C Schildersprenten, mooie en goedkope wandversiering Komen er dertig woningen voor middenstand bij? En de boer ploegt voort... 2 Uit Amersfoort Expositie geopend in Bloklandsgasthuis Muzikale Vesper' in St. Joriskerk Voor een veiliger wegverkeer of: Hoe Boontje om zijn Loontje kwam ,Notabelen' zeer goed door ATE vertolkt AZ PC I had geen moeite met Flevo Neptunus-dames verslaan DKR met 4-0 1 Dinsdag 18 November 1947', Uitspraken Tribunaal J. J. M. Perey te Amersfoort; vrij 7 Mei '48, ontzetting kiesrech ten. J. Erandsen te Amersfoort; vrij 13 Nov. '48, ontzetting kiesrechten en het recht te dienen bij de ge wapende macht. De sectie Beeldende Kunst van de Amersfoortse Gemeenschap or ganiseerde in samenwerking met de Stichting „Beeldende Kunst binnen ieders bereik" een tentoon stelling van schildersprenten in het St. Pieter en Bloklandsgasthuis. Namens de Gemeenschap ver richtte de heer J. H. Bothe Zater dagmiddag de opening. Hij me moreerde het initiatief van De Groene om goede kunst in brede kring te doen doordringen. Bij het .vervaardigen van deze schilders prenten zo zeide de heer Bothe komt het werk van de litho graaf op het tweede plan. De kun stenaar geeft de loon aan en wordt bij zijn scheppende arbeid slechts technisch terzijde gestaan door de grafisch vakman. Op deze wijze ontstaat een echt kunstproduct. Een origineel van de prent is er dus niet en de geringe oplaag (500 voor het gehele land) voorkomt waardevermindering. Het zijn geen reproducties, elke prent wordt van de handtekening van de be- trokken artist voorzien. In tegenstelling tot de reproductie maakt de artist voor de schildcrsprent van elke kleur een tekening of schilderij, die dan later op metaal wordt overgebracht, terwijl de artist tijdens het drukken de kleuren persoonlijk aangeeft en controleert. De heer Bothe sprak de wens uit, dat velen zich zo'n goede prent van bekende kunstenaars zullen aan schaffen. De prijzen zijn zo gecal culeerd dat deze aanschaffing voor een ieder mogelijk is. Bij de opening was zeer veel be langstelling. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschap was o.a. ver tegenwoordigd door de voorzitter de heer H. Molendijk en de secre taris de heer T. Jansen. De heer D. Zuiderhoek, bestuurs lid van de sectie Beeldende Kunst leidde de heer Bothe in. Rondom het biljart Het derde team van De Vergulde Wagen speelde gisteravond in Café „De Nieuwe Kei" tegen De Nieuwe Kei I. De ontmoeting eindigde in een 62 overwinning voor De Ver gulde Wagen. Gevonden voorwerpen Vulpen, enige kolenbonnen, klein hondje, enige wanten en hand schoenen, muntbiljet, vulpen, wit hondje, zwarte knip, vulpen, porte- monnaie met ritssluiting, banden drukmeter, padvindersriem, pak stoelen veren, groene meisjespas, portefeuille inhoudende geld, adres C v d Vlist, dames handschoenen, militaire tas inhoudende oliejas en sigaren, bruin gele hond, bruin re genkapje, twee hamers, paar me ter vitrage, duimstok, beige alpino muts, blauwe stropdas met stre pen, schouder-cape, rood met gele sjaal, etui met kam. De kunstschilder W. Schühmacher legt op een lichtbak, waardoor zijn tekening op plastic doorschijnend wordt, de laatste hand aan een van zijn kunstwerken. Noteert U even GRAND: Gevaarlijk spel (To be or not to be) 14 jaar. 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Danny Boy (elke leeftijd), zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Het leven is niet zo kwaad. (Elke leeftijd). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. 18 NOV.: Pianorecital Jan Odé, Amlcitia, 20 uur. Genootschap Ned.Frankrijk: Cine Estang over Bernanos- romancier. Sierkunst (Utr. weg), 20 uur. - Diepvriesdemonstratie, 's Prin senhof, 20 uur. 19 NOV.: A.B.C.-cabaret met „Sal to Mortale". Amicitia, 20 uur. 20 NOV.: Gemeenschapsmuziek school „Toonkunst", demonstra- tic. Markthal, 19.30 uur. Buurtver. „De Kattekampers", toneelvoorst. Amicitia, 20 uur. 21 NOV.: Pers.ver. Hapam, toneel voorstelling. Amicitia. 20 uur. Kath. Middenstandsver. „De Hanze". Werkverg. en kaartcon- cours, Amsvorde. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20 23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u Di Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u en 14—17 u. Di en Vrijd ook 19—22 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar ten en schoenenbonnen dienen zich Woensdag de stamkaarthouders 52001—54000 aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Uitreiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.3015.30 uur. Vertrekkende grenadiers namen afscheid In de Markthal kwamen Maan dagmiddag de mannen van het 5e bataljon grenadiers, dat Woensdag naar Indonesië vertrekt, voor een afscheidsbijeenkomst met ouders, vrienden en kennissen bijeen. Ko lonel A. J. Jager, commandant van het eerste oefencentrum, waaron der ook het vertrekkende bataljon ressorteerde, sprak zijn mannen, en hen die deze dag naar Amersfoort waren gekomen om de jongens vaarwel te zeggen, in warme be woordingen toe. Anderen hebben vóór U hun moeilijke taak in In donesië vervuld, zo zeide hij, en zij hebben het onder vaak zeer moei lijke omstandigheden goed gedaan. Hij hoopte dat de jongens dit voor beeld zouden volgen. Hij bracht naar voren dat zij in Indonesië niet in de eerste plaats als soldaat, doch vooral als mens komen. Hij zou het prettig vinden als de jongens twee raadgevingen van hem wil den aannemen: Zorg voor je ge zondheid en houd de kameraad schap in de troep stevig. Iedereen in het leger, en dit vooral in Indo nesië, is verantwoordelijk voor zijn mede-soldaten. Tot de verwanten zou de commandant willen zeggen: weet u zelf meer dan ooit met zoon, echtgenoot of vriend overzee verbonden. Houd contact, schrijf brieven en dan liefst opgewekte brieven. Majoor Wagenvoort, die met de grenadiers zal mee reizen ging in zijn toespraak dieper in op de ver houdingen in Indonesië, waarna de veldprediker, majoor ds. J. Matzer van Bloois sprak over de geestelij ke verzorging van de vertrekkende jongelui voor zover het de protes tantse militairen betrof. Hij bracht de aanwezigen onder het oog, dat ook het vijfde onder Gods hoede zal blijven. Als iets tastbaars van deze zorg, hoopte hij dat de jon gens de veldpredikers zouden be schouwen. Hij zeide tot hen die achterblijven, dat de belangen van de vertrekkende soldaten bij hun commandant in goede handen zijn. Vervolgens nam de garnizoens-aal- moezenier Hulshof het woord, die in gelijke zin tot het katholieke deel der achterblijvenden sprak. De aalmoezenier, majoor Plum, die met de mannen zal meetrekken, verzekerde dat zijn zorgen zich ook in de moeilijkste en gevaarlijkste ogenblikken over de jongens zullen uitstrekken. Tenslotte dankte de waarnemend regiments-comman dant, de majoor H. J. Hubregtse de „burgers" voor de belangstel ling, op deze ouderdag betoond. Slager had er blijkbaar slag van In de tribunaalszitting van gis teren stond terecht; L. v. Hoeyen slager te Amersfoort. In het begin van dit jaar was deze zaak reeds voor de vierde kamer van het tri bunaal behandeld, waarbij ver dachte op 6 Maart 1947 werd vrij gesproken, de procureur-fiscaal had het fiat-executie geweigerd ten aanzien van de verbeurdver klaring van f 20.000. Dit bedrag was groter dan het vermogen van verdachte. Van Hoeyen, die destijds geen lid der NSB was, ontving bezoek van Duitsers aan huis en bracht tegenbezoeken in het Wehrmachts- heim. Hij had vlees geleverd aan afdelingen van de SS cn had daar mede aardige winst geboekt. Jood se huizen had hij via de AMBO gekocht en winkelinvmtarissen van Joden waren zijn eigendon. geworden. Ook tw t auto's waren aan zijn bezittingen toegevoegd. Tijdens de bezetting had verdach te een winst gemaakt van f 38.000. Uit het verhoor ter rechtszitting bleek dat verdachte op 1 Mei 1940 een vermogen had van f <*664.en op 1 Jan. '46 was zijn vermogen gegroeid tot f 13203. De raadsman mr. Versfeit verzocht het tribunaal een verbeurdverkla: ing toe te pas sen, die verdachte niet armer zou maken dan voor de oorlog en hij drong er verder op aan dat be schuldigde zijn pand aan de Leus- derweg onbezwaard kan behouden. Uitspraak over veertien dagen. Het programma van de „Muzi kale Vesper", dat door het kerk koor der Ned. Herv. Gem. te Amersfoort, dirigent Adr. C. Schuurman, zal worden uitgevoerd op Zaterdagavond 22 November, staat in het teken van de laatste Zondag van het kerkelijk jaar, de dag waarop de gedachten van de Kerk teruggaan naar degenen, die haar door de dood ontvielen en haar vóer gingen op de weg naar de volkomen openbaring van Christus' heerlijkheid. In dit gesluierde licht vindt men enerzijds de droefheid van het heengaan, het sterven, het geschei den worden. Anderzijds de ver wachting van overwinning, herrij zenis, hereniging. Van Jacob Weckmann. tot 1680 cantor aan de Thomaskirche te Leipzig, waar Bach hem in 1723 zou opvolgen, wordt uitgevoerd psalm 126, een psalm beurtelings van droefheid en vreugde, geka rakteriseerd door deze woorden: „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". Met een voor zijn tijd zeldzame expressie weet deze meester zijn taal te spreken, boeiend, warm, vol dramatische spanning. Welk een waas van ver wachting ligt direct bij de inzet: „dan werden wir sein wie die Traumenden" Krieger, de belangrijke zo niet belangrijkste meester tusschen Schütz en Bach, 1725, geeft in zijn cantate „die Gerechten wer den weggerafft" bovenal op singu liere wijze de diepe vrede weer van hen die „ruhen in ihren Kam- mern". De organist van de Jacobikerk te Utrecht, Wim van der Hoeven, zal enige orgelwerken van Buxte- hude en Bach voordragen. Ds. A. Braakman leest een bij belgedeelte en zal deze in 't kort overdenken. Deze Vesper, die geen kerkdienst is, is bestemd voor allen zonder onderscheid, die luisteren willen. (Ingezonden mededeling BEZOEKT de prachtige culturele film JACHTAVONTUREN j in BENGALEN op Donderdag 20 Nov. 6.45 en 9 uur Woensdag 10 uur begint de plaatsbespreking GRAND-THEATRE: De actie voor veiliger wegver keer, welke op initiatief van de •Verkeerspolitiecommissie op 21 dezer zal beginnen en welke in het kader van geluidloos en ordelijk verkeer in samenwerking met het Permanent Anti-Lawaai Comité plaats heeft, kan uitsluitend slagen met volle samenwerking van de weggebruikers. Rekening houdende met de weers omstandigheden en het kortere daglicht waarschuwt de KNAC het motorwegverkeer vooral voor slip gevaar en maant het aan tot af stand houden van andere wegge bruikers en het voeren van een passende verlichting. Voetgangers behoren uit lijfsbehoud slechts op de rijbaan te komen om loodrecht en voorzichtig over te steken, vooral bij duisternis. Fieters en an der langzaam rijverkeer kunnen meewerken door geheel rechts te houden, door uiterste voorzichtig heid bij kruispunten en bij het oversteken der rijbanen zomede door de zorg voor een goede ver lichting. Geen haast maar ook geen aar zeling in het verkeer! Het wennen aan het opvolgen van de verkeers regels zal tot uitdrukking kunnen komen in minder ongunstige onge vallenstatistieken. De KNAC doet daarom nogmaals een dringend maar ook sportief beroep op het geweten, het gezond verstand en het sociaal gevoel van alle categorieën van weggebrui kers. In het belang van het alge meen, van hun naasten en van zich zelf! Oude man op straat overleden Gistermorgen omstreeks twaalf uur zakte ter hoogte van de molen „De Vriendschap" te Hoogland een oude man in elkaar. Het bleek de 74-jarige D. v. d. B. uit Amers foort te zijn, die bij kennissen in Hoogland op bezoek wilde gaan. Dokter Verbeek kon slechts de dood constateren. De man werd verpleegd in „Zon en Schild" en genoot bewegingsvrijheid. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Lambertus Ma ria, z v H H M van der Schot en A Frimond; Barta Maria Elisabeth, d v T B Swart en T J Janssen; Con- ny, d v J H Scheffer en J J Bergs- ma; Wemmig je Agnita, d v G J Siegers en J Kwakkel; Maria, d v C Geurtsen en F C Hartel; Gerrit Wichert, z v W P Vos en E J Ha mers; Aalbert Evert Johannes Wouterus, z v J D Plomp en P v d Berg; Martinus Adrianus Maria, z v E Keet en C Kos; Aart, z v G Woudenberg en J Jansen; Jenneke, d v J Petrusma en J Dorrepaal. Overleden: J 'Abbenes, 54 jr, echtg v C Göddeke; W v Surksum, 68 jr, wed v A J Boode; J Ruijs, 3 mnd, z v A Ruijs en C Wijnards. Wat zal de Raad behandelen? Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amersfoort op Dinsdagavond 25 November is de volgende agenda samengesteld. 1. Installatie van het nieuwe lid van de raad dc heer R. v. d. Kamp. 2. Onderzoek van de geloofsbrie ven van de nieuwbenoemde leden van de raad de heren A. J. Jansen en W. J. A. Bartels. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mede delingen. 5. Voorstel van B. en W. om aan mevrouw wed. mi'. D P. Hamers- Untiet overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag te verlenen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 6. Idem om aan J. Bijl overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als hoofd van de open bare u.l.o. school aan het School- laantje. 7. Idem tot overplaatsing van een onderwijzer van de openbare school voor g.l.o. nr 11 naar de openbare school voor g.l.o nr. 14. 3 Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van het be stuur der vereniging tot bevordering van christelijk nationaal schoolon derwijs tot beschikbaarstelling van de nodige gelden voor de aanschaf fing' van nieuwe schoolbanken ten behoeve van dc school aan de Fred v. Blankenheymstraat. 9. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de openbare u.l.o. school aan het Sehoollaantje. 10. Afwijzend advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het schoolbestuur der g.l.o en u.l.o. school St Louis om vergoeding over eenkomstig artikel 84 der Lager- Onderwijswet 1920 van geleden be- zettingsschade. 11 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vermenigvuldigings factor voor het schoolgeld lager on derwijs 12. Idem om aan C. L. Roeland schap ontheffing te verlenen van de verordening betreffende het ver lenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van de markthal 13 Idem om ontheffing te verlenen van de eis, gesteld in artikel 3 van de verordening betreffende het ver lenen van drankvergunningen en Dat het leven des ge zeten landmans niet al tijd even genoeglijk heenrolt. bleek dezer dagen te Groenekan. Daar had de finale plaats van een plaatse lijk drama, waarvan het proloog in de bezettings tijd werd beleefd. Er zou toen een Centrale keuken worden inge richt. waar de minst be deelden uit dit dorp een aanvulling op het rant soen konden genieten. Een gepensionneerd brigadier der Rijksveld- wacht oordeelde zijn voorraad echter groot genoeg en wenste niet mee te delen in de por tie, die toekwam aan de ..arme sloebers". Zijn buurman, een ge zeten bloemkweker, dacht er evenwel anders ever en presenteerde zijn pannetjes Maar toen de oud-veldwach ter ter ore kwam dat zijn buur een varkentje in de pot had, sprak hij er over met de organi satoren der Keuken, die de kweker uitsloten van de bedeling. De vrijheid kwam en de tuinder, die een broer had bij de B.S. liet er voor zorgen, dat de man die zijn varkentje had verraden en deswege pro-Duits moest zijn, in een interneringskamp werd gezet. Tien weken zuchtte de ex-gerechtsdienaar achter het prikkeldraad totdat de Procureur fis caal hem voorgoed ont sloeg. Toen bemerkte de op zijn basis teruggekeer de veldwachter, dat de kweker een motorfiets had gestolen on dat diens vrouw op een in beslag genomen fiets reed. Er werd weer werk van gemaakt. De fiets kwam gedeeltelijk terug en de motor werd vergoed. Maar daarmee was de rust niet teruggekeerd in het stille Groenekan. De rustende veldwach ter zocht nog een gele genheid om zijn onder vonden teleurstelling te wreken. En deze kwam. De kweker liet zijn grond onteigenen voor de geprojecteerde weg tussen De Bilt en Hollandsche Rading maar ging enige weken later naar een ander Bureau 'van de Rijks waterstaat om er de onteigende grond weer te verkopen voor de weg bij De Meer. die met wagens vol werd afgeschept en getrans porteerd. Toen stapte de veld wachter naar de Rijks waterstaat en bracht ex de dienstdoende inge nieur op de hoogte van deze diefstal. Direct ging een opzichter mee en de politie sloot de optocht, die een einde maakte aan de praktij ken van de kweker. Nu is het wachten op de afloop van de zaak, die Groenekan zo in be roering brengt. En in zijn woning wrijft een zeventigjarige diender in zijn knuisten, nu „Mieke" voor hem weel een punt heeft geno teerd. verloven A ten aanzien van het perceel Arnhemsestraat 28. 14. Idem tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling met de gemeenten Hoogland, Hoevelaken, Lcusden cn Stoutenburg betreffende de uitvoering van de Vleeskeurings- wet 1919, Stbl. 524. 15. Idem om met de Raad van Arbeid wederom een overeenkomst aan te gaan betreffende het verrich ten van de geneeskundige controle werkzaamheden ingevolge de Ziek tewet. 16. Idem tot goedkeuring van de rekeningen van het Burger Wees huis over de jaren 1945 en 1046 17. Idem tot het verlenen van oen crediet voor het aanbrengen van diverse verbeteringen aan het per ceel Utrechtseweg 17 (Nederberg). 18. Idem tot het verlenen van een crediet voor de restauratie van de O.L. Vrouwe-toren. 19. Idem om een crediet te verle nen voor de bouw van een loods met verwarmingsinstallatie ten behoeve van de gemeentelijke reinigings dienst. 20. Idem tot het treffen van enige voorlopige voorzieningen voor het herstel en de restauratie van de wal- muur tussen de Kamp en de Co- ninckstraat. 21 Idem tot het verlenen van een crediet ter voorbereiding van de bouw van 30 middenstandswoningen aan de Verlengde Kapelweg. 22. Idem tot instelling van een ge meenteblad. 23 Idem tot het nieuw vaststellen van een verordening op de heffing van een straat- en rioolbelasting. 24. Idem om de belastingbedragen berekend ingevolge de verordening op de heffing en invordering van de straat- en rioolbelasting voor het jaar 1948 met 10 pCt. te verhogen 25. Idem tot wijziging van de ge meentebegroting dienst 1947 26. Idem om enige percelen grond in het grondbedrijf in te brengen. 27. Idem tot verhuring van het Hoevelakensevoetpad nr 2 aan de A.TO. 28. Benoeming van de leden der raadscommissies. 29. Benoeming van leden van de onderwijscommissies wegens perio dieke aftreding. 30. Benoeming van leden van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs ter voorziening in vacatures. 31. Benoeming van een lid der commissie, bedoeld in artikel 8 der Woonruimte wet 1947. Op de achterzijde van het pro grammablad der toneelvoorstelling. Zaterdagavond in de goed bezette schouwburgzaal van „Amicitia" door het Amersfoorts Toneel En semble gegeven, stond een wijs gerige stelling van dr. Willem Rood aards afgedrukt: het toneel n» de spiegel van zijn tijd. En zo zou den wij daaraan willen toevoegen in die spiegel worden ook weer kaatst de dingen die van alle tijden zijn: liefde, dwaasheid, eerzucht, zelfverheerlijking. De toneelstuk ken van de toneelschrijver Von Kotzebue z ij n spiegels lachspie gels wel te verstaan. Maar de tijd genoten herkenden in die verwron gen gestalten, die de schrijver hen voorhield, lang niet altijd zichzelf. En wij hebben een stil vermoeden dat meer dan een toeschouwer Za terdagavond evenmin iets van zich zelf herkende in de mensen van anderhalve terug - geestelijke ge drochten - die 't ensemble op 't to neel tot leven bracht En toch bevat Kotzebues toneelspel ..Notabelen" enkele van die elementen, die door de eeuwen heen bleven bestaan: be denkelijke eigenwaan, kleinburger lijke conventies. En het is daarom een des te groter verdienste van de regisseur van het ensemble dat hij dit blijspel uit de rijke schatkist van het verleden heeft opgediept. Op impressieve wijze heeft regisseur Van Bijsterveld enkele maanden lang zijn mensen de Biedermeiertijd doen doorleven. Het pathos en de quasi-romantiek. waarachter de no tabelen van het dorp Kraaiennest schuil gingen, vulden Zaterdagavond het toneel van „Amicitia" geheel en al. Peter Voskiulen Sr. heeft het amateur-toneel nog geen vaarwel kunnen toeroepen en vervulde de rol van David Tack, „Burgemeester. Hoofd van Politie en Burgerlijke Stand te Kraaiennest". Hij deed het overtuigend en verloor slechts één ondeelbaar ogenblik zijn opgelegde waardigheid. Doch indringender, meer het juiste élan gebracht, von den wij de creatie van de heer Joh. van Maas, als des burgemeesters broer die een al even lange titel had. Een lachwekkende, doch in de grond verderfelijke titulatuurzucht bezitten de notabelen van Kraaien nest. En de moeder van de twee broers, wier rol door Eef Meyer Arlar op zo kostelijke manier werd vervuld laat zich slechts afbren gen van haar plan om haar klein dochter Elzc met de aan titels rijke meneer Koekoek in het huwelijk te laten treden, als blijkt dat de medeminnaar Karei Hofman meer titels heeft dan enige andere man in het dorp. Deze laatste figuur werd door Piet Voskuilen jr. tot een hoof se jongeman gemaakt, die z ij n be grippen heeft over conventies cn deze met verfijnde zwier aan de fa milie van zijn geliefde kenbaar maakt. Bert Wunderink bracht de verrassing van dc avond: een pot sierlijke. sentimentele meneer Koe koek. de man met de meesfe eigen waan de man ook die dupe wordt van de gebreken van zijn tijd. En schuilde hierin niet de moraal van het verhaal? Alie Fluit, een nieu weling, bracht de dochter Elze op zo lieftallige onschoolse manier, dat wij A.T.E. met deze aanwinst slechts kunnen feliciteren. Wij den ken hierbij vooral terug aan de scene op de zitbank. En het tweede toneeltje dat wij voorlopig niet zul len vergeten is de aanval der twee nichten, resp. vertolkt door Mevr. J. B. van Maas en Jo de Vries op de charmante Karei Hofman. En dan steekt in ons geheugen Stine (Truus Wismeyer) nog even haar venijni ge. nieuwsgierige neus om de deur. zoals zij dat Zaterdagavond ook zo komiek deed. A.T.E. had van deze voorstelling, weer veel werk gemaakt. De dé cors waren burgerlijk het ken merk ♦n de Biedermeyerinterieurs en de kleding was magnifiek. Grimeur Grootkop volmaakte deze deze materiële zijde der voorstel ling door zijn goed getroffen kop pen. A.Z. en P. C. I speelden gister avond zeker een klasse beter dan Flevo, hetgeen niet te verwonderen is. daar de Nijkerkers in de zomer competitie lager zijn ingedeeld. A. Z. en P.C. gaat met de debutanten. Keus en Hoegen. te water. In het bijzonder viel het buitengewoon productieve spel op van Gertv Mos terd. waarbij Hoegen zich uitstekend aanpaste. Wim Droog ontbrak door ziekte op het appèl. Flevo kwam maar met zes spelers op, waardoor A. Z. en P.C. steeds één man liet uitval len. Gerty Mosterd toont direct in de aanvang zijn superieure klasse, verlakt de Flevo-acterhoede. zwemt zwaar gedekt op en doelpunt van dichtbij onhoudbaar, waardoor hij A.Z. en P.C. een 10 voorsprong bezorgt. Gerty blijkt er zin in te hebben. Even daarna krijgt hij uit een kluwen van spelers de bal te pakken cn geeft voor de tweede maal rle Flcvodoelman het nakij ken. Vervolgens ontstaat druk op het A.Z en P.C. doel. Tot 2 maal toe houdt Gerrit ter Weel er op ver bluffende wijze enige harde scho ten van v. Bruggen uit. Nu is de beurt aan A.Z. en P C. Uit een vrije worp ontvangt Hoegen de bal cn doet het leder heel kalm linkshan dig in de Flevo-goal verdwijnen. De strijd gaat nu wat heen en weer. Flevo verdedigt zich met leeuwen moed. maar kan niet verhinderen, dat Hoegen nogmaals doelpunt Met een 40 voorsprong voor A.Z. en P.C gaat de rust in. Hierna volgen enige A.Z. en P.C. aanvallen. Gerty schiet juist op de kin van de Flevo-doelman, wordt daarna wat zwaar aangevallen en de scheidsrechter geeft hem een di recte vrije worp op het doel. waar uit deze voor dc A.Z. en P.C. het vijfde doelpunt scoort. Na nog mooi opzwemmen door Keus wordt de strijd eentonig. Gerty Mosterd en Jansen weten elk nog een goaltje te maken. Zo eindigt deze ongelijke strijd met een 80 overwinning voor A.Z. en P.C. Verdere uitslagen van gespeelde wedstrijden: A.Z. en P C. 3-Flevo 3 (heren) 70 V.Z.C. (Veenendaal)-A.Z.C. '82 uit Arnhem (heren) 24. Aanstaande Woensdagavond 10 November speelt het eerste heren zevental van Neptunus om 8.45 uur in het Sportfondsenbad Amersfoort tegen D.K.R. uit Utrecht. In het Sportfondsenbad Amers foort speelden gisteravond de da mes van Neptunus tegen D.K.R. (Utrecht). Het was een sportieve wedstrijd met Neptunus over de gehele linie sterk in de aanval. D.K.R. liet zich te veel in het de fensief drukken, hetgeen hoofdza kelijke door het snellere zwemmen van de Neptunus-dames werd ver oorzaakt. Ina de Gans kreeg een vrije worp wegens ongeoorloofd aanvallen door de D.K.R.-keep- sler. Ina plaatst de bal bij Mevr. Wigtenbroekvan Kolfschoten, die deze zuiver terugspeelt en Ina doelpunt in een verlaten D.K.R.- doel. 10 voor Neptunus. Even later krijgt Mevr. Wigten broek wederom het leder te pak ken, zwemt op naar de zijkant van het veld, draait zich van haar te genspeelster af en doelpunt on houdbaar (20). Na de rust laat de voorhoede van D.K.R. zich door herhaalde opgezette aanvallen van de Neptu- nus-voorhoede te veel naar het middenveld dringen. De achter hoede van D.K.R. gaat door grote druk op het doel te zwaar spelen, waardoor Mevr. Wigtenbroek een directe vrije worp op het doel van D.K.R. krijgt toebedeeld, die zij in het derde doelpunt voor haar club omzet. Door opzwemmen probe ren Mevr. Kortbeek en Jeanne de Jong het ook eens, hun schoten falen echter. Even voor het einde is het opnieuw Mevr. Wigtenbroek, die van een vergissing in de D. K. R.-achterhoede heel handig ge bruik maakt om de voorsprong van Neptunus tot 40 op te voeren. In deze stand komt geen verande ring meer. Bernhardkazerne kreeg nieuwe bewoners De bewoners van de Barchman Wuytierslaan zijn zo onderhand al gewend geraakt aan het steeds terugkerende beeld van honderden jonge mannen, die met koffers en actetassen in de hand, optrekken naar de Prins Bernhardkazerne. Elke keer, als er een nieuwe lich ting wordt opgeroepen, brengen treinen en bussen jeugdige boeren, timmerlieden, kantoormensen, on derwijzers, studenten en journalis ten naar de garnizoensplaatsen in Nederland en dus ook naar Amers foort. Gisteren kwamen diegenen, die ingedeeld zijn bij het roem ruchte regiment Huzaren van Bo- reel, naar hun plaats van inlijving bij de Vlasakkers. Om tien uur werd iedereen geacht aanwezig te zijn en voor het eerst maakten de jongelui kennis met de krijgs tucht, waaraan zij zich nog twee jaren zullen moeten onderwerpen. In die twee jaren moeten zij nog heel wat leren en afleren. Bij voorbeeld, dat ze tegen een wacht meester geen sergeant moeten zeg gen en dat een kapitein bij de huzaren ritmeester heet. Op die eerste dag van het militaire leven hebben ze ook geleerd dat een strozak een onhandelbaar ding is, waarop eerst een soort Vitus-dans moet worden uitgevoerd, voordat het de vorm heeft van een matras. En ze hebben gisteren ook geleerd wat een belangrijk man de wacht- meester-fourier is. De uniformen en uniformstukken, die hij gis teren uitreikte, werden met be kwame spoed aangepast en som mige burgers-met-een-soldaten- pak-aan voelden zich al heel erg huzaar, toen ze zichzelf in de zak- spiegeltjes bekeken. En dan werd er natuurlijk kennis gemaakt met het militaire eten en met de cadi cn vanzelfsprekend met elkaar. U zou er van staan te kijken, lezer, als u wist hoeveel bekenden daar in zo'n kazerne worden ontmoet en hoe er al afspraken worden ge maakt om samen de stad in te gaan, als die eerste befaamde week van isolatie voorbij is. En gelooft u ook, dat er gisteren al enthou siasten waren, die een voetbalelf tal en een waterpolozevental en een toneelclub en een soldaten krant willen maken? Amsterdamse Effectenbeurs Ter beurze van Am sterdam werd de aan dacht vandaag in hoofd zaak in beslag genomen door Koninklijke. Er be stond flink aanbod waar tegenover dc vraag lang niet was opgewassen en het gevolg hiervan was, dat een hoofdkoers te voorschijn kwam van 429 bij een vorige slot- prijs van 453. De aAnleidende oor zaak hiervoor moet wor den gezocht in geruch ten volgens welke het prospectus betreffende de uitgifte Koninklijke Petroleum Maatschappij, waarop van tevoren reeds tal van commen taren zijn geleverd, zon der dat men de werke lijke inhoud kent, nog deze week te verwach ten zou zijn. En men vreest bovendien een groot aanbod van claims hetgeen met betrekking tot de koersstelling van het aandeel Koninklijke niet gunstig werd ge- interpreteerd. De scherpe reactie van Koninklijke beïnvloedde de gehele beurs, en hoe wel de stemming over het geheel genomen niet flauw kon worden ge noemd, waren de hoofd- koersen van de fondsen, welke in zeven tijdvak ken worden verhandeld, merendeels toch iets la ger. In dit verband werd in het bijzonder de aan dacht getrokken door de Philipsaandelen. Act aandelen Koloniale Bank N. I. H.bank Ned. H. MU. A.K.U. aand. Bergh's Jurg. v. Berkels pat. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd. H.ovens Lever Cert. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips gloell Wilton Fyenrd D. Petrol. Mij. Kon. Petr. Mij A'dam Rubber Band. Rbb MIJ. Deli-Bat. R M Oost Java R M. Serbadjadi S R Holl. Am. Lijn Java-C.-J. Lijn K.N S M. Kon Paketv. Sch. Unie Rott. Lloyd St Mij Nederl H V.A. Jav. Cult. Mij. Ned. Ind S U Ver. Vorst C M. Deli-Bat Deli Tabak Senemb. 14/11 17/11 17/11 Sltk Hfdk Sltk 103 102% 1*2% 104 104-i 103% 142 140 140 167?; 165 164 303 302 293 118 118 118 174 V, 173 171% 2141', 162 - 171% 147 147% 165 164% 295 292 ■*86% 296 290 290 378 368 367 203 'i 215 205 427 li 399 395 452;; 429 425 159 155 154% 147 146% 146 121 y. 85 83 83% 95 93 93 181% 181% 181 153 150 149 ib3% 184'.'. io3 185 1*3% U2 18«% 188 1*6% 164% 161 i*l 16>% 171 171 -35% 230 27% 110 115 ij 126 124% '•4% ol% ul -OVi 152 150 148% 17-i D2% 170 150% 147 147 Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. *37 3 Dollnrl. '47 3 NWS 2 li Sp. cert. 100 2% N.I. '37 A 3 Niet-actleve obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam I/IU '37 316 R'dam'38 (316)3 100 Pandbrieven Amst. Hypbank Arnh. Hyp. B. Fr Gr. H. 3% Grav. Hyp. Bk. Nd. Hypb. Veendam 3% Rott Hypb 314 Utr. Hypb. (2% vpl. ultl.) West. Hypb 314 industr. oblie.: A.K.U. obli. 3>/j Berghs rn J 3% Levers 3% Werkspoor 314 Bt Ptr. Mij 3% Dell Sprw 3% Ned.-Ind Sp3lj 14/11 17/11 99% 99^ 99% 98% 99% 99% 101M» 101 »lft 81 101V» 101% 97% 97% 100 100 100 100 100 100 58% 100% 100% 100 100% 100 99 1ÜJ 100 100% 103% 103% 104 103 103% 103 >a 102 1011/. oi 87% 55% 55 Nict-act aand. A'damse B. Hll. Bank Unie Incasso Rott. Bonkver. Tw. Bank. Cert. Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. MIJ. Werksp Serio A Aniem Ned. Ind. Gas Internatlo Amst. Ball. Mij Dcli Sp. MIJ. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij Fin. N. H. Vrcdestein Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvania bieden t laten 14/U 17/11 156% lil 206 20 CV 160% 159% 135% 1:5 1-8 lb5 179% 179% 15:% 155 268 366 331 *27 164 164 110% 109% 1 1 156 150 59% 59% 27 27% 108% 107% 101% 160% 158% 106 106% 2% 2% 35% 36 101 101 124% 60 60% 29% 29 50% 50 26% 27? v 76 76%. 60% 30% 31% 22% 23% 10% U% 16 16% Pope's Fabrieken. in de buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders der N.V. Pope's draad- en lampen fabrieken te Venlo werd de heer dr. A. F. Philips uit Eindhoven die gedu rende zijn verblijf in Ame rika zijn mandaat als commissaris der vennoot schap ter beschikking had gesteld, weer tot commis saris benoemd. Verhandeling Ron. Olie zonder hoofdkoers. Bij de a.s. emissie van de Kon. Petroleum en de te verwachten levendige handel in deze aandelen, zowel als in de claims, ligt het in de bedoeling van de Ver, v. d. Effectenhandel, de hoofdkoers te doen .ver vallen en deze waarden in zeven tijdvakken te doen verhandelen. Kon. Ver. Tapytfabrie- ken. Dividend 9 De Kon. Ver. Tapijtfabrieken behaalde in het boekjaar, eindigende per 30 Juni 1947, na afschrijvingen en aftrek van belastingen, een netto-winst van f jse.ceo,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2