PERRY 2 Uit Amersfoort PALESTINA EN HET ZIONISME „Ons Toneel" debuteerde MEUBELEN KOPEN! Eerste concert van Bruckner-koor Ongewenste gasten vindt U altijd wat Radio-programma Gasprijs nog niet verhoogd fijLuCiumA,' ivutd Maandag 1 December 1947 Toen bekend was geworden, dat het „verdelingsplan voor Palesti na" in de UNO was aangenomen, besloot de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Zionistenbond zijn leden bijeen te roepen voor een sa menkomst die dan ook Zondag avond jl. heeft plaats gevonden. Deze bijeenkomst en zijn aanlei ding doen mij het volgende opmer ken. De spanning onder de Joden, voorafgegaan aan de ingrijpende beslissing valt moeilijk te beschrij ven, maar minder nog vallen de gevoelens weer te geven, die de Joden stuk voor stuk hebben aan gegrepen toen zij de lang verbeide beslissing vernamen en vast stond dat men voor het eerst sinds 2000 jaren het Joodse volk een eigen staat gunt binnen de gren zen van Palestina, wat het voor een volk betekent 2000 jaren in ballingschap te moeten leven, steeds weer te worden opgejaagd, verstoten, verdreven of met onder gang bedreigd, weet alleen mis schien dit volk zelf. Van het jaar 70 na Christus af tot op heden heeft het Joodse volk zijn verlan gen bewaart, een normaal volk met een normale staat in Palestina te mogen vormen. Het heeft ge toond bereid te zijn grote offers te brengen ter willen van dit redelij ke en schone ideaal. Het heeft bij de opbouw van Palestina prestaties geleverd, die wel haast ongekend zijn en bij ieder, die er kennis van neemt groot respect af dwingen. Nu weet het Joodse volk dus, dat zijn volharding beloond zal wor den, dat het weer zijn eigen staat zal hebben en gelijk gerechtigd zal zijn, temidden der naties. Einde lijk weer vrij, eigen lot in eigen hand nemend, dankzij een onuit puttelijke levenskracht en levens vreugde. Dank zij een onuitputtelijk Zio nistische verlangen men kan het een niet zonder het andere denken waarvan men zeker weet, dat het eens bevredigd zal worden en dat het de kans geeft steeds weer on verzettelijk te staan tegenover zijn belagers, is dit resultaat tenslotte bereikt. Nochtans is er. naast de in nige vreugde en diepe ontroering door de omvang van dit ingrijpen de, ja huiveringwekkende gebeuren een diepe droefheid in de harten der Joden. Veel in vergelijking met wat zij bezaten, maar weinig, te weinig in verhouding met dat waar op zij nog steeds menen en zelfs we ten recht te hebben, is hun genadig toegewezen. Nooit zal men kunnen beweren, dat het Zionistische ide aal, verwezenlijkt is. Jeruzalem, het hart van Pales tina, Zion, het hart van Jeruzalem in bijbel en literatuur bezongen als Gods bruid of als de wenende moe der die haar kinderen verspreid ziet over de aarde verjaagd uit haar toen zo gastvrije poorten, dit Zion. waarnaar het hart van iedere Jood uitgaat en waaraan het Zionisme zijn naam te danken heeft, valt bui ten het gebied dat de Joden werd toegemeten. Toch hebben ook de Jo den het verdelingsplan geaccepteerd, maar slechts uit plichtsoverwegin- genen met een bloedend hart. De mogelijkheid moge zich op het ogenblik beperken tot de bewuste gebieden, het Zionisme, het alge mene Joodse ideaal, zal zich niet kunnen beperken. Er is dankbaarheid voor wat be reikt werd. voor de herwonnen rechtszekerheid, maar diep in de ziel van iedere Jood, staat gegrift het woord uit de Profeten „Wan neer ik Jeruzalem vergeet, dan ver geet ik mijn rechterhand". E. MENDELSON „De Stem van Nederland" Het Nederlands vocaal ensemble „De stem van Nederland", waarvan deel uitmaken de sopranen Dora van Doorn-Lindeman en Maartje Kliffen, de alt Leni Heere-Henning, de tenor Wiebe Drayer en de bas Peter Vos, zal op Woensdag 3 De cember a.s. in „Amicitia" de pre mière van zijn wintertournée geven. De begeleiding berust bij Max van Doorn, die ook de verklarende tekst voor zijn rekening neemt. Het pro gramma vertoont een keur van meerstemmige liederen van Haydn, Schubert en Brahms. Na de pauze kunnen de liefhebbers van opera muziek van solistische aria's en ensembles uit werken van Rossini en Verdi genieten. En, gezien de lijst der uitvoeren den, zal hetgeen wat op deze avond geboden wordt, zeker op zeer hoog peil staan. Noteert U even GRAND: Barracuda (14 jr.). 14.30, 18.45 en 21 u. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Onze correspondent meldt... (18 jr.). Zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: le deel van „De Jungle Koningin". Het gevaarlij ke geheim 14jr.)Vrjjd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 2 DEC. Alg. verg. A.M.K. 20u. rep. lokaal. Scheidsrechters verg. 20 u. „De vergulde wagen". Lezing met lichtbeelden „Hoe hielp Zwitserland?" O.V.B. Hotel Monopole Zon. 3 DEC. Ned. Vocaal Ensemble „De Stem van Nederland" Amicitia 20 uur. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ Vijfde klasse, vijfde lijst: f 1000.— 2263 2408 4288 10974 12300 20512; f 400.— 4193 5274 7740 11200 13964; f 200.— 6078 11932 16909 17382 18875; f 100.— 2259 3824 4499 5890 6994 7564 7902 11348; 13602 14085 14358 15478 17283 20631. In Amicitia debuteerde de Amersfoortse Toneelvereniging „Ons Toneel" Zaterdagavond met „De Vier Jaargetijden" een drama tisch spel in vier bedrijven van Antoon Coolen. Het is een spel van het eenvou dige boerenleven, waarboven de auteur een donkere wolk van on geluk laat hangen. De geschiedenis speelt zich af op een boerderij. Boer Van Eerden, die het niet voor de wind gaat, wil graag dat zijn zoon zijn bedrijf zal overnemen en voortzetten. Jan van Eerden echter trekt naar de stad en hij gaat daar trouwen met een meisje dat van het boerenle ven niets wil weten en zijn liefde voor het boerenbedrijf wordt steeds minder. Jan komt evenwel tot de ontdekking dat het „geluk" in de stad niet voor het oprapen ligt en als hij enige dagen met vacantie in gezelschap van zijn zoontje op dc boerderij van zijn ouders doorbrengt zijn vrouw mag niet op de boerderij komen komt het kind op noodlottige wijze om het leven. Dit brengt hem tot inkeer en hij komt tot het besef dat hij in de vreugde en arbeid zaamheid van het boerenbedrijf zijn levensgeluk kan terugvinden. Men kan niet zeggen, dat „Ons Toneel" alle mogelijkheden, welke er in dit thema besloten liggen gezien en benut heeft. Het ligt niet in de bedoeling van ons scherpe opmerkingen te maken over het spel van dit amateurtoneelgezel schap. Tenslotte is de onverdeelde beoefening van deze kunst een erg goed en prettig verschijnsel, maar 't is alleen jammer dat „Ons Toneel" voor deze eerste opvoering een to neelstuk heeft aangeschaft, dat een te moeilijke opgave bleek. Gelukkig kwam „plankenkoorts" niet in hun toneelwoordenboek voor. De spelers moeten echter het besef krijgen de stem aan het ein de van een zin te laten zakken, want anders gaat de zin zweven. Wij hebben Zaterdagavond heel wat zinnetjes horen zweven. Ook de gebaren waren gedwongen en gemaakt. De toneelaankleding was aardig. De make-up-man Leo Grootkop zorgde met verf en schmink voor de „boerenkoppen". (Ingezonden mededeling) een zaak van „groot" vertrouwen Koopt bij een vakman, meubelmakers sinds 1090 Binnenhuis-architectuur V. NIEUWKERK Arnhemsestraat 20 - Tel. 5781 Wat bereikten de teams van Over 't Net Over 't Net I kon door een fraaie 82 overwinning op Rivendi I zijn positie opnieuw verbeteren; Lam- brechts en van Leersum wonnen hun partijen, Schild won twee sing les en verloor de derde, terwijl de dubbel het tweede winstpunt voor de Utrechters bracht. Het eerste team deelt thans de derde plaats met UPTTS I. De overige teams van Over 't Net hebben nu de eerste helft van de competitie achter de rug. Over 't Net II is door een 37 nederlaag tegen UD 1 drager van de rode lan taarn geworden. Slechts de dubbel en twee singles van Jellinek werden Amersfoortse overwinningen. In totaal behaalde dit team uit 6 wed strijden 2 punten bij een totaalsco re van 2436. Het derde team wist door een mooie 82 zege op Jaffa II uit de gevaarlijke zone te ont snappen. Mulder, die uitstekend op dreef was, behaalde drie, Goedhart en J. Roos ieder twee overwinnin gen. Het eindresultaat is hier 5 punten uit 6 wedstrijden, score: 28 —32. Het vierde team, dat stevig bo venaan staat, maakte met Kroest I korte metten: Raabe, Bremmers en Van Sorgen wonnen alle partijen. Dit team behaalde in totaal uit 7 wedstrijden even zo vele overwin ningen, terwyl de fraaie totaalsco re van 5812 werd behaald. Ook het vijfde team wo» al zijn wed strijden van de eerste competitie helft en maakte een score van 48 12. De laatste wedstrijd ging tegen Demka IV, dat op de tweede plaats stond en eindigde in een 82 over winning dank zij drie overwinnin gen van Doekes, twee van Berend- sc en twee van Sneep. Het zesde team leed zijn tweede nederlaag en wei met 46 tegen de leider BTTC II. Hiermee zijn de kampioenskan sen van dit team wel verkeken. TJit 6 wedstrijden behaalde het 7 pun ten en een score van 3723. Lezing over Anatole France Op 8 December 's avonds 8 u. zal de heer Claude Aveline in kunst zaal Sierkunst een voordracht hou den over „Anatole France et la li- berté d'esprit" Claude Aveline is di recteur v. d. France Sectie van de P. E. N. Club en van het bureau van het Nationale Comité van ro manschrijvers. Van zjin werken ziin hier vermeld: L'Homme de Phalère (1919) La Merveilleuse Légende de Siddharta Cakya-Mouni Bouddha (1921). Les Muses mélées (1925), La Charité sur Loire (1924). Sou venirs sur Anatole France, Bour- delle. Steinlen et Jean de St. Prix 1 (1925), Le Point du Jour (1926). (Ingezonden mededeling) 1001 St. Nicolaas-geschenken VOOR OUD EN JONG liggen bij ons gereed voor hun kopers. Komt U ook eens kijken? Lage prijzen SPORT en SPEL Sporthandcl GROOTENDORST Telef. 6652 Let op het juiste adres: UTRECHTSESTRAAT 16 Wie voor minstens f 10.koopt, ontvangt gratis Sportkalender of zakspiegel met kalender. Liederen van Scheifes ten gehore gebracht Er is moed voor nodig, om een koor de naam van Anton Bruckner, de grote Oostenrijkse componist, te geven. Want die naam legt ver plichtingen op, welke, met een jong koor heus niet eenvoudig zijn na te komen. Maar Hans M. Scheifes, wienst voorliefde voor het werk van Anton Bruckner bekend is, be zit een wel zeer uitgebreide kennis der koorliteratuur en had voor de eerste uitvoering van zijn als on derafdeling van de parochiële R.K. Arbeidersbeweging van de St. Hen- ricusparochie een programma sa mengesteld, dat op een gelukkige manier oude en jonge composities tot een artistiek zeer hoogstaand smaakvol geheel verbond. Het in zijn samenstelling nog niet geheel homogene koor zong eerst verrassend fris twee cantates van Carl Friedrich Zeiter. Wie in deze werken van de stichter der eerste Berlijnse „lieder tafel" deze beruch te stijl verwachtte, werd wel zeer aangenaam verrast. Het is vlotte gezellige muziek, die de oude Zeiter bij de teksten van Schiller en Göe- the geschreven heeft, welke op smaakvolle wijze uitgevoerd, 't ook nu nog uitstekend doet, vooral als de twee solistische partijen door twee uitstekende krachten worden vertolkt als hier door Nelly Schul- ze. sopraan en Kees Deenilc, bas- bariton. De begeleiding van deze twee koorwerken was b'i Harry Bever in goede handen. Natuurlijk was dit programma zonder Bruckner ondenkbaar. „Lo cus iste" verkreeg een werkelijk zeer verzorgde uitvoering, ook in het om zijn harmonische verschui ving beruchte middendeel. Maar dat men dc boog niet te strak mag spannen met zo'n ïong koor bewees de uitvoering van „Virga Jesse", die in de dóór de sopranen gevrees de alleluja een beetje verongelukte. Scheifes moet oppassen niet teveel van zijn enthousiast volgende scha re te vergen... Dat deed hjj trouwens ook niet in het verdere programma, waarin het koor drie hymnen bracht van de nog levende Ludwig Weber, mo dern werk dus, maar melodieus en klankvol geschreven. Na een paar geestige volkslied-bewerkingen even geesti" en goed verzorgd gezongen, tenslotte een ..kleine koorsuite van de zee" van Scheifes, krachtig en impressief getel.nde spreuken van Revius en een onbekende middel eeuwse dichter, waarin de vrije voe ring der mannenstem tes-en een tweestemmige canon een bijzondere vondst is. Scheifes als liederen-componist is nog weinig bekend. Maar men be hoeft geen profeet te ziin. als men gezien dé ervaring op deze avond in het Parochiehuis aan de Paulus Borstraat voorspelt, dat straks, als de uitgave van ,,'t Merelnest", waarin hij zijn Nederlandse liederen heeft vergaard, de wereld inge stuurd wordt, Nederland deze lie deren zal zingen. Nelly Schulze en Kees Deenik brachten met de com ponist als begeleider een keuze uit „Kalender", (op bijzonder nuzikale teksten van onze stadgenoot Joop Reinboud), „Ambachtsliederen" en „Nederland-Vaderland". Men moet even wenden aan de eigen tournure van Seheifes' melodieën, maar wordt er spoedig door gepakt, niet 't laatst door de warme harmonieën en omspelingen van de begelei ding. Geen wonder dus, dat de twee jonge (en begaafde!) solisten zich met geestdrift aan dit werk ga ven. De heer De Beaufort, voor zitter van de afdeling der N.A.B., die met een kort woord de avond had ingeleid, maakte zich ten slotte tot tolk van de dankbare gevoelens van alle aanwezigen, waaronder verschillende H. H. Geestelijken en bedacht de soliste met een mooi bloemstuk. A. J. Toen bewoners van een perceel aan de Franklinstraat niet thuis waren, maakten indringers van de gelegenheid gebruik. Zij torpedeer den enige keukenraampjes en ver schaften zich zodoende toegang. De buit was niet gering: twee polshor loges, textiel, levensmiddelen, dis tributiebescheiden en duizend gul den. Padvinders organiseren St. Nicolaasfeest De „Teding van Berkhoutstam" der Nederlandse Padvinders orga niseert op 6 December a.s. in het Rcmbrandttheater een St. Nico- laasmiddag voor minder bedeelde kinderen. Zij zetten hiermede een traditie voort, welke door de oor logsjaren tijdelijk moest worden onderbroken. Wanneer op deze middag de film gedraaid zal zijn en een goochelaar het ieugdig publiek eniee tijd ver maakt heeft en verbaasd, zal de goede Sint zijn intrede doen. Be halve versnaperingen worden Indien mogelilk geschenken in geld verstrekt aan de ouders, wel ke dan in een of andere vorm voor de kinderen moeten worden be steed. De voortrekkers zijn momen teel bezig met het verzamelen der benodigde gelden in besloten kring en rekenen vanzelfsprekend op de steun van allen, die voor de oorlog deze ..goede daad" tot stand hiel pen brengen. Burgerlijke stand Geboren: Hendrikus, z. W. Wern- sen en A. van 't Boveneind. Gehuwd: R. Waanders en C. Strjjbos. Overleden: Johannes Jacobus Wesselmg echtg. v. G. J. Bilder- beek, 65 j.; Breunisje van de Kraats, 53 j., echtg. v. B. Mulder. Jeugdbeweging heeft belangrijke taak Vrijdagavond werd in de Doops gezinde Kerk een bijeenkomst ge houden door de Vrijzinnig Protes tantse Jeugdraad van Amersfoort, waarin door de Heer Tangelder, oud jeugdpredikant van Naarden- Bussum, gesproken werd over de betekenis van het jeugdwerk in het algemeen, en dat van het Vrijzinnig Protestantisme in het bijzonder. Voorts over de zo uiterst belang rijke vragen van Overheidsbe moeiing en verhouding tot het on derwijs, alsmede de onderlinge be trekkingen tussen de jeugdvereni gingen. Hij toonde niet alleen de wenselijkheid, maar ook en vooral de dringende noodzakelijkheid van de jeugdbeweging aan, en wel in de eerste plaats als aanvulling van gezin en school; vervolgens als culturele en opvoedende factor van geheel eigen betekenis en gehalte. Zal de Jeugdbeweging, met een zodanige taak en roeping: dus ver antwoordelijkheid t.a.v. de Neder landse Jeugd, een algemene, een eenheidsbeweging moeten zijn? Wanneer het waar is, dat de ka raktervorming, de groei tot zelf standige persoonlijkheid, in de ja ren tussen de 16 en de 20 haar be slag krijgt, en de karaktervastheid bepaald wordt door de levenshou ding, die deze persoonlijkheid heeft dan is het duidelijk, dat deze vraag ontkennend moet worden beant woord. Men zal juist in deze jaren de jonge mens moeten inspireren door een eigen duidelijke en be zielde levenshouding, niet opdat daardoor die jonge mens lid zal worden van eigen Partij of Kerk, wél opdat hij daardoor gebracht wordt tot een bewuste en zelfstan dige keuze. Dat betekent dus, dat er gewerkt zal moeten worden van een bepaalde levens- en beginsel keuze uit, maar dat betekent niet, dat daarom de jeugdverenigingen niet zouden kunnen komen tot een hechte en intensieve samenwer king zoals wel is gebleken in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap op de basis van een wederzijd se waardering en verantwoorde lijkheid, vooral t.a.v. die zeer gro te groep jeugd, die niet bereikt wordt in enigerlei vorm van jeugd_ werk. Uitvoerig besprak spr. de mogelijkheden en resultaten van de A.J.A., de Amterdamse Jeugd Actie, die op het ogenblik in meer plaatsen tot navolging gestimuleerd heeft en hij drong aan op een ernstig onderzoek naar de moge lijkheden die ook voor Amersfoort gelegen zijn in een dergelijke actie. Spr. besloot zijn betoog met de woorden: De toekomst van een volk hangt af van de zorg, welke dat volk besteedt aan zijn opgroei ende jeugd. Na een levendige dis cussie, en nadat Mejuffr K. Jon ker, de Alg. Jeugdleidster voor het Vrijz. Prot. Jeugdwerk hier ter stedeeen duidelijke uiteenzetting had gegeven van de stand van het werk zelf, besloot Ds. Gosses als voorzitter van de Jeugdraad dezè bijeenkomst. Buurtverenigingen houden filmmiddag De Federatie van Amersfoortse Buurtverenigingen organiseert op Donderdag 4 December waarschijn lijk in de Markthal, een filmmid dag, zowel voor de jeugd als vol wassenen. Vertoond zal worden de prachtige documentaire film over het bedrijf der Nederlandse Spoor wegen. Bij Utrechtschestraat 14 AMERSFOORT, TEL. 5294 Sportieve boksmatches in de Markthal De bokssport geniet in Amers foort slechts in zeer kleine kring populariteit. Dat constateerden we ook Zater dagavond in de Markthal waar ten bate van de Niwin bokswedstrijden werden gehouden. Toch valt dit te betreuren, want deze sport gaat niet altijd gepaard met builen en bloederige gezichten. Wij hebben tenminste een serie sportieve ge vechten bewonderd. Het gevecht tussen P. Voorwin de en Veldhuys bantamgewicht, was aantrekkelijk. Voorwinde viel onophoudelijk aan, doch dikwijls te onbesuisd, waardoor hii rake klap pen ontving. In de tweede ronde deed hij het wat kalmer, waardoor Veldhuis geen kans meer kreeg züji gevaarlijke uppercut te plaatsen, fn de derde ronde joeg Voorwinde zijn tegenstander door de ring en herhaaldelijk hing Veldhuis in de touwen. Voorwinde, een leerling van Huizenaar, werd tenslotte win naar. De match tussen Kaufman (Hui zenaar) en Ter Voorde was minder interessant. Kaufman verwaasloos- de zijn hoofddekking. In de tweede ronde liep Ter Voorde een bloed neus op en in de derde ronde en laatste ronde waren beide boksers totaal op. Kaufman werd winnaar. De middengewicht J. Spangen berg kwam uit tegen Jansen uit Enschede. De eerste ronde ging vrijwel gelijk op. In de tweede ron de was Jansen niet meer opgewas sen tegen de harde rechtsen van de Rotterdammer. Tegen het einde van deze ronde ging hii neer door een uppercut. Scheidsrechter Berg- ström uit Amsterdam telde Jansen uit. De lichtgewicht wedstrijd tussen Van de Meer (Rotterdam) en Ele- veld (D.O.S.) eindigde op minder prettige wijze. Reeds in de eerste ronde kree~ Eleveld waarschijnlijk een te lage stoot, waardoor hij werd uitgeteld. Het is moeilijk te constateren, of de stoot inderdaad te laag was. Van de Meer werd evenwel winnaar verklaard. Zeer moedig bokste de midden gewicht H. van de Berg (D.B.O.) togen de Rotterdammer Ch. Hol. Voortdurend werd Van de Berg door elkaar snel opvolgende linksen en rechtsen in de touwen gedreven. Hij kreeg geen kans door de dek king van zijn tegenstander heen te komen. In de tweede ronde bleek welk een enorm incasseringsvermo gen Van de Berg bezat. Na een zware rechtse ging hii voor vijf telk<i in de touwen. Even latei- ging hij opnieuw neer, maar hij stond onmiddellijk weer op en bok ste verder. Hii werd met applaus beloond voor zijn dapper vechten. Hol werd met grote voorsprong op punten winnaar. Ook de overige partijen waren het aanzien waard. De leerlingen uit de school van Huizenaar waren superieur. VRA koos nieuw bestuur De Vereniging van Rijksambte naren hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in de „Wapen roem". In het jaarverslag van de secretaris werden de verschillende onderwerpen van sport en ontwik keling uitvoerig uiteengezet. Op het gebied van sport had het be stuur door weinig medewerking vele teleurstellingen ondervonden. Het afgelopen verenigingsjaar was dan ook geen succes geweest. Dat er goede krachten op het ge bied van sport onder de leden aan wezig zijn is gebleken bij de wed strijden gedurende de bedriifssport- week gehouden door de Federatie van Personeelsverenigingen. De verwachting werd uitgesproken, dat de goede naam. die de V.R.A. zich heeft verworven behouden zou blijven, waarvoor de volle mede werking van leden §n voojral van de spelers nodig is. Vier bestuursleden traden perio diek af en stelden zich niet her kiesbaar. Ook de voorzitter, de heer D. H. Obbink, stelde zijn func tie ter beschikking. Het bestuur werd daarna als volgt samengesteld: W. Gunster, voorzitter. N. Oudendijk, secreta ris, Edisonstraat 37, M. Geyten- beek, penningmeester, mei. A. Roe- dema en de heren B. J. Poort, C. Verhoef en H. Hageman, leden. Hedenavond. HILVERSUM I. 19.Sopraan, alt. piano; 19.15 Klanken uit N. Brabant; 19.45 Causerie Ir. W. Stehouwer; 20.Nws; 20.05 Minister Witteman: Het woningruimtevraagstuk; 20.15 Regenboogcabaret: 20.45 Ik ben het niet met U eens; 2105 Jamtland sings; 2125 Voordr.: 21.45 Meester trio; r.r»?jng: Rusland en wii 22.30 Franse vrijheidslied: 23Nws 23 1"> Lïansmuz. HILVERSUM II. 19.— Nws, weer; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Act. gel19.45 Gr. muz.; 20.— Nws; 20.05 Mr Witteman: Woningbouw- vraagstuk; 20.15 Oost west. thuis best; 21.15 Luisterspel: Esther; 22. Kerk. orgelspel; 22.30 Nws; 22.45 Avondoverdenk.; 23.Ned. kamer- muz.; 23.30 Rustige avondklanken. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Qj'mn.; 7.30 Victor Silvester; 7.50 Dagopening: 8— Nws; 8.15 Aubade; 8.45 Viool. Yehudin Menuhin: 9.15 Morgenwijding: 9.30 Pro Arte kwar tet; 9.45 Arb. Vit.; 10.30 Voer de vrouw; 10 35 Orgel: 10.50 Kleutertje luister; 11.RVU Kinderen met lec-moeilijkheden; 11.30 Sopraan en piano; 12 Lyra trio; 12.30 Weer. platteland, pi. 13.Nws; 13.1* Omroepork.; 14.Mevr. De Leeuw van Rees; 14.30 Viool en piano; 15. Vanmiddag naar USA; 16.30 Fritz Kreisler; 16.35 Luisterspel: Garage v\ i Pommel; 17.Dat kun jij ook; 17.30 St. Nic. progr. 17.45 Rijk over zee; 18.Nws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7Nws; 7.15 Gr.pl.; 7.30 Gebed; 7.45 Ouvertures; 8._ Nws; 8.15 Pluk dc dag: 9.— Lichtbaken: 9.30 Waterst. 9.35 Piano; 10.Wie komt er in mijn hokje: 10.15 Balletmuz.; 10.40 Winter; 10.50 Ork. werken: 11.30 Als de ziele luis tert; 11.40 Het Bazeler kamerkoor; 12.Angelus, viool en piano; 12.30 Weer, lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.Nws;' 13.15 Welk boek?; 13.20 Lunchconc 13.50 Neger poëzie; 14 George Bizet progr.; 14.30 Onder ons; 15.Kamermuz. 16.Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.Na schooltijd: 17.15 Elk wat wils; 18.— Schotse volksliedjes; 18.20 Sport; 18.30 RVU Dr. J. C. Brandt Corstius. Ingezonden mededeling) M 1,'. !M:M, 4: helpen bij de meeste pijnen Hf Doos 6cochets30ct E9H Soest Geknoei bij bouw van nieuwe woningen? In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Soest werd een schrijven behandeld van mevr. Bungener-Odinot en G. Burgwal (beiden C.P.N.), betreffende het gebruiken van ondeugdelijke spe cie bij de bouw van nieuwe wo ningen aan de Laanstraat en Klaarwaterweg. De voorzitter deel de mede, dat een onderzoek was ingesteld en het rapport moest worden afgewacht van het labora torium, dat de specie in onderzoek heeft. De heer Burgwal heeft wei nig vertrouwen in de aannemers, daar er bij de eerste woningen ook reeds met de stenen is geknoeid. Hij verzocht B. en W. wanneer het onderzoek klaar is, daarvan een volledig rapport uit te brengen, in een terstond hierna bij elkaar te roepen raadsvergadering. De voor zitter deelt mede dat Bouw en Wo ningtoezicht geen bezwaar heeft gemaakt tegen de nieuwe samen stelling van de specie. De heer Burgwal staat er echter op, dat het bestek blijft gehandhaafd, het is een schande roept spr. uit, zoals er wordt geknoeid, de stenen haalt men zo uit de buitenmuren. De heer A. P. Hilhorst (K.V.P.) is het met de heer Burgwal eens. Ten slotte wordt toch besloten het rap port van het laboratorium af te wachten. Het werk is tijdelijk stop gezet. Bij punt 3, het aanschaffen van toestellen en leermiddelen ten be hoeve van de Chr. School aan de Postweg te Soesterberg, vindt de heer Clemens (K.V.P.) geen oplos sing. Er moet een lokaal komen, dat door de drie scholen kan wor den gebruikt. Het voorstel wordt tenslotte aan genomen, met de belofte van B. en W. om te komen tot een gymna stieklokaal, waarvan de drie scho len te Soesterberg gebruik kunnen maken. Bij het voorstel tot aanwijzing van de Dienst van Gemeente Wer ken, als tak van Dienst, stelde de heer A. P. Hilhorst voor, daarmede te wachten tot dat de nieuwe di recteur benoemd is. Nadat de voor zitter het voorstel had toegelicht, werd aldus besloten. De voorstellen nopens aankoop van een nieuwe verwarmingsketel voor de broeikas bij gemeente werken en van een nieuwe perso nenauto voor de gemeente-politie, werden aangenomen. Besloten werd de verbetering van de Kruisweg in de begroting^ 1948 op te nemen. Bij het voorstel tot het wijzigen en opnieuw vaststellen van de ver ordening regelende de voorwaar den voor de levering van gas en tot verhoging van de gasprijs, kwamen de stemmen los. Mevr. Landweer-de Visser (C.H.) maakte bezwaar tegen de prijs van f 2. keuringsloon, bij eventuele kleine veranderingen van de gasleiding. Een voorstel van de heer J. W. Ooms (A.R.) om bij veranderingen beneden de f 10.—, f 0.50 keurings loon te heffen en boven de f 10. f 2.keuringsloon, werd aangeno men. De heer Nooder (Partijloos) zegt dat de gemeente Baarn, waarmede een overeenkomst is aangegaan niet volgens deze overeenkomst, voldoende gas aan Soest kan leve ren, waardoor al gasloze uren zijn ingesteld, zeer ten ongerieve van bedrijven en huismoeders. Hij dringt erbij B. en W. op aan, het daarheen te leiden, dat de gemeen te in de toekomst gas uit de mijnen kan betrekken. De voorzitter deelt mede, dat er reeds hard aan gewerkt wordt om aan meer gas te komen. Resultaten zullen zo spoedig mogelijk aan de Raad bekend worden gemaakt. Een voorstel van Wethouder Van Zadelhoff (K.V.P.) om de verho ging van de gasprijs aan te houden tot de volgende raadsvergadering, werd aangenomen. In de vacature lid van de schoon heidscommissie der gemeente Soest, werd benoemd de heer J. London te Hilversum. Tal van voorstellen werden z.h.s. goedgekeurd. Na de rondvraag ging de raad in geheime zitting. Bushalte Eikenlaan vervallen Met ingang van vandaag volgen de Tensenbussen, welke uit de rich ting Baarn komen, niet meer het eerste gedeelte van de Birktstraat. doch rijden over de Soesterbergse- straat tot het „Pleintje". De auto bussen vervolgen dan verder over de Soesterbergsestraat en Gallen- kampelsweg hun route naar Amers foort. Ook de bussen, komende van Soesterberg betrekken een halte op I het „Pleintje". Inspecteur Voerman nam afscheid Zaterdagmorgen nam Inspecteur van Politie J. Voerman, die per 1 December benoemd is tot Hoofd- Inpecteur van Politie, Corpschef te Bloemendaal afscheid van het Soester Politiecorps. Het afscheid had plaats in de raadzaal van het gemeentehuis, waarbij het gehele corps aanwezig was. De burgemeester zeide dat In specteur Voerman het corps te Soest steeds op waardige wijze heeft gediend en bracht hem daar dank voor. Vervolgens voerden het woord, Inspecteur Scholtmeijer, Adjudant De Raadt en Brigadier Fenema. De heer Voerman dankte hierna voor de tot hem gesproken woor den. j Feestavond Koninklijk Paleis Soestdijk In de feestelijk versierde zaal van Hotel „Bos en Duin", vierde dc voetbalvereniging K.P.S. (Ko ninklijk Paleis Soestdijk), haar eerste feestavond. Onder de genodigden bevonden zich H.K.H. Prinses Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene, ter wijl Z.K.H. Prins Bernhard later op de avond blijk van belangstel ling toonde door op deze eerste feestavond aanwezig te willen zijn. De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van KPS, de heer B. Hoogeveen het wel komstwoord sprak. Een damescomité bood hierna aan het bestuur van K.P.S. een prachtige clubvlag aan, hetgeen op hoge prijs werd gesteld. Voorzitter Hoogeveen zei dat deze clubvlag bij iedere wedstrijd aan de vlaggestok zal prijken. Hierna werd het optreden van het Apeldoorns toneelgezelschap, onder leiding van Kees Schilper- oort aangekondigd. Dit gezelschap heeft 't publiek op uitbundige wijze vermaakt en nie mand zou vermoed hebben dat men hier te doen had met een amateursgezelschap. Aan het slot werden de dames van het gezelschap bloemen aange boden. Hierna volgde een gezellig bal met muziek van de „Haert Boys". (Ingezonden mededeling) Leusden Groene Kruis hield Bazar Woensdagavond werd door de burgemeester der gemeenten Leus den en Stoutenburg de Heer M. J. E. Kwint, in de grote zaal van ho tel de Mof, de bazar ten bate van het Groene Kruis geopend. De ba zar bracht verschillende attracties als, schijfschieten, speer en ring- werpen, rad van avontuur enz. Een groot aantal mooie en nuttige prijzen was beschikbaar gesteld. Donderdagavond werd de bazar voortgezet en besloten met een grote verloting. Na de loting, die ten overstaan van de burgemeester werd gehouden, sloot de presiden te, mej. A. A. de Beaufort van het Groene Kruis deze geslaagde bazar met een hartelijk woord van dank aan de burgemeesters, de vele me dewerkenden en de belangstellen den. De presidente wees er in haar rede op, dat het Groene Kruis, dank zij de gehouden bazar weer Veel goed werk kon doen. Zij hoopte dat het Groene Kruis ook in de toekomst op aller medewer king kon rekenen. De opbrengst van de tweedaagse bazar bedroeg f 2250.00. Opbrengst klaproosdag De opbrengst van de onlangs ge houden Klaproosactie ten bate van Monumentenzorg heeft in de ge meenten Leusden en Stoutenburg tezamen 163 gulden opgebracht. Spreekuur burgemeester De Burgemeester van Leusden houdt met ingang van 1 December 1947 wederom op Maandag en Vrijdag van 10 tot 12 uur spreek uur ten gemeentehuize te Hamers- veld. Stoutenburg SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Stouten burg houdt met ingang van Woens dag 3 December 1947 in de raads kamer „de Ruiter" van 11 tot 12 uur spreekuur. Op Woensdag 10 December wordt dit spreekuur ge houden bij Van Zandbrink te Ach terveld. Vervolgens op 17 Decem ber 1947 weder in de raadkamer „de Ruiter" enz. Hoogland Burgerlijke stand Geboren: Joannes Hendrikus. z. v. Johannes van Middelaar en Ja- coba Baas; Geertruida Maria, d. v. Antonius van den Hoven en Geer truida Hendrika van Dijk; Everar- dus Gerrit Maria, z. v. Joannes Adrianus^ van de Brug en Anna Aleida Kok; Gtfsbertus Bernardus Jacobus, z. v. Cornelis van de Grift en Antonia Bernardina van Huet. Overleden: Dirk van den Brink. 74 j., wedn, v. Wilhelmina Plante; Aaltje Botterblom, 90 j., wed. van Joannes van Dijk; Rijkje Stalen hoef, 70 j., echtg. v. Arie Tolboom. Hoevelaken Predikbeurten Donderdag 4 Dec. Geref Gem. Geb. „Bouwlust" 2.30 uur ds Van de Ketterij van Vlaardingen. Het is een beetje meer In ons nummer van Zaterdag jl. staat vermeld dat de begroting 1948 sluit met een nadelig saldo van 148.Dit moet echter zijn 4800. O, dat kruispunt toch Op het kruispunt reed een vracht auto door de afrastering, waarbij het hek en de beplanting vernield werden. Dit is de tweede maal in één week tijds, dat een auto door dezelfde afrastering reed. Beurs van New York 28/11 29/11 31% 31% 10% 10% 10% 10% 25 25 12% 12% Atcii. Baitim. Can.Pac. Jllin. C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. 42% 42% Un.Pac. 152% 151 All.Ch. 196 194 Am.Can. 79 79 Am.Car. 41 41 A.Smclt. 69 68% A.enT. 152% 152% Am. Tob. 67% 67 Anac.C. 35% 35'/, Bethl.S. 33 97", BoeiingA. 21 20% Chrysler 60% 60% City B. 39% 39% Corisol. E 21% 21% Douglas 47% 48% Du.P.N. 184% 184% Eastm. K 45% 45% Gen.El. v 34% 35 Cen.MotT 57% 57% 28/11 29/U Good 43% 43% Hudson.M 18% 19 Int. H. 87% 87% In. Nicke 27% Int. en 12% 12% Kenn.C. 46 46 Monte.W 53% 53% Pac.M. 4% 4% Radio C. 9% 9% Rep.St. 26% 26% Scars R. 40% 40% Shell Un. 37% 37% Soc. Vac. 30% 30J% j Stand Br. 16% 16% St.OllNJ 25% 25 Studcgb. 75 75 I Texas C. 19% 19%, U. Alrcr. 57% 53 Texas C. 22% 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 55% 55% US Rubb. 43% 44 US Steel 75 74% Westing, 28% 28% Wooiw. 44% 44% Omzet 930.000

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2