Suriname: een tweede Indonesië? Programma biljartcompetitie Eerste helft van competitie loopt ten einde Het geeft niet, of Walcott wint of verliest... Snelle rechtvaardigheid kan een wanhoopstemm ing voorkomen Sanchez, ex-Utrechter, verward door ellende Alleen schaatsenrijders naar St. Moritz Joe Louis heeft geld nodig ,Best sellers" in Sovjet-Unie de TIPS VOOR SINTERKLAAS Lou Boeljon Jac. P. Thys'se Boeken voor de jeugd Zaterdag 29 November 1947 Het gist in Suriname! Enkele weken geleden schrikten de Nederlanders op omdat de ex-Utrechter Sanchez, een Surina mer, aan de vooravond van een staatsgreep" werd gearres teerd. De meesten van ons hadden het nooit mogelijk geacht, dat in West-Indië een dergelijke beweging het hoofd kon op staken. Men weet. dat de Surinamers eisen stellen t.a.v. zelf bestuur, maar dat zij door middel van geweld zich recht zouden verschaffen leek onbestaanbaar. Dat aan het hoofd van de Suri naamse illegaliteit een ex-Utrechter stond, die men in de Dom stad algemeen als een vreedzaam mens kende (zijn landgenoten noemden hem een „onpolitieke figuur uit conservatief-katholiek milieu"), heeft bijzondere sensatie gewekt. „Staatsgreep" mislukt De ex-Utrechter Sanchez heeft in Suriname getracht een „staats greep" uit te voeren. Het plan lek te uit, de politie greep in. Sanchez en zijn makkers zitten achter slot en grendel. Uit gesprekken met Surinamers. die in ons land wonen, kregen wij sterk de overtuiging dat Sanchez' complot gegroeid is uit een wanhoopsstemming over de slechte toestanden in de West. Zijn landgenoten keuren zijn daad af. maar achten haar zeer begrijpelijk. Men vreest, dat er van de plannen voor het bevorderen van de wel vaart in Suriname niets terecht zal komen. Ons artikel werpt enig licht op de moeilijkheden in onze Wes telijke overzeese gebiedsdelen. Het bestuur van het Neder- landsch Olympisch Comité heeft in een dezer dagen gehouden verga dering besloten, het organisatie comité der Olympische winterspe len, welke te St. Moritz worden ge houden. te berichten, dat de dele gatie van Nederland alleen zal be staan uit een aantal hardrijders op de schaats met een maximum van vier, terwijl als chef d'équipe zal optreden dr ir A. F. van der Scheer. De strijd om de tenniskam pioenschappen te Wimbledon zullen het komende jaar worden gespeeld van 21 Juni tot 3 Juli. Televisie maakt 4>okssport dood De Amerikaanse boksmanager George Parnassus is een proces begonnen om de televisie uit de ring te weren, daar deze volgens hem schadelijk is voor de boks- sport. Hij gaf zijn advocaat op dracht een aanklacht in te dienen tegen het Hollywood Legion Sta dium en tegen een omroep-maat- schappij, die zonder toestemming een van zijn boksers per televisie in de huiskamers bracht. „Op de duur," zei hij, „zal de televisie de bokssport dood maken. In plaats van de Sportpaleizen te bevolken, blijven de mensen doodeenvoudig thuis om voor niets en in een heer lijke luie stoel toch te zien, wat er in de ring gebeurt". Sanchez schjjnt verbijsterd te zijn geweest door de inderdaad erbarmelijke toestanden, die in zijn geboorteland heersen. De parle mentaire commissie, welke dit jaar in de West een onderzoek instelde, heeft daarover een boekje open ge daan. Een groot deel van de bevol king leeft in krotten, de hygiëni sche toestanden zjjn slecht, de ar beidsverhoudingen beneden peil, het onderwijs voldoet aan geen enkele redelijke eis. Het Tweede Kamerlid d r s. G. M. Neder- horst heeft in het voorjaar een bezoek gebracht aan Suriname en ook zijn bevindingen zijn: daar moet zeer veel veranderen wil er ooit ook maar van een geringe wel vaart sprake zijn. Nu heeft het parlement de instel ling van een welvaartsfonds voor Suriname, groot 40 milliocn gulden, goedgekeurd. Het blad „Nieuw Suriname" meldde, dat f 7 millioen uit dit fonds» besteed zou worden voor het stichten vap een bananen- cultuur waaraan Suriname, volgens dit blad, geen behoefte heeft, om dat de bevolking meer gediend is met het bevorderen van de citrus- cultuur (sinaasappelen, citroenen, grape-fruits). Ook de kleine boeren kunnen hieraan een behoorlijke bo terham verdienen. Banancn-contract „Nieuw Suriname" publiceerde het contract, dat gesloten zou zyn tussen de K.N.S.M., de Surinaamse Bank, de firma's Hoboken en Wam- bersie enerzijds en de Nederlandse regering anderzijds. De staat zou vier-vijfde van het kapitaal moeten storten in valuta, welke de genoem de maatschappijen wensten, terwijl deze eveneens zouden beslissen over de vraag, wie de leidende posten bij deze bananenmaatschappij zouden vervullen. Verder zou de K.N.S.M. het alleenvervoersrecht hebben op geëist, terwijl de firma's Hoboken en Wambersie de alleenverkoop in Nederland zouden verlangen. „Nieuw Suriname" sprak een ernstige beschuldiging uit te gen dr. Snellen, werkzaam aan de zevende afdeling van het departement van Overzeese Gebiedsdelen (West-Indische afdeling). Men schreef name lijk, dat dr. Snellen alles van dit contract wist. Het zou reeds getekend zijn, dr. Snellen zou ontslag hebben genomen om zich in Engeland te vesti gen alsdirecteur van de bananenmaatschappij. Wil hebben dr. Snellen persoon- ïyk gevraagd wat van deze beschul diging waar is. „Ik kan U zeggen dat het verhaal van AZ gefanta seerd is. Er ls nooit sprake van ge weest, dat ik directeur van de ba nanenmaatschappij zou worden, daarvoor zal zeker een eerste klas handelsman worden aangezocht. Er is ook geen contract getekend. Wel was er een concept-contract, dat ongeveer de strekking had als „Nieuw Suriname" publiceerde. Het was opgemaakt door de K.N. S.M. en haar partners, voor het Welvaartsfonds bestemd, maar wij op het departement hebben het af gewezen. Er is nu een nieuw con tract ontworpen. Ik kan U daar over alleen dit zeggen: alle zeggen schap over de uitvoering van het werkplan der bananenmaatschappij zal in handen komen van het be stuur van het Welvaartsfonds, I.e. dus voor het belangrijkste deel het Surinaams gouvernement". Alleen voor eerste groei „Bovendien", aldus dr. Snellen, „verliest men uit het oog, dat de bananenmaatschappij het b.edoelde bedrag allen zou ontvangen uit het Welvaartsfonds voor de inpolde ring van het land en de duur der eerste groeiperiode van de bananen. Zodra de planten in opbrengst zijn, de vruchten dus aan de. markt ko men, koopt de maatschappij de door het Welvaartsfonds verkregen aandelen terug met een door do minister vaji Financiën te bepalen agio. Het Fonds zal het risico der eerste groeiperiode dragen; dat is de grote dienst welke het in 's lands belang op zich neemt. Gezien ech ter de gunstige uitkomst der aan deze cultuur voorafgaande proef nemingen is dat risico niet groot. Bovendien en dat moet men niet gering schatten, zei dr. Snel len met nadruk is het totstand komen der geregelde wekelijkse vaart van banancnschepen de beste steun voorliet slagen van het ver voer van de zich nu ontwikkelende jonge citruscultu,ur, welke voor al les behoefte heeft aan een geregel de en vlugge verbinding met Euro pa gedurende de enkele maanden, dat de oogst verscheept moet wor den". Wij mogen dus vaststellen, dat „Nieuw Suriname" over de plannen van de firma's vry goed ingelicht was, maar daaruit te ver gaande conclusies trok. Verder, dat het blad een onjuist gerucht over dr. Snellen publiceerde. Wy willen echter deze gevaar lijke „slips-of-the-pen" verklaren uit de geprikkelde stemming, welke onder de Surinamers heerst. Oorza ken: grote armoede in hun land, het vermoeden, dat de f 40 millioen uit het Welvaartsfonds slechts enkele maatschappijen en niet de Surinaamse bevolking ten goede zal komen, de plannen om Neder landse emigranten het vruchtbare gebied aan de Nickerie te geven, de vrees dat do cltrus-cultuur in ge drang komt door de bananenteelt en de prijsopdrijving van de sinaas appelen bij de import in ons land, het lang uitblijven van de ronde tafelconferentie e.a. Wachten op Curasao Wij weten, dat de schuld van dit laatste niet alleen rust bij de re gering, maar ook (en voor een niet onbelangrijk deel!) bij de Staten van Curasao, omdat die nog steeds geen deputatie hebben samenge steld. Maar wij menen opgemerkt te Het programma voor de biljartcompetitie van het district Eernland ziet er voor de komende week als volgt uit: Cadre Klasse 1 Dec. Tolsteeg I 2 Dec. Tolsteeg II 4 Dec. Vergulde Wagen I Eerste Klasse Libre: 2 Dec. Gouden Ploeg II 2 Dec." Nieuwe Kei I 3 Dec. Zonneheuvel I 4 Dec. Metropole I Tweede Klasse Libre: 2 Dec. Nieuwe Kei II 3 Dec. Animo I 3 Dec. Leusderkwartier II 4 Dec. Vergulde Wagen IV Derde Klasse Libre: 1 Dec. Vergulde Wagen V 3 Dec. Pauw I 3 Dec. O.D.L. I 4 Dec. Gouden Ploeg III Vierde Klasse Libre: J Dec. Soestdijk II 2 Dec. Metropole III 2 Dec. Animo II 3 Dec. Tavenu III Vijfde Klasse Libre: 2 Dec. Zonneheuvel II 3 Dec. Middelwijk II 3 Dec. K.O.T. Ill 3 Dec. Metropole IV Zesde Klasse Libre: 2 Dec. Centraal IV^ 2 Dec. Tavenu IV 3 Dec. Ons Genoegen IV Vergulde Wagen II Noord Brabant I Noord Brabant III Leusderkwartier I Ons Genoegen I Ons Genoegen II Vergulde Wagen III Centraal II Soestdijk I Metropole II K.O.T. I Oosterpark I Middelwijk I Leusderkwartier III Tavenu I Centraal III K.O.T. II Ons Genoegen III Tavenu II D.O.S. II Leusderkwartier IV O.D.L. II De Pauw II Zonneheuvel III Oosterpark II Vergulde Wagen VI Surinaamse inheemsen aan de was in de rivier. Deze mensen leven dikwijls in uiterst armoedige om standigheden. Het Welvaarts fonds kan uitkomst brengen, als de veertig millioen op de juiste wijze wordt besteed. hebben dat er in Suriname, en ook onder de Surinamers, die in ons land wonen, een wanhoopsstem ming aan het groeien is, die alleen weggenomen kan worden als de re gering ln klare bewoordingen haar plannen met het Welvaortsfonds meedeelt, daarbij vooral er voor wakend dat deze f 40 millioen aan de inheemsen zelf ten goede komt, en dat zij met de meest mogelijke spoed Suriname een zo grote mate van zelfbestuur geeft als wenselijk en mogelijk ls. Geschiedt dat niet, dan wordt Sanchez misschien voor de Surina mers wat Soekarno is voor de Indo nesiërs! Nog steeds spanning in strijd om de leiding Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag betekent de afsluiting van de eerste helft van de competitie. Het is een interessante eerste helft geworden, waarin weinig clubs kans kregen een behoorlijke voorsprong te nemen, In de kopgroepen hebben nog steeds een groot aantal clubs hun lot in eigen hand, In de tweede klasse B zal De Spartaan het op eigen terrein tegen OSV moeilijk krijgen. Toch achten wij de Amsterdammers in staat de punten te veroveren, evenals Velox dat West-Frisia op bezoek krijgt. UW zal alles op haren en snaren moeten zetten om in Zaandam van ZVV te winnen. Belangrijk voor de onderste plaats is de ontmoeting in Alkmaar tussen Alcmaria Victrix en AFC. Het is heel goed mogelijk, dat dit de tweede over\tfïnning voor de Alkmaarders wordt. HVC krijgt WFC op bezoek. De Wormerveer» ders staan er op de ranglijst nog zeer gunstig voor en zullen natuur lijk alles op alles zetten om hun goede kans te behouden. Na het fraaie resultaat', dat de roodwitten Zondag in Amsterdam tegen AFC behaalden, kan er een spannende strijd op Birkhoven verwacht wor den. De uitslag is moeilijk te voor spellen. Wie zal in de derde klasse F de leiding nemen? Nog steeds zijn het Holland en CDN die elkaar de hoogste eer betwisten. Holland krijgt het in de uitwedstrijd tegen BVC moeilijkei-, dan CDN op eigen terrein tegen Fortitudo. Beide clubs zullen wel kans zien een overwin ning te behalen. Zeist, de derde kanshebber, zal het in Utrecht te gen KUC niet cadeau krijgen en het zou ons niet verwonderen, als de Zeistenaren nog meer achterop raken. Patria zal in eigen omgeving Z'n zes kindertjes hebben toch een goede Sinterklaas Op 5 December, als kinder stemmetjes iii uw huiskamer de verjaardag van de Sint be zingen, vergaan horen en zien in het New Yorkse Madi son Square Garden, waar Joe Louis voor de vier en twintig ste keer, sinds hü een onheug lijke tijd terug Jimmy Brad- dock onttroonde, zijn titel van wereldkampioen zwaargewicht zal verdedigen. Duizenden Amerikanen opeengepakt om een ring met twee negers, die elkaar het oudste recht van de wereld, het recht van de sterk ste, zullen betwisten. BetwistenDe zaak is zo: Joe Louis is wereldkampioen, maar van de titel alleen kan Joe niet leven. Wereldkampioenen moeten zo van tijd tot tijd de ring in. Voor dat Joe Louis zich op die gedenk waardige avond in Juni nu al meer dan tien jaar geleden in Chicago de kroon op 't hqofd druk te. was er nog al eens wat afwisse ling. Zo van tijd tot tijd dook er een ijzersterke mijnwerker, een zeeman of een cowboy op, die zich met z'n knuisten een weg baande naar de „hall of fame", waar al die boksers en boksertjes in de Nieuwe Wereld van dromen, maar sinds de neger Joe Louis Barroy met een Joe Louis trots gezicht de troon beklom, gchijnt het wel of het ras van krachtpatsers aan het uitsterven is. Tommy Farr, Harry Thomas, Max Schmeling, Lewis, Roper, Godoy, Baer, Conn, Mauriello, zij waren stuk voor stuk zielige mannetjes, vergeleken bij Joe Louis. Let eens óp z'n ogen, de uitdrukking van z'n gezicht, het lijkt wel of hij tot de wereld zegt: kom maar op, nie tige aardwormen, ik lust jullie al lemaalEn het is niet eens grootspraak. Na die armzalige ver toning met Tami Mauriello op 18 September van het vorig jaar is ér geen bokser meer te vinden op dit halfrond niet en ook niet op het andere, die met succes de ring in kan worden gestuurd om Louis van z'n, troon te slaan. Maar.zoals reeds gezegd: een wereldkampioen kan van z'n titel alleen niet leven. Joe Louis heeft natuurlijk in de loop der jaren wel een kleinigheid overgespaard waarvan hij een restaurantje heeft gekocht maar de Amerikaanse fiscus heeft grijpgrage vingers en de hofhouding van zo'n boksersko- wel kans zien DWSV een nederlaag toe te brengen. APWC moet naar HMS. Wij achten hen in staat van HMS te winnen. Voorlopig is de strijd in de vier de klasse J tussen Amersfoortse Boys en De Zebra's ten nadele van onze stadgenoten beslecht. Willen de blauw-witten in de ..running" blijven, dan zullen zij op eigen ter rein van Saestum moeten winnen, vooral ook. omdat verwacht mag worden, dat de Zebra's op eigen terrein tegen LVV geen fout zullen maken. Quick maakt ook nog een zeer goede kans en zal daarom in de uitwedstrijd tegen Sticbtse Boys wel met de nodige „vechtlust" te velde ttekken. Wij vertrouwen, dat de Amersfoorters ook ditmaal de punten mee naar huis zullen nemen Olympia zal het op eigen terrrein tegen ADE niet kunnen bolwerken. Hoe de uitslag van dc wedstrijd Victoria tegen RKBVV zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Ook in de vierde klasse K is de strijd om de leiding nog in volle gang tussen Amsvorde en SEC, met als derde Barneveld. De Bar nevelders krijgen een pracht kans hun positie te verbeteren, doch dan zullen zij van het bezoekende SEC moeten winnen. Een puntenverde ling tussen beide clubs achten wij lang niet uitgesloten. Amsvorde moet naar Nijcnrodes. een wispel turige tegenstander, die beslist niet onderschat mag worden. Spelen de Amersfoorters voor wat zij waard zijn, dan geven wij hun een beste kans om de leiding te nemen. Een zware en spannende ontmoeting kan de wedstrijd Woudenberg—VVOG wor den. In deze ontmoeting is een pun tenverdeling mogelijk. Voorwaarts achten wij in staat, om in eigen ..home" van En Avant te winnen. Belangrijk voor de onderste plaats is de ontmoeting Actif contra Zwa luwen Vooruit. Een kleine over winning voor Actif ligt het meest voor de hand. nlng kost ook wel een paar lieve centen. Het zoeken was dus naar een tegenstander en van alle adspi- rant-hunkeraars naar de vleespot ten van Uncle Mike Jacobs, heeft dan de minst slechte, de 33-jarige Jersey Joe Walcott geboren: Arnold Cream de kans gekre gen. Wie is Arnold? Wie is Joe Walcott, alias Ar nold Cream? Wij hebben er het Amerikaanse boksblad „The Ring" eens op nagepluisd en wij vinden daarin dan in de eerste plaats, dat hij getrouwd is. Erg gelukkig getrouwd zelfs, want hij heeft zes negerbloed jes van kinderen. Walcott heeft dan ook in de eerste plaats de capaciteiten van een goed huisvader. En als bokserHet verhaal gaat, dat Wallcott en Louis elkaar vroeger al eens hebben ontmoet. Niet in een wedstrijd, maar als sparring partner. Het gebeurde in Lakewood, waar de Bomber zich prepareerde op z'n eerste gevecht met Max Schmeling. Toen het de beurt was van Wallcot om de ring in te gaan, moet hij zo bang zijn geworden, dat hij als een haas be gon te rennen, zodat Louis niet de kans kreeg om hem ook maar te raken. Maar daarom was het niet bégonnen. Sparring partners in Amerika worden er voor betaald om zich te laten raken en toen hij weer de ring instapte eh hetzelfde spelletje wilde uithalen, zei Black burn, de trainer van Louis: „Pak hem Joe". Louis sneed z'n wegdan sende rasgenoot de pas af, dreef hem in een hoek en velde hem vol gens de regelen der kunst met een linkse hoek. Het verhaal is, hoe menselijk ook, niet bepaald vleiend voor een adspirant-wereldkampioen. Wal cott heeft z'n match met Louis ge kregen door drie overwinningen dit jaar: op Joey Maxim in Phila delphia op 6 Januari, op Elmer Ray in Miami op 4 Mafert en weer op Maxim in Los Angelos op 23 Juni. Het waren alle drie puntenover- winningen, waarvoor de Amerika nen niet veel respect hebben. Voor hen telt alleen een frisse knock out, een flinke tik op het kinnetje- De weddenschappen staat 1 tegen zoveel genoteerd, dat Walcott door Louis in de eerste ronde al wordt ge-„out". Hij heeft maar één kans en dat is, dat een van z'n „base- ball-klappen" toevallig de kin treft van Joe Louis. Als bokser heeft hij tegenover de wereldkampioen niets te betekenen. Maar.... evenzo goed voorspellen we een uitver kochte Madison Square Garden en als Walcott uit z'n ringslaap is ge wekt, kan hij zich heel wat rij ker dan enkele uren tevoren naar de huiselijke kring terugbege- ven. Waarmee ik maar zeggen wil, dat de kindertjes van Joe Wallcott geen slechte Sinterklaas zullen hebben.... Stalin's korte historie van de comm. partij heeft een oplage ge had van 33 millioen! De eerste uit gave van zijn verzamelde werken is thans ter perse. Naast hem blijft Lenin een der populairste schrij vers van het huidige Sowjet-Rus land. De best verkochte roman van de laatste jaren is Kmichail Sjolokof's „En rustig vloeit de Don", een be schrijving van het leven der Ko zakken in de tijd van de omwente ling. Het daarop volgende succes- boek is: „Hoe het staal gehard werd" van Ostrofski, ten dele een auto-biografische vertelling van een lid der comm. jeugdorganisatie in de dagen vqn de burgeroorlog. De naar Singapore gevluchte ex- premler van Siam, Prldi Phana- mvong, heeft in een brief aan Lord Killearn ontkend, dat hij of iemand van degenen die zijn ballingschap delen, betrokken is bij dc moorcl op koning Ananda van Siam. Een woordvoerder van de nieuwe Sia mese redering had Pridi's voorma lige secretaris beschuldigd en ook de voormalige premier zelf in de beschuldiging betrokken. Zo'n keurig kap manteltje kan elke vrouw gebruiken. U maakt het van wasechte bedrukte stof b.vvan die oude zomerjurk, die U toch niet meer dragen kunt). afgebiesd met een effen boorlintje of met schuin genomen repen stof. desge wenst met een plooiseltje langs de rand. Of U neemt een effen lapje, waarop U een leuk randje borduurt. Als sluiting een knoop en een lusje. Als U nog een oude fruit- of bloe- menmand heeftkunt U daar een practisch stopmandje van maken. Eerst geeft U de mand een lekker zeepsopie en zo nodig een kwastje verf. U kunt hem ook versieren met gekleticde wol, met kralen, of hem beschilderen. Dan bekleedt U hem van binnen met cretonne of iets der gelijks. Tegen de opstaande kant maakt U zakjes, die van boven door een elastiekje ingenmpeld zijn. Zt dienen voor kaartjes wol, zijde enz. Langs de bovenkant van de voering naait U een strook stof. enkelcmcm. breder dan de halve middellijn van de mand. De bovenkant van de strook voorziet U van een schuifzoom. daardoor heen een koord, en de kapotte kousen en sokken kunnen erin. Met zo'n geschegk wordt het kousen stoppen een waar genot! Voor een dame of heer „op kamers" is zo'n gemakkelijk op te hangen waszak een wel kom cadeau. U heeft er voor nodig een kleerhanger en een lap stof van 100 cm. lang en 60 cm. breed. U vouwt de lap dub bel, naait één zijkant helemaal dicht, de andere over een lengte van 10 cm. vanaf de vouw. We maken in elke bovenkant een inslag van 2'/i cm., rijgen de kanten dan 2 cm. van de rand op elkaar, rimpelen ze in tot de lengte van de kleerhanger en brengen langs de rijgdraad een stiknaad aan. We steken het ophangertje erdoor en stikken dan ook onder de kleerhanger nog een naad. We kunnen de zak van 'n ruitje, bloemetje of streepje maken, of van effen stof met een borduurmotiefje of monogram. ELLA BEZEMER Vandaag wordt ln Amsterdam een bekende sportfiguur gehul digd, Lou Boeljon, de oppcrcon- sul van de KNVB en secretary van de Technische Commissie. Ruim 27 jaar heeft hij zijn krach* ten aan de grootste en machtigste sportbond in Nederland gegeven en zijn functies stempelen deze kleineman tot de nicest popu laire onder dc groten in de KNVB. Heden wordt zijn zilve< ren jubileum pas herdacht, omdat dit op de officiële datum niet mo gelijk was, tengevolge van de be narde omstandigheden waaronder ons land toe gebukt ging. Velen zullen Boeljon óf als consul öf als T.C.-man kennen, maar ook de talrijke toeschouwers bij een in terlandwedstrijd zullen zich hem herinneren, aangezien hij het is, die bij de aanvang van de wed strijd, dc clftalspclcrs de plaats aanwijst waar z\j moeten staan tijdens het spelen van de volkslie deren. Lou, dat je nog lang in het belang van ons voetbal werk zaam moge zijn Vele jarcnl de reus met het hart van een hind Wie in zijn jeugd de boeken van Heimans en Thijsse heeft gelezen kan het overkomen dat hij jaren later jn zijn vacantie buiten, door de sfeer van een landstreek, door een bepaald gebeuren of een be paalde verschijning in de natuur plotseling wordt herinnerd aan die 'eerste liefde voor de levende na tuur. Ook als deze al lang voor an dere liefhebberijen hoeft plaats ge maakt of als andere Interessen haar verdrongen hebben is er iets blijven hangen van de belangstel ling die dr. Jac. P. Thijsse en zijn medewerker hebben gewekt. Rinke Tolman schreef in een biografie van Thijsse eens over hen: „Zij heb ben steeds gesproken als hartelijke mensen tot ontyankelyke mede mensen en wel op een spontane en frisse, geestdriftwekkende wijze. Zij wilden liefde mededelen en lief de is nooit vervelend". Thijsse was een moeilijk te over treffen causeur en als hij zjjn le zers meenam door het Nederlandse landschap leerde hij hun vooral om zich heen zien. Maar hij was niet alleen een verdienstelijk populari- sator, zijn werk had ook weten schappelijke betekenis, het was boeiend en instructief tegelijkertijd. Hij was geen extreme figuur, dat bleék wel uit zijn tolerantie ten aanzien van de jagers en kenmer kend was zijn opvatting, dat men beter te doen kon hebben met een jopgen die nestjes uithaalt, dan met één die er onverschillig voorbij loopt, omdat het bij de eerste slechts een kwestie van verkeerd gerichte belangstelling is. Het zal dan ook ontelbaren ln den lande een grote vreugde zjjn, dat een bloemlezing uit zijn beste arti kelen uit „De Levende Natuur" is gebundeld. Thijsse zelf heeft nog de keuze bepaald en de rangschikking verzorgd. Na zijn overlijden ver zorgde dr. L. Tinbergen de uitgave van deze bloemlezing, die onder de titel De Levende Natuur b\j de uitgeverij Ploegsma te Amster dam verscheen in een zeer verzorgd uiterlijk. G. J. Tijmstra f geeft een karakteristiek van Thijsse, de Reusmet hat hart van een kind. Deze neemt U mee naar het vo gelparadijs Texel, hij vertelt zijn le zers van de snuittordoder en het behangersbrjtje, van verkenningen in Brabant, Drente en Limburg, van vogels en planten; en alles op dezelfde boeiende en onderhouden de wijze. Het boek is verlucht met een groot aantal pentekeningen van dr. J. J. Wilcke en foto's van Burdet, Hana, Strljbos en anderen. „Mummelientje" is een muizen-meisjes, dat een beetje brutaler is dan haar broertjes en zusjes. Daardoor beleeft zij heel wat spannende avonturen, vooral komt zij steeds weer in conflict met de doodsvijand der familie Muis, de kater Paljas. Mevrouw Frouwien v. d. Vooren—Kuyper schreef dit boekje in versjes, die braaf op maat, maar rhythmisch vrij eentonig zijn. Waarom deze aardige verhalen niet in „gewoon proza verteld? De prentjes van A. Rog doen. erg schools aan. Uitge verij Kramers verzorgde het boek je goed. Een goed boek over een prach tig mens in „M et moedige mannen in rusteloos ij s", een levensbeschrijving van Fridt- jof Nansen, de grote Noorse Pool- on derzoeker en strijder voor de rechten van „displaced persons". De auteur W. Bakker vertelt het in krachtige korte zinnen (naar onze smaak soms iets te kort!) Een boek, zoals er meer moeten ver schijnen. De tekeningen van S. Rutte kunnen wij niet bewonde ren. Uitgever is Dijkstra uit Zeist. „De Bezige B ij" verraste ons met die goede kinderboeken. God fried Bomans verzorgde een Ne derlandse vertaling van E. B. White's „Stuart Littke" onder de titel „Tom Trikkelbou t". Tom is een muisje (altijd dankba re „hoofdpersoon!), dat merk waardigerwijs uit mensen is geboren. Ook dit, normaal spre kende, diertje beleeft de span nendste avonturen. Grappig ver teld en idem geïllustreerd, door Garth Williams. Denise en Dick kopen voor va ders verjaardag een echte tover staf in „De t o ver winke 1", waarvan dr. Merlijn Oberon eige naar is. Hadden ze het maar niet gedaan, want zij vergeten de goe de raad van dr. Oberon, waardoor diens concurrent uit de Joostje Pekstraat bijna het wonderding in handen krijgt. Gelukkig is Woefel een buitengewoon schrandere hond en die voorkomt vreselijke onge lukken. Een kostelijk verhaal van Maurice Dolbier, vertaald door mevrouw E. H. van Meeteren— Verhagen en uitstekende tekenin gen van Fritz Eichenberg. „G ij s b e r t K o n ij n", het kin derverhaal uit „Het Parool", ver scheen in boekvorm. De schrijfster Marian Smeets zal wel blij zijn met deze kleurige uitgave. Wij ook! Leonard de Vries heeft zich tot (levens-?) taak gesteld de Neder landse jongens enthousiast te ma ken voor techniek. Hij schreef reeds eerder „Het jongens-radio- boek", nu jjgt voor ons „D e j o n- gens van de hobby-c 1 ub", een „technische" roman voor jonge mensen (Uitgave „De bezige bij). Hoe zeer wjj in het streven van de schrijver wel het een en ander kunnen waarderen menen wij voor één gevaar te moeten waarschu wen: De Vries schijnt zo zeer door de techniek „bezeten" te zijn dat hij haar schijnbaar als het enige redmiddel uit de impasse be schouwt, waarin de wereld is ge raakt. Hij ziet haar als het middel om „ons leven rijker en gelukkiger te maken". Wij hadden graag ge zien dat De Vries zijn jonge lezers ook iets trachtte bij te brengen over de geestelijke en maatschap pelijke crisis, die de wereld met ondergang bedreigt. Overigens kunnen knapen met een technische knobbel heel wat opsteken uit deze „róman". Gilles van Hees verzorgde een nieuwe uitgave van Ligthart en Scheepstra's leesboekjes „D i c h t b ij h u i s", nog altijd ideale school- lectuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4