Bouw van dertig huizen voor middenstand Rotterdamse taxi-chauffeur door passagiers vermoord 2 Uit Amersfoort Walmuur staat op instorten Piano-avond van Automobilist kreeg argwaan FAP wil afdeling zelfverdediging Jan Odé Woensdag 19 November 1947 B. en W. schrijven o.m. aan de raad: Behalve aanvulling van de wo ningvoorraad in deze gemeente door voorzetting van de bouw van arbeiderswoningen in het Soester- kwartier, zal het naar ons inzicht, aanbeveling verdienen die woning voorraad tevens nog aan te vullen met een aantal middenstandswo ningen. De noodzaak om in het algemeen tot de bouw van deze soort wonin gen over te gaan blijkt ons inziens voldoende uit het door het Neder lands Economisch Instituut uitge brachte woningrapport. Volgens dat rapport toch omvat het bouw programma voor deze gemeente tot 1970 de aanbouw van: 2.669 arbei derswoningen, 10.555 betere arbei derswoningen, 4631 middenstands woningen en 1331 woningen voor beter gesitueerden. Dat dus inderdaad middenstands woningen zullen moeten worden gebouwd, lijkt ons aan geen twij fel onderhevig. Wel zou de vraag kunnen worden opgeworpen of de aanbouw van deze woningen op dit moment voldoende urgent is te achten. Ook aan dit punt is in het woningrapport aandacht geschon ken. Dienaangaande luidt de con clusie, dat ook onder de huidige omstandigheden de aanbouw van middenstandswoningen niet alleen verantwoord, maar zelfs noodzake lijk is. In de praktijk hebben wij de grote behoefte aan dit soort wo- Voorlopig herstel dringend nodig B. en W. schrijven o.m. aan de raad: Tengevolge van het feit. dat door de Duitse weermacht diverse stel lingen in de uit 1150 daterende walmuur tussen de Kamp en Co- ninckstraat werden aangebracht onder meer werden verschillende ri oolbuizen Van 1,50 m. doorsnede in de walmuur geplaatst alsmede door de verdere vernielingen, voor al in de periode direct na de bevrij ding van ons land door de jeugd veroorzaakt, verkeert deze wal muur in een zeer slechte toestand. Ondanks het daarop uitgeoefende politietoezicht gaat de jeugd nog altijd voort met het spelen op de oude walmuur, waardoor daaraan steeds meer schade wordt berok kend. De stenen liggen namelijk nagenoeg los en kunnen zeer ge makkelijk verwijderd worden. In soortgelijke omstandigheden verkeert de walmuur bij Achter de Kamp. Hier werden o.a. zware pi lasters aan het einde der walmuur met het hek, hetwelk toegang gaf tot het achter de walmuur gelegen terrein, op last van de Duitsers ge sloopt. De toestand der walmuur is ech ter intussen zodanig geworden, dat alleen een onmiddellijk treffen van enige provisorische voorzieningen een algehele vernietiging kan voor komen. waardoor vermoedelijk te vens kan worden bereikt, dat het oorspronkelijk geraamde bedrag (f 15.000.voor de voorlopige restauratie niet zal worden over schreden. Daartoe zal rondom de muur bij de Coninckspoort een afrastering dienen te worden gemaakt om de jeugd te beletten met het afbreken van de muur voort te gaan. terwijl het gedeelte van de walmuur bij de Kamppoort zal worden opgemet seld en voorlopig hersteld. Dc kosten dezer werkzaamheden worden op respectievelijk f 500. en f 2.000.geraamd. Noteert U even GRAND: Gevaarlijk spel (To be or not to be) 14 jaar. 14.30, 18.45 en 21 uur Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Danny Boy (elke leeftijd), zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Het leven is niet zo kwaad. (Elke leeftijd). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Ove rige dagen: 14.30 en 20 uur. 19 NOV.: A.B.C.-cabaret met „Sal to Mortale". Amicitia, 20 uur. 20 NOV.: Gemeenschapsmuziek school „Toonkunst", demonstra tie. Markthal, 19.30 uur. Buurtver. „De Kattekampers", toneelvoorst. Amicitia, 20 uur. 21 NOV.: Pei's.ver. Hapam, toneel voorstelling. Amicitia, 20 uur. Kath. Middenstandsver. „De Hanze". Werkverg. en kaartcon- cours. Amsvorde. „STICHTSE HEUVEL": Wo.. Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN '1 HUL: Zat. Zon. en Woensd dansen. 20 23 uur. Zon.mld. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. pansen. OPENB LEESZAAL EN BIBL dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di Vrijd avond ook van 19—21 u Leesz geopend dagelijks 10—12 30 u en 14--17 u. Di en Vrijd ook 19-22 uur ELKE VRIJDAG bespreking Theos Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Wie is er aan de beurt? Voor de uitreiking van bonkaar ten en schoenenbonnen dienen zich Donderdag de stamkaarthouders 54001 en hoger aan het distributie kantoor te vervoegen. Neem T.D., titelstrook, bonkaart 711 en inlegvel mede. Ui' eiking geschiedt op kamer 3 van 8.30 11.30 en van 14.3015.30 uur. ningen talrijke malen kunnen er varen. Na het vorenstaande blijft thans nog de vraag of de gemeente de aangewezen instantie is om de bouw van middenstandswoningen ter hand te nemen. Op tweeërlei gronden menen wij deze vraag in de tegenwoordige omstandigheden bevestigend te moeten beantwoor den. In de eerste plaats is ens geble ken, dat deze woningen door parti culieren niet, althans niet in vol doende mate, worden gebouwd. Voorts heeft de praktijk ons wel doen inzien, dat niet alle waarbor gen aanwezig zijn om te kunnen vertrouwen, dat door particulieren te bouwen woningen zullen kun nen worden betrokken door hen, die daaraan de meeste behoefte hebben. Voorlopig zouden wij deze bouw tot een 30-tal woningen willen be perken, waarbij evenwel moet worden vermeld, dat wij een nog nader te bepalen aantal dezer wo ningen zouden willen zien inge richt voor dubbele bewoning door kleinere gezinnen. De aangewezen plaats voor deze woningen lijkt ons de zuidzijde van de Verlengde Kapelweg. Het ligt in de bedoeling bij deze bouw particuliere architecten in te schakelen. Reeds zijn hierover be sprekingen gevoerd met de archi- tectenbureaux van Hoogevest en Klijnstra te Amersfoort. Teneinde voorts een samenwer king tussen beide architecten tn het belang van het gehele plan zo veel doenlijk te bevorderen, lijkt het ons wenselijk ook de stadsar chitect te belasten met het ontwer pen van de plannen vdor 4 wonin gen. De resterende 26 woningen zou den wij, ieder voor de helft, willen opdragen aan de architecten ir. T. Hoogevest en M. Klijnstra. Indien uw vergadering met onze voornemens kan instemmen, zou den wij dan ook aan de architecten ir. T. van Hoogevest, M. Klijnstra en de stadsarchitect de opdracht willen verstrekken om over te gaan tot het maken van een schets ontwerp en, indien daaromtrent met de provinciale directie van de volkshuisvesting overeenstemming is verkregen tot het maken van een uitvoeringsontwerp. Wij zouden u tenslotte dan ook willen verzoeken ons een crediet te verstrekken van f 10.000,ten behoeve van de voorbereiding van de bouw van 30 middenstandswo ningen aan de Verlengde Kapel- weg. Aan diepvries-groenten de toekomst? De winter staat voor de deur. Spoedig zal er weer schaarste zijn aan smakelijke groenten. Inmaak-, weck- en blikgroenten doen dan weer opgeld. Maar meer nog mis schien het nieuwe procédé, de diep vries-groenten. Ze zijn niet goed koop maar wel smakelijk en vita- mine-njk. In 's Prinsenhof organiseerde de Eerste Loosdrechtse Ijsfabriek een avond ter propagering van deze pro ducten. Een en ander geschiedde in samenwerking met de Amersfoortse- en Zeister kruideniersverenigingen. De belangstelling voor deze avond was groot. Een der firmanten zette de me thode van conserveren uiteen. Voor het diepvriezen moet men eerste klas groente en fruit gebruiken en ook de reiniging vraagt de uiterste zorg. Vooral de verpakking maakt het product duur. Alles moet met de hand gebeuren en het cellophaan dat het „uitvriezen" moet tegengaan, is niet goedkoop. Door het snelle bevriezen «drie tot vijf uur in een temperatuur van 40 tot 45° Celsius) voorkomt men het slap worden van de groen ten Door de chemische omzetting tijdens het Mies-proces bereikt men ook het sneller gaar worden na ont dooiing. Krijgt St. Louis geen vergoeding? In een uitvoerig schrijven aan de raad adviseren B. en W. van Amersfoort om het verzoek van het schoolbestuur van het pensio naat St. Louis, tot vergoeding van geleden bezettingsschade tot een bedrag van f 82.876.47, niet in te willigen. Het schoolbestuur van Sc. Louis grondt zijn verzoek op het bepaalde in artikel 84 der la- geronderwijswet 1920. B. en W. menen, daat het beroep op deze wet ongegrond is. Arbeidersavondschool in voorbereiding De Stichting Scholendienst Amers foort. samengesteld uit vertegen woordigers van het Instituut voor Volksontwikkeling. Amersfoortse Bestuurdersbond en de Dr. Wiardi Bcckmanstichting, tracht ook in Amersfoort een arbeiders-avond school op te richten en zo mogelijk uit te breiden. Er zijn twee opvolgende jaarcur sussen geprojecteerd, die telkens in een winterseizoen in een aantal aangesloten weken worden gehou den. Elke weck wordt gedurende één avond twee uur les gegeven in Ne derlandse taal. rekenen en sociale kennis (sociale aardrijkskunde en eenvoudige staatsinrichting). Bo vendien zijn deelnemers verplicht huiswerk te maken, dat ook min stens een volle avond per week vraagt. Inlichtingen over de voorwaarden tot deelneming aan deze avondschool verstrekt de heer H. J. van Gelder, Lombokstraat 21. Amersfoort. Genootschap Nederland- Frankrijk Het „Genootschap Nederland- Frankrijk" afdeling Amersfoort heeft gisteravond een bijeenkomst gehouden in de zaal Sierkunst. Het genootschap, opgericht om de bond Nederland—Frankrijk tc ver stevigen en de interesse voor de Franse taal aan te wakkeren, blijkt vaster vorm te hebben gekregen. Voor een gering aantal toeschou wers gaf de Fransman Luc Estang, die in Frankrijk beschouwd wordt als een der beste jongere voor drachtkunstenaars. een lezing over het onderwerp „Bernabos". De heer Luc Estang bracht door zijn boeiende voordracht de aanwezi gen nader tot het oeuvre van de Franse schrijver Bernabos, waar uit zo zeer „L'espril de la France" spreekt. Zijn voordracht was zeer interessant, geestig en beeldend. Dit programma duidde eveneens op het ernstig streven van het „ge nootschap" om de rijkdom der Franse literatuur aan het Neder landse volk te openbaren. Moge het „Genootschap" de belangstel ling vinden die het verdient en nodig heeft. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Hendrikus, z v J. W. Tijmensen en E. Wouters; Jenny Johanna, d v F. Ribberink en J van der Meijdcn; Hendrikus Wil helmus Maria, z v A. A Kuijer en K. G. van de Burgwal; Elisabeth Antje Maria, d v A. J. Schoenmaekers en M. A. van Keken. Gehuwd: J. Cornelissen en M. J. de Ruiter. Gevonden voorwerpen Zilverbon van f 1.bruin kin derhandschoentje, rode alpinomuts, vulpenhouder, parapluie, passer doos, zwarte vulpen, bl. kinder mutsje, glacé dameshandschoen, grijs hondje, zwarte glacé hand schoen, 2e distributiestamkaart, portemonnaie met f 0.12, vulpen houder, zwart-wit gevlekte hond, schrift, broche, handdoek met shirt, autoped, 2 zilverbonnen ter waarde van f 1.Inlichtingen aan het Politiebureau. Tweetal daders faalden in opzet en liftten rustig verder De 62-jarige taxi-chauffeur A. G. Clobus uit Rotterdam is Dinsdag avond, rijdende op de rijksweg AmsterdamDen Haag, by Sassenheim door een revolverschot om het leven gekomen. Waarschijnlijk ls de moord bedreven door twee daders, die er op uit zijn geweest, 's mans wagen, een nieuwe Chevrolet 1947, te stelen. Het slachtoffer was niet in dienst, doch lid van het taxi-bedrijf Ons Belang en laat uit zijn eerste huwelijk hjj was voor de tweede maal getrouwd t^ee dochters na. Gisteravond omstreeks 9 uur vroegen twee jonge mannen bij Sas senheim een passerend automobilist of hij hun een lift wilde geven tot Amsterdam. Zij deden hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met een wagen op weg waren geweest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct, waar het wegdek is opgebroken en afgezet, met hun wagen twee maal over de kop waren gevlogen, door dat zij de omlegging niet tijdig had den bemerkt. De gastvrije automo bilist zette zijn lifters af, maar keerde terug naar Sassenheim, om dat hij het verhaal niet geheel ver trouwde. Zijn wantrouwen bleek gerecht vaardigd: de rijkspolitie in Sassen heim had intussen in de over de kop geslagen wagen het lijk van de chauffeur aangetroffen. Opzet mislukte De opzet van de twee dieven was niet geslaagd: zij waren tegen een onverlichte wegafzetting gereden en over de kop geslagen. Bij hun pogingen de auto weer overeind te zetten schijnen zij te zijn geholpen door een burger, die zich later herinnerde, dat een van het tweetal op opvallende wijze zijn hand op zijn jaszak had gehouden klaarblijkelijk met de bedoeling hem. de helper, neer te schieten wanneer hij het lijk in de wagen mocht ontdekken. Dit was echter niet het geval en toen de wagen onklaar bleek, zijn de beide daders naar Amsterdam gaan liften. Volgens Willem Nottroth, een Filmavond Nederlands Rode Kruis De afdeling Amersfoort-van het Nederlandse Rode Kruis organi seert op 29 December een film avond voor haar leden en andere belangstellenden in de schouw burgzaal van „Amicitia". Er wor den enige mooie films over het Rode Kruiswerk vertoond o.a. „Op de Bres" en „De witte engel". De laatste rolprent geeft een beeld van leven en werk van Flo rence Nightingale, het Engelse meisje dat in het midden der vo rige eeuw naar de Krim vertrok, waar toen de beruchte Krim-oor- log woedde. Boksen en jiu-jitsu in de Markthal Boksen is een harde sport, even hard als het leven zelf. Maar zij is van enorme betekenis voor de gees telijke en lichamelijke ontwikkeling van de jongeman, zo zeide gister avond tijdens de boks- en jiu jitsu- demonstraties in de Markthal de secretaris van de Nederlandse Boks- bond in een toespraak. In het kort schetste hij daarna de geschiedenis der bokssport, die na veel ups en downs gedurende 26 eeuwen, thans meer opgang maakt dan ooit. Spre ker schreef deze bloei vooral toe aan de reglementering, die van deze vechtwijze een werkelijke sport heeft gemaakt. De talrijke aanwezigen hebben ge noten op deze avond, welke door de actieve Ferderatie van Amers foortse Personeelsverenigingen was georganiseerd en waarvoor de idéé tijdens de Amersfoortse Bedrijfs- week 1947 was geboren, zoals de fe deratie-voorzitter. mr. J. A. Wal- kate in zijn openingswoord vertel de. Hij bracht dank aan de heren van de Boksbond en de Jiu-Jitsu Bond. aan de heer Boersma, direc teur der Amersfoortse Sportschool, die met een aantal leerlingen aan de demonstraties deelnam en wacht meester Van der Maas. die voor deze avond weer veel werk had verricht. Het programma werd ingezet met enkele demonstraties der Amers foortse jongens. De toeschouwers maakten kennis met de veelzijdige indoortraining. bestaande uit gym nastische oefeningen, welke het lichaam in conditie moeten houden. Daarna werden de eerste stoten ge demonstreerd en vervolgens speel den de jeugdige boksers enige oefen partijtjes Onder leiding van hun promotor Dit was een avond pianomuziek, die, wat de uitvoering betreft, op zeer hoog peil stond. Jan Odé be schikt met zijn ijzeren geheugen over een uitgebreid repertoire en kan daarom aan bijna alle wensen voldoen. En die wensen gaan dan meestal daarnaar uit, de geijkte degelijke paden van de concert- praktijk te bewandelen. Zomede wordt ons in „Amicitia" een uit commercieel oogpunt samengesteld programma geserveerd van Beet hoven tot Ravel, buitengewoon smakelijk opgediend door de kun stenaar Jan Odé, die zyn grote techniek ondergeschikt maakt aan zyn grote natuurlijke muzikaliteit. Wel is waar heeft ook hy nog niet de laatste uitlopers van de tijd- ziekte, t.w. de koud analyserende berekening overwonnen, zodat zijn Beethoven-sonate op. 109 m\j wei nig deed. De ragfijne interpretatie van Schubert's impromptu's kon toch niet de beroemd-beruchte lengte van deze stukken en een zekere vrees van de pianist voor gezond-gevoelige romantiek ver doezelen. Pas in Brahms was de solist in z(jn volle element. Dit wa ren echte mystisch en mythisch ge kleurde ballades, 't was echt rhap- sodisch. Hier ook stoorde minder de gedeeltelijke overheersing van de linker hand, waartegenover echter ook staat, dat de discant van de vleugel nogal aan de droogkorte kant was. Schumann's „Kinderszenen" was een volmaakt lesje. Ik had er een lief ding voor over gehad, als deze plaats op 't programma ingeruimd was aan een Nederlandse compo nist. Jan Odé staat bekend om zijn intreden voor de modernen en dat men hem in Amersfoort de kans niet geeft, is niet alleen te betreu ren, maar ook Amersfoort onwaar dig. Na Chopin werd het naar een ander melos hunkerend oor vergast op twee Ravel's, die met één woord een auditionele lekkernij waren. HANS M. SCHEIFES Laten passagiers zich legitimeren In kringen van taxi-onderne mers te Rotterdam is men van oordeel dat ter voorkoming van overvallen op taxichauf feurs het wenselijk zou zijn dat wanneer een chauffeur aan een taxistandplaats passagiers op neemt voor een avond- of nachtrit deze zich voor de rit aan de chauffeur legitimeren waarna deze de namen en adressen aan zyn chef of col lega's doorgeeft. Henk Spaan, gaven daarna de pro fessional oud-kampioen van Neder land vedergewicht Piet Paans en de amateurkampioen van Zuid-Holland lichtgewicht een spannende partij te zien, waarna nog enkele andere Rotterdamse amateurs enige demon stratie-partijtjes speelden. Na de pauze werden de demon straties op het podium voortgezet. Nu was het de Amsterdamse sport leraar Spel, die met een tiental leerlingen zeer spectaculaire jiu- jitsu-demonstraties gaf. die evenals de boksdemonstraties onder het pu bliek zo nu en dan veel bijval von den. In een komische sketch bracht de heer Spel het verschil tussen vioeger en nu wel zeer duidelijk naar voren. Er werd na afloop door de. bezoe kers enthousiast gesproken over deze twee takken van sport. Waar schijnlijk zal dus de afdeling Zelf verdediging der Federatie, tot de oprichting waarvan men door deze demonstraties hoopte te geraken, binnen niet al te lange tijd in volle bloei zijn. Rondom het biljart Gisteravond is weer een groot gedeelte van de voor deze week vastgestelde biljartwedstrijden af gewerkt. De uitslagen hiervan lui- den: Cadre-klasse: Tolsteeg II—Ver gulde Wagen II 42; Noord Bra bant III—Gouden Ploeg I 2—4. Eerste klasse libre: Ons Genoegen IIOns Genoegen I 08; Gouden Ploeg IIZonneheuvel I 26. Tweede klasse libre: Leusderkwar- tier IICentraal II 62; K.O.T. I —Nieuwe Kei II 4—4. Vierde klas se libre: Tavenu IIIOns Genoe gen III 2—6. Vijfde klasse libre: Pauw II—D.O.S. II 2—6. Zesde klasse libre: Centraal IV—Ons Ge noegen IV 44. Amersfoorts schermer in landenwedstrijd De bekende Amersfoortse scher mer Driebergen maakt deel uit van de Nederlandse équipe, welke Za terdag 29 November de strijd aan bindt tegen de Hongaarse équipe, die zoals men weet, een tournee door ons land zal maken. Beide éguipes zijn de sterkste van hun land. Deze officiële landenwed strijd vindt plaats tijdens een gala assaut in de Rolzaal van de Rid derzaal te Den Haag. Monsterzege van ACD I Maandagavond speelde in „Bethel" A.C.D. tegen Austerlitz 2 cn won met 18—2. De Individuele uitslagen waren als volgt. A.CD I AUSTERLITZ 2 J. Duijst—T Legemaat 2—0 A. de WitJ Bouchart Gvd ScheerW Brevé A BakkerB. v Ginkel K Buiten—G Mulder H DuitsD v d Kuil S. J Bomhoff—Hardeveld G. NieuborgW. Koudijs P de GrootHaalboom C. J. HommelVeldhuizen 2-0 2—0 2—0 2—0 2—0 compagnon van de vermoorde, is Clobus 's avonds om 6 uur van de D. P. in de richting Amsterdam vertrokken met drie passagiers in zijn wagen. Nottroth zegt, dat het signalement van de daders, opge geven door de ooggetuige, sterk overeenkomt met dat van iemand, die hij, Nottroth, meermalen van Rotterdam naar Amsterdam heeft gereden en die in Rotterdam op kamers zou wonen. De automobilist, die het tweetal naar Amsterdam heeft gelift, gaf het volgende signalement: De eerste: jongeman van naar schatting 18 a 19 jaar en 1.75 m. lang, sjofel gekleed, colbertcostuum, zonder hoed; waarschijnlijk donkerblauwe regenjas. De tweede: beter geklede man, ongeveer 24 jaar, zeer slank postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de bij het viaduct achterge bleven taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, die vermoede lijk aan de jongste dader toebe hoort en waarin de initialen W. B. zijn bevestigd. De automobilist heeft de beide mannen Dinsdagavond omstreeks 21.15 uur op het Rembrandtplein te Amsterdam afgezet. Hollandse schouwburg is aangekocht Het comité „Hollandse Schouw burg" te Amsterdam dat een jaar geleden een beroep deed op het Nederlandse volk on. geld bijeen te brengen tot aankoop van deze schouwburg, is er dezer dagen na langdurige onderhandelingen in geslaagd deze aankoop tot stand te brengen. Binnenkort zal uit de le den van het comité een Stichting Hollandse Schouwburg worden op gericht die zich zal beraden over de volgende stappen, die moeten worden gedaan om het aangekoch te gebouw de bestemming te geven die het comité voor ogen stond. Een bestemming waardig aan de nagedachtenis van de vele joden die er gedwongen vertoefden en na hun deportatie niet terugkeerden. Kinderuitwisseling met Duitsland Het interkerkelijk overleg ver zoekt ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat zij, die een Ne derlands kind i.it Duitsland voor de tijd van drie maanden in hun gezin willen opnemen, zich hiertoe dienen op te geven bij een kerkge nootschap of een der verenigingen, die zich op het gebied van de kin derverzorging bewegen. Dit bete kent, dat men zich niet recht streeks tot het bureau van het in terkerkelijke overleg der Neder landse kerken, afdeling kinderen uit het buitenland, Van Speyk- straat 50. Den Haag. moet richten, dat als centraal bureau slechts een coördinerende functie heeft. 2—0 Uitslag 18—2 Nieuwe aanwijzing voor schoenenbonnen Bij het uitreiken van de nieuwe distributiebonkaarten zal aan per sonen wier tweede distributiestam- kaartnummer eindigt met het cij fer 8. alsmede aan hen, wier tweede distributiestamkaartnummer ein digt met de laatste twee cijfers 0-4, 1-4, 2-4, 3-4 en 4-4 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waar aan zich de bon 612 bevindt, een schoenenbon naar keuze worden uitgereikt. Hierbij dient zowel de distributiestamkaart als het inleg vel te worden overlegd. Bovendien komen in hetzelfde tijdvak in aan merking de kinderen die geboren zijn in de maand December van een der jaren 1932 tot en met 1945, mits zij in het bezit zijn van een in legvel waaraan zich de bon 604 be vindt. De verstrekking van deze bon is afhankelijk gesteld van de leeftijd van betrokkenen, hier is dus geen sprake van een keuzebon. Aan kinderen van 0 tot 10 maan de mag. ook al wordt het laatste cijfer van hun distributiestamkaart aangewezen, geen schoenenbon worden uitgereikt. Indien de leef tijd van tien maanden bereikt wordt, kan verstrekking van een schoenenbon plaats vinden, tegen indiening van de inlegvelbon 604. Prijsverlagingen bij Spoorwegen en P.T.T. Teneinde mede te werken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te geraken, hebben de Nederlandse Spoorwe gen thans besloten de prijzen van alle abonnementskaarten met in gang van 1 Jan. 1948 te verlagen met ongeveer 15%. Het betreft hier dus de algemene abonne mentskaarten, de maandtraject- kaarten, de weektrajectkaarten, de weekkaarten en de jeugdkaarten. De definitieve bedragen zullen zo spoedig mogelijk worden gepubli ceerd. Het porto voor briefkaarten voor interlocaal verkeer zal wor den verlaagd van 7y2 cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze ver laging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. Wild-west in Limburg Te Weert is het dezer dagen tot een ernstige vechtpartij gekomen, waaraan zelfs vrouwen deelnamen. Het gebruik van revolvers en mes sen had twee gewonden ten gevol ge. die naar het ziekenhuis werden overgebracht. De politie ter plaat se stelt een onderzoek in. In Sittard werd een handelsrei ziger overvallen en van zijn porte feuille met f 500,beroofd. In verband met deze overval werd een zekere J. S. gearresteerd en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Minister Huysmans nog tot thuisblijven verplicht Tegen de verwachting in was het minister Huysmans deze week nog onmogelijk om zijn werkzaam heden op het departement te her vatten. Ischias belet hem zijn huis te verlaten. De minister hoopt evenwel nog deze maand voldoen de hersteld te zijn om zijn werk zaamheden aan het ministerie van economische zaken weer te her vatten. Gouverneur Kasteel zeer tevreden „Het doel van mijn reis naar Ne derland is volkomen bereikt", heeft dr. P. Kasteel, de gouverneur van Curasao meegedeeld. De Curagaose delegatie kwam naar Nederland om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, onstaan door beëindigen van de omwisselbaarheid van Engelse ponden in Amerikaanse dollars. Be sprekingen in Den Haag en Lon den hebben de moeilijkheden ge heel opgelost. Verzetsbeweging in Japan Japanse regeringsfunctionarissen hebben bevestigd dat een wijdver takte verzetsbeweging van vroege re leger- en vlootofficieren zich voorbereid om na het sluiten van het vredesverdrag al Mc Arthurs hervormingen ongedaan te maken. Sommige leidende Japanners zouden willen dat de Amerikaanse bezettingstroepen ook na het slui ten van het vredesverdrag het land zouden blijven bezetten. Soest Soester politie won De Soester politie verscheen te gen „Hilversumll" met een gewij zigde opstelling in het veld, welke goed voldaan heeft. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een vlug open spel. v. d. Weerd van Soest maakte na ongeveer 10 minuten spelen het eerste doelpunt (01). De Hilversummers combineerden prachtig en hun midvoor kon nog voor de rust de gelijkmaker scoren. (11). Terstond na de hervatting kon Soest de leiding heroveren, door Den Hartog. die van ver een schot loste, dat doel trof (12). Hilversum maakte opnieuw gelijk. Van de Weerd maakte aan alle on zekerheid een einde door met een diagonaal schot de Hilversumse kee per te verrassen (23) Met deze stand kwam het einde. „Volksonderwijs" koos nieuwe voorzitter In café 't Centrum hield de af deling Soesterberg van Volksonder wijs, een vrij goed bezochte verga dering. De voorzitter ,de heer Bak ker sprak in zijn openingswoord in het bijzonder tot het bestuurslid, de heer Koudijs, die, na een ernstige ziekte, weer op de vergadering aan wezig kon zijn. Wegens het bedan ken van de heer Den Brave als voorzitter, werd met bijna algeme ne stemmen in die functie gekozen, de heer Bakker, hoofd der O.L. school. In de ontstane vacature werd ge kozen de heer Blind. Aan de heer Den Brave werd dank gebracht voor zijn werk. In de kascommissie werden be noemd de heren Blom en De Wilde. In verband met het 25-jarig be staan der afdeling, op 15 Februari 194S, werd besloten op die datum een feestje te organiseren voor de kinderen. In April zal een herden kingsfeest worden gehouden. Herstel de rijwielpaden! De V.V.V. „Socsterberg's Bloei" heeft zich in een adres tot het col lege van B. en W. van Soest ge wend om haar medewerking te vra gen in de navolgende zaken: le. Dat de Stompert, als punt van aanschouwing van het panorama, ontdaan worden van het kreupel hout. waaraan sinds 1939 niets meer werd gedaan; 2e. Dat de rijwielpaden Kinabu— Soestduinen en einde Kampweg Amersfoort weer in hun oude toe stand worden hersteld. In een toelichting op punt 2 wordt er op gewezen, dat genoemde rij wielpaden sinds mensenheugenis al tijd verkeerswegen ziin geweest. Het Departement van Defensie had zich de vrijheid veroorloofd deze pa den af te sluiten, maar net is twij felachtig of daarvoor wel een rechtsgrond bestaat. Leusden Burgerlijke stand Geboren: Gerrit, zoon van R. van Loenen en van H. Hansman. Overleden: Hendrikus Johannes van 't Klooster, zoon van Th. van 't Klooster en van A. J. Kok, oud 3 maanden. Jacobus de Groot, oud 43 jaar, echtgenoot van H. J. Ver hoef. STOUTENBURG. Geboren: Johanna Carolina, dochter van B. J. Breither en van J. A. van de Kleut geb. 16 November 1947. Beurs van New York 27/11 18/11 80% 82% 11% 11% 11 11% 25% 26% 13% 13 17 16% 43% 45% 142 143% 191 191 83% 83% 43% 43% Atch. Baltim. Can.Pac, lltin. C. N.Y.Ccn. Pcnns.R. Sout.Pac Un.Pac. Ail.Ch. Am.Cm. Am.Car. A.Smelt. A. en T. Am. lob. 69' Anac.C. 35 Bctlil.S: 97%. 99% BoelingA. 19% 2o Ciiryslcr 61 62^1 Citv B. 39% 3954 ConsoJ. E 21 21 Douglas 5050% Du.P.N. 188 138% Easlm. K 45 44% Gen.El. 35% 35^ Ger.Mot. 53% 58% 152'; 153 70% 35% 17/11 18/11 Good 44% 45% HudsonM 18'.', 19% Int. H. 86% 87% In. Nicke 28% 27^ Int. en 12% 13 Kenn.C. 48% 48 Montg.W 56>S 56-tj POCJVT. 5 4", Radio C. 9% 9% Rcp.St. 27 27% Scars R. 39% 39% Shell Un. 37% 3S üoc. Vac. 30'; 30% stand Br. 16% 16% St.UHNJ 25% 25 Sludegb.' 75 75 l'e.xas C, 20 20^; U. Aircr. 57% 58% Texas C. 21% 22'; Un, Corp. 7% 2 Un. Fruil 55',; 56% USRubb. 45% 46 US Steel 74% 76% Westing. 27% 28% Wooiw. 46%; 46% Omzet 930.000 Het bijzonder gerechtshof in Den Haag veroordeelde hedenmorgen de oud-directeur van de „Residentie bode". jhr. mr. Van Nispen tot Se- venaer tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Hem werd tevens verboden gedu rende 10 jaar een leidende functie in het drukkers- of uitgeversbedrijf uit te oefenen. Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen Actieve obllg.: 17/11 18/11 Wederom waren het Koninklijken, die in het middelpunt van de be langstelling stonden. Het liquidatieproces tenge volge waarvan de koers van dit fonds in betrek kelijk korte tijd scherp is gedaald, was heden klaarblijkelijk afgewik keld. Gisteren bij het slot werd gehandeld te gen 424. en ook de hoofdkoers van vandaag werd op dezelfde prijs vastgesteld. De gehele markt ontleende hieraan klaarblijkelijk een stimu lans, want hoewel er niet veel tekening in de markt zat, waren de hoofdkoersen, behoudens enkele uitzonderingen, j Holl. ^Am. iets hoger dan de vorige slotprijzen. Het was ech ter duidelijk dat er niet veel orders waren. Nadat zich in de vrije handel voor Koninklijken aanvankelijk licht aan bod openbaarde, waar door de koers achteruit ging tot 422, kwamen vrij spoedig kopers in de markt en trad een ver betering in tot 428. ter wijl bij het scheiden van de markt gehandeld werd tegen circa 425 De gehele middag werd in Koninklijken in een open hoek gehandeld, maar toch waren de om zetten niet bepaald groot. Op de overige af delingen kon ook een goed prijshoudende stem ming worden waargeno men. 17,11 18/11 18/11 Sltk Hldk Sltk Koloniale Bank 1-2% 103 103%. N. 1. H bank 103% 102% K2% Ned. H. Mij. 140 140% lil A.KU. aand. lo4 164 164 Bergh's Jurg. 293 299 299% v. Berkels pat. Hg 117% 117% Calvé Delft Crt 171% 173 173 Centrale Suiker 215 Fokker 176% 177 Van Gelder 1*7% 148 147% K Nd. H.ovens 164% 166 169 Lever Cert. ^86!; 285% .80% Ned. Ford 378 378 Ned. Kabelfabr. 190 285 285 367% 205 395 425 154% 146 Philips gloell Wilton Fvenrd D Petrol. Mij. Kon. Petr Mij A'dam Rubber Band Rbb MIJ. Dell-Bat R M Oost Java R M 83% Serbadjadi S R. 93 Lijn 181! Java-C.-J Lijn K.N S.M 1°3 Kon Paketv. ,2 Sch. Unie ff?*» Rott. Lloyd 'ij St Mij Nederl. 171 H V.A. 27 Jav Cuit Mij. li. Ned Ind S U. 1.4% Ver. Vorst C M. Deli-Bat. 148% Dell Tabak 170 Senemb. 147 285 266% 20S'. 385 424 154', 145% 80", 90% 183 148 185 180 187". 162 171% i 228 149 167 368 208 389 420'; 157 145'; 117% 80 v; 90% 183% 149 165 181 183 162 171% 229% 151 169 147 Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned '37 3 Dollar!'47 3% NWS 2% Sp. cert. 100 2% N.I. '37 A 3 99) i 98'ij 99% 101 81 101% 97% 99 Yi 98% 99% 100% 80% 101 Xi Nlet-actlcvo obligaties A'dam I '37 3% iqo sHage I '37 3% K'dam I/III '37 3% 100 R'dam'SSOfeJS 100 Tandbrieven Amst Hypbank Arnh. Hyp B. Fr Gr H. 3% 100% Grav. Hyp. Bk. 100;, Nd. Hypb. Veendam 3% 99 Rott Hypb. 3% 100 Utr. Hypb. (2% vpl. uitl.) West. Hypb 3% 100 5» industr. obllg.: A.K.U. obli. 3% 103% Berghs cn J 3% 103^ Levers 3% 1U3V: Werkspoor 3% Bt Ptr Mij 3% 101 Deli Sprw. 3ü 87% Ned.-Ind Sp3% 55 99% 97% 100% 102% 101Y, 56 Nlet-act. aand. A'damse B. HU. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert. Rott Eel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anlem Ned. Ind. Gas Internatio Amst. Ball Mij De!l Sp. MU. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mil. Fin N. H. Vredesteln Ned Walvisv. Prolongatie Araer fondsen Anaconda Bethl Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kcnnecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t laten 17/11 157 206% 159% 155 165 179% 155 365 327 164 109% 156 59% 27% 18/11 207 159% 154 165 179% 1 4% 566 162 109 156% 59 27 107 V. 101%" 158% 106% 30 101 124", 60', 29% 50 27% 76% 60% 31% S'-i 16% 108 101% 156 107% 2% 36% !P?' 125!, 50 27% J6^ 61 31 23% U% 16% De wagonverladlngen der Amerikaanse spoorwegen beliepen in de week eindi gende op 8 Nov. 910.160 stuks of 30.586 minder dan in de voorafgaande week. De verkoop van Ameri kaanse tankschepen aan het buitenland zou door de U. S. Maritime Commis sion zijn stopgezet, op grond van talrijke protes ten van republikeinse se natoren. Aanvragen van binnenlandse zijde over treffen op het ogenblik het aantal beschikbare tankschepen. Venezuelan Oil Conces sion. Venezuelan Oil Concession, behorende bij de Kon. Shellgroep, heeft een interim-dividend ge declareerd van 11% pro cent. Verleden jaar werd een interim-dividend uit gekeerd van 6% procent dat gevolgd werd door een slotdividend van 17 procent, totaal dus 24% procent.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2