Nederlandse instanties durfden niet In Amsterdam ontmoeten 127 kerken elkaar Spiegel der wereld Besluit maar welke gevolgen? R.K. toehoorders aanwezig Londen bemoeide zich uitsluitend met krijgsgevangenen Traagheid door bureaucratie „Utility" ook voor fietsen Jaffa sinaasappels voor Nederland Nieuwspalet HULSTKAMP Radio-programma Dinsdag 2 December 1947 3 Het „Statuut van Utrecht" grondslag der besprekingen WANNEER volgend jaar in Amsterdam vertegenwoordigers van 127 kerken uit heel de wereld tezamen komen om een regeling te treffen, waarbij de deelnemende kerken hun geloofsverhouding en posi tie in de wereld gemeenschappelijk zullen overleggen, dan gebeurt dat op de grondslag van het z.g. Statuut van Utrecht. Dit Statuut werd in 1938 op een bijeenkomst te Utrecht, welke onder voorzitterschap van William Temple werd gehouden, opgesteld en slechts die kerken, die dit stuk aanvaarden, kunnen aan de Amsterdamse conferentie deelnemen. Deze bedoelt een welgeordend ontmoetingspunt te zijn en beoogt geen samensmelting van de kerken. De grote betekenis is echter, dat deze niet meer met de rug naar elkaar toestaan, maar samenspreken. WERDEN de grote oecumeni sche conferenties tot het bijeenroepen daarvan was de im puls uitgegaan van de zendingsvel- den aanvankelijk alleen door in dividuele bezoekers bijgewoond, in 1937 kregen zij een officiëler ka rakter omdat de kerken afgevaar digden zonden naar Edinburgh (Faith and Order) en Oxford (Life and Work). Nadien heeft een co mité van 14 personen regelmatig contact gehad, ook gedurende de oorlog zelfs vertegenwoordigers van de oorlogvoerende partijen ont moetten elkaar nog geruime tijd om de grote conferentie voor te bereiden, welke in 1941 in Ameri ka zou worden gehouden, maar die door de omstandigheden eerst vol gend jaar, en nu in Amsterdam, zal plaats hebben. In plaats van uit el kaar te vallen is het samengaan door de oorlog versterkt geworden. Er zullen zo vertelde prof. dr. S. F. H. J. Eerkelbach van der Sprenkel, ons in Amsterdam on geveer 500 afgevaardigden samen komen, voorts komen er een 600 plaatsvervangers en een honderdtal gasten uit de Oecumenische jeugd beweging. In totaal zal men wel op een 1500 vreemdelingen mogen rekenen. Er komt natuurlijk heel wat kijken om deze allemaal onder dak te brengen en om de nodige vergaderruimte te vinden. Want buiten de plenaire zittingen wor den in vier sectics besprekingen gevoerd, welke zijn voorbereid door theologen uit de deelnemende kerken, die daartoe voortdurend hebben samengewerkt. In elk der onderdelen is Nederland vertegen woordigd, o.a. door prof. Banning, prof. Kraemer, die voorzitter is van de tweede sectie, prof. Van Asbeck en prof. Berkelbach v. d. Sprenkel. In Nederland hebben de acht Op het programma voor de con ferentie van de Wereldraad der Kerken, welke in 1948 in Amster dam wordt gehouden, is in ver band met de nauwe relatie die door de voorbereidende bijeenkomst in 193S met Utrecht bestaat plaats ingeruimd voor een bezoek aan Utrecht, hoewel het programma zeer overladen is. Dit bezoek zal eventueel plaats hebben op 29 Augustus, nadat des morgens in Amsterdam het H. Avondmaal is gevierd. coöpererende kerken het werkter rein op gelijke wijze verdeeld als dat internationaal is geschied. R. K. toehoorders Het onderwerp van de conferen tie is „Mens disorder and Gods design", de menselijke wanorde en Gods plan. Er is met het Vaticaan een correspondentie gevoerd over deelneming, maar de R.K. kerk staat op het standpunt, dat zij, gezien haar opvattingen, niet officieel kan deelnemen. Wel zal er voor het eerst in de historie een aantal R.K. toe hoorders zijn. Er zijn vijf personen die de ver gaderingen zullen leiden: de aarts bisschop Van Canterbury, John Mott, Mare Boegner, Germanos, de bisschop van Thyateira en bisschop Eidem van Upsala. De conferentie wordt geopend door vier Avondmaalsdiensten, één volgens de Nederlandse ritus in de Engelse taal, één voor de Anglica nen in het choor van de Nieuwe kerk, één voor de Lutheranen en één voor de Russen. Zij worden voorafgegaan door een voorberei- dingsdienst in de Koepelkerk aan het Leidseplein. Iedere morgen wordt een korte dienst gehouden, waarbij de voorgangers de liturgie UE beslissing over Palestina is ten langen leste dan toch ge vallen: met een nog onverwachte grote meerderheid heeft de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties tot de verdeling van het land in een Joodse en een Arabi sche staat besloten. Deze grote meerderheid op het nippertje kan voor een deel haar verklaring vin den, zoals wii in onze vorige be schouwing over dit probleem reeds hebben aangeduid, in de sterke pressie, welke ongetwijfeld en in het bijzonder door de Ver. Staten op bepaalde delegaties is uitge oefend. Wfl zijn er echter van over tuigd, dat hiernaast voor meer dan één van de staten, die in voorstem mers veranderd zijn, vooral ook de overweging zal hebben gegolden, dat bij het resultaat van deze eind stemming het prestige der Verenig de Naties op het spel stond. De Joden zijn verheugd over de gevallen beslissing. Maar... hoe lang zal die vreugde aanhouden. bische staten inzake Palestina wer kelijk stand zal houden, vooral wanneer het wat lang zou duren voordat tot actie zou kunnen wor den overgegaan. Tenslotte zijn hun belangen in de streken van het oude Syrië, waar ook Palestina toe behoort, alles behalve dezelfde. Tussen Abdoellah van Transjorda- nië b.v. en de kleine staaties Syrië en de Libanon hangt de schaduw van de eerzucht van eerstgenoem de vorst, die zichzelf al tot even tueel heerser over een eventueel verenigd Groot-Syrlë heeft gepro jecteerd. Tussen dezelfde Abdoel lah en zijn collega's Ibn Saoed van Arabië en Faroek van Egypte bo tert het al evenmin, persoonlijk zo min als politiek. En tussen deze allen door glipt nog de glibberige figuur van de Moefti, die momen teel wel het meest een agent van koning Faroek en Ibn Saoed schijnt Reeds zijn op het ogenblik, dat wii maar inmiddels, daarvoor staat ons dit schrijven, acht hunner als i zijn verleden borg. z\jn eigen sinister slachtoffer gevallen van Arabische spel speelt met het Hoge Arabische gewelddaden. En laten wij toch één Comité in Palestina. Daarom heeft ding vooral niet vergeten, n.l. dat de Joodse gemeenschap één in dit geval zeer kwetsbare Dlek heeft: de naar schatting 6 a 700.000 van hun ras- en geloofsgenoten, die op dit ogenblik in de landen van de Arabische Liga wonen en tegen wie zich natuurlijk het met alle gebrui kelijke middelen opgezweepte Ara bische nationalisme in de allereer ste plaats zal keren, terwijl wij er allesbehalve van overtuigd zijn, dat de regeringen der betrokken landen alles zullen doen wat in hun ver mogen is om die Joodstf levens eu eigendommen te beschermen. Het tegendeel is zelfs waar. Want de regeringen van de Arabische staten hebben dit valt niet te ontkennen een ernstige neder laag geleden met deze beslissing van de Algemene Vergadering. Zo zullen ook hun onderdanen dit voe len. Welnu, het is een beproefd re cept, dat regeringen dc verontwaar diging en woede van hun onderda nen bij voorbaat afleiden door het aanwijzen van een zondenbok. Die in dit geval nog zo voor de hand te vinden is ook! Wij vrezen met groten vreze, dat opnieuw een deel van de Joden (voor de hoeveelste maal in hun historie?) zal worden gebruikt als object om de harts tochten van een tot fanatisme op gezweept nationalisme op te koe len. U IERVOOR zijn wij bevreesd, -1- ■*- veel meer dan voor een open lijke oorlog van de Arabische sta ten tegen de Joden in Palestina. Die zijn een heel wat hardere noot om te kraken en bovendien voor lopig zitten de Engelse troepen nog in Palestina. Wij vinden het dan ook tekenend, dat iemand als Az- zam pasja, de secretaris van de Arabische Liga. nu al verklaart, dat de actie van de Arabieren waarschijnlijk niet zal beginnen voor 1 Augustus (de datum, waar op de Engelsen van plan zijn om Palestina ontruimd hebben) en dat zij meer het karakter zal hebben van een terreur, van een guerilla dan van een openlijke oorlog. Bovendien zijn wij er niet van overtuigd, dat de momenteel schijn baar zo hechte eenheid van de Ara- het ons op zichzelf niet verwonderd, toen de laatste weken geruchten opdoken over geheime onderhande lingen zowel van de Moefti als van koning Abdoellah met het Joods Agentschap. Dit alles neemt intussen niet weg dat er in de toestand in het Mid den Oosten een gevaarlijke span ning dreigt te komen. Ook al is er voorlopig nog geen reden om de premier van Irak helemaal au sé- rieux te nemen, met zijn haast triomfantelijk geuite bedreiging, dat uit deze spanning in het Mid den-Oosten een derde Wereldoorlog zal ontstaan. Prof. dr. S. F. H. Berkelbach van der Sprenkel, te Utrecht, met wie wij een gesprek hadden over „Amster dam" de Kerken-conferentie. welke in Augustus 1948 in de hoofdstad zal worden gehouden. van hun eigen kerk mogen gebrui ken. De regering zal de deelnemers in het Rijksmuseum een ontvangst bereiden en ook de gemeente Am sterdam, die zeer grote medewer king verleent, zal de congressisten ontvangen. Internationale vertegen woordiging In hoeverre de Wereldraad der Kerken in bepaalde gevallen zal kunnen spreken namens het niet RK gedeelte der Christenheid hangt o.m. af van de bevoegdheden wel ke het centrale comité zal krijgen. Een vraag is ook of en hoe de We reldraad in internationale instan ties als Uno en Unesco zal zijn vertegenwoordigd. Deze beide li chamen zullen in Amsterdam ook toehoorders hebben. Op de confe rentie zal een derde van de deel nemers uit leken bestaan. De beloofde puzzles Vandaag komt dan toch nog ons puzzlerubriekje aan de beurt. De oplossingen van de laatste keer zijn: Tholen Polen Tram Ram Negentig negen (maar negen tal en negenoog worden ook goed gerekend.) Ineke de Wilde uit A; Dick de Leur uit G. en Hendrik Bruijnes uit E. zijn deze week de gelukki gen. En nu de nieuwe raadsels. Ja jongens en meisjes, dat worden er een heleboel. Gauw potlood en pa pier gepakt en dan aan de slag. Verborgen dranken: Oom Henk was te moe om mij te vergezellen. Zij brachten in Arabië ruim een half jaar door. Hadden vader en oom Bram el kaar in twee jaar niet gezien? Een klein, zelfs heel klein plantje. Keer je dat netjes om. Dan krijg je iets, dat moeilijk Soms wezen kan: een.... Ik besta uit negen letters. 1, 2, 3, 4, is een vogel KRABBELTJES en BABBELTJES 5, is een klinker 6, 7, 8, 9, is een inwendig orgaan (dat kan dus zijn je hart of je longen. Maar we hebben nog meer inwendige organen. Denk maar eens goed na, je vindt het vast wel!) Mijn geheel is een man, die in de Middeleeuwen op de burch ten van jachtlustige edelen leefde. Wij dansen en wij springen. Wij lopen met een vaart. Wij hebben kop noch benen. Geen armen en geen staart. Zijn w' eenmaal weggelopen. Dan kunnen we onze plaats. Heus nimmer meer bereiken. Al hebben wij veel praats. Hoe of wij er wel uitzien? Soms groen, soms bruin. rood. geel! Je vond ons ook dit najaar. Als ieder jaar weer veel. Tot en met 11 December kunnen jullie je oplossingen sturen naar de redactie van Krabbeltjes en Bab beltjes. TANTE ANS. Verschillende vraagstukken heeft de commissie-Vorrink. die een onderzoek instelde naar het beleid tijdens de oorlog der Rode Kruis-instanties in en buiten Nederland in haar rapport behan deld. Zij stelt vast, dat gevangenen van vreemde nationaliteit beter van voedselpakketten werden voorzien dan de Nederlan ders. Vervolgens gaat zij na welke instanties daarvoor verant woordelijk waren en tenslotte geeft zij een overzicht der werk zaamheden van deze instanties. Prof. Gerbrandy kon zich niet herinneren Op de aan profossor Gerbrandy in Mei 1947 gestelde vraag, hoe veel maal en wanneer het verblijf van grote aantallen Nederlanders in Duitse concentratiekampen, in de Londense ministerraad ter sprake was gekomen, zei prof. Gerbrandy eerst dc omvangrijke notulen te moeten raadplegen, daar hij zich herinnerde, dat hier over enige malen was gesproken. Enige weken later moest hij echter berichten, dat hij hierover in de notulen niets had kunnen vinden (Ingezonden mededeling) Het London-comittee heeft zich bijna uitsluitend bezig gehouden met de verzorging van de k r ij g s- ge vangenen. Hiervoor heeft men. volgens de ingekomen rappor ten al het mogelijke gedaan. Ten opzichte van de pakketver zendingen aan politieke gevange nen en gedeporteerde Joden was het Londen-comité van mening, dat dit onmoge lijk was wegens de wei- gerachtige houding van de geal- j lieerden. Ook de geringe financiële steun aan het werk van hun gede legeerde te Genève zou volgens de heer van Harinxma Thoe Sloo- ten destijds voorzitter van bo vengenoemd comité het gevolg zijn van het feit, dat op legale wij ze geen gelden naar Zwitserland konden worden overgemaakt. De Nederlandse regering te Lon den nam van 1942 af de zorg voor de krijgsgevangenen gro tendeels voor haar rekening. Bij K B. van 8 October 1943, ge geven te Londen, werd het rege- nngscommissariaat voor de repa triëring ingesteld onder verant woordelijkheid van de minister van Sociale Zaken met als opdracht de repatriëring van alle in Europa verblijvende Nederlanders, zodra dit mogelijk was. Hierbij werden gerekend zowel arbeiders als poli tieke gevangenen en gedeporteerde Joden. De verzorging van de krijgs gevangenen bleef onder het depar tement van oorlog ressorteren. In de zomer van 1944 stelde het departement van financiën 50.000 Zweedse kronen per maand be schikbaar voor hulpverlening via Zweden. In November d.a.v. werd te Stockholm de eerste maandelijk se toewijzing van 2.000 pakketten voor gevangenen in de concentra tiekampen verstrekt. De eerste verzending had plaats in Januari 1945. Dat deze hiervan vrijwel niets hebben ontvangen, vindt zijn oor zaak in het feit, dat men van Lon den uit niet voldoende en niet snel genoeg adressen kon verschaffen. Het verzamelen van adressen was pas enkele maanden vroeger be gonnen In Januari 1945 werd aan de Poolse illegaliteit 10.000 dollar ver strekt om Nederlandse gedepor teerde Joden in Polen te redden. Dit bedrag was reeds in Juli 1944 toegezegd. Toen het bedrag einde lijk ter beschikking werd gesteld was Warschau intussen door de Russen bezet.... In Zwitserland Iets dergelijks gebeurde in Zwit serland. De heer Ferwerda, rege ringscommissaris voor repatriëring, berichtte in Juni 1944 aan de heer Gans, organisator van de Joodse Coördinatiecommissie, dat een be drag van 500.pond sterling voor zijn werk was overgemaakt. Dit bedrag bleef zes weken liggen bij de heer Dc Vos v. Steenwijk, gede legeerde van het Londen-comité te Genève, die er, volgens de heer Gans de bedoeling niet van had be grepen. In Augustus 1944 werd door de Nederlandse regering voor hetzelf de doel een maandelijkse subsidie van 12.500 Zw. Franc aan het Ame rican Joint Distribution Committee toegezegd. Dit bedrag werd voor het eerst in Februari 1945 uitbe taald. Intussen had men bijna twee maanden lang geen pakketten kun nen verzenden. Uit het boven vermelde overzicht moet het voor een ieder duidelijk (Ingezonden mededeling) Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. zijn. dat de geboden hulp, vooral voor de concentratiekampen, in to taal zeer onvoldoende is geweest met het bekende noodlottige gevolg. Ook in Nederland De in de Duitse kampen ver blijvende politieke gevangenen zijn bovendien het slachtoffer geworden van een achteraf be zien verwonderlijke mentaliteit van hun eigen groepen, organi saties en vrienden in Neder land. Natuurlijk: familieleden trachtten iets te doen voor de weggevoerden. Meestal tever geefs door de tot krachteloos heid gedoemde individuele ac ties. Maar de illegaliteit als ge heel? Er werd gezorgd voor de onderduikers, dus voor de nog bruikbare mannen in het ver zet. Door comité's werd ge zorgd voor de concentratie kampen in Nederland. Aan on ze commissie zijn slechts twee gevallen bekend, waarin comi té's een geslaagde poging de den om in de Duitse kampen door te dringen. Men voelde zich machteloos ook nog voor de vrienden van gisteren over de grens te zorgen. Een werke lijk goed georganiseerde po ging is door de illegaliteit niet ondernomen. En zo werd de opinie, dat „wie over de grens was, verloren was", gemeen goed. Zo zelfs, dat regelmatig dringende verzoeken aan de Londense regering om het uiterste te doen voor de „oud strijders" zelden aan Engeland vaarders of Linecrossers wer den meegegeven. Dit betekent geen verwijt, Het verzet had al zoveel aan het hoofd Het is slechts een ondergeschikt as pect van de tragedie van dit „ver geten leger". Hier blijkt de noodzakelijkheid, dat in de toekomst naast dé inter nationale regeling voor de verzor ging van krijgsgevangenen, civiele geïnterneerden en gijzelaars, ook een status tot stand komt voor po litieke gevangenen en de burgerbe volking. Formalisme Met droefheid heeft de commis sie moeten vaststellen, dat, terwyl b.v. aan Noorse, Deense en Joego slavische z(jde alles sprankelde van initiatief en durf, men aan Neder landse z(jde b(j haast alle officiële instanties, zowel in Den Haag als in Londen en elders op een muur van formalisme en bureaucratie stuitte. De commissie kan hieruit niet anders concluderen dan dat deze mentaliteit er de hoofdoorzaak van Is, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren, welke, naar menseiyke berekening, b(j tijdige hulpverlening zouden zijn gered. Door bestudering van tal van ge gevens heeft de commissie ge tracht, zich een juist beeld te vor men van hetgeen in Zwitserland ls geschied. Zij vermeldt, dat ook'daar de officiële vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en het Nederlandse Rode Kruis tekort zijn geschoten in hun taak. Zij aciit evenwel de Nederlandse regering te Londen in casu het regerings commissariaat voor de repatriëring alsmede het Londen-comité mede verantwoordelijk voor het misluk ken van de Zwitserse hulp-acties. In het verslag van de heer Fer werda, die op 11 October 1943 tot regeringscommissaris voor de re patriëring was benoemd, maakt deze melding van plannen om de Nederlanders in Oostelijk-Europa, in het bijzonder Polen, bij hun be vrijding naar Zweden te evacueren. H(j deelt mede, dat de uitvoering van de plannen in de practijk slechts in beperkte mate mogelijk is geweest. Een klein aantal perso nen is op deze wijze via Zweden naar Nederland gerepatrieerd. Tegen het einde van dc oorlog deden zich door onderhandelingen tussen graaf Bernadotte en Himm- ler mogelijkheden voor om gevan genen uit concentratiekampen te evacueren. Hierdoor moet verklaard worden de evacuatie van alle No ren en Denen uit alle Duitse con centratiekampen naar Zweden. Ondanks de tegengestelde ver klaringen van oud-minister Van den Tempel is de commissie van mening, dat verzuimen en nalatig heden van onze Londense autoritei ten. in dit geval met name van mr. M. de Groot, ambtenaar bij het de partement van Sociale Zaken, er voor een groot deel de oorzaak van zijn, dat deze kans niet is benut. (eau de cologne) Een voornaam FEU/L L TOA/ Hij was bleek en ik zag dat zijn hand beefde zong een liedje dat hier populair was: toen hij begon te schrijven. De dokter vloekte, sloeg op de tafel zodat de inktpot bijna omver viel. „Je bent gek, Pablo. Je dit gevaar op de hals te halen en waar voor? Laten die schurken elkaar maar rustig af maken. Mexico en de wereld zullen er niet slechter van worden. Geen druppel goed bloed is er bij". Graaf Paul knikte, maar ging door met schrij- Toen graaf Paul terug kwam, had hij een pen ven. „Ik heb daar ook aan gedacht, dokter, en een potje inkt meegebracht. Hij scheurde een Maar wie zal zich tot rechter maken over leven JOHN t/AN SMELLE/V&E&G velletje uit een notitieboekje en zei schertsend: ,.Nu ga ik de moeilijkste brief van mijn leven schrijven". „Naar \<'ie?" vroeg de dokter, die, evenals ik, de ernst in zijn stem hoorde. „Naar Zwendasky' O. in de baai van Vera Cruz huist een groot geheim De zeemeerminnen fluisteren Van het grote geheim Del gran secreto! Al de argumenten van de dokter mochten niets baten. Toen hij een paar uur later afscheid nam, had ik medelijden met hem. Hij was zichtbaar bedrukt Die brief, ofschoon hij er geen woord meer over repte, zat onze „doctorito" nog dwars dat was duidelijk. Het schip vertrok iets later dan was vastge steld. Op het laatste moment moest er nog een vracht kisten met sinaasappelen en bananen aan en dood? Ik moet dit doen: ik zal Zwendasky de kaarten in handen geven, dan moet hij zelf maar weten hoe hy ze uit wil spelen. Ik geloof w. wel dat na deze brief alles heel vlug weer rustig boord worden genomenT Graaf Paul en 'ik 'sloegen zal zijn'. van het achterdek de bedrijvigheid gade. Het was - „Het is de manier om Zwendasky weer op al donker, maar schijnwerpers en reusachtige „Naar Zwendasky?" nepen de dokter en ik te- je spoor te brengen", bromde de dokter. lampen deden de baai in een vloed van licht ba- gehjk „Dat weet ik nog niet. De brief gaat mee met den. Eindelijk werd de looplank ingehaald. De Graaf Paul keek om zich heen. Het terras lag een kapitein, die ik ken. Hij zal pas op de post kleine sleepboot begon de Santa Catalina van de verlaten. De Mexicanen houden niet van buiten gedaan worden in Montevideo". steiger weg te trekken. Het zware geluid van de zitten en in de middaghitte en laten dat liever „Nu jagevaarlijk blijft het tochzo'n sirene van ons schip vermengde zich met het aan de vreemdelingen over. Toen hij sprak, kerel als Zwendasky je weet niet hoe hij zo- schrille gefluit van de sleepboot. Langzaam kwamen zijn woorden langzaam, als woog hij iets zal opnemendat kan hij je toch nooit draaide de Santa Catalina ze nog. terwijl hij ze uitsprak: „Ja. ik ga aan vergeven zo'n vernedering!" De dokter keek Op dat moment zag ik een kleine figuur met Zwendasky schrijven. De waarheid. Alles. Hoe somber voor zich uit, als zag hij donkere toe- razende snelheid de kade oprennen. Ik stootte wij hem beetgenomen hebbendat er geen komstbeelden aan de horizon. graaf Paul aan. „Kijk eens. die arme kerel mist dubbel-afstand mengsel besaat. Ik weet welke Ik wist niet wat ik er van denken moest. Aan zijn boot", risico's hieraan verbonden zijn. Zwendasky zal de ene kant gaf ik graaf Paul gelijk: er moest buiten zichzelf van woede zijn. Maar ik zie geen een eind komen aan deze comedie. aan dit doel- andere uitweg. Er moet een eind komen aan dit loos, nutteloos bloedvergieten. Maar aan de an- bloedvergieten om niets om een leugen. Want dere kant deelde ik de zorgen van de dokter; dat is het toch. Jullie hebben de kranten zeker vreesde ik de wraak van Zwendasky. nog niet gezien. De bendes verscheuren elkaar Ik leunde over de ballustrade en staarde in het als iiitgehonderde wolven. En dat alles om in het warme, groene water van de baai dat zachtjes te- bezit te komen van een formule, die niet be- gen 't terras kabbelde. Was er geen andere op- opperde ik, maar durfde het niet te roepen staat. Van een geheim, dat er niet is. Het is te lossing? Mijn hoofd was zwaar en ik kon geen „Nog niet", riep graaf Paul terug. „Die kapitein gek. Zoiets kan niet blijven doorgaan". Zelden uitweg vinden. Door de open deuren van het res- ligt in Havana." had ik graaf Paul zo ernstig horen spreken, taurant klonk muziek een zonnige tenorstem (Slot volgt). Maar toen de „laatkomer" naderbij kwam, her- kende ik hem. „De dokter!" riep ik. Inderdaad, het was de dokter, die daar op de rand van de kaai stond te springen Hij wuifde iets boven zijn hoofd, en riep: „Heb je 'm al weggestuurd. Pablo? Heb je 'm al weggestuurd?" „Hij bedoelt zeker de brief van Zwendasky", Meer prijsverlagingen Eerstdaags zal een regeling tot stand komen, waar bij de fietsen- industrie verplicht wordt een ge deelte van haar productie in stan daard-fietsen te vervaardigen. Zij zullen voor heren f 108.25 en voor dames f 111.25 gaan kosten. Dc gemiddelde prijs voor alle fiet sen, inclusief die voor de zoge naamde standaardfietscn, wordt met ongeveer 10% verlaagd. Automobilisten zullen hun auto accu's binnenkort 10% tot 20% voordeliger kunnen kopen. Auto accu's worden voor het grootste gedeelte geïmporteerd, maar een handels marge-regeling maakt een verlaging van de binnenlandse prijzen mogelijk. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een gemiddelde prijsda ling van ongeveer 10% tot stand zal komen. Een cantal huishoudelijke gebruiksvoorwerpen zal in prijs worden verlaagd. Metalen huishoudelijke artikelen, zoals gas- comforen, kachelonderdelen en draadartikelen zullen ongeveer 5% in prijs dalen. Door een wijziging in de han delskortingen voor de belangrijkste electrische huishoud-apparaten, zo als smeltpatronen, straalkachels, wasmachines, strijkijzers, water kokers, theeketels, comforcn, broodroosters, zaklantaarn-batte rijen en stekkers kan, door het vaststellen van algemene maxi mum-prijzen een prijsverlaging van 10 tot 50% worden verwacht. De Nederlandse regering heeft in totaal 200.000 kisten sinaasappelen in Palestina aangekocht. Do eerste partij hiervan zal omstreeks 15 De cember van Haifa verscheept wor den en begin Januari in ons land aankonisin. «f. In totaal zijn aan Nederland als Duitse herstelbetalingen goede ren toegewezen, die een waarde vertegenwoordigen van 3.558.367,80 rijksmark (waarde 1938). Onder de goederen bevond zich de gehele fabriek van zeevliegtuigen „Land- und See Lichtbau" te Schlesswig. 4. Het Noorse vliegveld van Sta- vanger, Sola, zal binnenkort wor den vergroot tot een Atlantische lichthaven. Te Leipzig zal in Maart weer een jaarbeurs worden gehouden, waaraan een „Technische Messe" zal zijn verbonden. Inlichtingen verstrekt de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland te 's Gravenhage. De Prins Bernhardkapel heeft Maandagmiddag met enige vrolijke marsen afscheid genomen van het prinselijk gezin. De Kapel, Kees de Bok en de Bengaalse geit Miky sionden op het gazon voor het pa leis opgesteld. «s» In Amsterdam is een „Orga nisatie van progressieve, studeren de jeugd" opgericht. Deze organi satie zal streven naar een behou den van „de culturele en weten schappelijke waarden, die het Ne derlandse volk zich door de werk zaamheid van haar grootste gees ten heeft verworven." Tegen de Hilversummer Reu- Ier, bewaker in het kamp „Erica" tijdens de bezetting, heeft de proc.- fisc. van het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof 18 jaar gevange nisstraf geëist. TUINKALENDER 3 DECEMBER. Verschillende kamerplanten maken in deze maand aanstalten te gaan bloeien. Dit is o.a. het geval met de Lidcactus. Wanneer zich aan de uiteinden van de lidvor- mige bladeren of tussen de stengelle den kleine rode puntjes vertonen is de rusttijd voorbij Uit de rode puntjes gaan zich de bloemknoppen ontwikke len. De plant krijgt weer iets meer water en wordt in dezelfde stand voor het raam gehouden. Anders zouden de knoppen kunnen afvallen. Wanneer de knoppen van Uw Azalea's, die tot dusver in een koele kamer stonden, gaan zwellen en beginnen te kleuren, kunnen ze in een warmere kamer wor den overgebracht. Zet men ze te vroeg in de warmte, dan kan de bloei mis lukken. S, L. St. Nicolaas geschenk Scheepstijdingen ALPHARD. R'damBuenos Aire* 30 Nov. v Antwerpen: ANTHONY LEEUWENHOEK. 29 Nov. v. Port Elizabeth n Kaapstad; ARNEDIJK, 30 Nov. v New York te Antwerpen: BLIJDENDIJK, 30 Nov v. Philadel phia te R'dam; BOISSEVAIN. 27 27 Nov. v. Shanghai te Singapore: BOSCHFONTEIN. Kaapstad—A'dam pass 30 Nov. Ouessant; BREDA. Cuba—A'dam. 30 Nov te Punta del Gada: CONGOSTROOM. Adam— West—Afrika, pass 30 Nov. Finis- terrc: EEMDIJK. Galvestone—R'dam 30 Nov ten anker bij Southend; GAASTERKERK. 30 Nov. v. Fre- mantie via Kaap dc Goede Hoop n. Dakar; HUGO DE GROOT. 29 Nov. van Penang to Port Swettenham; LIEVE VROUWEKERK. R dam- Basra, 30 Nov. te Antwerpen; KO- TA AGOENG, R'damJava, pass. 29 Nov, 16 uur l'j Graadkanaal: MERWEDE, 29 Nov. v Montevideo n. Rio de Janeiro; NOORDAM. 29 Nov v. New York n. R'dam; NIEUW HOLLAND, 30 Nov. v Batavia n. Semarang; ORANJEFÓNTEIN. 30 Nov. v. Kaapstad bij Port Elisabeth; OVERIJSEL, 30 Nov. v. Karachi n. Cochin; PERICLES, 30 Nov. v. Gal veston te New Orleans; POELA AUT A'damBatavia, 29 Nov. van Londen; SAMARINDA, 30 Nov. van Semarang n. Cheribon; STAD HAARLEM. R'damSavona, pass. 30 Nov. Finisterre; WESTLAND, 29 Nov. van Buenos Aires n. Montevi deo; WINTERSWIJK. 30 Nov. Van Alexandrië te Sfax; ALCYONE. 1 Dec. nm v. Freetown to Takoradi; AMSTELDIEP. A'damJava, 1 Dec. van Suez: GROOTEKERK, R'dam— Sydney. 29 Nov. v. Genua; KOTA BAROE. R'damJava. 1 Dec t« Port Said; TISSEKERK, R'dam— Bombay, 30 Nov. te Genua; MARIE- KERK, R'damFremantle. 29 Nov. v. Colombo; MEERKERK. 29 Nov. v. A'dam n Antwerpen; MIJ DRECHT. 29 Nov. v. A'dam n. Cu racao; POLYDORUS 26 Nov. van Port Said n. Liverpool; AMSTEL- DIJK, R'damBrownsville, pass. 13 Nov. 13.30 uur Ouessant (Ingezonden mededeling) EAU DE COLOGNE IMPERIALE SINT NICOlPflS-VEDOQSSING Noll Zeer Oude Genéver Likeuren Dry Gin Hedenavond. HILVERSUM I: 19.Klokje van zeven uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 Bijz. Bezettingen; 19.45 Niwin; 19.50 Wederopbouw; 20.Nws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30* Con tact; 22.15 Buitenl. overzicht; 22 30 Orgelconc.; 23.— Nws; 23.15 Sky- masters; 23.45 Grpl. HILVERSUM II: 19.Nws, weer; 19.20 Orgelmuz.; 19.45 Anatomische les; 20.Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Luister spel: Genesus; 22.10 Van Rooyens; 22.25 Gebed; 22.45 Radio Philh. ork.* 23.— Nws; 23.30 Grpl. Morgen HILVERSUM I: 7.Nieuws* 7 15 Gymn7.30 Grpl.; 8.— Nws; 8.18 Operette klanken; 8 50 Voor de huis vrouw; 9.30 Musette; 9 30 Budapes- ter strijkkwartet; 10.— Morgenwij ding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Gr. muz10.45 Legende van St. Nico- laas; 11.— Pop. non stop progr.; 12. Vmcentino; 12.30 Weer. platteland; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.Nws; 13 15 Kalender; 13.20 Ramblers; 14. Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconc; 15— Hoorspel voor de jeugd; 15.30 Roodborstjes: 15.45 Regenboog' 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stónd in de krant; 17.15 Filmland; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Accordeon ork.* 18.— Nws; 18.20 Grpl.; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM n: 7— Nws; 7.15 Reveille; 7 45 Woord voor de dag; 8.Nws; 8 15 Orgel; 9 Ziekenbe zoek; 9 30 Waterst9.35 Discoklan- ken; 10.30 Morgendienst; 11.— Zang recital; 11.30 Luistersp. Esther; 12.— Viool; 12.25 Kamerork.; 13.Nws; 13.15 Pianomuz.; 14.— Reportage; 15 30 Praags radio symph.ork 15.45 Amati trio- 16.15 Harpe Davids; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Apavi band; 17.45 Rijk over zee* 18.Ned. Kamerkoor; 18.30 Ere dienst en museum; 13.50 Piano.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3