D NIEUW PARIJS Speelgoed en luxe artikelen „Nederland staat voor zeer grote moeilijkheden" Brandweer doet nog iets anders dan blussen 2 Grotere krachtsinspanning geeft grotere welvaart Voorlichting beneden de maat Voor al Uw geschenken in LANGESTR. 35 TEL. 4501 ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET Raadsoverzicht „Hosanna" vierde derde lustrum Donderdag 27 November 1947 Minister ir. H. Vos: f Uit Amersfoort ,,Ik verte] U geen nieuws, wanneer ik zeg, dat het Neder landse volk ontevreden is, omdat dit volk ziet, dat de armoede niet gelijkmatig wordt verdeeld. Er heerst nood, en voor de beurzen van de eenvoudigen is er niets. De armoede zou door ons volk niet zo sterk worden gevoeld, als het maar wist. dat de nood door allen werd gedragen Het was met deze wporden, dat de voorzitter van de afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid, de heer B. Noordewier, gisteravond minister ir. H. Vos inleidde bij een talrijk gehoor in de Markthal. Minister Vos gaf als zijn mening te kennen, dat het goed is zo nu en dan achter de ministertafel vandaan te komen en te spreken in een openbare vergadering. Het is goed geregeld te weten hoe de stemming is, waardoor men zich bewust blijft van de uit te voeren taak. Ons volk krijgt ook door de beperking van de pers geen voldoende voorlichting in het bizonder op economisch gebied. Ook de regering schiet wel eens in haar voorlichtende taak tekort. Voorlichting achtte ir Vos 'n nood zakelijke voorwaarde in een demo cratisch geregeerd land voor een goede verstandhouding tussen rege ring en volk. De moeilijkheden van ons land zijn veel groter dan men zich voor stelt. Toch slaan wij geen slecht figuur in Europa. Behalve de moei lijkheden kent ons land ook een grotere rust in het arbeidsproces. Er zijn minder stakingen. De heer Vos wees in dit verband op de situatie Jn Frankrijk. Ook Amerika zo zeide hij moet na een nog al luidruchtig experiment teruggrijpen naar een systeem van lonen- en prijsbeheersing. Ons land heeft niet slecht geboerdv ook op het gebied van opruimingswerkzaamheden en wederopbouw staat ons land er goed voor. Buitenlanders die na de be vrijding in Nederland vertoefden en ons land opnieuw bezoeken zeggen dat zij het niet meer terug kennen. Snel herstel? De minister memoreerde, hoe in de laatste oorlogsmaanden „zwart" berekeningen werden gemaakt over de wederopbouw van ons land. Men kwam toen tot de conclusie aldus de minister dat het zes zeven jaar zou duren voor het levenspeil van 1938 zou zijn bereikt. Op sommige punten is het herstel snel ler gegaan op andere punten trager door de internationale verhoudin gen. In dit verband wees minister Vos op de misère in Duitsland, Noteert U even GRAND: Carmen (18 jaar). 14.30. 18.45 en 21 u. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Vrouw tegen vrouw (18 jr.) Zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: Vrolijke jongens en Rin-tin-tin knapt 't op. (Elke leeft.) Vrgd. en Zat. 14 30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 13.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 26 EN 27 NOV.: Muziek en toneel, Chr. Muziekver. „Hosanna", Amicitia, 20 uup. 27 NOV.: Feestavond Geref. Jeugd beweging, Markthal. Vrouwendag P.v.d.A., Acad. de Danse. GRAND: „School der Dapperen". Amsterdams Toneelgezelschap, 20 uur. 28 NOV.: F.A.P. filmavond. Nederl. Fabrikaat, Markthal,.20 uur. Lekenspel „Esther", Chr, Jeugd vereniging „Samuel", Amicitia, 20 uur. Lezing met lichtbeelden (Nut van 't Alg.): „Glorie van Neder land". Monopole, 20 uur. 29 NOV.: Bokswedstrijden t.b.v. de Niwin, Markthal, 20 uur. „De vier jaargetijden". Ons To neel, Amicitia, 20 uur. 30 NOV.: „De Dageraad". Spreek ster mevr. H. Geerlings-Roelofs. Volksgebouw, 10.30 uur. Van der Tak nogmaals voor het Tribdnaal Voor het Utrechtse Tribunaal stond gisteren terecht C. B. van der Tak. tij dens de oorlog directeur van Bouw- en Woningtoezicht in Amersfoort. Deze man. die talrijke functies had bekleed, o.m. in kuituurgemeenschappen, archi- tectengildes. zelfs gesolliciteerd had naar het ambt van loco-burgemeester, was door het Amersfoortse Tribunaal reeds verhoord, waarna het advies volg de van 3 jaar internering, waarmee de Hoge Autoriteit zich niet had kunnen verenigen. In een uitvoerige zitting nam het Utrechtse college weer de tenlasteleg ging door en hoorde een uitvoerig plei dooi aan van mr. dr. ^Tydeman, die voor beëindiging der detentie pleitte. Over 14 dagen zal het advies wor- 'den uitgebracht. Burgerlijke stand 26 November Geboren: Eduard, z. v. E. d'Haan en C. Snijders. Hendrikus Johannes, z. v. A. W. van de Kamp en M. W. Teu- nisscn. Jacob, z. v. H. E. Phielix en G. .Willems. Gehuwd: H. A. Pennekamp en E. J. Schippers. D. J. van Ginkel en A. Pie per. MIN. m. H. VOS Nederland staat voor zeer grote moeilijkheden waarvoor de grote mogendheden nu nog naar een oplossing zoeken. Dat Nederland dit afzetgebied voor een groot deel verloren heeft, maakt een omstelling van de Nederlandse in dustrie noodzakelijk. Ook de moei lijkheden in Indonesië zag de minis ter als een handicap voor het eco nomisch herstel van ons land. Sprekende over de productie zei- de de heer Vos, dat in 1945 slechts 40% van de normale arbeidspresta tie werd geleverd. In 1946 liep deze van 60 tot 80% in 1947 tot 90% op. Nu telt ons land 10% mensen meer dan in 1935. Hetgeen dus zeggen wil, dat ons levenspeil 20% lager ligt dan voor de oorlog. Het opvoe ren van ons productiepeil is dus een dwingende noodzaak. Alleen door werken kan de welvaart van ons land worden herwonnen. Amerika helpt Het is niet voldoende duidelijk tot ons volk doorgedrongen, aldus de minister, dat ons levenspeil is op gevoerd door buitenlandse hulp. Amerika heeft een streep door de rekening gehaald voor de leverin gen aan Nederland in 1945. In 1946 kon de Nederlandse staat belang rijke bedragen putten uit de oor logswinsten die in Amerika geblok keerd lagen. Voorts zijn er Ameri kaanse fondsen verkocht. De rege ring hield uitverkoop, doch ook aan deze dingen komt een eind. Het ver schil tussen in- en uitvoer is schrik barend groot en loopt in de 1800 millioen guldens. Dit bedrag moet beslist van maand tot maand min der worden, aldus ir. Vos. Van het plan Marshall hangt voor Neder land ontzaglijk veel af. Nederland staat voor grote moeilijkheden die wij in de komende tijd moeten overbruggen. Wanneer iedere Ne derlander 1% per dag meer zou doen, dan zouden we al een heel eind opschieten, meende de minister De opi-oep tot verhoogde activi teit kan dan slechts gedaan worden als de verdeling van het nationale inkomen op behoorlijke wijze ge schiedt. Lonen en Prijzen Minister Ir. Vos, bepaalde zich tot vier belangrijke zaken die nauw met elkaar verbonden zijn t.w. de lonen, de prijzen, de belastingen en de sociale maatregelen. Het is niet moeilijk om te zeggen we moeten naar hoger lonen. Men is er misschien aldus de minister drie dagen gelukkig mee. De lo nen zijn beter te beheersen dan de prijzen die door duizenden onder nemingen worden vastgesteld. Als de Ned. regering de lonen en prij zen loslaat, dan winnen altijd de prijzen de wedloop. In de Verenigde Staten heeft men stormgelopen te gen de prijsbeheersing Na 1 jaar liggen nu alclaar de prijzen 30% hoger. Bij ons bleven zij op onge veer hetzelfde niveau. Met enkele voorbeelden toonde de minister aan, dat het loslaten van lonen en prij zen regelrecht zou leiden naar in flatie, met alle misère van dien. De regering heeft getracht een systeem tc vinden voor de groepering van de lonen. Zo is het loon van de landarbeider drie maal zo hoog dan vroeger. Wat de prijzen betreft, zeide cle minister, dat men op het ogenblik doende is sterke verlagingen door te voeren. De prijzen van de eer ste levensmiddelen zijn laag ge houden en op het levensmidde lenpakket legt de staat nog altijd 5.per gezin toe. Er is niet zozeer onrust over de prijzen bij ons volk, meer nog over de win sten. Er is spanning tussen de verschillende inkomsten. Van de prijsverlagingen noemde de minister nog die van het ver keer en vrachtvervoer en van de kledingsector. De inkomstenbelas ting is voor de groepen met lagere lonen sterk verminderd, voor 'de hogere loongroepen is de belasting- schroef echter strakker aangedraaid Over de heffing ineens sprekende, herinnerde ir. Vos aan de situatie na 1918 toen men nog geen 2% kón loswringen. Nu is dat dan na een ongelukkig amendement van de KVP 20% geworden, aldus de mi nister. De Nederlandse Staat heeft door deze maatregel belangrijke in komsten verworven. Sprekende over de sociale positie van de arbeiders herinnerde ir. Vos aan hetgeen o.a. door Minister Drees kon worden bereikt.- Minister Vos huldigde het werk van de vakbeweging en hekelde de houding van een groot aantal ondernemers, die een goede prijs politiek onmogelijk trachten te maken. De regering hoopte op vrijwillige medewerking van de ondernemers maar zo dat niet het geval mocht zijn, dan zal zij niet aarzelen tot het. nemen van dwangmaatregelen. Spr. zag de mogelijkheid tot me dezeggenschap van de' arbeider in het bedrijfsleven. Behalve de poli tieke democratie moet men ook rijp gemaakt worden voor de economi sche democratie. Minister Vos besloot zijn enige malen door applaus onderbroken rede met een 'schets over de groei van het socialisme. De jaren die komen kunnen ons de verwezenlij king van het socialisme brengen. Wel staat de wereld voor grote moeilijkheden, maar de mensheid zal op de duur niet het communis me en het kapitalisme kiezen. Be wust zal zij gaan de weg van de democratische vrijheidsrechten, de bewuste weg van de overgang naar de socialistische gemeenschap. Laat dit de achtergrond zijn van Uw werk, opdat wij kunnen optrekken naar een maatschappij die beter is dan die welke wij verlaten, (lang durig applaus). Nadien werden nog een aantal schriftelijke vragen gesteld, die uit voerig doyr minister ir. Vos werden beantwoord. Aan de bijeenkomst verleenden medewerking de arbei dersmuziekvereniging „H. J. Hege- ra.ath" en de „Stem des Volks". Vooral het optreden van de „Stem" werd zeer gewaardeerd en voor de vrij vlekkeloze uitvoering van „Het Hollands lied" ontving het koor een hartelijk applaus. De traditie getrouw bezorgen alle pakje;, vóór 4 Dec. gekocht op pakjesavond gratis thuis. De Rode,Duivel" zal in geval van nood zijn mannetje staan E meeste Amersfoorters denken, dat de brandweer de hele dag niets anders doet, dan in een luie stoel op een brandje wachten. Maar de eigenlijke toestand is toch wel heel anders". De heer Rehwinkel, sinds twee maanden ondercommandant van de Amersfoortse brandweer, bij wie de Amersfoortse pers op visite is, zegt het lachend, maar zijn woorden zijn ernstig bedoeld. Want om dat fabeltje uit de wereld te helpen en het publiek met de werkelijkheid, zoals die in de brandweer kazerne is, in kennis te brengen, heeft immers commandant Bijleveld de krantenmensen voor dit bezoek uitgenodigd! Eerlijk gezegd: wij stonden tot vandaag aan de zijde van hen, die het op het sprookje van de luie stoel hielden. Toch moest ook ons de naam van dit „bedrijf" brandweer al voldoende zeggen. Hier wordt de ganse dag gewerkt om brand te weren. Het bestrijden van vuur komt eigenlijk pas op de tweede plaats. Wat nog geenszins zeggen wil, dat de Amersfoortse brand weer in geval van brand niet pa raat is. Zie ze maar eens hollen, als de heer Rehwinkel de sirene van het binnen-alarm laat loeien. Dan ko men ze overal vandaan. Eén die een auto repareerde, zit twee se conden later op de wagen, die voor uitrukken gereed staat. Meteen raast de motor al. Van de binnen plaats, waaT enige mannen slangen controleerden, komt het hele stel in draf aangevlogen. Jassen en hel men aantrekken is het werk van een ogenblik. De wagen wordt be klommen en voor de ogen der ver baasde bezoekers rijdt reeds de Amersfoortse brandweer uit. Dit maal blijft de rit beperkt tot de binnenplaats. Maar hoévele malen is dit al niet werkelijkheid ge weest? „Behalve dit tiental be roepsmensen hebben we er onge veer vijftig, die deel uitmaken van de zgn. plichtbrandweer", vertelt de heer Rehwinkel. „De ploeg, die dienst heeft, kan 's avonds heel eenvoudjg gewaar schuwd worden. Een druk op de knop en in de woning van de man nen luidt de %larmschel. Overdag gaat natuurlijk de grote sirene." Voorkomen beter Wanneer we even later in de ge zellige cantine bij de warme ka chel zitten, worden we ingelicht over het preventieve, werk der brandweer. In bioscopen, bijvoor beeld heeft mén te maken met tal van voorschriften, die dienen om brand te voorkomen. Bij het bouwen van wpningen moet ook al aan bepaaldé eisen worden voldaan. In een schouw burg of in -verenigingszalen, heeft men eveneens rekening te houden met voorschriften van- de brand- ONZE democratische staatsin stelling kent het recht van in terpellatie. In de Amersfoortse gemeenteraad wordt van dit recht door de CPN-fractie een ruim ge bruik gemaakt. Er gaat geen ver gadering voorbij of het raadslid W. van Apeldoorn stelt namens zijn fractie een of meer vragen, die het gemeentebeleid raken. Men kan over het interpellatierecht van mening verschillen, maar het staat toch wel vast, dat zij die het ge bruiken niet uitsluitend denken aan de zaak, die tot het stellen van vragen aanleiding heeft. De poli tiek komt bij zo'n interpellatie al tijd even om de hoek kijken en de gedachte „hoort U. dat vragen wij nu" is minstens voor de vragen steller zo belangrijk als de zaak waar het om draait. Het ligt er bij de CPN in Amers foort echter wel een beetje te dik bovenop. In de vergadering van Dinsdagavond werd het wethouder J. Koopman (Arbeid), die overi gens op dit gebied wel tegen een stootje kan, te bar. Hij gaf de heer Van Apeldoorn de vaderlijke raad om het interpellatierecht niet te gebruiken als een buisje aspirine. Bij overvloedig gebruik zo zeide de wethouder helpt ook de as pirine niet meer. Bij deze raad. is het niet geble ven.. Ook burgemeester, Molendijk had zijn bedenkingen tegen de CPN-interpellaties, die naar zijn inzicht veelal over zaken hande len, die zich in het college reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. Deze „be schuldiging" namen de communis ten niet. Op voorstel van het raadslid Ter Burg (CPN) stelde de raad een „commissie van drie" in, die naar de juistheid der bewering van de voorzitter een onderzoek gaat instellen. De heer Van Apel doorn betoogde met nadruk, dat de notulen zouden uitwijzen, dat de interpellaties geen verband houden met eerder gevoerde besprekingen fn de commissies van bijstand of in de raad. Dat de commissie er Kwam, had de CPN-fractie wel voornamelijk te danken aan de fractieleden van de Partij van de Arbeid, die una niem voor de instelling van de commissie stemden, nadat de heer Van Apeldoorn een tweede vader lijke raad, nu van de heer Steine- bach had afgewezen. Het komt ons voor. dat de voorstemmers zich bij voorbaat verheugen over de uit slag van het onderzoek. HET lijdt geen twijfel, dat de Amersfoortse raad van links tot rechts zich welbewust is dat het woningbouw-program vlot moet worden afgewerkt. Het zou daar om zeer te betreuren zijn als poli tieke motieven aanleiding zouden kunnen geven tot vertraging van liet bouwtempo. Als men in de raad ruim twee uur nodig heeft om tenslotte zonder hoofdelijke stem ming te besluiten, dat er in prin cipe dertig middenstandswoningen worden gebouwd, dan hapert er iets. Dan maakt men in de raad of een te ruim gebruik van het recht van spreken of men stelt het poli tiek belang boven de zo noodzake lijke leniging van de woningnood. Als het college meent, de nieu we woningen zelf in eigendom te moeten behouden om op die ma nier de kantonrechter geen nieuwe klandizie te bezorgen van eige naars die de beschikking willen hebben over hun huis, dan is dit uit een oogpunt van gemeen schapszin zeer te waarderen. Als dan uit de discussies verder blijkt, dat het geenszins in de bedoeling van het college ligt de bouw 'van woningen door particuliere bou wers te bemoeilijken, ja zelfs deze bouwers daartoe aanzet, dan is er toch geen twijfel aan de goede be doelingen van het college. Niette min hield de heer Alders (KVP) voet bij stuk. Hij of liever zijn fractie kon geen genoegen nemen met de argumentering van het voorstel, namelijk dat uit een kan- tonrechterlijk vonnis blijkt, dat een rationele verdeling der woon ruimte niet mogelijk is, indien de gemeente de woningen niet in eigendom heeft. In de motie Alders is sprake van een „onwelgevallig" vonnis van de kantonrechter. Met deze redactie heeft de heer Alders zelf gedaan wat hij in de raad laakte, namelijk het denigreren van de rechterlijke macht. De heer dl*. Al (Arbeid) heeft duidelijk uiteengezet dat in het voorstel van B. en W. geen sprake is van denigreren van de rechter lijke macht, maar een afbakenen van positie en bevoegdheden. Niet de tegenstemmers van de motie Alders hebben het beleid van de rechter in de raad aan de kaak gesteld, maar de voorstemmers, die spraken over een onwelgevallig vonnis van de rechter. De motie Wielinga (AR) ging nog iets verder en was gebaseerd op het betoog, dat particuliere bou wers zelf het récht moeten behou den tot verkoop of verhuur, een en ander dan onder door de ge meente ontworpen bepalingen. Bij de linkse groepen in de raad heerst de opvatting, dat dan het hek van de dam is en het voorlopig altijd nog beter is, dat de gemeente de woningen in eigendom laat bou wen. Niettemin werden de beide moties door de raad aangenomen, hetgeen een verliespost betekent voor de progressieve groepen in de raad. Hier is dan eindelijk ds brand- weerjeep, welke momenteel door de Amersfoortse brandweer wordt beproefdZiet U de pomp vóór de motorkap? Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond gespeelde biljartwedstrijden voor het district Eemland zijn als volgt: Eerste klasse libre: Ons Genoegen IINieuwe Kei I 8—0 Tweede klasse libre: Soestdijk ILeusderkw. II 62 KOT I—Animo I 0—8 Vierde klasse libre: Animo IITavenu III 80 Vijfde klasse libre: Mctropole IV—DOS II 2—6 Leusderkw. IVPauw II 44 Zesde klasse libre: Tavenu IVOns Genoegen IV 62 weer. En zo zijn er nog lal van andere gevallen te noemen waar voor maatregelen zijn getroffen, die uitsluitend dienen om brand te weren. Een ander voorbeeld is de con trole op oliestookinrichtingen. Dooi de schaarste aan steenkool daartoe gedwongen, hebben vele ingezete nen een oliestookinrichting aange legd. Heel vaak zijn deze appara ten van eigen fabrikaat, wat be tekent dat ze nog al eens primitief en daardoor gevaarlijk zijn. Nog niet zo lang geleden is een politieverordening van kracht ge worden, £ie voorschrijft dat derge lijke inrichtingen niet mogen wor den aangelegd of gebezigd zonder vergunning van de brandweer. Men wil hiermede voorkomen, dat in de toekomst het stoken met olie tot rampen leidt. Vergunning wordt alleen dan geweigerd, wanneer niet aan de voorwaarden van de brand weer kan worden Vv..üaan. „Niettemin moeten wij, zoals ik al zei, steeds paraat zijn", vervolgt de41 heer Rehwinkel. „En de leiding der Amersfoortse brandweer wijdt aan deze kant van het bedrijf evenveel aandacht als aan het pre ventieve gedeelte. Het materiaal wordt in eigen beheer onderhou den en er wordt aangestuurd op uitbreiding, voor zover dat moge lijk is." „Rode Duivel" Dat het Amersfoort ernst is met de brandweer-zaak blijkt duidelijk, wanneer we na een rondgang door het gebouw, waar de beroeps mannen druk bezig zijn met aller lei karweitjes in de garage ko men. Daar staat dan de „Rode Duivel", de brandweerjeep waar over al zoveel werd gehoord. Glan zend en glimmend in 't lamplicht, lijkt zij maar heel weinig meer op het kleine snelle ding, dat wij op straat zo vaak tegen komen. Voor de radiateur is de pomp gemon teerd, die wordt aangedreven dooi de automotor en die het water naar boven moét brengen. Over de jeep heen is een standaard ge bouwd, voor de ladder en de slan gen. Zes tot acht man kunnen er razend snel mee weg komen. En geen heideveld vol m«+ kuilen en gaten, geen mulle zandvlakte of modderige landweg zal hen weer houden de plaats van de brand zo dicht mogelijk te naderen. Daarom juist is deze wagen van zoveel belang voor onze stad, die gelegen is temidden van bos, heide en platteland. Thans wordt het ap paraat nog beproefd in opdracht van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Deze jeep toch is een echte vreemde eend in de bijt. In geheel Europa is niet zo'n twee de wagen te vinden en de firma Kronenburg te Culemborg heeft de constructie heel wat keren moeten herzien, vóór bevredigende resul taten werden bereikt. In dat sta dium is men thans gekomen. Of we het willen zien? Maar na tuurlijk! Daar rijdt de „Rode Dui vel" al naar de singel voor de ka-^ zerne. De zuigslang glijdt in het water, de spuitslang wordt aange sloten, grommend doet de motor zijn werk. Het grachtwater bolt de slappe slang op. En in een dikke straal golft het met een grote boog over het watervlak. Spetters vlie gen rond en het publiek, dat snel toestroomt, trekt zich een beetje terug. Op de gezichten leest men de vraag: Wat voert die brandweer toch uit? Als men nu dit stukje maar leest! De Christelijke Muziekvereniging „Ho sanna" vierde gisteren haar derde lus trum in ..Amicitia" met een gecombi neerde muziek- en toneeluitvoering. Zaaluitvoeringen van harmonie is steeds een hachelijke onderneming, want stem ming en toon spelen hier voor 't oor een veel grotere rol dan bij concerten in de buitenlucht. Het programma stelde niet te zware eisen, maar was ook niet van die aard. dat de spanning onder de mu sici er niet danig in zat. De marsen wer den pittig geblazen, en hierbij bleek da delijk de vaste en toch soepele leiding van de dirigent A. J. Bruynooge. Men kan niet anders dan „Hosanna" met deze leiding feliciteren. Over 't alge meen mag gezegd worden, dat de muzi kanten zi|n leiding goed volgen, maar juist in puijcto dynamiek zou nog wel het een en ander verbeterd kunnen wor den. Daarmede zouden ook de ouvertures en walsen nog aan muzikale voordracht winnen. Het corps is nog echt in de overgangsperiode van fanfare tot har monie, het hout en de saxgroep zijn nog vrij zwak bezet, maar met degelijke in dividuele studie zal het corps onder deze leiding op de duur nog heel wat kunnen bereiken.. Van de prettige sfeer, die in de ver eniging heerst, gaf de hulde aan de di rigent blijk, die met zijn vrouw naar aan leiding van zijn 12^2-jarig directeur schap terecht in de bloemetjes werd ge zet. De sympathieke toespraak van de voorzitter beantwoordde hij met een propagandistisch opwekkend woord, waarin hij de ouders begrip en steun vroeg voor het stukje sociaal werk, dat in zulk een muziekvereniging ligt. Daar bij legde hij terecht de nadruk op de noodzakelijke huiselijke studie. Na de pauze oogstte de toneelgroep, van de vereniging veel succes met het vrolijk spel in 3 bedrijven „Welkom binnen" van Chr. Hoogewerf, zodat „Hosanna" op een welgeslaagde intie me viering van zijn derde lustrum kan terugzien. AZ en PC gaf De Vest geen kans In een prettige wedstrijd is de AZ en PC er in geslaagd De Vest een 50 nederlaag toe te brengen. De Vest kwam met drie invallers te water, de AZ en PC daarentegen telde geen invallers. In deze wedstrijd, die te Naar- den in een smal bad werd ge speeld,. zwommen de polospelers elkaar te veel in het vaarwater en genoten zodoende te weinig bewe gingsvrijheid. Niet alleen de AZ en PC-voorhoecle speelde een uit stekende wedstrijd, ook de achter hoede, waarin vooral Wim Droog en Henk de Jong uitblonken, was uitstekend op dreef. De Vest beschikt over een snelle ploeg, zij mist echter de nodige rou tine om tegen een doorgewinterde ploeg als de AZ en PC succes te hebben. De A.Z. en P.C. was voortdurend in de meerderheid en maakte het de Ves£-doelman zeer lastig. Aan de vijf doelpunten (twee voor de rust en drie er na) had hij geen schuld. Gertie Mosterd vormde een voort durende bedreiging voor de Vest- achterhoede. Zijn doelpunten wa ren van góede kwailteit. Het was voor de meeste Vest-spelers en supporters een uitkomst toen de scheidsrechter het einde van deze wedstrijd aankondigde. Sneeuwwitje was in „City" De jeugd heeft gistermiddag in City enige uren van prettige ont spanning beleefd. Er werd een vol ledig bioscoop-programma ver toond met als hoofdschotel de Ne derlandse film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Het sprookje van Sneeuwwitje is zo bekend, dat het onnodig is hierover verder uit te weiden. Deze film, in zwart-wit opnamen vervaardigd, is bijzonder aar/lig. Goed spel en uitstekende opnamen zorgden er voor dat de kinderen meegevoerd werden naar dat wonderlijke land van sprook jesprinsessen en naar het kleine maar gezellige wereldje van dwer gen. Vooraf enige tekenfilmpjes van Joop Geesink, natuurlijk een short- story van de nooit vervelende Mickey Mouse en de avonturen van Jan IGaassen. Ditmaal toonde Jan Klaassen zijn speurderstalenten, door een, kippendief te ontmaske ren en de kleine Mickey Mouse maakte rare bokkesprongen met een zelf vervaardigd vliegtuigje. Voor vele kinderen en zelfs voor de ouderen kwam het einde nog te vroeg. Soest Landgoed Pijnenburg Het landgoed „Pijnenburg" ter groot te van 600 ha., waaronder 80.000 m- waterpartij. is thans geheel gezuiverd, verklaarde kapitein Franken, namens het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De Hulp-Verlenings-Dienst is dezer da gen met de opruiming van landmijnen in de bossen van het landgoed gereed gekomen. De gevonden munitie is naar de springplaats Wolfheze overgebracht. Veel landmijnen, die niet meer vervoerd konden worden, werden ter plaatse tot ontploffing gebracht. In verband met bovenstaande wijzen wij er op, dat nog niet alle bossen in de omgeving gezui verd zijn en het daarom aanbeveling verdient buiten de bossen van het land goed Pijnenburg de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Voor al in de btfssen van Staatsbosbeheer en Drakenstein is grote voorzichtigheid geboden. Woningverbetering kost twee ton De besturen van de R.K, Bouwver eniging en de stichting Patrimonium te Soest hebben het gemeentebestuur ver zocht voor de verbetering van de on der haar beheer staande woningen, res pectievelijk 185.400 en p 35.650 be schikbaar tc stellen. Deze verbeteringen worden dringend noodzakelijk geacht. B. en W. stellen voor om tot Inwilliging van het verzoek van de woningbouwvereniging te be sluiten. „ONDERSTAMMEN" Voor de tuinbouwvereniging Soest hield de heer I. de Vos, landbouwcon- sulent van de tuinbouwvoorlichtings- dienst. Woensdagmiddag in de zaal van de „Gouden Ploeg", een lezing over „Onderstammen". De heer P. H. Segers, voorzitter van de tuinbouwvereniging, sprak een openingswoord en deelde mede dat ten behoeve van de fruit- telers een proefveld met onderstammen te Stoutcnburg zal worden aangelegd, waar dc ontwikkeling van de stammen kan worden nagegaan. Voor de fruittelers zal op initiatief van de Ned. Fruittelers-organisatie, een snoeidemonstratie gehouden worden met fyoogstam en strutkvorm, op Dinsdag a.s., des morgens om 9 uur bij P. J. Wantenaar, Blrktstraat 73, te Soest. Hoevelaken Ongeval Toen de heer de V. zich per rij wiel via de Stoutenburgerlaan naar huis begaf, raakte hij vermoedelijk door de zeer slechte toestand waar in zich het wegdek van bovenge noemde laan bevindt, zijn stuur kwijt, viel en kwam daardoor in aanraking met een lantaarnpaal. Met een hersenschudding werd het slachtoffer naar zijn wo~ing ver voerd. Bij het afstappen van zijn rijwiel had de heer wonende aan de Stoutenburgerlaan, het ongeluk uit te glijden en te vallen. Hij kwam hierbij zo ongelukkig terecht, dat er een beentje boven zijn enkel brak. Naar wij vernemen zal door de Chr. Bouwvakarbeidersvereniging een kinderfeest ter gelegenheid van de verjaardag van Sint Nicolaas worden georganiseerd in hotel „Fontein". Door de slechte verlichting van het kruispunt en mede door die van de auto zelf reed de bestuur der van een luxe auto door de af rastering aan het kruispunt. Er ontstond vrü belangrijke materiële schade.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2