekende voetbalclub in District I; 36 Eiland, half Nederlands, half Portugees; 37 Water op de grens van Utrecht en Gelderland; 38 Stad in Yorkshire; 39 Maand; 40 Zekere lextielstof; 41 Sterrit: 42 Oproerling; 43 Kleur; 44 Zijrivier van de Rupel. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen wij pryzen beschikbaar: een van f 10,en vier \an f 2.50. nissen. Hij voelt zich daar best op zijn gemak". JOP EEN PAAR dagen later vroeg Joop of Jop even bij hem mocht ko men. Moeder vond het goed en ging Jop zelf halen. In spanning keek Joop naar de deur Daar was Jop. Hij Tóen was het, dat' er een kort stak z«n hand uit cn st«ek de hond ogenblik een tinteling van blijde over z,Jn K°P- hoop lichtte in de van ouderdom glazig-blauwe ogen van Jop; een kort ogenblik maar. Helaas! Jops oren hingen weer slap: hij staarde droevig voor zich uit Dc jolige jon gensstem had geroepen, vrolijk, la waaiig. maai- hem had het niet ge golden! Met een zucht, die op een onder drukt janken leek legde Job de kop op de poten. UIT HOOR! Onder luid. dwaas-druk geblaf stoof Tom. de jonge foxter- rier. achter Joop aan. de stoep af. blij in het vooruitzicht van de tocht naar buiten. En zoals vandaag was het telkens gegaan, sinds Tom. de indringer, in huis was gekomen. Joop en Jop! Van hun prille jeugd af waren ze samen geweest; „de on- afscheidelijkcn" hadden vrienden en bekenden ben genoemd. Joops eerste voorzichtige, wankele pasjes, had Jop met zijn grappige onbeholpen sprongen begeleid. Later, toen zij allebei de babyleeftijd te boven waren, bracht Jop Joop naar school ..Ja dat was in die prettige stoei- tijd". dacht Jop. Nu was Joop al twaalf jaar en Jop begon oud te worden. Zijn haar werd grijs en zijn ogen stonden lang zo levendig niet meer Maar overigens was Jop Jop nog. een vriend zo trouw, als Joop er geen had. TOM OOM FER was naar Indonesië ge gaan en Tom zijn hond was bij Joop en Jop komen wonen. Van gedulde vreemdeling, was Tom al gauw de bevoorrechte lieveling geworden. Hij was zo jolig, zo vrolijk en jong en Jop.was ouddaarmee is alles gezegd. Arme Jop! Wat kon hij soms hun keren naar een liefkozing van zijn baasje, maar het baasje hield immers meer van die leuke Tom. 't Was heerlijk voorjaarsweer, nu Joop er met Tom uittrok. De wind was echter scherp: Noord verra derlijk. juist omdat 't zulk mooi weer leek! Joop had ziin jas thuis gelaten. In de zon draafde hij zich warm. veel tc warm. 's Avonds werd Joop rillend van de koorts naar bed gebracht. ZIEK DAT WAS het begin van een ern stige ziekte. Arme Joop! In de dagen die volgden had hij het zwaar te ver antwoorden. De luidruchtige Tom werd uitbesteed, omdat Joop het niet kon verdragen. Jop daarentegen was stil-onrustig en liep wel twintig keer de trap op met zijn stijve stramme poten, om even aan Joops kamerdeur te snuf felen. Op een keer was Joop wakker cn scherp van gehoor als hij was vroeg hij met zwakke stem aan zijn moeder wat dat was. „'t Is Jop" zei moeder. „Hij is op zijn dagelijkse tocht naar zijn zieke baasje. Hij voelt bepaald, dat je ziek bent" „En Tom?" „Tom logeert een poosje bij ken- externc aard als alle andere landen achter het „ijzeren gordijn". Het is opgevallen, dat h inland bil de feesten ter herdenking van de Russische revolutie van 191 door zo n ongewoon grote delegatie was vertegenwoordigd. De reden daarvan is thans echter duidelijk: deze delegatie is n.l., zoals uit Hel sinki wordt gemeld, in Moskou ge bleven voor het voeren van belang rijke onderhandelingen. Deze vor men gedeeltelijk een voortzetting van die. welke in het afgelopen voorjaar zijn gevoerd; zij betreften n.l. de kwestie van de vaart door liet Saimakanaal. waarvoor toen tertijd geen bevredigende oplossing kon worden gevonden. Daarnaast en dat »-s ditmaal de hoofdscho tel zoeken de Finnen een ver lenging van de termijn voor hun herstelbetalingen te verkrijgen Zoals de lezer zich zal herinneren, bestaan deze herstelbetalingen gro tendeels uit producten van dc Finse industrie en zijn er in het vredes verdrag zware boetes vastgesteld voor het overschreden van de ter- mijnen, zowel van die industriële als van de financiëele verplichtingen. Aangezien de productiecapaciteit van de Finse industrie ernstig ge remd wordt door de moeilijkheid om de nodige grondstoffen uit het Westen te krijgen en op dit ogen blik in het bijzonder ook nog door gebral? aan de zo broodnodige elcc- trische energie, probeert de Finse regering er de Russische van te overtuigen, dat zij het begrip over macht moet laten gelden cn hoopt men in Helsinki een verlenging van de termijnen te krijgen. ZAL dit lukken Tot dusver heeft men in Moskou een soms haast verrassend redelijk standpunt ingenotnen ten opzichte van soort gelijke moeilijkheden van het kleine buurland: in zoverre is dus de hoop van de Finse regering zeker niet ongegrond te noemen. Daar staat echter tegenover, dat de binnenlandse ontwikkeling van Finland een richting uitgaat, die Moskou niet aangenaam kan z«n. tels er 155 of 38 verwierven. In alle districten, uitgezonderd de hoofdstad Helsinki en de stad Abö, verloren zij hun meerderheid Dit is des te opvallender, omdat de me taalarbeidersbond tot dusver het meest van alle vakbonden de lei ding van de communisten volgde. Een hele rij van wilde stakingen zijn daar de laatste tijd het gevolg van geweest, stakingen, welke tus sen haakjes een zeer nadelige in vloed hebben gehad op de Finse productie, dus op de Finse herstel betalingen. zodat de verdenking kon rijzen bij de Finnen, dat de communisten op last van Moskou bezig waren dc verhouding tussen hun land en de Sow ietunie te ver troebelen. Deze laatste achteruitgang .van de communisten staat bovendien niet op zichzelf: bij voorafgaande vakbondsverkiezingen heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Nu vinden in December in Fin land gemeenteraadsverkiezingen plaats. Óver het belang hiervan voor de peiling van de stemming in den lande behoeven wij het na de jongste ervaringen in Frankrijk eri Engeland niet te hebben. L N hoe zal d«i Sowjetunie clan reageren, vragen dezelfde krin- zich niet zonder bezorgdheid af. Op zichzelf is de Russische politiek met getrouwd aan de communis ten in een ander land. dat heeft de ervaring wel geleerd. Dc vraag is echter, of deze algomene regel wel geldt oo dit ogenblik, nu door de wcderoprichung van de Komintern de betekenis van de communisti sche- parttien voor de doeleinden van Moskou zo sterk op de voor grond geschoven is. Een andere mogelijkheid is natuurlijk ook. dat de Russen zich bij de onderhande lingen, welke nu zijn begonnen zeer sogpel zulle tonen, teneinde de ge meenteraadsverkiezingen in voor hen gunstige zin te beïnvloeden. In leder geval is het zeker, dat de Finnen alle reden hebben om de on derhandelingen in Moskou met gro te belangstelling te volgen. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Oplossing: A Doodstraf; B Elas tisch; C Sedan, Wijzen; D Cente naar; E Harmonium; F Odense, Kade; G Oppositie; H Los Angelos; K Motorboot; L Egypte, Zeef; M Erkenning; N Sententie; Q Tweed, David; R Eventueel; S Resoneren. Het gedicht-fragment luidt: Daar is altijd groot dispuut geweest Of een aap eigenlijk een mensch is of een beest; En dat verwondert ons ook niet. Daar men zooveel apen onder de mensen ziet. De dichter is: DE SCHOOLMEESTER VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 VOORDAT JOP aan zijn maal tijd gaat beginnen krijgt een slab- betje voor. Natuurlijk kan Joop daarvoor geen kinderslabbetje .ge bruiken. maar met een handdoek gaat het heel best. Gelukkig maar voor Jop. dat zijn baasje niet elke dag zo'n gevoel voor netheid heeft. Wat was Jop blij! En óók Joop! Dat was toch wel echte ti-ouwe vriendschap, daar kon geen Tom tussen komen. Joop werd beter, al ging het lang zaam. en eindelijk, het was intussen al zomer geworden, mocht hij zijn eerste wandelingetje buiten doen Jop ging mee. Zo bleef het, ook toen Joop weer helemaal beter en Tom weer thuis was. Tot .aan het eind van Jop's le ven zijn Joop en Jop beproefde vrienden voor elkaar geweest. Van Rini, Piet en Jan Osnabrug- ge uit S. kreeg ik een reuzendikke brief. Hartelijk dank daarvoor jon gens! Hartelijk dank daarvoor jon gens! Wil je wel geloven Piet, dat ik ook zo graag een pakje uit Ca nada zou willen hebben. Wat fijn KRAP. HELT J ES BABBELTJES Rini, dat jij zo graag boodschappen cic-et voor je moeder. Laatst las ik eens een stukje in de krant over een jongen, die altijd boodschap pen deed voor een oude vrouw. Ik zal je dat krantenknipsel eens toe sturen, dan kan je zelf lezen hoe die jongen daarvoor werd beloond. Jan schrijf jij me nog eens wie jc zevende broertje of zusje is, want Rini schreef mij alleen over Miepie, Leni en kleine Adri. Voor Grietje Mulder uit W. heb ik weer een heleboel postzegels, die ik haar één dezer dagen toe zal sturen. Van mijn naamgenootje Ans Vink uit U. kreeg ik een tweede briefkaart, waarin zij mij haar naam verklapte. En Ans, als ik in dezelfde straat was blijven wonen, v/aarin ik dertien jaar geleden woonde, dan zouden we nu nog straatgenoten geweest zijn. Bea v. Willigenburg uit U. maakte een tekening op haar briefkaart. Bedankt daarvoor Bea! Van P. Hellings uit Tuindorp in de gemeente M. kreeg ik een en veloppe met een blanco velletjt papier erin. Dat is vast een ver gissing. Doe je het een volgende keer beter? Robbie Kamerling uit U. schrijft zijn brief naar mijnheer N.U.D. maar een volgende keer stuur je je brief natuurlijk naar de redac tie van Krabbeltjes en Babbeltjes. Wat heb jij een mooie tekening bij je brief gemaakt Yvopne Ro- mijn uit U. Ik zou best zo'n rose theeservies met die gezellige bloe metjes willen hebben. Het aftel versje gebruikte je zeker in Indië? Schrijf mij eens wat er in het versje gezegd wordt, dan kunnen we het aan alle nichtjes en neef jes van Krabbeltjes en Babbeltjes leren. TANTE ANS (InQtzontien Mededeling). Een Zieke, aan 't eind van zijn krachten. Sprak, „Dokter, wil niet langer wachten. U zult het eens zien. Beter dan Penicilline Zal een TIP mijn pijnen verzachten" L^P Farrowdale het v-/ prachtig gelegen buiten van Lord Min- lyre, de bekende mag naat der chemische in dustrie. was ingebroken bij volle maan. Uit een lessenaar in de biblio theek waren 200 pond gestolen. De huisknecht. Sammonds. zei dat hij omstreeks half drie ge stommel had gehoord. Hij was opgestaan om te kijken De maan stond toen op haar hoogste stand aan de wolkenloze hemel. Hij trof Archins aan in de op het noorden uitko mende gang. die boven de bibliotheek lag. Ar chins was door Lord Mintyre ontslagen om dat lui niet voldeed. Van zijn kant beschul digde Archins Sam monds van kwaadspre kerij te zijnen nadeie tengevolge waarvan hij ontslagen was. Hij ont hulde voorts dat Sam- MINIATUURMYSTERIE door LEONARD GRIBBLE monds schulden had bij een bookmaker. Sam monds vertelde de po litie dat hij naar het opend en geroepen en de man was weggelo pen. Riffin verklaarde tij venster van de gang dens de ondervraging aan de noordzijde was door de politie, dat hij gegaan waar hij een ge stalte had gezien die zich tegen de muur van de bibliotheek aan drukte. De bibliotheek lag op de noordkant van het grote huis. Het maanlicht scheen op deze gestalte en hij had hierin Riffin herkend, een man uit het nabij gelegen dorp. die op bijzonder goede voet met Archins stónd. Hij had het venster ge- van tien uur 's avonds tot 8 uur 's morgens in bed was geweest, maar hij kon dit niet bewij zen. De politie vond geen vingerafdrukken in de bibliotheek, maar ze arresteerde iemand. V/ie en waarom? Oplossingen van deze laatste opgave vóór Dinsdag aan de Redac tie. Prijzen van vijf, drie en twee gulden. Inz. Hr. G. H. A'dam ontv. 1 fl. TIP. Ingezonden mededeling) Het was geen gezichtsbedrog. In het ivoor had terende gedachten. Kon Luis mij misschien hel- FEÜ/LLE TOA/ JOM izA/v SMEL L £o/& E/SO een Mexicaanse kunstenaarshand de beeltenis van een doodskop met een sombrero gesneden. Ik hield het wapen vast bij de loop. ondanks Luis' vermaningen tot voorzichtigheid. Zó had ik in mijn droom een pistool, ja. DIT pistool vast gehouden' Die kille greep om de stalen loop: het wit van de ivoren kolf dat ik voor een stuk nou gat had aangezien.. het was als droomde ik wéér. Zó was het geweest. Ik moet er wel onthutst hebben uitgezien toen Luis mij het pistool weer afnam want zijn stem klonk bezorgd: „Wat is er. Jonska?" Ik veegde het zweet van mijn voorhoofd. Eén „Geef 51) Ik knikte. „Ik zou het nooit gezien hebben. Geen wonder dat je met zulke arendsogen 'n goed scherpschutter bent. Wat ga je er mee doen? Hou je 't Dat spreekt vanzelf." Terwijl onze paarden ding wist ik; ik moest dat pistool hebben langzaam doorliepen, bewonderde hij zijn vondst bot mij. Luis", zei ik bijna smekend. „Ik zal je weer en wreef de blanke met ivoor ingelegde ervoor betalen, of je mag mijn guitaar er voor kolf langs zijn mouw „Wat een prachtstuk, in ruil hebben. Je vond de klank toch zo mooi'»" Zeker van één van die gangsters" Hij bebeek „Waarom, amigo^Luis stem klonk terughou- het wapen nauwkeurig. „Er zitten nog 3 Kogels dend; het was duidelijk dat hij zijn zinnen op in. Nu. het komt me voor, dat dit niet van een dit pistool had gezet. gangster is; zeker van de een of andere Mexi- Ik aarzelde, we reden een eindje zwijgend ver- caan afhandig gemaakt Si. si. alléén een Mexi- der. toen stortte ik mijn hart uit. „Luis. jc moet caan versiert zijn pistool op die manier". niet om me lachen. JIJ hebt het pistool gevon- „Hoe?" den. maar het was voor MIJ dat je het vond. Luis overhandigde mij het wapen. „Wees er En ik moet het weer yoor graaf Paul hebben Ik voorzichtig mee Kijk maar eens naar de kolf Is droomde vannacht.... dat niet kunstig gedaan?" Even keek ik Luis in de ogen; ze waren pein- Ik keek en miin hart begon weer met dezelfde zend en zonder^spot. Het viel^mij gemakkelijk _.igstige hevigheid te kloppen als in die droom 1 u~'~ J *~n *~- Ik kon een kreet van verbazing niet onderdruk ken „Wat is er. nino? Je bent zo bleek als een lelie", klonk Luis* stem vreemd, ver. als reed hij aan de andere zijde van de canyon. .Ongelooflijk, het kan met waar zijn. zoiets mompelde ik En omdat ik mijn ogen alléén niet vertrouwen kon. wreef ik met m'n vinger over de met insnijdingen versierde kolf van 't pistool. pen? „Bestaan er dan werkelijk zulke dingen, Luis?" vroeg ik. „Wij zijn toch geen stel halve gekken?" Luis haalde zijn schouders op. „Je zult het wel zien. Natuurlijk bestaan er dingenHij vol tooide zijn zin niet. „Bij ons zouden ze dat dom bijgeloof noemen", zei ik. Luis klopte op de nek van het paard. „Waar om denken jullie mensen toch altijd dat je alles weet? Is alles bijgeloof wat je niet begrijpt? Dan is mijn paard verstandiger. Als hij een auto tegenkomt begrijpt hij ook niet dat die van staal is gemaakt en door een motor en benzine gedre ven wordt maar hij gaaf er wel voor uit de weg Het paard weet niet alles, maar wij weten ook niet alles. Nergens weet men dat. maar rle anderen, ja. die doen alsof". Hij haalde weer zijn schouders op: keek mij nu met een bijna ondeu gend lachend gezicht aan, alsof hij wilde zeg gen: „Wacht maar, jongetje, je zult bij ons nog wel wat kunnen leren „Hier in Mexico", zei hij. „weten wij dat we niet alles weten Er zijn dingen...." Zijn ernstiee stemming was voorbij Ik voelde me nu. om de waarheid te zeggen, bijgeloof of geen bijgeloof, ook veel opgewekter! Ik had miin „talisman" Het pistool zat veilig in mijn buis. Er We angstige hevigheid te kloppen als in die droom, hem mijn hele droom te vertellen Hij luisterde was een zware druk van mij weggenomen We ri. i.__i^nriör/iriiir- aandachtig. het was poen voorgewende, maar zetten onze paardefi aan tot een araf. toen tot échte belangstelling Toen ik uitgepraat was, een galop Zonder reden vlogen we als twee dol- stak hij een sigaret op. blies een lange rook- Ion over de weg Ja toch. volgens Luis was er wolk uit. haalde het pistool uit ziin riem. streelde ren reden Weer iets geheimzinnigs", fluisterde het even. als nam hij afscheid van iets dat hem hij mil toe. toen we even afstapten om de paar- lief was en gaf het mij „Natuurlik is he' van den te laten drinken bu een tussen varens ver jou", zei hij eenvoudig voor je gevonden heb" We keerden terug. Mijn hoofd was vol verbijs- Ik ben blij. dat ik het scholen kleine bron Hoe komt het nu dat ik wéét dat grootmoedertje tortillas aan te bakken O, si. senor, er zijn dingenJ' Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 Piano; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnws; 19.45 Uitz. voor Ned. in Duitsland,* 20.00 Nws; 20.15 Vindobona; 20.45 In de balzaal; 21.15 Soc. Commen taar; 21 30 Kunst in miniatuur; 22.00 Luisterspel: Don Quichottc- 22.35 Malando; 23.00 Nws; 23.15 Geraldo en zijn orkest. HILVERSUM II. 19.00 Nws, weer; 19.20 Kareol septet; 19.45 Banden die binden; 20.00 Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20 20 Wie weet hoe deze plaat heet?; 20.30 Lichlbaken: 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Grpl 22.10 Dansles; 22.40 Van Rooyens; 22.45 Gebed; 23.00 Nws; 23.15 Concert. Alorgen HILVERSUM 1 800 Nws; 8 30 Onze honden; 8.45 Barcarole: 9.12 Sport; 9 45 Geest, leven; 10.00 Gesari Tno; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Kunst na Arbeid: 12.00 Een plaatje en een praatje; 12.30 Zondagclub; 12 40 Tsjechische Volksliederen; 13.00 Nws 13.15 Vaudeville strijkork.: 13 50 Spoorwegen; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Muz. corps Amsterd. politie; 15.15 Filmpraatje; 15.30 Skvmasters; 16.30 Sport: 17 00 Grpl.; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.15 Gesprek met de lezer; 18.30 Strijdkrachten; 19 00 Oecumenische dienst; 20.00 Nws; 20.15 Waltztime; 20.45 Allerlei; 20 50 Hersengymnastiek; 21.20 Speel doos; 21 40 Luisterspel: Kopermijn; 22.20 Kamerork.; 23.00 Nws; 23.15 Grpl. HILVERSUM II 8.00 Nws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nws. Waterst.; 9.45 Gewijde muz., 10.30 Kerkdienst; 12 00 Boyd Neel strijkork.; 12.15 In 't boeckhuys; 12.30 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.15 Welk boek?; 13.20 Lunchconc.; 13 40 Apo logie: 14.00 Cone. USO; 15.15 Caba ret Miniature; 15.45 Piano; 16.00 Vespers; 16 40 Muzikale Tombola; 17.00 Kerkdienst: 18.30 Na de kerk dienst; 18.50 Psalmen van Swee- linck; 19.00 Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds Straatsma; 19.30 Nws. weer; 19.45 Orgel; 19.55 Voetbalrep 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Oude mei.; 20.45 Luisterspel: Een koorknaap verovert de wereld; 21.30 Zilvervloot; 22.10 Van Rooyens; 22.1*5 Avondgebed; 22.30 Nws; 22.50 Koor; 23.15 Grmuz. Maandag HILVERSUM I. 7.00 Nws; 7.15 Gymn. 7.30 Grpl.; 8.00 Nws; 8.18 Lichte klanken; 9.15 Grmuz.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Zangrec.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Regenboog; 11.20 Piano; 11.40 Voordr.; 12.00 Ramblers; 12.30 Weer, platteland, orgel; 13.00 Nws; 13.20 Lichte ork, werken; 14.00 Mozart en Debussy; 14.30 Voor de jonge moeder; 14.45 Harm, muz.; 15.35 Luisterspel: Crain- quebiile (Anatole France); 16.25 Jiddische muz: 16.50 Philh. ork van Berlijn' 17.00 Vooz de kleuters; 17.15 De school is uit; 17.30 Pianoduo; '17 45 Rijk overzee; 18 00 Nws; 18.15 BBC Pansork.; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II 7.00 Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag: 8.00 Nws; 8.15 Gewijd progr.; 9.00 Conc 9.15 Bezoek jonge zieken; 9.30 Waterst.: 9 35 Haydn en Beethoven; 10.30 Morgendienst; 11.00 Quartetto di Roma; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Lichte disco klan ken; 12.05 Radio-koperkwartet; 12.30 Weer; 12.33 Pianoduo- 13 00 Nws; 13 15 Reportage; 13.30 Metropole- ork.; 14 00 Uitz voor de scholen; 14 30 Zangrec.: 15 00 Comp. Vaugh- an Williams; 15.15 Rotterd. Piano kwartet: 16.00 Bijbellezing; 16.45 Hobo. Clarinet en fagot; 17.00 Het kleuterklokje; 17.15 Discoallerlei; 17.45 Orgelconc.; 18.15 Sport; 18.30 Celesta-ens.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4