C Speeltuinwerk komt tot grote bloei Volkskunst zinnebeeld van eigen scheppingskracht Ondanks kort spel won Boys van Victoria H VC probeerde het tegen OSV met Tsjecho-Slowaken In de laatste minuten ontging A.P.W.C. de zege Uit Amersfoort Federatie-concours werd volledig succes Afscheidsdefilé 5de bataljon grenadiers Doelpuntloze wedstrijd Een nederlaag voor Soesterkwartier Maandag 17 November 1947 Amersfoortse conferentie gaf velen beter begrip van de taak Een na-oorlogs verschijnsel was de Oprichting van buurtverenigingen. Zij verrezen, ook in Amersfoort, als pad denstoelen uit de grond. In onze stad werden verschillende van deze vereni gingen omgezet in speeltuinorganisaties. Amersfoort heeft in het district Gooi en Eemland van de Nederlandse Unie Van Speeltulnorganisaties de meeste speeltuinverenigingen en zodoende werd hier Zaterdag in het gebouw aan de Zonnebloemstraat een speeltuin-con ferentie belegd met het doel: de ver dieping van het speeltuinwerk te be vorderen. Voor deze conferentie was ruime belangstelling. De voorzitter van de Amersfoortse speeltuincentrale, de heer Former, opende de bijeenkomst. De heer Former deed een ernstig be roep op het gemeentebestuur om de 6peeltuinorganisatie daadwerkelijk te steunen. Speeltuinen kunnen worden in gericht en de jeugd zal dan van de Straat verdwijnen maar, dan is materiële hulp dringend nodig. Spr. haalde de stad Groningen als voorbeeld aan. Daar ontvangen 19 speel tuinen gezamenlijk 30.000 subsidie. In Amersfoort moeten drie verenigingen het elk met f 250.— doen. De heer Noorda uit Hilversum, die deze bijeenkomst presideerde, leidde de voorzitter van de N.U.S.O., de heer J. du Bois uit Amsterdam, in, die een lezing hield over ..De organisatie van het speeltuinwerk". De heer Du Bois deelde mede. dat bij de N.U.S.O. voor 1945 120 speel tuinen waren aangesloten. Thans nadert men het cijfer 260. Daarvoor is een organisatie nodig, waarvan veel wordt gevergd. Maar de N.U.S.O. kan niets 'doen als de basis niet goed is. De lei ders der speeltuinen dienen goede orga nisatoren te zijn, die op verantwoorde wijze de kinderen tot zich kunnen trek ken. Een verheugend verschijnsel vond de heer Du Bois de steeds grotere toena dering tussen de N.U.S.O. en de R.K. organisaties. Na de bevrijding sloten zich twaalf katholieke organisaties aan. De heer Du Bois vond het ongewenst, dat in de speeltuinen onderafdelingen voor uitsluitend volwassenen worden gevormd. Immers de speeltuin is er voor de jeugd. Wel moet bij de volwas senen door bijeenkomsten belangstel ling voor het werk voor het kind ge wekt worden. Mej. C. G. Goudriaan uit Overschie. lid van het Algemeen bestuur der N.U.S.O., sprak over ..Onze omgang met de jeugd". Mej. Goudriaan ver kreeg grote ervaring in de omgang met de jeugd en vooral moeilijke jeugd als onderwijzeres aan een openbare school In de havenbuurt te Rotterdam. De inleidster stelde voorop, dat men aan twee dingen aandacht moet beste den namelijk liefde voor de jeugd en het vaststellen met wat voor jeugd men te maken heeft- kleuters, lagere school, jeugd of de pubers. Deze qroepen moe ten in hun vrije tijd worden bezig ge houden. Dit kan voor de kleuters het beste geschieden met geleide spelen, zin gen. vertellen, voorlezen, handenarbeid. De jeugd van de lagere school is eveneens gevoelig voor spelen, maar vooral ook voor handenarbeid, kinder- volksdans. gymnastiek en competities van speeltuinontmoetingen. Ook het in de natuur brengen van de jeugd door oe vorming van wandelgroepen is uit stekend. De laatste groep kan men binden met volksdans, wandeltochten (trekken in de natuur), kamperen, het vormen van culturele clubs (operette en toneel), vertelclub met praatavonden, algemene spelavonden en lekenspelen. Vooral op de beoefening van de volksdans legde Mei. Goudriaan de nadruk. Al het werk moet wel overwogen Zijn. Nimmer mag iets bij de kinderen worden ontwrongen. Kinderen zijn sterk onderhevig aan de invloeden van het milieu en hier heeft de speeltuin een prachtige taak. Deze invloeden kunnen door het speeltuinwerk zo nodig worden gecorrigeerd. Verder zal men moeten overgaan tot het bevorderen van so ciaal besef en gemeenschapszin door clubvorming. Speeltuinwerk is dus meer dan kin deren aan de lopende band bezig hou den. De bezetting en de na-oorlogse toestanden hebben vooral degenererend gewerkt op de jeugd in de puberteits jaren en niet in het mir.st in de grote steden. De grote taak van de speel tuinen is het brengen van een sociaal beleven door de vorming van clubs en dan zal het speeltuinwerk regenererend zijn. Mej. Goudriaan besloot met de op merking dat kinderen heel vaak moei lijk worden door de wijze waarop de ouderen met de kinderen omgaan. De eerste dag van het concours van de R.K. Federatie van diocesane bonden van muziekgezelschappen Nederland, gehouden in de Markthal, is een volledig succes ge worden. Toen de voorzitter der fe deratie. Wethouder Soestbergen. Den Bosch, het concours opende, kon hij vele corpsen en luisterende muziekliefhebbers welkom heten. Hij zette nog eens het doel van deze wedstrijd uiteen, die door de fede ratie is ingesteld, om de verenigin gen aan te moedigen tot steeds ho gere prestaties. Het is een eer voor elk corps, aan dit concours te mogen deelnemen. De eisen zijn zeer streng, zodat een tweede en zelfs een derde priis nog een zeer behoorlijke pres tatie vereisen Niet reeds een met 336 punten te behalen le prijs plaatst het corps in een hogere af deling. Voor overgang moeten 373 punten worden behaald. Juist over dit tere punt heerst nogal onenig heid in de gelederen van de fede ratie. hierom ook zijn de corpsen uit de Bredase en Limburgse bond niet ter deelname aan het concours naar Amersfoort gekomen. Na dank te hebben gebracht aan ..Wilskracht" voor de goede organi satie konden de juryleden Jos de Klerk Haarlem. C. J. Langweld. En schedé. en M Gruithuizen. Eindho ven ter beoordeling schreiden In 't geheel beluisterden zii acht corn i De prestaties stonden over 't a'- gemeen op een behoorlijk plan en brachten een eerste nrijs aan: Fan fare St. Rochus. Riikevoort. R.K. Harmonie. Deventer. Harmonie Ami- citia. IJsselstein. terwijl de Harmo nie St. Caecilia uit Utrecht, spelen de in de eerste klas. de eniee ver eniging was op deze dag. die met de 384 behaalde punten voor een promotie in aanmerking kwam Een tweede prijs wonnen* Fanfare Laus Deo. Aalsmeer, Fanfare Pro Honore et Virtute. Son. Fanfare D W S.. Achterveld en Harmonie St. Jozef. Soesterberg. Zondag. 23 Nov. as. wordt het concours voortgezet en zullen zich nog 14 corpsen aan de jury presen teren. Expositie in „Het Baken" Op Zaterdagmiddag 22 November te 3 uur zal de Heer D. Zuiderhoek. stadsarchitect, een gecombineerde tentoonstelling openen in ..Het Ba ken". Utrechtseweg 102, van onze stadgenoten: J H. Pennings, teke ningen en schilderijen: Annie Kuy- per en Rie van der Want. aarde werk: Henriëtte A. Drost zal open bare les geven in spinnen, hand- weven en Egyptisch vlechten. De expositie is geopend op Maan dag, Dinsdag. Woensdag en Donder dag van 1012 uur en van 26 uur. Op Dinsdag en Woensdag bovendien des avonds van 79 uur. (Ingezonden mededeling) BEZOEKT de prachtige culturele film j JACHTAVONTUREN in BENGALEN op Donderdag 20 Nov. 6.45 en 9 uur Woensdag 10 uur begint de plaatsbespreking GRAND-THEATRE Voor het afscheidsdéfilé van het Woensdag naar Indonesië vertrek kende 55e bataljon grenadiers ver zamelden zich hedenmorgen op de Koningin Wilhelminalaan te Amersfoort tal van belangstellen den. De inspectie van het regiment werd o.m. afgenomen door generaal mr. H. J. Kruis, kolonel Dover, di recteur der Infanterie, kolonel J. A. Jager, commandant van het eerste oefencentrum, de comman dant van het vijfde, de overste C. Mars, de garnizoenscommandant overste O. C. G. M. Janssens, de wnd. regiments-commandant de majoor H. J. Hubregtse, burge meester H. Molendijk cn Jhr. Sex, vertegenwoordigend de burgemees ter van Den Haag, welke gemeente het 5de heeft geadopteerd. Nadien begaf het gezelschap zich naar een met de vaderlandse drie kleur versierd platform op de Ko ningin Wilhelminalaan om het dé filé van de troepen en gemotori seerde eenheden gade te slaan. Aan de troepen ging vooraf de Kon. Militaire kapel uit Den Haag, on der leiding van kapelmeester R. van Yperen. Behalve de genoemde hogere of ficieren waren voorts aanwezig de commandanten van de in het gar nizoen Amersfoort gelegerde zus- ter-regimenten. „Indische buurt" hield gemeenschapsavond Zaterdagavond hield de Buurt vereniging „de Indische Buurt" een druk bezochte gemeenschapsavond in 's Prinsenhof te Amersfoort. Haar voorzitter, de heer B. J. Faas, wees in zijn openingswoord op de levensvatbaarheid van de Buurtvereniging, die ondanks de huidige moeilijke omstandigheden, haar ledenaantal op peil heeft we ten te houden. Hij eindigde met de opwekking aan de leden: „Weest niet alleen laplid. maar ook daad werkelijk lid!" Hierna voerde de toneelclub van de Indische Buurt onder regie van Mathé Willemsen het Amerikaanse blijspel op: „Tot wederdienst bereid". Het stuk werd goed en enthou siast gespeeld. Zonder de anderen te na te doen, viel bijzonder het vlotte spel op van mevrouw Heu- kelom als Charley en de komische vertolking van Oliver Smith en Stewart door de heer Reddering en Piet van Spellen. Na afloop ontvingen de dames een welverdiende bloemenhulde. De verloting, waarbij mooie prij zen gratis beschikbaar waren ge steld door diverse particulieren en firma's, bleek een groot succes te zijn. Tot slot werd dit gezellig samen zijn besloten met een gezellig bal o.l.v. de heer Ter Wolbeek en met medewerking van de „Exvado Band", Noteert U even GRAND: Gevaarlijk spel (To be or not to be) 14 jaar. 14.30, 18.45 cn 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Danny Boy (elke leeftgd), zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Het leven is niet zo kwaad. (Elke leeftijd). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. 18 NOV.: Pianorecital Jan Odé, Amicitia, 20 uur. Genootschap Ned.Frankrijk: Cine Estang over Bernanos- romancier. Sierkunst (Utr. weg), 20 uur. Diepvriesdemonstratie, 's Prin senhof, 20 uur. 16 NOV.: A.B.C.-cabaret met „Sal to Mortale". Amicitia, 20 uur. 20 NOV.: Gemeenschapsmuziek school „Toonkunst", demonstra tie. Markthal, 19.30 uur. 4— Buurtver. „De Kattekampers", toneelvoorst. Amicitia, 20 uur. 21 NOV.: Pers.ver. Hapam, toneel voorstelling. Amicitia, 20 uur. Kath. Middenstandsver. „De Hanze". Werkverg. en kaartcon- cours, Amsvorde. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar ten en schoenenbonnen diepen zich Dinsdag de starnkaarthouders -""VIOl—52000 aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegveld mede. Uitreiking geschiedt on kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.3015.30 uur. Op uitnodiging van de Vereniging tot Bevordering van het Onderwerp in Handenarbeid afdeling Amers- hield mej. Hil Bottema Zaterdag avond in Middeloo een lezing over „Siervormen uit de Volkskunst en Handenarbeid". Dc voorzitter der afdeling de heer A. B. v. d. Klein, besprak het wel en wee der Ver eniging. Reeds zestig jaar bestaat dc vereniging uit hardwerkende mensen, die voort gaan ook al on dervinden z\j van de buitenwereld niet de gewenst steun. Ondanks veel strijd is het steeds gelukt en we gaan voort, met frisse en nieuwe ideeën aldus de voorzitter. Thans is er een nieuw stadium ingetreden. Dit jaar heeft de opleiding voor de middelbare acte in het teken der belangstelling gestaan en er zullen cursussen worden gehouden, waar een ieder zich in de meest uit eenlopende beroepen kan bekwa men. Ook aan het probleem „asfalt- jeugd" zal, grote aandacht be steed worden. Ook hier mist de handenarbeid haar heilzame uit werking niet. De handenarbeid kan aan het gezin een binding geven, zodat velen niet het spoor bijster raken. Het is daarom van groot be lang dat de ouders, leerkrachten en de autoriteiten gaan inzien dat de handenarbeid onmisbaar is. Na de- inleiding gaf de heer Van de Klein het woord aan de grote draag ster van de volkskunst mei. Hil Bottema. De volkskunst leeft nog. Ze wordt ons voorgehouden door de volkskunstenaars, aldus spreekster. Zij is rijk aan versiermotieven en het is heerlijk de vreugde te ken nen van de motieven jacht. Een jacht naar motieven is even opwin dend als andere lachten. Het is een jacht waaraan iedereen, die maar enigszins potlood en papier kan hanteren, kan deelnemen. Het is niet nodig dat een bepaald voor werp versierd moet worden er kan ook zonder versiering een bepaalde stijl verkregen worden. Te drukke versieringen zijn afleidend en schie ten aan de taak die zii beogen voorbij. De uitwerking is afstotend en een te veel aan lawaaierig orna ment werkt verstorend. Volks kunstornamenten stuiten na vol tooiing van het onderwerp op de versiering. De waarden van ab stractie en realistische versiering in volkskunst en daarbuiten zijn gelijk. Men kan zowel in abstracte als concrete versiering mooie din gen bereiken. Het meest wat wjj in de volkskunst bewonderen is het eenvoudige. Het doel van de volks kunst is dingen te scheppen die aan de eisen van hetgeen we mooi vinden voldoen. De volkskunst is het zinnebeeld van eigen schep pingskracht. Spreekster merkte op dat in het Museum Flehite te Amersfoort zeer mooie uitingen van volkskunst te zien zijn. Zij raadde een ieder aan musea te bezoeken. Langzamerhand wor den dan de ogen geopend. In verge lijking tot andere landen die de volkskunst beoefenen, neemt Ne derland geen onbelangrijke plaats in zo besloot mej. Bottema. Paul Ostra gaf een vrolijk lesje Bert Kamperman zet zijn „Cabaret der Onbekenden" voort. De eerste maal traden Amersfoortse jongens en meisjes met schetsjes, liedjes en declamatie voor het voetlicht, terwijl de bekende conferencier Paul Ostra de rol van jury vervulde. Zondag avond echter had hij papier en pot lood thuis gelaten en klom hij zelf op het toneel om de amateurs eens te laten zien. hoe het niet en hoe het wel moet Wouter Denijs, een goede bekende van iedere radio- h'i-tervink, stond hem hierbij met zijn piano terzijde. Op zijn bekende wijze vertelde Paul Ostra de goed gevulde zaal eerst van het contact, dat tussen ar tist en publiek moet ontstaan, waar na hij stormen van vrolijkheid ont ketende met zijn „voorbeelden Wouter Denijs bleek te kunnen doen wat hij wilde met zijn instrument en kreeg de lachers op zijn hand. toen hij de „Drie kleine kleutertjes" in verschillende variaties bracht. De eenacter ..Vaders jongen", bijna geheel door Ostra alleen gespeeld, was een uitstekend lesje in enkel spel. Eenvoudig en ontroerend bracht hij zijn liedje over het vrijgezellen bestaan. dat slechts wordt opge fleurd door de vriendschap van een hond Groot was de hilariteit toen Ostra's hond in eigen persoon het toneel op holde, doch doodstil werd het spoedig, toen bleek dat dit echt was. Tot slot ensceneerde Ostra een komische rechtszitting, warana hij met een daverend applaus uitgeleide werd gedaan. Burgerlijke stand Geboren: Gerntje. d v L. W. Hornsveld en G. Dijs Overleden: C C. Klappe, 24 j.. geh. met H. Ditzel: R. van Zwol. 2 j., d v Van Zwol, Antoon en Muijs, Elisabeth. Keeper Van de Hoek van Amcrsloort se Boys grijpt dc bal voor dc neus van de toestormende Victoria-man weg. (Archi[oto) Twee doelpunten kwamen in een sensationele tweede helft Hoewel Van Soest het er de vorige week in het Amersfoortse Boys elftal zeer behoorlijk heeft afgebracht, verheugde het ons. dat de be weeglijke Jansen weer van de partij was. In de eerste helft van de wedstrijd Amersfoortse BoysVictoria, die aan de Rubensstraat werd gespeeld, vertoonde hij niet veel moois, maar dat was met bijna alle Amersfoorters het geval. Zo was Moors er bijvoorbeeld zeer slecht in. Bovendien speelden onze stadgenoten toen het verafschuwde korte spelletje. Vooral de halfspelers Bakker en Moors en het trio Van de Vlasak kerDe BraberJansen, maakten zich hieraan schuldig. Als er een bal bij rechtsbuiten Belt belandde, dan was deze van Peters of van Jekel. Het was van De Braber zeer goed gezien na enige tijd van plaats te verwisselen met Jansen Van de eerste helft is zodoende weinig te vertellen. Er werden aan beide zijden kansen verknoeid en zelfs Jekel was niet trapvast. En kele malen moest keeper Van de Hoek redding brengen. De Braber bijvoorbeeld aan de andere kant was bij een Boys-aanval de backs gepasseerd, stond alleen voor de ver-uitgelopen doelman 'en schoot nog naast. Niet mooier, doch wel sensatio neler, was de tweede helft. Voort durend zaten de blauwwitten voor het doel van hun tegenstanders. Belt kwam er beter in en zijn cor ners nam hij keurig. Jansen scoor de in deze periode van overwicht, doch.in buitenspelpositie. Ook De Braber vond, toen hij buiten spel liep, het net. Toch zat er een doelpunt in de lucht. En Jansen zorgde er voor. Hij kreeg de bal toegespeeld, maakte een schijnbeweging en de rest was voor hem geen kunst. (1—0). Jansen was de grondlegger van het tweede doelpunt. Hij plaatste scherp voor Belt snelde toe en joeg de bal op kleine afstand in de tou wen (20). Een fraaie kopbal van Jansen werd gestopt. In de laatste vijftien minuten deed zich een vervelend incident voor. Een speler van Victoria schopte, toen keeper Van de Hoek de bal veilig in zijn armen had. Even later kwam een bal hoog voor Nieuws over lagere AMHC-teams Nu de AMHC-teams een vrije Zondag hadden, zijn wij in staat om enige aandacht te schenken aan de lagere elftallen. Het tweede he ren-team leverde in Amstelveen een goede prestatie door met 20 van Amsterdam V te winnen. De wedstrijd werd beïnvloed door re gen, modder en gladheid van het veld. De huidige opstelling van dit elftal, waarin ook enkele oud- Baarnspelers staan opgesteld, geeft ons goede hoop op een promotie naar de 2e klasse. Het tweede en derde dames-team stelden ons te leur door beide met 20 te ver liezen, resp. op Birkhoven van Hil versum II en in Bussum van Gooi V. Deze reserve-teams beginnen bedenkelijk dicht bij de rode lan taarn te komen. Hopenlijk wordt het degradatie-spook geweerd. Beide elftallen hadden onmachtige voorhoedes De elftalcommissie van HVC zal verleden week ongetwijfeld eens een keer zonder hoofdpijn vergaderd hebben. Hadden we nu toch eindelijk maar eens een behoorlijke middenvoor en een draaglijke rechtsbuiten, is ongetwijfeld de verzuchting, die de heren zo vele malen hebben geslaakt. En ze vielen 'op een dag zo maar uit de lucht, die middenvoor en die rechtsbuiten. Het waren twee Tsjecho-Slovaken uit Praag. J. Peters en A. Linka, die in Amersfoort verblijf houden en tewerkgesteld zijn. ge, die in staat bleek een aanval te ondersteunen. Een lichtpunt was het spel van de jeugdige Biezen- bos, die er met elke wedstrijd be ter „in", komt en deze keer zeer goed partij gaf. Fors spel Het was dus een wedstrijd met onmachtige voor- cn sterke ach terhoedes. De 00 uitslag geeft de verhouding heel goed weer, maar indien men afgaat op het aantal kansen zou een 44 of zelfs een 55 uitslag redelijk geweest zijn. De kansen werden in deze wed strijd echter niet benut. De wed strijd was niet fraai. Dat liet het gladde veld niet toe en daarvoor werd er soms, vooral in het laatste kwartier, te fors gespeeld. Scheids rechter Stein moest enkele malen de verhitte gemoederen kalmeren. Het „Tsjechische experiment", dat HVC heeft toegepast, zal maar heel weinigen hebben voldaan, maar niettemin lijkt het ons de moeite waard het nog eens te pro beren met deze twee spelers, doch dan in een andere opstelling, bij voorbeeld met Linka als rechts buiten en Peters als rechtsbinnen. En dus speelde HVC tegen OSV met een voorhoede, die voor twee vijfde gedeelte Tsjechisch was. Maar wie gedacht had. dat nu al les van een leien dakje zou gaan en dat er nu doelpunten gemaakt zouden worden, kwam bedrogen uit. Dat back-stel en die halflinie van OSV vormden een onpasseer- bare hindernis en 't spreekwoord, dat niet alles goud is wat blinkt, is ook van toepassing op Tsjechi sche voetballers. Peters werd in de tweede helft vervangen door Fröger, hetgeen zich door het slechte spel van de vreemdeling aanvankelijk liet rechtvaardigen, maar Fröger was ook slecht en wie beide spelers vergeleken heeft, zal met ons tot de conclusie geko men zijn, dat Peters van de twee „kwaden" de minst „kwade" was. En de rechtsbuiten Linka? Och, het was ongetwijfeld grappig, dat kleine mannetje vare circus-toe ren te zien verrichten onder en boven op OSV-spelers, die soms twee maal zo groot waren. En het deed ook goed te zien hoe hij af en toe met de felheid van een ter rier op een tegenstander aanrende om er van te maken, wat er van te maken viel. Echter, en dat was het voornaamste, een openbaring was hij geenszins. Gemakkelijk had de toch al niet sterke HVC-voorhoede het niet. De OSV-verdediging was een compact geheel en spil Onrust, die zich als een klit aan de middenvoor van HVC vastkleefde, beheerste het middenveld volkomen. De links half der gasten, Mulder, liet Lin ka ook al niet veel bewegingsvrij heid. Schriever en Prinsenhof wa ren slecht, César begon vrij goed maar zijn spelpeil zakte na rust. De HVC-verdediging, na rust iets be ter dan voor rust. speelde kat en muis met de OSV-voorhoede, die toch iets minder slecht was dan die der HVC-ers. Het was weer Male- stein, die een zeer goede wedstrijd speelde. De middenlinie der Amersfoorters werkte verdedigend heel goed, maar Kraak was de eni- Vier minuten voor het einde van de wedstrijd C.D.N.A.P.W.C. stond het 21 voor de Amersfoor ters. C.D.N. leek een verloren ploeg. Tot op dat moment was het nie mand van de toeschouwers duide lijk, wat dat vervelende gedoe bin nen de lijnen, enkele uitzonderin gen daargelaten, te betekenen had. Het leek op velerlei dingen, maar beslist niet op een voetbalmatch tussen twee clubs, die tot de sterk- sten in hun afdeling behoren. Maar toen in die laatste vier minuten de gelijkmaker kwam, verdween voor de A.P.W.C. de zon achter een grauwe hemel. Iedereen was plot- hét dód' en Van ~dë Hoek, "gepi- «ding klaar wakker Zo wakker keerd en geblesseerd, stompte toe entwee spelers, waarbij Bak ker, maakten kennis met de gras mat. De penalty, die de scheids rechter Victoria toekende, werd niet benut. De paal bracht redding. In de stand kwam geen verande ring meer, zodat Amersfoortse Boys deze weinig fraaie wedstrijd met 20 won. Quick verbetert opnieuw zijn positie Quick heeft het er in Wecsp te gen A.D.E. kranig afgebracht. Met 04 versloegen zij het zeer spor tief spelende Weesper elftal, nadat de rust met gelijke stand (00) was ingegaan. De Amersfoortse aanvoerder won de toss on koos wind en regen te gen. Het bleek niet eens een slech te keus te zijn, want Quick leed hoegenaamd geen nadeel, daar de regen minderde. Voor de rust ga ven beide ploegen elkaar weinig toe, hoewel het samenspel van on ze stadgenoten iets beter was. Het was middenvoor Leeflang, die met een ver schot de score opende. (01). Ongeveer tien mi nuten later bracht dezelfde speler de stand op 02. Een pass van de Amersfoortse linkshalf, tussen de backs door, stelde Leeflang in de gelegenheid zijn derde doelpunt te maken. De rechtsbuiten van Quick maak te er tenslotte met een keurig schot 04 van. Van Eyken stond op de back- plaats terwijl G. Catoen de rechts- halfplaats bezette. Ongewenste gasten In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd in een kruidenierszaak van P. aan de Hendrik van Vianden- straat een inbraak gepleegd Dc da ders zijn vermoedelijk via schutting en balcondeur. die zij met een boor ter hoogte van het slot forceerden, binnengekomen. De dieven namen een grote voorraad distributiebe scheiden en zestig gulden mee. zelfs, dat al de toeschouwers toch nog genoeg hadden gezien om 's avonds over voetbal te kunnen praten. Het was bijna tweemaal drie kwartier een slap gedoe en dat was erg jammer. Want van dit soort wedstrijden verwacht men iets méér dan alleen maar een bal te zien voortschoppen. Het eerste kwartier leek het alsof dat „meer" zou komen, want de C.D.N.-voor- hoede deed het werkelijk niet slecht. Het shortpassing van het op één lijn opererende vijftal was bijvoorbeeld uitstekend en de com binaties met de rechtervleugel ge tuigden ook wel van enig begrip. In een onweerstaanbare vijfmans- aanval werd de APWC-defensie met een schot van Hoomoed over weldigd: 10. Honderden Amers foorters voelden toen eerst de re gen die al minutenlang op hun verwaaide hoofden neerdrensde. In dit natte winderinge weer her vond de AP WC na een kwartier zijn „temperatuur". CDN mocht daarna al zijn enthousiasme en verdedigingskunst in het geweer v/erpen, het grimmige offensief van de APWC was niet te stuiten. De watervlugge Brandsen speelde de bal naar Van Empelen, deze gaf de op maat gesneden center die veteraan Mossing, nodig had om een juichende jongeling te worden 11. Even later rukte Mossing met een rush de C.D.N. achterhoe de uit zijn verband en hij gaf de bal door naar Van Empelen, die dc C.D.N.-keeper van dichtbij kansloos passeerde. (12). Na dit doelpunt bleef het verder een sul lig spelletje. Over de tweede helft kon men evenmin opgetogen zijn. Het plaat sen was slordig, het opstellen af en toe verschrikkelijk en boven dien bleek uit elke pass en elk schot een opvallen^ gemis aan maatgevoel. De APWC was wel het meest in de aanval maar zelden gevaarlijk. De paarsgelen hadden een voorsprong en geloofden het van de" Federatie. wel. Maar in de laatste vier minu ten toen APWC dacht dat de strijd gestreden was, gingen de CDN- aanvallers boven zich zelf uit. De invaller middenvoor kwam naar het midden en vocht daar succes vol een duel uit met Van de Flier en tot ontsteltenis van alle APWC- ers tikte hij de bal voorbeeldig langs IJzendoorn in het net (22). Tot overmaat van ramp ging het in de resterende minuten nog fijn tjes regenen, zodat het einde van dc wedstrijd letterlijk en figuur lijk wel zeer miezerig was. BarneveldAmsvorde 1-1 Amsvorde heeft kans gezien om in Barneveld een gelijk spel te behalen. Het is vooral te danken aan het goede werk van de Amersfoortse achterhoede dat de Barnevelders de beide punten niet binnen hebben gehaald. Vooral in de tweede helft werden de Amersfoor ters geruime tijd in de verdediging ge drongen doch het achtertrio bleek vol komen berekend voor zijn zware taak. Amsvorde nam tien minuten voor de rust tijdens een hevig offensief dc lei ding. De Barnevelders drongen in de tweede helft onmiddellijk geweldig op en het lukte hun vrij spoedig de par tijen op gelijke voet te brengen. Een tweede doelpunt van de gastheren, ge scoord uit een vrije trap door J. Beek. werd door de scheidsrechter afgekeurd. De Barnevelders bleven in het offensief doch de hechte verdediging van Ams vorde wist van geen wijken. Ook de minder talrijke tegenaanvallen der gas ten leverden geen succes op, zodat het einde met een 1 1 gelijk spel kwam. De Barnevelders hebben aan het einde van deze spannende ontmoeting protest aangetekend tegen het annuleren van het tweede doelpunt. Boksen en jiu-jitsu in de Markthal Tijdens de boksdemonstratie, ge houden in het kader van de Amers foortse Bedrijfsweek 1947. is wel gebleken, dat in onze stad grote be langstelling bestaat voor boks- en jitsuwedstrijden. De Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen organiseert daarom Dinsdag 18 November in de Markthal wederom demonstraties van boksen en jiu jitsu, welke on der leiding zullen staan van de Ne derlandse Boksbond en de Neder landse jiu jitsu-bond. en verzorgd worden door de directeur van de Amersfoortse Sportschool. Aanvang 7.30 u n.m. In de ring verschijnen behalve Amersfoortse boksers en jiu jitsu- beoefenaars nog de professional- kampioen van Nederland vederge wicht Piet Paans en de amateur kampioen van Zuid-Holland licht gewicht. Het voornaamste doel van deze avond is te komen tot de oprichting van een afdeling Zelfverdediging Een herboren Soesterkwartier heeft tegen MEO uit Amsterdam een goed resultaat geleverd. Gouverneur en De Wilde, die weer opgesteld waren, betekenden een aanmerkelijke versterking en aan deze mensen, evenmin als aan de andere spelers (sters) heeft het niet gelegen, dat Soesterkwartier met 23 verloor. Door de regen was het veld glad en de spelers ondervonden dit aan den lijve. Glij- en valpartijen kwa men herhaaldelijk voor. Soester kwartier nam het spel met groot zelfvertrouwen in handen en stichtte in de Amsterdamse verde diging grote verwarring. Gouver neur probeerde 't met verre scho ten, echter zonder succes. Toch was het deze speler die geraffi neerd de aanvallen leidde en zo doende kon mej. Bauhaus reeds na 7 minuten haar ploeg de leiding geven. De Soesterkwartieraanval werd door dit doelpunt aangemoedigd, maar ook MEO beschikte over een goede aanval. Knoppers die te veel sprong in de verdediging had goede en zwakke momenten. Een doelpunt kon dan ook niet uitblij ven, (11). Vakwisseling bracht een over wicht voor Soesterkwartier en na 24 min. spelen was het mevr. Wij nen-Hendriks, die handig van een misverstand in de MEO-verdedi- ging profiteerde, 21. Verschillen de kansen kregen onze stadgenoten nog maar zij lieten deze onbenut. Op dit moment was Soesterkwar tier sterker dan het nog ongeslagen MEO. Tien minuten voor de rust maak te MEO op gelukkige wijze gelijk, (22). Het derde aanvalsvak van Soesterkwartier was minder goed. Zodoende moest Soesterkwartier het overwicht in de tweede helft prijs geven. P Een kwartier voor het einde ver anderde MEO zijn speelwijze. Een strafworp werd gemist en steeds werden vrije worpen geforceerd. MEO zou en moest winnen. Inder daad nam MEO even voor het ein de de leiding en stond haar niet meer af, (23). Over het Net I verbeterde zijn positie. Het is Over 't Net I gelukt Velox II met 64 te verslaan en daardoor zijn positie heel wat te verbeteren. Hiervoor is echter harde strijd no dig geweest: vooral de Velox-inval- ler Bor heeft door zijn taaie verde diging de Amersfoorters menig zweetdruppeltje gekost. Hij verloor van Schild en won zijn beide ande re partijen. Lambrechts won zijn singles tegen de twee andere Utrechters. Schild en van Leersum ieder nog één en de dubbel bracht de beslissine ten gunste van de Amersfoorters. Het tweede en derde team leden nieuwe nederlagen, het tweede met 64 van Zeist II. Voor de Amers foorters behaalde Jcllinck twee. C Roos één en dezelfden samen in de dubbel het vierde winstpunt. Het derde werd door het ongeslagen Ri- vendi II kansloos met 91 geklopt, alleen J. Roos wist de eer te redden. Het vierde en het vijfde team bleven aan de kop door resp. Zeist V met 7—3 cn het ongeslagen Zeist VI met 64 te verslaan Bremmers uit het vierde en Doekes uit het vijfde team bleven ongeslagen, Rap he. Van Sorgen. Berendse en mej Heilygers zorgden voor de resteren de winstpunten van de beide teams. Beter laat dan nooit In September werd in het Sport- fondsenbad een gouden damespols horloge ontvreemd. Hiervan deed men nu eerst aangifte bij de politie. Die borrels toch Een verlofhouder W. aan de VIib- akkerweg kreeg een bekeuring we gens het voorhanden hebben van sterke drank.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2