DeNederland' neemt contact met Frits Diepen op Radio-programma's en wat het publiek er van denkt Spiegel der wereld Beter en minder duur toneel verlangd ÉS) MECHANISCHE OPPERMAN Wie regeert in Roemenië? Nieuwspalet „Nieuw-Amsterdam" als Kerstman Zijn ze niet honneponnig Een geschenk; LANGS DE WEGEN DER KUNST m DE GELUKSVOGEL Scheepstijdingen HULSTKAMP Radio-programma TUINKALENDER Dinsdag 18 November 1947 3 „Wilde luchtvaart" onder Nederlandse vlag? (Door onze luchtvaartmede werker) Ondanks het besluit van de re gering onze scheepvaart niet te steunen bü haar pogingen zelf tot een luchtverkeersbedrijf te komen, gaan de reders toch door met hun initiatief. Thans zoeken zij het in de wilde vaart, een element dat vooral na de oorlog in de lucht vaart is gekomen. In de Scandi- naafse landen heeft het zich zelfs tot een behoorlijk winstgevend be drijf ontwikkeld. Ook Frankrijk kent een aantal bedrijven, die zich op wilde luchtvaart hebben toege legd. Het regelmatig lijnverkeer, zoals dat door de KLM wordt bedreven, ondervindt voorlopig nog geen en kel nadeel De vraag naar lucht vervoer is immers nog zo overstel pend groot ten opzichte van net aanbod, dat onze nationale lucht vaartmaatschappij nog een reeks van jaren aan de opbouw van haar luchtnet kan werken, alvorens \v gelegenheid heeft zelf ook aan wil de vaart te kunnen denken. Wilde vaartWij kennen de betekenis: het wal zeggen overal ongeregelde vrachten ophalen, waar die aangeboden worden en waar die ook heen moeten, al zou he' van Almelo naar Tsjoengking zijn. De grote moeilijkheid daar bij is het vinden van 'n thuis- lading. Men zal daarvoor een vertegenwoordiger in ons geval in Tsjoengking moe ten bezitten, die zich tijdig in spant om een vracht van Chi na naar Europa gereed te heb ben. Wil men wilde vaart op grote schaal en op een behoor lijk economische grondslag, dan dient raen aldus over een grote organisatie van verte genwoordigers in het buiten land te beschikken. Daarop kunnen onze scheep vaartmaatschappijen wel bogen; zij hebben immers in alle centra van handel en industrie ter wereld hun agenten en waar zij niet recht streeks een agentschap bezitten is er altijd wel een zusterorganisatie, die voor die hoek ir de wereld de belangen van de rederij behartigt. De Stoomvaart Mij. „Nederland" treedt in ons land op als de voor vechtster voor alle luchtvaartam bities van de rederijen. Zij trad voor de oorlog als promotor op voor tal van luchtvaartobjecten, zoals het Zeppelinplan voor Indie en het project om de post per Post- jager in een sneldienst naar Bata via te brengen. Deze maatschappij nu heeft het contact opgenomen met het lucht- taxibedriif van Frits Diepen, dat zijn hoofdkwartier op het Haagse vliegveld Ypenburg heeft. Diepen heeft een concessie voor zijn taxibedrijf, dat feitelijk ook een wilde vaartonderneming is; Diepen voert immers geen lijnver keer in regelmatige dienst uit. Hij brengt een passagier naar Groningen of naar Maastricht en naar iedere andere bestemming, welke zijn reiziger toevallig heeft. Diepen's taxibedrijf is een kleine onderneming, maar de concessie is de moeite waard voor 'n kapitaal krachtige maatschappij als de „Ne derland" met haar agenten-orga nisatie overal in de wereld. De „Nederland" heeft zich reeds op 't terrein van de luchtvaart begeven (Ingezonden mededeling Kinderhaar is teerl Wascht het niet met gewone shnmpoon, nog minder met zeep. Gebruikt alleen do extra-zachte, volkomen zeep* en alkalivrije Kinder- SJiampooti met de oprichting van de British Nederland Air Services, een kleine luchtvaartonderneming, die zich speciaal op vrachtvervoer heeft toegelegd. Een samengaan tussen Diepen en de „Nederland" ODent nieuwe perspectieven voor onze vliegerij, zo kan immers een wilde luchtvaart onder Nederlandse vlag groeien, welke haar activiteit ver buiten onze landsgrenzen zal uit dragen. „Is er wel eens een radiopro gramma, dat U persoonlijk erg slecht vindt? Kunt U mij zo'n programma noemen?" hebben de enquêteurs van het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie vorige maand gevraagd aan luis teraars van alle richtingen in alle delen des lands. En tevens vroe gen de Gallup-onderzoekers: „Zijn er radio-programma's, die U bij zonder waardeert? Welk program ma het meest?" Dit zijn de antwoorden: Meest gewaardeerd Erg slecht 26% Bonte Dinsdagavondtrein 12% 3% Oké-progr., Peter Pech 2% 11% Concertgebouw, e.a. 3% Klassieke muziek 10% Div. lichtere muz. progr. 6% Dansmuziek, jazz, swing, 8% Ramblers, enz. Gram. platen op verzoek 1% 6% Pater Henri de Greeve 5% Kerkdiensten, IKOR, enz. 5% Hoorspelen 2% Ome Keesje 2% 5% Hersengymnastiek 4% Nieuwsberichten, repor- tages, Bernard Person, etc. Programma's, die te 1% moeilijk zijn, te hoog grijpen, e.d. 20% Diverse andere progr. 16% 14% Geen oordeel 55% (Meermalen méér dan een pro gramma genoemd). Uit de percentages „Geen oor deel" blijkt, dat er veel meer men sen met waardering dan met cri- tiek zijn. Vele programma's wor den èn door velen bewonderd èn door talrijke anderen heel slecht gevon den. Bonte Trein, Oké - programma. Klassieke muziek en jazz zijn daar sprekende voorbeelden van. Een zeer interessante vraag blijft, of de waardering en afkeu ring van bepaalde programma's sa menhangt met eigenschappen en richtingen in het luisteraars-pu bliek. Bonte trein en Oké-programma worden bijzonder gewaardeerd door: 30% der Katholieke luis teraars, 25% der Hervormden, 20% der Gereformeerden, 38% der niet-kerkelijken. 12% der niet- kerkelijken vinden het het slecht ste programma, evenals 7% der Gereformeerden, 12% der Her vormden en 14% der Katholieken. De klassieke muziek krijgt voor keurstemmen van 10% der R.K., 10% der Hervormden, 5% der Geref. en 12% der niet-kerkelijke luisteraars en wordt als slechtste beschouwd door 3% der R.K., 3% Herv., 2% Geref. en 5% niet-ker kelijken. Grote verschillen treden pas op bij het oordeel over de uitzendin gen van kerkdiensten e.d., die het meest gewaardeerd worden door 15% der Geref. luisteraars, 10% Herv., 2% R.K. en door geen enke le niet-kerkelijke wordt genoemd. Het Lichtbaken van Pater De Greeve krijgt 13% der Katholieke voorkeurstemmen, maar ook 5% Geref., 2% Herv. en 2% niet-ker kelijke! NED, HERV. KERK Aangenomen naar IJlst toez. B. Albada te O. L Vrouwenparochie. Holten M. J. W. Knipscheer te Varik Bedankt voor Kapelle M. J W. Knipscheer te Varik. Herwijnen L. Emmerzaal te Ommen. Koning Michael in afwachting? T^ONING MICHAEL van Roe- menie is deze week met zijn moeder Hielena in Londen aange komen voor het bijwonen van het huwelijk van prinses Elisabeth. Dit op zichzelf onbelangrijke, want alledaagse berichtje heeft on ze gedachten toch weer eens ge richt op Roemenië en de situatie aldaar. Op zichzelf is het al merkwaar dig, dat Roe menië het eni ge van die in de Russische in vloedssfeer lig gende landen is, dat nog een koning heeft. Welke rol de jonge vorst speelt op dit ogenblik? Ja, speelt hij nog wel eèn rol? Gaat hij ac- coord met de richting, die do Roemeense po litiek naar bin nen en buiten heeft genomen? Of blijft hij op z'n post, om bij de hand te zijn, wan neer het ogenblik voor een omwen teling is gekomen, een herhaling dus van zijn houding tot Augustus 1944? Op deze en dergelijke vragen kunnen wij geen antwoord geven, zo min als wij ons met enige stel ligheid kunnen uitlaten over zijn gevoelens op het ogenblik, dat het vliegtuig, dat hem naar het vrije Westen ging brengen, loskwam van de Roemeense grond. Misschien zijn er onder onze le zers, die zich afvragen of het feit alleen, dat de tegenwoordige machthebbers in Roemenië de ko ning over de grens hebben laten gaan, niet een aanwijzing is, dat Michael met de koers van zijn re gering van harte instemt. Anderen verbazen zich wellicht weer over het risico, dat het regiem in Roe menië loopt met de koning zo maar Westen te laten gaan. Wij zijn het met de beide catego- M-k ecns' dat dit bezoek van ichael aan Engeland op een gege- n moment ook de politiek van emenië ter sprake zal komen. ♦Jf1C0 het regiem hierbij ech- inn nauweliJ'ks- Want zelfs al zou de vi- ^yorst zich in aan het regiem jandige zin uitlaten, dan zal dit _JLrvan m de praktijk geen nadeel ondervinden. Integendeel. mis- jJ5n ?ou het wel gaarne zien, dat Koning wat loslippig was, want 311 had het een pracht van een aanleiding om de vorst uit nationa le overwegingen (cru gezegd als verrader!aan kant te zetten. VAN nationale overwegingen ge sproken. Toevallig kregen wij n.l., terwijl wij het bovenstaande schreven een hoofdartikel in de Neue Zürcher Zeitung onder ogen, waarin o.a. gehandeld wordt over het driemanschap, dat op het ogen blik in Roemenië heerst. Laten wij vooropstellen, dat dit bekende Zwitserse blad een conservatieve richting heeft, maar aan de andere kant toch ook vaststellen, dat zijn voorlichting over het algemeen wel overwogen en betrouwbaar is. Het driemanschap, dat de Neue Zürcher op het oog heeft bestaat uit Anna Pauker, die sinds de jongste ministerwisseling de leiding heeft van het ministerie van bui tenlandse zaken, Emil Bodnaras, de onderstaatssecretaris van de pre mier, tevens chef van de politieke politie en Vasile Luca, secretaris van de communistische partij en sinds kort minister van financiën. Deze machtigsten in de commu nistische partij en in het land zijn alle drie burgers van de Sowjet- Unie. Anna Pauker is indertijd ge trouwd met de Trotskist Marcel Pauker. Bodnaras of Bodnaryuk is een zoon van een Oekraïense vader en een Duitse moeder, Vasile Luca alias Luka Laszbo een tot Rus ge naturaliseerde Hongaar. Met ande re woorden, de politiek van Roe menie die tegenwoordig een natio nalistisch, om niet te zeggen een chauvinistisch stempel draagt, wordt beheerst door een drietal fi guren, die nauwelijks prat kunnen gaan op hun Roemeense afkomst. WIJ willen hieraan echter da delijk iets toevoegen en wel, dat dit op zichzelf niet iets nieuws is. Integendeel, de historie levert voorbeelden te over van het ver schijnsel (en heus niet alleen in Oost-Europa), dat de nationale ge dachte, zodra die wordt omgezet in nationalistische machtspolitiek, lieden omhoog brengt, die niet of nauwelijks tot de natie in kwestie gerekend mogen worden. Zo was Napoleon geen Fransman, waren Hitler en Rosenberg geen Duitsers in de eigenlijke zin van het woord, zo is Stalin een Georgiër en geen Rus. Over de oorzaken van dit op zichzelf merkwaardige verschijn sel uit te weiden zou ons te ver voeren; wij hebben er aan de hand van het artikel in de Neue Zürcher alleen maar op willen wijzen, dat het zich blijkbaar in het Roemenië van tegenwoordig ook weer voor doet. Twee vroegere nazi-autoritei ten, die de ontwerpers zijn geweest van het Duitse program voor slaven- arbied en moorden in de bezette landen zullen als oorlogsmisdadigers te Neurenberg terecht staan. Het zijn Hans Kehrl en Walter Schellenberg, •f» Ongeveer 40.000 arbeiders in het industriegebied van Bielefeld hebben een proteststaking van een uur belegd toen zij het milde vonnis vernamen dat een denazificatie-raad had uitgesproken tegen Baron von Schroeder, die in 1932 Hitier finan cierde. De Bulgaarse journalist Trifon Kunef. hoofdredacteur van het op positieblad der landbouwpartij, is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld en voor 8 jaar uit zijn politieke rech ten ontzet, omdat hij artikelen heeft geschreven waarin tot ongehoor zaamheid aan het gezag van het va derlandse front werd aangezet. De Berlijnse gemeenteraad heeft een motie van afkeuring aangenomen tegen het beleid van de Berlijnse politic-president Paul Markgraf op grond van de beschuldiging dat sinds de geallieerde bezetting meer dan 5000 personen uit de stad verdwenen zijn. Uit Livorno wordt gemeld, dat het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger een laatste oproep heeft gericht tot deserteurs om zich te melden Anders zullen zij in Italië achtergelaten worden wanneer de bezettingstroepen weggaan. Een onbekende schapenziektc. die in Zuid-West-Afrika heerst, heeft reeds de dood van duizenden dieren veroorzaakt, zo wordt door de Zuid- Afrikaanse veeartsenij-dienst mede gedeeld Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hongaarse onafhankelijkheidspartij die op 4 November uit zijn land vluchtte, heeft te Washington mede gedeeld. dat hij zich waarschijnlijk zal aansluiten bij de op te richten organisatie van verbannen boeren leiders in de Ver. Staten. 4. Een Deen. die wegens roof te rechtstond. bekende onmiddellijk het hem ten laste gelegde, toen hij voor de rechtbank te Kopenhagen ver scheen, opmerkende: „Ik heb het al leen gedaan om van mijn vrouw af te komen en er een echtscheiding door te krijgen", Generaal-majoor Frank A. Kea ting. gewezen plaatsvervangend mili tair gouverneur in de Amerikaanse 7one van Duitsland, heeft te Boston verklaard, dat de Britten „een blok aan ons been zijn omdat zij veel te langzaam handelen. Het zou mij niet verbazen als wij al heel spoedig, al thans financieel, het bestuur van de Britse zone op ons gaan nemen' •j» Het Amerikaanse bureau voor de statistiek heeft uitgeknob- beld, dat minstens 40 procent van de bevolking der Verenigde Staten is opgehoopt in 140 steden van meer dan 100.000 inwoners, die een ideaal doel voor atoombommen zijn en stuk voor stuk door een en kele bom grotendeels vernield kunnen worden. De „Nieuw Amsterdam" die naar Nederland onderweg is, heeft aan boord Kerstgeschenken voor duizen den Nederlanders van de inwoners van steden in New Jersey. Brielle in New Jersey heeft pakketten voor de acht duizend inwoners van het Ne derlandse Brielle meegegeven. Ver der zijn er cadeaux, vooral kleding stukken voor de hervormde kerken, voor weeshuizen in Voorschoten en Noord wij kerhout en een adressecr- machine voor de Leidse universiteit. Deze Pekingezen-babies en de nuffige Franse poedel trokken aller aandacht op een Londense hondenten toonstelling met meer dan drieduizend inzendingen. De eigenares van de babies verklaarde ze nog voor geen getal van drie nullen kwijt te willen. (Ingezonden mededeling) jvoor elke vrouwen* en meisjeshand, 'vooral in herfst en winter, is een tube Hamca Gelei (Mijnhardt)pr.73 ct. WAT DE BEROEPSGEZEL- schappen in ons land hebben ver zuimd hun nalatigheden op 't gebied van de Nederlandse drama tiek zijn niet gering hebben studenten ingehaald. Zaterdag is n.l. te Leeuwarden door de Gro ningse studenten een opvoering ge geven van het herderspel „Grani- da" dit ter ere van de nage dachtenis van de 300 jaar geleden gestorven P. C. Hooft. VERSCHILLENDE VOORAAN- staande figuren uit de toneelwe reld hebben beloofd hun mede werking te verlenen aan een ten toonstelling inzake dramatische kunst. Deze expositie zal een beeld geven van de geschiedenis van het toneel, speciaal hier te lande. Zij wordt ingericht tegen het najaar van 1948 door de Gem. Dienst voor Schone Kunsten te Den Haag. DE ENGELSE OMROEPSTER van de BBC kondigde dezer dagen in duidelijk Nederlands aan: „Aan de schoonheid" van Bernard Zweers. Het was bij gelegenheid van het EngelsNederlands festi val in de Royal Albert Hall, dat uitgezonden werd door de Engelse omroep. Het werk, dat voor 't eerst in Engeland klonk, werd gezongen door „Kunst na Studie" met Neder landse solisten en begeleid door het Londense symphonie-orkest. De omroepster dérailleerde ech ter al, toen zij het tweede nummer IN ENGELAND wordt met het oog op een snelle en rationele opbouw van de door de oorlog ver woeste gebieden van overheids wege grote aandacht besteed aan nieuwe vindingen op het gebied van machines voor de bouwnijver heid. Hier zien wij bijvoorbeeld een multi-proposetractor (tractor voor vele doeleinden), die het bou wen van een huis aanzienlijk ver gemakkelijkt. Deze mechanische opperman haalt de stenen of ander bouwmateriaal van de opslagplaat sen weg en deponeert ze met wei nig moeite op de stelling langs het te bouwen object Protesten uit Breda De Bredase Culturele Verenigin gen hebben ln een uitvoerig rap port aan minister Gielen aange drongen op beter en minder duur beroepstoneel. Geconstateerd wordt dat aan de na-oorlogse verwachtin gen omtrent de kwaliteit der to neelwerken niet is voldaan. De bes te door het Rijk gesubsidieerde ge zelschappen hebben het minst ge presteerd, zegt het rapport. De hoofdoorzaak zoekt men in de ongezonde rivaliteit der regisseurs, die allen iets groots willen brengen, waardoor bepaalde krachten aan een stuk gebonden blijven en an dere lange tijd werkeloos ziin. Het aantal nieuw uitgebrachte stukken was niet voldoende om aan de vraag te voldoen. Een groot aan tal van deze stukkon was boven dien niet aantrekkelijk voor het pu bliek. Ook in zedelijk opzicht is er tegen de geleverde prestaties be zwaar. Een ander bezwaar vormen de steeds hoger wordende uitkoopsom men, die voor de voorstellingen ge vraagd worden. Totnutoe heeft men de gezelschappen niet kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid de prijs te verminderen met een korting vanwege de subsidie, die ook aan de provincie ten goede moet komen. Het rapport wijst er op. dat cr stukken zodanig gemon teerd worden en zo groots van op zet zijn, dat zij maar in één plaats met die entourage gespeeld kunnen worden. Wat dus in feite hierop neerkomt, dat subsidie gelden gebruikt worden, zonder dat de provincie er enig profijt van heeft. Ook tegen het Centrale Coördi natiebureau, dat de belangen der gesubsidieerde gezelschappen be hartigt. worden bezwaren naar vo ren gebracht. Een rationeler inde ling der tournée's wordt aanbevo len. kreeg aan te kondigen, n.l. „Missa pro pace" van Rudolf Mengelberg. Zij noemde deze neef van Willem: „broer van de wereldbekende diri gent Willem Mengelberg van het Concertgebouworkest, die ook zelf enige tijd dirigent van dit orkest was". Betere voorlichting aan het bui tenland blijft nog altijd bitter no dig! MEN IS IN AMERIKA GEREED gekomen met de film „The Exile", de balling, gewijd aan Karei II, tij dens zijn verblijf in Holland, waar de volgelingen van Cromwell hem niet met rust lieten. Het blonde meisje, dat de Koning, die incogni to leeft, in dienst neemt, wordt ge speeld door de nieuwe Nederlandse filmster Paula Croset. De galante Karei II wordt uitgebeeld door Douglas Fairbanks Jr. TITO SCHIPA, DE VEELBE- wonderde Italiaanse tenor, heeft zijn Nederlandse bewonderaars weer de volle maat gegeven in het Amsterdamse Concertgebouw, de enige plaats waar hij in Nederland optreedt. Men moet tegenwoordig op alles bedacht zijn, dus had men de Italiaan een speciale politie-lijf- wacht toebedeeld, terwijl overal rechercheurs tussen het publiek verspreid zaten. De politie had .echter een „makkie". Er deed zich geen enkel incident voor. W. JOS. DE GRUYTER HEEFT in het Sted. Museum te Amster dam, bij de opening van de nieuwe tentoonstelling een inleiding gehou den over het werk van de expo santen Jan v. Herwijnen, Toon Kel der en Quirijn van Tiel (tot 8 Dec.) Spreker wees er op, dat de con trasten tussen kunstenaars van eenzelfde tijd sedert Cézanne en Van Gogh veel feller zijn gewor den, wijl thans de kunstenaar zich zelf geeft en geen natuur-imitatie meer wil. Tevoren was in hetzelf de museum een expositie (tot 5 Jan.) geopend, gewijd aan het werk van Oskar Kokoschka, de Tsjechische schilder, die vorig jaar het Engelse staatsburgerschap ver kreeg. In het Haags Museum exposeren de Indische kunstenaars Agoes Djaya en Otto Djaya, twee autodi dacten. BEGIN DECEMBER WORDT IN het Stedelijk Museum te Amster dam een tentoonstelling gehouden van werken van de in 1944 gestor ven Russische kunstenaar Wassilij Kandinskij. Deze merkwaardige abstracte schilder, die in 1866 te Moskou werd geboren studeerde aanvankelijk rechten te Moskou en zei op z'n dertigste jaar zijn we tenschappelijke loopbaan vaarwel om zich geheel op de schilderkunst toe te leggen. FEU/L L E TON JOH/V I/AA/ SMetc€/v&£/2G Zijn schaterlach verjoeg de laatste resten van mijn zorgen. ..Zeg me nog één ding terwijl je zo helderziend bent. Luis. Van waar komt het gevaar? Van Zwendasky?" „Wéér ik het?" Hij sprong in het zadel. „Kom. De lucht van do sissende tortillas heeft mijn hel derziendheid beneveld. Alles zal wel terecht komen". En op de een of andere manier voelde ik. dat Lui? gelijk had. Tijdens het avondeten er waren werkelijk stapels tortillas keek graaf Paul mij af en toe onderzoekend aan. „Wat een eetlust, Jonska! En wat een praats! Die rit met Luis heeft je goed gedaan". Ik had Luis laten beloven dat hij niets zou vertellen. Ik vreesde dat graaf Paul het niet goed zou vinden als hij wist dat ik met een pistool rondliep. Het was één van de weinige geheimen die ik voor hem had. Nu ja. ik deed het toch voor hèm. Het ogenblik waarop hij het nodig zou hebben en dat. voelde ik. was nog niet gekomen op dat ogenblik zou ik het hem geven. Het was merkwaardig de zekerheid die ik had dat alles zo zou gebeuren. Als ik er over na dacht kon ik geen andere uitleg geven dan: we zijn in Mexico. HOOFDSTUK XXVIII. Als een droom waarheid wordt. Tot aan Chiquinquira verliep onze reis kalm en eentonig. Twee dagen in een Mexicaanse postkoets brengt je meer beweging dan twee weken te paard. Het voortdurend schokken en hobbelen maakt ieder gesprek zo goed als on mogelijk. Een span benige, taaie paarden, die veel weg hadden van muilezels, trok de oude hobbelkist. Het ging stapvoets, of op een suk keldrafje. Alleen als we een dorp of gehucht naderden kwam er leven in de brouwerij. Dan spoorde de koetsier zijn paarden aan met zweep en stem. zodat we ratelend in volle galop de dorpsstraat invlogen. Met zweepgeknal en veel geschreeuw, met knarsende remmen en in een grote stofwolk kwamen we dan bij de halte voor het dorpshotelletje tot stilstand en daar konden de slachtoffers uitstappen om weer op adem te komen. Het scheen een oude Mexicaanse ge woonte te zijn. Geen koetsier die zichzelf en zijn vak respecteerde, zou er aan denken het anders te doen. Als gezelschap hadden we meestal eenvoudige peones, die met een mand vruchten of een kruik pulque van het ene dorp naar het andere trok ken. meestal op familiebezoek. Niemand maakte zo'n lang traject als wij. Met de post en andere pakketten die de ..koets" (ik noemde het maar een koets omdat ik geen andere naam voor het voertuig kon bedenken het was niets dan een platte wagen met vier riien banken en een soort van tentdakje om ons te beschutten tegen de zon), die de koet« dan. had meegebracht naar de vallei, was een pak voor ons met een stel kleren voor graaf Paul en mij. We waren nu dus weer als „beschaafde men- ORANJE. JavaAmsterdam, werd 15 Nov. te Suez verw.; STAD HAAR LEM. 15 Nov. v. A'dam te Vlaardin- gen; ARNEDIJK. 14 Nov van R'dam te New York; EEMDIJK, 13 Nov. v. Galveston naar Mobile; GROOTE BEER. A'dam—Batavia, pass. 14 Nov Wight- JAARSTROOIvI. West- AfrikaA'dam, 15 Nov. te Havre; JAVA, Batavia—A'dam, pass 14 Nov. Finisterre: MAASKERK, 15 Nov. van West Afrika voorgaats IJmuiden; MEERKERK. Calcutta- Rotterdam. 15 Nov. te Genua; NOOR- DAM, 15 Nov namiddag van R'dam naar New York; PERNA, 15 Nov, v. Las Piedras naar Rotterdam; WIN- SUM. 15 Nov. van Paramaribo te Amsterdam; ALAMAK. A'dam Perzische Golf 15 Nov. van Antwer pen; ALCOR. 14 Nov. van Buenos Aires te R'dam; ALDABI. R'dam— Buenos Aires 14 Nov. bij Bahia ge signaleerd; ALHENA. 15 Nov. van Bahia te R'dam; AMSTELDIEP, 14 Nov. van IJmuiden naar Marseille; BLOMMERSDIJK. R'dam—New York. pass. 13 Nov. Dover; BOS KOOP, TalcahuanoA'dam. pass. 13 Nov. Balbao; ERASMUS, Ccbu— R'dam. pass 14 Nov. Sagres; GAAS- TERKERK,Port Kembla—R'dam, 14 Nov. te Adelaide; ILOS, Oran A'dam: 13 Nov van Gibraltar; IN- DRAPOERA. Java—Rotterdam. 14 Nov 21 uur van Port Said; INGE BORG. Alexandrie—R'dam, pass. 13 Nov. Gibraltar; JACOBA CATS, 14 Nov' van R'dam naar Hampton ROADS; KOTA AGOENG, R'dam— Batavia. 14 Nov. van Port Soidr LEEGHWATER. Basra—R'dam, 14 Nov te Antwerpen; NIJMEGEN. 13 Nov' v. R'dam te New Castle; RIJN- KERK. 14 Nov. van Basra n. R'dam; SAMARINDA. R'dam—Java, 14 Nov. van Colombo; WINSUM. Paramari bo—A'dam. pass. 14 Nov. Wight; ZEEHOND. Paramaribo—A'dam pass 14 Nov. Ouessant; ADINDA, 10 Nov. te S'pore; ALETTA. 11 Nov. te Plad- joe- ENA. 9 Nov. v. Las Piedras n. R'dam; IIERMES. in rep te Suez tot 25 Nov.; MALVINA. 7 Nov. v A'dam naar Curagao; MURENA. 2 Nov. van Las Piedras naar R'dam. Curagao; PERNA, 6 Nov. van Curacao naar Cardon. Las Piedras. R'dam; SU- NETTA, 31 Juli te R'dam voor rep. gereed begin '48; TIBIA, 31 October von R'dam naar Curacao. R'dam: GARI, Nieuwbouw, proeftocht 19 Nov., daarna Southampton, Cardon, Curagao. SLEEPBEDRIJF Slbt „GANGES" met baggermolen vertrok 14 Nov. van Dartmouth n. Lissabon: Slbt ..HUDSON" vertrok 14 Nov van Singapore naar Aden; Slbt „MAAS" met 2 bakken vertrok 14 Nov. van Dieppe naar Rdam. Ingezonden Mededeling sen" gekleed. Het stond misschien wel netjes, maar ik miste de lichte katoenen Mexicaanse kle dij. Ook scheen het klimaat weer langzamerhand te veranderen. Af en toe blies er een verschroei ende wind over de vlakte; dan weer, vooral te gen de middag, werd het vochtig en broeierig. De kleine dokter was in een buitengewoon goede stemming; ik hoorde dat graaf Paul hem zou steunen in zijn onderzoekingen. Er was al sprake van een „kruiden-laboratorium" in de hoofdstad. In Chiquinquira kwamen we te voet aan. On geveer een mijl voor dit gehucht brak er een spaak in een van de wielen van ons voertuig. De koetsier draaide aan zijn snor, prevelde een ge bed om de heilige St. Antonio te danken, dat de hele koets met passagiers en al niet was ongekie- perd en verkondigde toen. dat de reis de volgende morgen zou worden hervat als het wiel ten minste in Chiquinquira gerepareerd kon worden. Het was het snikhete siesta-uur toen wij in het dorpie aankwamen Er was geen levende ziel op straat. Zelfs de honden schenen het niet de moeite waard te vinden onze komst aan te kon digen. De dokter bromde iets van „luilakken", maar graaf Paul zei: „Geliik hebben ze. Beter in droomland dan in deze hitte te zwoegen. Daarom blijven ze zo gezond." Daar was de dokter het mee eens. „Actieve mensen zoals ik", bromde hij. „gaan te gronde in dit land. Hmmm. ja. Alleen de geest kan mij redden." Een dozijn adobe-hutten zonder ramen, een kerkje zonder toren, een fontein op de plaza zon der water er was niet veel te beleven in Chi quinquira. Er was echter een hotelletje dat tevens I pulqueria was en nadat we de eigenaar hadden gewekt, kregen we een paar kleine, maar zinde lijke kamers. (Wordt vervolgd) Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 Klokjo van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 Bijz. bezettingen; 19.45 Nivvin; 19 50 Wederopbouw; 20.00 Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Bonte Dinsdag avondtrein; 21.30 Contact 22.15 Buitenl overzicht; 22.30 Mendels- sohn-hérd23.00 Nws; 23.15 Sky- masters; 23.45 BBC Empire Strijk orkest HILVERSUM II. 19.00 Nws, weer; 19.20 Negerzangen; 19.45 Anatomische les; 20.00 Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Luisterspel: De brug van San Luis Rev; 22.10 Van Rooyens; 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.45 Omr. ka merorkest Morgen HILVERSUM I. 7 00 Nws; 715 Gymn.; 7.30 gr.pl 8 00 Nws; 8.18 Lichte klanken; 8.50 Voor de huis vrouw; 9 00 Gram. muz 10.00 Mor genwijding; 10 20 Onze keuken; 10.35 Gr.pl; 10 45 Voordr.; 1100 Pop. nonstop-progr.; 12.00 Vinccntino: 13.00 Nws; 13 20 Carcassola; 1350 Zang; 14.00 Kinderlectuur; 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Luisterspel voor de jeugd; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 1645 Het stond in de krant; 17.15 Beethoven: 17.30 Ned Volksherstel; 17.35 Viool en piano; 18.00 Nws; 18 20 Radio koper kwartel; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7.00 Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor do dag; 8.00 Nws; 8,15 Gr.pl.; 8 30 Montere klanken; 9.00 Bezoek jonge zieken; 9.30 Waterst.; 9.35 Boston Promena de ork.; 1000 Vioolrec.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Praags radio symph. orkest; 11.15 Luisterspel: Landver huizers; 12.15 Werken voor strijkork J2.30 Weer. Mendelssohn; 13 00 Nws 13.15 Piano; 13.45 Varianten; 14.30 Over kamerplanten; 15.00 Jeugd concert; 16 00 Piano; 16.45 Zingende Jeugd; 16.55 Bijbelvertelling; 17.30 Omroepork.; 17 45 Rijk overzee; 18.00 Parelende klanken; 19 NOVEMBER Wanneer men de pitten van een appel of peer. pruim of perzik gaat zaaien, dan kunnen daaruit zaailingen worden verkregen, die zich na verloop van jaren tot ztvarc bomen kunnen ontwikkelenDe ze zullen in de regel ook wel vruchten -voortbrengen. Doch de smaak en an dere kwaliteiten van de vruchten van deze uit zaad voortgekweekte bomen moeten nog worden afgewacht. Want als zaailingen zijn het bastaards, waar van de vruchten meestal andere kwa liteiten hebben dan de boom waarvan de zaden afkomstig zijn. Soms kunnen ze wel eens beter zijn. doch ook wel slechter of zelfs minderwaardig. Wan neer men zo'n zaailing van een vruchtboom in zijn tuin heeft en men het zekere bóven het onzekere ver kiest doet men verstandig door er In het vroege voorjaar een goed soort op te laten enten. SX.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3