C Urenlange discussie over 30 middenstandswoningen PERRY CADEAUX Uit Amersfoort Misbruikt C.P.N.-fractie in de raad recht van interpellatie? Er komt een biertje in de Markthal Noteert U even Raadscommissiën samengesteld Hamerstukken Benoemingen Fooienstelsel „Van ander ras" Woensdag 26 November 1947 GEMEENTERAAD WETHOUDER KOOPMAN Na uren discussiëren heeft de gemeenteraad van Amersfoort gisteravond besloten tot het verlenen van een crediet ter voor bereiding van de bouw van 30 middenstandswoningen aan de Verlengde Kapelweg. De heer J. A. G. Alders (KVP), die het eerst het woord over dit onderwerp voerde, deelde mede, dat het voorstel bij zijn fractie principiële bezwaren ontmoet. Men is van mening, dat het woningvraagsutk niet is op te lossen zonder inschakeling van de particuliere bouw-exploitant, die in het verleden heeft getoond goede woningen tegen behoorlijke prijs te kunnen leveren. De vraag is nu, of deze particulieren .willen bouwen. Het is gebleken dat de financieringsrege ling 1947 in het nabije verleden het particulier initiatief in de .weg heeft gestaan. Uit een adres, dat van het bouw bureau van de Gebr. Lammers is binnengekomen, blijkt echter dat door enige particuliere onderne mers het verzoek is gedaan, hen woningen te laten bouwen. En, zo vroeg de heer Alders zich af, waarom dat niet toegestaan? Afgezien hiervan is zijn fractie, het niet eens met het tweede argu ment, dat tot motivering van het besluit moet dieren, en wel dat uit een kantonrechterlijk vonnis blijkt, dat een rationele verdeling der woonruimte niet mogelijk is, in dien de gemeente de woningen niet in eigendom heeft. Dat gaat de K.V.P.-fractie te ver. Als de gemeente behalve de wet gevende en de uitvoerende macht ook nog het bezitsrecht tot zich trekt, waar blijft dan het recht v^n het individu? De heer Alders wilde daarom een motie indienen, waarin de raad als zijn mening te kennen geeft dat de overweging dat een onwel gevallig vonnis van de kantonrech ter voor de gemeente geen motief is, om als exploitante van woon ruimte op te treden. De kern van het vraagstuk, zo oordeelde dr. B. S. A. A 1 (Arbeid) is het woonruimtegebrek. De op lossing van dit probleem is alleen te vinden in snél bouwen en een rechtvaardige verdeling van de beschikbare ruimte. Het is al ge bleken' 'dat de kapitaalmarkt, op grond van de financieringsregeling 1947, niet scheutig is met het ver schaffen van hypotheek aan de particuliere bouwondernemingen. Het eerste argument, waardoor het voorstel wordt gesteund, is dus volkomen juist. Overigens geloofde de heer A1 niet, dat men met het tweede argument de rechterlijke macht aantast, zoals de heer Alders wilde doen voorkomen. Het is slechts een antwoord op de beslissing van de kantonrechter, die met zijn vonnis immers als het ware tot de gemeente zeide: Uw publiekrechtelijke bevoegdheden zijn niet voldoende om uitzetting te voorkomen. Uw privaatrechte lijke zullen daarom moeten wor den uitgebreid. B. en W. zouden ernstig tekort schieten als zij niet woekerden met de mogelijkheden, om tot een op lossing van het probleem der woonruimte te komen. De P.v.d.A.-fractie zou vooral juist om dit tweede argument voor het voorstel willen stemmen. GRAND: Carmen (18 jaar). 14.30, 18.45 en 21 u. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Vrouw tegen vrouw (18 jr.) Zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Vrolijke jongens en Rin-tin-tln knapt 't op. (Elke leeft.) Vryd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 26 NOV.: Openb. verg. P.v.d.A., Markthal, 19.30 uur. Kindervoorstelling „Sneeuw witje", 14 en 16 uur, City Thea ter. 26 EN 27 NOV.: Muziek en toneel, Chr. Muziekver. „Hosanna", Amicitia, 20 uur. 27 NOV.: Feestavond Geref. Jeugd beweging, Markthal. Vrouwendag P.v.d.A., Acad. de Danse. GRAND: „School der Dapperen". Amsterdams Toneelgezelschap, 20 uur. 28 NOV.: F.A.P. filmavond. Nederl. Fabrikaat, Markthal, 20 uur. Lekenspel „Esther". Chr. Jeugd vereniging „Samuël", Amicitia. 20 uur. Lezing met lichtbeelden (Nut van 't Alg.): „Glorie van Neder land". Monopole, 20 uur. 29 NOV.: Bokswedstrijden t.b.v. de Niwin, Markthal, 20 uur. „De vier jaargetijden". Ons To neel, Amicitia, 20 uur. 80 NOV.: „De Dageraad". Spreek ster mevr. H. Geerlings-Roelofs. Volksgebouw, 10.30 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mld. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd riansen. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di Vrfjd. avond ook van 19—21 a Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u. en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 19—22 uur ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. De heer G. W i e 1 i n g a meende, dat uit het schrijven van de gebr. Lammers blijkt, dat zij genegen zijn tot bouwen over te gaan. Moet desondanks de gemeente doorgaan met bouwen? Waarom niet de hand aan de particuliere bouwers toege reikt? Het gevolg daarvan behoeft, zo meende de heer Wielinga nog geenszins een onrechtvaardige ver deling van de woonruimte te zijn. In aansluiting hierop diende de heer Wielinga een motie in, waarin de raad aan het college verzoekt, met spoed stappen te nemen opdat particuliere bouwers in de gelegenheid komen, te bou wen en de daarvoor benodigde grond beschikbaar te stellen. Dit onder voorwaarde, dat binnen een bepaalde termijn wordt gebouwd en in het Gpptract een bepaling wordt opgekomen'dat de te bou wen woningen alleen aan Amers- foorters mogen worden verkocht. Daze bepaling dient dan zo te wor den geredigeerd, dat kettingver koop wordt voorkomen. De heer K. Cool en (K.V.P.) vroeg zich af of het program van de eisen, welke aan de woningen gesteld zullen worden, reeds voor de architecten is opgemaakt. De heer Van Gent (Vrijheid) stelde voor de gemeente de risico's, welke de financieringsregel 1947 met zich brengt, te laten dragen en de opdracht aan de particuliere bouwers te geven. De heer Van Apeldoorn was van mening dat zelfs de be paling dat de woningen alleen aan Amersfoorters verkocht mogen worden, nog de verdeling der woonruimte naar behoefte aan de handen van B. en W. doet ontglip pen. „Waarom het niet geprobeerd met de particuliere bouwers", vond de heer Hermans (K.V.P.) Lammers schijnt, zoals uit de brief blijkt, toch een aanvraag te hebben ingediend. Het enige bezwaar is* dat de mogelijkheid tot rechtvaar dige verdeling er misschien enigs zins door verminderd wordt. In ieder geval zou hij graag uitsluit sel hebben op de vraag: „Willen de particuliere bouwers nu of wil len ze niet?" Eén weg Wethouder Koopman (Arbeid) ving zijn beantwoording aan met te constateren, dat er enige pun ten zijn waarover bij alle sprekers geen twijfel bestaat, t.w. er moet in korte tijd zoveel mogelijk ge bouwd worden, de gemeente heeft te waken over een rechtvaardige verdeling en ieder, die op dit ter rein werkzaam kan zijn, moet worden ingeschakeld. Met bepalin gen, zoals die welke de heer Wie linga in het koopcontract zou wil len doen opnemen, moet men zeer voorzichtig zijn. Zij die zulks wen sen zouden altijd een maas weten te vinden om er door heen te krui pen. Deze dertig woningen hebben trouwens een voorgeschiedenis. De eigenbouwers die hun woningen bouwen met het doel ze te verko pen hebben te kampen met twee moeilijkheden nl. de risico's van de financieringsregeling 1947 en de garantie, welke de gemeente wenst ten aanzien van de verdeling der woonruimte. Er bleef dus niets an ders over dan hen in te schakelen in de plannen van de gemeente. Deze eigenbouwers zochten destijds zelf contact met de gemeente, die hen voorstelde, woningen voor haar te bouwen. Nog kon de heer Koopman niet inzien dat zulks voor deze particuliere bouwers zulk een verschil uitmaakt en hij verwonderde zich er dan ook over, dat deze heren de hun toegestoken hand niet hebben aangenomen. In een onderhoud verklaarde een van hen: Wij zijn mensen van de wilde vaart. „Ik heb toen gezegd," zo vervolgde de wethouder, „op 't ogenblik kan dat niet". Ook de weigering aan de Gebr. Lammers vond zijn oorzaak in het feit, dat zij de verdeling der woonruimte niet aan de gemeente wilden over laten. Wat betreft het aantasten van een rechterlijk vonnis wilde de heer Koopman zich alleen maar aansluiten bij de woorden van dr. Al: Wij geven een ant woord. Verscheidene raadsleden gingen vervolgens nog eens nader op het door hen verdedigde standpunt in. „Kunnen we nu niet rustig be sluiten deze dertig woningen te bouwen," vroeg burgemeester Molendijk tenslotte. „We kun nen immers het ene wel doen en het andere niet laten." Als het de heer Wielinga met zijn motie alleen maar te doen was om een toezegging van het college, om het particulier initiatief in de toekomst in de woningbouw in te schakelen, natuurlijk mits zij aan de twee gestelde voorwaarden, snel bouwen en toewijzing door de ge meente, willen voldoen, dan zal deze motie bij het college geen tegenstand ondervinden. Ondanks vermaan van voorzitter, wethouder en dr. Al, wilde de heer Alders aan zijn metie vasthou den, omdat hij eventuele opvolgers niet tot in lengte van dagen wilde binnen aan het recht van B. en W„ om uit te maken wie er in een be paalde woning mag wonen. De motie Alders werd aangeno men met 16 tegen 11 stemmen, de motie Wielinga met 15 tegen 12 stemmen. Het voorstel tot het verlenen van crediet ter voorbereiding van de bouw van 30 middenstandswo ningen aan de Verlengde Kapelweg werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Het nieuwe raadslid, de heer R. v. d. Kamp (A.R.) werd direct na de opening der raadszitting door burgemeester Molendijk geïn stalleerd, die vervolgens het schei dende raadslid, de heer J. W. I m - hof (Arbeid) hartelijk toesprak. De heer Van Apeldoorn stel de naar aanleiding van een nieuw desbetreffend K.B. enige vragen aan het college over de verstrek king van schoolvoeding en -kle ding. Hij verzocht B. en W. mede te delen of het college in staat is een overzicht te verschaffen van het geen er op dit gebied werd gepres teerd, of B. en W. van mening zijn dat de huidige organisatie voldoen de is en indien dit niet het geval is of dan een voorstel tot wijziging is te verwachten. Aspirine Wethouder Koopman meen de, dat deze zaak tijdens de begro tingszittingen reeds voldoende is belicht. Er moet gezegd worden, dat men met de huidige organisatie tevreden is, zodat geen wijziging te verwachten valt. Dat wil niet zeggen dat volgend jaar voor het onderhavige doel geen groter be drag wordt uitgetrokken. Indien dat geschiedt het, omdat een aantal sociale voorzieningen, zoals H.A.R.K.-verstrekkingen, consu- mentencrediet enz. welke dit jaar golden, in 1948 komen te vervallen. De heer Koopman wilde besluiten met een vaderlijke raad aan de vragensteller; laat deze nu eens verband leggen tussen het nemen van een aspirine en het houden van zulk een interpellatie. Men moet het niet te veel doen, want dan helpt het niet meer. Ook over de uiterst moeilijke omstandigheden, waaronder som tijds tengevolge van de woning nood bevallingen moeten plaats vmden, hield de heer Van Apel doorn een interpellatie. Wethouder Spiekermann was verwonderd, dat de heer Van Apeldoorn, zo vlak na de begro tingszittingen weer met dezelfde vragen komt. In alle gevallen, zo voegde hij er aan toe, dat daarom werd gevraagd, is van gemeente wege hulp verleend. Medici en kraamverpleegsters zijn van deze mogelijkheid tot bijstandverlening op de hoogte. In verband hiermede drong de burgemeester er bij de heer Van Apeldoorn op aan, toch niet maan delijks met „zijn" interpellatie te De raad benoemde gisteravond, zonder wijziging te,, brengen in volgorde en samenstelling de vol gende raadscommissiën: Commissie voor gemeentewer ken: Leden: dr B S A Al, W van Apeldoorn, K Coolen, W van Gent, J v d Linden, J Vis, G Wielinga, C v Zwol; Plv. leden: J W Imhof, J G E Boekenoogen. Commissie voor de bedrijven: Leden: J G E Boekenoogen, K ter Burg, mej A W Louwerse, J L van Nieuwenhuizen; Plv. leden: A Nakman, J v d Linden. Commissie voor het openbaar slachthuis en de keuringsdienst van vee en vlees: Leden: W van Gent, J R Hartings, G Kappenberg, H Koelewijn; Plv. leden: A Nak man, R v d Kamp. Commissie voor de geneeskundi ge en gezondheidsdienst: Leden: mevr H Gerritse-van Ooik, R v d Kamp, J v d Linden, mevr. B G Rouwendal-van Wijland; Plv. le den: R Jonkhart, C van Zwol. Commissie voor -sociale zaken: Leden: J A G Alders, K ter Burg, R Jonkhart, G Kappenberg; Plv. leden: mevr B G Rouwendal-van Wijland, J R Hartings. Commissie voor de financiën: Leden: Joh de Gans, P J Hermans, J Steinebach. J M Veer; Plv. leden: J Vis. K Coolen. Commissie voor het onderwijs: Leden: W v Apeldoorn, dr J B Drewes. R v d Kamp, L Waterloo; Plv. leden: H Koelewijn, G Wie linga. Commissie voor de reinigings- en ontsmettingsdienst: Leden: K ter Burg, J R Hartings, J W Imhof, G Kappenberg; Plv. leden: J Stei nebach, W van Gent. Commissie voor de strafverorde ningen: Leden: dr J B Drewes, P J Hermans, J M Veer, G Wielinga; Plv. leden: dr B S A Al, J L van Nieuwenhuizen. Commissie voor voorlopige vast stelling gemeenterekeningen: voor zitter J Steinebach; Leden: Joh de Gans, L Waterloo. komen. Het is toch eigenlijk een enigszins vreemde toestand, als je tegen de dag van de raadszitting aan elkaar vraagt- Waar zijn de vragen van de heer Van Apel doorn? Het recht van interpellatie krijgt op die manier, zo zeide de burge meester, een carricaturaal karak ter. Hij drong er bij de raadsleden op aan zich zelfbeperking op te leggen. De burgemeester wilde er tevens op wijzen, dat men herhaal delijk heeft kunnen constateren, dat de heer Van Apeldoorn inter pelleerde over onderwerpen, die b.v. in het college nagenoeg gereed waren gekomen voor bespreking in de raad en in vele gevallen dus in de raadscommissies waren bespro ken. Beschuldiging? De heer Van A-eldoorn noemde dit een ernstige beschuldi ging en zijn mede-fractielid, de heer K. terBurg stelde voor een commissie te benoemen teneinde deze zaak te onderzoeken. De burgemeester stelde ten overvloede vast, dat hij slechts vaststaande feiten constateerde, hetgeen hij niet alleen zijn recht doch ook zijn plicht achtte. Het voorstel van de heer Ter B r u g, mede ondertekend door de heren Van Apeldoorn en Veer werd met 18 tegen 7 stemmen aan genomen. Aan het einde der raadszitting werd de bedoelde commissie sa mengesteld. Zij bestaat uit de lei ders der twee grootste fracties, nl. de heren Steinebach (Arbeid) en Alders (KVP) en der kleinste fractie, de heer Van Gent (Vrij heid). De communistische fractie ging met deze samenstelling ac- coord. Het voorstel om aan C. L. Roe landschap ontheffing te verlenen van de verordening betreffende het verlenen van drankvergunnin gen en verloven A. ten aanzien van de Markthal, ontmoette tegenstand van mevr. B. G. Rouwendal (Arbeid), die verklaarde dat haar fractie zou tegen stemmen, omdat naar haar mening in deze tijd van Onderstaande agendapunten gin gen gisteravond in de raad onder de hamer door: Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden van de raad de heren A. J. Jansen en W. J. A. Bartels. Notulen. Voorstel van B. en W. om aan mevr. wed. mi-. D. P. Hamers Untiet overeenkomstig haar ver zoek eervol ontslag te verlenen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Idem om aan J. Bijl overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als hoofd van de open bare u.l.o. school aan het School- laantje. Idem tot overplaatsing van een onderwijzer van de openbare school voor g.l.o. nr. 11 naar de openbare school voor g.l.o. nr. 14. Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van het bestuur der vereniging tot bevor dering van christelijk nationaal schoolonderwijs tot beschikbaar stelling van de nodige gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken ten behoeve van de school aan de Fred. v. Blanken- heymstraat. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de openbare u.l.o. school aan het Schoollaantje. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de vermenigvuldi gingsfactor voor het schoolgeld lager onderwijs. Idem om ontheffing te verlenen van de eis, gesteld in artikel 3 van de verordening betreffende het verlenen van drankvergunningen en verloven A ten aanzien van het perceel Arnhemsestraat 28. Idem tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling met de gemeenten Hoogland, Hoevelaken, Leusden en Stoutenburg betreffen de de uitvoering van de Vleeskeu- ringswet 1919, Stbl. 524.' Idem om met de Raad van Ar beid wederom een overeenkomst aan te gaan betreffende het ver richten van de geneeskundige con trolewerkzaamheden ingevolge de Ziektewet. Idem tot goedkeuring van de re keningen van het Burger Wees huis over de jaren 194o en 1946. Idem tot het verlenen van een crediet, voor het aanbrengen van diverse verbeteringen aan het per ceel Utrechtseweg 17 (Nederberg). Idem om een crediet te verle nen voor de bouw van een loods met verwarmingsinstallatie ten be hoeve van de gemeentelijke reini gingsdienst. Idem tot het treffen van enige voorlopige voorzieningen voor het herstel en de restauratie van de walmuur tussen de Kamp en de Coninckstraat. Idem tot instelling van een ge meenteblad. Idem tot het nieuw vaststellen van een verordening op de heffing van een straat- en rioolbelasting. Idem om de belastingbedragen berekend ingevolge de verordening op de heffing en invordering van de straat- en rioolbelasting voor het jaar 1948 met 10 pCt. te ver hogen. Idem tot wijziging van de ge meentebegroting dienst 1947. Idem om enige percelen grond in het grondbedrijf in te brengen. Idem tot verhuring van het Hoe- velakensevoetpad nr. 2 aan de A.T.O. Ingezonden mededeling) Utrechtschestraat 14 heeft iuist de passende voor groten en voor kinderen En ook voor 't gehele gezin voortschrijdend alcoholisme de ge meente daarin niet mag voorgaan. Bovendien zou het aannemen van dit voorstel het verlies betekenen van de argumenten, welke de ge meente gebruikt bij het afwijzen van zovele andere aanvragen van particulieren. De Markthal voldoet niet aan de verordening en daar mede moet rekening worden ge houden. Een geheel andere mening was de Heer Alders (K.V.P.) toege daan, die het college dank bracht voor de voortvarendheid, waarme de men op zijn aansporing tijdens de begrotingszittingen, is ingegaan. Het verlenen van de ontheffing zou in de toekomst, naar zijn me ning, dronkemanstafrelen zoals die zich nu wel eens in de Markt hal afspelen, voorkomen. Als er zwak-alcoholische dranken ge schonken mogen worden, laat men immers veel spoediger de illegale jeneverfles thuis? Bovendien doet de Markthal en zij zal dit nog jaren moeten doen dienst als noodschouwburg en ook daarom dient aan de pachter verlof A te worden verleend. Nadat wethouder Van Galen Last de woorden van de heer Alders nog eens had onderstreept, werd het voorstel in stemming ge bracht en aangenomen met 17 tegen 11 stemmen. Naar aanleiding van het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de restauratie van de O. L. Vrouwetoren, merkte de heer Coolen (K.V.P.) op, dat men in plaats van een stalen beter een houten besteigering kon nemen, daar deze waarschijnlijk na ge bruik minder verlies oplevert. Met de toezegging van het college aan de heer Coolen, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de as pecten, die zijn mededeling zou kunnen bieden, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter deed hier bij nog de mededeling dat het col lege van mening is dat de Amers- foortse burgerij ook 's avonds op de klok moet kunnen kijken en dat dus een verlichting der wijzer platen wordt overwogen. Vóór klein gezin? Ondanks het ver gevorderde uur vonden enkele raadsleden toch nog de moed om bij het .voorstel van B. en W. betreffende de bouw van 81 woningen in het Soesterkwar- tier enkele kanttekeningen te ma ken. Daarbij was het opmerkelijk dat het raadslid, de heer K. Coolen (K.V.P.) het opnam voor het klei ne gezin. Hij voelde meer voor de bouw van woningen met een in houd van 300 tot 350 M3, die zon der veel moeite tot twee-gezins woningen kunnen worden ge maakt. Het raadslid, de heer J. Vis (Arbeid) wees z.i. op het onlogi sche van deze redenering. Het rap port van het Ned. Econ. Instituut heeft voor Amersfoort uitgewezen, dat er dringend behoefte is aan woonruimte voor grote gezinnen. Wethouder Koopman (Arbeid) vond het nakaarten, want zo zeide hij, indertijd is in de raad het grote bouwplan voor het Soesterkwartier aangenomen en nu komt men met bezwaren. Hij achtte zelfs 350 M3 niet geschikt voor samenwoning. Met het cijfermateriaal van het NEI voor ogen is het de autoritei ten in Den Haag duidelijk gewor den, dat Amersfoort behoefte heeft aan grote woningen en de betref fende instantie vond het zelfs wen selijk, dat Amersfoort tot bouw van deze woningen overging. „U laat de grote gezinnen in de steek" zei de wethouder. Welke opmer king voor de heer Coolen aanlei ding was om uit te roepen, dat het een politiek handigheidje van de wethouder was om dat te zeggen. De wethouder wees deze beschul diging met klem af. Niettemin on derstreepte de heer J. Alders (K.V.P.) nogmaals het betoog van zijn fractie-genoot, en zeide dat de K.V.P.-fractie, indien bij een vol gend voorstel tot woningbouw geen rekening wordt gehouden met de geuite wens, haar steun niet zal verlenen. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Rondvraag Wethouder H. van Galen Last (CHU) deed een beroep op de burgerzin van de Amersfoortse be volking. De gasverlichting baart het gemeentebestuur zorgen. Daar de drukstootinrichting van de lan taarns het zonder klok moet stellen hapert de verlichting dikwijls in de avonduren. Ook branden de lantaarns wel eens op de dag. Men wil nu de bewoners die in de na bijheid van een lantaarn wonen belasten met het toezicht op het licht. De functiè van lantaarnop steker wordt dus weer in ere her steld zij het dan „onbezoldigd". De jeugd is nog steeds zeer bal dadig. In de Trompstraat werd een grote electrische lantaarn tot zes maal toe stukgegooid. Het gevolg is, dat de lamp er nu niet meer in komt en de Trompstraat dus ge deeltelijk in het duister gehuld is. Ook hier is de medewerking van de ouders wel zeer gewenst. Tenslotte dankte de heer Imhof voor de hem bij zijn vertrek toege zwaaide lof. Hij memoreerde de prettige wijze waarop hij in de raad het werk kon doen en dankte Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werden herbenoemd vier per 1 Januari 1948 aftre dende leden van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs voor een periode van vijf jaar mevr. J W Giessen-Visser, J Nijmeijer, H Radix, Dr J J Rasker. Als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs voor een periode van vijf jaar werd benoemd: J C D Smeitink. Op voorstel van Curatoren van het Johan van Oldenbarnevelt- gymnasium werd herbenoemd het per 1 Januari 1948 aftredende lid van dat college voor een periode van vijf jaar: H Ament. Tot leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs in de vacature Ds J Nauta en G Adriaans werden benoemd de heer J J Dengerink, van Lennep- laan 11 en mevr G Drewes-Brink- man, Schaepmanlaan 17. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd benoemd tot lid van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 der woon- ruimtewet 1947, ter voorziening in de vacature L W van Loon, de heer A J Hemels, Randenbroekerweg 37 vooral de voorzitter voor het per soonlijk contact dat hij met hem mocht hebben. Ook de overige raadsleden werden in zijn dank woord betrokken, zomede de amb tenaren van de gemeente. De heer Wielinga sprak een afscheidswoord tot de heer Imhof en hij deed dit ongetwijfeld namens de gehele raad, die gezien het late uur reeds sterk was uitgedund. „ICinabu" bouwt aan een nieuw apparaat Dezer dagen is verschenen het verslag der handelingen over het jaar 1945/1946 van de Centrale Commissie voor Uitzending van Nederlandse Kinderen naar buiten („Kinabu"). Het verslag, dat het eerste is na dat van 1942, herinnert aan de moeilijke jaren die na September 1942 volgden, toen de Centrale Commissie kort en bondig aan de Nederlandse Volksdienst te kennen gaf dat geen prijs werd gesteld op samenwerking. Wat vooraf na moeizame arbeid in het land was opgebouwd, ging vrijwel verloren. Wel hield de ad ministrateur doorlopend contact met het Dagelijks bestuur en ver schillende comité's van uitzending. Direct na de bevrijding besloot rnen het werk weer op te nemen. Van het dagelijks bestuur waren inmid dels drie prominente leden overle den t.w. dr. B. H. Vos, dr. J. B. F. van Gils en dr. L. H. van R.omundcdo' Met eerbied wordt in het verslag^ van het werk van deze geneeshe ren melding gemaakt. Het werk werd in 1945 weer onder leiding van de wnd. voorzitter Arts J. Kroondijk hervat. De toestand van het kinderhuis „Kinabu" te Soes- terberg was zeer slecht. De schade aan huis en villa toegebracht be droeg bijna veertig mille. In de in November 1945 gehouden buiten gewone algemene vergadering werd de Centrale Commissie met veer tien leden aangevuld. Dr. D. Klin- kert nam het voorzitterschap op zich. In 1946 werd deze opgevolgd door Arts G. van Gangelen. In 1946 is op het gebied der kin deruitzending nog belangrijk werk gedaan. Naar gezinnen en kolonie huizen werden 666 kinderen uitge zonden. Het kindertehuis te Soes- terberg kon in 1946 nog niet in ge bruik worden genomen. Voor de koloniehuisverpleging werd gebruik gemaakt van de tehuizen „Onze Bliscap" te Amerongen en „Voor- linden" te Wassenaar. In 1946 wer den daar 91 kinderen verpleegd. De balans der C.C. sluit met een na delig saldo van 301.18. „Practische Hulp" gaat collecteren Blijft denken aan de nood van de getroffen gebieden, die nog steeds niet is gelenigd. Ook de Ned. Centrale P.H is ge teisterd en heeft ruim twee ton schade. Helpt mede opbouwen. Hulp brengen aan alleenstaanden, daarvoor is zeventien jaren geleden de Ned. Centrale P. H. opgericht. De Centrale P. H. heeft te Groes- beek zes tehuizen voor vrouwen, mannen en kinderen uit onvolledige gezinnen cn voogdijkinderen. Twee honderd van hen, uit alle delen van het land afkomstig, worden duur zaam of tijdelijk, in afwachting van het vinden van emplooi, in een dezer tehuizen ondergebracht, of in ge zinsverpleging verzorgd. Een goede en mooi werk wordt hier onder alle gezindten verricht. Door op Zaterdag 29 November een speldje te kopen helpt U mede de zware last, waaronder deze nuttige zwaar getroffen instelling gebukt gaat, te verlichten. Collectanten kunnen zich nog mel den bij: Mevr. H. van Aken-v. d. Toorn, Madoerastraat 33; Mevr. J. v. 't Eind-De Haas. Utrechtseweg 3: Mevr. Gerritsen-Hornsveld, Utr.weg 118; Mevr. Muller Massis-Posthumus. Keucheniuslaan 11. \A7ij ontvingen een brief van de v v heer K. Basten, Troelstralaan 14. over de portier bij het Grand Theater, die z.i. ten onrechte fooien incasseert. Achteraf blijkt, dat dit stuk aan meer kranten is gestuurd. Wij hebben echter de gewoonte bij ingezonden stukken eerst na tc gaan waar ze vandaan komen Het bleek ons dat de heer K. Basten in Amers foort niet bestaat en dat het adres Troelstralaan 14 er evenmin is. Wij voelen er weinig voor op sug gesties van mensen, die met gefun geerde namen en adressen voor de dag komen, in te gaan Het fooien stelsel op zich zelf achten wij een kwaad. Maar het is een maatschap pelijk kwaad, nauw samenhangend met de structuur van onze maat schappij. Men heft het niet op door een aanval op een eenvoudige por tier, een aanval, misschien gedaan door iemand, die persoonlijk deze man zijn Inkomsten misgunt, maar zelf liever achter de schermen wil blijven. De Stichting Amsterdams Toneel gezelschap heeft in Amicitia met het drama „Van ander ras", van de schrijvers Arnaud d'Usseau en Ja mes Grow, een goede greep gedaan. De vertoning was zorgvuldig voorbereid, in de beginne even wat aarzelend, maar al spoedig in die vorm. welke de artistieke re putatie van deze toneelgroep heeft gevestigd. „Van ander ras" is een stuk zonder inzinkingen, uitstekend vertaald door Froukje de Waard en door elf mensen van wie er zes tenslotte nog maar bijrollen hebben. op uitstekende en superieure wij ze voor het voetlicht gebracht. De auteurs behandelden in hun stuk de Amerikaanse rassenhaat te gen negers. De verscheidene passa ges en knappe dialoog en de pakken de scènes maken het stuk toch sym- phatiek. Het is een weefsel van ge praat, geborduurd op belevenissen van een Amerikaanse aristocraat, die een sterke afkeer heeft van ne gers. Tenslotte moet hij zijn hoofd buigen, wanneer komt vast te staan dat zijn dochters en hun vrienden, waaronder een neger, zich tegen hem keren. Dat is al. Met alle waardering voor de overige spelers, mogen wij vaststel len. dat het de vertoning van Paul Huf, Loudi Nijhoff, Frits van Dijk, Marie Hamel en Johan Schmitz is geworden. Saalborn heeft het stuk prachtig geregisseerd, doch het was met dit materiaal ook wel werk om voor in geestdrift te geraken. In de volle zaal van Amicitia werd lankdurig en enthousiast ge applaudisseerd. Jan Strijbos over de reis van de „W. Barentsz" Op 26 October 1946 vertrok de „Willem Barendsz" uit de haven van IJmuiden naar het Zuidpoolgebied en daarmede was de grote walvis vaart. die zoveel stof tot schrijven en spreken opleverde, begonnen. De bekende natuuronderzoeker Jan Strijbos. maakte een groot ge deelte van de reis mee en hij ver telde daarvan Dinsdagavond aan de hand van enkele films in de Markt hal voor de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Reisvereniging. Bij zeer slecht weer vertrokken moederschip en jagers, de eigen lijke „vangschepen", voor hun moeilijke tocht Deze modern uit geruste expeditie heeft de heer Strijbos ruimschoots de gelegen heid geboden interessante gegevens te verzamelen. Wij geloven bijvoorbeeld niet, dat veel van de aanwezigen wisten, dat het kalf, het jong van de walvis, ze ven a acht meter lang is bij de ge boorte en per dag gemiddeld vier en een halve centimeter groeit, of dat walvis eigenlijk „vis-vis" bete kent. Voorts kregen de aanwezigen een duidelijk beeld van de enorme massa's vlees, die op het schip moes ten worden verwerkt. Vleessnijders en beenzagers waren voordurend in de weer, waarna de grote stukken vlees in draaiende kookketels wer den gedeponeerd. Het zou te veel zijn alles wat de heer Strijbos toon de en vertelde op te noemen. Zeer interessant waren de opnamen van het Dasscneiland, waar duizenden pinguins leven. De heer Strijbos heeft de talrijke belangstellenden een leerzame en prettige avond bezorgd. Bond van Amateurdaneers opgericht Te Amersfoort is opgericht de Amersfoortse Bond van Amateur dansers (A.B.A.) Deze bond stelt zich ten doel het dansen in Amers foort te cultiveren. De bond tracht dit te bereiken door de organisatie van individuele wedstrijden en team-matches. Voorts ligt het in de bedoeling onder bevoegde leiding oefenavonden te houden. Het secre tariaat van deze nieuwe organisatie is gevestigd Vermeerstraat 86. Autodief gesnapt De dader van de autodiefstal, Maandag jL in garage Boréé aan de Kamp gepleegd, een zekere v. d. B. uit Enschede, is ontsnapt. Ook de auto is weer terecht. Burgerlijke Stand 25 November 1947 GEBOREN: Jacob z v J Meijer en T J Visser; Alphons J P z v A J Hulsenbek en M W A de Wit: Arthur M zv A Oliemans en P C v Son; Aalt A zv H Buijert en E Hermans. GEHUWD: G A Kuppen en B Ha gelen: P C H Wap en M G Hol; J F Reems en M vd Klashorst; J E Todd en G J Rijn. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor het district Eemland gespeel de biljartwedstrijden zijn: Cadrcklasse: Noord Brabant I Vergulde Wagen I 42. Eerste klasse libre: Ons Genoe gen IGouden Ploeg II 62; Me- tropole IZonneheuvel I 44. Tweede klasse libre: Centraal II Metropole II 8—0. Derde klasse libre: Leusderkwar- tier III—D.O.S. I 8—0. Vijfde klasse libre: K.O.T. III Middelwijk II 17. De persoonlijke resultaten van de in Utrecht gespeelde wedstrijd tus sen Noord Brabant I en De Vergul de Wagon I zijn: v. Musschen 225 24 70 Steffen 222 24 39 De Klerk 59 20 7 2.95 Steffen 225 20 90 12.50 Becude 175 31 30 Biegman 166 31 28 Ons Genoegen speelde gelijk Ons Genoegen I speelde Maandag avond tegen En Passant te Spaken burg. Spoedig bleek, dat de beide ploegen volkomen tegen elkaar op gewassen waren. Jammer was het, dat Ons Genoegen met vier invallers kwam voor A J. Wichard, W. v. Gu- lik, C. Meijer. A. Agterhuis. Toch weerden de Amersfoorters zich goed Indien Ons Genoegen met een vol ledig tiental was opgekomen was er een grote overwinning uit de bus gekomen. De uitslagen zijn: En Passant—Ons Genoegen 5—5 C. VermeerTh. H. v. d. Brink 10 K VermeerC. de Groot 10 L BosG. Schrijver D1 W. v. GoorD. Kollen 10 K. KoelewijnH. Juffer 10 L.' HeinenE. J. v. d. Hazel 0—I J. v. RossumW. Flentge 1—0 J. v. Hoogen—J. B. v. Nieuwe- hulzen 5—1 W. Kok—M. B. Koning 0—1 S. Nieuwboer—J. Dekker 0—4

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2