Een bruidsjapon van satijn en een sleep van drie meter Hm Engeland had aan Zweden de handen vol Spiegel der wereld Achthonderd burgemeesters in Utrecht bijeen Donderdag 20 November 1947 3 PRINSESSELIJK BRUIDSTOILET: Twee penalties Scheveningens zendmast terug De slag om Frankrijk Enorme brand in Vlaardingen v%»>- CALVÉ'S TUIN KALENDER PHILIPS PHIUSHAVE I Radio-programma Tot vandaag moesten alle ingewijden het diepste stilzwijgen bewaren over het geheim waarnaar de vrouwen van Engeland en daarbuiten zo nieuwsgierig waren, maar nu mag dan verteld worden hoe prinses Elizabeth "er bij de huwelijksvoltrekking uitziet. Welnu: zij draagt een rijk, klassiek gesneden kleed van ivoor kleurige ducliesse-satijn, met duizenden paarlen geborduurd. De japon heeft een nauw aangesloten keursje, hartvormige halsuit snijding en zeer lange, gladde mouwen. Van oen toegepunte talllelfln. die nog geaccentueerd wordt door een rand van met paarlen geborduurde stervormige bloemen, valt de zeer wijd klokkende rok omlaag in een schittering van paarlen en kristal. Ook de halslijn is versierd met een bloemmotief van stofpareltjcs en kristal. Juist onder de taille slingeren zich guirlandes van witte yorkro zen en korenaren, gezet in paarlen in de vorm van de graankorrels. De rozen symboliseren het huis van York. waaruit de vader van Elizabeth stamt en het korenmotief is een oud symbool der vruchtbaar heid. In afwisseling van de guirlandes van rozen en korenaren zijn slin gers van oranjebloesem en bloeme- sterren aangebracht, waarvan de parels op transparante tule geap- pliqueerd z|jn. Dit appliqué van oranjebloesem en bloemesterren vormt ook een driedubbele rand langs de zoom. Voor elk van de sterren en bloemen op de rok wer den 50 stof parels gebruikt; vele motieven hebben in het hart een grote parel. De sleep is drie meter lang en op dezelfde wjjze versierd, maar niet van satijn doch van ivoorkleurige zijden tule. Het appliqué is evenwel gelijk de japon van duchesse-sat|jn. - De aangerimpelde witte tuiende» hoge vilten baret, het geheel i"in non rAnlrhlnilltrn tint tAiio.in. (Van onze speciale verslaggever) Londen, Woensdagavond. Al ben je nu nóg zo knap en voel jc je nog zo sterk, het is altüd ris kant. zeg maar fout een superioriteitsgevoel te hebben. Dat ondervonden vanmiddag in het Arsenal Stadion op Highbury die weergeloos knappe Engelse voetbalmeesters ook. want al misten z(j dan ook de grote Mat thews in hun gelederen h|j is nog steeds gewond toch is het een verrassing, dat Lawton en zijn makkers slechts met de allergrootste moeite hun Zweedse tegenstanders de baas z|jn gebleven, 't Werd 42, en wan neer die blonde, robuste Scandinavièrs in de tweede helft een beetje ge luk zouden hebben gehad., dan was het een kwartier voor het einde 33 geweest en wie weet. wat er dan nog zou z|jn gebeurd. waarmee U en ik appels van een hoorn plukken. Toch moest ook deze Engelsman voor de rust de bal uit het net halen. Even buiten het straf schopgebied kregen de Zweden een vriie schop te nemen. Bertil Nor- Ingezonden mededeling) -e/yidvp.S&z, Uit de sfeer van een koninklijke huwelijksplechtigheid naar die van een interland-voetbalwedstrijd. ïl ecu inicridnu-vueiudiwcusuiju, u vriie scnou ie nemen, oerui nui - n'y a qu'un pas. zegt de Fransman. plaatste 'heel handig over de De weg er heen was al oen sensatie. als een muur ongestelde Britten heen DIT IS DE UITGAANSHOED van de prinses: een hoge baret in mist-blauwetint, gegarneerd met een grote pompoen van struisvogelveren, waardoor ge krulde schachten In verschillende kleuren blauw gestoken zijn. Voor haar huwelijksreis is de prinses gekleed in een japon van franse crépe-zijde, een reismantel HIER IS NORMAN HARTNELL'S MEESTERWERK: een japon van ivoorkleurige satijn, geborduurd met duizend paarlen in roos- en korenaar motieven, en een tulen sleep van drie meier met dezelfde versiering. Dit elegante toilet, waarvan het satijn in soepele lijnen neervalt, is geïnspireerd op de schilderijen van Botticelli. Het strakke keurslijf en de wijdklokkende rok geven deze bruidsjapon een majestueuze aanblik sluier wordt op de plaats gehouden door een tiara van paarlen en dia manten. Als bruidsschoentjes draagt de prinses satijnen sandaaltjes, van dezelfde ivoorkleurige stof als de japon, met omgeslagen vouwen over de voet en de wreef. De slui ting bestaat uit een zilve- Ex-koning Peter in moeilijkheden Ex-koning Peter van Joego- Slavië, die voor de huwelijks plechtigheid van prinses Eliza beth in Engeland vertoeft, ont dekte Dinsdag, dat hij zijn avondkleding, die hij voor een feest in Buckingham Palace nodig had, in Parijs had laten liggen. Met zijn adjudant reed hij daarom Dinsdagavond naar een verhuurinriehting van avondkleding. De huurprijs moest contant worden betaald. Ex-koning Peter bleek evenmin als zijn adjudant geld bij zich te hebben. Eerst nadat met hotel Claridge getelefoneerd was, kon hij het begeerde costuum mee krijgen. De zendmast van Scheveningen Radio te IJmuiden, die tijdens de oorlog omver werd gehaald, is Woensdagochtend weer verrezen. De reservezender op de z.g. veilig- heidsgolf (600 m) voor de scheep vaart op de Noordzee kan nu weer In gebruik worden genomen. DE ACHT BRUIDSMEISJES van de prinses zijn gekleed in japonnen van ivoorkleurige zijden tule met nauwsluitend horizontaal geplooid keursje en wijduitstaande rok, ge borduurd met trosjes jasmijn van geappli- queerd satijn overeenstemmende met de sleep van de prinses. van een rookblauwe tint, ,,love-in- the-mist" genaamd. De japon is in eenvoudige stijl met een over elkaar geslagen lijfje, gedrapeerd tot een strik op de lin kerheup en drie grote knopen langs de linkerzijde. De rok is wijd met drie ingezette banen. Hierover draagt de prinses een Ven gesp, in "kleine" parels velours reismantel vervaardigd uit gezet yorkshire-wol, met soepele revers s en ronde schouders. Over de voor- Naar het museum kant lopen drie ingezette banden De ontwerper van al dit °P elk een knoop moois is Norman Hartnell, Het reiscostuum lanceert een een 43-jarige vrijgezel, die ™we Britse roklengte nL 37 cen- z«n roeping ontdekte toen timeter van de grond af. Dit houdt hij als student in Cambrid- bet midden tussen wat thans in ge succes had met zijn Londen en vogue Is en de lengte costuum-ontwerpen voor halverwege de kuit. die voorge- studenten-toneelstuk. schreven is door de mode-ontwer- pers van Par|js en New York, een compromis dus dat zowel getuigt van de afkeer der koninklijke fa milie om op te vallen als van de noodzakelijke bezuiniging in Enge land, waardoor de stoffen schaars zich" ove r i gens zelden" *1 aa t ztin en geen langere kleding toe zien, en dan zo on-officiëel laten, mogelijk gekleed, in ge kreukelde pantalon, slap overhemd en swagger. Zjjn huis werd groot door de opdrachten die h|j voor de koninklijke familie uit voerde. Hartnell heeft zich voor Elizabeths trouwjapon la ten inspireren door schil derijen van Botticelli. Het bruidskleed, dat iets min der dan f 2.000 gekost heeft, zal gedurende tien dagen, samen met de hu welijks-geschenken ten toongesteld worden. Daar na kr|jgt het een vaste plaats in het Victoria en Albert Museum, naast de bruidscostuums van vroe gere koninginnen en prin sessen. In twintig jaar werkte hij zich op tot een van de eerste mode-kunstenaars. H|j heeft een druk bezoch te salon in West-End, bij Berkeley Square, waar hij liéon Blum Komt hij terug? T-J ET begint er meer -en meer op te lijken, dat de eerste grote slag in West-Europa tussen de com munisten en de anti-communisti sche krachten in Frankrijk zal wor den gestreden. En het valt niet te ontkennen, dat de Franse C.P de rol van stoottroep van do Kom intern, van hefboom van Moskou om democratisch Europa uit zijn voegen te lichten, met die overgave met dat niets en niemand ook zich zelf niet ontziend en daar om zo benauwend fanatisme speelt, die nu eenmaal bij deze '-""horen De opwekking, dat de party zich haar Stali nistisch karakter bewust moest zijn en de ver klaring. kort ge leden afgelegd. 3at zij radicaal pan tactiek ging veranderen en •ot directe actie zou overgaan. "jn waarlijk geen ijdelc woor den gebleken De eerste slachtotffers van de nieuwe tactiek zijn de leiders van gisteren. Duclos en Thorez. geweest. Eerstgenoemde is in een nieuwe huid gekropen; hij is, zoals het Gaullistisch weekblad Carrefour het laatst geestig uitdrukte g e- com informeer d. terwijl zijn kameraad Thorez het boetekleed heeft aangetrokken en in een lang artikel in de Human ité het échec van de door hem tot tweemaal toe voorgestane en gevolgde volks fronttactiek openlijk beleden heeft. Vervolgens is hij naar Moskou ver trokken voor de feesten van de 7de November, waar hij vermoedelijk maar dit is niest meer dan een veronderstelling van ons op het matje geroepen is. Of hij al terug is en of hij nog secretaris van de partij in Frankrijk is. hebben wij niet gehoord. Een feit is echter, dat de laatste dagen aldoor andere na men genoemd wonden dan die van Thorez. Dat de communisten dit tijdstip voor hun directe actie hebben uit gezocht. behoeft ons niet te ver wonderen. Wij zouden zelfs kunnen zeggen: het is voor hen een kwestie van nu of nooit. Want de economi sche crisis in Frankrijk glijdt hard naar een dieptepunt en het water van de politiek is er juist tenge volge van die crisis zo schrikba rend troebel, dat het er goed vissen is voor lieden, die niets te verliezen hebben. Bovendien zitten de com munisten in tijdnood. Er is een re delijke kans. dat het Amerikaanse Congres de hulp aan West-Europa aanvaardt en als dat gebeurt, dan is de beste tijd voor de communis tische agitatie voorbij. En tenslotte begint op 25 November de Confe rentie der Grote Vier te Londen en hoe chaotischer de toestand in Frankrijk dan is, hoe liever het Moskou wezen zal. ZOU er intussen in of buiten Frankrijk iemand te vinden zijn, die Ramadier zijn functie be nijdt? Wii kunnen het ons niet voor stellen. Ramadier zelf wil er dan ook best af. maar de moeilijkheid is om een opvolger te vndon. Zelfs De Gaulle toont zich allerminst happig op het overnemen van de zwaar belaste boedel Trouwens De Gaulle zou ons in ziens geen oplossing zijn. zijn komst op dit moment zou alleen beteke nen een uitdrijven van de duivel met Bclzebub en dit blijft een ge vaarlijk experiment, zoals we lang zamerhand kunnen weten En de middengroepen, de socialis ten, de M.R.P, en de radicalen, de enige combinatie naar onze mening die een voor Frankrijk, en voor West-Europa bevredigende oplos sing brengen kan (mits ze opschie ten, want het wordt kort dag!), lij den aan een griezelig gebrek aan mannen van formaat en van vol doende aanzien en gezag. Dat Rey- naud genoemd werd en wordt als de sterke man van het progressieve midden vinden wij bedenkelijk. En even bedenkelijk, zij het om heel andere redenen vinden wij het,, dat de socialisten weer opnieuw alle heil van Léon Blum verwach ten. Zijn er nu heus geen jongere handen, die het roer van het Fran se schip van staat kunnen grijpen en vasthouden? Tien panden verivoest Een enorme brand heeft in de afgelopen nacht een groot gedeelte van de binnenstad van Vlaardin gen in de as gelegd. Omstreeks drie uur werd de brandweer gealar meerd voor brand in het Kofama- gazijn en deze greep zo snel om zich heen, dat binnen een uur tien winkelpanden in lichterlaaie ston den. De Vlaardingse brandweer riep dan ook weldra de hulp in van Rotterdam. Schiedam en Maassluis, waarop het vuur met twintig stra len werd aangetast. Hierdoor kon de brand beperkt blijven tot ge noemde tien panden, die echter tot de grond toe afbrandden. Het geheel biedt een troosteloze aanblik en doet denken aan een bombardement. (Ingezonden meoedeling) dat smaakt OP cApucijners I Met Calvé's mosterdsaus is 't een ware tractatie. Heerlijk pikant op dui- zend-en-een gerecht zó te gebruiken r droogt niet uit. j mosterdsaus OVERAL VERKRIJGBAAR.SLECHTS F. 0.38 p£R FLES i-oi> J 21 NOVEMBER Wonneer Uw Cyclame reeds spoedig na de aan schaffing was uitgebloeid, kan dit wel een gevolg zijn van te hoge kamer temperatuur. Een Cyclame moet niet te warm staan. In een zeer matig ver warmde of matig-koele kamer bloeit ze langer. Het geel worden en laten vallen der bladeren kan in verband staan met gebrek aan water of met het gebruik van ijskoud ivater. Het gictwater mag niet te koud zijn. De aarde moet ook niet al te nat worden. Begonia's houden van een matige ka- merwarmte. Indien ze steeds de blaad jes en bloemen laten vallen kan de oorzaak daarvan liggen in grote tem peratuurschommelingen, tocht en te droge kamerlucht. Evenals de Cyclame vraagt ze een plek in het volle licht. iS.L. Ik heb altijd gedacht en tot nu toe ook ondervonden, dat oen Engels man bij een tram- of bushalte nooit dringt en ook nooit lelijke woorden gebruikt. En als t' ie dan heel per ongeluk een duwtje geeft, is het sorry voor en sorry na Erg prettig en erg beleefd. Maar och hemeltje, in die ondergrondse naar Highbury, waar Arsenal woont. Lijn 2. 3. 9 cn 12 's middags tussen vijf en zes naar Feiienoord zijn er niets bij. Geman geld en met een knoop minder aan mijn jas ben ik tenslotte in het sta dion aangekomen. Wat doen die mensen toch allemaal om zo maar op een door de weekse dag naar een voetbalwedstrijd te gaan. Enfin, zij waren er, vijftig duizend ongeveer, van wie. naar het aantal vlaggetjes te oordelen, een dikke duizend Zwe den. Ook heb ik altijd gedacht, dat die Scandinavièrs zulke rustige, kal me mensen zijn, maar sinds van middag heb ik een andere mening. Zij gingen te keer als gekken; de „wij gaan naar Rome"-sternrning was er niets bij. Ik vond dat een beetje erg optimistisch, dacht aan Hudders- field cn aan Engeland tegen het Continent, maar na afloop had ik op dit punt een andere mening en heb ik al die Zweden in stilte de hand gedrukt, want zi.i presteerden veel. speelden vooral in de tweede helft uitstekend en beheerst voet bal en ik ben er van overtuigd, dat Lawton, Swist en Mannion de sterren van het Engelse team even blij geweest zullen ziin met het eindsignaal als de Zweedse doel man Lindberg, die zijn doel op waar lijk briljante wijze heeft verdedigd. Het zag er in het begin helemaal niet naar uit. dat de Zweden zo kra nig partij zouden geven. Onder aan voering van Mannion begonnen de Britten als gold het een oefenpar tijtje en er kwam geen Zweeds been aan te pas. Tik. tik. tik. zo ging het van Mannion naar Finney, van Fin ney weer terug naar Mannion, dan naar Lawton en van Tommy naar Mortenson. de goalgetter van deze middag, want hij scoorde drie van de vier. De Zweden vochten wanho pig maar dapper, liepen van het kastje naar de muur en wanneer er dan eindelijk eentje in was ge slaagd de bal te pakken te krijgen, had hij maar één gedachte, namelijk weg met dat ding. Van plaatsen en van enig spelsysteem was geen spra ke. zij vochten als leeuwen en had den succes. Lindberg in het Zweed se doel deed wonderen. Prachtige safes verrichtte deze stoere doelman, en aan hem is het ongetwijfeld te danken, dat de Britten in deze pe riode er niet in slaagden hun gewel dig felle overwicht in doelpunten uit te drukken. Het duurde een kwartier voordat de Blackpool-speler Mor tenson er in slaagde zijn eerste doel punt te scoren. Een kwartier later was het 2—0. toen Mortenson bin nen het strafschopgebied tegen de grond werd gegooid en Lawton de toegekende strafschop feilloos in schoot. Wanneer men zou denken, dat deze achterstand de Zweden ont moedigde, heeft men het mis Met de minuut werd hun spel construc tiever en vooral de linkervleugel Niellson-Liedholer trad zeer op de voorgrond. De schotvaardigheid der Scandinavièrs liet echter zeer te wensen over en in laatste instantie was het dan nog altijd de Eneelse doelman, wiens vermaardheid U al len bekend is en die zich ook nu weer ontpopte als een doelman van superklasse. De wijze, waarop hij de keihard ingeschoten ballen muur vast opvangt, onverschillig of zij nu hoog of laag zijn, gebeurt met het zelfde gemak en dezelfde rust, als naar de rechtsbuiten Martenson. deze op zijn beurt naar de vrij staande Gunner Nordahl cn vóór de verbaasde Engelsen zich hadden hersteld, lag de bal al in het Britse doel. Nog voor de rust lagen de En gelsen echter weer twee goals voor. Opnieuw was het Mortenson. die na een machtig opgezette aanval van dichtbij onhoudbaar inschoot. NA DE RUST Het stopperspilsysteem. tot in de kleinste details nauwkeurig gevolgd, gaf ook na de rust noch Lawton, noch Nordahl ook maar de geringste gelegenheid zich vrij te spelen. Ber til Nordahl bewaakte Lawton gelijk Scotland Yard de kroonjuwelen van Engeland en ook de Stoke midhalf Franklin liet Gunner Nordahl geen seconde alleen. Toch slaagden de Zweden er in hun eigen spel te spe len cn behielden zelfs lange tijd een duidelijk overwicht. Na twintig mi nuten werd dit uitgedrukt in een doelpunt, al was het dan ook uit een penalty, die werd toegekend wegens free kick van een Engelse achterspe ler, welke strafschop Grenn feilloos benutte. Dat gaf de Zweden moed. Tot het einde toe werd overwegend op de Engelse helft gespeeld. Scott cn Hardwick, dapper geassis teerd door de halflinie Taylor. Franklin, Wright hadden de handen vol en menigmaal had Swift de ge legenheid om zijn meesterlijke talen ten te tonen. Tommy Lawton, het troetelkind van het legioen op de tribunes het was Tommy voor en Tommy na kreeg weinig meer te Staalbaard kent het gemak en het genot van electrisch scheren al» geen ander. En hij veroorlooft zich, om deze raad uit te spreken: geef ■als Sinterklaascadeau een Pbilipi „PHIUSHAVE" Staalbaard! Elcctriscb droogsebterapparaat HY. PHILIPS' VERKOOP-HU V. MOERLAND. EINDHOVEN doen. De bal bleef maar op de En gelse helft cn het was eigenlijk een verrassing toen Mortenson kort voor het einde met Inderdaad een juweel van een schot zijn derde doelpunt scoorde. Met 42 kwam ten slotte het einde, een eervol resultaat voor de elf sympathieke Zweden. Aan dit ploegjo zal ons nationale elftal het volgend jaar een dobber hebben. Maar geldt een gewaar schuwd man niet voor twee? Vele grieven tegen het regeringsbèlèid inzake reorganisatie der politie De burgemeesters van schier allo Nederlands© gemeenten z|jn hoogst ontevreden over de huidige organisatie van de politie. Voor de oorlog was deze gesplitst In verscheidene afzonderlijke takken: plaatselijke politie, aan het hoofd waarvan de burgemeesters stonden; de Konink lijke marechaussee, de rjjksveldwacht en de militaire politietroepen. De Duitsers smolten al deze corpsen samen tot één geheel: do rijkspolitie of marechaussee. Do burgemeesters verloren het feitelijke gezag over de In hun gemeenten gestationneerdo agenten. In de meeste Nederlandse gemeenten Is dat nog zo; daarover z|jn de burgemeesters zeer ontstemd. Daarom kwam achthonderd van hen gisteren naar Utrecht om tegen do bestaande organisatie t© protesteren. ter do r|jkspolltlc-liiërarchle naast Nadat mr. P. J. Oud een gloed vol inleidend betoog had gehouden en vier burgemeesters hun hart eens op ouderwetse wijze hadden gelucht en eenstemmig van mening waren, dat de gemeentelijke zelf standigheid door de centralisatie der politie werd aangetast, kwam men tot een algemene resolutie. In de resolutlo staat, dat de te genwoordige regeling afw|jkt van de historische en wettelijke organi satie, dat er ernstige principiële en practische bezwaren tegen de rege ling bestaan en dat er centralise rende tendenties aan de regeling zitten (z|J l|Jkt verdacht veel op de Duitse regeling met haar Pollzei- prasidenten, die ln Duitsland al voor de oorlog bestond, zei een der spr.). Zelfs ln gemeenten met „ge meentepolitie" vindt de burgemees- Rottcrdams burgemeester, mr. Oud tijdens het uitspreken van zijn rede Toen wij op de eenbame vlakte waren aange komen. voorbij de laatste adobehut, alleen met onze gedachten en de grillige cormen en schadu wen van rotsen en eenzame cactussen, stond de maan al hoger aan de hemel, en er was genoeg licht om een smal voetpad door deze wildernis te kunnen onderscheiden. Ik keek naar de maan en vroeg: „Wat betekent een gele ring om de maan, graaf Paul? Kijk! Hij was eerst zilverachtig en is nu helemaal geel geworden wat voorspelt dat?" „O regen of zoiets." Mijn metgezel was met an dere, meer practische problemen bezig. „Vertel me eens. Jonska. Wat ga je doen, als je terug bent in Montreal?" „Weer naar school. Ik moet nog een jaar H.B.S. doen. Dit toneelspel was maar een buitenkansje, een kleine onderbreking." Ik zuchtte onwillekeu rig. „De zomervacantie is afgelopen. Het Mexi caanse avontuur ook. Het liep wel heel anders dan ik had gedacht." „Heb je er spijt van?" „Ja dat het afgelopen is. Hé, ik wou dat Ik aarzelde. De zoete, penetrante geur van bloeiende cactussen en warme aarde woei zacht jes om ons heen; een vleermuis zeilde ons rake lings voorbij, schoot dan omhoog, als schrok zij van de aanwezigheid van twee mensen op haar verlaten jachtgebied. „Ach." Opeens moest ik mijn hart uitstorten. „Je wouwat?" drong graaf Paul bemoe digend aan. ..Ik wou dat ik niet naar school terughoefde, dat ik bij U kon blijven. Zo'n leventje zou mij wel bevallen." „Wat voor een leventje?" Er klonk zachte iro nie in graaf Paul's stem, maar ik stoorde mij er niet aan. „Zo'n leventje als U heeft, natuurlijk. Reizen, avonturen beleven, nu een arm, dan weer schatrijk. Nu ja; leven. Wat staat mij te wachten? Als ik de school achter de rug heb. dan begint iets. dat minstens zo vervelend is. Een zaken vriend van mijn vader heeft 'n assurantiekantoor het is al zo half en half afgesproken, dat ik daar zal komen". Graaf Paul liep zwijgend verder. „Maar ik doe het niet," riep ik opstandig. ..Dat moeten ze niet denken: ik laat me niet opsluiten in een kantoor tjeHet was alsof do cactusgeur, de maan. de wijde vlakte mij door het hoofd bruisten. Ik voelde me zonderling licht, cn machtig, en op standig. De woorden rolden van mijn lippen, zon der dat ik tijd had er over na te denken. Op 't laatst zei graaf Paul: „Jonska, je bent zeer wel sprekend vanavond, maar jongetje, geloof me: mijn leven is heel anders dan jij je voorstelt. Nu, daar hebben we het al eens over gehad: in ieder geval: geen imitatie-graaf Paul gaan spelen. Zorg jij eerst maar eens. dat je goed de school afloopt; daarna zullen we nog wel verder zien". Door deze laatste woorden schitterde voor mij een straal van hoop. „Dus, later, dan.... zien we elkaar toch weer?" „Ja voorzover een mens dat kan weten". Een heerlijk, dankbaar gevoel doorstroomde mij. Dit was een belofte. „Voorlopig ga ik naar de Verenigde Staten", zei graaf Paul. Een wolk schoof voor de maan en ik struikel de bijna, zo donker was het opeens. „Gaat U op zoek naar nieuwe avonturen?" riep ik lachend. „Weineen. Ik zal blij zijn als dit goed is afge lopen. Ik heb er voorlopig genoeg van". Hij bleef staan. „Laten we teruggaan, Jonska, die lucht ziet er bedenkelijk uit". Niet alleen de mensen, maar ook de natuur in Mexico schijnt sterker, primitiever te zijn. En raadselachtig. Altijd schuilt er ergens een raad sel. Waar waren die grauwe wolken vandaan ge komen? Een kwartier, een paar minuten geleden ik zou erop gezworen hebben was de lucht nog kristal-helder. Er was geen langzaam op trekken van waarschuwende wolkenlegers ge weest. Neen, als een horde woestelingen, die uit een hinderlaag het verdwaalde slachtoffer van alle kanten omsingelden, zó joegen nu de wolken van alle kanten komend, en de hemel spoedig geheel bedekkend. Onheilspellend floot er ergens, héél hoog. een reus op zijn vingers, zoals schooljon gens dat doen. Maar hier op de vlakte bewoog de warme, zware, naar bloemen en aarde geu rende lucht nauwelijks. Als soms. heel even, de maan door cie wolken keek dan was het niet de vriendelijke, kleurige maan van straks, die een gezicht had als van een blozend boerenmeisje; maar nu was het een doodsbleke heks die je deed schrikken door haar kille, vijandige blik (Wordt vervolgd) zich, zo niet tegenover zich. Het is ook van belang, dat de burgemeester optreedt als hulpoffi cier van Justitie. H|j kan rustig en objectief bekijken of iemand in ver zekerde bewaring moet blijven, waarschijnlijk rustiger en objectie ver dan de politieman, die de aan gehoudene net naar het politiebu reau heeft gebracht of gesleept en daarvan nog moet uitblazen De Rijkspolitie is ook niet goedko per. Integendeel. De resolutie vraagt de regering naar al deze punten een ernstig onderzoek in te stellen opdat „de burgemeester worde hersteld en beschermd in z|Jn zelfstandig bestuurlijk ambt, waar in hem naar wet en traditie over eenkomstig zijn verantwoordelijk heid een ongedeeld bevelsrecht over de plaatselijke politie toekomt". Te Reuver stak de 25-jarige van H plotseling de weg over en werd door 'n passerende vracht auto gegrepen. Toen een arts arri veerde was het slachtoffer reeds overleden. De chauffeur reed door en schijnt niets gemerkt te hebben. Hedenavond HILVERSUM I; 19.- Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person- 19.15 Songs from Broadway; 19.45 R.V D antwoord; 20.— Nws; 20.05 Tegen stellingen; 20.10 Radio Philh. ork.; 21.15 Luisterspel ...en lieten de zo als die was; 21.50 l'Invitation la danse; 22.20 Muz. herfstprogr.; 22.45 Causerie Dr. Ritter; 23.— Nws; 23 15 Feestklanken uit Londen; 23 25 Grpl. HILVERSUM II: 19.Nws, weer* 19.15 Causerie Ds. J. Blauw; 19 30 Act. gel.; 19.45 Gram muz; 19.55 Bach-koraal; 20.— Nws; 20.15 Stu dio-Steravond; 2130 Dr. Scholten. De vaart der volken; 21.50 Grpl.: 22.30 Nws; 22 45 Overdenk.; 23.— Radio Cembolaork.; 23 30 Avond klanken. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws* 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl8 Nws; 8 18 Opera-progr.; 8.50 Voor de huisvr.; 9-Lichte klanken; 9.30 Kolisch kwartet; 10.— Morgenwijding; 10.20 New Mayfair ork.; 10.30 Voor de vrouw; 10 45 Pianoduo; 11.15 Voordr.; 11.30 Lond. Philh. ork.; 12.Pierrè Palla; 12 30 Weer. sport, Skymas- ters; 13.Nws; 13.15 Zigeunerork.; 13.45 Duetten; 14.Kookkunst; 14.20 Beiers staatsork.; 15.Ons volk in zijn dichters; 15.20 Piano en strijk kwartet; 16— Ramblers; 16.30 Tus sen 12 en 16; 17.00 Orgelspel; 17.20 Wij en de muziek; 18.Nws; 1830 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws; 8,15 Voor het werk; 8.30 Scandinavische comp.; 9.15 Ochtend bezoek zieken; 9.30 Waterst9 35 Klass. conc.; 10.30 Morgendienst; 11.Grillerstrijkkwartet; 11.15 Herfst in het lied; 11.45 Ancora trio; 12.15 Marinierskapel: 12.30 Weer; 13.Nws: 13.15 Mandolinata; 13.45 Musette; 14 20 Van oude en nieuwe schrijvers: 14.40 Jan van Weelden. orgel; 15.10 Zoutje bij de thee*. 15 30 Piet Lentz en Janny van Wering; 16.00 Declamatie; 16.20 Tenor; 16.30 George van Renesse. piano; 17.15 Ens. Lachman; 17.45 Uit de grote stad komen kleine mei; 18 15 J. Hei- fetz, viool; 18.30 Geest, lied; 18.45 Evangelie in Esperanto.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3